audacity 3.0.3 - en to be translation catalogue (953 entries)

en: Comments
be: Каментары

en: Error
be: Памылка

en: None
be: Не

en: Rectangle
be: Прастакутнае

en: Shaped
be: Па абрысах

en: Created new project
be: Створаны новы праект

en: Unable to determine
be: Немагчыма вызначыць

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
be: Невялікая

en: Audacity could not write file:
      %s.
be: Audacity не атрымалася запісаць файл:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
be: Audacity не атрымалася адкрыць файл:
      %s
    на запіс.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
be: Audacity не атрымалася запісаць малюнкі ў файл:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
be: Audacity не атрымалася знайсці файл:
      %s.
    Тэма не загружана.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
be: Audacity не атрымалася знайсці файл:
      %s.
    Можа быць, няправільны фармат PNG?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
be: Audacity не змог прачытаць сваю зыходную тэму.
    Паведаміце распрацоўнікам  пра ўзніклую праблему.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
be: Ніводны з чаканых кампанентаў тэмы
    не быў знойдзены ў:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
be: Не атрымалася стварыць каталог:
      %s

en: Audacity could not save file:
      %s
be: Audacity не атрымалася захаваць файл:
      %s

en: Audio Track
be: Гукавая дарожка

en: Warning
be: Папярэджанне

en: Could not open file: "%s"
be: Не атрымалася адкрыць файл: "%s"

en: Could not load file: "%s"
be: Не атрымалася загрузіць файл: "%s"

en: Copy
be: Скапіяваць

en: Cut
be: Выразаць

en: Paste
be: Уставіць

en: Undo
be: Адмяніць

en: Redo
be: Вярнуць

en: Up
be: Угару

note: i18n-hint noun
en: Start
be: Пачатак

en: Stop
be: Спыніць

en: Credits
be: Пра аўтараў

en: Libraries
be: Бібліятэкі

en: Special thanks:
be: Адмысловыя падзякі:

en: Build Information
be: Інфармацыя пра зборку

en: Enabled
be: Уключана

en: Disabled
be: Адключана

en: Build type:
be: Тып зборкі:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
be: Асноўныя бібліятэкі

en: Audio playback and recording
be: Прайграванне і запіс гуку

en: Sample rate conversion
be: Пераўтварэнне чашчыні сэмпліравання

en: File Format Support
be: Падтрымка фарматаў файлаў

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
be: Імпарт MP3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
be: Імпарт і экспарт Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
be: Падтрымка тэгаў ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
be: Імпарт і экспарт FLAC

en: MP2 export
be: Экспарт MP2

en: Import via QuickTime
be: Імпарт сродкамі QuickTime

en: Features
be: Магчымасці

en: Plug-in support
be: Падтрымка пашырэнняў

en: Sound card mixer support
be: Падтрымка ўбудаванага мікшара гукавой карты

en: Pitch and Tempo Change support
be: Падтрымка змены тэмпу і вышыні тону

en: GPL License
be: Ліцэнзія GPL

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
be: Не атрымалася знайсці %s.
    
    Файл выдалены са спісу нядаўна якія адчыняліся.

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
be: &Стварыць праект

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
be: &Адкрыць...

en: Open &Recent...
be: &Нядаўнія файлы...

en: &About Audacity...
be: &Пра праграму...

en: &Preferences...
be: Параметр&ы...

en: &File
be: &Файл

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
be: Праграма не можа знайсці каталог для захоўвання часавых файлаў.
    Пакажыце падыходны каталог у дыялогу параметраў праграмы.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
be: Audacity рыхтуецца да выйсця.  Паўторна загрузіце праграму для выкарыстання новага каталога для часавых файлаў.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
be: Спроба запусціць дзве копіі Audacity адначасова
    можа прывесці да страты дадзеных ці збою сістэмы.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
be: Audacity не атрымалася заблакаваць каталог з часавымі файламі.
    Магчыма, гэты каталог выкарыстоўваецца іншай копіяй Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
be: Вы па-ранейшаму жадаеце запусціць Audacity?

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
be: Сістэма выявіла іншую запушчаную копію Audacity.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
be: Выкарыстоўвайце каманды Стварыць ці "Адкрыць у
    бягучай копіі Audacity для адначасовай працы
    з некалькімі праектамі.

en: Audacity is already running
be: Audacity ужо загружаны

en: Audacity Project Files
be: Праектныя файлы Audacity

en: Help
be: Даведка

en: Could not find any audio devices.
be: Не атрымалася знайсці гукавыя прылады.

en: You will not be able to play or record audio.
be: Вы не зможаце прайграваць ці запісваць гук.

en: Error Initializing Audio
be: Памылкі пры ініцыялізацыі гуку

en: Automatic Crash Recovery
be: Аўтаматычнае аднаўленне пасля аварыі

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
be: Вылучэнне

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
be: Імя

en: Select Command
be: Абярыце каманду

en: &Command
be: &Каманда

en: &Edit Parameters
be: &Змяніць параметры

en: &Parameters
be: &Параметры

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
be: Ужыць %s з параметрам (-амі)
    
    %s

en: Test Mode
be: Тэставы рэжым

en: Apply %s
be: Ужыць %s

en: Applying '%s' to current project
be: '%s' ужываецца да бягучага праекта

en: Please save and close the current project first.
be: Вам прыйдзецца спачатку захаваць і зачыніць бягучы праект Audacity.

en: Select file(s) for batch processing...
be: Абярыце файл(ы) для пакетнай апрацоўкі...

en: Applying...
be: Ужываецца...

en: File
be: Файл

en: &Cancel
be: Пра&тменіть

en: Parameters
be: Параметры

en: &Insert
be: Вст&авіть

en: De&lete
be: &Выдаліць

en: Move &Up
be: Перамясціць &угару

en: Move &Down
be: Перамясціць у&ніз

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
be: - КАНЕЦ -

en: %s changed
be: %s змяніўся

en: Do you want to save the changes?
be: Вы жадаеце захаваць змены?

en: Name must not be blank
be: Поле імя павінна быць запоўнена

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
be: Імёны не павінны ўтрымоўваць  '%c' і '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
be: Вы ўпэўнены, што жадаеце выдаліць %s?

note: i18n-hint verb
en: Close
be: Зачыніць

en: Removing Dependencies
be: Выдаляюцца залежнасці

en: Copying audio data into project...
be: Гукавыя файлы капіююцца ў праект...

en: Project Dependencies
be: Залежнасці праекта

en: Cancel Save
be: Адмяніць захаванне

en: Whenever a project depends on other files:
be: Кожны раз, калі праект утрымоўвае вонкавыя файлы:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
be: Пытаць мяне

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
be: Калі працягнуць, ваш праект не будзе запісаны на дыск. Вы сапраўды гэтага жадаеце?

en: FFmpeg support not compiled in
be: Праграма сабрана без падтрымкі FFmpeg

en: FFmpeg startup failed
be: Не атрымалася запусціць FFmpeg

en: FFmpeg library not found
be: Бібліятэка FFmpeg не знойдзена

en: Locate FFmpeg
be: Паказаць FFmpeg

en: Browse...
be: Агляд...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
be: Каб атрымаць копію FFmpeg, пстрыкніце тут ?

