audacity 3.0.3 - en to ga translation catalogue (1778 entries)

en: Problem details
ga: Mionsonraí faoin bhfadhb

en: Comments
ga: Nótaí

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
ga: Ná seol í

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
ga: &Seol í

en: No devices found
ga: Níor aimsíodh aon ghléas

en: Device ID: %d
ga: Aitheantas an ghléis: %d

en: Device name: %s
ga: Ainm an ghléis: %s

en: Host name: %s
ga: Ainm an óstaigh: %s

en: Playback channels: %d
ga: Bealaí athsheanma: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
ga: Luasanna a dtugtar Tacaíocht Dóibh:

en: Available mixers:
ga: Meascthóirí ar fáil:

en: Message
ga: Teachtaireacht

en: Internal Error
ga: Earráid Inmheánach

en: Audacity failed to open a file in %s.
ga: Theip ar Audacity comhad a oscailt in %s.

en: File Error
ga: Earráid Comhaid

en: All files
ga: Gach comhad

en: Text files
ga: Comhaid téacs

en: XML files
ga: Comhaid XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
ga: %s comhaid

en: Error
ga: Earráid

en: None
ga: Faic

en: Rectangle
ga: Dronnuilleog

en: Shaped
ga: Cumtha

en: Rectangular
ga: Dronnuilleogach

note: i18n-hint a proper name
en: Welch
ga: Loic

en: Low Quality (Fastest)
ga: Cáilíocht Íseal (Is tapúla)

en: Medium Quality
ga: Caighdeán Meánach

en: High Quality
ga: Ardcháilíocht

en: Best Quality (Slowest)
ga: An Cháilíocht Is Fearr (Is moille)

en: Module Unsuitable
ga: Níl an Modúl Oiriúnach

en: Module "%s" found.
ga: Aimsíodh an modúl "%s".

en: No
ga: Ná

en: Try and load this module?
ga: Féach an modúl seo a luchtú?

en: Plug-in already exists
ga: Is ann don bhreiseán cheana

en: Failed to register:
    %s
ga: Theip ar chlárú: %s

en: Enable new plug-ins
ga: Cumasaigh breiseáin nua

en: Nyquist Prompt
ga: Leid Nyquist

en: Created new project
ga: Tionscadal nua arna cheapadh

en: 16-bit
ga: 16-bheart

en: 24-bit
ga: 24-bheart

en: Unable to determine
ga: Ní fhéidir a aithint

en: %s bytes
ga: %s bearta

en: Simplified
ga: Simplithe

en: System
ga: Córas

en: Dark
ga: Dorcha

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
ga: Ardchodarsnacht

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
ga: Geal

en: Audacity could not write file:
      %s.
ga: Ní raibh Audacity in ann an comhad seo a scríobh:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ga: Níor bhféidir le Audacity an comhad seo a oscailt:
      %s
    chun scríobh air.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ga: Níorbh fhéidir le Audacity íomhánna a scríobh chuig an gcomhad:
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
ga: Níorbh fhéidir an chomhadlann seo a chruthú:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
ga: Bhí comhaid atá de dhíth i:
      %s
    ann cheana. Forscríobh orthu?

en: Audacity could not save file:
      %s
ga: Níorbh fhéidir le hAudacity an comhad a thaisceadh:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
ga: Níorbh fhéidir scríobh sa chomhad: %s

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
ga: Saincheaptha

en: Audio Track
ga: Rian Fuaime

en: Warning
ga: Foláireamh

en: Could not open file: "%s"
ga: Theip ar oscailt an chomhaid: "%s"

en: Error: %s at line %lu
ga: Earráud: %s ag líne %lu

en: Could not load file: "%s"
ga: Níorbh fhéidir an comhad seo a luchtú: "%s"

en: &Nyquist Workbench...
ga: &Binse Oibre Maisiúchán Nyquist...

en: &Undo	Ctrl+Z
ga: &Cealaigh	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
ga: &Athdhéan	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
ga: Gearr	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ga: &Cóipeáil	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ga: G&reamaigh	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
ga: Glan	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
ga: Roghnaigh Ui&le	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
ga: &Aimsigh... Ctrl+F

en: &Previous S-expr	F11
ga: &S-expr roimhe	F11

en: &Next S-expr	F12
ga: &S-expr ar aghaidh	F12

en: &Go to
ga: Téi&gh chuig

en: Select &Font...
ga: Roghnaigh Cló&fhoireann...

en: Split &Vertically
ga: Scoilt go hIn&gearach

en: Split &Horizontally
ga: Scoilt go Cothrománach

en: Show S&cript
ga: Taispeáin s&cript

en: Show &Output
ga: Taispeáin an tAschur

en: &Large Icons
ga: Deilbhíní móra

en: &Small Icons
ga: Deilbhíní beaga

en: Toolbar
ga: Barra Uirlisí

en: &Go	F5
ga: &Téigh	F5

en: &Stop	F6
ga: &Stad	F6

en: &About
ga: M&aidir leis

note: i18n-hint noun
en: Output
ga: Aschur

en: Load Nyquist script
ga: Luchtaigh script Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
ga: Scripteanna Nyquist (*.ny)|*.ny|scripteanna Lisp (*.lsp)|*.lsp|Gach comhad|*

en: Save Nyquist script
ga: Taisc script Nyquist

en: Find dialog
ga: An fhuinneog aimsithe

en: Harvey Lubin (logo)
ga: Harvey Lubin (lógó)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
ga: (C) 2009 le Leland Lucius

en: Nyquist Effect Workbench
ga: Binse Oibre Maisiúchán Nyquist

en: No matches found
ga: Níor aimsíodh aon rud cosúil leis

en: Code has been modified. Are you sure?
ga: Athraíodh an cód. An bhfuil tú cinnte?

en: Untitled
ga: Gan teideal

en: Nyquist Effect Workbench -
ga: Binse Oibre Maisiúchán Nyquist -

en: New
ga: Nua

en: New script
ga: Script nua

en: Open
ga: Oscail

en: Open script
ga: Oscail script

en: Save
ga: Taisc

en: Save script
ga: Taisc an script

en: Save As
ga: Taisc Mar

en: Save script as...
ga: Taisc an script mar...

en: Copy
ga: Cóipeáil

en: Copy to clipboard
ga: Cóipeáil chuig an nghearrthaisce

en: Cut
ga: Gearr

en: Cut to clipboard
ga: Gearr agus cuir sa ghearrthaisce é

en: Paste
ga: Greamaigh

en: Paste from clipboard
ga: Greamaigh ón ghearrthaisce

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
ga: Glan

en: Clear selection
ga: Glan an roghnúchán

en: Select All
ga: Roghnaigh Uile

en: Select all text
ga: Roghnaigh gach téacs

en: Undo
ga: Cealaigh

en: Undo last change
ga: Cealaigh an t-athrú sin

en: Redo
ga: Déan arís é

en: Redo previous change
ga: Déan arís an t-athrú roimhe

en: Find
ga: Aimsigh

en: Find text
ga: Aimsigh téacs

en: Match
ga: Comhoiriúnaigh

en: Top
ga: Go barr

en: Up
ga: Suas

en: Previous
ga: Roimhe

en: Go to previous S-expr
ga: Téigh chuig an S-expr roimhe

en: Next
ga: Ar aghaidh

en: Go to next S-expr
ga: Téigh chuig an S-expr ar aghaidh

note: i18n-hint noun
en: Start
ga: Tosaigh

en: Start script
ga: Tosaigh an script

en: Stop
ga: Stad

en: Stop script
ga: Stad an script

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
ga: %s, riarachán an chórais

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
ga: %s, comhbhunaitheoir agus forbróir

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
ga: %s, forbróir

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
ga: %s, doiciméid agus tacaíocht

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
ga: %s, doiciméid agus tacaíocht, Fraincis

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
ga: %s, dearbhú cáilíochta

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
ga: %s, comhairleoir maidir le hinrochtaineacht

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
ga: %s, ealaíontóir grafach

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
ga: %s, cumadóir

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
ga: %s, scrúdaitheoir

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
ga: %s, breiseáin Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
ga: %s, forbróir gréasáin

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
ga: %s, grafaicí

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
ga: %s (ag cuimsiú %s, %s, %s, %s agus %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
ga: Maidir le %s

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
ga: Tá go Maith

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
ga: %s an t-oideasra saor in aisce, foinse oscailte, tras-ardán chun fuaimeanna a thaifeadadh agus a chur in eagar.

en: Credits
ga: Creidiúintí

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
ga: Comhaltaí Foirne %s

en: Contributors
ga: Rannchuiditheoirí

en: Website and Graphics
ga: Suíomh Gréasáin agus Grafaicí

en: Translators
ga: Aistritheoirí

en: Libraries
ga: Leabharlanna

en: Special thanks:
ga: Buíochas faoi leith:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
ga: Suíomh gréasáin %s:

en: Build Information
ga: Faisnéis na Tógála

en: Enabled
ga: Cumasaithe

en: Disabled
ga: Díchumasaithe

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
ga: An Tógáil

en: Program build date:
ga: Dáta tógála an ríomhchláir:

en: %s, 64 bits
ga: %s, 64 bheart

en: Build type:
ga: Aitheantas na tógála:

en: Compiler:
ga: Tiomsaitheoir:

en: Settings folder:
ga: Fillteán na socruithe:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
ga: Croíleabharlanna

en: Audio playback and recording
ga: Athsheinm agus taifeadadh fuaime

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
ga: Tabhairt Isteach agus Amach Ogg Vorbis

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
ga: Tabhairt Isteach agus Amach FLAC

en: MP2 export
ga: Tabhairt amach MP2

en: Import via QuickTime
ga: Tabhair isteach le QuickTime é

en: FFmpeg Import/Export
ga: Tabhairt Isteach/Amach FFmpeg

en: Import via GStreamer
ga: Tabhair isteach le GStreamer

en: Features
ga: Gnéithe

en: Plug-in support
ga: Tacaíocht do bhreiseáin

en: GPL License
ga: Ceadúnas GPL

en: Timeline
ga: Líne Ama

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
ga: Bog go Sciúr

en: Quick-Play disabled
ga: Tá Quick-Play díchumasaithe

en: Quick-Play enabled
ga: Tá Quick-Play cumasaithe

en: Failed to remove %s
ga: Theip ar bhaint %s

en: Failed!
ga: Theip air!

en: Block size must be within 256 to 100000000
ga: Ní mór do mhéid an chip a bheith idir 256 agus 100000000

en: Audacity is starting up...
ga: Tá Audacity ag tosú...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
ga: &Nua

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
ga: &Oscail...

en: Open &Recent...
ga: Oscail Le Déanaí...

en: &About Audacity...
ga: &Mar Gheall ar Audacity...

en: &Preferences...
ga: &Sainroghanna...

en: &File
ga: &Comhad

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ga: Theip ar Audacity áit a aimsiú chun comhaid shealadacha a chur i dtaisce.
    Luaigh comhadlann chuí i mbosca caidrimh na roghanna.

en: Do you still want to start Audacity?
ga: An mian leat fós Audacity a thosú?

en: Audacity is already running
ga: Tá Audacity ar siúl cheana féin

en: Audacity Startup Failure
ga: Teip Thosaithe Audacity

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
ga: an teachtaireacht chabhrach seo

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
ga: taispeáin an leagan Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
ga: ainm an chomhaid fuaime nó an chomhaid tionscadail

en: Audacity Project Files
ga: Comhaid Tionscadail Audacity

en: Help
ga: Cabhair

en: Could not find any audio devices.
ga: Níorbh fhéidir aon ghléasanna fuaime a aimsiú.

en: You will not be able to play or record audio.
ga: Ní bheidh tú i gcumas fuaim a sheinnt nó a chur ar thaifead.

en: Error: %s
ga: Earráid: %s

en: Error Initializing Audio
ga: Earráid le Linn Tosnú Fuaime

en: Audacity Audio
ga: Fuaim Audacity

en: Out of memory!
ga: Gan chuimhne!

