audacity 3.0.3 - en to hi translation catalogue (4150 entries)

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Exception code 0x%x
hi: अपवाद कोड 0x%x

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Unknown exception
hi: अज्ञात अपवाद

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Problem Report for Audacity
hi: Audacity के लिए समस्या रिपोर्ट

en: Click "Send" to submit the report to Audacity. This information is collected anonymously.
hi: Audacity को रिपोर्ट भेजने के लिए "भेजें" पर क्लिक करें. यह जानकारी गुमनाम रूप से एकत्र की जाती है.

en: Problem details
hi: समस्या विवरण

en: Comments
hi: टिप्पणी

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
hi: अधिक जानकारी के लिए %s देखें.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See". i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
hi: हमारी गोपनीयता नीति

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
hi: भेजें नहीं (&D)

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
hi: भेजें (&S)

en: Failed to send crash report
hi: क्रैश रिपोर्ट भेजने में विफल

en: Stream is active ... unable to gather information.
hi: प्रवाह कार्यरत है ... सूचना एकत्र करने में असमर्थ.

en: Default recording device number: %d
hi: आरंभिक रिकॉर्डिंग यंत्र क्रमांक : %d

en: Default playback device number: %d
hi: आरंभिक प्लेबैक यंत्र क्रमांक : %d

en: No devices found
hi: कोई यंत्र नहीं मिला

en: Device info unavailable for: %d
hi: यंत्र की जानकारी : %d के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: Device ID: %d
hi: यंत्र ID: %d

en: Device name: %s
hi: यंत्र का नाम : %s

en: Host name: %s
hi: होस्ट का नाम : %s

en: Recording channels: %d
hi: रिकार्डिंग चैनल : %d

en: Playback channels: %d
hi: प्लेबैक चैनल : %d

en: Low Recording Latency: %g
hi: निम्न रिकॉर्डिंग विलंबता : %g

en: Low Playback Latency: %g
hi: निम्न प्लेबैक विलंबता : %g

en: High Recording Latency: %g
hi: उच्च रिकॉर्डिंग विलंबता : %g

en: High Playback Latency: %g
hi: उच्च प्लेबैक विलंबता : %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
hi: समर्थित दरें :

en: Selected recording device: %d - %s
hi: चयनित रिकार्डिंग यंत्र : %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
hi: कोई रिकॉर्डिंग यंत्र  '%s' के लिए नहीं मिला.

en: Selected playback device: %d - %s
hi: चयनित प्लेबैक यंत्र : %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
hi: कोई प्लेबैक यंत्र  '%s' के लिए नहीं मिला.

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
hi: बिना यंत्रो के उनके परस्पर नमूना दरों को परखा नहीं जा सकता.

en: Received %d while opening devices
hi: डिवाइसों को खोलने के दौरान %d प्राप्त किया

en: Unable to open Portmixer
hi: पोर्टमिक्सर को खोलने में अक्षम

en: Available mixers:
hi: उपलब्ध मिक्सर :

en: Available recording sources:
hi: उपलब्ध रिकॉर्डिंग स्रोत :

en: Available playback volumes:
hi: उपलब्ध प्लेबैक वॉल्यूम :

en: Recording volume is emulated
hi: रिकॉर्डिंग वॉल्यूम एम्यूलेटेड है

en: Recording volume is native
hi: रिकॉर्डिंग वॉल्यूम नेटिव है

en: Message
hi: संदेश

en: Cannot proceed to upload.
hi: अपलोड के लिए आगे नहीं बढ़ सकते.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
hi: %s में %s की %d पंक्ति पर अंदरुनी त्रुटि.
    Audacity टीम को कृपया https://forum.audacityteam.org/ पर सूचित करें.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
hi: %s की %d पंक्ति पर अंदरुनी त्रुटि.
    Audacity टीम को कृपया https://forum.audacityteam.org/ पर सूचित करें.

en: Internal Error
hi: आंतरिक त्रुटि

en: Audacity failed to open a file in %s.
hi: Audacity %s में एक फ़ाइल खोलने में विफल रहा.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
hi: Audacity %s में एक फ़ाइल से पढ़ने में असमर्थ रहा.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
hi: Audacity ने सफलतापूर्वक एक फ़ाइल %s में लिखा, लेकिन इसका नामकरण %s करने में नाकाम रहा.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
    For tips on freeing up space, click the help button.
hi: Audacity फ़ाईल में लिखने में विफल रही.
    शायद %s लिखने योग्य नहीं है या डिस्क भरा हुआ है.
    स्थान खाली करने की युक्तियों के लिए, मदद बटन पर क्लिक करें.

en: File Error
hi: फ़ाइल त्रुटि

en: All files
hi: सभी फ़ाइलें

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
hi: AUP3 प्रोजेक्ट फ़ाइलें

en: Dynamically Linked Libraries
hi: डायनामिकली लिंक्ड लाइब्रेरीज़

en: Dynamic Libraries
hi: डायनामिक लाइब्रेरीज़

en: Text files
hi: टेक्स्ट फ़ाईलें

en: XML files
hi: XML फ़ाइलें

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
hi: %s फ़ाइलें

en: 
    %s does not have write permissions.
hi: 
    %s में लिखने की अनुमति नहीं है.

en: Error
hi: त्रुटि

en: Unsuitable
hi: अयोग्य

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
hi: अस्थायी फ़ाइलें निर्देशिका FAT स्वरूपित ड्राइव पर है.
    आरंभिक स्थान पर रीसेट कर रहे हैं.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
hi: %s
    
    उपयुक्त ड्राइव के सुझाव के लिए, मदद बटन पर क्लिक करें.

en: None
hi: कोई नहीं

en: Rectangle
hi: आयत

[ctx: dither]
en: Triangle
hi: त्रिभुज

en: Shaped
hi: तराशा

en: Rectangular
hi: आयताकार

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
hi: गॉस्सियन(a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
hi: गॉस्सियन(a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
hi: गॉस्सियन(a=4.5)

en: Low Quality (Fastest)
hi: कम गुणवत्ता (सबसे तेज)

en: Medium Quality
hi: मध्यम गुणवत्ता

en: High Quality
hi: उच्च गुणवत्ता

en: Best Quality (Slowest)
hi: असीम गुणवत्ता (सबसे धीमा)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
hi: 16-बिट् PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
hi: 24-बिट् PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
hi: 32-बिट् दशमलव

en: Unknown format
hi: अनजाना प्रारूप

en: Module Unsuitable
hi: उचित म़ॉड्यूल नहीं है

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
hi: "%s" मॉड्यूल लोड करने में असफल.
    
    त्रुटि : %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
hi: मॉड्यूल "%s" एक संस्करण स्ट्रिंग प्रदान नहीं करता है.
    
    इसे लोड नहीं किया जाएगा.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
hi: यह मॉड्यूल "%s" Audacity संस्करण %s  के साथ मिलता है.
    
    यह लोड नहीं किया जाएगा.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
hi: यह मॉड्यूल "%s" प्रारंभ करने में विफल.
    
    यह लोड नहीं किया जाएगा.

en: Module "%s" found.
hi: "%s" म़ॉड्यूल मिला.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
hi: 
    
    केवल विश्वसनीय स्रोतों से मॉड्यूल का उपयोग करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: ना

en: Audacity Module Loader
hi: Audacity मॉड्यूल लोडर

en: Try and load this module?
hi: इस मॉड्यूल को लोड करने की कोशिश करें?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
hi: यह मॉड्यूल "%s" आवश्यक कार्यों में से कोई भी प्रदान नहीं करता है.
    
    यह लोड नहीं किया जाएगा.

en: Overwrite the plug-in file %s?
hi: प्लग-इन फ़ाइल %s के ऊपर लिखें?

en: Plug-in already exists
hi: प्लग-इन पहले से मौजूद है

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
hi: प्लग-इन उपयोग में है. इस पर लिखने में विफल

en: Failed to register:
    %s
hi: दर्ज करने में असफ़ल :
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
hi[0]: इस प्लग-इन को सक्षम करें?
hi[1]: इन प्लग-इनों को सक्षम करें?

en: Enable new plug-ins
hi: नए प्लग-इन्स सक्रिय करें

en: Nyquist Prompt
hi: Nyquist आदेश

en: Failed to open the file for upload: %s
hi: अपलोड के लिए फ़ाइल खोलने में विफल : %s

en: Created new project
hi: नई परियोजना निर्मित

en: 16-bit
hi: 16-बिट्

en: 24-bit
hi: 24-बिट्

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
hi: %s पर प्लग-इन समूह को पूर्व परिभाषित समूह के साथ विलय कर दिया गया था

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
hi: प्लग-इन आइटम %s को पूर्व परिभाषित आइटम के साथ संघर्ष के कारण अमान्य कर दिया गया था

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
hi: %s पर प्लग-इन आइटम परस्पर विरोधी स्थान बतलाते हैं

en: Sample Track
hi: नमूना ट्रैक

en: Writable Sample Track
hi: लिखने योग्य नमूना ट्रैक

en: &Loop On/Off
hi: लूप ऑन/ऑफ (&L)

en: Cut/Copy/Paste
hi: काटें/कॉपी करें/चिपकाएं

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
hi: काटें/कॉपी करें/चिपकाएं टूलबार (&C)

en: Unable to determine
hi: पता लगाने में असमर्थ

en: %s bytes
hi: %s बाइट्स

en: Simplified
hi: सरल

en: System
hi: सिस्टम

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
hi: क्लासिक

en: Dark
hi: अंधेरा

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
hi: अति विरोभासी

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
hi: थोड़ा

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
hi: थीम्स यहाँ लिखे गए :
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
hi: Audacity इस फ़ाइल को लिख नहीं सका :
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
hi: Audacity फ़ाइल :
      %s
     को लिखने के लिए  खोला नहीं जा सका.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
hi: Audacity इस फ़ाइल में छवियों को लिख पाया:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
hi: Audacity को फ़ाइल नहीं मिली :
      %s
    थीम को लोड नहीं किया गया.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
hi: Audacity फाइल लोड नहीं कर सका :
     %s.
    शायद png प्रारूप सही न हो?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
hi: Audacity अपनी डिफ़ॉल्ट थीम नहीं पढ़ सका.
    कृपया इस समस्या की सूचना दें.

en: Couldn't read from file: %s
hi: फ़ाइल से पढ़ नहीं सका: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
hi: कोई भी आवश्यक थीम घटक फ़ाइलें
    यहाँ नहीं मिली :
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
hi: थीम्स यहाँ लिखे गए :
     %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
hi: निर्देशिका (डायरेक्टरी )उत्पन्न नहीं कर सका :
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
hi: सभी आवश्यक फाइलें :
     %s
    में पहले से ही मौजूद थीं. उसीके ऊपर लिखें?

en: Audacity could not save file:
      %s
hi: Audacity फ़ाइल को संचित नहीं कर सका:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
hi: फ़ाइल में लिख नहीं सका: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
hi: थीम्स C कोड में यहाँ लिखे गए :
      %s/*/%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
hi: विशिष्ट

en: Generic Track
hi: सामान्य ट्रैक

en: Audio Track
hi: आडियो ट्रैक

en: Playable Track
hi: बजने योग्य ट्रैक

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
hi: डाटाबेस त्रुटि. क्षमा करें, लेकिन हमारे पास अधिक विवरण नहीं हैं.

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Could not open file: "%s"
hi: फ़ाइल खोला नहीं जा सका : "%s"

en: Error: %s at line %lu
hi: त्रुटि: %s पंक्ति %lu पर

en: Could not load file: "%s"
hi: फ़ाइल : "%s"  को लोड नहीं किया जा सका

en: Could not parse XML
hi: XML का विश्लेषण नहीं किया जा सका

en: 1st Experimental Command...
hi: 1 प्रायोगिक आदेश...

en: 2nd Experimental Command
hi: 2 प्रायोगिक आदेश

en: &Nyquist Workbench...
hi: &Nyquist वर्कबेंच...

en: &Undo	Ctrl+Z
hi: पूर्ववत 	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
hi: दोहराएं	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
hi: काटें	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
hi: प्रतिलिपि	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
hi: चिपकाएं	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
hi: मिटाएं	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
hi: सब को चुनें	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
hi: खोजें...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
hi: मिलते-जुलते Paren	F8

en: &Top S-expr	F9
hi: शीर्ष S-expr	F9

en: &Higher S-expr	F10
hi: ऊपरी S-expr	F10

en: &Previous S-expr	F11
hi: पिछला S-expr	F11

en: &Next S-expr	F12
hi: अगला S-expr	F12

en: &Go to
hi: जाएं

en: Select &Font...
hi: फ़ॉन्ट चुनें...

en: Split &Vertically
hi: लंबवत विभाजित करें

en: Split &Horizontally
hi: समतल विभाजित करें

en: Show S&cript
hi: स्क्रिप्ट दिखाएं

en: Show &Output
hi: आउटपुट दिखाएं

en: &Large Icons
hi: बड़े आइकन्स

en: &Small Icons
hi: छोटे आइकन्स

en: Toolbar
hi: औजार-पट्टी

en: &Go	F5
hi: जाएं	F5

en: &Stop	F6
hi: रोकें	F6

en: &About
hi: परिचय

en: Script
hi: स्क्रिप्ट

note: i18n-hint noun
en: Output
hi: आउटपुट

en: Load Nyquist script
hi: Nyquist स्क्रिप्ट लोड करें

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
hi: Nyquist स्क्रिप्ट्स (*.ny)|*.ny|Lisp स्क्रिप्ट्स (*.lsp)|*.lsp|सभी फ़ाइलें|*

en: Script was not saved.
hi: स्क्रिप्ट संचित नहीं हुआ.

en: Save Nyquist script
hi: Nyquist स्क्रिप्ट सहेजें

en: Find dialog
hi: संवाद खोजें

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
hi: टैंगो आइकन गैलरी (औजारपट्टी आइकन्स)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
hi: (C) 2009 Leland Lucius द्वारा

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
hi: बाहरी Audacity मॉड्यूल जो प्रभाव लिखने के लिए एक सरल  IDE प्रदान करता है.

en: Nyquist Effect Workbench
hi: Nyquist प्रभाव वर्कबेंच

en: No matches found
hi: कोई एक जैसा नहीं मिला

en: Code has been modified. Are you sure?
hi: कोड परिवर्तित हुआ है. क्या ये सही है?

en: Untitled
hi: बेनाम

en: Nyquist Effect Workbench -
hi: Nyquist प्रभाव वर्कबेंच -

en: New
hi: नया

en: New script
hi: नया स्क्रिप्ट

en: Open
hi: खोलें

en: Open script
hi: स्क्रिप्ट खोलें

en: Save
hi: संचित करें

en: Save script
hi: स्क्रिप्ट संचित करें

en: Save As
hi: नाम से संचित करें

en: Save script as...
hi: स्क्रिप्ट नाम से संचित करें...

en: Copy
hi: प्रतिलिपि बनाएं

en: Copy to clipboard
hi: प्रतिलिपि क्लिपबोर्ड में डालें

en: Cut
hi: काटें

en: Cut to clipboard
hi: कतरन क्लिपबोर्ड में डालें

en: Paste
hi: चिपकाएं

en: Paste from clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से चिपकाएं

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
hi: मिटाएं

en: Clear selection
hi: चयन मिटाएं

en: Select All
hi: सब को चुनें

en: Select all text
hi: सब पाठ चुनें

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Undo last change
hi: पिछला परिवर्तन पूर्ववत करें

en: Redo
hi: दोहराएं

en: Redo previous change
hi: पिछला परिवर्तन दुहराएं

en: Find
hi: ढूँढें

en: Find text
hi: शब्द ढूंढें

en: Match
hi: मिलता-जुलता

en: Go to matching paren
hi: मिलते-जुलते paren पर जाएं

en: Top
hi: सबसे ऊपर

en: Go to top S-expr
hi: सबसे ऊपरी S-expr पर जाएं

en: Up
hi: ऊपर

en: Go to higher S-expr
hi: ऊपर के S-expr पर जाएं

en: Previous
hi: पिछला

en: Go to previous S-expr
hi: पिछले S-expr पर जाएं

en: Next
hi: अगला

en: Go to next S-expr
hi: अगले S-expr पर जाएं

note: i18n-hint noun
en: Start
hi: आरंभ

en: Start script
hi: स्क्रिप्ट आरंभ

en: Stop
hi: रोकें

en: Stop script
hi: स्क्रिप्ट रोकें

en: No revision identifier was provided
hi: कोई संशोधन पहचानकर्ता प्रदान नहीं किया गया था

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
hi: %s, सिस्टम प्रशासन

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
hi: %s, सह-संस्थापक और डेवलपर

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
hi: %s, डिजाइनर

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
hi: %s, डेवलपर

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
hi: %s, डेवलपर व सहायक

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
hi: %s, प्रलेखन व सहायता

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
hi: %s, QA परीक्षक, प्रलेखन और सहायक

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
hi: %s, प्रलेखन व सहायता, फ़्रेंच

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
hi: %s, गुणवत्ता आश्वासन

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
hi: %s, अभिगम्यता सलाहकार

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
hi: %s, ग्राफिक कलाकार

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
hi: %s, संगीतकार

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
hi: %s, परीक्षक

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
hi: %s, Nyquist प्लग-इन्स

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
hi: %s, वेब डेवलपर

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
hi: %s, ग्राफिक्स

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
hi: %s (लागू कर रहे हैं %s, %s, %s, %s and %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
hi: %s के बारे में

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
hi: ठीक

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
hi: %s खुले सोर्स वाला, क्रॉस-प्लेटफॉर्म ध्वनी  रिकॉर्डिंग और संपादन के लिए अनमोल सॉफ्टवेयर.

en: Credits
hi: श्रेयसूची

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
hi: %s टीम के सदस्य

note: i18n-hint: Musers are people working at Muse Group
en: Former Musers
hi: पूर्व Musers

en: Emeritus:
hi: अवकाश-प्राप्त :

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
hi: %s टीम के विशिष्ट सदस्य, जो अब सक्रिय नहीं हैं

en: Contributors
hi: योगदानकर्ता

en: Website and Graphics
hi: वेबसाइट तथा ग्राफ़िक्स

en: Translators
hi: अनुवादक

en: Libraries
hi: लाइब्रेरी

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
hi: %s में निम्नलिखित परियोजनाओं से कोड शामिल हैं :

en: Special thanks:
hi: विशेष आभार :

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
hi: %s वेबसाइट :

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2021 %s Team.
hi: %s यह कॉपीराइट सॉफ्टवेयर है %s 1999-2021 %s टीम .

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
hi: ये नाम %s एक पंजीकृत ट्रेडमार्क है.

en: Build Information
hi: निर्माण जानकारी

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: Disabled
hi: निष्क्रिय

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
hi: निर्माण

en: Program build date:
hi: प्रोग्राम निर्माण तिथि :

en: Commit Id:
hi: कमिट आइडी :

en: Debug build (debug level %d)
hi: डीबग निर्माण (डीबग स्तर%d)

en: Release build (debug level %d)
hi: प्रकाशन निर्माण (डीबग स्तर%d)

en: %s, 64 bits
hi: %s, 64 बिट्स

en: %s, 32 bits
hi: %s, 32 बिट्

en: Build type:
hi: निर्माण प्रकार:

en: Compiler:
hi: कम्पाइलर :

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
hi: स्थापना उपसर्ग :

en: Cache folder:
hi: कैश फ़ोल्डर :

en: Settings folder:
hi: सेटिग्स फोल्डर :

en: Data folder:
hi: डेटा फ़ोल्डर :

en: State folder:
hi: अवस्था फ़ोल्डर :

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
hi: कोर लाइब्रेरी

en: Cross-platform GUI library
hi: क्रॉस-प्लेटफॉर्म GUI लाइब्रेरी

en: Audio playback and recording
hi: ऑडियो प्लेबैक एवं रिकार्डिंग

en: Sample rate conversion
hi: नमूना दर परिवर्तन

en: File Format Support
hi: फ़ाईल प्रारुप समर्थन

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
hi: MP3 आयात जारी

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
hi: Ogg Vorbis आयात और निर्यात

en: ID3 tag support
hi: ID3  टैग समर्थन

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
hi: FLAC आयात और निर्यात

en: MP2 export
hi: MP2 निर्यात

en: Import via QuickTime
hi: QuickTime से आयात

en: FFmpeg Import/Export
hi: FFmpeg आयात / निर्यात

en: Import via GStreamer
hi: GStreamer से आयात करें

en: Features
hi: विशेषताएं

en: Plug-in support
hi: प्लग-इन समर्थन

en: Sound card mixer support
hi: ध्वनि कार्ड मिश्रक समर्थन

en: Pitch and Tempo Change support
hi: पिच और टेम्पो परिवर्तन का समर्थन

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
hi: चरम पिच तथा टेम्पो परिवर्तन का समर्थन

[ctx: about dialog]
en: Legal
hi: कानूनी

en: GPL License
hi: GPL लाइसेंस

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
hi: गोपनीयता नीति

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
hi: ऐप अपडेट की जांच और त्रुटि रिपोर्टिंग के लिए नेटवर्क एक्सेस की आवश्यकता होती है. ये सुविधाएँ वैकल्पिक हैं.

en: Click and drag to define a looping region.
hi: लूपिंग क्षेत्र को परिभाषित करने के लिए क्लिक करें और खींचें.

en: Timeline actions disabled during recording
hi: रिकॉर्डिंग के दौरान पूर्वनिर्धारित कार्यक्रमों को अक्षम किया

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
hi: समायोजन के लिए क्लिक करके खींचें, रिसेट के लिए दोहरा-क्लिक

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
hi: रिकार्ड/प्ले हेड

en: Timeline
hi: समयरेखा

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
hi: खोज आरंभ के लिए क्लिक करें या खीचें

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
hi: स्क्रब आरंभ के लिए क्लिक करें या खीचें

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
hi: स्क्रब के लिए क्लिक कर खीचें. खोज के लिए क्लिक कर खीचें.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
hi: खोजने के लिए आगे बढ़ें

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
hi: स्क्रब के लिए घुमाएं

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
hi: खोज के लिए खीचें. खोज रोकने के लिए पकड़ छोड़ें.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
hi: खोज के लिए खीचें. स्क्रब करने के लिए पकड़ छोड़कर आगे बढ़ें.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
hi: स्क्रब के लिए घुमाएं. खोज के लिए खीचें.

en: Quick-Play disabled
hi: शीघ्र-प्ले अक्षम

en: Quick-Play enabled
hi: शीघ्र-प्ले सक्षम

en: Timeline Options
hi: टाइमलाईन विकल्प

en: Enable dragging selection
hi: चयन खींचना सक्षम करें

en: Update display while playing
hi: बजाते समय प्रदर्शन अद्यतन करें

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
hi: लूपिंग हटाएँ

en: Set Loop To Selection
hi: चयनित भाग लूप में सेट करें

en: Pinned Play Head
hi: पिन लगा प्लेहेड

en: Failed to remove %s
hi: %s को हटाने में असफ़ल

en: Failed!
hi: असफ़ल!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
hi: वरीयताएँ रीसेट करें?
    
    यह प्रश्न केवल एक बार 'स्थापना' के बाद पूछा जाएगा, जहां आप वरीयताएँ पहली बार संचित करते हैं.

en: Reset Audacity Preferences
hi: Audacity वरीयताएं रीसेट करें

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
hi: %s विद्यमान नहीं है.
    
    इसे हाल की फ़ाइलों की सूची से हटा दिया गया है.

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
hi: SQLite लाइब्रेरी आरंभ होने में विफल रही. Audacity आगे नहीं जा सकता.

en: Block size must be within 256 to 100000000
hi: ब्लॉक आकार 256 से 100000000  के बीच ही होना चाहिए

en: Audacity is starting up...
hi: Audacity शुरू हो रहा है...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
hi: नई(&N)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
hi: खोलें...(&O)

en: Open &Recent...
hi: खोलें हाल की फ़ाइलें (&R)...

en: &About Audacity...
hi: Audacity के बारे में...(&A)

en: &Preferences...
hi: वरीयतायें...(&P)

en: &File
hi: फ़ाइल(&F)

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
hi: Audacity को अस्थायी फ़ाइलों को संचित करने के लिए सुरक्षित जगह नहीं मिली.
    Audacity को एक ऐसे जगह की जरूरत है जहां स्वचालित क्लीनअप प्रोग्राम अस्थायी फ़ाइलों को नहीं हटाएंगे.
    कृपया वरीयताएँ संवादपत्र में एक उचित निर्देशिका दर्ज करें.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
hi: Audacity को अस्थायी फ़ाइलों को संचित करने के लिए जगह नहीं मिली.
    कृपया वरीयताएँ संवादपत्र में एक उचित निर्देशिका दर्ज करें.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
hi: Audacity अभी बंद हो रहा है. कृपया नए अस्थायी निर्देशिका का उपयोग करने के लिए Audacity फिर से शुरु करें.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
hi: Audacity की दो प्रतियां एक साथ चलने से डाटा की गलती या सिस्टम क्षतिग्रस्त हो सकता है.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
hi: Audacity अस्थायी फाइल निर्देशिका को ताला-बंद नहीं कर पाया.
    हो सकता है कि यह निर्देशिका (फ़ोल्डर) Audacity की एक और प्रति द्वारा उपयोग में हो

en: Do you still want to start Audacity?
hi: आप अब भी Audacity शुरू करना चाहते हैं?

en: Error Locking Temporary Folder
hi: अस्थायी निर्देशिका (फ़ोल्डर) को तालाबंद करने में त्रुटि

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
hi: इस प्रणाली को पता चला है कि Audacity की एक और प्रति चल रही है.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
hi: एक साथ कई परियोजनाओं को खोलने के लिए वर्तमान चलते हुए Audacity
    में नई या खोलें आदेश का प्रयोग करें.

en: Audacity is already running
hi: Audacity पहले से चल रहा है

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
hi: साझा स्मृति खण्ड बनाने में असफल..
    
    त्रुटि कोड = %d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
hi: Audacity स्टार्टअप विफलता

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hi: संकेत प्राप्त करने में असमर्थ
    
    यह एक संसाधन की कमी के कारण होने की संभावना है
    तथा एक रिबूट की आवश्यकता हो सकती है.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hi: संकेत बनाने में असमर्थ.
    
    संसाधन की कमी के कारण यह संभव है
    तथा एक रिबूट की आवश्यकता हो सकती है.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hi: ताला संकेत प्राप्त करने में असमर्थ.
    
    संसाधन की कमी के कारण यह संभव है
    तथा एक रिबूट की आवश्यकता हो सकती है.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hi: सर्वर संकेत प्राप्त करने में असमर्थ.
    
    संसाधन की कमी के कारण यह संभव है
    तथा एक रिबूट की आवश्यकता हो सकती है.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hi: Audacity IPC सर्वर आरंभ होने में विफल रहा.
    
    संसाधन की कमी के कारण यह संभव है
    तथा एक रिबूट की आवश्यकता हो सकती है.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
hi: स्टार्टअप के समय एक अप्राप्य त्रुटि हुई है

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
hi: अधिकतम डिस्क ब्लॉक का आकार बाइट्स में निर्धारित करें

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
hi: जर्नल फ़ाइल को फिर से चलाएं

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
hi: यह मददगार संदेश

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
hi: आत्म-निदान चलाएं

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
hi: Audacity संस्करण दिखाएं

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
hi: ऑडियो या परियोजना फ़ाइल का नाम

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
hi: Audacity प्रोजेक्ट (.aup3) फ़ाइलें वर्तमान में Audacity
    से नहीं जुड़ी हैं.
    
    उन्हें संबद्ध करें, जिससे वे दोहरे-क्लिक पर खुल जाएं?

en: Audacity Project Files
hi: Audacity परियोजना फ़ाईलें

en: Audacity Configuration Error
hi: Audacity कॉन्फ़िगरेशन त्रुटि

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. More information can be obtained by clicking the help button below.
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
hi: निम्न कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल तक नहीं पहुँच सकते हैं :
    
    	%s
    
    यह कई कारणों से हो सकता है, लेकिन सबसे अधिक संभावना है कि डिस्क भरा हुआ है या आपके पास फ़ाइल में लिखने की अनुमति नहीं है. अधिक जानकारी नीचे दिए गए मदद बटन पर क्लिक करके प्राप्त की जा सकती है।
    
    आप समस्या को ठीक करने का प्रयास कर सकते हैं और फिर जारी रखने के लिए "पुनः प्रयास करें" पर क्लिक कर सकते हैं.
    
    यदि आप "Audacity से निकलें" चुनते हैं, तो आपकी परियोजना को बिना सहेजे स्थिति में छोड़ दिया जा सकता है, जिसे अगली बार खोलने पर पुनः प्राप्त किया जाएगा.

en: Help
hi: सहायता

en: &Quit Audacity
hi: Audacity छोड़ें

en: &Retry
hi: पुनः प्रयास करें(&R)

en: Could not find any audio devices.
hi: कोई भी ध्वनि-यंत्र (ऑडियो डिवाइस) नहीं मिला.

en: You will not be able to play or record audio.
hi: आप ऑडियो रिकार्ड या प्ले नहीं कर सकते.

en: Error: %s
hi: त्रुटि : %s

en: Error Initializing Audio
hi: ऑडियो शुरू करने में त्रुटि

en: Audacity Audio
hi: Audacity ऑडियो

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
hi: रिकॉर्डिंग यंत्र खोलने में त्रुटि.
    त्रुटि कोड : %s

en: Out of memory!
hi: स्मॄति से बाहर!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन रुक गया. इससे और अधिक सही नहीं किया जा सकता था. अभी भी बहुत ऊँचा है.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन ने वाल्यूम घटा कर %f कर दिया है.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन रुक गया. इसे और अधिक सही नहीं किया जा सकता था. अभी भी बहुत नीचे है.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन ने वाल्यूम बढ़ा कर %.2f कर दिया है.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन रुक गया. स्वीकार्य वाल्यूम मिले बिना ही विश्लेशण की कुल संख्या सीमा पार हो गई है. अभी भी बहुत ऊँचा है.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन रुक गया. स्वीकार्य वाल्यूम मिले बिना ही विश्लेशण की कुल संख्या सीमा पार हो गई है. अभी भी बहुत नीचे है.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
hi: स्वचालित इनपुट स्तर अनुकूलन रुक गया. %.2f एक स्वीकार्य वाल्यूम लगता है.

en: Automatic Crash Recovery
hi: दुर्घटना से स्वचालित बचाव

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
hi: पिछली बार Audacity चलाए जाने के बाद निम्न परियोजनाओं को ठीक से सहेजा नहीं गया था और इन्हें स्वचालित रूप से पुनर्प्राप्त किया जा सकता है.
    
    पुनर्प्राप्ति के बाद, परिवर्तनों को डिस्क पर लिखा जाना सुनिश्चित करने के लिए परियोजनाओं को संचित करें.

en: Recoverable &projects
hi: पुनर्प्राप्त करने योग्य परियोजनाएं (&p)

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
hi: चुनें

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
hi: नाम

en: &Discard Selected
hi: चयनित छोड़ें

en: &Recover Selected
hi: चयनित पुनर्प्राप्त करें

en: &Skip
hi: छोड़ें (&S)

en: No projects selected
hi: कोई परियोजना चयनित नहीं है

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
hi: क्या आप चयनित परियोजनाओं को छोड़ना चाहते हैं?
    
    "हाँ" चुनना स्थायी रूप से चयनित परियोजनाओं को तुरंत मिटा देता है.

en: Select Command
hi: आदेश चुनें

en: &Command
hi: आदेश (&C)

en: &Edit Parameters
hi: पैरामीटर संपादन(&E)

en: &Use Preset
hi: प्रिसेट प्रयोग करें(&U)

en: &Parameters
hi: पैरामीटर्स(&P)

en: &Details
hi: वृतांत (&D)

en: Choose command
hi: आदेश चुनें

en: MP3 Conversion
hi: MP3 परिवर्तन

en: Fade Ends
hi: फेड का अंत

en: Import Macro
hi: मैक्रो आयात करें

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
hi: %s मैक्रो पहले से मौजूद है. क्या आप इसे बदलना चाहेंगे?

en: Export Macro
hi: मैक्रो निर्यात करें

en: Effect
hi: प्रभाव

en: Menu Command (With Parameters)
hi: मेनू आदेश (पैरामिटर्स के साथ)

en: Menu Command (No Parameters)
hi: मेनू आदेश (पैरामिटर्स के बिना)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
hi: "%s" के लिए एक या अधिक ट्रैक चुनने की आवश्यकता है.

en: Your batch command of %s was not recognized.
hi: आपके बैच आदेश %s  को समझा नहीं जा सका.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
hi: लागू मैक्रो

en: Apply Macro
hi: मैक्रो लागू करें

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
hi: लागू मैक्रो '%s'

en: Apply '%s'
hi: '%s' लागू करें

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
hi: लागू करें %s , इन पैरामीटर(रों)
     के साथ
    
    %s

en: Test Mode
hi: परीक्षण मोड

en: Apply %s
hi: %s लागू करें

en: Macros Palette
hi: मैक्रो पैलेट

en: Manage Macros
hi: मैक्रो प्रबंधन

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
hi: मैक्रो चुनें

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
hi: मैक्रो

en: Apply Macro to:
hi: इसपर मैक्रो लागू करें :

en: Apply macro to project
hi: परियोजना पर मैक्रो लागू करें

en: &Project
hi: परियोजना (&P)

en: Apply macro to files...
hi: फ़ाइलों पर मैक्रो लागू करें...

en: &Files...
hi: फ़ाइलें...(&F)

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
hi: विस्तार (&E)

en: No macro selected
hi: कोई मैक्रो चयनित नहीं है

en: Applying '%s' to current project
hi: '%s' को वर्तमान परियोजना पर लागू करते हैं

en: Please save and close the current project first.
hi: कृपया पहले वर्तमान परियोजना को सहेजें और बंद करें.

en: Select file(s) for batch processing...
hi: बैच प्रक्रिया के लिए फ़ाइल(लें) चुनें...

en: Applying...
hi: लागू हो रहा है...

en: File
hi: फ़ाइल

en: &Cancel
hi: निरस्त करें(&C)

en: Remo&ve
hi: हटाएं (&v)

en: &Rename...
hi: पुनःनामकरण (&R)...

en: Re&store
hi: बहाल करें (&s)

en: I&mport...
hi: आयात (&m)करें...

en: E&xport...
hi: निर्यात (&x)...

en: Edit Steps
hi: संपादन चरण

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
hi: क्रमांक

en: Command
hi: आदेश

en: Parameters
hi: पैरामीटर

en: &Insert
hi: डालें(&I)

en: &Edit...
hi: संपादन(&E)...

en: De&lete
hi: मिटाएं(&l)

en: Move &Up
hi: ऊपर जाएं(&U)

en: Move &Down
hi: नीचे जाएं(&D)

en: &Save
hi: संचित करें

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
hi: सिकोड़ें (&k)

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
hi: - समाप्त -

en: %s changed
hi: %s परिवर्तित

en: Do you want to save the changes?
hi: क्या आप परिवर्तनों को सहेजना चाहते हैं?

en: Enter name of new macro
hi: नए मैक्रो का नाम दें

en: Name of new macro
hi: नए मैक्रो का नाम

en: Name must not be blank
hi: नाम रिक्त नहीं होना चाहिए

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
hi: नामों में '%c' और '%c' नहीं हो सकता

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
hi: क्या आप सचमुच %s मिटाना चाहते हैं?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
hi: मान-दंड

en: Disk Block Size (KB):
hi: डिस्क ब्लॉक आकार (KB):

en: Number of Edits:
hi: संपादनों की संख्या :

en: Test Data Size (MB):
hi: टेस्ट डेटा आकार (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
hi: यादृच्छिक बीज :

en: Show detailed info about each block file
hi: प्रत्येक ब्लॉक फ़ाइल के बारे में विस्तृत जानकारी दिखाएं

en: Show detailed info about each editing operation
hi: प्रत्येक संपादन प्रक्रिया के बारे में विस्तृत जानकारी दिखाएं

en: Run
hi: चलाएं

note: i18n-hint verb
en: Close
hi: बंद करें

en: Export Benchmark Data as:
hi: मान-दंड डेटा इस नाम से निर्यात करें :

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
hi: ब्लॉक आकार का मान 1 से 1024 KB के बीच होना चाहिए.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
hi: संपादन की संख्या सीमा 1 से 10000 के बीच होनी चाहिए.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
hi: टेस्ट डेटा का आकार 1 से 2000 MB के बीच होना चाहिए.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
hi: %lld भागों में %lld नमूने प्रति भाग का उपयोग कर रहें हैं, कुल %.1f MB के लिए.

en: Preparing...
hi: तैयारी में...

en: Expected len %lld, track len %lld.
hi: अपेक्षित लंबाई %lld, ट्रैक लंबाई %lld.

en: Performing %d edits...
hi: %d संपादन हो रहा है...

en: Cut: %lld - %lld
hi: काटें : %lld - %lld

en: Trial %d
hi: ट्रायल %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
hi: काटना (%lld, %lld) विफल.

en: Paste: %lld
hi: चिपकाएं : %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
hi: परीक्षण %d
    चिपकाने पर विफल हो गया.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
hi: %d संपादन में लगा समय : %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
hi: फ़ाइल पोइन्टर लीक की जाँच कर रहे हैं:

en: Track # blocks: %ld
hi: ट्रैक # ब्लॉक्स : %ld

en: Disk # blocks:
hi: डिस्क # ब्लॉक :

en: Doing correctness check...
hi: सटीकता जाँच चल रहा है...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
hi: खराब : भाग %lld नमूने %lld

en: Passed correctness check!
hi: सटीकता जाँच में खरा उतरा!

en: Errors in %d/%lld chunks
hi: %d/%lld भाग में त्रुटि

en: Time to check all data: %ld ms
hi: सभी डेटा को जाँचने का समय : %ld ms

en: Reading data again...
hi: डेटा दुबारा पढ़ते हैं...

en: Time to check all data (2): %ld ms
hi: सभी डेटा (2) को जाँचने का समय : %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
hi: 44100 Hz पर, %d बाइट्स प्रति नमूना, ट्रैकों की अनुमानित संख्या
    जो एक ही साथ चलाए जा सकते हैं : %.1f

en: TEST FAILED!!!
hi: जाँच में असफ़ल!!!

en: Benchmark completed successfully.
hi: मान-दंड सफलतापूर्वक पूर्ण.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
hi: आप '%s' के उपयोग के लिए पहले कुछ ऑडियो चुनें.
    
    Ctrl + A सभी कुछ चयन करने के लिए.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
hi: %s के उपयोग के लिए ऑडियो का चयन करें (उदाहरण के लिए, Cmd + A सभी कुछ चयन करने के लिए) तब पुन: प्रयास करें.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
hi: %s के उपयोग के लिए ऑडियो का चयन करें (उदाहरण के लिए, Cmd + A सभी कुछ चयन करने के लिए) तब पुन: प्रयास करें.

en: No Audio Selected
hi: कुछ भी ऑडियो चयनित नहीं है

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
hi: %s के लिए ऑडियो का चयन करें.
    
    1. ऑडियो का चयन करें जो शोर का प्रतिनिधित्व करता है और आपके 'शोर प्रोफ़ाइल' को पाने के लिए %s का उपयोग करें
    
    2. जब आपको अपना शोर प्रोफ़ाइल मिल गया है, तो उस ऑडियो का चयन करें जिसे आप बदलना चाहते हैं
    और उस ऑडियो को बदलने के लिए %s का उपयोग करें.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
hi: आप ये तभी कर सकते हैं जब बजाना और ध्वन्यांकन दोनों ही
    बंद हों. (केवल ठहरना काफ़ी नहीं है.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
hi: आप इसके उपयोग लिए पहले कुछ स्टीरियो ऑडियो चुनें. 
    (आप इसे मोनो में प्रयोग नहीं कर सकते.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
hi: आप इसके उपयोग लिए पहले कुछ ऑडियो चुनें.
     (अन्य प्रकार के ट्रैक काम नहीं करेंगे.)

en: This may take several seconds
hi: इसमें कई सेकंड लग सकते हैं

en: Report generated to:
hi: रिपोर्ट यहाँ बनाया गया :

en: Failed to set page size for database %s
hi: डेटाबेस के लिए पृष्ठ आकार सेट करने में विफल %s

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
hi: प्राथमिक कनेक्शन %s पर सुरक्षित मोड सेट करने में विफल

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
hi: चेकपॉइंट कनेक्शन %s पर सुरक्षित मोड सेट करने में विफल

en: Checkpointing project
hi: चेकपॉइंटिंग प्रोजेक्ट

en: Checkpointing %s
hi: चेकपॉइंटिंग %s

en: Could not write to %s.
hi: %s में नहीं लिख सका.

en: Disk is full.
    %s
    For tips on freeing up space, click the help button.
hi: डिस्क भरी हुई है.
    %s
    स्थान खाली करने की युक्तियों के लिए, मदद बटन पर क्लिक करें.

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
hi: संचय-बिंदु बनाने में विफल :
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
hi: संचय-बिंदु स्वतंत्र करने में विफल :
    
    %s

en: Removing Dependencies
hi: निर्भरता हटा रहे हैं

en: Copying audio data into project...
hi: ध्वनी डाटा को परियोजना में नकल कर रहे हैं...

en: Project Depends on Other Audio Files
hi: परियोजना दूसरी ध्वनी फ़ाईलों पर निर्भर है

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
hi: निम्नलिखित फ़ाइलों की प्रति आपकी परियोजना में रखने से यह निर्भरता दूर हो जाएगी.
    ये अधिक सुरक्षित है, लेकिन डिस्क पर ज्यादा स्थान चाहिए.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
hi: 
    
    लापता दिखाई गई फ़ाइलें कहीं और चली गई हैं या मिट गई हैं, अतः उनकी प्रति नहीं बना सकते.
    परियोजना में उनकी प्रति बनाने के लिए उन्हें अपने मूल स्थान पर लाएं.

en: Project Dependencies
hi: परियोजना निर्भरता

en: Audio File
hi: ध्वनी फ़ाइल

en: Disk Space
hi: डिस्क में जगह

en: Copy Selected Files
hi: चयनित फ़ाइलों की प्रति बनाएं

en: Cancel Save
hi: सहेजना रद्द

en: Save Without Copying
hi: बिना नकल बनाए सहेजें

en: Do Not Copy
hi: नकल न करें

en: Copy All Files (Safer)
hi: सभी फ़ाइलों की नकल करें (सुरक्षित)

en: Whenever a project depends on other files:
hi: जब भी परियोजना दूसरी फ़ाईलों पर निर्भर है:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
hi: मुझसे पूछिए

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
hi: हमेशा सभी फ़ाइलों की नकल करें (परम सुरक्षित)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
hi: कभी भी किसी फ़ाइल की नकल न करें

en: MISSING %s
hi: लापता %s

en: &Copy Names to Clipboard
hi: नामों की प्रतिलिपि क्लिपबोर्ड में डालें (&C)

en: Missing
hi: लापता

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
hi: यदि आप आगे बढ़ते हैं, तो आपकी परियोजना को डिस्क पर सहेजा नहीं जाएगा. क्या आप यही चाहते हैं?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
hi: आपकी परियोजना अभी आत्म-निर्भर है; यह किसी बाहरी फ़ाइल पर निर्भर नहीं है. 
    
