audacity 3.0.3 - en to ca translation catalogue (2723 entries)

en: Comments
ca: Comentaris

en: Message
ca: Missatge

en: Internal Error
ca: Error intern

en: Audacity failed to open a file in %s.
ca: Audacity no ha pogut obrir un fitxer a %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
ca: Audacity no ha pogut llegir d'un fitxer a %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
ca: Audacity ha escrit amb èxit un fitxer a %s però ha fallat el canvi de nom a %s.

en: File Error
ca: Error de fitxer

en: None
ca: Cap

en: Shaped
ca: Modelat

en: Low Quality (Fastest)
ca: Qualitat baixa (el més ràpid)

en: Medium Quality
ca: Qualitat mitjana

en: High Quality
ca: Qualitat alta

en: Best Quality (Slowest)
ca: La millor qualitat (el més lent)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
ca: PCM de 16 bits

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
ca: PCM de 24 bits

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
ca: Coma flotant de 32 bits

en: Module Unsuitable
ca: Mòdul inapropiat

en: Module "%s" found.
ca: S'ha trobat el mòdul «%s».

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ca: 
    
    Utilitzeu només mòduls provinents de fonts en què confieu

en: Yes
ca: Sí

en: Audacity Module Loader
ca: Carregador de mòduls d'Audacity

en: Try and load this module?
ca: Voleu provar i carregar aquest mòdul?

en: Overwrite the plug-in file %s?
ca: Voleu sobreescriure el fitxer del connector %s?

en: Plug-in already exists
ca: Ja existeix el connector

en: Failed to register:
    %s
ca: No s'ha pogut registrar:
    %s

en: Enable new plug-ins
ca: Habilita els connectors nous

en: Nyquist Prompt
ca: Indicador d'ordres Nyquist

en: Created new project
ca: S'ha creat un projecte nou

en: 16-bit
ca: 16 bits

en: 24-bit
ca: 24 bits

en: Unable to determine
ca: No es pot determinar

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
ca: Clàssic

en: Dark
ca: Fosc

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
ca: Contrast alt

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
ca: Clar

en: Audacity could not write file:
      %s.
ca: Audacity no ha pogut escriure al fitxer:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ca: Audacity no ha pogut obrir el fitxer:
      %s
    per escriure-hi.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ca: Audacity no ha pogut escriure les imatges al fitxer:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
ca: Audacity no ha pogut trobar el fitxer:
      %s.
    El tema no s'ha carregat.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ca: Audacity no pot carregar el fitxer:
      %s.
    Potser té un format PNG incorrecte?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
ca: Audacity no ha pogut carregar el tema predeterminat.
    Informeu del problema.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
ca: No s'ha trobat cap dels fitxers esperats del
    component de tema a:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
ca: No s'ha pogut crear el directori:
      %s

en: Audacity could not save file:
      %s
ca: Audacity no ha pogut desar el fitxer:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
ca: No s'ha pogut escriure al fitxer: %s

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
ca: Personalitzat

en: Audio Track
ca: Pista d'àudio

en: Warning
ca: Advertència

en: Could not open file: "%s"
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer: «%s»

en: Could not load file: "%s"
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer: «%s»

en: &Nyquist Workbench...
ca: Banc de treball &Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
ca: &Desfés	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ca: &Refés	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ca: &Retalla	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ca: &Copia	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ca: &Enganxa	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
ca: Netej&a	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
ca: Se&lecciona-ho tot	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
ca: &Troba...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
ca: &Paren corresponent	F8

en: &Top S-expr	F9
ca: Expressió simbòlica del capdamun&t	F9

en: &Higher S-expr	F10
ca: Expressió simbòlica més &alta	F10

en: &Previous S-expr	F11
ca: Anterior ex&pressió simbòlica	F11

en: &Next S-expr	F12
ca: Següe&nt expressió simbòlica	F12

en: &Go to
ca: &Vés a

en: Select &Font...
ca: Selecciona la &lletra...

en: Split &Vertically
ca: Divideix &verticalment

en: Split &Horizontally
ca: Divideix &horitzontalment

en: Show S&cript
ca: Mostra l's&cript

en: Show &Output
ca: Mostra la s&ortida

en: &Large Icons
ca: Icones gra&ns

en: &Small Icons
ca: Icones petite&s

en: Toolbar
ca: Barres d'eines

en: &Go	F5
ca: &Vés	F5

en: &Stop	F6
ca: A&tura	F6

en: &About
ca: Quant &a

note: i18n-hint noun
en: Output
ca: Sortida

en: Load Nyquist script
ca: Carrega l'script Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ca: Scripts Nyquist (*.ny)|*.ny|Scripts Lisp (*.lsp)|*.lsp|Tots els fitxers|*

en: Script was not saved.
ca: No s'ha desat l'script.

en: Save Nyquist script
ca: Desa l'script Nyquist

en: Find dialog
ca: Diàleg troba

en: Harvey Lubin (logo)
ca: Harvey Lubin (logotip)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
ca: Galeria d'icones Tango (icones de la barra d'eines)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ca: (C) 2009 per Leland Lucius

en: Nyquist Effect Workbench
ca: Banc de treball d'efectes Nyquist

en: No matches found
ca: No s'ha trobat cap coincidència

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Nyquist Effect Workbench -
ca: Banc de treball d'efectes Nyquist -

en: New
ca: Nou

en: New script
ca: Script nou

en: Open
ca: Obre

en: Open script
ca: Obre un script

en: Save
ca: Desa

en: Save script
ca: Desa l'script

en: Save As
ca: Anomena i desa

en: Save script as...
ca: Anomena i desa l'script...

en: Copy
ca: Copia

en: Copy to clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: Cut
ca: Retalla

en: Cut to clipboard
ca: Retalla al porta-retalls

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste from clipboard
ca: Enganxa des del porta-retalls

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
ca: Neteja

en: Clear selection
ca: Neteja la selecció

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select all text
ca: Selecciona tot el text

en: Undo
ca: Desfés

en: Undo last change
ca: Desfés l'últim canvi

en: Redo
ca: Refés

en: Redo previous change
ca: Refés l'últim canvi

en: Find
ca: Troba

en: Find text
ca: Troba el text

en: Match
ca: Coincidència

en: Go to matching paren
ca: Vés al «paren» corresponent

en: Top
ca: Superior

en: Go to top S-expr
ca: Vés a l'expressió simbòlica del capdamunt

en: Up
ca: Amunt

en: Go to higher S-expr
ca: Vés a l'expressió simbòlica superior

en: Previous
ca: Anterior

en: Go to previous S-expr
ca: Vés a l'anterior expressió simbòlica

en: Next
ca: Següent

en: Go to next S-expr
ca: Vés a la següent expressió simbòlica

note: i18n-hint noun
en: Start
ca: Començament

en: Start script
ca: Inicia l'script

en: Stop
ca: Atura

en: Stop script
ca: Atura l'script

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
ca: D'acord

en: Credits
ca: Crèdits

en: Emeritus:
ca: Emèrits:

en: Contributors
ca: Contribuïdors

en: Website and Graphics
ca: Lloc web i gràfics

en: Translators
ca: Traductors

en: Libraries
ca: Biblioteques

en: Special thanks:
ca: Agraïments especials:

en: Build Information
ca: Informació de la construcció

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Disabled
ca: Inhabilitat

en: Commit Id:
ca: Id. de consignació:

en: Build type:
ca: Tipus de construcció:

en: Compiler:
ca: Compilador:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
ca: Biblioteques del nucli

en: Cross-platform GUI library
ca: Biblioteca d'interfície gràfica multiplataforma

en: Audio playback and recording
ca: Reproducció i enregistrament d'àudio

en: Sample rate conversion
ca: Conversió de la freqüència de mostreig

en: File Format Support
ca: Compatibilitat amb formats de fitxers

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
ca: Importació MP3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
ca: Importació i exportació Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
ca: Compatibilitat amb les etiquetes ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
ca: Importació i exportació FLAC

en: MP2 export
ca: Exportació MP2

en: Import via QuickTime
ca: Importació a través de QuickTime

en: FFmpeg Import/Export
ca: Importació i exportació FFmpeg

en: Import via GStreamer
ca: Importació a través de GStreamer

en: Features
ca: Funcionalitats

en: Plug-in support
ca: Compatibilitat amb el connector

en: Sound card mixer support
ca: Compatibilitat amb el mesclador de la targeta de so

en: Pitch and Tempo Change support
ca: Compatibilitat amb el canvi d'altura i tempo

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
ca: Compatibilitat amb el canvi extrem d'altura i tempo

en: GPL License
ca: Llicència GPL

en: Timeline actions disabled during recording
ca: Les accions de la línia de temps s'han inhabilitat durant l'enregistrament

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
ca: Feu clic i arrossegueu per ajustar, doble clic per restablir

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
ca: Capçal de reproducció/enregistrament

en: Timeline
ca: Línia del temps

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
ca: Feu clic o arrossegueu per començar la recerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
ca: Feu clic o arrossegueu per començar el rastreig

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
ca: Feu clic i moveu per rastrejar. Feu clic i arrossegueu per recercar.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
ca: Moveu per recercar

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
ca: Moveu per rastrejar

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
ca: Moveu per rastrejar. Arrossegueu per recercar.

en: Quick-Play disabled
ca: Reproducció ràpida inhabilitada

en: Quick-Play enabled
ca: Reproducció ràpida habilitada

en: Enable dragging selection
ca: Habilita l'arrossegament de la selecció

en: Update display while playing
ca: Habilita el lliscament mentre es reprodueix

en: Failed to remove %s
ca: No s'ha pogut suprimir %s

en: Failed!
ca: Ha fallat!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
ca: Voleu restablir les preferències?
    
    Aquesta pregunta només es fa una vegada, després d'una instal·lació on heu demanat restablir les preferències.

en: Reset Audacity Preferences
ca: Restableix les preferències d'Audacity

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer %s.
    
    S'ha eliminat de la llista de fitxers recents.

en: Block size must be within 256 to 100000000
ca: La mida de bloc ha d'estar entre 256 i 100000000

en: Audacity is starting up...
ca: Audacity s'està iniciant...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
ca: &Nou

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
ca: &Obre...

en: Open &Recent...
ca: Obre un fitxer &recent...

en: &About Audacity...
ca: Quant a &Audacity...

en: &Preferences...
ca: &Preferències...

en: &File
ca: &Fitxer

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ca: Audacity no troba cap lloc per desar-hi els fitxers temporals.
    Si us plau, indiqueu un directori adient a les preferències.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ca: Audacity es tancarà tot seguit. Reinicieu-lo per començar a utilitzar el nou directori temporal.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ca: Si executeu simultàniament dues còpies d'Audacity, us
    podeu trobar amb pèrdua de dades, o que falli el sistema.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ca: Audacity no ha estat capaç de bloquejar la carpeta de fitxers
    temporals. Pot ser que aquesta carpeta estigui en ús
    per alguna altra còpia d'Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
ca: Encara voleu que iniciar Audacity?

en: Error Locking Temporary Folder
ca: S'ha produït un error en bloquejar la carpeta de fitxers temporals

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ca: El sistema ha detectat que hi ha una altra còpia d'Audacity en funcionament.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ca: Per obrir diversos projectes de forma simultània podeu utilitzar les
    ordres 'Nou' o 'Obre' del procés actual d'Audacity.

en: Audacity is already running
ca: Audacity ja està en execució

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
ca: estableix la mida màx. de bloc de disc en bytes

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
ca: aquest missatge d'ajuda

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
ca: executa l'autodiagnòstic

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
ca: mostra la versió d'Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
ca: nom de fitxer d'àudio o de projecte

en: Audacity Project Files
ca: Fitxers de projecte d'Audacity

en: Help
ca: Ajuda

en: Could not find any audio devices.
ca: No s'ha pogut trobar cap dispositiu d'àudio.

en: You will not be able to play or record audio.
ca: No podreu reproduir ni enregistrar so.

en: Error Initializing Audio
ca: S'ha produït un error en inicialitzar el so

en: Out of memory!
ca: S'ha exhaurit la memòria!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
ca: S'ha aturat l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament. No és possible optimitzar-lo més. Encara és massa alt.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
ca: L'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament ha abaixat el volum a %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
ca: S'ha aturat l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament. No és possible optimitzar-lo més. Encara és massa baix.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
ca: L'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament ha apujat el volum a %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
ca: S'ha aturat l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament. S'ha excedit el nombre total d'anàlisis sense trobar un volum acceptable. Encara és massa alt.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
ca: S'ha aturat l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament. S'ha excedit el nombre total d'anàlisis sense trobar un volum acceptable. Encara és massa baix.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
ca: S'ha aturat l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament. %.2f sembla un volum acceptable.

en: Automatic Crash Recovery
ca: Recuperació automàtica de fallades

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
ca: Selecciona

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
ca: Nom

en: Select Command
ca: Seleccioneu l'ordre

en: &Command
ca: &Ordre

en: &Edit Parameters
ca: Paràmetres d'&edició

en: &Use Preset
ca: &Utilitza els valors predefinits

en: &Parameters
ca: &Paràmetres

en: &Details
ca: &Detalls

en: MP3 Conversion
ca: Conversió MP3

en: Effect
ca: Efecte

en: Your batch command of %s was not recognized.
ca: La vostra ordre per lots %s no ha estat reconeguda.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
ca: S'ha aplicat la macro

en: Apply Macro
ca: Aplica la macro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
ca: S'ha aplicat la macro «%s»

en: Apply '%s'
ca: Aplica «%s»

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ca: Aplica %s amb els paràmetres
    
    %s

en: Test Mode
ca: Mode de proves

en: Apply %s
ca: Aplica %s

en: Macros Palette
ca: Paleta de macros

en: Manage Macros
ca: Gestiona les macros

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
ca: Seleccioneu la macro

en: Apply Macro to:
ca: Aplica la macro a:

en: Apply macro to project
ca: Aplica la macro al projecte

en: &Project
ca: &Projecte

en: Apply macro to files...
ca: Aplica la macro als fitxers...

en: &Files...
ca: &Fitxers...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
ca: &Expandeix

en: No macro selected
ca: No s'ha seleccionat cap macro

en: Applying '%s' to current project
ca: S'està aplicant «%s» al projecte actual

en: Please save and close the current project first.
ca: Deseu i tanqueu abans el projecte actual.

en: Select file(s) for batch processing...
ca: Seleccioneu un o més fitxers per al processament per lots...

en: Applying...
ca: S'està aplicant...

en: File
ca: Fitxer

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: Remo&ve
ca: Elimi&na

en: &Rename...
ca: Canvia el &nom...

en: I&mport...
ca: I&mporta...

en: E&xport...
ca: E&xporta...

en: Edit Steps
ca: Editeu els passos

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
ca: Núm.

en: Command
ca: Ordre

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: &Insert
ca: &Insereix

en: &Edit...
ca: &Edita...

en: De&lete
ca: E&limina

en: Move &Up
ca: Mou am&unt

en: Move &Down
ca: Mou a&vall

en: &Save
ca: De&sa

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
ca: Encongei&x

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
ca: - FI -

en: %s changed
ca: %s canviats

en: Do you want to save the changes?
ca: Voleu desar els canvis?

en: Enter name of new macro
ca: Introduïu el nom de la macro nova

en: Name of new macro
ca: Nom de la macro nova

en: Name must not be blank
ca: El nom no es pot deixar en blanc

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
ca: Els noms no poden contenir '%c' ni '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
ca: Esteu segur que voleu suprimir %s?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
ca: Prova de rendiment

en: Disk Block Size (KB):
ca: Mida de bloc de disc (KB):

en: Number of Edits:
ca: Nombre d'edicions:

en: Test Data Size (MB):
ca: Mida de les dades de la prova (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
ca: Llavor de nombres aleatoris:

en: Show detailed info about each block file
ca: Mostra la informació detallada quant a cada fitxer de blocs

en: Show detailed info about each editing operation
ca: Mostra la informació detallada quant a cada operació d'edició

en: Run
ca: Executa

note: i18n-hint verb
en: Close
ca: Tanca

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
ca: prova-rendiment.txt

en: Export Benchmark Data as:
ca: Exporta les dades de la prova de rendiment com:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
ca: La mida de bloc ha d'estar dins de l'interval 1 - 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
ca: El nombre d'edicions ha d'estar dins de l'interval 1 - 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
ca: La mida de les dades de la proa ha d'estar dins de l'interval 1 - 2000 MB.

en: Preparing...
ca: S'està preparant...

en: Performing %d edits...
ca: S'estan realitzant %d edicions...

en: Trial %d
ca: Assaig %d

en: Trial %d
    Failed on Paste.
ca: Assaig %d
    Ha fallat en enganxar.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
ca: Temps per realitzar %d edicions: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
ca: Comprovació de les fuites de punters de fitxers:

en: Disk # blocks:
ca: Disc # blocs:

en: Doing correctness check...
ca: S'està realitzant la comprovació de fiabilitat...

en: Passed correctness check!
ca: S'ha passat la comprovació de fiabilitat!

en: Time to check all data: %ld ms
ca: Temps per comprovar totes les dades: %ld ms

en: Reading data again...
ca: S'estan tornant a llegir les dades...

en: Time to check all data (2): %ld ms
ca: Temps per comprovar totes les dades (2): %ld ms

en: TEST FAILED!!!
ca: PROVA FALLIDA!

en: Benchmark completed successfully.
ca: S'ha completat correctament la prova de rendiment.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
ca: Seleccioneu l'àudio per utilitzar-lo amb «%s» (p. ex. cmd+A per seleccionar-ho tot), després torneu-ho a intentar.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
ca: Seleccioneu l'àudio per utilitzar-lo amb «%s» (p. ex. Ctrl+A per seleccionar-ho tot), després torneu-ho a intentar.

en: No Audio Selected
ca: No s'ha seleccionat cap àudio

en: Audacity Support Data
ca: Dades de suport d'Audacity

en: Report generated to:
ca: Informe generat per a:

en: Removing Dependencies
ca: S'estan eliminant les dependències

en: Copying audio data into project...
ca: S'estan copiant les dades d'àudio al projecte...

en: Project Depends on Other Audio Files
ca: El projecte depèn d'altres fitxers d'àudio

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ca: Si copieu aquests fitxers dins del vostre projecte, eliminareu aquesta dependència.
    Això és més segur, però requereix més espai de disc.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ca: 
    
    Els fitxers etiquetats amb l'expressió DESAPAREGUT han estat moguts o eliminats i no es poden copiar.
    Haureu de restablir-los a la seva ubicació original per tal de poder copiar-los al projecte.

en: Project Dependencies
ca: Dependències del projecte

en: Audio File
ca: Fitxer d'àudio

en: Disk Space
ca: Espai de disc

en: Copy Selected Files
ca: Copia els fitxers seleccionats

en: Cancel Save
ca: Cancel·la el desament

en: Save Without Copying
ca: Desa sense copiar

en: Do Not Copy
ca: No ho copiïs

en: Copy All Files (Safer)
ca: Copia tots els fitxers (més segur)

en: Whenever a project depends on other files:
ca: Cada vegada que un projecte depèn d'altres fitxers:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
ca: Pregunta-m'ho

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
ca: Copia sempre tots els fitxers (el més segur)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
ca: No copiïs mai cap fitxer

en: MISSING %s
ca: FALTA %s

en: &Copy Names to Clipboard
ca: &Copia els noms al porta-retalls

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ca: Si ho feu, el vostre projecte no es desarà al disc. És això el que voleu?

en: Dependency Check
ca: Comprovació de dependències

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
ca: Abandonaments

en: Turn off dropout detection
ca: Desactiva la detecció d'abandonaments

en: FFmpeg support not compiled in
ca: La compilació s'ha fet sense el suport a FFmpeg

en: FFmpeg startup failed
ca: Ha fallat la iniciació de FFmpeg

en: FFmpeg library not found
ca: No s'ha trobat la biblioteca FFmpeg

en: Locate FFmpeg
ca: Ubicació de FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ca: Audacity necessita el fitxer «%s» per importar i exportar àudio a través de FFmpeg.

en: Location of '%s':
ca: Ubicació de «%s»:

en: To find '%s', click here -->
ca: Per trobar «%s», feu clic aquí —>

en: Browse...
ca: Navega...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ca: Per obtenir una còpia gratuïta de FFmpeg, feu clic aquí —>

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
ca: Baixa

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
ca: On és «%s»?

en: FFmpeg not found
ca: No s'ha trobat FFmpeg

en: Do not show this warning again
ca: No tornis a mostrar aquesta advertència

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
ca: Error (podria ser que el fitxer no s'hagués escrit): %s

en: &Copy all audio into project (safest)
ca: &Copia tot el so dins del projecte (el més segur)

en: Do &not copy any audio
ca: &No copiïs cap so

en: As&k
ca: &Pregunta-m'ho

en: Frequency Analysis
ca: Anàlisi de freqüències

en: Spectrum
ca: Espectre

en: Standard Autocorrelation
ca: Autocorrelació estàndard

en: Cuberoot Autocorrelation
ca: Autocorrelació d'arrel cúbica

en: Enhanced Autocorrelation
ca: Autocorrelació millorada

en: Linear frequency
ca: Freqüència lineal

en: Log frequency
ca: Freqüència logarítmica

en: Scroll
ca: Desplaçament

en: Peak:
ca: Pic:

en: &Grids
ca: &Graelles

en: &Algorithm:
ca: &Algorisme:

en: &Size:
ca: &Mida:

en: &Export...
ca: &Exporta...

en: &Function:
ca: &Funció:

en: &Axis:
ca: &Eix:

en: &Replot...
ca: &Redibuixa...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ca: Per traçar l'espectre cal que totes les pistes seleccionades tinguin la mateixa freqüència de mostreig.

en: Not enough data selected.
ca: No s'han seleccionat prou dades.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
ca: %.4f s (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
ca: %.4f s (%d Hz) (%s) = %.3f

en: spectrum.txt
ca: espectre.txt

en: Export Spectral Data As:
ca: Exporta les dades de l'espectre com a:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ca: Freqüència (Hz)	Nivell (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ca: Retard (segons)	Freqüència (Hz)	Nivell

en: Plot Spectrum...
ca: Traça l'espectre...

en: Welcome!
ca: Hola!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
ca: S'està reproduint el so

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
ca: Enregistrament de l'àudio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
ca: Enregistrament - Elecció del dispositiu d'enregistrament

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
ca: Enregistrament - Elecció de la font d'enregistrament

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
ca: Enregistrament - Establiment del nivell d'enregistrament

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
ca: Per què hi ha opcions de menú en gris

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
ca: Exportació de fitxers d'àudio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
ca: Desament d'un projecte d'Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
ca: Suport d'altres formats

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
ca: Grava a un CD

en: No Local Help
ca: No hi ha cap ajuda local disponible

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
ca: <br><br>La versió d'Audacity que esteu utilitzant és una <b>versió de prova alfa</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
ca: <br><br>La versió d'Audacity que esteu utilitzant és una <b>versió de prova beta</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
ca: Obtenir la versió del llançament oficial d'Audacity

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
ca: Us recomanem que utilitzeu la nostra versió estable alliberada més recent, que té documentació i suport complet.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
ca: Podeu ajudar-nos a fer que Audacity estigui preparat per al seu llançament unint-vos a la nostra [[https://www.audacityteam.org/community/|communitat]].<hr><br><br>

en: How to get help
ca: Com obtenir ajuda

en: These are our support methods:
ca: Aquests són els nostres mitjans de suport:

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
ca:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - plantegeu directament la vostra pregunta en línia.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
ca: A més:</b> visiteu la nostra [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] per suggeriments, trucs, tutorials addicionals i connectors d'efectes.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
ca: Audacity pot importar fitxers no protegits en molts altres formats (com ara M4A i WMA, fitxers WAV comprimits de gravadores portàtils i àudio de fitxers de vídeo) si baixeu i instal·leu la [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| biblioteca FFmpeg]] opcional al vostre ordinador.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
ca: També podeu llegir la nostra ajuda sobre la importació de [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|fitxers MIDI]] i pistes de [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| CD d'àudio]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ca: Sembla que el manual no està instal·lat. [[*URL*|Consulteu el manual en línia]].<br><br>Per consultar sempre el manual en línia, canvieu la «Ubicació del manual» a les preferències de la interfície a «D'Internet».