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
ga: Roghnaigh

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
ga: Ainm

en: Select Command
ga: Roghnaigh Ordú

en: &Command
ga: &Gníomh Ordaithe

en: &Edit Parameters
ga: &Cuir na Paraiméadair in Eagar

en: &Use Preset
ga: &Bain feidhm as an Réamhshocrú

en: &Parameters
ga: &Paraiméadair

en: &Details
ga: &Mionsonraí

en: Choose command
ga: Roghnaigh ordú

en: MP3 Conversion
ga: Tiontú MP3

en: Effect
ga: Maisiúchán

en: Apply '%s'
ga: Cuir '%s' i bhfeidhm

en: Apply %s
ga: Cuir %s i bhfeidhm

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
ga: Roghnaigh Macra

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
ga: Maicrea

en: &Project
ga: &Tionscadal

en: &Files...
ga: &Comhaid...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
ga: &Fairsingigh

en: Applying...
ga: Á gcur i bhfeidhm...

en: File
ga: Comhad

en: &Cancel
ga: &Cealaigh

en: Remo&ve
ga: Bain

en: &Rename...
ga: &Athainmnigh...

en: Re&store
ga: Cuir ar ais

en: I&mport...
ga: Tabhair isteach...

en: E&xport...
ga: Tabhair amach...

en: Edit Steps
ga: Céimeanna Eagarthóireachta

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
ga: Uimh

en: Parameters
ga: Paraiméadair

en: &Insert
ga: &Ionsáigh

en: &Edit...
ga: &Eagar...

en: De&lete
ga: Scrios

en: Move &Up
ga: Bog S&uas

en: Move &Down
ga: Bog Síos

en: &Save
ga: &Taisc

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
ga: Crap

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
ga: - CRÍOCH -

en: %s changed
ga: Athraíodh %s

en: Do you want to save the changes?
ga: An mian leat na hathruithe a choimeád?

en: Name of new macro
ga: Ainm an mhaicrea nua

en: Name must not be blank
ga: Ní féidir leis an ainm a bheith bán

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat %s a scriosadh?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
ga: Tagarmharc

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
ga: Síol Fánach:

en: Run
ga: Rith é

note: i18n-hint verb
en: Close
ga: Dún

en: Preparing...
ga: Á ullmhú...

en: Trial %d
ga: Féachaint %d

en: TEST FAILED!!!
ga: THEIP AR AN TÁSTÁIL!!!

en: No Audio Selected
ga: Níl Fuaim Roghnaithe

en: Project Depends on Other Audio Files
ga: Brathann an Tionscadal ar Chomhaid Fuaime Eile

en: Audio File
ga: Comhad Fuaime

en: Disk Space
ga: Slí ar an nDiosca

en: Copy Selected Files
ga: Cóipeáil na Comhaid Roghnaithe

en: Cancel Save
ga: Cealaigh an Taisceadh

en: Do Not Copy
ga: Ná Cóipeáil

en: Whenever a project depends on other files:
ga: Aon uair a bhfuil tionscadal ag brath ar chomhaid eile:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
ga: Iarr orm

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
ga: Ná cóipeáil aon chomhaid riamh

en: MISSING %s
ga: %s IN EASNAMH

en: Missing
ga: In easnamh

en: FFmpeg startup failed
ga: Theip ar thosú FFmpeg

en: FFmpeg library not found
ga: Níorbh aimsíodh leabharlann FFmpeg

en: Locate FFmpeg
ga: Aimsigh FFmpeg

en: Location of '%s':
ga: Mar a bhfuil '%s':

en: To find '%s', click here -->
ga: Chun '%s' a aimsiú, brúigh anseo -->

en: Browse...
ga: Siortaigh...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ga: Chun cóip shaor in aisce de FFmpeg a fháil, brúigh anseo -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
ga: Íosluchtaigh é

en: Only avformat.dll
ga: avformat.dll amháin

en: Only libavformat.so
ga: libavformat.so amháin

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
ga: Cá bhfuil '%s'?

en: FFmpeg not found
ga: Níor aimsíodh FFmpeg

en: Do not show this warning again
ga: Ná taispeáin an rabhadh seo arís

en: Do &not copy any audio
ga: &Ná cóipeáil aon fhuaim

en: As&k
ga: Fiafraigh

en: Frequency Analysis
ga: Anailís ar Mhinicíocht

en: Spectrum
ga: Speictream

en: Standard Autocorrelation
ga: Uath-chomhghaolú Caighd.

en: Cuberoot Autocorrelation
ga: Uath-chomhghaolú Pr. Ciúb.

en: Enhanced Autocorrelation
ga: Uath-chomhghaolú  Leasaithe

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
ga: %s fuinneog

en: Linear frequency
ga: Minicíocht líneach

en: Log frequency
ga: Minicíocht log

en: Scroll
ga: Scrollaigh

en: Zoom
ga: Gluais

en: Cursor:
ga: Cúrsór:

en: Peak:
ga: Buaic:

en: &Grids
ga: &Eangacha

en: &Algorithm:
ga: &Algartam:

en: &Size:
ga: &Méid:

en: &Export...
ga: &Tabhair amach...

en: &Function:
ga: &Feidhm:

en: &Axis:
ga: &Ais:

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ga: Chun an speictream a rianadh, ní foláir gach rian roghnaithe a bheith ag an ráta samplaithe céanna.

en: Not enough data selected.
ga: Níl dóthain sonraí roghnaithe.

en: Export Spectral Data As:
ga: Easpórtáil Sonraí Speictreacha Mar:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ga: Minicíocht (Hz)	Level (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ga: Moill (soicindí)	Minicíocht (Hz)	Leibhéal

en: Welcome!
ga: Fáilte!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
ga: Ag seinm Fuaime

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
ga: Ag taifeadadh Fuaime

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
ga: Tacaíocht i gcomhair Formáidí Eile

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
ga: Dóigh ar CD

en: No Local Help
ga: Níl Cabhair Logánta Ar Fáil

en: How to get help
ga: Conas cabhair a fháil

en: These are our support methods:
ga: Seo iad na modhanna tacaíochta atá againn:

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
ga:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - cuir do cheist go díreach, ar an ngréasán.

en: Check Online
ga: Féach ar an ngréasán

en: Save %s
ga: Taisc %s

en: Unable to save %s
ga: Ní féidir %s a chuir i dtaisce

en: History
ga: &Stair

en: Action
ga: Gníomh

en: &Total space used
ga: Méid iomlán na slí a baineadh feidhm aisti

en: &Levels to discard
ga: &Leibhéil le cuileáil

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
ga: &Cuileáil

en: Edit Labels
ga: Cuir Lipéid in Eagar

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
ga: Rian

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
ga: Lipéad

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
ga: Am Tosaithe

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
ga: Am Críochnaithe

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
ga: Minicíocht Íseal

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
ga: Ardmhinicíocht

en: New...
ga: Nua...

en: Select a text file containing labels
ga: Roghnaigh comhad téacs ina bhfuil lipéid

en: Could not open file: %s
ga: Theip ar oscailt an chomhaid: %s

en: Export Labels As:
ga: Easpórtáil Lipéid Mar:

en: New Label Track
ga: Rian Nua Lipéid

en: Enter track name
ga: Cuir isteach ainm an riain

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
ga: Cuir Lipéad ar an Rian

en: Labels
ga: Lipéid

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
ga: Céad Mhúscailt Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
ga: Roghnaigh teanga  d'Audacity:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
ga: Ní hionann an teanga ar roghnaigh tú %s (%s), agus teanga an chórais, %s (%s).

en: Confirm
ga: Deimhnigh

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
ga: Comhad tionscadail 1.0 arna aistriú go dtí an fhormáid nua.
    Seanachomhad arna shábháil mar '%s'

en: Opening Audacity Project
ga: Tionscadal Audacity á Oscailt

en: &Save...
ga: &Taisc...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
ga: Glan

en: &Close
ga: &Dún

en: You will not be able to play midi.
ga: Ní bheidh tú in ann midi a sheinm.

en: &Undo %s
ga: Cealaig&h %s

en: &Undo
ga: Cealaig&h

en: &Redo %s
ga: &Athdhéan %s

en: &Redo
ga: &Athdhéan

en: Disallowed
ga: Dícheadaithe

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
ga: Neartúchán

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
ga: Treoluas

en: Musical Instrument
ga: Gléas Ceoil

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
ga: Pean

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
ga: Tost

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
ga: Aonréadach

en: Moved gain slider
ga: Maide sleamhnáin neartúcháin arna bhogadh

en: Moved pan slider
ga: Maide sleamhnáin peanála arna bhogadh

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
ga: Rian Nótaí

en: Opened: %d
ga: Oscailte: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
ga: Gléas taifeadta MIDI a roghnaíodh: %d - %s

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
ga: Gléas athsheanma MIDI a roghnaíodh: %d - %s

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
ga: Taispeáin:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
ga: Taispeáin uile

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
ga: G&ach Éinní

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
ga: Taispeáin na cinn díchumasaithe

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
ga: D&íchumasaithe

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
ga: Taispeáin na cinn cumasaithe

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
ga: Cumasaithe

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
ga: Taispeáin na cinn nua

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
ga: Nu&a

en: State
ga: Staid

en: Path
ga: Conair

en: &Select All
ga: &Roghnaigh Uile

en: C&lear All
ga: G&lan Uile

en: &Enable
ga: &Cumasaigh

en: &Disable
ga: &Díchumasaigh

en: Elapsed Time:
ga: Am Caite:

en: There was a problem printing.
ga: Deacreacht le linn priontála.

en: Print
ga: Priontáil

en: Actual Rate: %d
ga: Luas Iarbhír: %d

en: Recorded Audio
ga: Fuaim Thaifeadta

en: Record
ga: Déan Taifeadadh

en: Close project immediately with no changes
ga: Dún an tionscadal láithreach gan aon athrú

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ga: Scrios comhaid dhílleachtacha (go buan agus láithreach bonn)

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
ga: Dul Chun Cinn

en: <untitled>
ga: <gan teideal>

en: [Project %02i]
ga: [Tionscadal %02i]

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
ga: [Tionscadal %02i] Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
ga: (Athshlánaithe)

en: Can't open project file
ga: Theip ar oscailt chomhad an tionscadail

en: Warning - Empty Project
ga: Rabhadh - Tionscadal Folamh

en: Saved %s
ga: %s sábháilte

en: Select one or more files
ga: Roghnaigh comhad amháin nó níos mó

en: %s is already open in another window.
ga: Tá %s ar oscailt i bhfuinneog eile cheana.

en: Error Opening Project
ga: Tharla Earráid Fad Agus A Bhí an Tionscadal Á Oscailt

en: Error opening file
ga: Earráid le linn oscailt an chomhaid

en: Project was recovered
ga: Athshlánaíodh an tionscadal

en: Recover
ga: Athshlánaigh

en: Imported '%s'
ga: '%s' arna (h)iompórtáil

en: Import
ga: Iompórtáil

en: Welcome to Audacity version %s
ga: Fáilte go leagan %s d'Audacity

en: Less than 1 minute
ga: Níos lú ná 1 nóiméad amháin

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
ga: %s agus %s.

en: Horizontal Scrollbar
ga: Scrollbharra Cothrománach

en: Vertical Scrollbar
ga: Scrollbharra Ingearach

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Choose location to save files
ga: Roghnaigh suíomh chun comhaid a chur i dtaisce ann

en: Save images to:
ga: Cuir íomhánna i dtaisce i:

en: Choose...
ga: Roghnaigh...

en: Resize Small
ga: Athmhéadaigh Beag

en: Resize Large
ga: Athmhéadaigh Mór

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
ga: Cúlra Gorm

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
ga: Cúlra Bán

en: All Toolbars
ga: Gach Barra Uirlisí

en: All Effects
ga: Gach Maisiúchán

en: All Preferences
ga: Gach sainrogha

en: Spectral Selection
ga: Rogha Speictreach

en: Timer
ga: Uaineadóir

en: Tools
ga: Uirlisí

en: Transport
ga: Iompar

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
ga: Méadar

en: Edit
ga: Eagar

en: Device
ga: Gléas

en: Scrub
ga: Sciúr

en: Ruler
ga: Rialóir

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
ga: Rianta

en: First Track
ga: An Chéad Rian

en: Second Track
ga: An Dara Rian

en: Scale
ga: Scála

en: One Sec
ga: Aon Soic Amháin

en: Ten Sec
ga: Deich Soic

en: One Min
ga: Aon Nóim Amháin

en: Five Min
ga: Cúig Nóim

en: One Hour
ga: Uair an Chloig

en: Short Tracks
ga: Rianta Gearra

en: Tall Tracks
ga: Rianta Arda

en: Choose a location to save screenshot images
ga: Roghnaigh suíomh inar mhaith leat na híomhánna gabhála scáileáin a chur i dtaisce ann

en: Capture failed!
ga: Theip ar an ngabháil!

