audacity 3.0.3 - en to el translation catalogue (3935 entries)

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Exception code 0x%x
el: Κωδικός εξαίρεσης 0x%x

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Unknown exception
el: Άγνωστη εξαίρεση

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Problem Report for Audacity
el: Αναφορά προβλήματος για το Audacity

en: Click "Send" to submit the report to Audacity. This information is collected anonymously.
el: Πατήστε στην επιλογή "Αποστολή" για να υποβάλετε την αναφορά στο Audacity. Αυτές οι πληροφορίες συλλέγονται ανώνυμα.

en: Problem details
el: Λεπτομέρειες προβλήματος

en: Comments
el: Σχόλια

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
el: Δείτε το% s για περισσότερες πληροφορίες.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See". i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
el: η πολιτική απορρήτου μας

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
el: &Να μην αποσταλεί

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
el: &Αποστολή

en: Failed to send crash report
el: Αποτυχία αποστολής αναφοράς κατάρρευσης

en: Stream is active ... unable to gather information.
el: Η ροή είναι ενεργή ... αδυναμία συλλογής πληροφοριών.

en: Default recording device number: %d
el: Προεπιλεγμένος αριθμός συσκευής ηχογράφησης: %d

en: Default playback device number: %d
el: Αριθμός προεπιλεγμένης συσκευής αναπαραγωγής: %d

en: No devices found
el: Δεν βρέθηκαν συσκευές

en: Device info unavailable for: %d
el: Οι πληροφορίες της συσκευής δεν είναι διαθέσιμες για: %d

en: Device ID: %d
el: Αναγνωριστικό συσκευής: %d

en: Device name: %s
el: Όνομα συσκευής: %s

en: Host name: %s
el: Όνομα οικοδεσπότη: %s

en: Recording channels: %d
el: Κανάλια ηχογράφησης: %d

en: Playback channels: %d
el: Κανάλια αναπαραγωγής: %d

en: Low Recording Latency: %g
el: Χαμηλή καθυστέρηση ηχογράφησης: %g

en: Low Playback Latency: %g
el: Χαμηλή καθυστέρηση αναπαραγωγής: %g

en: High Recording Latency: %g
el: Υψηλή καθυστέρηση ηχογράφησης: %g

en: High Playback Latency: %g
el: Υψηλή καθυστέρηση αναπαραγωγής: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
el: Υποστηριζόμενοι ρυθμοί:

en: Selected recording device: %d - %s
el: Επιλεγμένη συσκευής ηχογράφησης: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
el: Δεν βρέθηκε συσκευή ηχογράφησης για το '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
el: Επιλεγμένη συσκευής αναπαραγωγής: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
el: Δεν βρέθηκε συσκευή αναπαραγωγής για το '%s'.

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
el: Αδυναμία ελέγχου κοινών ρυθμών δειγμάτων χωρίς και τις δύο συσκευές.

en: Received %d while opening devices
el: Ελήφθησαν %d κατά το άνοιγμα των συσκευών

en: Unable to open Portmixer
el: Αδύνατο το άνοιγμα Portmixer

en: Available mixers:
el: Διαθέσιμοι μείκτες:

en: Available recording sources:
el: Διαθέσιμες πηγές ηχογράφησης:

en: Available playback volumes:
el: Διαθέσιμες εντάσεις αναπαραγωγής:

en: Recording volume is emulated
el: Η ένταση ηχογράφησης είναι προσομοιωμένη

en: Recording volume is native
el: Η ένταση ηχογράφησης είναι εγγενής

en: Message
el: Μήνυμα

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
el: Εσωτερικό σφάλμα στο %s του %s γραμμή %d.
    Παρακαλούμε, ειδοποιήστε την ομάδα Audacity στο https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
el: Εσωτερικό σφάλμα στη %s γραμμή %d.
    Παρακαλούμε, ειδοποιήστε την ομάδα Audacity στο https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Audacity failed to open a file in %s.
el: Το Audacity απέτυχε να ανοίξει ένα αρχείο στο %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
el: Το Audacity απέτυχε να διαβάσει από αρχείο στο %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
el: Το Audacity έγραψε με επιτυχία ένα αρχείο στο %s, αλλά απέτυχε να το μετονομάσει ως %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
    For tips on freeing up space, click the help button.
el: Το Audacity απέτυχε να γράψει σε αρχείο.
    Ίσως το %s δεν είναι εγγράψιμο ή ο δίσκος είναι γεμάτος.
    Για συμβουλές απελευθέρωσης χώρου, πατήστε το πλήκτρο βοήθειας.

en: File Error
el: Σφάλμα αρχείου

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
el: Αρχεία έργου AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
el: Δυναμικά συνδεμένες βιβλιοθήκες

en: Dynamic Libraries
el: Δυναμικές βιβλιοθήκες

en: Text files
el: Αρχεία κειμένου

en: XML files
el: Αρχεία XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
el: Αρχεία %s

en: 
    %s does not have write permissions.
el: 
    o % s δεν έχει δικαιώματα εγγραφής.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Unsuitable
el: Ακατάλληλο

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
el: Ο κατάλογος προσωρινών αρχείων είναι σε δίσκο μορφοποιημένο με FAT.
    Επαναφορά στην προεπιλεγμένη θέση.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
el: %s
    
    Για συμβουλές κατάλληλων δίσκων, πατήστε το πλήκτρο της βοήθειας.

en: None
el: Κανένα

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Shaped
el: Μορφοποιημένο

en: Rectangular
el: Ορθογώνιο

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
el: Γκάους(a=2,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
el: Γκάους(a=3,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
el: Γκάους(a=4,5)

en: Low Quality (Fastest)
el: Χαμηλή ποιότητα (το πιο γρήγορο)

en: Medium Quality
el: Μέση ποιότητα

en: High Quality
el: Υψηλή ποιότητα

en: Best Quality (Slowest)
el: Βέλτιστη ποιότητα (το πιο αργό)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
el: PCM 16 δυαδικών

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
el: PCM 24 δυαδικών

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
el: κιν υποδ 32-bit

en: Unknown format
el: Άγνωστη μορφή

en: Module Unsuitable
el: Το άρθρωμα είναι ακατάλληλο

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρθρώματος "%s".
    
    Σφάλμα: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
el: Το άρθρωμα "%s" δεν παρέχει συμβολοσειρά έκδοσης.
    
    Δεν θα φορτωθεί.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
el: Το άρθρωμα "%s" ταιριάζει με την έκδοση "%s" του Audacity.
    
    Δεν θα φορτωθεί.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
el: Το άρθρωμα "%s" απέτυχε να αρχικοποιηθεί.
    
    Δεν θα φορτωθεί.

en: Module "%s" found.
el: Βρέθηκε το άρθρωμα "%s".

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
el: 
    
    Να χρησιμοποιηθούν αρθρώματα μόνο από έμπιστες πηγές

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Audacity Module Loader
el: Φορτωτής αρθρώματος του Audacity

en: Try and load this module?
el: Να δοκιμαστεί και να φορτωθεί αυτό το άρθρωμα;

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
el: Το άρθρωμα "%s" δεν παρέχει καμία από τις απαιτούμενες συναρτήσεις.
    
    Δεν θα φορτωθεί.

en: Overwrite the plug-in file %s?
el: Να αντικατασταθεί το αρχείο προσθέτου %s;

en: Plug-in already exists
el: Το πρόσθετο υπάρχει ήδη

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
el: Το αρχείο του προσθέτου χρησιμοποιείται. Αποτυχία αντικατάστασης

en: Failed to register:
    %s
el: Αποτυχία καταχώρισης:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
el[0]: Να ενεργοποιηθεί αυτό το πρόσθετο;
el[1]: Να ενεργοποιηθούν αυτά τα πρόσθετα;

en: Enable new plug-ins
el: Ενεργοποίηση νέων προσθέτων

en: Nyquist Prompt
el: Προτροπή Nyquist

en: Created new project
el: Δημιουργήθηκε νέο έργο

en: 16-bit
el: 16 δυαδικά

en: 24-bit
el: 24 δυαδικά

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
el: Η ομάδα προσθέτων στο %s συγχωνεύτηκε με την προηγουμένως καθορισμένη ομάδα

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
el: Το στοιχείο προσθέτου στο %s συγκρούεται με το προηγουμένως καθορισμένο στοιχείο και απορρίφθηκε

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
el: Τα στοιχεία προσθέτου στο %s ορίζουν συγκρουόμενες τοποθετήσεις

en: &Loop On/Off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση &βρόχου

en: Unable to determine
el: Αδύνατη η διευκρίνηση

en: Simplified
el: Απλοποιημένο

en: System
el: Σύστημα

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
el: Κλασικό

en: Dark
el: Σκούρο

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
el: Υψηλή αντίθεση

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
el: Ελαφρύ

en: Audacity could not write file:
      %s.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να γράψει το αρχείο:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να ανοίξει το αρχείο:
      %s
    για εγγραφή.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να γράψει τις εικόνες στο αρχείο:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να βρει το αρχείο:
      %s.
    Το θέμα δεν φορτώθηκε.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να φορτώσει το αρχείο:
      %s.
    Ίσως κακή μορφή png;

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να διαβάσει το προεπιλεγμένο θέμα του.
    Παρακαλούμε αναφέρτε το πρόβλημα.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
el: Κανένα από τα αναμενόμενα αρχεία συστατικών θέματος
     δεν βρέθηκε στο:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
el: Μερικά από τα απαιτούμενα αρχεία στο:
      %s
    ήταν ήδη παρόντα. Να αντικατασταθούν;

en: Audacity could not save file:
      %s
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να αποθηκεύσει το αρχείο:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο: %s

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Audio Track
el: Κομμάτι ήχου

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
el: Σφάλμα βάσης δεδομένων.  Λυπούμαστε, αλλά δεν έχουμε περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Could not open file: "%s"
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου: "%s"

en: Error: %s at line %lu
el: Σφάλμα: %s στη γραμμή %lu

en: Could not load file: "%s"
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου: "%s"

en: Could not parse XML
el: Αδυναμία ανάλυσης του XML

en: 1st Experimental Command...
el: 1η πειραματική εντολή ...

en: 2nd Experimental Command
el: 2η πειραματική εντολή

en: &Nyquist Workbench...
el: Πάγκος εργασίας &Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
el: Α&ναίρεση	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
el: Α&κύρωση αναίρεσης	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
el: Α&ποκοπή	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
el: &Αντιγραφή	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
el: &Επικόλληση	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
el: Κα&θαρισμός	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
el: Επιλογή ό&λων	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
el: Εύ&ρεση...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
el: &Συμφωνούσες παρενθέσεις	F8

en: &Top S-expr	F9
el: &Κορυφαία συμβολική παράσταση (S-expr)	F9

en: &Higher S-expr	F10
el: &Υψηλότερη S-expr	F10

en: &Previous S-expr	F11
el: &Προηγούμενη S-expr	F11

en: &Next S-expr	F12
el: &Επόμενη S-expr	F12

en: &Go to
el: &Μετάβαση σε

en: Select &Font...
el: Επιλογή &γραμματοσειράς...

en: Split &Vertically
el: Κάθε&τη διαίρεση

en: Split &Horizontally
el: &Οριζόντια διαίρεση

en: Show S&cript
el: Εμφάνιση &δέσμης ενεργειών

en: Show &Output
el: Εμφάνιση ε&ξόδου

en: &Large Icons
el: Μ&εγάλα εικονίδια

en: &Small Icons
el: Μ&ικρά εικονίδια

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: &Go	F5
el: &Μετάβαση F5

en: &Stop	F6
el: &Στάση	F6

en: &About
el: &Περί

en: Script
el: Δέσμη ενεργειών

note: i18n-hint noun
en: Output
el: Έξοδος

en: Load Nyquist script
el: Φόρτωση δέσμης ενεργειών Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
el: Δέσμες ενεργειών Nyquist (*.ny)|*.ny|Δέσμες ενεργειών lisp (*.lsp)|*.lsp|Όλα τα αρχεία|*

en: Script was not saved.
el: Η δέσμη ενεργειών δεν αποθηκεύτηκε.

en: Save Nyquist script
el: Απόθηκευση δέσμης ενεργειών Nyquist

en: Find dialog
el: Εύρεση διαλόγου

en: Harvey Lubin (logo)
el: Harvey Lubin (λογότυπος)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
el: Συλλογή εικονιδίων Tango (εικονίδια γραμμής εργαλείων)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
el: (C) 2009 από Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
el: Εξωτερικό άρθρωμα του Audacity που παρέχει ένα απλό IDE για εφέ εγγραφής.

en: Nyquist Effect Workbench
el: Πάγκος εργασίας εφέ Nyquist

en: No matches found
el: Δε βρέθηκαν συμφωνίες

en: Code has been modified. Are you sure?
el: Ο κώδικας έχει τροποποιηθεί. Είσαστε βέβαιος;

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Nyquist Effect Workbench -
el: Πάγκος εργασίας εφέ Nyquist -

en: New
el: Νέο

en: New script
el: Νέα δέσμη ενεργειών

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open script
el: Άνοιγμα δέσμης ενεργειών

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save script
el: Αποθήκευση δέσμης ενεργειών

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save script as...
el: Αποθήκευση δέσμης ενεργειών ως...

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut to clipboard
el: Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear selection
el: Καθαρισμός επιλογής

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select all text
el: Επιλογή όλου του κειμένου

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo last change
el: Αναίρεση τελευταίας αλλαγής

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Redo previous change
el: Ακύρωση αναίρεσης προηγούμενης αλλαγής

en: Find
el: Εύρεση

en: Find text
el: Εύρεση κειμένου

en: Match
el: Συμφωνία

en: Go to matching paren
el: Μετάβαση στην σύμφωνη παρένθεση

en: Top
el: Κορυφή

en: Go to top S-expr
el: Μετάβαση στην κορυφαία S-expr

en: Up
el: Επάνω

en: Go to higher S-expr
el: Μετάβαση στην υψηλότερη S-expr

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Go to previous S-expr
el: Μετάβαση στην προηγούμενη S-expr

en: Next
el: Επόμενο

en: Go to next S-expr
el: Μετάβαση στην επόμενη S-expr

note: i18n-hint noun
en: Start
el: Έναρξη

en: Start script
el: Έναρξη δέσμης ενεργειών

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop script
el: Παύση δέσμης ενεργειών

en: No revision identifier was provided
el: Δεν δόθηκε αναγνωριστικό αναθεώρησης

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
el: %s, διαχείριση συστήματος

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
el: %s, συνιδρυτής και προγραμματιστής

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
el: %s, προγραμματιστής

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
el: %s, ανάπτυξη και υποστήριξη

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
el: %s, τεκμηρίωση και υποστήριξη

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
el: %s, Ελεγκτής ποιότητας, τεκμηρίωση και υποστήριξη

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
el: %s, τεκμηρίωση και υποστήριξη, γαλλικά

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
el: %s, διασφάλιση ποιότητας

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
el: %s, σύμβουλος προσβασιμότητας

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
el: %s, γραφίστας

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
el: %s, σύνταξη

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
el: %s, δοκιμαστής

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
el: %s, Πρόσθετα Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
el: %s, ανάπτυξη ιστοσελίδων

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
el: %s, γραφικά

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
el: %s (ενσωμάτωση %s, %s, %s, %s και %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
el: Περί %s

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
el: Εντάξει

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
el: Το %s είναι ελεύθερο, ανοικτού κώδικα, διαλειτουργικό λογισμικό για ηχογραφήσεις και επεξεργασία ήχων.

en: Credits
el: Εύσημα

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
el: Μέλη της ομάδας %s

en: Emeritus:
el: Επίτιμα:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
el: Διακεκριμένα μέλη της ομάδας %s, μη ενεργά προς το παρόν

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: Website and Graphics
el: Ιστότοπος και γραφικά

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
el: Το %s περιλαμβάνει κώδικα από τα ακόλουθα έργα:

en: Special thanks:
el: Ευχαριστούμε ιδιαίτερα:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
el: Ιστότοπος %s:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2021 %s Team.
el: τα πνευματικά δικαιώματα %s του λογισμικού %s ανήκουν στην ομάδα %s 1999-2021.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
el: Το όνομα% s είναι σήμα κατατεθέν.

en: Build Information
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
el: Η δόμηση

en: Program build date:
el: Ημερομηνία δημιουργίας του προγράμματος:

en: Commit Id:
el: Αναγνωριστικό υποβολής:

en: Debug build (debug level %d)
el: Δομή αποσφαλμάτωσης (επίπεδο αποσφαλμάτωσης %d)

en: Release build (debug level %d)
el: Δομή έκδοσης (επίπεδο αποσφαλμάτωσης %d)

en: Build type:
el: Τύπος δόμησης:

en: Compiler:
el: Μεταγλωττιστής:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
el: Πρόθεμα εγκατάστασης:

en: Settings folder:
el: Φάκελος ρυθμίσεων:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
el: Βιβλιοθήκες πυρήνα

en: Cross-platform GUI library
el: Διαλειτουργική βιβλιοθήκη GUI

en: Audio playback and recording
el: Αναπαραγωγή ήχου και εγγραφή

en: Sample rate conversion
el: Μετατροπή ρυθμού δειγματοληψίας

en: File Format Support
el: Μορφές αρχείων που υποστηρίζονται

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
el: Εισαγωγή Mp3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
el: Εισαγωγή και εξαγωγή Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
el: Υποστήριξη ετικέτας ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
el: Εισαγωγή και εξαγωγή FLAC

en: MP2 export
el: Εξαγωγή MP2

en: Import via QuickTime
el: Εισαγωγή μέσω QuickTime

en: FFmpeg Import/Export
el: Εισαγωγή/Εξαγωγή FFmpeg

en: Import via GStreamer
el: Εισαγωγή μέσω GStreamer

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Plug-in support
el: Υποστήριξη προσθέτων

en: Sound card mixer support
el: Υποστήριξη μείκτη κάρτας ήχου

en: Pitch and Tempo Change support
el: Υποστήριξη αλλαγής ρυθμού (τέμπο) και τονικού ύψους

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
el: Υποστήριξη ακραίας αλλαγής τόνου και ρυθμού (τέμπο)

[ctx: about dialog]
en: Legal
el: Νομικά

en: GPL License
el: Άδεια GPL

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
el: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
el: Ο έλεγχος ενημέρωσης της εφαρμογής και η αναφορά σφαλμάτων απαιτούν πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι προαιρετικά.

en: Click and drag to define a looping region.
el: Πάτημα και μεταφορά για καθορισμό μιας περιοχής βρόγχου.

en: Timeline actions disabled during recording
el: Οι ενέργειες της λωρίδας χρόνου απενεργοποιήθηκαν κατά την εγγραφή

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
el: Πατήστε και σύρετε για να ρυθμίσετε, διπλοπατήστε για επαναφορά

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
el: Κεφαλή ηχογράφησης/αναπαραγωγής

en: Timeline
el: Λωρίδα χρόνου

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
el: Πάτημα ή μεταφορά για έναρξη αναζήτησης

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
el: Πάτημα ή μεταφορά για έναρξη τριψίματος

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
el: Πάτημα και μετακίνηση για τρίψιμο. Πάτημα και μεταφορά για αναζήτηση.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
el: Μετακίνηση για αναζήτηση

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
el: Μετακίνηση για τρίψιμο

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
el: Μεταφορά για αναζήτηση. Απελευθέρωση για παύση αναζήτησης.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
el: Μεταφορά για αναζήτηση. Απελευθέρωση και μετακίνηση για τρίψιμο.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
el: Μετακίνηση για τρίψιμο. Μεταφορά για αναζήτηση.

en: Quick-Play disabled
el: Απενεργοποιημένη η γρήγορη αναπαραγωγή

en: Quick-Play enabled
el: Ενεργοποιημένη η γρήγορη αναπαραγωγή

en: Timeline Options
el: Επιλογές γραμμής χρόνου

en: Enable dragging selection
el: Ενεργοποίηση επιλογής μεταφοράς

en: Update display while playing
el: Ενημέρωση εμφάνισης κατά την αναπαραγωγή

en: Set Loop To Selection
el: Ορισμός βρόχου στην επιλογή

en: Pinned Play Head
el: Καρφιτσωμένη κεφαλή αναπαραγωγής

en: Failed to remove %s
el: Απέτυχε η απομάκρυνση του %s

en: Failed!
el: Απέτυχε!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
el: Επαναφορά προτιμήσεων;
    
    Αυτή είναι μια ερώτηση μιας φοράς, μετά από μια 'εγκατάσταση' όπου ζητήσατε να έχετε νέα ρύθμιση προτιμήσεων.

en: Reset Audacity Preferences
el: Επαναφορά στις αρχικές προτιμήσεις του Audacity

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
el: Το %s δεν μπόρεσε να βρεθεί.
    
    Έχει αφαιρεθεί από τον κατάλογο των πρόσφατων αρχείων.

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
el: Η βιβλιοθήκη του SQLite απέτυχε να ξεκινήσει. Το Audacity δεν μπορεί να συνεχίσει.

en: Block size must be within 256 to 100000000
el: Το μέγεθος του μπλοκ πρέπει να είναι μεταξύ 256 έως 100000000

en: Audacity is starting up...
el: Εκκίνηση του Audacity ...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
el: &Νέο έργο

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
el: &Άνοιγμα...

en: Open &Recent...
el: Άνοιγμα &προσφάτου...

en: &About Audacity...
el: &Σχετικά με το Audacity...

en: &Preferences...
el: &Προτιμήσεις...

en: &File
el: &Αρχείο

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να βρει ασφαλή θέση για να αποθηκεύσει τα προσωρινά αρχεία.
    Το Audacity χρειάζεται μια θέση όπου τα προγράμματα αυτόματου καθαρισμού δεν θα διαγράψουν τα προσωρινά αρχεία.
    Παρακαλούμε εισάγετε έναν κατάλληλο κατάλογο στον διάλογο προτιμήσεων.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να βρει τοποθεσία για να αποθηκεύσει τα προσωρινά αρχεία.
    Παρακαλώ προσθέστε μία κατάλληλη τοποθεσία στις προτιμήσεις.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
el: Το Audacity τώρα θα κλείσει. Παρακαλούμε επανεκκινήστε το Audacity για να χρησιμοποιήσετε τον νέο προσωρινό κατάλογο.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
el: Το να λειτουργούν δύο αντίγραφα του Audacity συγχρόνως μπορεί να προκαλέσει
    απόλει δεδομένων ή την κατάρρευση του συστήματος.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
el: Το Audacity δεν μπόρεσε να κλειδώσει τον κατάλογο προσωρινών αρχείων.
    Ο φάκελος μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλο αντίγραφο του Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
el: Θέλετε ακόμα να ξεκινήσετε το Audacity;

en: Error Locking Temporary Folder
el: Σφάλμα κλειδώματος του προσωρινού φακέλου

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
el: Το σύστημα ανέγνωσε ότι ένα άλλο αντίγραφο του Audacity βρρίσκεται σε λειτουργία.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
el: Χρησιμοποιήστε τις εντολές Άνοιγμα ή Νέο από το Audacity που ήδη τρέχει
    για να ανοίξετε πολλά έργα συγχρόνως.

en: Audacity is already running
el: Το Audacity είναι είδη σε λειτουργία

en: Audacity Startup Failure
el: Αποτυχία εκκίνησης Audacity

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
el: Αδυναμία λήψης σηματοφόρων.
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη πόρων
    και μπορεί να χρειαστεί επανεκκίνηση.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
el: Αδυναμία δημιουργίας σηματοφόρων.
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη πόρων
    και μπορεί να χρειαστεί επανεκκίνηση.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
el: Αδυναμία λήψης σηματοφόρου κλειδώματος.
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη πόρων
    και μπορεί να απαιτηθεί επανεκκίνηση.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
el: Αδυναμία λήψης σηματοφόρου διακομιστή.
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη πόρων
    και μπορεί να χρειαστεί επανεκκίνηση.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
el: Ο διακομιστής IPC Audacity απέτυχε να αρχικοποιηθεί.
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε έλλειψη πόρων
    και μπορεί να απαιτηθεί επανεκκίνηση.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
el: Κατά την εκκίνηση συνέβη ανεπανόρθωτο σφάλμα

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
el: ορισμός μέγιστου μεγέθους μπλοκ δίσκου σε ψηφιολέξεις (bytes)

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
el: επανάληψη ενός αρχείου ημερολογίου

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
el: μήνυμα βοήθειας

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
el: εκτέλεση αυτοδιαγνωστικών

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
el: εμφάνιση της έκδοσης του Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
el: όνομα αρχείου ήχου ή έργου

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
el: Τα αρχεία έργου του Audacity (.aup3) δεν είναι τώρα 
    συσχετισμένα με το Audacity. 
    
    Να συσχετισθούν, έτσι ώστε να ανοίγουν διπλοπατώντας;

en: Audacity Project Files
el: Αρχεία έργου Audacity

en: Audacity Configuration Error
el: Σφάλμα διαμόρφωσης του Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. More information can be obtained by clicking the help button below.
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
el: Το παρακάτω αρχείο ρυθμίσεων δεν μπόρεσε να προσπελαστεί:
    
    	%s
    
    Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλά αίτια, αλλά το πιο πιθανό είναι ότι ο δίσκος είναι πλήρης, ή δεν έχει δικαιώματα εγγραφής στο αρχείο. Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να ληφθούν πατώντας το πλήκτρο βοήθειας παρακάτω.
    
    Μπορείτε να προσπαθήσετε να διορθώσετε το πρόβλημα και να πατήσετε έπειτα "Επανάληψη" για να συνεχίσετε.
    
    Εάν επιλέξετε "Έξοδος από το Audacity", το έργο σας μπορεί να αφεθεί σε αναποθήκευτη κατάσταση που θα ανακτηθεί την επόμενη φορά που θα το ανοίξετε.

en: Help
el: Βοήθεια

en: &Quit Audacity
el: Έ&ξοδος από το Audacity

en: &Retry
el: Ε&πανάληψη

en: Could not find any audio devices.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση συσκευών ήχου.

en: You will not be able to play or record audio.
el: Δεν θα μπορείτε να αναπαράγετε ή να ηχογραφείτε.

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Error Initializing Audio
el: Σφάλμα στην αρχικοποίηση ήχου

en: Audacity Audio
el: Ήχος Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της συσκευής ηχογράφησης.
    Κωδικός σφάλματος: %s

en: Out of memory!
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής σταμάτησε. Δεν ήταν δυνατό να βελτιωθεί περισσότερο. Εξακολουθεί να είναι υπερβολικά υψηλή.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής μείωσε την ένταση σε %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής σταμάτησε. Δεν ήταν δυνατό να βελτιωθεί περισσότερο. Εξακολουθεί να είναι υπερβολικά χαμηλή.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής αύξησε την ένταση σε %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής σταμάτησε. Ο συνολικός αριθμός των αναλύσεων έχει ξεπεραστεί χωρίς να βρεθεί μια αποδεκτή ένταση. Εξακολουθεί να είναι υπερβολικά υψηλή.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής σταμάτησε. Ο συνολικός αριθμός των αναλύσεων έχει ξεπεραστεί χωρίς να βρεθεί μια αποδεκτή ένταση. Εξακολουθεί να είναι υπερβολικά χαμηλή.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
el: Η αυτόματη ρύθμιση επιπέδου εγγραφής σταμάτησε. Το %.2f φαίνεται να είναι μια αποδεκτή ένταση.

en: Automatic Crash Recovery
el: Αυτόματη ανάκτηση δεδομένων κατάρρευσης

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
el: Τα παρακάτω έργα δεν αποθηκεύτηκαν σωστά την τελευταία φορά λειτουργίας του Audacity και μπορούν να ανακτηθούν αυτόματα.
    
    Μετά την ανάκτηση, αποθηκεύστε τα έργα για να διασφαλίσετε ότι οι αλλαγές γράφτηκαν στον δίσκο.

en: Recoverable &projects
el: Ανακτήσιμα έ&ργα

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
el: Επιλογή

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
el: Όνομα

en: &Discard Selected
el: Απόρρι&ψη επιλεγμένου

en: &Recover Selected
el: Α&νάκτηση επιλεγμένου

en: &Skip
el: &Παράλειψη

en: No projects selected
el: Δεν επιλέχτηκαν έργα

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
el: Είσαστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε τα επιλεγμένα έργα;
    
    Επιλέγοντας "Ναι" διαγράφονται μόνιμα και αμέσως τα επιλεγμένα έργα.

en: Select Command
el: Επιλογή εντολής

en: &Command
el: &Εντολή

en: &Edit Parameters
el: Επε&ξεργασία παραμέτρων

en: &Use Preset
el: &Χρήση προεπιλογής

en: &Parameters
el: Π&αράμετροι

en: &Details
el: &Λεπτομέρειες

en: Choose command
el: Επιλογή εντολής

en: MP3 Conversion
el: Μετατροπή MP3

en: Fade Ends
el: Τέλη ομαλής μετάβσης

en: Import Macro
el: Εισαγωγή μακροεντολής

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
el: Η μακροεντολή %s υπάρχει ήδη. Θέλετε να την αντικαταστήσετε;

en: Export Macro
el: Εξαγωγή μακροεντολής

en: Effect
el: Εφέ

en: Menu Command (With Parameters)
el: Εντολή μενού (με παραμέτρους)

en: Menu Command (No Parameters)
el: Εντολή μενού (χωρίς παραμέτρους)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
el: το "%s" απαιτεί την επιλογή ενός ή περισσότερων κομματιών.

en: Your batch command of %s was not recognized.
el: Η εντολή δέσμης του %s δεν αναγνωρίστηκε.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
el: Εφαρμόστηκε μακροεντολή

en: Apply Macro
el: Εφαρμογή μακροεντολής

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
el: Εφαρμόστηκε η μακροεντολή '%s'

en: Apply '%s'
el: Εφαρμογή '%s'

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
el: Εφαρμογή του %s με παραμέτρους
    
    %s

en: Test Mode
el: Λειτουργία δοκιμής

en: Apply %s
el: Εφαρμογή %s

en: Macros Palette
el: Παλέτα μακροεντολών

en: Manage Macros
el: Διαχείριση μακροεντολών

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
el: Επιλογή μακροεντολής

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
el: Μακροεντολή

en: Apply Macro to:
el: Εφαρμογή μακροεντολής σε:

en: Apply macro to project
el: Εφαρμογή μακροεντολής στο έργο

en: &Project
el: Έ&ργο

en: Apply macro to files...
el: Εφαρμογή μακροεντολής στα αρχεία...

en: &Files...
el: &Αρχεία...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
el: Ε&πέκταση

en: No macro selected
el: Δεν επιλέχθηκε καμιά μακροεντολή

en: Applying '%s' to current project
el: Εφαρμογή '%s' στο τρέχον έργο

en: Please save and close the current project first.
el: Παρακαλώ αποθηκεύστε και κλείστε το τρέχον έργο πρώτα.

en: Select file(s) for batch processing...
el: Επιλογή αρχείων για ομαδική επεξεργασία...

en: Applying...
el: Εφαρμογή...

en: File
el: Αρχείο

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Remo&ve
el: Α&φαίρεση

en: &Rename...
el: &Μετονομασία...

en: Re&store
el: Επανα&φορά

en: I&mport...
el: Ε&ισαγωγή...

en: E&xport...
el: Ε&ξαγωγή...

en: Edit Steps
el: Επεξεργασία βημάτων

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
el: Αριθμός

en: Command
el: Εντολή

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: &Insert
el: Εισαγ&ωγή

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: De&lete
el: Διαγραφ&ή

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &Πάνω

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &Κάτω

en: &Save
el: Απο&θήκευση

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
el: Σ&υρρίκνωση

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
el: -ΤΕΛΟΣ-

en: %s changed
el: %s αλλαγμένο

en: Do you want to save the changes?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;

en: Enter name of new macro
el: Εισάγετε όνομα της νέας μακροεντολής

en: Name of new macro
el: Όνομα της νέας μακροεντολής

en: Name must not be blank
el: Το όνομα δεν μπορεί να είναι κενό

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
el: Το όνομα δεν μπορεί να περιέχει '%c' και '%c'

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το %s;

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
el: Έλεγχος επιδόσεων

en: Disk Block Size (KB):
el: Μέγεθος μπλοκ δίσκου (KB):

en: Number of Edits:
el: Αριθμός επεξεργασιών:

en: Test Data Size (MB):
el: Δοκιμή μεγέθους δεδομένων (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
el: Τυχαίος σπόρος:

en: Show detailed info about each block file
el: Εμφάνιση λεπτομερών πληροφοριών για κάθε αρχείο μπλοκ

en: Show detailed info about each editing operation
el: Εμφάνιση λεπτομερών πληροφοριών για κάθε λειτουργία επεξεργασίας

en: Run
el: Εκτέλεση

note: i18n-hint verb
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Export Benchmark Data as:
el: Εξαγωγή δεδομένων μέτρησης επιδόσεων ως:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
el: Το μέγεθος μπλοκ πρέπει να είναι στην περιοχή 1 - 1024 KB.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
el: Ο μέγιστος αριθμός επεξεργασιών πρέπει να είναι στην περιοχή 1 - 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
el: Το μέγεθος δεδομένων δοκιμής πρέπει να είναι στην περιοχή 1 - 2000 KB.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
el: Χρήση %lld τμημάτων από %lld δείγματα το καθένα, για ένα σύνολο %.1f MB.

en: Preparing...
el: Προετοιμασία...

en: Expected len %lld, track len %lld.
el: Αναμενόταν μήκος %lld, μήκος κομματιού %lld.

en: Performing %d edits...
el: Εκτέλεση %d επεξεργασιών...

en: Cut: %lld - %lld
el: Αποκοπή: %lld - %lld

en: Trial %d
el: Δοκιμή %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
el: Η αποκοπή (%lld, %lld) απέτυχε.

en: Paste: %lld
el: Επικόλληση: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
el: Δοκιμή %d
    Αποτυχία απικόλλησης.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
el: Χρόνος για εκτέλεση %d επεξεργασιών: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
el: Έλεγχος διαρροών δείκτη αρχείου:

en: Track # blocks: %ld
el: # Μπλοκ κομματιού: %ld

en: Disk # blocks:
el: # Μπλοκ δίσκου:

en: Doing correctness check...
el: Εκτέλεση ελέγχου ορθότητας...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
el: Λάθος: τμήμα %lld δείγμα %lld

en: Passed correctness check!
el: Επιτυχής έλεγχος ορθότητας!

en: Errors in %d/%lld chunks
el: Σφάλματα σε %d/%lld τμήματα

en: Time to check all data: %ld ms
el: Χρόνος για έλεγχο όλων των δεδομένων: %ld ms

en: Reading data again...
el: Ανάγνωση δεδομένων ξανά...

en: Time to check all data (2): %ld ms
el: Χρόνος για έλεγχο όλων των δεδομένων (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
el: Στα 44100 Hz, %d bytes ανά δείγμα, ο εκτιμώμενος αριθμός των
     ταυτόχρονων κομματιών που μπορούν να παιχτούν μονομιάς: %.1f

en: TEST FAILED!!!
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ!!!

en: Benchmark completed successfully.
el: Η μέτρηση επιδόσεων ολόκληρώθηκε επιτυχώς.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε κάποιον ήχο για το '%s' για να επιδράσετε.
    
    Ctrl + A επιλέγει όλο τον ήχο.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
el: Επιλέξτε τον ήχο για το %s που θα χρησιμοποιηθεί (π.χ., Cmd + A για να επιλέξετε όλα) και ξαναπροσπαθήστε.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
el: Επιλέξτε τον ήχο για το %s που θα χρησιμοποιηθεί (π.χ., Ctrl + A για να επιλέξετε όλα) και ξαναπροσπαθήστε.

en: No Audio Selected
el: Δεν επιλέχθηκε ήχος

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
el: Επιλέξτε τον ήχο για χρήση του %s.
    
    1. Επιλέξτε τον ήχο που αναπαριστά τον θόρυβο και χρησιμοποιήστε το %s για να πάρετε την 'κατατομή (προφίλ) θορύβου'.
    2. Όταν έχετε πάρει την κατατομή θορύβου σας, επιλέξτε τον ήχο που θέλετε να αλλάξετε
    και χρησιμοποιήστε το %s για να αλλάξετε αυτόν τον ήχο.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
el: Μπορείτε να το κάνετε αυτό μόνο όταν η αναπαραγωγή και η
    ηχογράφηση είναι σταματημένες. (Η παύση δεν είναι επαρκής.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε κάποιο στερεοφωνικό ήχο για να εκτελέσετε
    αυτήν την ενέργεια. (Δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε με μονοφωνικό.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε κάποιον ήχο για να εκτελέσετε αυτήν
    την ενέργεια. (Η επιλογή άλλων ειδών κομματιού δεν θα δουλέψει.)

en: Audacity Support Data
el: Δεδομένα υποστήριξης του Audacity

en: This may take several seconds
el: Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά δευτερόλεπτα

en: Report generated to:
el: Η αναφορά δημιουργήθηκε στο:

en: Failed to set page size for database %s
el: Αποτυχία ορισμού μεγέθους σελίδας για τη βάση δεδομένων %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
el: Αποτυχία ορισμού ασφαλούς λειτουργίας στην κύρια σύνδεση στο %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
el: Αποτυχία ορισμού ασφαλούς λειτουργίας στη σύνδεση σημείου ελέγχου στο % s

en: Checkpointing project
el: Σημείο ελέγχου του έργου

en: Checkpointing %s
el: Σημείο ελέγχου %s

en: Could not write to %s.
el: Αδυναμία εγγραφής στο %s.

en: Disk is full.
    %s
    For tips on freeing up space, click the help button.
el: Ο δίσκος είναι γεμάτος.
    %s
    Για συμβουλές σχετικά με την απελευθέρωση χώρου, πατήστε στο πλήκτρο βοήθειας.

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
el: Αποτυχία δημιουργίας σημείου αποθήκευσης:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
el: Αποτυχία απελευθέρωσης σημείου αποθήκευσης:
    
    %s

en: Removing Dependencies
el: Απομάκρυνση εξαρτήσεων

en: Copying audio data into project...
el: Αντιγράφονται τα δεδομένα ήχου στο έργο...

en: Project Depends on Other Audio Files
el: Το έργο εξαρτάται από άλλα αρχεία ήχου

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
el: Η αντιγραφή αυτών των αρχείων στο έργο σας θα αφαιρέσει αυτήν την εξάρτηση.
    Αυτό είναι πιο ασφαλές, αλλά χρειάζεται περισσότερο χώρο δίσκου.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
el: 
    
    Τα αρχεία που εμφανίζονται ότι ΛΕΙΠΟΥΝ έχουν μετακινηθεί ή διαγραφεί και δεν μπορούν να αντιγραφούν.
    Επαναφέρτε τα τους στην αρχική τους θέση για να μπορούν να αντιγραφούν στο έργο.

en: Project Dependencies
el: Εξαρτήσεις έργου

en: Audio File
el: Αρχείο ήχου

en: Disk Space
el: Ελεύθερος χώρος στον δίσκο

en: Copy Selected Files
el: Αντιγραφή επιλεγμένων αρχείων

en: Cancel Save
el: Ακύρωση αποθήκευσης

en: Save Without Copying
el: Αποθήκευση δίχως αντιγραφή

en: Do Not Copy
el: Να μην γίνει αντιγραφή

en: Copy All Files (Safer)
el: Αντιγραφή όλων των αρχείων (ασφαλέστερο)

en: Whenever a project depends on other files:
el: Όταν ένα έργο εξαρτάται από άλλα αρχεία:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
el: Να γίνει ερώτηση

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
el: Πάντα αντιγραφή όλων των αρχείων (το πιο ασφαλές)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
el: Να μην γίνει αντιγραφή κανενός αρχείου

en: MISSING %s
el: Λείπει το %s

en: &Copy Names to Clipboard
el: Α&ντιγραφή ονομάτων στο πρόχειρο

en: Missing
el: Λείπει

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
el: Εάν συνεχίσετε, το έργο σας δεν θα αποθηκευθεί στον δίσκο. Είναι αυτό που θέλετε;

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
el: Το έργο σας είναι αυτόνομο· δεν εξαρτάται από οποιαδήποτε εξωτερικά αρχεία ήχου. 
    