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
ca: Sembla que el manual no està instal·lat. [[*URL*|Consulteu el manual en línia]] o [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| baixeu el manual]].<br><br>Per consultar sempre el manual en línia, canvieu la «Ubicació del manual» a les preferències de la interfície a «D'Internet».

en: Check Online
ca: Comprova en línia

en: History
ca: Historial

en: &Manage History
ca: &Gestiona l'historial

en: Action
ca: Acció

en: &Total space used
ca: &Espai de disc utilitzat

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
ca: &Descarta

en: Edit Labels
ca: Edició de les etiquetes

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
ca: Pista

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
ca: Etiqueta

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
ca: Comença a l'instant

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
ca: Acaba a l'instant

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
ca: Freqüència baixa

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
ca: Freqüència alta

en: New...
ca: Nou...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ca: Premeu F2 o feu doble clic per editar el contingut de les cel·les.

en: Select a text file containing labels
ca: Seleccioneu un fitxer que contingui les etiquetes

en: Could not open file: %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer: %s

en: No labels to export.
ca: No hi ha cap etiqueta per exportar.

en: Export Labels As:
ca: Anomena i exporta les etiquetes:

en: New Label Track
ca: Pista d'etiquetes nova

en: Enter track name
ca: Introduïu el nom de la pista

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
ca: Pista d'etiquetes

en: Labels
ca: Etiquetes

en: One or more saved labels could not be read.
ca: No s'han pogut llegir una o més etiquetes.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
ca: És la primera vegada que s'executa Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
ca: Trieu l'idioma per utilitzar-lo amb Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ca: L'idioma que heu escollit, %s (%s), no és el mateix que l'idioma del sistema, %s (%s).

en: Confirm
ca: Confirma

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ca: S'ha convertit un projecte 1.0 al nou format.
    El fitxer antic ha estat desat com a «%s»

en: Opening Audacity Project
ca: S'està obrint el projecte d'Audacity

en: Audacity Log
ca: Registre d'Audacity

en: &Save...
ca: &Desa...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
ca: &Neteja

en: &Close
ca: Tan&ca

en: log.txt
ca: registre.txt

en: Save log to:
ca: Desa el fitxer de registre a:

en: Couldn't save log to file: %s
ca: No s'ha pogut desar el registre al fitxer: %s

en: Audacity Karaoke%s
ca: Karaoke d'Audacity%s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ca: Hi ha hagut un error en iniciar la capa d'entrada/sortida d'informació MIDI.

en: You will not be able to play midi.
ca: No podreu reproduir ni enregistrar MIDI.

en: Error Initializing Midi
ca: S'ha produït un error en inicialitzar el MIDI

en: &Undo %s
ca: &Desfés %s

en: &Undo
ca: &Desfés

en: &Redo %s
ca: &Refés %s

en: &Redo
ca: &Refés

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ca: Hi ha hagut un problema amb l'última acció. Si creieu que és degut
    a un error del programa, expliqueu-nos exactament com ha ocorregut.

en: Disallowed
ca: Inhabilitat

en: Mix and Render
ca: Mescla i renderitza

en: Mixing and rendering tracks
ca: S'estan mesclant i renderitzant les pistes

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
ca: Guany

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
ca: Velocitat

en: Musical Instrument
ca: Instrument musical

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
ca: Balanç

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
ca: Silenci

en: Signal Level Meter
ca: Vúmetre de nivell del senyal

en: Moved gain slider
ca: S'ha mogut el botó lliscant de guany

en: Moved velocity slider
ca: S'ha mogut el botó lliscant d'intensitat de nota

en: Moved pan slider
ca: S'ha mogut el botó lliscant de la panoràmica

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
ca: Pista de notes

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
ca: do

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
ca: do♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
ca: re

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
ca: re♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
ca: mi

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
ca: fa

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
ca: fa♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
ca: sol

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
ca: sol♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
ca: la

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
ca: la♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
ca: si

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
ca: re♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
ca: mi♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
ca: sol♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
ca: la♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
ca: si♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
ca: do♯ / re♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
ca: re♯ / mi♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
ca: fa♯ / sol♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
ca: sol♯ / la♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
ca: la♯ / si♭

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
ca: Seleccioneu els efectes, feu clic al botó «Habilita» o «Inhabilita» i, finalment, feu clic a «D'acord».

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
ca: Mostra:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
ca: Mostra-ho tot

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
ca: T&ot

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
ca: Mostra els inhabilitats

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
ca: &Inhabilitat

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
ca: Mostra els habilitats

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
ca: Ha&bilitat

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
ca: Mostra els nous

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
ca: No&u

en: State
ca: Estat

en: Path
ca: Camí

en: &Select All
ca: &Selecciona-ho tot

en: C&lear All
ca: &Neteja-ho tot

en: &Enable
ca: &Habilita

en: &Disable
ca: I&nhabilita

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
ca: S'estan habilitant els efectes o ordres:
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
ca: S'està habilitant l'efecte o ordre:
    
    %s

en: Elapsed Time:
ca: Temps transcorregut:

en: There was a problem printing.
ca: Hi ha hagut un problema en imprimir.

en: Print
ca: Imprimeix

en: Actual Rate: %d
ca: Freqüència real: %d

en: Recorded Audio
ca: S'ha enregistrat so

en: Record
ca: Enregistra

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
ca: La comprovació del projecte ha llegit etiquetes de seqüència defectuoses.

en: Close project immediately with no changes
ca: Tanca el projecte ara mateix sense fer cap canvi

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ca: Continua amb les reparacions indicades al fitxer log, i comprova si hi ha més errors. Això desarà el projecte en el seu estat actual, a no ser que  "Tanqueu el projecte de forma immediata" en algun advertiment posterior d'error.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ca: Advertència - Hi ha hagut problemes mentre es llegia la seqüència d'etiquetes

en: Inspecting project file data
ca: S'estan inspeccionant les dades del fitxer de projecte

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ca: La comprovació del projecte de la carpeta «%s» 
    ha detectat %lld fitxer(s) extern(s) d'àudio desaparegut(s) 
    ('fitxers referenciats per àlies'). Audacity no pot recuperar 
    aquests fitxers de manera automàtica. 
    
    Si escolliu la primera o la segona opció de les que es mostren, 
    podeu intentar localitzar i restablir els fitxers desapareguts 
    a la seva ubicació prèvia. 
    
    Observeu que en la segona opció el so 
    no pot ser un silenci. 
    
    Si escolliu la tercera opció, es desarà el 
    projecte en el seu estat actual, a no ser que escolliu "Tanca 
    el projecte immediatament" en posteriors avisos d'error.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ca: Tracta l'àudio perdut com a silenci (només durant aquesta sessió)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ca: Substitueix l'àudio perdut per silenci (de manera immediata i permanent).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ca: Advertència - Falten fitxers referenciats per àlies

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ca: La comprovació del projecte de la carpeta «%s»
    ha detectat %lld fitxer(s) àlies (.auf) de bloc(s) perdut(s). 
    Audacity pot regenerar totalment aquests fitxers 
    a partir de l'àudio actualment existent al projecte.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ca: Regenera el resum de fitxers àlies (el més segur i recomanat)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ca: Omple les dades perdudes amb silencis (només durant aquesta sessió)

en: Close project immediately with no further changes
ca: Tanca el projecte immediatament sense fer-li més canvis

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ca: Advertència - Falten fitxers de resums d'àlies

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ca: La comprovació del projecte de la carpeta «%s» 
    ha detectat %lld bloc(s) de fitxers d'àudio (.au) desaparegut(s), 
    probablement a causa d'una errada, una pana del sistema o un esborrament 
    accidental. Audacity no té cap manera de recuperar aquestes dades 
    perdudes de manera automàtica.
    
    Si escolliu la primera o segona opció de les que es mostren, 
    podreu intentar localitzar i restablir els fitxers desapareguts 
    a la seva ubicació prèvia. 
    
    Si escolliu la segona opció, tingueu en compte que 
    la forma d'ona podria no mostrar el silenci.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ca: Substitueix l'àudio perdut per silenci (de manera immediata i permanent)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ca: Advertència - Falten fitxers de blocs de dades d'àudio

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ca: La comprovació del projecte de la carpeta «%s» 
    ha trobat %d fitxer(s) de blocs orfe(s). Aquests fitxers no s'estan 
    utilitzant en aquest projecte, però podrien pertànyer a altres. 
    No suposen cap perill i són petits.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ca: Continua sense eliminar-los; ignora els fitxers extres al llarg d'aquesta sessió

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ca: Elimina els fitxers orfes (de manera immediata i permanent)

en: Warning - Orphan Block File(s)
ca: Advertència - Fitxers de blocs orfes

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
ca: Progrés

en: Cleaning up unused directories in project data
ca: S'estan netejant els directoris sense utilitzar a les dades del projecte

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ca: Advertència: Hi ha hagut problemes durant la recuperació automàtica

en: <untitled>
ca: <sense nom>

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
ca: (recuperat)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ca: Aquest fitxer es va desar amb Audacity %s.
    Esteu utilitzant Audacity %s. Per obrir aquest fitxer heu d'actualitzar el programa a una versió més recent.

en: Can't open project file
ca: No es pot obrir el fitxer de projecte

en: Error Saving Project
ca: S'ha produït un error en desar el projecte

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
ca: Actualment el vostre projecte està buit.
    Si el deseu, el projecte no tindrà cap pista.
    
    Per desar les pistes que teníeu anteriorment obertes:
    Feu clic a 'No', Edita > Desfés fins que totes les pistes
    estiguin obertes, i després Fitxer > Desa el projecte.
    
    Voleu desar ara el fitxer buit?

en: Warning - Empty Project
ca: Advertència - El projecte està buit

en: Saved %s
ca: S'ha desat %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
ca: El projecte no s'ha desat perquè el nom de fitxer que heu proporcionat podria sobreescriure un altre projecte.
    Si us plau, torneu a intentar-ho i seleccioneu un nom original.

en: %sSave Project "%s" As...
ca: %sAnomena i desa el projecte «%s»...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
ca: «Desa el projecte» només és per a un projecte d'Audacity, no per a un fitxer d'àudio.
    Per a un fitxer d'àudio que s'obrirà en altres aplicacions, utilitzeu «Exporta».

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
ca: Advertència de sobreescriptura del projecte

en: Error Saving Copy of Project
ca: Error en desar la còpia del projecte

en: Select one or more files
ca: Seleccioneu un o més fitxers

en: %s is already open in another window.
ca: %s es troba obert en una altra finestra.

en: Error Opening Project
ca: S'ha produït un error en obrir el projecte

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ca: Esteu intentant obrir un fitxer de còpia de seguretat que es va crear automàticament.
    Fent això es podria produir una pèrdua de dades important.
    
    Si us plau, en comptes de fer això obriu el corresponent fitxer de projecte Audacity.

en: Warning - Backup File Detected
ca: Advertència - S'ha detectat un fitxer de còpia de seguretat

en: Error opening file
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ca: Aquest fitxer pot haver-se corromput o ser invàlid: 
    %s

en: Error Opening File or Project
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer o el projecte

en: Project was recovered
ca: S'ha recuperat el projecte

en: Recover
ca: Recupera

en: Imported '%s'
ca: S'ha importat «%s»

en: Import
ca: Importa

en: Error Importing
ca: S'ha produït un error en importar

en: Welcome to Audacity version %s
ca: Benvingut a la versió %s d'Audacity

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
ca: %sVoleu desar els canvis a %s?

en: Save project before closing?
ca: Voleu desar el projecte abans de tancar?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
ca: 
    
    Si l'heu desat, el projecte no tindrà cap pista.
    
    Per desar les pistes que teníeu anteriorment obertes:
    Cancel·la, Edita > Desfés fins que totes les pistes
    estiguin obertes, i després Fitxer > Desa el projecte.

en: Disk space remaining for recording: %s
ca: Espai de disc restant per a l'enregistrament: %s

en: Less than 1 minute
ca: Menys d'1 minut

en: %d hour | %d hours
ca[0]: %d hora
ca[1]: %d hores

en: %d minute | %d minutes
ca[0]: %d minut
ca[1]: %d minuts

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
ca: %s i %s.

en: Horizontal Scrollbar
ca: Barra de desplaçament horitzontal

en: Vertical Scrollbar
ca: Barra de desplaçament vertical

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Screen Capture Frame
ca: Marc de captura de pantalla

en: Choose location to save files
ca: Trieu una ubicació per desar-hi els fitxers

en: Save images to:
ca: Desa les imatges a:

en: Choose...
ca: Tria...

en: Capture entire window or screen
ca: Captura una finestra o pantalla completa

en: Resize Small
ca: Redimensiona una quantitat petita

en: Resize Large
ca: Redimensiona una quantitat gran

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
ca: Fons blau

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
ca: Fons blanc

en: Capture Window Only
ca: Captura només la finestra

en: Capture Full Window
ca: Captura tota la finestra

en: Capture Window Plus
ca: Captura la finestra amb afegitons

en: Capture Full Screen
ca: Captura tota la pantalla

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
ca: Espera 5 segons i captura la finestra o el diàleg que es trobi en primer pla

en: Capture part of a project window
ca: Captura una part de la finestra del projecte

en: All Toolbars
ca: Totes les barres d'eines

en: All Effects
ca: Tots els efectes

en: All Preferences
ca: Totes les preferències

en: SelectionBar
ca: Barra de selecció

en: Spectral Selection
ca: Selecció espectral

en: Tools
ca: Eines

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
ca: Vúmetre

en: Play Meter
ca: Vúmetre de reproducció

en: Record Meter
ca: Vúmetre d'enregistrament

en: Edit
ca: Edita

en: Device
ca: Dispositiu

en: Play-at-Speed
ca: Reprodueix a velocitat

en: Scrub
ca: Rastreja

en: Track Panel
ca: Quadre de pistes

en: Ruler
ca: Regle

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
ca: Pistes

en: First Track
ca: Primera pista

en: Second Track
ca: Segona pista

en: Scale
ca: Escala

en: One Sec
ca: Un segon

en: Ten Sec
ca: Deu segons

en: One Min
ca: Un minut

en: Five Min
ca: Cinc minuts

en: One Hour
ca: Una hora

en: Short Tracks
ca: Pistes curtes

en: Medium Tracks
ca: Pistes mitjanes

en: Tall Tracks
ca: Pistes llargues

en: Choose a location to save screenshot images
ca: Trieu una ubicació per desar-hi les imatges capturades

en: Capture failed!
ca: Ha fallat la captura!

en: Long Message
ca: Missatge llarg

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ca: El fitxer que heu especificat no s'ha pogut convertir a causa de l'ús de caràcters Unicode.

en: Specify New Filename:
ca: Indiqueu un nom de fitxer nou:

en: Position
ca: Posició

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
ca: La seqüència té un fitxer de blocs que excedeix el nombre màxim de %s mostres per bloc.
    Es trunca a aquesta durada màxima.

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
ca: Vista &prèvia

en: Dry Previe&w
ca: Vista prèvia ei&xuta

en: &Settings
ca: Ajust&s

en: Debu&g
ca: &Depura

en: Off
ca: Desactivat

en: Nearest
ca: Més propera

en: Prior
ca: Anterior

en: Sound Activated Record
ca: Enregistrament activat per so

en: Activation level (dB):
ca: Nivell d'activació (dB):

en: Welcome to Audacity!
ca: Benvingut a Audacity!

en: Don't show this again at start up
ca: No tornis a mostrar-ho a l'inici

en: Artist Name
ca: Nom de l'artista

en: Track Title
ca: Títol de la pista

en: Album Title
ca: Títol de l'àlbum

en: Track Number
ca: Número de pista

en: Year
ca: Any

en: Genre
ca: Gènere

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ca: Utilitzeu les fletxes de cursor (o premeu Retorn després d'editar) per passar d'un camp a un altre.

en: Tag
ca: Etiqueta

en: Value
ca: Valor

en: &Add
ca: &Afegeix

en: &Remove
ca: &Elimina

en: Genres
ca: Gèneres

en: E&dit...
ca: E&dita...

en: Rese&t...
ca: Re&stableix...

en: Template
ca: Plantilla

en: &Load...
ca: Ca&rrega...

en: Set De&fault
ca: &Estableix-ho com a predeterminat

en: Edit Genres
ca: Edició dels gèneres

en: Unable to save genre file.
ca: No es pot desar el fitxer de gèneres.

en: Reset Genres
ca: Restableix els gèneres

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ca: Esteu segur que voleu restablir la llista de gèneres als valors predeterminats?

en: Unable to open genre file.
ca: No es pot obrir el fitxer de gèneres.

en: Load Metadata As:
ca: Càrrega de metadades:

en: Error Loading Metadata
ca: S'ha produït un error en carregar les metadades

en: Save Metadata As:
ca: Desament de metadades:

en: Error Saving Tags File
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer d'etiquetes

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
ca: Durada

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
ca: Pista de temps

en: Audacity Timer Record
ca: Enregistrament programat d'Audacity

en: Save Timer Recording As
ca: Desca l'enregistrament temporitzat com

en: Error Saving Timer Recording Project
ca: Error en desar el projecte d'enregistrament temporitzat

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ca: La durada és zero. No s'enregistrarà res.

en: Error in Duration
ca: S'ha produït un error en la durada

en: Automatic Save path is invalid.
ca: El camí de desament automàtic no és vàlid.

en: Error in Automatic Save
ca: Error en el desament automàtic

en: Automatic Export path is invalid.
ca: El camí d'exportació automàtica no és vàlid.

en: Error in Automatic Export
ca: Error en l'exportació automàtica

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
ca: No teniu prou espai lliure de disc per completar aquest enregistrament temporitzat, d'acord amb els vostres ajusts actuals.
    
    Voleu continuar?
    
    Durada de l'enregistrament programat:   %s
    Temps restant d'enregistrament al disc:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
ca: Advertència d'espai de disc de l'enregistrament temporitzat

en: Current Project
ca: Projecte actual

en: Recording start:
ca: Començament de l'enregistrament:

en: Duration:
ca: Durada:

en: Recording end:
ca: Acabament de l'enregistrament:

en: Automatic Save enabled:
ca: Desament automàtic habilitat:

en: Automatic Export enabled:
ca: Exportació automàtica habilitada:

en: Action after Timer Recording:
ca: Acció posterior a l'enregistrament temporitzat:

en: Audacity Timer Record Progress
ca: Progrés de l'enregistrament temporitzat d'Audacity

en: Timer Recording stopped.
ca: S'ha aturat l'enregistrament temporitzat.

en: Timer Recording completed.
ca: S'ha completat l'enregistrament temporitzat.