    कुछ पुरानी Audacity परियोजनाएं स्व-निहित नहीं हो सकती हैं, और 
    उनकी बाहरी निर्भरता को ठीक रखने के लिए सतर्कता आवश्यक है.
    नई परियोजनाएं आत्म-निहित एवं कम जोखिम वाली होंगी.

en: Dependency Check
hi: निर्भरता निरीक्षण

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
hi: लापता

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
hi: चिप्पी लगे स्थानों पर रिकॉर्डेड ऑडियो खो गया था. संभावित कारण:
    
    अन्य अनुप्रयोग प्रोसेसर-समय के लिए Audacity के साथ प्रतिस्पर्धा कर रहे हैं
    
    आप एक सुस्त बाह्य भंडारण यंत्र पर सीधे संचय कर रहे हैं

en: Turn off dropout detection
hi: ड्रॉपआउट का पता लगाना बंद करें

en: FFmpeg support not compiled in
hi: FFmpeg समर्थन यहाँ समायोजित नहीं

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
hi: FFmpeg वरीयताएँ में विन्यस्त किया गया था और पहले सफलतापूर्वक चला था, 
    किंतु इस बार Audacity इसे आरंभ करने में विफल रहा. 
    
    आप चाहें तो वरीयता > लाइब्रेरी में  जाकर पुनर्विन्यास करें.

en: FFmpeg startup failed
hi: FFmpeg शुरुआत विफल

en: FFmpeg library not found
hi: FFmpeg लाईब्रेरी नहीं मिला

en: Locate FFmpeg
hi: FFmpeg ढूंढें

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
hi: FFmpeg द्वारा ऑडियो आयात-निर्यात हेतु Audacity को  '%s' फ़ाइल की जरूरत है.

en: Location of '%s':
hi: '%s' का स्थान :

en: To find '%s', click here -->
hi: '%s' को ढूंढ़ने के लिए, यहाँ क्लिक करें -->

en: Browse...
hi: ब्राऊज़...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
hi: FFmpeg की मुफ़्त प्रति के लिए, यहाँ क्लिक करें -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
hi: डाउनलोड

en: Only avformat.dll
hi: केवल avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
hi: केवल libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
hi: केवल libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
hi: '%s' कहाँ है?

en: FFmpeg not found
hi: FFmpeg नहीं मिला

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
hi: Audacity ने FFmpeg के द्वारा ऑडियो फ़ाइल आयात करने की
    कोशिश की, लेकिन उसे जरूरी लाइब्रेरी नहीं मिली.
    
    FFmpeg आयात के उपयोग के लिए चुनें, संपादन > वरीयताएँ > लाइब्रेरी
    FFmpeg लाइब्रेरी ढूँढने या  डाउनलोड करने के लिए.

en: Do not show this warning again
hi: यह चेतावनी फिर न दिखाएँ

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
hi: त्रुटि (फ़ाइल शायद लिखा नहीं जा सका): %s

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
hi: परियोजना में असंपीड़ित फ़ाइलों की प्रति बनाएं (सुरक्षित)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
hi: असंपीड़ित फ़ाइलें सीधे मूलस्थान से पढ़ें(&R) (तेज)

en: &Copy all audio into project (safest)
hi: परियोजना में हमेशा सभी ध्वनियों की प्रति बनाएं (परम सुरक्षित)

en: Do &not copy any audio
hi: कोई भी ध्वनि नकल न करें(&n)

en: As&k
hi: पूछिए(&k)

en: Frequency Analysis
hi: आवृति विश्लेशन

en: Spectrum
hi: वर्णक्रम

en: Standard Autocorrelation
hi: स्टैंडर्ड ऑटोकोरीलेशन

en: Cuberoot Autocorrelation
hi: घनमूल ऑटोकोरीलेशन

en: Enhanced Autocorrelation
hi: अन्यतम ऑटोकोरीलेशन

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
hi: %s विंडो

en: Linear frequency
hi: रेखीय आवृति

en: Log frequency
hi: Log आवृति

en: Scroll
hi: स्क्रौल

en: Zoom
hi: बड़ा करें

en: Cursor:
hi: कर्सर :

en: Peak:
hi: शिखर :

en: &Grids
hi: ग्रिड

en: &Algorithm:
hi: एल्गोरिथ्म :

en: &Size:
hi: आकार :

en: &Export...
hi: निर्यात...(&E)

en: &Function:
hi: फ़ंक्शन :

en: &Axis:
hi: धुरी :

en: &Replot...
hi: पुनर्मुद्रण... (&R)

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
hi: वर्णक्रम दिखाने के लिए, सभी चयनित ट्रैकों का नमूना दर एक ही होना चाहिए.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
hi: बहुत सारा ऑडियो चुना गया है. केवल पहले %.1f सेकंड तक के ऑडियो का विश्लेषण किया जाएगा.

en: Not enough data selected.
hi: समुचित डाटा नहीं चुना गया.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
hi: %.4f सेकेंड (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
hi: %.4f सेकेंड (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
hi: Spectral डेटा निर्यात इस तरह:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
hi: फ्रीकवेंसी(Hz)	तीव्रता (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
hi: देरी(सेकेंड)	आवृति (Hz)	स्तर

en: Plot Spectrum...
hi: वर्णक्रम बनाएं...

en: Welcome!
hi: स्वागतम्!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
hi: आडियोबजा रहे हैं

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
hi: ध्वन्यांकन

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
hi: ध्वन्यांकन - ध्वन्यांकन यंत्र चुनना

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
hi: ध्वन्यांकन - ध्वन्यांकन उद्गम चुनना

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
hi: ध्वन्यांकन - ध्वन्यांकन स्तर निर्धारण

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
hi: संपादन और धुंधली मेन्यु

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
hi: ऑडियो फ़ाइल निर्यात कर रहे हैं

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
hi: Audacity परियोजना सहेज रहे हैं

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
hi: अन्य प्रारूपों का समर्थन

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
hi: CD में लिखें

en: No Local Help
hi: स्थानीय सहायता अनुपलब्ध

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
hi: <br><br>Audacity  के जिस संस्करण का आप उपयोग कर रहे हैं वह एक <b>अल्फा परीक्षण संस्करण</b>है.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
hi: <br><br>Audacity के जिस संस्करण का आप उपयोग कर रहे हैं वह एक <b>बीटा परीक्षण संस्करण</b>है.

en: Get the Official Released Version of Audacity
hi: Audacity के आधिकारिक प्रकाशित संस्करण प्राप्त करें

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
hi: हम पुरजोर अनुशंसा करते हैं कि आप हमारे नवीनतम स्थिर संस्करण का उपयोग करें, जिसका पूर्ण प्रलेखन और समर्थन उपलब्ध है.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
hi: आप Audacity को प्रकाशन के लिए तैयार करने में हमसे जुड़कर मदद कर सकते हैं [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>

note: i18n-hint: %s is replaced with Audacity version
en: What's new in Audacity %s
hi: Audacity %s में नया क्या है

en: How to get help
hi: मदद कैसे पाएं

en: These are our support methods:
hi: ये हमारी समर्थन के तरीके हैं:

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Quick_Help|' as it's the name of a link.
en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
hi: [[मदद:Quick_Help|त्वरित सहायता]] - यदि स्थानीय स्तर पर स्थापित नहीं है,[[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|ऑनलाइन देखें]]

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Main_Page|' as it's the name of a link.
en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
hi:  [[मदद:Main_Page|मैनुअल]] - यदि स्थानीय स्तर पर स्थापित नहीं है, [[https://manual.audacityteam.org/|ऑनलाइन देखें]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
hi:  [[https://forum.audacityteam.org/|फोरम]] - अपने प्रश्न सीधे ऑनलाइन पूछें.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
hi: अधिक :</b> पधारें, हमारे [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] पर युक्तियों, गुर, अतिरिक्त ट्यूटोरियल और प्रभाव प्लग-इन्स के लिए.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
hi: Audacity कई अन्य स्वरूपों के असुरक्षित फ़ाइलों (जैसे M4A और WMA, पोर्टेबल recorders से संकुचित WAV फ़ाइलें और वीडियो फ़ाइलों से ऑडियो ) का आयात कर सकता है, यदि आप एक वैकल्पिक लाईब्रेरी [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg लाईब्रेरी]] डाउनलोड कर आपके कंप्यूटर पर स्थापित करें.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
hi: आप [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#midi|MIDI फ़ाइलें]] और  [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| ऑडियो CDs]] ट्रैकों से आयात के बारे में भी हमारी मदद पढ़ सकते हैं.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
hi: लगता है मदद पुस्तिका स्थापित नहीं है. कृपया  [[*URL*|मदद सामग्री ऑनलाइन देखें]].<br><br>हमेशा मैनुअल ऑनलाइन देखने के लिए, "मैनुअल निवासस्थान" को इंटरफेस में पसंद बदलकर  "इंटरनेट से " करें.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
hi: लगता है मदद पुस्तिका स्थापित नहीं है. कृपया  [[*URL*|मदद सामग्री ऑनलाइन देखें]] या [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| मैनुअल डाउनलोड करें]].<br><br>हमेशा मैनुअल ऑनलाइन देखने के लिए, "मैनुअल निवासस्थान" को इंटरफेस में पसंद बदलकर "इंटरनेट से" करें.

en: Check Online
hi: ऑनलाइन देखें

en: Save %s
hi: %s संचित करें

en: Unable to save %s
hi: %s को संचित करने में असमर्थ

en: History
hi: इतिहास

en: &Manage History
hi: इतिहास प्रबंधन

en: Action
hi: गतिविथि

en: Used Space
hi: प्रयुक्त स्थान

en: &Total space used
hi: कुल इस्तेमाल जगह

en: &Undo levels available
hi: पूर्ववत हेतु उपलब्ध चरण(&U)

en: &Levels to discard
hi: चरण, जो रद्द करने हैं (&L)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
hi: छोड़ दें

en: Clip&board space used
hi: प्रयुक्त क्लिपबोर्ड स्थान

en: D&iscard
hi: छोड़ दें (&i)

en: &Compact
hi: सघन करें (&C)

en: Compacting actually freed %s of disk space.
hi: संपीड़न से वास्तव में %s डिस्क स्थान खाली हो गया.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
hi: इतिहास (&H)

en: New Plugins
hi: नए प्लगइन्स

en: Incompatible plugin(s) found
hi: असंगत प्लगइन्स मिले हैं

en: Manage Plugins
hi: प्लगइन्स प्रबंधित करें

en: Continue
hi: आगे बढ़ें

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
hi: Audacity को %d असंगत प्लगइन्स मिले हैं जिन्हें लोड नहीं किया जा सका. किसी भी रुकावट या क्रैश से बचने के लिए हमने इन प्लगइन्स को निष्क्रिय कर दिया है. यदि आप अभी भी इन प्लगइन्स का उपयोग करने का प्रयास करना चाहते हैं, तो आप "प्लगइन्स प्रबंधित करें" का उपयोग करके उन्हें सक्रिय कर सकते हैं. अन्यथा, "आगे बढ़ें" को चुनें.

en: Journal recording failed
hi: जर्नल रिकॉर्डिंग विफल

en: Edit Labels
hi: नामपट्ट सुधारें

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
hi: ट्रैक

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
hi: नाम-पट्टी

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
hi: शुरुआत समय

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
hi: समापन समय

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
hi: निम्न आवृति

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
hi: उच्च आवृति

en: New...
hi: नया...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
hi: सेल सामग्री के संपादन के लिए F2 दबाएं या डबल क्लिक करें.

en: Select a text file containing labels
hi: एक टेक्सट फ़ाइल चुनें जिसमें नामपट्टी हो

en: Could not open file: %s
hi: फ़ाइल खोला नहीं जा सका : %s

en: No labels to export.
hi: निर्यात के लिए कोई नामपट्ट नहीं.

en: Export Labels As:
hi: नामपट्टी का इस नाम से निर्यात:

en: New Label Track
hi: नया नाम ट्रैक

en: Enter track name
hi: ट्रैक का नाम बताएं

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
hi: नाम ट्रैक

en: Labels
hi: लेबल

en: One or more saved labels could not be read.
hi: एक या अधिक संचित लेबल पढ़ा नहीं जा सका.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
hi: Audacity की पहली चाल

en: Choose Language for Audacity to use:
hi: Audacity के उपयोग की भाषा चुनें:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
hi: आपकी चुनी गई भाषा, %s (%s), इस कंप्युटर प्रणाली की भाषा, %s (%s), नहीं है.

en: Confirm
hi: संपुष्टी दें

en: Error Converting Legacy Project File
hi: पुरातन परियोजना फ़ाइल परिवर्तन में त्रुटि

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
hi: परियोजना 1.0 की एक फाइल नए स्वरूप में परिवर्तित की गई.
    पुरानी फाइल '%s' के रूप में सहेजी गई

en: Opening Audacity Project
hi: Audacity परियोजना खोलते हैं

en: Audacity Log
hi: Audacity लॉग

en: &Save...
hi: संचित करें...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
hi: साफ़(&e)

en: &Close
hi: बंद करें(&C)

en: Save log to:
hi: लॉग यहाँ संचित करें :

en: Couldn't save log to file: %s
hi: लॉग फाईल में संचित नहीं हुआ : %s

en: Audacity Karaoke%s
hi: Audacity काराओके%s

en: &Karaoke
hi: काराओके (&K)

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
hi: MIDI i/o परत की शुरुआत में एक त्रुटि हुई.

en: You will not be able to play midi.
hi: आप midi रिकार्ड या प्ले नहीं कर सकते.

en: Error Initializing Midi
hi: Midi शुरू करने में त्रुटि

en: &Undo %s
hi: पूर्ववत(&U)%s

en: &Undo
hi: पूर्ववत(&U)

en: &Redo %s
hi: दोहराएं (&R)%s

en: &Redo
hi: दोहराएं(&R)

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
hi: आपके पिछले कार्य में एक समस्या थी. यदि आप समझते हैं कि यह एक त्रुटि है, तो कृपया हमें बताएं कि ये कहाँ पर हुआ था.

en: Disallowed
hi: प्रतिबंधित

en: Mix and Render
hi: मिश्रण और प्रतिपादन

en: Mixing and rendering tracks
hi: मिश्रण द्वारा ट्रैक निर्माण

en: Audacity Mixer%s
hi: Audacity मिक्सर%s

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
hi: गेन

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
hi: गति

en: Musical Instrument
hi: वाद्य यंत्र

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
hi: दाँए-बाँए

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
hi: मौन

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
hi: एकल

en: Signal Level Meter
hi: सिगनल स्तर मीटर

en: Moved gain slider
hi: गेन स्लाइडर स्थानांतरित

en: Moved velocity slider
hi: गति स्लाइडर स्थानांतरित

en: Moved pan slider
hi: पैन स्लाइडर स्थानांतरित

en: &Mixer
hi: मिक्सर (&M)

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
hi: सुर ट्रैक

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
hi: समर्थित आउटपुट : %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
hi: समर्थित इनपुट : %d

en: Opened: %d
hi: खुला है : %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
hi: चयनित मिडी रिकार्डिंग यंत्र चुनें : %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
hi: कोई MIDI रिकॉर्डिंग उपकरण '%s' के लिए नहीं मिला.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
hi: चयनित मिडी प्लेबैक यंत्र : %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
hi: कोई MIDI प्लेबैक उपकरण '%s' के लिए नहीं मिला.

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
hi: सा

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
hi: रे॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
hi: रे

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
hi: ग॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
hi: ग॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
hi: म

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
hi: म॑

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
hi: प

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
hi: ध॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
hi: ध

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
hi: नि॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
hi: नि

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
hi: रे॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
hi: ग॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
hi: म॑

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
hi: ध॒

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
hi: नि॒

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
hi: रे॒

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
hi: ग॒

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
hi: म॑

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
hi: ध॒

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
hi: नि॒

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
hi: प्रभाव को चुनें, सक्षम या अक्षम बटन पर क्लिक करें, फिर ठीक पर क्लिक करें.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
hi: दिखाएं :

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
hi: सब दिखाएं

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
hi: सब(&A)

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
hi: निष्क्रिय दिखाएं

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
hi: निष्क्रिय

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
hi: सक्रिय दिखाएं

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
hi: सक्रिय

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
hi: नया दिखाएं

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
hi: नया

en: State
hi: अवस्था

en: Path
hi: पथ

en: &Select All
hi: सबको चुनें (&S)

en: C&lear All
hi: पूर्ण सफ़ाई (&l )

en: Rescan
hi: रीस्कैन

en: &Enable
hi: सक्रिय करें(&E)

en: &Disable
hi: निष्क्रिय

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
hi: प्रभावों या आदेशों को सक्रिय करते हैं :
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
hi: प्रभाव या आदेश सक्रिय करते हैं:
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
hi: प्रभाव या आदेश %s पर लागू करने में विफ़ल रहे :
    %s

en: Elapsed Time:
hi: बीता समय :

en: Searching for plugins
hi: प्लगिन ढूँढा जा रहा है

en: There was a problem printing.
hi: छपाई में एक बाधा है.

en: Print
hi: मुद्रण

en: Actual Rate: %d
hi: आवृति दर: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
hi: ध्वनि उपकरण खोलने में त्रुटि.
    कृपया ऑडियो मेजबान, प्लेबैक यंत्र और परियोजना के नमूना दर बदल कर कोशिश करें.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
hi: रिकॉर्डिंग के लिए चुने गए ट्रैकोंं में सभी का नमूना दर समान होना चाहिए

en: Mismatched Sampling Rates
hi: बेमेल नमूना दरें

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
hi: इस नमूना दर पर रिकॉर्डिंग के लिए बहुत कम  ट्रैकों का चयन किया गया है.
    (Audacity को प्रत्येक स्टीरियो ट्रैक के लिए एक ही नमूना दर पर दो चैनलों 
    की आवश्यकता होती है)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
hi: बहुत कम संगत टैकों का चयन किया गया है

en: Recorded Audio
hi: अंकित आडियो

en: Record
hi: ध्वन्यांकन

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
hi: परियोजना जाँच ने त्रुटिपूर्ण टैग क्रमांकों को पढ़ा.

en: Close project immediately with no changes
hi: परियोजना तुरंत बंद करें, बिना किसी परिवर्तन के साथ

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
hi: लॉग किए गए सुधारों को लागू करें तथा, और त्रुटियों की जाँच करते रहें. आप आगे और त्रुटियों की चेतावनी पर "परियोजना तुरंत बंद करें" या यह परियोजना को इसकी वर्तमान स्थिति में संचित कर लेगा.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
hi: चेतावनी - टैग क्रमांक पढ़ने में समस्या है

en: Inspecting project file data
hi: परियोजना फ़ाईल में डेटा की जाँच हो रही है

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
hi: "%s" फ़ोल्डर की परियोजना जांच 
    में %lld लापता बाहरी ऑडियो फाइलें ('उपनाम फाइलें') 
    मिली हैं. अब Audacity के पास इन फाइलों को स्वचालित 
    रूप से बरामद करने का कोई कारगर तरीका नहीं है. 
    
    यदि आप नीचे दिए गए पहले या दूसरे विकल्प को चुनते हैं, 
    तो आप ढूँढकर लापता फ़ाइलों को उनकी पुरानी जगह बहाल  
    करने की कोशिश कर सकते हैं.
    
    कृपया ध्यान दें कि दूसरे विकल्प के लिए, तरंगरूप 
    शायद मौन नहीं दिखा पाए.
    
    यदि आप तीसरे विकल्प को चुनते हैं, तो यह परियोजना को 
    उसकी वर्तमान स्थिति में संचित कर लेगा, यदि आप आगे कोई त्रुटि की 
    चेतावनी आने पर "परियोजनाको तुरंत बंद करें" नहीं चुनते.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
hi: गायब ऑडियो को चुप्पी समझें(केवल इस सत्र में)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
hi: खोए हुए ऑडियो के स्थान पर चुप्पी भरें (इसे तुरंत स्थायी करें)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
hi: चेतावनी - लापता उपनाम फ़ाइलें

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
hi: परियोजना जांच में "%s" फोल्डर में  
    %lld लापता उपनाम (.auf) ब्लॉकफाइल(लें) मिली हैं. 
    Audacity परियोजना के वर्तमान ऑडियो से 
    इनका पूरी तरह पुनर्निर्माण कर सकता है.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
hi: उपनाम सारांश फ़ाइलों को पुनर्जीवित करें (सुरक्षित और अनुशंसित)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
hi: प्रदर्शन के लिए लापता डेटा की जगह मौन भरें(केवल इस सत्र में)

en: Close project immediately with no further changes
hi: परियोजना तुरंत बंद करें बिना किसी और परिवर्तन के

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
hi: चेतावनी - लापता उपनाम सारांश फ़ाइल(लें)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
hi: परियोजना के "%s" फोल्डर की  
    जांच में %lld ऑडियो डेटा ब्लाक फाइलें (.au) लापता पाई गई हैं, 
    जो शायद एक त्रुटि, सिस्टम दुर्घटना या अंजाने में मिट जाने से हुई है. 
    Audacity के पास इस खोए डेटा को स्वतः पाने का कोई कारगर 
    तरीका नहीं है
    
    यदि आप नीचे दिए गए पहले या दूसरे विकल्प को चुनते हैं, 
    तो आप ढूँढकर लापता फ़ाइलों को उनकी पुरानी जगह बहाल 
    करने की कोशिश कर सकते हैं. 
    
    कृपया ध्यान दें कि दूसरे विकल्प के लिए, तरंगरूप 
    शायद मौन नहीं दिखा पाए.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
hi: खोए हुए डेटा के स्थान पर चुप्पी भरें (इसे तुरंत स्थायी करें)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
hi: चेतावनी - लापता ऑडियो डाटा ब्लाक फ़ाइलें

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
hi: परियोजना "%s" फोल्डर की जाँच 
    में अनाथ ब्लाक फ़ाइलें %d मिली हैं. ये इस परियोजना में अप्रयुक्त
    फ़ाइलें हैं लेकिन जो शायद किसी और परियोजना की हो सकती हैं.
    ये छोटी हैं और नुकसानदायक नहीं हैं.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
hi: अतिरिक्त फ़ाइलों को हटाए बिना; आराम से इस सत्र में अपना काम करते रहें

en: Delete orphan files (permanent immediately)
hi: अनाथ फ़ाइलें  हटाएँ (तुरंत स्थायी करें)

en: Warning - Orphan Block File(s)
hi: चेतावनी - अनाथ ब्लाक फ़ाइल (लें)

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
hi: प्रगति

en: Cleaning up unused directories in project data
hi: परियोजना डेटा में अप्रयुक्त निर्देशिकाएं मिटा रहे हैं

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
hi: परियोजना जांच ने स्वचालित बरामदी में फ़ाइलों में विसंगतियाँ पाई हैं.
    
    विवरण देखने के लिए 'मदद > निदान > लॉग दिखाएँ...' चुनें.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
hi: चेतावनी: स्वचालित रिकवरी में समस्याएँ

en: <untitled>
hi: <बेनामी>

en: [Project %02i]
hi: [परियोजना %02i]

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
hi: %s पर बहुत कम डिस्क स्थान खाली है.
     कृपया निर्देशिकाएं वरीयताएं में एक बड़ा अस्थायी
    निर्देशिका पसंद करें.

en: Failed to open the project's database
hi: प्रोजेक्ट डेटाबेस खोलने में विफल

en: Failed to open database file:
    
    %s
hi: डेटाबेस फ़ाइल खोलने में विफल :
    
    %s

en: Failed to discard connection
hi: संपर्क छोड़ने में विफल

en: Failed to restore connection
hi: संपर्क पुन: जोड़ने में विफल

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
hi: प्रोजेक्ट फ़ाईल आदेश निष्पादित करने में विफल
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
hi: प्रोजेक्ट केवल पढ़ने योग्य डायरेक्टरी में है
    (आवश्यक अस्थायी फ़ाइलें बनाने में असमर्थ)

en: This is not an Audacity project file
hi: यह एक Audacity प्रोजेक्ट फ़ाइल नहीं है

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
hi: यह प्रोजेक्ट Audacity के नए संस्करण के साथ बनाया गया था. इसे खोलने के लिए आपको अपग्रेड करना होगा.

en: Unable to initialize the project file
hi: प्रोजेक्ट फ़ाईल को प्रारंभ करने में असमर्थ

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
hi: 'inset' फ़ंक्शन को जोड़ने में असमर्थ (blockids को सत्यापित नहीं कर सकता)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: प्रोजेक्ट केवल पढ़ा जा सकता है
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: प्रोजेक्ट ताला-बंद हो गया है
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: प्रोजेक्ट कार्यरत है
     (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: परियोजना दूषित है
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: कुछ अनुमति की समस्या है
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: डिस्क I/O त्रुटि
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
hi: अधिकृत नहीं है
    (ब्लॉकफाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
hi: ब्लॉकफ़ाइल्स के साथ काम करने में असमर्थ

en: Total orphan blocks deleted %d
hi: कुल हटाए गए अनाथ ब्लॉक%d

en: Failed to rollback transaction during import
hi: आयात के दौरान लेन-देन रोलबैक करने में विफल

en: Unable to attach destination database
hi: गंतव्य डेटाबेस संलग्न करने में असमर्थ

en: Unable to switch to fast journaling mode
hi: तेज जर्नलिंग मोड में स्विच करने में असमर्थ

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
hi: प्रोजेक्ट फ़ाईल आदेश तैयार करने में असमर्थ :
    
    %s

en: Failed to bind SQL parameter
hi: SQL पैरामीटर को बांधने में विफल

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
hi: प्रोजेक्ट फ़ाइल को अपडेट करने में विफल.
    निम्न आदेश विफल :
    
    %s

en: Destination project could not be detached
hi: गंतव्य परियोजना को अलग नहीं किया जा सका

en: Copying Project
hi: परियोजना प्रतिलिपि बना रहे हैं

en: Error Writing to File
hi: फ़ाइल में लिखने में त्रुटि

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
hi: Audacity %s फ़ाइल लिखने में विफल रही.
    शायद डिस्क भरी हुई है या लिखने योग्य नहीं है.
    स्थान खाली करने की युक्तियों के लिए, मदद बटन पर क्लिक करें.

en: Compacting project
hi: परियोजना का सघन रूप बना रहे हैं

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
hi: [परियोजना %02i]  Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
hi: (बरामद हुआ)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
hi: इस फाइल को Audacity %s  से संचित किया गया था
    आप Audacity %s का प्रयोग कर रहे हैं. इस फ़ाइल को खोलने के लिए Audacity के एक नए उन्नत संस्करण की जरूरत है.

en: Can't open project file
hi: परियोजना फ़ाइल को खोल नहीं सका

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
hi: प्रोजेक्ट फाइल से स्वतः संचय जानकारी निकालने में विफल.

en: Unable to bind to blob
hi: ब्लॉब से बँधने में असमर्थ

en: Unable to parse project information.
hi: प्रोजेक्ट जानकारी विश्लेषित करने में असमर्थ.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
hi: संभवतः भंडारण डिवाइस पर स्थान की कमी के कारण, प्रोजेक्ट डेटाबेस फिर खुलने में विफल रहा.

en: Saving project
hi: परियोजना संचित हो रहा है

en: Error Saving Project
hi: परियोजना सहेजने में त्रुटि

en: Syncing
hi: समकालीन बना रहे हैं

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
hi: संभवतः भंडारण डिवाइस पर स्थान की कमी के कारण,
    प्रोजेक्ट खुलने में विफल रहा.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
hi: संभवतः भंडारण डिवाइस पर सीमित स्थान के कारण, स्वतः संचय
    जानकारी नहीं हटा सकते.
    
    %s

en: Backing up project
hi: परियोजना का बैकअप बन रहा है

en: Automatic database backup failed.
hi: स्वचालित डेटाबेस बैकअप विफल हो गया.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
hi: पिछली बार Audacity चलने पर यह प्रोजेक्ट ठीक से संचित नहीं हुआ था.
    
    इसे पिछले स्नैपशॉट तक पुनर्प्राप्त किया गया है.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
hi: पिछली बार Audacity चलने पर यह प्रोजेक्ट ठीक से संचित नहीं हुआ था.
    
    इसे अंतिम स्नैपशॉट तक पुनर्प्राप्त किया गया है, लेकिन आपको इसे संरक्षित
    करने के संचित करना होगा.

en: Project Recovered
hi: परियोजना पुनर्प्राप्त किया

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
hi: परियोजनाओं को FAT ड्राइव में संचित नहीं किया जा सकता है.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
hi: आपकी परियोजना अभी खाली है.
    सहेजने पर परियोजना में कोई ट्रैक नहीं होगा.
    
    कोई पहले से खुला ट्रैक सहेजने के लिए:
    क्लिक करें 'नहीं', संपादन > पूर्ववत जबतक सभी ट्रैक
    खुल न जाएं, तब फ़ाइल > परियोजना सहेजें.
    
    फ़िर भी परियोजना सहेजें?

en: Warning - Empty Project
hi: चेतावनी - खाली परियोजना

en: Insufficient Disk Space
hi: डिस्क में अपर्याप्त स्थान

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
hi: परियोजना का आकार लक्ष्य डिस्क पर उपलब्ध खाली स्थान से अधिक है.
    
    कृपया अधिक खाली स्थान वाले एक दूसरे डिस्क का चयन करें.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
hi: FAT32 प्रारूप फाइल सिस्टम पर लिखते समय प्रोजेक्ट का आकार 4GB की अधिकतम सीमा को पार कर रहा है.

en: Saved %s
hi: सुरक्षित किया %s

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
hi: परियोजना संचित नहीं हुआ, क्योंकि दिया गया फ़ाइल नाम दूसरी परियोजना को मिटा देगा.
    कृपया एक मौलिक नाम के साथ दुबारा कोशिश करें.

en: %sSave Project "%s" As...
hi: %sपरियोजना "%s" ऐसे सहेजें...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
hi: 'परियोजना सहेजें' एक Audacity परियोजना के लिए है, ऑडियो फ़ाइल के लिए नहीं.
    एक ऑडियो फ़ाइल के लिए 'निर्यात' का उपयोग करें, जो दूसरे apps में खुल सकेगा.

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
hi:    क्या आप परियोजना को अधिलेखित करना चाहते हैं :
    "%s"?
    
    यदि आप "हाँ" का चयन करते हैं तो प्रोजेक्ट
    "%s"
    अपरिवर्तनीय रूप से अधिलेखित हो जाएगा.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
hi: परियोजना मिटने की चेतावनी

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
hi: प्रोजेक्ट संचित नहीं किया गया था क्योंकि चयनित प्रोजेक्ट किसी अन्य विंडो में खुला है.
    कृपया पुनः प्रयास करें और एक मूल नाम चुनें.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
hi: %s प्रोजेक्ट की प्रतिलिपि "%s" नाम से संचित करें...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
hi: परियोजना प्रति संचित करते हुए पहले से उपस्थित दूसरी परियोजना मिटनी नहीं चाहिए.
    कृपया एक मौलिक नाम के साथ दुबारा कोशिश करें.

en: Error Saving Copy of Project
hi: परियोजना की प्रति सहेजने में त्रुटि

en: Select one or more files
hi: एक या अधिक फ़ाइल चुनें

en: %s is already open in another window.
hi: %s पहले से ही अन्य विंडो में खुला है.

en: Error Opening Project
hi: परियोजना खोलने में त्रुटि

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
hi: आप को एक स्वत: निर्मित बैकअप फ़ाइल को खोलने की कोशिश कर रहे हैं.
    इसका दुष्परिणाम गंभीर डेटा हानि हो सकता है.
    
    कृपया इसके बदले वास्तविक Audacity परियोजना फ़ाइल खोलें.

en: Warning - Backup File Detected
hi: चेतावनी - ये बैकअप फ़ाइल है

en: Error Opening File
hi: फ़ाइल खोलने में त्रुटि

en: Error opening file
hi: फ़ाइल खोलने में त्रुटि

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
hi: फ़ाइल अमान्य या भ्रष्ट हो सकता है: 
    %s

en: Error Opening File or Project
hi: फ़ाइल या परियोजना खोलने में त्रुटि

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
hi: प्रोजेक्ट FAT प्रारूप ड्राइव पर स्थित है.
    इसे खोलने के लिए किसी अन्य ड्राइव पर नकल करें.

en: Project was recovered
hi: परियोजना बरामद किया गया

en: Recover
hi: बरामद करें

en: Imported '%s'
hi: आयातित '%s'

en: Import
hi: आयात

en: Failed to import project
hi: प्रोजेक्ट आयात करने में विफल

en: Error Importing
hi: आयात में त्रुटि

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
hi: AUP3 प्रारूप आयात नहीं कर सकता. इसके बदले फाइल> खोलें का प्रयोग करें

en: Compact Project
hi: प्रोजेक्ट सुगठित करें

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
hi: इस प्रोजेक्ट को सुगठित करने से फाइल में अप्रयुक्त बाइट्स को हटा कर  डिस्क में अतिरिक्त खाली स्थान बचेगा.
    
    डिस्क में अभी %s रिक्त स्थान है तथा यह परियोजना वर्तमान में %s स्थान का उपयोग कर रही है.
    
    यदि आप आगे बढ़ते हैं, तो मौजूदा पूर्ववत करें / फिर से करें, इतिहास और क्लिपबोर्ड सामग्री को छोड़ दिया जाएगा और आप डिस्क में लगभग %s अतिरिक्त स्थान पुन: प्राप्त करेंगे.
    
    क्या आप आगे चलना चाहते हैं?

en: Compacted project file
hi: सुगठित परियोजना फाइल

en: Compact
hi: सुगठित करें

en: Welcome to Audacity version %s
hi: Audacity के %s संस्करण में आपका स्वागत है

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
hi: %s परियोजना को %s के नाम से सहेजें?

en: Save project before closing?
hi: बंद करने से पहले परियोजना संचित करुँ?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
hi: 
    सहेजने पर परियोजना में कोई ट्रैक नहीं होगा.
    
    कोई पहले से खुला ट्रैक सहेजने के लिए:
    निरस्त, संपादित करें > पूर्ववत जब सभी ट्रैक
    खुल जाएं तो फ़ाइल > सहेजें परियोजना.

en: Disk space remaining for recording: %s
hi: डिस्क में रिकार्डिंग के लिए जगह : %s

en: Less than 1 minute
hi: 1 मिनट से भी कम

en: %d hour | %d hours
hi[0]: %d घंटा
hi[1]: %d घंटे

en: %d minute | %d minutes
hi[0]: %d मिनट
hi[1]: %d मिनट

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
hi: %s और %s.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
hi: यह पुनर्प्राप्ति फ़ाइल Audacity 2.3.0 या उससे पहले सहेजी गई थी.
    परियोजना की पुनर्प्राप्ति के लिए आपको Audacity के उस संस्करण को चलाने की आवश्यकता है.

en: Realtime effects
hi: रीयलटाइम प्रभाव

en: Horizontal Scrollbar
hi: समतल स्क्रौलबार

en: Vertical Scrollbar
hi: लंबवत स्क्रौलबार

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
hi: प्रभाव %d

en: Power
hi: पावर

en: Replace effect
hi: प्रभाव परिवर्तित करें

en: %s (missing)
hi: %s (लापता)

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
hi: %s को %s से हटाया गया

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
hi: %s हटायें

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
hi: %s की जगह %s भरा गया

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
hi: %s प्रतिस्थापित करें

en: Unknown
hi: अन्जान

en: No Effect
hi: कोई प्रभाव नहीं

en: Get more effects...
hi: अधिक प्रभाव पायें...

en: Add effect
hi: प्रभाव जोड़ें

note: i18n-hint: Hyperlink to the effects stack panel tutorial video
en: Watch video
hi: वीडियो देखें

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
hi: %s को %s में ऊपर खिसकाया गया

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
hi: %s को %s में नीचे खिसकाया गया

en: Change effect order
hi: प्रभाव क्रम बदलें

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
hi: समयोचित प्रभाव हानिकर नहीं हैं और किसी भी समय बदले जा सकते हैं।

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
hi: %s को %s में जोड़ा गया

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
hi: %s जोड़ें

en: Realtime Effects
hi: समयोचित प्रभाव

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
hi: %s के लिए रीयलटाइम प्रभाव

en: Screen Capture Frame
hi: स्क्रीन कतरन फ़्रेम

en: Choose location to save files
hi: फ़ाइलें संचित करने की जगह बताएं

en: Save images to:
hi: तस्वीरें यहाँ संचित करें :

en: Choose...
hi: चुनें...

en: Capture entire window or screen
hi: पूरी विंडो या स्क्रीन का दृश्य कैद करें

en: Resize Small
hi: आकार घटाएं

en: Resize Large
hi: आकार बढ़ाएं

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
hi: नीला परिपेक्ष्य

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
hi: सफ़ेद परिपेक्ष्य

en: Capture Window Only
hi: सिर्फ़ झरोखे का कतरन बनाएं

en: Capture Full Window
hi: पूर्ण झरोखे का कतरन बनाएं

en: Capture Window Plus
hi: झरोखे से बाहर तक कतरन बनाएं

en: Capture Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन का कतरन बनाएं

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
hi: 5 सेकंड रुककर सबसे ऊपरी झरोखे/संवाद को कैद करें

en: Capture part of a project window
hi: परियोजना झरोखे के एक भाग का कतरन बनाएं

en: All Toolbars
hi: औजार-पट्टियाँ

en: All Effects
hi: सभी प्रभाव

en: All Scriptables
hi: सब स्क्रिप्टयोग्य

en: All Preferences
hi: सभी वरीयतायें

en: SelectionBar
hi: चयनपट्टी

en: Spectral Selection
hi: वर्णक्रम चयन

en: Timer
hi: टाइमर

en: Tools
hi: औज़ार

en: Transport
hi: भ्रमण

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
hi: मीटर

en: Play Meter
hi: बजाने का मीटर

en: Record Meter
hi: ध्वन्यांकन मीटर

en: Edit
hi: संपादन

en: Device
hi: यंत्र

en: Play-at-Speed
hi: इस-गति-पर बजाएं

en: Track Panel
hi: ट्रैक पैनल

en: Ruler
hi: मापक

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
hi: ट्रैक

en: First Track
hi: पहला ट्रैक

en: Second Track
hi: दूसरा ट्रैक

en: Scale
hi: पैमाना

en: One Sec
hi: एक सेकेंड

en: Ten Sec
hi: दस सेकेंड

en: One Min
hi: एक मिनट

en: Five Min
hi: पाँच मिनट

en: One Hour
hi: एक घंटा

en: Short Tracks
hi: लघु ट्रैक

en: Medium Tracks
hi: मध्यम ट्रैक

en: Tall Tracks
hi: लंबा ट्रैक

en: Choose a location to save screenshot images
hi: स्क्रीनशॉट छवियों को सहेजने का स्थान चुनें

en: Capture failed!
hi: कैद करना असफल!

en: Long Message
hi: लंबा संदेश

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
hi: निर्दिष्ट फ़ाइल का नाम यूनिकोड अक्षरों के उपयोग के कारण बदला नहीं जा सकता.

en: Specify New Filename:
hi: नए फ़ाइल का नाम बताएं:

en: Position
hi: स्थिति

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
hi: श्रृंखला में ब्लॉक फ़ाइल अधिकतम %s नमूनों से अधिक है.
    इसे कम कर अधिकतम लंबाई के बराबर कर रहे हैं.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
hi: चेतावनी - अधिक लंबे ब्लाक फ़ाइलों की छँटाई कर रहे हैं

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
hi: पूर्वालोकन

en: Dry Previe&w
hi: ड्राई पूर्वालोकन

en: &Settings
hi: सेटिंग्स (&S)

en: Debu&g
hi: त्रुटिखोज(&g)

en: Off
hi: बंद

en: Nearest
hi: निकटतम

en: Prior
hi: पूर्व

en: Sound Activated Record
hi: ध्वनि-चालित अंकन

en: Activation level (dB):
hi: ध्वनि-चालन स्तर (dB):

en: Spectral Data Control Panel
hi: वर्णक्रमीय डेटा नियंत्रण पैनल

en: Brush Tool
hi: ब्रश टूल

en: Spectral Brush
hi: वर्णक्रम ब्रश

en: Brush radius
hi: ब्रश त्रिज्या

en: Custom brush size
hi: निर्मित ब्रश त्रिज्या

en: Auto-select overtones (beta)
hi: ऑटो-चयन ओवरटोन (बीटा)

en: Enable smart selection
hi: स्मार्ट चयन सक्षम करें

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
hi: मौलिक आवृत्ति का चयन करें
    और माउस को छोड़ दें

en: Spectra&l Selection Panel
hi: वर्णक्रमीय चयन पैनल

en: Applied effect to selection
hi: चयन पर प्रभाव लागू किया गया

en: Welcome to Audacity!
hi: Audacity में आपका स्वागत है!

en: Don't show this again at start up
hi: फिर यह संदेश शुरुआत में न दिखाएँ

en: Connection to project file is null
hi: प्रोजेक्ट फ़ाइल से संबंध कुछ नहीं है

en: Discarding undo/redo history
hi: पूर्ववत् / फिर से करना, के इतिहास को हटा रहे हैं

en: Artist Name
hi: कलाकार का नाम

en: Track Title
hi: शीर्षक ट्रैक

en: Album Title
hi: एलबम शीर्षक

en: Track Number
hi: ट्रैक क्रमांक

en: Year
hi: साल

en: Genre
hi: जाति

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
hi: फ़िल्ड में घूमने के लिए तीर-कुञ्जियों का (या संपादन के बाद रिटर्न कुंजी का) प्रयोग करें.

en: Tag
hi: टैग

en: Value
hi: मुल्य

en: &Add
hi: जोड़ें

en: &Remove
hi: हटाएं(&R)

en: Genres
hi: जातियाँ

en: E&dit...
hi: संपादन...(&d)

en: Rese&t...
hi: रीसेट...(&t)

en: Template
hi: साँचा

en: &Load...
hi: फ़ाइलें लाएं...

en: Set De&fault
hi: डिफ़ाल्ट सेट करें

en: Don't show this when exporting audio
hi: ऑडियो निर्यात करते समय इसे न दिखाएँ

en: Edit Genres
hi: शैलियाँ संपादित करें

en: Unable to save genre file.
hi: शैली फ़ाइल को सहेजने में अक्षम.

en: Reset Genres
hi: शैलियाँ यथावत करें

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
hi: क्या आप शैली सूची को डिफ़ाल्ट पर रीसेट करना चाहते हैं?

en: Unable to open genre file.
hi: शैली फ़ाइल को खोलने में अक्षम.

en: Load Metadata As:
hi: मेटा डाटा ऐसे लोड करें:

en: Error Loading Metadata
hi: मेटाडाटा लोड करने में त्रुटि

en: Save Metadata As:
hi: मेटा डाटा ऐसे सहेजें :

en: Error Saving Tags File
hi: टैग फ़ाइल संचयन में त्रुटि

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
hi: अवधि

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
hi: समय ट्रैक

en: Audacity Timer Record
hi: Audacity घड़ी से अंकन

en: Save Timer Recording As
hi: समयबद्ध रिकार्डिंग ऐसे संचित करें

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
hi: इस फाइल नाम का प्रयोग समय से रिकार्डिंग के लिए नहीं कर सकते
    क्योंकि दिया गया फ़ाइल नाम दूसरी परियोजना को मिटा देगा.
    कृपया एक मौलिक नाम के साथ दुबारा कोशिश करें.

en: Error Saving Timer Recording Project
hi: समय से रिकार्डिंग परियोजना सहेजने में त्रुटि

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
hi: अवधि शून्य है. कुछ भी अंकित नहीं होगा.

en: Error in Duration
hi: अवधि में त्रुटि

en: Automatic Save path is invalid.
hi: स्वत: सहेजने का पथ अमान्य है.

en: Error in Automatic Save
hi: स्वत: सहेजने में त्रुटि

en: Automatic Export path is invalid.
hi: स्वत: निर्यात का पथ अमान्य है.

en: Error in Automatic Export
hi: स्वचालित निर्यात त्रुटि

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
hi: आपके वर्तमान सेटिंग्स के आधार पर, इस टाइमर रिकॉर्डिंग को पूरा करने के लिए आपके पास पर्याप्त डिस्क स्थान नहीं है।
    
    क्या आप जारी रखना चाहते हैं?
    