    Κάποια παλιότερα έργα του Audacity μπορεί να μην είναι αυτόνομα και χρειάζεται 
    προσοχή για να διατηρηθούν οι εξωτερικές τους εξαρτήσεις στη σωστή θέση.
    Τα νέα έργα θα είναι αυτόνομα και είναι λιγότερο επισφαλή.

en: Dependency Check
el: Έλεγχος εξαρτήσεων

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
el: Διακοπές

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
el: Ο ηχογραφημένος ήχος χάθηκε στις θέσεις με τις ετικέτες. Πιθανά αίτια:
    
    Άλλες εφαρμογές ανταγωνίζονται με το Audacity για τον χρόνο του επεξεργαστή
    
    Αποθηκεύετε απευθείας σε αργή εξωτερική συσκευή αποθήκευσης

en: Turn off dropout detection
el: Απενεργοποίηση ανίχνευσης διακοπών

en: FFmpeg support not compiled in
el: Η υποστήριξη FFmpeg δεν μεταγλωττίστηκε στο

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
el: Το FFmpeg ρυθμίστηκε στις Προτιμήσεις και φορτώθηκε με επιτυχία πριν,
    αλλά αυτή τη φορά το Audacity απέτυχε να το φορτώσει στην εκκίνηση.
    
    Μπορεί να θέλετε να επιστρέψετε στο Προτιμήσεις > Βιβλιοθήκες και να το επαναρρυθμίσετε.

en: FFmpeg startup failed
el: Η εκκίνηση του FFmpeg απέτυχε

en: FFmpeg library not found
el: Η βιβλιοθήκη FFmpeg δεν βρέθηκε

en: Locate FFmpeg
el: Εντοπισμός FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
el: Το Audacity χρειάζεται το αρχείο '%s' για να εισαγάγει και να εξαγάγει ήχο μέσω του FFmpeg.

en: Location of '%s':
el: Τοπθεσία του '%s':

en: To find '%s', click here -->
el: Για να βρείτε το '%s', πατήστε εδώ -->

en: Browse...
el: Αναζήτηση...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
el: Για να λάβετε ένα δωρεάν αντίγραφο του FFmpeg, πατήστε εδώ -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
el: Κατέβασμα

en: Only avformat.dll
el: Μόνο avformat.dll

en: Only libavformat.so
el: Μόνο libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
el: Πού βρίσκεται το αρχείο '%s';

en: FFmpeg not found
el: To FFmpeg δεν βρέθηκε

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
el: Το Audacity προσπάθησε να χρησιμοποιήσει το FFmpeg για να εισάγει
    ένα αρχείο ήχου, αλλά δεν βρέθηκαν οι βιβλιοθήκες.
    
    Για να χρησιμοποιήσετε την εισαγωγή FFmpeg, πηγαίνετε στο Επεξεργασία > Προτιμήσεις
    > Βιβλιοθήκες για να μεταφορτώσετε ή να εντοπίσετε τις βιβλιοθήκες FFmpeg.

en: Do not show this warning again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτή η προειδοποίηση

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
el: Σφάλμα (ίσως δεν έχει γίνει εγγραφή του αρχείου): %s

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
el: Να α&ντιγράφονται τα ασυμπίεστα αρχεία στο έργο (πιο ασφαλές)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
el: Να &διαβάζονται τα ασυμπίεστα αρχεία από την αρχική θέση (πιο γρήγορο)

en: &Copy all audio into project (safest)
el: Να αντι&γράφονται όλοι οι ήχοι στο έργο (παρά πολύ ασφαλές)

en: Do &not copy any audio
el: Να μην γίνεται αποθήκευση κανενός ακουστικού σήματος

en: As&k
el: Να γίνεται ε&ρώτηση

en: Frequency Analysis
el: Ανάλυση συχνότητας

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: Standard Autocorrelation
el: Τυπική αυτόματη συσχέτιση

en: Cuberoot Autocorrelation
el: Αυτόματη συσχέτιση κυβικής ρίζας

en: Enhanced Autocorrelation
el: Βελτιωμένη αυτόματη συσχέτιση

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
el: παράθυρο %s

en: Linear frequency
el: Γραμμική συχνότητα

en: Log frequency
el: Λογαριθμική συχνότητα

en: Scroll
el: Κύλιση

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Cursor:
el: Δρομέας:

en: Peak:
el: Κορυφή:

en: &Grids
el: &Πλέγματα

en: &Algorithm:
el: &Αλγόριθμος:

en: &Size:
el: &Μέγεθος:

en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: &Function:
el: &Λειτουργία:

en: &Axis:
el: Ά&ξονας:

en: &Replot...
el: &Επανασχεδίαση...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
el: Για να αναλυθεί το φάσμα, όλα τα επιλεγμένα κομμάτια πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
el: Έχει επιλεχθεί πολύ μεγάλο μέρος ήχου. Μόνο τα πρώτα %.1f δευτερόλεπτα ήχου θα αναλυθούν.

en: Not enough data selected.
el: Δεν έχουν επιλεγεί αρκετά δεδομένα.

en: spectrum.txt
el: φάσμασυχνοτήτων.txt

en: Export Spectral Data As:
el: Εξαγωγή δεδομένων φάσματος ως:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
el: Συχνότητα (Hz)	Επίπεδο (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
el: Καθυστέρηση (δευτ.)	Συχνότητα (Hz)	Επίπεδο

en: Plot Spectrum...
el: Ανάλυση φάσματος...

en: Welcome!
el: Καλωσήρθατε!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
el: Αναπαραγωγή ήχου

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
el: Ηχογράφηση

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
el: Ηχογράφηση - Επιλογή της συσκευής εγγραφής

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
el: Ηχογράφηση - Επιλογή της πηγής εγγραφής

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
el: Ηχογράφηση - Ορισμός του επιπέδου εγγραφής

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
el: Επεξεργασία και αχνά μενού

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
el: Εξαγωγή ενός αρχείου ήχου

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
el: Αποθήκευση ενός έργου του Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
el: Υποστήριξη για άλλες μορφές

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
el: Εγγραφή σε CD

en: No Local Help
el: Χωρίς τοπική βοήθεια

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
el: <br><br>Η έκδοση του Audacity που χρησιμοποιείτε είναι μια <b>άλφα δοκιμαστική έκδοση</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
el: <br><br>Η έκδοση του Audacity που χρησιμοποιείτε είναι μια <b>βήτα δοκιμαστική έκδοση</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
el: Λήψη της επίσημης έκδοσης του Audacity

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
el: Σας συνιστούμε έντονα να χρησιμοποιήσετε την τελευταία μας σταθερή έκδοση, που έχει πλήρη τεκμηρίωση και υποστήριξη.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
el: Μπορείτε να μας βοηθήσετε να ετοιμάσουμε το Audacity για έκδοση συμμετέχοντας στην [[http://www.audacityteam.org/community/|κοινότητά]] μας.<hr><br><br>

note: i18n-hint: %s is replaced with Audacity version
en: What's new in Audacity %s
el: Τι νέο υπάρχει στο Audacity %s

en: How to get help
el: Πώς να πάρετε βοήθεια

en: These are our support methods:
el: Οι μέθοδοι υποστήριξης που παρέχουμε:

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Quick_Help|' as it's the name of a link.
en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
el: [[Βοήθεια:Γρήγορη_Βοήθεια|Γρήγορη Βοήθεια]] - εάν δεν είναι εγκατεστημένη τοπικά, [[http://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online (Διαδικτυακή προβολή)]]

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Main_Page|' as it's the name of a link.
en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
el:  [[help:Main_Page|Manual]] - εάν δεν είναι εγκατεστημένο τοπικά, [[http://manual.audacityteam.org/|view online (Διαδικτυακή προβολή)]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
el:  [[http://forum.audacityteam.org/|Φόρουμ]] - ερωτήστε απευθείας την ερώτησή σας, διαδικτυακά.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
el: Για περισσότερα:</b> Επισκεφτείτε το [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|βίκι μας]] για συμβουλές, κόλπα, επιπλέον μαθήματα και πρόσθετα εφέ.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
el: Το Audacity μπορεί να  εισάγει απροστάτευτα αρχείων σε πολλές άλλες μορφές (όπως M4A και WMA, συμπιεσμένα αρχεία WAV από φορητές συσκευές εγγραφής και ήχο από αρχεία βίντεο) εάν κατεβάσετε και εγκαταστήσετε την προαιρετική [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| βιβλιοθήκη FFmpeg]] στον υπολογιστή σας.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
el: Μπορείτε, επίσης, να διαβάσετε την βοήθειά μας για την εισαγωγή [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#midi|αρχείων MIDI]] και κομματιών από [[http://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|CD ήχου]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
el: Φαίνεται ότι το εγχειρίδιο δεν είναι εγκατεστημένο. Παρακαλούμε [[*URL*|δείτε το διαδικτυακό εγχειρίδιο]].<br><br> Για να προβάλετε πάντα το διαδικτυακό εγχειρίδιο, αλλάξτε τη "Θέση του εγχειριδίου" στις προτιμήσεις διεπαφής στο "Από το διαδίκτυο".

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
el: Φαίνεται ότι το εγχειρίδιο δεν είναι εγκατεστημένο. Παρακαλούμε [[*URL*|δείτε το διαδικτυακό εγχειρίδιο]], ή [[http://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| μεταφορτώστε το εγχειρίδιο]].<br><br> Για να προβάλετε πάντα το διαδικτυακό εγχειρίδιο, αλλάξτε τη "Θέση του εγχειριδίου" στις προτιμήσεις διεπαφής στο "Από το διαδίκτυο".

en: Check Online
el: Διαδικτυακός έλεγχος

en: Save %s
el: Αποθήκευση του %s

en: Unable to save %s
el: Αδύνατη η αποθήκευση του %s

en: History
el: Ιστορικό

en: &Manage History
el: &Διαχείριση ιστορικού

en: Action
el: Δράση

en: Used Space
el: Χρησιμοποιούμενος χώρος

en: &Total space used
el: &Συνολικός χρησιμοποιούμενος χώρος

en: &Undo levels available
el: Διαθέσιμα επίπεδα α&ναίρεσης

en: &Levels to discard
el: &Επίπεδα προς απόρριψη

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
el: Από&ρριψη

en: Clip&board space used
el: Χρησιμοποιούμενος χώρος προ&χείρου

en: D&iscard
el: Απόρρι&ψη

en: &Compact
el: &Συμπύκνωση

en: Compacting actually freed %s of disk space.
el: Η συμπύκνωση απελευθέρωσε %s του χώρου του δίσκου.

en: Journal recording failed
el: Η εγγραφή ημερολογίου απέτυχε

en: Edit Labels
el: Επεξεργασία ετικετών

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
el: Κομμάτι

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
el: Ετικέτα

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
el: Χρόνος έναρξης

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
el: Χρόνος λήξης

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
el: Χαμηλή συχνότητα

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
el: Υψηλή συχνότητα

en: New...
el: Νέο...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
el: Πιέστε F2 ή διπλοπατήστε για να επεξεργαστείτε τα δεδομενα των κελιών.

en: Select a text file containing labels
el: Επιλέξτε ένα αρχείο κειμένου που να περιέχει ετικέτες

en: Could not open file: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου: %s

en: No labels to export.
el: Δεν υπάρχουν ετικέτες για εξαγωγή.

en: Export Labels As:
el: Εξαγωγή ετικετών ως:

en: New Label Track
el: Νέο κομμάτι ετικέτας

en: Enter track name
el: Εισάγετε το όνομα του ίχνους

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
el: Κομμάτι ετικέτας

en: Labels
el: Ετικέτες

en: One or more saved labels could not be read.
el: Μία ή περισσότερες αποθηκευμένες ετικέτες δεν μπόρεσαν να διαβαστούν.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
el: Η πρώτη φορά λειτουργίας του Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
el: Επιλέξτε την γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί από το Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
el: Η γλώσσα που έχετε επιλέξει, %s (%s), δεν είναι η ίδια με την γλώσσα του συστήματος, %s (%s).

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Error Converting Legacy Project File
el: Σφάλμα μετατροπής παλιού αρχείου έργου

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
el: Έγινε μετατροπή ενός αρχείου έργου 1.0 στη νέα μορφή.
    Το παλιό αρχείο έχει αποθηκευτεί ως '%s'

en: Opening Audacity Project
el: Άνοιγμα έργου του Audacity

en: Audacity Log
el: Ημερολόγιο Audacity

en: &Save...
el: Απο&θήκευση...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
el: Καθ&αρισμός

en: &Close
el: &Κλείσιμο ανοιχτής εργασίας

en: Save log to:
el: Αποθήκευση ημερολογίου στο:

en: Couldn't save log to file: %s
el: Αδύνατη η αποθήκευση ημερολογίου στο αρχείο: %s

en: Audacity Karaoke%s
el: Καρακόε%s του Audacity

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την αρχικοποίηση της στρώσης εισόδου/εξόδου του midi.

en: You will not be able to play midi.
el: Δεν θα μπορείτε να αναπαραγάγετε midi.

en: Error Initializing Midi
el: Σφάλμα στην αρχικοποίηση midi

en: &Undo %s
el: &Αναίρεση %s

en: &Undo
el: &Αναίρεση

en: &Redo %s
el: &Ακύρωση αναίρεσης %s

en: &Redo
el: &Ακύρωση αναίρεσης

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
el: Υπήρξε πρόβλημα με την τελευταία σας ενέργεια. Αν νομίζετε
    ότι αυτό είναι ένα σφάλμα, παρακαλούμε πέστε μας ακριβώς πού παρουσιάστηκε.

en: Disallowed
el: Δεν επιτρέπεται

en: Mix and Render
el: Μείξη και απόδοση

en: Mixing and rendering tracks
el: Μίξη κομματιών

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
el: Απολαβή

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
el: Ταχύτητα

en: Musical Instrument
el: Μουσικό όργανο

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
el: Μετατόπιση

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
el: Σιγή

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
el: Σόλο

en: Signal Level Meter
el: Μετρητής επιπέδου σήματος

en: Moved gain slider
el: Μετακινημένος ολισθητής απολαβής

en: Moved velocity slider
el: Μετακινήθηκε ο ολισθητής ταχύτητας

en: Moved pan slider
el: Μετακινήθηκε ο ολισθητής μετακίνησης

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
el: Κομμάτι με νότες

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
el: Υποστήριξη της εξόδου: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
el: Υποστήριξη της εισόδου: %d

en: Opened: %d
el: Ανοίχτηκε το: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
el: Επιλεγμένη συσκευή ηχογράφησης MIDI: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
el: Δεν βρέθηκε συσκευή ηχογράφησης MIDI για το '%s'.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
el: Επιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής MIDI: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
el: Δεν βρέθηκε συσκευή αναπαραγωγής MIDI για το '%s'.

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
el: Σπιλέξτε τα εφέ, πατήστε το πλήκτρο ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση, μετά πατήστε Εντάξει.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
el: Εμφάνιση:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
el: Ό&λα

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
el: Εμφάνιση απενεργοποιημένου

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
el: Α&πενεργοποιημένο

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
el: Εμφάνσιση ενεργοποιημένου

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
el: Ε&νεργοποιημένο

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
el: Εμφάνιση νέου

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
el: Νέ&ο

en: State
el: Κατάσταση

en: Path
el: Διαδρομή

en: &Select All
el: Ε&πιλογή όλων

en: C&lear All
el: &Καθαρισμός όλων

en: &Enable
el: &Ενεργοποίηση

en: &Disable
el: Α&πενεργοποίηση

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
el: Ενεργοποίηση εφέ ή εντολών:
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
el: Ενεργοποίηση εφέ ή εντολής:
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
el: Αποτυχία καταχώρισης εφέ ή εντολής στο %s:
    %s

en: Elapsed Time:
el: Χρόνος που πέρασε:

en: There was a problem printing.
el: Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα κατά την εκτύπωση.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Actual Rate: %d
el: Ενεργός ρυθμός: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της συσκευής ήχου.
    Δοκιμάστε να αλλάξετε τον δέκτη του ήχου, τη συσκευή αναπαραγωγής και τον ρυθμό δειγματοληψίας του έργου.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
el: Όλα τα επιλεγμένα κομμάτια για ηχογράφηση πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας

en: Mismatched Sampling Rates
el: Ασύμφωνοι ρυθμοί δειγματοληψίας

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
el: Πολύ λίγα κομμάτια είναι επιλεγμένα για ηχογράφηση με αυτόν τον ρυθμό δειγματοληψίας.
    (Το Audacity απαιτεί δύο κανάλια στο ίδιο ρυθμό δείγματος για
    κάθε στερεοφωνικό κομμάτι)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
el: Επιλέχτηκαν πολύ λίγα συμβατά κομμάτια

en: Recorded Audio
el: Ηχογράφηση

en: Record
el: Ηχογράφηση

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
el: Ο έλεγχος έργου διάβασε εσφαλμένες ετικέτες ακολουθίας.

en: Close project immediately with no changes
el: Άμεσο κλείσιμο του έργου, χωρίς αλλαγές

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
el: Συνεχίστε με τις σημειωμένες διορθώσεις στο ημερολόγιο και ελέγξτε για περισσότερα σφάλματα. Αυτό θα αποθηκεύσει το έργο στην τρέχουσα κατάσταση, εκτός και "Κλείσετε το έργο αμέσως" σε παραπέρα ειδοποιήσεις σφάλματος.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
el: Προειδοποίηση - Προβλήματα ανάγνωσης ετικετών ακολουθίας

en: Inspecting project file data
el: Επιθεώρηση δεδομένων αρχείου έργου

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
el: Έλεγχος έργου του φακέλου "%s"
    βρέθηκαν %lld εξωτερικά αρχεία ήχου που λείπουν 
    ('αρχεία με ψευδώνυμο'). Δεν υπάρχει κανένας τρόπος 
    στο Audacity να ανακτήσει αυτά τα αρχεία αυτόματα. 
    
    Αν διαλέξετε την πρώτη ή δεύτερη παρακάτω επιλογή, 
    μπορείτε να δοκιμάσετε να βρείτε και να επαναφέρετε 
    τα αρχεία που λείπουν στην προηγούμενη θέση τους. 
    
    Σημειώστε ότι για την δεύτερη επιλογή, η μορφή κύματος
    ενδέχεται να μην εμφανίσει σίγαση. 
    
    Αν διαλέξετε την τρίτη επιλογή, αυτό θα αποθηκεύσει το 
    έργο στην τρέχουσα κατάστασή του, εκτός και "Κλείσετε 
    το έργο αμέσως" σε παραπέρα ειδοποιήσεις σφάλματος.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
el: Να θεωρηθούν οι ήχοι που λείπουν ως σιωπηλοί (μόνο για αυτή τη συνεδρία)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
el: Να αντικαταστήσετε τους ήχους που λείπουν με σιγή (αμέσως μόνιμα).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
el: Προειδοποίηση - Λείπουν αρχεία με ψευδώνυμα

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
el: Ο έλεγχος έργου του φακέλου "%s" 
    βρήκε %lld αρχεία ομάδων με ψευδώνυμα που λείπουν (.auf). 
    Το Audacity μπορεί να αναγεννήσει πλήρως αυτά τα αρχεία 
    από τον τρέχοντα ήχο στο έργο.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
el: Αναγέννηση αρχείων περίληψης ψευδωνύμων (ασφαλές και συνιστώμενο)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
el: Προσθήκη σιγής όπου λείπουν δεδομένα (μόνο για αυτή τη συνεδρία)

en: Close project immediately with no further changes
el: Άμεσο κλείσιμο του έργου, χωρίς περαιτέρω αλλαγές

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
el: Προειδοποίηση - Λείπουν αρχεία περίληψης ψευδωνύμων

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
el: Ο έλεγχος έργου του φακέλου "%s" 
    ανίχνευσε %lld αρχεία ομάδων δεδομένων ήχου που λείπουν (.au), 
    προφανώς λόγω σφάλματος, κατάρρευσης συστήματος, ή τυχαίας 
    διαγραφής. Δεν υπάρχει τρόπος το Audacity να ανακτήσει 
    αυτά τα αρχεία που λείπουν αυτόματα. 
    
    Αν διαλέξετε την πρώτη ή δεύτερη παρακάτω επιλογή, 
    μπορείτε να δοκιμάσετε να βρείτε και να επαναφέρετε τα αρχεία
    που λείπουν στην προηγούμενη θέση τους. 
    
    Σημειώστε ότι για την δεύτερη επιλογή, η μορφή κύματος 
    ενδέχεται να μην εμφανίζει σίγαση.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
el: Να αντικαταστήσετε τους ήχους που λείπουν με σιγή (αμέσως μόνιμα)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
el: Προειδοποίηση - Λείπουν αρχεία ομάδας δεδομένων ήχου

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
el: Ο έλεγχος έργου του φακέλου "%s" 
    βρήκε %d ορφανά αρχεία ομάδας. Αυτά τα αρχεία δεν
    χρησιμοποιούνται από αυτό το έργο, αλλά μπορεί να ανήκουν σε
    άλλα έργα. Δεν βλάπτουν και είναι μικρά.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
el: Συνέχιση χωρίς διαγραφή· παράβλεψη των πρόσθετων αρχείων αυτής της συνεδρίας

en: Delete orphan files (permanent immediately)
el: Διαγραφή ορφανών αρχείων (μόνιμα και αμέσως)

en: Warning - Orphan Block File(s)
el: Προειδοποίηση - Ορφανά αρχεία ομάδας

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
el: Πρόοδος

en: Cleaning up unused directories in project data
el: Καθαρισμός αχρησιμοποίητων καταλόγων στα δεδομένα του έργου

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
el: Ο έλεγχος έργου βρήκε αντιφάσεις στο αρχείο κατά τη διάρκεια της αυτόματης ανάκτησης.
    
    Επιλέξτε 'Βοήθεια > Διαγνωστικά > Εμφάνιση ημερολογίου...' για να δείτε λεπτομέρειες.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
el: Προειδοποίηση: Προβλήματα στην αυτόματη ανάκτηση

en: <untitled>
el: <χωρίς όνομα>

en: [Project %02i]
el: [Έργο %02i]

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
el: Υπάρχει πολύ λίγος ελεύθερος χώρος που απέμεινε στο %s.
    Παρακαλούμε επιλέξτε μια μεγαλύτερη θέση προσωρινού καταλόγου στις
    Προτιμήσεις καταλόγων.

en: Failed to open the project's database
el: Αποτυχία ανοίγματος της βάσης δεδομένων του έργου

en: Failed to open database file:
    
    %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου της βάσης δεδομένων:
    
    %s

en: Failed to discard connection
el: Αποτυχία απόρριψης της σύνδεσης

en: Failed to restore connection
el: Αποτυχία επαναφοράς της σύνδεσης

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
el: Αποτυχία εκτέλεσης της εντολής του αρχείου έργου:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
el: Το έργο είναι σε κατάλογο μόνο για ανάγνωση
    (Αδυναμία δημιουργίας των απαιτούμενων προσωρινών αρχείων)

en: This is not an Audacity project file
el: Αυτό δεν είναι αρχείο έργου του Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
el: Αυτό το έργο δημιουργήθηκε με νεότερη έκδοση του Audacity.
    
    Θα χρειαστείτε να την αναβαθμίσετε για να το ανοίξετε.

en: Unable to initialize the project file
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του αρχείου έργου

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
el: Αδυναμία προσθήκης της λειτουργίας 'εισαγωγή' (αδυναμία επιβεβαίωσης αναγνωριστικών μπλοκ (blockids))

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Το έργο είναι μόνο για ανάγνωση
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Το έργο είναι κλειδωμένο
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Το έργο είναι απασχολημένο
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Το έργο είναι αλλοιωμένο
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Πρόβλημα με κάποιες άδειες
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου δίσκου
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
el: Χωρίς εξουσιοδότηση
    (Αδυναμία εργασίας με τα αρχεία μπλοκ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
el: Αδύνατη η εργασία με τα αρχεία μπλοκ

en: Total orphan blocks deleted %d
el: Διαγράφτηκαν %d συνολικά ορφανά μπλοκ

en: Failed to rollback transaction during import
el: Αποτυχία επαναφοράς της εργασίας κατά την εισαγωγή

en: Unable to attach destination database
el: Αδύνατη η προσάρτηση της βάσης δεδομένων προορισμού

en: Unable to switch to fast journaling mode
el: Αδυναμία αλλαγής σε κατάσταση γρήγορης καταχώρησης

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
el: Αδύνατη η προετοιμασία της εντολής του αρχείου έργου:
    
    %s

en: Failed to bind SQL parameter
el: Αποτυχία σύνδεσης παραμέτρου SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης του αρχείου του έργου.
    Η παρακάτω εντολή απέτυχε:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
el: Το έργο προορισμού δεν μπόρεσε να αποσπαστεί

en: Copying Project
el: Αντιγραφή έργου

en: Error Writing to File
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο αρχείο

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
el: Το Audacity απέτυχε να γράψει το αρχείο %s.
    Ίσως ο δίσκος είναι γεμάτος ή μη εγγράψιμος.
    Για συμβουλές απελευθέρωσης χώρου, πατήστε το πλήκτρο βοήθειας.

en: Compacting project
el: Συμπύκνωση έργου

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
el: [Έργο %02i] Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
el: (Ανακτημένο)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
el: Αυτό το αρχείο αποθηκεύτηκε χρησιμοποιώντας το %s Audacity.
    Χρησιμοποιείτε %s Audacity. Μπορεί να χρειαστεί να αναβαθμίσετε σε μια νεότερη έκδοση για να ανοίξετε αυτό το αρχείο.

en: Can't open project file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου έργου

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
el: Αποτυχία αφαίρεσης των πληροφοριών αυτόματης αποθήκευσης από το αρχείο του έργου.

en: Unable to bind to blob
el: Αδυναμία σύνδεσης στο blob

en: Unable to parse project information.
el: Αδύνατη η ανάλυση των πληροφοριών του έργου.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
el: Αποτυχία ξανανοίγματος της βάσης δεδομένων του έργου, πιθανόν λόγω περιορισμένου χώρου στη συσκευή αποθήκευσης.

en: Saving project
el: Αποθήκευση του έργου

en: Error Saving Project
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του έργου

en: Syncing
el: Συγχρονισμός

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του έργου, πιθανόν λόγω περιορισμένου χώρου
    στη συσκευή αποθήκευσης.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
el: Αδυναμία αφαίρεσης πληροφοριών αυτόματης αποθήκευσης, πιθανόν λόγω περιορισμένου χώρου
    στη συσκευή αποθήκευσης.
    
    %s

en: Backing up project
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας του έργου

en: Automatic database backup failed.
el: Αποτυχία αυτόματου αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
el: Αυτό το έργο δεν αποθηκεύτηκε σωστά την τελευταία φορά που έτρεξε το Audacity.
    
    Έχει ανακτηθεί στο τελευταίο στιγμιότυπο.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
el: Αυτό το έργο δεν αποθηκεύτηκε σωστά την τελευταία φορά που έτρεξε το Audacity.
    
    Έχει ανακτηθεί στο τελευταίο στιγμιότυπο, αλλά πρέπει να το αποθηκεύσετε
    για να διατηρήσετε τα περιεχόμενά του.

en: Project Recovered
el: Το έργο ανακτήθηκε

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
el: Τα έργα δεν μπορούν να αποθηκευτούν σε οδηγούς FAT.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
el: Το έργο σας είναι τώρα κενό.
    Αν αποθηκευτεί, το έργο δεν θα έχει κανένα κομμάτι.
    
    Για να αποθηκεύσετε οποιαδήποτε προηγουμένως ανοικτά κομμάτια:
    Πατήστε 'Όχι', Επεξεργασία > Αναίρεση μέχρι όλα τα κομμάτια
    να είναι ανοικτά, έπειτα Αρχείο > Αποθήκευση έργου.
    
    Να αποθηκευτεί οπωσδήποτε;

en: Warning - Empty Project
el: Προειδοποίηση - Κενό έργο

en: Insufficient Disk Space
el: Ανεπαρκής χώρος στον δίσκο

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
el: Το μέγεθος του έργου υπερβαίνει τον διαθέσιμο ελεύθερο χώρο στον δίσκο προορισμού.
    
    Παρακαλούμε, επιλέξτε έναν διαφορετικό δίσκο με περισσότερο ελεύθερο χώρο.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
el: Το έργο υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος των 4GB όταν γράφεται σε σύστημα αρχείων μορφοποιημένων σε FAT32.

en: Saved %s
el: Αποθηκεύτηκε το %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
el: Το έργο δεν αποθηκεύτηκε επειδή το παρεχόμενο όνομα αρχείου θα αντικαθιστούσε ένα άλλο έργο.
    Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά και επιλέξτε να πρωτότυπο όνομα.

en: %sSave Project "%s" As...
el: %sΑποθήκευση έργου "%s" ως...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
el: Το 'Αποθήκευση έργου' είναι για έργο του Audacity, όχι για αρχείο ήχου.
    Για αρχείο ήχου που θα ανοίξει σε άλλες εφαρμογές, χρησιμοποιήστε 'Εξαγωγή'.

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
el:    Θέλετε να αντικαταστήσετε το έργο:
    "%s"?
    
       Εάν επιλέξετε "Ναι" το έργο
    "%s"
       θα αντικατασταθεί αμετάκλητα.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
el: Αντικατάσταση προειδοποίησης έργου

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
el: Το έργο δεν αποθηκεύτηκε, επειδή το επιλεγμένο έργο είναι ανοικτό σε άλλο παράθυρο.
    Παρακαλούμε, δοκιμάστε ξανά και επιλέξτε ένα πρωτότυπο όνομα.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
el: %sΑποθήκευση αντιγράφου του έργου "%s" ως...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
el: Η αποθήκευση αντιγράφου δεν πρέπει να αντικαθιστά υφιστάμενο αποθηκευμένο έργο.
    Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά και επιλέξτε ένα πρωτότυπο όνομα.

en: Error Saving Copy of Project
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση αντιγράφου του έργου

en: Select one or more files
el: Επέλεξε ένα ή περισσότερα αρχεία

en: %s is already open in another window.
el: %s έχει ήδη ανοιχτεί σε άλλο παράθυρο.

en: Error Opening Project
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα έργου

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
el: Προσπαθείτε να ανοίξετε ένα αυτόματα δημιουργημένο εφεδρικό αρχείο.
    Κάνοντας το αυτό μπορεί να καταλήξει σε σοβαρή απώλεια δεδομένων.
    
    Παρακαλούμε ανοίξτε το ενεργό αρχείο έργου του Audacity στη θέση του.

en: Warning - Backup File Detected
el: Προειδοποίηση - Ανιχνεύτηκε εφεδρικό αρχείο

en: Error Opening File
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου

en: Error opening file
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
el: Το αρχείο μπορεί να είναι άκυρο ή φθαρμένο: 
    %s

en: Error Opening File or Project
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα αρχείου ή έργου

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
el: Το έργο βρίσκεται σε μορφοποιημένο δίσκο FAT.
    Αντιγράψτε τον σε άλλο δίσκο για να το ανοίξετε.

en: Project was recovered
el: Το έργο ανακτήθηκε

en: Recover
el: Ανάκτηση

en: Imported '%s'
el: Εισήχθη το '%s'

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Failed to import project
el: Αποτυχία εισαγωγής του έργου

en: Error Importing
el: Σφάλμα στην εισαγωγή

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
el: Αδύνατη η εισαγωγή μορφής AUP3. Αντί για αυτό χρησιμοποιήστε Αρχείο > Άνοιγμα

en: Compact Project
el: Συμπύκνωση του έργου

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
el: Η συμπύκνωση αυτού του έργου θα απελευθερώσει χώρο στον δίσκο αφαιρώντας μη χρησιμοποιούμενα bytes μέσα στο αρχείο.
    
    Υπάρχει %s ελεύθερου χώρου στον δίσκο και αυτό το έργο χρησιμοποιεί τώρα %s.
    
    Εάν συνεχίσετε, το τρέχον ιστορικό αναιρέσεων/ακύρωσης αναιρέσεων και τα περιεχόμενα του προχείρου θα απορριφθούν και θα ανακτήσετε περίπου %s χώρο δίσκου.
    
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Compacted project file
el: Συμπυκνωμένο αρχείου έργου

en: Compact
el: Συμπύκνωση

en: Welcome to Audacity version %s
el: Καλώς ήλθατε στην έκδοση %s του Audacity

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
el: %sΑποθήκευση αλλαγών στο %s;

en: Save project before closing?
el: Αποθήκευση του έργου πριν το κλείσιμο;

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
el: 
    Αν αποθηκευτεί, το έργο δεν θα περιέχει κανένα κομμάτι.
    
    Για να αποθηκεύσετε κομμάτια που ήταν προηγουμένως ανοιχτά:
    Ακύρωση, Επεξεργασία > Αναίρεση μέχρι όλα τα κομμάτια
    να είναι ανοιχτά, μετά πηγαίνετε Αρχείο > Αποθήκευση έργου.

en: Disk space remaining for recording: %s
el: Χώρος δίσκου που απομένει για ηχογράφηση: %s

en: Less than 1 minute
el: Λιγότερο από 1 λεπτό

en: %d hour | %d hours
el[0]: %d ώρα
el[1]: %d ώρες

en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
el: %s και %s.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
el: Αυτό το αρχείο ανάκτησης αποθηκεύτηκε από το Audacity 2.3.0 ή πριν.
    Θα χρειαστεί να εκτελέσετε αυτήν την έκδοση του Audacity για να ανακτήσετε το έργο.

en: Horizontal Scrollbar
el: Οριζόντια γραμμή κύλισης

en: Vertical Scrollbar
el: Κατακόρυφη γραμμή κύλισης

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Screen Capture Frame
el: Πλαίσιο καταγραφής οθόνης

en: Choose location to save files
el: Επιλέξτε θέση για αποθήκευση αρχείων

en: Save images to:
el: Αποθήκευση εικόνων στο:

en: Choose...
el: Επιλέξτε...

en: Capture entire window or screen
el: Καταγραφή ολόκληρου παραθύρου ή οθόνης

en: Resize Small
el: Μετατροπή σε μικρό

en: Resize Large
el: Μετατροπή σε μεγάλο

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
el: Γαλάζιο παρασκήνιο

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
el: Λευκό παρασκήνιο

en: Capture Window Only
el: Καταγραφή μόνο παραθύρου

en: Capture Full Window
el: Καταγραφή πλήρους παραθύρου

en: Capture Window Plus
el: Καταγραφή πέρα από το παράθυρο

en: Capture Full Screen
el: Καταγραφή πλήρους οθόνης

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
el: Αναμονή 5 δευτερολέπτων και καταγραφή του πιο μπροστινού παραθύρου/διαλόγου

en: Capture part of a project window
el: Καταγραφή μέρους ενός παραθύρου έργου

en: All Toolbars
el: Όλες οι γραμμές εργαλείων

en: All Effects
el: Όλα τα εφέ

en: All Scriptables
el: Όλα τα επεκτάσιμα

en: All Preferences
el: Όλες οι προτιμήσεις

en: SelectionBar
el: Γραμμή επιλογής

en: Spectral Selection
el: Φασματική επιλογή

en: Timer
el: Χρονόμετρο

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Transport
el: Μεταφορά

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
el: Μετρητής

en: Play Meter
el: Μετρητής αναπαραγωγής

en: Record Meter
el: Μετρητής ηχογράφησης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Device
el: Συσκευή

en: Play-at-Speed
el: Αναπαραγωγή-με-ταχύτητα

en: Scrub
el: Τρίψιμο (Scrub)

en: Track Panel
el: Πίνακας ελέγχου κομματιού

en: Ruler
el: Χάρακας

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
el: Κομμάτια

en: First Track
el: Πρώτο κομμάτι

en: Second Track
el: Δεύτερο κομμάτι

en: Scale
el: Κλίμακα

en: One Sec
el: Ένα δευτερόλεπτο

en: Ten Sec
el: Δέκα δευτερόλεπτα

en: One Min
el: Ένα λεπτό

en: Five Min
el: Πέντε λεπτά

en: One Hour
el: Μία ώρα

en: Short Tracks
el: Σύντομα κομμάτια

en: Medium Tracks
el: Μεσαία κομμάτια

en: Tall Tracks
el: Μεγάλα κομμάτια

en: Choose a location to save screenshot images
el: Επιλέξτε μια θέση για να αποθηκεύσετε τις εικόνες στιγμιοτύπου οθόνης

en: Capture failed!
el: Αποτυχία σύλληψης!

en: Long Message
el: Μεγάλο μήνυμα

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
el: Το συγκεκριμένο όνομα αρχείου δεν μπόρεσε να μετατραπεί λόγω χρήσης χαρακτήρα Unicode.

en: Specify New Filename:
el: Ορίστε ένα νέο όνομα αρχείου:

en: Position
el: Θέση

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
el: Η ακολουθία έχει αρχείο μπλοκ που ξεπερνά το μέγιστο %s δειγμάτων ανά μπλοκ.
    Περικόπτεται σε αυτό το μέγιστο μήκος.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
el: Προειδοποίηση - Περικόπτεται το υπερμεγέθες αρχείο μπλοκ

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

en: Dry Previe&w
el: Προεπισκόπ&ηση αρχικού ήχου

en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

en: Debu&g
el: Αποσ&φαλμάτωση

en: Off
el: Ανενεργό

en: Nearest
el: Το πιο κοντινό

en: Prior
el: Προηγούμενο

en: Sound Activated Record
el: Καταγραφή κατά την ανίχνευση ήχου

en: Activation level (dB):
el: Επίπεδο ήχου για καταγραφή (dB):

en: Spectral Data Control Panel
el: Πίνακας ελέγχου φασματικών δεδομένων

en: Brush Tool
el: Εργαλείο πινέλου

en: Spectral Brush
el: Φασματικό πινέλο

en: Brush radius
el: Ακτίνα πινέλου

en: Custom brush size
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος πινέλου

en: Auto-select overtones (beta)
el: Αυτόματη επιλογή υπερτόνων (beta)

en: Enable smart selection
el: Ενεργοποίηση έξυπνης επιλογής

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
el: Επιλέξτε τη θεμελιώδη συχνότητα
    και απελευθερώστε το ποντίκι

en: Spectra&l Selection Panel
el: Πίνακας &φασματικής επιλογής

en: Applied effect to selection
el: Εφαρμοσμένο εφέ στην επιλογή

en: Welcome to Audacity!
el: Καλωσήρθατε στο Audacity!

en: Don't show this again at start up
el: Να μην εμφανιστεί ξανά κατά την εκκίνηση

en: Connection to project file is null
el: Η σύνδεση στο αρχείο του έργου είναι μηδενική

en: Discarding undo/redo history
el: Απόρριψη του ιστορικού αναιρέσεων/ακυρώσεων αναιρέσεων

en: Artist Name
el: Καλλιτέχνης

en: Track Title
el: Τίτλος κομματιού

en: Album Title
el: Τίτλος δίσκου

en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

en: Year
el: Έτος

en: Genre
el: Είδος

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
el: Χρησιμοποιήστε τα βελάκια (ή το πλήκτρο εισαγωγής μετά την επεξεργασία) για να περιηγηθείτε στα πεδία.