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ca: 099 dies 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
ca: Data i hora d'inici

en: Start Date
ca: Data d'inici

en: End Date and Time
ca: Data i hora d'acabament

en: End Date
ca: Data d'acabament

en: Automatic Save
ca: Desament automàtic

en: Enable &Automatic Save?
ca: Voleu habilitar el desament &automàtic?

en: Save Project As:
ca: Desa el projecte com a:

en: Select...
ca: Selecciona...

en: Automatic Export
ca: Exportació automàtica

en: Enable Automatic &Export?
ca: Voleu habilitar l'&exportació automàtica?

en: Export Project As:
ca: Exporta el projecte com a:

en: Options
ca: Opcions

en: Do nothing
ca: No facis res

en: Exit Audacity
ca: Surt d'Audacity

en: Restart system
ca: Reinicia el sistema

en: Shutdown system
ca: Apaga el sistema

en: Recording duration:
ca: Durada de l'enregistrament:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ca: Enregistrament temporitzat d'Audacity - S'està esperant per començar

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
ca: L'enregistrament començarà d'aquí:

en: Recording Saved:
ca: S'ha desat l'enregistrament:

en: Recording Exported:
ca: S'ha exportat l'enregistrament:

en: Audacity Timer Record - Waiting
ca: Enregistrament temporitzat d'Audacity - S'està esperant

en: Stereo, 999999Hz
ca: Estèreo, 999999 Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
ca: (Esc per cancel·lar)

en: TrackView
ca: Vista de pista

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
ca:  Silenciat

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
ca:  seleccionat

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
ca: Pista %d

en:  Mute On
ca:  Mut

en:  Solo On
ca:  Solo

en:  Select On
ca:  Selecció activada

en: Click and drag to resize the track.
ca: Feu clic i arrossegueu per canviar la mida de la pista.

en: Removed audio track(s)
ca: Una o més pistes d'àudio han estat eliminades

en: Remove Track
ca: Elimina la pista

en: Removed track '%s.'
ca: S'ha eliminat la pista «%s»

en: Track Remove
ca: Elimina la pista

en: Move Track to Top
ca: Mou la pista al capdamunt

en: Move Track to Bottom
ca: Mou la pista al capdavall

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
ca: Mou la pista amunt

en: Move Track Down
ca: Mou la pista avall

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
ca: Reproduint

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
ca: Enregistrament

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
ca: La selecció és massa petita per utilitzar la clau de veu.

en: Calibration Results
ca: Resultat del calibratge

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ca: Energia                  -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ca: Canvis de signe      -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ca: Canvis de direcció   -- significa: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
ca: S'ha completat el calibratge

en: There is not enough room available to paste the selection
ca: No hi ha prou espai per enganxar la selecció

en: There is not enough room available to expand the cut line
ca: No hi ha prou espai disponible per expandir la línia del retall

en: Remaining Time:
ca: Temps restant:

en: Applying %s...
ca: S'està aplicant %s...

en: Batch Command
ca: Ordre per lots

en: Command
ca: Ordre

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
ca: Repeteix %s

en: Compare Audio
ca: Compara l'àudio

en: Threshold:
ca: Llindar:

en: Delay time (seconds):
ca: Temps de retard (segons):

en: Decay factor:
ca: Factor de caiguda:

en: Drag
ca: Arrossega

en: Panel
ca: Quadre

en: Application
ca: Aplicació

en: Track 0
ca: Pista 0

en: Track 1
ca: Pista 1

en: Window Name:
ca: Nom de la finestra:

en: From X:
ca: Des de la X:

en: From Y:
ca: Des de la Y:

en: To X:
ca: Fins a la X:

en: To Y:
ca: Fins a la Y:

en: Relative To:
ca: En relació a:

en: Get Info
ca: Obtén la informació

en: Commands
ca: Ordres

en: Menus
ca: Menús

en: Preferences
ca: Preferències

en: Type:
ca: Tipus:

en: Gets information in JSON format.
ca: Obté la informació en format JSON.

en: Get Track Info
ca: Obtén la informació de la pista

en: Types:
ca: Tipus:

en: Gets track values as JSON.
ca: Obté els valors de les pistes com a JSON.

en: Command:
ca: Ordre:

en: Gives help on a command.
ca: Proporciona ajuda sobre una ordre.

en: File Name:
ca: Nom de fitxer:

en: Number of Channels:
ca: Nombre de canals:

en: Imports from a file.
ca: Importa d'un fitxer.

en: Exports to a file.
ca: Exporta a un fitxer.

en: Builtin Commands
ca: Ordres integrades

en: The Audacity Team
ca: L'equip d'Audacity

en: Unknown built-in command name
ca: Nom d'orde integrada desconegut

en: Add to History
ca: Afegeix a l'historial

en: Opens a project.
ca: Obre un projecte.

en: Saves a project.
ca: Desa un projecte.

en: Get Preference
ca: Obtén la preferència

en: Name:
ca: Nom:

en: Set Preference
ca: Estableix la preferència

en: Value:
ca: Valor:

en: Gets the value of a single preference.
ca: Obté el valor d'una sola preferència.

en: Sets the value of a single preference.
ca: Estableix el valor d'una sola preferència.

en: Screenshot
ca: Captura de pantalla

en: Window
ca: Finestra

en: Full Window
ca: Tota la finestra

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Toolbars
ca: Barres d'eines

en: Effects
ca: Efectes

en: Selectionbar
ca: Barra de selecció

en: Trackpanel
ca: Quadre de pistes

en: First Two Tracks
ca: Primeres dues pistes

en: First Three Tracks
ca: Primeres tres pistes

en: First Four Tracks
ca: Primeres quatre pistes

en: All Tracks
ca: Totes les pistes

en: Path:
ca: Camí:

en: Background:
ca: Fons:

en: Takes screenshots.
ca: Pren captures de pantalla.

en: Project Start
ca: Començament del projecte

en: Project
ca: Projecte

en: Project End
ca: Acabament del projecte

en: Selection Start
ca: Començament de la selecció

en: Selection
ca: Selecció

en: Selection End
ca: Acabament de la selecció

en: Select Frequencies
ca: Seleccioneu les freqüències

en: High:
ca: Alt:

en: Low:
ca: Baix:

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
ca: Estableix

en: Add
ca: Afegeix

en: Remove
ca: Elimina

en: First Track:
ca: Primera pista:

en: Track Count:
ca: Nombre de pistes:

en: Selects Audio.
ca: Selecciona l'àudio.

en: Start:
ca: Començament:

en: Sets various values for a clip.
ca: Estableix diversos valors per a un clip.

en: Time:
ca: Temps:

en: Delete
ca: Elimina

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
ca: Envolupant

en: Set Label
ca: Estableix l'etiqueta

en: End:
ca: Acabament:

en: Selected
ca: Seleccionat

en: Sets various values for a label.
ca: Estableix diversos valors per a una etiqueta.

en: Set Project
ca: Estableix el projecte

en: Resize:
ca: Redimensiona:

en: Width:
ca: Amplada:

en: Height:
ca: Alçada:

en: Sets various values for a project.
ca: Estableix diversos valors per a un projecte.

en: Track Index:
ca: Índex de la pista:

en: Channel Index:
ca: Índex del canal:

en: Set Track Status
ca: Estableix l'estat de la pista

en: Unnamed
ca: Sense nom

en: Set Track Audio
ca: Estableix l'àudio de la pista

en: Gain:
ca: Guany:

en: Pan:
ca: Panoramització:

en: Set Track Visuals
ca: Estableix els aspectes visuals de la pista

en: Linear
ca: Lineal

en: Reset
ca: Restableix

en: HalfWave
ca: Mitja ona

en: Display:
ca: Pantalla:

en: Scale:
ca: Escala:

en: Spectral Select
ca: Selecció espectral

en: Set Track
ca: Estableix la pista

en: Sets various values for a track.
ca: Estableix diversos valors per a una pista.

en: Amplify
ca: Amplifica

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
ca: Incrementa o redueix el volum de l'àudio que heu seleccionat

en: Amplification dB
ca: dB d'amplificació

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
ca: Redueix el volum d'una o més pistes tan aviat com el volum de la pista marcada com a "control" arriba a un determinat nivell

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
ca: Heu seleccionat una pista que no conté àudio. AutoDuck només pot processar les pistes d'àudio.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
ca: L'Auto Duck necessita una pista de control situada sota la pista o pistes seleccionades.

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
ca: segons

en: Preview not available
ca: La vista prèvia no està disponible

en: Bass and Treble
ca: Baixos i aguts

en: Tone controls
ca: Controls dels tons

en: Bass (dB):
ca: Baixos (dB):

en: Ba&ss (dB):
ca: Baixo&s (dB):

en: Bass
ca: Baixos

en: &Treble (dB):
ca: Agu&ts (dB):

en: Treble
ca: Aguts

en: &Volume (dB):
ca: &Volum(dB):

en: Level
ca: Nivell

en: Change Pitch
ca: Canvia l'altura

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
ca: Canvia l'altura d'una pista sense canviar el seu tempo

en: High Quality Pitch Change
ca: Canvi d'altura d'alta qualitat

en: Change Pitch without Changing Tempo
ca: Canvia l'altura sense canviar el tempo

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
ca: Altura inicial aproximada: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
ca: Altura

en: from Octave
ca: des de l'octava

en: to Octave
ca: fins a l'octava

en: Semitones (half-steps)
ca: Semitons (mitjos-passos)

en: Frequency
ca: Freqüència

en: from (Hz)
ca: des de (Hz)

en: to (Hz)
ca: fins a (Hz)

en: Percent Change
ca: Canvi percentual

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
ca: no aplicable

en: Change Speed
ca: Canvia la velocitat

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
ca: Canvia la velocitat d'una pista, també canvia la seva altura

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ca: Canvia la velocitat, afectant tant el tempo com l'altura

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
ca: RPM de vinil estàndard:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
ca: A partir de les RPM

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
ca: Fins a les rpm

en: Selection Length
ca: Durada de la selecció

en: Current length of selection.
ca: Durada actual de la selecció.

en: Change Tempo
ca: Canvia el tempo

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
ca: Canvia el tempo d'una selecció sense canviar la seva altura

en: High Quality Tempo Change
ca: Canvi de tempo d'alta qualitat

en: Change Tempo without Changing Pitch
ca: Canvia el tempo sense canviar l'altura

en: Beats per minute
ca: Pulsacions per minut

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
ca: Pulsacions per minut, de

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
ca: Pulsacions per minut, fins a

en: Length (seconds)
ca: Durada (segons):

en: Click Removal
ca: Eliminació de clics

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
ca: L'eliminació de clics està dissenyada per eliminar els clics a les pistes d'àudio

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
ca: L'algorisme no ha estat efectiu en aquest àudio. Res no ha canviat.

en: Selection must be larger than %d samples.
ca: La selecció ha de tenir més de %d mostres.

en: Threshold
ca: Llindar

en: Max Spike Width
ca: Amplada màxima dels pics

en: Compresses the dynamic range of audio
ca: Comprimeix l'interval dinàmic de l'àudio

en: %.2f secs
ca: %.2f s

en: %.1f secs
ca: %.1f s

en: Ratio %.0f to 1
ca: Coeficient %.0f a 1

en: Ratio %.1f to 1
ca: Coeficient %.1f a 1

en: Noise Floor
ca: Nivell de soroll

en: Ratio
ca: Coeficient

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
ca: Temps d'atac

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
ca: Temps d'alliberament

en: Threshold %d dB
ca: Llindar %d dB

en: Noise Floor %d dB
ca: Nivell de soroll %d dB

en: Attack Time %.2f secs
ca: Temps d'atac %.2f s

en: Release Time %.1f secs
ca: Temps d'alliberament %.1f segons

en: You can only measure one track at a time.
ca: Només es pot mesurar una pista cada vegada.

en: Please select an audio track.
ca: Seleccioneu una pista d'àudio.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
ca: No hi ha res a mesurar.
    Si us plau, seleccioneu una secció d'una pista.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
ca: Analitzador de contrast, per mesurar diferències de volum RMS entre dues seccions d'àudio.

note: i18n-hint noun
en: End
ca: Acabament

en: Volume
ca: Volum

en: &Foreground:
ca: &Primer pla:

en: Foreground start time
ca: Temps d'inici del primer pla

en: Foreground end time
ca: Temps d'acabament del primer pla

en: &Measure selection
ca: &Selecció de compassos

en: &Background:
ca: &Fons:

en: Background start time
ca: Temps d'inici del fons

en: Background end time
ca: Temps d'acabament del fons

en: Mea&sure selection
ca: Selecció de co&mpassos

en: Result
ca: Resultat

en: Co&ntrast Result:
ca: Resultat del co&ntrast:

en: R&eset
ca: R&estableix

en: &Difference:
ca: &Diferència:

en: &Help
ca: &Ajuda

en: indeterminate
ca: indeterminada

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
ca: Diferència en dB infinita

en: Difference is indeterminate.
ca: La diferència és indeterminada.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
ca: Diferència = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
ca: Pas WCAG2

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
ca: Caiguda WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
ca: Diferència actual

en: Measured foreground level
ca: S'ha mesurat el nivell de la regió de primer pla

en: No foreground measured
ca: No s'ha mesurat cap regió de primer pla

en: Measured background level
ca: S'ha mesurat el nivell de la regió de fons

en: No background measured
ca: No s'ha mesurat cap regió de fons

en: Export Contrast Result As:
ca: Exporta els resultats del contrast com a:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
ca: Resultats del contrast del barem d'èxit 1.4.7 de WCAG 2.0

en: Filename = %s.
ca: Fitxer = %s.

en: Foreground
ca: Regió de primer pla

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ca: Hora d'inici = %2d hora(es), %2d minut(s), %.2f segons.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ca: Hora d'acabament = %2d hora(es), %2d minut(s), %.2f segons.

en: Background
ca: Fons

en: Results
ca: Resultats

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ca: Barem d'èxit 1.4.7 de WCAG 2.0: Superat

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ca: Barem d'èxit 1.4.7 de WCAG 2.0: Fallit

en: Data gathered
ca: Dades recollides

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
ca: Anàlisi del contrast (per complir amb WCAG 2)

en: Hard Clipping
ca: Escapçament fort

en: Soft Clipping
ca: Escapçament suau

en: Soft Overdrive
ca: Sobrecàrrega suau

en: Medium Overdrive
ca: Sobrecàrrega mitjana

en: Hard Overdrive
ca: Sobrecàrrega forta

en: Cubic Curve (odd harmonics)
ca: Corba cúbica (harmònics imparells)

en: Even Harmonics
ca: Harmònics parells

en: Expand and Compress
ca: Expansió i compressió

en: Leveller
ca: Anivellador

en: Rectifier Distortion
ca: Distorsió de rectificador

en: Hard Limiter 1413
ca: Limitador fort 1413

en: Walkie-talkie
ca: Transceptor portàtil

en: Light Crunch Overdrive
ca: Sobrecàrrega de cruixits lleugera

en: Heavy Overdrive
ca: Sobrecàrrega pesada

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
ca: 3r. harmònic (quinta justa)

en: Valve Overdrive
ca: Sobrecàrrega de la vàlvula

en: 2nd Harmonic (Octave)
ca: 2n. harmònic (octava)

en: Gated Expansion Distortion
ca: Distorsió d'expansió tancada

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
ca: Anivellador, lleuger, -70 dB de soroll de fons

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
ca: Anivellador, moderat, -70 dB de soroll de fons

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
ca: Anivellador, pesat, -70 dB de soroll de fons

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
ca: Anivellador, més pesat, -70 dB de soroll de fons

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
ca: Anivellador, el més pesat, -70 dB de soroll de fons

en: Half-wave Rectifier
ca: Rectificador de mitja ona

en: Full-wave Rectifier
ca: Rectificador d'ona completa

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
ca: Rectificador d'ona completa (DC bloquejat)

en: Percussion Limiter
ca: Limitador de percussió

en: Upper Threshold
ca: Llindar superior

en: Parameter 1
ca: Paràmetre 1

en: Parameter 2
ca: Paràmetre 2

en: Number of repeats
ca: Nombre de repeticions

en: Distortion
ca: Distorsió

en: Waveshaping distortion effect
ca: Efecte de distorsió en forma d'ones

en: Distortion type:
ca: Tipus de distorsió:

en: DC blocking filter
ca: Filtratge de bloqueig DC

en: Threshold controls
ca: Controls dels llindars

en: Parameter controls
ca: Controls dels paràmetres

en: Clipping level
ca: Nivell d'escapçament

en: Drive
ca: Càrrega

en: Clipping threshold
ca: Llindar d'escapçament

en: Hardness
ca: Duresa

en: Distortion amount
ca: Quantitat de distorsió

en: Output level
ca: Nivell de sortida

en: Repeat processing
ca: Repeteix el processament

en: Degree of Levelling
ca: Grau d'anivellament

en: dB Limit
ca: Límit de dB

en: Wet level
ca: Nivell d'humitat

en: Residual level
ca: Nivell residual

en: DTMF Tones
ca: Tons DTMF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
ca: Genera tons duals multifreqüència (DTMF) com els que produeixen els telèfons de tecles

en: &Duration:
ca: &Durada:

en: Duty cycle:
ca: Cicle de treball:

en: Tone duration:
ca: Durada dels tons:

en: Silence duration:
ca: Durada dels silencis:

en: Echo
ca: Eco

en: Repeats the selected audio again and again
ca: Repeteix l'àudio seleccionat una vegada i una altra

en: Requested value exceeds memory capacity.
ca: El valor sol·licitat supera la capacitat de la memòria.

en: Built-in
ca: Integrat

en: Error Saving Effect Presets
ca: Error en desar els valors predefinits de l'efecte

en: Error writing to file: "%s"
ca: S'ha produït un error en escriure al fitxer: «%s»

en: Preparing preview
ca: S'està preparant la vista prèvia

en: Previewing
ca: Vista prèvia

en: Applied effect: %s
ca: S'ha aplicat l'efecte: %s

en: Applied command: %s
ca: S'ha aplicat l'ordre: %s

en: Select Preset
ca: Seleccioneu un valor predefinit

en: &Preset:
ca: Valor &predefinit:

en: User Presets
ca: Valors predefinits de l'usuari

en: Factory Presets
ca: Valors predefinits originals

en: Current Settings
ca: Ajusts actuals

en: Factory Defaults
ca: Configuració original

en: Effect failed to initialize
ca: S'ha produït un error en iniciar l'efecte

en: &Generate
ca: &Genera

en: Enable
ca: Habilita

en: Manage presets and options
ca: Gestiona les opcions i els valors predefinits

en: Preview effect
ca: Vista prèvia de l'efecte

en: &Apply
ca: &Aplica

en: Save Preset...
ca: Desa el valor predefinit...

en: Delete Preset
ca: Elimina el valor predefinit

en: Defaults
ca: Valors predeterminats

en: Import...
ca: Importa...

en: Export...
ca: Exporta...

en: Options...
ca: Opcions...

en: Type: %s
ca: Tipus: %s

en: Name: %s
ca: Nom: %s

en: Version: %s
ca: Versió: %s

en: Vendor: %s
ca: Proveïdor: %s

en: Description: %s
ca: Descripció: %s

en: About
ca: Quant a

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir «%s»?

en: Save Preset
ca: Desa el valor predefinit

en: Preset name:
ca: Nom del valor predefinit:

en: You must specify a name
ca: Heu d'especificar un nom

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ca: Aquest valor predefinit ja existeix.
    
