audacity 3.2.3 - en to hu translation catalogue (4112 entries)

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Exception code 0x%x
hu: Kivétel kód: 0x%x

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Unknown exception
hu: Ismeretlen kivétel

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Problem Report for Audacity
hu: Hibajelentés az Audacity-nek

en: Click "Send" to submit the report to Audacity. This information is collected anonymously.
hu: A jelentés küldéséhez az Audacity-nek kattints a "Küldés" gombra Az információt névtelenül gyűjtjük.

en: Problem details
hu: Probléma részletei

en: Comments
hu: Megjegyzések

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
hu: További információért lásd: %s.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See". i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
hu: Adatvédelmi Szabályzatunk

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
hu: &Ne küldd

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
hu: &Küldd

en: Failed to send crash report
hu: Összeomlási jelentés küldése sikertelen

en: Stream is active ... unable to gather information.
hu: A stream aktív … nem sikerül az információgyújtés.

en: Default recording device number: %d
hu: Alapértelmezett felvevőeszköz száma: %d

en: Default playback device number: %d
hu: Alapértelmezett lejátszóeszköz száma: %d

en: No devices found
hu: Egy eszköz sem található

en: Device info unavailable for: %d
hu: Eszközinformáció nem érhető el: %d

en: Device ID: %d
hu: Eszköz ID: %d

en: Device name: %s
hu: Eszköz neve: %s

en: Host name: %s
hu: Kiszolgáló neve: %s

en: Recording channels: %d
hu: Felvételi csatornák: %d

en: Playback channels: %d
hu: Lejátszási csatornák: %d

en: Low Recording Latency: %g
hu: Alacsony rögzítési késleltetés: %g

en: Low Playback Latency: %g
hu: Alacsony lejátszási késleltetés: %g

en: High Recording Latency: %g
hu: Magas rögzítési késleltetés: %g

en: High Playback Latency: %g
hu: Magas lejátszási késleltetés: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
hu: Támogatott gyakoriságok:

en: Selected recording device: %d - %s
hu: Kiválasztott felvevőeszköz: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
hu: Egy felvevőeszköz sem található '%s'.

en: Selected playback device: %d - %s
hu: Kiválasztott lejátszóeszköz: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
hu: Egy lejátszóeszköz sem található '%s'.

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
hu: A kölcsönös mintavételezési gyakoriság nem ellenőrizhető mindkét eszköz nélkül.

en: Received %d while opening devices
hu: %d érkezett eszközök megnyitása közben

en: Unable to open Portmixer
hu: A Portkeverő nem nyitható meg

en: Available mixers:
hu: Elérhető keverők:

en: Available recording sources:
hu: Elérhető felvétel források:

en: Available playback volumes:
hu: Elérhető lejátszási hangerők:

en: Recording volume is emulated
hu: A rögzítési hangerő emulált

en: Recording volume is native
hu: A rögzítési hangerő eredeti

en: Message
hu: Üzenet

en: Cannot proceed to upload.
hu: Nem lehet folytatni a feltöltést.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
hu: Belső hiba %s %s %d sorában.
    Kérjük, tájékoztasd az Audacity csapatát a https://forum.audacityteam.org/ oldalon.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
hu: Belső hiba a(z) %s %d sorában.
    Kérjük, tájékoztasd az Audacity csapatát a https://forum.audacityteam.org/ oldalon.

en: Internal Error
hu: Belső hiba

en: Audacity failed to open a file in %s.
hu: Az Audacity nem tudta megnyitni a fájlt: %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
hu: Az Audacity nem tudta olvasni a fájlt: %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
hu: Az Audacity sikeresen írt %s fájlba, de nem sikerült átneveznie %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
    For tips on freeing up space, click the help button.
hu: Az Audacity nem tudott a fájlba írni.
    Talán %s nem írhat vagy a lemez megtelt.
    Tárhely-felszabadítási ötletekért nyomd meg a súgót.

en: File Error
hu: Fájlhiba

en: All files
hu: Összes fájl

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
hu: AUP3 projektfájlok

en: Dynamically Linked Libraries
hu: Dinamikusan csatolt könyvtárak

en: Dynamic Libraries
hu: Dinamikus könyvtárak

en: Text files
hu: Szöveges fájlok

en: XML files
hu: XML-fájlok

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
hu: %s fájl

en: 
    %s does not have write permissions.
hu: 
    %s könyvtáron nincs írási jogosultságod.

en: Error
hu: Hiba

en: Unsuitable
hu: Nem megfelelő

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
hu: Az ideiglenes fájlok mappája egy FAT formátumú meghajtón található.
    Visszaállítjuk az alapértelmezett helyre.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
hu: %s
    
    A megfelelő meghajtókkal kapcsolatos tippekért kattints a Súgó gombra.

en: None
hu: Nincs

en: Rectangle
hu: Négyszög

[ctx: dither]
en: Triangle
hu: Háromszög

en: Shaped
hu: Formázott

en: Rectangular
hu: Négyszögletes

note: i18n-hint a proper name
en: Welch
hu: Rászedés

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
hu: Gauss-féle(a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
hu: Gauss-féle(a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
hu: Gauss-féle(a=4.5)

en: Low Quality (Fastest)
hu: Alacsony minőség (leggyorsabb)

en: Medium Quality
hu: Közepes minőség

en: High Quality
hu: Magas minőség

en: Best Quality (Slowest)
hu: Legjobb minőség (leglassabb)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 16-bit integers
en: 16-bit PCM
hu: 16-bites PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 24-bit integers
en: 24-bit PCM
hu: 24-bites PCM

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
hu: 32-bit lebegőpontos

en: Unknown format
hu: Ismeretlen formátum

en: Module Unsuitable
hu: Alkalmatlan modul

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
hu: Nem sikerült "%s" modult betölteni.
    
    Hiba: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
hu: A(z) %s modul nem tartalmaz verziószöveget.
    
    Nem fogjuk betölteni.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
hu: A(z) %s modul az Audacity %s verziójával egyezik.
    
    Nem fogjuk betölteni.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
hu: A(z) %s modult nem sikerült inicializálni.
    
    Nem fogjuk betölteni.

en: Module "%s" found.
hu: "%s" modul található.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
hu: 
    
    Csak megbízható forrásokból használjon modulokat

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Audacity Module Loader
hu: Audacity modulbetöltő

en: Try and load this module?
hu: Kipróbálja és betölti ezt a modult?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
hu: A(z) %s modul nem biztosítja a szükséges funkciók egyikét sem.
    
    Nem fogjuk betölteni.

en: Overwrite the plug-in file %s?
hu: Felülírod a bővítmény fájlt %s?

en: Plug-in already exists
hu: A bővítmény már létezik

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
hu: A bővítmény fájl nincs használatban. Nem sikerült felülírni

en: Failed to register:
    %s
hu: Nem sikerült regisztrálni:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
hu[0]: Bekapcsolod ezt a bővítményt?
hu[1]: Bekapcsolod ezeket a bővítményeket?

en: Enable new plug-ins
hu: Új bővítmények engedélyezése

en: Nyquist Prompt
hu: Nyquist parancssor

en: Failed to open the file for upload: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt feltöltésre: %s

en: Created new project
hu: Új projekt létrehozva

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
hu: A bővítménycsoportot összevontuk egy korábban létrehozott csoporttal: %s

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
hu: A bővítmény-elem ütközik egy korábban létrehozott elemmel, és figyelmen kívül hagytuk: %s

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
hu: A bővítmény-elemek megadnak egymásnak ellentmondó elhelyezések: %s

en: Sample Track
hu: Mintasáv

en: Writable Sample Track
hu: Írható sávminta

en: &Loop On/Off
hu: &Hurok Be/Ki

en: Cut/Copy/Paste
hu: Kivágás/Másolás/Beillesztés

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
hu: Kivágás/Másolás/Beillesztés &Eszköztár

en: Unable to determine
hu: Nem sikerült meghatározni

en: %s bytes
hu: %s bájt

en: Simplified
hu: Egyszerűsített

en: System
hu: Rendszer

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
hu: Klasszikus

en: Dark
hu: Sötét

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
hu: Magas kontraszt

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
hu: Világos

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
hu: Témák írása ide:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
hu: Az Audacity nem tudta írni a fájlt:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
hu: Az Audacity nem tudta megnyitni a fájlt:
      %s
    írásra.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
hu: Az Audacity nem tudta a képeket fájlba írni:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
hu: Az Audacity nem találja a fájlt:
      %s.
    A téma nincs betöltve.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
hu: Az Audacity nem tudta betölteni a fájlt:
      %s.
    Talán rossz png formátum?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
hu: Az Audacity nem tudta olvasni az alapértelmezett témáját.
    Jelentse ezt a problémát.

en: Couldn't read from file: %s
hu: Nem sikerült olvasni a fájlból: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
hu: A várt témaösszetevő fájlok egyike sem található itt:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
hu: Témák írása ide:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
hu: Nem sikerült létrehozni a mappát:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
hu: Néhány szükséges fájl itt:
      %s
    már megvolt. Felülírod?

en: Audacity could not save file:
      %s
hu: Az Audacity nem tudta elmenteni a fájlt:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
hu: Nem sikerült írni a fájlba: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
hu: Témák Cee kódként, ide írva:
       %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
hu: Egyéni

en: Generic Track
hu: Általános sáv

en: Audio Track
hu: Hangsáv

en: Playable Track
hu: Lejátszható sáv

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
hu: Adatbázis hiba.  Sajnáljuk, de erről nincs több adatunk.

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Could not open file: "%s"
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt: "%s"

en: Error: %s at line %lu
hu: Hiba: %s a(z) %lu. sorban

en: Could not load file: "%s"
hu: Nem sikerült betölteni a fájlt: "%s"

en: Could not parse XML
hu: Nem sikerült értelmezni az XML-t

en: 1st Experimental Command...
hu: 1. Kísérleti Parancs...

en: 2nd Experimental Command
hu: 2. Kísérleti Parancs

en: &Nyquist Workbench...
hu: &Nyquist munkapad…

en: &Undo	Ctrl+Z
hu: &Visszavonás	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
hu: &Ismétlés	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
hu: &Kivágás	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
hu: &Másolás	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
hu: &Beillesztés	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
hu: Tör&lés	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
hu: Ö&sszes kijelölése	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
hu: &Keresés…	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
hu: &Egyező párok	F8

en: &Top S-expr	F9
hu: &Legfelső S-kif	F9

en: &Higher S-expr	F10
hu: &Magasabb S-kif	F10

en: &Previous S-expr	F11
hu: &Előző S-kif	F11

en: &Next S-expr	F12
hu: &Következő S-kif	F12

en: &Go to
hu: &Ugrás

en: Select &Font...
hu: &Betűkészlet kiválasztása…

en: Split &Vertically
hu: Felosztás &függőlegesen

en: Split &Horizontally
hu: Felosztás &vízszintesen

en: Show S&cript
hu: &Parancsfájl megjelenítése

en: Show &Output
hu: &Kimenet megjelenítése

en: &Large Icons
hu: &Nagy ikonok

en: &Small Icons
hu: &Kis ikonok

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: &Go	F5
hu: &Ugrás	F5

en: &Stop	F6
hu: &Leállítás	F6

en: &About
hu: &Névjegy

en: Script
hu: Parancsfájl

note: i18n-hint noun
en: Output
hu: Kimenet

en: Load Nyquist script
hu: Nyquist-parancsfájl betöltése

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
hu: Nyquist-parancsfájlok (*.ny)|*.ny|Lisp-parancsfájlok (*.lsp)|*.lsp|Minden fájl|*

en: Script was not saved.
hu: A parancsfájl nem lett elmentve.

en: Save Nyquist script
hu: Nyquist-parancsfájl mentése

en: Find dialog
hu: Keresés párbeszédablak

en: Harvey Lubin (logo)
hu: Harvey Lubin (logó)

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
hu: Tango ikongaléria (eszköztár ikonok)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
hu: (C) Leland Lucius, 2009

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
hu: Külső Audacity modul, amely egy egyszerű integrált fejlesztői környezetet biztosít a hatások írásához.

en: Nyquist Effect Workbench
hu: Nyquist-hatás munkapad

en: No matches found
hu: Nincs találat

en: Code has been modified. Are you sure?
hu: A kód megváltozott. Biztos vagy benne?

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Nyquist Effect Workbench -
hu: Nyquist-hatás munkapad -

en: New
hu: Új

en: New script
hu: Új parancsfájl

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open script
hu: Szkript megnyitása

en: Save
hu: Mentés

en: Save script
hu: Parancsfájl mentése

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Save script as...
hu: Parancsfájl mentése másként…

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy to clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Cut
hu: Kivágás

en: Cut to clipboard
hu: Kivágás a vágólapra

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paste from clipboard
hu: Beillesztés a vágólapról

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
hu: Törlés

en: Clear selection
hu: Kijelölés törlése

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Select all text
hu: Összes szöveg kijelölése

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo last change
hu: Legutóbbi változtatás visszavonása

en: Redo
hu: Ismétlés

en: Redo previous change
hu: Előző módosítás ismétlése

en: Find
hu: Keresés

en: Find text
hu: Szöveg keresése

en: Match
hu: Egyezés

en: Go to matching paren
hu: Ugrás az egyező párhoz

en: Top
hu: Tetejére

en: Go to top S-expr
hu: Ugrás a legfelső S-kifejezéshez

en: Up
hu: Fel

en: Go to higher S-expr
hu: Ugrás a magasabb S-kifejezéshez

en: Previous
hu: Előző

en: Go to previous S-expr
hu: Ugrás az előző S-kifejezésre

en: Next
hu: Következő

en: Go to next S-expr
hu: Ugrás a következő S-kifejezésre

note: i18n-hint noun
en: Start
hu: Kezdés

en: Start script
hu: Parancsfájl indítása

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop script
hu: Parancsfájl leállítása

en: No revision identifier was provided
hu: Nem adtak meg felülvizsgálati azonosítót

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
hu: %s, rendszeradminisztráció

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
hu: %s, társalapító és fejlesztő

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
hu: %s, tervező

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
hu: %s, fejlesztő

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
hu: %s, dokumentáció és támogatás

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
hu: %s, dokumentáció és támogatás

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
hu: %s, QA tesztelő, dokumentáció és támogatás

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
hu: %s, dokumentáció és támogatás, francia

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
hu: %s, minőségbiztosítás

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
hu: %s, akadálymentesítési tanácsadó

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
hu: %s, grafikus művész

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
hu: %s, zeneszerző

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
hu: %s, tesztelő

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
hu: %s, Nyquist bővítmények