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Value
el: Τιμή

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: &Remove
el: &Απομάκρυνση

en: Genres
el: Μουσικά είδη

en: E&dit...
el: Ε&πεξεργασία...

en: Rese&t...
el: Επαναφο&ρά...

en: Template
el: Πρότυπο

en: &Load...
el: &Φόρτωση...

en: Set De&fault
el: Ορισμός πρ&οεπιλογής

en: Don't show this when exporting audio
el: Να μην εμφανιστεί αυτό κατά την εξαγωγή ήχου

en: Edit Genres
el: Επεξεργασία μουσικών ειδών

en: Unable to save genre file.
el: Αδύνατη η αποθήκευση είδους αρχείου.

en: Reset Genres
el: Επαναφορά μουσικών ειδών

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε την λίστα των ειδών στις προεπιλογές;

en: Unable to open genre file.
el: Αδύνατη το άνοιγμα είδους αρχείου.

en: Load Metadata As:
el: Φόρτωση μεταδεδομένων ως:

en: Error Loading Metadata
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση των μετατδεδομένων

en: Save Metadata As:
el: Αποθήκευση μεταδεδομένων ως:

en: Error Saving Tags File
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση αρχείου ετικετών

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
el: Διάρκεια

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
el: Κομμάτι χρόνου

en: Audacity Timer Record
el: Εγγραφή με χρονοδιακόπτη στο Audacity

en: Save Timer Recording As
el: Αποθήκευση ηχογράφησης με χρονοδιακόπτη ως

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
el: Το επιλεγμένο όνομα αρχείου δεν μπόρεσε να χρησιμοποιηθεί
    για ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη, επειδή θα αντικαθιστούσε ένα άλλο έργο.
    Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά και επιλέξτε ένα πρωτότυπο όνομα.

en: Error Saving Timer Recording Project
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του έργου ηχογράφησης με χρονοδιακόπτη

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
el: Η διάρκεια είναι μηδέν. Τίποτα δεν θα γραφτεί.

en: Error in Duration
el: Σφάλμα στη διάρκεια

en: Automatic Save path is invalid.
el: Η διαδρομή αυτόματης αποθήκευσης είναι άκυρη.

en: Error in Automatic Save
el: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση

en: Automatic Export path is invalid.
el: Η διαδρομή αυτόματης εξαγωγής είναι άκυρη.

en: Error in Automatic Export
el: Σφάλμα στην αυτόματη εξαγωγή

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
el: Μπορεί να μην έχετε αρκετό ελεύθερο χώρο δίσκου για να ολοκληρώσετε αυτήν την ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη, με βάση τις τρέχουσες ρυθμίσεις σας.
    
    Θέλετε να συνεχίσετε;
    
    Διάρκεια σχεδιασμένης ηχογράφησης:   %s
    Υπολειπόμενος χρόνος ηχογράφησης στο δίσκο:   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
el: Προειδοποίηση χώρου δίσκου για την ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη

en: Current Project
el: Τρέχον έργο

en: Recording start:
el: Αρχή ηχογράφησης:

en: Duration:
el: Διάρκεια:

en: Recording end:
el: Τέλος ηχογράφησης:

en: Automatic Save enabled:
el: Ενεργοποιήθηκε η αυτόματη αποθήκευση:

en: Automatic Export enabled:
el: Ενεργοποιήθηκε η αυτόματη εξαγωγή:

en: Action after Timer Recording:
el: Ενεργεια μετά την ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη:

en: Audacity Timer Record Progress
el: Πρόοδος της προγραμματισμένης ηχογράφησης

en: Timer Recording stopped.
el: Η ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη σταμάτησε.

en: Timer Recording completed.
el: Η ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη ολοκηληρώθηκε.

en: %s
    
    Recording saved: %s
el: %s
    
    Αποθηκευμένη ηχογράφηση: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
el: %s
    
    Σφάλμα αποθήκευσης της ηχογράφησης.

en: %s
    
    Recording exported: %s
el: %s
    
    Εξαγόμενη ηχογράφηση: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
el: %s
    
    Σφάλμα εξαγωγής της ηχογράφησης.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
el: %s
    
    Το '%s' ακυρώθηκε λόγω των σφαλμάτων που σημειώθηκαν παραπάνω.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
el: %s
    
    Το '%s' ακυρώθηκε επειδή η ηχογράφηση σταμάτησε.

en: Timer Recording
el: Ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
el: 099 ω 060 λ 060 δ

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
el: 099 ημέρες 024 ω 060 λ 060 δ

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα εκκίνησης

en: Start Date
el: Ημερομηνία εκκίνησης

en: End Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα λήξης

en: End Date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Automatic Save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Enable &Automatic Save?
el: Να ενεργοποιηθεί η α&υτόματη αποθήκευση;

en: Save Project As:
el: Αποθήκευση έργου ως:

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Automatic Export
el: Αυτόματη εξαγωγή

en: Enable Automatic &Export?
el: Ενεργοποίηση αυτόματης ε&ξαγωγής;

en: Export Project As:
el: Εξαγωγή έργου ως:

en: Options
el: Επιλογές

en: After Recording completes:
el: Αφού ολοκληρωθεί η ηχογράφηση:

en: Do nothing
el: Να μην κάνει τίποτα

en: Exit Audacity
el: Έξοδος από το Audacity

en: Restart system
el: Επανεκκίνηση του συστήματος

en: Shutdown system
el: Κλείσιμο του συστήματος

en: Waiting to start recording at:
el: Αναμονή έναρξης ηχογράφησης στο:

en: Recording duration:
el: Διάρκεια ηχογράφησης:

en: Scheduled to stop at:
el: Προγραμματισμένο να σταματήσει στο:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
el: Προγραμματισμένη ηχογράφηση - Αναμονή για την έναρξη

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
el: Η ηχογράφηση θα ξεκινήσει σε:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
el: το %s σε:

en: Recording Saved:
el: Αποθηκευμένη ηχογράφηση:

en: Recording Exported:
el: Ηχογράφηση που εξάχθηκε:

en: Audacity Timer Record - Waiting
el: Ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη στο Audacity - Αναμονή

en: Stereo, 999999Hz
el: Στερεοφωνικό, 999999Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
el: (πλήκτρο Esc για ακύρωση)

en: TrackView
el: ΠροβολήΚομματιού

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
el:  Σε σιγή

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
el:  Σόλο

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
el:  Επιλεγμένο

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
el:  Κλειδωμένος συγχρονισμός

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
el: Κομμάτι %d

en:  Mute On
el:  Ενεργοποιημένη σίγαση

en:  Solo On
el:  Σόλο ενεργό

en:  Select On
el:  Ενεργοποιημένη επιλογή

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
el: Πατήστε και σύρετε για να ρυθμίσετε το σχετικό μέγεθος των κομματιών στέρεο, διπλοπατήστε για να κάνετε τα ύψη ίσα

en: Click and drag to resize the track.
el: Πατήστε και σύρετε για να αλλάξετε το μέγεθος του κομματιού.

en: Removed audio track(s)
el: Απομακρύνθηκαν κομμάτια ήχου

en: Remove Track
el: Απομάκρυνση κομματιού

en: Removed track '%s.'
el: Απομακρύνθηκε το κομμάτι '%s.'

en: Track Remove
el: Απομάκρυνση κομματιού

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
el: Μετακινήθηκε το '%s' στην κορυφή

en: Move Track to Top
el: Μετακίνηση κομματιού στην κορυφή

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
el: Το '%s' μετακινήθηκε στο τέλος

en: Move Track to Bottom
el: Μετακίνηση κομματιού στο τέλος

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
el: Το '%s' μετακινήθηκε επάνω

en: Moved '%s' Down
el: Το '%s' μετακινήθηκε κάτω

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
el: Μετακίνηση κομματιού προς τα επάνω

en: Move Track Down
el: Μετακίνηση κομματιού προς τα κάτω

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
el: Αναπαράγεται

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
el: Ηχογράφηση

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
el: Η επιλογή είναι υπερβολικά μικρή για να χρησιμοποιηθεί κλειδί φωνής.

en: Calibration Results
el: Αποτελέσματα βαθμονόμησης

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
el: Ενέργεια -- μέσος όρος: %1.4f τυπική απόκλιση: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
el: Αλλαγές σήματος -- μέσος όρος %1.4f τυπική απόκλιση: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
el: Αλλαγές κατεύθυνσης -- μέσος όρος %1.4f τυπική απόκλιση: (%1.4f)

en: Calibration Complete
el: Ολοκλήρωση βαθμονόμησης

en: Resampling failed.
el: Αποτυχία επαναδειγματοληψίας.

en: Audio
el: Ήχος

en: There is not enough room available to paste the selection
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος για να επικολληθεί η επιλογή

en: There is not enough room available to expand the cut line
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος για να επεκταθεί η γραμμή αποκοπής

en: Remaining Time:
el: Χρόνος που απομένει:

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
el: %s: Αδυναμία φόρτωσης των παρακάτω ρυθμίσεων. Θα χρησιμοποιηθούν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.
    
    %s

en: Applying %s...
el: Εφαρμογή του %s...

en: FAIL
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ

en: Batch Command
el: Εντολή δέσμης

en: %s is not a parameter accepted by %s
el: το %s δεν είναι αποδεκτή παράμετρος από το %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
el: Άκυρη τιμή για την παράμετρο '%s': πρέπει να είναι %s

en: Command
el: Εντολή

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
el: Επανάληψη %s

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
el: 
    * %s, επειδή έχετε αποδώσει τη συντόμευση %s στο %s

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
el: Οι παρακάτω εντολές έχουν αφαιρεθεί από τις συντομεύσεις τους, επειδή η προεπιλεγμένη συντόμευση είναι νέα ή αλλαγμένη και είναι η ίδια συντόμευση που έχετε αποδώσει σε άλλη εντολή.

en: Shortcuts have been removed
el: Οι συντομεύσεις έχουν αφαιρεθεί

en: Compare Audio
el: Σύγκριση ήχου

en: Threshold:
el: Κατώφλι:

en: Compares a range on two tracks.
el: Συγκρίνει νια περιοχή σε δύο κομμάτια.

en: Demo
el: Επίδειξη

en: Delay time (seconds):
el: Χρόνος καθυστέρησης (δευτ.):

en: Decay factor:
el: Παράγοντας Φθοράς:

en: Does the demo action.
el: Κάνει την ενέργεια της επίδειξης.

en: Drag
el: Μεταφορά

en: Panel
el: Πίνακας

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Track 0
el: Κομμάτι 0

en: Track 1
el: Κομμάτι 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
el: Αναγνωριστικό:

en: Window Name:
el: Όνομα παραθύρου:

en: From X:
el: Από το Χ:

en: From Y:
el: Από το Υ:

en: To X:
el: Στο Χ:

en: To Y:
el: Στο Υ:

en: Relative To:
el: Σχετικά με:

en: Drags mouse from one place to another.
el: Μεταφέρει το ποντίκι από μια θέση σε μία άλλη.

en: Get Info
el: Λήψη πληροφοριών

en: Commands
el: Εντολές

en: Menus
el: Μενού

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Clips
el: Αποσπάσματα

en: Envelopes
el: Καμπύλες ακουστότητας

en: Boxes
el: Πλαίσια

en: Brief
el: Σύντομο

en: Type:
el: Τύπος:

en: Format:
el: Μορφή:

en: Gets information in JSON format.
el: Παίρνει πληροφορίες σε μορφή JSON.

en: Get Track Info
el: Λήψη πληροφοριών κομματιού

en: Types:
el: Τύποι:

en: Gets track values as JSON.
el: Παίρνει τιμές κομματιού ως JSON.

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Command:
el: Εντολή:

en: Gives help on a command.
el: Βοηθά σε εντολή.

en: For comments in a macro.
el: Για σχόλια σε μακροεντολή.

en: Import2
el: Εισαγωγή2

en: File Name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Export2
el: Εξαγωγή2

en: Number of Channels:
el: Αριθμός καναλιών:

en: Imports from a file.
el: Εισάγει από αρχείο.

en: Exports to a file.
el: Εξαγωγή σε αρχείο.

en: Builtin Commands
el: Ενσωματωμένες εντολές

en: The Audacity Team
el: Η ομάδα του Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
el: Παρέχει ενσωματωμένες εντολές στο Audacity

en: Unknown built-in command name
el: Άγνωστο όνομα ενσωματωμένο εντολής

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Echos a message.
el: Εμφανίζει μήνυμα.

en: Open Project2
el: Άνοιγμα έργου2

en: Add to History
el: Προσθήκη στο ιστορικό

en: Save Project2
el: Αποθήκευση έργου2

en: Save Copy
el: Αποθήκευση αντιγράφου

en: Save Log
el: Αποθήκευση ημερολογίου

en: Clear Log
el: Καθαρισμός ημερολογίου

en: Opens a project.
el: Άνοιγμα έργου.

en: Saves a project.
el: Αποθήκευση έργου.

en: Saves a copy of current project.
el: Αποθηκεύει ένα αντίγραφο του τρέχοντος έργου.

en: Saves the log contents.
el: Αποθηκεύει τα περιεχόμενα του ημερολογίου.

en: Clears the log contents.
el: Καθαρίζει τα περιεχόμενα του ημερολογίου.

en: Get Preference
el: Λήψη προτίμησης

en: Name:
el: Όνομα:

en: Set Preference
el: Ορισμός προτίμησης

en: Value:
el: Τιμή:

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Gets the value of a single preference.
el: Παίρνει την τιμή μιας μοναδικής προτίμησης.

en: Sets the value of a single preference.
el: Ορίζει την τιμή μιας μοναδικής προτίμησης.

en: Screenshot
el: Στιγμιοτύπου οθόνης

en: Window
el: Παράθυρο

en: Full Window
el: Πλήρες παράθυρο

en: Window Plus
el: Επιπλέον παράθυρο

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Toolbars
el: Γραμμές εργαλείων

en: Effects
el: Εφέ

en: Scriptables
el: Επεκτάσιμα

en: Selectionbar
el: Γραμμή επιλογής

en: Trackpanel
el: Πίνακας ελέγχου κομματιού

en: First Two Tracks
el: Πρώτα δύο κομμάτια

en: First Three Tracks
el: Πρώτα τρία κομμάτια

en: First Four Tracks
el: Πρώτα τέσσερα κομμάτια

en: Tracks Plus
el: Επιπλέον κομμάτια

en: First Track Plus
el: Πρώτο κομμάτι συν

en: All Tracks
el: Όλα τα κομμάτια

en: All Tracks Plus
el: Όλα τα κομμάτια συν

en: Blue
el: Γαλάζιο

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
el: Λευκό

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Capture What:
el: Τι θα συλληφθεί:

en: Background:
el: Παρασκήνιο:

en: Bring To Top
el: Μεταφορά στην κορυφή

en: Error trying to save file: %s
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου: %s

en: Takes screenshots.
el: Παίρνει στιγμιότυπα.

en: Select Time
el: Επιλογή χρόνου

en: Project Start
el: Αρχή έργου

en: Project
el: Έργο

en: Project End
el: Τέλος έργου

en: Selection Start
el: Έναρξη επιλογής

en: Selection
el: Επιλογή

en: Selection End
el: Τέλος επιλογής

en: Start Time:
el: Χρόνος έναρξης:

en: End Time:
el: Χρόνος λήξης:

en: Select Frequencies
el: Επιλογή συχνοτήτων

en: High:
el: Υψηλό:

en: Low:
el: Χαμηλό:

en: Select Tracks
el: Επιλογή κομματιών

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
el: Ορισμός

en: Add
el: Προσθήκη

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: First Track:
el: Πρώτο κομμάτι:

en: Track Count:
el: Αριθμός κομματιών:

en: Mode:
el: Κατάσταση:

en: Selects a time range.
el: Επιλέγει διάστημα χρόνου.

en: Selects a frequency range.
el: Επιλέγει περιοχή συχνοτήτων.

en: Selects a range of tracks.
el: Επιλέγει περιοχή κομματιών.

en: Selects Audio.
el: Επιλέγει ήχο.

en: Set Clip
el: Ορισμός αποσπάσματος

en: Color 0
el: Χρώμα 0

en: Color 1
el: Χρώμα 1

en: Color 2
el: Χρώμα 2

en: Color 3
el: Χρώμα 3

en: At:
el: Στα:

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Start:
el: Έναρξη:

en: Sets various values for a clip.
el: Ορίζει διάφορες τιμές για απόσπασμα.

en: Set Envelope
el: Ορισμός καμπύλης ακουστότητας

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Edited Envelope
el: Επεξεργασμένος φάκελος

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
el: Καμπύλη ακουστότητας

en: Sets an envelope point position.
el: Ορίζει θέση σημείου φακέλου.

en: Set Label
el: Ορισμός ετικέτας

en: Label Index
el: Δείκτης ετικέτας

en: End:
el: Τέλος:

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Edited Label
el: Επεξεργασμένη ετικέτα

en: Sets various values for a label.
el: Ορίζει διάφορες τιμές για ετικέτα.

en: Set Project
el: Ορισμός έργου

en: Rate:
el: Ρυθμός:

en: Resize:
el: Αλλαγή μεγέθους:

en: X:
el: Χ:

en: Y:
el: Υ:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: Sets various values for a project.
el: Ορίζει διάφορες τιμές για έργο.

en: Track Index:
el: Δείκτης κομματιού:

en: Channel Index:
el: Δείκτης καναλιού:

en: Set Track Status
el: Ορισμός κατάστασης κομματιού

en: Unnamed
el: Ανώνυμο

en: Focused
el: Εστιασμένο

en: Set Track Audio
el: Ορισμός ήχου κομματιού

en: Gain:
el: Απολαβή:

en: Pan:
el: Μετακίνηση:

en: Set Track Visuals
el: Ορισμός οπτικών κομματιού

en: Linear
el: Γραμμικό

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Times 2
el: Χρόνοι 2

en: HalfWave
el: Ημικύμα

en: Display:
el: Εμφάνιση:

en: Scale:
el: Κλίμακα:

en: VZoom:
el: Κατακόρυφη εστίαση:

en: VZoom Top:
el: Επάνω κατακόρυφη εστίαση:

en: VZoom Bottom:
el: Κάτω Κατακόρυφη εστίαση:

en: Use Spectral Prefs
el: Χρήση φασματικών προτιμήσεων

en: Spectral Select
el: Φασματική επιλογή

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me
el: Σ&χήμα

en: Set Track
el: Ορισμός κομμάτι

en: Sets various values for a track.
el: Ορίζει διάφορες τιμές για κομμάτι.

en: Amplify
el: Ενίσχυση

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
el: Αυξάνει ή μειώνει την ένταση του ήχου που έχετε επιλέξει

en: &Amplification (dB):
el: Ε&νίσχυση (dB):

en: Amplification dB
el: Ενίσχυση (dB)

en: &New Peak Amplitude (dB):
el: &Νέο πλάτος κορυφής (dB):

en: Allo&w clipping
el: Να ε&πιτραπεί το ψαλίδισμα

en: Auto Duck
el: Αυτόματη μείωση έντασης (Auto Duck)

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
el: Μειώνει την ένταση ενός ή περισσότερων κομματιών όταν η ένταση ενός καθορισμένου "ελέγχου" του κομματιού φτάνει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
el: Επιλέξατε ένα κομμάτι που δεν περιέχει ήχο. Η αυτόματη μείωση έντασης (AutoDuck) μπορεί να επεξεργαστεί μόνο κομμάτια ήχου.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
el: Η αυτόματη μείωση έντασης χρειάζεται ένα κομμάτι ελέγχου που πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από τα επιλεγμένα κομμάτια.

en: Duck &amount:
el: &Ποσότητα μείωσης:

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: Ma&ximum pause:
el: Μέ&γιστη παύση:

en: Outer fade &down length:
el: Διάρκεια εξωτερικού σ&βησίματος:

en: Outer fade &up length:
el: Διάρκεια εξωτερικής ε&νίσχυσης:

en: Inner fade d&own length:
el: Διάρκεια εσωτερικού &σβησίματος:

en: Inner &fade up length:
el: Διάρκεια εσωτερικής ενίσ&χυσης:

en: &Threshold:
el: &Κατώφλι:

en: Preview not available
el: Η προεπισκόπηση δεν είναι διαθέσιμη

en: Bass and Treble
el: Μπάσα και πρίμα

en: Simple tone control effect
el: Απλό εφέ ελέγχου τόνου

en: Tone controls
el: Έλεγχοι τόνου

en: Bass (dB):
el: Μπάσα (dB):

en: Ba&ss (dB):
el: Μ&πάσα (dB):

en: Bass
el: Μπάσα

en: &Treble (dB):
el: &Πρίμα (dB):

en: Treble
el: Πρίμα

en: &Volume (dB):
el: Ε&νταση (dB):

en: Level
el: Επίπεδο

en: &Link Volume control to Tone controls
el: &Σύνδεση ελέγχου έντασης με ελέγχους τόνου

en: Change Pitch
el: Αλλαγή τονικού ύψους

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
el: Αλλαγή τονικού ύψους κομματιού χωρίς αλλαγή στο ρυθμό (τέμπο) του

en: High Quality Pitch Change
el: Αλλαγή τονικού ύψους υψηλής ποιότητας

en: Change Pitch without Changing Tempo
el: Αλλαγή τονικού ύψους, δίχως να αλλάξει ο ρυθμός (τέμπο)

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
el: Εκτιμώμενο αρχικό τονικό ύψος: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
el: Τονικό ύψος

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
el: από

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
el: α&πό

en: from Octave
el: από οκτάβα

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
el: σε

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
el: &σε

en: to Octave
el: σε οκτάβα

en: Semitones (half-steps)
el: Ημιτόνια (μισά βήματα):

en: &Semitones (half-steps):
el: &Ημιτόνια (μισά βήματα):

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: from (Hz)
el: από (Hz)

en: f&rom
el: α&πό

en: to (Hz)
el: σε (Hz)

en: t&o
el: σ&ε

en: Percent C&hange:
el: Ποσοστιαία α&λλαγή:

en: Percent Change
el: Ποσοστιαία αλλαγή

en: &Use high quality stretching (slow)
el: &Χρήση επιμήκυνσης υψηλής ποιότητας (αργό)

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
el: μή εφαρμόσιμο

en: Change Speed
el: Αλλαγή ταχύτητας

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
el: Αλλάζει την ταχύτητα κομματιού, αλλάζει επίσης το τονικό του ύψος

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
el: Αλλαγή ταχύτητας, επιδρά και στο ρυθμό (τέμπο) και στο τονικό ύψος

en: &Speed Multiplier:
el: Πολλαπλασιαστής &ταχύτητας:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
el: Τυπικές στροφές ανά λεπτό βινυλίου:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
el: Από στροφές ανά λεπτό

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
el: α&πό

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
el: Σε στροφές ανά λεπτό

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
el: &σε

en: Selection Length
el: Διάρκεια επιλογής

en: C&urrent Length:
el: Τ&ρέχουσα διάρκεια:

en: Current length of selection.
el: Τρέχουσα διάρκεια επιλογής.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
el: από

en: &New Length:
el: &Νέα διάρκεια:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
el: σε

en: Change Tempo
el: Αλλαγή ρυθμού (τέμπο)

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
el: Αλλάζει τον ρυθμό (τέμπο) επιλογής χωρίς να αλλάξει το τονικό ύψος του

en: High Quality Tempo Change
el: Αλλαγή ρυθμού (τέμπο) υψηλής ποιότητας

en: Change Tempo without Changing Pitch
el: Αλλαγή του ρυθμού (τέμπο) δίχως να αλλάξει το τονικό ύψος

en: Beats per minute
el: Κτύποι (Beats) ανά λεπτό

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
el: Κτύποι ανά λεπτό, από

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
el: α&πό

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
el: Κτύποι ανά λεπτό, προς

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
el: &σε

en: Length (seconds)
el: Διάρκεια (δευτ.)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
el: από

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
el: σ&ε

en: Length in seconds from %s, to
el: Διάρκεια σε δευτερόλεπτα από το %s, στο

en: Click Removal
el: Απομάκρυνση των πατημάτων

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
el: Η αφαίρεση πατήματος (κλικ) είναι σχεδιασμένη να αφαιρεί τα πατήματα (κλικ) σε ηχητικά κομμάτια

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
el: Ο αλγόριθμος δεν είναι αποτελεσματικός σε αυτόν τον ήχο. Τίποτα δεν άλλαξε.

en: Selection must be larger than %d samples.
el: Η επιλογή πρέπει να είναι μεγαλύτερη από %d δείγματα.

en: &Threshold (lower is more sensitive):
el: &Κατώφλι (χαμηλότερα είναι πιο ευαίσθητο):

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
el: Μέγιστο πλάτος &κορυφής (υψηλότερα είναι πιο ευαίσθητα):

en: Max Spike Width
el: Μέγιστο πλάτος κορυφής

en: Compressor
el: Συμπιεστής

en: Compresses the dynamic range of audio
el: Συμπιέζει τη δυναμική περιοχή του ήχου

en: %.2f secs
el: %.2f δευτερόλρπτα

en: %.1f secs
el: %.1f δευτερόλεπτα

en: Ratio %.0f to 1
el: Αναλογία %.0f προς 1

en: Ratio %.1f to 1
el: Αναλογία %.1f προς 1

en: &Noise Floor:
el: Κατώτατος &θόρυβος:

en: Noise Floor
el: Ελάχιστος θόρυβος

en: &Ratio:
el: Α&ναλογία:

en: Ratio
el: Αναλογία

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
el: Διάρκεια ε&ισαγωγής:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
el: Διάρκεια εισαγωγής

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
el: Διάρκεια απο&δέσμευσης:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
el: Διάρκεια αποδέσμευσης

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
el: Διόρθωση απο&λαβής για 0dB μετά από συμπίεση

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
el: Σ&υμπίεση με βάση τις κορυφές

en: Threshold %d dB
el: Κατώφλι: %d dB

en: Noise Floor %d dB
el: Ελάχιστος θόρυβος %d dB

en: Attack Time %.2f secs
el: Διάρκεια εισαγωγής %.2f δευτερόλεπτα

en: Release Time %.1f secs
el: Διάρκεια αποδέσμευσης %.1f δευτερόλεπτα

en: You can only measure one track at a time.
el: Μπορείτε να μετρήσετε μόνο ένα κομμάτι την φορά.

en: Please select an audio track.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε ένα κομμάτι ήχου.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
el: Άκυρη επιλογή ήχου.
    Παρακαλούμε, ελέγξτε ότι έχει επιλεγεί ήχος.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
el: Δεν υπάρχει τίποτα να μετρηθεί.
    Παρακαλούμε επιλέξτε μια ενότητα ενός κομματιού.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
el: Ο αναλυτής αντίθεσης, για τη μέτρηση διαφορών έντασης RMS μεταξύ δύο επιλογών του ήχου.

note: i18n-hint noun
en: End
el: Τέλος

en: Volume
el: Ένταση

en: &Foreground:
el: &Προσκήνιο:

en: Foreground start time
el: Χρόνος έναρξης προσκηνίου

en: Foreground end time
el: Χρόνος λήξης προσκηνίου

en: &Measure selection
el: &Μέτρηση επιλογής

en: &Background:
el: Πα&ρασκήνιο:

en: Background start time
el: Χρόνος έναρξης παρασκηνίου

en: Background end time
el: Χρόνος λήξης παρασκηνίου

en: Mea&sure selection
el: Μέτ&ρηση επιλογής

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Co&ntrast Result:
el: Αποτέλεσμα α&ντίθεσης:

en: R&eset
el: Ε&παναφορά

en: &Difference:
el: &Διαφορά:

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: zero
el: μηδέν

en: indeterminate
el: ενδιάμεσο

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
el: Άπειρη διαφορά σε dB

en: Difference is indeterminate.
el: Η διαφορά είναι ενδιάμεση.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
el: Διαφορά = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
el: Διαφορά = άπειρος RMS σε dB.

en: Foreground level too high
el: Το επίπεδο προσκηνίου είναι υπερβολικά υψηλό

en: Background level too high
el: Το επίπεδο παρασκηνίου είναι υπερβολικά υψηλό

en: Background higher than foreground
el: Το παρασκήνιο είναι πιο ψηλά από το προσκήνιο

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
el: Πέρασμα WCAG2

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
el: Αποτυχία WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
el: Διαφορά ρεύματος

en: Measured foreground level
el: Το επίπεδο προσκηνίου μετρήθηκε

en: No foreground measured
el: Δεν μετρήθηκε προσκήνιο

en: Foreground not yet measured
el: Το προσκήνιο δεν μετρήθηκε ακόμα

en: Measured background level
el: Το επίπεδο παρασκηνίου μετρήθηκε

en: No background measured
el: Δεν μετρήθηκε το παρασκήνιο

en: Background not yet measured
el: Δεν μετρήθηκε ακόμα το παρασκήνιο

en: Export Contrast Result As:
el: Εξαγωγή αποτελέσματος αντίθεσης ως:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
el: Αποτελέσματα αντίθεσης 1.4.7 Κριτήρια επιτυχίας WCAG 2.0

en: Filename = %s.
el: Όνομα αρχείου = %s.

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
el: Αρχή χρόνου = %2d ώρες, %2d λεπτά, %.2f δευτερόλεπτα.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
el: Τέλος χρόνου = %2d ώρες, %2d λεπτά, %.2f δευτερόλεπτα.

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
el: Κριτήρια επιτυχίας 1.4.7 του WCAG 2.0: Επιτυχία

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
el: Κριτήρια επιτυχίας 1.4.7 του WCAG 2.0: Αποτυχία

en: Data gathered
el: Συγκεντρωμένα δεδομένα

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
el: Ανάλυση αντίθεσης (συμφωνία με WCAG 2)

en: Contrast...
el: Αντίθεση...

en: Hard Clipping
el: Έντονο ψαλίδισμα

en: Soft Clipping
el: Απαλό ψαλίδισμα

en: Soft Overdrive
el: Απαλή υπεροδήγηση

en: Medium Overdrive
el: Μέτρια υπεροδήγηση

en: Hard Overdrive
el: Έντονη υπεροδήγηση

en: Cubic Curve (odd harmonics)
el: Κυβική καμπύλη (μονές αρμονικές)

en: Even Harmonics
el: Ζυγές αρμονικές

en: Expand and Compress
el: Επέκταση και συμπίεση

en: Leveller
el: Ισοπεδωτής

en: Rectifier Distortion
el: Παραμόρφωση ανορθωτή

en: Hard Limiter 1413
el: Έντονος περιοριστής 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
el: Έντονο ψαλίδισμα -12dB, 80% διόρθωση απολαβής

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
el: Απαλό ψαλίδισμα -12dB, 80% διόρθωση απολαβής

en: Fuzz Box
el: Ασαφές πλαίσιο (Fuzz Box)

en: Walkie-talkie
el: Ασύρματος

en: Blues drive sustain
el: Διατήρηση οδηγού μπλουζ (Blues drive sustain)

en: Light Crunch Overdrive
el: Ελαφρά υπεροδήγηση τριξίματος (Light Crunch Overdrive)

en: Heavy Overdrive
el: Ισχυρή υπεροδήγηση

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
el: 3η αρμονική (τέλεια πέμπτη)

en: Valve Overdrive
el: Υπεροδήγηση βαλβίδας

en: 2nd Harmonic (Octave)
el: 2η αρμονική (οκτάβα)

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
el: Ισοσταθμιστής, ελαφρύς, -70dB δάπεδο θορύβου

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
el: Ισοσταθμιστής, μέτριος, -70dB δάπεδο θορύβου

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
el: Ισοσταθμιστής, έντονος, -70dB δάπεδο θορύβου

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
el: Ισοσταθμιστής, πολύ έντονος, -70dB δάπεδο θορύβου

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
el: Ισοσταθμιστής, πάρα πολύ έντονος, -70dB δάπεδο θορύβου

en: Half-wave Rectifier
el: Ανορθωτής ημικύματος

en: Full-wave Rectifier
el: Αναρθωτής πλήρους κύματος

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
el: Ανορθωτής πλήρους κύματος (φραγμένου DC)

en: Percussion Limiter
el: Περιοριστής κρουστών

en: Upper Threshold
el: Άνω κατώφλι

en: Parameter 1
el: Παράμετρος 1

en: Parameter 2
el: Παράμετρος 2

en: Number of repeats
el: Αριθμός επαναλήψεων

en: Distortion
el: Παραμόρφωση

en: Waveshaping distortion effect
el: Εφέ παραμόρφωσης κυματομορφής

en: Distortion type:
el: Τύπος παραμόρφωσης:

en: DC blocking filter
el: Φίλτρο φραγής DC

en: Threshold controls
el: Έλεγχοι κατωφλίου

en: Parameter controls
el: Έλεγχοι παραμέτρου

en: Clipping level
el: Επίπεδο ψαλιδίσματος

en: Make-up Gain
el: Διόρθωση απολαβής

en: Clipping threshold
el: Κατώφλι ψαλιδίσματος

en: Hardness
el: Σκληρότητα

en: Distortion amount
el: Ποσότητα παραμόρφωσης

en: Output level
el: Επίπεδο εξόδου

en: Repeat processing
el: Επανάληψη επεξεργασίας

en: Harmonic brightness
el: Αρμονική φωτεινότητα

en: Levelling fine adjustment
el: Μικρορύθμιση ισοστάθμισης

en: Degree of Levelling
el: Βαθμός ισοστάθμισης

en: dB Limit
el: όριο dB

en: Wet level
el: Επίπεδο ήχου με αντήχηση

en: Residual level
el: Επίπεδο κατάλοιπου

en: (Not Used):
el: (Μη χρησιμοποιούμενο):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
el: (-100 έως 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
el: (-80 έως -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
el: (0 έως 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
el: (0 έως 5):

en: DTMF Tones
el: Τόνοι DTMF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
el: Δημιουργεί διπλοτονικούς τόνους πολυσυχνότητας (DTMF) όπως αυτοί που παράγονται στο πληκτρολόγιο των τηλεφώνων

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
el: Η σειρά DTMF είναι κενή.
    Ελέγξτε ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις για αυτό το εφέ.

en: DTMF &sequence:
el: Α&κολουθία DTMF:

en: &Amplitude (0-1):
el: &Πλάτος σήματος (0-1):

en: &Duration:
el: &Διάρκεια:

en: &Tone/silence ratio:
el: Αναλογία &τόνου/σιγής:

en: Duty cycle:
el: Κύκλος δραστηριότητας:

en: Tone duration:
el: Διάρκεια τόνου:

en: Silence duration:
el: Διάρκεια σιγής:

en: Echo
el: Ηχώ

en: Repeats the selected audio again and again
el: Επαναλαμβάνει τον επιλεγμένο ήχο ξανά και ξανά

en: Requested value exceeds memory capacity.
el: Η ζητούμενη τιμή ξεπερνά την ικανότητα της μνήμης.

en: &Delay time (seconds):
el: Χρόνος &καθυστέρησης (δευτ.):

en: D&ecay factor:
el: Παράγοντας &φθοράς:

en: Built-in
el: Ενσωματωμένο

en: Presets
el: Προρυθμίσεις

en: Export Effect Parameters
el: Εξαγωγή παραμέτρων εφέ

en: Error Saving Effect Presets
el: Σφάλμα αποθήκευσης των προεπιλογών εφέ

en: Error writing to file: "%s"
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή στο αρχείο: "%s"

en: Import Effect Parameters
el: Εισαγωγή παραμέτρων εφέ

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
el: %s: δεν είναι έγκυρο αρχείο προρυθμίσεων.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
el: %s: είναι για διαφορετικό εφέ, γεννήτρια ή αναλυτή.

en: Preparing preview
el: Προετοιμασία προεπισκόπισης

en: Previewing
el: Προεπισκόπηση

en: Applied effect: %s
el: Εφαρμοσμένο εφέ: %s

en: Applied command: %s
el: Εφαρμοσμένη εντολή: %s

en: Select Preset
el: Επιλέξτε προεπιλογή

en: &Preset:
el: Π&ροεπιλογή:

en: User Presets
el: Προεπιλογές χρήστη

en: Factory Presets
el: Προεπιλογές εργοστασίου

en: Current Settings
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις

en: Factory Defaults
el: Προεπειλογές εργοστασίου

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
el: Αποτυχία της προσπάθειας αρχικοποίησης του παρακάτω εφέ:
    
    %s
    
    Περισσότερες πληροφορίες μπορεί να είναι διαθέσιμες στο 'Βοήθεια > Διαγνωστικά > Εμφάνιση ημερολογίου'

en: Effect failed to initialize
el: Αποτυχία αρχικοποίησης εφέ

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
el: Αποτυχία της προσπάθειας αρχικοποίησης της παρακάτω εντολής:
    
    %s
    
    Περισσότερες πληροφορίες μπορεί να είναι διαθέσιμες στο 'Βοήθεια > Διαγνωστικά > Εμφάνιση ημερολογίου'

en: Command failed to initialize
el: Αποτυχία αρχικοποίησης εντολής

en: &Generate
el: &Δημιουργία

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Manage presets and options
el: Διαχείριση προεπιλογών και επιλογών

en: Preview effect
el: Προεπισκόπηση εφέ

en: &Apply
el: Ε&φαρμογή

en: Save Preset...
el: Αποθήκευση προεπιλογής...

en: Delete Preset
el: Διαγραφή προεπιλογής

en: Defaults
el: Προεπιλογές

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: Options...
el: Επιλογές...

en: Type: %s
el: Τύπος: %s

en: Name: %s
el: Όνομα: %s

en: Version: %s
el: Έκδοση: %s

en: Vendor: %s
el: Πωλητής: %s

en: Description: %s
el: Περιγραφή: %s

en: About
el: Περί

en: Are you sure you want to delete "%s"?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε το "%s";

en: Save Preset
el: Αποθήκευσης προεπιλογής

en: Preset name:
el: Όνομα προεπιλογής:

en: You must specify a name
el: Πρέπει να ορίσετε ένα όνομα

en: Preset already exists.
    
    Replace?
el: Η προεπιλογή υπάρχει ήδη.
    