en: Long Message
ga: Teachtaireacht Fhada

en: Specify New Filename:
ga: Sainigh Comhadainm Nua:

en: Position
ga: Suíomh

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
ga: &Réamhamharc

en: &Settings
ga: &Socruithe

en: Debu&g
ga: Dífhabhtai&gh

en: Off
ga: As

en: Nearest
ga: An ceann is neasa

en: Prior
ga: Roimh

en: Activation level (dB):
ga: Leibhéal gníomhachtaithe (dB):

en: Welcome to Audacity!
ga: Fáilte go Audacity!

en: Don't show this again at start up
ga: Ná taispeáin é seo arís nuair a thosaítear an ríomhchlár

en: Artist Name
ga: Ainm an Ealaíontóra

en: Track Title
ga: Teideal an Riain

en: Album Title
ga: Teideal an Albaim

en: Track Number
ga: Uimhir an Riain

en: Year
ga: Bliain

en: Genre
ga: Seánra

en: Tag
ga: Clib

en: Value
ga: Luach

en: &Add
ga: &Cuir Leis

en: &Remove
ga: &Bain

en: Genres
ga: Seánraí

en: E&dit...
ga: E&agar...

en: Rese&t...
ga: Athshocraigh...

en: Template
ga: Teimpléad

en: &Load...
ga: &Luchtaigh...

en: Set De&fault
ga: Socraigh an Réamhshocrú

en: Load Metadata As:
ga: Luchtaigh Meiteashonraí Mar:

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
ga: Aga

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
ga: Rian Ama

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ga: Is í náid an fad. Ní dhéanfar dada a thaifeadadh.

en: Error in Duration
ga: Earráid san Aga

en: Current Project
ga: An Tionscadal Reatha

en: Recording start:
ga: Tús an taifeadta:

en: Duration:
ga: Aga:

en: Recording end:
ga: Críoch an taifeadta:

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
ga: 099 u 060 n 060 s

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ga: 099 lá 024 u 060 n 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
ga: Dáta agus Am Tosaithe

en: Start Date
ga: Dáta Tosaithe

en: End Date and Time
ga: Dáta agus Am Críochnaithe

en: End Date
ga: Dáta Críochnaithe

en: Automatic Save
ga: Taisceadh Uathoibríoch

en: Enable &Automatic Save?
ga: Cumasaigh Taisceadh U&athoibríoch?

en: Select...
ga: Roghnaigh...

en: Options
ga: Roghanna

en: Do nothing
ga: Ná déan faic

en: Exit Audacity
ga: Scoir ó Audacity

en: Restart system
ga: Atosaigh an córas

en: Shutdown system
ga: Múch an córas

en: Recording duration:
ga: Aga taifeadta:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
ga: %s i gceann:

en: Stereo, 999999Hz
ga: Steiréó, 999999Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
ga: (Esc chun cealú)

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
ga:  Balbhaithe

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
ga: Curtha ina Aonair

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
ga:  Roghnaithe

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
ga: Rian %d

en:  Mute On
ga: Balbh Ar Siúl

en:  Solo On
ga:  Aonréadach Ar Siúl

en:  Select On
ga:  Roghnaigh Ar

en: Click and drag to resize the track.
ga: Cnag is tarraing chun an rian a athmhéadú.

en: Removed audio track(s)
ga: Rian(ta) arna (n-)asbhaint

en: Remove Track
ga: Bain Amach Rian

en: Removed track '%s.'
ga: Rian '%s.' arna asbhaint

en: Track Remove
ga: Asbhaint Riain

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
ga: Bogadh '%s' go dtí an Barr

en: Move Track to Top
ga: Bog an Rian go dtí an Barr

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
ga: Bogadh '%s' go dtí an Bun

en: Move Track to Bottom
ga: Bog an Rian go dtí an Bun

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
ga: Bogadh '%s' Suas

en: Moved '%s' Down
ga: Bogadh '%s' Síos

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
ga: Bog an Rian Suas

en: Move Track Down
ga: Bog an Rian Síos

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
ga: Ag seinm

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
ga: Taifeadadh á dhéanamh

en: Calibration Results
ga: Torthaí na Tástála Cruinnis

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ga: Fuinneamh                  -- meánach: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
ga: Críochnaíodh an Tástáil Cruinnis

en: Audio
ga: Fuaim

en: Remaining Time:
ga: Am Fágtha:

en: Applying %s...
ga: %s á Fhorchur...

en: FAIL
ga: TEIP

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
ga: Athdhéan %s

en: Compare Audio
ga: Cuir Fuaimeanna i gComórtas

en: Threshold:
ga: Tairseach:

en: Demo
ga: Taispeántas

en: Delay time (seconds):
ga: Aga moille (soicindí):

en: Decay factor:
ga: Fachtóir meatha:

en: Drag
ga: Tarraing

en: Panel
ga: Painéal

en: Application
ga: Feidhmchlár

en: Track 0
ga: Rian 0

en: Track 1
ga: Rian 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
ga: Aitheantas:

en: Window Name:
ga: Ainm na Fuinneoige:

en: From X:
ga: Ó X:

en: From Y:
ga: Ó Y:

en: To X:
ga: Go X:

en: To Y:
ga: Go Y:

en: Get Info
ga: Faigh Eolas

en: Menus
ga: Roghchláir

en: Preferences
ga: Sainroghanna

en: Clips
ga: Gearrthóga

en: Envelopes
ga: Clúdaigh

en: Boxes
ga: Boscaí

en: Brief
ga: Gairid

en: Type:
ga: Cineál:

en: Format:
ga: Formáid:

en: Get Track Info
ga: Faigh Faisnéis an Riain

en: Types:
ga: Cineálacha:

en: File Name:
ga: Ainm an chomhaid:

en: The Audacity Team
ga: Foireann Audacity

en: Text:
ga: Téacs:

en: Open Project2
ga: Oscail Tionscadal2

en: Opens a project.
ga: Osclaíonn sé tionscadal.

en: Get Preference
ga: Faigh Sainrogha

en: Name:
ga: Ainm:

en: Set Preference
ga: Socraigh Sainrogha

en: Value:
ga: Luach:

en: Reload
ga: Athluchtaigh

en: Screenshot
ga: Gabháil Scáileáin

en: Window
ga: Fuinneog

en: Full Window
ga: Fuinneog Lán

en: Fullscreen
ga: Lánscáileán

en: Toolbars
ga: Barraí uirlisí

en: Effects
ga: Maisiúcháin

en: All Tracks
ga: Gach Rian

en: All Tracks Plus
ga: Gach Rian Móide

en: Blue
ga: Gorm

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
ga: Bán

en: Path:
ga: Conair:

en: Capture What:
ga: Céard ba cheart a ghabháil:

en: Background:
ga: Cúlra:

en: Bring To Top
ga: Tabhair Chuig an mBarr

en: Takes screenshots.
ga: Glacann sé gabhálacha scáileáin.

en: Select Time
ga: Roghnaigh Am

en: Project Start
ga: Tús an Tionscadail

en: Project
ga: Tionscadal

en: Project End
ga: Críoch an Tioscadail

en: Selection
ga: Roghnú

en: Start Time:
ga: Am Tosaithe:

en: End Time:
ga: Am críochnaithe:

en: Select Frequencies
ga: Roghnaigh Minicíochtaí

en: High:
ga: Ard:

en: Low:
ga: Íseal:

en: Select Tracks
ga: Roghnaigh Rianta

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
ga: Socraigh

en: Add
ga: Cuir leis

en: Remove
ga: Bain

en: First Track:
ga: An Chéad Rian:

en: Mode:
ga: Mód:

en: Selects a time range.
ga: Roghnaíonn sé raon ama.

en: Selects a frequency range.
ga: Roghnaíonn sé raon minicíochta.

en: Selects Audio.
ga: Roghnaíonn sé Fuaim.

en: Set Clip
ga: Socraigh Gearrthóg

en: Color 0
ga: Dath 0

en: Color 1
ga: Dath 1

en: Color 2
ga: Dath 2

en: Color 3
ga: Dath 3

en: At:
ga: Ar:

en: Color:
ga: Dath:

en: Start:
ga: Tosaigh:

en: Sets various values for a clip.
ga: Socraíonn sé luachanna éagsúla i gcomhair gearrthóg.

en: Time:
ga: Am:

en: Delete
ga: Scrios

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
ga: Clúdach

en: Set Label
ga: Socraigh Lipéad

en: End:
ga: Críoch:

en: Selected
ga: Roghnaithe

en: Set Project
ga: Socraigh Tionscadal

en: Rate:
ga: Luas:

en: Resize:
ga: Athraigh an mhéid:

en: Width:
ga: Leithead:

en: Height:
ga: Airde:

en: Unnamed
ga: Gan ainm

en: Focused
ga: Dírithe

en: Gain:
ga: Neartúchán:

en: Linear
ga: Líneach

en: Reset
ga: Athshocraigh é

en: HalfWave
ga: LeathThonn

en: Display:
ga: Taispeáint:

en: Scale:
ga: Scála:

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me
ga: Gúm

en: Set Track
ga: Socraigh Rian

en: Amplify
ga: Aimpligh

en: &Amplification (dB):
ga: &Aimpliú (dB):

en: Amplification dB
ga: Aimpliú dB

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
ga: soicindí

en: Ma&ximum pause:
ga: Sos uasta:

en: &Threshold:
ga: &Tairseach:

en: Preview not available
ga: Níl réamhamharc ar fáil

en: Bass and Treble
ga: Dord agus Tribil

en: Bass (dB):
ga: Dord (dB):

en: Ba&ss (dB):
ga: Dord (dB):

en: Bass
ga: Dord

en: &Treble (dB):
ga: &Tribil (dB):

en: Treble
ga: Tribil

en: &Volume (dB):
ga: &Airde (dB):

en: Level
ga: Leibhéal

en: Change Pitch
ga: Athraigh Airde

en: Change Pitch without Changing Tempo
ga: Athraigh Airde gan Luas a Athrú

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
ga: ó

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
ga: &ó

en: to Octave
ga: go hOchtach

en: Frequency
ga: Minicíocht

en: from (Hz)
ga: ó (Hz)

en: f&rom
ga: ó&

en: to (Hz)
ga: go (Hz)

en: t&o
ga: g&o dtí

en: Percent Change
ga: Athrú Céatadáin

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
ga: n/bh

en: Change Speed
ga: Athraigh idir Luas is Airde

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ga: Athraigh idir Luas is Airde

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
ga: Ó rpm

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
ga: Go rpm

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
ga: &go dtí

en: Selection Length
ga: Fad na Rogha

en: C&urrent Length:
ga: An Fad Reatha:

en: &New Length:
ga: Fad &nua:

en: Change Tempo
ga: Athraigh Luas; Airde gan Athrú

en: Change Tempo without Changing Pitch
ga: Athraigh Luas; Airde gan Athrú

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
ga: &ó

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
ga: &go

en: Length (seconds)
ga: Fad (soicindí)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
ga: ó

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
ga: g&o

en: Threshold
ga: Tairseach

en: Compressor
ga: Comhbhrúiteoir

en: %.2f secs
ga: %.2f soic

en: %.1f secs
ga: %.1f soic

en: Ratio %.0f to 1
ga: Ratio %.0f go 1

en: Ratio %.1f to 1
ga: Ratio %.1f go 1

en: &Ratio:
ga: &Cóimheas:

en: Ratio
ga: Cóimheas

en: Threshold %d dB
ga: Tairseach %d dB

en: Please select an audio track.
ga: Roghnaigh rian fuaime.

note: i18n-hint noun
en: End
ga: Críoch

en: Volume
ga: Airde

en: &Foreground:
ga: &Tulra:

en: &Background:
ga: &Cúlra:

en: Result
ga: Toradh

en: R&eset
ga: Athshocraigh

en: &Difference:
ga: &Difear:

en: &Help
ga: Cab&hair

en: zero
ga: náid

en: indeterminate
ga: neamhchinntithe

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
ga: Difear = %.2f RMS dB.

en: Background higher than foreground
ga: Tá an cúlra níos airde ná an tulra

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
ga: Teip WCAG2

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
ga: An difear reatha

en: Filename = %s.
ga: Comhadainm = %s.

en: Foreground
ga: Tulra

en: Background
ga: An cúlra

en: Results
ga: Torthaí

en: Data gathered
ga: Sonraí bailithe

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
ga: %d %s %02d %02du %02dn %02ds

en: Contrast...
ga: Codarsnacht...