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
hu: %s, webtesztelő

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
hu: %s, grafikák

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
hu: %s (beépítve %s, %s, %s, %s és %s)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
hu: Névjegy %s

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
hu: %s szabad, nyílt forrású, keresztplatformos szoftver hangok felvételéhez és szerkesztéséhez.

en: Credits
hu: Köszönet

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
hu: %s Audacity csapattagok

note: i18n-hint: Musers are people working at Muse Group
en: Former Musers
hu: Egykori Muserek

en: Emeritus:
hu: Visszavonult:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
hu: Tisztelt %s csapattagok, jelenleg nem aktívak

en: Contributors
hu: Közreműködők

en: Website and Graphics
hu: Weboldal és grafika

en: Translators
hu: Fordítók

en: Libraries
hu: Programkönyvtárak

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
hu: %s kódot tartalmaz a következő projektekből:

en: Special thanks:
hu: Külön köszönet:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
hu: %s weboldal:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
hu: %s egy bejegyzett védjegy.

en: Build Information
hu: Build információ

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Disabled
hu: Letiltva

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
hu: A Build

en: Program build date:
hu: Program build dátuma:

en: Commit Id:
hu: Véglegesítés-azonosító:

en: Debug build (debug level %d)
hu: Hibakeresési build (hibakeresési szint %d)

en: Release build (debug level %d)
hu: Kiadási build (hibakeresési szint %d)

en: %s, 64 bits
hu: %s, 64 bites

en: %s, 32 bits
hu: %s, 32 bites

en: Build type:
hu: Build típusa:

en: Compiler:
hu: Fordító:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
hu: Telepítési előtag:

en: Cache folder:
hu: Gyorsítótár-mappa:

en: Settings folder:
hu: Beállítások-mappa:

en: Data folder:
hu: Adatmappa:

en: State folder:
hu: Állapotmappa:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
hu: Alap programkönyvtárak

en: Cross-platform GUI library
hu: Keresztplatformos GUI könyvtár

en: Audio playback and recording
hu: Hanglejátszás és felvétel

en: Sample rate conversion
hu: Mintavételezési gyakoriság átalakítás

en: File Format Support
hu: Fájlformátum támogatás

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
hu: MP3 importálás

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
hu: Ogg Vorbis importálás és exportálás

en: ID3 tag support
hu: ID3 címke támogatás

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
hu: FLAC importálás és exportálás

en: MP2 export
hu: MP2 exportálás

en: Import via QuickTime
hu: Importálás QuickTime által

en: FFmpeg Import/Export
hu: FFmpeg importálás és exportálás

en: Import via GStreamer
hu: Importálás GStreamer által

en: Features
hu: Szolgáltatások

en: Plug-in support
hu: Bővítmény támogatás

en: Sound card mixer support
hu: Hangkártya keverő támogatás

en: Pitch and Tempo Change support
hu: Hangmagasság és tempómódosítás támogatása

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
hu: Extrém hangmagasság- és a tempóváltoztatás támogatása

[ctx: about dialog]
en: Legal
hu: Jogi nyilatkozat

en: GPL License
hu: GPL licenc

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
hu: ADATVÉDELMI SZABÁLYZAT

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
hu: Az alkalmazásfrissítések ellenőrzéséhez és a hibajelentésekhez hálózati hozzáférés szükséges. Ezek a funkciók opcionálisak.

en: Click and drag to define a looping region.
hu: Kattintás és húzás az ismétlődő terület kijelöléséhez.

en: Timeline actions disabled during recording
hu: Az idővonal-műveletek le vannak tiltva felvétel közben

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
hu: Kattintás és húzás az igazításhoz, dupla kattintás az alapértékhez

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
hu: Fej felvétele/lejátszása

en: Timeline
hu: Idővonal

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
hu: Kattintás vagy húzás a tekerés elkezdéséhez

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
hu: Kattintás vagy húzás a változó sebességű lejátszás elkezdéséhez

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
hu: Kattintás és mozgatás a változó sebességű lejátszáshoz. Kattintás és húzás a tekeréshez.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
hu: Mozgatás a tekeréshez

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
hu: Mozgatás a változó sebességű lejátszáshoz

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
hu: Húzás a kereséshez. Elengedés a keresés leállításához.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
hu: Húzás a tekeréshez. Elengedés és mozgatás a változó sebességű lejátszáshoz.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
hu: Mozgatás a változó sebességű lejátszáshoz. Húzás a tekeréshez.

en: Quick-Play disabled
hu: Gyors lejátszás letiltva

en: Quick-Play enabled
hu: Gyors lejátszás engedélyezve

en: Timeline Options
hu: Idővonal beállításai

en: Enable dragging selection
hu: Kijelölés húzásának engedélyezése

en: Update display while playing
hu: Kijelző frissítése lejátszás közben

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
hu: Hurok törlése

en: Set Loop To Selection
hu: Hurok a kijelöléshez

en: Pinned Play Head
hu: Rögzített lejátszófej

en: Failed to remove %s
hu: %s eltávolítása sikertelen

en: Failed!
hu: Sikertelen!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
hu: Visszaállítja a beállításokat?
    
    Ez egyszeri kérdés egy olyan 'telepítés' után, ahol a beállítások visszaállítását kérték.

en: Reset Audacity Preferences
hu: Audacity beállítások visszaállítása

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
hu: %s nem található.
    
    Eltávolították a legutóbbi fájlok listájáról.

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
hu: Az SQLite könyvtár inicializálása nem sikerült.  Az Audacity nem tudja folytatni.

en: Block size must be within 256 to 100000000
hu: A blokkméret csak 256 és 100000000 között lehet

en: Audacity is starting up...
hu: Az Audacity indulása folyamatban…

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
hu: Ú&j

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
hu: &Megnyitás…

en: Open &Recent...
hu: &Legutóbbi megnyitása…

en: &About Audacity...
hu: &Audacity névjegye…

en: &Preferences...
hu: &Beállítások…

en: &File
hu: &Fájl

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
hu: Az Audacity nem talált biztonságos helyet az ideiglenes fájlok tárolására.
    Az Audacity programnak egy olyan helyre van szüksége, ahol az automatikus
    takarító programok nem fogják törölni az ideiglenes fájlokat.
    Adjon meg egy megfelelő mappát a beállítások párbeszédablakban.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
hu: Az Audacity nem talált megfelelő helyet az ideiglenes fájlok tárolására.
    Adj meg egy megfelelő mappát a beállítások párbeszédablakban.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
hu: Az Audacity most bezárul. Indítsd újra a programot az új ideiglenes mappa használatához.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
hu: Az Audacity két példányának egyidejű futtatása adatvesztést,
    vagy rendszerösszeomlást okozhat.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
hu: Az Audacity nem tudta zárolni az ideiglenes fájlok mappáját.
    Lehet, hogy ezt a mappát az Audacity egy másik példánya használja.

en: Do you still want to start Audacity?
hu: Még mindig el szeretné indítani az Audacity programot?

en: Error Locking Temporary Folder
hu: Hiba az ideiglenes mappa zárolásakor

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
hu: A rendszer azt észlelte, hogy az Audacity egy példánya már fut.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
hu: Használja az Új vagy a Megnyitás parancsot a már futó Audacity
    folyamatban több projekt egyidejű megnyitásához.

en: Audacity is already running
hu: Az Audacity már fut

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
hu: Nem lehet megosztott memóriaszegmenst létrehozni.
    
    hibakód=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
hu: Audacity indítási hiba

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hu: Nem sikerült megszerezni a szemaforokat.
    
    Ennek valószínűleg az erőforráshiány az oka
    és újraindításra lehet szükség.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hu: Nem sikerült szemaforokat létrehozni.
    
    Ennek valószínűleg az erőforráshiány az oka
    és újraindításra lehet szükség.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hu: Nem sikerült megszerezni a zárszemafort.
    
    Ennek valószínűleg az erőforráshiány az oka
    és újraindításra lehet szükség.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hu: Nem sikerült megszerezni a szerver szemaforját.
    
    Ennek valószínűleg az erőforráshiány az oka
    és újraindításra lehet szükség.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
hu: Az Audacity IPC-kiszolgálót nem sikerült inicializálni.
    
    Ennek valószínűleg az erőforráshiány az oka
    és újraindításra lehet szükség.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
hu: Helyreállíthatatlan hiba történt az indítás során

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
hu: legnagyobb lemezblokkméret beállítása bájtban

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
hu: naplófájl újrajátszása

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
hu: ez a súgó üzenet

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
hu: öndiagnosztika futtatása

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
hu: Audacity verzió megjelenítése

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
hu: hang- vagy projektfájlnév

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
hu: 'audacity://' url kezelése

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
hu: Az Audacity projekt (.aup3) fájlok jelenleg nincsenek
    hozzárendelve az Audacity programhoz.
    
    Hozzárendeli, hogy dupla kattintással megnyithatók legyenek?

en: Audacity Project Files
hu: Audacity projektfájlok

en: Audacity Configuration Error
hu: Audacity konfigurációs hiba

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. More information can be obtained by clicking the help button below.
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
hu: A következő konfigurációs fájl nem érhető el:
    
    	%s
    
    Ennek számos oka lehet, de a legvalószínűbb az, hogy a lemez megtelt, vagy nincs írási jogosultsága a fájlhoz. További információkat az alábbi súgó gombra kattintva kaphatsz.
    
    Megpróbálhatod kijavítani a problémát, majd kattintson az "Újra" gombra a folytatáshoz.
    
    Ha a "Kilépés az Audacityből" lehetőséget választod, akkor előfordulhat, hogy a projekt nem mentett állapotban marad, amely a következő megnyitáskor helyreáll.

en: Help
hu: Súgó

en: &Quit Audacity
hu: &Kilépés az Audacity-ből

en: &Retry
hu: Újra&próbálkozás

en: Could not find any audio devices.
hu: Nem található egyetlen hangeszköz sem.

en: You will not be able to play or record audio.
hu: Nem lesz képes hang lejátszására vagy felvételére.

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: Error Initializing Audio
hu: Hiba a hang előkészítésekor

en: Audacity Audio
hu: Audacity hang

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
hu: Hiba a felvevőeszköz megnyitásakor.
    Hibakód: %s

en: Out of memory!
hu: Elfogyott a memória!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás leállt. Nem volt lehetséges jobban optimalizálni. Még mindig túl magas.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás %f értékre csökkentette a hangerőt.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás leállt. Nem volt lehetséges jobban optimalizálni. Még mindig túl alacsony.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás %.2f értékre növelte a hangerőt.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás leállt. Az elemzések összesített számát túllépték elfogadható hangerő megtalálása nélkül. Még mindig túl magas.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás leállt. Az elemzések összesített számát túllépték elfogadható hangerő megtalálása nélkül. Még mindig túl alacsony.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
hu: Az automatikus felvételi szint igazítás leállt. Úgy tűnik, %.2f az elfogadható hangerő.

en: Automatic Crash Recovery
hu: Összeomlás utáni automatikus helyreállítás

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
hu: Az Audacity legutóbbi futásakor a következő projektek nem lett megfelelően mentve, viszont automatikusan helyreállíthatók.
    
    Visszaállítás után mentsd a projekteket, hogy a módosítások ne vesszenek el.

en: Recoverable &projects
hu: Helyreállítható &projektek

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
hu: Kijelölés

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
hu: Név

en: &Discard Selected
hu: &Kiválasztott eldobása

en: &Recover Selected
hu: Kijelölés &helyreállítása

en: &Skip
hu: &Kihagyás

en: No projects selected
hu: Egy projekt sincs kiválasztva

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
hu: Biztos, hogy eldobod a kiválasztott projektet?
    
    Az "Igen" választásával azonnal törlöd az kiválasztott projekteket.

en: Select Command
hu: Parancs kiválasztása

en: &Command
hu: &Parancs

en: &Edit Parameters
hu: Paraméterek &szerkesztése

en: &Use Preset
hu: &Előbeállítás használata

en: &Parameters
hu: &Paraméterek

en: &Details
hu: &Részletek

en: Choose command
hu: Parancs kiválasztása

en: MP3 Conversion
hu: MP3 átalakítás

en: Fade Ends
hu: Fel-/Lekeverés vége

en: Import Macro
hu: Makró importálása

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
hu: %s makró már létezik.
    
    Felülírod?

en: Export Macro
hu: Makró exportálása

en: Effect
hu: Hatás

en: Menu Command (With Parameters)
hu: Menüparancs (paraméterekkel)

en: Menu Command (No Parameters)
hu: Menüparancs (nincs paraméter)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
hu: "%s" használatához egy vagy több sávot ki kell választani.

en: Your batch command of %s was not recognized.
hu: A(z) %s kötegelt parancsa nem volt felismerhető.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
hu: Alkalmazott makró

en: Apply Macro
hu: Makró alkalmazása

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
hu: Alkalmazott makró %s

en: Apply '%s'
hu: '%s' alkalmazása

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
hu: %s alkalmazása paraméterekkel
    
    %s

en: Test Mode
hu: Teszt mód

en: Apply %s
hu: %s alkalmazása

en: Macros Palette
hu: Makrópaletta

en: Manage Macros
hu: Makrók kezelése

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
hu: Makró kijelölése

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
hu: Makró

en: Apply Macro to:
hu: Makró alkalmazása erre:

en: Apply macro to project
hu: Makró alkalmazása projektre

en: &Project
hu: &Projekt

en: Apply macro to files...
hu: Makró alkalmazás fájlokra…

en: &Files...
hu: &Fájlok...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
hu: &Kibővítés

en: No macro selected
hu: Egy makró sincs kiválasztva

en: Applying '%s' to current project
hu: '%s' alkalmazása a jelenlegi projektre

en: Please save and close the current project first.
hu: Először mentse el és zárja be a jelenlegi projektet.

en: Select file(s) for batch processing...
hu: Fájlok kiválasztása a kötegelt feldolgozáshoz…

en: Applying...
hu: Alkalmazás…

en: File
hu: Fájl

en: &Cancel
hu: &Mégse

en: Remo&ve
hu: El&távolítás

en: &Rename...
hu: Át&nevezés…

en: Re&store
hu: &Helyreállítás

en: I&mport...
hu: &Importálás…

en: E&xport...
hu: &Exportálás…

en: Edit Steps
hu: Lépések módosítása

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
hu: Szám

en: Command
hu: Parancs

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: &Insert
hu: &Beszúrás

en: &Edit...
hu: S&zerkesztés…

en: De&lete
hu: &Törlés

en: Move &Up
hu: Mozgatás &fel

en: Move &Down
hu: Mozgatás &le

en: &Save
hu: &Mentés

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
hu: &Tömörítés

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
hu: - VÉGE -

en: %s changed
hu: %s megváltozott

en: Do you want to save the changes?
hu: Szeretné menteni a változtatásokat?