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
be: Запампаваць

en: FFmpeg not found
be: Бібліятэка FFmpeg не знойдзена

en: Do not show this warning again
be: Больш не паказваць гэта папярэджанне

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
be: Памылка (магчыма, файл не запісаны): %hs

en: Do &not copy any audio
be: &Не капіяваць гукавыя дадзеныя

en: Frequency Analysis
be: Чашчынны аналіз

en: Spectrum
be: Спектр

en: Standard Autocorrelation
be: Стандартная аўтакарэляцыя

en: Cuberoot Autocorrelation
be: Сярэднеквадратовая аўтакарэляцыя

en: Enhanced Autocorrelation
be: Падвышаная аўтакарэляцыя

en: Linear frequency
be: Лінейны маштаб

en: Log frequency
be: Лагарыфмічны маштаб

note: i18n-hint: abbreviates decibels i18n-hint: short form of 'decibels'.
en: dB
be: Дб

en: Zoom
be: Маштаб

note: i18n-hint: This is the abbreviation for "Hertz", or cycles per second. i18n-hint: Name of display format that shows frequency in hertz
en: Hz
be: Гц

en: &Export...
be: &Экспартаваць...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
be: Для пабудовы спектраграмы ўсе абраныя дарожкі
    павінны мець аднолькавую чашчыню

en: Not enough data selected.
be: Абрана недастаткова дадзеных

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
be: з

en: Export Spectral Data As:
be: Экспартаваць вынікі спектральнага аналізу ў файл:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
be: Чашчыня (Гц)	Уровень (Дб)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
be: Адставанне (з)	Частота (Гц)	Уровень

en: Plot Spectrum...
be: Пабудаваць графік спектру...

en: Welcome!
be: Сардэчна запрашаем!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
be: Прайграванне гуку

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
be: Запіс гуку

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
be: Рэдагаванне і недаступныя пункты меню

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
be: Экспартуецца гукавы файл

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
be: Захоўваецца праект Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
be: Запіс CD

en: No Local Help
be: Лакальная даведка адсутнічае

en: These are our support methods:
be: Спосабы атрымаць падтрымку такія:

en: Action
be: Дзеянне

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
be: Ад&здавацца

en: Edit Labels
be: Змяніць пазнакі

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
be: Дарожка

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
be: Пазнака

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
be: Час пачатку

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
be: Час завяршэння

en: New...
be: Новая...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
be: Націсніце F2 ці двойчы пстрыкніце цэнтр вочка.

en: No labels to export.
be: Няма пазнак для экспарту.

en: Export Labels As:
be: Экспартаваць пазнакі як:

en: New Label Track
be: Новая дарожка пазнак

en: Enter track name
be: Увядзіце назву дарожкі

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
be: Дарожка пазнак

en: Labels
be: Пазнакі

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
be: Першы запуск Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
be: Абярыце мову інтэрфейсу для Audacity:

en: Confirm
be: Пацверджанне

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
be: Праект фармату 1.0 ператвораны ў праект новага фармату.
    Стары файл захаваны пад імем '%s'

en: Opening Audacity Project
be: Адкрываецца праект Audacity

en: &Save...
be: &Захаваць...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
be: Пра&чысціць

en: &Close
be: &Зачыніць

en: Audacity Karaoke%s
be: Караоке ў Audacity%s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
be: Пры ініцыялізацыі падсістэмы MIDI I/O адбылася памылка.

en: You will not be able to play midi.
be: Вы не зможаце прайграваць MIDI.

en: Error Initializing Midi
be: Памылка пры ініцыялізацыі MIDI

en: &Undo %s
be: &Адмяніць аперацыю "%s"

en: &Undo
be: Пра&тменіть

en: &Redo %s
be: &Паўтарыць аперацыю "%s"

en: &Redo
be: &Паўтарыць

en: Disallowed
be: Не дазволена

en: Mix and Render
be: Звестка

en: Mixing and rendering tracks
be: Зводзяцца дарожкі

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
be: Гучнасць

en: Musical Instrument
be: Музычная прылада

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
be: Панарама

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
be: Ціха

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
be: Сола

en: Signal Level Meter
be: Індыкатар узроўня сігналу

en: Moved gain slider
be: Рэгулятар гучнасці зрушаны

en: Moved pan slider
be: Рэгулятар панарамы зрушаны

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
be: Дарожка для пазнак

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
be: &Усё

en: Elapsed Time:
be: Выдаткавана часу:

en: There was a problem printing.
be: Пры друку паўстала праблема.

en: Print
be: Надрукаваць

en: Actual Rate: %d
be: Рэальная чашчыня: %d Гц

en: Recorded Audio
be: Запісаны гук

en: Record
be: Запісаць

en: Close project immediately with no changes
be: Неадкладна зачыніць праект, не ўносячы змен

en: Close project immediately with no further changes
be: Неадкладна зачыніць праект, не ўносячы далейшых змен

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
be: Прагрэс

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
be: (Адноўлена)

en: Can't open project file
be: Немагчыма адкрыць файл праекта

en: Error Saving Project
be: Памылка пры захаванні праекта

en: Saved %s
be: Захаваны %s

en: %s is already open in another window.
be: %s ужо адкрыты ў іншым акне.

en: Error opening file
be: Памылка пры чытанні файла

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
be: Файл можа быць непадтрымоўванага фармату ці сапсаваны: 
    %s

en: Project was recovered
be: Праект адноўлены

en: Recover
be: Аднавіць

en: Imported '%s'
be: Імпартаваны файл '%s'

en: Import
be: Імпарт

en: Welcome to Audacity version %s
be: Сардэчна запрашаем у Audacity версіі %s

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
be: 
    Калі захаваць, у праекце не будзе
    ніводнай дарожкі.
    
    Каб вярнуць дарожкі, націсніце
    кнопку Адмена, і паслядоўна
    выбірайце пункт меню Праўка > Адмяніць,
    пакуль усе дарожкі не будуць вернутыя,
    затым абярыце Файл > Захаваць праект.

en: Screen Capture Frame
be: Захоп здымкаў экрана

en: Choose location to save files
be: Абярыце тэчку для захоўвання здымкаў

en: Save images to:
be: Захоўваць здымкі ў:

en: Choose...
be: Абраць...

en: Capture entire window or screen
be: Захоп акна ці экрана цалкам

en: Resize Small
be: Паменшыць акно

en: Resize Large
be: Павялічыць акно

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
be: Сіні фон

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
be: Белы фон

en: Capture Window Only
be: Зняць акно без дэкарацый

en: Capture Full Window
be: Зняць акно цалкам

en: Capture Window Plus
be: Зняць акно і вакол

en: Capture Full Screen
be: Зняць увесь экран

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
be: Пачакаць 5 секунд і зняць верхняе акно ці дыялог

en: Capture part of a project window
be: Зняць частку акна з праектам

en: All Toolbars
be: Усе панэлі прылад

en: SelectionBar
be: Панэль вылучэння

en: Tools
be: Прылады

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
be: Індыкатар

en: Play Meter
be: Індыкатар воспр.

en: Record Meter
be: Індыкатар зап.