    Voleu substituir-lo?

en: Cosine
ca: Cosinus

en: Cubic
ca: Cúbica

en: Equalization
ca: Equalització

en: Graphic EQ
ca: Equalitzador gràfic

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
ca: Ajusta els nivells de volum de determinades freqüències

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
ca: Per aplicar l'equalització cal que totes les pistes tinguin la mateixa freqüència de mostreig.

en: Effect Unavailable
ca: L'efecte no està disponible

en: Max dB
ca: dB màx.

en: Min dB
ca: dB mín.

en: &EQ Type:
ca: Tipus d'&equalitzador:

en: Draw Curves
ca: Dibuixa les corbes

en: &Draw
ca: &Dibuixa

en: &Graphic
ca: &Gràfic

en: Interpolation type
ca: Tipus d'interpolació

en: Linear Frequency Scale
ca: Escala lineal de freqüències

en: Li&near Frequency Scale
ca: Escala li&neal de freqüències

en: Length of &Filter:
ca: Durada del &filtre:

en: Length of Filter
ca: Durada del filtre

en: &Select Curve:
ca: &Seleccioneu la corba:

en: Select Curve
ca: Seleccioneu la corba

en: S&ave/Manage Curves...
ca: De&sa/gestiona les corbes...

en: Fla&tten
ca: A&plana-ho

en: &Invert
ca: Capg&ira

en: Show grid lines
ca: Mostra les línies de la quadrícula

en: Show g&rid lines
ca: Mostra les línies de la &quadrícula

en: &Processing:
ca: S'està &processant:

en: D&efault
ca: Per d&efecte

en: SSE &Threaded
ca: SSE &multiprocés

en: AV&X Threaded
ca: AV&X multiprocés

en: &Bench
ca: &Banc

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
ca: sense nom

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
ca: S'ha produït un error llegint les corbes d'equalització del fitxer:
    %s
    El missatge d'error diu:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
ca: S'ha produït un error en carregar les corbes d'equalització

en: Error Saving Equalization Curves
ca: S'ha produït un error en desar les corbes d'equalització

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ca: La corba que heu demanat no s'ha trobat, es farà servir 'sense nom'

en: Curve not found
ca: No s'ha trobat la corba

en: Manage Curves List
ca: Gestiona la llista de corbes

en: Manage Curves
ca: Gestiona les corbes

en: &Curves
ca: &Corbes

en: Curve Name
ca: Nom de la corba

en: D&elete...
ca: Suprim&eix...

en: &Get More...
ca: &Aconseguiu-ne més...

en: De&faults
ca: Valors per de&fecte

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
ca: Canvieu el nom a 'sense nom' per desar una nova entrada.
    'D'acord' desarà tots els canvis, 'Cancel·la' no ho farà.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
ca: 'sense nom' sempre està a part inferior de la llista

en: 'unnamed' is special
ca: 'sense nom' és especial

en: Rename '%s' to...
ca: Canvia el nom de «%s» a...

en: Rename...
ca: Canvia el nom...

en: Rename '%s'
ca: Canvia el nom de «%s»

en: Name is the same as the original one
ca: El nom és el mateix que l'original

en: Same name
ca: El mateix nom

en: Curve exists
ca: La corba ja existeix

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ca: No podeu suprimir la corba 'sense nom'.

en: Can't delete 'unnamed'
ca: No es pot eliminar 'sense nom'

en: Delete '%s'?
ca: Voleu eliminar «%s»?

en: Confirm Deletion
ca: Confirmació de l'eliminació

en: Delete %d items?
ca: Voleu suprimir %d elements?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ca: La corba 'sense nom' és especial i no es pot esborrar.

en: Choose an EQ curve file
ca: Trieu un fitxer de corba d'equalització

en: Export EQ curves as...
ca: Exporta les corbes d'equalització com a...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ca: La corba 'sense nom' és especial i no es pot exportar.

en: Cannot Export 'unnamed'
ca: No es pot exportar 'sense nom'

en: %d curves exported to %s
ca: %d corbes s'han exportat a %s

en: Curves exported
ca: Exportació de corbes

en: No curves exported
ca: No s'ha exportat cap corba

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
ca: Temps de referència:
    Original: %s
    Segmentat per defecte: %s
    Multitasca per defecte: %s
    SSE: %s
    SSE multitasca: %s

en: Fade In
ca: Fosa d'obertura

en: Fade Out
ca: Fosa de tancament

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
ca: Aplica una fosa d'obertura lineal a l'àudio seleccionat

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
ca: Aplica una fosa de tancament lineal a l'àudio seleccionat

en: Find Clipping
ca: Troba pics escapçats (clipping)

en: Clipping
ca: Escapçament dels pics

en: There is not enough room available to generate the audio
ca: No hi ha prou espai per generar l'àudio

en: Invert
ca: Capgira

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
ca: Posa de cap per avall les mostres d'àudio, invertint la seva polaritat

en: Builtin Effects
ca: Efectes predefinits

en: Provides builtin effects to Audacity
ca: Proporciona suport per utilitzar efectes predefinits amb Audacity

en: Unknown built-in effect name
ca: Nom d'efecte integrat desconegut

en: Analyzing: %s
ca: Anàlisi: %s

en: Noise
ca: Soroll

en: Generates one of three different types of noise
ca: Genera un soroll a escollir entre tres tipus diferents

en: Noise Reduction
ca: Reducció de soroll

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
ca: Elimina sorolls de fons com ara els produïts per ventiladors, cintes o brunzits

en: Steps per block are too few for the window types.
ca: Els passos per bloc són massa pocs per als tipus de finestra.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
ca: Els passos per bloc no poden excedir la mida de la finestra.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
ca: El mètode de la mediana no està implementat per a més de quatre passos per finestra.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
ca: Heu d'especificar la mateixa mida de finestra per als passos 1 i 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
ca: Advertència: els tipus de finestra no són els mateixos que per a l'anàlisi de perfils.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
ca: Tots els perfils de soroll han de tenir la mateixa freqüència de mostreig.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
ca: La freqüència de mostreig del perfil de soroll s'ha de correspondre amb la del so a processar.

en: Selected noise profile is too short.
ca: El perfil de soroll seleccionat és massa curt.

en: &Noise reduction (dB):
ca: &Reducció de soroll (dB):

en: Noise reduction
ca: Reducció de soroll

en: &Sensitivity:
ca: &Sensitivitat:

en: Sensitivity
ca: Sensitivitat

en: Attac&k time (secs):
ca: Temps d'ata&c (s):

en: Attack time
ca: Temps d'atac

en: R&elease time (secs):
ca: T&emps d'alliberament (segons):

en: Release time
ca: Temps d'alliberament

en: &Frequency smoothing (bands):
ca: Suavització de &freqüències (bandes):

en: Frequency smoothing
ca: Suavització de freqüències

en: Sensiti&vity (dB):
ca: Sensiti&vitat (dB):

en: Old Sensitivity
ca: Sensibilitat antiga

en: Step 1
ca: Pas 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ca: Seleccioneu uns quants segons on només hi hagi soroll, perquè Audacity
    sàpiga què és el que cal filtrar. Després feu clic a Obtén el perfil del soroll:

en: &Get Noise Profile
ca: &Obtén el perfil del soroll

en: Step 2
ca: Pas 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
ca: Seleccioneu el fragment d'àudio a filtrar, escolliu la quantitat de soroll a filtrar,
    i feu clic a D'acord per reduir el soroll.

en: Noise:
ca: Soroll:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
ca: Re&dueix

en: &Isolate
ca: &Aïlla

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
ca: Resid&u

en: Advanced Settings
ca: Ajusts avançats

en: 2048 (default)
ca: 2048 (predeterminat)

en: 4 (default)
ca: 4 (predeterminat)

en: Noise Removal
ca: Supressió de soroll

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
ca: Elimina soroll de fons constant com ara els produïts per ventiladors, cintes o brunzits

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
ca: Seleccioneu el fragment d'àudio on vulgueu aplicar el filtre, indiqueu la quantitat
    de soroll a filtrar i feu clic a 'D'acord' per treure'l.

en: Noise re&duction (dB):
ca: Re&ducció de soroll (dB):

en: &Sensitivity (dB):
ca: &Sensitivitat (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
ca: Suavització de fr&eqüències (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
ca: Temps d'ata&c/caiguda (s):

en: Attack/decay time
ca: Temps d'atac/caiguda

en: Re&move
ca: Supri&meix

en: Normalize
ca: Normalitza

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
ca: Estableix el pic d'amplitud d'una o més pistes

en: Removing DC offset and Normalizing...
ca: S'està eliminant el desplaçament sobre el zero i normalitzant...

en: Removing DC offset...
ca: S'està corregint el desplaçament respecte al zero...

en: Normalizing without removing DC offset...
ca: S'està normalitzant sense eliminar el desplaçament sobre el zero...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
ca: S'està analitzant la primera pista del parell estèreo: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
ca: S'està analitzant la segona pista del parell estèreo: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
ca: S'està processant la primera pista del parell per separat: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
ca: S'està processant la primera pista del parell estèreo: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
ca: S'està processant la segona pista del parell estèreo: %s

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
ca: Combina senyals de fase canviada amb el senyal original

en: &Stages:
ca: Etape&s:

en: Stages
ca: Etapes

en: &Dry/Wet:
ca: &Sec/Mullat:

en: Dry Wet
ca: Sec Mullat

en: LFO Freq&uency (Hz):
ca: Fr&eqüència LFO (Hz):

en: LFO frequency in hertz
ca: Freqüència LFO en hertzs

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
ca: Fase inicial LFO (g&raus):

en: LFO start phase in degrees
ca: Fase d'inici LFO en graus

en: Dept&h:
ca: Profun&ditat:

en: Depth in percent
ca: Profunditat percentual

en: Feedback in percent
ca: Retroalimentació percentual

en: &Output gain (dB):
ca: Guany de la s&ortida (dB):

en: Output gain (dB)
ca: Guany de la sortida (dB):

en: Repair
ca: Repara

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
ca: Estableix el pic d'amplitud d'una o més pistes

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ca: L'efecte de reparació s'aplica a seccions molt curtes d'àudio danyat (fins a 128 mostres).
    
    Feu zoom i seleccioneu una petita fracció de segon per a reparar-la.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ca: La reparació es fa a partir de dades d'àudio que estan fora del fragment de la selecció.
    
    Si us plau, seleccioneu un fragment net però que estigui a tocar d'un fragment amb àudio.
    
    Com més àudio hi hagi als voltants del fragment, millor serà el resultat.

en: Repeat
ca: Repeteix

en: Repeats the selection the specified number of times
ca: Repeteix la selecció tantes vegades com s'indiqui

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
ca: Durada de selecció actual: dd:hh:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
ca: Durada de la selecció nova: dd:hh:mm:ss

en: Warning: No repeats.
ca: Advertència: Sense repeticions.

en: Bathroom
ca: Bany

en: Small Room Bright
ca: Habitació petita brillant

en: Small Room Dark
ca: Habitació petita fosca

en: Medium Room
ca: Habitació mitjana

en: Large Room
ca: Habitació gran

en: Church Hall
ca: Nau d'església

en: Cathedral
ca: Catedral

en: Reverb
ca: Reverberació

en: Adds ambience or a "hall effect"
ca: Afegeix ambient o "efecte de sala gran"

en: &Room Size (%):
ca: &Mida de l'habitació (%):

en: &Pre-delay (ms):
ca: &Retard previ (ms):

en: Rever&berance (%):
ca: Rever&beració (%):

en: Da&mping (%):
ca: A&mortiment (%):

en: Tone &Low (%):
ca: To &baix (%):

en: Tone &High (%):
ca: To &alt (%):

en: Wet &Gain (dB):
ca: Guany &humit (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
ca: Guany &sec (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
ca: Amplada es&tèreo (%):

en: Wet O&nly
ca: No&més humit

en: Reverse
ca: Inverteix

en: Reverses the selected audio
ca: Inverteix l'àudio seleccionat

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
ca: Temps SBSMS / Estirament de l'altura

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
ca: Chebyshev tipus I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
ca: Chebyshev tipus II

en: Lowpass
ca: Passa baix

en: Highpass
ca: Passa alt

en: Classic Filters
ca: Filtres clàssics

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
ca: Realitza un filtratge IIR que emula els filtres analògics

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
ca: Per aplicar el filtre cal que totes les pistes seleccionades tinguin la mateixa freqüència de mostreig.

en: &Filter Type:
ca: &Tipus de filtre:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
ca: O&rdre:

en: &Passband Ripple:
ca: Ondulació de banda &passant:

en: Passband Ripple (dB)
ca: Arrissament de banda passant (dB)

en: &Subtype:
ca: &Subtipus:

en: Cutoff (Hz)
ca: Tall (Hz)

en: C&utoff:
ca: &Tall:

en: Minimum S&topband Attenuation:
ca: A&tenuació de banda eliminada mínima:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
ca: A&tenuació de banda eliminada mínima (dB)

en: Align MIDI to Audio
ca: Alinea el MIDI a l'àudio

en: Frame Period:
ca: Període de la trama d'àudio:

en: Frame Period
ca: Període de la trama d'àudio

en: Window Size:
ca: Mida de la finestra:

en: Window Size
ca: Mida de la finestra

en: Force Final Alignment
ca: Força l'alineament final

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ca: Ignora els silencis als principis i als finals

en: Silence Threshold:
ca: Llindar de silenci:

en: Silence Threshold
ca: Llindar de silenci

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
ca: Durada del suavitzat previ:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
ca: Durada del suavitzat previ

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
ca: Línia de temps:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
ca: Línia de temps

en: Smooth Time:
ca: Durada del suavitzat:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
ca: Durada del suavitzat

en: Use Defaults
ca: Utilitza els valors predeterminats

en: Restore Defaults
ca: Restaura els valors predeterminats

en: Creates audio of zero amplitude
ca: Crea un àudio d'amplitud zero

en: Stereo To Mono
ca: Estèreo a mono

en: Converts stereo tracks to mono
ca: Converteix pistes d'estèreo a mono

en: Sliding Stretch
ca: Estirament lliscant

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
ca: Permet realitzar de manera continuada canvis al tempo i/o a l'altura

en: Initial Tempo Change (%)
ca: Canvi de tempo inicial (%)

en: Final Tempo Change (%)
ca: Canvi de tempo final (%)

en: Initial Pitch Shift
ca: Desplaçament de l'altura inicial

en: (%) [-50 to 100]:
ca: (%) [-50 fins a 100]:

en: Final Pitch Shift
ca: Desplaçament de l'altura final

en: Logarithmic
ca: Logarítmica

en: Sine
ca: Sinusoidal

en: Square
ca: Quadrada

en: Sawtooth
ca: Dent de serra

en: Square, no alias
ca: Quadrada, sense àlies

en: Chirp
ca: Xirp

en: Tone
ca: To

en: Frequency Hertz Start
ca: Freqüència inicial (Hz)

en: Frequency Hertz End
ca: Freqüència final (Hz)

en: Amplitude Start
ca: Amplitud inicial

en: Amplitude End
ca: Amplitud final

en: Truncate Detected Silence
ca: Trunca el silenci detectat

en: Compress Excess Silence
ca: Comprimeix l'excés de silenci

en: Truncate Silence
ca: Trunca el silenci

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
ca: Redueix automàticament la durada dels passatges que tinguin un volum inferior al nivell indicat

en: Detect Silence
ca: Detecta el silenci

en: VST Effects
ca: Efectes VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
ca: Afegeix la capacitat d'utilitzar efectes VST amb Audacity.

en: Could not load the library
ca: No s'ha pogut carregar la biblioteca

en: VST Effect Options
ca: Opcions dels efectes VST

en: Buffer Size
ca: Mida de la memòria intermèdia

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ca: Mida de la &memòria intermèdia (de 8 a 1.048.576 mostres):

en: Latency Compensation
ca: Compensació de latència

en: Enable &compensation
ca: Activa la &compensació

en: Graphical Mode
ca: Mode gràfic

en: Enable &graphical interface
ca: Habilita la interfície &gràfica

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ca: Entrada d'àudio: %d, sortida d'àudio: %d

en: Save VST Preset As:
ca: Desa el valor predefinit VST com a:

en: Unrecognized file extension.
ca: L'extensió del fitxer no és coneguda.

en: Error Saving VST Presets
ca: S'ha produït un error en desar els valors predefinits VST

en: Load VST Preset:
ca: Carrega els valors predefinits VST:

en: Error Loading VST Presets
ca: S'ha produït un error en carregar els valors predefinits VST

en: Unable to load presets file.
ca: No es pot carregar el fitxer dels valors predefinits.

en: Effect Settings
ca: Ajusts de l'efecte

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
ca: No es pot assignar memòria per carregar el fitxer dels valors predefinits.

en: Unable to read presets file.
ca: No es pot llegir el fitxer dels valors predefinits.

en: Wahwah
ca: Wah-wah

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
ca: Variacions ràpides de la qualitat del to, semblants als sons de guitarra que es van fer populars als anys 70

en: Dept&h (%):
ca: Profun&ditat (%):

en: Reso&nance:
ca: Res&sonància:

en: Resonance
ca: Ressonància

en: Wah Frequency Offse&t (%):
ca: Desplaçamen&t de la freqüència Wah (%)

en: Wah frequency offset in percent
ca: Desplaçament percentual de la freqüència Wah

en: Export Audio Unit Presets
ca: Exporta els valors predefinits d'Audio Unit

en: Import Audio Unit Presets
ca: Importa els valors predefinits d'Audio Unit

en: Audio Unit Effect Options
ca: Opcions de l'efecte d'Audio Unit

en: User Interface
ca: Interfície de l'usuari

en: Select &interface
ca: Selecciona la &interfície

en: Generic
ca: Genèric

en: Basic
ca: Bàsic

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
ca: Efectes d'Audio Unit

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
ca: Proporciona suport per utilitzar els efectes d'Audio Unit a Audacity

en: Could not find component
ca: No s'ha pogut trobar el component

en: Could not initialize component
ca: No s'ha pogut inicialitzar el component

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
ca: Efectes LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
ca: Proveeix efectes LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
ca: Audacity ja no utilitza vst-bridge

en: LADSPA Effect Options
ca: Opcions dels efectes LADSPA

en: Effect Output
ca: Sortida de l'efecte

en: Couldn't instantiate effect
ca: No s'ha pogut instanciar l'efecte

en: LV2 Effect Settings
ca: Ajusts dels efectes LV2

en: Generator
ca: Generador

en: LV2 Effects
ca: Efectes LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
ca: Proporciona suport per utilitzar efectes LV2 amb Audacity

en: Nyquist Effects
ca: Efectes Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ca: Proporciona suport per utilitzar efectes Nyquist amb Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
ca: S'està aplicant l'efecte Nyquist...

en: Audio selection required.
ca: Es requereix la selecció d'àudio.

en: Nyquist Error
ca: Error de Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
ca: No es pot aplicar l'efecte a pistes estèreo quan els dos canals no coincideixen.

en: Debug Output:
ca: Sortida de depuració:

en: Processing complete.
ca: Processament completat.

en: plug-in
ca: connector

en: Nyquist returned too many audio channels.
ca: Nyquist ha retornat massa canals d'àudio.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
ca: Nyquist ha retornat un canal d'àudio com a una seqüència.

en: Nyquist returned an empty array.
ca: Nyquist ha retornat una seqüència buida.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
ca: [Avís: Nyquist ha retornat una cadena UTF-8 no vàlida que ha estat convertida a Latin-1]

en: Could not open file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Error in Nyquist code
ca: Hi ha un error al codi Nyquist

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
ca: No s'ha pogut determinar l'idioma

en: "%s" is not a valid file path.
ca: «%s» no és un camí fins al fitxer vàlid.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
ca: Cometes no emparellades a
    %s

en: Enter Nyquist Command:
ca: Introduïu l'ordre Nyquist:

en: &Load
ca: C&arrega

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
ca: El programa actual ha estat modificat.
    Voleu descartar els canvis?

en: File could not be loaded
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer

en: File could not be saved
ca: No s'ha pogut desar el fitxer

en: Value range:
    %s to %s
ca: Interval del valor:
    %s fins a %s

en: Value Error
ca: Error de valor

en: Select a file
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Save file as
ca: Anomena i desa el fitxer

en: untitled
ca: sense títol

en: Vamp Effects
ca: Efectes Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ca: Proporciona suport per utilitzar efectes Vamp amb Audacity

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
ca: Els connectors Vamp no es poden aplicar en pistes estèreo on els canals de la pista no coincideixin.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ca: No s'ha pogut carregar el connector Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ca: El connector Vamp ha fallat en inicialitzar-se.

en: Plugin Settings
ca: Ajusts del connector

en: Program
ca: Programa

en: No format specific options
ca: No hi ha cap opció específica del format

en: Export Audio
ca: Exporta l'àudio

en: Edit Metadata Tags
ca: Edició de les etiquetes de les metadades

en: Exported Tags
ca: Etiquetes exportades

en: All selected audio is muted.
ca: Tot l'àudio seleccionat està silenciat.

en: All audio is muted.
ca: Tot l'àudio està silenciat.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
ca: Esteu segur que voleu exportar el fitxer com a «%s»?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
ca: Esteu a punt d'exportar un fitxer %s amb el nom «%s».
    
    Normalment aquests fitxers acaben en «%s», i alguns programes no obren fitxers amb extensions no estàndard.
    
    Esteu segur que voleu exportar el fitxer amb aquest nom?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
ca: No es permet l'ús de noms de camí de més de 256 caràcters.

en: Advanced Mixing Options
ca: Opcions de mescla avançades

en: Format Options
ca: Opcions del format

en: Channel: %2d
ca: Canal: %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
ca: %s - E

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
ca: %s - D

en: Output Channels: %2d
ca: Canals de sortida: %2d

en: Mixer Panel
ca: Quadre del mesclador

en: Show output
ca: Mostra la sortida

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
ca: Les dades seran canalitzades cap al canal d'entrada estàndard. "%f" utilitza el nom del fitxer definit a la finestra d'exportació.

en: Find path to command
ca: Troba el camí a l'ordre

en: (external program)
ca: (programa extern)

en: Cannot export audio to %s
ca: No es pot exportar el so a %s

en: Export
ca: Exporta

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat mitjançant el codificador de línia d'ordres

en: Command Output
ca: Sortida de l'ordre

en: &OK
ca: D'ac&ord

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
ca: FFmpeg : ERROR - No es pot determinar la descripció de format del fitxer «%s».

en: FFmpeg Error
ca: Error de FFmpeg

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
ca: FFmpeg : ERROR - No es pot allotjar el context del format de sortida.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
ca: FFmpeg : ERROR - No s'ha pogut afegir el flux de dades d'àudio al fitxer de sortida «%s».