en: Enter name of new macro
hu: Add meg az új makró nevét

en: Name of new macro
hu: Az új makró neve

en: Name must not be blank
hu: A név nem lehet üres

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
hu: A nevek nem tartalmazhatnak '%c' és '%c' karaktereket

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
hu: Biztos, hogy törlöd: %s?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
hu: Teljesítményteszt

en: Disk Block Size (KB):
hu: Lemezblokk mérete (KB):

en: Number of Edits:
hu: Módosítások száma:

en: Test Data Size (MB):
hu: Tesztadat mérete (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
hu: Véletlen sebesség:

en: Show detailed info about each block file
hu: Részletes információk megjelenítése az egyes blokkfájlokról

en: Show detailed info about each editing operation
hu: Részletes információk megjelenítése az egyes szerkesztési műveletekről

en: Run
hu: Futás

note: i18n-hint verb
en: Close
hu: Bezárás

en: Export Benchmark Data as:
hu: Benchmark adat exportálása mint:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
hu: A blokkméretnek 1 és 1024 KB közötti tartományban kell lennie.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
hu: A módosítások számának 1 - 1000 között kell lennie.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
hu: A tesztadat mérete 1- 2000 MB közé kell, hogy legyen.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
hu: %lld darab használata %lld mintából, ami összesen %.1f MB.

en: Preparing...
hu: Előkészítés...

en: Expected len %lld, track len %lld.
hu: Várt hossz %lld, a sáv hossza %lld.

en: Performing %d edits...
hu: %d szerkesztés végrehajtása...

en: Cut: %lld - %lld
hu: Vágás: %lld - %lld

en: Trial %d
hu: Próba %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
hu: Vágás (%lld, %lld) sikertelen.

en: Paste: %lld
hu: Beillesztés: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
hu: Próba %d
    Beillesztés sikertelen.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
hu: %d szerkesztés végrehajtásának ideje: %ld ezredmásodperc

en: Checking file pointer leaks:
hu: A fájlmutató szivárgásának ellenőrzése:

en: Track # blocks: %ld
hu: Sávblokkok száma: %ld

en: Disk # blocks:
hu: Lemezblokkok száma:

en: Doing correctness check...
hu: Helyességellenőrzés...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
hu: Rossz: chunk %lld minta %lld

en: Passed correctness check!
hu: Helyességellenőrzésen átment!

en: Errors in %d/%lld chunks
hu: Hiba ebben %d/%lld darab

en: Time to check all data: %ld ms
hu: Összes adat ellenőrzésének ideje: %ld mp

en: Reading data again...
hu: Adat ismételt olvasása...:

en: Time to check all data (2): %ld ms
hu: Az összes adat ellenőrzésének ideje (2): %ld ezredmásodperc

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
hu: 44100 Hz-en, mintánként %d bájt, az egyidejűleg lejátszható
     számok becsült száma: %.1f

en: TEST FAILED!!!
hu: TESZTELÉS SIKERTELEN!!!

en: Benchmark completed successfully.
hu: A teszt sikeresen befejeződött.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
hu: Először néhány hangot kell kiválasztania, melyeken '%s' fog működni.
    
    Ctrl + A az összes hang kiválasztása.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
hu: '%s' használatához előbb jelöld ki a használni kívánt hangot (például Cmd + A az összes kijelöléséhez), utána próbáld újra.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
hu: '%s' használatához előbb jelöld ki a használni kívánt hangot (például Ctrl + A az összes kijelöléséhez), utána próbáld újra.

en: No Audio Selected
hu: Egy hang sincs kiválasztva

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
hu: Válaszd ki a használni kívánt hangot: %s.
    
    1. Válaszd ki a zajt képviselő hangot, és használd a %s-t a 'zajprofil' létrehozásához.
    
    2. Ha megvan a zajprofil, válaszd ki a módosítani kívánt hangot
    és használd %s-t a hang módosításához.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
hu: Ezt csak akkor teheti, amikor a lejátszás és a felvétel le
    van állítva. (A szüneteltetés nem elegendő.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
hu: Ennek a műveletnek a végrehajtásához először ki kell jelölnie
    némi sztereó hangot (Monóval nem tudja használni.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
hu: Ennek a műveletnek a végrehajtásához először ki kell jelölnie
    némi hangot. (Más típusú sávok kijelölése nem fog működni.)

en: Audacity Support Data
hu: Audacity támogató adatok

en: This may take several seconds
hu: Ez eltart néhány másodpercig

en: Report generated to:
hu: Jelentés előállítva ide:

en: Failed to set page size for database %s
hu: Nem sikerült %s adatbázis oldalmértet beállítani

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
hu: Nem sikerült beállítani a biztonságos módot az elsődleges kapcsolatnál erre: %s

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
hu: Nem sikerült beállítani a biztonságos módot az ellenőrzőponti kapcsolatnál erre: %s

en: Checkpointing project
hu: Projekt ellenőrzőpontjai

en: Checkpointing %s
hu: %s ellenőrzése

en: Could not write to %s.
hu: Az Audacity nem tudta írni a fájlt:
      %s.

en: Disk is full.
    %s
    For tips on freeing up space, click the help button.
hu: A lemez megtelt.
    %s
    Lemezfelszabadítási tippekért kattints a súgóra.

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
hu: Nem sikerült létrehozni a mentési pontot:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
hu: Nem sikerült felszabadítani a mentési pontot:
    
    %s

en: Removing Dependencies
hu: Függőségek eltávolítása

en: Copying audio data into project...
hu: Hangadatok másolása a projektbe…

en: Project Depends on Other Audio Files
hu: A projekt más hangfájloktól függ

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
hu: Ezen fájlok másolása a projektbe el fogja távolítani ezt a függőséget.
    Ez biztonságosabb, de több lemezterületet igényel.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
hu: 
    
    A HIÁNYZÓKÉNT megjelenített fájlokat eltávolították vagy törölték, és nem lehet másolni.
    Az eredeti helyre való visszaállításukkal lesz képes a projektbe másolni.

en: Project Dependencies
hu: Projektfüggőségek

en: Audio File
hu: Hangfájl

en: Disk Space
hu: Lemezterület

en: Copy Selected Files
hu: Kijelölt fájlok másolása

en: Cancel Save
hu: Mentés megszakítása

en: Save Without Copying
hu: Mentés másolás nélkül

en: Do Not Copy
hu: Ne másolja

en: Copy All Files (Safer)
hu: Minden fájl másolása (biztonságosabb)

en: Whenever a project depends on other files:
hu: Amikor egy projekt egyéb fájloktól függ:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
hu: Kérdezz engem

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
hu: Mindig minden fájlt másoljon (legbiztonságosabb)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
hu: Soha ne másoljon egyetlen fájlt sem

en: MISSING %s
hu: HIÁNYZÓ %s

en: &Copy Names to Clipboard
hu: Nevek másolás a &vágólapra

en: Missing
hu: Hiányzó

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
hu: Ha folytatja, a projekt nem lesz lemezre mentve. Ezt szeretné?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
hu: A projekt jelenleg önálló; nem függ egyetlen külső hangfájltól sem.
    
    Néhány régebbi Audacity projekt nem önálló, és ügyelni kell arra, 
    hogy külső függőségeik a megfelelő helyen maradjanak.
    Az új projektek önállóak lesznek, és így kevésbé kockázatosak.

en: Dependency Check
hu: Függőség-ellenőrzés

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
hu: Lemorzsolódás

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
hu: A felvett hang elveszett a címkézett helyeken. Lehetséges okok:
    
    Más alkalmazások versenyeznek az Audacity-vel a processzoridőért
    
    Közvetlenül egy külső, lassú tárolóeszközre mentesz

en: Turn off dropout detection
hu: A lemorzsolódás észlelésének kikapcsolása

en: FFmpeg support not compiled in
hu: Az FFmpeg támogatás nincs belefordítva

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
hu: Az FFmpeg már be lett állítva a Beállításokban, és korábban már sikeresen
    betöltésre került, de most az Audacity nem tudta betölteni az indításkor.
    
    Érdemes lehet visszamenni a Beállítások > Programkönyvtárak menüpontra,
    és újra beállítani.

en: FFmpeg startup failed
hu: Az FFmpeg indítása sikertelen

en: FFmpeg library not found
hu: Az FFmpeg programkönyvtár nem található

en: Locate FFmpeg
hu: Az FFmpeg megkeresése

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
hu: Az Audacity a(z) %s fájlt igényli az FFmpeg program általi hang importálásához és exportálásához.

en: Location of '%s':
hu: '%s' helye:

en: To find '%s', click here -->
hu: '%s' kereséséhez kattints ide -->

en: Browse...
hu: Tallózás…

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
hu: Az FFmpeg ingyenes másolatának beszerzéséhez kattintson ide -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
hu: Letöltés

en: Only avformat.dll
hu: Csak avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
hu: Csak libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
hu: Csak libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
hu: Hol van '%s'?

en: FFmpeg not found
hu: FFmpeg nem található

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
hu: Az Audacity megpróbálta az FFmpeg-et használni egy hangfájl
    importálásához, de a programkönyvtárak nem találhata.
    
    Az FFmpeg importálásához menjen a Beállítások >
    Programkönyvtárak menüponthoz az FFmpeg programkönyvtár
    letöltéséhez vagy megkereséséhez.

en: Do not show this warning again
hu: Ne jelenjen meg többet ez a figyelmeztetés

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
hu: Hiba (esetleg a fájl nem lett kiírva): %s

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
hu: &A tömörítettlen fájlok másolása a projektbe (biztonságosabb)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
hu: &Tömörítetlen fájlok olvasása az eredeti helyről (gyorsabb)

en: &Copy all audio into project (safest)
hu: &Az összes hang másolása a projektbe (legbiztonságosabb)

en: Do &not copy any audio
hu: &Ne másoljon semmilyen hangot

en: As&k
hu: &Kérdés

en: Frequency Analysis
hu: Frekvenciaelemzés

en: Spectrum
hu: Spektrum

en: Standard Autocorrelation
hu: Normál autokorreláció

en: Cuberoot Autocorrelation
hu: Köbgyök autokorreláció

en: Enhanced Autocorrelation
hu: Részletes autokorreláció

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
hu: %s ablak

en: Linear frequency
hu: Lineáris frekvencia

en: Log frequency
hu: Logaritmikus frekvencia

en: Scroll
hu: Görgetés

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Cursor:
hu: Kurzor:

en: Peak:
hu: Csúcs:

en: &Grids
hu: &Rácsvonalak

en: &Algorithm:
hu: &Algoritmus:

en: &Size:
hu: &Méret:

en: &Export...
hu: E&xportálás…

en: &Function:
hu: &Függvény:

en: &Axis:
hu: &Tengely:

en: &Replot...
hu: Újra&rajtolás…

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
hu: A spektrum rajzolásához minden kijelölt sávnak azonos mintavételezési gyakorisággal kell rendelkeznie.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
hu: Túl sok hangot jelöltél ki. Csak a hang első %.1f másodperce lesz elemezve.

en: Not enough data selected.
hu: Nincs elég adat kijelölve.

note: i18n-hint: short form of 'seconds'.
en: s
hu: mp

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
hu: %.4f mp (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
hu: %.4f mp (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
hu: Spektrális adatok exportálása másként:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
hu: Frekvencia (Hz)	Szint (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
hu: Késleltetés (másodperc)	Frekvencia (Hz)	Szint

en: Plot Spectrum...
hu: Spektrum ábrázolása…

en: Welcome!
hu: Üdvözlünk!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
hu: Hang lejátszása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
hu: Hang felvétele

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
hu: Felvétel - Felvevőeszköz kiválasztása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
hu: Felvétel - Felvételi forrás kiválasztása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
hu: Felvétel - A felvételi szint beállítása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
hu: Szerkesztés és kiszürkített menük

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
hu: Egy hangfájl exportálása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
hu: Egy Audacity projekt mentése

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
hu: További formátumok támogatása

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
hu: CD-re írás

en: No Local Help
hu: Nincs helyi súgó

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
hu: <br><br>A jelenleg használt Audacity verziója: <b>Alfa teszt verzió</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
hu: <br><br>A jelenleg használt Audacity verziója: <b>Béta teszt verzió</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
hu: Szerezd meg az Audacity hivatalosan kiadott verzióját

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
hu: Javasoljuk, hogy használd a legújabb stabil verziónkat, ami teljes dokumentációval és támogatással rendelkezik.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
hu: Segíthetsz nekünk felkészíteni az Audacity-t a kiadásra, ha csatlakozol a [[https://www.audacityteam.org/community/|közösségünkhöz]].<hr><br><br>

note: i18n-hint: %s is replaced with Audacity version
en: What's new in Audacity %s
hu: Audacity %s újdonságai

en: How to get help
hu: Hogyan kaphatsz segítséget

en: These are our support methods:
hu: Ezek a támogatási módszereink:

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Quick_Help|' as it's the name of a link.
en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
hu: [[help:Quick_Help|Gyors súgó]] - ha nincs helyileg telepítve, akkor [[http://manual.audacityteam.org/quick_help.html|nézd meg az interneten]].

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Main_Page|' as it's the name of a link.
en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
hu:  [[help:Main_Page|Kézikönyv]] - ha nincs helyileg telepítve, akkor [[https://manual.audacityteam.org/|nézd online]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
hu:  [[http://forum.audacityteam.org/|Fórum]] - tedd fel a kérdésed közvetlenül az interneten.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
hu: Továbbá:</b> látogasd meg a [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] oldalunkat tippekért, trükkökért, további oktatóanyagokért és hatás-bővítményekért.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
hu: Az Audacity a nem védett fájlokat sok más formátumban is képes importálni (például M4A és WMA, hordozható felvevőeszközök tömörített WAV-fájljai és videofájlokban lévő hang), ha letöltöd és telepíted a saját számítógépedre az opcionális [[[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg programkönyvtárat]].