    Να αντικατασταθεί;

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
el: B-Spline

en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Cubic
el: Κυβικό

en: Equalization
el: Εξισορρόπηση

en: Filter Curve EQ
el: Φιλτράρισμα καμπύλης EQ

en: Graphic EQ
el: Γραφική εξισορρόπηση

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
el: Ρυθμίζει τα επίπεδα έντασης των συγκεκριμένων συχνοτήτων

en: 100Hz Rumble
el: Βοή 100Hz

en: AM Radio
el: Ράδιο AM

en: Bass Boost
el: Ενίσχυση χαμηλών συχνοτήτων

en: Bass Cut
el: Αποκοπή χαμηλών συχνοτήτων

en: Low rolloff for speech
el: Χαμηλή εξασθένιση ομιλίας

en: Telephone
el: Τηλέφωνο

en: Treble Boost
el: Ενίσχυση πρίμων

en: Treble Cut
el: Αποκοπή πρίμων

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
el: Για να χρησιμοποιήσετε αυτήν την καμπύλη φίλτρου σε μακροεντολή, παρακαλούμε επιλέξτε ένα νέο όνομα για αυτήν.
    Επιλέξτε το πλήκτρο 'Αποθήκευση/Διαχείριση καμπυλών...' και μετονομάστε την 'ανώνυμη' καμπύλη, έπειτα χρησιμοποιήστε την.

en: Filter Curve EQ needs a different name
el: Η καμπύλη φίλτρου EQ χρειάζεται διαφορετικό όνομα

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
el: Για να εφαρμοστεί εξισορρόπηση, όλα τα επιλεγμένα κομμάτια πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.

en: Track sample rate is too low for this effect.
el: Ο ρυθμός δειγμάτων του κομματιού είναι υπερβολικά χαμηλός για αυτό το εφέ.

en: Effect Unavailable
el: Μη διαθέσιμο εφέ

en: Max dB
el: Μέγιστα dB

en: Min dB
el: Ελάχιστα dB

en: &EQ Type:
el: Τύπος ε&ξισορρόπησης:

en: Draw Curves
el: Σχεδίαση καμπυλών

en: &Draw
el: &Σχεδίαση

en: &Graphic
el: &Γραφική

en: Interpolation type
el: Τύπος παρεμβολής

en: Linear Frequency Scale
el: Κλίμακα γραμμικής συχνότητας

en: Li&near Frequency Scale
el: Κλίμακα &γραμμικής συχνότητας

en: Length of &Filter:
el: Διάρκεια του &φίλτρου:

en: Length of Filter
el: Διάρκεια του φίλτρου

en: &Select Curve:
el: &Επιλογή καμπύλης:

en: Select Curve
el: Επιλογή καμπύλης

en: S&ave/Manage Curves...
el: Α&ποθήκευση/Διαχείριση καμπυλών...

en: Fla&tten
el: Ι&σοπέδωση

en: &Invert
el: Α&ντιστροφή

en: Show grid lines
el: Να εμφανίζονται οι γραμμές πλέγματος

en: Show g&rid lines
el: Να εμφανίζονται οι γραμμές π&λέγματος

en: &Processing:
el: Ε&πεξεργασία:

en: D&efault
el: &Προεπιλεγμένα

en: SSE &Threaded
el: &Κατώφλι SSE

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
el: ανώνυμο

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση καμπυλών ισοστάθμισης από το αρχείο:
    %s
    Το μήνυμα σφάλματος λέει:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση καμπυλών ισοστάθμισης

en: Error Saving Equalization Curves
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση καμπυλών εξισορρόπησης

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
el: Η ζητούμενη καμπύλη δεν βρέθηκε, χρησιμοποιώντας 'ανώνυμη'

en: Curve not found
el: Η καμπύλη δεν βρέθηκε

en: Manage Curves List
el: Διαχείριση καταλόγου καμπυλών

en: Manage Curves
el: Διαχείριση καμπυλών

en: &Curves
el: &Καμπύλες

en: Curve Name
el: Όνομα καμπύλης

en: D&elete...
el: Δια&γραφή...

en: &Get More...
el: &Λήψη περισσότερων...

en: De&faults
el: &Προεπιλεγμένα

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
el: Μετονομάστε το 'ανώνυμο' για να αποθηκεύσετε μια νέα καταχώριση.
    Το 'Εντάξει' αποθηκεύει όλες τις αλλαγές, αντίθετα με το 'Άκυρο'.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
el: το 'ανώνυμο' παραμένει πάντα στο τέλος του καταλόγου

en: 'unnamed' is special
el: το 'ανώνυμο' είναι ειδικό

en: Rename '%s' to...
el: Μετονομασία του '%s' σε...

en: Rename...
el: Μετονομασία...

en: Rename '%s'
el: Μετονομασία του '%s'

en: Name is the same as the original one
el: Το όνομα είναι το ίδιο με το πρωτότυπο

en: Same name
el: Ίδιο όνομα

en: Overwrite existing curve '%s'?
el: Αντικατάσταση υφιστάμενης καμπύλης '%s';

en: Curve exists
el: Η καμπύλη υπάρχει

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την 'ανώνυμη' καμπύλη.

en: Can't delete 'unnamed'
el: Αδύνατη η διαγραφή της 'ανώνυμης'

en: Delete '%s'?
el: Διαγραφή '%s';

en: Confirm Deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Delete %d items?
el: Διαγραφή%d στοιχείων;

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την 'ανώνυμη' καμπύλη, είναι ειδική.

en: Choose an EQ curve file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο καμπύλης ισοστάθμισης

en: Export EQ curves as...
el: Εξαγωγή καμπυλών ισοστάθμισης ως...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
el: Δεν μπορείτε να εξάγετε την 'ανώνυμη' καμπύλη, είναι ειδική.

en: Cannot Export 'unnamed'
el: Αδύνατη η εξαγωγή της 'ανώνυμης'

en: %d curves exported to %s
el: %d καμπύλες εξήχθησαν στο %s

en: Curves exported
el: Οι καμπύλες που εξήχθησαν

en: No curves exported
el: Δεν εξήχθη καμία καμπύλη

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
el: Φορές μέτρησης επιδόσεων:
    Αρχικό: %s
    Προεπιλεγμένη τμηματικότητα: %s
    Ποεπιλεγμένη νημάτωση: %s
    SSE: %s
    Νηματωμένο SSE: %s

en: Fade In
el: Ενίσχυση

en: Fade Out
el: Εξασθένιση

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
el: Εφαρμόζει μια γραμμική ενίσχυση στον επιλεγμένο ήχο

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
el: Εφαρμόζει μια γραμμική εξασθένιση στον επιλεγμένο ήχο

en: Find Clipping
el: Εύρεση ψαλιδίσματος

en: Creates labels where clipping is detected
el: Δημιουργεί ετικέτες όπου ανιχνεύεται ψαλίδισμα

en: Clipping
el: Ψαλίδισμα

en: &Start threshold (samples):
el: Αρ&χή κατωφλίου (δείγματα):

en: St&op threshold (samples):
el: &Λήξη κατωφλίου (δείγματα):

en: There is not enough room available to generate the audio
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος για να δημιουργήσετε τον ήχο

en: Invert
el: Αντιστροφή

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
el: Αντιστρέφει τα ηχητικά δείγματα ανάποδα, αντιστρέφοντας την πολικότητά τους

en: Builtin Effects
el: Ενσωματωμένα εφέ

en: Provides builtin effects to Audacity
el: Παρέχει ενσωματωμένα εφέ στο Audacity

en: Unknown built-in effect name
el: Άγνωστο όνομα ενσωματωμένου εφέ

en: perceived loudness
el: αντιλαμβανόμενη ακουστότητας

en: Loudness Normalization
el: Κανονικοποίηση ακουστότητας

en: Sets the loudness of one or more tracks
el: Ορίζει την ακουστότητα ενός ή περισσότερων κομματιών

en: Normalizing Loudness...
el: Κανονικοποίηση ακουστότητας...

en: Analyzing: %s
el: Ανάλυση: %s

en: Processing: %s
el: Επεξεργασία: %s

en: &Normalize
el: &Κανονικοποίηση

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
el: Ακουστότητα LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
el: Ανεξάρτητη κανονικοποίηση &στερεοφωνικών καναλιών

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
el: Α&ντιμετώπιση μονοφωνικού ως διπλού μονοφωνικού (συνιστάται)

en: (Maximum 0dB)
el: (Μέγιστο 0dB)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
el: Λευκός (θόρυβος)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
el: Ροζ (θόρυβος)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
el: Μπράουν

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Generates one of three different types of noise
el: Δημιουργεί έναν από τρεις διαφορετικούς τύπους θορύβου

en: &Noise type:
el: Τύπος &θορύβου:

en: Median
el: Μέτρια

en: Second greatest
el: Δεύτερη μεγαλύτερη

en: Old
el: Παλιά

en: Noise Reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
el: Αφαιρεί τον θόρυβο παρασκηνίου όπως ανεμιστήρες, θόρυβος ταινίας, ή βουητά

en: Steps per block are too few for the window types.
el: Τα βήματα ανά μπλοκ είναι υπερβολικά λίγα για τους τύπους του παραθύρου.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
el: Τα βήματα ανά μπλοκ δεν μπορούν να ξεπεράσουν το μέγεθος του παραθύρου.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
el: Η μέθοδος διαμέσου δεν εφαρμόζεται για πάνω από τέσσερα βήματα ανά παράθυρο.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
el: Πρέπει να ορίσετε το ίδιο μέγεθος παραθύρου για τα βήματα 1 και 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
el: Προειδοποίηση: οι τύποι παραθύρων δεν είναι οι ίδιοι όπως στη δημιουργία κατατομής (προφίλ).

en: All noise profile data must have the same sample rate.
el: Όλα τα δεδομένα κατατομής (προφίλ) θορύβου πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό πρέπει έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας της κατατομής (προφίλ) θορύβου πρέπει να συμφωνεί με αυτόν του ήχου που θα επεξεργαστεί.

en: Selected noise profile is too short.
el: Η επιλεγμένη κατατομή θορύβου είναι υπερβολικά μικρή.

en: &Noise reduction (dB):
el: Μείωση &θορύβου (dB):

en: Noise reduction
el: Μείωση θορύβου

en: &Sensitivity:
el: Ε&υαισθησία:

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: Attac&k time (secs):
el: Χρόνος εισα&γωγής (δευτερόλεπτα):

en: Attack time
el: Χρόνος εισαγωγής

en: R&elease time (secs):
el: Χρόνος α&ποδέσμευσης (δευτ.):

en: Release time
el: Χρόνος αποδέσμευσης

en: &Frequency smoothing (bands):
el: Εξομάλυνση &συχνότητας (ζώνες):

en: Frequency smoothing
el: Εξομάλυνση συχνότητας

en: Sensiti&vity (dB):
el: Ε&υαισθησία (dB):

en: Old Sensitivity
el: Παλιά ευαισθησία

en: Step 1
el: Βήμα 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
el: Επιλέξτε μερικά δευτερόλεπτα θορύβου, ώστε το Audacity να γνωρίζει τι θα αποβάλει,
    και μετά πατήστε στο Λήψη κατατομής θορύβου:

en: &Get Noise Profile
el: &Λήψη κατατομής θορύβου

en: Step 2
el: Βήμα 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
el: Επιλέξτε όλον τον ήχο που θέλετε να φιλτράρετε, διαλέξτε πόσος θόρυβος θέλετε να
    αφαιρεθεί και πατήστε στο 'Εντάξει' για να μειωθεί ο θόρυβος.

en: Noise:
el: Θόρυβος:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
el: &Μείωση

en: &Isolate
el: &Απομόνωση

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
el: Κα&τάλοιπο

en: Advanced Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: &Window types:
el: Τύποι &παραθύρου:

en: Window si&ze:
el: Μέ&γεθος παραθύρου:

en: 2048 (default)
el: 2048 (προεπιλογή)

en: S&teps per window:
el: &Βήματα ανά παράθυρο:

en: 4 (default)
el: 4 (προεπιλογή)

en: Discrimination &method:
el: &Μέθοδος διάκρισης:

en: Noise Removal
el: Αφαίρεση θορύβου

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
el: Αφαιρεί τον σταθερό θόρυβο παρασκηνίου όπως ανεμιστήρες, θόρυβος ταινίας, ή βουητά

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
el: Επιλέξτε όλο τον ήχο που θέλετε να φιλτράρετε, ορίστε πόσος θόρυβος θέλετε
    να αποβληθεί και πατήστε στο 'Εντάξει' για να απομακρυνθεί ο θόρυβος.

en: Noise re&duction (dB):
el: Μείωση θο&ρύβου (dB):

en: &Sensitivity (dB):
el: &Ευαισθησία (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
el: Εξομάλυνση &συχνότητας (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
el: Χρόνος εισα&γωγής/εξασθένισης (δευτερόλεπτα):

en: Attack/decay time
el: Χρόνος έναρξης/εξασθένισης

en: Re&move
el: Α&φαίρεση

en: Normalize
el: Κανονικοποίηση

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
el: Ορίζει το πλάτος κορυφής ενός ή περισσότερων κομματιών

en: Removing DC offset and Normalizing...
el: Αφαιρείται η μετατόπιση DC και κανονικοποιείται...

en: Removing DC offset...
el: Αφαιρείται η μετατόπιση DC...

en: Normalizing without removing DC offset...
el: Κανονικοποίηση χωρίς αφαίρεση μετατόπισης DC...

en: Not doing anything...
el: Δεν κάνει τίποτα...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
el: Αναλύεται το πρώτο κομμάτι του στερεοφωνικού ζεύγους: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
el: Αναλύεται το δεύτερο κομμάτι του στερεοφωνικού ζεύγους: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
el: Ανεξάρτητη επεξεργασία στερεοφωνικών καναλιών: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
el: Επεξεργάζεται το πρώτο κομμάτι του στερεοφωνικού ζεύγους: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
el: Επεξεργάζεται το δεύτερο κομμάτι του στερεοφωνικού ζεύγους: %s

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
el: Α&φαίρεση μετατόπισης DC (κεντράρισμα στο 0,0 κάθετα)

en: &Normalize peak amplitude to
el: &Κανονικοποίηση πλάτους κορυφής σε

en: Peak amplitude dB
el: Πλάτος κορυφής dB

en: N&ormalize stereo channels independently
el: Ανεξάρτητη κα&νονικοποίηση στερεοφωνικών καναλιών

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
el: Το Paulstretch είναι μόνο για ακραία επιμήκυνση χρόνου ή το εφέ "στάση"

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
el: Συντελεστής ε&πέκτασης:

en: &Time Resolution (seconds):
el: Ανάλυση &χρόνου (δευτερόλεπτα):

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
el: Η επιλογή ήχου είναι υπερβολικά σύντομη για να προεπισκοπηθεί.
    
    Δομιμάστε να αυξήσετε την επιλογή ήχου σε τουλάχιστον %.1f δευτερόλεπτα,
    ή μειώστε την 'ανάλυση χρόνου' σε λιγότερο από %.1f δευτερόλεπτα.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
el: Αδυναμία προεπισκόπησης.
    
    Για την τρέχουσα ηχητική επιλογή, η μέγιστη
    'ανάλυση χρόνου' είναι %.1f δευτερόλεπτα.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
el: Η 'ανάλυση χρόνου' είναι υπερβολικά μεγάλη για την επιλογή.
    
    Δοκιμάστε να αυξήσετε την ηχητική επιλογή σε τουλάχιστον %.1f δευτερόλεπτα,
    ή μειώστε την 'ανάλυση χρόνου' σε λιγότερο από %.1f δευτερόλεπτα.

en: Phaser
el: Ολισθητής φάσης

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
el: Συνδυάζει σήματα μετατοπισμένης φάσης με το αρχικό σήμα

en: &Stages:
el: &Στάδια:

en: Stages
el: Στάδια

en: &Dry/Wet:
el: Α&ρχικός ήχος/με αντήχηση:

en: Dry Wet
el: Αρχικός ήχος/με αντήχηση

en: LFO Freq&uency (Hz):
el: Συ&χνότητα LFO (Hz):

en: LFO frequency in hertz
el: Η συχνότητα ταλάντωσης χαμηλής συχνότητας σε hertz

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
el: Φάση ένα&ρξης σε (μοίρες) της LFO:

en: LFO start phase in degrees
el: Η αρχική φάση LFO σε μοίρες

en: Dept&h:
el: Βά&θος:

en: Depth in percent
el: Βάθος σε ποσοστό

en: Feedbac&k (%):
el: Ανάδραση (%):

en: Feedback in percent
el: Ανάδραση σε ποσοστό

en: &Output gain (dB):
el: Απολαβή ε&ξόδου (dB):

en: Output gain (dB)
el: Απολαβή εξόδου (dB)

en: Repair
el: Επισκευή

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
el: Ορίζει το πλάτος κορυφής ενός ή περισσότερων κομματιών

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
el: Το εφέ επισκευής μπορεί να λειτουργήσει σε πολύ μικρά τμήματα κατεστραμμένου ήχου (μέχρι 128 δείγματα).
    
    Κάντε μεγέθυνση, και επιλέξτε κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου για να επισκευαστούν.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
el: Εργασίες επισκευής χρησιμοποιώντας δεδομένα ήχου έξω από την περιοχή επιλογής.
    
    Παρακαλούμε επιλέξτε μια περιοχή που έχει σχετικό ήχο τουλάχιστον σε μια πλευρά του.
    
    Όσο περισσότερος περιβάλλον ήχος, τόσο καλύτερα εκτελείται.

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeats the selection the specified number of times
el: Επαναλαμβάνει την επιλογή τον ορισμένο αριθμό φορών

en: &Number of repeats to add:
el: Α&ριθμός επαναλήψεων για προσθήκη:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
el: Τρέχουσα διάρκεια επιλογής: ηη:ωω:λλ:δδ

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
el: Νέα διάρκεια επιλογής: ηη:ωω:λλ:δδ

en: Current selection length: %s
el: Τρέχουσα διάρκεια επιλογής: %s

en: New selection length: %s
el: Νέο διάρκεια επιλογής: %s

en: Warning: No repeats.
el: Προειδοποίηση: Χωρίς επαναλήψεις.

en: Vocal I
el: Φωνητικά Ι

en: Vocal II
el: Φωνητικά ΙΙ

en: Bathroom
el: Μπάνιο

en: Small Room Bright
el: Μικρό φωτεινό δωμάτιο

en: Small Room Dark
el: Μικρό σκοτεινό δωμάτιο

en: Medium Room
el: Μεσαία αίθουσα

en: Large Room
el: Μεγάλη αίθουσα

en: Church Hall
el: Αίθουσα εκκλησίας

en: Cathedral
el: Καθεδρικός

en: Reverb
el: Αντήχηση

en: Adds ambience or a "hall effect"
el: Προσθέτει περιβάλλον ή "φαινόμενο Χολ"

en: &Room Size (%):
el: Μέγεθος &χώρου (%):

en: &Pre-delay (ms):
el: &Προκαθυστέρηση (ms):

en: Rever&berance (%):
el: Α&ντήχηση (%):

en: Da&mping (%):
el: Απόσ&βεση (%):

en: Tone &Low (%):
el: Χα&μηλός τόνος (%):

en: Tone &High (%):
el: &Υψηλός τόνος (%):

en: Wet &Gain (dB):
el: Απο&λαβή ήχου με αντήχηση (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
el: Απολαβή α&ρχικού ήχου (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
el: Στερεοφωνικό πλά&τος (%):

en: Wet O&nly
el: &Μόνο ήχος με αντήχηση

en: Reverse
el: Αναστροφή

en: Reverses the selected audio
el: Αντιστρέφει τον επιλεγμένο ήχο

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
el: Χρόνος SBSMS / Επιμήκυνση τονικού ύψους

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
el: Τύπος Ι του Chebyshev

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
el: Τύπος ΙΙ του Chebyshev

en: Lowpass
el: Χαμηλοπερατό

en: Highpass
el: Υψιπερατό

en: Classic Filters
el: Κλασικά φίλτρα

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
el: Εκτελεί φιλτράρισμα IIR που προσομοιώνει αναλογικά φίλτρα

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
el: Για να εφαρμοστεί ένα φίλτρο, όλα τα επιλεγμένα κομμάτια πρέπει να έχουν τον ίδιο ρυθμό δειγματοληψίας.

en: &Filter Type:
el: Τύπος &φίλτρου:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
el: Τά&ξη:

en: &Passband Ripple:
el: Κυματισμός ζώνης &διέλευσης:

en: Passband Ripple (dB)
el: Κυματισμός ζώνης διέλευσης (dB)

en: &Subtype:
el: &Υποτύπος:

en: Cutoff (Hz)
el: Αποκοπή (Hz)

en: C&utoff:
el: Απο&κοπή:

en: Minimum S&topband Attenuation:
el: Ελάχιστη εξασθένηση ζώνης &αποκοπής:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
el: Ελάχιστη εξασθένηση ζώνης &αποκοπής (dB)

en: Align MIDI to Audio
el: Στοίχιση MIDI σε ήχο

en: Frame Period:
el: Περίοδος πλαισίου:

en: Frame Period
el: Περίοδος πλαισίου

en: Window Size:
el: Μέγεθος παραθύρου:

en: Window Size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: Force Final Alignment
el: Εξαναγκασμός τελικής στοίχισης

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
el: Παράβλεψη σιγής στις αρχές και τις λήξεις

en: Silence Threshold:
el: Κατώφλι σιγής:

en: Silence Threshold
el: Κατώφλι σιγής

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
el: Διάρκεια προεξομάλυνσης:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
el: Διάρκεια προεξομάλυνσης

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
el: Διάρκεια γραμμής:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
el: Διάρκεια γραμμής

en: Smooth Time:
el: Διάρκεια εξομάλυνσης:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
el: Διάρκεια εξομάλυνσης

en: Use Defaults
el: Χρήση προεπιλογών

en: Restore Defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
el: Σιγή

en: Creates audio of zero amplitude
el: Δημιουργεί ήχο μηδενικού πλάτους

en: Stereo To Mono
el: Από στερεοφωνικό σε μονοφωνικό

en: Converts stereo tracks to mono
el: Μετατροπή στερεοφωνικών κομματιών σε μονοφωνικό

en: Resampling left channel
el: Επαναδειγματοληψία αριστερού καναλιού

en: Resampling right channel
el: Επαναδειγματοληψία δεξιού καναλιού

en: Mixing down to mono
el: Ανάμειξη σε μονοφωνικό

en: Sliding Stretch
el: Επιμήκυνση ολίσθησης

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
el: Επιτρέπει συνεχείς αλλαγές στο ρυθμό (τέμπο) και/ή το τονικό ύψος

en: Initial Tempo Change (%)
el: Αλλαγή αρχικού ρυθμού (τέμπο) (%)

en: Final Tempo Change (%)
el: Αλλαγή τελικού ρυθμού (τέμπο) (%)

en: Initial Pitch Shift
el: Αρχική μετατόπιση τονικού ύψους

en: (&semitones) [-12 to 12]:
el: (&ημιτόνια) [-12 έως 12]:

en: (%) [-50 to 100]:
el: (%) [-50 μέχρι 100]:

en: Final Pitch Shift
el: Τελική μετατόπιση τονικού ύψους

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
el: (η&μιτόνια) [-12 έως 12]:

en: Logarithmic
el: Λογαριθμικό

en: Sine
el: Ημίτονο

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Sawtooth
el: Πριονωτό

en: Square, no alias
el: Τετράγωνο, χωρίς ψευδώνυμο

en: Chirp
el: Κελάιδημα

en: Tone
el: Τόνος

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
el: Δημιουργεί έναν αυξανόμενο ή μειούμενο τόνο ενός από τους τέσσερις τύπους

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
el: Δημιουργεί έναν τόνο σταθερής συχνότητας ενός από τους τέσσερις τύπους

en: &Waveform:
el: Κ&υματομορφή:

en: &Frequency (Hz):
el: &Συχνότητα (Hz):

en: Frequency Hertz Start
el: Έναρξη συχνότητας Hertz

en: Frequency Hertz End
el: Λήξη συχνότητας Hertz

en: Amplitude Start
el: Αρχή πλάτους

en: Amplitude End
el: Τέλος πλάτους

en: I&nterpolation:
el: Πα&ρεμβολή:

en: Truncate Detected Silence
el: Περικοπή της σιγής που ανιχνεύτηκε

en: Compress Excess Silence
el: Συμπίεση υπερβάλουσας σιγής

en: Truncate Silence
el: Περικοπή σίγασης

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
el: Μειώνει αυτόματα τη διάρκεια των τμημάτων όπου η ένταση είναι κάτω από ένα καθορισμένο επίπεδο

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
el: Κατά την ανεξάρτητη περικοπή, μπορεί να υπάρχει μόνο ένα επιλεγμένο κομμάτι ήχου σε κάθε ομάδα κομματιών με κλειδωμένο συγχρονισμό.

en: Detect Silence
el: Αναγνώριση σιγής

en: Tr&uncate to:
el: &Περικοπή σε:

en: C&ompress to:
el: Σ&υμπίεση σε:

en: Trunc&ate tracks independently
el: Ανεξάρτητη πε&ρικοπή κομματιών

en: VST Effects
el: Εφέ VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
el: Προσθέτει τη δυνατότητα χρήσης εφέ VST στο Audacity.

en: Could not load the library
el: Αδυναμία φόρτωσης της βιβλιοθήκης

en: VST Effect Options
el: Επιλογές εφέ VST

en: Buffer Size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
el: Το μέγεθος βοηθητικής μνήμης ελέγχει τον αριθμό δειγμάτων που στάλθηκαν στο εφέ σε κάθε επανάληψη. Μικρότερες τιμές θα προκαλέσουν πιο αργή επεξεργασία και κάποια εφέ απαιτούν 8192 δείγματα ή λιγότερα για να δουλέψουν σωστά. Όμως, τα περισσότερα εφέ μπορούν να δεχτούν μεγάλες βοηθητικές μνήμες και χρησιμοποιώντας τες μειώνεται πολύ ο χρόνος επεξεργασίας.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
el: Μέγεθος ε&νδιάμεσης μνήμης (8 έως 1048576 δείγματα):

en: Latency Compensation
el: Αντιστάθμιση αναμονής

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
el: Ως μέρος της επεξεργασίας τους, κάποια εφέ VST πρέπει να καθυστερήσουν την επιστροφή ήχου στο Audacity. Όταν δεν αντισταθμίζεται αυτή η καθυστέρηση, θα σημειώσετε ότι θα έχουν εισαχθεί μικρές σιγάσεις στον ήχο. Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα παράχεται αυτή η αντιστάθμιση, αλλά μπορεί να μην δουλεύει για όλα τα εφέ VST.

en: Enable &compensation
el: Ενεργοποίηση α&ντιστάθμισης

en: Graphical Mode
el: Γραφική λειτουργία

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
el: Τα περισσότερα εφέ VST έχουν γραφική διεπαφή για τη ρύθμιση τιμών παραμέτρου. Είναι διαθέσιμη επίσης βασική μέθοδος μόνο κειμένου. Ξανανοίξτε το εφέ για να λειτουργήσει.

en: Enable &graphical interface
el: Ενεργοποίηση &γραφικής διεπαφής

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
el: Είσοδος ήχου: %d, Έξοδος ήχου: %d

en: Save VST Preset As:
el: Αποθήκευση προεπιλογής VST ως:

en: Standard VST bank file
el: Τυπικό αρχείο bank VST

en: Standard VST program file
el: Αρχείου προγράμματος τυπικού VST

en: Audacity VST preset file
el: Αρχείο προρύθμισης Audacity VST

en: Unrecognized file extension.
el: Μη αναγνωρίσιμη επέκταση αρχείου.

en: Error Saving VST Presets
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του προεπιλογών VST

en: Load VST Preset:
el: Φόρτωση προεπιλογής VST:

en: VST preset files
el: Αρχεία προρύθμισης VST

en: Error Loading VST Presets
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση των προεπιλογών VST

en: Unable to load presets file.
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου προεπιλογών.

en: Effect Settings
el: Ρυθμίσεις των εφέ

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
el: Αδύνατη η κατανομή μνήμης κατά της φόρτωση του αρχείου προεπιλογών.

en: Unable to read presets file.
el: Αδύνατη η ανάγνωση του αρχείου προεπιλογών.

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
el: Αυτό το αρχείο παραμέτρων αποθηκεύτηκε από το %s. Να συνεχιστεί;

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
el: Γρήγορες διακυμάνσεις ποιότητας τόνου, όπως αυτές του ήχου της κιθάρας που ήταν τόσο δημοφιλείς τη δεκαετία του 1970

en: Dept&h (%):
el: Βά&θος (%):

en: Reso&nance:
el: &Συντονισμός:

en: Resonance
el: Συντονισμός

en: Wah Frequency Offse&t (%):
el: &Μετατόπιση συχνότητας Wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
el: Μετατόπιση συχνότητας Wah σε ποσοστό

en: Failed to encode preset from "%s"
el: Αποτυχία κωδικοποίησης προρύθμισης από το "%s"

en: Unable to store preset in config file
el: Αδύνατη η αποθήκευση της προρύθμισης στο αρχείο ρυθμίσεων

en: Export Audio Unit Preset As %s:
el: Εξαγωγή προρύθμισης μονάδας ήχου ως %s:

en: Standard Audio Unit preset file
el: Αρχείο προρύθμισης τυπικής μονάδας ήχου

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
el: Αδυναμία εξαγωγής προρύθμισης "%s"
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
el: Εξαγωγή προεπιλογών μονάδας ήχου

en: Import Audio Unit Preset As %s:
el: Εισαγωγή προρύθμισης μονάδας ήχου ως %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
el: Αδυναμία εισαγωγής της προρύθμισης "%s"
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
el: Εισαγωγή προεπιλογών μονάδας ήχου

en: Couldn't open "%s"
el: Αδυναμία ανοίγματος του "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
el: Αποτυχία εγγραφής προρύθμισης XML στο "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
el: Αδύνατη η ανάγνωση της προρύθμισης από το "%s"

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
el: Μονάδα ήχου

en: Audio Unit Effect Options
el: Επιλογές εφέ μονάδας ήχου

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
el: Ως μέρος της επεξεργασίας τους, κάποια εφέ μονάδας ήχου πρέπει να καθυστερούν την επιστροφή ήχου στο Audacity. Όταν δεν αντισταθμίζεται αυτή η καθυστέρηση, θα σημειώσετε ότι έχουν εισαχθεί στον ήχο μικρές σιγάσεις. Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα δώσει αυτήν την αντιστάθμιση, αλλά μπορεί να μην δουλεύει σε όλα τα εφέ μονάδας ήχου.

en: User Interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
el: Επιλέξτε "Πλήρης" για να χρησιμοποιήσετε τη γραφική διεπαφή, εάν παρέχεται από τη μονάδα ήχου. Επιλέξτε "Γενικά" για να χρησιμοποιήσετε το παρεχόμενο σύστημα διεπαφής. Επιλέξτε "Βασικό" για βασική διεπαφή μόνο κειμένου. Ξανανοίξτε το εφέ για να λειτουργήσει.

en: Select &interface
el: Επιλογή &διεπαφής

en: Full
el: Πλήρες

en: Generic
el: Γενικό

en: Basic
el: Βασικό

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
el: Εφέ μονάδας ήχου

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
el: Παρέχει υποστήριξη εφέ μονάδας ήχου στο Audacity

en: Could not find component
el: Αδυναμία εύρεσης συστατικού

en: Could not initialize component
el: Αδυναμία αρχικοποίησης συστατικού

en: Failed to set class info for "%s" preset
el: Αποτυχία ορισμού πληροφοριών κλάσης για την προρύθμιση "%s"

en: Failed to set preset name
el: Αδυναμία ορισμού προρυθμισμένου ονόματος

en: Failed to retrieve preset content
el: Αδυναμία ανάκτησης προρυθμισμένου περιεχομένου

en: Failed to convert property list to XML data
el: Αποτυχία μετατροπής καταλόγου ιδιοτήτων σε δεδομένα XML

en: XML data is empty after conversion
el: Τα δεδομένα XML είναι κενά μετά την μετατροπή

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
el: Εφέ LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
el: Παρέχει τα εφέ LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
el: Το Audacity δεν χρησιμοποιεί πια το vst-bridge

en: LADSPA Effect Options
el: Επιλογές των εφέ LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
el: Ως μέρος των επεξεργασιών τους, κάποια εφέ LADSPA πρέπει να καθυστερήσουν την επιστροφή ήχου στο Audacity. Όταν δεν αντισταθμίζεται αυτή η καθυστέρηση, θα σημειώσετε ότι έχουν εισαχθεί μικρές σιγάσεις στον ήχο. Ενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα δίνεται αυτή η αντιστάθμιση, αλλά μπορεί να μην δουλεύει για όλα τα εφέ LADSPA.

en: Effect Output
el: Έξοδος εφέ

en: Couldn't instantiate effect
el: Αποτυχία ενεργοποίησης του εφέ

en: LV2 Effect Settings
el: Ρυθμίσεις των εφέ LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
el: Μέγεθος ε&νδιάμεσης μνήμης (8 έως %d δείγματα):

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
el: Ως μέρος των επεξεργασιών τους, κάποια εφέ LV2 μπορεί να καθυστερούν την επιστροφή ήχου στο Audacity. Όταν δεν αντισταθμίζεται αυτή η καθυστέρηση, θα σημειώσετε ότι έχουν εισαχθεί μικρές σιγάσεις στον ήχο. Ενεργοποιώντας αυτήν τη ρύθμιση θα δίνεται αυτή η αντιστάθμιση, αλλά μπορεί να μην δουλεύει για όλα τα εφέ LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
el: Τα εφέ LV2 μπορούν να έχουν γραφική διεπαφή για τον ορισμό τιμών παραμέτρου. Υπάρχει επίσης διαθέσιμη βασική μέθοδος μόνο κειμένου. Ξανανοίξτε το εφέ για να λειτουργήσει.

en: Generator
el: Δημιουργία

en: LV2 Effects
el: Εφέ LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
el: Παρέχει υποστήριξη στα εφέ LV2 για το Audacity

en: Nyquist Effects
el: Εφέ Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
el: Παρέχει υποστήριξη στα εφέ Nyquist για το Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
el: Εφαρμογή εφέ Nyquist...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
el: Eργασία &Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
el: Κακοσχηματισμένη κεφαλίδα προσθέτου Nyquist

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
el: Ενεργοποίηση της προβολής φασματογράφου κομματιού
    πριν την εφαρμογή των εφέ 'Φασματικά'.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
el: Για να χρησιμοποιήσετε 'Φασματικά εφέ', ενεργοποιήστε 'Φασματική επιλογή'
    στις ρυθμίσεις φασματογραφήματος κομματιού και επιλέξτε
    την περιοχή συχνότητας στην οποία θα δράσει το εφέ.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
el: σφάλμα: Καθορίστηκε το αρχείο "%s" στην κεφαλίδα, αλλά δεν βρέθηκε στη διαδρομή του προσθέτου.

en: Audio selection required.
el: Απαιτείται επιλογή ήχου.

en: Nyquist Error
el: Σφάλμα Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
el: Λυπούμαστε, αδύνατη η εφαρμογή του εφέ σε κομμάτια στέρεο, όπου τα κομμάτια δεν ταιριάζουν.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
el: Υπερβολικά μεγάλη επιλογή για τον κώδικα Nyquist.
    Μέγιστη επιτρεπόμενη επιλογή είναι %ld δείγματα
    (περίπου %.1f ώρες με ρυθμό δειγματοληψίας στα 44100 Hz).

en: Debug Output:
el: Έξοδος αποσφαλμάτωσης:

en: Processing complete.
el: Ολοκλήρωση επεξεργασίας.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
el: τα εφέ ';type tool' δεν μπορούν να επιστρέψουν ήχο από το Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
el: τα εφέ ';type tool' δεν μπορούν να επιστρέψουν ετικέτες από το Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
el: επιστροφή nyx_error από το %s.

en: plug-in
el: πρόσθετο

en: Nyquist returned a list.
el: Το Nyquist επέστρεψε κατάλογο.

en: Nyquist returned the value: %f
el: Το Nyquist επέστρεψε την τιμή: %f

en: Nyquist returned the value: %d
el: Το Nyquist επέστρεψε την τιμή: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
el: Το Nyquist επέστρεψε υπερβολικά πολλά κανάλια ήχου.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
el: Το Nyquist επέστρεψε ένα κανάλι ήχου ως ένα πίνακα.

en: Nyquist returned an empty array.
el: Το Nyquist επέστρεψε έναν κενό πίνακα.

en: Nyquist returned nil audio.
el: Το Nyquist δεν επέστρεψε ήχο.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
el: [Προειδοποίηση: Το Nyquist επέστρεψε άκυρη συμβολοσειρά UTF-8, μετατράπηκε εδώ ως Λατινική-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
el: Αυτή η έκδοση του Audacity δεν υποστηρίζει το πρόσθετο Nyquist έκδοσης %ld

en: Could not open file
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
el: Ο κώδικας σας μοιάζει με σύνταξη SAL, αλλά δεν υπάρχει πρόταση 'επιστροφής'.
    Για SAL, χρησιμοποιήστε μια πρόταση επιστροφής όπως:
           return *track* * 0.1
    ή για LISP, αρχίστε με μια ανοικτή παρένθεση όπως:
            (mult *track* 0.1)
     .

en: Error in Nyquist code
el: Σφάλμα στον κώδικα Nyquist

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
el: Αδυναμία προσδιορισμού γλώσσας

en: "%s" is not a valid file path.
el: το "%s" δεν είναι έγκυρη διαδρομή αρχείου.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
el: Παράταιρα εισαγωγικά στο
    %s

en: Enter Nyquist Command:
el: Εισαγωγή εντολής Nyquist:

en: &Load
el: &Φόρτωση

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
el: Δέσμες ενεργειών Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
el: Δέσμης ενεργειών Lisp

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
el: Το τρέχον πρόγραμμα έχει τροποποιηθεί.
    Να απορριφθούν οι αλλαγές;

en: File could not be loaded
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου

en: File could not be saved
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου

en: Value range:
    %s to %s
el: Περιοχή τιμής:
    %s έως %s

en: Value Error
el: Σφάλμα τιμής

en: Select a file
el: Επιλογή αρχείου

en: Save file as
el: Αποθήκευση αρχείου ως

en: untitled
el: χωρίς τίτλο

en: Vamp Effects
el: Εφέ Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
el: Δίνει υποστήριξη στα εφέ Vamp για το Audacity

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
el: Λυπούμαστε, τα πρόσθετα Vamp δεν μπορούν να εφαρμοστούν σε στερεοφωνικά κομμάτια, όπου τα ατομικά κανάλια των κομματιών δεν ταιριάζουν.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
el: Συγνώμη, αποτυχία φόρτωσης του προσθέτου Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
el: Συγνώμη, αποτυχία αρχικοποίησης του προσθέτου Vamp.

en: Plugin Settings
el: Ρυθμίσεις προσθέτων

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: No format specific options
el: Καμία επιλογή ειδικής μορφής

en: Export Audio
el: Εξαγωγή ήχου

en: Edit Metadata Tags
el: Επεξεργασία των ετικετών μεταδεδομένων

en: Exported Tags
el: Εξαγόμενες ετικέτες

en: All selected audio is muted.
el: Όλοι οι επιλεγμένοι ήχοι βρίσκονται σε σιγή.

en: All audio is muted.
el: Όλοι οι ήχοι βρίσκονται σε σιγή.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να εξαγάγετε το αρχείο ως "%s"?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
el: Πρόκειται να εξάγετε ένα αρχείο %s με το όνομα "%s".
    
    Συνήθως αυτά τα αρχεία καταλήγουν σε ".%s" και κάποια προγράμματα δεν θα ανοίξουν αρχεία με μη συμβατικές καταλήξεις.
    