en: Soft Clipping
ga: Gearrthóg Bhog

en: Upper Threshold
ga: Tairseach Uasta

en: Distortion
ga: Saobhadh

en: Distortion type:
ga: Cineál saofa:

en: Drive
ga: Tiomántán

en: Output level
ga: Leibhéal Aschuir

en: dB Limit
ga: Teorainn dB

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
ga: (-100 go 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
ga: (-80 go -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
ga: (0 go 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
ga: (0 go 5):

en: DTMF &sequence:
ga: &Seicheamh DTMF:

en: &Amplitude (0-1):
ga: &Aimplitiúid (0-1):

en: &Duration:
ga: &Aga:

en: Echo
ga: Macalla

en: Built-in
ga: Ionsuite

en: Presets
ga: Réamhshocruithe

en: Preparing preview
ga: Réamhamharc á ullmhú

en: Previewing
ga: Ag réamhamharc

en: Applied effect: %s
ga: Maisiúchán forchurtha: %s

en: Select Preset
ga: Roghnaigh Réamhshocrú

en: &Preset:
ga: &Réamhshocrú:

en: Current Settings
ga: Na Socruithe Reatha

en: Factory Defaults
ga: Réamhshocruithe na Monarchan

en: &Generate
ga: Gin

en: Enable
ga: Cumasaigh

en: Preview effect
ga: Réamhamharc an maisiú

en: &Apply
ga: Cuir i bhfeidhm é

en: Save Preset...
ga: Taisc an Réamhshocrú...

en: Delete Preset
ga: Scrios an Réamhshocrú

en: Defaults
ga: Réamhshocruithe

en: Import...
ga: Tabhair isteach...

en: Export...
ga: Tabhair amach...

en: Options...
ga: Roghanna...

en: Type: %s
ga: Cineál: %s

en: Name: %s
ga: Ainm: %s

en: Version: %s
ga: Leagan: %s

en: Vendor: %s
ga: Díoltóir: %s

en: Description: %s
ga: Cur síos: %s

en: About
ga: Maidir le

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat "%s" a scriosadh?

en: Preset name:
ga: Ainm réamhshocraithe:

en: You must specify a name
ga: Ní foláir duit ainm a shonrú

en: Preset already exists.
    
    Replace?
ga: Tá an réamhshocrú ann cheana.
    
    Ionadaigh é?

en: Equalization
ga: Cothromú

en: 100Hz Rumble
ga: Tormán 100Hz

en: AM Radio
ga: Raidió AM

en: Telephone
ga: Guthán

en: Max dB
ga: dB uasta

en: Min dB
ga: dB íosta

en: &Draw
ga: &Tarraing

en: &Graphic
ga: &Graf

en: &Select Curve:
ga: &Roghnaigh Cuar:

en: Fla&tten
ga: Leacaigh

en: &Invert
ga: &Aisiompaigh

en: Show grid lines
ga: Taispeáin na línte eangaigh

en: Show g&rid lines
ga: Taispeáin na línte eang&aigh

en: D&efault
ga: Réamhshocrú

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
ga: gan ainm

en: Curve not found
ga: Níor aimsíodh an cuar

en: Manage Curves
ga: Bainistigh na Cuair

en: &Curves
ga: &Cuair

en: Curve Name
ga: Ainm an Chuair

en: D&elete...
ga: Scrios...

en: &Get More...
ga: Fai&gh Tuilleadh...

en: De&faults
ga: Na Réamhshocruithe

en: Rename '%s' to...
ga: Athainmnigh '%s' go...

en: Rename...
ga: Athainmnigh...

en: Rename '%s'
ga: Athainmnigh '%s'

en: Same name
ga: An t-ainm céanna

en: Curve exists
ga: Is ann don chuar

en: Delete '%s'?
ga: Scrios '%s'?

en: Confirm Deletion
ga: Deimhnigh an Scriosadh

en: Delete %d items?
ga: Scrios %d mír?

en: Fade In
ga: Céimnigh Isteach

en: Fade Out
ga: Céimnigh Amach

en: Clipping
ga: Ag bearradh

en: Invert
ga: Inbheartaigh

en: Builtin Effects
ga: Maisiúcháin Ionsuite

en: Analyzing: %s
ga: Ag miondealú: %s

en: (Maximum 0dB)
ga: (0dB ar a mhéad)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
ga: Bán

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
ga: Bándearg

en: Noise
ga: Torainn

en: Median
ga: Meánach

en: Second greatest
ga: An dara ceann is mó

en: Old
ga: Sean

en: &Noise reduction (dB):
ga: &Maolú fuaime (dB):

en: Noise reduction
ga: Maolú fuaime

en: &Sensitivity:
ga: &Íogaireacht:

en: Sensitivity
ga: Íogaireacht

en: Sensiti&vity (dB):
ga: Íogaireacht (dB):

en: Step 1
ga: Céim 1

en: Step 2
ga: Céim 2

en: Noise:
ga: Torainn:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
ga: Laghdaigh

en: &Isolate
ga: &Aonraigh

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
ga: Iarmhar

en: Advanced Settings
ga: Ardshocruithe

en: Window si&ze:
ga: Méid na fuinneoige:

en: 2048 (default)
ga: 2048 (réamhshocrú)

en: 4 (default)
ga: 4 (réamhshocrú)

en: Noise Removal
ga: Asbhaint Fhothraim

en: &Sensitivity (dB):
ga: &Íogaireacht (dB):

en: Re&move
ga: Bain

en: Normalize
ga: Normalú

en: Not doing anything...
ga: Níl aon rud ag tarlú...

en: Peak amplitude dB
ga: Buaicaimplitiúid dB

en: &Stages:
ga: &Céimeanna:

en: Stages
ga: Céimeanna

en: &Dry/Wet:
ga: &Tirim/Fliuch:

en: LFO Freq&uency (Hz):
ga: Minicíocht LFO (Hz):

en: Dept&h:
ga: Doimhneach&t:

en: Feedbac&k (%):
ga: Aiseolas (%):

en: Output gain (dB)
ga: Neartú aschuir (dB)

en: Repair
ga: Deisigh

en: Repeat
ga: Athdhéan

en: Warning: No repeats.
ga: Rabhadh: Gan athtarluithe.

en: Vocal I
ga: Guth I

en: Vocal II
ga: Guth II

en: Bathroom
ga: Seomra Folctha

en: Medium Room
ga: Seomra Meánach

en: Large Room
ga: Seomra Mór

en: Church Hall
ga: Halla Eaglaise

en: Cathedral
ga: Ardeaglais

en: Reverb
ga: Aisfhuaim

en: Wet O&nly
ga: Fliuch Amhái&n

en: Reverse
ga: Aisiompú

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
ga: Cineál Chebyshev I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
ga: Cineál Chebyshev II

en: &Filter Type:
ga: An Cineál Scagaire:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
ga: Ea&gar:

en: &Subtype:
ga: &Fochineál:

en: Cutoff (Hz)
ga: Gearradh (Hz)

en: C&utoff:
ga: Gearradh:

en: Window Size:
ga: Méid na Fuinneoige:

en: Window Size
ga: Méid na Fuinneoige

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
ga: Líne Ama:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
ga: Líne Ama

en: Use Defaults
ga: Bain feidhm as na réamhshocruithe

en: Restore Defaults
ga: Athshocraigh na Réamhshocraithe

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
ga: Tost

en: Converts stereo tracks to mono
ga: Tiontaíonn sé rianta steireó go haonfhónach

en: (%) [-50 to 100]:
ga: (%) [-50 go 100]:

en: Sine
ga: Sín

en: Square
ga: Cearnóg

en: Sawtooth
ga: Sábhfhiaclach

en: &Frequency (Hz):
ga: &Minicíocht (Hz):

en: Tr&uncate to:
ga: T&easc go:

en: C&ompress to:
ga: Comhbhrúigh go:

en: VST Effects
ga: Maisiúcháin VST

en: Could not load the library
ga: Níorbh fhéidir an leabharlann a luchtú

en: Buffer Size
ga: Méid an Mhaolaire

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
ga: &Méid an Mhaolaire (8 go 1048576 sampla):

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
ga: Fuaim Isteach: %d, Fuaim Amach: %d

en: VST preset files
ga: Comhaid réamhshocruithe VST

en: Effect Settings
ga: Socruithe Maisiúcháin

en: Dept&h (%):
ga: Doimhneach&t (%):

en: Reso&nance:
ga: Athsho&ndas:

en: Resonance
ga: Athshondas

en: Couldn't open "%s"
ga: Níorbh fhéidir "%s" a oscailt

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
ga: Aonad Fuaime

en: User Interface
ga: Comhéadan

en: Select &interface
ga: Roghnaigh comhéadan

en: Full
ga: Lán

en: Generic
ga: Cineálach

en: Basic
ga: Bunúsach

en: Could not find component
ga: Níorbh fhéidir an chomhpháirt a aimsiú

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
ga: Maisiúcháin LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
ga: Soláthraíonn sé Maisiúcháin LADSPA

en: Generator
ga: Gineadóir

en: LV2 Effects
ga: Maisiúcháin LV2

en: Nyquist Effects
ga: Maisiúcháin Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
ga: Cuireann sé tacaíocht do Mhaisiúcháin Nyquist ar fáil do Audacity

en: Applying Nyquist Effect...
ga: Maisiúchán Nyquist á Fhorchur...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
ga: Oibrí Nyquist

en: Audio selection required.
ga: Is gá fuaim a roghnú.

en: Nyquist Error
ga: Earráid Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
ga: Fóiríor, ní féidir an maisiúchán a chur i gcrích ar rianta défhónacha nuair nach dtagann na rianta le chéile.

en: Debug Output:
ga: Aschur Dífhabhtaithe:

en: plug-in
ga: breiseán

en: Nyquist returned a list.
ga: Níor sheol Nyquist fuaim thar n-ais.

en: Nyquist returned the value: %f
ga: Seo an luach do thug Nyquist ar ais: %f

en: Nyquist returned the value: %d
ga: Seo an luach do thug Nyquist ar ais: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
ga: Sheol Nyquist an iomad cainéail fhuaime thar n-ais.

en: Could not open file
ga: Níorbh fhéidir an comhad a oscailt

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
ga: Níorbh fhéidir an teanga a dhéanamh amach

en: "%s" is not a valid file path.
ga: Ní conair bhailí í "%s".

en: Enter Nyquist Command:
ga: Cuir Isteach Ordú Nyquist:

en: &Load
ga: &Luchtaigh

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
ga: Scripteanna Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
ga: Scripteanna Lisp

en: File could not be loaded
ga: Níorbh fhéidir an comhad a luchtú

en: File could not be saved
ga: Níorbh fhéidir an comhad a chur i dtaisce

en: Value range:
    %s to %s
ga: Raon luachanna:
    %s go %s

en: Select a file
ga: Roghnaigh comhad

en: Save file as
ga: Cuir an comhad i dtaisce mar

en: untitled
ga: gan teideal

en: Vamp Effects
ga: Maisiúchán Réthionlacain

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
ga: Cuireann sé tacaíocht Mhaisiúcháin Réthionlacain ar fáil do Audacity

en: Plugin Settings
ga: Socruithe an Bhreiseáin

en: Program
ga: Ríomhchlár

note: i18n-hint: Vamp is the proper name of a software protocol for sound analysis. It is not an abbreviation for anything.  See http://vamp-plugins.org
en: Vamp
ga: Réthionlacan

en: Export Audio
ga: Tabhair Fuaim Amach

en: Edit Metadata Tags
ga: Cuir Clibeanna Meiteashonraí in Eagar

en: All selected audio is muted.
ga: Tá an mhír fuaime roghnaithe balbhaithe.

en: All audio is muted.
ga: Tá an fhuaim balbhaithe.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
ga: Fóiríor, ní ghlactar le hainmneacha conairí níos sia ná 256 carachtar.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
ga: Tá comhad darb ainm "%s" ann cheana. Ionadaigh é?

en: Advanced Mixing Options
ga: Ardroghanna Measctha

en: Format Options
ga: Roghanna na Formáide

en: Channel: %2d
ga: Bealach: %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
ga: %s - C

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
ga: %s - D

en: Output Channels: %2d
ga: Bealaí Aschuir: %2d

en: Show output
ga: Taispeáin an t-aschur

en: (external program)
ga: (ríomhchlár seachtrach)

en: Cannot export audio to %s
ga: Ní féidir fuaim a easpórtáil go %s

en: Export
ga: Tabhair amach

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
ga: Fuaim roghnaithe á heaspórtáil le hionchódaitheoir an líne-orduithe

en: &OK
ga: &Tá go maith

en: "%s" couldn't be found.
ga: Níorbh fhéidir "%s" a aimsiú.