    नियोजित रिकॉर्डिंग अवधि :   %s
    डिस्क पर शेष रिकॉर्डिंग समय है :   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
hi: डिस्क में समय से रिकार्डिंग में जगह की कमी की चेतावनी

en: Current Project
hi: वर्तमान परियोजना

en: Recording start:
hi: ध्वन्यांकन आरंभ :

en: Duration:
hi: अंतराल :

en: Recording end:
hi: ध्वन्यांकन समाप्ति :

en: Automatic Save enabled:
hi: स्वचालित संचय सक्रिय :

en: Automatic Export enabled:
hi: स्वचालित निर्यात सक्रिय :

en: Action after Timer Recording:
hi: घड़ी से रिकार्डिंग के बाद की कार्यवाही:

en: Audacity Timer Record Progress
hi: Audacity टाइमर रिकार्ड प्रगति

en: Timer Recording stopped.
hi: घड़ी से रिकार्डिंग रूक गया.

en: Timer Recording completed.
hi: घड़ी से रिकार्डिंग संपूर्ण.

en: %s
    
    Recording saved: %s
hi: %s
    
    रिकॉर्डिंग संचित किया : %s

en: %s
    
    Error saving recording.
hi: %s
    
    रिकार्डिंग सहेजने में त्रुटि.

en: %s
    
    Recording exported: %s
hi: %s
    
    रिकॉर्डिग निर्यात किया : %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
hi: %s
    
    रिकॉर्डिंग निर्यात में त्रुटि.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
hi: %s
    
    '%s' को ऊपर उल्लेखित त्रुटि (यों) के कारण रद्द कर दिया गया है.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
hi: %s
    
    रिकॉर्डिंग रोक दिया गया था, इसलिए '%s'  को रद्द कर दिया गया है.

en: Timer Recording
hi: समयबद्ध रिकार्डिंग

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
hi: 099 घं 060 मि 060 से

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
hi: 099 दिन 024 घं 060 मि 060 से

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
hi: आरंभ तिथि और समय

en: Start Date
hi: आरंभ तिथि

en: End Date and Time
hi: समाप्ति तिथि और समय

en: End Date
hi: समापन तिथि

en: Automatic Save
hi: स्वचालित संचय

en: Enable &Automatic Save?
hi: स्वचालित संचय सक्रिय करें?

en: Save Project As:
hi: परियोजना ऐसे सहेजें :

en: Select...
hi: चयन...

en: Automatic Export
hi: स्वचालित निर्यात

en: Enable Automatic &Export?
hi: स्वचालित निर्यात सक्रिय करें?

en: Export Project As:
hi: परियोजना निर्यात इस नाम से:

en: Options
hi: विकल्प

en: After Recording completes:
hi: रिकाडिंग समाप्ति के बाद :

en: Do nothing
hi: कुछ भी नहीं

en: Exit Audacity
hi: Audacity से प्रस्थान

en: Restart system
hi: सिस्टम पुन: शुरु करें

en: Shutdown system
hi: सिस्टम बंद करें

en: Waiting to start recording at:
hi: यहाँ रिकॉर्डिंग शुरू होने की प्रतीक्षा है :

en: Recording duration:
hi: रिकॉर्डिंग अवधि :

en: Scheduled to stop at:
hi: इस समय रोक दें:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
hi: Audacity टाइमर रिकार्ड - शुरूआत की प्रतीक्षा

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
hi: ध्वन्यांकन इतनी देर में आरंभ होगा :

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
hi: %s में :

en: Recording Saved:
hi: ध्वन्यांकन संचित किया :

en: Recording Exported:
hi: ध्वन्यांकन निर्यात किया :

en: Audacity Timer Record - Waiting
hi: Audacity टाइमर रिकार्ड - प्रतीक्षारत

en: Stereo, 999999Hz
hi: स्टिरियो, 999999Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
hi: (Esc से निरस्त करें)

en: TrackView
hi: ट्रैक दृश्य

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
hi:  मौन ट्रैक

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
hi:  एकलीकृत

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
hi:  चयनित

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
hi:  सिंक लॉक्ड

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
hi: ट्रैक %d

en:  Mute On
hi:  मौन चालू

en:  Solo On
hi:  एकल चालू

en:  Select On
hi:  चयन सक्रिय

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
hi: स्टीरियो ट्रैक के सापेक्षिक आकार समायोजन के लिए क्लिक करके खींचें, समान आकार के लिए दोहरा-क्लिक करें

en: Click and drag to resize the track.
hi: ट्रैक को नए आकार के लिए क्लिक कर खींचें.

en: Removed audio track(s)
hi: ऑडियो ट्रैक (ट्रैक्स)को हटाया

en: Remove Track
hi: ट्रैक मिटाएं

en: Removed track '%s.'
hi: हटाया गया ट्रैक '%s.'

en: Track Remove
hi: ट्रैक मिटाएं

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
hi: '%s' ऊपर खिसकाया

en: Move Track to Top
hi: ट्रैक चोटी पर खिसकाएं

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
hi: '%s' को सबसे नीचे खिसकाया

en: Move Track to Bottom
hi: ट्रैक सबसे नीचे खिसकाएं

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
hi: '%s' ऊपर खिसकाया

en: Moved '%s' Down
hi: '%s' को नीचे खिसकाया

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
hi: ट्रैक ऊपर खिसकाएं

en: Move Track Down
hi: ट्रैक नीचे खिसकाएं

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
hi: बजना जारी

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
hi: ध्वन्यांकन

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
hi: आवाज कुंजी का प्रयोग करने के लिए चयन बहुत छोटा है.

en: Calibration Results
hi: अंशांकन परिणाम

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hi: ऊर्जा                  -- माध्यिका : %1.4f  मानक विचलन : (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hi: चिह्न परिवर्तन        -- माध्यिका : %1.4f  मानक विचलन : (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hi: दिशा परिवर्तन -- माध्यिका : %1.4f  मानक विचलन : (%1.4f)

en: Calibration Complete
hi: अंशांकन पूर्ण

en: Resampling failed.
hi: पुनर्नमूना विफल.

en: Audio
hi: ऑडियो

en: Wave Track
hi: तरंग ट्रैक

en: There is not enough room available to paste the selection
hi: चयनित भाग चिपकाने के लिए पर्याप्त जगह नहीं है

en: There is not enough room available to expand the cut line
hi: काट-रेखा के विस्तार के लिए पर्याप्त जगह नहीं है

note: i18n-hint: Share audio button text, keep as short as possible
en: Share Audio
hi: ऑडियो साझा करें

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
hi: ऑडियो साझा हेतु टूलबार (&S)

en: Link account
hi: खाता लिंक करें

en: Enter token to link your account
hi: अपना खाता लिंक करने के लिए टोकन दर्ज करें

en: Token
hi: टोकन

en: C&ontinue
hi: आगे बढ़ें (&o)

en: We were unable to link your account. Please try again.
hi: हम आपके खाते को लिंक नहीं कर सके. कृपया पुन: प्रयास करें.

en: &Try again
hi: पुन: प्रयास करें (&T)

en: Account linked successfully!
hi: खाता सफलतापूर्वक लिंक हुआ!

en: &Ok
hi: ठीक है (&O)

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Anyone will be able to listen to this audio.
hi: इस ऑडियो को कोई भी सुन सकेगा.

en: Unlisted
hi: गैर-सूचीबद्ध

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
hi: केवल आप और वे लोग जिनके साथ आप लिंक साझा करते हैं, इस ऑडियो को सुन सकेंगे.

en: &Go to my file
hi: मेरी फ़ाइल पर जाएं (&G)

en: Are you sure you want to cancel?
hi: क्या आप सच-मुच रद्द करना चाहते हैं?

en: Cancel upload to Audio.com
hi: Audio.com पर अपलोड रद्द करें

en: Uploading audio...
hi: ऑडियो अपलोड हो रहा है...

en: Upload complete!
hi: अपलोड पूरा हुआ!

en: Upload error
hi: अपलोड त्रुटि

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
hi: हम इस फ़ाइल को अपलोड करने में असमर्थ हैं. कृपया पुन: प्रयास करें और अपलोड करने से पहले अपने audio.com खाते से लिंक करना सुनिश्चित करें.

en: Export error
hi: निर्यात त्रुटि

en: We are unable to prepare this file for uploading.
hi: हम इस फ़ाइल को अपलोड के लिए तैयार करने में असमर्थ हैं.

en: Finalizing upload...
hi: अपलोड तैयार किया जा रहा है...

en: Anonymous
hi: अनाम

en: &Link Account
hi: खाता लिंक करें (&L)

en: Press "Continue" to upload to audio.com
hi: Audio.com पर अपलोड करने के लिए "आगे बढ़ें" दबाएं

en: Your audio will be uploaded to our sharing service: %s,%%which requires a free account to use.
    
    If you have problems uploading, try the Link Account button.
hi: आपका ऑडियो हमारी साझा सेवा पर अपलोड किया जाएगा: %s,%% जिसका उपयोग करने के लिए एक निःशुल्क खाते की आवश्यकता होती है. 
    
    यदि आपको अपलोड करने में समस्या आ रही है, तो खाता लिंक करें बटन का प्रयोग कर के देखें.

en: &Unlink Account
hi: खाता से लिंक हटाएं  (&U)

en: Preparing audio...
hi: ऑडियो तैयार हो रहा है...

en: Remaining Time:
hi: शेष समय :

en: Shareable link
hi: साझा करने योग्य लिंक

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
hi: %s: निम्न सेटिंग्स लोड नहीं कर सका. डिफ़ॉल्ट सेटिंग्स का उपयोग किया जाएगा
    
    %s

en: Applying %s...
hi: %s लागू कर रहे हैं...

en: FAIL
hi: असफल

en: Batch Command
hi: बैच आदेश

en: %s is not a parameter accepted by %s
hi: %s वह पैरामीटर नहीं जो %s को मान्य हो

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
hi: पैरामीटर '%s': should be %s

en: Command
hi: आदेश

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
hi: %s दुहराएं

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
hi: 
    * %s, क्योंकि आपने शॉर्टकट  %s को बदलकर %s कर दिया है

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
hi: निम्नलिखित आदेशों में उनके शॉर्टकट हटा दिए गए हैं, क्योंकि उनका डिफ़ॉल्ट शॉर्टकट नया या बदल गया है, और ये वही शॉर्टकट है जिसे आपने किसी अन्य आदेश को सौंपा है.

en: Shortcuts have been removed
hi: शॉर्टकट हटा दिए गए हैं

en: Compare Audio
hi: आडियो तुलना

en: Threshold:
hi: पठार:

en: Compares a range on two tracks.
hi: दो ट्रैकों के एक क्षेत्र की तुलना करता है.

en: Demo
hi: प्रदर्शन हेतु

en: Delay time (seconds):
hi: देरी(सेकेंड):

en: Decay factor:
hi: क्षय गुणक :

en: Does the demo action.
hi: प्रदर्शन प्रस्तुत करता है.

en: Drag
hi: खींचें

en: Panel
hi: पैनल

en: Application
hi: एप्लिकेशन

en: Track 0
hi: ट्रैक 0

en: Track 1
hi: ट्रैक 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
hi: आइडी :

en: Window Name:
hi: विंडो का नाम:

en: From X:
hi: X से :

en: From Y:
hi: Y से :

en: To X:
hi: X तक :

en: To Y:
hi: Y तक :

en: Relative To:
hi: के सापेक्ष :

en: Drags mouse from one place to another.
hi: माउस को इधर-उधर घुमाता है.

en: Get Info
hi: सूचना माँगे

en: Commands
hi: आदेश

en: Menus
hi: मेन्यु

en: Preferences
hi: वरीयतायें

en: Clips
hi: क्लिप्स

en: Envelopes
hi: लिफ़ाफ़े

en: Boxes
hi: बक्से

en: Brief
hi: सारांश

en: Type:
hi: प्रकार :

en: Format:
hi: प्रारुप:

en: Gets information in JSON format.
hi: JSON प्रारूप में सूचना प्राप्त करता है.

en: Get Track Info
hi: ट्रैक की जानकारी लें

en: Types:
hi: प्रकार :

en: Gets track values as JSON.
hi: ट्रैक के मूल्यों को JSON की तरह प्राप्त करता है.

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Command:
hi: आदेश:

en: Gives help on a command.
hi: आदेश के लिए मदद देता है.

en: For comments in a macro.
hi: मैक्रो में टिप्पणी के लिए.

en: Import2
hi: आयात2

en: File Name:
hi: फ़ाइल का नाम :

en: Export2
hi: निर्यात2

en: Number of Channels:
hi: चैनलों की संख्या :

en: Imports from a file.
hi: फ़ाइल से आयात करता है.

en: Exports to a file.
hi: फाइल में निर्यात करें.

en: Builtin Commands
hi: अंतर्निहित आदेश

en: The Audacity Team
hi: Audacity टीम

en: Provides builtin commands to Audacity
hi: Audacity में अंतर्निहित आदेश प्रदान करता है

en: Unknown built-in command name
hi: बेनाम अंतर्निर्मित आदेश का नाम

en: Text:
hi: पाठ :

en: Echos a message.
hi: एक संदेश दिखाता है.

en: Open Project2
hi: परियोजना2 खोलें

en: Add to History
hi: इतिहास में जोड़ें

en: Save Project2
hi: परियोजना2 संचित करें

en: Save Copy
hi: प्रतिलिपि संचित करें

en: Save Log
hi: लॉग संचित करें

en: Clear Log
hi: लॉग मिटाएं

en: Opens a project.
hi: परियोजना खोलता है.

en: Saves a project.
hi: परियोजना संचित करता है.

en: Saves a copy of current project.
hi: वर्तमान परियोजना की प्रति संचित करता है.

en: Saves the log contents.
hi: लॉग सामग्री संचित करता है.

en: Clears the log contents.
hi: लॉग सामग्री मिटाता है.

en: Get Preference
hi: पसंद जानें

en: Name:
hi: नाम :

en: Set Preference
hi: वरीयतायें सेट करें

en: Value:
hi: मान :

en: Reload
hi: पुन: लो़ड करें

en: Gets the value of a single preference.
hi: केवल एक पसंद का मूल्य प्राप्त करता है.

en: Sets the value of a single preference.
hi: एक पसंद के मूल्य को सेट करता है.

en: Screenshot
hi: स्क्रीनशॉट

en: Window
hi: विंडो

en: Full Window
hi: पूर्ण विंडो

en: Window Plus
hi: विंडो प्लस

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Toolbars
hi: औजार-पट्टी

en: Effects
hi: प्रभाव

en: Scriptables
hi: स्क्रिप्टेबल्स

en: Selectionbar
hi: चयनपट्टी

en: Trackpanel
hi: ट्रैक पैनल

en: First Two Tracks
hi: पहले दो ट्रैक

en: First Three Tracks
hi: पहले तीन ट्रैक

en: First Four Tracks
hi: पहले चार ट्रैक

en: Tracks Plus
hi: ट्रैक प्लस

en: First Track Plus
hi: पहला ट्रैक प्लस

en: All Tracks
hi: सभी ट्रैक

en: All Tracks Plus
hi: सभी लंबे ट्रैक

en: Blue
hi: नीला

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
hi: सफ़ेद

en: Path:
hi: पथ :

en: Capture What:
hi: क्या कैद करें:

en: Background:
hi: परिदृश्य :

en: Bring To Top
hi: सबसे ऊपर लाएं

en: Error trying to save file: %s
hi: फ़ाइल संचयन में त्रुटि : %s

en: Takes screenshots.
hi: स्क्रीनशॉट लेता है.

en: Select Time
hi: समय चुनें

en: Project Start
hi: परियोजना आरंभ

en: Project
hi: परियोजना

en: Project End
hi: परियोजना समाप्त

en: Selection Start
hi: चयन आरंभ

en: Selection
hi: चयन

en: Selection End
hi: चयन समाप्त

en: Start Time:
hi: शुरुआत समय :

en: End Time:
hi: समापन समय :

en: Select Frequencies
hi: आवृत्तियाँ चुनें

en: High:
hi: उच्च :

en: Low:
hi: कम :

en: Select Tracks
hi: ट्रैक चुनें

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
hi: सेट करें

en: Add
hi: जोड़ें

en: Remove
hi: हटाएं

en: First Track:
hi: पहला ट्रैक :

en: Track Count:
hi: ट्रैक गिनती :

en: Mode:
hi: मोड :

en: Selects a time range.
hi: सीमा सीमा चुनता है.

en: Selects a frequency range.
hi: आवृति की रेंज चुनता है.

en: Selects a range of tracks.
hi: ट्रैकों की रेंज चुनता है.

en: Selects Audio.
hi: ऑडियो चुनता है.

en: Set Clip
hi: क्लिप सेट करें

en: Color 0
hi: रंग 0

en: Color 1
hi: रंग 1

en: Color 2
hi: रंग 2

en: Color 3
hi: रंग 3

en: At:
hi: यहाँ पर :

en: Color:
hi: रंग :

en: Start:
hi: आरंभ :

en: Sets various values for a clip.
hi: एक क्लिप के लिए विभिन्न मूल्य सेट करता है.

en: Set Envelope
hi: लिफ़ाफ़ा सेट करें

en: Time:
hi: समय :

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Edited Envelope
hi: संपादित लिफाफा

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
hi: लिफ़ाफ़ा

en: Sets an envelope point position.
hi: एक लिफाफा बिंदु की स्थिति सेट करता है.

en: Set Label
hi: नाम-पट्टी लगाएं

en: Label Index
hi: लेबल इंडेक्स

en: End:
hi: अंत :

en: Selected
hi: चयनित

en: Edited Label
hi: संपादित लेबल

en: Sets various values for a label.
hi: एक लेबल के लिए विभिन्न मूल्य सेट करता है.

en: Set Project
hi: परियोजना सेट करें

en: Rate:
hi: दर :

en: Resize:
hi: आकार परिवर्तन :

en: Width:
hi: चौड़ाई :

en: Height:
hi: ऊँचाई :

en: Sets various values for a project.
hi: एक परियोजना के विभिन्न मूल्यों को सेट करता है.

en: Track Index:
hi: ट्रैक क्रमांक :

en: Channel Index:
hi: चैनल इंडेक्स :

en: Set Track Status
hi: ट्रैक अवस्था सेट करें

en: Unnamed
hi: बेनाम

en: Focused
hi: केंद्रित

en: Set Track Audio
hi: ट्रैक आडियो सेट करें

en: Gain:
hi: गेन :

en: Pan:
hi: दाँए-बाँए :

en: Set Track Visuals
hi: ट्रैक प्रदर्शन निर्धारित करें

en: Linear
hi: रेखीय

en: Reset
hi: रिसेट

en: Times 2
hi: समय 2

en: HalfWave
hi: अर्ध-तरंग

en: Display:
hi: प्रदर्शन :

en: Scale:
hi: पैमाना :

en: VZoom:
hi: ऊँचाई बढ़ाना :

en: VZoom Top:
hi: लंबलत जू़म ऊँचाई :

en: VZoom Bottom:
hi: लंबलत जू़म तली :

en: Use Spectral Prefs
hi: वर्णक्रम पसंद चुनें

en: Spectral Select
hi: वर्णक्रम चयन

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me
hi: योजना (&m)

en: Set Track
hi: ट्रैक निर्धारित करें

en: Sets various values for a track.
hi: एक ट्रैक के विभिन्न मूल्यों को सेट करता है.

en: Amplify
hi: प्रवर्धन करें

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
hi: आपके द्वारा चुने गए ऑडियो का वॉल्यूम बढ़ाता या  घटाता है

en: &Amplification (dB):
hi: प्रवर्धन (dB):

en: Amplification dB
hi: प्रवर्धन dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
hi: नई पीक ऐम्पलिच्यूड (dB) :

en: Allo&w clipping
hi: क्लिपिंग की अनुमति दें

en: Auto Duck
hi: ऑटो डक

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
hi: एक निर्दिष्ट "कंट्रोल" ट्रैक का वॉल्यूम जब एक खास स्तर तक पहुँच जाता है तब एक या एक से अधिक ट्रैकों का वॉल्यूम कम (duck) कर देता है

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
hi: आपने एक ऐसा ट्रैक चुना है जिसमें ऑडियो शामिल नहीं है. ऑटोडक केवल ऑडियो ट्रैक पर ही काम करता है.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
hi: ऑटो डक को एक नियंत्रक ट्रैक चाहिए जो कि चुने हुए ट्रैक (ट्रैकों)के ठीक नीचे रखा गया हो.

en: Duck &amount:
hi: डक परिमाण :

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
hi: सेकेंड

en: Ma&ximum pause:
hi: अधिकतम ठहराव :

en: Outer fade &down length:
hi: बाह्य फेएड डाऊन लंबाई :

en: Outer fade &up length:
hi: बाह्य फेएड अप लंबाई :

en: Inner fade d&own length:
hi: आंतरिक  फेएड डाऊन लंबाई :

en: Inner &fade up length:
hi: आंतरिक  फेएड अप लंबाई :

en: &Threshold:
hi: परिसीमा :

en: Preview not available
hi: पुर्वालोकन नहीं मिलेगा

en: Bass and Treble
hi: बेस और ट्रेबल

en: Simple tone control effect
hi: सामान्य टोन नियंत्रक प्रभाव

en: Tone controls
hi: स्वर नियंत्रक

en: Bass (dB):
hi: बेस(dB):

en: Ba&ss (dB):
hi: बेस (&s) (dB):

en: Bass
hi: बेस

en: &Treble (dB):
hi: ट्रेबल(&T) (dB):

en: Treble
hi: ट्रेबल

en: &Volume (dB):
hi: वाल्यूम (&V) (dB):

en: Level
hi: स्तर

en: &Link Volume control to Tone controls
hi: वॉल्यूम नियंत्रक को टोन नियंत्रक से जोड़ें

en: Change Pitch
hi: पिच बदलें

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
hi: बिना टेम्पो परिवर्तन के ट्रैक का पिच बदलें

en: High Quality Pitch Change
hi: उच्च-गुणवत्ता स्वर परिवर्तन

en: Change Pitch without Changing Tempo
hi: बिना टेम्पो परिवर्तन किए पिच को बदलें

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
hi: अनुमानित आरंभिक पिच : %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
hi: पिच

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
hi: से

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
hi: यहाँ से

en: from Octave
hi: सप्तक

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
hi: इसमें

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
hi: से अब

en: to Octave
hi: सप्तक तक

en: Semitones (half-steps)
hi: अर्धस्वर(दुगुण) :

en: &Semitones (half-steps):
hi: अर्धस्वर (दुगुण) :

en: Frequency
hi: आवृति

en: from (Hz)
hi: से (Hz)

en: f&rom
hi: न्यूनतम

en: to (Hz)
hi: से (Hz)

en: t&o
hi: से अब

en: Percent C&hange:
hi: प्रतिशत परिवर्तन :

en: Percent Change
hi: प्रतिशत परिवर्तन

en: &Use high quality stretching (slow)
hi: उच्च गुणवत्ता विस्तारक का प्रयोग करें (धीमा)

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
hi: अनुपयुक्त

en: Change Speed
hi: गति बदलें

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
hi: ट्रैक की गति बदलें, साथ में पिच भी बदलेगा

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
hi: चाल बदलें, गति और पिच दोनों प्रभावित होंगे

en: &Speed Multiplier:
hi: गति गुणांक :

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
hi: स्टैंडर्ड विनाईल घूर्णन प्रति मिनट:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
hi: चक्कर प्रति मिनट से

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
hi: यहाँ से

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
hi: RPM तक

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
hi: से अब

en: Selection Length
hi: चयन लंबाई

en: C&urrent Length:
hi: वर्तमान लंबाई :

en: Current length of selection.
hi: चयन की वर्तमान लंबाई.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
hi: से

en: &New Length:
hi: नई लंबाई :

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
hi: इसमें

en: Change Tempo
hi: गति बदलें

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
hi: बिना पिच परिवर्तन के चयन का टेम्पो बदलें

en: High Quality Tempo Change
hi: उच्च गुणवत्ता स्वर परिवर्तन

en: Change Tempo without Changing Pitch
hi: गति बदलें बिना पिच बदले

en: Beats per minute
hi: ताल प्रति मिनट

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
hi: ताल प्रति मिनट, से

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
hi: यहाँ से

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
hi: ताल प्रति मिनट, तक

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
hi: से अब

en: Length (seconds)
hi: लंबाई (सेकेंड)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
hi: से

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
hi: से अब

en: Length in seconds from %s, to
hi: लंबाई सेकेंडों में %s से, तक

en: Click Removal
hi: क्लिक हटाना

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
hi: क्लिक हटाएं को ऑडियो ट्रैक से क्लिक की आवाज दूर करने के लिए डिज़ाइन किया गया है

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
hi: इस ऑडियो पर यह प्रभाव काम नहीं करता. कुछ नहीं बदला.

en: Selection must be larger than %d samples.
hi: चयन %d नमूनों से भी बड़ा होना चाहिए.

en: &Threshold (lower is more sensitive):
hi: पठार चुनें (छोटा अंक ज्यादा संवेदनशील है) :

en: Threshold
hi: पठार

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
hi: अधिकतम स्पाइक चौड़ाई (बड़ा ज्यादा संवेदनशील है) :

en: Max Spike Width
hi: अधिकतम स्पाइक चौड़ाई

en: Compressor
hi: संपीड़क

en: Compresses the dynamic range of audio
hi: ऑडियो के डायनमिक रेंज को कम्प्रेश करते हैं

en: %.2f secs
hi: %.2f सेकेंड

en: %.1f secs
hi: %.1f सेकेंड

en: Ratio %.0f to 1
hi: अनुपात %.0f to 1

en: Ratio %.1f to 1
hi: अनुपात %.1f to 1

en: &Noise Floor:
hi: शोर सीमा :

en: Noise Floor
hi: शोर सीमा

en: &Ratio:
hi: अनुपात :

en: Ratio
hi: अनुपात

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
hi: आरोह समय :

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
hi: चढ़ाई समय

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
hi: अवरोह समय :

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
hi: उतार समय

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
hi: संपीड़न के बाद 0 डीबी करने के लिए आवश्यक सुधार

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
hi: शिखर आधारित संपीड़न

en: Threshold %d dB
hi: सीमा %d dB

en: Noise Floor %d dB
hi: शोर तल %d dB

en: Attack Time %.2f secs
hi: उठान समय %.2f सेकेंड

en: Release Time %.1f secs
hi: क्षय समय %.1f सेकेंड

en: You can only measure one track at a time.
hi: आप एक समय में केवल एक ट्रैक को नाप सकते हैं.

en: Please select an audio track.
hi: कृपया एक ऑडियो ट्रैक चुनें.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
hi: अमान्य ऑडियो चयन
    कृपया सुनिश्चित करें कि ऑडियो चुना गया है.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
hi: नापने के लिए कुछ भी नहीं है.
    कृपया ट्रैक का एक टुकड़ा चुनें.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
hi: कॉनट्रास्ट विश्लेषक, दो चुने हुए ऑडियो के बीच rms वाल्यूम में अंतर मापने के लिए.

note: i18n-hint noun
en: End
hi: अंत

en: Volume
hi: वाल्यूम

en: &Foreground:
hi: समक्ष (&F) :

en: Foreground start time
hi: प्रत्यक्ष शुरूआत समय

en: Foreground end time
hi: समक्ष अंत समय

en: &Measure selection
hi: चयन मापें (&M)

en: &Background:
hi: परिदृश्य (&B) :

en: Background start time
hi: परोक्ष शुरूआत समय

en: Background end time
hi: परोक्ष अंत समय

en: Mea&sure selection
hi: चयन मापें (&s)

en: Result
hi: परिणाम

en: Co&ntrast Result:
hi: कॉनट्रास्ट परिणाम (&n) :

en: R&eset
hi: रिसेट (&e)

en: &Difference:
hi: अंतर(&D) :

en: &Help
hi: सहायता(&H)

en: zero
hi: शून्य

en: indeterminate
hi: पता लगाने में असमर्थ

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
hi: अनंत dB का अंतर

en: Difference is indeterminate.
hi: अंतर अनिर्धार्य है.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
hi: अंतर = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
hi: अंतर = अनंत RMS dB.

en: Foreground level too high
hi: अग्रभूमि स्तर बहुत अधिक

en: Background level too high
hi: पृष्ठभूमि स्तर बहुत अधिक

en: Background higher than foreground
hi: पृष्ठभूमि अग्रभूमि की तुलना में अधिक

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
hi: WCAG2 उतीर्ण

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
hi: WCAG2 अनुतीर्ण

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
hi: ताज़ा अंतर

en: Measured foreground level
hi: समक्ष स्तर माप

en: No foreground measured
hi: पृष्ठभूमि नहीं मापा गया है

en: Foreground not yet measured
hi: अभी तक पृष्ठभूमि नहीं मापा गया है

en: Measured background level
hi: पृष्ठभूमि स्तर मापा गया

en: No background measured
hi: नेपथ्य माप नहीं है

en: Background not yet measured
hi: अभी तक पृष्ठभूमि नहीं मापा गया है

en: Export Contrast Result As:
hi: कॉनट्रास्ट परिणाम निर्यात इस नाम से:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
hi: WCAG 2.0 सफलता मानदंड 1.4.7 कंट्रास्ट परिणाम

en: Filename = %s.
hi: फ़ाइल का नाम = %s.

en: Foreground
hi: समक्ष

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
hi: आरंभ से = %2d घंटा(घंटे), %2d मिनट, %.2f सेकेंड.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
hi: बीता समय = %2d घंटा(घंटे), %2d मिनट(s), %.2f सेकेंड.

en: Background
hi: परिदृश्य

en: Results
hi: परिणाम

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
hi: WCAG 2.0 के सफलता मानदंड 1.4.7 पर : सफल

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
hi: WCAG 2.0 के सफलता मानदंड 1.4.7 पर : असफल

en: Data gathered
hi: डेटा इकट्ठा किया

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
hi: %d %s %02d %02dघं %02dमि %02dसे

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
hi: मुख्य-नेपथ्य विश्लेषन(WCAG 2 compliance)

en: Contrast...
hi: धूप-छाँव...

en: Hard Clipping
hi: हार्ड क्लिपिंग

en: Soft Clipping
hi: सॉफ्ट क्लिपिंग

en: Soft Overdrive
hi: सॉफ्ट ओवरड्ऱाइव

en: Medium Overdrive
hi: मध्यम ओवरड्ऱाइव

en: Hard Overdrive
hi: हार्ड ओवरड्ऱाइव

en: Cubic Curve (odd harmonics)
hi: क्यूबिक वक्र (विषम हारमोनिक्स)

en: Even Harmonics
hi: सम हारमोनिक्स

en: Expand and Compress
hi: विस्तृत और संक्षिप्त करें

en: Leveller
hi: लेवलर

en: Rectifier Distortion
hi: रेक्टिफायर डिसटॉरशन

en: Hard Limiter 1413
hi: हार्ड लिमिटर 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
hi: हार्ड क्लिप -12dB, 80% पूरक गेन

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
hi: सॉफ़्ट क्लिप -12 dB, 80% मेक-अप गेन

en: Fuzz Box
hi: फ़ज बॉक्स

en: Walkie-talkie
hi: वॉकी-टॉकी

en: Light Crunch Overdrive
hi: थोड़ा क्रंच ओवरड्ऱाइव

en: Heavy Overdrive
hi: भारी ओवरड्ऱाइव

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
hi: तीसरा हारमोनिक (संवादी)

en: Valve Overdrive
hi: वाल्व ओवरड्ऱाइव

en: 2nd Harmonic (Octave)
hi: दूसरा हारमोनिक (सप्तक)

en: Gated Expansion Distortion
hi: गेटेड विस्तार विकृति

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
hi: लेवलर, हल्का, -70dB शोर सतह

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
hi: लेवलर, सामान्य, -70dB शोर सतह

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
hi: लेवलर, भारी, -70dB शोर सतह

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
hi: लेवलर, अधिक भारी, -70dB शोर सतह

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
hi: लेवलर, सबसे भारी, -70dB शोर सतह

en: Half-wave Rectifier
hi: अर्ध-तरंग रेक्टिफायर

en: Full-wave Rectifier
hi: पूर्ण-तरंग रेक्टिफायर

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
hi: पूर्ण-तरंग रेक्टिफायर (DC बंद)

en: Percussion Limiter
hi: ताल सीमक

en: Upper Threshold
hi: ऊपरी पठार

en: Parameter 1
hi: पैरामीटर 1

en: Parameter 2
hi: पैरामीटर 2

en: Number of repeats
hi: दुहराने की संख्या

en: Distortion
hi: विकृति

en: Waveshaping distortion effect
hi: तरंग निर्माण विकृति प्रभाव

en: Distortion type:
hi: विकृति प्रकार :

en: DC blocking filter
hi: DC ब्लॉकिंग फिल्टर

en: Threshold controls
hi: पठार नियंत्रक

en: Parameter controls
hi: पैरामीटर नियंत्रक

en: Clipping level
hi: क्लिपिंग स्तर

en: Drive
hi: ड्राइव

en: Make-up Gain
hi: पूरक गेन

en: Clipping threshold
hi: क्लिपिंग पठार

en: Hardness
hi: हार्डनेस

en: Distortion amount
hi: विकृति परिमाण

en: Output level
hi: आउटपुट स्तर

en: Repeat processing
hi: प्रक्रिया दुहराएं

en: Harmonic brightness
hi: हारमोनिक उभार

en: Levelling fine adjustment
hi: एकसारता महीन परिवर्तन

en: Degree of Levelling
hi: एकसारता का स्तर

en: dB Limit
hi: dB सीमा

en: Wet level
hi: वेट् स्तर

en: Residual level
hi: रेसिड्युअल स्तर

en: (Not Used):
hi: (अप्रयुक्त) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
hi: (-100 से 0 dB) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
hi: (-80 से -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
hi: (0 से 100) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
hi: (0 से 5) :

en: DTMF Tones
hi: DTMF स्वर

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
hi: दोहरी-टोन बहु-आवृत्ति (DTMF) टोन टेलीफोन पर कीपैड द्वारा उत्पन्न आवाज की तरह है

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
hi: DTMF अनुक्रम खाली.
    इस प्रभाव के लिए सभी सेटिंग्स की जांच करें.

en: DTMF &sequence:
hi: DTMF अनुक्रम :

en: &Amplitude (0-1):
hi: तीव्रता (0-1)

en: &Duration:
hi: अंतराल:

en: &Tone/silence ratio:
hi: टोन/मौन अनुपात :

en: Duty cycle:
hi: कर्तव्य चक्र :

en: Tone duration:
hi: स्वर समय:

note: i18n-hint milliseconds
en: %.0f ms
hi: %.0f ms तक

en: Silence duration:
hi: मौन अंतराल :

note: i18n-hint milliseconds
en: %0.f ms
hi: %0.f मिली सेकेंड

en: Echo
hi: गूँज

en: Repeats the selected audio again and again
hi: चुनी हुई ध्वनी को बार-बार दोहराता है

en: Requested value exceeds memory capacity.
hi: यह मूल्य मेमोरी की क्षमता को पार कर जाएगा.

en: &Delay time (seconds):
hi: &विलंब समय (सेकंड) :

en: D&ecay factor:
hi: विलंब कारक :

en: Built-in
hi: अंतर्निहित

en: Presets
hi: पूर्व-निर्धारण

en: Export Effect Parameters
hi: निर्यात प्रभाव पैरामीटर

en: Error Saving Effect Presets
hi: प्रभाव प्रिसेट्स सहेजने में त्रुटि

en: Error writing to file: "%s"
hi: फ़ाइल में लिखने में त्रुटि : "%s"

en: Import Effect Parameters
hi: आयात प्रभाव पैरामीटर

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
hi: %s : वैध प्रिसेट फ़ाइल नहीं है.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
hi: %s : एक अलग प्रभाव, जेनरेटर या विश्लेषक के लिए है.

en: Preparing preview
hi: पूर्वालोकन की तैयारी

en: Previewing
hi: पुर्वालोकन करते हुए

en: Applied effect: %s
hi: लागू प्रभाव : %s

en: Applied command: %s
hi: लागू आदेश : %s

en: Select Preset
hi: पूर्व-निर्धारित को चुनें

en: &Preset:
hi: पूर्व-निर्धारित: (&P)

en: User Presets
hi: उपभोक्ता प्रिसेट

en: Factory Presets
hi: फ़ैक्टरी प्रीसेट

en: Current Settings
hi: वर्तमान सेटिंग्स

en: Factory Defaults
hi: फै़टरी डिफ़ाल्ट्स

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
hi: निम्नलिखित प्रभाव शुरू नहीं किया जा सका :
    
    %s
    
    और जानकारी 'मदद > निदान > लॉग दिखाएँ' में मिल सकती है

en: Effect failed to initialize
hi: प्रभाव आरंभ करने में विफल

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
hi: निम्नलिखित आदेश शुरू करने में विफल :
    
    %s
    
    और जानकारी 'मदद > निदान  > लॉग दिखाएँ' में मिल सकती है

en: Command failed to initialize
hi: आदेश आरंभ करने में विफल

en: &Generate
hi: उत्पत्ति (&G)

en: Enable
hi: सक्रिय

en: Manage presets and options
hi: प्रीसेट और विकल्प प्रबंधित करें

en: Presets && settings
hi: प्रीसेट && सेटिंग्स

en: Start and stop preview
hi: पूर्वावलोकन आरंभ और बंद

en: Preview effect
hi: प्रभाव पूर्वालोकन

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: Stop &Preview
hi: पूर्वावलोकन बंद (&P)

en: &Apply
hi: लागू करें (&A)

en: Save Preset...
hi: पूर्व-निर्धारित संचित करें...

en: Delete Preset
hi: पूर्व-निर्धारित को मिटाएँ

en: Defaults
hi: डिफ़ाल्ट्स

en: Import...
hi: आयात...

en: Export...
hi: निर्यात...

en: Options...
hi: विकल्प...

en: Type: %s
hi: टाइप: %s

en: Name: %s
hi: नाम : %s

en: Version: %s
hi: संस्करण : %s

en: Vendor: %s
hi: व्यापारी : %s

en: Description: %s
hi: विवरण : %s

en: About
hi: हमारे बारे में

en: Are you sure you want to delete "%s"?
hi: क्या आप सचमुच "%s" को मिटाना चाहते हैं?

en: Save Preset
hi: पूर्व-निर्धारित को सहेजें

en: Preset name:
hi: प्रिसेट का नाम :

en: You must specify a name
hi: आप पहले एक नाम बताएं

en: Preset already exists.
    
    Replace?
hi: प्रिसेट पहले से ही मौजूद है
    
    इसे मिटाएं?