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να εξαγάγετε το αρχείο με αυτό το όνομα;

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
el: Λυπούμαστε, δεν υποστηρίζονται ονόματα διαδρομής με περισσότερους από 256 χαρακτήρες.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
el: Ένα αρχείο με το όνομα "%s" υπάρχει ήδη.  Να αντικατασταθεί;

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
el: Τα κομμάτια σας θα αναμιχθούν και θα εξαχθούν ως ένα μονοφωνικό αρχείο.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
el: Τα κομμάτια σας θα αναμιχθούν και θα εξαχθούν ως ένα στερεοφωνικό αρχείο.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
el: Τα κομμάτια σας θα αναμιχθούν σε ένα εξαγόμενο αρχείο σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του κωδικοποιητή.

en: Advanced Mixing Options
el: Προχωρημένες επιλογές μίξης

en: Format Options
el: Επιλογές μορφής

en: Channel: %2d
el: Κανάλι: %2d

en: Output Channels: %2d
el: Κανάλια εξόδου: %2d

en: Mixer Panel
el: Πάνελ μείκτη

en: Unable to export.
    Error %s
el: Αδύνατη η εξαγωγή.
    Σφάλμα %s

en: Show output
el: Εμφάνιση εξόδου

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
el: Τα δεδομένα θα διοχετευθούν στην τυπική είσοδο. Το "%f" χρησιμοποιεί το όνομα του αρχείου στο παράθυρο εξαγωγής.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
el: Εκτελέσιμα

en: Find path to command
el: Εύρεση διαδρομής για εντολή

en: (external program)
el: (εξωτερικό πρόγραμμα)

en: Cannot export audio to %s
el: Αδύνατη η εξαγωγή ήχου στο %s

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ήχου χρησιμοποιώντας κωδικοποιητή γραμμής εντολών

en: Exporting the audio using command-line encoder
el: Εξαγωγή του ήχου χρησιμοποιώντας κωδικοποιητή γραμμής εντολών

en: Command Output
el: Έξοδος εντολής

en: &OK
el: &Εντάξει

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
el: Ορίσατε όνομα αρχείου χωρίς επέκταση. Είσαστε σίγουρος;

en: Program name appears to be missing.
el: Φαίνεται να λείπει το όνομα του προγράμματος.

en: "%s" couldn't be found.
el: Δεν βρέθηκε το "%s".

en: Unable to locate "%s" in your path.
el: Αδυναμία εντοπισμού του "%s" στο μονοπάτι σας.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
el: Κατάλληλα ρυθμισμένο FFmpeg απαιτείται για να συνεχίσετε.
    Μπορείτε να το ρυθμίστε στο Προτιμήσεις > Βιβλιοθήκες.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδύνατος ο προσδιορισμός περιγραφής μορφής για το αρχείο "%s".

en: FFmpeg Error
el: Σφάλμα FFmpeg

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδύνατη η κατανομή του περιεχομένου της μορφής εξόδου.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδύνατη η προσθήκη ροής ήχου στο αρχείο εξόδου "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία ανοίγματος αρχείου εξόδου "%s" για εγγραφή. Ο κωδικός σφάλματος είναι %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο εξόδου "%s". Ο κωδικός σφάλματος είναι %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
el: Το FFmpeg δεν μπορεί να βρει τον κωδικοποιητή ήχου 0x%x.
    Η υποστήριξη για αυτόν τον κωδικοποιητή δεν μεταγλωττίστηκε προφανώς.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
el: Ο κωδικοποιητής ανέφερε γενικό σφάλμα (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
el: Ο κωδικοποιητής ανέφερε άκυρη παράμετρο (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του κωδικοποιητή ήχου "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία κατανομής ενδιάμεσης μνήμης για ανάγνωση στο FIFO από ήχο.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία λήψης μεγέθους ενδιάμεσης μνήμης του δείγματος

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία κατανομής ψηφιολέξεων (bytes) για ενδιάμεση μνήμη δειγμάτων

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία ρύθμισης του πλαισίου ήχου

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - αποτυχία του πλαισίου κωδικοποίησης

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Υπερβολικά δεδομένα παραμένουν.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - το nAudioFrameSizeOut είναι υπερβολικά μεγάλο.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
el: FFmpeg : ΣΦΑΛΜΑ - Αδυναμία κωδικοποίησης πλαισίου ήχου.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
el: Έγινε προσπάθεια εξαγωγής %d καναλιών, αλλά ο μέγιστος αριθμός καναλιών για την επιλεγμένη μορφή εξόδου είναι %d

en: Exporting selected audio as %s
el: Εξαγωγή επιλεγμένου ήχου ως %s

en: Exporting the audio as %s
el: Εξαγωγή του ήχου ως %s

en: Invalid sample rate
el: Μη αποδεκτός ρυθμός δειγματοληψίας

en: Resample
el: Επαναδειγματοληψία

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας του έργου (%d) δεν υποστηρίζεται από την
    τρέχουσα μορφή αρχείου εξόδου.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας του έργου (%d) και ο συνδυασμός ρυθμού
    δυαδικών (%d kbps) δεν υποστηρίζεται από την τρέχουσα μορφή αρχείου εξόδου.

en: You may resample to one of the rates below.
el: Μπορείτε να κάνετε επαναδειγματοληψία με έναν από τους παρακάτω ρυθμούς.

en: Sample Rates
el: Ρυθμοί δειγματοληψίας

en: Bit Rate:
el: Ρυθμός μεταφοράς δυαδικών ψηφίων:

en: Quality (kbps):
el: Ποιότητα (kbps):

en: On
el: Άνοιγμα

en: Constrained
el: Περιορισμένος

en: Low Delay
el: Μικρή καθυστέρηση

en: 2.5 ms
el: 2,5 ms

en: Narrowband
el: Στενή ζώνη

en: Mediumband
el: Μεσαία ζώνη

en: Wideband
el: Ευρυζωνική

en: Super Wideband
el: Υπερευρυζωνική

en: Fullband
el: Πλήρης ζώνη

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Frame Duration:
el: Διάρκεια πλαισίου:

en: Vbr Mode:
el: Κατάσταση Vbr:

en: Application:
el: Εφαρμογή:

en: Cutoff:
el: Αποκοπή:

en: Open custom FFmpeg format options
el: Άνοιγμα προσαρμοσμένων επιλογών μορφής FFmpeg

en: Current Format:
el: Τρέχουσα μορφή:

en: Current Codec:
el: Τρέχον κωδικοποιητής:

en: Error Saving FFmpeg Presets
el: Σφάλμα αποθήκευσης των προεπιλογών FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
el: Να αντικατασταθεί το προκαθορισμένο '%s';

en: Confirm Overwrite
el: Επιβεβαίωση αντικατάστασης

en: Please select format before saving a profile
el: Παρακαλούμε επιλέξτε τη μορφή πριν την αποθήκευση μιας κατατομής

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
el: Παρακαλούμε επιλέξτε κωδικοποιητή πριν την αποθήκευση μιας κατατομής

en: Preset '%s' does not exist.
el: Το προκαθορισμένο '%s' δεν υπάρχει.

en: Replace preset '%s'?
el: Να αντικατασταθεί η προεπιλογή '%s';

en: Main
el: Κύριο

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
el: Αρχεία M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
el: Αρχεία AC3 (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
el: Αρχεία AMR (στενής ζώνης) (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
el: Αρχεία ) Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
el: Σρχεία WMA (έκδοση 2) (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
el: Προσαρμοσμένη εξαγωγή FFmpeg

en: Estimate
el: Εκτίμηση

en: 2-level
el: επίπεδο 2

en: 4-level
el: επίπεδο 4

en: 8-level
el: επίπεδο 8

en: Full search
el: Πλήρης αναζήτηση

en: Log search
el: Αναζήτηση ημερολογίου

en: Configure custom FFmpeg options
el: Ρύθμιση προσαρμοσμένων επιλογών FFmpeg

en: Preset:
el: Προεπιλογή:

en: Load Preset
el: Φόρτωση προεπιλογής

en: Import Presets
el: Εισαγωγή προεπιλογών

en: Export Presets
el: Εξαγωγή προεπιλογών

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
el: Κωδικοποιητής:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
el: Δεν είναι όλες οι μορφές συμβατές. Ούτε είναι όλοι οι συνδιασμοί των επιλογών συμβατοί με όλους τους κωδικοποιητές.

en: Show All Formats
el: Εμφάνιση όλων των μορφών

en: Show All Codecs
el: Εμφάνιση όλων των κωδικοποιητών

en: General Options
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
el: Κωδικός γλώσσας 3 γραμμάτων ISO 639
    Προαιρετικό
    κενό - αυτόματο

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Bit Reservoir
el: Απόθεμα δυαδικών ψηφίων

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
el: Ετικέτα κωδικοποιητή (FOURCC)
    Προαιρετικό
    κενό - αυτόματο

en: Tag:
el: Ετικέτα:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
el: Ο ρυθμός δυαδικών (δυαδικά/δευτερόλεπτο) επηρεάζει το τελικό μέγεθος αρχείου και την ποιότητα
    Μερικοί κωδικοποιητές μπορεί να δεχτούν μόνο ειδικές τιμές (128k, 192k, 256k κλπ)
    0 - αυτόματα
    Συνιστάται - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
el: Η γενική ποιότητα, χρησιμοποιείται διαφορετικά από διάφορους κωδικοποιητές
    Απαιτείται για vorbis
    0 - αυτόματο
    -1 - ανενεργό (χρησιμοποιήστε ρυθμό δυαδικών στη θέση του)

en: Quality:
el: Ποιότητα:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
el: Ρυθμός δειγμάτων (Hz)
    0 - να μην αλλαχθεί ο ρυθμός δειγμάτων

en: Sample Rate:
el: Ρυθμός δειγματοληψίας:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
el: Πλάτος ζώνης αποκοπής ήχου (Hz)
    Προαιρετικό
    0 - αυτόματο

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
el: Κατατομή AAC
    χαμηλή συνθετότητα -προεπιλογή
    Οι περισσότερες συσκευές δεν θα παίξουν τίποτα άλλο από LC

en: Profile:
el: Κατατομή:

en: FLAC options
el: Επιλογές FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
el: Επίπεδο συμπίεσης
    Απαιτείται για FLAC
    -1 - αυτόματο
    ελάχιστο - 0 (γρήγορη κωδικοποίηση, μεγάλο αρχείο εξόδου)
    μέγιστο - 10 (αργή κωδικοποίηση, μικρό αρχείο εξόδου)

en: Compression:
el: Συμπίεση:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
el: Μέγεθος πλαισίου
    Προαιρετικό
    0 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 16
    μέγιστο - 65535

en: Frame:
el: Πλαίσιο:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
el: Ακρίβεια συντελεστών LPC
    Προαιρετικό
    0 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 1
    μέγιστο - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
el: Μέθοδος σειράς πρόβλεψης
    Εκτίμηση - πολύ γρήγορη, μικρότερη συμπίεση
    Αναζήτηση ημερολογίου - πολύ αργή, άριστη συμπίεση
    Πλήρης αναζήτηση - προεπιλογή

en: PdO Method:
el: Μέθοδος PdO:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
el: Ελάχιστη σειρά πρόβλεψης
    Προαιρετικό
    -1 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 0
    μέγιστο - 32 (με LPC) ή 4 (χωρίς LPC)

en: Min. PdO
el: Ελάχιστο PdO

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
el: Μέγιστη σειρά πρόβλεψης
    Προαιρετικό
    -1 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 0
    μέγιστο - 32 (με LPC) ή 4 (χωρίς LPC)

en: Max. PdO
el: Μέγιστο PdO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
el: Ελάχιστη σειρά διαμερίσματος
    Προαιρετικό
    -1 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 0
    μέγιστο - 8

en: Min. PtO
el: Ελάχιστο PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
el: Μέγιστη σειρά διαμερίσματος
    Προαιρετικό
    -1 - προεπιλογή
    ελάχιστο - 0
    μέγιστο - 8

en: Max. PtO
el: Μέγιστο PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
el: Χρήση LPC

en: MPEG container options
el: Επιλογές περιέκτη MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
el: Μέγιστος ρυθμός δυαδικών της πολυσύνθετης ροής
    Προαιρετικό
    0 - προεπιλογή

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
el: Ρυθμός πολυπλέκτη:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
el: Μέγεθος πακέτου
    Προαιρετικό
    0 - προεπιλογή

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
el: Μέγεθος πακέτου:

en: You can't delete a preset without name
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε μια προεπιλογή χωρίς όνομα

en: Delete preset '%s'?
el: Να διαγραφεί η προεπιλογή '%s';

en: You can't save a preset without a name
el: Δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε μια προεπιλογή χωρίς όνομα

en: Select xml file with presets to import
el: Επιλέξτε αρχείο xml με προεπιλογές για εισαγωγή

en: No presets to export
el: Χωρίς προεπιλογές για εξαγωγή

en: Select xml file to export presets into
el: Επιλέξτε το αρχείο xml για να εξάγετε τις προεπιλογές στο

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
el: Η μορφή %s δεν είναι συμβατή με τον κωδικοποιητή %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
el: Ασύμβατη μορφή και κωδικοποιητής

en: Failed to guess format
el: Αποτυχία πρόβλεψης μορφής

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
el: Αποτυχία εύρεσης κωδικοποιητή

en: 0 (fastest)
el: 0 (γρηγορότερο)

en: 8 (best)
el: 8 (καλύτερη)

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Bit depth:
el: Βάθος Βit:

en: FLAC Files
el: Αρχεία FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
el: Η εξαγωγή FLAC δεν μπόρεσε να ανοίξει το %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
el: Ο κωδικοποιητής FLAC απέτυχε να αρχικοποιήσει
    Κατάσταση: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ήχου ως FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
el: Εξαγωγή του ήχου ως FLAC

en: MP2 Files
el: Αρχεία MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
el: Αδύνατη η εξαγωγή με μορφή MP2 με αυτό το ρυθμό δειγματοληψίας και ρυθμό bit

en: Unable to open target file for writing
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου προορισμού για εγγραφή

en: Exporting selected audio at %ld kbps
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ήχου στα %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
el: Εξάγεται ο ήχος στα %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
el: 220-260 kbps (Άριστη ποιότητα)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
el: 45-85 kbps (Μικρότερα αρχεία)

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
el: Εξωφρενικό, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
el: Ακραίο, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
el: Τυπικό, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
el: Μεσαίο, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
el: Εξωφρενικό

en: Extreme
el: Ακραίο

en: Standard
el: Τυπικό

en: Medium
el: Μέτριο

en: Preset
el: Προκαθορισμένο

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Average
el: Μέσος Όρος

en: Constant
el: Σταθερή

en: Joint Stereo
el: Συνδυασμένο στερεοφωνικό

en: Stereo
el: Στέρεο

en: Bit Rate Mode:
el: Ρυθμός μεταφοράς Bit:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
el: Ποιότητα

en: Channel Mode:
el: Λειτουργία καναλιού:

en: Force export to mono
el: Αναγκαστική εξαγωγή σε μονοφωνικό

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
el: Εντοπισμός του LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
el: Το Audacity χρειάζεται το αρχείο %s για να δημιουργήσει MP3.

en: Location of %s:
el: Τοποθεσία του %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
el: Για να βρείτε το %s, πατήστε εδώ -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
el: Για να λάβετε ένα δωρεάν αντίγραφο του LAME, πατήστε εδώ -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
el: Πού βρίσκεται το %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
el: Συνδέεστε στο lame_enc.dll v%d.%d. Αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή με το Audacity %d.%d.%d.
    Παρακαλούμε μεταφορτώστε την τελευταία έκδοση του 'LAME for Audacity'.

en: Only lame_enc.dll
el: Μόνο lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
el: Μόνο libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
el: Μόνο libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
el: Μόνο libmp3lame.so.0

en: Primary shared object files
el: Πρωτογενώς κοινόχρηστα αρχεία αντικειμένου

en: Extended libraries
el: Επεκταμένες βιβλιοθήκες

en: MP3 Files
el: Αρχεία MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
el: Αδύνατο το άνοιγμα της βιβλιοθήκης κωδικοποίησης MP3 !

en: Could not initialize MP3 encoding library!
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση της βιβλιοθήκης κωδικοποίησης MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
el: Δεν υπάρχει αποδεκτή ή υποστηριζόμενη βιβλιοθήκη κωδικοποίησης MP3!

en: Unable to initialize MP3 stream
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση ροής MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
el: Εξάγεται ο επιλεγμένος ήχος με προκαθορισμένο το %s

en: Exporting the audio with %s preset
el: Εξάγεται ο ήχος με προκαθορισμένο το %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ήχου με ποιότητα VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
el: Εξαγωγή του ήχου με ποιότητα VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ήχου στα %d Kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
el: Εξαγωγή του ήχου στα %d Kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
el: Επιστράφηκε σφάλμα %ld από κωδικοποιητή MP3

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας του έργου (%d) δεν υποστηρίζεται από
    τη μορφή αρχείου MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας του έργου (%d) και ο συνδυασμός ρυθμού δυαδικών (%d kbps)
    δεν υποστηρίζεται από τη μορφή αρχείου MP3.

en: MP3 export library not found
el: Η βιβλιοθήκη εξαγωγής MP3 δεν βρέθηκε

en: (Built-in)
el: (Ενσωματωμένο)

en: Export Multiple
el: Πολλαπλή εξαγωγή

en: Cannot Export Multiple
el: Δεν μπορεί να γίνει πολλαπλή εξαγωγή

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
el: Δεν έχετε κομμάτια ήχου σε σίγαση και καθόλου εφαρμόσιμες
    ετικέτες, έτσι δεν μπορείτε να εξάγετε σε ξεχωριστά αρχεία ήχου.

en: Using Label/Track Name
el: Χρήση ονόματος ετικέτας/κομματιού

en: Numbering before Label/Track Name
el: Αρίθμηση πριν το όνομα ετικέτας/κομματιού

en: Numbering after File name prefix
el: Αρίθμηση μετά το πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Export files to:
el: Εξαγωγή αρχείων σε:

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Create
el: Δημιουργία

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Split files based on:
el: Διαχωρισμός αρχείων βασιζόμενος σε:

en: Include audio before first label
el: Να περιλαμβάνεται ο ήχος πριν την πρώτη ετικέτα

en: First file name:
el: Πρώτο όνομα αρχείου:

en: First file name
el: Πρώτο όνομα αρχείου

en: Name files:
el: Ονομασία αρχείων:

en: File name prefix:
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου:

en: File name prefix
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Overwrite existing files
el: Αντικατάσταση υπαρχόντων αρχείων

en: "%s" successfully created.
el: το "%s" δημιουργήθηκε με επιτυχία.

en: Choose a location to save the exported files
el: Επιλέξτε μια τοποθεσία για την αποθήκευση των εξαγόμενων αρχείων

en: Successfully exported the following %lld file(s).
el: Επιτυχής εξαγωγή του/των ακόλουθου/ων %lld αρχείου/ων.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
el: Κάτι πήγε στραβά μετά την εξαγωγή του/των ακόλουθου/ων %lld αρχείου/ων.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
el: Η εξαγωγή ακυρώθηκε μετά την εξαγωγή του/των ακόλουθου/ων %lld αρχείου/ων.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
el: Η εξαγωγή σταμάτησε μετά την εξαγωγή του/των %lld αρχείου/ων.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
el: Κάτι πήγε πολύ στραβά μετά την εξαγωγή του/των ακόλουθου/ων %lld αρχείου/ων.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
el: το "%s" δεν υπάρχει.
    
    Θα θέλατε να δημιουργηθεί;

en: Continue to export remaining files?
el: Να συνεχιστεί η εξαγωγή των υπόλοιπων αρχείων;

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name.
    You cannot use any of these characters:
    
    %s
    
    Suggested replacement:
el: Η ετικέτα ή το κομμάτι "%s" δεν είναι επιτρεπτό όνομα αρχείου.
    Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιονδήποτε από αυτούς τους χαρακτήρες:
    
    %s
    
    Προτεινόμενη αντικατάσταση:

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    
    Suggested replacement:
el: Η ετικέτα ή το κομμάτι "%s" δεν είναι επιτρεπτό όνομα αρχείου. Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το "%s".
    
    Προτεινόμενη αντικατάσταση:

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Ogg Vorbis Files
el: Αρχεία Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα ρυθμού ή ποιότητας

en: Unable to export - problem with metadata
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα με τα μεταδεδομένα

en: Unable to export - problem initialising
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα αρχικοποίησης

en: Unable to export - problem creating stream
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα δημιουργίας ροής

en: Unable to export - problem with packets
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα με τα πακέτα

en: Unable to export - problem with file
el: Αδυναμία εξαγωγής - πρόβλημα με το αρχείο

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου ακουστικού σήματος ως Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
el: Εξαγωγή του ήχου ως Ogg Vorbis

en: Header:
el: Κεφαλίδα:

en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Other uncompressed files
el: Άλλα μη συμπιεσμένα αρχεία

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
el: Προσπαθήσατε να εξάγετε ένα αρχείο WAV ή AIFF που μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 4GB.
    Το Audacity δεν μπορεί να το κάνει αυτό, η εξαγωγή εγκαταλείφθηκε.

en: Error Exporting
el: Σφάλμα εξαγωγής

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
el: Το εξαγόμενο αρχείο σας WAV έχει περικοπεί επειδή το Audacity
    δεν μπορεί να εξάγει αρχεία WAV μεγαλύτερα από 4GB.

en: GSM 6.10 requires mono
el: Το GSM 6.10 απαιτεί μονοφωνικό

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
el: Οι μορφές WAVEX και GSM 6.10 δεν είναι συμβατές

en: Cannot export audio in this format.
el: Αδύνατη η εξαγωγή ακουστικού σήματος σε αυτή τη μορφή.

en: Exporting the selected audio as %s
el: Εξαγωγή επιλεγμένου ακουστικού σήματος ως %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή αρχείου %s (πλήρης δίσκος;).
    Το αρχείο Libsnd λέει "%s"

en: All supported files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
el: Το "%s" 
    είναι ένα αρχείο MIDI, όχι ένα αρχείο ήχου. 
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου για
    αναπαραγωγή, αλλά μπορείτε να το επεξεργαστείτε πατώντας Αρχείο > Εισαγωγή > MIDI.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
el: Το "%s" 
    δεν είναι αρχείο ήχου. 
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου.

en: Select stream(s) to import
el: Επιλέξτε τις ροές για εισαγωγή

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
el: Αυτή η έκδοση του Audacity δεν μεταφράστηκε/προσαρμόστηκε με %s υποστήριξη.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα κομμάτι ήχου CD. 
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει άμεσα ηχητικά CDs. 
    Εξάγετε (αντιγράψτε) τα κομμάτια του CD  σε μια μορφή ήχου 
    που μπορεί το Audacity να εισάγει, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο καταλόγου αναπαραγωγής. 
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτό το αρχείο επειδή περιέχει μόνο συνδέσμους σε άλλα αρχεία. 
    Μπορείτε ίσως να το ανοίξετε σε έναν επεξεργαστή κειμένου και να μεταφορτώσετε τα ενεργά αρχεία ήχου.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο ήχου πολυμέσων Windows. 
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου λόγω
    περιορισμών ευρεσιτεχνίας.Χρειάζεται να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα προχωρημένο αρχείο κωδικοποίησης ήχου.
    Χωρίς την προαιρετική βιβλιοθήκη FFmpeg, το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείων.
    Αλλιώς, πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα κρυπτογραφημένο αρχείο ήχου.
    Αυτά είναι τυπικά από μία δικτυακή μουσική αποθήκη.
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου λόγω κρυπτογράφησης.
    Δοκιμάστε να γράψετε το αρχείο στο Audacity, ή να το γράψετε
    στο CD ήχου και έπειτα να εξάγετε το κομμάτι CD σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο πολυμέσων RealPlayer.
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτήν την ιδιοταγή μορφή.
    Πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο με βάση νότες, δεν είναι αρχείο ήχου.
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου.
    Προσπαθήστε να το μετατρέψετε σε ένα αρχείο ήχου όπως WAV ή AIFF και
    έπειτα να το εισάγετε, ή να το γράψετε στο Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο ήχου Musepack.
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου.
    Αν νομίζετε ότι μπορεί να είναι ένα αρχείο mp3, μετονομάστε το στο
    τέλος με ".mp3" και προσπαθήστε να το εισάγετε ξανά. Αλλιώς πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου,
    όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο ήχου Wavpack.
    Το Audacity δεν μπορεί να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου.
    Πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα ψηφιακό αρχείο ήχου Dolby.
    Το Audacity δεν μπορεί προς το παρόν να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου
    Πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο ήχου Ogg Speex.
    Το Audacity δεν μπορεί προς το παρόν να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου
    Πρέπει να το μετατρέψετε σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
el: Το "%s" είναι ένα αρχείο βίντεο.
    Το Audacity δεν μπορεί προς το παρόν να ανοίξει αυτόν τον τύπο αρχείου
    Πρέπει να εξάγετε τον ήχο σε μια υποστηριζόμενη μορφή ήχου, όπως WAV ή AIFF.

en: File "%s" not found.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο "%s".

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
el: Το Audacity δεν αναγνώρισε τον τύπο του αρχείου '%s'.
    
    %sΓια ασυμπίεστα αρχεία, δοκιμάστε επίσης Αρχείο > Εισαγωγή > Ακατέργαστα δεδομένα.

en: Try installing FFmpeg.
el: Προσπαθήστε να εγκαταστήσετε το FFmpeg.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
el: Το Audacity αναγνώρισε τον τύπο του αρχείου '%s'.
    Οι εισαγωγείς που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν τέτοια αρχεία είναι:
    %s,
    αλλά κανένα τους δεν κατάλαβε αυτή τη μορφή του αρχείου.

en: AUP project files (*.aup)
el: Αρχεία έργου AUP (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
el: Αδυναμία εισαγωγής του έργου:
    
    %s

en: Import Project
el: Εισαγωγή έργου

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
el: Αυτό το έργο αποθηκεύτηκε με την έκδοση 1.0 του Audacity ή παλιότερη. Η μορφή έχει
    αλλάξει και αυτή η έκδοση του Audacity δεν μπορεί να εισάγει το έργο.
    
    Χρησιμοποιήστε μια έκδοση του Audacity πριν την v3.0.0 για να αναβαθμίσετε το έργο και έπειτα
    μπορείτε να το εισάγετε με αυτήν την έκδοση του Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
el: Εσωτερικό σφάλμα στον εισαγωγέα...η ετικέτα δεν αναγνωρίστηκε

en: Invalid project 'vpos' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'vpos'.

en: Invalid project 'h' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'h'.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'zoom'.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'sel0'.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'sel1'.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'selLow'.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα του έργου 'selHigh'.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
el: Αδύνατη η εύρεση του φακέλου των δεδομένων έργου: "%s"

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
el: Τα κομμάτια MIDI βρέθηκαν σε αρχείο έργου, αλλά αυτή η έκδοση του Audacity δεν περιλαμβάνει υποστήριξη MIDI, παράκαμψη του κομματιού.

en: Project Import
el: Εισαγωγή έργου

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
el: Το ενεργό έργο έχει ήδη κομμάτι χρόνου και εμφανίστηκε ένα στο εισαγόμενο έργο, παράκαμψη του εισαγόμενου κομματιού χρόνου.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
el: Άκυρη αλληλουχία γνωρίσματος 'maxsamples'.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
el: Άκυρο γνώρισμα της ακολουθίας 'sampleformat'.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
el: Άκυρη αλληλουχία γνωρίσματος 'numsamples'.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
el: Αδυναμία ανάλυσης του γνωρίσματος 'start' του μπλοκ κύματος (waveblock)

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
el: Λείπει το αρχείο έργου %s
    
    Στη θέση του εισάγεται σιγή.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
el: Λείπει ή είναι άκυρο το γνώρισμα 'len' απλού αρχείου μπλοκ.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
el: Λείπει ή είναι άκυρο το γνώρισμα 'len' του αρχείου μπλοκ σιγής (silentblockfile).

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
el: Λείπει το αρχείο ψευδωνύμου %s
    
    Στη θέση του εισάγεται σιγή.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
el: Λείπει ή είναι άκυρο το γνώρισμα 'aliasstart' του pcmaliasblockfile.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
el: Λείπει ή είναι άκυρο το γνώρισμα 'aliaslen' του pcmaliasblockfile.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
el: Σφάλμα κατά την επεξεργασία του %s
    
    Εισαγωγή σιγής.

en: Failed to open %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
el: Αποτυχία αναζήτησης της θέσης του %lld στο %s

en: Unable to read %lld samples from %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση %lld δειγμάτων από %s

en: FFmpeg-compatible files
el: Συμβατά αρχεία με FFmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
el: Δείκτης[%02x] Κωδικοποιητής[%s], Γλώσσα[%s], Ρυθμός δυαδικών[%s], Κανάλια[%d], Διάρκεια[%d]

en: FLAC files
el: Αρχεία FLAC

en: GStreamer-compatible files
el: Αρχεία συμβατά με GStreamer

en: Unable to add decoder to pipeline
el: Αδύνατη η προσθήκη αποκωδικοποιητή στη διοχέτευση

en: GStreamer Importer
el: Εισαγωγέας GStreamer

en: Unable to set stream state to paused.
el: Αδύνατη η ρύθμιση της κατάστασης ροής σε παύση.

en: Index[%02d], Type[%s], Channels[%d], Rate[%d]
el: Δείκτης[%02d], Τύπος[%s], Κανάλια[%d], Ρυθμός[%d]

en: File doesn't contain any audio streams.
el: Το αρχείο δεν περιέχει ροές ήχου.

en: Unable to import file, state change failed.
el: Αδύνατη η εισαγωγή αρχείου, αποτυχία αλλαγής κατάστασης.

en: GStreamer Error: %s
el: Σφάλμα GStreamer: %s

en: List of Files in basic text format
el: Λίστα Αρχείων σε μορφή basic text

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
el: Μη αποδεκτή μετατόπιση window στο αρχείο LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
el: LOF Σφάλμα

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
el: Μη αποδεκτή διάρκεια στο αρχείο LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
el: Τα κομμάτια MIDI δεν μπορούν να μετατοπιστούν ξεχωριστά , μόνο τα αρχεία ακουστικού σήματος μπορούν.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
el: Άκυρη μετατόπιση κομματιού στο αρχείο LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
el: Εισήχθη MIDI από '%s'

en: Import MIDI
el: Εισαγωγή MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %s: Το όνομα του αρχείου είναι υπερβολικά μικρό.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου :%s Εσφαλμένος τύπος αρχείου.

en: Could not open file %s.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s.

en: MP3 files
el: Αρχεία MP3

en: Import failed
    
    This is likely caused by a malformed MP3.
el: Αποτυχία εισαγωγής
    
    Αυτό μπορεί να προκλήθηκε από αλλοιωμένο MP3.

en: Ogg Vorbis files
el: Αρχεία Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
el: Δείκτης[%02x] Έκδοση[%d], Κανάλια[%d], Ρυθμός[%ld]

en: Media read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης πολυμέσου

en: Not an Ogg Vorbis file
el: Δεν είναι αρχείο Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
el: Λάθος ταίριασμα της έκδοσης Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
el: Μη αποδεκτή Vorbis bitstream κεφαλίδα

en: Internal logic fault
el: Εσωτερικό λογικό σφάλμα

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
el: WAV, AIFF, και άλλοι μη συμπιεσμένοι τύποι

en: AVR (Audio Visual Research)
el: AVR (Οπτικοακουστική αναζήτηση)

en: 32 bit float
el: κιν υποδ 32-bit

en: 64 bit float
el: κιν υποδ 32-bit

en: Importing %s
el: Εισαγωγή %s

en: QuickTime files
el: Αρχεία QuickTime

en: Unable to start QuickTime extraction
el: Αδύνατη η έναρξη εξαγωγής QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
el: Αδύνατος ο ορισμός ποιότητας απόδοσης QuickTime

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
el: Αδύνατος ο ορισμός διακριτής ιδιότητας καναλιών του QuickTime

en: Unable to get QuickTime sample size property
el: Αδύνατη η λήψη ιδιότητας μεγέθους δείγματος του QuickTime

en: Unable to retrieve stream description
el: Αδύνατη η ανάκτηση περιγραφής ροής

en: Unable to get fill buffer
el: Αδύνατη η λήψη ενδιάμεσης μνήμης πλήρωσης

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
el: Εισαγωγή ανεπεξέργαστων δεδομένων (Raw)

en: Import Raw Data
el: Εισαγωγή ανεπεξέργαστων δεδομένων

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
el: Χωρίς διάταξη ψηφιολέξεων

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
el: Ελάσσονα τελική

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
el: Μείζονα τελική

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
el: Προεπιλεγμένη διάταξη ψηφιολέξεων

en: 1 Channel (Mono)
el: 1 κανάλι(μονό)

en: 2 Channels (Stereo)
el: 2 κανάλια (στέρεο)

en: %d Channels
el: %d κανάλια

en: Byte order:
el: Σειρά ψηφιολέξης:

en: Channels:
el: Κανάλια:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
el: Ξεκίνημα μετατόπισης:

en: Amount to import:
el: Μέγεθος προς εισαγωγή:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
el: Ρυθμός δειγματοληψίας:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
el: Αναγνώριση

en: &Import
el: Εισαγωγή

en: Bad data size. Could not import audio
el: Κακό μέγεθος δεδομένων. Αδυναμία εισαγωγής ήχου

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
el: το %s αριστερά

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
el: το %s δεξιά

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
el[0]: %s %s, %d από %d απόσπασμα %s
el[1]: %s %s, %d από %d αποσπάσματα %s

en: start
el: αρχή

en: end
el: τέλος

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
el[0]: %s %s και %s %s, %d και %d από %d απόσπασμα %s
el[1]: %s %s και %s %s, %d και %d από %d αποσπάσματα %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
el[0]: %s, %d από %d απόσπασμα %s
el[1]: %s, %d από %d αποσπάσματα %s

en: Time shifted clips to the right
el: Αποσπάσματα μετατοπισμένου χρόνου δεξιά

en: Time shifted clips to the left
el: Αποσπάσματα μετατοπισμένου χρόνου αριστερά

en: Time-Shift
el: Χρονική μετατόπιση

en: clip not moved
el: το απόσπασμα δεν μετακινήθηκε

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
el: Προ&ηγούμενο όριο αποσπάσματος στον δρομέα

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
el: Δρομέας στο επό&μενο όριο αποσπάσματος

en: Previo&us Clip
el: Π&ροηγούμενο απόσπασμα

en: Select Previous Clip
el: Επιλογή προηγούμενου αποσπάσματος

en: N&ext Clip
el: Ε&πόμενο απόσπασμα

en: Select Next Clip
el: Επιλογή επόμενου αποσπάσματος

en: Pre&vious Clip Boundary
el: Προ&ηγούμενο όριο αποσπάσματος

en: Cursor to Prev Clip Boundary
el: Ο δρομέας στο επόμενο όριο αποσπάσματος

en: Ne&xt Clip Boundary
el: Επό&μενο όριο αποσπάσματος

en: Cursor to Next Clip Boundary
el: Ο δρομέας στο επόμενο όριο αποσπάσματος

en: Time Shift &Left
el: Χρονική μετατόπιση α&ριστερά

en: Time Shift &Right
el: Χρονική μετατόπιση &δεξιά

en: Pasted text from the clipboard
el: Επικολλημένο κείμενο από το πρόχειρο

en: Pasted from the clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Nothing to undo
el: Τίποτα για αναίρεση

en: Nothing to redo
el: Τίποτα για επαναφορά

en: Cut to the clipboard
el: Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
el: Διαγραμμένο %.2f δευτ. σε t=%.2f

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
el: Η επικόλληση ενός τύπου κομματιού σε ένα άλλο δεν επιτρέπεται.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
el: Δεν επιτρέπεται η αντιγραφή από στερεοφωνικό ήχο σε μονοφωνικό κομμάτι.

en: Duplicated
el: Έχει δημιουργηθεί αντίγραφο

en: Duplicate
el: Δημιουργία αντιγράφου

en: Split-cut to the clipboard
el: Διαίρεση-Αποκοπή στο πρόχειρο

en: Split Cut
el: Διαίρεση-Αποκοπή

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
el: Διαίρεση-διαγράφηκαν %.2f δευτερόλεπτα στο t=%.2f

en: Split Delete
el: Διαίρεση-Διαγραφή

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
el: Επιλεγμένα κομμάτια σε σίγαση για %.2f δευτερόλεπτα στο %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
el: Σιγή

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
el: Περικοπή επιλεγμένων κομματιών ήχου από %.2f δευτερόλεπτα σε %.2f δευτερόλεπτα

en: Trim Audio
el: Περικοπή ήχου

en: Split
el: Διαχωρισμός

en: Split to new track
el: Διαίρεση σε νέο κομμάτι

en: Split New
el: Διαίρεση σε νέο

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
el: Ενώθηκαν %.2f δευτερόλεπτα στο t=%.2f

en: Join
el: Ένωση

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
el: Αποσπάστηκαν %.2f δευτερόλεπτα στο t=%.2f

en: Detach
el: Απόσπαση

en: Metadata Tags
el: Ετικέτες μεταδεδομένων

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
el: Α&ποκοπή

en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
el: &Αντιγραφή

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
el: &Επικόλληση

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
el: Διπλασιασμός

en: R&emove Special
el: Ειδική α&φαίρεση

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
el: Διαίρεση-&Αποκοπή

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
el: Διαίρεση-Δια&γραφή

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
el: Σίγαση ή&χου

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
el: &Περικοπή ήχου

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
el: &Διαίρεση

en: Split Ne&w
el: Διαίρεση σε &νέο

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
el: Έ&νωση

en: Detac&h at Silences
el: Διαχωρισμός όπου υπάρχει σιγή

en: &Delete Key
el: Πλήκτρο &διαγραφής

en: Delete Key&2
el: Πλήκτρο διαγραφής&2

en: Ext&ra
el: Ε&πιπρόσθετα

en: Mi&xer
el: Μεί&κτης

en: Ad&just Playback Volume...
el: Ρύ&θμιση έντασης αναπαραγωγής...

en: &Increase Playback Volume
el: Αύ&ξηση έντασης αναπαραγωγής

en: &Decrease Playback Volume
el: Μεί&ωση έντασης αναπαραγωγής

en: Adj&ust Recording Volume...
el: Ρύ&θμιση έντασης ηχογράφησης...

en: I&ncrease Recording Volume
el: Αύξ&ηση έντασης ηχογράφησης

en: D&ecrease Recording Volume
el: Μείω&ση έντασης ηχογράφησης

en: De&vice
el: Συ&σκευή

en: Change &Recording Device...
el: Αλλαγή &συσκευής ηχογράφησης...

en: Change &Playback Device...
el: Αλλαγή συσκευής α&ναπαραγωγής...

en: Change Audio &Host...
el: Αλλαγή &δέκτη ήχου...

en: Change Recording Cha&nnels...
el: Αλλαγή κα&ναλιών ηχογράφησης...

en: &Full Screen (on/off)
el: &Πλήρης οθόνη (ναι/όχι)

en: Cannot proceed to export.
el: Αδύνατη η συνέχιση της εξαγωγής.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου '%s'. 
    Το αρχείο που ήδη υπάρχει δεν είναι κατάλογος

en: Export Selected Audio
el: Εξαγωγή επιλεγμένου ήχου

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
el: ετικέτες.txt

en: There are no label tracks to export.
el: Δεν υπάρχουν κομμάτια ετικέτας για εξαγωγή.

en: Please select only one Note Track at a time.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε μόνο ένα κομμάτι νότας την φορά.

en: Please select a Note Track.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε ένα κομμάτι νότας.

en: Export MIDI As:
el: Εξαγωγή MIDI ως:

en: MIDI file
el: Aρχείο MIDI

en: Allegro file
el: Αρχείο Allegro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
el: Έχετε επιλέξει ένα όνομα αρχείου με μια μη αναγνωρίσιμη επέκταση αρχείου.
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Export MIDI
el: Εξαγωγή MIDI

en: Imported labels from '%s'
el: Εισήχθησαν ετικέτες από το '%s'

en: Import Labels
el: Εισαγωγή ετικετών

en: Select a MIDI file
el: Επιλέξτε αρχείο MIDI

en: MIDI and Allegro files
el: Αρχεία MIDI και Allegro

en: MIDI files
el: Αρχεία MIDI

en: Allegro files
el: Αρχεία Allegro

en: &Dangerous Reset...
el: &Επικίνδυνη επαναφορά...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: &Save Project
el: &Αποθήκευση έργου

en: Save Project &As...
el: &Αποθήκευση έργου ως...

en: &Backup Project...
el: Α&ντίγραφο ασφαλείας έργου...

en: &Export
el: Ε&ξαγωγή

en: Export as MP&3
el: Εξαγωγή ως MP&3

en: Export as &WAV
el: Εξαγωγή ως &WAV

en: Export as &OGG
el: Εξαγωγή ως &OGG

en: &Export Audio...
el: &Εξαγωγή ήχου...

en: Expo&rt Selected Audio...
el: Ε&ξαγωγή επιλεγμένου ήχου...

en: Export &Labels...
el: Εξαγωγή &ετικετών...

en: Export &Multiple...
el: Εξαγωγή &πολλαπλών...

en: Export MI&DI...
el: Εξαγωγή MI&DI...

en: &Audio...
el: Ή&χος...

en: &Labels...
el: &Ετικέτες...

en: &Raw Data...
el: Ανεπεξέργαστα &δεδομένα(Raw)...