en: Edit
be: Рэдагаванне

en: Device
be: Прылада

en: Track Panel
be: Панэль дарожкі

en: Ruler
be: Лінейка

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
be: Дарожкі

en: First Track
be: Першая дарожка

en: Second Track
be: Другая дарожка

en: Scale
be: Бачная ў акне працягласць

en: One Sec
be: 1 з

en: Ten Sec
be: 10 з

en: One Min
be: 1 мін

en: Five Min
be: 5 мін

en: One Hour
be: 1 ч

en: Short Tracks
be: Нізкія дарожкі

en: Medium Tracks
be: Сярэднія дарожкі

en: Tall Tracks
be: Высокія дарожкі

en: Choose a location to save screenshot images
be: Абярыце тэчку для захоўвання здымкаў экрана

en: Specify New Filename:
be: Пакажыце новае імя файла:

en: Position
be: Становішча

en: Sound Activated Record
be: Актывацыя запісу па сігнале

en: Activation level (dB):
be: Узровень гучнасці для актывацыі (Дб):

en: Welcome to Audacity!
be: Сардэчна запрашаем у Audacity!

en: Don't show this again at start up
be: Больш не паказваць гэта акно пры запуску

en: Artist Name
be: Выканавец

en: Track Title
be: Назва дарожкі

en: Album Title
be: Назва альбома

en: Track Number
be: Нумар дарожкі

en: Year
be: Год

en: Genre
be: Жанр

en: Tag
be: Поле

en: Value
be: Значэнне

en: &Add
be: &Дадаць

en: &Remove
be: Вуда&ліць

en: Genres
be: Жанры

en: E&dit...
be: &Змяніць

en: Rese&t...
be: &Скінуць

en: Template
be: Шаблон

en: &Load...
be: З&агрузіть...

en: Set De&fault
be: Выкарыстоўваць &усюды

en: Edit Genres
be: Змяніць жанры

en: Unable to save genre file.
be: Немагчыма захаваць файл з жанрамі.

en: Reset Genres
be: Скінуць жанры

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
be: Вы ўпэўнены, што жадаеце аднавіць зыходны спіс жанраў?

en: Unable to open genre file.
be: Немагчыма адкрыць файл з жанрамі.

en: Load Metadata As:
be: Загрузіць метададзеныя як:

en: Save Metadata As:
be: Захаваць метададзеныя як:

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
be: Працягласць

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
be: Дарожка часу

en: Audacity Timer Record
be: Таймер запісу Audacity

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
be: Працягласць роўная нулю. Нічога не будзе запісана.

en: Error in Duration
be: Памылка працягласці

en: Duration:
be: Працягласць:

en: Audacity Timer Record Progress
be: Прагрэс запісу па таймеры

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
be: Дата і час пачатку

en: Start Date
be: Дата пачала

en: End Date and Time
be: Дата і час завяршэння

en: End Date
be: Дата канца

en: Stereo, 999999Hz
be: Стэрэа, 999999 Гц

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
be: Дарожка %d

en:  Mute On
be: Ціха

en:  Solo On
be: Сола вкл.

en: Click and drag to resize the track.
be: Пстрыкніце і перацягніце для змены вышыні дарожкі

en: Removed audio track(s)
be: Выдалена(ы) дарожка(і)

en: Remove Track
be: Выдаліць дарожку

en: Removed track '%s.'
be: Выдалена дарожка '%s.'

en: Track Remove
be: Выдаліць дарожку

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
be: Запіс

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
be: Вылучэнне занадта мала для 
    выкарыстанні галасавога ключа.

en: Calibration Results
be: Вынікі каліброўкі

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
be: Змена напрвленія  -- сярэдняе значэнне: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: There is not enough room available to paste the selection
be: Недастаткова месцы для ўстаўкі вылучанага

en: Remaining Time:
be: Засталося:

en: Command
be: Каманда

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
be: Паўтарыць %s

en: Threshold:
be: Парог:

en: Delay time (seconds):
be: Час затрымкі (з):

en: Decay factor:
be: Каэфіцыент згасання:

en: Format:
be: Фармат:

en: Command:
be: Каманда:

en: Effects
be: Эфекты

en: Selection
be: Вылучэнне

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
be: Усталяваць

en: Remove
be: Выдаліць

en: Delete
be: Выдаліць

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
be: Агінальная

en: Linear
be: Лінейны

en: Amplify
be: Узмацненне сігналу

en: Amplification dB
be: Узмацненне, Дб

en: Auto Duck
be: Автопріглушеніе

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
be: Эфекту автопріглушенія патрэбна кантрольная дарожка, змешчаная ніжэй абранай.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
be: секунд

en: Preview not available
be: Праслухоўванне недаступна

en: Change Pitch
be: Змена вышыні тону

en: Change Pitch without Changing Tempo
be: Змена вышыні тону без змены тэмпу

en: Percent Change
be: Адсоткавая змена

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
be: н/д

en: Change Speed
be: Змена хуткасці

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
be: Змена хуткасці, якая змяняе тэмп і вышыню тону

en: Selection Length
be: Працягласць вылучэння

en: Change Tempo
be: Змена тэмпу

en: Change Tempo without Changing Pitch
be: Змена тэмпу без змены вышыні тону

en: Length (seconds)
be: Працягласць (з)

en: Click Removal
be: Выдаленне пстрычак

en: Threshold
be: Парог

en: Compressor
be: Кампрэсары

note: i18n-hint: usually leave this as is as dB doesn't get translated
en: %3d dB
be: %3d Дб

en: %.1f secs
be: %.1f з

en: Ratio %.0f to 1
be: Суадносіны %.0f да 1

en: Ratio %.1f to 1
be: Суадносіны %.1f да 1

en: Ratio
be: Суадносіны

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
be: Час нападу

en: Threshold %d dB
be: Парог: %d Дб

note: i18n-hint noun
en: End
be: Канец

en: Volume
be: Гучнасць

en: Foreground start time
be: Час пачатку фрагмента задняга плану

en: Foreground end time
be: Час завяршэння фрагмента задняга плану

en: Background start time
be: Час пачатку фрагмента пярэдняга плану

en: Background end time
be: Час завяршэння фрагмента пярэдняга плану

en: Result
be: Вынік

en: &Help
be: &Даведка

en: zero
be: ноль

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
be: Тэст WCAG2 пройдзены

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
be: Тэст WCAG2 не пройдзены

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
be: Актуальныя адрозненні

en: Measured foreground level
be: Вымераны ўзровень пярэдняга плану

en: Measured background level
be: Вымераны ўзровень задняга плану

en: Export Contrast Result As:
be: Экспартаваць вынік вымярэння кантрасту як:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
be: Вынікі вымярэнняў па крытэрах паспяховасці 1.4.7 паводле WCAG 2.0

en: Filename = %s.
be: Імя файла = %s.

en: Foreground
be: Пярэдні план

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
be: Час пачатку = %2d гадзін, %2d мінуць, %.2f секунд.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
be: Час завяршэння = %2d гадзін, %2d мінуць, %.2f секунд.

en: Background
be: Задні план

en: Results
be: Вынікі

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
be: Крытэры паспяховасці 1.4.7 па WCAG 2.0: паспяхова

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
be: Крытэры паспяховасці 1.4.7 па WCAG 2.0: няўдала

en: Data gathered
be: Дадзеныя сабраны

en: Contrast...
be: Кантраст...

en: Distortion
be: Скажэнне

en: Duty cycle:
be: Цыкл занятасці:

en: Tone duration:
be: Працягласць сігналу:

en: Silence duration:
be: Працягласць цішыні:

en: Echo
be: Рэха

en: Preparing preview
be: Рыхтуецца предпрослушіваніе

en: Previewing
be: Предпрослушіваніе

en: Applied effect: %s
be: Ужыты эфект: %s

en: &Generate
be: Созда&ніе

en: Delete Preset
be: Выдаліць перадусталёўку

en: Options...
be: Параметры...