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
hu: Elolvashatja a [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI-fájlok]], valamint a [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|hang CD-kről]] történő és sávok importálásáról szóló súgónkat is.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
hu: Úgy tűnik, hogy a kézikönyv nincs telepítve. Nézd meg a [[*URL*|kézikönyvet az interneten]]<br><br>Ha mindig az interneten szeretnéd megnézni a kézikönyvet, akkor változtasd meg a "Kézikönyv helye" beállítást "Internetről" értékre a felület beállításaiban.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
hu: Úgy tűnik, hogy a kézikönyv nincs telepítve. Nézd meg a [[*URL*|kézikönyvet az interneten]], vagy [[http://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html|töltsd le a kézikönyvet]].<br><br>Ha mindig az interneten szeretnéd megnézni a kézikönyvet, akkor változtasd meg a "Kézikönyv helye" beállítást "Internetről" értékre a felület beállításaiban.

en: Check Online
hu: Online ellenőrzés

en: Save %s
hu: %s mentése

en: Unable to save %s
hu: Nem sikerül menteni %s

en: History
hu: Előzmények

en: &Manage History
hu: &Előzmények kezelése

en: Action
hu: Művelet

en: Used Space
hu: Használt lemezterület

en: &Total space used
hu: Összesen &használt terület

en: &Undo levels available
hu: Elérhető &visszavonási szintek

en: &Levels to discard
hu: Eldobandó &szintek

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
hu: &Eldobás

en: Clip&board space used
hu: Vágólap használt területe

en: D&iscard
hu: &Eldobás

en: &Compact
hu: &Kompakt

en: Compacting actually freed %s of disk space.
hu: A tömörítés felszabadított %s lemezterületet.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
hu: &Előzmények

en: New Plugins
hu: Új bővítmények

en: Incompatible plugin(s) found
hu: Nem megfelelő bővítmény(eke)t találtunk

en: Manage Plugins
hu: Bővítmények kezelése

en: Continue
hu: Folytatás

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
hu: Az Audacity %d inkompatibilis bővítményt talált, amelyeket nem lehetett betölteni. Ezeket a bővítményeket letiltottuk, hogy elkerüljük a leállást vagy összeomlást. Ha továbbra is szeretnéd használni ezeket a bővítményeket, engedélyezheted őket a "Bővítmények kezelése" menüpontban. Ellenkező esetben válaszd a "Folytatás" lehetőséget.

en: Journal recording failed
hu: A napló rögzítése nem sikerült

en: Edit Labels
hu: Címkék szerkesztése

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
hu: Sáv

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
hu: Címke

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
hu: Kezdési idő

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
hu: Befejezési idő

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
hu: Alacsony frekvencia

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
hu: Magas frekvencia

en: New...
hu: Új…

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
hu: Nyomja meg az F2 billentyűt vagy kattintson duplán a cellatartalom szerkesztéséhez.

en: Select a text file containing labels
hu: Válaszd ki a címkéket tartalmazó szövegfájlt

en: Could not open file: %s
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt: %s

en: No labels to export.
hu: Nincsenek exportálandó címkék.

en: Export Labels As:
hu: Címkék exportálása másként:

en: New Label Track
hu: Új címkesáv

en: Enter track name
hu: Sávnév megadása

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
hu: Címkesáv

en: Labels
hu: Címkék

en: One or more saved labels could not be read.
hu: Egy vagy több mentett címke nem olvasható.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
hu: Az Audacity első indítása

en: Choose Language for Audacity to use:
hu: Nyelv kiválasztása az Audacity használatához:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
hu: A választott %s (%s) nyelv nem ugyanaz mint a rendszer nyelve: %s (%s).

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Error Converting Legacy Project File
hu: Hiba a régi projektfájl konvertálásakor

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
hu: Egy 1.0-ás projektfájl átalakítva az új formátumra.
    A régi fájl a következő néven lett elmentve: '%s'

en: Opening Audacity Project
hu: Audacity projekt megnyitása

en: Audacity Log
hu: Audacity napló

en: &Save...
hu: &Mentés…

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
hu: Tör&lés

en: &Close
hu: &Bezárás

en: Save log to:
hu: Napló mentése ide:

en: Couldn't save log to file: %s
hu: A naplót nem sikerült fájlba menteni: %s

en: &Karaoke
hu: Ka&raoke

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
hu: Hiba történt a midi I/O-réteg előkészítésekor.

en: You will not be able to play midi.
hu: Nem lesz képes midi lejátszására.

en: Error Initializing Midi
hu: Hiba a Midi előkészítésekor

en: &Undo %s
hu: %s &visszavonása

en: &Undo
hu: &Visszavonás

en: &Redo %s
hu: %s &ismétlése

en: &Redo
hu: &Ismétlés

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
hu: Probléma volt az utolsó műveleténél. Ha úgy gondolja, hogy
    ez hiba, akkor írja meg nekünk, hogy pontosan hol történt.

en: Disallowed
hu: Nem engedélyezett

en: Mix and Render
hu: Összekeverés és renderelés

en: Mixing and rendering tracks
hu: Sávok összekeverése és megjelenítése

en: Audacity Mixer%s
hu: Audacity keverőpult%s

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
hu: Hangerő

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
hu: Sebesség

en: Musical Instrument
hu: Zeneeszköz

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
hu: Balansz

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
hu: Némítás

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
hu: Szóló

en: Signal Level Meter
hu: Kivezérlésszint-kijelző

en: Moved gain slider
hu: Hangerőszabályzó áthelyezve

en: Moved velocity slider
hu: Sebességcsúszka áthelyezve

en: Moved pan slider
hu: Balanszcsúszka áthelyezve

en: &Mixer
hu: &Keverő

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
hu: Jegyzetsáv

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
hu: Támogatott kimenet: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
hu: Támogatott bemenet: %d

en: Opened: %d
hu: Megnyitva: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
hu: Kiválasztott MIDI felvevőeszköz: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
hu: Nem található MIDI felvevő eszköz ehhez: %s.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
hu: Kiválasztott MIDI lejátszóeszköz: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
hu: Nem található MIDI lejátszó eszköz ehhez: %s.

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
hu: Válassz hatásokat, kattints az engedélyezés vagy letiltás gombra, végül nyomd meg az OK gombot.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
hu: Megjelenítés:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
hu: Összes megjelenítése

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
hu: Ö&sszes

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
hu: Letiltottak megjelenítése

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
hu: &Letiltva

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
hu: Engedélyezettek megjelenítése

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
hu: &Engedélyezve

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
hu: Új megjelenítése

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
hu: Ú&j

en: State
hu: Állapot

en: Path
hu: Útvonal

en: &Select All
hu: Ö&sszes kijelölése

en: C&lear All
hu: &Kijelölés törlése

en: Rescan
hu: Újraolvasás

en: &Enable
hu: &Engedélyezés

en: &Disable
hu: &Letiltás

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
hu: Hatások vagy parancsok engedélyezése:
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
hu: Hatás vagy parancs engedélyezése:
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
hu: Hatás vagy parancs %s regisztrálása sikertelen:
    %s

en: Elapsed Time:
hu: Eltelt idő:

en: Searching for plugins
hu: Bővítmények keresése

en: There was a problem printing.
hu: Nyomtatási probléma volt.

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Actual Rate: %d
hu: Jelenlegi arány: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
hu: Hiba a hangeszköz megnyitásakor.
    Próbáld megváltoztatni a hangkiszolgálót, a lejátszóeszközt és a projekt mintavételezési gyakoriság.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
hu: A felvételre kiválasztott összes sávnak azonos mintavételezési gyakorisággal kell rendelkeznie

en: Mismatched Sampling Rates
hu: Nem megfelelő mintavételi gyakoriság

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
hu: Túl kevés sáv van kiválasztva felvételre ezzel a mintavételezési gyakorisággal.
    (Az Audacityhez két csatornára van szüksége azonos mintavételezési gyakorisággal
    mindegyik sztereó sávhoz)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
hu: Túl kevés kompatibilis sáv került kiválasztásra

en: Recorded Audio
hu: Hang felvéve

en: Record
hu: Felvétel

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
hu: A projektellenőrzés hibás sorrendű címkét olvasott.

en: Close project immediately with no changes
hu: A projekt azonnali bezárása változtatások nélkül

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
hu: Folytatás a javítás megjegyzésével a naplóban, és további hibák keresése. Ez a jelenlegi állapotában fogja elmenteni a projektet, ha csak nem a "Projekt azonnali bezárása" gombra kattint a további hibajelzéseknél.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
hu: Figyelmeztetés - Probléma a sorrend címkék olvasásakor

en: Inspecting project file data
hu: Projektfájladatok vizsgálata

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
hu: A(z) "%s" mappa projektellenőrzése %lld hiányzó
    külső hangfájlt észlelt ('álnevesített fájlok'). Az
    Audacity nem tudja ezeket a fájlokat automatikusan
    helyreállítani.
    
    Ha lent az első vagy második lehetőséget választja,
    megpróbálhatja megkeresni és visszaállítani a
    hiányzó fájlokat az előző pozíciójukra.
    
    Ne feledje a második lehetőségnél, hogy a hullámforma
    esetleg nem jeleníti meg a csendet.
    
    Ha a harmadik lehetőséget választja, akkor ez a
    jelenlegi állapotában fogja elmenteni a projektet,
    ha csak nem a "Projekt azonnali bezárása" gombra
    kattint a további hibajelzéseknél.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
hu: A hiányzó hang csendként kezelése (csak erre a munkamenetre)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
hu: A hiányzó hang cseréje csendre (azonnal végleges).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
hu: Figyelmeztetés - Hiányzó álnevesített fájlok

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
hu: A(z) "%s" mappa projektellenőrzése %lld hiányzó
    álnév (.auf) blokkfájlt észlelt. Az Audacity
    teljesen meg tudja újítani ezeket a fájlokat
    a projektben a jelenlegi hangból.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
hu: Álnév összegzés fájlok megújítása (biztonságos és javasolt)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
hu: Kitöltés csenddel a hiányzó megjelenítési adatoknál (csak erre a munkamenetre)

en: Close project immediately with no further changes
hu: A projekt azonnali bezárása további változtatások nélkül

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
hu: Figyelmeztetés - Hiányzó álnév összegző fájlok

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
hu: A(z) "%s" mappa projektellenőrzése %lld hiányzó
    hangadat (.au) blokkfájlt észlelt, valószínűleg egy
    hiba, rendszerösszeomlás vagy véletlen törlés miatt.
    Az Audacity nem tudja ezeket a fájlokat automatikusan
    helyreállítani.
    
    Ha lent az első vagy második lehetőséget választja,
    megpróbálhatja megkeresni és visszaállítani a
    hiányzó fájlokat az előző pozíciójukra.
    
    Ne feledje a második lehetőségnél, hogy a hullámforma
    esetleg nem jeleníti meg a csendet.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
hu: A hiányzó hang cseréje csendre (azonnal végleges)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
hu: Figyelmeztetés - Hiányzó hangadatblokk-fájlok

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
hu: A(z) "%s" mappa projektellenőrzése
    %d árva blokkfájlt talált. Ezeket a fájlokat nem használja
    a projekt, azonban más projektekhez tartozhatnak.
    Nem csinálnak semmi rosszat és kicsik.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
hu: Folytatás törlés nélkül, a további fájlok mellőzése ebben a munkamenetben

en: Delete orphan files (permanent immediately)
hu: Árva fájlok törlése (azonnal végleges)

en: Warning - Orphan Block File(s)
hu: Figyelmeztetés - Árva blokkfájlok

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
hu: Folyamat

en: Cleaning up unused directories in project data
hu: Nem használt könyvtárak törlése a projektadatokban

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
hu: A projektellenőrzés ellentmondásos fájlokat talált az automatikus helyreállítás közben.
    
    A részletekért válaszd a Súgó > Diagnosztika > Napló megjelenítése… menüpontot.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
hu: Figyelmeztetés: probléma az automatikus helyreállításnál

en: <untitled>
hu: <névtelen>

en: [Project %02i]
hu: [Projekt %02i]

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
hu: Nagyon kevés szabad hely van %s köteten.
    Válassz egy másik ideiglenes mappát a Beállításokban.

en: Failed to open the project's database
hu: Nem sikerült megnyitni a projekt adatbázisát

en: Failed to open database file:
    
    %s
hu: Nem sikerült megnyitni az adatbázisfájlt:
    
    %s

en: Failed to discard connection
hu: Nem sikerült eldobni a kapcsolatot

en: Failed to restore connection
hu: Nem sikerült visszaállítani a kapcsolatot

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
hu: Nem sikerült előkészíteni a projektfájl parancsot:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
hu: A projekt írásvédett mappában található
    (Nem lehet létrehozni a szükséges ideiglenes fájlokat)

en: This is not an Audacity project file
hu: Ez nem egy Audacity projektfájl

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
hu: Ez a projekt az Audacity egy újabb verziójával jött létre.
    
    A megnyitáshoz frissítenie kell.

en: Unable to initialize the project file
hu: Nem sikerült inicializálni a projektfájlt

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
hu: Nem sikerült hozzáadni az 'inset' funkciót (nem ellenőrizhetők a blokkazonosítók)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: A projekt írásvédett
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: A projekt zárolt
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: A projekt elfoglalt
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: A projekt sérült
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: Néhány engedély probléma
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: Lemez I/O hiba
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
hu: Nincs hitelesítve
    (Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
hu: Nem lehet dolgozni a blokkfájlokkal

en: Total orphan blocks deleted %d
hu: Az összes árva blokkot töröltük %d

en: Failed to rollback transaction during import
hu: Nem sikerült visszaállítani a tranzakciót az importálás során

en: Unable to attach destination database
hu: Nem sikerült csatolni a céladatbázist

en: Unable to switch to fast journaling mode
hu: Nem lehet gyors naplózási módra váltani

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
hu: Nem sikerült előkészíteni a projektfájl parancsot:
    
    %s

en: Failed to bind SQL parameter
hu: Nem sikerült kötni az SQL paramétert

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
hu: Nem sikerült frissíteni a projektfájlt.
    A következő parancs futása sikertelen:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
hu: A célprojektet nem lehetett leválasztani

en: Copying Project
hu: Projekt másolása

en: Error Writing to File
hu: Hiba a fájlba íráskor

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
hu: Nem sikerült írni a lemezre %s fájlt.
    Lehet, hogy a lemez nem írható, esetleg megtelt.
    Hely felszabadítási tippekért kattints a súgóra.

en: Compacting project
hu: Projekt tömörítése

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
hu: [Projekt %02i] Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
hu: (Helyreállítva)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
hu: Ezt a fájlt az Audacity %s verziójával mentették.
    Most az Audacity %s verzióját használod. A fájl megnyitásához frissítened kell egy újabb verzióra.

en: Can't open project file
hu: A projektfájl nem nyitható meg

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
hu: Nem sikerült eltávolítani az automatikus mentési információkat a projektfájlból.

en: Unable to bind to blob
hu: Nem sikerült kötni blob-hoz

en: Unable to parse project information.
hu: Nem sikerült elemezni a projektinformációkat.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
hu: A projekt adatbázisát nem sikerült újranyitni, valószínűleg a tárolóeszköz korlátozott helye miatt.

en: Saving project
hu: Projekt mentése

en: Error Saving Project
hu: Hiba a projekt mentésekor

en: Syncing
hu: Szinkronizálás

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
hu: A projektet nem sikerült megnyitni, valószínűleg a tárolóeszköz
    korlátozott helye miatt.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
hu: Nem lehet törölni az automatikus mentési információkat, valószínűleg 
    a tárolóeszközön a korlátozott hely miatt.
    