en: Pa&ge Setup...
el: Ρύθμιση &σελίδας...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
el: Έ&ξοδος

en: Hidden File Menu
el: Κρυμμένο μενού αρχείου

en: Export as FLAC
el: Εξαγωγή ως FLAC

en: Do you have these problems?
el: Έχετε αυτά τα προβλήματα;

en: Fix
el: Διόρθωση

en: Quick Fixes
el: Γρήγορες ρυθμίσεις

en: Nothing to do
el: Δεν υπάρχει τίποτα να γίνει

en: No quick, easily fixed problems were found
el: Δεν βρέθηκαν γρήγορα, ευκολοεπιλύσιμα προβλήματα

en: Clocks on the Tracks
el: Ρολόγια στα κομμάτια

en: Can't select precisely
el: Αδύνατη η ακριβής επιλογή

en: Recording stops and starts
el: Η ηχογράφηση σταματά και ξεκινά

en: Fixed
el: Διορθώθηκε

en: Audio Device Info
el: Πληροφορίες των συσκευών ήχου

en: &Quick Fix...
el: &Γρήγορη διόρθωση...

en: &Getting Started
el: &Ξεκίνημα

en: Audacity &Manual
el: Εγ&χειρίδιο του Audacity

en: &Quick Help...
el: &Γρήγορη βοήθεια...

en: &Manual...
el: Εγ&χειρίδιο...

en: &Diagnostics
el: &Διαγνωστικά

en: Au&dio Device Info...
el: Πληροφορίες των συσκευών ή&χου...

en: Show &Log...
el: Εμφάνιση &ημερολογίου...

en: &Generate Support Data...
el: &Δημιουργία δεδομένων υποστήριξης...

en: &Check for Updates...
el: Έ&λεγχος για ενημερώσεις...

en: Added label
el: Προστέθηκε ετικέτα

en: Paste Text to New Label
el: Επικόλληση κειμένου στη νέα ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
el: Αποκοπή περιοχών ήχου με ετικέτα στο πρόχειρο

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
el: Αποκοπή ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
el: Διαγράφηκαν περιοχές ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
el: Διαγραφή ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
el: Διαίρεση-Διαγραφή περιοχών ήχου με ετικέτα στο πρόχειρο

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
el: Διαίρεση-Αποκοπή ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
el: Διαιρέθηκαν-Διαγράφηκαν περιοχές ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
el: Διαίρεση-Διαγραφή ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
el: Έγινε σίγαση σε περιοχές ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
el: Σίγαση ήχου με ετικέτα

en: Copied labeled audio regions to clipboard
el: Αντιγραφή των περιοχών ήχου με ετικέτα στο πρόχειρο

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
el: Αντιγραφή ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
el: Διαίρεση ήχου με ετικέτα (σημείων ή περιοχών)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
el: Διαίρεση ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
el: Ένωση ήχου με ετικέτα (σημεία ή περιοχές)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
el: Ένωση ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
el: Αποσπάστηκαν οι περιοχές ήχου με ετικέτα

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
el: Απόσπαση ήχου με ετικέτα

en: Created new label track
el: Δημιουργήθηκε νέο κομμάτι ετικέτας

en: New Track
el: Νέο κομμάτι

en: &Labels
el: &Ετικέτες

en: &Edit Labels...
el: &Επεξεργασία ετικετών...

en: Add Label at &Selection
el: Προσθήκη ετικέτας στην ε&πιλογή

en: Add Label at &Playback Position
el: Προσθήκη ετικέτας στην θέση α&ναπαραγωγής

en: Paste Te&xt to New Label
el: Επικόλληση κει&μένου σε νέα ετικέτα

en: &Type to Create a Label (on/off)
el: &Πληκτολόγηση για δημιουργία ετικέτας (ναι/όχι)

en: La&beled Audio
el: Ήχος με ε&τικέτα

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
el: &Αποκοπή

en: Label Cut
el: Αποκοπή ετικέτας

en: Label Delete
el: Διαγραφή ετικέτας

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
el: &Διαίρεση-Αποκοπή

en: Label Split Cut
el: Διαίρεση-Αποκοπή ετικέτας

en: Sp&lit Delete
el: Δ&ιαίρεση-Διαγραφή

en: Label Split Delete
el: Διαίρεση-Διαγραφή ετικέτας

en: Silence &Audio
el: Σίγαση ή&χος

en: Label Silence
el: Σίγαση ετικέτας

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
el: &Αντιγραφή

en: Label Copy
el: Αντιγραφή ετικέτας

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
el: Διαί&ρεση

en: Label Split
el: Διαίρεση ετικέτας

en: Label Join
el: Ένωση ετικέτας

en: &Label Track
el: Κομμάτι &ετικέτας

en: Move Backward Through Active Windows
el: Μετακίνηση προς τα πίσω μέσω ενεργών παραθύρων

en: Move Forward Through Active Windows
el: Μετακίνηση προς τα εμπρός μέσω ενεργών παραθύρων

en: Foc&us
el: Εσ&τίαση

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
el: Μετακίνηση &πίσω από τις γραμμές εργαλείων σε κομμάτια

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
el: Μετακίνηση &μπροστά από τις γραμμές εργαλείων σε κομμάτια

en: Move Focus to &Previous Track
el: Μετακίνηση της εστίασης στο προ&ηγούμενο κομμάτι

en: Move Focus to &Next Track
el: Μετακίνηση της εστίασης στο επό&μενο κομμάτι

en: Move Focus to &First Track
el: Μετακίνηση της εστίασης στο &πρώτο κομμάτι

en: Move Focus to &Last Track
el: Μετακίνηση της εστίασης στο &τελευταίο κομμάτι

en: Move Focus to P&revious and Select
el: Μετακίνηση της εστίασης στο προη&γούμενο και επιλογή

en: Move Focus to N&ext and Select
el: Μετακίνηση της εστίασης στο επόμε&νο και επιλογή

en: &Toggle Focused Track
el: Ενα&λλαγή εστιασμένου κομματιού

en: Toggle Focuse&d Track
el: Εναλλαγή εστιασ&μένου κομματιού

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
el: Θα εγγραφεί ημερολόγιο μετά την επανεκκίνηση του Audacity.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
el: Δεν θα καταγραφεί ημερολόγιο μετά την επανεκκίνηση του Audacity.

en: &Repeat %s
el: Επανάλη&ψη του %s

en: Repeat Last Generator
el: Επανάληψη τελευταίας γεννήτριας

en: Effe&ct
el: Ε&φέ

en: Repeat Last Effect
el: Επανάληψη τελευταίου εφέ

en: &Analyze
el: Ανά&λυση

en: Repeat Last Analyzer
el: Επανάληψη τελευταίου αναλυτή

en: T&ools
el: Ε&ργαλεία

en: Repeat Last Tool
el: Επανάληψη τελευταίου εργαλείου

en: &Apply Macro
el: Ε&φαρμογή μακροεντολής

en: Palette...
el: Παλέτα...

en: Reset &Configuration
el: Επαναφορά & διαμόρφωση

en: &Screenshot...
el: &Στιγμιότυπο...

en: &Run Benchmark...
el: &Εκτέλεση μέτρησης απόδοσης...

en: Simulate Recording Errors
el: Προσομοίωση σφαλμάτων ηχογράφησης

en: Detect Upstream Dropouts
el: Ανίχνευση ανοδικών διακοπών

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
el: Εγγραφή ημερολογίου

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
el: &Προγραμματιζόμενο Ι

en: Select Time...
el: Επιλογή χρόνου...

en: Select Frequencies...
el: Επιλογή συχνοτήτων...

en: Select Tracks...
el: Επιλογή κομματιών...

en: Set Track Status...
el: Ορισμός κατάστασης κομματιού...

en: Set Track Audio...
el: Ορισμός ήχου κομματιού...

en: Set Track Visuals...
el: Ορισμός οπτικών κομματιού...

en: Get Preference...
el: Λήψη προτίμησης...

en: Set Preference...
el: Ορισμός προτίμησης...

en: Set Clip...
el: Ορισμός αποσπάσματος...

en: Set Envelope...
el: Ορισμός καμπύλης ακουστότητας...

en: Set Label...
el: Ορισμός ετικέτας...

en: Set Project...
el: Ορισμός έργου...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
el: Με δυνατότητα δέσμης ενεργειών (Scripta&bles) II

en: Set Track...
el: Ορισμός κομματιού...

en: Get Info...
el: Λήψη πληροφοριών...

en: Message...
el: Μήνυμα...

en: Help...
el: Βοήθεια...

en: Open Project...
el: Άνοιγμα έργου...

en: Save Project...
el: Αποθήκευση έργου...

en: Move Mouse...
el: Μετακίνηση ποντικιού...

en: Compare Audio...
el: Σύγκριση ήχου...

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
el: Στιγμιότυπο (σύντομη μορφή)...

en: Set Left Selection Boundary
el: Ορισμός αριστερού ορίου επιλογής

en: Set Right Selection Boundary
el: Ορισμός δεξιού ορίου επιλογής

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
el: &Επιλογή

en: &None
el: &Τίποτα

en: Select None
el: Επιλογή κανενός

en: &Tracks
el: &Κομμάτια

en: In All &Tracks
el: Σε όλα τα &κομμάτια

en: In All &Sync-Locked Tracks
el: Σε όλα τα κλειδωμένα με σ&υγχρονισμό κομμάτια

en: Select Sync-Locked
el: Επιλογή κλειδωμένου συγχρονισμού

en: R&egion
el: &Περιοχή

en: &Left at Playback Position
el: Προς τα &αριστερά της θέσης αναπαραγωγής

en: Set Selection Left at Play Position
el: Ορισμός επιλογής αριστερά της θέσης αναπαραγωγής

en: &Right at Playback Position
el: Προς τα &δεξιά της θέσης αναπαραγωγής

en: Set Selection Right at Play Position
el: Ορισμός επιλογής δεξιά της θέσης αναπαραγωγής

en: Track &Start to Cursor
el: Από την έναρ&ξη του κομματιού μέχρι τον δρομέα

en: Select Track Start to Cursor
el: Επιλογή της έναρξης κομματιού στον δρομέα

en: Cursor to Track &End
el: Δρομέας στο &τέλος του κομματιού

en: Select Cursor to Track End
el: Επιλογή δρομέα στο τέλος του κομματιού

en: Track Start to En&d
el: Έναρξη κομματιού στο &τέλος

en: Select Track Start to End
el: Επιλογή έναρξης κομματιού στο τέλος

en: S&tore Selection
el: Απο&θήκευση επιλογής

en: Retrieve Selectio&n
el: Ανάκτηση επιλο&γής

en: S&pectral
el: Φασ&ματικός

en: To&ggle Spectral Selection
el: Ε&ναλλαγή φασματικής επιλογής

en: Next &Higher Peak Frequency
el: Επόμενη &υψηλότερη συχνότητα κορυφής

en: Next &Lower Peak Frequency
el: Επόμενη &χαμηλότερη συχνότητα κορυφής

en: Cursor to Stored &Cursor Position
el: Δρομέας στην αποθηκευμένη θέση &δρομέα

en: Select Cursor to Stored
el: Επιλογή δρομέα για αποθήκευση

en: Store Cursor Pos&ition
el: Αποθήκευση &θέσης δρομέα

en: At &Zero Crossings
el: Σε &μηδενοδιελεύσεις

en: Select Zero Crossing
el: Επιλογή μηδενοδιέλευσης

en: &Selection
el: &Επιλογή

en: Snap-To &Off
el: Προσκόλληση σε α&νενεργό

en: Snap-To &Nearest
el: Προσκόλληση στο πιο &κοντινό

en: Snap-To &Prior
el: Προσκόλληση στο προ&ηγούμενο

en: Selection to &Start
el: Επιλογή για έναρ&ξη

en: Selection to En&d
el: Επιλογή για &τέλος

en: Selection Extend &Left
el: Επέκταση επιλογής αρ&ιστερά

en: Selection Extend &Right
el: Επέκταση επιλογής &δεξιά

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
el: Ορισμός (ή επέκταση) αρι&στερής επιλογής

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
el: Ορισμός (ή επέκταση) δεξ&ιάς επιλογής

en: Selection Contract L&eft
el: Σύμπτυξη επιλογής α&ριστερά

en: Selection Contract R&ight
el: Σύμπτυξη επιλογής δ&εξιά

en: &Cursor to
el: &Δρομέας σε

en: Selection Star&t
el: Έναρξ&η επιλογής

en: Cursor to Selection Start
el: Ο δρομέας στην αρχή της επιλογής

en: Selection En&d
el: &Τέλος επιλογής

en: Cursor to Selection End
el: Ο δρομέας στο τέλος της επιλογής

en: Track &Start
el: Έναρ&ξη κομματιού

en: Cursor to Track Start
el: Ο δρομέας στην έναρξη του κομματιού

en: Track &End
el: &Τέλος κομματιού

en: Cursor to Track End
el: Ο δρομέας στο τέλος του κομματιού

en: &Project Start
el: Αρχή έρ&γου

en: Cursor to Project Start
el: Ο δρομέας στην αρχή του έργου

en: Project E&nd
el: Τέ&λος έργου

en: Cursor to Project End
el: Ο δρομέας στο τέλος του έργου

en: &Cursor
el: &Δρομέας

en: Cursor &Left
el: Δρομέας α&ριστερά

en: Cursor &Right
el: Δρομέας &δεξιά

en: Cursor Sh&ort Jump Left
el: &Σύντομο άλμα αριστερά δρομέα

en: Cursor Shor&t Jump Right
el: Σύ&ντομο άλμα δεξιά δομέα

en: Cursor Long J&ump Left
el: Μεγάλο ά&λμα αριστερά δρομέα

en: Cursor Long Ju&mp Right
el: Μεγάλο άλ&μα δεξιά δρομέα

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
el: Ανα&ζήτηση

en: Short Seek &Left During Playback
el: Σύντομη αναζήτηση α&ριστερά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Short Seek &Right During Playback
el: Σύντομη αναζήτηση &δεξιά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Long Seek Le&ft During Playback
el: Μεγάλη αναζήτηση αρι&στερά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Long Seek Rig&ht During Playback
el: Μεγάλη αναζήτηση δε&ξιά κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: &Toolbars
el: &Γραμμές εργαλείων

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
el: Επαναφορά &γραμμών εργαλείων

en: Mix
el: Μίξη

en: Rendered all audio in track '%s'
el: Αποδόθηκαν όλοι οι ήχοι στο κομμάτι '%s'

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
el: Απόδοση

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
el: Αναμείχθηκαν και αποδόθηκαν %d κομμάτια σε ένα νέο στερεοφωνικό κομμάτι

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
el: Αναμείχθηκαν και αποδόθηκαν %d κομμάτια σε ένα νέο μονοφωνικό κομμάτι

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
el: Μετακινημένα κομμάτια ήχου

en: Pan Track
el: Μετακίνηση κομματιού

en: Start to &Zero
el: Εκκίνηση από το &μηδέν

en: Start to &Cursor/Selection Start
el: Έναρξη στην αρχή &δρομέα/επιλογής

en: Start to Selection &End
el: Έναρξη στο &τέλος της επιλογής

en: End to Cu&rsor/Selection Start
el: Λήξη στην αρχή του δ&ρομέα/επιλογής

en: End to Selection En&d
el: Λήξη στο τέ&λος της επιλογής

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
el: Στοιχίστηκε/Μετακινήθηκε η αρχή στο μηδέν

en: Aligned start to zero
el: Στοιχίστηκε η αρχή στο μηδέν

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
el: Στοίχιση/Μετακίνηση αρχής

en: Align Start
el: Στοίχιση αρχής

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
el: Στοιχίστηκε/Μετακινήθηκε η αρχή στην αρχή του δρομέα/επιλογής

en: Aligned start to cursor/selection start
el: Στοίχιση αρχής στην αρχή του δρομέα/της επιλογής

en: Aligned/Moved start to selection end
el: Στοιχίστηκε/μετακινήθηκε η αρχή με το τέλος της επιλογής

en: Aligned start to selection end
el: Στοιχίστηκε η αρχή με το τέλος της επιλογής

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
el: Στοιχίστηκε/μετακινήθηκε το τέλος με την αρχή του δρομέα/της επιλογής

en: Aligned end to cursor/selection start
el: Στοιχίστηκε το τέλος με την αρχή του δρομέα/της επιλογής

en: Align/Move End
el: Στοίχιση/μετακίνηση τέλους

en: Align End
el: Στοίχιση τέλους

en: Aligned/Moved end to selection end
el: Στοιχίστηκε/μετακινήθηκε το τέλος με το τέλος της επιλογής

en: Aligned end to selection end
el: Στοιχίστηκε το τέλος με το τέλος της επιλογής

en: Aligned/Moved end to end
el: Στοιχίστηκε/μετακινήθηκε διαδοχικά

en: Aligned end to end
el: Στοιχίστηκε διαδοχικά

en: Align/Move End to End
el: Διαδοχική στοίχιση/μετακίνηση

en: Align End to End
el: Διαδοχική στοίχιση

en: Aligned/Moved together
el: Στοιχίστηκαν/Μετακινήθηκαν ταυτόχρονα

en: Aligned together
el: Στοιχίστηκαν ταυτόχρονα

en: Align/Move Together
el: Ταυτόχρονη στοίχιση/μετακίνηση

en: Align Together
el: Ταυτόχρονη στοίχιση

en: Synchronize MIDI with Audio
el: Συγχρονισμός MIDI με ήχο

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
el: Συγχρονισμός MIDI και κομματιών ήχου

en: Adjusted gain
el: Ρύθμιση απολαβής

en: Adjusted Pan
el: Ρύθμιση μετατόπισης

en: New sample rate (Hz):
el: Νέος ρυθμός δειγματοληψίας (Hz):

en: The entered value is invalid
el: Η τιμή που εισήγαγες δεν είναι έγκυρη

en: Resampling track %d
el: Επαναδειγματοληψία κομματιού %d

en: Resampled audio track(s)
el: Κομμάτια ήχου με επαναδειγματοληψία

en: Resample Track
el: Επαναδειγματοληψία κομματιού

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον ένα κομμάτι ήχου και ένα κομμάτι MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
el: Ολοκληρώθηκε η στοίχιση: MIDI από %.2f μέχρι %.2f δευτερόλεπτα, ήχος από %.2f μέχρι %.2f δευτερόλεπτα.

en: Sync MIDI with Audio
el: Συγχρονισμός MIDI με ήχο

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
el: Σφάλμα στοίχισης: η είσοδος υπερβολικά σύντομη: MIDI από %.2f μέχρι %.2f δευτερόλεπτα, ήχος από %.2f μέχρι %.2f δευτερόλεπτα.

en: Internal error reported by alignment process.
el: Αναφέρθηκε εσωτερικό σφάλμα κατά τη διαδικασία στοίχισης.

en: Tracks sorted by time
el: Κομμάτια ταξινομημένα κατά χρόνο

en: Sort by Time
el: Ταξινόμηση κατά χρόνο

en: Tracks sorted by name
el: Κομμάτια ταξινομημένα κατά όνομα

en: Sort by Name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα

en: Can't delete track with active audio
el: Αδύνατη η διαγραφή κομματιού με ενεργό ήχο

en: Add &New
el: &Νέο

en: Mi&x
el: Μεί&ξη

en: Mix Stereo Down to &Mono
el: Μίξη του στερεοφωνικού σε &μονοφωνικό

en: Mi&x and Render
el: Μίξη

en: Mix and Render to Ne&w Track
el: Μίξη και απόδοση σε &νέο κομμάτι

en: &Resample...
el: &Επαναδειγματοληψία...

en: Remo&ve Tracks
el: Απο&μάκρυνση των κομματιών

en: M&ute/Unmute
el: &Σίγαση/κατάργηση σίγασης

en: &Mute All Tracks
el: &Σίγαση όλων των κομματιών

en: &Unmute All Tracks
el: Κατάργηση σίγασης όλων των κομματιών

en: Mut&e Tracks
el: Σί&γαση κομματιών

en: U&nmute Tracks
el: Κατάργηση σίγασης κομματιών

en: &Pan
el: &Μετατόπιση

en: &Left
el: &Αριστερά

en: Pan Left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: &Right
el: &Δεξιά

en: Pan Right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: &Center
el: &Κέντρο

en: Pan Center
el: Μετακίνηση στο κέντρο

en: &Align Tracks
el: &Στοίχιση των κομματιών

en: &Align End to End
el: Διαδοχική &στοίχιση

en: Align &Together
el: Στοίχιση &μαζί

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
el: &Μετακίνηση επιλογής με κομμάτια (ναι/όχι)

en: Move Sele&ction and Tracks
el: Μετακίνηση επιλο&γής και κομματιών

en: S&ort Tracks
el: &Τακτοποίηση των κομματιών

en: By &Start Time
el: Κατά χρόνο έναρ&ξης

en: By &Name
el: Κατά &όνομα

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
el: &Κλείδωμα συγχρονισμού των κομματιών (ναι/όχι)

en: &Track
el: &Κομμάτι

en: Change P&an on Focused Track...
el: Αλλαγή &μετακίνηση στο εστιασμένο κομμάτι...

en: Pan &Left on Focused Track
el: Μετακίνηση α&ριστερά στο εστιασμένο κομμάτι

en: Pan &Right on Focused Track
el: Μετακίνηση &δεξιά στο εστιασμένο κομμάτι

en: Change Gai&n on Focused Track...
el: Αλλαγή απολα&βής στο εστιασμένο κομμάτι...

en: &Increase Gain on Focused Track
el: Αύ&ξηση απολαβής στο εστιασμένο κομμάτι

en: &Decrease Gain on Focused Track
el: &Μείωση απολαβής στο εστιασμένο κομμάτι

en: Op&en Menu on Focused Track...
el: Άνοι&γμα μενού στο εστιασμένο κομμάτι...

en: M&ute/Unmute Focused Track
el: Σί&γαση/κατάργηση σίγασης εστιασμένου κομματιού

en: &Solo/Unsolo Focused Track
el: &Μονωδία(σόλο)/Κατάργηση μονωδίας εστιασμένου κομματιού

en: &Close Focused Track
el: &Κλείσιμο εστιασμένου κομματιού

en: Move Focused Track U&p
el: Μετακίνηση εστιασμένου κομματιού προς τα &πάνω

en: Move Focused Track Do&wn
el: Μετακίνηση εστιασμένου κομματιού προς τα &κάτω

en: Move Focused Track to T&op
el: Μετακίνηση εστιασμένου κομματιού στην κορ&υφή

en: Move Focused Track to &Bottom
el: Μετακίνηση εστιασμένου κομματιού στον πυ&θμένα

en: no label track
el: χωρίς κομμάτι ετικέτας

en: no label track at or below focused track
el: χωρίς κομμάτι ετικέτας στο εστιασμένο κομμάτι ή από κάτω

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
el: %s %d από %d

en: no labels in label track
el: χωρίς ετικέτες στο κομμάτι ετικέτας

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
el: Ορισμός έναρξης βρόχου

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
el: Ορισμός τέλους βρόχου

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
el: Η ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με περισσότερα από ένα ανοικτά έργα.
    
    Παρακαλούμε, κλείστε οποιοδήποτε επιπλέον έργο και ξαναπροσπαθήστε.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
el: Η ηχογράφηση με χρονοδιακόπτη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εώ έχετε αναποθήκευτες αλλαγές.
    
    Παρακαλούμε, αποθηκεύστε ή κλείστε αυτό το έργο και ξαναδοκιμάστε.

en: Please select in a mono track.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε μονοφωνικό κομμάτι.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε στερεοφωνικό κομμάτι ή δύο μονοφωνικά κομμάτια.

en: Please select at least %d channels.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον %d κανάλια.

en: Please select a time within a clip.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε κάποιον χρόνο μες το απόσπασμα.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
el: Μετα&φορά

en: Pl&aying
el: Α&ναπαραγωγή

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
el: Α&ναπαραγωγή/Διακοπή

en: Play/Stop and &Set Cursor
el: Αναπαραγωγή/Διακοπή και &τοποθέτηση δρομέα

en: Play &Once/Stop
el: Αναπαραγωγή &μια φορά/Διακοπή

en: &Pause
el: &Παύση

en: &Recording
el: Η&χογράφηση

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
el: &Ηχογράφηση

en: &Append Record
el: Π&ροσάρτηση ηχογράφησης

en: Record &New Track
el: Ηχογράφηση &νέου κομματιού

en: &Timer Record...
el: &Προγραμματισμένη ηχογράφηση...

en: Punch and Rol&l Record
el: Ηχογράφηση σήμανσης και διόρθωσης (Punch and Rol&l)

en: &Looping
el: &Βρόχος

en: &Clear Loop
el: &Καθαρισμός βρόχου

en: &Set Loop to Selection
el: Ορισμός βρόγχου στην επιλογή

en: R&escan Audio Devices
el: Ε&πανασάρωση συσκευών ήχου

en: Transport &Options
el: Ε&ιλογές μεταφοράς

en: Sound Activation Le&vel...
el: Επί&πεδο ενεργοποίησης ήχου...

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
el: Ηχογράφηση ενερ&γοποιημένου ήχου (ναι/όχι)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
el: Καρφιτσωμένη &κεφαλή αναπαραγωγής/ηχογράφησης (ναι/όχι)

en: &Overdub (on/off)
el: &Προσθήκη ήχου (ναι/όχι)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
el: Πλήρης αναπαραγωγή &λογισμικού (ναι/όχι)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
el: Α&υτόματη ρύθμιση επιπέδου ηχογράφησης (ναι/όχι)

en: T&ransport
el: &Μεταφορά

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
el: Αναπαραγωγή μ&ια φορά

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
el: Δια&κοπή

en: Play &One Second
el: Αναπαραγωγή ε&νός δευτερολέπτου

en: Play to &Selection
el: Αναπαραγωγή στην επι&λογή

en: Play &Before Selection Start
el: Αναπαραγωγή &πριν την αρχή της επιλογής

en: Play Af&ter Selection Start
el: Αναπαραγωγή &μετά την αρχή της επιλογής

en: Play Be&fore Selection End
el: Αναπαραγωγή π&ριν το τέλος της επιλογής

en: Play Aft&er Selection End
el: Αναπαραγωγή με&τά το τέλος της επιλογής

en: Play Before a&nd After Selection Start
el: Αναπαραγωγή πριν &και μετά την αρχή της επιλογής

en: Play Before an&d After Selection End
el: Αναπαραγωγή πριν κ&αι μετά το τέλος της επιλογής

en: Play C&ut Preview
el: Προεπισκόπηση α&ποκοπής αναπαραγωγής

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
el: Α&ναπαραγωγή-με-ταχύτητα

en: Play-at-Speed &Once
el: Αναπαραγωγή-με-ταχύτητα μι&α φορά

en: Play C&ut Preview-at-Speed
el: Προεπισκόπησης απο&κοπής αναπαραγωγής σε ταχύτητα

en: Ad&just Playback Speed...
el: Ρύθμ&ιση ταχύτητας αναπαραγωγής...

en: &Increase Playback Speed
el: Αύ&ξηση ταχύτητας αναπαραγωγής

en: &Decrease Playback Speed
el: Μεί&ωση ταχύτητας αναπαραγωγής

en: Move to Pre&vious Label
el: Μετακίνηση στην προ&ηγούμενη ετικέτα

en: Move to Ne&xt Label
el: Μετακίνηση στην επό&μενη ετικέτα

en: &View
el: &Προβολή

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
el: Ε&στίαση

en: Zoom &In
el: &Μεγέθυνση

en: Zoom &Normal
el: Προβολή στο &κανονικό

en: Zoom &Out
el: &Σμίκρυνση

en: &Zoom to Selection
el: &Μεγέθυνση στο επιλεγμένο

en: Zoom &Toggle
el: Ε&ναλλαγή εστίασης

en: Advanced &Vertical Zooming
el: Προχωρημένη &κάθετη εστίαση

en: T&rack Size
el: Μέγεθος &κομματιού

en: &Fit to Width
el: &Προσαρμογή στο πλάτος

en: Fit to &Height
el: Προσαρμογή στο ύ&ψος

en: &Collapse All Tracks
el: &Σύμπτυξη όλων των κομματιών

en: E&xpand Collapsed Tracks
el: Ε&πέκταση όλων των συνεπτυγμένων κομματιών

en: Sk&ip to
el: Με&ταπήδηση σε

en: Selection Sta&rt
el: Ένα&ρξη επιλογής

en: Skip to Selection Start
el: Στην αρχή της επιλογής

en: Skip to Selection End
el: Στο τέλος της επιλογής

en: &Extra Menus (on/off)
el: &Πρόσθετα μενού (ναι/όχι)

en: Track &Name (on/off)
el: Κομμάτι ό&νομα (ναι/όχι)

en: &Show Clipping (on/off)
el: Εμ&φάνιση ψαλιδίσματος (ναι/όχι)

en: &Window
el: &Παράθυρο

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
el: Ε&λαχιστοποίηση

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
el: Με&ταφορά όλων εμπρός

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
el: Ελαχιστοποίηση όλων των έργων

en: Preferences for Application
el: Προτιμήσεις για την εφαρμογή

note: i18n-hint: Title for the update notifications panel in the preferences dialog.
en: Update notifications
el: Ειδοποιήσει ενημέρωσης

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
el: Έ&λεγχος για ενημερώσεις

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
el: Ο έλεγχος ενημέρωσης της εφαρμογής απαιτεί πρόσβαση στο διαδίκτυο. Προκειμένου να προστατευθεί το απόρρητό σας, το Audacity δεν αποθηκεύει προσωπικές πληροφορίες.

en: Batch
el: Ομαδική

en: Preferences for Batch
el: Προτιμήσεις δέσμης

en: Behaviors
el: Συμπεριφορές

en: &Don't apply effects in batch mode
el: Να μην εφαρμόζονται εφέ σε κατάσταση δέσμης

en: Devices
el: Συσκευές

en: Preferences for Device
el: Προτιμήσεις συσκευής

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
el: Διεπαφή

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
el: &Δέκτης:

en: Using:
el: Χρησιμοποιεί:

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: &Device:
el: &Συσκευή:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
el: Ηχογράφηση

en: De&vice:
el: Συ&σκευή:

en: Cha&nnels:
el: Κα&νάλια:

en: Latency
el: Καθυστέρηση

en: milliseconds
el: χιλιοστοδευτερόλεπτα

en: &Buffer length:
el: Διάρκεια ε&νδιάμεσης μνήμης:

en: &Latency compensation:
el: Αντιστάθμιση α&ναμονής:

en: No audio interfaces
el: Δεν υπάρχουν περιβάλλοντα εργασίας ακουστικού σήματος

en: No devices found
el: Δεν βρέθηκαν συσκευές

en: 1 (Mono)
el: 1 (Μονό)

en: 2 (Stereo)
el: 2 (Στέρεο)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
el: Φάκελοι

en: Preferences for Directories
el: Προτιμήσεις καταλόγων

en: Default directories
el: Προεπιλεγμένοι κατάλογοι

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
el: Αφήστε ένα κενό πεδίο να πάει με τον τελευταίο χρησιμοποιούμενο κατάλογο για αυτήν την λειτουργία.
    Συμπληρώστε ένα πεδίο που να πηγαίνει πάντα με αυτόν τον κατάλογο για αυτήν τη λειτουργία.

en: O&pen:
el: Ά&νοιγμα:

en: &Browse...
el: Ανα&ζήτηση...

en: S&ave:
el: Απο&θήκευση:

en: B&rowse...
el: Αναζή&τηση...

en: &Import:
el: Ε&ισαγωγή:

en: Br&owse...
el: Α&ναζήτηση...

en: &Export:
el: Ε&ξαγωγή:

en: Bro&wse...
el: Αναζήτ&ηση...

en: &Macro output:
el: Έξοδος &μακροεντολής:

en: Temporary files directory
el: Κατάλογος προσωρινών αρχείων

en: &Location:
el: &Τοποθεσία:

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
el: Ο κατάλογος των προσωρινών αρχείων δεν μπορεί να είναι σε δίσκο FAT.

en: Brow&se...
el: Αν&αζήτηση...

en: &Free Space:
el: Ε&λεύθερος χώρος:

en: Choose a location to place the temporary directory
el: Επιλέξτε την τοποθεσία του προσωρινού καταλόγου

en: Cannot set the preference.
el: Αδυναμία ρύθμισης της προτίμησης.

en: unavailable - above location doesn't exist
el: μη διαθέσιμο - η παραπάνω θέση δεν υπάρχει

en: Choose a location
el: Επιλέξτε θέση

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
el: 
    Ο κατάλογος %s δεν υπάρχει. Να δημιουργηθεί;

en: Directory creation failed.
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
el: Ο κατάλογος %s δεν είναι κατάλληλος (με κίνδυνο εκκαθάρισης του)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του 'Προσωρινού Καταλόγου' (Temporary Directory).

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του καταλόγου Προσωρινά αρχεία (Temporary files).

en: Directory %s is not writable
el: Ο κατάλογος %s δεν είναι εγγράψιμος

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
el: Οι αλλαγές στο προσωρινό κατάλογο δεν θα εφαρμοστούν μέχρι να γίνει επανεκκίνηση του Audacity

en: Temp Directory Update
el: Ενημέρωση καταλόγου Temp

en: 'Open' directory cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του καταλόγου 'Άνοιγμα' (Open).

en: 'Save' directory cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του καταλόγου 'Αποθήκευση' (Save).

en: 'Import' directory cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του καταλόγου 'Εισαγωγή' (Import).

en: 'Export' directory cannot be set.
el: Αδύνατος ο ορισμός του καταλόγου 'Εξαγωγή' (Export).

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
el: Αδυναμία ορισμού του καταλόγου 'Macro Output'.

en: Preferences for Effects
el: Προτιμήσεις εφέ

en: Sorted by Effect Name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα εφέ

en: Sorted by Publisher and Effect Name
el: Ταξινόμηση κατά δισκογραφική εταιρεία και όνομα εφέ

en: Sorted by Type and Effect Name
el: Ταξινόμηση κατά τύπο και όνομα εφέ

en: Grouped by Publisher
el: Ομαδοποιημένο κατά δισκογραφική εταιρεία

en: Grouped by Type
el: Ομαδοποιημένο κατά τύπο

en: Enable Effects
el: Ενεργοποίηση εφέ

en: Effect Options
el: Ρυθμίσεις των εφέ

en: S&ort or Group:
el: Εί&δος ή ομάδα:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
el: Μέ&γιστα εφέ ανά ομάδα (0 για απενεργοποίηση):

en: Instruction Set
el: Σύνολο οδηγιών

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
el: &Χρησιμοποιήστε SSE/SSE2/.../AVX

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
el: Επεκταμένη εισαγωγή

en: Preferences for ExtImport
el: Προτιμήσεις εξωτερικής εισαγωγής

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
el: Π&ροσπαθήστε να χρησιμοποιήσετε το φίλτρο στον διάλογο OpenFile πρώτα

en: Rules to choose import filters
el: Κανόνες για να επιλέξετε φίλτρα εισαγωγής

en: File extensions
el: Προεκτάσεις αρχείων

en: Mime-types
el: Τύποι mime

en: Importer order
el: Σειρά εισαγωγής

en: Move rule &up
el: Μετακίνηση κανόνα προς τα &πάνω

en: Move rule &down
el: Μετακίνηση κανόνα προς τα &κάτω

en: Move f&ilter up
el: Μετακίνηση &φίλτρου προς τα πάνω

en: Move &filter down
el: Μετακίνηση φί&λτρου προς τα κάτω

en: &Add new rule
el: &Προσθήκη νέου κανόνα

en: De&lete selected rule
el: &Διαγραφή επιλεγμένου κανόνα

en: Unused filters:
el: Αχρησιμοποίητα φίλτρα:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
el: Υπάρχουν χαρακτήρες διαστήματος (διαστήματα, νέες γραμμές, καρτέλες ή αλλαγές γραμμών) σε ένα από τα στοιχεία. Είναι πιθανό να σπάσουν τη συμφωνία μοτίβου. Εκτός και ξέρετε τι κάνετε, συνιστάται να ψαλιδίσετε τα κενά. Θέλετε το Audacity να ψαλιδίσει τα διαστήματα για σας;

en: Spaces detected
el: Ανιχνεύτηκαν κενά

en: Do you really want to delete selected rule?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την διαγραφή του επιλεγμένου κανόνα;

en: Rule deletion confirmation
el: Επιβεβαίωση διαγραφής κανόνα

en: Ext Import
el: Εξωτερική εισαγωγή

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
el: Διεπαφή

en: Preferences for GUI
el: Προτιμήσεις γραφικής διεπαφής

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
el: -36 dB (ρηχή περιοχή για επεξεργασία υψηλού πλάτους)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
el: -48 dB (PCM περιοχή για δείγματα 8 δυαδικών)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
el: -60 dB (PCM περιοχή για δείγματα 10 δυαδικών)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
el: -72 dB (περιοχή PCM δείγματα των 12 δυαδικών)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
el: -84 dB (περιοχή PCM δειγμάτων των 14 δυαδικών)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
el: -96 dB (PCM περιοχή δειγμάτων των 16 δυαδικών)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
el: -120 dB (όριο ανθρώπινης ακοής κατά προσέγγιση)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
el: -145 dB (PCM περιοχή για δείγματα 24 δυαδικών)

en: Local
el: Τοπικά

en: From Internet
el: Από το διαδίκτυο

en: Display
el: Εμφάνιση

en: &Language:
el: &Γλώσσα:

en: Th&eme:
el: &Θέμα:

en: Meter dB &range:
el: &Περιοχή μετρητή dB:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
el: Εμφάνιση 'Πώς να πάρετε &βοήθεια' στην έναρξη

en: Show e&xtra menus
el: Εμφάνιση &Πρόσθετα μενού

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
el: Εμφάνιση εναλλακτικής &τεχνοτροπίας (Mac - PC)

en: &Beep on completion of longer activities
el: Κουδούνισμα κατά την ολοκλήρωση μεγάλων δραστηριοτήτων

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
el: &Διατήρηση των ετικετών εάν η επιλογή προσκολλάται σε ετικέτα

en: B&lend system and Audacity theme
el: Α&νάμειξη θέματος συστήματος και Audacity

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
el: Χρήση κυρίως διατάξεων αριστερά-προς-τα-δεξιά σε γλώσσες RTL

en: Never use comma as decimal point
el: Να μην χρησιμοποιείται ποτέ το κόμμα ως υποδιαστολή

en: Show Timeline Tooltips
el: Εμφάνιση συμβουλών λωρίδας χρόνου

en: Show Scrub Ruler
el: Εμφάνιση χάρακα τριψίματος

en: GUI
el: Γραφική διεπαφή

en: Language "%s" is unknown
el: Η γλώσσα "%s" είναι άγνωστη

en: Import / Export
el: Εισαγωγή / Εξαγωγή

en: Preferences for ImportExport
el: Προτιμήσεις εισαγωγών/εξαγωγών

en: &Mix down to Stereo or Mono
el: &Μείξη σε ένα στερεοφωνικό ή μονοφωνικό

en: &Use Advanced Mixing Options
el: &Χρησιμοποιήστε προχωρημένες επιλογές μίξης

en: S&tandard
el: &Τυπικό

en: E&xtended (with frequency ranges)
el: Ε&κτεταμένο (με περιοχές συχνοτήτων)

en: &Seconds
el: &Δευτερόλεπτα

en: &Beats
el: &Κτύποι (Beats)

en: When exporting tracks to an audio file
el: Κατά την εξαγωγή κομματιών σε ένα αρχείο ήχου

en: S&how Metadata Tags editor before export
el: Να εμ&φανίζεται ο επεξεργαστής ετικετών μεταδεδομένων πριν την εξαγωγή

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
el: Παράβλε&ψη κενού διαστήματος στην αρχή

en: Exported Label Style:
el: Εξαγόμενη τεχνοτροπία ετικέτας:

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
el: Αποθήκευση χρόνου εξαγόμενων αρχείων Allegro (.gro) ως:

en: IMPORT EXPORT
el: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΞΑΓΩΓΗ

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Preferences for KeyConfig
el: Προτιμήσεις ρυθμίσεων πληκτρολογίου

en: Keyboard preferences currently unavailable.
el: Οι προτιμήσεις πληκτρολογίου είναι προς το παρόν μη διαθέσιμες.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
el: Ανοίξτε ένα νέο έργο για να τροποποιήσετε τις συντομεύσεις πληκτρολογίου.