en: Save Preset
be: Захаваць перадусталёўку

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
be: B-сплайн

en: Cosine
be: Косінус

en: Cubic
be: Кубічны

en: Equalization
be: Эквалайзер

en: Graphic EQ
be: Графічны EQ

en: Bass Boost
be: Узмацненне басу

en: Max dB
be: Макс. Дб

en: Min dB
be: Мін. Дб

en: De&faults
be: &Зыходныя параметры

en: Confirm Deletion
be: Пацверджанне выдалення

en: Fade In
be: Плыўнае нарастанне

en: Fade Out
be: Плыўнае згасанне

en: Find Clipping
be: Пошук перагрузкі

en: Clipping
be: Перагрузка

en: There is not enough room available to generate the audio
be: Недастаткова месцы для стварэння гукавых дадзеных

en: Invert
be: Інвертаванне

en: Noise reduction
be: Прыгнечанне шуму

en: Sensitivity
be: Адчувальнасць

en: Step 1
be: Этап 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
be: Вылучыце некалькі секунд толькі шуму, так каб праграма ведала, што
    адфільтраваць, а затым пстрыкніце мышкай па кнопцы Стварыць мадэль шуму:

en: Step 2
be: Этап 2

en: Noise Removal
be: Выдаліць шум

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
be: Вылучыце тую частку дарожкі, да якой жадаеце ўжыць фільтр, пакажыце,
    колькі шуму адфільтраваць, а затым пстрыкніце мышкай па кнопцы ОК

en: Normalize
be: Нармалізацыя

en: Phaser
be: Фейзеры

en: LFO frequency in hertz
be: Чашчыня LFO у герцах

en: LFO start phase in degrees
be: Пачатковая фаза LFO у градусах

en: Depth in percent
be: Глыбіня ў проецнтах

en: Feedback in percent
be: Водгук у адсотках

en: Repair
be: Аднавіць

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
be: Эфект аднаўлення прызначаны для аднаўлення кароткіх участкаў сапсаванага гуку (да 128 сэмплаў).
    
    Наблізьце адлюстраванні да максімуму і абярыце вельмі кароткі адрэзак гукавых дадзеных.

en: Repeat
be: Паўтор...

en: Reverb
be: Рэверберацыя

en: Reverse
be: Рэверс

en: Lowpass
be: Фільтры нізкіх чашчынь

en: Highpass
be: Фільтры верхніх чашчынь

en: Initial Tempo Change (%)
be: Змена тэмпу напачатку (%)

en: Final Tempo Change (%)
be: Змена тэмпу ў канцы (%)

en: Logarithmic
be: Лагарыфмічная

en: Sine
be: Сінусоідная

en: Square
be: Квадратычная

en: Sawtooth
be: Зубцевідная

en: Amplitude Start
be: Пачатак амплітуды

en: Amplitude End
be: Канец амплітуды

en: Truncate Silence
be: Выразанне цішыні

en: VST Effects
be: Эфекты VST

en: Effect Settings
be: Параметры эфекту

en: Resonance
be: Рэзананс

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
be: Эфекты Audio Unit

en: Generator
be: Генератары

en: Applying Nyquist Effect...
be: Ужываецца Nyquist-эфект...

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
be: Выбачыце, але эфект немагчыма дастасаваць да стереодорожкам
    з несупадаючымі індывідуальнымі дарожкамі

en: Nyquist returned too many audio channels.
be: Nyquist вярнуў вярнуў занадта шмат гукавых каналаў

en: Enter Nyquist Command:
be: Увядзіце Nyquist-каманду:

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
be: Выбачыце, не атрымалася загрузіць пашырэнне VAMP.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
be: Выбачыце, не атрымалася ініцыялізаваць пашырэнне VAMP.

en: Plugin Settings
be: Параметры пашырэння

en: Program
be: Праграма

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
be: Выбачыце, але шляхі, якія змяшчаюць больш 256 знакаў, не падтрымліваюцца.

en: Advanced Mixing Options
be: Пашыраныя параметры звесткі

en: Channel: %2d
be: Каналаў: %2d

en: Output Channels: %2d
be: Каналы выйсця: %2d

en: Mixer Panel
be: Панэль мікшара

en: Show output
be: Паказаць выснову

en: (external program)
be: Перадаць вонкавай праграме

en: Cannot export audio to %s
be: Немагчыма экспартаваць дадзеныя ў %s

en: Export
be: Экспарт

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
be: Вылучанае экспартуецца праз кансольны кадавальнік

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
be: Неабходна карэктна наладзіць FFmpeg.
    Зрабіце гэта ў дыялогу Параметры > Бібліятэк".

en: Invalid sample rate
be: Некарэктная чашчыня сэмпліравання

en: Resample
be: Змена чашчыні сэмпліравання

en: Sample Rates
be: Чашчыні сэмпліравання

en: Bit Rate:
be: Хуткасць струменя:

en: Overwrite preset '%s'?
be: Перазапісаць профіль '%s'?

en: Confirm Overwrite
be: Пацверджанне перазапісу

en: Please select format before saving a profile
be: Абярыце фармат перад захаваннем профіля

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
be: Абярыце кодэк перад захаваннем профіля

en: Preset '%s' does not exist.
be: Профіль %s не існуе.

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
be: Файлы M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
be: Файлы AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
be: Файлы AMR (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
be: Файлы WMA версіі 2 (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
be: Экспарце праз FFmpeg

en: 2-level
be: 2-уровень

en: 4-level
be: 4-уровень

en: 8-level
be: 8-уровень

en: Preset:
be: Перадусталёўка:

en: Load Preset
be: Загрузіць перадусталёўку

en: Import Presets
be: Імпартаваць перадусталёўкі

en: Export Presets
be: Экспартаваць перадусталёўкі

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
be: Кодэк:

en: Show All Formats
be: Паказаць усе фарматы

en: Show All Codecs
be: Паказаць усе кодэкі

en: Language:
be: Мова:

en: Tag:
be: Тэг:

en: Quality:
be: Якасць:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
be: Чашчыня сэмпліравання (Гц)
    0 - не змяняць чашчыню сэмпліравання

en: Sample Rate:
be: Чашчыня сэмпліравання:

en: Profile:
be: Профіль:

en: FLAC options
be: Параметры FLAC

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
be: Выкарыстоўваць LPC

en: MPEG container options
be: Параметры кантэйнера MPEG

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
be: Памер пакета:

en: Delete preset '%s'?
be: Выдаліць перадусталёўку '%s'?