en: Unable to locate "%s" in your path.
ga: Ní féidir "%s" aimsiú i do chonair.

en: FFmpeg Error
ga: Earráid FFmpeg

en: Resample
ga: Athshampláil

en: Bit Rate:
ga: Ráta Giotán:

en: Quality (kbps):
ga: Caighdeán (kbps):

en: On
ga: Ar Siúl

en: Low Delay
ga: Moill Íseal

en: Compression
ga: Comhbhrú

en: Application:
ga: Feidhmchlár:

en: Cutoff:
ga: Gearradh:

en: Current Format:
ga: An Fhormáid Reatha:

en: Confirm Overwrite
ga: Deimhnigh an Forscríobh

en: Preset '%s' does not exist.
ga: Ní ann don réamhshocrú '%s'.

en: Replace preset '%s'?
ga: Ionadaigh an réamhshocrú '%s'?

en: Main
ga: Príomh

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ga: Comhaid M4A (AAC) (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
ga: Comhaid AC3 (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
ga: Comhaid Opus (OggOpus) (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ga: Comhaid WMA (leagan 2) (FFmpeg)

en: Estimate
ga: Meastúchán

en: 2-level
ga: 2-leibhéal

en: 4-level
ga: 4-leibhéil

en: 8-level
ga: 8-leibhéil

en: Full search
ga: Cuardach iomlán

en: Preset:
ga: Réamhshocrú:

en: Load Preset
ga: Luchtaigh Réamhshocrú

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
ga: Comhbhrú/dí-chomhbhrú:

en: Show All Formats
ga: Taispeáin Gach Formáid

en: Show All Codecs
ga: Taispeáin Gach Comhbhrú/dí-chomhbhrú

en: General Options
ga: Roghanna Coiteann

en: Language:
ga: Teanga:

en: Tag:
ga: Clib:

en: Quality:
ga: Cáilíocht:

en: FLAC options
ga: Roghanna FLAC

en: Compression:
ga: Comhbhrú:

en: Frame:
ga: Fráma:

en: Min. PtO
ga: PtO íosta

en: Max. PtO
ga: PtO uasta

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
ga: Bain feidhm as LPC

en: Delete preset '%s'?
ga: Scrios an réamhshocrú '%s'?

en: 16 bit
ga: 16 bheart

en: 24 bit
ga: 24 bheart

en: 0 (fastest)
ga: 0 (is tapúla)

en: 8 (best)
ga: 8 (is fearr)

en: Level:
ga: Leibhéal:

en: FLAC Files
ga: Comhaid FLAC

en: MP2 Files
ga: Comhaid MP2

en: Unable to open target file for writing
ga: Theip ar oscailt sprioc-chomhad chun scrite

en: 220-260 kbps (Best Quality)
ga: 220-260 kbps (An Cháilíocht Is Fearr)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
ga: 45-85 kbps (Comhaid níos lú)

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
ga: Áiféiseach, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
ga: Foircneach, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
ga: Gnáth, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
ga: Meánach, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
ga: Áiféiseach

en: Extreme
ga: Foircneach

en: Standard
ga: Caighdeánach

en: Medium
ga: Meánach

en: Preset
ga: Réamhshocrú

en: Variable
ga: Athraitheach

en: Average
ga: Meánach

en: Constant
ga: Leanúnach

en: Joint Stereo
ga: Comhsteiréó

en: Stereo
ga: Steiréó

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
ga: Caighdeán

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
ga: Aimsigh LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ga: Tá an comhad %s de dhíth ar Audacity chun MP3eanna a chruthú.

en: Location of %s:
ga: Mar a bhfuil %s:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
ga: Chun %s a aimsiú, brúigh anseo -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
ga: Chun leagan saor in aisce de LAME a fháil, brúigh anseo -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
ga: Cá bhfuil %s?

en: Only lame_enc.dll
ga: lame_enc.dll amháin

en: Only libmp3lame64bit.dylib
ga: libmp3lame64bit.dylib amháin

en: Only libmp3lame.dylib
ga: libmp3lame.dylib amháin

en: Only libmp3lame.so.0
ga: libmp3lame.so.0 amháin

en: MP3 Files
ga: Comhaid MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
ga: Theip ar oscailt aon leabharlann inchódaithe MP3!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
ga: Tá an leabharlann inchódaithe MP3 neamhdhlistineach, nó ní láimhseáltar é!

en: (Built-in)
ga: (Ionsuite)

en: Export Multiple
ga: Easpórtáil Iomadúil

en: Using Label/Track Name
ga: Ainm Lipéid/Riain á nÚsáid

en: Export files to:
ga: Tabhair amach comhaid go:

en: Folder:
ga: Fillteán:

en: Create
ga: Cruthaigh

en: Options:
ga: Roghanna:

en: Split files based on:
ga: Deighil comhaid bunaithe ar:

en: Include audio before first label
ga: Cuir fuaim san áireamh roimh an gcéad lipéad

en: First file name:
ga: Ainm an chéad chomhaid:

en: Name files:
ga: Comhaid ainmneacha:

en: File name prefix:
ga: Réamh-mhír ainm an chomhaid:

en: File name prefix
ga: Réimír an chomhaid fuaime

en: Overwrite existing files
ga: Scríobh thar chomhaid reatha

en: "%s" successfully created.
ga: Cruthaíodh "%s" go rathúil.

en: Choose a location to save the exported files
ga: Roghnaigh ionad ina sábháilfear na comhaid easphortáilte

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
ga: Ní ann do "%s".
    
    Ar mhaith leat é a chruthú?

en: Continue to export remaining files?
ga: Lean ar aghaidh ag tabhairt na comhaid atá fágtha amach?

en: Save As...
ga: Taisc Mar...

en: Ogg Vorbis Files
ga: Comhaid Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
ga: Fuaim roghnaithe á heaspórtáil mar Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
ga: Fuaim á tabhairt amach mar Ogg Vorbis

en: Header:
ga: Ceanntásc:

en: Encoding:
ga: Ionchódú:

en: Other uncompressed files
ga: Comhaid neamhchomhbhrúite eile

en: GSM 6.10 requires mono
ga: Tá aonfhónach de dhíth ar GSM 6.10

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
ga: Níl WAVEX agus GSM 6.10 comhoiriúnach lena chéile

en: Cannot export audio in this format.
ga: Ní féidir fuaim a easpórtáil sa bhformáid seo.

en: All supported files
ga: Gach comhad a dtugtar tacaíocht dóibh

en: Select stream(s) to import
ga: Roghnaigh sruth(a) le tabhairt isteach

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
ga: Tiomsaíodh an leagan seo d'Audacity gan cumas láimhseála %s.

en: File "%s" not found.
ga: Níor aimsíodh an comhad "%s".

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ga: Ní bhfuarthas comhadlann sonraí an tionscadail: "%s"

en: FLAC files
ga: Comhaid FLAC

en: GStreamer Error: %s
ga: Earráid GStreamer: %s

en: List of Files in basic text format
ga: Liosta Comhad i bhfoirm bhunúsach théacsa

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
ga: Taobhrianadh neamhdhlistineach fuinneog sa chomhad LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
ga: Earráid LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
ga: Aga neamhdhlistineach i gcomhad LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
ga: Taobhrianadh neamhdhlistineach riain sa chomhad LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
ga: MIDI arna iompórtáil ó '%s'

en: Import MIDI
ga: Iompórtáil MIDI

en: Could not open file %s.
ga: Theip ar oscailt an chomhaid: %s.

en: MP3 files
ga: Comhaid MP3

en: Ogg Vorbis files
ga: Comhaid Ogg Vorbis

en: Media read error
ga: Earráid le linn léamh an mheáin

en: Not an Ogg Vorbis file
ga: Ní comhad Ogg Vorbis é seo

en: Vorbis version mismatch
ga: Ní thagann leaganacha Vorbis le chéile

en: Invalid Vorbis bitstream header
ga: Ceanntásc neamhdhlistineach giotánsruth Vorbis

en: Internal logic fault
ga: Locht inmheánach loighce

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
ga: WAV, AIFF, agus cineálacha neamhchomhbhrúite eile

en: 16 bit DWVW
ga: DWVW 16 bheart

en: 24 bit DWVW
ga: DWVW 24 bheart

en: 16 bit DPCM
ga: DPCM 16-bheart

en: 8 bit DPCM
ga: DPCM 8 mbeart

en: Importing %s
ga: Ag tabhairt isteach %s

en: QuickTime files
ga: Comhaid QuickTime

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
ga: Tabhair isteach ceol amh

en: Import Raw Data
ga: Iompórtáil Sonraí Loma

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
ga: Gan ceannacht ar bith

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
ga: Caolcheannach

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
ga: Mórcheannach

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
ga: Ceannachas réamhshocraithe

en: 1 Channel (Mono)
ga: 1Cainéal (Aonfhónach)

en: 2 Channels (Stereo)
ga: 2 Cainéal (Défhónach)

en: %d Channels
ga: %d (g)C(h)ainéal

en: Channels:
ga: Bealaí:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
ga: Taobhrian tosaigh:

en: bytes
ga: beart

en: Amount to import:
ga: Méid le n-iompórtáil:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
ga: Ráta samplaithe:

en: &Import
ga: &Tabhair Isteach

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
ga: %s ar chlé

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
ga: %s ar dheis

en: start
ga: tús

en: end
ga: críoch

en: Time-Shift
ga: Bogadh-in-Am

en: clip not moved
ga: níor bogadh an ghearrthóg

en: Previo&us Clip
ga: An Ghearrthóg Roimhe

en: Select Previous Clip
ga: Roghnaigh an Ghearrthóg Roimhe

en: N&ext Clip
ga: Gearrthóg Ar Aghaidh

en: Select Next Clip
ga: Roghnaigh an Ghearrthóg Ar Aghaidh

en: Pasted text from the clipboard
ga: Greamaíodh an téacs ón ghearrthaisce

en: Pasted from the clipboard
ga: Arna ghreamú ón ghearrathaisce

en: Nothing to undo
ga: Níl pioc le cealú

en: Nothing to redo
ga: Níl pioc le hathdhéanamh

en: Cut to the clipboard
ga: Gearr is cuir sa ghearrathaisce

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ga: Scriosta %.2f s(h)oicind ag a=%.2f

en: Duplicated
ga: Macasamhail déanta

en: Duplicate
ga: Déan macasamhail

en: Split Delete
ga: Scrios an Scoilt

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ga: Rianta roghnaithe arna gcur ina dtost ar feadh %.2f soic. ag %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
ga: Tost

en: Split
ga: Deighil

en: Split New
ga: Scoilt Nua

en: Join
ga: Cuir míreanna le chéile

en: &Edit
ga: &Eagar

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
ga: &Gearr

en: &Delete
ga: Scri&os

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
ga: &Cóip

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
ga: G&reamaigh

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
ga: Dúblaigh

en: R&emove Special
ga: Sainuirlis Bhainte

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
ga: Sc&oilt

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
ga: &Cuir míreanna le chéile

en: &Delete Key
ga: &Scrioschnaipe

en: Delete Key&2
ga: Scrioschnaipe&2

en: Ext&ra
ga: Breis

en: Mi&xer
ga: Meascthóir

en: De&vice
ga: Gléas

en: &Full Screen (on/off)
ga: &Lánscáileán (ar siúl/as)

en: Export Selected Audio
ga: Tabhair Amach an Fhuaim Roghnaithe

en: There are no label tracks to export.
ga: Níl aon rianta lipéid le n-easpórtáil.

en: MIDI file
ga: Comhad MIDI

en: Export MIDI
ga: Tabhair amach MIDI

en: Imported labels from '%s'
ga: Lipéid arna n-iompórtáil ó '%s'

en: Import Labels
ga: Iompórtáil Lipéid

en: Select a MIDI file
ga: Roghnaigh comhad MIDI

en: MIDI and Allegro files
ga: Comhaid MIDI agus Allegro

en: MIDI files
ga: Comhaid MIDI

en: Allegro files
ga: Comhaid Allegro

en: &Dangerous Reset...
ga: Athshocrú Contúirteach...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
ga: Oscail Le Déanaí

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
ga: Comhaid Le Déanaí

en: &Save Project
ga: &Sábháil Tionscadal

en: Save Project &As...
ga: Sábháil Tionscadal M&ar...

en: &Export
ga: &Tabhair amach

en: Export as MP&3
ga: Tabhair amach mar MP&3 í

en: Export as &WAV
ga: Tabhair amach mar WAV í

en: Export as &OGG
ga: Tabhair amach mar &OGG í

en: &Export Audio...
ga: Tabhair Fuaim Amach...