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
ca: FFmpeg : ERROR - No es poden escriure les capçaleres al fitxer de sortida «%s» Codi d'error %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
ca: FFmpeg no ha pogut trobar el còdec d'àudio 0x%x.
    És probable que aquest còdec no estigui suportat en la compilació de FFmpeg que esteu fent servir.

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
ca: FFmpeg : ERROR - No s'ha pogut allotjar memòria intermèdia per llegir des del FIFO d'àudio.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
ca: FFmpeg : ERROR - No s'ha pogut obtenir la mida de la memòria intermèdia de mostres

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
ca: FFmpeg : ERROR - No s'han pogut allotjar prou bytes a la memòria intermèdia de mostres

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
ca: FFmpeg : ERROR - No s'ha pogut posar a punt la trama d'àudio

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
ca: FFmpeg : ERROR - Ha fallat la codificació de la trama

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
ca: FFmpeg : ERROR - Queden massa dades.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
ca: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut és massa gran.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
ca: FFmpeg : ERROR - No es pot codificar la trama d'àudio.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
ca: S'ha intentat exportar %d canals, però el format de sortida seleccionat n'admet un màxim de %d

en: Exporting selected audio as %s
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat com a %s

en: Invalid sample rate
ca: Freqüència incorrecta

en: Resample
ca: Canvia la freqüència de mostreig

en: You may resample to one of the rates below.
ca: Hauríeu de tornar a mostrejar-ho a algun dels valors que es mostren a continuació.

en: Sample Rates
ca: Freqüències de mostreig

en: Bit Rate:
ca: Taxa de bits:

en: Cutoff:
ca: Tall:

en: Open custom FFmpeg format options
ca: Obre les opcions del format FFmpeg personalitzat

en: Error Saving FFmpeg Presets
ca: Error en desar els valors predefinits de FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
ca: Voleu sobreescriure el valor predefinit «%s»?

en: Confirm Overwrite
ca: Confirmació de la sobreescriptura

en: Please select format before saving a profile
ca: Si us plau, seleccioneu el format abans de desar un perfil

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
ca: Si us plau, seleccioneu el còdec abans de desar un perfil

en: Preset '%s' does not exist.
ca: El valor predefinit «%s» no existeix.

en: Replace preset '%s'?
ca: Voleu eliminar el valor predefinit «%s»?

en: Main
ca: Principal

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ca: Fitxers M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
ca: Fitxers AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ca: Fitxers AMR (banda estreta) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ca: Fitxers WMA (versió 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
ca: Exportació FFmpeg personalitzada

en: Estimate
ca: Estimació

en: 2-level
ca: amb 2 nivells

en: 4-level
ca: amb 4 nivells

en: 8-level
ca: amb 8 nivells

en: Full search
ca: Cerca completa

en: Log search
ca: Cerca logarítmica

en: Configure custom FFmpeg options
ca: Configura les opcions personalitzes de FFmpeg

en: Preset:
ca: Valor predefinit:

en: Load Preset
ca: Carrega un valor predefinit

en: Import Presets
ca: Importa els valors predefinits

en: Export Presets
ca: Exporta els valors predefinits

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
ca: Còdec:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
ca: No tots els formats i còdecs són compatibles. Ni totes les combinacions d'opcions són compatibles amb tots els còdecs.

en: Show All Formats
ca: Mostra tots els formats

en: Show All Codecs
ca: Mostra tots els còdecs

en: General Options
ca: Opcions generals

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ca: Codi d'idioma ISO 639 de 3 lletres
    Opcional
    buit - automàtic

en: Language:
ca: Idioma:

en: Bit Reservoir
ca: Acumulador de bits

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
ca: Etiqueta de còdec (FOURCC)
    Opcional
    buit - automàtic

en: Tag:
ca: Etiqueta:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
ca: Taxa de bits (bits per segon) - té influència en la mida i qualitat del fitxer resultant.
    Alguns còdecs només accepten valors específics (128k, 192k, 256k etc.)
    0 - automàtic
    Valor recomanat - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
ca: Qualitat global. Paràmetre interpretat de manera diferent per cada còdec.
    Requerit per a Vorbis
    0 - automàtic
    -1 - inhabilitat (fer servir la taxa de bits com a paràmetre de qualitat)

en: Quality:
ca: Qualitat:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
ca: Taxa de mostreig (Hz)
    0 - no canviïs la taxa de mostreig

en: Sample Rate:
ca: Freqüència de mostreig:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
ca: Amplada de banda de tall de l'àudio (Hz)
    Opcional
    0 - automàtic

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
ca: Perfil AAC
    Per defecte: Complexitat baixa
    La majoria de reproductors només entenen el perfil de complexitat baixa (LC)

en: Profile:
ca: Perfil:

en: FLAC options
ca: Opcions FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
ca: Nivell de compressió
    Requerit per FLAC
    -1 - automàtic
    mín. - 0 (codificació ràpida, fitxer més gran)
    màx. - 10 (codificació lenta, fitxer més petit)

en: Compression:
ca: Compressió:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
ca: Mida de la trama
    Opcional
    0 - per defecte
    mín. - 16
    màx. - 65535

en: Frame:
ca: Trama:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
ca: Precisió dels coeficients LPC
    Opcional
    0 - per defecte
    mín. - 1
    màx. - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
ca: Mètode d'ordre de predicció
    Estimació - més ràpid, menys compressió
    Cerca logarítmica - més lent, la millor compressió
    Cerca completa - per defecte

en: PdO Method:
ca: Mètode PdO:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ca: Ordre de predicció mínim
    Opcional
    -1 - per defecte
    mín. - 0
    màx. - 32 (amb LPC) o 4 (sense LPC)

en: Min. PdO
ca: PdO mín.

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
ca: Ordre màxim de predicció
    Opcional
    -1 - per defecte
    mín. - 0
    màx. - 32 (amb LPC) o 4 (sense LPC)

en: Max. PdO
ca: PdO màx.

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ca: Grau mínim de partició
    Opcional
    -1 - per defecte
    mín. - 0
    màx. - 8

en: Min. PtO
ca: PtO mín.

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
ca: Ordre màxim de partició
    Opcional
    -1 - per defecte
    mín. - 0
    màx. - 8

en: Max. PtO
ca: PtO màx.

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
ca: Utilitza LPC

en: MPEG container options
ca: Opcions del contenidor MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
ca: Taxa de bits màxima del flux de dades multiplexat
    Opcional
    0 - per defecte

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
ca: Coeficient del multiplexor:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
ca: Mida del paquet
    Opcional
    0 - per defecte

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
ca: Mida dels paquets:

en: You can't delete a preset without name
ca: No podeu eliminar un valor predefinit que no tingui nom

en: Delete preset '%s'?
ca: Voleu eliminar el valor predefinit «%s»?

en: Select xml file with presets to import
ca: Seleccioneu el fitxer xml amb els valors predefinits a importar

en: Select xml file to export presets into
ca: Seleccioneu el fitxer XML on s'exportaran els valors predefinits

en: Failed to guess format
ca: No s'ha pogut endevinar el format

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
ca: No s'ha trobat el còdec

en: 16 bit
ca: 16 bits

en: 24 bit
ca: 24 bits

en: 0 (fastest)
ca: 0 (el més ràpid)

en: 8 (best)
ca: 8 (el millor)

en: Level:
ca: Nivell:

en: Bit depth:
ca: Profunditat de bits:

en: FLAC Files
ca: Fitxers FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
ca: L'exportació FLAC no ha pogut obrir %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
ca: No s'ha pogut inicialitzar el codificador FLAC
    Estat: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat com a FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
ca: Exportació de l'àudio com a FLAC

en: MP2 Files
ca: Fitxers MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ca: No es pot exportar a MP2 amb aquests valors de freqüència de mostreig i cabal de bits

en: Unable to open target file for writing
ca: No es pot obrir el fitxer de destinació per escriure-hi

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat a %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
ca: Exportació de l'àudio a %ld kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
ca: Exagerada, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
ca: Extrema, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
ca: Estàndard, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
ca: Mitjana, 145-185 kbps

en: Standard
ca: Estàndard

en: Preset
ca: Valor predefinit

en: Average
ca: Mitjana

en: Joint Stereo
ca: Estèreo unificat

en: Stereo
ca: Estèreo

en: Bit Rate Mode:
ca: Mode de taxa de bits:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
ca: Qualitat

en: Channel Mode:
ca: Mode de canal:

en: Force export to mono
ca: Força l'exportació a mono

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
ca: Localitza LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ca: Audacity necessita el fitxer %s per crear els MP3.

en: Location of %s:
ca: Ubicació de %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
ca: Per trobar %s, feu clic aquí —>

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
ca: Per obtenir una còpia gratuïta de LAME, feu clic aquí -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
ca: On és %s?

en: MP3 Files
ca: Fitxers MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
ca: No s'ha pogut obrir la biblioteca de codificació MP3!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
ca: No s'ha pogut inicialitzar la biblioteca de codificació MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ca: No és una biblioteca de codificació MP3 vàlida o admesa!

en: Unable to initialize MP3 stream
ca: No es pot iniciar el flux de dades MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat amb el valor predefinit %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat amb qualitat VBR de %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat a %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
ca: Exportació de l'àudio a %d Kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
ca: El codificador MP3 ha retornat l'error %ld

en: MP3 export library not found
ca: No s'ha trobat el connector d'exportació MP3

en: Export Multiple
ca: Exporta múltiples fitxers

en: Cannot Export Multiple
ca: No es pot fer una exportació múltiple

en: Using Label/Track Name
ca: Mitjançant el nom de pista o etiqueta

en: Numbering before Label/Track Name
ca: Numeració abans del nom de pista/etiqueta

en: Numbering after File name prefix
ca: Numeració després del prefix del nom del fitxer

en: Export files to:
ca: Exporta els fitxers a:

en: Folder:
ca: Carpeta:

en: Create
ca: Crea

en: Options:
ca: Opcions:

en: Split files based on:
ca: Divideix els fitxers a partir de:

en: Include audio before first label
ca: Inclou el so d'abans de la primera etiqueta

en: First file name:
ca: Nom del primer fitxer:

en: First file name
ca: Nom del primer fitxer

en: Name files:
ca: Anomena els fitxers:

en: File name prefix:
ca: Prefix dels noms de fitxer:

en: File name prefix
ca: Prefix dels noms de fitxer

en: Overwrite existing files
ca: Sobreescriu els fitxers existents

en: "%s" successfully created.
ca: S'ha creat «%s» amb èxit.

en: Choose a location to save the exported files
ca: Trieu una ubicació per desar-hi els fitxers exportats

en: Successfully exported the following %lld file(s).
ca: S'ha realitzat correctament l'exportació d'aquest(s) %lld fitxer(s).

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
ca: Alguna cosa ha anat malament després d'exportar aquest(s) %lld fitxer(s).

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
ca: S'ha cancel·lat l'exportació quan ja s'havien exportat aquest(s) %lld fitxer(s).

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
ca: S'ha aturat l'exportació quan ja s'havien exportat aquest(s) %lld fitxer(s).

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
ca: Alguna cosa ha anat molt malament quan ja s'havien exportat aquest(s) %lld fitxer(s).

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
ca: «%s» no existeix.
    
    Voleu crear-ho?

en: Save As...
ca: Anomena i desa...

en: Ogg Vorbis Files
ca: Fitxers Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat com a Ogg Vorbis

en: Header:
ca: Encapçalament:

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: Other uncompressed files
ca: Altres fitxers no comprimits

en: Cannot export audio in this format.
ca: No es pot exportar el so en aquest format.

en: Exporting the selected audio as %s
ca: S'està exportant l'àudio seleccionat com a %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
ca: S'ha produït un error mentre s'escrivia el fitxer %s (disc ple?).
    Libsndfile diu «%s»

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
ca: «%s» 
    és un fitxer MIDI, i no un fitxer d'àudio. 
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer per reproduir-lo, però podeu
    editar-lo en fer clic a Fitxer > Importa > MIDI.

en: Select stream(s) to import
ca: Seleccioneu el(s) flux(es) de dades a importar

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ca: Aquesta versió d'Audacity no s'ha compilat amb la compatibilitat per a %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és una pista de CD d'àudio. 
    Audacity no pot obrir directament els CD d'àudio.
    Heu d'extreure (tramar) les pistes del CD a un format d'àudio que
    Audacity pugui importar, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
ca: «%s» és un fitxer de llista de reproducció.
    Audacity no pot obrir aquest fitxer perquè conté únicament enllaços a altres fitxers.
    Podeu intentar d'obrir-lo amb un editor de text i baixar els fitxers d'àudio reals.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer WMA (Windows Media Audio). 
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer a causa de les restriccions de patents.
    Hauríeu de convertir-lo a un format d'àudio admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer d'àudio xifrat. 
    Probablement ha estat adquirit en una botiga de música en línia. 
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer a causa del xifrat.
    Intenteu enregistrar el fitxer a Audacity, o graveu-ho a un CD i
    després extraieu la pista del CD a un format admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer RealPlayer media. 
    Audacity no pot obrir aquest format propietari.
    Hauríeu de convertir-lo a un format d'àudio admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
ca: «%s» és un fitxer basat en notes, i no un fitxer d'àudio.
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer.
    Proveu de convertir-lo a un format d'àudio com ara WAV o AIFF,
    i després importar-lo, o enregistreu-lo a Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer d'àudio Musepack. 
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer.
    Si penseu que podria tractar-se d'un fitxer mp3, canvieu-li el nom per tal que acabi en «.mp3» 
    i intenteu importar-lo un altre cop. Altrament haureu de convertir-lo a un format d'àudio
    admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer d'àudio Wavpack. 
    Audacity no pot obrir aquest tipus de fitxer.
    Hauríeu de convertir-lo a un format d'àudio admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer d'àudio Dolby Digital. 
    Audacity no pot obrir actualment aquest tipus de fitxer.
    Hauríeu de convertir-lo a un format d'àudio admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer d'àudio Ogg Speex. 
    Audacity no pot obrir fitxers d'aquest tipus.
    Hauríeu de convertir-lo a un format d'àudio admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
ca: «%s» és un fitxer de vídeo. 
    Audacity no pot obrir fitxers d'aquest tipus.
    Hauríeu d'extreure l'àudio a un format admès, com ara WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
ca: Audacity reconeix el tipus de fitxer «%s».
    Els importadors que suposadament haurien d'admetre aquests fitxers són:
    %s,
    però cap d'ells ha entès el format del fitxer.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ca: No s'ha pogut trobar la carpeta de dades del projecte: «%s»

en: FFmpeg-compatible files
ca: Fitxers compatibles amb FFmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
ca: Índex[%02x] Còdec[%s], Idioma[%s], Taxa de bits[%s], Canals[%d], Durada[%d]

en: FLAC files
ca: Fitxers FLAC

en: GStreamer-compatible files
ca: Fitxers compatibles amb GStreamer

en: GStreamer Importer
ca: Importador de GStreamer

en: GStreamer Error: %s
ca: Error de GStreamer: %s

en: List of Files in basic text format
ca: Llista de fitxers amb format de text bàsic

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
ca: Indicació incorrecta de posició de finestra en el fitxer LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
ca: Error de LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
ca: Indicació incorrecta de durada en el fitxer LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
ca: Les pistes MIDI no es poden desplaçar individualment. Això només es pot fer amb els fitxers d'àudio.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
ca: Indicació incorrecta de posició de pista en el fitxer LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
ca: S'ha importat el MIDI de «%s»

en: Import MIDI
ca: Importa MIDI

en: Could not open file %s.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %s.

en: MP3 files
ca: Fitxers MP3

en: Ogg Vorbis files
ca: Fitxers Ogg Vorbis

en: Media read error
ca: Error de lectura del mitjà

en: Not an Ogg Vorbis file
ca: No és un fitxer Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
ca: No coincideixen les versions de Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
ca: Encapçalament invàlid de Vorbis bistream

en: Internal logic fault
ca: Falla lògica interna

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ca: WAV, AIFF i altres tipus de fitxers no comprimits

en: Importing %s
ca: S'està important %s

en: QuickTime files
ca: Fitxers QuickTime

en: Unable to start QuickTime extraction
ca: No es pot iniciar l'extracció del QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
ca: No es pot establir la qualitat de presentació del QuickTime

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
ca: No es pot establir la propietat de nombre discret de canals del QuickTime

en: Unable to get QuickTime sample size property
ca: No es pot obtenir la propietat de mida de les mostres del QuickTime

en: Unable to retrieve stream description
ca: No es pot obtenir la descripció del flux de dades

en: Unable to get fill buffer
ca: No es pot obtenir la memòria intermèdia d'ompliment

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
ca: Importa dades crues

en: Import Raw Data
ca: Importa dades crues

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
ca: Ordre de bits no significatiu (endianness)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
ca: El bit menor darrere (little-endian)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
ca: El bit major darrere (big-endian)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
ca: Ordre de bits (endianness) per defecte

en: 1 Channel (Mono)
ca: 1 canal (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
ca: 2 canals (estèreo)

en: %d Channels
ca: %d canals

en: Byte order:
ca: Ordre dels bytes:

en: Channels:
ca: Canals:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
ca: Desplaçament inicial:

en: Amount to import:
ca: Quantitat a importar:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
ca: Freqüència de mostreig:

en: &Import
ca: &Importa

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
ca: %s esquerra

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
ca: %s dreta

en: end
ca: acabament

en: Time-Shift
ca: Desplaçament temporal

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
ca: A partir de l'an&terior límit del clip fins al cursor

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
ca: A partir del cursor fins al se&güent límit del clip

en: Previo&us Clip
ca: Clip ante&rior

en: Select Previous Clip
ca: Selecciona el clip anterior

en: N&ext Clip
ca: Clip s&egüent

en: Select Next Clip
ca: Selecciona el clip següent

en: Pre&vious Clip Boundary
ca: Límit del clip ante&rior

en: Cursor to Prev Clip Boundary
ca: Cursor fins al límit del clip anterior

en: Ne&xt Clip Boundary
ca: Límit del clip se&güent

en: Cursor to Next Clip Boundary
ca: Cursor fins al límit del clip següent

en: Pasted text from the clipboard
ca: S'ha enganxat el text del porta-retalls

en: Pasted from the clipboard
ca: S'ha enganxat del porta-retalls

en: Nothing to undo
ca: No hi ha res a desfer

en: Nothing to redo
ca: No hi ha res a refer

en: Cut to the clipboard
ca: Retalla al porta-retalls

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ca: S'han eliminat %.2f segons a t=%.2f

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
ca: No es pot copiar la pista d'un tipus en una de tipus diferent.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
ca: No es permet copiar l'àudio estèreo dins d'una pista mono.

en: Duplicated
ca: S'ha duplicat

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Split-cut to the clipboard
ca: Divideix i retalla al porta-retalls

en: Split Cut
ca: Divideix i retalla

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ca: S'han dividit i eliminat %.2f segons a la posició t=%.2f

en: Split Delete
ca: Divideix i elimina

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ca: S'han silenciat les pistes seleccionades durant %.2f segons a partir de la posició %.2f

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ca: Retalla l'àudio de les pistes seleccionades des de %.2f segons fins a %.2f segons

en: Trim Audio
ca: Retalla l'àudio

en: Split
ca: Divideix

en: Split to new track
ca: Divideix en una nova pista

en: Split New
ca: Divideix en un de nou

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ca: S'han unit %.2f segons a la posició t=%.2f

en: Join
ca: Uneix

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ca: S'han desenganxat %.2f segons de la posició t=%.2f

en: Detach
ca: Desenganxa

en: Metadata Tags
ca: Etiquetes de les metadades

en: &Edit
ca: &Edita

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
ca: Re&talla

en: &Delete
ca: E&limina

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
ca: &Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
ca: &Enganxa

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
ca: Duplic&a

en: R&emove Special
ca: Eliminació &especial

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
ca: D&ivideix i retalla

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
ca: Divideix i &elimina

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
ca: Silencia l'àudi&o

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
ca: Re&talla l'àudio

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
ca: &Divideix

en: Split Ne&w
ca: Divideix en un de n&ou

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
ca: Unei&x

en: Detac&h at Silences
ca: Se&para als silencis

en: &Delete Key
ca: &Tecla de supressió

en: Delete Key&2
ca: Tecla de supressió &2

en: Mi&xer
ca: &Mesclador

en: Ad&just Playback Volume...
ca: A&justa el volum de reproducció...

en: &Increase Playback Volume
ca: A&puja el volum de reproducció

en: &Decrease Playback Volume
ca: A&baixa el volum de reproducció

en: Adj&ust Recording Volume...
ca: Aj&usta el volum d'enregistrament...

en: I&ncrease Recording Volume
ca: Apuja el v&olum d'enregistrament

en: D&ecrease Recording Volume
ca: Abaixa el vo&lum d'enregistrament

en: De&vice
ca: Dispositi&u

en: Change &Recording Device...
ca: Canvia el dispositiu d'en&registrament...

en: Change &Playback Device...
ca: Canvia el dispositiu de re&producció...

en: Change Audio &Host...
ca: Canvia l'&amfitrió d'àudio...

en: Change Recording Cha&nnels...
ca: Canvia els ca&nals d'enregistrament...