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
hi: बी-स्पलाइन

en: Cubic
hi: घन

en: Equalization
hi: इक्वलाइज़ेशन

en: Filter Curve EQ
hi: फ़िल्टर वक्र EQ

en: Graphic EQ
hi: ग्राफ़िक EQ

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
hi: विशेष आवृत्तियों के वॉल्यूम स्तर को समायोजित करता है

en: AM Radio
hi: AM रेडियो

en: Bass Boost
hi: बेस बृद्धि

en: Bass Cut
hi: बेस ह्रास

en: Low rolloff for speech
hi: संवाद के लिए निम्न रॉलऑफ़

en: Telephone
hi: टेलिफ़ोन

en: Treble Boost
hi: ट्रेबल बृद्धि

en: Treble Cut
hi: ट्रेबल ह्रास

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
hi: इस फ़िल्टर वक्र का उपयोग एक मैक्रो में करने के लिए, कृपया एक नया नाम चुनें.
    'संचय/वक्र प्रबंध...' बटन चुनें और 'बेनाम' वक्र का नामकरण करें, उसके बाद उसका प्रयोग करें.

en: Filter Curve EQ needs a different name
hi: फ़िल्टर वक्र EQ को एक अलग नाम की जरूरत है

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
hi: इक्वलाइजेशन लागू करने के लिए, सभी चयनित ट्रैकों का नमूना दर एक ही होना चाहिए.

en: Track sample rate is too low for this effect.
hi: इस प्रभाव के लिए ट्रैक नमूना दर बहुत कम है.

en: Effect Unavailable
hi: प्रभाव अनुपलब्ध

en: Max dB
hi: अधिकतम dB

en: Min dB
hi: न्यूनतम dB

en: &EQ Type:
hi: &EQ प्रकार :

en: Draw Curves
hi: वक्र खींचें

en: &Draw
hi: चित्रांकण (&D)

en: &Graphic
hi: ग्राफ़िक (&G)

en: Interpolation type
hi: अंतर्गणना प्रकार

en: Linear Frequency Scale
hi: रैखिक आवृति मापदंड

en: Li&near Frequency Scale
hi: रेखीय आवृति मापदंड

en: Length of &Filter:
hi: फ़िल्टर की लंबाई:

en: Length of Filter
hi: फ़िल्टर की लंबाई

en: &Select Curve:
hi: वक्र चुनें :(&S)

en: Select Curve
hi: वक्र चुनें

en: S&ave/Manage Curves...
hi: वक्र संचित/प्रबंध करें...

en: Fla&tten
hi: समतल करें (&t)

en: &Invert
hi: उलटें (&I)

en: Show grid lines
hi: ग्रिड रेखाएं दिखाएं

en: Show g&rid lines
hi: ग्रिड रेखाएं दिखाएं (&r)

en: &Processing:
hi: प्रक्रिया चल रही है (&P) :

en: D&efault
hi: डिफ़ाल्ट् (&e)

en: &Bench
hi: बेंच (&B)

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
hi: बेनाम

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
hi: EQ वक्र निम्नलिखित फ़ाइल से लोड करने में त्रुटि :
    %s
    त्रुटि संदेश है :
    %s

en: Error Loading EQ Curves
hi: EQ वक्र लोड करने में त्रुटि

en: Error Saving Equalization Curves
hi: इक्वालाइज़ेशन वक्र संचित करने में त्रुटि

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
hi: मांगा गया वक्र नहीं मिला, 'बेनाम' का प्रयोग करते हैं

en: Curve not found
hi: वक्र नहीं मिला

en: Manage Curves List
hi: वक्र सूची प्रबंध

en: Manage Curves
hi: वक्र प्रबंधन

en: &Curves
hi: वक्र (&C)

en: Curve Name
hi: वक्र का नाम

en: D&elete...
hi: मिटाएं... (&e)

en: &Get More...
hi: और पाएं...(&G)

en: De&faults
hi: डिफ़ाल्ट

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
hi: 'बेनाम' को नाम दें ताकि नई प्रविष्टि को संचित कर सकें.
    'ठीक' बटन सभी परिवर्तनों को संचित करता है,  जबकि 'रद्द करें'  कुछ भी नहीं.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
hi: 'बेनाम' हमेशा सूची में सबसे नीचे रहता है

en: 'unnamed' is special
hi: 'बेनाम' विशिष्ट है

en: Rename '%s' to...
hi: '%s' को नया नाम दें...

en: Rename...
hi: पुनः नामकरण ...

en: Rename '%s'
hi: '%s' को नया नाम दें

en: Name is the same as the original one
hi: नाम मूल नाम के समान है

en: Same name
hi: वही नाम

en: Overwrite existing curve '%s'?
hi: उपस्थित वक्र '%s' को मिटाकर लिखें?

en: Curve exists
hi: वक्र मौजूद है

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
hi: आप 'बेनाम' वक्र को मिटा नहीं सकते.

en: Can't delete 'unnamed'
hi: 'बेनाम' को मिटाया नहीं जा सकता

en: Delete '%s'?
hi: मिटाएं '%s'?

en: Confirm Deletion
hi: मिटाने के लिए संपुष्टी दें

en: Delete %d items?
hi: %d वस्तुओं को मिटाएं?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
hi: आप 'बेनाम' वक्र को मिटा नहीं सकते, यह विशिष्ट है.

en: Choose an EQ curve file
hi: EQ वक्र फ़ाइल चुनें

en: Export EQ curves as...
hi: EQ वक्रों का निर्यात इस नाम से...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
hi: आप 'बेनाम' वक्र को मिटा नहीं सकते, यह विशिष्ट है.

en: Cannot Export 'unnamed'
hi: 'बेनाम' का निर्यात संभव नहीं

en: %d curves exported to %s
hi: %d वक्र %s को निर्यात किया

en: Curves exported
hi: वक्र निर्यातित

en: No curves exported
hi: किसी वक्र का निर्यात नहीं हुआ

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
hi: बेंचमार्क समय :
    आरंभिक : %s
    डिफ़ाल्ट सेगमेन्टेड : %s
    डिफ़ाल्ट थ्रेडेड : %s
    SSE : %s
    SSE थ्रेडेड : %s

en: Fade In
hi: बढ़ते हुए

en: Fade Out
hi: घटते हुए

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
hi: चयनित ऑडियो पर रेखीय धुंध घटते-हुए लागू करता है

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
hi: चयनित ऑडियो पर रेखीय रूप से घटते-हुए लागू करता है

en: Find Clipping
hi: कतरन ढूंढें

en: Creates labels where clipping is detected
hi: जहां क्लिपिंग का पता चला है वहाँ नामपट्टी लगाता है

en: Clipping
hi: कतरन

en: &Start threshold (samples):
hi: आरंभिक परिसीमा (नमूने) :

en: St&op threshold (samples):
hi: रुकने की सीमा (नमूने) :

en: There is not enough room available to generate the audio
hi: ऑडियो सृजन के लिए पर्याप्त जगह नहीं है

en: Invert
hi: उलटें

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
hi: ऑडियो नमूनो को ऊपर-से-नीचे पलटकर उनकी पोलैरिटी उलटता है

en: Builtin Effects
hi: अंतर्निहित प्रभाव

en: Provides builtin effects to Audacity
hi: Audacity में अंतर्निहित प्रभाव प्रदान करता है

en: Unknown built-in effect name
hi: बेनाम अंतर्निर्मित प्रभाव

en: perceived loudness
hi: आभासित  लाउडनेस

en: Loudness Normalization
hi: लाउडनेस नॉरमलाइजेशन

en: Sets the loudness of one or more tracks
hi: एक या एक से अधिक ट्रैकों का लाउडनेस नियत करता है

en: Normalizing Loudness...
hi: लाउडनेस को सामान्य करना ...

en: Analyzing: %s
hi: विश्लेषण कर रहे हैं: %s

en: Processing: %s
hi: प्रक्रिया चल रही है : %s

en: &Normalize
hi: नियमित करें

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
hi: लाऊडनेस LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
hi: स्टीरियो चैनलों को स्वतंत्र रूप से नॉरमलाइज करें

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
hi: मोनो को दोहरे-मोनो के रूप में मानें (अनुशंसित)

en: (Maximum 0dB)
hi: (अधिकतम 0dB)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
hi: सफ़ेद

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
hi: गुलाबी

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
hi: ब्राउनियन

en: Noise
hi: शोर

en: Generates one of three different types of noise
hi: शोर के तीन अलग प्रकार में से एक उत्पन्न करता है

en: &Noise type:
hi: शोरगुल प्रकार :

en: Median
hi: मध्य

en: Second greatest
hi: दूसरा सबसे बड़ा

en: Old
hi: पुराना

en: Noise Reduction
hi: शोर घटाना

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
hi: पृष्ठभूमि के शोर को  हटाता है जिसमें पंखे, टेप शोर, या hums जैसे शोर आम हैं

en: Steps per block are too few for the window types.
hi: प्रति ब्लॉक चरणों की संख्या इस प्रकार के विंडो के लिए बहुत कम है.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
hi: प्रति ब्लॉक चरणों की संख्या विंडो के आकार से ज्यादा नहीं हो सकता.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
hi: प्रति विंडो चार से अधिक चरणों के लिए माध्य विधि लागू नहीं किया गया है.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
hi: आपको चरण 1 और 2 के लिए विंडो आकार एक समान निर्दिष्ट करना होगा.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
hi: चेतावनी : विंडो प्रकार प्रोफ़ाइलिंग के समान नहीं है.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
hi: सभी शोर प्रोफाइल डेटा का नमूना दर एक बराबर होना चाहिए.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
hi: शोर प्रोफाइल का नमूना दर संसाधित की जाने वाली ध्वनि से मेल खाना चाहिए.

en: Selected noise profile is too short.
hi: चयनित शोर प्रोफाइल बहुत छोटा है.

en: &Noise reduction (dB):
hi: शोर में कमी (dB):

en: Noise reduction
hi: शोर घटाना

en: &Sensitivity:
hi: संवेदनशीलता :

en: Sensitivity
hi: संवेदनशीलता

en: Attac&k time (secs):
hi: ऊठान समय (सेकेंड):

en: Attack time
hi: ऊठान समय

en: R&elease time (secs):
hi: ढलान समय (सेकेंड):

en: Release time
hi: ढलान समय

en: &Frequency smoothing (bands):
hi: आवृति (&F) एकसारता (पट्टी) :

en: Frequency smoothing
hi: आवृति एकसार कर रहे हैं

en: Sensiti&vity (dB):
hi: संवेदनशीलता (dB):

en: Old Sensitivity
hi: पूर्व संवेदनशीलता

en: Step 1
hi: चरण 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
hi: कुछ सेकंड केवल शोर चुनें, जिससे Audacity को पता चले कि क्या फ़िल्टर कर बाहर निकालना है,
     तब शोर-प्रोफाइल-प्राप्त-करें को क्लिक करें :

en: &Get Noise Profile
hi: शोर प्रोफ़ाईल लें (&G)

en: Step 2
hi: चरण 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
hi: पूरी ऑडियो चुनें जिसे आप फ़िल्टर करना चाहते हैं, फिर कितना शोर आप फ़िल्टर
    कर निकालना चाहते हैं उसे चुनें, और फिर शोर हटाने के लिए 'ठीक है' पर क्लिक करें.

en: Noise:
hi: शोर :

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
hi: कम करें (&d)

en: &Isolate
hi: अलग करें (&I)

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound. Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
hi: शेष (&u)

en: Advanced Settings
hi: उन्नत सेटिंग्स

en: &Window types:
hi: विंडो प्रकार (&W) :

en: Window si&ze:
hi: विंडो का आकार(&s) :

en: 2048 (default)
hi: 2048 - (डिफ़ाल्ट)

en: S&teps per window:
hi: पायदान प्रति विंडो (&t)

en: 4 (default)
hi: 4 (डिफ़ाल्ट)

en: Discrimination &method:
hi: पक्षपात विधि :

en: Noise Removal
hi: शोर हटाना

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
hi: पृष्ठभूमि के स्थिर शोर को  हटाता है जैसे कि पंखे, टेप शोर, या hums

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
hi: पूरी ऑडियो चुनें जिसे आप फ़िल्टर करना चाहते हैं, फिर कितना शोर आप फ़िल्टर
    कर निकालना चाहते हैं यह चुनें, और फिर शोर हटाने के लिए 'ठीक है' पर क्लिक करें.

en: Noise re&duction (dB):
hi: शोर में कमी (dB):

en: &Sensitivity (dB):
hi: &संवेदनशीलता (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
hi: आवृति (&e) एकसारता (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
hi: चढ़ाई/उतराई समय (सेकेंड):

en: Attack/decay time
hi: चढ़ाई/उतराई समय

en: Re&move
hi: हटाएं (&m)

en: Normalize
hi: नॉरमलाइज़

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
hi: एक या अधिक ट्रैकों के शिखर आयाम सेट करता है

en: Removing DC offset and Normalizing...
hi: DC ऑफसेट को हटाते हुए सामान्य कर रहे हैं...

en: Removing DC offset...
hi: DC offset हटा रहे हैं...

en: Normalizing without removing DC offset...
hi: DC ऑफसेट हटाए बिना सामान्य कर रहे हैं...

en: Not doing anything...
hi: कुछ भी नहीं कर रहे हैं...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
hi: स्टीरियो युगल के पहले ट्रैक का विश्लेषण चल रहा है: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
hi: स्टीरियो युगल के दूसरे ट्रैक का विश्लेषण चल रहा है : %s

en: Processing stereo channels independently: %s
hi: स्टीरियो चैनल को स्वतंत्र रूप से सामान्य कर रहे हैं : %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
hi: स्टीरियो युगल के पहले ट्रैक की प्रक्रिया चल रही हैं : %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
hi: स्टीरियो युगल के दूसरे ट्रैक की प्रक्रिया चल रही हैं : %s

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
hi: डीसी ऑफसेट हटाएं ( लंबवत 0.0 पर केंद्रित करें)

en: &Normalize peak amplitude to
hi: अधिकतम ऐम्पलिच्यूड को यहाँ तक सामान्य करें

en: Peak amplitude dB
hi: पीक ऐम्पलिच्यूड dB

en: N&ormalize stereo channels independently
hi: स्वतंत्र रूप से स्टीरियो चैनलों को सामान्य करें

en: Paulstretch
hi: पॉलस्ट्रेच

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
hi: केवल एक चरम समय-खिंचाव या "stasis" प्रभाव के लिए पॉलस्ट्रेच का प्रयोग करें

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
hi: विस्तार गुणांक :

en: &Time Resolution (seconds):
hi: समय रिजल्यूशन (सेकंड) :

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
hi: ऑडियो का चयन पूर्वावलोकन करने के लिए बहुत छोटा है
    
    ऑडियो चयन को न्यूनतम %.1f सेकेंड तक बढ़ाने का प्रयास करें,
    या 'समय रिजोल्यूशन' को %.1f सेकेंड से भी कम करें.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
hi: पूर्वावलोकन करने में असमर्थ.
    
    वर्तमान ऑडियो चयन के लिए, अधिकतम
    'समय रिजोल्यूशन' %.1f सेकंड है.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
hi: चयन के लिए 'समय रिजोल्यूशन' बहुत बड़ा है
    
    ऑडियो चयन न्यूनतम %.1f सेकेंड तक बढ़ाने का प्रयास करें, या समय रिजोल्यूशन को %.1f सेकेंड से भी कम करें.

en: Phaser
hi: फ़ेज़र

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
hi: मूल संकेत के साथ चरण-स्थानांतरित संकेतों को जोड़ती है

en: &Stages:
hi: चरण :

en: Stages
hi: चरण

en: &Dry/Wet:
hi: सूखा/गीला (&D):

en: Dry Wet
hi: सूखा गीला

en: LFO Freq&uency (Hz):
hi: LFO आवृति (&u) (Hz):

en: LFO frequency in hertz
hi: LFO आवृति हर्टज़् में

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
hi: LFO शुरूआती(&r) फ़ेज (डिग्री):

en: LFO start phase in degrees
hi: LFO शुरूआती फ़ेज डिग्री में

en: Dept&h:
hi: गहराई (&h):

en: Depth in percent
hi: गहराई प्रतिशत में

en: Feedbac&k (%):
hi: प्रतिक्रिया (&k) (%):

en: Feedback in percent
hi: प्रतिक्रिया प्रतिशत में

en: &Output gain (dB):
hi: आउटपुट गेन (dB):

en: Output gain (dB)
hi: आउटपुट गेन (dB)

en: Repair
hi: मरम्मत

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
hi: एक या अधिक ट्रैकों के शिखर आयाम सेट करता है

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
hi: मरम्मत प्रभाव का इस्तेमाल क्षतिग्रस्त ऑडियो (128 नमूने तक) के बहुत छोटे खंडों पर होना चाहिए.
    
    दृश्य बड़ा करें और मरम्मत के लिए एक सेकेंड से छोटे अंश का चयन करें.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
hi: मरम्मत का काम चयन-क्षेत्र से बाहर के ऑडियो डेटा का उपयोग करके होता है.
    
    कृपया एक क्षेत्र का चयन करें जो कि ऑडियो को किसी एक तरफ छूता हो.
    
    आसपास के ज्यादा ऑडियो होने से यह बेहतर प्रदर्शन करता है.

en: Repeat
hi: दुहराएं

en: Repeats the selection the specified number of times
hi: चयन को निर्धारित बार दोहराता है

en: &Number of repeats to add:
hi: दोहराए जाने की संख्या :

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
hi: नवीन चयन लंबाई : दिन:घंटे:मिनट:सेकेंड

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
hi: नवीन चयन लंबाई : दिन:घंटे:मिनट:सेकेंड

en: Current selection length: %s
hi: वर्तमान चयन की लंबाई : %s

en: New selection length: %s
hi: नवीन चयन लंबाई : %s

en: Warning: No repeats.
hi: चेतावनी : दोहराया नहीं जाएगा.

en: Vocal I
hi: गायन 1

en: Vocal II
hi: गायन 2

en: Bathroom
hi: स्नानागार

en: Small Room Bright
hi: छोटा प्रकाशित कक्ष

en: Small Room Dark
hi: छोटा अंधेरा कक्ष

en: Medium Room
hi: मध्याकार कमरा

en: Large Room
hi: बड़ा कमरा

en: Church Hall
hi: चर्च हॉल

en: Cathedral
hi: गिरजाघर

en: Reverb
hi: गूँज

en: Adds ambience or a "hall effect"
hi: माहौल या एक "हॉल प्रभाव" जोड़ता है

en: &Room Size (%):
hi: कमरे का आकार (%):

en: &Pre-delay (ms):
hi: पूर्व-विलंब (ms):

en: Rever&berance (%):
hi: गूँजना (%):

en: Da&mping (%):
hi: डैम्पिंग (%):

en: Tone &Low (%):
hi: निम्न स्वर (%):

en: Tone &High (%):
hi: उच्च स्वर (%):

en: Wet &Gain (dB):
hi: वेट गेन (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
hi: ड्राई गेन (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
hi: स्टिरियो विस्तार (%):

en: Wet O&nly
hi: केवल वेट्

en: Reverse
hi: पलटना

en: Reverses the selected audio
hi: चुनी हुई ध्वनी को उल्टा करता है

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
hi: SBSMS समय / सुर विस्तार

note: i18n-hint: Butterworth is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Butterworth
hi: बटरवर्थ

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
hi: चेबीशेव टाईप I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
hi: चेबीशेव टाईप II

en: Lowpass
hi: निम्न प्रवेश

en: Highpass
hi: उच्च प्रवेश

en: Classic Filters
hi: क्लासिक फ़िल्टर

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
hi: IIR फिल्टर लगाता है जो कि एनालॉग फिल्टर की नकल करता है

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
hi: फिल्टर लगाने के लिए, सभी चयनित ट्रैकों का नमूना दर एक ही होना चाहिए.

en: &Filter Type:
hi: फ़िल्टर प्रकार :

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
hi: क्रम :

en: &Passband Ripple:
hi: पासबैंड लहर :

en: Passband Ripple (dB)
hi: पासबैंड लहर (dB)

en: &Subtype:
hi: उप-प्रकार :

en: Cutoff (Hz)
hi: सीमा (Hz)

en: C&utoff:
hi: सीमा :

en: Minimum S&topband Attenuation:
hi: न्यूनतम स्टॉपबैंड क्षीणन :

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
hi: न्यूनतम स्टॉपबैंड क्षीणन (dB)

en: Align MIDI to Audio
hi: मिडी का ताल-मेल ऑडियो से

en: Frame Period:
hi: फ़्रेम अवधि :

en: Frame Period
hi: फ़्रेम अवधि

en: Window Size:
hi: झरोखे का आकार :

en: Window Size
hi: झरोखे का आकार

en: Force Final Alignment
hi: अंतिम संरेखन

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
hi: शुरुआत और अंत में चुप्पी पर ध्यान न दें

en: Silence Threshold:
hi: मौन शिखर:

en: Silence Threshold
hi: मौन शिखर

en: Use Defaults
hi: डिफ़ाल्ट का प्रयोग करें

en: Restore Defaults
hi: डिफ़ाल्ट पर लाएं

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
hi: शांति

en: Creates audio of zero amplitude
hi: शून्य आयाम का ऑडियो बनाता है

en: Stereo To Mono
hi: स्टिरियो से मोनो

en: Converts stereo tracks to mono
hi: स्टिरियो ट्रैक को मोनो में बदलता है

en: Resampling left channel
hi: बाएं चैनल के नमूने लेते हैं

en: Resampling right channel
hi: दाएं चैनल के नमूने लेते हैं

en: Mixing down to mono
hi: मोनो के लिए मिश्रण

en: Sliding Stretch
hi: स्लाइडिंग विस्तार

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
hi: टेम्पो तथा/ या पिच के निरंतर परिवर्तन की अनुमति देता है

en: Initial Tempo Change (%)
hi: आरंभिक गति परिवर्तन(%)

en: Final Tempo Change (%)
hi: अंतिम गति परिवर्तन(%)

en: Initial Pitch Shift
hi: आरंभिक पिच शिफ्ट

en: (&semitones) [-12 to 12]:
hi: (अर्धस्वर) [-12 to 12] :

en: (%) [-50 to 100]:
hi: (%) [-50 से 100]:

en: Final Pitch Shift
hi: अंतिम पिच शिफ्ट

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
hi: (अर्धस्वर) [-12 to 12] :

en: Logarithmic
hi: लॉगरिद्मिक

en: Square
hi: वर्ग

en: Sawtooth
hi: आरीदाँत

en: Square, no alias
hi: वर्ग, बिना उपनाम

[ctx: waveform]
en: Triangle
hi: त्रिभुज

en: Chirp
hi: सीटी

en: Tone
hi: स्वर

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
hi: चार प्रकार में से एक आरोह या अवरोह में स्वर उत्पन्न करता है

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
hi: चार प्रकार में से एक निरंतर आवृत्ति स्वर उत्पन्न करता है

en: &Waveform:
hi: तरंग रुप :

en: &Frequency (Hz):
hi: फ्रीक्वेंसी (Hz):

en: Frequency Hertz Start
hi: आरंभिक आवृति हर्टज़

en: Frequency Hertz End
hi: अंतिम आवृति हर्टज़

en: Amplitude Start
hi: आरंभिक आयाम

en: Amplitude End
hi: अंतिम आयाम

en: I&nterpolation:
hi: अंतरवेषण :

en: Truncate Detected Silence
hi: पता चलने वाली चुप्पी हटाएं

en: Compress Excess Silence
hi: अतिरिक्त मौन हटाएं

en: Truncate Silence
hi: चुप्पी हटाएं

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
hi: जहां मात्रा एक निर्धारित स्तर से नीचे है यह स्वत: रास्ते की लंबाई कम कर देता है

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
hi: स्वतंत्र रूप से छंटनी करते समय, प्रत्येक सिंक-लॉक ट्रैक समूह में केवल एक चुनिंदा ऑडियो ट्रैक हो सकता है.

en: Detect Silence
hi: चुप्पी पता करें

en: Tr&uncate to:
hi: यहाँ तक काटें :

en: C&ompress to:
hi: यहाँ तक संपीड़ित करें :

en: Trunc&ate tracks independently
hi: ट्रैकों को स्वतंत्र रूप से  काटें

en: VST Effects
hi: VST प्रभाव

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
hi: Audacity में VST प्रभाव इस्तेमाल करने की क्षमता जोड़ता है.

en: Could not load the library
hi: लाइब्रेरी को लोड नहीं किया जा सका

en: VST Effect Options
hi: VST प्रभाव विकल्प

en: Buffer Size
hi: बफ़र आकार

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
hi: बफर आकार प्रत्येक पुनरावृत्ति पर प्रभाव के लिए भेजे गए नमूनों की संख्या को नियंत्रित करता है. छोटे मान धीमी प्रक्रिया का कारण बनेंगे तथा कुछ प्रभावों को ठीक से काम करने के लिए 8192 नमूनों या उससे कम की आवश्यकता होगी. हालांकि अधिकांश प्रभाव बड़े बफ़र्स को स्वीकार कर सकते हैं और उनका उपयोग करने से प्रसंस्करण समय बहुत कम हो जाएगा.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
hi: &बफ़र आकार (8 से 1048576 नमूनों तक) :

en: Latency Compensation
hi: विलंबता भरपाई

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
hi: उनके प्रसंस्करण के समय, कुछ VST प्रभावों को ऑडियो को Audacity में लौटने में विलंब करनी चाहिए. जब इस देरी की भरपाई नहीं होती है, तो आप देखेंगे कि ऑडियो में छोटी चुप्पी डाली गई है. इस विकल्प को सक्षम करने से यह भरपाई हो जाएगी, लेकिन यह सभी VST प्रभावों के लिए काम नहीं भी कर सकता है.

en: Enable &compensation
hi: भरपाई सक्रिय (&c)

en: Graphical Mode
hi: ग्राफिकल मोड

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hi: प्रभावप्रभावअधिकांश VST प्रभाव पैरामीटर मान सेट करने के लिए एक ग्राफिक इंटरफ़ेस दिया गया है. एक बुनियादी केवल टेक्स्ट विधि भी उपलब्ध है. इस प्रभाव को प्रभावी बनाने के लिए फिर से खोलें.

en: Enable &graphical interface
hi: ग्राफिकल इंटरफ़ेस सक्षम करें (&g)

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
hi: ऑडियो प्रवेश : %d, ऑडियो निकास : %d

en: Save VST Preset As:
hi: VST प्रिसेट सहेजें, इस नाम से:

en: Standard VST bank file
hi: मानक VST बैंक फ़ाइल

en: Standard VST program file
hi: मानक VST प्रोग्राम फ़ाइल

en: Audacity VST preset file
hi: Audacity VST पूर्व निर्धारित फ़ाइल

en: Unrecognized file extension.
hi: अन्जान फ़ाइल एक्सटेंशन.

en: Error Saving VST Presets
hi: VST प्रिसेट्स सहेजने में त्रुटि

en: Load VST Preset:
hi: VST प्रिसेट लाएं :

en: VST preset files
hi: VST पूर्व निर्धारित फ़ाइलें

en: Error Loading VST Presets
hi: VST प्रिसेट लोड करने में त्रुटि

en: Unable to load presets file.
hi: प्रिसेट फ़ाइल लोड नहीं किया जा सका.

en: Effect Settings
hi: प्रभाव सेटिंग्स

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
hi: प्रिसेट्स फ़ाइल लो़ड करते समय मेमोरी उपलब्ध कराने में विफल.

en: Unable to read presets file.
hi: प्रिसेट फ़ाइल पढ़ नहीं सका.

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
hi: यह पैरामीटर फाइल %s से सहेजा गया था. जारी रखें?

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
hi: उपश्रेणियाँ :%s

en: Save VST3 Preset As:
hi: VST3 प्रीसेट को इस रूप में सहेजें :

en: VST3 preset file
hi: VST3 प्रीसेट फ़ाइल

note: i18n-hint: VST3 preset export error
en: Cannot open file
hi: फ़ाइल नहीं खुल रही

en: Failed to save VST3 preset to file
hi: VST3 प्रीसेट को फ़ाइल में सहेजने में विफल

en: Load VST3 preset:
hi: VST3 प्रीसेट लोड करें :

en: Cannot open VST3 preset file %s
hi: VST3 प्रीसेट फ़ाइल %s नहीं खोल सकता

en: Unable to apply VST3 preset file %s
hi: VST3 प्रीसेट फ़ाइल %s लागू करने में असमर्थ

en: VST3 Effects
hi: VST3 प्रभाव

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
hi: Audacity में VST3 प्रभावों का उपयोग करने की क्षमता जोड़ता है.

en: VST3 module error: %s
hi: VST3 मॉड्यूल त्रुटि : %s

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
hi: उनके प्रसंस्करण के भाग के रूप में, कुछ VST3 प्रभावों को  को Audacity में ऑडियो वापस करने में देरी करनी चाहिए. जब आप इस देरी की भरपाई नहीं करते हैं, तो आप देखेंगे कि ऑडियो में छोटी-छोटी चुप्पी डाली गई है. इस विकल्प को सक्षम करने से वह भरपाई मिलेगी, लेकिन हो सकता है कि यह सभी VST3 प्रभावों के लिए काम न करे.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hi: अधिकांश VST3 प्रभावों में पैरामीटर के मान को सेट करने के लिए एक ग्राफिकल इंटरफ़ेस होता है. एक  केवल मूल टेक्स्ट विधि भी उपलब्ध है. इसके प्रभावी होने के लिए प्रभाव को फिर से खोलें.

en: Wahwah
hi: वा-वा

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
hi: शीघ्र स्वर गुणवत्ता परिवर्तन, 1970 के लोकप्रिय गिटार संगीत की तरह

en: Dept&h (%):
hi: गहराई (&h) (%):

en: Reso&nance:
hi: संनाद (&n):

en: Resonance
hi: संनाद

en: Wah Frequency Offse&t (%):
hi: Wah आवृत्ति ऑफसेट (&t) (%):

en: Wah frequency offset in percent
hi: Wah आवृत्ति ऑफसेट प्रतिशत में

en: Failed to encode preset from "%s"
hi: "%s" में से प्रिसेट एनकोड नहीं कर सका

en: Unable to store preset in config file
hi: कॉन्फ़िग फ़ाइल में प्रिसेट संग्रहीत करने में असमर्थ

en: Export Audio Unit Preset As %s:
hi: ऑडियो यूनिट प्रिसेट निर्यात करें, %s नाम से :

en: Standard Audio Unit preset file
hi: मानक ऑडियो यूनिट प्रिसेट फ़ाइल

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
hi: प्रिसेट "%s" निर्यात नहीं किया जा सका 
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
hi: आडियो युनिट प्रिसेट निर्यात करें

en: Import Audio Unit Preset As %s:
hi: %s ऑडियो यूनिट प्रिसेट आयात करें :

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
hi: प्रिसेट "%s" आयात नहीं किया जा सका 
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
hi: आडियो युनिट प्रिसेट आयात करें

en: Couldn't open "%s"
hi: "%s" खोला नहीं जा सका

en: Failed to write XML preset to "%s"
hi: XML प्रिसेट को "%s" में लिखने विफल

en: Unable to read the preset from "%s"
hi: "%s" में से प्रिसेट नहीं पढ़ सका.

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
hi: ऑडियो युनिट

en: Audio Unit Effect Options
hi: आडियो युनिट प्रभाव विकल्प

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
hi: उनके प्रसंस्करण के समय, कुछ ऑडियो यूनिट प्रभावों को ऑडियो को Audacity में लौटने में विलंब करनी चाहिए. जब इस देरी की भरपाई नहीं होती है, तो आप देखेंगे कि ऑडियो में छोटी चुप्पी डाली गई है. इस विकल्प को सक्षम करने से यह भरपाई हो जाएगी, लेकिन यह सभी ऑडियो यूनिट प्रभावों के लिए काम नहीं भी कर सकता है.

en: User Interface
hi: उपभोक्ता इंटरफ़ेस

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
hi: यदि ऑडियो यूनिट द्वारा उपलब्ध हो तो ग्राफिकल इंटरफ़ेस का उपयोग करने के लिए "पूर्ण" का चयन करें. सिस्टम में उपलब्ध जेनेरिक इंटरफ़ेस का उपयोग करने के लिए "सामान्य" का चयन करें. केवल टेक्सट् के लिए "बेसिक" चुनें. इसे प्रभावी करने के लिए प्रभाव को फिर से खोलें.

en: Select &interface
hi: इंटरफेस चुनें

en: Full
hi: पूर्ण

en: Generic
hi: सामान्य

en: Basic
hi: सरल

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
hi: आडियो युनिट प्रभाव

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
hi: Audacity में ऑडियो यूनिट प्रभाव  का समर्थन प्रदान करता है

en: Could not find component
hi: पुर्जा नहीं मिला

en: Could not initialize component
hi: पुर्जा इनिशियलाइज नहीं कर सका

en: Failed to decode "%s" preset
hi: पूर्वनिर्धारित "%s" का कूटानुवाद विफल

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
hi: पूर्वनिर्धारित "%s" को आंतरिक प्रारूप में बदलने में विफल

en: Failed to create property list for "%s" preset
hi: पूर्वनिर्धारित "%s" के लिये विशेषता सूची बनाने में विफल

en: Failed to set class info for "%s" preset
hi: "%s" प्रिसेट के लिए वर्ग जानकारी निर्धारित करने में विफल

en: Failed to set preset name
hi: प्रिसेट नाम सेट करने में विफल

en: Failed to retrieve preset content
hi: प्रिसेट सामग्री प्राप्त करने में विफल

en: Failed to convert property list to XML data
hi: विशेषता सूची को XML डेटा रूपांतरण में विफल

en: XML data is empty after conversion
hi: रूपांतरण के बाद XML डेटा खाली है

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
hi: LADSPA प्रभाव

en: Provides LADSPA Effects
hi: LADSPA प्रभाव प्रदान करता है

en: Audacity no longer uses vst-bridge
hi: Audacity अब vst-bridge का प्रयोग नहीं करता

en: LADSPA Effect Options
hi: LADSPA प्रभाव विकल्प

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
hi: उनके प्रसंस्करण के भाग के रूप में, कुछ LADSPA प्रभावों को Audacity में ऑडियो लौटने में देरी करनी चाहिए. जब इस देरी की भरपाई नहीं होती है, तो आप देखेंगे कि ऑडियो में छोटी चुप्पी डाली गई है. इस विकल्प को सक्षम करने से वह मुआवजा मिल जाएगा, लेकिन यह सभी LADSPA प्रभावों के लिए काम नहीं कर सकता है.

note: i18n-hint: An item name introducing a value, which is not part of the string but appears in a following text box window; translate with appropriate punctuation
en: %s:
hi: %s :

en: Effect Output
hi: प्रभाव आउटपुट

en: Couldn't instantiate effect
hi: प्रभाव को लागू नहीं किया जा सका

en: LV2 Effect Settings
hi: LV2 प्रभाव सेटिंग्स

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
hi: बफर आकार (8 से %d) नमूने :

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
hi: उनके प्रसंस्करण के हिस्से के रूप में, कुछ LV2 प्रभावों को ऑडियो को Audacity में लौटने में देरी करनी चाहिए. जब इस देरी की भरपाई नहीं होती है, तो आप देखेंगे कि ऑडियो में छोटी चुप्पी डाली गई है. इस सेटिंग को सक्षम करने से वह मुआवजा मिलेगा, लेकिन यह सभी LV2 प्रभावों के लिए काम नहीं कर सकता है.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hi: LV2 प्रभाव में पैरामीटर मान सेट करने के लिए एक ग्राफिकल इंटरफ़ेस हो सकता है. एक मूल केवल-टेक्स्ट् विधि भी उपलब्ध है. इसके लिए प्रभाव को फिर से खोलें.

en: Generator
hi: सृजनकर्ता

en: LV2 Effects
hi: LV2 प्रभाव

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
hi: Audacity में LV2  का समर्थन प्रदान करता है

en: Nyquist Effects
hi: Nyquist प्रभाव

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
hi: Audacity में Nyquist प्रभाव का समर्थन प्रदान करता है

en: Applying Nyquist Effect...
hi: Nyquist प्रभाव लगाना...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
hi: Nyquist कार्यकर्ता

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
hi: विकारयुक्त Nyquist प्लग-इन हेडर

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
hi: 'स्पेक्ट्रल' प्रभाव लागू करने से पहले
    ट्रैक स्पेक्ट्रोग्राम दृश्य को सक्षम करें.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
hi: 'स्पेक्ट्रल प्रभाव' का उपयोग करने के लिए, ट्रैक स्पेक्ट्र्रोग्राम सेटिंग में 'स्पेक्ट्रल चयन' सक्षम करें और आवृत्ति रेंज का चयन करें जिस पर प्रभाव कार्य करेगा.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
hi: त्रुटि: फ़ाइल "%s" हेडर में निर्दिष्ट है लेकिन प्लग-इन पथ में नहीं मिला.

en: Audio selection required.
hi: ऑडियो चयन आवश्यक है.

en: Nyquist Error
hi: Nyquist त्रुटि

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
hi: क्षमा करें, प्रभाव को स्टीरियो ट्रैकों पर लागू नहीं किया जा सकता, जहाँ ट्रैक मेल नहीं खाते.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
hi: चयन Nyquist कोड के लिए बहुत लंबा है.
    अधिकतम चयन की अनुमति है %ld नमूने
    (44100 Hz  नमूना दर पर लगभग %.1f घंटे).

en: Debug Output:
hi: त्रुटिसुधार आउटपुट:

en: Processing complete.
hi: प्रक्रिया पूरी हुई.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
hi: ';type tool' प्रभाव Nyquist से ऑडियो वापस नहीं कर सकता.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
hi: ';type tool' प्रभाव Nyquist से लेबल वापस नहीं कर सकता.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
hi: %s से nyx_error लौटाया गया.

en: plug-in
hi: प्लग-इन

en: Nyquist returned a list.
hi: Nyquist ने एक सूची वापस की.

en: Nyquist returned the value: %f
hi: Nyquist ने यह मूल्य लौटाया :%f

en: Nyquist returned the value: %d
hi: Nyquist ने यह मूल्य लौटाया : %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
hi: Nyquist ने बहुत से ऑडियो चैनलों को लौटाया.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
hi: Nyquist ने एक ऑडियो चैनल को एक सरणी में लौटाया.

en: Nyquist returned an empty array.
hi: Nyquist ने एक खाली सारणी लौटाया.

en: Nyquist returned nil audio.
hi: Nyquist ने रिक्त ऑडियो लौटाया.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
hi: [चेतावनी : Nyquist ने अमान्य UTF-8 स्ट्रिंग लौटाया, यहाँ लैटिन-1 के रूप में परिवर्तित किया गया]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
hi: ऑडेसिटी का यह संस्करण %ld समर्थन के साथ तैयार नहीं किया गया

en: Could not open file
hi: फ़ाइल खोल नहीं सका

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
hi: आपका कोड SAL के सिंटेक्स की तरह दिखता है, लेकिन वहाँ कोई वापसी निर्देश नहीं है.
    SAL के लिए, एक वापसी निर्देश का उपयोग करें जैसे कि :
    	return *track* * 0.1
    या LISP के लिए, एक खुले कोष्ठक से आरंभ करें जैसे कि :
    	(mult *track* 0.1)

en: Error in Nyquist code
hi: Nyquist कोड में त्रुटि

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
hi: प्रोग्रामिंग भाषा पता लगाने में असमर्थ

en: "%s" is not a valid file path.
hi: "%s" वैध फ़ाइल पथ नहीं है.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
hi: जोड़ीदार उद्धरण चिन्ह नहीं मिला
    %s

en: Enter Nyquist Command:
hi: Nyquist आदेश दें:

en: &Load
hi: लागू करें (&L)

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
hi: Nyquist स्क्रिप्ट

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
hi: Lisp स्क्रिप्ट

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
hi: वर्तमान प्रोग्राम संशोधित किया गया है.
    परिवर्तनों को छोड़ दें?

en: File could not be loaded
hi: फ़ाइल लोड नहीं किया जा सका

en: File could not be saved
hi: फ़ाइल को संचित नहीं कर सका

en: Value range:
    %s to %s
hi: मूल्य रेंज:
    %s से %s

en: Value Error
hi: मूल्य त्रुटि

en: Select a file
hi: एक फ़ाइल चुनें

en: Save file as
hi: फ़ाइलों को ऐसे सहेजें

en: untitled
hi: बेनाम

en: Vamp Effects
hi: Vamp प्रभाव

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
hi: Audacity में Vamp प्रभाव का समर्थन प्रदान करता है

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
hi: क्षमा करें, Vamp प्लग-इन प्रभाव उन स्टीरियो ट्रैक पर लागू नहीं किया जा सकता, जहाँ ट्रैक मेल नहीं खाते.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
hi: क्षमा करें, Vamp प्लग-इन लोड करने में विफल रहा.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
hi: क्षमा करें, Vamp प्लग-इन की शुरूआत करने में विफल.

en: Plugin Settings
hi: प्लगइन सेटिग्स

en: Program
hi: कार्यक्रम

en: No format specific options
hi: कोई प्रारूप विशिष्ट विकल्प नहीं

en: Export Audio
hi: औडियो निर्यात

en: Edit Metadata Tags
hi: मेटाडाटा टैग संपादन

en: Exported Tags
hi: निर्यातित टैग

en: All selected audio is muted.
hi: सभी चयनित ऑडियो मौन है.

en: All audio is muted.
hi: सभी ध्वनियाँ मौन हैं.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
hi: क्या आप फ़ाइल का निर्यात "%s" नाम से करना चाहते हैं?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
hi: आप एक %s फाइल का निर्यात "%s" के नाम से करने जा रहे हैं.
    
    इन फ़ाइलों  के नाम का अंत प्राय: ".%s"  से होता है, और इन गैरमानक विस्तार वाले फ़ाइलों को कुछ प्रोग्राम नहीं खोल सकेंगे.
    
    क्या आप इस नाम से फ़ाइल का निर्यात करना चाहते हैं?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
hi: क्षमा करें, 256 अक्षरों से अधिक लंबा पथनाम समर्थित नहीं है.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
hi: "%s" नामवाला एक फ़ाइल पहले से मौजूद है. इसे बदल दें?