en: &Hotkey:
el: &Θερμό πλήκτρο:

en: &Tree
el: &Δέντρο

en: &Name
el: Ό&νομα

en: &Key
el: &Πλήκτρο

en: Key Bindings
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: View by:
el: Προβολή κατά:

en: View by tree
el: Προβολή κατά δέντρο

en: View by name
el: Προβολή κατά όνομα

en: View by key
el: Προβολή κατά πλήκτρο

en: Searc&h:
el: Αναζήτησ&η:

en: Bindings
el: Συνδέσεις

en: Short cut
el: Συντόμευση

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
el: &Τοποθέτηση

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
el: Σημείωση: Πληκτρολογώντας Cmd+Q θα κλείσει. Όλα τα άλλα πλήκτρα είναι έγκυρα.

en: &Import...
el: Εισαγ&ωγή...

en: &Defaults
el: &Προεπιλεγμένα

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
el: 
       *   "%s"  (επειδή η συντόμευση '%s' χρησιμοποιείται από "%s")

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
el: Επιλέξτε ένα αρχείο XML που να περιέχει συντομεύσεις πληκτρολογίου του Audacity...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
el: Το αρχείο με τις συντομεύσεις περιέχει μη έγκυρες διπλές συντομεύσεις για "%s" και "%s".
    Δεν εισάχθηκε τίποτα.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
el: Φόρτωση %d συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
el: 
    Οι παρακάτω εντολές δεν αναφέρονται στο εισαγόμενο αρχείο, αλλά έχουν αφαιρεμένες τις συντομεύσεις τους λόγω της σύγκρουσης με άλλες νέες συντομεύσεις:

en: Loading Keyboard Shortcuts
el: Φόρτωση συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: Export Keyboard Shortcuts As:
el: Εξαγωγή συντομεύσεων πληκτρολογίου ως:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: You may not assign a key to this entry
el: Δεν μπορείτε να εκχωρήσετε ένα πλήκτρο σε αυτή την καταχώριση

en: You must select a binding before assigning a shortcut
el: Πρέπει να επιλέξετε μια σύνδεση πριν να αναθέσετε μια συντόμευση

en: 
    
    	 and
el: 
    
    	 και

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
el: Η συντόμευση πληκτρολογίου '%s' έχει ήδη εκχωρηθεί στο:
    
    	'%s'
    
    Πατήστε Εντάξει για να αποδώσετε τη συντόμευση στο
    
    	'%s'
    
    Αλλιώς, πατήστε Ακύρωση.

en: Key Config
el: Ρυθμίσεις πληκτρολογίου

en: Preferences for Library
el: Προτιμήσεις βιβλιοθήκης

en: LAME MP3 Export Library
el: Βιβλιοθήκη εξαγωγής LAME MP3

en: MP3 Library Version:
el: Έκδοση MP3 βιβλιοθήκης:

en: FFmpeg Import/Export Library
el: Βιβλιοθήκη FFmpeg εισαγωγής/εξαγωγής

en: No compatible FFmpeg library was found
el: Δεν βρέθηκε συμβατή βιβλιοθήκη FFmpeg

en: FFmpeg support is not compiled in
el: Η υποστήριξη FFmpeg δεν μεταγλωττίστηκε στο

en: FFmpeg Library Version:
el: Έκδοση βιβλιοθήκης FFmpeg:

en: FFmpeg Library:
el: Βιβλιοθήκη FFmpeg:

en: Loca&te...
el: Ε&ντοπισμός...

en: Dow&nload
el: Λή&ψη

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
el: Το Audacity έχει ανιχνεύσει αυτόματα έγκυρες βιβλιοθήκες FFmpeg.
    Θέλετε ακόμα να τις εντοπίσετε χειροκίνητα;

en: Success
el: Επιτυχία

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
el: Συσκευές MIDI

en: Preferences for MidiIO
el: Προτιμήσεις εισόδου-εξόδου Midi

en: No MIDI interfaces
el: Χωρίς διεπαφές MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
el: Διεπαφή

en: Using: PortMidi
el: Χρήση: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
el: &Λανθάνων χρόνος συνθέτη MIDI (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
el: Ο λανθάνων χρόνος συνθέτη MIDI πρέπει να είναι ακέραιος

en: Midi IO
el: Είσοδος-έξοδος Midi

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
el: Αρθρώματα

en: Preferences for Module
el: Προτιμήσεις για άρθρωμα

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
el: Αυτά είναι πειραματικά αρθρώματα. Ενεργοποιήστε τα μόνο αν έχετε διαβάσει
    το εγχειρίδιο του Audacity και ξέρετε τι κάνετε.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
el:   'Ερώτηση' σημαίνει ότι το Audacity θα σας ζητήσει εάν θέλετε να φορτώσετε το άρθρωμα κάθε φορά που ξεκινά.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
el:   'Αποτυχία' σημαίνει ότι το Audacity θεωρεί ότι το άρθρωμα έχει αλλοιωθεί και δεν θα το ξεκινήσει.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'New' means no choice has been made yet.
el:   'Νέο' σημαίνει ότι δεν έχει γίνει καμιά επιλογή ακόμα.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
el: Οι αλλαγές σε αυτές τις ρυθμίσεις θα γίνουν μόνο το Audacity ξεκινήσει.

en: Ask
el: Ερώτηση

en: Failed
el: Αποτυχία

en: No modules were found
el: Δεν βρέθηκαν αρθρώματα

en: Module
el: Άρθρωμα

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Preferences for Mouse
el: Προτιμήσεις για ποντίκι

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
el: Mouse Bindings (προεπιλεγμένες τιμές, μη ρυθμιζόμενες)

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Command Action
el: Ενέργεια εντολής

en: Buttons
el: Πλήκτρα

en: Left-Click
el: Αριστερό-πάτημα

en: Set Selection Point
el: Ορισμός Σσημείου επιλογής

en: Left-Drag
el: Αριστερό-σύρσιμο

en: Set Selection Range
el: Ορισμός περιοχής επιλογής

en: Shift-Left-Click
el: Shift-αριστερό-πάτημα

en: Extend Selection Range
el: Επέκταση της περιοχής της επιλογής

en: Left-Double-Click
el: Αριστερό-διπλό-πάτημα

en: Select Clip or Entire Track
el: Επιλέξτε απόσπασμα ή ολόκληρο κομμάτι

en: Wheel-Rotate
el: Περιστροφή τροχού

en: Change scrub speed
el: Αλλαγή ταχύτητας τριψίματος

en: Zoom in on Point
el: Μεγέθυνση σε σημείο

en: Zoom in on a Range
el: Μεγέθυνση σε περιοχή

en: same as right-drag
el: το ίδιο όπως δεξί-σύρσιμο

en: Right-Click
el: Δεξί-Πάτημα

en: Zoom out one step
el: Σμίκρυνση ένα βήμα

en: Right-Drag
el: Δεξί-σύρσιμο

en: same as left-drag
el: το ίδιο όπως αριστερό-σύρσιμο

en: Shift-Drag
el: Shift-σύρσιμο

en: Zoom out on a Range
el: Σμίκρυνση σε μια περιοχή

en: Middle-Click
el: Μεσαίο-Πάτημα

en: Zoom default
el: Επαναφορά στο προεπιλεγμένο μέγεθος

en: Move clip left/right or between tracks
el: Μετακίνηση αποσπάσματος αριστερά/δεξιά ή μεταξύ κομματιών

en: Shift-Left-Drag
el: Shift-αριστερό-σύρσιμο

en: Move all clips in track left/right
el: Μετακίνηση όλων των αποσπασμάτων σε κομμάτι αριστερά/δεξιά

en: -Left-Drag
el: -Αριστερό-σύρσιμο

en: Move clip up/down between tracks
el: Μετακίνηση αποσπάσματος πάνω/κάτω μεταξύ κομματιών

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
el: Αλλαγή περιβάλλουσας

en: Pencil
el: Μολύβι

en: Change Sample
el: Αλλαγή δείγματος

en: Alt-Left-Click
el: Alt-αριστερό-πάτημα

en: Smooth at Sample
el: Smooth στο δείγμα

en: Change Several Samples
el: Αλλαγή πολλών δειγμάτων

en: Change ONE Sample only
el: Αλλαγή ΕΝΟΣ μόνο δείγματος

en: Multi
el: Πολλαπλός

en: same as select tool
el: όμοια με το εργαλείο επιλογής

en: same as zoom tool
el: όμοια με το εργαλείο εστίασης

en: Any
el: Οποιοδήποτε

en: Scroll tracks up or down
el: Κύλιση κομματιών πάνω ή κάτω

en: Shift-Wheel-Rotate
el: Shift-περιστροφή τροχού

en: Scroll waveform
el: Κύλιση κυματομορφής

en: -Wheel-Rotate
el: -Περιστροφή τροχού

en: Zoom waveform in or out
el: Μεγέθυνση ή Σμίκρυνση κυματομορφής

en: -Shift-Wheel-Rotate
el: -Shift-περιστροφή τροχού

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
el: Περιοχή σε (dB) κυματομορφής κάθετης κλίμακας

en: Preferences for Playback
el: Προτιμήσεις για αναπαραγωγή

en: Effects Preview
el: Προεπισκόπηση των εφέ

en: &Length:
el: &Διάρκεια:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
el: Προεπισκόπηση αποκοπής

en: &Before cut region:
el: &Πριν την περιοχή αποκοπής:

en: &After cut region:
el: &Μετά την περιοχή αποκοπής:

en: Seek Time when playing
el: Χρόνος αναζήτησης κατά την αναπαραγωγή

en: &Short period:
el: &Σύντομη περίοδος:

en: Lo&ng period:
el: Με&γάλη περίοδος:

en: &Vari-Speed Play
el: Αναπαραγωγή με &μεταβλητή ταχύτητα

en: &Micro-fades
el: &Μικροεξασθενίσεις

en: Always scrub un&pinned
el: Πάντα &ξεκαρφιτσωμένο τρίψιμο

en: Audacity Preferences
el: Προτιμήσεις του Audacity

en: Category
el: Κατηγορία

en: Preferences:
el: Προτιμήσεις:

en: Preferences for Quality
el: Προτιμήσεις για

en: Other...
el: Άλλο...

en: Sampling
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Default Sample &Rate:
el: Προεπιλεγμένος &ρυθμός δειγματοληψίας:

en: Default Sample &Format:
el: Προεπιλεγμένη &μορφή δείγματος:

en: Real-time Conversion
el: Μετατροπή σε πραγματικό χρόνο

en: Sample Rate Con&verter:
el: Μετ&ατροπέας ρυθμού δειγματοληψίας:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
el: &Πρόσμιξη:

en: High-quality Conversion
el: Μετατροπή υψηλής ποιότητας

en: Sample Rate Conver&ter:
el: Μετατρο&πέας ρυθμού δειγματοληψίας:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
el: Πρό&σμιξη:

en: Preferences for Recording
el: Προτιμήσεις ηχογράφησης

en: Play &other tracks while recording (overdub)
el: Αναπαραγωγή ά&λλων κομματιών κατά την ηχογράφηση (υπέρθεση εγγραφής)

en: Use &hardware to play other tracks
el: Χρήση &λογισμικού για αναπαραγωγή άλλων κομματιών

en: &Software playthrough of input
el: Πλήρης αναπαραγωγή &λογισμικού εισόδου

en: Record on a new track
el: Να ηχογραφείται σε νέο κομμάτι

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
el: Ανίχνευση διακοπών

en: Sound Activated Recording
el: Ηχογράφηση ενεργοποιημένου ήχου

en: Le&vel (dB):
el: &Επίπεδο (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
el: Ονοματοδοσία νεοηχογραφημένων κομματιών

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
el: Με:

en: Custom Track &Name
el: Προσαρμοσμένο ό&νομα κομματιού

en: Custom name text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο ονόματος

en: Recorded_Audio
el: Ηχογραφημένος_ήχος

en: &Track Number
el: Αριθμός &κομματιού

en: System &Date
el: &Ημερομηνίας συστήματος

en: System T&ime
el: Ώ&ρα συστήματος

en: Automated Recording Level Adjustment
el: Αυτόματη ρύθμιση επιπέδου ηχογράφησης

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
el: Ενεργοποίηση αυτόματης ρύθμισης επιπέδου ηχογράφησης.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
el: Κορυφή στόχου:

en: Within:
el: Μέσα σε:

en: Analysis Time:
el: Χρόνος ανάλυσης:

en: milliseconds (time of one analysis)
el: ms (χρόνος μιας ανάλυσης)

en: Number of consecutive analysis:
el: Αριθμός διαδοχικών αναλύσεων:

en: 0 means endless
el: 0 σημαίνει ατελείωτο

en: Punch and Roll Recording
el: Ηχογράφηση με σήμανση και διόρθωση (Punch and Roll)

en: Pre-ro&ll:
el: Προε&κκίνηση:

en: Cross&fade:
el: Ομαλή &μετάβαση:

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
el: Περίοδος

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms
en: Color (default)
el: Χρώμα (προεπιλογή)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
el: Χρώμα (Κλασικό)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
el: Κλίμακα του γκρίζου

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
el: Αντίστροφη κλίμακα του γκρίζου

en: Frequencies
el: Συχνότητες

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
el: Νέα ανάθεση

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
el: Τόνος (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
el: Η μέγιστη συχνότητα πρέπει να είναι 100 Hz ή παραπάνω

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
el: Η ελάχιστη συχνότητα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
el: Η ελάχιστη συχνότητα θα πρέπει να είναι μικρότερη από την μέγιστη συχνότητα

en: The range must be at least 1 dB
el: Η περιοχή πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
el: Η απολαβή συχνότητας δεν μπορεί να είναι αρνητική

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
el: Η απολαβή συχνότητας δεν πρέπει να είναι περισσότερο από 60 dB/dec

en: Spectrogram Settings
el: Ρυθμίσεις φασματογραφημάτων

en: Spectrograms
el: Φασματογραφήματα

en: Preferences for Spectrum
el: Προτιμήσεις φάσματος

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
el: &Χρήση προτιμήσεων

en: S&cale:
el: Κ&λίμακα:

en: Mi&n Frequency (Hz):
el: Ε&λάχιστη συχνότητα (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
el: Μέ&γιστη συχνότητα (Hz):

en: Colors
el: Χρώματα

en: &Gain (dB):
el: &Απολαβή (dB):

en: &Range (dB):
el: &Περιοχή (dB):

en: High &boost (dB/dec):
el: Υψηλή αύξ&ηση (dB/dec):

en: Algorithm
el: Αλγόριθμος

en: A&lgorithm:
el: Α&λγόριθμος:

en: Window &size:
el: &Μέγεθος παραθύρου:

en: 8 - most wideband
el: 8 - πιο ευρυζωνικό

en: 1024 - default
el: 1024 - προεπιλογή

en: 32768 - most narrowband
el: 32768 - περισσότερο περιορισμένη ζώνη

en: Window &type:
el: &Τύπος παραθύρου:

en: &Zero padding factor:
el: Συντελεστής προσθήκης μ&ηδενικών:

en: Ena&ble Spectral Selection
el: Ε&πιλογή φασματικής επιλογής

en: Show a grid along the &Y-axis
el: Να εμφανίζεται ένα πλέγμα μαζί με τον άξονα &Υ

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
el: Να βρίσκονται οι νότες με FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
el: Ελάχιστο πλάτος (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
el: Μέγιστος αριθμός από νότες (1..128):

en: &Find Notes
el: &Εύρεση νοτών

en: &Quantize Notes
el: &Κβαντισμός για νότες

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Ena&ble spectral selection
el: Ε&νεργοποίηση φασματικής επιλογής

en: The maximum frequency must be an integer
el: Η μέγιστη συχνότητα πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός

en: The minimum frequency must be an integer
el: Η ελάχιστη συχνότητα πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός

en: The gain must be an integer
el: Η απολαβή πρέπει να είναι ακέραιος

en: The range must be a positive integer
el: Η περιοχή πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος

en: The frequency gain must be an integer
el: Η απολαβή συχνότητας πρέπει να είναι ένας ακέραιος

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
el: Το ελάχιστο πλάτος (dB) πρέπει να είναι ένας ακέραιος

en: The maximum number of notes must be an integer
el: Ο μέγιστος αριθμός από νότες πρέπει να είναι ακέραιος

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
el: Ο μέγιστος αριθμός από νότες πρέπει να είναι στην περιοχή 1..128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
el: Θέμα

en: Preferences for Theme
el: Προτιμήσεις θέματος

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
el: Η αποθήκευση και φόρτωση μεμονωμένων αρχείων θεμάτων χρησιμοποιεί ένα ξεχωριστό αρχείο για κάθε εικόνα, αλλά είναι
    αλλιώς η ίδια ιδέα.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
el: Κρυφή μνήμη θέματος - Εικόνες && χρώμα

en: Save Theme Cache
el: Αποθήκευση κρυφής μνήμης θέματος

en: Load Theme Cache
el: Φόρτωση κρυφής μνήμης θέματος

en: Individual Theme Files
el: Ξεχωριστά αρχεία θεμάτων

en: Save Files
el: Αποθήκευση αρχείων

en: Load Files
el: Φόρτωμα αρχείων

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
el: Συμπεριφορές κομματιών

en: Preferences for TracksBehaviors
el: Προτιμήσεις συμπεριφοράς κομματιών

en: Simple
el: Απλό

en: Multi-track
el: Πολυκάναλος

en: &Select all audio, if selection required
el: Ε&πιλογή όλου του ήχου, εάν απαιτείται επιλογή

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
el: Ενεργοποίηση γραμμών &αποκοπής

en: Enable &dragging selection edges
el: Ενεργοποίηση άκρων επιλογής &μεταφοράς

en: Editing a clip can &move other clips
el: Η επεξεργασία ενός αποσπάσματος μπορεί να &μετακινήσει άλλα αποσπάσματα

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
el: Το "Μετακίνηση εστίασης κομματιού" κάνει επανειλημμένους κύκλο&υς μέσα από τα κομμάτια

en: &Type to create a label
el: &Πληκτρολογήστε για να δημιουργήσετε μια ετικέτα

en: Use dialog for the &name of a new label
el: Χρήση διαλόγου για το ό&νομα της νέας ετικέτας

en: Enable scrolling left of &zero
el: Ενεργοποίηση της κύλισης αριστερά του &μηδενός

en: Advanced &vertical zooming
el: Προχωρημένη &κάθετη εστίαση

en: Solo &Button:
el: Πλήκτρο σόλο:

en: Logarithmic (dB)
el: Λογαριθμικό (dB)

en: Waveform
el: Κυματομορφή

en: Spectrogram
el: Φασματογράφημα

en: Connect dots
el: Σύνδεση κουκκίδων

en: Stem plot
el: Γραφική παράσταση στελάχους

en: Fit to Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος

en: Zoom to Selection
el: Εστίαση στην επιλογή

en: Zoom Default
el: Προεπιλεγμένη εστίαση

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: 5ths of Seconds
el: 5τα δευτερολέπτων

en: 10ths of Seconds
el: 10τα δευτερολέπτων

en: 20ths of Seconds
el: 20στα δευτερολέπτων

en: 50ths of Seconds
el: 50στα δευτερολέπτων

en: 100ths of Seconds
el: 100στά δευτερολέπτων

en: 500ths of Seconds
el: 500στα δευτερολέπτων

en: MilliSeconds
el: Χιλιοστοδευτερόλεπτα

en: Samples
el: Δείγματα

en: 4 Pixels per Sample
el: 4 εικονοστοιχεία ανά δείγμα

en: Max Zoom
el: Μέγιστη εστίαση

en: Preferences for Tracks
el: Προτιμήσεις κομματιών

en: Auto-&fit track height
el: Αυτόματη &προσαρμογή ύψους κομματιού

en: Sho&w track name as overlay
el: Εμ&φάνιση ονόματος κομματιού ως επικάλυψη

en: Use &half-wave display when collapsed
el: Χρήση εμφάνισης &ημικύματος όταν συμπτύσσεται

en: &Pinned Recording/Playback head
el: &Καρφιτσωμένη κεφαλή εγγραφής/αναπαραγωγής

en: A&uto-scroll if head unpinned
el: Α&υτόματη κύλιση εάν η κεφαλή είναι ξεκαρφιτσωμένη

en: Pinned &head position
el: Καρφιτσωμένη θέση &κεφαλής

en: Default &view mode:
el: Προεπιλεγμένη λειτουργία &προβολής:

en: Default Waveform scale:
el: Προεπιλεγμένη κλίμακα κυματομορφής:

en: Display &samples:
el: Εμφάνιση &δειγμάτων:

en: Default audio track &name:
el: Προεπιλεγμένο ό&νομα κομματιού ήχου:

en: Zoom Toggle
el: Εναλλαγή εστίασης

en: Preset 1:
el: Προεπιλογή 1:

en: Preset 2:
el: Προεπιλογή 2:

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Preferences for Warnings
el: Προτιμήσεις προειδοποιήσεων

en: Show Warnings/Prompts for
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων για

en: Saving &projects
el: Αποθήκευση έ&ργων

en: Saving &empty project
el: Αποθήκευση &κενού έργου

en: Mixing down to &mono during export
el: Ανάμειξη σε &μονοφωνικό κατά τη διάρκεια της εξαγωγής

en: Mixing down to &stereo during export
el: Ανάμειξη σε &στερεοφωνικό κατά τη διάρκεια της εξαγωγής

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
el: Ανάμειξη σε ένα κατά την εξαγωγή (&Προσαρμοσμένο FFmpeg ή εξωτερικό πρόγραμμα)

en: Missing file &name extension during export
el: Λείπει η επέκταση αρχείου &ονόματος κατά την εξαγωγή

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
el: Κυματομορφές

en: Preferences for Waveforms
el: Προτιμήσεις κυματομορφών

en: Waveform dB &range:
el: &Περιοχή dB κυματομορφής:

en: 1 (Mono) Recording Channel
el: 1 (μονοφωνικό) κανάλι ηχογράφησης

en: 2 (Stereo) Recording Channels
el: 2 (στεροφωνικά) κανάλια ηχογράφησης

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
el: Σταματημένο

en: Pause
el: Παύση

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Skip to Start
el: Μεταπήδηση στην αρχή

en: Skip to End
el: Μεταπήδηση στο τέλος

en: Play Once
el: Αναπαραγωγή μια φορά

en: Record New Track
el: Ηχογράφηση νέου κομματιού

en: Append Record
el: Προσάρτηση ηχογράφησης

en: Select to End
el: Επιλογή τέλους

en: Select to Start
el: Επιλογή αρχής

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
el: Το %s σε παύση.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων &μεταφοράς

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
el: Συσκευή αναπαραγωγής

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
el: Συσκευή ηχογράφησης

en: Audio Host
el: Ηχητικός δέκτης

en: Recording Channels
el: Κανάλια ηχογράφησης

en: Select Recording Device
el: Επιλογή συσκευής ηχογράφησης

en: Select Playback Device
el: Επιλογή συσκευής αναπαραγωγής

en: Select Audio Host
el: Επιλέξτε τον δέκτη του ήχου

en: Select Recording Channels
el: Επιλογή καναλιών ηχογράφησης

en: Device information is not available.
el: Οι πληροφορίες της συσκευής δεν είναι διαθέσιμες.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων &συσκευών

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Trim audio outside selection
el: Περικοπή ήχου έξω από την επιλογή

en: Silence audio selection
el: Σίγαση επιλογής ακουστικού σήματος

en: Sync-Lock Tracks
el: Κλείδωμα συγχρονισμού των κομματιών

en: Fit selection to width
el: Προσαρμογή επιλογής στο πλάτος

en: Fit project to width
el: Προσαρμογή έργου στο πλάτος

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων επε&ξεργασίας

en:  Monitoring
el:  Παρακολούθηση

en:  Active
el:  Ενεργός

en:  Peak %2.f dB
el:  Κορυφή %2.f dB

en:  Peak %.2f
el:  Κορυφή %.2f

en:  Clipped
el:  Αποκομμένο

en: Combined Meter
el: Σύνθετος μετρητής

en: Recording Meter
el: Μετρητής ηχογράφησης

en: Playback Meter
el: Μετρητής αναπαραγωγής

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
el: Επίπεδο ηχογράφησης

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
el: Μετρητής ηχογράφησης

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
el: Επίπεδο αναπαραγωγής

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
el: Μετρητής αναπαραγωγής

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων μετρητή &ηχογράφησης

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων μετρητή &αναπαραγωγής

en: Seek
el: Αναζήτηση (Seek)

en: Scrub Ruler
el: Χάρακας τριψίματος

en: Scrubbing
el: Τρίψιμο (Scrubbing)

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
el: Παύση τριψίματος

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
el: Έναρξη τριψίματος

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
el: Παύση αναζήτησης

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
el: Έναρξη αναζήτησης

en: Hide Scrub Ruler
el: Απόκρυψη χάρακα τριψίματος

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων &τριψίματος

en: Project Rate (Hz)
el: Ρυθμός έργου (Hz)

en: Snap-To
el: Προσκόλληση σε

en: Audio Position
el: Θέση ήχου

en: Start and End of Selection
el: Έναρξη και τέλος επιλογής

en: Start and Length of Selection
el: Έναρξη και διάρκεια επιλογής

en: Length and End of Selection
el: Διάρκεια και τέλος επιλογής

en: Length and Center of Selection
el: Διάρκεια και κέντρο επιλογής

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Snap To
el: Προσκόλληση σε

en: Length
el: Διάρκεια

en: Center
el: Κέντρο

en: Snap Clicks/Selections to %s
el: Προσκόλληση πατημάτων/επιλογών στο %s

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
el: %s - οδηγούμενο

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
el: Επιλογή του %s. Το %s δεν θα αλλάξει.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων επι&λογής

en: Center frequency and Width
el: Συχνότητα κέντρου και πλάτος

en: Low and High Frequencies
el: Χαμηλές και υψηλές συχνότητες

en: Center Frequency
el: Συχνότητα κέντρου

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων &φασματικής επιλογής

en: Time
el: Χρόνος

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων &χρόνου

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων %s του Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
el: Πατήστε και μεταφέρετε για να αυξομειώσετε τη γραμμή εργαλείων

en: ToolDock
el: Προσάρτηση εργαλείων

en: Selection Tool
el: Εργαλείο επιλογής

en: Envelope Tool
el: Εργαλείο περιβάλλουσας

en: Draw Tool
el: Εργαλείο σχεδίασης

en: Multi-Tool
el: Πολυεργαλείο

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων των ερ&γαλείων

en: &Selection Tool
el: Εργαλείο ε&πιλογής

en: &Envelope Tool
el: Εργαλείο &περιβάλλουσας

en: &Draw Tool
el: Εργαλείο σ&χεδίασης

en: &Multi Tool
el: Πολ&υεργαλείο

en: &Previous Tool
el: Προ&ηγούμενο εργαλείο

en: &Next Tool
el: Ε&πόμενο εργαλείο

en: Play at selected speed
el: Αναπαραγωγής στην επιλεγμένη ταχύτητα

en: Playback Speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Play-at-Speed Once
el: Αναπαραγωγή-με-ταχύτητα μια φορά

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων αναπαραγωγή-με-ταχύτητα

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
el: Σύρετε την ετικέτα. Κρατήστε πατημένο το shift και σύρετε για να μετακινήσετε όλες τις ετικέτες στο ίδιο κομμάτι.

en: Drag one or more label boundaries.
el: Μετακινήστε ένα ή περισσότερα όρια ετικέτας.

en: Drag label boundary.
el: Μετακινήστε το όριο ετικέτας.

en: Modified Label
el: Τροποποιημένη ετικέτα

en: Label Edit
el: Επεξεργασία ετικέτας

en: Click to edit label text
el: Πατήστε για επεξεργασία κειμένου ετικέτας

en: &Font...
el: &Γραμματοσειρά...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
el: Γραμματοσειρά κομματιού ετικέτας

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
el: Όνομα γραμματοσειράς

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Cu&t Label text
el: Α&ποκοπή κειμένου ετικέτας

en: &Copy Label text
el: Α&ντιγραφή κειμένου ετικέτας

en: &Delete Label
el: &Διαγραφή ετικέτας

en: &Edit Label...
el: &Επεξεργασία ετικετών...

en: Deleted Label
el: Διαγραμμένες ετικέτες

en: Edited labels
el: Επεξεργασμένες ετικέτες

en: New label
el: Νέα ετικέτα

en: Up &Octave
el: Πάνω &οκτάβα

en: Down Octa&ve
el: Κάτω ο&κτάβα

en: MIDI Device Info
el: Πληροφορίες συσκευής MIDI

en: &MIDI Device Info...
el: Πληροφορίες συσκευής &MIDI...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
el: Πάτημα για κάθετη μεγέθυνση. Shift-πάτημα για σμίκρυνση. Μεταφορά για ορισμό περιοχής εστίασης.

en: Right-click for menu.
el: Δεξιό πάτημα για μενού.

en: Zoom Reset
el: Επαναφορά εστίασης

en: Shift-Right-Click
el: Shift-δεξιό-πάτημα

en: Left-Click/Left-Drag
el: Αριστερό πάτημα/αριστερή μεταφορά

en: Click and drag to stretch selected region.
el: Πάτημα και μεταφορά για επέκταση επιλεγμένης περιοχής.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
el: Επέκταση κομματιού με νότες

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
el: Επέκταση

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
el: Αριστερό πάτημα για επέκταση, δεξιό πάτημα για αφαίρεση

en: Left-Click to merge clips
el: Αριστερό πάτημα για συγχώνευση αποσπασμάτων

en: Merged Clips
el: Συγχωνευμένα αποσπάσματα

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Expanded Cut Line
el: Επέκταση της γραμμής αποκοπής

en: Expand
el: Επέκταση

en: Removed Cut Line
el: Αφαίρεση της γραμμής αποκοπής

en: Click and drag to edit the samples
el: Πατήστε και σύρετε για να επεξεργαστείτε τα δείγματα

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
el: Για να χρησιμοποιήσετε σχεδίαση, μεγεθύνετε παραπέρα μέχρι να μπορείτε να δείτε τα μεμονωμένα δείγματα.

en: Moved Samples
el: Μετακινήθηκαν δείγματα

en: Sample Edit
el: Επεξεργασία δείγματος

en: Zoom to Fit
el: Εστίαση για προσαρμογή

en: &Spectrogram
el: &Φασματογράφημα

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
el: Για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις φασματογραφήματος, σταματήστε
    πρώτα οποιαδήποτε αναπαραγωγή ή ηχογράφηση.

en: Stop the Audio First
el: Σταματήγστε πρώτα τον ήχο

en: S&pectrogram Settings...
el: Ρυθμίσεις &φασματογραφήματος...

en: Clip-Trim-Left
el: Απόσπασμα-αποκοπή-αριστερά

en: Moved by %.02f
el: Μετακινήθηκε κατά %.02f

en: Clip-Trim-Right
el: Απόσπασμα-περικοπή-Δεξιά

en: Click and drag to move clip boundary in time
el: Πατήστε και σύρετε για να μετακινήσετε το όριο του αποσπάσματος εγκαίρως

en: Set Wave Clip Name
el: Ορισμός ονόματος αποσπάσματος κύματος

en: Click and drag to select text
el: Πατήστε και σύρετε για επιλογή κειμένου

en: Modified Clip Name
el: Τροποποιημένο όνομα αποσπάσματος

en: Clip Name Edit
el: Επεξεργασία ονόματος αποσπάσματος

en: Rename Clip...
el: Μετονομασία αποσπάσματος...

en: &Format
el: &Μορφή

en: Changing sample format
el: Αλλαγή μορφής δείγματος

en: Processing...   0%%
el: Επεξεργασία...   0%%

en: Processing...   %i%%
el: Επεξεργασία...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
el: Αλλαγμένο '%s' σε %s

en: Format Change
el: Αλλαγή μορφής

en: Rat&e
el: Ρ&υθμός

en: &Other...
el: &Άλλο...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
el: Αλλαγμένο '%s' σε %s Hz

en: Rate Change
el: Αλλαγή ρυθμού δειγματοληψίας

en: Set Rate
el: Ορισμός ρυθμού δειγματοληψίας

en: &Multi-view
el: &Πολλαπλή προβολή

en: Ma&ke Stereo Track
el: Δη&μιουργία κομματιού στέρεο

en: Swap Stereo &Channels
el: Εναλλαγή στερεοφωνικών &καναλιών

en: Spl&it Stereo Track
el: &Διαίρεση στερεοφωνικού κομματιού

en: Split Stereo to Mo&no
el: Διαχωρισμός στερεοφωνικού σε &μονοφωνικό

en: Mono
el: Μονό

en: Left Channel
el: Αριστερό κανάλι

en: Right Channel
el: Δεξί κανάλι

en: Channel
el: Κανάλι

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
el: Έγινε '%s' κομμάτι στέρεο

en: Make Stereo
el: Δημιουργία στερεοφωνικού

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
el: Εναλλάχθηκαν κανάλια στο '%s'

en: Swap Channels
el: Εναλλαγή καναλιών

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
el: Διαχωρισμός κομματιού στέρεο '%s'

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
el: Διαχωρισμός στέρεο σε μονό '%s'

en: Split to Mono
el: Διαίρεση σε μονοφωνικό

en: Stereo, %dHz
el: Στερεοφωνικό, %dHz

en: Mono, %dHz
el: Μονοφωνικό, %dHz

en: Left, %dHz
el: Αριστερό, %dHz

en: Right, %dHz
el: Δεξιό, %dHz

en: Created new audio track
el: Δημιουργήθηκε νέο κομμάτι ήχου

en: Created new stereo audio track
el: Δημιουργήθηκε νέο κομμάτι στερεοφωνικού ήχου

en: &Mono Track
el: &Μονοφωνικό κομμάτι

en: &Stereo Track
el: &Στερεοφωνικό κομμάτι

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
el: %.0f%% Αριστερά

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
el: %.0f%% Δεξιά

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
el: Πατήστε και σύρετε για να ρυθμίσετε μεγέθη των υποπροβολών, διπλοπατήστε για ομοιόμορφη διαίρεση

en: Click and drag to rearrange sub-views
el: Πατήστε και σύρετε για να αναδιατάξετε τις υποπροβολές

en: Rearrange sub-views
el: Αναδιάταξη υποπροβολών

en: Close sub-view
el: Κλείσιμο υποπροβολής

en: Split Clip
el: Διαίρεση αποσπάσματος

en: Mute/Unmute Track
el: Σίγαση/κατάργηση σίγασης κομματιού

en: Rename clip...
el: Μετονομασία αποσπάσματος...

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
el[0]: %s, %d από %d απόσπασμα
el[1]: %s, %d από %d αποσπάσματα

en: Zoom x1/2
el: Εστίαση x1/2

en: Zoom x2
el: Εστίαση x2

en: Half Wave
el: Ημικύμα

en: Wa&veform
el: Κυ&ματομορφή

en: &Wave Color
el: Χρώμα &κύματος

en: Instrument %i
el: Όργανο %i

en: WaveColor Change
el: Αλλαγή χρώματος κύματος

en: Change lower speed limit (%) to:
el: Αλλαγή ορίου χαμηλότερης ταχύτητας (%) σε:

en: Lower speed limit
el: Κάτω όριο ταχύτητας

en: Change upper speed limit (%) to:
el: Αλλαγή ορίου υψηλότερης ταχύτητας (%) σε:

en: Upper speed limit
el: Άνω όριο ταχύτητας

en: Set range to '%ld' - '%ld'
el: Ορισμός περιοχής σε '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
el: Ορισμός περιοχής

en: Set time track display to linear
el: Ορισμός εμφάνισης κομματιού χρόνου σε γραμμικό

en: Set Display
el: Ορισμός εμφάνισης

en: Set time track display to logarithmic
el: Ορισμός εμφάνισης κομματιού χρόνου σε λογαριθμικό

en: Set time track interpolation to linear
el: Ορισμός παρεμβολής κομματιού χρόνου σε γραμμικό

en: Set Interpolation
el: Ορισμός παρεμβολής

en: Set time track interpolation to logarithmic
el: Ορισμός παρεμβολής κομματιού χρόνου σε λογαριθμικό

en: &Linear scale
el: &Γραμμική κλίμακα

en: L&ogarithmic scale
el: &Λογαριθμική κλίμακα

en: &Range...
el: &Περιοχή...

en: Logarithmic &Interpolation
el: Λογαριθμικό &παρεμβολή

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
el: Αυτή η έκδοση του Audacity επιτρέπει μόνο ένα κομμάτι χρόνου σε κάθε παράθυρο έργου.

en: Created new time track
el: Δημιουργήθηκε νέο κομμάτι χρόνου

en: &Time Track
el: Κομμάτι &χρόνου

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
el: Σύρετε τα αποσπάσματα για να τα επανατοποθετήσετε. Κρατήστε πατημένο το Shift και σύρετε για να μετακινήσετε όλα τα αποσπάσματα στο ίδιο κομμάτι.

en: Add Mono Track
el: Προσθήκη μονοφωνικού κομματιού

en: Add Stereo Track
el: Προσθήκη στερεοφωνικού κομματιού

en: Add Label Track
el: Προσθήκη ετικέτας κομματιού

en: Export Audio...
el: Εξαγωγή ήχου...

en: Erased selected area
el: Διαγράφηκε η επιλεγμένη περιοχή

en: Selected area using Brush Tool
el: Επιλεγμένη περιοχή με το εργαλείο πινέλου

en: Brush tool selection
el: Επιλογή εργαλείου πινέλου

en: &Name...
el: Ό&νομα...

en: Move Track &Up
el: Μετακίνηση κομματιού προς τα επά&νω

en: Move Track &Down
el: Μετακίνηση κομματιού κά&τω

en: Move Track to &Top
el: Μετακίνηση κομματιού προς την &κορυφή

en: Move Track to &Bottom
el: Μετακίνηση κομματιού προς τον &πυθμένα

en: Set Track Name
el: Ορισμός ονόματος κομματιού

en: Renamed '%s' to '%s'
el: Μετονομασία '%s' σε '%s'

en: Name Change
el: Αλλαγή ονόματος

en: Click and drag to warp playback time
el: Πατήστε και σύρετε για να παραμορφώσετε τον χρόνο αναπαραγωγής

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
el: Πατήστε και μεταφέρετε για να επεξεργαστείτε την περιβάλλουσα πλάτους

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
el: Ρυθμίστηκε η καμπύλη ακουστότητας.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
el: &Τρίψιμο

en: Seeking
el: Αναζήτηση

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
el: &Χάρακας τριψίματος

en: Playing at Speed
el: Αναπαραγωγή με ταχύτητα

en: Move mouse pointer to Seek
el: Μετακίνηση δείκτη ποντικιού για αναζήτηση

en: Move mouse pointer to Scrub
el: Μετακίνηση δείκτη ποντικιού στο τρίψιμο

en: Scru&bbing
el: Τρί&ψιμο

en: Scrub Bac&kwards
el: Τρίψιμο προς τα &πίσω

en: Scrub For&wards
el: Τρίψιμο προς τα &μπροστά

en: Click and drag to move left selection boundary.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε το αριστερό όριο της επιλογής.

en: Click and drag to move right selection boundary.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε το δεξί όριο της επιλογής.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε τη συχνότητα κάτω επιλογής.

en: Click and drag to move top selection frequency.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε τη συχνότητα της επάνω επιλογής.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε τη συχνότητα της κεντρικής επιλογής σε φασματική κορυφή.

en: Click and drag to move center selection frequency.
el: Πάτημα και σύρσιμο για να μετακινήσετε τη συχνότητα της κεντρικής επιλογής.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
el: Πάτημα και μεταφορά για να ρυθμίσετε το εύρος ζώνης της συχνότητας.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
el: Επεξεργασία, Προτιμήσεις...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
el: Λειτουργία πολυεργαλείου: %s για τις προτιμήσεις ποντικιού και πληκτρολογίου.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
el: Πατήστε και σύρετε για να ορίσετε το εύρος ζώνης της συχνότητας.

en: Click and drag to select audio
el: Πατήστε και σύρετε για να επιλέξετε ήχο

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
el: (προσκόλληση)

en: Click and drag to move a track in time
el: Πατήστε και σύρετε για να μετακινήσετε ένα κομμάτι στο χρόνο

en: Could not shift between tracks
el: Αδυναμία μετακίνησης μεταξύ κομματιών

en: Moved clips to another track
el: Μετακινήθηκαν αποσπάσματα σε άλλο κομμάτι

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
el: Ο χρόνος μετατόπισε τα κομμάτια/αποσπάσματα δεξιά κατά %.02f δευτερόλεπτα

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
el: Ο χρόνος μετατόπισε τα κομμάτια/αποσπάσματα αριστερά κατά %.02f δευτερόλεπτα

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: Command+Click to deselect
el: Εντολή+πάτημα για αποεπιλογή

en: Select track
el: Επιλογή κομματιού

en: Ctrl+Click to deselect
el: Ctrl+πάτημα για αποεπιλογή

en: Open menu...
el: Άνοιγμα μενού...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
el: Εντολή+Πάτημα

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
el: Ctrl+πάτημα

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
el: %s για επιλογή ή απεπιλογή κομματιού. Μετακινήστε πάνω ή κάτω για αλλαγή σειράς κομματιού.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
el: %s για επιλογή ή αποεπιλογή κομματιού.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
el: Μετακινήθηκε το '%s' πάνω

en: Moved '%s' down
el: Μετακινήθηκε το '%s' κάτω

en: Move Track
el: Μετακίνηση κομματιού

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
el: Πατήστε για να μεγεθύνετε, Shift-πάτημα για να σμικρύνετε

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
el: Σύρετε για να μεγεθύνετε στην περιοχή, δεξιοπατήστε για να σμικρύνετε

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
el: Αριστερό=Μεγέθυνση, Δεξί=Σμίκρυνση, Μεσαίο=Κανονικό

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Check for Updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
el: Εάν θέλετε να αλλάξετε την προτίμησή σας για έλεγχο των αυτόματων ενημερώσεων, μπορείτε να τη βρείτε στο %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
el: Προτιμήσεις > Εφαρμογή

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
el: Σφάλμα κατά τον έλεγχο για ενημέρωση

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
el: Αδυναμία σύνδεσης με τον διακομιστή ενημέρωσης του Audacity.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
el: Τα δεδομένα ενημέρωσης ήταν κατεστραμμένα.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
el: Σφάλμα κατά τη λήψη της ενημέρωσης

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
el: Αδυναμία ανοίγματος του συνδέσμου λήψης του Audacity.

en: Audacity update
el: Ενημέρωση Audacity

en: Downloading %s
el: Λήψη %s

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App update checking
el: Έλεγχος ενημέρωσης εφαρμογής

en: To stay up to date, you will receive an in-app notification whenever there is a new version of Audacity available to download.
el: Για να μείνετε ενημερωμένοι, θα λαμβάνετε μια ειδοποίηση στην εφαρμογή όποτε υπάρχει μια νέα έκδοση του Audacity διαθέσιμη για λήψη.

en: In order to protect your privacy, Audacity does not collect any personal information. However, app update checking does require network access.
el: Προκειμένου να προστατευθεί το απόρρητό σας, το Audacity δεν συλλέγει προσωπικές πληροφορίες. Ωστόσο, ο έλεγχος ενημερώσεων της εφαρμογής απαιτεί πρόσβαση στο διαδίκτυο.

en: You can turn off app update checking at any time in %s.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε τον έλεγχο ενημέρωσης της εφαρμογής ανά πάσα στιγμή στο %s.