en: &Full Screen (on/off)
ca: &Pantalla completa (activada/desactivada)

en: Export Selected Audio
ca: Exporta l'àudio seleccionat

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
ca: etiquetes.txt

en: There are no label tracks to export.
ca: No hi ha cap pista d'etiqueta per exportar.

en: Export MIDI As:
ca: Exporta el MIDI com a:

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ca: Heu seleccionat un nom de fitxer que té una extensió desconeguda.
    Voleu continuar?

en: Export MIDI
ca: Exporta el MIDI

en: Imported labels from '%s'
ca: S'han importat les etiquetes de «%s»

en: Import Labels
ca: Importa etiquetes

en: Select a MIDI file
ca: Seleccioneu un fitxer MIDI

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
ca: Obre un fitxer recent

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
ca: &Fitxers recents

en: &Save Project
ca: De&sa el projecte

en: Save Project &As...
ca: &Anomena i desa el projecte...

en: &Export
ca: &Exporta

en: Export as MP&3
ca: Exporta com a MP&3

en: Export as &WAV
ca: Exporta com a &WAV

en: Export as &OGG
ca: Exporta com a &OGG

en: &Export Audio...
ca: &Exporta l'àudio...

en: Expo&rt Selected Audio...
ca: Expo&rta l'àudio seleccionat...

en: Export &Labels...
ca: Exporta les &etiquetes...

en: Export &Multiple...
ca: Exporta &múltiples fitxers...

en: Export MI&DI...
ca: Exporta el MI&DI...

en: &Audio...
ca: &Àudio...

en: &Labels...
ca: &Etiquetes...

en: &Raw Data...
ca: Dades en c&ru...

en: Pa&ge Setup...
ca: Configuració de la pà&gina...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
ca: Im&primeix...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
ca: &Surt

en: Export as FLAC
ca: Exporta com a FLAC

en: Audio Device Info
ca: Informació sobre el dispositiu d'àudio

en: &Getting Started
ca: &Com començar

en: Audacity &Manual
ca: &Manual d'Audacity

en: &Quick Help...
ca: &Ajuda ràpida...

en: &Diagnostics
ca: &Diagnòstics

en: Au&dio Device Info...
ca: Informació del dispositiu d'àu&dio...

en: Show &Log...
ca: Mostra el &registre...

en: &Generate Support Data...
ca: &Genera les dades de suport...

en: &Check for Updates...
ca: &Comprova si hi ha actualitzacions...

en: Added label
ca: S'ha afegit l'etiqueta

en: Paste Text to New Label
ca: Enganxa el text a una etiqueta nova

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
ca: S'han retallat fragments d'àudio etiquetat al porta-retalls

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
ca: Retalla l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
ca: S'han eliminat fragments d'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
ca: Elimina l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
ca: S'han dividit i retallat fragments d'àudio etiquetat al porta-retalls

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
ca: Divideix i retalla l'àudio

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
ca: S'han dividir i eliminat fragments d'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
ca: Divideix i elimina l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
ca: S'han silenciat fragments d'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
ca: Silencia l'àudio etiquetat

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ca: S'han copiat fragments d'àudio etiquetat al porta-retalls

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
ca: Copia l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
ca: S'ha dividit àudio etiquetat (punts o fragments)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
ca: Divideix l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
ca: S'ha unit àudio etiquetat (punts o fragments)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
ca: Uneix l'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
ca: S'han desenganxat fragments d'àudio etiquetat

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
ca: Desenganxa l'àudio etiquetat

en: Created new label track
ca: S'ha creat una pista d'etiquetes nova

en: New Track
ca: Pista nova

en: &Labels
ca: &Etiquetes

en: &Edit Labels...
ca: &Edita les etiquetes...

en: Add Label at &Selection
ca: Afegeix una etiqueta a la &selecció

en: Add Label at &Playback Position
ca: Afegeix una etiqueta a la posició de re&producció

en: Paste Te&xt to New Label
ca: Enganxa el te&xt a una etiqueta nova

en: &Type to Create a Label (on/off)
ca: &Teclegeu per crear una etiqueta (activat/desactivat)

en: La&beled Audio
ca: Àudio eti&quetat

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
ca: Re&talla

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
ca: Di&videix i retalla

en: Sp&lit Delete
ca: Divideix i &elimina

en: Silence &Audio
ca: Silencia l'&àudio

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
ca: Co&pia

en: Label Copy
ca: Còpia de l'etiqueta

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
ca: Di&videix

en: &Label Track
ca: Pista d'e&tiquetes

en: Move Backward Through Active Windows
ca: Mou cap enrere a través de les finestres actives

en: Move Forward Through Active Windows
ca: Mou cap endavant a través de les finestres actives

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
ca: Mou cap en&rere de les barres d'eines a les pistes

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
ca: M&ou cap endavant de les barres d'eines a les pistes

en: Move Focus to &Previous Track
ca: Mou el focus a la &pista anterior

en: Move Focus to &Next Track
ca: Mou el focus a la pista segü&ent

en: Move Focus to &First Track
ca: Mou el focus a la &primera pista

en: Move Focus to &Last Track
ca: Mou el focus a l'ú&ltima següent

en: Move Focus to P&revious and Select
ca: Mou el focus a l'ant&erior i selecciona-la

en: Move Focus to N&ext and Select
ca: Mou el focus a la s&egüent i selecciona-la

en: &Toggle Focused Track
ca: Commuta la pis&ta amb focus

en: Toggle Focuse&d Track
ca: Co&mmuta la pista amb focus

en: Uncategorized
ca: Sense categoritzar

en: Effe&ct
ca: Efe&cte

en: Repeat Last Effect
ca: Repeteix el darrer efecte

en: &Analyze
ca: &Analitza

en: T&ools
ca: Ei&nes

en: &Apply Macro
ca: &Aplica la macro

en: &Screenshot...
ca: &Captura de pantalla...

en: &Run Benchmark...
ca: &Executa la prova de rendiment...

en: Simulate Recording Errors
ca: Simula errors d'enregistrament

en: Detect Upstream Dropouts
ca: Detecta els abandonaments ascendents

en: Select Frequencies...
ca: Selecciona les freqüències...

en: Select Tracks...
ca: Selecciona les pistes...

en: Set Track Status...
ca: Estableix l'estat de la pista...

en: Set Track Audio...
ca: Estableix l'àudio de la pista...

en: Set Track Visuals...
ca: Estableix els aspectes visuals de la pista...

en: Get Preference...
ca: Obtén la preferència...

en: Set Preference...
ca: Estableix la preferència...

en: Set Clip...
ca: Estableix el clip...

en: Set Envelope...
ca: Estableix l'envolupant...

en: Set Label...
ca: Estableix l'etiqueta...

en: Set Project...
ca: Estableix el projecte...

en: Set Track...
ca: Estableix la pista...

en: Get Info...
ca: Obtén la informació...

en: Message...
ca: Missatge...

en: Help...
ca: Ajuda...

en: Open Project...
ca: Obre un projecte...

en: Save Project...
ca: Desa el projecte...

en: Move Mouse...
ca: Mou el ratolí...

en: Compare Audio...
ca: Compara l'àudio...

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
ca: Captura de pantalla (format breu)...

en: Set Left Selection Boundary
ca: Estableix el límit esquerre de la selecció

en: Set Right Selection Boundary
ca: Estableix el límit dret de la selecció

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
ca: &Selecciona

en: &None
ca: &Cap

en: &Tracks
ca: Pis&tes

en: In All &Tracks
ca: En totes les &pistes

en: In All &Sync-Locked Tracks
ca: En totes les pistes amb &sincronització bloquejada

en: Select Sync-Locked
ca: Selecciona la sincronització bloquejada

en: R&egion
ca: Fra&gment

en: &Left at Playback Position
ca: A l'&esquerra de la posició de reproducció

en: Set Selection Left at Play Position
ca: Estableix l'esquerra de la selecció a la posició de reproducció

en: &Right at Playback Position
ca: A la &dreta de la posició de reproducció

en: Set Selection Right at Play Position
ca: Estableix la dreta de la selecció a la posició de reproducció

en: Track &Start to Cursor
ca: A partir del començament de la pi&sta fins al cursor

en: Select Track Start to Cursor
ca: Selecciona des del començament de pista fins al cursor

en: Cursor to Track &End
ca: A partir d&el cursor fins a l'acabament de la pista

en: Select Cursor to Track End
ca: Selecciona des del cursor fins a l'acabament de la pista

en: Track Start to En&d
ca: A partir del començament de la pista fins a l'acabamen&t

en: Select Track Start to End
ca: Selecciona des del començament de pista fins a l'acabament

en: S&tore Selection
ca: Emmaga&tzema la selecció

en: Retrieve Selectio&n
ca: Recupera la se&lecció

en: S&pectral
ca: Es&pectral

en: To&ggle Spectral Selection
ca: Co&mmuta la selecció espectral

en: Cursor to Stored &Cursor Position
ca: Cursor a la posició emmagatzemada del &cursor

en: Select Cursor to Stored
ca: Selecciona el cursor a emmagatzemar

en: Store Cursor Pos&ition
ca: Emmagatzema la pos&ició del cursor

en: At &Zero Crossings
ca: A les transicions del &zero

en: Select Zero Crossing
ca: Seleccioneu la transició del zero

en: &Selection
ca: &Selecció

en: Snap-To &Off
ca: Ajusta a la mostra &desactivat

en: Snap-To &Nearest
ca: Ajusta a la mostra més &propera

en: Snap-To &Prior
ca: Ajusta a la mostra &anterior

en: Selection to &Start
ca: &Selecció des del començament

en: Selection to En&d
ca: Selecció fins a l'aca&bament

en: Selection Extend &Left
ca: Extensió de la se&lecció a l'esquerra

en: Selection Extend &Right
ca: Extensió de la selecció a la d&reta

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
ca: Es&tableix (o estén) l'esquerra de la selecció

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
ca: Estableix (o estén) la &dreta de la selecció

en: Selection Contract L&eft
ca: Contracció de la selecció a l'&esquerra

en: Selection Contract R&ight
ca: Contracció de la selecc&ió a la dreta

en: &Cursor to
ca: Posiciona el &cursor

en: Selection Star&t
ca: Començamen&t de la selecció

en: Cursor to Selection Start
ca: Cursor al començament de la selecció

en: Selection En&d
ca: Aca&bament de la selecció

en: Cursor to Selection End
ca: Cursor a l'acabament de la selecció

en: Track &Start
ca: Començament de la pi&sta

en: Cursor to Track Start
ca: Cursor al començament de la pista

en: Track &End
ca: Acabam&ent de la pista

en: Cursor to Track End
ca: Cursor a l'acabament de la pista

en: &Project Start
ca: Començament del &projecte

en: Cursor to Project Start
ca: Cursor al començament del projecte

en: Project E&nd
ca: Acabame&nt del projecte

en: Cursor to Project End
ca: Cursor a l'acabament del projecte

en: Cursor &Left
ca: Cursor es&querre

en: Cursor &Right
ca: Cursor d&ret

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
ca: Desplaçamen&t

en: Short Seek &Left During Playback
ca: Desplaçament curt a &l'esquerra durant la reproducció

en: Short Seek &Right During Playback
ca: Desplaçament curt a la d&reta durant la reproducció

en: Long Seek Le&ft During Playback
ca: Desplaçament llar&g a l'esquerra durant la reproducció

en: Long Seek Rig&ht During Playback
ca: Desplaçament llarg a la &dreta durant la reproducció

en: &Toolbars
ca: Barres d'&eines

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
ca: Restableix les b&arres d'eines

en: Mix
ca: Mescla

en: Rendered all audio in track '%s'
ca: S'ha renderitzat tot l'àudio a la pista «%s»

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
ca: Renderitza

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ca: S'han mesclat i renderitzat %d pistes dins d'una pista estèreo nova

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ca: S'han mesclat i renderitzat %d pistes dins d'una pista mono nova

en: Start to &Zero
ca: Comença al &zero

en: Start to &Cursor/Selection Start
ca: Comença al &cursor o al començament de la selecció

en: Start to Selection &End
ca: Comença a l'acabament de la s&elecció

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ca: Acaba al cu&rsor o al començament de la selecció

en: End to Selection En&d
ca: Acaba a l'acabament &de la selecció

en: Synchronize MIDI with Audio
ca: Sincronitza el MIDI amb l'àudio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ca: S'està sincronitzant el MIDI amb les pistes d'àudio

en: Adjusted gain
ca: S'ha ajustat el guany

en: Adjusted Pan
ca: S'ha ajustat la posició panoràmica

en: New sample rate (Hz):
ca: Freqüència de mostreig nova (Hz):

en: The entered value is invalid
ca: El valor que heu introduït no és vàlid

en: Resampling track %d
ca: S'està canviant la freqüència de mostreig de la pista %d

en: Resampled audio track(s)
ca: S'ha canviat freqüència de mostreig de la pista/es

en: Resample Track
ca: Canvia la freqüència de mostreig de la pista

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ca: S'ha completat l'alineament: MIDI des de %.2f fins a %.2f segons, àudio des de %.2f fins a %.2f segons.

en: Sync MIDI with Audio
ca: Sincronitza el MIDI amb l'àudio

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ca: Hi ha hagut un error en l'alineament: entrada massa curta: MIDI des de %.2f fins a %.2f s, àudio des de %.2f fins a %.2f s.

en: Internal error reported by alignment process.
ca: Error intern informat pel procés d'alineament.

en: Tracks sorted by time
ca: Pistes ordenades per temps

en: Sort by Time
ca: Ordena per temps

en: Tracks sorted by name
ca: Pistes ordenades per nom

en: Sort by Name
ca: Ordena per nom

en: Can't delete track with active audio
ca: No es pot eliminar una pista quan és activa

en: Add &New
ca: Afegeix una &nova

en: Mi&x
ca: Mesc&la

en: Mi&x and Render
ca: &Mescla i renderitza

en: Mix and Render to Ne&w Track
ca: Mescla i renderitza a una pista &nova

en: &Resample...
ca: Canvia la f&reqüència de mostreig...

en: Remo&ve Tracks
ca: &Elimina les pistes

en: M&ute/Unmute
ca: S&ilencia/Dessilencia

en: &Mute All Tracks
ca: Si&lencia totes les pistes

en: &Unmute All Tracks
ca: &Dessilencia totes les pistes

en: &Pan
ca: &Panoramització

en: &Left
ca: &Esquerra

en: Pan Left
ca: Panoramització esquerra

en: &Right
ca: D&reta

en: Pan Right
ca: Panoramització dreta

en: &Center
ca: &Central

en: Pan Center
ca: Panoramització central

en: &Align Tracks
ca: &Alinea les pistes

en: &Align End to End
ca: &Alinea l'acabament a l'acabament

en: Align &Together
ca: Alinea conjun&tament

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
ca: &Mou la selecció amb les pistes (activat/desactivat)

en: Move Sele&ction and Tracks
ca: Mou la sele&cció i les pistes

en: S&ort Tracks
ca: &Ordena les pistes

en: By &Start Time
ca: Per temp&s d'inici

en: By &Name
ca: Per &nom

en: &Track
ca: Pis&ta

en: M&ute/Unmute Focused Track
ca: S&ilencia/Dessilencia la pista amb focus

en: &Close Focused Track
ca: Tan&ca la pista amb focus

en: Move Focused Track U&p
ca: Mou la pista amb focus a&munt

en: Move Focused Track Do&wn
ca: Mou la pista amb focus a&vall

en: Move Focused Track to T&op
ca: Mou la pista amb focus al capdamun&t

en: Move Focused Track to &Bottom
ca: Mou la pista amb focus al capdava&ll

en: Pl&aying
ca: R&eproducció

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
ca: Reprodueix/&atura

en: Play/Stop and &Set Cursor
ca: Reprodueix/atura i &estableix la posició del cursor

en: &Pause
ca: &Pausa

en: &Recording
ca: En&registrament

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
ca: En&registra

en: &Append Record
ca: &Annexa un enregistrament

en: Record &New Track
ca: Enregistra una pista &nova

en: &Timer Record...
ca: Enregistrament &temporitzat...

en: R&escan Audio Devices
ca: Torna a &escanejar els dispositius d'àudio

en: Transport &Options
ca: &Opcions de transport

en: Sound Activation Le&vel...
ca: Ni&vell d'activació per so...

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
ca: Enregistrament &activat per so (activat/desactivat)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
ca: Ca&pçal de reproducció/enregistrament enclavat (activar/desactivat)

en: &Overdub (on/off)
ca: D&oblatge (activat/desactivat)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
ca: Reprodueix &mentre s'enregistra (activat/desactivat)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
ca: Ajustament a&utomàtic del nivell d'enregistrament (activat/desactivat)

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
ca: At&ura

en: Play &One Second
ca: Reprodueix &un segon

en: Play to &Selection
ca: Reprodueix fins a la &selecció

en: Play &Before Selection Start
ca: Reprodueix a&bans del començament de la selecció

en: Play Af&ter Selection Start
ca: Reprodueix després del començamen&t de la selecció

en: Play Be&fore Selection End
ca: Reprodueix aba&ns de l'acabament de la selecció

en: Play Aft&er Selection End
ca: Reprodu&eix després de l'acabament de la selecció

en: Play Before a&nd After Selection Start
ca: Reprodueix aba&ns i després del començament de la selecció

en: Play Before an&d After Selection End
ca: Repro&dueix abans i després de l'acabament de la selecció

en: Play C&ut Preview
ca: Reprod&ueix la vista prèvia del retall

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
ca: Re&produeix a velocitat

en: &Decrease Playback Speed
ca: &Redueix la velocitat de reproducció

en: &View
ca: &Visualitza

en: Zoom &In
ca: &Augmenta el zoom

en: Zoom &Normal
ca: Zoom &normal

en: Zoom &Out
ca: Disminueix el z&oom

en: &Zoom to Selection
ca: &Zoom a la selecció

en: Zoom &Toggle
ca: Commu&tació del zoom

en: T&rack Size
ca: Mi&da de la pista

en: &Fit to Width
ca: Ajusta a l'a&mplada

en: Fit to &Height
ca: Ajusta a l'&alçada

en: &Collapse All Tracks
ca: &Contreu totes les pistes

en: E&xpand Collapsed Tracks
ca: E&xpandeix totes les pistes contretes

en: Sk&ip to
ca: &Vés a

en: Selection Sta&rt
ca: Co&mençament de la selecció

en: Skip to Selection Start
ca: Vés al començament de la selecció

en: Skip to Selection End
ca: Vés a l'acabament de la selecció

en: &Extra Menus (on/off)
ca: Menú &extres (activat/desactivat)

en: &Window
ca: &Finestra

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
ca: &Minimitza

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
ca: Porta-ho tot a da&vant

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
ca: Minimitza tots els projectes

en: Batch
ca: Processos en cadena

en: Behaviors
ca: Comportaments

en: &Don't apply effects in batch mode
ca: &No apliquis els efectes en mode de procés per lots

en: Devices
ca: Dispositius

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
ca: &Amfitrió:

en: Using:
ca: Mitjançant:

en: Playback
ca: Reproducció

en: &Device:
ca: &Dispositiu:

en: De&vice:
ca: Dispositi&u:

en: Cha&nnels:
ca: Ca&nals:

en: Latency
ca: Latència

en: milliseconds
ca: mil·lisegons

en: &Buffer length:
ca: &Mida de la memòria intermèdia:

en: &Latency compensation:
ca: Compensació de &latència:

en: No audio interfaces
ca: No hi ha cap interfície d'àudio

en: No devices found
ca: No s'ha trobat cap dispositiu

en: 1 (Mono)
ca: 1 (mono)

en: 2 (Stereo)
ca: 2 (estèreo)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
ca: Directoris

en: Temporary files directory
ca: Directori dels fitxers temporals

en: &Location:
ca: &Ubicació:

en: Choose a location to place the temporary directory
ca: Trieu una ubicació per ubicar-hi el directori temporal

en: unavailable - above location doesn't exist
ca: no està disponible - No existeix aquesta ubicació

en: Directory %s is not writable
ca: No es pot escriure al directori %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ca: Els canvis en el directori temporal tindran efecte en reiniciar Audacity

en: Temp Directory Update
ca: Actualitza el directori temporal

en: Sorted by Effect Name
ca: Ordenats pel nom de l'efecte

en: Sorted by Publisher and Effect Name
ca: Ordenats per l'editor i nom de l'efecte

en: Sorted by Type and Effect Name
ca: Ordenats pel tipus i nom de l'efecte

en: Grouped by Publisher
ca: Agrupats per l'editor

en: Grouped by Type
ca: Agrupats pel tipus

en: Enable Effects
ca: Habilita els efectes

en: Effect Options
ca: Opcions dels efectes

en: S&ort or Group:
ca: &Ordena o agrupa:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
ca: Nombre &màxim d'efectes per grup (0 per inhabilitar-ho):

en: Instruction Set
ca: Conjunt d'instruccions

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ca: &Utilitza SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
ca: Importació ampliada