    %s

en: Backing up project
hu: Projekt biztonsági mentése

en: Automatic database backup failed.
hu: Adatbázis automatikus biztonsági mentése nem sikerült.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
hu: Ezt a projektet nem mentették megfelelően az Audacity legutóbbi futásakor.
    
    Az utolsó pillanatképre visszaállítottuk.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
hu: Ezt a projektet nem sikerült megfelelően elmenteni az Audacity legutóbbi futtásakor.
    
    Az utolsó pillanatfelvételig helyreállítottuk, de el kell mentened,
    hogy megőrizd a tartalmát.

en: Project Recovered
hu: A projekt helyreállítva

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
hu: A projekteket nem lehet FAT-meghajtókra menteni.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
hu: A projektje jelenleg üres.
    Ha elmented, a projektnek nem lesznek sávjai.
    
    Bármely korábban megnyitott sáv mentéséhez:
    Kattints a 'Nem'-re, Szerkesztés > Visszavonás,
    amíg minden sáv meg nincs nyitva, aztán
    Fájl > Projekt mentése.
    
    Biztos, hogy mented?

en: Warning - Empty Project
hu: Figyelmeztetés - Üres projekt

en: Insufficient Disk Space
hu: Nincs elegendő lemezterület

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
hu: A projekt mérete meghaladja a céllemezen rendelkezésre álló szabad helyet.
    
    Válasszon egy másik, több szabad hellyel rendelkező lemezt.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
hu: A projekt meghaladja a 4 GB-os maximális méretet, ha FAT32 formátumú fájlrendszerre kerül.

en: Saved %s
hu: %s elmentve

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
hu: A projektet nem mentetted, mert a megadott fájlnév felülírna egy másik projektet.
    Próbáld újra, és válassz egy eredeti nevet.

en: %sSave Project "%s" As...
hu: %s "%s" projekt mentése másként…

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
hu: A 'Projekt mentése' Audacity-projekthez van, nem hangfájlhoz.
    Más alkalmazásban megnyitandó hangfájlhoz használja az 'Exportálás'-t.

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
hu:    Felülírod a projektet:
    "%s"?
    
       Az "Igen" választásakor
    "%s"
     projektet felülírod.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
hu: Projekt felülírási figyelmeztetés

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
hu: A projektet nem mentetted, mert a megadott fájlnév felülírna egy másik projektet.
    Próbáld újra, és válassz egy eredeti nevet.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
hu: %s "%s" projekt másolatának mentése mint…

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
hu: A projekt másolatának mentése nem írhat felül egy meglévő projektet.
    Próbáld újra, és válassz egy eredeti nevet.

en: Error Saving Copy of Project
hu: Hiba a projektmásolat mentésekor

en: Select one or more files
hu: Egy vagy több fájl kiválasztása

en: %s is already open in another window.
hu: %s már meg van nyitva egy másik ablakban.

en: Error Opening Project
hu: Hiba a projekt megnyitásakor

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
hu: Egy automatikusan létrehozott biztonsági mentés fájlt próbál megnyitni.
    Ez komoly adatvesztést eredményezhet.
    
    Nyissa meg helyette az aktuális Audacity projektfájlt.

en: Warning - Backup File Detected
hu: Figyelmeztetés - Biztonsági mentés fájl található

en: Error Opening File
hu: Hiba a fájl megnyitásakor

en: Error opening file
hu: Hiba a fájl megnyitásakor

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
hu: A fájl érvénytelen vagy sérült lehet:
    %s

en: Error Opening File or Project
hu: Hiba a fájl vagy projekt megnyitásakor

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
hu: A projekt FAT-formázott meghajtón található.
    Megnyitásához másold át egy másik meghajtóra.

en: Project was recovered
hu: A projekt helyreállítva

en: Recover
hu: Helyreállítás

en: Imported '%s'
hu: '%s' importálva

en: Import
hu: Importálás

en: Failed to import project
hu: Nem sikerült megtalálni a projektet

en: Error Importing
hu: Hiba az importáláskor

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
hu: AUP3 formátum nem importálható.  Használd inkább a Fájl > Megnyitás lehetőséget

en: Compact Project
hu: Projekt tömörítése

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
hu: A projekt tömörítése lemezterületet szabadít fel úgy, hogy eltávolítja a fájlból a nem használt bájtokat.
    
    %s szabad lemezterület van, és ez a projekt jelenleg %s területet használ.
    
    Ha folytatod, az aktuális visszavonási/ismétlési előzmények és a vágólap tartalma elveszik, és körülbelül %s lemezterület fog felszabadulni.
    
    Biztos, hogy folytatod?

en: Compacted project file
hu: Tömörített projektfájl

en: Compact
hu: Kompakt

en: Welcome to Audacity version %s
hu: Üdvözöl az Audacity %s verziója

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
hu: %sMented a módosításokat ide: %s?

en: Save project before closing?
hu: Mented a projektet bezárás előtt?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
hu: 
    Ha elmented, a projektnek nem lesznek sávjai.
    
    Bármely korábban megnyitott sáv mentéséhez:
    Mégse, Szerkesztés > Visszavonás, amíg minden sáv
    meg nincs nyitva, aztán Fájl > Projekt mentése.

en: Disk space remaining for recording: %s
hu: Felvételhez maradt lemezterület: %s

en: Less than 1 minute
hu: Kevesebb mint 1 perc

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
hu: %s és %s.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
hu: Ezt a helyreállítási fájlt az Audacity 2.3.0 vagy korábbi verziója mentette.
    A projekt helyreállításához az Audacity ezen verzióját kell futtatnod.

en: Realtime effects
hu: Valósidejű hatások

en: Horizontal Scrollbar
hu: Vízszintes görgetősáv

en: Vertical Scrollbar
hu: Függőleges görgetősáv

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
hu: %d hatás

en: Power
hu: Erő

en: Replace effect
hu: Hatás cseréje

en: %s (missing)
hu: %s (hiányzik)

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
hu: %s eltávolítása innen: %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
hu: %s eltávolítása

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
hu: %s cseréje erre: %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
hu: %s cseréje

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: No Effect
hu: Nincs hatás

en: Get more effects...
hu: További hatások beszerzése…

en: Add effect
hu: Hatás hozzáadása

note: i18n-hint: Hyperlink to the effects stack panel tutorial video
en: Watch video
hu: Videó megtekintése

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
hu: '%s' felfelé mozgatása ebben: %s

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
hu: '%s' lefelé mozgatása ebben: %s

en: Change effect order
hu: Hatás sorrendjének módosítása

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
hu: A valósidejű hatások roncsolásmentesek, és bármikor módosíthatók.

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
hu: %s hozzáadva ehhez: %s

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
hu: %s hozzáadása

en: Realtime Effects
hu: Valósidejű Hatások

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
hu: Valósidejű hatás: %s

en: Screen Capture Frame
hu: Képernyőrögzítés keret

en: Choose location to save files
hu: Válassz egy helyet a fájlok mentéséhez

en: Save images to:
hu: Képek mentése ide:

en: Choose...
hu: Kiválasztás…

en: Capture entire window or screen
hu: Teljes ablak vagy képernyő felvétele

en: Resize Small
hu: Kicsi átméretezés

en: Resize Large
hu: Nagy átméretezés

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
hu: Kék háttér

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
hu: Fehér háttér

en: Capture Window Only
hu: Csak az ablak felvétele

en: Capture Full Window
hu: Teljes ablak felvétele

en: Capture Window Plus
hu: Ablak plusz felvétele

en: Capture Full Screen
hu: Teljes képernyő felvétele

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
hu: 5 másodperc várakozás, és a legelső ablak/párbeszédablak felvétele

en: Capture part of a project window
hu: Egy projektablak részének felvétele

en: All Toolbars
hu: Minden eszköztár

en: All Effects
hu: Összes hatás

en: All Scriptables
hu: Összes szkriptelhető

en: All Preferences
hu: Összes beállítás

en: SelectionBar
hu: Kijelöléssáv

en: Spectral Selection
hu: Spektrális kijelölés

en: Timer
hu: Időzítő

en: Tools
hu: Eszközök

en: Transport
hu: Átvitel

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
hu: Mérő

en: Play Meter
hu: Lejátszásmérő

en: Record Meter
hu: Felvételmérő

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Device
hu: Eszköz

en: Play-at-Speed
hu: Lejátszás adott sebességgel

en: Scrub
hu: Változó sebességű lejátszás

en: Track Panel
hu: Sávpanel

en: Ruler
hu: Vonalzó

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
hu: Sávok

en: First Track
hu: Első sáv

en: Second Track
hu: Második sáv

en: Scale
hu: Méretezés

en: One Sec
hu: 1 másodperc

en: Ten Sec
hu: 10 másodperc

en: One Min
hu: 1 perc

en: Five Min
hu: 5 perc

en: One Hour
hu: 1 óra

en: Short Tracks
hu: Rövid sávok

en: Medium Tracks
hu: Közepes sávok

en: Tall Tracks
hu: Magas sávok

en: Choose a location to save screenshot images
hu: Válassz egy helyet a képernyőképek mentéséhez

en: Capture failed!
hu: A rögzítés nem sikerült!

en: Long Message
hu: Hosszú üzenet

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
hu: A megadott fájlnevet nem sikerült átalakítani a Unicode karakterek használata miatt.

en: Specify New Filename:
hu: Új fájlnév megadása:

en: Position
hu: Pozíció

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
hu: A sorozatnak olyan blokkfájlja van, amely meghaladja a blokkonkénti legnagyobb %s mintát.
    Csonkítva lesz erre a legnagyobb hosszra.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
hu: Figyelmeztetés - Túl hosszú blokkfájlok csonkítása

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
hu: &Előnézet

en: Dry Previe&w
hu: Tiszta elő&nézet

en: &Settings
hu: &Beállítások

en: Debu&g
hu: Hibake&resés

en: Off
hu: Ki

en: Nearest
hu: Legközelebbi

en: Prior
hu: Előzetes

en: Sound Activated Record
hu: Hangvezérelt felvétel

en: Activation level (dB):
hu: Aktivációs szint (dB):

en: Spectral Data Control Panel
hu: Spektrális Adat Vezérlőpult

en: Brush Tool
hu: Ecset eszköz

en: Spectral Brush
hu: Spektrális ecset

en: Brush radius
hu: Ecset sugara

en: Custom brush size
hu: Egyéni ecsetméret

en: Auto-select overtones (beta)
hu: Felhangok automatikus kiválasztása (béta)

en: Enable smart selection
hu: Smart kijelölés engedélyezése

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
hu: Válaszd ki az alapfrekvenciát
    és engedd el az egeret

en: Spectra&l Selection Panel
hu: &Spektrális kijelölő panel

en: Applied effect to selection
hu: Hatás alkalmazása a kijelölésre

en: Welcome to Audacity!
hu: Üdvözöl az Audacity!

en: Don't show this again at start up
hu: Ne jelenjen meg többet indításkor

en: Connection to project file is null
hu: A projektfájlhoz való csatlakozás nulla

en: Discarding undo/redo history
hu: A visszavonás/ismétlés előzményeinek elvetése

en: Artist Name
hu: Előadó neve

en: Track Title
hu: Szám címe

en: Album Title
hu: Album címe

en: Track Number
hu: Szám sorszáma

en: Year
hu: Év

en: Genre
hu: Műfaj

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
hu: A mezőkben való navigáláshoz használja a nyíl billentyűket (vagy szerkesztés után az ENTER-t).

en: Tag
hu: Címke

en: Value
hu: Érték

en: &Add
hu: &Hozzáadás

en: &Remove
hu: &Eltávolítás

en: Genres
hu: Műfajok

en: E&dit...
hu: Szer&kesztés…

en: Rese&t...
hu: Visszaállí&tás…

en: Template
hu: Sablon

en: &Load...
hu: &Betöltés…

en: Set De&fault
hu: Beállítás ala&pértelmezettként

en: Don't show this when exporting audio
hu: Ne jelenjen meg többet hang exportálásakor

en: Edit Genres
hu: Műfajok szerkesztése

en: Unable to save genre file.
hu: Nem sikerült elmenteni a műfajfájl.

en: Reset Genres
hu: Műfajok visszaállítása

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
hu: Biztosan vissza kívánja állítani a műfajok listáját az alapértékekre?

en: Unable to open genre file.
hu: A műfajfájl nem nyitható meg.

en: Load Metadata As:
hu: Metaadatok betöltése másként:

en: Error Loading Metadata
hu: Hiba a metaadatok betöltésekor

en: Save Metadata As:
hu: Metaadatok mentése másként:

en: Error Saving Tags File
hu: Hiba a címkefájl mentésekor

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
hu: Időtartam

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
hu: Idősáv

en: Audacity Timer Record
hu: Audacity időzített felvétel

en: Save Timer Recording As
hu: Időzített felvétel mentése mint

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
hu: A kijelölt fájlnevet nem sikerült használni az időzített
    felvételhez, mert az felülírna egy másik projektet.
    Próbáld újra, és válassz egy eredeti nevet.

en: Error Saving Timer Recording Project
hu: Hiba az időzített felvétel projekt mentésekor

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
hu: Az időtartam nulla. Semmi sem lesz felvéve.

en: Error in Duration
hu: Hiba az időtartamban

en: Automatic Save path is invalid.
hu: Az automatikus mentési útvonal érvénytelen.

en: Error in Automatic Save
hu: Hiba az automatikus mentésben

en: Automatic Export path is invalid.
hu: Az automatikus exportálási útvonal érvénytelen.

en: Error in Automatic Export
hu: Hiba az automatikus exportálásban

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
hu: Előfordulhat, hogy az aktuális beállítások alapján nincs elég szabad lemezterület az időzített felvétel befejezéséhez.
    