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
hi: आपके ट्रैकों को मिश्रित करके एक मोनो फ़ाइल निर्यात की जाएगी.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
hi: आपके ट्रैकों को मिश्रित करके एक स्टिरियो फ़ाइल निर्यात की जाएगी.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
hi: आपके ट्रैकों को मिश्रित करके एनकोडर सेटिंग के अनुसार एक निर्यात की गई फ़ाइल मिलेगी.

en: Advanced Mixing Options
hi: उच्चतर मिक्सिंग विकल्प निर्धारण

en: Format Options
hi: प्रारूप विकल्प

en: Channel: %2d
hi: चैनल : %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
hi: %s - बायाँ

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
hi: %s - दायाँ

en: Output Channels: %2d
hi: आउटपुट चैनल: %2d

en: Mixer Panel
hi: मिक्सर पैनल

en: Unable to export.
    Error %s
hi: निर्यात करने में असमर्थ.
    त्रुटि %s

en: Show output
hi: आउटपुट दिखाएं

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
hi: डेटा मानक इनपुट को पहुँचेगा. "%f" निर्यात विंडो के फ़ाइल नाम का उपयोग करता है.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
hi: निष्पादन योग्य प्रोग्राम

en: Find path to command
hi: आदेश पथ को ढूंढ़ें

en: (external program)
hi: (बाहरी कार्यक्रम)

en: Cannot export audio to %s
hi: ऑडियो %s में निर्यात नहीं कर सकते

en: Export
hi: निर्यात

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
hi: कमांड लाइन एनकोडर उपयोग करके चयनित ऑडियो का निर्यात

en: Exporting the audio using command-line encoder
hi: कमांड-लाइन एनकोडर उपयोग करके ऑडियो का निर्यात कर रहे है

en: Command Output
hi: आदेश आउटपुट

en: &OK
hi: ठीक

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
hi: आपने एक्सटेंशन के बिना एक फाइल नाम निर्दिष्ट किया है. क्या ये सही है?

en: Program name appears to be missing.
hi: प्रोग्राम का नाम छूट गया प्रतीत होता है.

en: "%s" couldn't be found.
hi: "%s" नहीं मिला.

en: Unable to locate "%s" in your path.
hi: आपके पथ में  "%s" का पता लगाने में असमर्थ.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
hi: आगे बढ़ने के लिए FFmpeg का ठीक से कॉन्फ़िगर होना जरूरी है.
    कॉन्फ़िगर करने के लिए वरीयताएँ > पुस्तकालय पर जाएं.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
hi: FFmpeg: त्रुटि - फ़ाइल "%s" के लिए प्रारूप विवरण का निर्धारण नहीं हो सकता.

en: FFmpeg Error
hi: FFmpeg त्रुटि

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
hi: FFmpeg : त्रुटि - आउटपुट स्वरूप प्रसंग आवंटित नहीं कर सकता.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
hi: FFmpeg: त्रुटि - आउटपुट फ़ाइल "%s" से ऑडियो स्ट्रीम नहीं जोड़ सकता.

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
hi: FFmpeg: त्रुटि - आउटपुट फ़ाइल "%s" लेखन हेतु नहीं खोल सकते. त्रुटि कोड %d है.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
hi: FFmpeg: त्रुटि -आउटपुट फ़ाइल "%s" में शीर्ष लेखन नहीं कर सकते. त्रुटि कोड है %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
hi: FFmpeg को ऑडियो कोडेक 0x%x  नहीं मिला.
    इस कोडेक के लिए समर्थन शायद इसमें संकलित नहीं है.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
hi: इस कोडेक ने एक सामान्य त्रुटि (EPERM) की सूचना दी

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
hi: इस कोडेक ने एक अमान्य पैरामीटर (EINVAL) की सूचना दी

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
hi: ऑडियो कोडेक "%s" (0x%x) नहीं खोल सकता
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
hi: FFmpeg: त्रुटि - ऑडियो FIFO में पढ़ने के लिए बफर आवंटित नहीं कर सकता.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
hi: FFmpeg: त्रुटि - आउटपुट फ़ाइल में ऑडियो फ़्रेम नहीं लिख सका।

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
hi: FFmpeg: त्रुटि -  नमूना बफ़र के आकार की जानकारी नहीं मिल सकी

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
hi: FFmpeg: त्रुटि -  नमूने बफर के लिए बाइट्स आबंटित नहीं कर पाया

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
hi: FFmpeg: त्रुटि - ऑडियो फ़्रेम सेटअप नहीं कर सका

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
hi: FFmpeg: त्रुटि - फ्रेम एन्कोडिंग में विफल रहा

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
hi: FFmpeg: त्रुटि - बहुत ज्यादा शेष डेटा.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
hi: FFmpeg: त्रुटि - nAudioFrameSizeOut बहुत ज्यादा है.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
hi: FFmpeg: त्रुटि - ऑडियो फ़्रेम एनकोड नहीं कर सका.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
hi: %d चैनलों के निर्यात का प्रयास किया, लेकिन चयनित आउटपुट प्रारूप में अधिकतम %d चैनल ही हो सकते हैं

en: Exporting selected audio as %s
hi: %s में चुनी हुई ध्वनी निर्यात करें

en: Exporting the audio as %s
hi: %s में चुनी हुई ध्वनी निर्यात करें

en: Invalid sample rate
hi: अमान्य सैंपल रेट

en: Resample
hi: पुन: नमूना लें

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
hi: परियोजना का नमूना दर (%d) मौजूदा आउटपुट फ़ाइल प्रारुप में समर्थित
    नहीं है.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
hi: परियोजना का नमूना दर (%d) और बिट् दर (%d kbps) एक ही साथ
    मौजूदा आउटपुट फ़ाइल स्वरूप द्वारा समर्थित नहीं है.

en: You may resample to one of the rates below.
hi: आप निम्न दरों में से एक पर पुनः नमूना ले सकते हैं.

en: Sample Rates
hi: सैंपल रेट

en: Bit Rate:
hi: बिट रेट:

en: Quality (kbps):
hi: गुणवत्ता (kbps):

en: On
hi: ऑन

en: Constrained
hi: विवश

en: Low Delay
hi: अल्प विलंब

en: Narrowband
hi: नैरोबैंड

en: Mediumband
hi: मिडियमबैंड

en: Wideband
hi: वाइडबैंड

en: Super Wideband
hi: सुपर वाइडबैंड

en: Fullband
hi: फुलबैंड

en: Compression
hi: संपीड़न

en: Frame Duration:
hi: फ़्रेम अवधि :

en: Vbr Mode:
hi: Vbr मोड :

en: Application:
hi: एप्लिकेशन :

en: Cutoff:
hi: सीमा:

en: Open custom FFmpeg format options
hi: उपभोक्ता विशिष्ट FFmpeg प्रारूप विकल्प खोलें

en: Current Format:
hi: वर्तमान प्रारुप :

en: Current Codec:
hi: वर्तमान कोडेक :

en: Error Saving FFmpeg Presets
hi: FFmpeg प्रिसेट्स सहेजने में त्रुटि

en: Overwrite preset '%s'?
hi: '%s' पूर्व-निर्धारित को मिटाकर लिखें?

en: Confirm Overwrite
hi: मिटाकर लिखने की संपुष्टी दें

en: Please select format before saving a profile
hi: कृपया प्रोफ़ाइल संचित करने के पहले एक प्रारूप चुनें

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
hi: कृपया प्रोफ़ाइल संचित करने के पहले एक कोडेक चुनें

en: Preset '%s' does not exist.
hi: '%s' प्रिसेट विद्यमान नहीं है.

en: Replace preset '%s'?
hi: '%s' पूर्व-निर्धारित को मिटाकर लिखें?

en: Main
hi: मुख्य

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
hi: M4A (AAC) फ़ाइलें (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
hi: AC3 फ़ाइलें (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
hi: AMR (नैरो बैंड) फ़ाइलें (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
hi: Opus (OggOpus) फ़ाइलें (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
hi: WMA (संस्करण 2) फ़ाइलें (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
hi: Custom FFmpeg निर्यात

en: Estimate
hi: अनुमान

en: 2-level
hi: 2-तल

en: 4-level
hi: 4-तल

en: 8-level
hi: 8-तल

en: Full search
hi: पूरी खोज

en: Log search
hi: लॉग में ढूंढें

en: Configure custom FFmpeg options
hi: उपभोक्ता विशिष्ट FFmpeg विकल्प निर्धारण

en: Preset:
hi: पूर्व-निर्धारित:

en: Load Preset
hi: पूर्व-निर्धारित लाएं

en: Import Presets
hi: प्रीसेट आयात

en: Export Presets
hi: प्रीसेट निर्यात

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
hi: कोडेक:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
hi: सभी स्वरूपों और कोडेक में सुसंगति नहीं हैं. साथ ही सभी तरह के विकल्पों का संगम भी सभी कोडेक के साथ सुसंगत नहीं हैं.

en: Show All Formats
hi: सभी स्वरुप दिखाएं

en: Show All Codecs
hi: सभी कोडेक दिखाएं

en: General Options
hi: सामान्य चुनाव

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
hi: ISO 639 3-पत्र भाषा कोड
    वैकल्पिक
    रिक्त - स्वचालित

en: Language:
hi: भाषा :

en: Bit Reservoir
hi: बिट् रिज़रवायर

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
hi: कोडेक टैग (FOURCC)
    वैकल्पिक
    ख़ाली - स्वतः

en: Tag:
hi: टैग:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
hi: बिट दर (बिट्स/सेकेंड) - उत्पादित फ़ाइल के आकार और गुणवत्ता को प्रभावित करता है
    कुछ कोडेक केवल विशिष्ट मूल्य ही स्वीकार करते हैं (128k, 192k, 256K आदि)
    0 - स्वचालित
    प्रशंसित - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
hi: समग्र गुणवत्ता, विभिन्न कोडेक द्वारा अलग-अलग प्रकार से प्रयुक्त
    वॉर्बिस(vorbis) के लिए चाहिए
    0 - स्वचालित
    -1 - बंद (बदले में बिटरेट प्रयोग करें)

en: Quality:
hi: गुणवत्ता:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
hi: नमूना दर (हर्ट्ज)
    0 - नमूना दर नहीं बदलें

en: Sample Rate:
hi: सैंपल रेट:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
hi: ऑडियो कटऑफ़ बैंडविड्थ (हर्ट्ज)
    वैकल्पिक
    0 - स्वचालित

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
hi: AAC प्रोफ़ाइल
    कम जटिलता -डिफ़ाल्ट
    अधिकतर प्लेअर LC के सिवा कुछ भी बजा नहीं पाएंगे

en: Profile:
hi: प्रोफ़ाईल :

en: FLAC options
hi: FLAC विकल्प

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
hi: संपीड़न स्तर
    FLAC के लिए चाहिए
    -1 - स्वचालित
    न्यून 0 - (तेज एन्कोडिंग, बड़े आउटपुट फ़ाइल)
    अधिक 10 - (धीमा एन्कोडिंग, छोटे आउटपुट फ़ाइल)

en: Compression:
hi: संपीड़न:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
hi: फ़्रेम आकार
    वैकल्पिक
    0 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 16
    अधिकतम - 65535

en: Frame:
hi: फ़्रेम :

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
hi: LPC गुणांक सटीकता
    वैकल्पिक
    0 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 1
    अधिकतम - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
hi: अनुमान स्तर विधि
    अनुमान - सबसे तेजी से, कम संपीड़न
    लॉग खोज - धीमी, सर्वोत्तम संपीड़न
    पूर्ण खोज - डिफ़ॉल्ट

en: PdO Method:
hi: PdO विधि :

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
hi: न्यूनतम अनुमान स्तर
    वैकल्पिक
    -1 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 0
    अधिकतम - 32 (LPC के साथ) या 4 (LPC के बिना)

en: Min. PdO
hi: न्यूनतम PdO

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
hi: अधिकतम अनुमान स्तर
    वैकल्पिक
    -1 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 0
    अधिकतम - 32 (LPC के साथ) या 4 (LPC के बिना)

en: Max. PdO
hi: अधिकतम PdO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
hi: न्यूनतम विभाजन स्तर
    वैकल्पिक
    -1 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 0
    अधिकतम - 8

en: Min. PtO
hi: न्यूनतम PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
hi: अधिकतम विभाजन स्तर
    वैकल्पिक
    -1 - डिफ़ॉल्ट
    न्यूनतम - 0
    अधिकतम - 8

en: Max. PtO
hi: अधिकतम PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
hi: LPC का प्रयोग करें

en: MPEG container options
hi: MPEG container विकल्प

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
hi: मल्टिप्लेक्स धारा हेतु अधिकतम बिट दर
    वैकल्पिक
    0 - डिफ़ॉल्ट

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
hi: Mux रेट:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
hi: पैकेट का आकार
    वैकल्पिक
    0 - डिफ़ॉल्ट

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
hi: पैकेट आकार:

en: You can't delete a preset without name
hi: आप बिना नाम के प्रिसेट को मिटा नहीं सकते

en: Delete preset '%s'?
hi: पूर्व-निर्धारित को मिटाएँ '%s'?

en: You can't save a preset without a name
hi: आप बिना नाम के प्रिसेट को संचित नहीं कर सकते

en: Select xml file with presets to import
hi: आयात के लिए प्रिसेट के साथ XML फ़ाइल चुनें

en: No presets to export
hi: निर्यात के लिए कोई प्रिसेट नहीं

en: Select xml file to export presets into
hi: प्रिसेट सूचना के निर्यात के लिए XML फ़ाइल चुनें

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
hi: %s प्रारूप %s कोडेक के साथ संगत में नहीं है.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
hi: असंगत प्रारूप और कोडेक

en: Failed to guess format
hi: स्वरूप का अनुमान लगाने में असफ़ल

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
hi: इस codec को नहीं ढूंढ पाया

en: 16 bit
hi: 16 बिट्

en: 24 bit
hi: 24 बिट्

en: 0 (fastest)
hi: 0 (तेज)

en: 8 (best)
hi: 8 (अच्छा)

en: Level:
hi: स्तर:

en: Bit depth:
hi: बिट् गहराई:

en: FLAC Files
hi: FLAC फ़ाइलें

en: FLAC export couldn't open %s
hi: FLAC निर्यात %s को नहीं खोल सका

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
hi: FLAC एनकोडर आरंभ करने में विफल
    स्थिति: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
hi: चयनित ऑडियो का निर्यात FLAC में कर रहे हैं

en: Exporting the audio as FLAC
hi: ऑडियो का निर्यात FLAC में कर रहे हैं

en: MP2 Files
hi: MP2 फ़ाइलें

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
hi: इस नमूना दर और बिट दर के साथ MP2 निर्यात नहीं कर सकते

en: Unable to open target file for writing
hi: लिखने के लिए इंगित फ़ाइल को खोलने में असमर्थ

en: Exporting selected audio at %ld kbps
hi: चयनित ऑडियो का निर्यात %ld kbps पर कर रहे हैं

en: Exporting the audio at %ld kbps
hi: ऑडियो का निर्यात %ld kbps पर कर रहे हैं

en: 220-260 kbps (Best Quality)
hi: 220-260 kbps (सर्वोत्तम गुणवत्ता)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
hi: 45-85 kbps (छोटी फाइलें)

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
hi: असीम, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
hi: अतीव, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
hi: सामान्य, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
hi: मध्यम, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
hi: असीम

en: Extreme
hi: तीव्रतम

en: Standard
hi: सामान्य

en: Medium
hi: मध्य

en: Preset
hi: पूर्व-निर्धारित

en: Variable
hi: वैरीएबल

en: Average
hi: औसत

en: Constant
hi: स्थिर

en: Joint Stereo
hi: संयुक्त स्टिरियो

en: Stereo
hi: स्टिरियो

en: Bit Rate Mode:
hi: बिट् रेट मोड:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
hi: गुणवत्ता

en: Channel Mode:
hi: चैनल मोड:

en: Force export to mono
hi: निर्यात को मोनो बनाएं

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
hi: LAME ढूंढे

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
hi: ऑडेसिटी को MP3 बनाने के लिए %s फ़ाइल की जरूरत है.

en: Location of %s:
hi: %s का स्थान:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
hi: %s को ढूंढ़ने के लिए यहाँ क्लिक करें -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
hi: LAME की निःशुल्क प्रति के लिए, यहाँ क्लिक करें -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
hi: %s कहाँ है?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
hi: आप lame_enc.dll v%d.%d को जोड़ रहे हैं. यह संस्करण ऑडेसिटी %d.%d.%d से सुसंगत नहीं है.
    कृपया  'Audacity के लिए LAME' लाइब्रेरी का नवीनतम संस्करण डाउनलोड करें.

en: Only libmp3lame64bit.dylib
hi: केवल libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
hi: केवल libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
hi: केवल libmp3lame.so.0

en: Primary shared object files
hi: प्राथमिक साझा ऑब्जेक्ट फ़ाइलें

en: Extended libraries
hi: एक्सटेन्डेड लाइब्रेरी

en: MP3 Files
hi: MP3 फ़ाइलें

en: Could not open MP3 encoding library!
hi: MP3 एनकोडिंग लाइब्रेरी नहीं खोल सका!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
hi: MP3 एनकोडिंग लाइब्रेरी नहीं खोल सका!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
hi: यह वैध या समर्थित MP3 एनकोडिंग लाइब्रेरी नहीं है!

en: Unable to initialize MP3 stream
hi: MP3 प्रवाह(stream) शुरु नहीं कर सका

en: Exporting selected audio with %s preset
hi: चयनित ऑडियो का निर्यात  %s प्रिसेट के साथ कर रहे हैं

en: Exporting the audio with %s preset
hi: ऑडियो का निर्यात %s प्रिसेट के साथ कर रहे हैं

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
hi: चुने गए ऑडियो का VBR गुणवत्ता %s के साथ निर्यात करते हैं

en: Exporting the audio with VBR quality %s
hi: ऑडियो का VBR गुणवत्ता %s के साथ निर्यात करते हैं

en: Exporting selected audio at %d Kbps
hi: चयनित ऑडियो का निर्यात %d Kbps पर कर रहे हैं

en: Exporting the audio at %d Kbps
hi: ऑडियो का निर्यात %d Kbps पर कर रहे हैं

en: Error %ld returned from MP3 encoder
hi: MP3 एनकोडर ने त्रुटि संख्या %ld  लौटाया

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
hi: परियोजना का नमूना दर (%d) MP3 फ़ाइल प्रारूप में समर्थित
    नहीं है.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
hi: परियोजना का नमूना दर (%d) और बिट् दर (%d kbps) एक साथ में
    MP3 फ़ाइल प्रारूप द्वारा समर्थित नहीं है.

en: MP3 export library not found
hi: MP3 निर्यात लाइब्रेरी नहीं मिला

en: (Built-in)
hi: (अंतर्निहित)

en: Export Multiple
hi: अनेक निर्यात

en: Cannot Export Multiple
hi: अनेकों निर्यात नहीं हो सकता

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
hi: आपके पास कोई अमूक ऑडियो ट्रैक और सक्रिय लेबल नहीं है,
    इसलिए आप अलग-अलग ऑडियो फ़ाइलों में निर्यात नहीं कर सकते.

en: Using Label/Track Name
hi: लेबल/ट्रैक नाम यह रखें

en: Numbering before Label/Track Name
hi: लेबल/ट्रैक नाम के पहले क्रमांक बिठाना

en: Numbering after File name prefix
hi: फ़ाइल-नाम उपसर्गानुसार क्रमांक बिठाना

en: Export files to:
hi: फ़ाइलों का निर्यात यहाँ करें:

en: Folder:
hi: निर्देशिका:

en: Create
hi: बनाएं

en: Options:
hi: विकल्प :

en: Split files based on:
hi: विभाजित फ़ाईलें आधारित हैं:

en: Include audio before first label
hi: प्रथम लेबल से पहले के ऑडियो को शामिल करें

en: First file name:
hi: प्रथम फ़ाइल नाम:

en: First file name
hi: प्रथम फ़ाइल नाम

en: Name files:
hi: फ़ाइलों का नामकरण:

en: File name prefix:
hi: फ़ाइल नाम उपसर्ग:

en: File name prefix
hi: फ़ाइल नाम उपसर्ग

en: Overwrite existing files
hi: उपस्थित फ़ाइलों को मिटाकर लिखें

en: "%s" successfully created.
hi: "%s" सफलतापूर्वक निर्मित हुई.

en: Choose a location to save the exported files
hi: निर्यातित फ़ाइलों को सहेजने का स्थान चुनें

en: Successfully exported the following %lld file(s).
hi: निम्नलिखित %lld फ़ाइलों का  निर्यात सफलतापूर्वक किया गया.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
hi: निम्नलिखित %lld फ़ाइलों के निर्यात के बाद कुछ गड़बड़ी हुई है.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
hi: निम्नलिखित %lld फ़ाइलों के निर्यात के बाद निर्यात रद्द कर दिया गया.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
hi: निम्नलिखित %lld फ़ाइलों के निर्यात करने के बाद निर्यात रुक गया.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
hi: निम्नलिखित %lld फ़ाइलों के निर्यात करने के बाद कुछ गड़बड़ी हो गई है.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
hi: "%s" मौजूद नहीं है.
    
    क्या आप इसे बनाना चाहते हैं?

en: Continue to export remaining files?
hi: शेष फ़ाइलों को निर्यात करना जारी रखें?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name.
    You cannot use any of these characters:
    
    %s
    
    Suggested replacement:
hi: लेबल या ट्रैक "%s" एक वैध फ़ाईल नाम नहीं है.
    आप इनमें से किसी भी वर्ण का उपयोग नहीं कर सकते हैं:
    
    %s
    
    सुझाया गया प्रतिस्थापन :

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    
    Suggested replacement:
hi: लेबल या ट्रैक "%s" एक वैध फ़ाईल नाम नहीं है. आप "%s" का प्रयोग नहीं कर सकते.
    
    सुझाया गया प्रतिस्थापन :

en: Save As...
hi: जैसा सुरक्षित करें...

en: Ogg Vorbis Files
hi: Ogg Vorbis फ़ाईलें

en: Unable to export - rate or quality problem
hi: निर्यात में असमर्थ - दर या गुणवत्ता की समस्या

en: Unable to export - problem with metadata
hi: निर्यात में असमर्थ - मेटाडेटा के साथ समस्या

en: Unable to export - problem initialising
hi: निर्यात में असमर्थ - समस्या प्रारंभिक

en: Unable to export - problem creating stream
hi: निर्यात में असमर्थ - स्ट्रीम बनाने में समस्या

en: Unable to export - problem with packets
hi: निर्यात में असमर्थ - पैकेट के साथ समस्या

en: Unable to export - problem with file
hi: निर्यात में असमर्थ - फ़ाइल के साथ समस्या

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
hi: चयनित ऑडियो को  Ogg वॉर्बिस  के रूप में निर्यात करते हैं

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
hi: ऑडियो को Ogg वॉर्बिस के रूप में निर्यात कर रहे हैं

en: Header:
hi: शीर्ष:

en: Encoding:
hi: एनकोडिंग:

en: Other uncompressed files
hi: अन्य असंपीड़ित फ़ाइलें

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
hi: आपने एक WAV या AIFF फ़ाइल निर्यात करने का प्रयास किया है जो 4GB से अधिक का होगा.
    Audacity ऐसा नहीं कर सकती, अत: एक्सपोर्ट रद्द कर दिया गया.

en: Error Exporting
hi: त्रुटि निर्यात

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
hi: आपकी निर्यात की गई WAV फ़ाइल को काट कर छोटा कर दिया गया है क्योंकि Audacity
    4GB से बड़ी WAV फ़ाइलों का निर्यात नहीं कर सकती.

en: GSM 6.10 requires mono
hi: GSM 6.10 के लिए मोनो आवश्यक है

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
hi: WAVEX और GSM 6.10 प्रारूप संगत नहीं हैं

en: Cannot export audio in this format.
hi: इस प्रारूप में ऑडियो निर्यात नहीं कर सकते.

en: Exporting the selected audio as %s
hi: चुनी हुई ध्वनी का निर्यात %s नाम से

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
hi: %s फ़ाइल में लिखते समय त्रुटि(डिस्क भर गया?).
    Libsndfile के अनुसार "%s"

en: Low Quality (Fast)
hi: कम गुणवत्ता (तेज)

en: Normal Quality
hi: सामान्य गुणवत्ता

en: High Quality (Slow)
hi: उच्च गुणवत्ता (मंद)

en: Very High Quality (Slowest)
hi: अत्युच्च गुणवत्ता (मंदतम)

en: 32 bit float
hi: 32 बिट दशमलव

en: Bit Depth
hi: बिट गहराई

en: Hybrid Mode
hi: संकर मोड

en: Create Correction(.wvc) File
hi: शोधन (.wvc) फाइल बनायें

en: WavPack Files
hi: WavPack फाइल

en: Unable to create target file for writing
hi: लेखन के लिये लक्षित फाइल बनाने में असमर्थ

en: Exporting selected audio as WavPack
hi: चयनित ध्वनि का निर्यात WavPack में कर रहे हैं

en: Exporting the audio as WavPack
hi: ध्वनि का निर्यात WavPack में कर रहे हैं

en: All supported files
hi: सभी समर्थित फ़ाइलें

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
hi: "%s" 
      एक MIDI फ़ाइल है , ऑडियो फ़ाइल नहीं. 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइलें बजाने के लिए नहीं खोल सकता, लेकिन आप 
    फ़ाइल > आयात > MIDI क्लिक करके इसे संपादित कर सकते हैं.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
hi: "%s"
    एक ऑडियो फाइल नहीं है.
    Audacity इस प्रकार की फाइल को नहीं खोल सकता है.

en: Select stream(s) to import
hi: आयात के लिए प्रवाह(stream)चुनें

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
hi: ऑडेसिटी का यह संस्करण %s  समर्थन के साथ तैयार नहीं किया गया.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक ऑडियो सीडी ट्रैक है. 
    ऑडेसिटी ऑडियो सीडी को सीधे नहीं खोल सकता. 
    सीडी ट्रैक को एक ऐसे स्वरुप में बदलें जिसे ऑडेसिटी 
    आयात कर सके, जैसे कि WAV या AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
hi: "%s" एक प्लेलिस्ट फ़ाइल है.
    ऑडेसिटी इस फाइल को खोल नहीं सकता क्योंकि इसमें केवल अन्य फ़ाइलों के लिंक शामिल हैं. 
    आप इसे एक सुलेख संपादक में खोल सकते हैं और वास्तविक ऑडियो फ़ाइलें डाउनलोड कर सकते हैं.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक विंडोज मीडिया ऑडियो फ़ाइल है.
    ऑडेसिटी पेटेंट प्रतिबंध के कारण इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक उन्नत ऑडियो कोडिंग फाइल है. 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को बिना FFmpeg लाइब्रेरी के नहीं खोल सकता. 
    अन्यथा आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक एन्क्रिप्टेड ऑडियो फ़ाइल है. 
    आम तौर पर ये एक ऑनलाइन संगीत की दुकान से होते हैं
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को एन्क्रिप्शन के कारण नहीं खोल सकता. 
    आप इस फ़ाइल को ऑडेसिटी में रिकॉर्ड कर, या ऑडियो सीडी बनाकर सीडी ट्रैक को एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदल कर प्रयास करें.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक RealPlayer मीडिया फाइल है. 
    ऑडेसिटी इस मालिकाना प्रारूप को नहीं खोल सकता. 
    आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
hi: "%s" एक स्वराधारित फ़ाइल  है, न कि एक ऑडियो फ़ाइल.
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल नहीं खोल सकता. 
    आप इसे ऑडियो फ़ाइल, जैसे WAV या AIFF में बदलने का प्रयास करें और तब ऑडेसिटी में आयात या रिकॉर्ड करें.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक Musepack ऑडियो फ़ाइल है 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    यदि आपको लगता है कि यह एक एमपी3 फ़ाइल है, तो नाम बदलकर अंत में ".mp3" करें और इसे  फिर से आयात करने की कोशिश करें. नहीं तो आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक Wavpack ऑडियो फ़ाइल है 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक Dolby डिजिटल ऑडियो फ़ाइल है 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक Ogg Speex ऑडियो फ़ाइल है. 
    ऑडेसिटी इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    आपको इसे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप, जैसे WAV या AIFF में बदलने की जरूरत है.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
hi: "%s" एक विडियो फ़ाइल है. 
    Audacity इस प्रकार की फ़ाइल को नहीं खोल सकता. 
    आपको इससे एक समर्थित ऑडियो प्रारूप , जैसे WAV या AIFF में ऑडियो निकालने की जरूरत है.

en: File "%s" not found.
hi: "%s" फ़ाइल नहीं मिला.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
hi: Audacity ने '%s' फाइल के प्रकार को नहीं पहचाना.
    
    %s असम्पीड़ित फाइलों के लिए, फाइल> आयात> कच्चा डेटा, भी प्रयोग कर देखें.

en: Try installing FFmpeg.
hi: FFmpeg स्थापित करने का प्रयास करें

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
hi: ऑडेसिटी '%s' फ़ाइल के प्रकार को पहचान गया.
    माना जाता है कि इस तरह की फ़ाइलों का समर्थन करनेवाले आयातक हैं :
    %s,
    लेकिन उनमें से कोई भी इस फ़ाइल प्रारुप को समझ नहीं पाया.

en: AUP project files (*.aup)
hi: AUP प्रोजेक्ट फ़ाइलें (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
hi: प्रोजेक्ट आयात नहीं कर सका :
    
    %s

en: Import Project
hi: परियोजना आयात करें

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
hi: इस परियोजना को Audacity संस्करण 1.0 या उससे पहले के द्वारा सहेजा गया था. प्रारूप में परिवर्तन है और Audacity का यह संस्करण परियोजना को आयात करने में असमर्थ है.
    
    प्रोजेक्ट को अपग्रेड करने के लिए v3.0.0 से पहले के Audacity संस्करण का उपयोग करें  और तभी
    आप इसे Audacity के इस संस्करण में आयात कर सकते हैं.

en: Internal error in importer...tag not recognized
hi: आयातक में आंतरिक त्रुटि...टैग पहचाना नहीं गया

en: Invalid project 'vpos' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'vpos' विशेषण.

en: Invalid project 'h' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'h' विशेषण.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'zoom' विशेषण.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'sel0' विशेषण.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'sel1' विशेषण.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'selLow' विशेषण.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
hi: अमान्य प्रोजेक्ट 'selHigh' विशेषण.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
hi: परियोजना डाटा फ़ोल्डर नहीं मिला : "%s"

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
hi: प्रोजेक्ट फाइल में MIDI ट्रैक मिले हैं, लेकिन Audacity के इस निर्माण में MIDI का समर्थन शामिल नहीं है, इसलिए ट्रैकों को छोड़ रहे हैं.

en: Project Import
hi: परियोजना आयात

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
hi: सक्रिय परियोजना में पहले से ही एक समय ट्रैक है, और एक  समय ट्रैक परियोजना को आयात करते हुए मिला था, आयातित समय ट्रैक को छोड़ रहे हैं.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
hi: अमान्य अनुक्रम 'maxsamples' विशेषण.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
hi: अमान्य अनुक्रम 'sampleformat' विशेषण.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
hi: अमान्य अनुक्रम 'numsamples' विशेषण.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
hi: तरंगब्लॉक 'start' विशेषण को विश्लेषित करने में असमर्थ

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
hi: प्रोजेक्ट फ़ाईल %s लापता है
    
    बदले में चुप्पी डालें.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
hi: लापता या अमान्य सरल-ब्लॉक-फ़ाइल 'len' विशेषण.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
hi: गुम या अमान्य साइलेन्ट-ब्लॉक-फाइल 'len' विशेषण.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
hi: लापता उपनाम फ़ाईल %s
    
    बदले में चुप्पी डाल रहे हैं.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
hi: लापता या अमान्य pcm-उपनाम-ब्लॉकफ़ाईल 'aliasstart' विशेषण.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
hi: लापता या अमान्य pcm-उपनाम-ब्लॉकफ़ाईल 'aliaslen' विशेषण.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
hi: %s प्रक्रिया के समय त्रुटि
    
    चुप्पी डाल रहे हैं.

en: Failed to open %s
hi: %s खोलने में असफल हुआ

en: Failed to seek to position %lld in %s
hi: %lld स्थिति में लाने में असफल रहा, कुल %s में

en: Unable to read %lld samples from %s
hi: %lld नमूने पढ़ने में असमर्थ, कुल %s में से

en: FFmpeg-compatible files
hi: FFmpeg-compatible फ़ाइलें

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
hi: सूचकांक[%02x] कोडेक[%s], भाषा[%s], बिट-दर[%s], चैनल[%d], अवधि[%d]

en: FLAC files
hi: FLAC फ़ाइलें

en: GStreamer-compatible files
hi: GStreamer-compatible फ़ाइलें

en: Unable to add decoder to pipeline
hi: डिकोडर को पाइपलाइन से जोड़ने में असमर्थ

en: GStreamer Importer
hi: GStreamer आयातक

en: Unable to set stream state to paused.
hi: प्रवाह स्थिति को रुका-हुआ सेट करने में असमर्थ.

en: Index[%02d], Type[%s], Channels[%d], Rate[%d]
hi: इंडेक्स[%02d], प्रकार[%s], चैनल[%d], दर[%d]

en: File doesn't contain any audio streams.
hi: फ़ाइल में कोई भी ऑडियो प्रवाह नहीं है.

en: Unable to import file, state change failed.
hi: फ़ाइल आयात करने में असमर्थ, स्थिति परिवर्तन में विफल हुआ.

en: GStreamer Error: %s
hi: GStreamer- त्रुटि : %s

en: List of Files in basic text format
hi: सरल टेक्स्ट स्वरुप में फ़ाइलों की सूची

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
hi: अवैध विंडो ऑफसेट LOF फ़ाइल में.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
hi: LOF त्रुटि

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
hi: LOF फ़ाइल में अवैध अवधि.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
hi: सिर्फ ऑडियो फाइलों को ही व्यक्तिगत तौर पर खिसकाया जा सकता है, MIDI ट्रैकों को नहीं.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
hi: LOF फ़ाइल में अवैध ट्रैक ऑफसेट.

en: Imported MIDI from '%s'
hi: '%s' से MIDI आयात किया गया

en: Import MIDI
hi: MIDI आयात

en: Could not open file %s: Filename too short.
hi: फ़ाइल %s नहीं खोली जा सकी. नाम से बहुत छोटा है.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
hi: फ़ाइल %s खोला नहीं जा सका : गलत फ़ाइल प्रकार.

en: Could not open file %s.
hi: फ़ाइल %s खोला नहीं जा सका.

en: MP3 files
hi: MP3 फ़ाइलें

en: Import failed
    
    This is likely caused by a malformed MP3.
hi: आयात विफल रहा
    
    यह संभवतः विकृत MP3 के कारण होता है.

en: Ogg Vorbis files
hi: Ogg Vorbis फ़ाईलें

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
hi: इंडेक्स[%02x] संस्करण[%d], चैनल[%d], दर[%ld]

en: Media read error
hi: माध्यम पढ़ने में त्रुटि

en: Not an Ogg Vorbis file
hi: Ogg Vorbis फ़ाईल नहीं है

en: Vorbis version mismatch
hi: Vorbis संस्करण का सही मेल नही

en: Invalid Vorbis bitstream header
hi: अवैध Vorbis बिटधार शीर्षक

en: Internal logic fault
hi: आंतरिक लॉज़िक त्रुटि

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
hi: WAV, AIFF, तथा अन्य असंपीड़ित प्रकार

en: AVR (Audio Visual Research)
hi: AVR (ऑडियो विजुअल रिसर्च)

en: CAF (Apple Core Audio File)
hi: CAF (Apple कोर ऑडियो फ़ाइल)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
hi: FLAC (FLAC दोषरहित ऑडियो कोडेक)

en: HTK (HMM Tool Kit)
hi: HTK (HMM टूल किट)

en: IFF (Amiga IFF/SVX8/SV16)
hi: IFF (अमिगा IFF/SVX8/SV16)

en: MAT5 (GNU Octave 2.1 / Matlab 5.0)
hi: MAT5 (GNU ऑक्टेव 2.1 / मैटलैब 5.0)

en: MPC (Akai MPC 2k)
hi: MPC (अकाई MPC 2k)

en: OGG (OGG Container format)
hi: OGG (OGG कंटेनर प्रारूप)

en: PVF (Portable Voice Format)
hi: PVF (पोर्टेबल वॉयस फॉरमैट)

en: RAW (header-less)
hi: RAW (बिना शीर्षक)

en: SD2 (Sound Designer II)
hi: SD2 (साउंड डिजाइनर 2)

en: SDS (Midi Sample Dump Standard)
hi: SDS (Midi नमूना डंप मानक)

en: VOC (Creative Labs)
hi: VOC (क्रिएटिव लैब्स)

en: Signed 8 bit PCM
hi: चिह्नित 8 बिट PCM

en: Signed 16 bit PCM
hi: चिह्नित 16 बिट PCM

en: Signed 24 bit PCM
hi: चिह्नित 24 बिट PCM

en: Signed 32 bit PCM
hi: चिह्नित 32 बिट PCM

en: Unsigned 8 bit PCM
hi: अचिह्नित 8 बिट PCM

en: 32 bit float
hi: 32 बिट फ्लोट

en: 64 bit float
hi: 64 बिट फ्लोट

en: 12 bit DWVW
hi: 12 बिट DWVW

en: 16 bit DWVW
hi: 16 बिट DWVW

en: 24 bit DWVW
hi: 24 बिट DWVW

en: 16 bit DPCM
hi: 16 बिट DPCM

en: 8 bit DPCM
hi: 8 बिट DPCM

en: Importing %s
hi: %s आयात कर रहे हैं

en: QuickTime files
hi: QuickTime फ़ाईलें

en: Unable to start QuickTime extraction
hi: QuickTime निष्कर्षण को शुरू करने में असमर्थ

en: Unable to set QuickTime render quality
hi: QuickTime प्रस्तुति गुणवत्ता सेट करने में असमर्थ

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
hi: QuickTime असतत चैनल के गुण सेट करने में असमर्थ

en: Unable to get QuickTime sample size property
hi: QuickTime  नमूना आकार गुण प्राप्त करने में असमर्थ

en: Unable to retrieve stream description
hi: प्रवाह(stream) वर्णन नहीं मिला

en: Unable to get fill buffer
hi: फ़िल बफ़र नहीं मिल पाया

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
hi: कच्चा आयात

en: Import Raw Data
hi: Raw डाटा आयात करें

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
hi: कोई endianness नहीं

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
hi: डिफ़ाल्ट endianness

en: 1 Channel (Mono)
hi: 1 चैनल ( मोनो)

en: 2 Channels (Stereo)
hi: 2 चैनल (स्टिरियो)

en: %d Channels
hi: %d चैनल

en: Byte order:
hi: बाइट ऑर्डर :

en: Channels:
hi: चैनल:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
hi: आरंभिक ऑफ़सेट:

en: bytes
hi: बाइट्स

en: Amount to import:
hi: आयात की मात्रा:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
hi: सैंपल रेट:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
hi: पहचानें

en: &Import
hi: आयात(&I)

en: WavPack files
hi: WavPack फाइल

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
hi: WavPack फ़ाइल को डिकोड करने में %d त्रुटियाँ आईं!

en: WavPack Importer
hi: WavPack आयातक

en: Bad data size. Could not import audio
hi: डेटा का आकार ठीक नहीं है. ऑडियो आयात नहीं किया जा सका

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
hi: %s बायाँ

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
hi: %s दायाँ

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
hi[0]: %s %s, क्लिप%d पर कुल %d में से %s
hi[1]: %s %s,  %d क्लिप पर कुल %d में से %s

en: start
hi: आरंभ

en: end
hi: अंत

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
hi[0]: %s %s तथा %s %s, %d तथा %d कुल %d क्लिप में से %s
hi[1]: %s %s तथा %s %s, %d तथा %d कुल %d क्लिप में से %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
hi[0]: %s, %d  कुल %d क्लिप में से %s
hi[1]: %s, %d  कुल %d क्लिप में से  %s

en: Time shifted clips to the right
hi: समय स्थानांतरित क्लिप को दाईं ओर

en: Time shifted clips to the left
hi: समय स्थानांतरित क्लिप को बाईं ओर

en: Time-Shift
hi: समय-स्थानांतरण

en: clip not moved
hi: क्लिप नहीं खिसका

en: Audi&o Clips
hi: ध्वनि कतरन

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
hi: पूर्व चयन सीमा से कर्सर तक

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
hi: कर्सर से अगले चयन सीमा तक

en: Previo&us Clip
hi: पिछला कतरन

en: Select Previous Clip
hi: पिछला क्लिप चुनें

en: N&ext Clip
hi: अगला क्लिप

en: Select Next Clip
hi: अगला क्लिप या चुनें

en: Pre&vious Clip Boundary
hi: पिछली कतरन सीमा (&v)

en: Cursor to Prev Clip Boundary
hi: कर्सर से पिछली क्लिप सीमा तक

en: Ne&xt Clip Boundary
hi: अगली कतरन सीमा (&x)

en: Cursor to Next Clip Boundary
hi: कर्सर से अगली क्लिप सीमा तक

en: Time Shift &Left
hi: समय विस्थापन बाएं (&L)

en: Time Shift &Right
hi: समय विस्थापन दाएं (&R)

en: Pasted text from the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से लेख चिपकाया गया

en: Pasted from the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से चिपकाया गया

en: Nothing to undo
hi: पूर्ववत करने को कुछ नहीं

en: Nothing to redo
hi: दुहराने के लिए कुछ नहीं

en: Cut to the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड में प्रतिलिपि बनायी गई

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
hi: यहाँ t=%2$.2f पर %1$.2f सेकंड मिटाया गया

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
hi: एक प्रकार के ट्रैक को दूसरे में चिपकाने की अनुमति नहीं है.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
hi: स्टीरियो ऑडियो की नकल एक मोनो ट्रैक में करने की अनुमति नहीं है.

en: Duplicated
hi: नकल बनाया गया

en: Duplicate
hi: नकल बनाएं

en: Split-cut to the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड में कतरन की प्रतिलिपि बनायी गई

en: Split Cut
hi: तोड़कर काटें

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
hi: विभाजन मिटाया %.2f सेकेंड जहाँ t=%.2f

en: Split Delete
hi: अलग कर मिटाएं

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
hi: चयनित ट्रैकों को मौन किया %.2f सेकेंड के लिए %.2f पर

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
hi: शांति

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
hi: चयनित ऑडियो ट्रैकों को छाँटें %.2f सेकेंड से %.2f तक

en: Trim Audio
hi: आडियो छाँटें

en: Split
hi: तोड़ें

en: Split to new track
hi: अलग नया ट्रैक बनाएं

en: Split New
hi: भाजित नया

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
hi: जुड़ा %.2f सेकेंड जहाँ t=%.2f

en: Join
hi: जोड़ें

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
hi: अलग किया %.2f सेकंड जहाँ t=%.2f

en: Detach
hi: अलग करें

en: Metadata Tags
hi: मेटाडेटा टैग

en: &Edit
hi: संपादन(&E)