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
ca: In&tenta d'utilitzar primer el filtratge al diàleg d'obriment de fitxers

en: Rules to choose import filters
ca: Criteris per triar els filtres d'importació

en: File extensions
ca: Extensions de fitxers

en: Mime-types
ca: Tipus MIME

en: Importer order
ca: Ordenació dels importadors

en: Move rule &up
ca: Mou el criteri a&munt

en: Move rule &down
ca: Mou el criteri a&vall

en: Move f&ilter up
ca: Mou el f&iltre amunt

en: Move &filter down
ca: Mou el &filtre avall

en: &Add new rule
ca: &Afegeix un criteri nou

en: De&lete selected rule
ca: E&limina el criteri seleccionat

en: Unused filters:
ca: Filtres no utilitzats:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ca: Hi ha lletres d'espai en blanc (espais, salts de línia, tabuladors o retorns de carro) en un dels elements. Aquests caràcters podrien trencar la cerca per patrons. A no ser que sapigueu exactament què esteu fent, és recomanable que elimineu aquests espais en blanc. Voleu que Audacity netegi els espais en blanc?

en: Spaces detected
ca: S'han detectat espais

en: Do you really want to delete selected rule?
ca: Segur que voleu eliminar el criteri seleccionat?

en: Rule deletion confirmation
ca: Confirmació de l'eliminació del criteri

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ca: -36 dB (marge estret de valors, per editar sons amb molta amplitud)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ca: -48 dB (marge PCM de mostres de 8 bits)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ca: -60 dB (marge PCM de mostres de 10 bits)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
ca: -72 dB (marge PCM de mostres de 12 bits)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
ca: -84 dB (marge PCM de mostres de 14 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ca: -96 dB (marge PCM de mostres de 16 bits)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ca: -120 dB (límit aproximat de percepció de l'oïda humana)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ca: -145 dB (marge PCM de mostres de 24 bits)

en: From Internet
ca: D'Internet

en: Display
ca: Pantalla

en: &Language:
ca: &Idioma:

en: Th&eme:
ca: T&ema:

en: Meter dB &range:
ca: Ma&rge de dB del vúmetre:

en: Show e&xtra menus
ca: Mostra els menús e&xtres

en: &Beep on completion of longer activities
ca: &Fes 'bip' quan es completi una acció de llarga durada

en: Show Scrub Ruler
ca: Mostra el regle de rastreig

en: Import / Export
ca: Importació / exportació

en: &Seconds
ca: &Segons

en: &Beats
ca: &Pulsacions

en: When exporting tracks to an audio file
ca: Quan s'exporten pistes a un fitxer d'àudio

en: S&how Metadata Tags editor before export
ca: M&ostra l'editor d'etiquetes de metadades abans de l'exportació

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
ca: Teclat

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ca: Les preferències del teclat no es troben disponibles en aquest moment.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ca: Obre un projecte nou per modificar les dreceres de teclat.

en: &Hotkey:
ca: &Drecera de teclat:

en: &Tree
ca: &Arbre

en: &Name
ca: &Nom

en: &Key
ca: &Clau

en: Key Bindings
ca: Vinculacions de les tecles

en: View by:
ca: Visualitza per:

en: View by tree
ca: Vista d'arbre

en: View by name
ca: Mostra per nom

en: View by key
ca: Mostra per clau

en: Searc&h:
ca: Ce&rca:

en: Bindings
ca: Vinculacions

en: Short cut
ca: Drecera

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
ca: E&stableix

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ca: Nota: Si premeu cmd+Q, se sortirà. Totes les altres tecles són vàlides.

en: &Import...
ca: &Importa...

en: &Defaults
ca: Valors per &defecte

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ca: Seleccioneu un fitxer XML amb les dreceres de teclat d'Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ca: S'ha produït un error en importar les dreceres de teclat

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ca: S'han llegit %d dreceres de teclat

en: Loading Keyboard Shortcuts
ca: S'estan llegint les dreceres de teclat

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ca: Anomena i exporta les dreceres de teclat:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ca: S'ha produït un error en exportar les dreceres de teclat

en: You may not assign a key to this entry
ca: No podeu assignar una clau a aquesta entrada

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ca: Heu de seleccionar una vinculació abans d'assignar una drecera

en: MP3 Library Version:
ca: Versió de la biblioteca MP3:

en: FFmpeg Import/Export Library
ca: Biblioteca d'importació i exportació FFmpeg

en: No compatible FFmpeg library was found
ca: No s'ha pogut trobar cap biblioteca compatible amb FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
ca: Versió de la biblioteca FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
ca: Biblioteca FFmpeg:

en: Loca&te...
ca: Ubi&cació...

en: Dow&nload
ca: Bai&xa

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ca: Audacity ha detectat automàticament les biblioteques FFmpeg vàlides.
    Encara voleu localitzar-les manualment?

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
ca: Dispositius MIDI

en: No MIDI interfaces
ca: No hi ha cap interfície MIDI

en: Using: PortMidi
ca: Mitjançant: PortMidi

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ca: La latència del sintetitzador MIDI ha de ser un nombre enter

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
ca: Mòduls

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
ca: Aquests mòduls són experimentals. Activeu-los només si us heu llegit el manual
    d'Audacity i sabeu el que esteu fent.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
ca: Els canvis en aquests ajusts només tindran efecte quan Audacity s'iniciï de nou.

en: Ask
ca: Pregunta

en: Failed
ca: Ha fallat

en: No modules were found
ca: No s'ha trobat cap mòdul

en: Mouse
ca: Ratolí

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ca: Vinculacions del ratolí (valors predeterminats, no configurable)

en: Tool
ca: Eina

en: Command Action
ca: Acció d'ordre

en: Buttons
ca: Botons

en: Left-Click
ca: Clic esquerre

en: Set Selection Point
ca: Estableix el punt de selecció

en: Left-Drag
ca: Arrossegament amb el botó principal

en: Set Selection Range
ca: Estableix l'interval de la selecció

en: Shift-Left-Click
ca: Maj+clic esquerre

en: Extend Selection Range
ca: Amplia l'interval de la selecció

en: Left-Double-Click
ca: Doble clic esquerre

en: Select Clip or Entire Track
ca: Selecciona un clip o una pista sencera

en: Wheel-Rotate
ca: Roda del ratolí

en: Change scrub speed
ca: Canvia la velocitat de rastreig

en: Zoom in on Point
ca: Augmenta el zoom al punt

en: Zoom in on a Range
ca: Augmenta el zoom a l'interval

en: same as right-drag
ca: el mateix que arrossegar a la dreta

en: Right-Click
ca: Clic dret

en: Zoom out one step
ca: Disminueix el zoom un pas

en: Right-Drag
ca: Arrossegament amb el botó secundari

en: same as left-drag
ca: el mateix que arrossegar a l'esquerra

en: Shift-Drag
ca: Maj+Arrossega

en: Zoom out on a Range
ca: Disminueix el zoom a l'interval

en: Middle-Click
ca: Clic del mig

en: Zoom default
ca: Zoom predeterminat

en: Shift-Left-Drag
ca: Maj+Arrossegament esquerre

en: -Left-Drag
ca: -Arrossegament esquerre

en: Move clip up/down between tracks
ca: Mou el clip amunt o avall entre pistes

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
ca: Canvia l'envolupant d'amplificació

en: Pencil
ca: Llapis

en: Change Sample
ca: Canvia la mostra

en: Alt-Left-Click
ca: Alt+Clic esquerre

en: Smooth at Sample
ca: Suavitza a la mostra

en: Change Several Samples
ca: Canvia diverses mostres

en: Change ONE Sample only
ca: Canvia només UNA mostra

en: Multi
ca: Diverses

en: same as select tool
ca: el mateix que l'eina de seleccionar

en: same as zoom tool
ca: el mateix que l'eina de zoom

en: Any
ca: Qualsevol

en: Scroll tracks up or down
ca: Desplaça les pistes amunt o avall

en: Shift-Wheel-Rotate
ca: Maj+Roda del ratolí

en: Scroll waveform
ca: Desplaça la forma d'ona

en: -Wheel-Rotate
ca: -Roda del ratolí

en: Zoom waveform in or out
ca: Amplio i redueix el zoom de la forma d'ona

en: -Shift-Wheel-Rotate
ca: -Maj+Roda del ratolí

en: Effects Preview
ca: Vista prèvia dels efectes

en: &Length:
ca: &Durada:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
ca: Vista prèvia del retall

en: &Before cut region:
ca: A&bans del fragment del retall:

en: &After cut region:
ca: Després del fragment del ret&all:

en: Seek Time when playing
ca: Desplaçament temporal mentre es reprodueix

en: &Short period:
ca: Període &curt:

en: Lo&ng period:
ca: Període &llarg:

en: Always scrub un&pinned
ca: Rastreja sem&pre sense enclavar

en: Audacity Preferences
ca: Preferències d'Audacity

en: Category
ca: Categoria

en: Other...
ca: Altres...

en: Sampling
ca: Mostreig

en: Default Sample &Rate:
ca: F&reqüència de mostreig predeterminada:

en: Default Sample &Format:
ca: &Format de mostra predeterminat:

en: Real-time Conversion
ca: Conversió en temps real

en: Sample Rate Con&verter:
ca: Con&vertidor de freqüències de mostreig:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
ca: &Trama:

en: High-quality Conversion
ca: Conversió d'alta qualitat

en: Sample Rate Conver&ter:
ca: Conver&tidor de freqüències de mostreig:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
ca: Tra&ma:

en: Play &other tracks while recording (overdub)
ca: Repr&odueix les altres pistes mentre s'enregistra (overdub)

en: Use &hardware to play other tracks
ca: Utilitza el &maquinari per reproduir les altres pistes

en: Record on a new track
ca: Enregistra a una pista nova

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
ca: Detecta els abandonaments

en: Sound Activated Recording
ca: Enregistrament activat per so

en: Le&vel (dB):
ca: Nive&ll (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
ca: Anomena les pistes acabades d'enregistrar

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
ca: Amb:

en: Custom Track &Name
ca: &Nom de pista personalitzat

en: Custom name text
ca: Text del nom personalitzat

en: Recorded_Audio
ca: Àudio_enregistrat

en: &Track Number
ca: Número de pis&ta

en: System &Date
ca: &Data del sistema

en: System T&ime
ca: Hora del s&istema

en: Automated Recording Level Adjustment
ca: Ajustament automàtic del nivell d'enregistrament

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
ca: Habilita l'ajustament automàtic del nivell d'enregistrament.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
ca: Valor màxim a aconseguir:

en: Within:
ca: Entre:

en: Analysis Time:
ca: Temps d'anàlisi:

en: milliseconds (time of one analysis)
ca: mil·lisegons (temps d'una anàlisi)

en: Number of consecutive analysis:
ca: Nombre d'anàlisis consecutives:

en: 0 means endless
ca: 0 significa sense acabament

en: Cross&fade:
ca: &Fosa de transició:

en: Frequencies
ca: Freqüències

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
ca: Reassignament

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
ca: Altura (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ca: La freqüència màxima ha de ser de 100 Hz o més

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ca: La freqüència mínima ha de ser d'almenys 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ca: La freqüència mínima ha de ser inferior a la freqüència màxima

en: The range must be at least 1 dB
ca: L'interval ha de ser d'almenys 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
ca: El guany de freqüència no pot ser negatiu

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ca: El guany de freqüència no ha de ser superior a 60 dB/dec

en: Spectrogram Settings
ca: Ajusts de l'espectrograma

en: Spectrograms
ca: Espectrogrames

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
ca: &Utilitza les preferències

en: Mi&n Frequency (Hz):
ca: Freqüència mí&n. (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
ca: Freqüència mà&x. (Hz):

en: &Gain (dB):
ca: &Guany (dB):

en: &Range (dB):
ca: Inte&rval (dB):

en: Algorithm
ca: Algorisme

en: Window &size:
ca: &Mida de la finestra:

en: 8 - most wideband
ca: 8 - banda més ampla

en: 1024 - default
ca: 1024 - per defecte

en: 32768 - most narrowband
ca: 32768 - banda més estreta

en: Window &type:
ca: &Tipus de finestra:

en: Ena&ble Spectral Selection
ca: Ha&bilita la selecció espectral

en: Show a grid along the &Y-axis
ca: Mostra una graella al llarg de l'eix &Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
ca: Troba les notes amb la FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
ca: Amplitud mínima (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
ca: Nombre màx. de notes (1..128):

en: &Find Notes
ca: &Troba les notes

en: &Quantize Notes
ca: &Arrodoneix notes

en: Global settings
ca: Ajusts globals

en: Ena&ble spectral selection
ca: Ha&bilita la selecció espectral

en: The maximum frequency must be an integer
ca: La freqüència màxima ha de ser un nombre enter

en: The minimum frequency must be an integer
ca: La freqüència mínima ha de ser un nombre enter

en: The gain must be an integer
ca: El guany ha de ser un nombre enter

en: The range must be a positive integer
ca: L'interval ha de ser un nombre enter positiu

en: The frequency gain must be an integer
ca: El guany de freqüència ha de ser un nombre enter

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ca: L'amplitud mínima (dB) ha de ser un nombre enter

en: The maximum number of notes must be an integer
ca: El nombre màxim de notes ha de ser un enter

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
ca: El nombre màxim de notes ha d'estar dins de l'interval 1..128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
ca: Tema

en: Info
ca: Informació

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
ca: Desar i carregar els fitxers individuals del tema us obliga a fer servir un fitxer individual per a cada imatge,
    però és la mateixa idea.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
ca: Mostres - Imatges i color

en: Save Theme Cache
ca: Desa una mostra del tema

en: Load Theme Cache
ca: Carrega la mostra del tema

en: Individual Theme Files
ca: Fitxers individuals del tema

en: Save Files
ca: Desa els fitxers

en: Load Files
ca: Carrega els fitxers

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
ca: Comportaments de les pistes

en: Simple
ca: Individual

en: Multi-track
ca: Multipista

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
ca: Habilita les &línies del retall

en: Editing a clip can &move other clips
ca: L'edició d'un clip pot &moure altres clips

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
ca: "Canvia la pista activa" va passant &cíclicament per totes les pistes del projecte

en: &Type to create a label
ca: &Teclegeu per crear una etiqueta

en: Enable scrolling left of &zero
ca: Habilita el desplaçament esquerre del &zero

en: Solo &Button:
ca: &Botó «Solo»:

en: Waveform
ca: Forma d'ona

en: Spectrogram
ca: Espectrograma

en: Connect dots
ca: Connecta els punts

en: Stem plot
ca: Traç de tiges

en: Fit to Width
ca: Ajusta a l'amplada

en: Zoom to Selection
ca: Zoom a la selecció

en: Zoom Default
ca: Zoom predeterminat

en: Minutes
ca: Minuts

en: Seconds
ca: Segons

en: 5ths of Seconds
ca: Cinquens de segon

en: 10ths of Seconds
ca: Dècimes de segon

en: 20ths of Seconds
ca: Vintens de segon

en: 50ths of Seconds
ca: Cinquantens de segon

en: 100ths of Seconds
ca: Centèsimes de segon

en: 500ths of Seconds
ca: Cinc-centens de segon

en: MilliSeconds
ca: Mil·lisegons

en: Samples
ca: Mostres

en: 4 Pixels per Sample
ca: 4 píxels per mostra

en: Max Zoom
ca: Zoom màx.

en: Default &view mode:
ca: Mode de &visualització predeterminat:

en: Display &samples:
ca: Vi&sualitza les mostres:

en: Default audio track &name:
ca: &Nom predeterminat de la pista d'àudio:

en: Zoom Toggle
ca: Commutació del zoom

en: Preset 1:
ca: Valor predefinit 1:

en: Preset 2:
ca: Valor predefinit 2:

en: Warnings
ca: Advertències

en: Show Warnings/Prompts for
ca: Mostra advertències

en: Saving &projects
ca: Quan es desen els &projectes

en: Saving &empty project
ca: Quan es desa un projecte &buit

en: Mixing down to &mono during export
ca: Quan es mescla reduint a &mono en l'exportació

en: Mixing down to &stereo during export
ca: Quan es mescla reduint a &estèreo en l'exportació

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
ca: Formes d'ona

en: 1 (Mono) Recording Channel
ca: 1 (mono) canal d'enregistrament

en: 2 (Stereo) Recording Channels
ca: 2 (estèreo) canals d'enregistrament

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
ca: Aturat

en: Pause
ca: Pausa

en: Play
ca: Reprodueix

en: Skip to Start
ca: Vés al començament

en: Skip to End
ca: Vés a l'acabament

en: Record New Track
ca: Enregistra una pista nova

en: Append Record
ca: Annexa un enregistrament

en: Select to End
ca: Selecciona fins a l'acabament

en: Select to Start
ca: Selecciona fins al començament

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
ca: Barra d'eines de &transport

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
ca: Dispositiu de reproducció

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
ca: Dispositiu d'enregistrament

en: Audio Host
ca: Amfitrió d'àudio

en: Recording Channels
ca: Canals d'enregistrament

en: Select Recording Device
ca: Seleccioneu el dispositiu d'enregistrament

en: Select Playback Device
ca: Seleccioneu el dispositiu de reproducció

en: Select Audio Host
ca: Seleccioneu l'amfitrió d'àudio

en: Select Recording Channels
ca: Seleccioneu els canals d'enregistrament

en: Device information is not available.
ca: La informació del dispositiu no està disponible.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
ca: Barra d'eines dels &dispositius

en: Zoom In
ca: Augmenta el zoom

en: Zoom Out
ca: Disminueix el zoom

en: Trim audio outside selection
ca: Retalla l'àudio que estigui fora de la selecció

en: Silence audio selection
ca: Silencia l'àudio de la selecció

en: Sync-Lock Tracks
ca: Pistes de bloqueig de sincronització

en: Fit selection to width
ca: Ajusta la selecció a l'amplada

en: Fit project to width
ca: Ajusta el projecte a l'amplada

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
ca: Barra d'eines d'&edició

en:  Monitoring
ca: S'està monitorant

en:  Active
ca:  Actiu

en:  Peak %2.f dB
ca:  Pic %2.f dB

en:  Peak %.2f
ca:  Pic %.2f

en:  Clipped
ca:  Clipat

en: Combined Meter
ca: Vúmetre combinat

en: Recording Meter
ca: Vúmetre d'enregistrament

en: Playback Meter
ca: Vúmetre de reproducció

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
ca: Nivell d'enregistrament

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
ca: Vúmetre d'enregistrament

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
ca: Nivell de reproducció

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
ca: Vúmetre de sortida

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
ca: Barra d'eines del vúmetre d'&enregistrament

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
ca: Barra d'eines del vúmetre de &reproducció

en: Seek
ca: Recerca

en: Scrub Ruler
ca: Regle de rastreig

en: Scrubbing
ca: Rastreig

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
ca: Atura el rastreig

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
ca: Comença el rastreig

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
ca: Atura la recerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
ca: Comença la recerca

en: Hide Scrub Ruler
ca: Oculta el regle de rastreig

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
ca: &Barra d'eines de rastreig

en: Project Rate (Hz)
ca: Freqüència del projecte (Hz)

en: Snap-To
ca: Ajusta a la mostra

en: Audio Position
ca: Posició de l'àudio

en: Start and End of Selection
ca: Començament i acabament de la selecció

en: Start and Length of Selection
ca: Començament i durada de la selecció

en: Length and End of Selection
ca: Durada i acabament de la selecció

en: Length and Center of Selection
ca: Durada i centre de la selecció

en: Show
ca: Mostra

en: Snap To
ca: Ajusta a la mostra

en: Length
ca: Durada

en: Center
ca: Centre

en: Snap Clicks/Selections to %s
ca: Ajusta els clics/seleccions a %s

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
ca: Barra d'eines de &selecció

en: Center frequency and Width
ca: Freqüència central i amplada

en: Low and High Frequencies
ca: Freqüències altes i baixes

en: Center Frequency
ca: Centra la freqüència

en: Bandwidth
ca: Amplada de banda

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
ca: Barra d'eines de selecció espe&ctral

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
ca: Barra d'eines %s d'Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
ca: Feu clic i arrossegueu per a canviar la mida de la barra d'eines

en: ToolDock
ca: Plafó d'eines

en: Selection Tool
ca: Eina de selecció

en: Envelope Tool
ca: Eina d'envolupant

en: Draw Tool
ca: Eina de dibuix

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
ca: Barra d'eines d'&utilitats

en: &Selection Tool
ca: Eina de &selecció

en: &Envelope Tool
ca: Eina d'&envolupant

en: &Draw Tool
ca: Eina de &dibuix

en: &Multi Tool
ca: Eina &múltiple

en: &Previous Tool
ca: Eina &anterior

en: &Next Tool
ca: Eina següe&nt

en: Play at selected speed
ca: Reprodueix a la velocitat seleccionada

en: Playback Speed
ca: Velocitat de reproducció

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
ca: Barra d'eines de reproduei&x a velocitat

en: Drag one or more label boundaries.
ca: Arrossegueu un o més límits d'etiqueta.

en: Drag label boundary.
ca: Arrossega un límit d'etiqueta.

en: Modified Label
ca: S'ha modificat l'etiqueta

en: Label Edit
ca: Edita l'etiqueta

en: Click to edit label text
ca: Feu clic per editar el text de l'etiqueta

en: &Font...
ca: &Lletra...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
ca: Lletra de la pista d'etiquetes

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
ca: Nom de la portada

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
ca: Mida de la portada

en: &Delete Label
ca: &Suprimeix l'etiqueta

en: Deleted Label
ca: S'ha eliminat l'etiqueta

en: Edited labels
ca: S'han editat les etiquetes

en: New label
ca: Etiqueta nova

en: Up &Octave
ca: Apuja-ho una &octava

en: Down Octa&ve
ca: Baixa-ho una octa&va

en: MIDI Device Info
ca: Informació del dispositiu MIDI

en: &MIDI Device Info...
ca: Informació del dispositiu &MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
ca: Feu clic per augmentar el zoom verticalment. Maj+Clic per reduir el zoom. Arrossegueu per especificar el zoom d'un fragment.

en: Right-click for menu.
ca: Clic dret per al menú.

en: Zoom Reset
ca: Restableix el zoom

en: Click and drag to stretch selected region.
ca: Feu clic i arrossegueu per estirar el fragment seleccionat.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
ca: Estira la pista de notes

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
ca: Estira

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
ca: Clic esquerre per expandir, clic dret per treure

en: Left-Click to merge clips
ca: Clic esquerre per combinar els clips

en: Merged Clips
ca: S'han combinat clips

en: Merge
ca: Combina

en: Expanded Cut Line
ca: S'ha expandit la línia del retall

en: Expand
ca: Expandeix

en: Removed Cut Line
ca: S'ha eliminat la línia del retall

en: Click and drag to edit the samples
ca: Feu clic i arrossegueu per a modificar les mostres

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
ca: Per utilitzar l'eina de dibuix, feu zoom fins que es vegin les mostres individualment.

en: Moved Samples
ca: Mostres desplaçades

en: Sample Edit
ca: Edita la mostra

en: &Spectrogram
ca: E&spectrograma

en: Stop the Audio First
ca: Atura primer l'àudio

en: S&pectrogram Settings...
ca: Ajusts de l'es&pectrograma...