en: Expo&rt Selected Audio...
ga: Tabhair amach an Mhír Fuaime Roghnaithe...

en: Export &Labels...
ga: Easpórtáil &Lipéid...

en: Export &Multiple...
ga: Easpórtáil &Iomadúil...

en: Export MI&DI...
ga: Tabhair MI&DI amach...

en: &Audio...
ga: &Fuaim...

en: &Labels...
ga: &Lipéid...

en: &Raw Data...
ga: &Ámhshonraí...

en: Pa&ge Setup...
ga: Socrú an Leathanaigh...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
ga: &Clóbhuail...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
ga: &Scoir

en: Export as FLAC
ga: Tabhair amach mar FLAC

en: Do you have these problems?
ga: An bhfuil na fadhbanna seo agat?

en: Fix
ga: Deisigh

en: Nothing to do
ga: Níl faic le déanamh

en: Clocks on the Tracks
ga: Cloig ar na Rianta

en: Can't select precisely
ga: Ní féidir roghnú cruinn a dhéanamh

en: Fixed
ga: Deisithe

en: Audio Device Info
ga: Faisnéis an Ghléis Fhuaime

en: &Getting Started
ga: &Ag tosú

en: Audacity &Manual
ga: Lámh&leabhar Audacity

en: &Quick Help...
ga: Cab&hair Ghasta...

en: &Manual...
ga: &Lámhleabhar...

en: &Diagnostics
ga: &Diagnóisic

en: Show &Log...
ga: Taispeáin an tOireas...

en: &Check for Updates...
ga: &Lorg nuashonruithe...

en: Added label
ga: Lipéad a cuireadh leis

en: Paste Text to New Label
ga: Greamaigh an Téacs leis an Lipéad Nua

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
ga: Gearr an Mhír Fuaime a bhfuil Lipéad uirthi

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
ga: Cuir an Fhuaim le Lipéad ina Tost

en: Created new label track
ga: Rian nua lipéid arna cheapadh

en: New Track
ga: Rian Nua

en: &Labels
ga: &Lipéid

en: &Edit Labels...
ga: Cuir Lipéid in &Eagar...

en: La&beled Audio
ga: Fuaim le Lipéid

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
ga: &Gearr

en: Label Delete
ga: Scrios Lipéad

en: Silence &Audio
ga: Cuir an Fhuaim ina tost

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
ga: Cói&peáil

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
ga: Deighi&l

en: &Label Track
ga: Rian &Lipéid

en: Move Backward Through Active Windows
ga: Bog Siar Tríd na Fuinneoga Gníomhacha

en: Move Forward Through Active Windows
ga: Bog Ar Aghaidh Tríd na Fuinneoga Gníomhacha

en: Foc&us
ga: Dírigh

en: Uncategorized
ga: Neamhaicmithe

en: Effe&ct
ga: &Maisiúchán

en: Repeat Last Effect
ga: Déan Arís an Maisiú Deiridh

en: &Analyze
ga: Déan &Anailís

en: T&ools
ga: Uirlisí

en: &Screenshot...
ga: Gabháil &Scáileáin...

en: &Run Benchmark...
ga: &Rith Tagarmharc...

en: Select Time...
ga: Socraigh an tAm...

en: Select Frequencies...
ga: Roghnaigh Minicíochtaí...

en: Select Tracks...
ga: Roghnaigh Rianta...

en: Set Track Audio...
ga: Socraigh an Rian Fuaime...

en: Get Preference...
ga: Faigh Sainrogha...

en: Set Preference...
ga: Socraigh Sainrogha...

en: Set Clip...
ga: Socraigh Gearrthóg...

en: Set Envelope...
ga: Socraigh Imchlúdach...

en: Set Label...
ga: Socraigh Lipéad...

en: Set Project...
ga: Socraigh Tionscadal...

en: Set Track...
ga: Socraigh Rian...

en: Get Info...
ga: Faigh Eolas...

en: Message...
ga: Teachtaireacht...

en: Help...
ga: Cabhair...

en: Open Project...
ga: Oscail Tionscadal...

en: Save Project...
ga: Cuir Tionscadal i dtaisce...

en: Move Mouse...
ga: Bog an Luchóg...

en: Compare Audio...
ga: Cuir Fuaimeanna i gComórtas...

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
ga: &Roghnaigh

en: &None
ga: &Dada

en: Select None
ga: Ná Roghnaigh Aon Cheann Acu

en: &Tracks
ga: &Rianta

en: In All &Tracks
ga: I nGach Rian

en: R&egion
ga: R&éigiún

en: S&pectral
ga: S&peictreach

en: &Selection
ga: &Rogha

en: &Project Start
ga: &Tús an Tionscadail

en: Project E&nd
ga: Críoch an Tionscadail

en: &Cursor
ga: &Cursóir

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
ga: Aimsigh

en: &Toolbars
ga: &Barraí uirlisí

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
ga: Athshocraigh na Barraí Uirlisí

en: Mix
ga: Measc

en: Pan Track
ga: Peanáil an Rian

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
ga: Ailínigh/Bog an Tús

en: Align End
ga: Ailínigh Críoch

en: Aligned/Moved end to end
ga: Ailínithe/Bogadh an chríoch go an chríoch

en: Aligned end to end
ga: Ailínithe ó chríoch go críoch

en: Aligned together
ga: Ailínithe le chéile

en: Align/Move Together
ga: Ailínigh/Bog le Chéile

en: Align Together
ga: Ailínigh le Chéile

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
ga: Roghnaigh aon rian fuaime amháin agus aon rian MIDI amháin ar a laghad.

en: Sort by Time
ga: Eagraigh de réir Ama

en: Sort by Name
ga: Eagraigh de réir Ainm

en: Can't delete track with active audio
ga: Ní féidir rian le fuaim ghníomhach a scriosadh

en: Add &New
ga: Cuir Rian &Nua Leis

en: Mi&x
ga: Measc

en: &Resample...
ga: &Athshampláil...

en: Remo&ve Tracks
ga: &Bain Amach Rianta

en: M&ute/Unmute
ga: Balbhaigh/Díbhalbhaigh

en: &Unmute All Tracks
ga: &Díbhalbhaigh Gach Rian

en: Mut&e Tracks
ga: Balbhaigh Rianta

en: &Left
ga: C&lé

en: Pan Left
ga: Peanáil ar Chlé

en: &Right
ga: &Deas

en: &Center
ga: &Lár

en: &Align Tracks
ga: &Ailínigh na Rianta

en: &Align End to End
ga: &Ailínigh Críoch le Críoch

en: Align &Together
ga: Ailínigh na Rian&ta le Chéile

en: S&ort Tracks
ga: Eagraigh na Rianta

en: By &Start Time
ga: De réir Am Tosaigh

en: By &Name
ga: De réir ainm

en: &Track
ga: &Rian

en: no label track
ga: gan lipéad riain

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
ga: %s %d as %d

en: no labels in label track
ga: níl aon lipéid i rian na lipéad

en: Please select a time within a clip.
ga: Roghnaigh am laistigh de ghearrthóg.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
ga: Iompraigh

en: Pl&aying
ga: Ag seinm

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
ga: Seinn/Stad

en: Play/Stop and &Set Cursor
ga: Seinn/Stad agus &Socraigh an Cursóir

en: &Pause
ga: Cuir ar sos é

en: &Recording
ga: Taifeadadh

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
ga: Déan Taifeadadh

en: Record &New Track
ga: Taifead Rian Nua

en: Transport &Options
ga: Roghanna Iompair

en: &Overdub (on/off)
ga: &Breisdubáil (ar siúl/múchta)

en: T&ransport
ga: Iompraigh

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
ga: Sta&d

en: Play to &Selection
ga: &Seinn go dtí an Rogha

en: &View
ga: &Amharc

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
ga: &Gluais

en: Zoom &In
ga: Gluais &Isteach

en: Zoom &Normal
ga: Gluais &Gnáth

en: Zoom &Out
ga: Gluais A&mach

en: &Zoom to Selection
ga: &Gluais go dtí an Rogha

en: Zoom &Toggle
ga: Scorán &Gluaise

en: T&rack Size
ga: &Méid an Riain

en: &Fit to Width
ga: &Oiriúnaigh don Leithead

en: Fit to &Height
ga: Oiriúnaigh don Airde

en: &Collapse All Tracks
ga: &Leacaigh Gach Rian

en: Sk&ip to
ga: Léim go

en: &Extra Menus (on/off)
ga: &Roghchláir Bhreise (ann/as)

en: &Show Clipping (on/off)
ga: Tai&speáin an Ghearrthóg (ar siúl/as)

en: &Window
ga: &Fuinneog

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
ga: &Íoslaghdaigh

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
ga: &Tabhair chuig an Tulra Gach Ceann

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
ga: Íoslaghdaigh Gach Tionscadal

en: Behaviors
ga: Cineálacha Iompair

en: Devices
ga: Gléasanna

en: Preferences for Device
ga: Sainroghanna don Ghléas

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
ga: Comhéadan

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
ga: &Óstach:

en: Using:
ga: Ag baint feidhm as:

en: Playback
ga: Athsheinm

en: &Device:
ga: &Gléas:

en: De&vice:
ga: Gléas:

en: Cha&nnels:
ga: Bealaí:

en: Latency
ga: Aga folaigh

en: milliseconds
ga: milleasoicindí

en: &Buffer length:
ga: &Fad an mhaolaire:

en: No audio interfaces
ga: Gan chomhéadain fuaime

en: No devices found
ga: Níor aimsíodh aon ghléas

en: 1 (Mono)
ga: 1 (Aonfhónach)

en: 2 (Stereo)
ga: 2 (Défhónach)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
ga: Comhadlanna

en: Preferences for Directories
ga: Sainroghanna do Chomhadlanna

en: Temporary files directory
ga: Comhadlann na gcomhad sealadach

en: &Location:
ga: &Suíomh:

en: Choose a location to place the temporary directory
ga: Roghnaigh ionad don chomhadlann shealadach

en: unavailable - above location doesn't exist
ga: níl sé ar fáil - ní ann don suíomh thuas

en: Directory %s is not writable
ga: Ní comhadlann inscríofa í %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
ga: Ní chuirfear athruithe ar an gcomhadlann shealadach i gcrích go dtí go n-athmhúsclófar Audacity

en: Preferences for Effects
ga: Sainroghanna do na Maisiúcháin

note: i18n-hint: Vamp is the proper name of a software protocol for sound analysis. It is not an abbreviation for anything.  See http://vamp-plugins.org
en: &Vamp
ga: &Réthionlacan

en: Enable Effects
ga: Cumasaigh Maisiúcháin

en: Effect Options
ga: Roghanna Maisiúcháin

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
ga: &Bain feidhm as SSE/SSE2/.../AVX

en: File extensions
ga: Iarmhíreanna comhadainm

en: Move rule &up
ga: Bog rial s&uas

en: Move rule &down
ga: Bog rial &síos

en: Move f&ilter up
ga: Bog an scagaire suas

en: Move &filter down
ga: Bog an scagaire síos

en: &Add new rule
ga: Cuir riail &nua leis

en: De&lete selected rule
ga: Scrios an riail roghnaithe

en: Unused filters:
ga: Scagairí gan úsáid:

en: Spaces detected
ga: Bearnaí braite

en: Do you really want to delete selected rule?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat an rial roghnaithe a scriosadh?

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
ga: Comhéadan

en: Preferences for GUI
ga: Sainroghanna an Chomhéadain

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ga: -36 dB (réimse éadoimhin i gcomhair eagarthóireacht ard-aimplitiúide)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ga: -48 dB (réimse PCM de shamplaí 8 giotán)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ga: -96 dB (réimse PCM de shamplaí 16 giotán)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ga: -120 dB (teorainn gharbh éisteacht an duine)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ga: -145 dB (réimse PCM de shamplaí 24 giotán)

en: Local
ga: Logánta

en: From Internet
ga: Ón Idirlíon

en: Display
ga: Taispeáin

en: &Language:
ga: &Teanga:

en: Th&eme:
ga: Téama:

en: Show e&xtra menus
ga: Taispeáin roghchláir bhreise

en: GUI
ga: Comhéadan an Úsáideora

en: Language "%s" is unknown
ga: Ní fios cé hí an teanga "%s"

en: Import / Export
ga: Tabhair isteach/bain amach

en: &Seconds
ga: &Soicindí

en: &Beats
ga: &Buillí

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
ga: Méarchlár

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ga: Níl sainroghanna don mhéarchlár ar fáil faoi láthair.

en: &Tree
ga: &Crann

en: &Name
ga: Ainm

en: &Key
ga: &Eochair

en: View by:
ga: Amharc de réir:

en: View by tree
ga: Amharc de réir crainn

en: View by name
ga: Amharc de réir ainm

en: View by key
ga: Amharc de réir eochrach

en: Searc&h:
ga: Cuardac&h:

en: Bindings
ga: Ceangail

en: Short cut
ga: Aicearra

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
ga: &Socraigh

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ga: Nóta: Brúigh Ord+Q le scur. Tá gach cnaipe eile ceadaithe.

en: &Import...
ga: &Tabhair isteach...

en: &Defaults
ga: Réamhshocruithe

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ga: Roghnaigh comhad XML ina bhfuil congair mhéarchláir Audacity...