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
hi: काटें(&t)

en: &Delete
hi: मिटाएँ(&D)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
hi: नकल करें

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
hi: चिपकाएं(&P)

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
hi: नकल करें (&a)

en: R&emove Special
hi: मिटाएं (अलग तरह से &e)

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
hi: अलग काटें

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
hi: तोड़कर मिटाएं

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
hi: मौन औडियो

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
hi: आडियो छाँटें

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
hi: अलग करें

en: Split Ne&w
hi: नया टुकड़ा बनाएं

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
hi: जोड़ें

en: Detac&h at Silences
hi: मौन बिंदु से अलग करें

en: &Metadata
hi: मेटाडेटा (&M)

en: Pre&ferences
hi: वरीयतायें

en: &Delete Key
hi: कुँजी मिटाएँ(&D)

en: Delete Key&2
hi: कुँजी2 मिटाएँ

en: Ext&ra
hi: अतिरिक्त (&r)

en: Mi&xer
hi: मिक्सर औजार-पट्टी (&x)

en: Ad&just Playback Volume...
hi: प्लेबैक वॉल्यूम सही करें... (&j)

en: &Increase Playback Volume
hi: प्लेबैक वॉल्यूम बढ़ाएं (&I)

en: &Decrease Playback Volume
hi: प्लेबैक वॉल्यूम कम करें (&D)

en: Adj&ust Recording Volume...
hi: रिकॉर्डिंग वॉल्यूम सही करें...(&u)

en: I&ncrease Recording Volume
hi: रिकार्डिंग वॉल्यूम बढ़ाएं (&n)

en: D&ecrease Recording Volume
hi: रिकार्डिंग वॉल्यूम घटाएं (&e)

en: De&vice
hi: यंत्र (&v)

en: Change &Recording Device...
hi: रिकार्डिंग यंत्र बदलें... (&R)

en: Change &Playback Device...
hi: प्लेबैक यंत्र बदलें... (&P)

en: Change Audio &Host...
hi: ऑडियो मेजबान बदलें... (&H)

en: Change Recording Cha&nnels...
hi: रिकार्डिंग चैनल बदलें... (&n)

en: &Full Screen (on/off)
hi: पूर्ण (&F) स्क्रीन (शुरू/बंद)

en: Cannot proceed to export.
hi: निर्यात के लिए आगे नहीं बढ़ सकता.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
hi: '%s' नामक डायरेक्टरी नहीं बना सकता.
    फ़ाइल पहले से मौजूद है जो एक डायरेक्टरी नहीं है

en: Export Selected Audio
hi: चयनित ऑडियो का निर्यात करें

en: There are no label tracks to export.
hi: निर्यात के लिए कोई नाम ट्रैक नहीं है.

en: Please select only one Note Track at a time.
hi: आप एक समय में केवल एक नोट ट्रैक चुन सकते हैं.

en: Please select a Note Track.
hi: कृपया एक नोट ट्रैक चुनें.

en: Export MIDI As:
hi: MIDI निर्यात ऐसे :

en: MIDI file
hi: MIDI फाइल

en: Allegro file
hi: Allegro फाइल

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
hi: आपने एक अनजाने फ़ाइल एक्सटेंशन के साथ फ़ाइल नाम चुना है.
    क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: Export MIDI
hi: MIDI निर्यात

en: Imported labels from '%s'
hi: '%s' से नाम-पट्टियाँ आयात की गईं

en: Import Labels
hi: नाम आयात करें

en: Select a MIDI file
hi: एक MIDI फ़ाइल चुनें

en: MIDI and Allegro files
hi: MIDI तथा Allegro फाइलें

en: MIDI files
hi: MIDI फाइलें

en: Allegro files
hi: Allegro फाइलें

en: &Dangerous Reset...
hi: खतरनाक रिसेट... (&D)

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
hi: हाल की फ़ाइल खोलें

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
hi: हाल की फ़ाइलें

en: &Save Project
hi: परियोजना सहेजें(&S)

en: Save Project &As...
hi: परियोजना ऐसे सहेजें...(&A)

en: &Backup Project...
hi: परियोजना बैकअप करें (&B)...

en: &Export
hi: निर्यात (&E)

en: Export as MP&3
hi: MP&3 में निर्यात करें

en: Export as &WAV
hi: &WAV में निर्यात करें

en: Export as &OGG
hi: &OGG में निर्यात करें

en: &Export Audio...
hi: ऑडियो निर्यात...(&E)

en: Expo&rt Selected Audio...
hi: चयनित ऑडियो निर्यात...(&r)

en: Export &Labels...
hi: नामपट्टी निर्यात...(&L)

en: Export &Multiple...
hi: अनेक निर्यात...(&M)

en: Export MI&DI...
hi: MI&DI में निर्यात करें...

en: &Audio...
hi: ध्वनि...(&A)

en: &Labels...
hi: नाम-पट्टियाँ...(&L)

en: &MIDI...
hi: MIDI...(&M)

en: &Raw Data...
hi: &Raw डाटा...

en: Pa&ge Setup...
hi: पेज सेटअप...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
hi: मुद्रण...(&P)

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
hi: बाहर(&x)

en: Hidden File Menu
hi: छिपा हुआ फ़ाइल मेनू

en: Export as FLAC
hi: FLAC में निर्यात करें

en: Do you have these problems?
hi: क्या आपको ये दिककतें हैं?

en: Fix
hi: समाधान

en: Quick Fixes
hi: त्वरित समाधान

en: Nothing to do
hi: करने को कुछ नहीं

en: No quick, easily fixed problems were found
hi: कोई आसानी से, तुरंत ठीक हो सकने वाली त्रुटियाँ नहीं मिलीं

en: Clocks on the Tracks
hi: ट्रैकों की घड़ियाँ

en: Can't select precisely
hi: सटीकता से नहीं चुन सकता

en: Recording stops and starts
hi: ध्वन्यांकन रुकता एवं चलता होता है

en: Fixed
hi: ठीक हो गया

en: Audio Device Info
hi: ऑडियो यंत्र सूचना

en: &Quick Fix...
hi: त्वरित समाधान... (&Q)

en: &Getting Started
hi: आरंभ करें (&G)

en: Audacity &Manual
hi: Audacity मदद पुस्तिका (&M)

en: &Quick Help...
hi: त्वरित सहायता... (&Q)

en: &Manual...
hi: मार्गदर्शक-पुस्तिका... (&M)

en: &Diagnostics
hi: आत्म-निदान (&D)

en: Au&dio Device Info...
hi: ऑडियो यंत्र सूचना...(&d)

en: Show &Log...
hi: लाग दिखाएँ... (&L)

en: &Generate Support Data...
hi: संबंधित जानकारी जुटाएं... (&G)

en: L&ink audio.com account...
hi: audio.com खाता लिंक करें... (&i)

en: &Check for Updates...
hi: अद्यतन के लिए देखें...

en: &About Audacity
hi: Audacity परिचय...(&A)

en: Added label
hi: नाम-पट्ट लगाया

en: Paste Text to New Label
hi: नए नामपट्ट में पाठ चिपकाएं

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
hi: नामित ऑडियो को काट कर क्लिपबोर्ड में डाला गया

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो को काटें

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों को मिटाया

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो मिटाएं

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों को अलग काटकर क्लिपबोर्ड में डालें

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो को काट कर अलग करें

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों को तोड़कर मिटाया

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो को तोड़कर मिटाया

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों को मूक किया

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो को मूक किया

en: Copied labeled audio regions to clipboard
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों की प्रतिलिपि क्लिपबोर्ड में  बनायी गई

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो की नकल करें

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
hi: नामित ऑडियो को तोड़ा गया(बिंदुओं या क्षेत्रों को)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो को अलग करें

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
hi: नामित ऑडियो को जोड़ा गया(बिंदुओं या क्षेत्रों को)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो जोड़ें

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
hi: नामित ऑडियो क्षेत्रों को अलग किया गया

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
hi: नामित ऑडियो अलग करें

en: Created new label track
hi: नया नाम ट्रैक बनाया गया

en: New Track
hi: नया ट्रैक

en: &Labels
hi: लेबल (&L)

en: &Edit Labels...
hi: नाम सुधारें... (&E)

en: Add Label at &Selection
hi: चयन (&S) पर नाम-पट्ट लगाएं

en: Add Label at &Playback Position
hi: बजाने की जगह (&P) पर नाम-पट्ट लगाएं

en: Paste Te&xt to New Label
hi: नए नामपट्टी पर लेख चिपकाएं

en: &Type to Create a Label (on/off)
hi: नामपट्ट लिखने के लिए टाइप करें (चालू/बंद)

en: La&beled Audio
hi: नामित ऑडियो(&b)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
hi: काटें(&C)

en: Label Cut
hi: लेबल काटें

en: Label Delete
hi: लेबल मिटाएं

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
hi: तोड़कर काटें(&S)

en: Label Split Cut
hi: लेबल फ़ाड़कर काटें

en: Sp&lit Delete
hi: तोड़कर मिटाएं

en: Label Split Delete
hi: लेबल फ़ाड़कर मिटाएं (&D)

en: Silence &Audio
hi: मूक ऑडियो(&A)

en: Label Silence
hi: चुप्पी का लेबल लगाएं

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
hi: नकल करें(&p)

en: Label Copy
hi: लेबल कॉपी

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
hi: अलग करें

en: Label Split
hi: लेबल फ़ाड़ें

en: Label Join
hi: लेबल जोड़ें

en: &Label Track
hi: नाम ट्रैक

en: Move Backward Through Active Windows
hi: सक्रिय विंडो से होकर पीछे जाएँ

en: Move Forward Through Active Windows
hi: सक्रिय विंडो से होकर आगे जाएँ

en: Foc&us
hi: केंद्रित

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
hi: औजार-पट्टी से ट्रैक्स पर पीछे (&B) जाएं

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
hi: औजार-पट्टी से ट्रैक्स पर आगे (&o) जाएं

en: Move Focus to &Previous Track
hi: पिछले (&P) ट्रैक पर केंद्रित करें

en: Move Focus to &Next Track
hi: अगले (&N) ट्रैक पर केंद्रित करें

en: Move Focus to &First Track
hi: पहले (&F) ट्रैक पर केंद्रित करें

en: Move Focus to &Last Track
hi: अंतिम (&L) ट्रैक पर केंद्रित करें

en: Move Focus to P&revious and Select
hi: पिछले (&r) ट्रैक पर केंद्रित कर चुनें

en: Move Focus to N&ext and Select
hi: अगले (&e) ट्रैक पर केंद्रित कर चुनें

en: &Toggle Focused Track
hi: ट्रैक केंद्रित/अकेंद्रित करें (&T)

en: Toggle Focuse&d Track
hi: ट्रैक केंद्रित/अकेंद्रित करें (&d)

en: Uncategorized
hi: श्रेणी-रहित

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
hi: Audacity के पुनरारंभ होने के बाद एक ज़र्नल रिकॉर्ड किया जाएगा.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
hi: Audacity पुनरारंभ होने के बाद कोई ज़र्नल रिकॉर्ड नहीं किया जाएगा.

en: &Repeat %s
hi: %s दोहराएं (&R)

en: Plugin %d to %d
hi: प्लगइन %d से %d

en: Plugin Manager
hi: प्लगिन प्रबंधक

en: Repeat Last Generator
hi: पिछला उत्पादक दोहराएं

en: Effe&ct
hi: प्रभाव (&c)

en: Add Realtime Effects
hi: समयोचित प्रभाव जोड़ें

en: Repeat Last Effect
hi: पिछला प्रभाव दुहराएं

en: &Analyze
hi: विश्लेषण (&A)

en: Repeat Last Analyzer
hi: पिछला विश्लेषक दोहराएं

en: T&ools
hi: औजार (&o)

en: Repeat Last Tool
hi: पिछला उपकरण दोहराएं

en: &Macro Manager
hi: मैक्रो प्रबंधक (&M)

en: &Apply Macro
hi: मैक्रो लागू करें (&A)

en: Palette...
hi: पैलेट...

en: Reset &Configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन रीसेट करें

en: &Screenshot...
hi: स्क्रीनशॉट...(&S)

en: &Run Benchmark...
hi: मान-दंड बनाएं...(&R)

en: Simulate Recording Errors
hi: रिकॉर्डिंग त्रुटियों का अनुकरण करें

en: Detect Upstream Dropouts
hi: पीछे छूटे हुए का पता लगाएं

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
hi: ज़र्नल लिखें

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
hi: स्क्रिप्टेबल्स (&a) I

en: Select Time...
hi: समय चुनें...

en: Select Frequencies...
hi: आवृत्तियाँ चुनें...

en: Select Tracks...
hi: ट्रैकों को चुनें...

en: Set Track Status...
hi: ट्रैक अवस्था निर्धारण...

en: Set Track Audio...
hi: ट्रैक आडियो सेट करें...

en: Set Track Visuals...
hi: ट्रैक प्रदर्शन सेट करें...

en: Get Preference...
hi: पसंद जानें...

en: Set Preference...
hi: वरीयतायें सेट करें...

en: Set Clip...
hi: क्लिप सेट करें...

en: Set Envelope...
hi: एनवेलप सेट करें...

en: Set Label...
hi: नाम-पट्टी लगाएं...

en: Set Project...
hi: परियोजना सेट करें...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
hi: स्क्रिपटेबल्स II

en: Set Track...
hi: ट्रैक निर्धारित करें...

en: Get Info...
hi: सूचना माँगे...

en: Message...
hi: संदेश...

en: Help...
hi: सहायता...

en: Open Project...
hi: परियोजना खोलें...

en: Save Project...
hi: परियोजना सहेजें...

en: Move Mouse...
hi: माउस घुमाएं...

en: Compare Audio...
hi: आडियो की तुलना करें...

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
hi: स्क्रीनशॉट (छोटा प्रारूप)...

en: Set Left Selection Boundary
hi: बाईं ओर चयन सीमा सेट करें

en: Set Right Selection Boundary
hi: दाईं ओर चयन सीमा सेट करें

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
hi: चुनें(&S)

en: &None
hi: कुछ नहीं(&N)

en: Select None
hi: कुछ नहीं चुनें

en: &Tracks
hi: ट्रैक(&T)

en: In All &Tracks
hi: सभी ट्रैकों में (&T)

en: In All &Sync-Locked Tracks
hi: सभी गठ-बंधित ट्रैकों में (&S)

en: Select Sync-Locked
hi: गठ-बंधित चुनें

en: R&egion
hi: क्षेत्र (&e)

en: &Left at Playback Position
hi: बाँई (&L) ओर बजाने की स्थिति पर

en: Set Selection Left at Play Position
hi: प्ले बिंदु की बाईं ओर चयन सेट करें

en: &Right at Playback Position
hi: दाँई (&R) ओर बजाने की स्थिति पर

en: Set Selection Right at Play Position
hi: प्ले बिंदु की दाँई ओर चयन सेट करें

en: Track &Start to Cursor
hi: ट्रैक शुरुआत से कर्सर तक(&S)

en: Select Track Start to Cursor
hi: ट्रैक शुरुआत से कर्सर तक चुनें

en: Cursor to Track &End
hi: कर्सर से ट्रैक समाप्ति तक(&E)

en: Select Cursor to Track End
hi: कर्सर से ट्रैक समाप्ति तक चुनें

en: Track Start to En&d
hi: ट्रैक आरंभ से अंत (&d)

en: Select Track Start to End
hi: ट्रैक शुरू से अंत तक चुनें

en: S&tore Selection
hi: चयन संचित करें

en: Retrieve Selectio&n
hi: क्षेत्र बरामद करें (&n)

en: S&pectral
hi: वर्णक्रम (&p)

en: To&ggle Spectral Selection
hi: वर्णक्रमीय चयन टॉगल करें (&g)

en: Next &Higher Peak Frequency
hi: अगली उच्चतम आवृत्ति (&H)

en: Next &Lower Peak Frequency
hi: अगली न्यूनतम आवृत्ति (&L)

en: Cursor to Stored &Cursor Position
hi: संचित कर्सर स्थिति से कर्सर तक(&C)

en: Select Cursor to Stored
hi: संचित कर्सर तक चुनें

en: Store Cursor Pos&ition
hi: कर्सर स्थिति संचित करें (&i)

en: At &Zero Crossings
hi: शून्य मिलनबिंदु पर (&Z)

en: Select Zero Crossing
hi: शून्य मिलनबिंदु चुनें

en: &Selection
hi: चयन (&S)

en: Snap-To &Off
hi: जोड़ें- ऑफ़ पर  ( &O)

en: Snap-To &Nearest
hi: जोड़ें- निकटतम से  (&N)

en: Snap-To &Prior
hi: जोड़ें- पूर्व से  (&P)

en: Selection to &Start
hi: चयन आरंभ (&S)

en: Selection to En&d
hi: चयन समाप्ति (&d)

en: Selection Extend &Left
hi: चयन बाईं (&L) ओर बढ़ाएं

en: Selection Extend &Right
hi: चयन दाईं (&R) ओर बढ़ाएं

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
hi: बाँई (&f) ओर चयन करें (या बढ़ाएँ)

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
hi: दाँई (&h) ओर चयन करें (या बढ़ाएँ)

en: Selection Contract L&eft
hi: चयन बाँई (&e) ओर सिकोड़ें

en: Selection Contract R&ight
hi: चयन दाँई (&R) ओर सिकोड़ें

en: &Cursor to
hi: कर्सर तक (&C)

en: Selection Star&t
hi: चयन आरंभ (&t)

en: Cursor to Selection Start
hi: कर्सर चयन-आरंभ पर

en: Selection En&d
hi: चयन समाप्ति (&d)

en: Cursor to Selection End
hi: कर्सर चयन-अंत पर

en: Track &Start
hi: ट्रैक आरंभ (&S)

en: Cursor to Track Start
hi: कर्सर ट्रैक शुरुआत पर

en: Track &End
hi: ट्रैक समाप्ति (&E)

en: Cursor to Track End
hi: कर्सर ट्रैक समाप्ति पर

en: &Project Start
hi: परियोजना आरंभ (&P)

en: Cursor to Project Start
hi: कर्सर से परियोजना-प्रारंभ तक

en: Project E&nd
hi: परियोजना समाप्ति (&n)

en: Cursor to Project End
hi: कर्सर से परियोजना-समाप्ति तक

en: &Cursor
hi: कर्सर (&C)

en: Cursor &Left
hi: कर्सर बाएं (&L)

en: Cursor &Right
hi: कर्सर दाएं (&R)

en: Cursor Sh&ort Jump Left
hi: कर्सर की लघु (&o) छलांग बाँई ओर

en: Cursor Shor&t Jump Right
hi: कर्सर की लघु (&t) छलांग दाँई ओर

en: Cursor Long J&ump Left
hi: कर्सर की लंबी छलांग (&u) बाँई ओर

en: Cursor Long Ju&mp Right
hi: कर्सर की लंबी छलांग (&m) दाँई ओर

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
hi: ढूंढें

en: Short Seek &Left During Playback
hi: बजाते समय बाँई ओर छोटी तलाश (&L)

en: Short Seek &Right During Playback
hi: बजाते समय दाँई ओर छोटी तलाश (&R)

en: Long Seek Le&ft During Playback
hi: बजाते समय बाँई ओर लंबी खोज (&f)

en: Long Seek Rig&ht During Playback
hi: बजाते समय दाँई ओर लंबी तलाश (&h)

en: &Toolbars
hi: औजार-पट्टी

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
hi: औजार-पट्टी यथावत करें

en: Mix
hi: मिक्स

en: Rendered all audio in track '%s'
hi: '%s' ट्रैक्स की सभी ऑडियो का निर्माण हो गया

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
hi: प्रतिपादन

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
hi: %d ट्रैक से मिश्रित कर एक नए स्टीरियो ट्रैक का निर्माण किया

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
hi: %d ट्रैक से मिश्रित कर एक नए मोनो ट्रैक का निर्माण किया

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
hi: खिसकाए गए ऑडियो ट्रैक

en: Pan Track
hi: ट्रैक दाएं-बाएं

en: Start to &Zero
hi: आरंभ शून्य से(&Z)

en: Start to &Cursor/Selection Start
hi: शुरूआत कर्सर(&C)/चयन-आरंभ से

en: Start to Selection &End
hi: आरंभ से चयन समाप्ति तक(&d)

en: End to Cu&rsor/Selection Start
hi: अंत से कर्सर(&r)/चयन-आरंभ तक

en: End to Selection En&d
hi: अंत से चयन समाप्ति तक(&d)

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
hi: आरंभ शून्य पर मिलाया/खिसकाया

en: Aligned start to zero
hi: आरंभ शून्य से मिलाया

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
hi: आरंभ मिलाएं/हटाएं

en: Align Start
hi: आरंभ मिलाएं

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
hi: आरंभ कर्सर या चयन-आरंभ से मिलाएं/खिसकाएं

en: Aligned start to cursor/selection start
hi: आरंभ कर्सर या चयन-आरंभ से मिलाया

en: Aligned/Moved start to selection end
hi: आरंभ को चयन-अंत से मिलाएं/खिसकाएं

en: Aligned start to selection end
hi: आरंभ को चयन-अंत से मिलाएं

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
hi: अंत को कर्सर/चयन-आरंभ से मिलाएं/खिसकाएं

en: Aligned end to cursor/selection start
hi: अंत को कर्सर/चयन के आरंभ से मिलाया गया

en: Align/Move End
hi: अंत मिलाएं/खिसकाएं

en: Align End
hi: अंत मिलाएं

en: Aligned/Moved end to selection end
hi: अंत को चयन-अंत से मिलाया/खिसकाया

en: Aligned end to selection end
hi: अंत को चयन-अंत से मिलाया गया

en: Aligned/Moved end to end
hi: अंत को अंत से मिलाया

en: Aligned end to end
hi: अंत को अंत से मिलाया गया

en: Align/Move End to End
hi: अंत से अंत को मिलाएं/खिसकाएं

en: Align End to End
hi: अंत से अंत मिलाएं

en: Aligned/Moved together
hi: एक साथ मिलाया/खिसकाया

en: Aligned together
hi: एक साथ

en: Align/Move Together
hi: साथ मिलाएं/खिसकाएं

en: Align Together
hi: साथ मिलाएं

en: Synchronize MIDI with Audio
hi: MIDI को आडियो के साथ-साथ

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
hi: मिडी और ऑडियो ट्रैक में ताल-मेल बिठा रहे हैं

en: Adjusted gain
hi: दुरुस्त गेन

en: Adjusted Pan
hi: ऐडजस्टेड पैन

en: New sample rate (Hz):
hi: नया नमूना आवृति दर(Hz):

en: The entered value is invalid
hi: प्रविष्टि अमान्य है

en: Resampling track %d
hi: ट्रैक %d का नया नमूना ले रहे हैं

en: Resampled audio track(s)
hi: नये नमूने का ऑडियो ट्रैक

en: Resample Track
hi: ट्रैक का नया नमूना

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
hi: कृपया एक ऑडियो ट्रैक और एक मिडी ट्रैक चुनें.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
hi: संरेखण पूरा हुआ: मिडी %.2f  से %.2f सेकेंड तक, ऑडियो %.2f से %.2f सेकेंड तक.

en: Sync MIDI with Audio
hi: MIDI का ऑडियो से ताल-मेल

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
hi: संरेखण त्रुटि: इनपुट बहुत कम : मिडी %.2f से %.2f सेकेंड, ऑडियो %.2f  से %.2f सेकेंड तक.

en: Internal error reported by alignment process.
hi: संरेखण प्रक्रिया द्वारा आंतरिक त्रुटि की सूचना दी गई.

en: Tracks sorted by time
hi: ट्रैकों का समय से समायोजन

en: Sort by Time
hi: समयानुसार सजाएं

en: Tracks sorted by name
hi: ट्रैकों का नाम से समायोजन

en: Sort by Name
hi: नाम से सजाएं

en: Can't delete track with active audio
hi: सक्रिय ऑडियो वाली ट्रैक को नष्ट नहीं कर सकते

en: Add &New
hi: नया (&N) जोड़ें

en: Mi&x
hi: मिश्रण (&x)

en: Mix Stereo Down to &Mono
hi: स्टिरियो को मिश्रित कर मोनो में बदलें (&M)

en: Mi&x and Render
hi: मिश्रण और प्रतिपादन (&x)

en: Mix and Render to Ne&w Track
hi: मिश्रित कर नया ट्रैक बनाएं (&w)

en: &Resample...
hi: पुन: नमूना लें...(&R)

en: Remo&ve Tracks
hi: ट्रैक हटाएं

en: M&ute/Unmute
hi: चुप्पी लगाएं/हटाएं (&u)

en: &Mute All Tracks
hi: सभी ट्रैक चुप करें

en: &Unmute All Tracks
hi: सभी ट्रैकों की चुप्पी हटाएं(&U)

en: Mut&e Tracks
hi: ट्रैकों को शांत करें

en: U&nmute Tracks
hi: ट्रैकों की चुप्पी हटाएं(&n)

en: &Pan
hi: दाँए-बाँए (&P)

en: &Left
hi: बाएं (&L)

en: Pan Left
hi: बाईं ओर जाएं

en: &Right
hi: दाएं (&R)

en: Pan Right
hi: दाईं ओर जाएं

en: &Center
hi: मध्य (&C)

en: Pan Center
hi: मध्य बिंदु पर जाएं

en: &Align Tracks
hi: ट्रैक मिलाएं

en: &Align End to End
hi: अंत से अंत मिलाएं (&A)

en: Align &Together
hi: साथ मिलाएं(&T)

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
hi: चयन ट्रैक्स के साथ खिसकाएं (चालू/बंद) (&M)

en: Move Sele&ction and Tracks
hi: चयन और ट्रैक्स खिसकाएं

en: S&ort Tracks
hi: ट्रैक छाँटें (&o)

en: By &Start Time
hi: प्रारंभ समय से (&S)

en: By &Name
hi: नाम से (&N)

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
hi: ट्रैकों का गठबंधन (चालू/बंद)

en: &Track
hi: ट्रैक (&T)

en: Change P&an on Focused Track...
hi: केंद्रित ट्रैक पर पैन (&a) करें...

en: Pan &Left on Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक पर बाएं (&L) जाएं

en: Pan &Right on Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक पर दाएं (&R) जाएं

en: Change Gai&n on Focused Track...
hi: केंद्रित ट्रैक का गेन (&n) बदलें...

en: &Increase Gain on Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक का गेन बढ़ाएं (&I)

en: &Decrease Gain on Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक का गेन घटाएं (&D)

en: Op&en Menu on Focused Track...
hi: केंद्रित ट्रैक पर मेनू खोलें... (&e)

en: M&ute/Unmute Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक बजाएं/मौन (&u) करें

en: &Solo/Unsolo Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक एकल/युगल (&S)

en: &Close Focused Track
hi: केंद्रित ट्रैक बंद (&C) करें

en: Move Focused Track U&p
hi: केंद्रित ट्रैक ऊपर (&p) खिसकाएं

en: Move Focused Track Do&wn
hi: केंद्रित ट्रैक नीचे (&w) खिसकाएं

en: Move Focused Track to T&op
hi: केंद्रित ट्रैक सबसे ऊपर (&o) लाएं

en: Move Focused Track to &Bottom
hi: केंद्रित ट्रैक सबसे नीचे (&b) लाएं

en: no label track
hi: नाम ट्रैक नहीं

en: no label track at or below focused track
hi: केंद्रित या नीचे के ट्रैक पर नाम ट्रैक नहीं है

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
hi: %s %d कुल %d

en: no labels in label track
hi: नाम ट्रैक खाली है

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
hi: लूप इन सेट करें (&I)

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
hi: लूप आउट सेट करें (&O)

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
hi: घड़ी से रिकार्डिंग करते हुए एक से अधिक परियोजनाएं नहीं खोल सकते.
    
    कृपया किसी भी अतिरिक्त परियोजनाओं को बंद करें और पुन: प्रयास करें.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
hi: समयबद्ध रिकार्डिंग तबतक नहीं की जा सकती जबतक सभी परिवर्तन संचित न कर लिए जाएं.
    
    कृपया सहेजें अथवा परियोजना बंद कर पुन: प्रयास करें.

en: Please select in a mono track.
hi: कृपया एक मोनो ट्रैक चुनें.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
hi: कृपया एक स्टीरियो ट्रैक या दो मोनो ट्रैकों को चुनें.

en: Please select at least %d channels.
hi: कृपया न्यूनतम %d चैनल्स चुनें.

en: Please select a time within a clip.
hi: कृपया क्लिप के अंदर एक समय चुनें.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
hi: भ्रमण (&n)

en: Pl&aying
hi: बजना जारी(&a)

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
hi: बजाएं/रोकें (&a)

en: Play/Stop and &Set Cursor
hi: बजाएं/रोकें और कर्सर सेट करें

en: Play &Once/Stop
hi: एक बार बजाएं/रोकें

en: &Pause
hi: ठहरें(&P)

en: &Recording
hi: ध्वन्यांकन (&R)

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
hi: ध्वन्यांकन(&R)

en: &Append Record
hi: रिकार्डिंग जोड़ें (&A)

en: Record &New Track
hi: नया ट्रैक रिकार्ड करें (&N)

en: &Timer Record...
hi: घड़ी से रिकार्डिंग...(&T)

en: Punch and Rol&l Record
hi: पंच और रोल रिकॉर्डिंग (&l)

en: &Looping
hi: लूपिंग (&L)

en: &Clear Loop
hi: लूपिंग हटाएँ (&C)

en: &Set Loop to Selection
hi: चयनित भाग लूप में सेट करें (&S)

en: R&escan Audio Devices
hi: ऑडियो यंत्रों को पुन: ढूँढें (&e)

en: Transport &Options
hi: भ्रमण विकल्प

en: Sound Activation Le&vel...
hi: ध्वनि-चालन स्तर...(&v)

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
hi: ध्वनि-चालित अंकन(चालू/बंद)(&c)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
hi: पिनन्ड प्ले/रिकार्ड हेड (चालू/बंद)

en: &Overdub (on/off)
hi: ओवर-डबिंग(चालू/बंद)(&O)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
hi: सॉफ़्टवेयर से बजाना(चालू/बंद)(&f)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
hi: स्वचालित रिकार्डिंग स्तर अनुकूलन (चालू/बंद) (&u)

en: T&ransport
hi: भ्रमण(&r)

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
hi: एक बार बजाएँ (&a)

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
hi: रोकें (&p)

en: Play &One Second
hi: एक सेकेंड बजाएं (&O)

en: Play to &Selection
hi: चयन तक बजाएं (&S)

en: Play &Before Selection Start
hi: चयन के आरंभ तक बजाएं (&B)

en: Play Af&ter Selection Start
hi: चयन के आरंभ से बजाएं (&t)

en: Play Be&fore Selection End
hi: चयन के समाप्ति तक बजाएं (&f)

en: Play Aft&er Selection End
hi: चयन समाप्ति से बजाएं (&e)

en: Play Before a&nd After Selection Start
hi: चयन आरंभ से पहले और बाद में बजाएं (&n)

en: Play Before an&d After Selection End
hi: चयन अंत से पहले और बाद में बजाएं (&d)

en: Play C&ut Preview
hi: बजाएं पुर्वालोकन

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
hi: इस-गति-पर बजाएं (&P)

en: Play-at-Speed &Once
hi: एक बार इस-गति-पर बजाएं (&O)

en: Play C&ut Preview-at-Speed
hi: प्ले कट पुर्वालोकन-इस-गति-पर (&u)

en: Ad&just Playback Speed...
hi: प्लेबैक की गति सही करें (&j)

en: &Increase Playback Speed
hi: प्लेबैक की गति बढ़ाएं (&I)

en: &Decrease Playback Speed
hi: प्लेबैक की गति घटाएं (&D)

en: Move to Pre&vious Label
hi: पिछले लेबल पर जाएं

en: Move to Ne&xt Label
hi: अगले लेबल पर जाएं (&x)

en: &View
hi: दृश्य(&V)

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
hi: बड़ा करें(&Z)

en: Zoom &In
hi: बड़ा करें(&I)

en: Zoom &Normal
hi: सामान्य दृश्य(&N)

en: Zoom &Out
hi: छोटा करें(&O)

en: &Zoom to Selection
hi: चयनित भाग दिखाएं(&Z)

en: Zoom &Toggle
hi: बड़ा/छोटा करें (&T)

en: Advanced &Vertical Zooming
hi: परिष्कृत लंबवत(&V) ज़ूमिंग

en: T&rack Size
hi: ट्रैक आकार (&r)

en: &Fit to Width
hi: चौड़ाई में बिठाएं (&F)

en: Fit to &Height
hi: ऊँचाई में बिठाएं (&H)

en: &Collapse All Tracks
hi: सभी ट्रैक सिमटाएं (&C)

en: E&xpand Collapsed Tracks
hi: सभी ट्रैक फैलाएं (&x)

en: Sk&ip to
hi: तक छोड़ें

en: Selection Sta&rt
hi: चयन आरंभ(&r)

en: Skip to Selection Start
hi: छोड़कर शुरुआत पर जाएं

en: Skip to Selection End
hi: छोड़कर समाप्ति पर जाएं

en: &Extra Menus (on/off)
hi: अतिरिक्त मेनू (चालू/बंद) (&E)

en: Track &Name (on/off)
hi: ट्रैक नाम (चालू/बंद)

en: &Show Clipping (on/off)
hi: कतरन दिखाएँ (चालू/बंद) (&S)

en: &Window
hi: विंडो (&W)

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
hi: न्यूनतम (&M)

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
hi: सब को सामने लाएं (&B)

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
hi: सभी परियोजनाएं न्यूनतम करें

en: Preferences for Application
hi: ऐपलिकेशन के लिए प्राथमिकताएं

note: i18n-hint: Title for the update notifications panel in the preferences dialog.
en: Update notifications
hi: अद्यतन सूचनाएं

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
hi: अद्यतन के लिए देखें (&C)

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
hi: ऐप अद्यतन की जाँच के लिए नेटवर्क एक्सेस की आवश्यकता होती है. आपकी गोपनीयता की रक्षा के लिए, Audacity  कोई व्यक्तिगत जानकारी संग्रहीत नहीं करता है.

en: Batch
hi: बैच

en: Preferences for Batch
hi: बैच के लिए वरीयतायें

en: Behaviors
hi: व्यवहार

en: &Don't apply effects in batch mode
hi: बैच मोड(&D) में प्रभाव लागू न करें

en: Devices
hi: डिवाईस

en: Preferences for Device
hi: उपकरण के लिए वरीयतायें

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
hi: मेज़बान :

en: Using:
hi: उपयोग में:

en: Playback
hi: बजाएं

en: &Device:
hi: यंत्र (&D):

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
hi: ध्वन्यांकन

en: De&vice:
hi: यंत्र :

en: Cha&nnels:
hi: चैनल्स (&n):

en: Latency
hi: विलंबता

en: milliseconds
hi: मिलिसेकेंड

en: &Buffer length:
hi: बफ़र (&B) आकार:

en: &Latency compensation:
hi: विलंबता भरपाई(&L) :

en: No audio interfaces
hi: कोई ऑडियो इंटरफ़ेस नहीं

en: No devices found
hi: कोई यंत्र नहीं मिला

en: 1 (Mono)
hi: 1 (मोनो)

en: 2 (Stereo)
hi: 2 (स्टिरियो)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
hi: निर्देशिकाएं

en: Preferences for Directories
hi: डायरेक्टरी के लिए वरीयतायें

en: Default directories
hi: आरंभिक निर्देशिका

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
hi: किसी ऑपरेशन के लिए उपयोग की जाने वाली अंतिम निर्देशिका पर जाने के लिए फ़ील्ड को खाली छोड़ दें.
    किसी ऑपरेशन के लिए हमेशा उस निर्देशिका में जाने के लिए फ़ील्ड को हमेशा भरें.

en: O&pen:
hi: खोलें (&p):

en: &Browse...
hi: ब्राउज़ करें (&B)...

en: S&ave:
hi: संचित करें (&a):

en: B&rowse...
hi: ब्राउज़ करें (&r)...

en: &Import:
hi: आयात (&I):

en: Br&owse...
hi: ब्राउज़ करें (&o)...

en: &Export:
hi: निर्यात (&E):

en: Bro&wse...
hi: ब्राउज(&w)...

en: &Macro output:
hi: मैक्रो आउटपुट (&M):

en: Temporary files directory
hi: क्षणिक फ़ाईल डायरेक्टरी

en: &Location:
hi: स्थान:(&L)

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
hi: अस्थायी फ़ाइल निर्देशिका FAT ड्राइव पर नहीं हो सकती.

en: Brow&se...
hi: ब्राउज(&s)...

en: &Free Space:
hi: रिक्त स्थान(&F) :

en: Choose a location to place the temporary directory
hi: एक अस्थायी निर्देशिका रखने का स्थान चुनें

en: Cannot set the preference.
hi: वरीयता निर्धारित नहीं की जा सकती.

en: unavailable - above location doesn't exist
hi: अनुपलब्ध - उपर्युक्त स्थान अस्तित्व में नहीं है

en: Choose a location
hi: एक स्थान चुनें

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
hi: 
    डायरेक्टरी %s विद्यमान नहीं है. निर्माण करें?

en: Directory creation failed.
hi: डायरेक्टरी बनाना विफल रहा.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
hi: निर्देशिका %s (मिट जाने का खतरा) उपयुक्त नहीं है

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
hi: 'अस्थायी डायरेक्टरी' सेट नहीं की जा सकती.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
hi: 'अस्थायी फ़ाइल' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: Directory %s is not writable
hi: निर्देशिका %s लेख्य नहीं है

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
hi: अस्थायी निर्देशिका में परिवर्तन Audacity पुनः आरंभ होने तक लागू नहीं होगा

en: Temp Directory Update
hi: Temp डायरेक्टरी अद्यतन

en: 'Open' directory cannot be set.
hi: 'खोलें' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: 'Save' directory cannot be set.
hi: 'सहेजें' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: 'Import' directory cannot be set.
hi: 'आयात' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: 'Export' directory cannot be set.
hi: 'निर्यात' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
hi: 'मैक्रो आउटपुट' डायरेक्टरी सेट नहीं की जा सकती.

en: Preferences for Effects
hi: प्रभाव के लिए वरीयतायें

en: Sorted by Effect Name
hi: प्रभाव नाम से सजाएं

en: Sorted by Publisher and Effect Name
hi: प्रकाशक तथा प्रभाव नाम से संयोजित

en: Sorted by Type and Effect Name
hi: प्रकार तथा प्रभाव नाम से संयोजित

en: Grouped by Publisher
hi: प्रकाशक द्वारा समूहीकृत

en: Grouped by Type
hi: प्रकार द्वारा समूहीकृत

en: Default
hi: मूल चयन

en: Enable Effects
hi: प्रभाव सक्रिय

en: Effect Options
hi: प्रभाव विक्लप

en: S&ort or Group:
hi: सजाएं(&o) या संगठित करें:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
hi: अधिकतम (&M) प्रभाव प्रति समूह (0 निष्क्रिय करेगा):

en: Instruction Set
hi: निर्देश सूची

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
hi: SSE/SSE2/.../AVX का उपयोग करें

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
hi: अतिरिक्त आयात

en: Preferences for ExtImport
hi: ExtImport के लिए वरीयतायें

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
hi: फ़ाईल खोलें संवाद में पहली बार फिल्टर के उपयोग का प्रयास करें (&t)

en: Rules to choose import filters
hi: आयात फ़िल्टर को चुनने के नियम

en: File extensions
hi: फ़ाइल एक्सटेंशन

en: Mime-types
hi: Mime-प्रकार

en: Importer order
hi: आयातक क्रम

en: Move rule &up
hi: नियम ऊपर ले जाएँ

en: Move rule &down
hi: नियम नीचे ले जाएँ

en: Move f&ilter up
hi: फ़िल्टर ऊपर ले जाएँ

en: Move &filter down
hi: फ़िल्टर नीचे ले जाएँ

en: &Add new rule
hi: नया नियम जोड़ें (&A)

en: De&lete selected rule
hi: चुने हुए नियम को मिटाएं

en: Unused filters:
hi: अनुपयुक्त फिल्टरें:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
hi: किसी एक वस्तु में रिक्ताक्षर (रिक्त स्थान, नई पंक्ति, टैब या खाली पंक्ति ) हैं. जो पैटर्न से मेल कराने में बाधा डाल सकता है. जब तक आप नहीं जानते, रिक्त स्थानों को छाँटना ही ठीक है. क्या आप के लिए ऑडेसिटी  रिक्त स्थानों को छाँट दे?

en: Spaces detected
hi: खाली स्थानों का पता चला

en: Do you really want to delete selected rule?
hi: क्या आप सचमुच इस चुने हुए नियम को मिटाना चाहते हैं?

en: Rule deletion confirmation
hi: नियम मिटाने की मंजूरी

en: Ext Import
hi: Ext आयात

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Preferences for GUI
hi: GUI के लिए वरीयतायें

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
hi: -36 dB (उच्च आयाम संपादन के लिए उथले रेंज )

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
hi: -48 dB (8 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
hi: -60 dB (10 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
hi: -72 dB (12 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
hi: -84 dB (14 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
hi: -96 dB (16 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
hi: -120 dB (मानवीय श्रवण सीमा के लगभग)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
hi: -145 dB (24 बिट नमूनों की PCM रेंज)

en: Local
hi: स्थानीय

en: From Internet
hi: इंटरनेट से

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: &Language:
hi: भाषा :(&L)

en: Th&eme:
hi: थीम (&e):

en: Meter dB &range:
hi: मीटर/dB सीमाक्षेत्र:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
hi: आरंभ में 'मदद (&H) कैसे पाएं' दिखाएं

en: Show e&xtra menus
hi: अतिरिक्त (&x) मेन्यु

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
hi: दूसरे स्टाइल दिखाएं (Mac बनाम PC)

en: &Beep on completion of longer activities
hi: लंबी गतिविधियों के पूरा होने पर बीप की आवाज करें(&B)

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
hi: नामपट्ट यथावत (&t) रखें यदि चयन नामपट्ट से चिपका हो

en: B&lend system and Audacity theme
hi: सिस्टम और Audacity रंग-रूप एकसार करें (&l)