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
be: Не атрымалася знайсці кодэк

en: 16 bit
be: 16 біт

en: 24 bit
be: 24 біта

en: 0 (fastest)
be: 0 (хутчэй усяго)

en: 8 (best)
be: 8 (лепш за ўсё)

en: Level:
be: Узровень сціску:

en: Bit depth:
be: Разраднасць:

en: FLAC Files
be: Файлы FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
be: Не атрымалася ініцыялізаваць кадавальнік FLAC
    Статут: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
be: Вылучанае экспартуецца ў файл FLAC

en: MP2 Files
be: Файлы MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
be: Немагчыма экспартаваць MP2 з гэтай чашчынёй сэмпліравання і хуткасцю струменя.

en: Unable to open target file for writing
be: Немагчыма адкрыць канчатковы файл для запісу

en: Exporting selected audio at %ld kbps
be: Вылучанае экспартуецца пры %ld Кбіт/з

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
be: Вар'яцка высокае

en: Extreme
be: Вельмі высокае

en: Standard
be: Як звычайна

en: Medium
be: Сярэдняе

en: Preset
be: Перадусталёўка

en: Variable
be: Зменная

en: Average
be: Сярэдняя

en: Constant
be: Сталая

en: Stereo
be: Стэрэа

en: Bit Rate Mode:
be: Рэжым хуткасці струменя:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
be: Якасць

en: Channel Mode:
be: Рэжым каналаў:

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
be: Audacity патрабуецца файл %s для запісу файлаў MP3.

en: Location of %s:
be: Размяшчэнне %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
be: Каб знайсці %s, пстрыкніце тут -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
be: Дзе знаходзіцца %s?

en: MP3 Files
be: Файлы MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
be: Не атрымалася адкрыць бібліятэку для экспарту ў MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
be: Гэта непрацоўная, або непадтрымоўваная бібліятэка сціску ў MP3!

en: Unable to initialize MP3 stream
be: Немагчыма ініцыялізаваць MP3-струмень

en: MP3 export library not found
be: Бібліятэка для экспарту ў MP3 не знойдзена

en: Export Multiple
be: Экспарт у некалькі файлаў

en: Using Label/Track Name
be: Выкарыстоўваецца пазнака/ Назва дарожкі

en: Create
be: Стварыць

en: Split files based on:
be: Падзел файлаў па прынцыпе:

en: Include audio before first label
be: Уключаючы гук перад першай пазнакай

en: First file name:
be: Імя першага файла:

en: First file name
be: Імя першага файла

en: Name files:
be: Найменне файлаў:

en: File name prefix:
be: Прэфікс імя файла:

en: File name prefix
be: Прэфікс імя файла

en: Overwrite existing files
be: Перазапісаць існыя файлы

en: Choose a location to save the exported files
be: Абярыце каталог для экспартуемых файлаў

en: Save As...
be: Захаваць як...

en: Ogg Vorbis Files
be: Файлы Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
be: Вылучанае экспартуецца ў файл Ogg Vorbis

en: Header:
be: Загаловак:

en: Encoding:
be: Кадаванне:

en: Other uncompressed files
be: Іншыя несціснутыя файлы

en: Cannot export audio in this format.
be: Немагчыма экспартаваць дадзеныя ў гэты фармат.

en: Exporting the selected audio as %s
be: Абраныя гукавыя дадзеныя экспартаваны ў %s

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
be: "%s" 
    з'яўляецца файлам MIDI, а не гукавым. 
    Audacity не можа прайграваць такія файлы, 
    але вы можаце змяніць іх, дадаўшы праз
     Файл - Імпартаваць - MIDI.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
be: Гэта версія Audacity была скампілявана без падтрымкі %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца дарожкай гукавога CD. 
    Audacity не можа адкрыць яе напроста. 
    Скапіюйце неабходныя дарожкі пры дапамозе
    іншай праграмы ў зразумелы Audacity фармат
    накшталт WAV ці AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Windows Media Audio. 
    Audacity не можа адкрыць файл гэтага фармату з-за абмежаванняў,
    якія накладаюцца патэнтавым заканадаўствам. Вам прыйдзецца спачатку
    пераўтварыць яго ў зразумелы Audacity фармат накшталт WAV or AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Advanced Audio Coding. 
    Audacity не можа адкрыць файл у гэтым
    уласніцкім фармаце. Вам прыйдзецца спачатку
    пераўтварыць яго ў зразумелы Audacity фармат
    накшталт WAV or AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Musepack. 
    Audacity не можа адкрыць файл гэтага фармату.Калі вы лічыце, што гэта можа быць файл MP3,
    паспрабуйце памяняць яго пашырэнне на .mp3 і
    паспрабаваць ізноў. У адваротным выпадку вам
    прыйдзецца спачатку пераўтварыць яго ў зразумелы
    Audacity фармат накшталт WAV or AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Wavpack. 
    Audacity не можа адкрыць файл гэтага фармату. Вам прыйдзецца спачатку
    пераўтварыць яго ў зразумелы Audacity фармат накшталт WAV or AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Dolby Digutal. 
    Audacity не можа адкрыць файл гэтага фармату. Вам прыйдзецца спачатку
    пераўтварыць яго ў зразумелы Audacity фармат накшталт WAV or AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
be: "%s" з'яўляецца файлам Ogg Speex.
    Audacity не можа адкрыць файл гэтага фармату. Вам прыйдзецца спачатку
    пераўтварыць яго ў зразумелы Audacity фармат накшталт WAV or AIFF.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
be: Не атрымалася знайсці тэчку з дадзенымі праекта: "%s"

en: FFmpeg-compatible files
be: Файлы, падтрымоўваныя FFmpeg

en: FLAC files
be: Файлы FLAC

en: GStreamer-compatible files
be: Сумяшчальныя з GStreamer файлы

en: List of Files in basic text format
be: Спіс файлаў у звычайным тэкставым фармаце

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
be: Знойдзена некарэктны падзел вокнаў у LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
be: Памылка ў LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
be: Няправільная працягласць LOF

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
be: MIDI-дарожкі не могуць быць адлучаны адзін ад аднаго - толькі гукавыя файлы.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
be: Знойдзена некарэктны падзел дарожак у LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
be: Імпартаваны MIDI-файл з '%s'

en: Import MIDI
be: Імпарт MIDI-файла

en: MP3 files
be: MP3

en: Ogg Vorbis files
be: Ogg Vorbis

en: Media read error
be: Памылка чытання дадзеных

en: Not an Ogg Vorbis file
be: Гэта не файл Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
be: Неадпаведнасць версій Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
be: Хібны загаловак струменя Vorbis

en: Internal logic fault
be: Унутраная лагічная памылка

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
be: WAV, AIFF і іншыя тыпы несціснутых дадзеных

en: Importing %s
be: Імпартуецца %s

en: QuickTime files
be: Файлы QuickTime

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
be: Імпарт файла без загалоўка

en: Import Raw Data
be: Імпарт raw-файла

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
be: Без уліку байтового парадку

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
be: Востраканечнік

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
be: Тупоконечнік

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
be: Стандартны байтовый парадак

en: 1 Channel (Mono)
be: 1 канал (мана)

en: 2 Channels (Stereo)
be: 2 канала (стэрэа)

en: %d Channels
be: %d каналаў

en: Byte order:
be: Байтовый парадак:

en: Channels:
be: Каналаў:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
be: Пачатковае зрушэнне:

en: bytes
be: байтаў

en: Amount to import:
be: Колькі імпартаваць:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
be: Чашчыня сэмпліравання:

en: &Import
be: &Імпартаваць

en: Time-Shift
be: Перасоўванне

en: Pasted text from the clipboard
be: Устаўка тэксту з буфера абмену

en: Pasted from the clipboard
be: Устаўка з буфера абмену

en: Nothing to undo
be: Няма чаго адмяніць

en: Nothing to redo
be: Няма чаго паўтарыць

en: Cut to the clipboard
be: Выразаць у буфер

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
be: Выдалена %.2f з пачынальна з t=%.2f