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ga: %d congair mhéarchláir arna lódáil

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ga: Easpórtáil Congair Mhéarchláir Mar:

en: 
    
    	 and
ga: 
    
    	 agus

en: Preferences for Library
ga: Sainroghanna don Leabharlann

en: MP3 Library Version:
ga: Leagan Leabharlainne MP3:

en: FFmpeg Library:
ga: Leabharlann FFmpeg:

en: Loca&te...
ga: Aimsigh...

en: Dow&nload
ga: Íos&luchtaigh

en: Success
ga: D'éirigh leis

en: Library
ga: Leabharlann

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
ga: Gléasanna MIDI

en: Preferences for MidiIO
ga: Sainroghanna don MidiIO

en: No MIDI interfaces
ga: Gan chomhéadain MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
ga: Comhéadan

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
ga: Modúil

en: Preferences for Module
ga: Sainroghanna don Mhodúl

en: Ask
ga: Fiafraigh

en: Failed
ga: Theip air

en: Module
ga: Modúl

en: Mouse
ga: Luchóg

en: Preferences for Mouse
ga: Sainroghanna don Luchóg

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ga: Ceangail Luiche (luachanna réamhshocraithe, do-inghléasta)

en: Tool
ga: Uirlis

en: Command Action
ga: Gníomh Ordaithe

en: Buttons
ga: Cnaipí

en: Left-Click
ga: Cléchnagadh

en: Set Selection Point
ga: Socraigh Pointe an Rogha

en: Left-Drag
ga: Clétharraingt

en: Set Selection Range
ga: Socraigh Réimse an Rogha

en: Shift-Left-Click
ga: Iomlaoid-Clé-Cnag

en: Extend Selection Range
ga: Cuir Síneadh leis an Réimse Roghnaithe

en: Wheel-Rotate
ga: Roth-Cas

en: Change scrub speed
ga: Athraigh an luas sciúrtha

en: Zoom in on Point
ga: Gluais isteach ar Phointe

en: Zoom in on a Range
ga: Gluais isteach ar Réimse

en: Right-Click
ga: Deaschnagadh

en: Zoom out one step
ga: Gluais amach aon chéim amháin

en: Right-Drag
ga: Deastharraingt

en: Zoom out on a Range
ga: Gluais amach ar Raon

en: Zoom default
ga: Réamhshocrú gluaise

en: -Left-Drag
ga: -Clé-Tarraing

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
ga: Athraigh Clúdach Aimplithe

en: Pencil
ga: Peann Luaidhe

en: Change Sample
ga: Athraigh Sampla

en: Alt-Left-Click
ga: Alt-Clé-Cnag

en: Smooth at Sample
ga: Smúdáil ag Sampla

en: Change Several Samples
ga: Athraigh Samplaí Iomadúla

en: Change ONE Sample only
ga: Athraigh AON tsampla amháin

en: Multi
ga: Il

en: Any
ga: Éinní

en: Scroll waveform
ga: Scrollaigh an tonnchruth

en: -Wheel-Rotate
ga: -Roth-Rothlú

en: Zoom waveform in or out
ga: Gluais an tonnchruth isteach nó amach

en: -Shift-Wheel-Rotate
ga: -Iomlaoid-Roth-Rothlú

en: Preferences for Playback
ga: Sainroghanna Athsheanma

en: &Length:
ga: &Fad:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
ga: Gearr an Réamhamharc

en: Audacity Preferences
ga: Roghanna Audacity

en: Category
ga: Aicme

en: Preferences:
ga: Sainroghanna:

en: Preferences for Quality
ga: Sainroghanna don Cháilíocht

en: Other...
ga: Eile...

en: Sampling
ga: Sampláil

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
ga: &Díodán:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
ga: Díodán:

en: Preferences for Recording
ga: Sainroghanna don Taifeadadh

en: Record on a new track
ga: Déan é a thaifeadadh ar rian nua

en: Le&vel (dB):
ga: Lei&bhéal (dB):

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
ga: Le:

en: Recorded_Audio
ga: Fuaim_Thaifeadta

en: &Track Number
ga: Uimhir an Riain

en: Within:
ga: Laistigh de:

en: milliseconds (time of one analysis)
ga: milleasoicindí (aga aon mhiondealú amháin)

en: 0 means endless
ga: Ciallaíonn 0 gan chríoch

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
ga: Dath (mar a bhí fadó)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
ga: Scála liath

en: Frequencies
ga: Minicíochtí

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
ga: Athshannú

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
ga: Airde (EAC)

en: Spectrograms
ga: Sp'graim

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
ga: &Bain feidhm as Sainroghanna

en: S&cale:
ga: S&cála:

en: Mi&n Frequency (Hz):
ga: Minicíocht íosta (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
ga: Uasmhinicíocht (Hz):

en: Colors
ga: Dathanna

en: &Gain (dB):
ga: &Neartúchán (dB):

en: &Range (dB):
ga: &Réimse (dB):

en: Algorithm
ga: Algartam

en: A&lgorithm:
ga: A&lgartam:

en: Window &size:
ga: Méid na fuinneoige:

en: 1024 - default
ga: 1024 - réamhshocrú

en: Minimum Amplitude (dB):
ga: Aimplitiúid íosta (dB):

en: &Find Notes
ga: &Aimsigh Nótaí

en: Global settings
ga: Socruithe comhchoiteanna

en: The maximum frequency must be an integer
ga: Ní foláir ach gur slánuimhir í an uasmhinicíocht

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
ga: Téama

en: Preferences for Theme
ga: Sainroghanna don Téama

en: Info
ga: Faisnéis

en: Save Files
ga: Taisc comhaid

en: Load Files
ga: Luchtaigh comhaid

en: Simple
ga: Simplí

en: Multi-track
ga: Ilriantach

en: &Select all audio, if selection required
ga: &Roghnaigh gach fuaim, má tá rogha de dhíth

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
ga: Cumasaigh línte gearrtha

en: Solo &Button:
ga: Cnaipe Aonréadaigh:

en: Logarithmic (dB)
ga: Logartamach (dB)

en: Waveform
ga: Tonnchrot

en: Spectrogram
ga: Speictreagram

en: Connect dots
ga: Ceangail na poncanna

en: Fit to Width
ga: Oiriúnaigh don Leithead

en: Zoom to Selection
ga: &Gluais go dtí an Rogha

en: Zoom Default
ga: Réamhshocrú Gluaise

en: Minutes
ga: Nóiméid

en: Seconds
ga: Soicindí

en: MilliSeconds
ga: Milleasoicindí

en: Samples
ga: Samplaí

en: Max Zoom
ga: Formhéadú Uasta

en: Preferences for Tracks
ga: Sainroghanna do Rianta

en: Display &samples:
ga: Taispeáin &samplaí:

en: Preset 1:
ga: Réamhshocrú 1:

en: Preset 2:
ga: Réamhshocrú 2:

en: Warnings
ga: Rabhaidh

en: Preferences for Warnings
ga: Sainroghanna do Rabhaí

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
ga: Tonnchruthanna

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
ga: Stadtha

en: Pause
ga: Sos

en: Play
ga: Seinn

en: Skip to Start
ga: Léim go dtí an Tosach

en: Skip to End
ga: Léim go dtí an Deireadh

en: Record New Track
ga: Taifead Rian Nua

en: Select to End
ga: Roghnaigh go dtí an Deireadh

en: Select to Start
ga: Roghnaigh go dtí an Tús

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
ga: %s curtha ar sos.

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
ga: Gléas Athsheanma

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
ga: Gléas Taifeadta

en: Audio Host
ga: Óstach Fuaime

en: Select Playback Device
ga: Roghnaigh Gléas Athsheanma

en: Zoom In
ga: Zúmáil Isteach

en: Zoom Out
ga: Zúmáil Amach

en: Fit selection to width
ga: Socraigh rogha don leithead

en: Fit project to width
ga: Socraigh tionscadal don leithead

en:  Monitoring
ga:  Ag faire

en:  Active
ga:  Gníomhach

en:  Peak %2.f dB
ga:  Buaic %2.f dB

en:  Peak %.2f
ga:  Buaic %.2f

en:  Clipped
ga:  Gearrtha

en: Seek
ga: Cuardaigh

en: Project Rate (Hz)
ga: Luas an Tionscadail (Hz)

en: Show
ga: Taispeáin

en: Length
ga: Fad

en: Center
ga: Lár

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
ga: %s - tiománta

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
ga: Rogha %s. Ní athrófar %s.

en: Low and High Frequencies
ga: Minicíochtaí Ísle agus Airde

en: Time
ga: Am

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
ga: Barra Uirlisí %s Audacity

en: Selection Tool
ga: Uirlis an Roghnaithe

en: Envelope Tool
ga: Uirlis na gClúdach

en: Draw Tool
ga: Uirlis Líníochta

en: &Selection Tool
ga: Uirlis an &Roghnaithe

en: &Previous Tool
ga: &Uirlis Roimhe

en: &Next Tool
ga: &Uirlis Ar Aghaidh

en: Playback Speed
ga: Luas Athsheanma

en: Modified Label
ga: Lipéad Caochlaithe

en: Label Edit
ga: Eag. Lipéid

en: &Font...
ga: &Clófhoireann...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
ga: Cló Rian Lipéid

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
ga: Ainm na haghaidhe

en: &Delete Label
ga: Scri&os an Lipéad

en: &Edit Label...
ga: Cuir Lipéad in &Eagar...

en: Deleted Label
ga: Lipéad scriosta

en: Edited labels
ga: Lipéid Arna nEagrú

en: New label
ga: Lipéad nua

en: MIDI Device Info
ga: Faisnéis an Ghléis MIDI

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
ga: Sín

en: Merge
ga: Cumaisc

en: Expand
ga: Fairsingigh

en: Click and drag to edit the samples
ga: Cnag is tarraing chun na samplaí a chur in eagar

en: Sample Edit
ga: Déan Eagarthóireacht ar Shamplaí

en: Zoom to Fit
ga: Gluais chun é a chur in Oiriúint

en: Stop the Audio First
ga: Stad an Fhuaim Ar dTús

en: &Format
ga: &Formáid

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
ga: Athraíodh '%s' go %s

en: Format Change
ga: Athrú Formáide

en: Rat&e
ga: Luas

en: &Other...
ga: &Eile...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
ga: Athraíodh '%s' go %s Hz

en: Rate Change
ga: Athrú Ráta

en: Set Rate
ga: Socraigh Ráta

en: &Multi-view
ga: &Il-amharc

en: Swap Stereo &Channels
ga: Malartaigh na Bealaí Steireó

en: Mono
ga: Aonfhónach

en: Left Channel
ga: Cainéal Clé

en: Right Channel
ga: Cainéal Deas

en: Channel
ga: Cainéal

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
ga: Déanadh rian défhónach de '%s'

en: Make Stereo
ga: Athraigh go Défhónach

en: Swap Channels
ga: Malartaigh na Bealaí

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
ga: Deighil rian défhónach '%s'

en: Stereo, %dHz
ga: Steiréó, %dHz

en: Mono, %dHz
ga: Aonfhónach, %dHz

en: Left, %dHz
ga: Clé, %dHz

en: Right, %dHz
ga: Deas, %dHz

en: Created new audio track
ga: Rian nua fuaime arna cheapadh

en: Created new stereo audio track
ga: Rian nua défhónach fuaime arna cheapadh

en: &Mono Track
ga: &Rian Aonfhónach

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
ga: %.0f%% Clé

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
ga: %.0f%% Deas

en: Zoom x1/2
ga: Gluais Isteach x1/2

en: Zoom x2
ga: Gluais isteach x2

en: Half Wave
ga: Leath-thonn

en: Wa&veform
ga: To&nnchruth

en: &Wave Color
ga: Dath na Toinne

en: Instrument %i
ga: Gléas ceoil %i

en: Change lower speed limit (%) to:
ga: Athraigh íosteorainn an luasa (%) go:

en: Lower speed limit
ga: Íosteorainn luasa

en: Change upper speed limit (%) to:
ga: Athraigh uasteorainn an luasa (%) go:

en: Upper speed limit
ga: Uastheorann luasa

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ga: Socraigh réimse go '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
ga: Socraigh Réimse

en: Set Display
ga: Socraigh Taispeáint

en: Set Interpolation
ga: Socraigh idirshuí

en: &Range...
ga: &Raon...