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
hi: RTL भाषाओं में ज्यादातर बाएं-से-दाएं लेआउट का प्रयोग करें

en: Never use comma as decimal point
hi: दशमलव बिंदु के रूप में कभी भी अल्पविराम का उपयोग न करें

en: Show Timeline Tooltips
hi: समयरेखा टूलटिप्स दिखाएं

en: Show Scrub Ruler
hi: स्क्रब मापक दिखाएं

en: Language "%s" is unknown
hi: "%s" अन्जान भाषा है

en: Import / Export
hi: आयात / निर्यात

en: Preferences for ImportExport
hi: आयात निर्यात के लिए वरीयताएं

en: &Mix down to Stereo or Mono
hi: स्टिरियो या मोनो में मिश्रित (&M) करें

en: &Use Advanced Mixing Options
hi: उच्चतर मिक्सिंग विकल्प निर्धारण (&U)

en: S&tandard
hi: मानक (&t)

en: E&xtended (with frequency ranges)
hi: विस्तारित (आवृति सीमाओं के साथ)

en: &Seconds
hi: सेकेंड (&S)

en: &Beats
hi: ताल (&B)

en: When exporting tracks to an audio file
hi: ट्रैकों को एक ऑडियो फ़ाइल में निर्यात करते समय

en: S&how Metadata Tags editor before export
hi: निर्यात करने से पहले मेटाडेटा संपादक दिखाएं(&h)

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
hi: आरंभिक चुप्पी पर ध्यान न दें (&I)

en: Exported Label Style:
hi: निर्यातित लेबल शैली :

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
hi: निर्यातित Allegro (.gro) फाइल संचय समय :

en: IMPORT EXPORT
hi: आयात निर्यात

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
hi: कुंजीपट्ट

en: Preferences for KeyConfig
hi: कुँजी जुड़ाव के लिए वरीयतायें

en: Keyboard preferences currently unavailable.
hi: कुंजीपटल वरीयताएँ वर्तमान में अनुपलब्ध है.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
hi: लघु कुंजी बदलने के लिए एक नई परियोजना खोलें.

en: &Hotkey:
hi: लघुकुँजी:(&H)

en: &Tree
hi: वृक्ष (&T)

en: &Name
hi: नाम (&N)

en: &Key
hi: कुँजी

en: Key Bindings
hi: कुँजी जुड़ाव

en: View by:
hi: ऐसे देखें:

en: View by tree
hi: वृक्षाकार में देखें

en: View by name
hi: नाम अनुसार देखें

en: View by key
hi: कुँजी अनुसार देखें

en: Searc&h:
hi: खोज :(&h)

en: Bindings
hi: कुँजी जुड़ाव

en: Short cut
hi: लघुकुँजी

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
hi: सेट करें

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
hi: टिप्पणी: Cmd+Q दबाने से बाहर जाएंगे. दूसरी सभी कुंजियाँ मान्य हैं.

en: &Import...
hi: आयात...(&I)

en: &Defaults
hi: डिफ़ाल्ट्स

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
hi: 
       *   "%s"  (क्योंकि  '%s'  शॉर्टकट  '%s' द्वारा प्रयोग किया जाता है)

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
hi: ऑडेसिटी लघुकुंजी युक्त एक XML फ़ाइल चुनें...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
hi: लघु कुंजी आयात में त्रुटि

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
hi: शॉर्टकट वाली फ़ाइल में "%s" और "%s" के लिए अवैध शॉर्टकट डुप्लिकेट हैं।
    कुछ भी आयातित नहीं है.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
hi: लोड किया %d लघु कुंजी

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
hi: 
    आयातित फ़ाइल में निम्न कमांड का उल्लेख नहीं किया गया है, लेकिन अन्य नए शॉर्टकट के साथ संघर्ष के कारण उनके शॉर्टकट हटा दिए गए हैं :

en: Loading Keyboard Shortcuts
hi: लघु कुंजी लोड हो रहा है

en: Export Keyboard Shortcuts As:
hi: लघु-कुंजी सूची निर्यात इस नाम से:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
hi: लघु कुंजी निर्यात में त्रुटि

en: You may not assign a key to this entry
hi: आप इस प्रविष्टि के लिए लघुकुँजी नियत नहीं कर सकेंगे

en: You must select a binding before assigning a shortcut
hi: आप एक लघुकुँजी नियत करने से पहले उसकी जोड़ी चुनें

en: 
    
    	 and
hi: 
    
    	 और

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट '%s' पहले ही निम्न से जुड़ा है:
    
    	%s
    
    
    इसके बदले शॉर्टकट 
    
    	%s
    
    से जोड़ने के लिए ओके पर क्लिक करें. अन्यथा, रद्द करें पर क्लिक करें.

en: Key Config
hi: कुँजी जुड़ाव

en: Preferences for Library
hi: लाईब्रेरी के लिए वरीयतायें

en: LAME MP3 Export Library
hi: LAME MP3 निर्यात लाईब्रेरी

en: MP3 Library Version:
hi: MP3 लाईब्रेरी संस्करण:

en: FFmpeg Import/Export Library
hi: FFmpeg आयात और निर्यात लाईब्रेरी

en: No compatible FFmpeg library was found
hi: कोई सुसंगत FFmpeg लाइब्रेरी नहीं मिला

en: FFmpeg support is not compiled in
hi: FFmpeg समर्थन इसमें संकलित नहीं है

en: FFmpeg Library Version:
hi: FFmpeg लाईब्रेरी संसकरण:

en: FFmpeg Library:
hi: FFmpeg लाईब्रेरी:

en: Loca&te...
hi: ढूंढे(&t)...

en: Dow&nload
hi: डाउनलोड(&n)

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
hi: ऑडेसिटी स्वचालित रूप से एक वैध FFmpeg लाइब्रेरी पाया है.
    क्या अब आप उन्हें स्वयं खोजना चाहते हैं?

en: Success
hi: सफल

en: Library
hi: लाइब्रेरी

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
hi: MIDI  डिवाईस

en: Preferences for MidiIO
hi: MidiIO के लिए वरीयतायें

en: No MIDI interfaces
hi: कोई MIDI इंटरफ़ेस नहीं

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

en: Using: PortMidi
hi: प्रयोग में : PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
hi: MIDI सिंथेसाइज़र विलंबता(&a) (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
hi: MIDI Synthesizer Latency एक पूर्णांक ही होना चाहिए

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
hi: मोड्यूल्स

en: Preferences for Module
hi: मोड्यूल के लिए वरीयतायें

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
hi: ये केवल प्रयोगात्मक मोड्यूल्स हैं. उन्हें तभी सक्रिय करें जब आपने Audacity मदद पुस्तिका पढ़ी हो
    और आपको पता है आप क्या कर रहे हैं.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
hi:  'पूछें' का मतलब है कि Audacity हर बार शुरू होते समय पूछेगी कि क्या आप मॉड्यूल को लोड करना चाहते हैं.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
hi:   'विफल' का अर्थ है कि Audacity को लगता है कि मॉड्यूल टूट गया है और इसे नहीं चलाएगा.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'New' means no choice has been made yet.
hi:  'नया' का मतलब अभी तक कोई विकल्प नहीं चुना गया है.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
hi: इन परिवर्तनों को प्रभावी करने के  लिए Audacity को दुबारा शुरू करना होगा.

en: Ask
hi: पूछिए

en: Failed
hi: असफ़ल

en: No modules were found
hi: कोई भी मॉड्यूल नहीं मिला

en: Module
hi: मोड्यूल

en: Mouse
hi: माउस

en: Preferences for Mouse
hi: माउस के लिए वरीयतायें

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
hi: माउस जुड़ाव (डिफ़ाल्ट वैल्यू, अपरिवर्तनीय)

en: Tool
hi: औजार

en: Command Action
hi: आदेश पालन

en: Buttons
hi: बटन

en: Left-Click
hi: बायाँ-क्लिक

en: Set Selection Point
hi: चयन बिंदु बताएं

en: Left-Drag
hi: बायाँ-खीचें

en: Set Selection Range
hi: चयन क्षेत्र बताएं

en: Shift-Left-Click
hi: ऊच्च-बायाँ-क्लिक

en: Extend Selection Range
hi: चयन क्षेत्र बढ़ाएं

en: Left-Double-Click
hi: बायाँ-दोहरा-क्लिक

en: Select Clip or Entire Track
hi: क्लिप या पूरा ट्रैक चुनें

en: Wheel-Rotate
hi: चक्का-घुमाएं

en: Change scrub speed
hi: खुरचन गति बदलें

en: Zoom in on Point
hi: इस जगह पर बड़ा करें

en: Zoom in on a Range
hi: इस क्षेत्र पर बड़ा करें

en: same as right-drag
hi: दाएं-खींचने के जैसा

en: Right-Click
hi: दायां बटन-क्लिक

en: Zoom out one step
hi: एक बार बड़ा करें

en: Right-Drag
hi: दायां बटन-खींचें

en: same as left-drag
hi: बाएं-खींचने के जैसा

en: Shift-Drag
hi: शिफ्ट-खींचें

en: Zoom out on a Range
hi: इस क्षेत्र पर छोटा करें

en: Middle-Click
hi: मध्य-क्लिक

en: Zoom default
hi: ज़ूम - डिफ़ाल्ट

en: Move clip left/right or between tracks
hi: क्लिप को दाएं/बाएं या ट्रैकों के बीच स्थानांतरित करें

en: Shift-Left-Drag
hi: उच्च-बायाँ-खीचें

en: Move all clips in track left/right
hi: ट्रैक में सभी क्लिप्स को दाएं/बाएं खिसकाएं

en: -Left-Drag
hi: -बायाँ-खीचें

en: Move clip up/down between tracks
hi: क्लिप को ट्रैकों के बीच ऊपर/नीचे स्थानांतरित करें

en: Pencil
hi: पेंसिल

en: Change Sample
hi: सैंपल रेट बदलें

en: Alt-Left-Click
hi: Alt-बायाँ-क्लिक

en: Smooth at Sample
hi: सैंपल को एकसार करें

en: Change Several Samples
hi: विविध नमूनों को परिवर्तित करें

en: Change ONE Sample only
hi: बदलें केवल एक नमूना

en: Multi
hi: विभिन्न औजार

en: same as select tool
hi: चयन औजार के जैसा

en: same as zoom tool
hi: बड़ा-छोटा औजार के जैसा

en: Any
hi: कोई

en: Scroll tracks up or down
hi: ट्रैक ऊपर या नीचे स्क्रौल करें

en: Shift-Wheel-Rotate
hi: Shift-चक्करघिन्नी

en: Scroll waveform
hi: तरंगरूप स्क्रौल करें

en: -Wheel-Rotate
hi: -चक्का-घुमाएं

en: Zoom waveform in or out
hi: तरंग बड़ा या छोटा करें

en: -Shift-Wheel-Rotate
hi: Shift-चक्करघिन्नी

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
hi: लंबवत तरंग-रुप (dB) सीमाक्षेत्र

en: Preferences for Playback
hi: प्लेबैक के लिए वरीयताएं

en: Effects Preview
hi: प्रभाव पुर्वालोकन

en: &Length:
hi: लंबाई(&L):

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
hi: कटा पूर्वालोकन

en: &Before cut region:
hi: काट क्षेत्र के पहले(&B):

en: &After cut region:
hi: काट क्षेत्र के बाद(&a) :

en: Seek Time when playing
hi: बजाते समय शोध काल

en: &Short period:
hi: थोड़ी देर(&S):

en: Lo&ng period:
hi: लंबी अवधि :

en: &Vari-Speed Play
hi: चर-गति प्ले (&V)

en: &Micro-fades
hi: माइक्रो-फे़ड्स (&M)

en: Always scrub un&pinned
hi: बिना पिन लगे  को हमेशा स्क्रब करें

en: Audacity Preferences
hi: ऑडेसिटी ईच्छानुसार

en: Category
hi: कैटेगरी

en: Preferences:
hi: पसंद :

en: Preferences for Quality
hi: गुणवत्ता के लिए वरीयतायें

en: Other...
hi: अन्य...

en: Sampling
hi: सैम्पलिंग

en: Default Sample &Rate:
hi: डिफ़ाल्ट नमूना दर :(&R)

en: Default Sample &Format:
hi: डिफ़ाल्ट नमूना स्वरुप :(&F)

en: Real-time Conversion
hi: वास्तविक-समय में बदलना

en: Sample Rate Con&verter:
hi: नमूना दर परिवर्तक:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
hi: डिथर(&D):

en: High-quality Conversion
hi: ऊच्च-गुणवत्ता परिवर्तन

en: Sample Rate Conver&ter:
hi: नमूना दर परिवर्तक(&t):

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
hi: डिथर:(&h)

en: Preferences for Recording
hi: रिकॉर्डिंग के लिए वरीयतायें

en: Play &other tracks while recording (overdub)
hi: रिकॉर्डिंग के समय अन्य ट्रैकों को बजाएं (ओवरडब)

en: Use &hardware to play other tracks
hi: अन्य ट्रैको को चलाने के लिए हार्डवेयर (h) का प्रयोग करें

en: &Software playthrough of input
hi: इनपुट को सॉटवेयर(&S) द्वारा बजाएं

en: Record on a new track
hi: नए ट्रैक में रिकार्ड करें

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
hi: छूटे हुए का पता लगाएं

en: Sound Activated Recording
hi: ध्वनि-चालित अंकन

en: Le&vel (dB):
hi: स्तर(&v) (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
hi: नए अंकित ट्रैक का नामकरण करें

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
hi: के साथ:

en: Custom Track &Name
hi: विशिष्ट ट्रैक का नाम(&N)

en: Custom name text
hi: विशिष्ट ट्रैक नामाक्षर

en: Recorded_Audio
hi: अंकित ऑडियो

en: &Track Number
hi: ट्रैक(&T) क्रमांक

en: System &Date
hi: सिस्टम तिथि(&D)

en: System T&ime
hi: सिस्टम समय(&i)

en: Automated Recording Level Adjustment
hi: स्वचालित रिकार्डिंग स्तर अनुकूलन

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
hi: स्वचालित रिकॉर्डिंग स्तर समायोजन सक्षम करें.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
hi: लक्षित शिखर:

en: Within:
hi: के भीतर:

en: Analysis Time:
hi: विश्लेशन समय:

en: milliseconds (time of one analysis)
hi: मिलीसेकेंड(एक विश्लेषण का समय)

en: Number of consecutive analysis:
hi: लगातार विश्लेषणों की संख्या :

en: 0 means endless
hi: 0 मतलब अनंत

en: Punch and Roll Recording
hi: पंच और रोल रिकार्डिंग

en: Pre-ro&ll:
hi: प्रि-रोल (&l):

en: Cross&fade:
hi: क्रॉसफ़ेड (&f):

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
hi: अंतराल

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms
en: Color (default)
hi: रंग (डिफ़ॉल्ट)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
hi: रंग (क्लासिक)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
hi: ग्रेस्केल

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
hi: उलटा ग्रेस्केल

en: Frequencies
hi: आवृत्तियाँ

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
hi: पिच (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
hi: अधिकतम आवृत्ति 100 Hz या उससे ज्यादा होनी चाहिए

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
hi: न्यूनतम फ्रीकवेंसी कम से कम 0 Hz होनी चाहिए

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
hi: न्यूनतम-आवृति महत्तम-आवृति से कम होनी चाहिए

en: The range must be at least 1 dB
hi: न्यूनतम 1 dB की सीमा होनी चाहिए

en: The frequency gain cannot be negative
hi: आवृति बढ़ोतरी ऋणात्मक नहीं हो सकता

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
hi: आवृत्ति बढ़त 60 dB/dec से अधिक नहीं होनी चाहिए

en: Spectrogram Settings
hi: स्पेक्ट्रोग्राम सेटिंग्स

en: Spectrograms
hi: स्पेक्ट्रोग्राम

en: Preferences for Spectrum
hi: वर्णक्रम के लिए वरीयतायें

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
hi: वरीयतायें प्रयोग(&U) करें

en: S&cale:
hi: मापदंड (&c):

en: Mi&n Frequency (Hz):
hi: न्यूनतम आवृति(Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
hi: उच्चतम आवृति(Hz):

en: Colors
hi: रंग

en: &Gain (dB):
hi: गेन (dB):(&G)

en: &Range (dB):
hi: सीमा (dB):(&R)

en: High &boost (dB/dec):
hi: हाइ (&b)बूस्ट (dB/dec) :

en: Algorithm
hi: एल्गोरिथ्म

en: A&lgorithm:
hi: एल्गोरिथम (&l):

en: Window &size:
hi: झरोखे का आकार(&s):

en: 8 - most wideband
hi: 8 - सबसे वाइडबैंड

en: 1024 - default
hi: 1024 - डिफ़ाल्ट

en: 32768 - most narrowband
hi: 32768 - सबसे नैरोबैंड

en: Window &type:
hi: झरोखा प्रकार(&t):

en: &Zero padding factor:
hi: जीरो पैडिंग गुणांक (&Z):

en: Ena&ble Spectral Selection
hi: वर्णक्रम चयन सक्रिय करें

en: Show a grid along the &Y-axis
hi: &Y-धुरी पर एक ग्रिड दिखाएं

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
hi: FFT खोज टिप्पणी

en: Minimum Amplitude (dB):
hi: न्यूनतम ध्वनि तीव्रता(dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
hi: सुरों की अधिकतम संख्या (1..128):

en: &Find Notes
hi: टिप्पणी ढूंढें (&F)

en: &Quantize Notes
hi: सुर आवृति निर्धारण(&Q)

en: Global settings
hi: ग्लोबल सेटिंग्स

en: Ena&ble spectral selection
hi: वर्णक्रम चयन सक्रिय करें

en: The maximum frequency must be an integer
hi: महत्तम आवृति एक पूर्णांक ही होना चाहिए

en: The minimum frequency must be an integer
hi: न्यूनतम आवृति एक पूर्णांक ही होना चाहिए

en: The gain must be an integer
hi: गेन(बढ़ोतरी)पूर्णांक में होना चाहिए

en: The range must be a positive integer
hi: क्षेत्र धनात्मक पूर्णांक ही होना चाहिए

en: The frequency gain must be an integer
hi: आवृति बढ़ोतरी पूर्णांक में ही होना चाहिए

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
hi: न्यूनतम आयाम (dB) एक पूर्णांक ही होना चाहिए

en: The maximum number of notes must be an integer
hi: सुरों की अधिकतम संख्या एक पूर्णांक ही होनी चाहिए

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
hi: सुरों की अधिकतम संख्या 1..128 की सीमा में ही होनी चाहिए

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
hi: थीम

en: Preferences for Theme
hi: थीम के लिए वरीयतायें

en: Info
hi: सूचना

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
hi: थीमयोग्यता एक प्रयोगात्मक विशेषता है. इसे आज़माने के लिए, "थीम कैश सहेजें" पर क्लिक करें और फिर छवियों और रंगों को ढूंढें और संशोधित करें ImageCacheVxx.png एक छवि संपादक जैसे कि Gimp का उपयोग करें. परिवर्तित छवियों और रंगों को Audacity में वापस लोड करने के लिए "लोड थीम कैश" पर क्लिक करें.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
hi: बचत और व्यक्तिगत विषय फाइल लोड हो रहा है एक छवि के लिए एक अलग फ़ाइल का उपयोग करता है, लेकिन 
     ही विचार notherwise.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
hi: थीम कैष - तस्वीर && रंग

en: Save Theme Cache
hi: थीम Cache को संचित करें

en: Load Theme Cache
hi: थीम Cache को लोड करें

en: Individual Theme Files
hi: व्यक्तिगत थीम फ़ाइलें

en: Save Files
hi: फ़ाइलों को सहेजें

en: Load Files
hi: फ़ाइलें लाएं

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
hi: ट्रैक व्यवहार

en: Preferences for TracksBehaviors
hi: ट्रैक व्यवहार के लिए वरीयताएं

en: Simple
hi: सरल

en: Multi-track
hi: मल्टी-ट्रैक

en: &Select all audio, if selection required
hi: सभी ऑडियो चुनें, यदि चयन आवश्यक हो

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
hi: काट रेखाएं(&l) सक्रिय करें

en: Enable &dragging selection edges
hi: चयन किनारों को खींचना सक्षम करें

en: Editing a clip can &move other clips
hi: एक क्लिप के संपादन से अन्य क्लिप्स का स्थानांतरण हो सकता है(&m)

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
hi: "ट्रैक से केंद्रबिंदु हटाएं" ट्रैकों में लगातार चक्कर लगाता है

en: &Type to create a label
hi: नाम-पट्टी बनाने के लिए टाइप करें

en: Use dialog for the &name of a new label
hi: एक नए लेबल के नाम (&n) हेतु संवाद का प्रयोग करें

en: Enable scrolling left of &zero
hi: शून्य से पहले स्क्रॉलिंग सक्रिय करें (&z)

en: Advanced &vertical zooming
hi: परिष्कृत लंबवत(&v) ज़ूमिंग

en: Solo &Button:
hi: एकल बटन:(&B)

en: Logarithmic (dB)
hi: लॉगरिदमिक (dB)

en: Waveform
hi: तरंगरूप

en: Spectrogram
hi: स्पेक्ट्रोग्राम

en: Connect dots
hi: बिंदु जोड़ें

en: Stem plot
hi: वर्णक्रम बनाएं

en: Fit to Width
hi: चौड़ाई में बिठाएं

en: Zoom to Selection
hi: चयनित भाग जूम करें

en: Zoom Default
hi: ज़ूम डिफ़ाल्ट

en: Minutes
hi: मिनट

en: Seconds
hi: सेकेंड

en: 5ths of Seconds
hi: सेकेंड का 5 वाँ भाग

en: 10ths of Seconds
hi: सेकेंड का दसवाँ भाग

en: 20ths of Seconds
hi: सेकेंड का दसवाँ भाग

en: 50ths of Seconds
hi: सेकेंड का 50 वाँ भाग

en: 100ths of Seconds
hi: सेकेंड का सौंवा भाग

en: 500ths of Seconds
hi: सेकेंड का 500 वाँ भाग

en: MilliSeconds
hi: मिलिसेकेंड

en: Samples
hi: नमूने

en: 4 Pixels per Sample
hi: 4 पिक्सेल प्रति नमूना

en: Max Zoom
hi: सबसे बड़ा दिखाएं

en: Preferences for Tracks
hi: ट्रैको के लिए वरीयतायें

en: Auto-&fit track height
hi: ट्रैक स्वत:-बिठाना (&f)

en: Sho&w track name as overlay
hi: ट्रैक नाम ओवरले के रूप में दिखाएं

en: Use &half-wave display when collapsed
hi: सिमटने पर अर्ध-तरंग (&h) प्रदर्शन का प्रयोग करें

en: &Pinned Recording/Playback head
hi: पिनन्ड(&P) रिकार्डिंग/प्लेबैक हेड

en: A&uto-scroll if head unpinned
hi: स्वत:-स्क्रौल यदि हेड पिन्नड हो

en: Pinned &head position
hi: पिन-हेड (&h) की स्थिति

en: Default &view mode:
hi: डिफ़ाल्ट दृश्य(&v) मोड:

en: Default Waveform scale:
hi: आरंभिक तरंग पैमाना :

en: Display &samples:
hi: नमूना(&s) प्रदर्शन:

en: Default audio track &name:
hi: डिफ़ाल्ट ऑडियो ट्रैक का नाम(&n):

en: Zoom Toggle
hi: ज़ूम टॉगल

en: Preset 1:
hi: प्रिसेट 1:

en: Preset 2:
hi: प्रिसेट 2:

en: Warnings
hi: चेतावनी

en: Preferences for Warnings
hi: चेतावनियों के लिए वरीयतायें

en: Show Warnings/Prompts for
hi: चेतावनी दिखाएँ/ इनके लिए पूछें

en: Saving &projects
hi: परियोजनाएं संचित कर रहे हैं(&p)

en: Saving &empty project
hi: खाली परियोजना संचित कर रहे हैं(&e)

en: Mixing down to &mono during export
hi: निर्यात के दौरान मिश्रित कर मोनो बना रहे हैं

en: Mixing down to &stereo during export
hi: निर्यात के दौरान मिश्रित कर स्टीरियो बना रहे हैं

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
hi: निर्यात पर निम्न मिश्रण (कस्टम FFmpeg या बाहरी प्रोग्राम)

en: Missing file &name extension during export
hi: निर्यात के दौरान फ़ाइल नाम एक्सटेंशन नहीं मिला

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
hi: तरंगरूप

en: Preferences for Waveforms
hi: तरंगरूप के लिए वरीयतायें

en: Waveform dB &range:
hi: तरंग dB सीमा :

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
hi: ध्वनि व्यवस्था

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
hi: मेजबान(&H)

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Playback Device
hi: प्लेबैक डिवाइस (&P)

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Recording Device
hi: रिकार्डिंग डिवाइस (&R)

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: Recording &Channels
hi: रिकार्डिंग चैनल (&C)

en: &Audio Settings...
hi: ध्वनि सेटिंग्स...(&A)

en: 1 (Mono) Recording Channel
hi: 1 (मोनो) रिकार्डिंग चैनल

en: 2 (Stereo) Recording Channels
hi: 2 (स्टिरियो) रिकार्डिंग चैनल

en: Audio Settings:
hi: ध्वनि सेटिंग्स :

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
hi: ध्वनि व्यवस्था औजार-पट्टी (&A)

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
hi: रुक गया

en: Pause
hi: ठहरें

en: Play
hi: बजाएं

en: Skip to Start
hi: शुरुआत पर जाएं

en: Skip to End
hi: समाप्ति पर जाएं

en: Play Once
hi: एक बार बजाएँ

en: Record New Track
hi: नया ट्रैक रिकार्ड करें

en: Append Record
hi: रिकार्डिंग जोड़ें

en: Select to End
hi: अंत तक चुनें

en: Select to Start
hi: आरंभ से चुनें

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
hi: %s रुका हुआ.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
hi: भ्रमण औजार-पट्टी(&T)

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
hi: प्लेबैक यंत्र

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
hi: रिकार्डिंग यंत्र

en: Audio Host
hi: मेजबान आडियो

en: Recording Channels
hi: रिकार्डिंग चैनल

en: Select Recording Device
hi: रिकार्डिंग यंत्र चुनें

en: Select Playback Device
hi: प्लेबैक यंत्र चुनें

en: Select Audio Host
hi: ऑडियो मेजबान चुनें

en: Select Recording Channels
hi: रिकार्डिंग चैनलों को चुनें

en: Device information is not available.
hi: यंत्र की जानकारी उपलब्ध नहीं है.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
hi: यंत्र-प्रबन्ध औजार-पट्टी

en: Zoom In
hi: बड़ा करें

en: Zoom Out
hi: छोटा करें

en: Trim audio outside selection
hi: चयन से बाहर ऑडियो छाँटें

en: Silence audio selection
hi: मूक ऑडियो को चुनना

en: Sync-Lock Tracks
hi: ट्रैकों को गठबंधन में रखें

en: Fit selection to width
hi: चयन को चौड़ाई में बिठाएं

en: Fit project to width
hi: परियोजना को चौड़ाई में बिठाएं

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
hi: संपादन औजार-पट्टी

en:  Monitoring
hi:  देख रहे हैं

en:  Active
hi:  सक्रिय

en:  Peak %2.f dB
hi:  शिखर %2.f dB

en:  Peak %.2f
hi:  शिखर %.2f

en:  Clipped
hi:  कटा हुआ

en: Combined Meter
hi: संयुक्त मीटर

en: Recording Meter
hi: रिकार्डिंग मीटर

en: Playback Meter
hi: प्लेबैक मीटर

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
hi: रिकार्डिंग लेवल

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
hi: मीटर-ध्वन्यांकन

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
hi: प्लेबैक लेवल

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
hi: मीटर - बजाना

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
hi: रिकार्डिंग मीटर औजार-पट्टी

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
hi: प्लेबैक मीटर औजार-पट्टी

en: Seek
hi: खोज

en: Scrub Ruler
hi: स्क्रब मापक

en: Scrubbing
hi: स्क्रबिंग

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
hi: स्क्रबिंग बंद करें

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
hi: स्क्रबिंग आरंभ

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
hi: खोजना बंद करें

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
hi: खोजना आरंभ

en: Hide Scrub Ruler
hi: स्क्रब मापक छुपाएं

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
hi: स्क्रब औजार-पट्टी

en: Project Rate (Hz)
hi: परियोजना दर (Hz)

en: Snap-To
hi: साथ जोड़ें

en: Audio Position
hi: आडियो स्थिति

en: Start and End of Selection
hi: चयन का आरंभ और अंत

en: Start and Length of Selection
hi: आरंभ और चयन लंबाई

en: Length and End of Selection
hi: लंबाई और चयन समाप्ति

en: Length and Center of Selection
hi: आरंभ और चयन मध्य

en: Show
hi: दिखाएं

en: Snap To
hi: साथ जोड़ें

en: Length
hi: लंबाई

en: Center
hi: मध्य

en: Snap Clicks/Selections to %s
hi: क्लिकों/चयनों को %s से मिलाएं

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
hi: %s - चालित

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
hi: चयन %s.  %s नहीं बदलेगा.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
hi: चयन औजार-पट्टी

en: Center frequency and Width
hi: केंद्र आवृत्ति और चौड़ाई

en: Low and High Frequencies
hi: निम्न और उच्च आवृत्तियाँ

en: Center Frequency
hi: मध्यम आवृति

en: Bandwidth
hi: बैंडविड्थ

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
hi: वर्णक्रम चयन औजार-पट्टी (&c)

en: Time
hi: समय

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
hi: घड़ी औजार-पट्टी

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
hi: Audacity  %s औजार-पट्टी

en: Click and drag to resize toolbar
hi: औजारपट्टी के आकार परिवर्तनके लिए क्लिक कर खींचें

en: ToolDock
hi: औजार बक्सा

en: Selection Tool
hi: चयन औजार

en: Envelope Tool
hi: लिफ़ाफ़ा औजार

en: Draw Tool
hi: पेंसिल औजार

en: Multi-Tool
hi: विभिन्न-औजार

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
hi: औजार-पट्टी

en: &Selection Tool
hi: चयन औजार (&S)

en: &Envelope Tool
hi: लिफ़ाफ़ा औजार (&E)

en: &Draw Tool
hi: पेंसिल औजार (&D)

en: &Multi Tool
hi: विभिन्न औजार (&M)

en: &Previous Tool
hi: पूर्व औज़ार (&P)

en: &Next Tool
hi: अगला औजार (&N)

en: Play at selected speed
hi: बजाएं-चयनित गति पर

en: Playback Speed
hi: बजाने की गति

en: Play-at-Speed Once
hi: एक बार इस-गति-पर बजाएं

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
hi: गति-पर-बजाएं औजारपट्टी

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
hi: लेबल खिसकाएं. सभी लेबलों को एक ही ट्रैक पर ले जाने के लिए शिफ्ट को दबाए रखें और खींचें.

en: Drag one or more label boundaries.
hi: नाम-पट्टी (या पट्टियों) को किनारे से खींचें.

en: Drag label boundary.
hi: नाम-पट्टी सीमा को खीचें.

en: Modified Label
hi: परिवर्तित नाम

en: Label Edit
hi: नाम संपादन

en: Click to edit label text
hi: नामपट्ट संपादन के लिए क्लिक करें

en: &Font...
hi: फ़ान्ट...(&F)

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
hi: नाम ट्रैक फ़ान्ट

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
hi: मुखनाम

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
hi: मुखाकार

en: Cu&t Label text
hi: लेबल टेक्स्ट काटें (&t)

en: &Copy Label text
hi: टेक्स्ट काटें (&t)

en: &Delete Label
hi: नाम मिटाएं (&D)

en: &Edit Label...
hi: लेबल संपादन (&E)...

en: Deleted Label
hi: नाम मिटाया

en: Edited labels
hi: संपादित नाम-पट्टी

en: New label
hi: नया लेबल

en: Up &Octave
hi: ऊपरी सप्तक(&O)

en: Down Octa&ve
hi: निम्न सप्तक(&v)

en: MIDI Device Info
hi: MIDI यंत्र सूचना

en: &MIDI Device Info...
hi: &MIDI यंत्र सूचना...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
hi: क्लिक करें ऊर्ध्व में ज़ूम के लिए, उच्च-क्लिक ज़ूम-आउट के लिए. ज़ूम-क्षेत्र बताने के लिए क्लिक करते हुए खींचें.

en: Right-click for menu.
hi: मेन्यू के लिए दायां-क्लिक.

en: Zoom Reset
hi: ज़ूम रिसेट

en: Shift-Right-Click
hi: शिफ्ट-दायां-क्लिक करें

en: Left-Click/Left-Drag
hi: बायाँ-क्लिक / बायाँ-ड्रैग

en: Click and drag to stretch selected region.
hi: चयनित क्षेत्र को विस्तृत करने के लिए क्लिक कर खींचें.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
hi: स्वर ट्रैक को फैलाएं

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
hi: विस्तार

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
hi: बायां-क्लिक फैलाने के लिए, दायां-क्लिक हटाने के लिए

en: Left-Click to merge clips
hi: बड़ा करें बायाँ-क्लिक या बायाँ-क्लिक खीचें

en: Merged Clips
hi: जुड़ी कतरन

en: Merge
hi: विलय

en: Expanded Cut Line
hi: विस्तृत काट-रेखा

en: Expand
hi: विस्तार

en: Removed Cut Line
hi: काट-रेखा हटाई गई

en: Click and drag to edit the samples
hi: नमूना संपादन के लिए क्लिक कर खींचें

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
hi: रेखाचित्र खींचने के लिए, छवि को प्रत्येक नमूना स्पष्ट दिखने तक बड़ा करें.

en: Moved Samples
hi: खिसकाए गये नमूने

en: Sample Edit
hi: संपादन नमूना

en: Zoom to Fit
hi: फिट करने योग्य ज़ूम करें

en: &Spectrogram
hi: स्पेक्ट्रोग्राम(&S)

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
hi: स्पेक्ट्रोग्राम सेटिंग्स बदलने के लिए, कोई भी गाना
    बजाना या रिकॉर्डिंग करना रोकें.

en: Stop the Audio First
hi: पहले ऑडियो को रोकें

en: S&pectrogram Settings...
hi: स्पेक्ट्रोग्राम सेटिंग्स...

en: Clip-Trim-Left
hi: क्लिप-छाँटें-बाएँ

en: Moved by %.02f
hi: %.02f से खिसकाया गया

en: Clip-Trim-Right
hi: क्लिप-छाँटें-दाएँ

en: Clip-Trim-Between
hi: बीच से क्लिप-छाँटें

en: Click and drag to move clip boundary in time
hi: ट्रैक सीमा को समय में खिसकाने के लिए क्लिक कर खींचें

en: Set Wave Clip Name
hi: तरंग क्लिप का नाम दें

en: Click and drag to select text
hi: टेक्स्ट चुनने के लिए क्लिक कर खींचें

en: Modified Clip Name
hi: संशोधित क्लिप नाम

en: Clip Name Edit
hi: क्लिप का नाम संपादित करें

en: Rename Clip...
hi: क्लिप का नाम बदलें...

en: &Format
hi: प्रारुप

en: Changing sample format
hi: नमूना प्रारूप बदल रहे हैं

en: Processing...   0%%
hi: प्रक्रिया जारी...   0%%

en: Processing...   %i%%
hi: प्रक्रिया जारी...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
hi: परिवर्तित '%s' से %s

en: Format Change
hi: स्वरुप परिवर्तन

en: Rat&e
hi: दर

en: &Other...
hi: अन्य...(&O)

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
hi: परिवर्तित '%s' से %s Hz

en: Rate Change
hi: आवृति दर परिवर्तन

en: Set Rate
hi: आवृति दर निर्धारित करें

en: &Multi-view
hi: बहु-दृश्य (&M)

en: Ma&ke Stereo Track
hi: स्टिरियो ट्रैक बनाएं(&k)

en: Swap Stereo &Channels
hi: स्टिरियो चैनल अदला-बदली

en: Spl&it Stereo Track
hi: स्टिरियो ट्रैक विभाजित करें(&i)

en: Split Stereo to Mo&no
hi: स्टिरियो को मोनो में विभाजित करें(&n)

en: Mono
hi: मोनो

en: Left Channel
hi: बायाँ चैनल

en: Right Channel
hi: दायां चैनल

en: Channel
hi: चैनल

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
hi: '%s' को स्टिरियो ट्रैक बनाया

en: Make Stereo
hi: स्टिरियो बनाएं

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
hi: '%s' में चैनल अदला-बदली

en: Swap Channels
hi: चैनल अदला-बदली

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
hi: स्टिरियो ट्रैक '%s' विभाजित करें

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
hi: स्टिरियो को मोनो '%s' में विभाजित करें

en: Split to Mono
hi: मोनो में तोड़ें

en: Stereo, %dHz
hi: स्टीरियो, %dHz

en: Mono, %dHz
hi: मोनो, %dHz

en: Left, %dHz
hi: बायाँ, %dHz

en: Right, %dHz
hi: दायाँ, %dHz

en: Created new audio track
hi: नया ऑडियो ट्रैक बनाया गया

en: Created new stereo audio track
hi: नया स्टिरियो ट्रैक बनाया

en: &Mono Track
hi: मोनो ट्रैक

en: &Stereo Track
hi: स्टिरियो ट्रैक

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
hi: %.0f%% बायां

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
hi: %.0f%% दायां

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
hi: उप-दृश्यों के आकार को समायोजित करने के लिए क्लिक करके खींचें, समान रूप से विभाजित करने के लिए दोहरा-क्लिक करें

en: Click and drag to rearrange sub-views
hi: उप-दृश्यों को पुनर्व्यवस्थित करने के लिए क्लिक करके खींचें

en: Rearrange sub-views
hi: उप-दृश्यों को पुनर्व्यवस्थित करें

en: Close sub-view
hi: उप-दृश्य बंद करें

en: Split Clip
hi: क्लिप विभाजित करें

en: Mute/Unmute Track
hi: ट्रैक चुप/मुखर

en: Rename clip...
hi: क्लिप का नाम बदलें...