    Biztos, hogy folytatod?
    
    A felvétel tervezett időtartama: %s
    A lemezen fennmaradó rögzítési idő: %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
hu: Időzített felvétel lemezterület figyelmeztetés

en: Current Project
hu: Jelenlegi projekt

en: Recording start:
hu: Felvétel kezdete:

en: Duration:
hu: Időtartam:

en: Recording end:
hu: Felvétel vége:

en: Automatic Save enabled:
hu: Automatikus mentés bekapcsolva:

en: Automatic Export enabled:
hu: Automatikus exportálás bekapcsolva:

en: Action after Timer Recording:
hu: Művelet az időzített felvétel után:

en: Audacity Timer Record Progress
hu: Audacity időzített felvétel folyamata

en: Timer Recording stopped.
hu: Időzített felvétel leállítva.

en: Timer Recording completed.
hu: Időzített felvétel kész.

en: %s
    
    Recording saved: %s
hu: %s
    
    Felvétel elmentve: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
hu: %s
    
    Hiba a felvétel mentésekor.

en: %s
    
    Recording exported: %s
hu: %s
    
    Felvétel exportálva: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
hu: %s
    
    Hiba a felvétel exportálásakor.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
hu: %s
    
    '%s'-t töröltük az alábbi hibák miatt.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
hu: %s
    
    '%s'-t töröltük a felvétel leállítása miatt.

en: Timer Recording
hu: Időzített felvétel

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
hu: 099 ó 060 p 060 mp

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
hu: 099 nap 024 ó 060 p 060 mp

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
hu: Kezdési dátum és idő

en: Start Date
hu: Kezdési dátum

en: End Date and Time
hu: Befejezési dátum és idő

en: End Date
hu: Befejezési dátum

en: Automatic Save
hu: Automatikus mentés

en: Enable &Automatic Save?
hu: Engedélyezi az &automatikus mentést?

en: Save Project As:
hu: Projekt mentése másként:

en: Select...
hu: Kiválasztás…

en: Automatic Export
hu: Automatikus exportálás

en: Enable Automatic &Export?
hu: Automatikus &exportálás engedélyezése?

en: Export Project As:
hu: Projekt exportálása másként:

en: Options
hu: Beállítások

en: After Recording completes:
hu: A felvétel befejezése után:

en: Do nothing
hu: Ne tegyen semmit

en: Exit Audacity
hu: Kilépés az Audacity-ből

en: Restart system
hu: Rendszer újraindítása

en: Shutdown system
hu: Rendszer leállítása

en: Waiting to start recording at:
hu: Várakozás a felvétel megkezdésére:

en: Recording duration:
hu: Felvétel időtartama:

en: Scheduled to stop at:
hu: Leállítás ütemezve ekkorra:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
hu: Audacity időzített felvétel - Várakozás a kezdésre

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
hu: A felvétel ekkor fog kezdődni:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
hu: %s itt:

en: Recording Saved:
hu: Felvétel elmentve:

en: Recording Exported:
hu: Felvétel exportálva:

en: Audacity Timer Record - Waiting
hu: Audacity időzített felvétel - Várakozás

en: Stereo, 999999Hz
hu: Sztereó, 999999Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
hu: (Esc a mégsem)

en: TrackView
hu: Sávnézet

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
hu:  Némított

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
hu:  Szólóban

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
hu:  Kiválasztott

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
hu:  Szinkronizáció zárolva

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
hu: %d. sáv

en:  Mute On
hu:  Némítás be

en:  Solo On
hu:  Szóló be

en:  Select On
hu:  Kijelölés be

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
hu: Kattintás és húzás a sztereó sávok relatív méretének igazításához, dupla kattintás, hogy ugyanolyan magasak legyenek

en: Click and drag to resize the track.
hu: Kattintás és húzás a sáv átméretezéséhez.

en: Removed audio track(s)
hu: Hangsáv(ok) eltávolítva

en: Remove Track
hu: Sáv eltávolítása

en: Removed track '%s.'
hu: '%s' sáv eltávolítva

en: Track Remove
hu: Sáveltávolítás

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
hu: '%s' mozgatása a tetejére

en: Move Track to Top
hu: Sáv mozgatása a tetejére

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
hu: '%s' mozgatása az aljára

en: Move Track to Bottom
hu: Sáv mozgatása az aljára

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
hu: '%s' mozgatása fel

en: Moved '%s' Down
hu: '%s' mozgatása le

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
hu: Sáv mozgatása fel

en: Move Track Down
hu: Sáv mozgatása le

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
hu: Lejátszás

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
hu: Felvétel

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
hu: A kijelölés túl kicsi a hangkulcs használatához.

en: Calibration Results
hu: Kalibrálási eredmények

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hu: Energia                 -- közép: %1.4f  szórás: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hu: Előjelváltások      -- közép: %1.4f  szórás: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
hu: Irányváltások      -- közép: %1.4f  szórás: (%1.4f)

en: Calibration Complete
hu: Kalibrálás befejeződött

en: Resampling failed.
hu: Újramintavételezés sikertelen.

en: Audio
hu: Hang

en: Wave Track
hu: Hullámsáv

en: There is not enough room available to paste the selection
hu: Nincs elég elérhető hely a kijelölés beillesztéséhez

en: There is not enough room available to expand the cut line
hu: Nincs elég elérhető hely a metszésvonal kibővítéséhez

note: i18n-hint: Share audio button text, keep as short as possible
en: Share Audio
hu: Megosztás

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
hu: &Megosztás eszköztár

en: Link account
hu: Fiók összekapcsolása

en: Enter token to link your account
hu: Add meg a tokent a fiók összekapcsolásához

en: C&ontinue
hu: F&olytatás

en: We were unable to link your account. Please try again.
hu: Nem tudtuk összekapcsolni a fiókodat. Kérjük, próbáld újra.

en: &Try again
hu: &Újrapróbálkozás

en: Account linked successfully!
hu: A fiókot sikeresen összekapcsolta!

en: &Ok
hu: &OK

en: Public
hu: Nyilvános

en: Anyone will be able to listen to this audio.
hu: Bárki meghallgathatja ezt a hangot.

en: Unlisted
hu: Fel nem sorolt

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
hu: Csak te és akikkel megosztottad hallgathatják meg ezt hangot.

en: &Go to my file
hu: &Ugrás a fájljaimhoz

en: Are you sure you want to cancel?
hu: Biztos, hogy megszakítod?

en: Cancel upload to Audio.com
hu: Audio.com-ra feltöltés megszakítása

en: Uploading audio...
hu: Hang felötlése...

en: Upload complete!
hu: Feltöltés befejezve!

en: Upload error
hu: Feltöltési hiba

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
hu: Nem tudjuk feltölteni ezt a fájlt. Kérjük, próbáld újra, és győződj meg arról, hogy a feltöltés előtt csatlakozol az audio.com fiókodhoz.

en: Export error
hu: Importálási hiba

en: We are unable to prepare this file for uploading.
hu: Nem tudjuk előkészíteni feltöltésre ezt a fájlt.

en: Finalizing upload...
hu: Feltöltés véglegesítése...

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: &Link Account
hu: Fiók ö&sszekapcsolása

en: Press "Continue" to upload to audio.com
hu: Kattints a "Folytatás" gombra az audio.com-ra feltölthez

en: Your audio will be uploaded to our sharing service: %s,%%which requires a free account to use.
    
    If you have problems uploading, try the Link Account button.
hu: A hangod feltöltöttük a megosztó szolgáltatásunkba: %s,%%, amelynek használatához ingyenes fiók szükséges.
    
    Ha problémád vannak a feltöltéssel, próbáld meg a Fiók összekapcsolása lehetőséget.

en: &Unlink Account
hu: Fiók &leválasztása

en: Preparing audio...
hu: Hang előkészítése...

en: Remaining Time:
hu: Hátralévő idő:

en: Shareable link
hu: Megosztható link

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
hu: %s: Nem sikerült betölteni a lenti beállításokat. Az alapértelmezett beállítások lesznek használva.
    
    %s

en: Applying %s...
hu: %s alkalmazása…

en: FAIL
hu: SIKERTELEN

en: Batch Command
hu: Kötegelt parancs

en: %s is not a parameter accepted by %s
hu: %s nem %s által elfogadható paraméter

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
hu: Érvénytelen érték '%s' paraméterhez: %s lenne jó

en: Command
hu: Parancs

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
hu: Ismétlés %s

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
hu: 
    * %s, mert hozzárendelted %s gyorsbillentyűt: %s

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
hu: A következő parancsok parancsikonjait eltávolítottuk, mert az alapértelmezett parancsikonjuk új vagy megváltozott, és ez ugyanaz a parancsikon, amelyet egy másik parancshoz rendeltél.

en: Shortcuts have been removed
hu: A parancsikonokat eltávolítottuk

en: Compare Audio
hu: Hang összehasonlítása

en: Threshold:
hu: Küszöbérték:

en: Compares a range on two tracks.
hu: Két sáv tartományát hasonlítja össze.

en: Delay time (seconds):
hu: Késleltetési idő (másodperc):

en: Decay factor:
hu: Lecsengési tényező:

en: Does the demo action.
hu: Demo műveletet hajt végre.

en: Drag
hu: Húzás

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Track 0
hu: 1. sáv

en: Track 1
hu: 1. sáv

en: Window Name:
hu: Ablaknév:

en: From X:
hu: X-től:

en: From Y:
hu: Y-tól:

en: To X:
hu: X-ig:

en: To Y:
hu: Y-ig:

en: Relative To:
hu: Viszonyítva:

en: Drags mouse from one place to another.
hu: Húzza az egeret egyik helyről a másikra.

en: Get Info
hu: Információ

en: Commands
hu: Parancsok

en: Menus
hu: Menük

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Clips
hu: Klipek

en: Envelopes
hu: Burkológörbe

en: Boxes
hu: Dobozok

en: Type:
hu: Típus:

en: Format:
hu: Formátum:

en: Gets information in JSON format.
hu: JSON formátumban kap információkat.

en: Get Track Info
hu: Sávinfomációk

en: Types:
hu: Típusok:

en: Gets track values as JSON.
hu: A sáv értékeit JSON-ként kapja meg.

en: Comment
hu: Megjegyzések

en: Command:
hu: Parancs:

en: Gives help on a command.
hu: Segítséget ad parancshoz.

en: For comments in a macro.
hu: A makró megjegyzéseihez.

en: Import2
hu: Importálás2

en: File Name:
hu: Fájl neve:

en: Export2
hu: Exportálás2

en: Number of Channels:
hu: Csatornák száma:

en: Imports from a file.
hu: Egy fájlból importál.

en: Exports to a file.
hu: Exportálása fájlba.

en: Builtin Commands
hu: Beépített parancsok

en: The Audacity Team
hu: Az Audacity csapat

en: Provides builtin commands to Audacity
hu: Beépített parancsokat biztosít az Audacity-hez

en: Unknown built-in command name
hu: Ismeretlen beépített parancsnév

en: Text:
hu: Szöveg:

en: Echos a message.
hu: Egy üzenetet visszhangoz.

en: Open Project2
hu: Projekt2 megnyitása

en: Add to History
hu: Előzmények hozzáadása

en: Save Project2
hu: Projekt mentése2

en: Save Copy
hu: Másolat mentése

en: Save Log
hu: Napló mentése

en: Clear Log
hu: Napló törlése

en: Opens a project.
hu: Megnyit egy projektet.

en: Saves a project.
hu: Ment egy projektet.

en: Saves a copy of current project.
hu: A jelenlegi projekt egy másolatát menti.

en: Saves the log contents.
hu: Naplótartalom mentése.

en: Clears the log contents.
hu: Naplótartalom törlése.

en: Get Preference
hu: Beállítások használata

en: Name:
hu: Név:

en: Set Preference
hu: Beállítások módosítása

en: Value:
hu: Érték:

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Gets the value of a single preference.
hu: Egyetlen tulajdonság értékét kapja meg.

en: Sets the value of a single preference.
hu: Egy egyszerű tulajdonság értékét állítja be.

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Window
hu: Ablak

en: Full Window
hu: Teljes ablak

en: Window Plus
hu: Ablak plusz

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Toolbars
hu: Eszköztárak

en: Effects
hu: Hatások

en: Scriptables
hu: Szkriptelhetők

en: Selectionbar
hu: Kijelölősáv

en: Trackpanel
hu: Sávpanel

en: First Two Tracks
hu: Első két sáv

en: First Three Tracks
hu: Első három sáv

en: First Four Tracks
hu: Első négy sáv

en: Tracks Plus
hu: Sávok plusz

en: First Track Plus
hu: Első sáv pliusz

en: All Tracks
hu: Összes &sáv

en: All Tracks Plus
hu: Összes sáv plusz

en: Blue
hu: Kék

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
hu: Fehér

en: Path:
hu: Útvonal:

en: Capture What:
hu: Elkapandó:

en: Background:
hu: Háttér:

en: Bring To Top
hu: Vigye az tetejére

en: Error trying to save file: %s
hu: Hiba a fájl mentésekor: %s

en: Takes screenshots.
hu: Pillanatképek készítése.

en: Select Time
hu: Válassz időt

en: Project Start
hu: Projekt eleje

en: Project
hu: Projekt

en: Project End
hu: Projektek vége

en: Selection Start
hu: Kijelölés kezdete

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Selection End
hu: Kijelölés vége

en: Start Time:
hu: Kezdési idő:

en: End Time:
hu: Befejezési idő:

en: Select Frequencies
hu: Frekvenciák kijelölése

en: High:
hu: Magas:

en: Low:
hu: Alacsony:

en: Select Tracks
hu: Sávok kijelölése

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
hu: Beállítás

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: First Track:
hu: Első sáv:

en: Track Count:
hu: Sávok száma:

en: Mode:
hu: Mód:

en: Selects a time range.
hu: Válassz egy időtartományt.

en: Selects a frequency range.
hu: Kiválaszt egy frekvenciatartományt.

en: Selects a range of tracks.
hu: Hangsávok tartományát jelöli ki.

en: Selects Audio.
hu: Hang kiválasztása.

en: Set Clip
hu: Klip beállítása

en: Color 0
hu: 0. szín

en: Color 1
hu: 1. szín

en: Color 2
hu: 2. szín

en: Color 3
hu: 3. szín

en: At:
hu: Ehhez:

en: Color:
hu: Szín:

en: Start:
hu: Kezdés:

en: Sets various values for a clip.
hu: Különféle értékeket állít be egy kliphez.