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App updates
el: Ενημερώσεις εφαρμογής

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
el: Ενημέρωση του Audacity

[ctx: update dialog]
en: &Skip
el: &Παράλειψη

[ctx: update dialog]
en: &Install update
el: Ε&γκατάσταση ενημέρωσης

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
el: Το Audacity %s είναι διαθέσιμο!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
el: Αρχείο αλλαγών

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
el: Διαβάστε περισσότερα στο GitHub

en: (disabled)
el: (απενεργοποιημένο)

en: Press
el: Πατήστε

en: Button
el: Κουμπί

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
el: Το αρχείο '%s' ήδη υπάρχει, θέλετε πραγματικά να το αντικαταστήσετε;

en: Please choose an existing file.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε ένα υπάρχον αρχείο.

en: File type:
el: Τύπος αρχείου:

en: &Clear
el: &Καθαρισμός λίστας

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
el: Καταγραφέας

en: Empty
el: Άδειο

en: Backwards
el: Προς τα πίσω

en: Forwards
el: Μπροστά

en: Help on the Internet
el: Βοήθεια στο ίντερνετ

en: Menu
el: Μενού

en: Stop Monitoring
el: Διακοπή εποπτείας

en: Start Monitoring
el: Εκκίνηση εποπτείας

en: Recording Meter Options
el: Επιλογές μετρητή ηχογράφησης

en: Playback Meter Options
el: Επιλογές μετρητή αναπαραγωγής

en: Refresh Rate
el: Ανανέωση ρυθμού

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
el: Με μεγαλύτερους ρυθμούς ανανέωσης, ο μετρητής δείχνει συχνότερες αλλαγές.
    Μια τιμή 30 ανά δευτερόλεπτο ή μικρότερη θα αποτρέψει τον μετρητή
    να επηρεάσει την ποιότητα τού ήχου σε πιο αργά μηχανήματα.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
el: Ρυθμός ανανέωσης μετρητή ανά δευτερόλεπτο [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
el: Τιμή ανανέωσης ανά δευτερόλεπτο [1-100]:

en: Meter Style
el: Τεχνοτροπία μετρητή

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Meter Type
el: Τύπος μετρητή

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Automatic
el: Αυτόματος

en: Horizontal
el: Οριζόντιος

en: Vertical
el: Κατακόρυφος

en: Show Log for Details
el: Εμφάνιση ημερολογίου για λεπτομέρειες

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
el: 01000.01000 δευτερόλεπτα

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
el: ώρες:λεπτά:δευτ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
el: ημερομ.:ώρες:λεπτά:δευτ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
el: 0100 ημέρες 024 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
el: ωω:λλ:δδ + εκατοστά

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
el: 0100 ω 060 λ 060>0100 δ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
el: ώρες:λεπτά:δευτ. + χιλιοδευτερόλεπτα

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060>01000 δευτ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
el: ώρες:λεπτά:δευτ. + δείγματα

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
el: 0100 h 060 m 060 s+># δείγματα

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
el: δείγματα

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
el: 01000,01000,01000 δείγματα|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + καρέ φιλμ (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 ώρες+>24 καρέ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
el: καρέ του φιλμ (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
el: 01000,01000 καρέ|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
el: ώρες:λεπτά:δευτ + NTSC παράλειψη καρέ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+>30 καρέ|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
el: ώρες:λεπτά:δευτ + NTSC χωρίς παράλειψη καρέ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+>030 καρέ| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
el: NTSC καρέ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
el: 01000,01000 καρέ|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + PAL καρέ (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+>25 καρέ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
el: PAL καρέ (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
el: 01000,01000 καρέ|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
el: ώρες:λεπτά:δευτ + CDDA καρέ (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
el: 0100 ώρες 060 λεπτά 060 δευτ+>75 καρέ

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
el: CDDA καρέ (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
el: 01000,01000 καρέ|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
el: 01000<01000 kHz|0,001

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
el: οκτάβες

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
el: 100<01000 οκτάβες|1,442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
el: χιλιοστά των οκτάβων

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
el: ημιτόνια + εκατοστά

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
el: 1000 ημιτόνια <0100 εκατοστά|17,312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
el: εκατοστά των εκατοστών

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
el: δεκάδες

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
el: 10<01000 δεκάδες|0,434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
el: χιλιοστά των δεκάδων

en: (Use context menu to change format.)
el: (Χρησιμοποιήστε το μενού περιεχομένων για να αλλάξετε μορφή.)

en: centiseconds
el: εκατοστοδευτερόλεπτα

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Are you sure you wish to cancel?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε;

en: Confirm Cancel
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Are you sure you wish to stop?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διακόψετε;

en: Confirm Stop
el: Επιβεβαίωση διακοπής

en: Are you sure you wish to close?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να κλείσετε;

en: Confirm Close
el: Επιβεβαίωση κλεισίματος

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
el: Αδύνατη η εγγραφή αρχείων στον κατάλογο: % s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
el: Βεβαιωθείτε ότι ο κατάλογος υπάρχει, έχει τα απαραίτητα δικαιώματα και ότι η μονάδα δεν είναι πλήρης.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
el: Μπορείτε να αλλάξετε τον κατάλογο σε % s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
el: Προτιμήσεις > Κατάλογοι

en: Don't show this warning again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά

en: Infinity
el: Άπειρο

en: -Infinity
el: -Άπειρο

en: Validation error
el: Σφάλμα επικύρωσης

en: Empty value
el: Κενή τιμή

en: Malformed number
el: Ακατάλληλος αριθμός

en: Not in range %d to %d
el: Δεν είναι στην περιοχή %d μέχρι %d

en: Value overflow
el: Υπερχείλιση τιμής

en: Too many decimal digits
el: Υπερβολικά δεκαδικά ψηφία

en: Value not in range: %s to %s
el: Η τιμή δεν είναι στην περιοχή: %s έως %s

en: Value must not be less than %s
el: Η τιμή δεν πρέπει να είναι μικρότερη από %s

en: Value must not be greater than %s
el: Η τιμή δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη από %s

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Select a directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Directory Dialog
el: Διάλογος καταλόγου

en: File Dialog
el: Διάλογος αρχείου

en: ~aPlease select frequencies.
el: ~aΕπιλέξτε συχνότητες.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
el: ~aτο πλάτος της ζώνης είναι μηδέν (το ανώτερο και το κατώτερο~%~
                           και οι δυο συχνότητες είναι ~a Hz).~%~
                           Επιλέξτε περιοχή συχνοτήτων.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
el: ~aΟι παράμετροι του φίλτρου εγκοπής (Notch) δεν μπορούν να εφαρμοστούν.~%~
                          Προσπαθήστε να αυξήσετε το κάτω όριο της συχνότητας~%~
                          ή να μειώσετε το φίλτρο πλάτους ('Width').

en: Error.~%
el: Σφάλμα.~%

en: Gain (dB)
el: Απολαβή (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
el: ~aΜια χαμηλή συχνότητα είναι αόριστη.

en: ~aHigh frequency is undefined.
el: ~aΜια υψηλή συχνότητα είναι αόριστη.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
el: ~aΗ κεντρική συχνότητα πρέπει να είναι πάνω από 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
el: ~aΗ επιλογή συσχνότητας είναι υπερβολικά υψηλή για τον ρυθμό δειγματοληψίας κομματιού.~%~
                            Για το τρέχον κομμάτι, η ρύθμιση της υψηλής συχνότητας δεν μπορεί~%~
                            να είναι μεγαλύτερη από ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
el: ~aΤο πλάτος ζώνης είναι μηδέν (η ανώτερη και η κατώτερη~%~
                             συχνότητα είναι και οι δυο ~a Hz).~%~
                             Επιλέξτε περιοχή συχνοτήτων.

en: GNU General Public License v2.0 or later
el: Γενική Δημόσια Άδεια GNU, έκδοσης v2.0 ή μεταγενέστερης.

en: Studio Fade Out
el: Σταδιακή εξασθένιση στούντιο

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
el: Η επιλογή είναι υπερβολικά μικρή. ~%Πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 2 δείγματα.

en: Adjustable Fade
el: Ρυθμίσιμη σταδιακή μεταβολή

en: Fade Type
el: Τύπος εξασθένισης

en: Fade Up
el: Ενίσχυση

en: Fade Down
el: Εξασθένηση

en: S-Curve Up
el: Καμπύλη s προς τα πάνω

en: S-Curve Down
el: Καμπύλη s προς τα κάτω

en: Mid-fade Adjust (%)
el: Ρύθμιση μέσης βαθμιαίας μεταβολής (%)

en: Start/End as
el: Έναρξη/Τέλος ως

en: % of Original
el: % του αρχικού

en: dB Gain
el: απολαβή dB

en: Start (or end)
el: Έναρξη (ή τέλος)

en: End (or start)
el: Τέλος (ή αρχή)

en: Handy Presets (override controls)
el: Εύχρηστες προεπιλογές (αντικατάσταση στοιχείων ελέγχου)

en: None Selected
el: Χωρίς επιλογή

en: Linear In
el: Γραμμική είσοδος

en: Linear Out
el: Γραμμική έξοδος

en: Exponential In
el: Εκθετική είσοδος

en: Exponential Out
el: Εκθετική έξοδος

en: Logarithmic In
el: Λογαριθμική είσοδος

en: Logarithmic Out
el: Λογαριθμική έξοδος

en: Rounded In
el: Στρογγυλεμένη είσοδος

en: Rounded Out
el: Στρογγυλεμένη έξοδος

en: Cosine In
el: Είσοδος συνημιτόνου

en: Cosine Out
el: Έξοδος συνημιτόνου

en: S-Curve In
el: Είσοδος καμπύλης S

en: S-Curve Out
el: Έξοδος καμπύλης S

en: Error~%~%
el: Σφάλμα~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
el: ~aΟι τιμές ποσοστού δεν μπορούν να είναι αρνητικές.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
el: ~aΟι τιμές ποσοστού δεν μπορούν να είναι μεγαλύτερες από 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     -6 dB halves the amplitude.
el: τιμές ~adB δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερες από +100 dB.~%~%~
                                     Υπόδειξη: 6 dB διπλασιάζουν το πλάτος~%~
                                     -6 dB υποδιπλασιάζουν το πλάτος.

en: Beat Finder
el: Εύρεση κτύπου (Beat)

en: Threshold Percentage
el: Ποσοστό κατωφλίου

en: Clip Fix
el: Διόρθωση αποσπάσματος

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
el: Benjamin Schwartz και Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
el: Κατώφλι περικοπής (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
el: Μείωση πλάτους για να επιτραπεί η επαναφορά των κορυφών (dB)

en: Crossfade Clips
el: Αποσπάσματα με ομαλή μετάβαση

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
el: Σφάλμα.~%Άκυρη επιλογή.~%Επιλέχτηκαν περισσότερα από 2 αποσπάσματα ήχου.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
el: Σφάλμα.~%Άκυρη επιλογή.~%Κενός χώρος στην αρχή/τέλος της επιλογής.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
el: Σφάλμα.~%Αποσπάσματα ομαλής μετάβασης μπορούν να εφαρμοστούν μόνο σε ένα κομμάτι.

en: Crossfade Tracks
el: Κομμάτια σταδιακής μετάβασης

en: Fade type
el: Τύπος ομαλής μετάβασης

en: Constant Gain
el: Σταθερή απολαβή

en: Constant Power 1
el: Σταθερή ισχύς 1

en: Constant Power 2
el: Σταθερή ισχύς 2

en: Custom Curve
el: Προσαρμοσμένη καμπύλη

en: Custom curve
el: Προσαρμοσμένη καμπύλη

en: Fade direction
el: Κατεύθυνση ομαλής μετάβασης

en: Alternating Out / In
el: Εναλλαγή έξοδος / είσοδος

en: Alternating In / Out
el: Εναλλαγή είσοδος / έξοδος

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
el: Σφάλμα.~%Επιλέξτε 2 (ή περισσότερα) κομμάτια για ομαλή μετάβαση.

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delay type
el: Τύπος καθυστέρησης

en: Regular
el: Κανονικό

en: Bouncing Ball
el: Αναπηδούσα σφαίρα

en: Reverse Bouncing Ball
el: Αντιστροφή αναπηδούσας σφαίρας

en: Delay level per echo (dB)
el: Επίπεδο καθυστέρησης ανά ηχώ (dB)

en: Delay time (seconds)
el: Χρόνος καθυστέρησης (δευτ.)

en: Pitch change effect
el: Εφέ αλλαγής τονικού ύψους

en: Pitch/Tempo
el: Τονικό ύψος και ρυθμός (τέμπο)

en: Low-quality Pitch Shift
el: Μετατόπιση τονικού ύψους χαμηλής ποιότητας

en: Pitch change per echo (semitones)
el: Αλλαγή τονικού ύψους ανά ηχώ (ημιτόνια)

en: Number of echoes
el: Αριθμός αντηχήσεων

en: Allow duration to change
el: Να επιτρέπεται αλλαγή της διάρκειας

en: EQ XML to TXT Converter
el: EQ XML σε μετατροπέα TXT

en: Select target EQ effect
el: Επιλέξτε προορισμό του εφέ EQ

en: Equalization XML file
el: Αρχείο εξισορρόπησης XML

en: XML file
el: Αρχείο XML

en: If output text file exists
el: Εάν υπάρχει αρχείο κειμένου εξόδου

en: Append number
el: Προσάρτηση αριθμού

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Error.~%Unable to open file~%~s
el: Σφάλμα.~%Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου~%~s

note: i18n-hint: Do not translate "~a".txt
en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
el: Σφάλμα.Η αντικατάσταση του ~%File απαγορεύεται:~%"~a.txt"

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
el: Σφάλμα.Το ~%File δεν μπορεί να εγγραφεί:~%"~a.txt"

en: Regular Interval Labels
el: Ετικέτες κανονικού διαστήματος

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
el: Δημιουργία ετικετών με βάση το

en: Number of Labels
el: Αριθμός εικετών

en: Label Interval
el: Διάστημα ετικέτας

en: Number of labels
el: Αριθμός εικετών

en: Label interval (seconds)
el: Διάστημα ετικέτας(δευτ.)

en: Length of label region (seconds)
el: Διάρκεια της περιοχής ετικέτας (δευτερόλεπτα)

en: Adjust label interval to fit length
el: Ρυθμίστε την απόσταση ετικέτας για να προσαρμοστεί στο μήκος

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
el: Κείμενο ετικέτας

en: Minimum number of digits in label
el: Ελάχιστος αριθμός ψηφίων στην ετικέτα

en: None - Text Only
el: Κανένα - Μόνο κείμενο

en: 1 (Before Label)
el: 1 (Πριν την ετικέτα)

en: 2 (Before Label)
el: 2 (Πριν την ετικέτα)

en: 3 (Before Label)
el: 3 (Πριν την ετικέτα)

en: 1 (After Label)
el: 1 (Μετά την ετικέτα)

en: 2 (After Label)
el: 2 (Μετά την ετικέτα)

en: 3 (After Label)
el: 3 (Μετά την ετικέτα)

en: Begin numbering from
el: Έναρξη αρίθμησης από

en: Message on completion
el: Μήνυμα ολοκλήρωσης

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Warnings only
el: Μόνο προειδοποιήσεις

en: Warning: Overlapping region labels.~%
el: Προειδοποίηση: Επικάλυψη ετικετών περιοχής.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
el: ετικέτες περιοχής

en: point labels
el: ετικέτες σημείων

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
el: ~a~a ~a σε διαστήματα των ~a δευτερολέπτων.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
el: ~aΜήκος περιοχής = ~a δευτερόλεπτα.

en: High-Pass Filter
el: Υψίσυχνο φίλτρο

en: Frequency (Hz)
el: Συχνότητα (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
el: Απότομη εξασθένιση (Roll-off) (dB ανά οκτάβα)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
el: Η συχνότητα πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
el: Σφάλμα:~%~%Η συχνότητα (~a Hz) είναι υπερβολικά υψηλή για το ρυθμό δειγματοληψίας του κομματιού.~%~%~
                       Ο ρυθμός δειγματοληψίας του κομματιού είναι ~a Hz~%~
                       Η συχνότητα πρέπει να είναι μικρότερη από ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
el: Label Sounds (Ετικέτες ήχων)

en: Threshold level (dB)
el: Επίπεδο κατωφλίου (dB)

en: Threshold measurement
el: Μέτρηση κατωφλίου

en: Peak level
el: Επίπεδο κορυφής

en: Average level
el: Επίπεδο μέσου όρου

en: RMS level
el: Επίπεδο RMS

en: Minimum silence duration
el: Ελάχιστη διάρκεια σίγασης

en: Minimum label interval
el: Ελάχιστο διάστημα ετικέτας

en: Label type
el: Τύπος ετικέτας

en: Point before sound
el: Σημείο πριν τον ήχο

en: Point after sound
el: Σημείο μετά τον ήχο

en: Region around sounds
el: Περιοχή γύρω από ήχους

en: Region between sounds
el: Περιοχή μεταξύ ήχων

en: Maximum leading silence
el: Μέγιστη σιγή αρχής

en: Maximum trailing silence
el: Μέγιστη σιγή τέλους

en: Sound ##1
el: Ήχος ##1

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
el: Εντοπίστηκαν πάρα πολλές σιωπές.  Προστέθηκαν ~%μόνο οι πρώτες 10000 ετικέτες.

note: i18n-hint: '~a' will be replaced by a time duration
en: Error.~%Selection must be less than ~a.
el: Σφάλμα. Η ~%επιλογή πρέπει να είναι μεγαλύτερη από ~a.

en: No sounds found.~%Try lowering the 'Threshold' or reduce 'Minimum sound duration'.
el: Δεν βρέθηκαν ήχοι. ~%Δοκιμάστε να μειώσετε το 'Κατώφλι' ή μειώστε την 'Ελάχιστη διάρκεια του ήχου'.

en: Labelling regions between sounds requires~%at least two sounds.~%Only one sound detected.
el: Η ονομασία περιοχών μεταξύ ήχων απαιτεί ~%τουλάχιστον δύο ήχους. Ανιχνεύθηκε ~%μόνο ένας ήχος.

en: Limiter
el: Όριο

en: Type
el: Τύπος

en: Soft Limit
el: Απαλό όριο

en: Hard Limit
el: Έντονο όριο

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
el: Απαλό ψαλίδισμα

en: Hard Clip
el: Έντονο ψαλίδισμα

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
el: Απολαβή εισόδου (dB)
    μονοφωνικό/αριστερό

en: Input Gain (dB)
    Right channel
el: Απολαβή εισόδου (dB)
    Δεξιό κανάλι

en: Limit to (dB)
el: Όριο μέχρι (dB)

en: Hold (ms)
el: Κράτημα (ms)

en: Apply Make-up Gain
el: Εφαρμογή απολαβής διόρθωσης (Make-up)

en: Low-Pass Filter
el: Χαμηλοπερατό φίλτρο

en: Noise Gate
el: Θύρα θορύβου

en: Select Function
el: Επιλέξτε λειτουργία

en: Gate
el: Θύρα

en: Analyze Noise Level
el: Ανάλυση επιπέδου θορύβου

en: Stereo Linking
el: Στερεοφωνική σύνδεση

en: Link Stereo Tracks
el: Σύνδεση στερεοφωνικών κομματιών

en: Don't Link Stereo
el: Να μην συνδεθεί στερεοφωνικά

en: Gate threshold (dB)
el: Κατώφλι θύρας (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
el: Συχνότητες πύλης πάνω από (kHz)

en: Level reduction (dB)
el: Μείωση επιπέδου (dB)

en: Attack (ms)
el: Έναρξη (ms)

en: Decay (ms)
el: Εξασθένιση (ms)

en: Error.
    "Gate frequencies above: ~s kHz"
    is too high for selected track.
    Set the control below ~a kHz.
el: Σφάλμα.
    "Οι συχνότητες θύρας πάνω από: ~s kHz"
    είναι υπερβολικά υψηλές για το επιλεγμένο κομμάτι.
    Ορίστε το στοιχείο ελέγχου κάτω από ~a kHz.

en: Error.
    Selection too long.
    Maximum length is ~a.
el: Σφάλμα.
    Υπερβολικά μεγάλη επιλογή.
    Το μέγιστο μήκος είναι ~a.

en: Error.
    Insufficient audio selected.
    Make the selection longer than ~a ms.
el: Σφάλμα.
    Ανεπαρκής επιλεγμένος ήχος.
    Κάντε την επιλογή πιο μεγάλη κατά ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%
    Suggested Threshold Setting ~a dB.
el: Κορυφή βασισμένη στα πρώτα ~a δευτερόλεπτα ~a dB~%
    Προτεινόμενη ρύθμιση κατωφλίου ~a dB.

en: Notch Filter
el: Φίλτρο εγκοπής (Notch Filter)

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
el: Steve Daulton και Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
el: Q (πιο υψηλή τιμή μειώνει το πλάτος)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
el: Σφάλμα:~%~%Η συχνότητα (~a Hz) είναι υπερβολικά υψηλή για τον ρυθμό δειγματοληψίας του κομματιού.~%~%~
                     Ο ρυθμός δειγματοληψίας του κομματιού είναι ~a Hz.~%~
                     Η συχνότητα πρέπει να είναι μικρότερη από ~a Hz.

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
el: Επιλέξτε αρχεία για εγκατάσταση

en: Plug-in
el: Πρόσθετο

en: Lisp file
el: Αρχείο Lisp

en: HTML file
el: Αρχείο HTML

en: Text file
el: Αρχείο κειμένου

en: All supported
el: Όλα τα υποστηριζόμενα

en: Allow overwriting
el: Να επιτρέπεται η αντικατάσταση

en: Disallow
el: Να μην επιτρέπεται

en: Allow
el: Να επιτρέπεται

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
el: Επιτυχία.~%Αρχεία γράφτηκαν στο:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
el: Προειδοποίηση. ~%Αποτυχία αντιγραφής ορισμένων αρχείων:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
el: Εγκατάσταθηκαν πρόσθετα.~%(Χρησιμοποιήστε τον διαχειριστή προσθέτων για να ενεργοποιήσετε τα εφέ):

en: Plug-ins updated:
el: Ενημερώθηκαν τα πρόσθετα:

en: Files copied to plug-ins folder:
el: Αντιγράφηκαν αρχεία στον φάκελο προσθέτων:

en: Not found or cannot be read:
el: Αδυναμία εύρεσης ή ανάγνωσης:

en: Unsupported file type:
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος αρχείου:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
el: Ήδη εγκατεστημένα αρχεία (ανενεργό το 'Να επιτρέπεται αντικατάσταση'):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
el: Αδυναμία εγγραφής στον φάκελο προσθέτων:

en: Error.~%No file selected.
el: Σφάλμα. ~% Δεν επιλέχτηκε αρχείο.

en: Pluck
el: Τράβηγμα χορδών (Pluck)

en: Pluck MIDI pitch
el: Τονικό ύψος MIDI με τράβηγμα χορδών (Pluck)

en: Fade-out type
el: Τύπος εξασθένισης

en: Abrupt
el: Απότομο

en: Gradual
el: Βαθμιαίο

en: Duration (60s max)
el: Διάρκεια (μέγιστο 60s)

en: Rhythm Track
el: Κομμάτι ρυθμού

en: Tempo (bpm)
el: Ρυθμός (τέμπο) (bpm)

en: 30 - 300 beats/minute
el: 30 - 300 κτύποι (beats)/λεπτό

en: Beats per bar
el: Κτύποι (Beats) ανά γραμμή

en: 1 - 20 beats/measure
el: 1 - 20 κτύποι (beats)/μέτρο (measure)

en: Swing amount
el: Ποσότητα ταλάντωσης

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
el: Ορίστε το 'Αριθμός γραμμών' σε μηδέν για να ενεργοποιηθεί το 'Διάρκεια κομματιού ρυθμού'.

en: Number of bars
el: Αριθμός γραμμών

en: Rhythm track duration
el: Διάρκεια κομματιού ρυθμού

en: Used if 'Number of bars' = 0
el: Χρησιμοποιείται εάν ο 'Αριθμός γραμμών' = 0

en: Start time offset
el: Μετατόπιση χρόνου έναρξης

en: Silence before first beat
el: Σιγή πριν τον πρώτο κτύπο (beat)

en: Beat sound
el: Ήχος κτύπου (Beat)

en: Metronome Tick
el: Τικ μετρονόμου

en: Ping (short)
el: Αποστολή (σύντομη)

en: Ping (long)
el: Αποστολή (παρατεταμένη)

en: Cowbell
el: Κουδούνι αγελάδας

en: Resonant Noise
el: Θόρυβος συντονισμού

en: Noise Click
el: Κλικ θορύβου

en: Drip (short)
el: Σταγόνα (σύντομη)

en: Drip (long)
el: Σταγόνα (μεγάλη)

en: MIDI pitch of strong beat
el: Τονικό ύψος MIDI του ισχυρού κτύπου (beat)

en: MIDI pitch of weak beat
el: Τονικό ύψος MIDI του ασθενούς κτύπου (beat)

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
el: Ορίστε είτε τον 'Αριθμό γραμμών' είτε
    την 'Διάρκεια κομματιού ρυθμού' σε μεγαλύτερη από μηδέν.

en: Risset Drum
el: Τύμπανο Ρισέ (Risset Drum)

en: Decay (seconds)
el: Καθυστέρηση (δευτ.)

en: Center frequency of noise (Hz)
el: Συχνότητα κέντρου του θορύβου (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
el: Πλάτος ζώνης θορύβου (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
el: Ποσότητα θορύβου στη μείξη (ποσοστό)

en: Amplitude (0 - 1)
el: Πλάτος (0-1)

en: Sample Data Export
el: Εξαγωγή δεδομένων δείγματος

en: Limit output to first
el: Έξοδος ορίου στο πρώτο

en: Measurement scale
el: Κλίμακα μέτρησης

en: Export data to
el: Εξαγωγή δεδομένων σε

en: CSV files
el: Αρχεία CSV

en: HTML files
el: Αρχεία HTML

en: Index (text files only)
el: Δείκτης (μόνο για αρχεία κειμένου)

en: Sample Count
el: Αριθμός δείγματος

en: Time Indexed
el: Χρόνος με δείκτη

en: Include header information
el: Συμπερίληψη πληροφοριών κεφαλίδας

en: Minimal
el: Ελάχιστο

en: All
el: Όλα

en: Optional header text
el: Προαιρετικό κείμενο κεφαλίδας

en: Channel layout for stereo
el: Διάταξη καναλιού για στερεοφωνικό

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
el: Αριστερό-δεξιό (L-R) στην ίδια γραμμή

en: Alternate Lines
el: Εναλλακτικές γραμμές

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
el: Πρώτα αριστερό κανάλι

en: Show messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων

en: Errors Only
el: Μόνο σφάλματα

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
el: [-inf] (αρνητικό άπειρο)

en: Left Channel.~%~%
el: Αριστερό κανάλι.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
el: ~%~%R δεξιό κανάλι.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
el: ~aΔεδομένα γράφτηκαν στο:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
el: Ρυθμός δειγματοληψίας: ~a Hz.  Τιμές δειγματοληψίας σε κλίμακα ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
el: ~a   ~a~%~aΡυθμός δειγματοληψίας: ~a Hz.~%Επεξεργάστηκε μήκος: ~a δείγματα ~a δευτερόλεπτα.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
el: ~a   ~a~%~aΡυθμός δειγματοληψίας: ~a Hz. Τιμές δείγματος σε κλίμακα ~a.~%~
                         Επεξεργάστηκε μήκος: ~a δείγματα ~a δευτερόλεπτα.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
el: ~a~%Ρυθμός δειγματοληψίας: ~a Hz. Τιμές δείγματος στην κλίμακα ~a scale. ~a.~%~aΕπεξεργάστηκε μήκος: ~a ~
                      δείγματα, ~a δευτερόλεπτα.~%Πλάτος κορυφής: ~a (γραμμικό) ~a dB.  Αστάθμιστο RMS: ~a dB.~%~
                      Μετατόπιση DC: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
el: ~a γραμμικό, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
el: Αριστερά: ~a lin, ~a dB | Δεξιά: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
el: ~a δείγματα.

en: ~a seconds.
el: ~a δευτερόλεπτα.

en: Audio data analysis:
el: Ανάλυση δεδομένων ήχου:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
el: <b>Ρυθμός δειγματοληψίας:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
el: <b>Πλάτος κορυφής:</b> &nbsp;&nbsp;~a (γραμμικό) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
el: <b>RMS</b> (αστάθμιστο): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
el: <b>Διαφορά φάσης DC:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
el: ~a γραμμικό, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
el: Αριστερά: ~a lin, ~a dB | Δεξιά: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
el: δεδομένα δείγματος

en: Sample #
el: Δείγμα #

en: Value (linear)
el: Τιμή (γραμμικό)

en: Value (dB)
el: Τιμή (dB)

en: audio sample value analysis
el: ανάλυση τιμής δείγματος ήχου

en: Left (linear)
el: Αριστερό (γραμμικό)

en: Right (linear)
el: Δεξιό (γραμμικό)

en: Left (dB)
el: Αριστερό (dB)

en: Right (dB)
el: Δεξιό (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
el: Παράχθηκε με <span>Εξαγωγή δεδομένων δείγματος</span> για το
    <a href="~a">Audacity</a> από τον Steve
    Daulton

en: linear
el: γραμμικό

en: 2 channels (stereo)
el: 2 κανάλια (στερεοφωνικό)

en: 1 channel (mono)
el: 1 κανάλι (μονοφωνικό)

en: One column per channel.~%
el: Μια στήλη ανά κανάλι.~%

en: One row per channel.~%
el: Μια γραμμή ανά κανάλι.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
el: Αριστερό κανάλι, μετά δεξιό κανάλι στην ίδια γραμμή.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
el: Αριστερό και δεξιό κανάλι σε εναλλασσόμενες γραμμές.~%

en: Left channel first then right channel.~%
el: Πρώτα αριστερό κανάλι, έπειτα δεξιό κανάλι.~%

en: Unspecified channel order
el: Ακαθόριστη σειρά καναλιών

en: Error.~%"~a" cannot be written.
el: Σφάλμα.Το ~%"~a" δεν μπορεί να εγγραφεί.

en: Sample Data Import
el: Εισαγωγή δεδομένων δείγματος

en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

en: Invalid data handling
el: Άκυρα δεδομένα χειρισμού

en: Throw Error
el: Εμφάνιση σφάλματος

en: Read as Zero
el: Ανάγνωση ως μηδέν

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
el: Σφάλμα~%~
                            '~a' δεν μπόρεσε να ανοιχθεί.~%~
                            Ελέγχει την ύπαρξη αρχείου.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
el: Σφάλμα:~%~
                  Το αρχείο πρέπει να περιέχει μόνο απλό κείμενο ASCII.~%~
                  (Άκυρο byte '~a' στον αριθμό byte: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
el: Σφάλμα~%~
                  Τα δεδομένα πρέπει να είναι αριθμοί σε απλό κείμενο ASCII.~%~
                  το '~a' δεν είναι αριθμητική τιμή.

en: Error.~%Unable to open file
el: Σφάλμα.~%Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου

en: Spectral Delete
el: Φασματική διαγραφή

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
el: Σφάλμα.~%Ρυθμός δείγματος κομματιού κάτω από 100 Hz δεν υποστηρίζεται.

en: Tremolo
el: Τρέμολο

en: Waveform type
el: Τύπος κυματομορφής

en: Inverse Sawtooth
el: Αντίστροφο πριονωτό

en: Starting phase (degrees)
el: Αρχική φάση (μοίρες)

en: Wet level (percent)
el: Επεξεργασμένο επίπεδο (ποσοστό)

en: Vocal Reduction and Isolation
el: Φωνητική μείωση και απομόνωση

en: Remove Vocals: to mono
el: Αφαίρεση φωνητικών: σε μονοφωνικό

en: Remove Vocals
el: Αφαίρεση φωνητικών

en: Isolate Vocals
el: Απομόνωση φωνητικών

en: Isolate Vocals and Invert
el: Απομόνωση φωνητικών και αντιστροφή

en: Remove Center: to mono
el: Αφαίρεση κέντρου: σε μονοφωνικό

en: Remove Center
el: Αφαίρεση κέντρου

en: Isolate Center
el: Απομόνωση κέντρου

en: Isolate Center and Invert
el: Απομόνωση κέντρου και αντιστροφή

en: Analyze
el: Ανάλυση

en: Strength
el: Ισχύς

en: Low Cut for Vocals (Hz)
el: Χαμηλή αποκοπή για φωνητικά (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
el: Υψηλή αποκοπή για φωνητικά (Hz)

en: Average x: ~a, y: ~a
                        Covariance x y: ~a
                        Average variance x: ~a, y: ~a
                        Standard deviation x: ~a, y: ~a
                        Coefficient of correlation: ~a
                        Coefficient of determination: ~a
                        Variation of residuals: ~a
                        y equals ~a plus ~a times x~%
el: Μέσος όρος x: ~a, y: ~a
                       Συνδιακύμανση x y: ~a
                       Μέση διακύμανση x: ~a, y: ~a
                       Τυπική απόκλιση x: ~a, y: ~a
                       Συντελεστής συσχέτισης: ~a
                       Συντελεστής προσδιορισμού: ~a 
                       Διακύμανση των υπολοίπων: ~a
                       y ίσο με ~a συν ~a φορές x~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
el: Θέση μετακίνησης: ~a~%Το αριστερό και το δεξιό κανάλι συσχετίζονται κατά περίπου ~a %. Αυτό σημαίνει:~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
el:  - Τα δύο κανάλια είναι ταυτόσημα, δηλ. δύο μονοφωνικά.
                    Το κέντρο δεν μπορεί να μετακινηθεί.
                    Οποιαδήποτε παραμένουσα διαφορά μπορεί να προκληθεί από απωλεστική κωδικοποίηση.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
el:  - Τα δύο κανάλια συσχετίζονται έντονα, δηλ. σχεδόν μονοφωνικό ή ακραία μετακινημένο.
                    Κατά πάσα πιθανότητα, η εξαγωγή του κέντρου θα είναι φτωχή.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
el:  - Μια αρκετά καλή τιμή, τουλάχιστον στερεοφωνική στο μέσο όρο και όχι υπερβολικά εξαπλωμένη.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
el:  - Μια ιδανική τιμή για στερεοφωνικό.
                    Όμως, η εξαγωγή του κέντρου εξαρτάται επίσης από τη χρησιμοποιούμενη αντήχηση.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
el:  - Τα δυο κανάλια σχεδόν δεν συσχετίζονται.
                    Είτε έχετε μόνο θόρυβο ή το κομμάτι επεξεργάστηκε με μη εξισορροπημένο τρόπο.
                    Η εξαγωγή του κέντρου μπορεί να είναι ακόμα καλή, όμως.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
el:  - Αν και το κομμάτι είναι στερεοφωνικό, το πεδίο είναι προφανώς πολύ πλατύ.
                    Αυτό μπορεί να προκαλέσει περίεργα εφέ.
                    Ιδιαίτερα, όταν παίζεται από ένα μόνο ηχείο.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
el:  - Τα δύο κανάλια είναι σχεδόν ταυτόσημα.
                      Προφανώς, έχει χρησιμοποιηθεί ένα ψευδοστερεοφωνικό εφέ
                      για την εξάπλωση του σήματος μέσω της φυσικής απόστασης μεταξύ των ηχείων.
                       Μην περιμένετε καλά αποτελέσματα από αφαίρεση του κέντρου.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
el: Αυτό το πρόσθετο δουλεύει μόνο με στερεοφωνικά κομμάτια.

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
el: Απόσταση: (1 μέχρι 120, προεπιλογή = 20)

en: Output choice
el: Επιλογή εξόδου

en: Both Channels
el: Και τα δυο κανάλια

en: Right Only
el: Μόνο το δεξιό

en: Number of vocoder bands
el: Αριθμός ζωνών vocoder

en: Amplitude of white noise (percent)
el: Πλάτος λευκού ήχου (ποσοστό)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
el: Πλάτος βελονών ραντάρ (ποσοστό)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
el: Συχνότητα βελονών ραντάρ (Hz)

en: Vocal Remover
el: Απομάκρυνση φωνής