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
hi[0]: %s, %d कुल %d क्लिप में से
hi[1]: %s, %d  कुल %d क्लिप में से

en: Zoom x1/2
hi: छोटा करें x1/2

en: Zoom x2
hi: बड़ा करें x2

en: Half Wave
hi: अर्ध तरंग

en: Wa&veform
hi: तरंगरूप (&v)

en: &Wave Color
hi: तरंग का रंग

en: Instrument %i
hi: वाद्य-यंत्र %i

en: WaveColor Change
hi: तरंग का रंग परिवर्तन

en: Change lower speed limit (%) to:
hi: न्यूनतम गति सीमा (%) बदलें :

en: Lower speed limit
hi: न्यूनतम गति-सीमा

en: Change upper speed limit (%) to:
hi: बदलें अधिकतम गति सीमा (%) :

en: Upper speed limit
hi: अधिकतम गति-सीमा

en: Set range to '%ld' - '%ld'
hi: सीमा निर्धारित करें '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
hi: सीमा निर्धारित करें

en: Set time track display to linear
hi: समय ट्रैक का प्रदर्शन रेखीय निर्धारित करें

en: Set Display
hi: प्रदर्शन निर्धारित करें

en: Set time track display to logarithmic
hi: समय ट्रैक का प्रदर्शन लघुगणकीय निर्धारित करें

en: Set time track interpolation to linear
hi: समय ट्रैक का अंतर्वेशन रेखीय निर्धारित करें

en: Set Interpolation
hi: अंतर्वेशन निर्धारित करें

en: Set time track interpolation to logarithmic
hi: समय ट्रैक का अंतर्वेशन लघुगणकीय निर्धारित करें

en: &Linear scale
hi: रैखिक(&L) पैमाना

en: L&ogarithmic scale
hi: लघुगणकीय पैमाना

en: &Range...
hi: सीमाक्षेत्र...

en: Logarithmic &Interpolation
hi: लघुगणकीय अंतर्वेषण

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
hi: Audacity का यह संस्करण प्रत्येक परियोजना विंडो के लिए केवल एक समय ट्रैक की अनुमति देता है.

en: Created new time track
hi: नया समय ट्रैक बनाया गया

en: &Time Track
hi: समय ट्रैक (&T)

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
hi: क्लिप्स की स्थिति बदलने के लिए उन्हें ड्रैग करें. सभी क्लिप को एक ही ट्रैक पर ले जाने के लिए Shift दबाए रखें और खींचें.

en: Add Mono Track
hi: मोनो ट्रैक जोड़ें

en: Add Stereo Track
hi: स्टिरियो ट्रैक जोड़ें

en: Add Label Track
hi: लेबल ट्रैक जोड़ें

en: Export Audio...
hi: ऑडियो निर्यात...

en: Erased selected area
hi: चयनित क्षेत्र मिटाया गया

en: Selected area using Brush Tool
hi: ब्रश टूल द्वारा चयनित क्षेत्र

en: Brush tool selection
hi: ब्रश टूल चयन

en: &Name...
hi: नाम...

en: Move Track &Up
hi: ट्रैक ऊपर खिसकाएं (&U)

en: Move Track &Down
hi: ट्रैक नीचे खिसकाएँ

en: Move Track to &Top
hi: ट्रैक चोटी पर खिसकाएं ( &T)

en: Move Track to &Bottom
hi: ट्रैक सबसे नीचे खिसकाएं (&B)

en: Set Track Name
hi: ट्रैक का नाम सेट करें

en: Renamed '%s' to '%s'
hi: नामकरण '%s' to '%s'

en: Name Change
hi: नाम परिवर्तन

en: Click and drag to warp playback time
hi: प्लेबैक समय विस्तार के लिए क्लिक कर खींचें

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
hi: आयाम लिफाफा के संपादन हेतु क्लिक करके खींचें

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
hi: ऐडजस्टेड लिफ़ाफ़ा.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
hi: स्क्रब(&S)

en: Seeking
hi: खोजना

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
hi: स्क्रब(&R) पैमाना

en: Playing at Speed
hi: इस-गति-पर बजाएं

en: Move mouse pointer to Seek
hi: माउस तीर को खोजने के लिए घुमाएं

en: Move mouse pointer to Scrub
hi: माउस तीर को स्क्रब के लिए घुमाएं

en: Scru&bbing
hi: स्क्रबिंग

en: Scrub Bac&kwards
hi: पीछे की तरफ स्क्रब करें

en: Scrub For&wards
hi: आगे की तरफ स्क्रब करें

en: Click and drag to move left selection boundary.
hi: बाँई ओर की चयन सीमा को खिसकाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to move right selection boundary.
hi: दाँई ओर की चयन सीमा को खिसकाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
hi: निम्नतम चयन आवृत्ति को खिसकाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to move top selection frequency.
hi: अधिकतम चयन आवृत्ति को खिसकाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
hi: आवृत्ति चयन मध्य को वर्णक्रम शिखर पर ले जाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to move center selection frequency.
hi: आवृत्ति चयन मध्य को खिसकाने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
hi: आवृत्ति बैंडविड्थ को ठीक करने के लिए क्लिक करके खींचें.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
hi: संपादन, पसंद...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
hi: विभिन्न-औजार मोड : %s मूषक और कुंजीपटल  वरीयताएओं के लिए.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
hi: आवृत्ति बैंडविड्थ निर्धारित करने के लिए क्लिक करके खींचें.

en: Click and drag to select audio
hi: ऑडियो चुनने के लिए क्लिक कर खींचें

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
hi: (स्नैपिंग)

en: Click and drag to move a track in time
hi: ट्रैक को समय में खिसकाने के लिए क्लिक कर खींचें

en: Could not shift between tracks
hi: ट्रैकों की अदला-बदली नहीं हो सकी

en: Moved clips to another track
hi: कतरन को दूसरे ट्रैक पर भेजा गया

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
hi: ट्रैक/कतरन को दाईं ओर %.02f सेकंड से विस्थापित किया

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
hi: ट्रैक/कतरन को बाईं ओर %.02f सेकंड से विस्थापित किया

en: Collapse
hi: सिमटाएं

en: Command+Click to deselect
hi: अचयनित करने के लिए कमांड +क्लिक करें

en: Select track
hi: ट्रैक चुनें

en: Ctrl+Click to deselect
hi: अचयनित करने के लिए कंट्रोल+क्लिक करें

en: Open menu...
hi: मेनू खोलें...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
hi: कमांड+क्लिक करें

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
hi: कंट्रोल+क्लिक

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
hi: %s से ट्रैक का चयन करें या रद्द करें. ट्रैक का क्रम बदलने के लिए.ऊपर या नीचे खींचें.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
hi: %s से ट्रैक चयन करें या छोड़ें.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
hi: '%s' ऊपर खिसकाया

en: Moved '%s' down
hi: '%s' को नीचे खिसकाया

en: Move Track
hi: ट्रैक खिसकाएं

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
hi: बड़े आकार में देखने के लिए क्लिक करें, और छोटे के लिए उच्च-क्लिक करें

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
hi: क्षेत्र में आकार बढ़ाने के लिए खींचें, दाएँ-क्लिक से आकार घटाएं

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
hi: बायाँ=आकार बढ़ाना, दायाँ=आकार घटाना, मध्य=सामान्य

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
hi: कोई अपडेट उपलब्ध नहीं है

en: Check for Updates
hi: अद्यतन के लिए देखें

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
hi: यदि आप स्वत: अद्यतन जाँच के लिए अपनी प्राथमिकता बदलना चाहते हैं, तो आप %s में देखें.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
hi: वरीयताएं > ऐपलिकेशन

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
hi: अद्यतन के लिए जाँच में त्रुटि

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
hi: Audacity अपडेट सर्वर से कनेक्ट करने में असमर्थ.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
hi: अद्यतन डेटा दूषित था.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
hi: अपडेट डाउनलोड करने में त्रुटि

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
hi: Audacity ऑडेसिटी डाउनलोड लिंक नहीं खोल सकता.

en: Audacity update
hi: Audacity अपडेट

en: Downloading %s
hi: %s डाउनलोड हो रहा है

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App update checking
hi: ऐप अपडेट

en: To stay up to date, you will receive an in-app notification whenever there is a new version of Audacity available to download.
hi: अद्यतित रहने के लिए, जब भी Audacity का कोई नया संस्करण डाउनलोड करने के लिए उपलब्ध होगा, आपको एक इन-ऐप सूचना प्राप्त होगी.

en: In order to protect your privacy, Audacity does not collect any personal information. However, app update checking does require network access.
hi: आपकी गोपनीयता की रक्षा के लिए, Audacity कोई व्यक्तिगत जानकारी एकत्र नहीं करता है. हालाँकि, ऐप अपडेट चेकिंग के लिए नेटवर्क एक्सेस की आवश्यकता होती है.

en: You can turn off app update checking at any time in %s.
hi: आप में किसी भी समय %s में ऐप अपडेट चेकिंग को बंद कर सकते हैं.

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App updates
hi: ऐप अद्यतन

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
hi: Audacity अपडेट करें

[ctx: update dialog]
en: &Skip
hi: छोड़ें (&S)

[ctx: update dialog]
en: &Install update
hi: अद्यतन स्थापित करें (&I)

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
hi: Audacity %s उपलब्ध है!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
hi: परिवर्तन लॉग

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
hi: GitHub पर और पढ़ें

en: (disabled)
hi: (निष्क्रिय)

en: Press
hi: दबाएं

en: Button
hi: बटन

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
hi: दबा हुआ

en: not pressed
hi: उठा हुआ

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
hi: बाएं

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
hi: दाएं

en: More information about this error may be available %s.
hi: इस त्रुटि के बारे में और जानकारी %s उपलब्ध हो सकती है.

en: here
hi: यहाँ

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
hi: क्या आप इस समस्या को ठीक करने में हमारी सहायता के लिए एक रिपोर्ट भेजना चाहेंगे?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
hi: सभी रिपोर्ट गुमनाम हैं. अधिक जानकारी के लिए %s देखें.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
hi: फ़ाइल '%s' पहले से मौजूद है, क्या आप उसी पर लिखना चाहते हैं?

en: Please choose an existing file.
hi: मौजूदा फ़ाइलों में से एक चुनें.

en: File type:
hi: फाइल प्रकार :

en: &Clear
hi: साफ़ (&C)

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
hi: पकड़बिंदु

en: Empty
hi: रिक्त

en: Backwards
hi: पीछे

en: Forwards
hi: आगे

en: Help on the Internet
hi: इंटरनेट पर मदद

en: Menu
hi: मेनू

en: Stop Monitoring
hi: देखना बंद करे

en: Start Monitoring
hi: देखना शुरू करे

en: Recording Meter Options
hi: रिकार्डिंग मीटर विकल्प

en: Playback Meter Options
hi: प्लेबैक मीटर विकल्प

en: Refresh Rate
hi: रिफ्रेश दर

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
hi: उच्च रिफ्रेश दर पर मीटर तेज गति परिवर्तन को दिखा पाता है. धीमी गति
    की मशीनों में 30 प्रति सेकेंड या उससे कम दर पर मीटर ध्वनि की
    गुणवत्ता पर असर नहीं डालता.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
hi: मीटर रिफ्रेश दर प्रति सेकेंड [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
hi: मीटर रिफ्रेश दर प्रति सेकेंड [1-100]:

en: Meter Style
hi: मीटर स्टाइल

en: Gradient
hi: अवतरण

en: Meter Type
hi: मापक प्रकार

en: Orientation
hi: झुकाव

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Horizontal
hi: समतल

en: Vertical
hi: लंबवत

en: Show Log for Details
hi: विस्तृत जानकारी के लिए लॉग दिखाएँ

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
hi: 01000,01000 सेकेंड

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
hi: 0100 घ 060 मि 060 से

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
hi: दिन:घंटे:मिनट:सेकेंड

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
hi: 0100 दिन 024 घं 060 मि 060 से

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + सौवाँ भाग

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
hi: 0100 घं 060 मि 060>0100 से

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + मिलिसेकेंड

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
hi: 0100 घं 060 मि 060>01000 से

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + नमूने

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+># नमूने

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
hi: नमूने

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
hi: 0100,0100,01000 नमूने|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + चलचित्र फ़्रेम्स (24 फ़्रेम/से.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+>24 फ्रेम

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
hi: चलचित्र फ़्रेम्स (24 फ़्रेम/से.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
hi: 01000,01000 फ़्रेम्स|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + NTSC drop फ़्रेम्स

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+>30 फ्रेम|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
hi: घंटे:मिनिट:सेकेंड + NTSC नॉन-ड्रॉप फ़्रेम्स

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+>030 फ्रेम| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
hi: NTSC फ़्रेम्स

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
hi: 01000,01000 फ़्रेम्स|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + PAL frames (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+>25 फ्रेम्स

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
hi: PAL फ़्रेम्स (25 फ़्रेम/से.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
hi: 01000,01000 फ़्रेम्स|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
hi: घंटे:मिनट:सेकेंड + CDDA फ़्रेम्स (75 फ़्रेम/से.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
hi: 0100 घं 060 मि 060 से+>75 फ्रेम्स

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
hi: CDDA फ़्रेम्स (75 फ़्रेम/से.)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
hi: 01000,01000 फ़्रेम्स|75

en: centihertz
hi: सेंटीहर्टज्

en: hertz
hi: हर्टज्

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
hi: सप्तक

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
hi: सप्तकों में हजारवाँ

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
hi: अर्द्ध-स्वर + सेंट्स

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
hi: 1000 सेमीटोन्स >0100 सेन्ट्स|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
hi: सौवाँ सेंट्स

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
hi: दशक

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
hi: 10>01000 दशक|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
hi: दशकों में हजारवाँ

en: (Use context menu to change format.)
hi: (स्वरूप बदलने के लिए संदर्भ मेनू का प्रयोग करें)

en: centiseconds
hi: सेंटी-सेकेंड

en: Cancel
hi: निरस्त

en: Are you sure you wish to cancel?
hi: क्या आप सचमुच रद्द करना चाहते हैं?

en: Confirm Cancel
hi: रद्द करने की पुष्टि करें

en: Are you sure you wish to stop?
hi: क्या आप सचमुच रोकना चाहते हैं?

en: Confirm Stop
hi: रोकने की पुष्टि करें

en: Are you sure you wish to close?
hi: क्या आप सचमुच बंद करना चाहते हैं?

en: Confirm Close
hi: बंद करने की पुष्टि करें

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
hi: डायरेक्टरी में फ़ाइलें लिखने में असमर्थ : %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
hi: कृपया जांचें कि डायरेक्टरी मौजूद है, आवश्यक अनुमतियां हैं, और ड्राइव भरा नहीं है.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
hi: आप डायरेक्टरी को %s से बदल सकते हैं.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
hi: वरीयताएँ > डायरेक्टरी

en: Don't show this warning again
hi: यह चेतावनी दुबारा न दिखाएँ

en: Infinity
hi: अनंत

en: -Infinity
hi: -अनंत

en: Validation error
hi: सत्यापन त्रुटि

en: Empty value
hi: रिक्त

en: Malformed number
hi: विकिृत अंक

en: Not in range %d to %d
hi: %d से %d के बीच नहीं है

en: Value overflow
hi: मूल्य अतिप्रवाह

en: Too many decimal digits
hi: दशमलव अंकों की बहुतायत

en: Value not in range: %s to %s
hi: मान : %s से %s के बीच नहीं है

en: Value must not be less than %s
hi: मान %s से कम नहीं होना चाहिए

en: Value must not be greater than %s
hi: मान %s से अधिक नहीं होना चाहिए

en: Dialog
hi: संवाद

en: Select a directory
hi: एक डायरेक्टरी चुनें

en: Directory Dialog
hi: डायरेक्टरी संवाद

en: File Dialog
hi: फ़ाइल संवाद

en: Spectral Edit Multi Tool
hi: वर्ण-क्रम संपादन के विभिन्न औजार

en: GNU General Public License v2.0
hi: GNU जनरल पब्लिक लाइसेंस v2.0

en: ~aPlease select frequencies.
hi: ~aकृपया आवृत्तियाँ चुनें.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
hi: ~aबैंडविड्थ शून्य है (ऊपरी और निचली~%~
                          दोनों आवृत्तियाँ ~a Hz हैं).~%~
                           एक आवृत्ति रेंज का चयन करें.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
hi: ~aनोट्च फ़िल्टर पैरामीटर लागू नहीं किया जा सकता.~% ~
                          निम्न आवृत्ति बाध्य बढ़ाने की कोशिश करें~% ~
                          या फ़िल्टर की 'चौड़ाई' को कम करें.

en: Error.~%
hi: त्रुटि.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
hi: पैरामीट्रिक EQ का वर्णक्रमीय संपादन

en: Gain (dB)
hi: गेन (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
hi: ~aनिम्न आवृति अपरिभाषित.

en: ~aHigh frequency is undefined.
hi: ~aउच्च आवृति अपरिभाषित.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
hi: ~aमध्य आवृत्ति 0 Hz से ज्यादा होनी चाहिए.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
hi: ~aट्रैक नमूना दर के लिए आवृत्ति चयन बहुत ऊँचा है.~%~
                            वर्तमान ट्रैक के लिए, उच्च आवृत्ति सेटिंग~%~
                           ~a Hz से अधिक नहीं हो सकता

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
hi: ~aबैंडविड्थ शून्य है (ऊपरी और निचली~%~
                          दोनों आवृत्तियाँ ~a Hz हैं).~%~
                           कृपया एक आवृत्ति रेंज का चयन करें.

en: Spectral Edit Shelves
hi: वर्णक्रमीय संपादन की अलमारियाँ

en: GNU General Public License v2.0 or later
hi: GNU जनरल पब्लिक लाइसेंस v2.0 या बाद के संस्करण

en: Studio Fade Out
hi: स्टूडियो फ़ेड आउट

en: Steve Daulton
hi: स्टीव डॉल्टन

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
hi: चयन बहुत छोटा है.~%It को 2 नमूनों से बड़ा होना ही चाहिए.

en: Adjustable Fade
hi: एडजस्टेबल फ़ेड

en: Fade Type
hi: फे़ड प्रकार

en: Fade Up
hi: फ़ेड अप

en: Fade Down
hi: फे़ड डाउन

en: S-Curve Up
hi: S-वक्र ऊपर

en: S-Curve Down
hi: S-वक्र नीचे

en: Mid-fade Adjust (%)
hi: मध्य-फ़ेड एडजस्ट (%)

en: Start/End as
hi: आरंभ/अंत ऐसे

en: % of Original
hi: मूल का %

en: dB Gain
hi: dB गेन

en: Start (or end)
hi: आरंभ ( या अंत)

en: End (or start)
hi: अंत (अथवा आरंभ)

en: Handy Presets (override controls)
hi: आसान प्रिसेट (कंट्रोल्स ओवरराइड)

en: None Selected
hi: कुछ भी चयनित नहीं

en: Linear In
hi: रेखीय प्रवेश

en: Linear Out
hi: रेखीय निकास

en: Exponential In
hi: घात प्रवेश

en: Exponential Out
hi: घातीय निकास

en: Logarithmic In
hi: लॉगरिद्मिक प्रवेश

en: Logarithmic Out
hi: लॉगरिद्मिक निर्गम

en: Rounded In
hi: राउंडेड प्रवेश

en: Rounded Out
hi: राउन्डेड निकास

en: Cosine In
hi: Cosine प्रवेश

en: Cosine Out
hi: Cosine निकास

en: S-Curve In
hi: इनपुट का S-वक्र

en: S-Curve Out
hi: आउटपुट का S-वक्र

en: Error~%~%
hi: त्रुटि~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
hi: ~aप्रतिशत मान ऋणात्मक नहीं हो सकता.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
hi: ~aप्रतिशत मूल्य 1000 % से अधिक नहीं हो सकता.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     -6 dB halves the amplitude.
hi: ~adB मान +100 dB से अधिक नहीं हो सकता.~%~%~
                                     संकेत : 6 dB ऐम्पलिच्यूड दुगुना कर देता है~%~
                                     -6 dB ऐम्पलिच्यूड आधा करता है.

en: Beat Finder
hi: ताल शोधक

en: Threshold Percentage
hi: चरमबिंदु प्रतिशत

en: Clip Fix
hi: क्लिप फ़िक्स

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
hi: Benjamin Schwartz और Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
hi: क्लिपिंग पठार (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
hi: आयाम कम करें जिससे बहाल चोटियों (dB) को पर्याप्त जगह मिले

en: Crossfade Clips
hi: क्रॉसफ़ेड क्लिप्स

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
hi: त्रुटि.~%अमान्य चयन.~%2 से ज्यादा ऑडियो क्लिप्स चुना गया है.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
hi: त्रुटि।~%अमान्य चयन.~%Eचयन के आरंभ या अंत में रिक्त स्थान है।

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
hi: त्रुटि.~%क्रॉसफ़ेड क्लिप्स केवल एक ट्रैक पर लागू किया जा सकता है.

en: Crossfade Tracks
hi: क्रॉसफ़ेड ट्रैक

en: Fade type
hi: फे़ड प्रकार

en: Constant Gain
hi: स्थिर गेन

en: Constant Power 1
hi: स्थिर पावर 1

en: Constant Power 2
hi: स्थिर पावर 2

en: Custom Curve
hi: विशिष्ट वक्र

en: Custom curve
hi: विशिष्ट वक्र

en: Fade direction
hi: फे़ड की दिशा

en: Alternating Out / In
hi: परिवर्तनशील निकास / प्रवेश

en: Alternating In / Out
hi: परिवर्तनशील प्रवेश / निकास

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
hi: त्रुटि.~%2 (या अधिक) ट्रैकों को क्रॉसफ़ेड के लिए चुनें.

en: Delay
hi: विलंबता

en: Delay type
hi: विलंबता प्रकार

en: Regular
hi: एक समान

en: Bouncing Ball
hi: उछलती गेंद

en: Reverse Bouncing Ball
hi: उलटी उछलती गेंद

en: Delay level per echo (dB)
hi: प्रति गूँज विलंबित स्तर (dB)

en: Delay time (seconds)
hi: विलंबता समय (सेकेंड)

en: Pitch change effect
hi: पिच परिवर्तन प्रभाव

en: Pitch/Tempo
hi: पिच/टेम्पो

en: Low-quality Pitch Shift
hi: निम्न-गुणवत्ता पिच स्थांतरण

en: Pitch change per echo (semitones)
hi: पिच बदलाव प्रति गूँज  (श्रुतियां)

en: Number of echoes
hi: गूँज संख्या

en: Allow duration to change
hi: अवधि बदलने दें

en: EQ XML to TXT Converter
hi: EQ XML से TXT कनवर्टर

en: Select target EQ effect
hi: लक्ष्य EQ प्रभाव चुनें

en: Equalization XML file
hi: इक्वलाइजेशन XML फ़ाइल

en: XML file
hi: XML फ़ाइल

en: If output text file exists
hi: यदि आउटपुट टेक्स्ट फ़ाइल मौजूद है

en: Append number
hi: नंबर संलग्न करें

en: Overwrite
hi: ओवरराइट

en: Error.~%Unable to open file~%~s
hi: त्रुटि.~%फ़ाइल खोलने में अक्षम~%~s

note: i18n-hint: Do not translate "~a".txt
en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
hi: त्रुटि.~%Fफ़ाइल ओवरराइट की अनुमति नहीं:~%"~a.txt"

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
hi: त्रुटि.%Fफ़ाइल में नहीं लिखा जा सकता :~%"~a.txt"

en: Regular Interval Labels
hi: समान अंतराल लेबल

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
hi: इन पर आधारित लेबल बनाएं

en: Number and Interval
hi: संख्या व अंतराल

en: Number of Labels
hi: लेबलों की संख्या

en: Label Interval
hi: लेबल अंतराल

en: Number of labels
hi: लेबलों की संख्या

en: Label interval (seconds)
hi: लेबल अंतराल (सेकेंड)

en: Length of label region (seconds)
hi: लेबल लगे क्षेत्र की लंबाई (सेकेंड)

en: Adjust label interval to fit length
hi: लंबाई में फिट करने के लिए लेबल अंतराल समायोजित करें

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
hi: लेबल टेक्स्ट

en: Minimum number of digits in label
hi: लेबल में अंकों की न्यूनतम संख्या

en: None - Text Only
hi: कुछ नहीं - केवल टेक्स्ट

en: 1 (Before Label)
hi: 1 (लेबल से पहले)

en: 2 (Before Label)
hi: 2 (लेबल से पहले)

en: 3 (Before Label)
hi: 3 (लेबल के पूर्व)

en: 1 (After Label)
hi: 1 (लेबल के बाद)

en: 2 (After Label)
hi: 2 (लेबल के बाद)

en: 3 (After Label)
hi: 3 (लेबल के बाद)

en: Begin numbering from
hi: यहाँ से क्रमांक प्रारंभ करें

en: Message on completion
hi: संपन्न होने का संदेश

en: Details
hi: विवरण

en: Warnings only
hi: केवल चेतावनी

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
hi: त्रुटि: लेबल बनाने के लिए अपर्याप्त स्थान है.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
hi: चेतावनी : अतिक्रमण करती क्षेत्रों का लेबल.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
hi: क्षेत्र लेबल

en: point labels
hi: बिंदु लेबल

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
hi: ~a~a ~a है ~a सेकेंड के अंतराल पर.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
hi: ~aक्षेत्र की लंबाई = ~a सेकेंड.

en: High-Pass Filter
hi: हाइ-पास फिल्टर

en: Dominic Mazzoni
hi: डॉमिनिक मज्जो़नी

en: Frequency (Hz)
hi: आवृति (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
hi: रॉल-ऑफ़ (dB प्रति सप्तक)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
hi: आवृति कम से कम 0.1 Hz होनी ही चाहिए.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
hi: त्रुटि :~%~%ट्रैक नमूना दर के लिये %F आवृति (~a Hz) बहुत अधिक है.~%~%~
                       ट्रैक नमूना दर ~a Hz है~%~
                       आवृति ~a Hz से कम ही होनी चाहिये.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
hi: आवाज को लेबल लगाता है

en: Threshold level (dB)
hi: थ्रेसहोल्ड स्तर (dB)

en: Threshold measurement
hi: थ्रेशोल्ड माप

en: Peak level
hi: ऊच्चतम स्तर

en: Average level
hi: औसत स्तर

en: RMS level
hi: RMS स्तर

en: Minimum silence duration
hi: न्यूनतम मौन अवधि

en: Minimum label interval
hi: न्यूनतम लेबल अंतराल

en: Label type
hi: लेबल प्रकार

en: Point before sound
hi: ध्वनि से पहले का बिंदु

en: Point after sound
hi: ध्वनि के बाद का बिंदु

en: Region around sounds
hi: ध्वनियों के आसपास का क्षेत्र

en: Region between sounds
hi: ध्वनियों के बीच का क्षेत्र

en: Maximum leading silence
hi: अधिकतम अग्रणी मौन

en: Maximum trailing silence
hi: अधिकतम अनुगामी मौन

en: Sound ##1
hi: ध्वनि ##1

note: i18n-hint: hours minutes and seconds. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am ~as
hi: ~aघं ~aमि ~aसे

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
hi: बहुत सारे मौन का पता चला है.~%केवल पहले 10000 लेबल जोड़े गए.

note: i18n-hint: '~a' will be replaced by a time duration
en: Error.~%Selection must be less than ~a.
hi: त्रुटि.~%चयन ~a से कम होना चाहिए.

en: No sounds found.~%Try lowering the 'Threshold' or reduce 'Minimum sound duration'.
hi: कोई आवाज़ नहीं मिली.~% 'थ्रेसहोल्ड' को कम करने या 'न्यूनतम ध्वनि अवधि' को कम करने का प्रयास करें.

en: Labelling regions between sounds requires~%at least two sounds.~%Only one sound detected.
hi: ध्वनियों के बीच क्षेत्रों को लेबल करने के लिए ~%a कम से कम दो ध्वनियों की आवश्यकता होती है.~% केवल एक ध्वनि का पता चला.

en: Limiter
hi: लिमिटर

en: Type
hi: प्रकार

en: Soft Limit
hi: सॉफ्ट लिमिट

en: Hard Limit
hi: दुर्गम सीमा

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
hi: सॉफ़्ट क्लिप

en: Hard Clip
hi: हार्ड क्लिप

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
hi: इनपुट गेन (dB)
    मोनो/बायाँ

en: Input Gain (dB)
    Right channel
hi: इनपुट गेन (dB)
    दायाँ चैनल

en: Limit to (dB)
hi: (dB) तक सीमित करें

en: Hold (ms)
hi: ठहरें (ms)

en: Apply Make-up Gain
hi: पूरक गेन लागू करें

en: Low-Pass Filter
hi: लो-पास फिल्टर

en: Noise Gate
hi: शोर द्वार

en: Select Function
hi: फ़ंक्शन का चयन करें

en: Gate
hi: गेट

en: Analyze Noise Level
hi: शोर स्तर का विश्लेषण करें

en: Stereo Linking
hi: स्टीरियो लिंकिंग

en: Link Stereo Tracks
hi: स्टीरियो ट्रैक्स लिंक करें

en: Don't Link Stereo
hi: स्टीरियो लिंक न करें

en: Gate threshold (dB)
hi: गेट थ्रेसहोल्ड (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
hi: गेट आवृत्तियाँ ऊपर (kHz)

en: Level reduction (dB)
hi: स्तर में कमी (dB)

en: Attack (ms)
hi: प्रहार (ms)

en: Decay (ms)
hi: क्षय (ms)

en: Error.
    "Gate frequencies above: ~s kHz"
    is too high for selected track.
    Set the control below ~a kHz.
hi: त्रुटि.
    "गेट फ्रीक्वेंसी : ~s kHz के ऊपर"
    चयनित ट्रैक के लिए बहुत अधिक है.
    नियंत्रक को ~a kHz के नीचे सेट करें.

en: Error.
    Selection too long.
    Maximum length is ~a.
hi: त्रुटि.
    
    चयन बहुत लंबा है।
    अधिकतम लंबाई  ~a है.

en: Error.
    Insufficient audio selected.
    Make the selection longer than ~a ms.
hi: त्रुटि.
    अपर्याप्त ऑडियो चयनित.
    चयन को ~a ms से अधिक लंबा बनाएँ.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%
    Suggested Threshold Setting ~a dB.
hi: पीक पहले ~a सेकंड ~a dB~% पर आधारित
    सुझाए गए थ्रेसहोल्ड सेटिंग ~a dB.

note: i18n-hint: hours and minutes. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am
hi: ~aघं ~aमि

en: Notch Filter
hi: नॉट्च फ़िल्टर

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
hi: स्टीव डॉल्टन तथा बिल व्हैरी

en: Q (higher value reduces width)
hi: Q (उच्च मूल्य चौड़ाई कम करता है)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
hi: त्रुटि :~%~%ट्रैक नमूना दर के लिये %F आवृति (~a Hz) बहुत अधिक है.~%~%~
                     ट्रैक नमूना दर ~a Hz है.~%~
                     आवृति ~a Hz से कम ही होनी चाहिये.

en: Nyquist Plugin Installer
hi: Nyquist प्लग-इन स्थापक

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
hi: स्थापित करने के लिए फ़ाईल (फ़ाईलों) का चयन करें

en: Plug-in
hi: प्लग-इन

en: Lisp file
hi: Lisp फ़ाईल

en: HTML file
hi: HTML फ़ाईल

en: Text file
hi: टेक्स्ट फ़ाईल

en: All supported
hi: सभी समर्थित

en: Allow overwriting
hi: ओवरराइटिंग की अनुमति दें

en: Disallow
hi: अनुमति न दें

en: Allow
hi: अनुमति दें

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
hi: सफलता. ~%F लिखी गई फ़ाइलें :~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
hi: चेतावनी.~%Fकुछ फ़ाइलों की प्रतिलिपि बनाने में विफल:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
hi: प्लग-इन स्थापित.~%(प्रभाव सक्षम करने के लिए प्लग-इन प्रबंधक का उपयोग करें):

en: Plug-ins updated:
hi: प्लग-इन अपडेट किया गया :

en: Files copied to plug-ins folder:
hi: प्लग-इन फ़ोल्डर में कॉपी की गई फाइलें :

en: Not found or cannot be read:
hi: नहीं मिला या पढ़ा नहीं जा सकता :

en: Unsupported file type:
hi: असमर्थित फाइल प्रकार :

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
hi: पहले से इंस्टॉल की गई फ़ाइलें ('ओवरराइटिंग की अनुमति' अक्षम है) :

en: Cannot be written to plug-ins folder:
hi: प्लग-इन फ़ोल्डर में नहीं लिखा जा सकता :

en: Error.~%No file selected.
hi: त्रुटि.~%किसी भी फाइल का चयन नहीं.

en: Pluck
hi: आघात

en: Pluck MIDI pitch
hi: MIDI पिच बजाएं

en: Fade-out type
hi: फ़ेड-आउट प्रकार

en: Abrupt
hi: अतिशीघ्र

en: Gradual
hi: थोड़ा-थोड़ा

en: Duration (60s max)
hi: अंतराल (60 सेकेंड अधिकतम)

en: Rhythm Track
hi: ताल ट्रैक

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
hi: डोमिनिक मैज़ोनी, डेविड आर. स्काई और स्टीव डॉल्टन

en: Tempo (bpm)
hi: लय (प्रति मिनट)

en: 30 - 300 beats/minute
hi: 30 - 300 ताल/मिनट

en: Beats per bar
hi: मात्रा प्रति ताल

en: 1 - 20 beats/measure
hi: 1 - 20 मात्रा/ताल

en: Swing amount
hi: दोलन परिमाण

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
hi: 'ताल ट्रैक अवधि' को सक्षम करने के लिए 'मात्रा की संख्या' को शून्य सेट करें.

en: Number of bars
hi: मात्रा की संख्या

en: 1 - 1000 bars
hi: 1 - 1000 ताली

en: Rhythm track duration
hi: ताल ट्रैक अंतराल

en: Used if 'Number of bars' = 0
hi: प्रयुक्त होगा यदि 'ताली गिनती' = 0

en: Start time offset
hi: आरंभिक समयांतर

en: Silence before first beat
hi: प्रथम ताल से पूर्व मौन करें

en: Beat sound
hi: ताल ध्वनि

en: Metronome Tick
hi: मेट्रोनोम टिक

en: Ping (short)
hi: पिंग (लघु)

en: Ping (long)
hi: पिंग (दीर्घ)

en: Cowbell
hi: घंटी-ध्वनि

en: Resonant Noise
hi: अनुनाद शोर

en: Noise Click
hi: क्लिक का शोर

en: Drip (short)
hi: ड्रिप (लघु )

en: Drip (long)
hi: ड्रिप (दीर्घ )

en: MIDI pitch of strong beat
hi: मजबूत धड़कन की MIDI पिच

en: MIDI pitch of weak beat
hi: कमजोर धड़कन की MIDI पिच

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
hi: चाहे 'मात्रा की संख्या' या
    'ताल ट्रैक अवधि' को शून्य से ज्यादा सेट करें.

en: Risset Drum
hi: रिस्सेट ड्रम

en: Steven Jones
hi: स्टिवेन जोन्स

en: Decay (seconds)
hi: उतराई (सेकेंड)

en: Center frequency of noise (Hz)
hi: शोर की मध्य आवृति (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
hi: शोर पट्टी की चौड़ाई (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
hi: मिश्रण में शोर की मात्रा (प्रतिशत)

en: Amplitude (0 - 1)
hi: आयाम (0 - 1)

en: Sample Data Export
hi: नमूना डेटा निर्यात

en: Limit output to first
hi: आउटपुट पहले तक सीमित करें

en: Measurement scale
hi: मापन का पैमाना

en: Export data to
hi: डेटा निर्यात करें

en: CSV files
hi: CSV फ़ाइलें

en: HTML files
hi: HTML फ़ाइलें

en: Index (text files only)
hi: विषय-सूची (केवल टेक्स्ट फाइल)

en: Sample Count
hi: नमूनो की गिनती

en: Time Indexed
hi: नमूनो की गिनती

en: Include header information
hi: हेडर जानकारी शामिल करें

en: Minimal
hi: न्यूनतम

en: All
hi: सब

en: Optional header text
hi: वैकल्पिक शीर्ष टेक्सट्

en: Channel layout for stereo
hi: स्टीरियो के लिए चैनल लेआउट

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
hi: बायाँ-दायाँ एक ही लाइन में

en: Alternate Lines
hi: एक-एक पंक्ति छोड़कर

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
hi: बायाँ चैनल पहले

en: Show messages
hi: संदेश दिखाएं

en: Errors Only
hi: केवल त्रुटियाँ

note: i18n-hint abbreviates negative infinity
en: [-inf]
hi: [⧞]

en: Left Channel.~%~%
hi: बायाँ चैनल.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
hi: ~%~%दायाँ चैनल.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
hi: ~aडेटा को यहाँ लिखा गया :~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
hi: नमूना दर : ~a Hz. नमूनो के मान ~a पैमाने पर.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
hi: ~a   ~a~%~aनमूना दर : ~a हर्ट्ज. ~%Leलंबाई संसाधित : ~a नमूने ~a सेकंड.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
hi: ~a   ~a~%~aनमूना दर : ~a Hz. नमूना मूल्य ~a पैमाने पर.~%~
                         संपूर्ण प्रक्रिया की लंबाई : ~a नमूने ~a सेकेंड.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
hi: ~a~%नमूना दर: ~a Hz। नमूना मूल्य ~a पैमाने पर। ~a.~%~aकी लंबाई संसाधित : ~a ~
                      नमूने, ~a सेकेंड।~%शीर्ष आयाम : ~a (रैखिक) ~a dB।  अभारित RMS : ~a dB.~%~
                      DC ऑफसेट : ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
hi: ~a रेखिक, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
hi: बायाँ : ~a रैखिक, ~a dB | दायाँ : ~a रैखिक, ~a dB.

en: ~a samples.
hi: ~a नमूने।

en: ~a seconds.
hi: ~a सेकेंड.

en: Audio data analysis:
hi: ऑडियो डेटा विश्लेषण :

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
hi: <b>नमूना दर :</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
hi: <b>उच्चतम ऐम्पलिच्यूड :</b> &nbsp;&nbsp;~a (रैखिक) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
hi: <b>DC विस्थापन:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
hi: ~a रैखिक, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
hi: बायाँ : ~a रैखिक, ~a dB | दायाँ : ~a रैखिक, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
hi: नमूना डेटा

en: Sample #
hi: नमूना #

en: Value (linear)
hi: मूल्य (रैखिक)

en: Value (dB)
hi: मूल्य (डीबी)

en: audio sample value analysis
hi: ऑडियो नमूना मूल्य विश्लेषण

en: Left (linear)
hi: बायाँ (रैखिक)

en: Right (linear)
hi: दायाँ (रैखिक)

en: Left (dB)
hi: बायाँ (dB)

en: Right (dB)
hi: दायाँ (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
hi: <span>डेटा निर्यात नमूना</span> से स्टीव डॉल्टन द्वारा
    <a href="~a">Audacity</a> के लिए
    निर्मित है

en: linear
hi: रैखिक

en: 2 channels (stereo)
hi: 2 चैनल (स्टिरियो)

en: 1 channel (mono)
hi: 1 चैनल (मोनो)

en: One column per channel.~%
hi: एक स्तंभ प्रति चैनल.~%

en: One row per channel.~%
hi: एक पंक्ति प्रति चैनल.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
hi: बायाँ चैनल फिर उसी लाइन पर दायाँ चैनल.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
hi: बायाँ एवं दायाँ चैनल एक-एक लाइन छोड़ कर.~%

en: Left channel first then right channel.~%
hi: पहले बायाँ चैनल फिर दायाँ चैनल.~%

en: Unspecified channel order
hi: अपरिभाषित चैनल क्रम

en: Error.~%"~a" cannot be written.
hi: त्रुटि.~%"~a"  नहीं लिखा जा सकता.

en: Sample Data Import
hi: नमूना डेटा आयात

en: Select file
hi: फ़ाइल चुनें

en: Invalid data handling
hi: अमान्य डेटा संभालना

en: Throw Error
hi: त्रुटि भेजें

en: Read as Zero
hi: शून्य पढ़ें

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
hi: त्रुटि~%~
                '~a' खोला नहीं जा सका.~%~
                देखें कि फ़ाइल उपस्थित है या नहीं.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
hi: त्रुटि :~%~
                  फा़इल में केवल सामान्य ASCII अक्षर ही होना चाहिए.~%~
                  (अमान्य बाइट '~a' बाइट क्रमांक : ~a पर)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
hi: त्रुटि~%~
                  डेटा सामान्य ASCII अंकों में होना आवश्यक है.~%~
                  '~a' का मान अंकों में नहीं है.

en: Error.~%Unable to open file
hi: त्रुटि.~%फ़ाइल को खोलने में अक्षम

en: Spectral Delete
hi: स्पेक्ट्रल डिलीट

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
hi: त्रुटि.~%100 हर्ट्ज से नीचे ट्रैक नमूना दर समर्थित नहीं है.

en: Tremolo
hi: ट्रेमोलो

en: Waveform type
hi: तरंगरूप प्रकार

en: Inverse Sawtooth
hi: उल्टा आरी-दाँत

en: Starting phase (degrees)
hi: शुरूआती फ़ेज (डिग्री)

en: Wet level (percent)
hi: वेट् स्तर (प्रतिशत)

en: Vocal Reduction and Isolation
hi: गायन में कमी तथा अलगाव

en: Robert Haenggi
hi: रॉबर्ट हयेंगी

en: Remove Vocals: to mono
hi: गायन हटाएं: मोनो में

en: Remove Vocals
hi: गायन हटाएं

en: Isolate Vocals
hi: गायन अलग करें

en: Isolate Vocals and Invert
hi: गायन अलग कर उलटें

en: Remove Center: to mono
hi: मध्य हटाएं : मोनो में

en: Remove Center
hi: मध्य हटाएं

en: Isolate Center
hi: केंद्र अलग करें

en: Isolate Center and Invert
hi: केंद्र अलग कर उलटें

en: Analyze
hi: विश्लेषण करें

en: Strength
hi: ताकत

en: Low Cut for Vocals (Hz)
hi: गायन हेतु निम्नतम काट सीमा (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
hi: गायन की ऊच्चतम काट सीमा (Hz)

en: Average x: ~a, y: ~a
                        Covariance x y: ~a
                        Average variance x: ~a, y: ~a
                        Standard deviation x: ~a, y: ~a
                        Coefficient of correlation: ~a
                        Coefficient of determination: ~a
                        Variation of residuals: ~a
                        y equals ~a plus ~a times x~%
hi: औसत x: ~a, y: ~a
                        कोवैरिएन्स x y: ~a
                        औसत वैरिएन्स x: ~a, y: ~a
                        स्टैन्डर्ड डेव्हीएसन x: ~a, y: ~a
                        केरीलेशन गुणांक : ~a
                        डिटरमिनेशन गुणांक: ~a
                        रेसिड्यूल वैरिएसन: ~a
                        y बराबर है ~a जोड़ ~a गुणा x~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
hi: पैन की स्थिति : ~a~%बाएं और दाएं चैनल लगभग ~a % सहसंबंधित हैं. इसका मतलब है:~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
hi:  - दो चैनल समान हैं, यानी दोहरी मोनो.
                   केंद्र को हटाया नहीं जा सकता.
                   बचा-खुचा अंतर हानिपूर्ण एन्कोडिंग के कारण हो सकता है.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
hi:  - दो चैनल दृढ़ता से संबंधित हैं, यानी लगभग मोनो या बेहद छितराए.
                   अधिक संभावना है, कि केंद्र निष्कर्षण खराब होगा.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
hi:  - एक काफी अच्छा मूल्य, कम से कम औसत स्टीरियो और जिसका विस्तार कम हो.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
hi:  - स्टीरियो के लिए एक आदर्श मूल्य।
                    हालांकि, केंद्र निष्कर्षण गूँज के इस्तेमाल पर भी निर्भर करता है.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
hi:  - दो चैनल लगभग संबंधित नहीं हैं।
                    या तो आपके पास केवल शोर है या यह असंतुलित तरीके से अंकित हुआ है.
                    केंद्र निष्कर्षण हालांकि अभी भी अच्छा हो सकता है.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
hi:  - हालांकि ट्रैक स्टीरियो है, पर स्पष्ट रूप से अतिरिक्त विस्तृत लगाता है.
     यह अजीब प्रभाव पैदा कर सकता है.
     खासकर जब केवल एक स्पीकर द्वारा बजाया जाता है.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
hi:  - दोनों चैनल लगभग समान हैं.
                      जाहिर है, एक छद्म स्टीरियो प्रभाव का उपयोग किया गया है
                      वक्ताओं के बीच भौतिक दूरी पर संकेत फैलाने के लिए.
                      केंद्र निष्कासन से अच्छे परिणाम की उम्मीद न करें.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
hi: यह प्लग-इन केवल स्टीरियो ट्रैक के साथ काम करता है.

en: Vocoder
hi: वोकोडर

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
hi: Edgar-RFT और स्टीव डॉल्टन

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
hi: दूरी : (1 से 120, आरंभिक = 20)

en: Output choice
hi: आउटपुट विकल्प

en: Both Channels
hi: दोनों चैनल

en: Right Only
hi: केवल दायाँ

en: Number of vocoder bands
hi: वोकोडर बैंड्स की संख्या

en: Amplitude of carrier wave (percent)
hi: वाहक तरंग का ऐम्पलिच्यू़ड (प्रतिशत)

en: Amplitude of white noise (percent)
hi: विशुद्ध शोर का ऐम्पलिच्यू़ड (प्रतिशत)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
hi: रडार सुई का ऐम्पलिच्यूड (प्रतिशत)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
hi: रडार सुई की आवृति (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
hi: त्रुटि. ~% कोई मॉडुलेशन वाहक नहीं.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
hi: वॉल्यूम और संपीड़न

note: Effects menu group name
en: Fading
hi: फ़ेडिंग

en: Pitch and Tempo
hi: पिच और गति

en: EQ and Filters
hi: EQ और फ़िल्टर

en: Noise Removal and Repair
hi: शोर हटाना और सुधारना

en: Delay and Reverb
hi: विलंब और गूँज

en: Distortion and Modulation
hi: विकृति और मॉड्यूलेशन

note: Effects menu group name
en: Special
hi: विशेष

en: Vocal Remover
hi: वोकल रिमूवर

en: Spectral Tools
hi: स्पेक्ट्रल टूल्स