en: Created new time track
ga: Rian nua ama arna cheapadh

en: &Time Track
ga: Rian &Ama

en: &Name...
ga: &Ainm...

en: Move Track &Up
ga: Bog an Rian S&uas

en: Move Track &Down
ga: Bog an Rian Sí&os

en: Move Track to &Top
ga: Bog an Rian chuig an mBarr

en: Move Track to &Bottom
ga: Bog an Rian chuig an m&Bun

en: Set Track Name
ga: Socraigh Ainm an Riain

en: Renamed '%s' to '%s'
ga: '%s' arna athainmniú go '%s'

en: Name Change
ga: Athrú Ainme

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ga: Cnag is tarraing chun clúdach na haimplitiúide a chur in eagar

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
ga: Clúdach gléasta.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
ga: &Sciúr

en: Playing at Speed
ga: Ag Seinm ar Luas

en: Click and drag to move left selection boundary.
ga: Cnag is tarraing chun teorainn chlé an rogha a bhogadh.

en: Click and drag to move right selection boundary.
ga: Cnag is tarraing chun teorainn dheas an rogha a bhogadh.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
ga: Eagar, Sainroghanna...

en: Click and drag to select audio
ga: Cnag is tarraing chun fuaim a roghnú

en: Click and drag to move a track in time
ga: Cnag is tarraing chun rian a bhogadh in am

en: Moved clips to another track
ga: Bogadh na gearrthóga chuig rian eile

en: Collapse
ga: Leacaigh

en: Select track
ga: Roghnaigh rian

en: Open menu...
ga: &Oscail roghchlár...

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
ga: %s chun rian a roghnú nó a dhíroghnú.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
ga: Bogadh '%s' suas

en: Moved '%s' down
ga: Bogadh '%s' síos

en: Move Track
ga: Bog an Rian

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ga: Cnag i gcomhair Zúmáil Isteach, Iomlaoid-Cnag i gcomhair Zúmáil Amach

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ga: Tarraing Chun Zúmáil Isteach sa Cheantar, Deaschnag chun Zúmáil Amach

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ga: Clé=Zúmáil Isteach, Deas=Zúmáil Amach, Lár=Gnáth

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
ga: Bhí na sonraí nuashonraithe truaillithe.

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
ga: Ní féidir nasc íosluchtaithe Audacity a oscailt.

[ctx: update dialog]
en: &Skip
ga: Léim thar &seo

[ctx: update dialog]
en: &Install update
ga: &Suiteáil an nuashonrú

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
ga: Léigh tuilleadh ar GitHub

en: (disabled)
ga: (díchumasaithe)

en: Press
ga: Brúigh

en: Button
ga: Cnaipe

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
ga: C

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
ga: D

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ga: Tá an comhad '%s' ann cheana. An bhfuil tú cinnte gur mian leat forscríobh air?

en: Please choose an existing file.
ga: Roghnaigh comhad atá ann cheana.

en: File type:
ga: Cineál comhaid:

en: &Clear
ga: &Glan

en: Empty
ga: Folaigh

en: Backwards
ga: Siar

en: Forwards
ga: Ar aghaidh

en: Help on the Internet
ga: Cabhair ar an Idirlíon

en: Menu
ga: Roghchlár

en: Stop Monitoring
ga: Stad an Faireachán

en: Start Monitoring
ga: Tosaigh an Faireachán

en: Gradient
ga: Grádán

en: Orientation
ga: Treoshuíomh

en: Automatic
ga: Uathoibríoch

en: Horizontal
ga: Cothrománach

en: Vertical
ga: Ingearach

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
ga: 01000,01000 soicindí

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
ga: uu:nn:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
ga: 0100 u 060 n 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
ga: ll:uu:nn:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ga: 0100 lá  024 u 060 n 060 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
ga: 0100 u 060 n 060>0100 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
ga: 0100 u 060 n 060>01000 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
ga: uu:nn:ss + samplaí

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ga: 0100 u 060 n 060 s+># samplaí

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ga: samplaí

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
ga: 01000,01000,01000 samplaí|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ga: uu:nn:ss + frámaí scannáin (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ga: 0100 u 060 n 060 s+>24 fhráma

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
ga: frámaí scannáin (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
ga: 01000,01000 frámaí|24

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ga: 0100 u 060 n 060 s+>30 frámaí|N

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ga: 0100 u 060 n 060 s+>030 frámaí| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
ga: Frámaí NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
ga: 01000,01000 fráma|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ga: uu:nn:ss + frámaí PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ga: 0100 u 060 n 060 s+>25 fhráma

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
ga: Frámaí PAL (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
ga: 01000,01000 frámaí|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ga: uu:nn:ss + frámaí CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
ga: Frámaí CDDA (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
ga: 100>01000 ochtacha|1.442695041

en: Cancel
ga: Cealaigh

en: Are you sure you wish to cancel?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat é a chealú?

en: Confirm Cancel
ga: Deimhnigh an Cealú

en: Are you sure you wish to stop?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat deireadh a chur leis?

en: Confirm Stop
ga: Deimhnigh an Stad

en: Are you sure you wish to close?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mian leat é a dhúnadh?

en: Confirm Close
ga: Deimhnigh an Dúnadh

en: Don't show this warning again
ga: Ná taispeáin an foláireamh seo arís

en: Infinity
ga: Éigríoch

en: -Infinity
ga: -Éigríoch

en: Empty value
ga: Luach folamh

en: Not in range %d to %d
ga: Gan a bheith sa raoin idir %d go %d

en: Value not in range: %s to %s
ga: Níl an luach sa raon: %s go %s

en: Value must not be less than %s
ga: Ní mór don luach a bheith níos mó ná %s

en: Select a directory
ga: Roghnaigh comhadlann

en: ~aPlease select frequencies.
ga: ~aRoghnaigh minicíochtaí.

en: Error.~%
ga: Earráid.~%

en: Gain (dB)
ga: Neartúchán (dB):

en: Fade Up
ga: Céimnigh Suas

en: Fade Down
ga: Céimnigh Síos

en: Start/End as
ga: Tosaigh/Críochnaigh ag

en: dB Gain
ga: Neartúchán dB

en: Start (or end)
ga: Tosach (nó críoch)

en: End (or start)
ga: Críoch (nó an tús)

en: None Selected
ga: Faic Roghnaithe

en: Linear In
ga: Líneach Isteach

en: Linear Out
ga: Líneach Amach

en: Error~%~%
ga: Earráid~%~%

en: Constant Power 1
ga: Cumhacht Leanúnach 1

en: Constant Power 2
ga: Cumhacht Leanúnach 2

en: Delay
ga: Moill

en: Regular
ga: Rialta

en: Bouncing Ball
ga: Liathróid Léimneach

en: XML file
ga: Comhad XML

en: Overwrite
ga: Forscríobh

en: Error.~%Unable to open file~%~s
ga: Earráid.~%Níorbh fhéidir an comhad seo a oscailt~%~s

en: Number of Labels
ga: Líon na Lipéad

en: Label Interval
ga: Eatramh an Lipéid

en: Number of labels
ga: Líon na lipéad

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
ga: Téacs an lipéid

en: None - Text Only
ga: Dada - Téacs Amháin

en: 1 (Before Label)
ga: 1 (Roimh an Lipéad)

en: 2 (Before Label)
ga: 2 (Roimh an Lipéad)

en: 3 (Before Label)
ga: 3 (Roimh an Lipéad)

en: 1 (After Label)
ga: 1 (I nDiaidh an Lipéid)

en: 2 (After Label)
ga: 2 (I nDiaidh an Lipéid)

en: 3 (After Label)
ga: 3 (I nDiaidh an Lipéid)

en: Begin numbering from
ga: Tosaigh an t-uimhriú ó

en: Message on completion
ga: Teachtaireacht um chríochnú

en: Details
ga: Mionsonraí

en: Warnings only
ga: Rabhaí amháin

en: Frequency (Hz)
ga: Minicíocht (Hz):

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
ga: Ní mór don mhinicíocht a bheith 0.1 Hz ar a laghad.

en: Type
ga: Cineál

en: Soft Limit
ga: Teorainn Bhog

en: Hard Limit
ga: Teorainn Chrua

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
ga: Gearrthóg Bhog

en: Hard Clip
ga: Gearrthóg Chrua

en: Limit to (dB)
ga: Teorannaigh go (dB)

en: Hold (ms)
ga: Greim (ms)

en: Gate
ga: Geata

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
ga: Steve Daulton agus Bill Wharrie

en: Plug-in
ga: Breiseán

en: Lisp file
ga: Comhaid Lisp

en: HTML file
ga: Comhaid HTML

en: Text file
ga: Comhad téacs

en: All supported
ga: Gach a dtugtar tacaíocht dóibh

en: Allow overwriting
ga: Ceadaigh forscríobh

en: Disallow
ga: Dícheadaigh

en: Allow
ga: Ceadaigh

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
ga: D'éirigh leis.~%Scríobhadh na comhaid go:~%~s~%

en: Abrupt
ga: Go grod

en: Gradual
ga: De réir a chéile

en: Duration (60s max)
ga: Aga (60s ar a mhéid)

en: Tempo (bpm)
ga: Luas (bpm)

en: Number of bars
ga: Líon na mbarraí

en: Silence before first beat
ga: Tost roimh an chéad bhuille

en: Beat sound
ga: Fuaim buillí

en: Cowbell
ga: Clog bó

en: Decay (seconds)
ga: Meath (soicindí):

en: Amplitude (0 - 1)
ga: Aimplitiúid (0 - 1)

en: Measurement scale
ga: Scála tomhais

en: CSV files
ga: Comhaid CSV

en: HTML files
ga: Comhaid HTML

en: Minimal
ga: Íosta

en: All
ga: Uile

en: Alternate Lines
ga: Línte Malartacha

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
ga: Bealach C Ar dTús

en: Show messages
ga: Taispeáin teachtaireachtaí

en: Errors Only
ga: Earráidí Amháin

en: Left Channel.~%~%
ga: Bealach Clé.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
ga: ~%~%Bealach Deas.~%~%

en: ~a linear, ~a dB.
ga: ~a líneach, ~a dB.

en: ~a seconds.
ga: ~a soicindí.

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
ga: ~a líneach, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
ga: sonraí samplacha

en: Sample #
ga: Sampla #

en: Value (linear)
ga: Luach (líneach)

en: Value (dB)
ga: Luach (dB)

en: Left (linear)
ga: Clé (líneach)

en: Right (linear)
ga: Deas (líneach)

en: Left (dB)
ga: Clé (dB)

en: Right (dB)
ga: Deas (dB)

en: linear
ga: líneach

en: Error.~%"~a" cannot be written.
ga: Earráid.~% Ní féidir "~a" a scríobh.

en: Select file
ga: Roghnaigh comhad

en: Read as Zero
ga: Léigh mar Náid é

en: Error.~%Unable to open file
ga: Earráid.~%Ní féidir an comhad a oscailt

en: Waveform type
ga: Cineál tonnchrutha

en: Remove Vocals
ga: Bain na Guthanna

en: Isolate Vocals
ga: Seinn na Guthanna Amháin

en: Isolate Vocals and Invert
ga: Aonraigh na Guthanna agus Aisiompaigh iad

en: Remove Center
ga: Bain Amach an Lár

en: Isolate Center
ga: Aonraigh an Lár

en: Isolate Center and Invert
ga: Aonraigh an Lár agus Aisiompaigh é

en: Analyze
ga: Scrúdaigh

en: Strength
ga: Láidreacht

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
ga: Fad: (1 go 120, réamhshocrú = 20)

en: Output choice
ga: Rogha aschuir

en: Both Channels
ga: An Dá Bhealach

en: Right Only
ga: An Deas Amháin