en: Set Envelope
hu: Burkológörbe beállítása

en: Time:
hu: Idő:

en: Delete
hu: Törlés

en: Edited Envelope
hu: Szerkesztett burkológörbe

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
hu: Burkológörbe

en: Sets an envelope point position.
hu: Egy görbepont pozícióját állítja be.

en: Set Label
hu: Címke beállítása

en: Label Index
hu: Címke indexelése

en: End:
hu: Vége:

en: Selected
hu: Kiválasztott

en: Edited Label
hu: Szerkesztett címkék

en: Sets various values for a label.
hu: Különféle értékeket állít be egy címkéhez.

en: Set Project
hu: Projekt beállítása

en: Rate:
hu: Ráta:

en: Resize:
hu: Újraméretezés:

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Height:
hu: Magasság:

en: Sets various values for a project.
hu: Különféle értékeket állít be egy projekthez.

en: Track Index:
hu: Sáv index:

en: Channel Index:
hu: Csatornaindex:

en: Set Track Status
hu: Sávállapot beállítása

en: Unnamed
hu: Névtelen

en: Focused
hu: Fókuszált

en: Set Track Audio
hu: Hangsáv beállítása

en: Gain:
hu: Hangerő:

en: Pan:
hu: Balansz:

en: Set Track Visuals
hu: Sávmegjelenítők beállítása

en: Linear
hu: Lineáris

en: Reset
hu: Alapbeállítások visszaállítása

en: Times 2
hu: Idők 2

en: HalfWave
hu: FélHullám

en: Display:
hu: Megjelenítés:

en: Scale:
hu: Skála:

en: VZoom:
hu: Függőleges nagyítás:

en: VZoom Top:
hu: Függőleges nagyítás teteje:

en: VZoom Bottom:
hu: Függőleges nagyítás alja:

en: Use Spectral Prefs
hu: Spektrális beállítások használata

en: Spectral Select
hu: Spektrális kijelölés

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me
hu: Sé&ma

en: Set Track
hu: Sáv beállítása

en: Sets various values for a track.
hu: Egy sáv több értékét beállítja.

en: Amplify
hu: Erősítés

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
hu: Növeli vagy csökkenti a kijelölt hang hangerejét

en: &Amplification (dB):
hu: &Erősítés (dB):

en: Amplification dB
hu: Erősítés dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
hu: Ú&j csúcsamplitúdó (dB):

en: Allo&w clipping
hu: Le&vágás engedélyezése

en: Auto Duck
hu: Automatikus lehalkítás

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
hu: Csökkenti (lehalkítja) egy vagy több sáv hangerejét, amikor egy megadott "vezérlő" sáv hangereje elér egy bizonyos szintet

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
hu: Olyan sávot jelölt ki, amely nem tartalmaz hangot. Az automatikus lehalkítás csak hangsávokat tud feldolgozni.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
hu: Az automatikus lehalkítás egy vezérlősávot igényel, amelyet a kijelölt sáv(ok) alá kell tenni.

en: Duck &amount:
hu: Le&halkítás mértéke:

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
hu: másodperc

en: Ma&ximum pause:
hu: &Legnagyobb szünet:

en: Outer fade &down length:
hu: Külső &lehalkítás hossza:

en: Outer fade &up length:
hu: Külső &felerősítés hossza:

en: Inner fade d&own length:
hu: Belső le&halkítás hossza:

en: Inner &fade up length:
hu: Belső fel&erősítés hossza:

en: &Threshold:
hu: &Küszöbérték:

en: Preview not available
hu: Előnézet nem érhető el

en: Bass and Treble
hu: Basszus és szoprán

en: Simple tone control effect
hu: Egyszerű hangvezérlő hatás

en: Tone controls
hu: Hangvezérlők

en: Bass (dB):
hu: Basszus (dB):

en: Ba&ss (dB):
hu: Ba&sszus (dB):

en: Bass
hu: Basszus

en: &Treble (dB):
hu: &Szoprán (dB):

en: Treble
hu: Szoprán

en: &Volume (dB):
hu: &Hangerő (dB):

en: Level
hu: Szint

en: &Link Volume control to Tone controls
hu: Hangerőszabályzó össze&kapcsolása a hangvezérlőkkel

en: Change Pitch
hu: Hangmagasság változtatása

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
hu: Egy sáv hangmagasságának megváltoztatása a tempója változtatása nélkül

en: High Quality Pitch Change
hu: Jó minőségű hangmagasság-változtatás

en: Change Pitch without Changing Tempo
hu: Hangmagasság változtatása a tempó változtatása nélkül

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
hu: Becsült kezdőhang-magasság: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
hu: Hangmagasság

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
hu: ettől

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
hu: e&ttől

en: from Octave
hu: oktávtól

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
hu: eddig

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
hu: e&ddig

en: to Octave
hu: oktávig

en: Semitones (half-steps)
hu: Félhangok (fél lépések)

en: &Semitones (half-steps):
hu: &Félhangok (fél lépések):

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: from (Hz)
hu: innen (Hz):

en: f&rom
hu: e&ttől

en: to (Hz)
hu: eddig (Hz):

en: t&o
hu: e&ddig

en: Percent C&hange:
hu: &Változás százalékban:

en: Percent Change
hu: Változás százalékban

en: &Use high quality stretching (slow)
hu: &Jó minőségű nyújtás használata (lassú)

en: Change Speed
hu: Sebesség módosítása

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
hu: Egy sáv sebességének és hangmagasságának megváltoztatása

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
hu: Sebesség változtatása, kihatással a tempóra és hangmagasságra

en: &Speed Multiplier:
hu: Sebesség&szorzó:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
hu: Szabványos bakelitlemez fordulat:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
hu: Percenkénti fordulatszámtól

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
hu: e&ttől

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
hu: Percenkénti fordulatszámig

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
hu: e&ddig

en: Selection Length
hu: Kijelölés hossza

en: C&urrent Length:
hu: &Jelenlegi hossz:

en: Current length of selection.
hu: Kijelölés jelenlegi hossza.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
hu: ettől

en: &New Length:
hu: Ú&j hossz:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
hu: eddig

en: Change Tempo
hu: Tempó módosítása

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
hu: Egy kijelölés tempójának megváltoztatása a hangmagasságának változtatása nélkül

en: High Quality Tempo Change
hu: Jó minőségű tempóváltoztatás

en: Change Tempo without Changing Pitch
hu: Tempó változtatása a hangmagasság változtatása nélkül

en: Beats per minute
hu: Percenkénti ütem

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
hu: Percenkénti ütem, ettől

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
hu: e&ttől

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
hu: Percenkénti ütem, eddig

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
hu: e&ddig

en: Length (seconds)
hu: Hossz (másodperc)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
hu: ettől

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
hu: e&ddig

en: Length in seconds from %s, to
hu: Hossz másodpercekben ettől %s, eddig

en: Click Removal
hu: Kattogás eltávolítás

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
hu: A Kattogás eltávolítást arra tervezték, hogy eltávolítsa a kattogásokat a hangsávokról

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
hu: Az algoritmus nem hatékony ezen a hangon. Semmi sem változott.

en: Selection must be larger than %d samples.
hu: A kijelölésnek nagyobbnak kell lennie %d mintánál.

en: &Threshold (lower is more sensitive):
hu: &Küszöbérték (minél alacsonyabb, annál érzékenyebb):

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
hu: Legnagyobb tüskeszélesség (minél nagyobb, annál érzékenyebb):

en: Max Spike Width
hu: Legnagyobb tüskeszélesség

en: Compressor
hu: Tömörítő

en: Compresses the dynamic range of audio
hu: Tömöríti a hang dinamikatartományát

en: %.2f secs
hu: %.2f mp

en: %.1f secs
hu: %.1f mp

en: Ratio %.0f to 1
hu: Arány %.0f az 1-hez

en: Ratio %.1f to 1
hu: Arány %.1f az 1-hez

en: &Noise Floor:
hu: &Zajszint padló:

en: Noise Floor
hu: Zajszint padló

en: &Ratio:
hu: &Arány:

en: Ratio
hu: Arány

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
hu: &Válaszidő:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
hu: Válaszidő

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
hu: L&ecsengési idő:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
hu: Lecsengési idő

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
hu: Helyrehozó erősítés 0 dB-nél tömörítés után

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
hu: Tömörítés a &csúcsok alapján

en: Threshold %d dB
hu: Küszöbérték %d dB

en: Noise Floor %d dB
hu: Zajszint padló %d dB

en: Attack Time %.2f secs
hu: Válaszidő %.2f mp

en: Release Time %.1f secs
hu: Lecsengési idő %.1f mp

en: You can only measure one track at a time.
hu: Egyszerre csak egy sávot mérhet.

en: Please select an audio track.
hu: Válassz egy hangsávot.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
hu: Érvénytelen hangkijelölés.
    Győződjön meg arról, hogy a hang ki van-e jelölve.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
hu: Nincs mit mérni.
    Válassz egy sávkijelölést.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
hu: Kontrasztelemző a hang két kijelölése közti négyzetes középérték hangerő különbségének méréséhez.

note: i18n-hint noun
en: End
hu: Befejezés

en: Volume
hu: Hangerő

en: &Foreground:
hu: &Előtér:

en: Foreground start time
hu: Előtér kezdési ideje

en: Foreground end time
hu: Előtér befejezési ideje

en: &Measure selection
hu: Kijelölés &mérése

en: &Background:
hu: &Háttér:

en: Background start time
hu: Háttér kezdési ideje

en: Background end time
hu: Háttér befejezési ideje

en: Mea&sure selection
hu: Kijelölés mé&rése

en: Result
hu: Eredmény

en: Co&ntrast Result:
hu: Ko&ntraszt eredmény:

en: R&eset
hu: &Visszaállítás

en: &Difference:
hu: &Különbség:

en: &Help
hu: &Súgó

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: RMS = %s.
hu: Négyzetes középérték = %s.

en: zero
hu: nulla

en: indeterminate
hu: bizonytalan

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels * RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: %.2f dB RMS
hu: %.2f dB négyzetes középérték

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
hu: Végtelen dB különbség

en: Difference is indeterminate.
hu: A különbség bizonytalan.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
hu: Különbség = %.2f Négyzetes középérték dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
hu: Különbség = végtelen négyzetes középérték dB.

en: Foreground level too high
hu: Az előtérszint túl magas

en: Background level too high
hu: A háttérszint túl magas

en: Background higher than foreground
hu: A háttér magasabb az előtérnél

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
hu: WCAG2 rendben

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
hu: WCAG2 sikertelen

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
hu: Jelenlegi különbség

en: Measured foreground level
hu: Mért előtérszint

en: No foreground measured
hu: Nincs mért előtér

en: Foreground not yet measured
hu: Az előtér még nincs lemérve

en: Measured background level
hu: Mért háttérszint

en: No background measured
hu: Nincs mért háttér

en: Background not yet measured
hu: A háttér még nincs lemérve

en: Export Contrast Result As:
hu: Kontraszteredmény exportálása mint:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
hu: WCAG 2.0 sikerfeltételek 1.4.7 kontraszteredmények

en: Filename = %s.
hu: Fájlnév = %s.

en: Foreground
hu: Előtér

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
hu: Idő elindítva = %2d óra, %2d perc, %.2f másodperc.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
hu: Idő befejezve = %2d óra, %2d perc, %.2f másodperc.

en: Background
hu: Háttér

en: Results
hu: Eredmények

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
hu: WCAG 2.0 sikerfeltételek 1.4.7: rendben

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
hu: WCAG 2.0 sikerfeltételek 1.4.7: sikertelen

en: Data gathered
hu: Adatok begyűjtve

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
hu: %d %s %02d %02dó %02dp %02dmp

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
hu: Kontrasztelemzés (WCAG 2 szerint)

en: Contrast...
hu: Kontraszt…

en: Hard Clipping
hu: Kemény levágás

en: Soft Clipping
hu: Puha levágás

en: Soft Overdrive
hu: Puha túlhajtás

en: Medium Overdrive
hu: Közepes túlhajtás

en: Hard Overdrive
hu: Kemény túlhajtás

en: Cubic Curve (odd harmonics)
hu: Harmadfokú görbe (páratlan harmonikusok)

en: Even Harmonics
hu: Páros harmonikusok

en: Expand and Compress
hu: Kibővítés és tömörítés

en: Leveller
hu: Szintező

en: Rectifier Distortion
hu: Egyenirányító torzítás

en: Hard Limiter 1413
hu: Kemény korlátozó 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
hu: Kemény vágás -12dB, 80% helyrehozó erősítés

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
hu: Puha vágás -12dB, 80% helyrehozó erősítés

en: Walkie-talkie
hu: Kézi adóvevő

en: Blues drive sustain
hu: Blues drive tartó

en: Light Crunch Overdrive
hu: Light Crunch túlhajtás

en: Heavy Overdrive
hu: Nehéz túlhajtás

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
hu: Harmadik harmonikus (tökéletes ötödik)

en: Valve Overdrive
hu: Valve túlhajtás

en: 2nd Harmonic (Octave)
hu: Második harmonikus (oktáv)

en: Gated Expansion Distortion
hu: Kapuzott bővítés torzítás

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
hu: Szintező, könnyű, -70dB zajszint padló

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
hu: Szintező, mérsékelt, -70dB zajszint padló

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
hu: Szintező, nehéz, -70dB zajszint padló

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
hu: Szintező, nehezebb, -70dB zajszint padló

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
hu: Szintező, legnehezebb, -70dB zajszint padló

en: Half-wave Rectifier
hu: Félhullámú egyenirányító

en: Full-wave Rectifier
hu: Teljes hullámú egyenirányító

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
hu: Teljes hullámú egyenirányító (DC blokkolt)

en: Percussion Limiter
hu: Rázkódás korlátozó

en: Upper Threshold
hu: Felső küszöbérték

en: Parameter 1
hu: 1. paraméter

en: Parameter 2
hu: 2. paraméter

en: Number of repeats
hu: Ismétlések száma

en: Distortion
hu: Torzítás

en: Waveshaping distortion effect
hu: Hullámformáló torzítás hatás

en: Distortion type:
hu: Torzítás típusa:

en: DC blocking filter
hu: DC blokkolás szűrő

en: Threshold controls
hu: Küszöbérték-vezérlők

en: Parameter controls
hu: Paraméter szabályzók

en: Clipping level
hu: Levágási szint

en: Drive
hu: Meghajtó

en: Make-up Gain
hu: Helyrehozó erősítés

en: Clipping threshold
hu: Levágási küszöbérték

en: Hardness
hu: Keménység

en: Distortion amount
hu: Torzítás mértéke

en: Output level
hu: Kimeneti szint

en: Repeat processing
hu: Feldolgozása ismétlése

en: Harmonic brightness
hu: Harmonikus fényerő

en: Levelling fine adjustment
hu: Szintező finom igazítása

en: Degree of Levelling
hu: Szintezés foka

en: dB Limit
hu: dB korlát

en: Wet level
hu: Nedves szint

en: Residual level
hu: Megmaradó szint

en: (Not Used):
hu: (Nincs használatban):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
hu: (-100 - 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
hu: (-80 - -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
hu: (0 - 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
hu: (0 - 5):

en: DTMF Tones
hu: DTMF hangok

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
hu: Olyan kéttónusú, többfrekvenciás (DTMF) hangokat állít elő, mint például amilyeneket a telefonokon lévő billentyűzet hoz létre