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
be: Устаўка дадзеных дарожкі аднаго тыпу ў дарожку іншага тыпу немагчымая

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
be: Капіяванне стэрэагуку ў монафанічныя дарожкі немагчыма

en: Duplicated
be: Прадубляваны

en: Duplicate
be: Прадубляваць

en: Split-cut to the clipboard
be: Выразана ў буфер абмену з падзелам

en: Split Cut
be: Выразаць з падзелам

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
be: Выдалена з падзелам %.2f з пачынальна з t=%.2f

en: Split Delete
be: Выдаліць з падзелам

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
be: У вылучаныя дарожкі запісана %.2f з з адзнакі %.2f

en: Split
be: Падзяліць

en: Split to new track
be: Падзяліць у новую дарожку

en: Split New
be: Падзяліць у новую дарожку

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
be: Аб'яднана %.2f з пачынальна з t=%.2f

en: Join
be: Аб'яднаць

en: Detach
be: Адчапіць

en: &Edit
be: &Праўка

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
be: Выре&зать

en: &Delete
be: &Выдаліць

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
be: З&капіяваць

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
be: &Уставіць

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
be: Пра&дубляваць

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
be: Падзяліць у&ырезаніем

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
be: Падзяліць &выдаленнем

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
be: Запоўніць ті&шынай

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
be: Раз&дзяліць

en: Split Ne&w
be: Падзяліць у &новую дарожку

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
be: Пра&бъедініть

en: Detac&h at Silences
be: Раз&дзяліць па цішыні

en: There are no label tracks to export.
be: Экспартуемых дарожак для пазнак няма

en: Export MIDI As:
be: Экспартаваць файл MIDI пад імем:

en: Export MIDI
be: Экспарт MIDI

en: Imported labels from '%s'
be: Імпартаваны пазнакі з файла '%s'

en: Import Labels
be: Імпарт пазнак

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
be: Нядаўнія файлы

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
be: &Нядаўнія файлы

en: &Save Project
be: &Захаваць праект

en: Save Project &As...
be: Захаваць праект &як...

en: Export &Labels...
be: Экспартаваць &пазнакі...

en: Export &Multiple...
be: Экспартаваць у &некалькі файлаў...

en: &Audio...
be: &Гукавы файл...

en: &Labels...
be: Па&пазнакі...

en: &Raw Data...
be: Гукавы файл &без загалоўка (Raw)...

en: Pa&ge Setup...
be: &Параметры старонкі...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
be: П&ечать...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
be: У&ыход

en: Show &Log...
be: Паказаць &часопіс...

en: Added label
be: Нататка дададзена

en: Created new label track
be: Створаны новая дарожка для пазнак

en: New Track
be: Новая дарожка

en: Paste Te&xt to New Label
be: Уставіць &тэкст у новую пазнаку

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
be: Выре&зать

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
be: Падзяліць у&ырезаніем

en: Sp&lit Delete
be: Падзяліць &выдаленнем

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
be: З&капіяваць

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
be: &Падзяліць

en: &Label Track
be: Дарожка па&пазнак

en: Effe&ct
be: Эффек&ты

en: Repeat Last Effect
be: Паўтарыць апошні эфект

en: &Analyze
be: &Аналіз

en: &Run Benchmark...
be: &Запусціць тэст прадукцыйнасці...

en: Set Left Selection Boundary
be: Усталяваць левую мяжу вылучэння

en: Set Right Selection Boundary
be: Усталяваць правую мяжу вылучэння

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
be: &Вылучыць

en: &None
be: З&нять вылучэнне

en: &Tracks
be: Дорож&кі

en: &Left at Playback Position
be: &Злева ад пазіцыі прайгравання

en: &Right at Playback Position
be: З&права ад кропкі прайгравання

en: Track &Start to Cursor
be: &Ад пачатку дарожкі да курсора

en: Cursor to Track &End
be: Ад &курсора да канца дарожкі

en: &Toolbars
be: &Панэлі

en: Mix
be: Мікс

en: Rendered all audio in track '%s'
be: Усе дарожкі зведзены ў '%s'

en: Synchronize MIDI with Audio
be: Сінхранізаваць MIDI з гукам

en: Adjusted gain
be: Узмацненне скорректірованно

en: Adjusted Pan
be: Панарамаванне скарэктавана

en: New sample rate (Hz):
be: Новая чашчыня сэмпліравання (Гц):

en: The entered value is invalid
be: Уведзенае значэнне некарэктна

en: Resampling track %d
be: Змяняецца чашчыня сэмпліравання дарожкі %d

en: Resampled audio track(s)
be: Зменена чашчыня сэмпліравання дарожак

en: Resample Track
be: Памяняць чашчыню сэмпліравання дарожкі

en: Sync MIDI with Audio
be: Сінхранізаваць MIDI з гукам

en: Tracks sorted by time
be: Дарожкі выбудаваны па часе

en: Tracks sorted by name
be: Дарожкі выбудаваны па імі

en: Can't delete track with active audio
be: Немагчыма выдаліць дарожку з актыўным гукам

en: Add &New
be: &Стварыць

en: Mi&x and Render
be: &Звесці ў апошнюю дарожку

en: &Resample...
be: Змяніць чашчыню дыск&ретізаціі дарожкі

en: Remo&ve Tracks
be: &Выдаліць дарожкі

en: &Mute All Tracks
be: &Прыглушыць усе дарожкі

en: &Align Tracks
be: У&ыровнять дарожкі

en: &Pause
be: &Паўза

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
be: &Запісаць

en: &Timer Record...
be: &Таймер запісу...

en: T&ransport
be: &Кіраванне

en: &View
be: &Выгляд

en: Zoom &In
be: Пры&набліжаць

en: Zoom &Normal
be: Обы&чный маштаб

en: Zoom &Out
be: Ад&даліть

en: &Zoom to Selection
be: Маштабаваць у &вылучэнне

en: &Collapse All Tracks
be: &Згарнуць усе дарожкі

en: Batch
be: Пакетная апрацоўка

en: Behaviors
be: Паводзіны

en: &Don't apply effects in batch mode
be: &Не ўжываць эфекты ў пакетным рэжыме

en: Devices
be: Прылады

en: Using:
be: Выкарыстоўваецца:

en: Playback
be: Прайграванне

en: Latency
be: Затрымка

en: milliseconds
be: мс

en: No audio interfaces
be: Няма гукавых прылад

en: No devices found
be: Прылады не выяўлены

en: 1 (Mono)
be: 1 (Мана)

en: 2 (Stereo)
be: 2 (стэрэа)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
be: Каталогі

en: Temporary files directory
be: Каталог для часавых файлаў

en: &Location:
be: &Размяшчэнне:

en: Choose a location to place the temporary directory
be: Абярыце размяшчэнне каталога для захоўвання часавых файлаў

en: Directory %s is not writable
be: У вас няма правоў на запіс у каталог %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
be: Змены датычна каталога для захоўвання часавых файлаў 
    не падзейнічаюць эфекту, пакуль праграма Audacity не будзе перазагружана.