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
ca: S'ha canviat «%s» a %s

en: Format Change
ca: Canvia el format

en: Rat&e
ca: Fr&eqüència

en: &Other...
ca: &Altres...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
ca: S'ha canviat «%s» a %s Hz

en: Rate Change
ca: Canvia la freqüència

en: Set Rate
ca: Estableix la freqüència

en: Ma&ke Stereo Track
ca: &Fes que sigui una pista estèreo

en: Swap Stereo &Channels
ca: Intercanvia els &canals estèreo

en: Spl&it Stereo Track
ca: D&ivideix la pista estèreo

en: Split Stereo to Mo&no
ca: Divideix d'estèreo a mo&no

en: Left Channel
ca: Canal esquerre

en: Right Channel
ca: Canal dret

en: Channel
ca: Canal

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
ca: S'ha fet «%s» una pista estèreo

en: Make Stereo
ca: Fes que sigui estèreo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
ca: S'han intercanviat els canals a «%s»

en: Swap Channels
ca: Intercanvia els canals

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
ca: Divideix la pista estèreo «%s»

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
ca: Divideix d'estèreo a mono «%s»

en: Split to Mono
ca: Divideix a mono

en: Stereo, %dHz
ca: Estèreo, %d Hz

en: Mono, %dHz
ca: Mono, %d Hz

en: Left, %dHz
ca: Esquerre, %d Hz

en: Right, %dHz
ca: Dret, %d Hz

en: Created new audio track
ca: S'ha creat una nova pista d'àudio

en: Created new stereo audio track
ca: S'ha creat una pista d'àudio estèreo nova

en: &Mono Track
ca: Pista &mono

en: &Stereo Track
ca: Pista e&stèreo

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
ca: %.0f%% esquerre

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
ca: %.0f%% dret

en: Half Wave
ca: Mitja ona

en: Wa&veform
ca: For&ma d'ona

en: &Wave Color
ca: Color de l'&ona

en: WaveColor Change
ca: Canvi del color d'ona

en: Change lower speed limit (%) to:
ca: Canvia el límit inferior de velocitat (%) a:

en: Lower speed limit
ca: Límit inferior de velocitat

en: Change upper speed limit (%) to:
ca: Canvia el límit superior de velocitat (%) a:

en: Upper speed limit
ca: Límit superior de velocitat

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ca: Estableix l'interval a '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
ca: Estableix l'interval

en: Set time track display to linear
ca: Estableix la visualització del temps de la pista a lineal

en: Set Display
ca: Estableix la visualització

en: Set time track display to logarithmic
ca: Estableix la visualització del temps de la pista a logarítmic

en: Set time track interpolation to linear
ca: Estableix la interpolació del temps de la pista a lineal

en: Set Interpolation
ca: Estableix la interpolació

en: Set time track interpolation to logarithmic
ca: Estableix la interpolació del temps de la pista a logarítmica

en: &Linear scale
ca: Escala &lineal

en: L&ogarithmic scale
ca: Escala l&ogarítmica

en: &Range...
ca: Inte&rval...

en: Logarithmic &Interpolation
ca: &Interpolació logarítmica

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
ca: Aquesta versió d'Audacity només permet tenir una pista de temps a cada finestra de projecte.

en: Created new time track
ca: S'ha creat una pista de temps nova

en: &Time Track
ca: Pista de &temps

en: &Name...
ca: &Nom...

en: Move Track &Up
ca: Mou la pista am&unt

en: Move Track &Down
ca: Mou la pista a&vall

en: Move Track to &Top
ca: Mou la pis&ta al capdamunt

en: Move Track to &Bottom
ca: Mou la pista al capda&vall

en: Set Track Name
ca: Estableix el nom de la pista

en: Renamed '%s' to '%s'
ca: S'ha canviat el nom de «%s» a «%s»

en: Name Change
ca: Canvi de nom

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ca: Feu clic i arrossegueu per a modificar l'envolupant d'amplitud

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
ca: S'ha ajustat l'envolupant.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
ca: &Rastreja

en: Seeking
ca: Recerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
ca: &Regle de rastreig

en: Move mouse pointer to Seek
ca: Moveu el punter del ratolí per recercar

en: Move mouse pointer to Scrub
ca: Moveu el punter del cursor per rastrejar

en: Scru&bbing
ca: R&astreig

en: Click and drag to move left selection boundary.
ca: Feu clic i arrossegueu per moure el límit esquerre de la selecció.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ca: Feu clic i arrossegueu per moure el límit dret de la selecció.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
ca: Feu clic i arrossegueu per moure el límit inferior de selecció de freqüència.

en: Click and drag to move top selection frequency.
ca: Feu clic i arrossegueu per moure el límit superior de selecció de freqüència.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
ca: Feu clic i arrossegueu per centrar la freqüència de la selecció respecte a un pic espectral.

en: Click and drag to move center selection frequency.
ca: Feu clic i arrossegueu per centrar la freqüència de la selecció.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
ca: Feu clic i arrossegueu per ajustar l'amplada de la banda de freqüència.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
ca: Edita, Preferències...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
ca: Mode multieina: Feu %s per veure les preferències de ratolí i teclat.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
ca: Feu clic i arrossegueu per establir l'amplada de banda de la freqüència.

en: Click and drag to select audio
ca: Feu clic i arrossegueu per seleccionar l'àudio

en: Click and drag to move a track in time
ca: Feu clic i arrossegueu per moure una pista en el temps

en: Collapse
ca: Contreu

en: Open menu...
ca: Obre un &menú...

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
ca: %s per seleccionar o desseleccionar la pista.

en: Move Track
ca: Mou la pista

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ca: Feu clic per augmentar el zoom i Maj+Clic per reduir-lo

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ca: Arrossegueu per ampliar el zoom al fragment, clic dret per reduir el zoom

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ca: Esquerra=Apropa, Dreta=Allunya, Mig=Normal

en: Press
ca: Premsa

en: Button
ca: Botó

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
ca: E

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
ca: D

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ca: Ja existeix el fitxer «%s». Voleu sobreescriure'l?

en: Please choose an existing file.
ca: Seleccioneu un fitxer existent.

en: File type:
ca: Tipus de fitxer:

en: &Clear
ca: &Neteja

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
ca: Agafador

en: Empty
ca: Buit

en: Backwards
ca: Cap enrere

en: Forwards
ca: Cap endavant

en: Help on the Internet
ca: Ajuda a Internet

en: Menu
ca: Menú

en: Stop Monitoring
ca: Atura el monitoratge

en: Start Monitoring
ca: Comença a monitorar

en: Recording Meter Options
ca: Opcions del vúmetre d'enregistrament

en: Playback Meter Options
ca: Opcions del vúmetre de reproducció

en: Refresh Rate
ca: Freqüència de refresc

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ca: Les freqüències de refresc elevades fan que el vúmetre canviï de valor més
    sovint. Una taxa de 30 refrescs per segon o menys servirà per prevenir que
    el vúmetre pugui afectar la qualitat del so en màquines lentes.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
ca: Freqüència de refresc del vúmetre per segon [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ca: Freqüència de refresc del vúmetre per segon [1-100]:

en: Meter Style
ca: Estil del vúmetre

en: Gradient
ca: Degradat

en: Meter Type
ca: Tipus de vúmetre

en: Orientation
ca: Orientació

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Show Log for Details
ca: Mostra el registre per als detalls

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
ca: 01000,01000 segons

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ca: 0100 dies 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
ca: hh:mm:ss + centèsimes

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
ca: hh:mm:ss + mil·lisegons

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
ca: hh:mm:ss + mostres

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ca: 0100 h 060 m 060 s+># mostres

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ca: mostres

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
ca: 01000,01000,01000 mostres|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ca: hh:mm:ss + fotogrames (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ca: 0100 h 060 m 060 s+>24 fotogrames

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
ca: fotogrames (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
ca: 01000,01000 fotogrames|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ca: hh:mm:ss + fotogrames NTSC perduts

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ca: 0100 h 060 m 060 s+>30 fotogrames|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ca: hh:mm:ss + fotogrames NTSC no perduts

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ca: 0100 h 060 m 060 s+>030 fotogrames| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
ca: Fotogrames NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
ca: 01000,01000 fotogrames|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ca: hh:mm:ss + fotogrames PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ca: 0100 h 060 m 060 s+>25 fotogrames

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
ca: Fotogrames PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
ca: 01000,01000 fotogrames|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ca: hh:mm:ss + trames CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ca: 0100 h 060 m 060 s+>75 fotogrames

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
ca: Trames CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
ca: 01000,01000 fotogrames|75

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
ca: semitons + centèsimes

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
ca: 1000 semitons >0100 centèsimes|17.312340491

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
ca: dècades

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
ca: 10>01000 dècades|0.434294482

en: (Use context menu to change format.)
ca: (utilitzeu el menú contextual per canviar el format)

en: centiseconds
ca: centisegons

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Are you sure you wish to cancel?
ca: Esteu segur que voleu cancel·lar-ho?

en: Confirm Cancel
ca: Confirmació de la cancel·lació

en: Are you sure you wish to stop?
ca: Esteu segur que voleu aturar-ho?

en: Confirm Stop
ca: Confirmació de l'aturada

en: Are you sure you wish to close?
ca: Esteu segur que voleu tancar-ho?

en: Confirm Close
ca: Confirmació del tancament

en: Don't show this warning again
ca: No tornis a mostrar aquesta advertència

en: Infinity
ca: Infinit

en: -Infinity
ca: -Infinit

en: Validation error
ca: Error de validació

en: Empty value
ca: Valor buit

en: Malformed number
ca: Format de nombre incorrecte

en: Not in range %d to %d
ca: No està dins de l'interval %d fins a %d

en: Value overflow
ca: Sobreeiximent del valor

en: Too many decimal digits
ca: Massa dígits decimals

en: Value not in range: %s to %s
ca: El valor no està dins de l'interval: %s fins a %s

en: Value must not be less than %s
ca: El valor no pot ser inferior a %s

en: Dialog
ca: Diàleg

en: Select a directory
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Directory Dialog
ca: Diàleg de directori

en: File Dialog
ca: Diàleg de fitxer

en: ~aPlease select frequencies.
ca: ~aSeleccioneu les freqüències.

en: Gain (dB)
ca: Guany (dB):

en: ~aLow frequency is undefined.
ca: ~aLa freqüència baixa està sense definir.

en: ~aHigh frequency is undefined.
ca: ~aLa freqüència alta està sense definir.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
ca: ~aLa freqüència del centre ha de ser superior a 0 Hz.

en: Adjustable Fade
ca: Fosa ajustable

en: Fade Type
ca: Tipus de fosa

en: Fade Up
ca: Fosa cap amunt

en: Fade Down
ca: Fosa cap avall

en: Start/End as
ca: Començament/acabament com

en: % of Original
ca: % de l'original

en: dB Gain
ca: Guany de dB

en: Start (or end)
ca: Començament (o acabament)

en: End (or start)
ca: Acabament (o començament)

en: Linear In
ca: Entrada lineal

en: Linear Out
ca: Sortida lineal

en: Exponential In
ca: Entrada exponencial

en: Exponential Out
ca: Sortida exponencial

en: Logarithmic In
ca: Entrada logarítmica

en: Logarithmic Out
ca: Sortida logarítmica

en: Beat Finder
ca: Cercador de pulsacions

en: Crossfade Clips
ca: Fosa de transició de clips

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
ca: Error.~%La fosa de transició de clips només es pot aplicar a una pista d'àudio.

en: Crossfade Tracks
ca: Fosa de transició de pistes

en: Fade type
ca: Tipus de fosa

en: Constant Gain
ca: Guany constant

en: Constant Power 1
ca: Potència constant 1

en: Constant Power 2
ca: Potència constant 2

en: Custom Curve
ca: Corba personalitzada

en: Custom curve
ca: Corba personalitzada

en: Fade direction
ca: Direcció de la fosa

en: Alternating Out / In
ca: Alternança tancament / obertura

en: Alternating In / Out
ca: Alternança obertura / tancament

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
ca: Error.~%Seleccioneu 2 (o més) pistes per realitzar la fosa de transició.

en: Delay
ca: Retard

en: Delay type
ca: Tipus de retard

en: Pitch change effect
ca: Efecte de canvi d'altura

en: Pitch/Tempo
ca: Altura/Tempo

en: Low-quality Pitch Shift
ca: Canvi d'altura de baixa qualitat

en: Pitch change per echo (semitones)
ca: Canvi d'altura per eco (semitons)

en: Number of echoes
ca: Nombre d'ecos

en: Regular Interval Labels
ca: Etiquetes d'intervals regulars

en: Number of Labels
ca: Nombre d'etiquetes

en: Label Interval
ca: Interval de l'etiquetatge

en: Number of labels
ca: Nombre d'etiquetes

en: Label interval (seconds)
ca: Interval de l'etiquetatge (segons)

en: Adjust label interval to fit length
ca: Ajusta l'interval de l'etiquetatge per encaixar amb la durada

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
ca: Text de l'etiqueta

en: Minimum number of digits in label
ca: Nombre mínim de dígits a l'etiqueta

en: None - Text Only
ca: Cap - només text

en: 1 (Before Label)
ca: 1 (abans de l'etiqueta)

en: 2 (Before Label)
ca: 2 (abans de l'etiqueta)

en: 3 (Before Label)
ca: 1 (abans de l'etiqueta)

en: 1 (After Label)
ca: 1 (després de l'etiqueta)

en: 2 (After Label)
ca: 2 (després de l'etiqueta)

en: 3 (After Label)
ca: 3 (després de l'etiqueta)

en: Begin numbering from
ca: Comença la numeració a partir de

en: High-Pass Filter
ca: Filtre passaalt

en: Frequency (Hz)
ca: Freqüència (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
ca: Atenuació (dB per octava)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ca: La freqüència ha de ser com a mínim de 0,1 Hz.

en: Limiter
ca: Limitador

en: Type
ca: Tipus

en: Soft Limit
ca: Límit suau

en: Hard Limit
ca: Límit fort

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
ca: Guany de l'entrada (dB)
    mono/esquerre

en: Input Gain (dB)
    Right channel
ca: Guany de l'entrada (dB)
    canal dret

en: Low-Pass Filter
ca: Filtre passabaix

en: Notch Filter
ca: Filtre eliminabanda

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ca: Steve Daulton i Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
ca: Q (els valors més elevats redueixen l'amplada)

en: Fade-out type
ca: Tipus de fosa de tancament

en: Abrupt
ca: Abrupte

en: Duration (60s max)
ca: Durada (60 s màx.)

en: Rhythm Track
ca: Pista de ritme

en: Tempo (bpm)
ca: Tempo (ppm)

en: 30 - 300 beats/minute
ca: 30 - 300 pulsacions per minut

en: Beats per bar
ca: Pulsacions per barra

en: 1 - 20 beats/measure
ca: 1 - 20 pulsacions/mesura

en: Number of bars
ca: Nombre de barres

en: 1 - 1000 bars
ca: 1 - 1000 barres

en: Rhythm track duration
ca: Durada de la pista de ritme

en: Silence before first beat
ca: Silencia abans de la primera pulsació

en: Ping (short)
ca: Ping (curt)

en: Ping (long)
ca: Ping (llarg)

en: Risset Drum
ca: Tambor Risset

en: Decay (seconds)
ca: Caiguda (segons)

en: Center frequency of noise (Hz)
ca: Freqüència central del soroll (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
ca: Amplada de la banda del soroll (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
ca: Quantitat de soroll a la mescla (percentual)

en: Amplitude (0 - 1)
ca: Amplitud (0-1)

en: Sample Data Export
ca: Exportació de dades de mostres

en: Limit output to first
ca: Limita la sortida a les primeres

en: Measurement scale
ca: Escala de mesura

en: Export data to
ca: Exporta les dades a

en: Index (text files only)
ca: Índex (només fitxers de text)

en: Sample Count
ca: Nombre de mostres

en: Include header information
ca: Inclou la informació de l'encapçalament

en: Minimal
ca: Mínim

en: All
ca: Tot

en: Optional header text
ca: Text de l'encapçalament opcional

en: Channel layout for stereo
ca: Disposició dels canals per a l'estèreo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
ca: E-D a la mateixa línia

en: Alternate Lines
ca: Línies alternatives

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
ca: Primer el canal E

en: Show messages
ca: Mostra els missatges

en: Errors Only
ca: Només els errors

en: Left Channel.~%~%
ca: Canal esquerre.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ca: ~%~%Canal dret.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
ca: ~aS'han escrit les dades a:~%~a

en: ~a linear, ~a dB.
ca: ~a lineal, ~a dB.

en: ~a samples.
ca: ~a mostres.

en: ~a seconds.
ca: ~a segons.

en: Audio data analysis:
ca: Anàlisi de dades d'àudio:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
ca: <b>Freqüència de mostreig:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ca: ~a lineal, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ca: Esquerre: ~a lineal, ~a dB | Dret: ~a lineal, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
ca: dades de mostres

en: Sample #
ca: Mostra #

en: Value (linear)
ca: Valor (lineal)

en: Value (dB)
ca: Valor (dB)

en: audio sample value analysis
ca: anàlisi del valor de les mostres d'àudio

en: Left (linear)
ca: Esquerre (lineal)

en: Right (linear)
ca: Dret (lineal)

en: Left (dB)
ca: Esquerre (dB)

en: Right (dB)
ca: Dreta (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
ca: S'ha produït amb <span>Exportació de dades de mostres</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> per Steve
    Daulton

en: linear
ca: lineal

en: 2 channels (stereo)
ca: 2 canals (estèreo)

en: 1 channel (mono)
ca: 1 canal (mono)

en: One column per channel.~%
ca: Una columna per canal.~%

en: One row per channel.~%
ca: Una fila per canal.~%

en: Sample Data Import
ca: Importació de dades de mostres

en: Select file
ca: Seleccioneu un fitxer

en: Read as Zero
ca: Llegeix com a zero

en: Error.~%Unable to open file
ca: Error.~%No es pot obrir el fitxer

en: Tremolo
ca: Trèmolo

en: Waveform type
ca: Tipus de forma d'ona

en: Inverse Sawtooth
ca: Dent de serra invers

en: Wet level (percent)
ca: Nivell d'humitat (percentual)

en: Vocal Reduction and Isolation
ca: Reducció de veus i aïllament

en: Remove Vocals
ca: Elimina les veus

en: Isolate Vocals
ca: Aïlla les veus

en: Isolate Vocals and Invert
ca: Aïlla les veus i capgira

en: Remove Center
ca: Elimina el centre

en: Isolate Center
ca: Aïlla el centre

en: Isolate Center and Invert
ca: Aïlla el centre i capgira

en: Analyze
ca: Analitza

en: Strength
ca: Intensitat

en: Low Cut for Vocals (Hz)
ca: Retall baix per a les veus (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
ca: Retall alt per a les veus (Hz)

en: This plug-in works only with stereo tracks.
ca: Aquest complement només funciona amb pistes estèreo.

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ca: Distància: (1 fins a 120, per defecte = 20)

en: Output choice
ca: Opció de sortida

en: Both Channels
ca: Ambdós canals

en: Right Only
ca: Només dret

en: Number of vocoder bands
ca: Nombre de bandes vocoder

en: Amplitude of white noise (percent)
ca: Amplitud del soroll blanc (percentual)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
ca: Amplitud del tren de polsos (percentual)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
ca: Freqüència del tren de polsos (Hz)

en: Vocal Remover
ca: Eliminador de veu