en: Enable Effects
be: Уключыць эфекты

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
be: -36 Дб (не для праўкі сігналу з вялікай амплітудай)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
be: -48 Дб (дыяпазон PCM пры 8 разрадах)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
be: -60 Дб (дыяпазон PCM пры 10-разрадных выбарках)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
be: -96 Дб (дыяпазон PCM пры 16 разрадах)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
be: -120 Дб (мяжа чутнасці чалавечага вуха)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
be: -145 Дб (дыяпазон PCM пры 24 разрадах)

en: Local
be: Лакальна

en: From Internet
be: У Інтэрнэце

en: Display
be: Адлюстраванне

en: &Language:
be: &Мова інтэрфейсу:

en: &Beep on completion of longer activities
be: Паведамляць гукам пра завяршэнне &працяглых аперацый

en: Import / Export
be: Імпарт/Экспарт

en: When exporting tracks to an audio file
be: Пры экспарце дарожак у гукавы файл

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
be: Клавіятура

en: Key Bindings
be: Клавіятурныя камбінацыі

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
be: Нататка: націск камбінацыі клавіш Cmd+Q прывядзе да завяршэння працы праграмы. Усе астатнія камбінацыі сапраўдныя..

en: &Import...
be: &Імпартаваць

en: &Defaults
be: &Зыходныя параметры

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
be: Абярыце XML-файл, які змяшчае клавіятурныя камбінацыі Audacity...

en: Loaded %d keyboard shortcuts
be: Загружана %d клавіятурных камбінацый

en: Export Keyboard Shortcuts As:
be: Экспартаваць клавіятурныя камбінацыі як:

en: MP3 Library Version:
be: Версія бібліятэкі для падтрымкі MP3:

en: FFmpeg Import/Export Library
be: Бібліятэка для імпарту/экспарту з FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
be: Сумяшчальная бібліятэка FFmpeg не знойдзена

en: FFmpeg Library Version:
be: Версія бібліятэкі FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
be: Бібліятэка FFmpeg:

en: Loca&te...
be: У&казать...

en: Dow&nload
be: Ска&чать

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
be: Прылады MIDI

en: No MIDI interfaces
be: Няма прылад MIDI

en: Mouse
be: Мыш

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
be: Выкарыстанне мышы (нязменлівыя параметры)

en: Tool
be: Прылада

en: Command Action
be: Дзеянне каманды

en: Buttons
be: Кнопкі

en: Left-Click
be: Пстрычка левай клавішай

en: Set Selection Point
be: Усталяваць кропку вылучэння

en: Left-Drag
be: Перацягванне левай клавішай

en: Set Selection Range
be: Усталяваць вобласць вылучэння

en: Shift-Left-Click
be: Shift-Пстрычка левай клавішай

en: Extend Selection Range
be: Пашырыць вобласць вылучэння

en: Left-Double-Click
be: Падвойная пстрычка левай клавішай

en: Select Clip or Entire Track
be: Вылучыць кліп ці цэлую дарожку

en: Wheel-Rotate
be: Кручэнне колам мышы

en: Zoom in on Point
be: Наблізіць па кропцы

en: Zoom in on a Range
be: Наблізіць па вобласці

en: same as right-drag
be: То ж, што і перацягванне правай клавішай

en: Right-Click
be: Пстрычка правай клавішай

en: Zoom out one step
be: Аддаліць на адзін крок

en: Right-Drag
be: Перацягванне правай клавішай

en: same as left-drag
be: То ж, што і перацягванне левай клавішай

en: Shift-Drag
be: Shift-Перацягванне

en: Zoom out on a Range
be: Паменшыць маштаб у вобласць

en: Middle-Click
be: Пстрычка сярэдняй клавішай

en: Zoom default
be: Маштаб па змаўчанні

en: Shift-Left-Drag
be: Shift-Перацягванне левай клавішай

en: Move clip up/down between tracks
be: Перамясціць вобласць з адной дарожкі ў іншую

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
be: Змяніць агінальную ўзмацненні

en: Pencil
be: Аловак

en: Change Sample
be: Змяніць сэмпл

en: Alt-Left-Click
be: Alt-Пстрычка левай клавішай

en: Smooth at Sample
be: Згладзіць сэмпл

en: Change Several Samples
be: Змяніць некалькі сэмплаў

en: Change ONE Sample only
be: Змяніць толькі АДЗІН сэмпл

en: Multi
be: Універсальны

en: same as select tool
be: То ж, што і прылада вылучэння

en: same as zoom tool
be: То ж, што і прылада маштабавання

en: Any
be: Любай

en: Shift-Wheel-Rotate
be: Shift-Кручэнне колам

en: Effects Preview
be: Предпрослушіваніе эфектаў

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
be: Праслухоўванне выніку выразання

en: Seek Time when playing
be: Прагортка пры прайграванні

en: &Short period:
be: &Кароткі перыяд:

en: Lo&ng period:
be: &Доўгі перыяд:

en: Audacity Preferences
be: Параметры Audacity

en: Other...
be: Іншая...

en: Sampling
be: Сэмпліраванне

en: Default Sample &Rate:
be: &Чашчыня дыскрэтызацыі па змаўчанні:

en: Default Sample &Format:
be: &Разраднасць па змаўчанні:

en: Real-time Conversion
be: Пераўтварэнне ў рэжыме рэальнага часу

en: Sample Rate Con&verter:
be: &Пераўтварэнне чашчыні сэмпліравання:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
be: &Падмешванне шуму:

en: High-quality Conversion
be: Высакаякаснае пераўтварэнне

en: Sample Rate Conver&ter:
be: Інш&еобразованіе чашчыні сэмпліравання:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
be: Падмешванне &шуму:

en: Sound Activated Recording
be: Запіс з актывацыяй па ўзроўні гучнасці

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
be: Вышыня тону (EAC)

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
be: Мінімальная чашчыня павінна знаходзіцца ў межах ад 100 Гц да 100 000 Гц

en: The range must be at least 1 dB
be: Дыяпазон павінен быць роўны хоць бы 1 Дб

en: Spectrograms
be: Спектраграмы

en: &Gain (dB):
be: &Узмацненне (Дб):

en: &Range (dB):
be: &Дыяпазон (Дб):

en: 8 - most wideband
be: 8 - найболей шырокапалосны

en: 32768 - most narrowband
be: 32768 - найболей вузкапалосны

en: Show a grid along the &Y-axis
be: &Паказваць сетку ўздоўж восі Y

en: Minimum Amplitude (dB):
be: Мінімальная амплітуда (Дб)

en: Max. Number of Notes (1..128):
be: Макс. лік нот (1-128):

en: &Find Notes
be: &Знайсці ноты

en: &Quantize Notes
be: &Квантаваць ноты

en: The maximum frequency must be an integer
be: Максімальна магчымая чашчыня павінна быць зменнай велічынёй

en: The minimum frequency must be an integer
be: Мінімальна магчымая чашчыня павінна быць зменнай велічынёй

en: The gain must be an integer
be: Узмацненне павінна быць цэлай зменнай

en: The range must be a positive integer
be: Дыяпазон павінен быць дадатнай зменнай

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
be: Мінімальная амплітуда (дб) павінна быць цэлай зменнай

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
be: Стыль афармлення

en: Info
be: Інфармацыя

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
be: Захаванне і загрузка асобных файлаў тым мае на ўвазе выкарыстанне асобнага файла для кожнага малюнка, але ў астатнім ідэя тая ж.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
be: Кэш стылю афармлення

en: Save Theme Cache
be: Захаваць кэш тэмы

en: Load Theme Cache
be: Загрузіць кэш тэмы

en: Individual Theme Files
be: Асобныя файлы стыляў афармлення

en: Save Files
be: Захаваць файлы

en: Load Files
be: Загрузіць файлы

en: Simple
be: Простая

en: Editing a clip can &move other clips
be: &Пры рэдагаванні аднаго кліпа іншыя могуць быць змешчаны

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
be: &Фокус перасоўваецца па дарожках цыклічна

en: Solo &Button:
be: Кнопка &солірованія:

en: Waveform
be: Хваля

en: Warnings
be: Папярэджанні

en: Show Warnings/Prompts for
be: Паказваць папярэджанні і запыты пацверджання пры

en: Saving &projects
be: &Захаванні праектаў

en: Saving &empty project
be: Захаванні &пустых праектаў

en: Mixing down to &mono during export
be: Звестцы ў &мана пры экспарце

en: Mixing down to &stereo during export
be: Звестцы &у стэрэа пры экспарце

en: Pause
be: Прыпыніць

en: Play
be: Прайграць

en: Skip to Start
be: Перайсці да пачатку дарожкі

en: Skip to End
be: Перайсці да канца дарожкі

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
be: Панэль у&стройств

en: Zoom In
be: Наблізіць

en: Zoom Out
be: Аддаліць

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
be: Панэль &рэдагавання

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
be: Індыкатар запісу

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
be: Індыкатар прайгравання

en: Snap To
be: Прыліпаць да лінейкі

en: Length
be: Працягласць

en: Center
be: Цэнтр

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
be: Панэль &вылучэння

en: Selection Tool
be: Вылучэнне

en: Envelope Tool
be: Змена агінальнай

en: Draw Tool
be: Змена агінальнай

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
be: Панэль і&нструментов

en: Playback Speed
be: Хуткасць прайгравання

en: Modified Label
be: Пазнака зменена

en: Label Edit
be: Праўка пазнакі

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
be: Шрыфт дарожкі для пазнак

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
be: Шрыфт

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
be: Кегель

en: Edited labels
be: Зменены пазнакі

en: Merged Clips
be: Аб'яднаны кліпы

en: Merge
be: Аб'яднаць

en: Expanded Cut Line
be: Пашыраная лінія выразанняў

en: Expand
be: Пашырыць

en: Removed Cut Line
be: Выдалена лінія выразання

en: Click and drag to edit the samples
be: Пстрыкніце і перацягніце для рэдагавання сэмплаў

en: Sample Edit
be: Праўка сэмпла

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
be: '%s' зменена на %s

en: Format Change
be: Змена фармату

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
be: '%s' зменена на %s Гц

en: Rate Change
be: Змяніць чашчыню

en: Set Rate
be: Чашчыня сэмпліравання

en: Mono
be: Мана

en: Left Channel
be: Левы канал

en: Right Channel
be: Правы канал

en: Channel
be: Канал

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
be: Зрабіць '%s' стереодорожку

en: Make Stereo
be: Зрабіць стэрэафанічнай

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
be: Падзяліць стереодорожку '%s'

en: Created new audio track
be: Створана новая гукавая дарожка

en: Created new stereo audio track
be: Створана новая стереодорожка

en: &Stereo Track
be: &Стэрэафанічная дарожка

en: Change lower speed limit (%) to:
be: Змяніць ніжнюю мяжу хуткасці (%) на:

en: Lower speed limit
be: Мяжа паніжэння хуткасці

en: Change upper speed limit (%) to:
be: Змяніць верхнюю мяжу хуткасці (%) на:

en: Upper speed limit
be: Мяжа падвышэння хуткасці

en: Set range to '%ld' - '%ld'
be: Усталяваць мяжу як %ld'' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
be: Усталяваць дыяпазон

en: Created new time track
be: Створана новая дарожка часу

en: &Time Track
be: Дарожка &часу

en: Renamed '%s' to '%s'
be: Назва '%s' зменена на '%s'

en: Name Change
be: Пераназванне

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
be: Пстрыкніце і перацягніце для рэдагавання агінальнай амплітуды

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
be: Агінальная скарэктавана.

en: Click and drag to move left selection boundary.
be: Пстрыкніце і перацягніце адзнаку для ўсталёўкі левай мяжы вылучэння

en: Click and drag to move right selection boundary.
be: Пстрыкніце і перацягніце адзнаку для ўсталёўкі правай мяжы вылучэння

en: Click and drag to select audio
be: Пстрыкніце і перацягніце для вылучэння гукавога фрагмента

en: Click and drag to move a track in time
be: Пстрыкніце і перацягніце для перасоўвання дарожкі ў часе

en: Move Track
be: Перамясціць дарожку

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
be: Пстрычка для набліжэння, Shift+пстрычка для аддалення

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
be: Перацягнуць для набліжэння вобласці, пстрыкнуць правай кнопкай мышы дял аддаленні

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
be: Левая=Наблізіць, Правая=Аддаліць, Сярэдняя=Звычайны выгляд

en: Press
be: Націсніце

en: Button
be: Кнопка

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
be: Л

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
be: П

en: &Clear
be: Пра&чысціць

en: Empty
be: Пуста

en: Backwards
be: Назад

en: Forwards
be: Наперад

en: Help on the Internet
be: Даведка ў Інтэрнэце

en: Stop Monitoring
be: Адключыць маніторынг

en: Start Monitoring
be: Уключыць маніторынг

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
be: Чашчыня абнаўлення індыкатара ў секундах [1-100]:

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
be: 01000,01000 секунд

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
be: чч:мм:сс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
be: 0100 ч 060 м 060 з

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
be: дд:чч:мм:сс

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
be: 0100 дзён 024 ч 060 м 060 з

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
be: чч:мм:сс + сотні

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
be: 0100 ч 060 м 060>0100 з

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
be: чч:мм:сс + мілісекунды

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
be: 0100 ч 060 м 060>01000 з

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
be: чч:мм:сс + сэмплы

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
be: 0100 ч 060 м 060 з+># сэмплаў

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
be: сэмплы

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
be: 01000,01000,01000 сэмплаў|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
be: чч:мм:сс + кінокадры пры 24 fps

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
be: 0100 ч 060 м 060 з+>24 кадраў

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
be: кінокадры пры 24 fps

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
be: 01000,01000 кадраў|24

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
be: 0100 ч 060 м 060 з+>30 кадраў|N

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
be: 0100 ч 060 м 060 з+>030 кадраў| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
be: кадры NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
be: 01000,01000 кадраў|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
be: чч:мм:сс + кінокадры PAL пры 24 fps

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
be: 0100 ч 060 м 060 з+>25 кадраў

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
be: Кадрый PAL (25 кадраў/з)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
be: 01000,01000 кадраў|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
be: чч:мм:сс + CDDA выбаркі (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
be: 0100 ч 060 м 060 з+>75 кадраў

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
be: выбаркі CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
be: 01000,01000 кадраў|75

note: i18n-hint: Name of display format that shows frequency in kilohertz
en: kHz
be: Кгц

en: centiseconds
be: сотыя секунды

en: Cancel
be: Адмяніць

en: Don't show this warning again
be: Больш не паказваць гэта паведамленне

en: -Infinity
be: -Бясконцасць

en: Delay
be: Затрымка

en: Frequency (Hz)
be: Чашчыня (Гц)

en: All
be: Усё