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
hu: DTMF szekvencia üres.
    Ellenőrizd a hatás ÖSSZES beállítását.

en: DTMF &sequence:
hu: DTMF &sorozat:

en: &Amplitude (0-1):
hu: &Amplitúdó (0-1):

en: &Duration:
hu: I&dőtartam:

en: &Tone/silence ratio:
hu: &Hang/csend aránya:

en: Duty cycle:
hu: Működési ciklus:

en: Tone duration:
hu: Hangszín időtartama:

note: i18n-hint milliseconds
en: %.0f ms
hu: %.0f mp

en: Silence duration:
hu: Némítása időtartama:

note: i18n-hint milliseconds
en: %0.f ms
hu: %0.f mp

en: Echo
hu: Visszhang

en: Repeats the selected audio again and again
hu: Újra és újra ismétli a kijelölt hangot

en: Requested value exceeds memory capacity.
hu: A kért érték meghaladja a memóriakapacitást.

en: &Delay time (seconds):
hu: &Késleltetési idő (másodperc):

en: D&ecay factor:
hu: Le&csengési tényező:

en: Built-in
hu: Beépített

en: Presets
hu: Előbeállítások

en: Export Effect Parameters
hu: Hatásparaméterek exportálása

en: Error Saving Effect Presets
hu: Hiba a hatás-előbeállítások mentésekor

en: Error writing to file: "%s"
hu: Hiba a fájlba íráskor: "%s"

en: Import Effect Parameters
hu: Hatásparaméterek exportálása

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
hu: %s: nem egy érvényes előbeállítás-fájl.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
hu: %s: másik hatáshoz, előállítóhoz és elemzőhöz való.

en: Preparing preview
hu: Előnézet előkészítése

en: Previewing
hu: Előnézet

en: Applied effect: %s
hu: Alkalmazott hatás: %s

en: Applied command: %s
hu: Alkalmazott parancs: %s

en: Select Preset
hu: Előbeállítás kiválasztása

en: &Preset:
hu: &Előbeállítás:

en: User Presets
hu: Felhasználói előbeállítások

en: Factory Presets
hu: Gyári beállítások

en: Current Settings
hu: Jelenlegi beállítások

en: Factory Defaults
hu: Gyári alapértékek

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
hu: A következő hatás előkészítése sikertelen:
    
    %s
    
    Több információ a Súgó > Diagnosztika > Napló megjelenítése menüben érhető el

en: Effect failed to initialize
hu: A hatás előkészítése nem sikerült

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
hu: A következő parancs előkészítése sikertelen:
    
    %s
    
    Több információ a Súgó > Diagnosztika > Napló megjelenítése menüben érhető el

en: Command failed to initialize
hu: A parancs inicializálása nem sikerült

en: &Generate
hu: &Előállítás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Manage presets and options
hu: Előbeállítások és opciók kezelése

en: Presets && settings
hu: Előbeállítások

en: Start and stop preview
hu: Előnézet indítása és megállítása

en: Preview effect
hu: Hatás előnézete

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: Stop &Preview
hu: &Előnézet &megállítása

en: &Apply
hu: &Alkalmaz

en: Save Preset...
hu: Előbeállítás mentése…

en: Delete Preset
hu: Előbeállítás törlése

en: Defaults
hu: Alapértékek

en: Import...
hu: Importálás…

en: Export...
hu: Exportálás…

en: Options...
hu: Beállítások…

en: Type: %s
hu: Típus: %s

en: Name: %s
hu: Név: %s

en: Version: %s
hu: Verzió: %s

en: Vendor: %s
hu: Gyártó: %s

en: Description: %s
hu: Leírás: %s

en: About
hu: Névjegy

en: Are you sure you want to delete "%s"?
hu: Biztos, hogy törlöd: "%s"?

en: Save Preset
hu: Előbeállítás mentése

en: Preset name:
hu: Előbeállítás neve:

en: You must specify a name
hu: Meg kell adnia egy nevet

en: Preset already exists.
    
    Replace?
hu: Az előbeállítás már létezik.
    
    Lecseréli?

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
hu: B-görbe

en: Cosine
hu: Koszinusz

en: Cubic
hu: Harmadfokú

en: Equalization
hu: Kiegyenlítés

en: Filter Curve EQ
hu: Szűrőgörbe EQ

en: Graphic EQ
hu: Grafikus EQ

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
hu: Beállítja az egyes frekvenciák hangerőszintjeit

en: 100Hz Rumble
hu: 100Hz moraj

en: AM Radio
hu: AM Rádió

en: Bass Boost
hu: Basszus kiemelése

en: Bass Cut
hu: Basszus vágása

en: Low rolloff for speech
hu: Alacsony roll-off beszédhez

en: Telephone
hu: Telefon

en: Treble Boost
hu: Szoprán kiemelése

en: Treble Cut
hu: Szoprán vágása

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
hu: Az EQ-görbe kötegelt láncban való használatához válassz neki új nevet.
    Válaszd a "Görbék mentése/kezelése…" lehetőséget, és nevezd át a 'névtelen' görbét, majd használd azt.

en: Filter Curve EQ needs a different name
hu: A szűrőgörbe EQ-nak másik név szükséges

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
hu: A kiegyenlítés alkalmazásához minden kijelölt sávnak azonos mintavételezési gyakorisággal kell rendelkeznie.

en: Track sample rate is too low for this effect.
hu: A sáv mintavételezési gyakorisága túl alacsony ehhez a hatáshoz.

en: Effect Unavailable
hu: A hatás nem érhető el

en: Max dB
hu: Legnagyobb dB

en: Min dB
hu: Legkisebb dB

en: &EQ Type:
hu: &EQ típus:

en: Draw Curves
hu: Görbék rajzolása

en: &Draw
hu: &Rajzolás

en: &Graphic
hu: &Grafika

en: Interpolation type
hu: Interpoláció típus

en: Linear Frequency Scale
hu: Lineáris frekvencia méretezés

en: Li&near Frequency Scale
hu: &Lineáris frekvencia méretezés

en: Length of &Filter:
hu: &Szűrő hossza:

en: Length of Filter
hu: Szűrő hossza

en: &Select Curve:
hu: Görbe &kiválasztása:

en: Select Curve
hu: Görbe kiválasztása

en: S&ave/Manage Curves...
hu: Görbék &mentése / kezelése…

en: Fla&tten
hu: &Lapítás

en: &Invert
hu: &Megfordítás

en: Show grid lines
hu: Rácsvonalak megjelenítése

en: Show g&rid lines
hu: &Rácsvonalak megjelenítése

en: &Processing:
hu: &Feldolgozás:

en: D&efault
hu: Ala&pértelmezett

en: SSE &Threaded
hu: SSE &menetes

en: AV&X Threaded
hu: AV&X menetes

en: &Bench
hu: &Szint

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
hu: névtelen

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
hu: Hiba az EQ-görbék betöltésekor a következő fájlból:
    %s
    A hibaüzenet:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
hu: Hiba az EQ-görbék betöltésekor

en: Error Saving Equalization Curves
hu: Hiba a kiegyenlítő-görbék mentésekor

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
hu: A kívánt görbe nem található, 'névtelen' használata

en: Curve not found
hu: A görbe nem található

en: Manage Curves List
hu: Görbelista kezelése

en: Manage Curves
hu: Görbék kezelése

en: &Curves
hu: &Görbék

en: Curve Name
hu: Görbenév

en: D&elete...
hu: &Törlés…

en: &Get More...
hu: &Több beszerzése…

en: De&faults
hu: &Alapértékek

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
hu: Nevezze át a 'névtelen'-t egy új bejegyzés mentéséhez.
    Az 'OK' minden változást elment, a 'Mégsem' nem.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
hu: A 'névtelen' mindig a lista alján marad

en: 'unnamed' is special
hu: A 'névtelen' különleges

en: Rename '%s' to...
hu: '%s' átnevezése...

en: Rename...
hu: Átnevezés…

en: Rename '%s'
hu: Átnevezés '%s'

en: Name is the same as the original one
hu: A név az eredetivel megegyezik

en: Same name
hu: Azonos név

en: Overwrite existing curve '%s'?
hu: Felülírod a meglévő '%s' görbét?

en: Curve exists
hu: A görbe létezik

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
hu: Nem törölheti a 'névtelen' görbét.

en: Can't delete 'unnamed'
hu: A 'névtelen' nem törölhető

en: Delete '%s'?
hu: Törlöd '%s'?

en: Confirm Deletion
hu: Törlés megerősítése

en: Delete %d items?
hu: %d elemet törölsz?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
hu: Nem törölheti a 'névtelen' görbét, ez különleges.

en: Choose an EQ curve file
hu: Válassz egy EQ-görbe fájlt

en: Export EQ curves as...
hu: EQ-görbék exportálása mint…

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
hu: Nem exportálhatod a 'névtelen' görbét, ez különleges.

en: Cannot Export 'unnamed'
hu: A 'névtelen' nem exportálható

en: %d curves exported to %s
hu: %d görbe exportálva ide: %s

en: Curves exported
hu: Görbék exportálva

en: No curves exported
hu: Nem történt görbe exportálás

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
hu: Teljesítményteszt idők:
    Eredeti: %s
    Alapértelmezett szegmentált: %s
    Alapértelmezett menetes: %s
    SSE: %s
    SSE menetes: %s

en: Fade In
hu: Felkeverés

en: Fade Out
hu: Lekeverés

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
hu: Lineáris felhangosítást alkalmaz a kijelölt hangon

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
hu: Lineáris lehalkítást alkalmaz a kijelölt hangon

en: Find Clipping
hu: Levágás keresése

en: Creates labels where clipping is detected
hu: Címkéket hoz létre, ahol levágás észlelhető

en: Clipping
hu: Levágás

en: &Start threshold (samples):
hu: &Kezdő küszöbérték (minták):

en: St&op threshold (samples):
hu: &Leállító küszöbérték (minták):

en: There is not enough room available to generate the audio
hu: Nincs elég elérhető hely a hang előállításához

en: Invert
hu: Megfordítás

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
hu: Fejjel lefelé tükrözi a hangmintákat, megfordítva azok polaritását

en: Builtin Effects
hu: Beépített hatások

en: Provides builtin effects to Audacity
hu: Beépített hatásokat biztosít az Audacity-hez

en: Unknown built-in effect name
hu: Ismeretlen beépített hatásnév

en: perceived loudness
hu: észlelt hangosság

en: RMS
hu: Négyzetes középérték

en: Loudness Normalization
hu: Hangosság normalizálása

en: Sets the loudness of one or more tracks
hu: Egy vagy több sáv hangerejének beállítása

en: Normalizing Loudness...
hu: Hangosság normalizálása

en: Analyzing: %s
hu: Elemzés: %s

en: Processing: %s
hu: Feldolgozás: %s

en: &Normalize
hu: &Normalizálás

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
hu: Hangosság LUFS

en: RMS dB
hu: Négyzetes középérték dB

en: Normalize &stereo channels independently
hu: &Sztereócsatornák önálló normalizálása

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
hu: &Monó kezelése kettős-monóként (ajánlott)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
hu: Fehér

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
hu: Rózsaszín

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
hu: Brown-féle

en: Noise
hu: Zaj

en: Generates one of three different types of noise
hu: A három különböző típusú zaj egyikét állítja elő

en: &Noise type:
hu: &Zajtípus:

en: Median
hu: Medián

en: Second greatest
hu: Második legnagyobb

en: Old
hu: Régi

en: Noise Reduction
hu: Zajcsökkentés

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
hu: Eltávolítja a háttérzajokat, mint például ventilátorok, kazettazaj vagy zümmögések

en: Steps per block are too few for the window types.
hu: A blokkonkénti lépések túl kevesek az ablaktípusokhoz.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
hu: A blokkonkénti lépések nem léphetik túl az ablakméretet.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
hu: A medián módszer nincs megvalósítva ablakonként négynél több lépéshez.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
hu: Az 1. és 2. lépéshez ugyanazt az ablakméretet kell megadnia.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
hu: Figyelmeztetés: az ablaktípusok nem ugyanazok mint a profilkészítésnél megadottak.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
hu: Összes zajprofiladatnak azonos mintavételezési gyakorisággal kell rendelkeznie.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
hu: A zajprofil mintavételezési gyakoriságának meg kell egyeznie a feldolgozandó hangéval.

en: Selected noise profile is too short.
hu: A kiválasztott zajprofil túl rövid.

en: &Noise reduction (dB):
hu: &Zajcsökkentés (dB):

en: Noise reduction
hu: Zajcsökkentés

en: &Sensitivity:
hu: É&rzékenység:

en: Sensitivity
hu: Érzékenység

en: Attac&k time (secs):
hu: &Válaszidő (mp):

en: Attack time
hu: Válaszidő

en: R&elease time (secs):
hu: L&ecsengési idő (mp):

en: Release time
hu: Lecsengési idő

en: &Frequency smoothing (bands):
hu: &Frekvenciasimítás (sávok):

en: Frequency smoothing
hu: Frekvenciasimítás

en: Sensiti&vity (dB):
hu: Ér&zékenység (dB):

en: Old Sensitivity
hu: Régi érzékenység

en: Step 1
hu: 1. lépés

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
hu: Jelöljön ki pár másodpercnyi zajt, hogy az Audacity megtudja, mit kell
    kiszűrni, majd kattintson a Zajprofil készítése gombra:

en: &Get Noise Profile
hu: &Zajprofil készítése

en: Step 2
hu: 2. lépés

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
hu: Jelöld ki az összes hangot, amit szűrni szeretnél, válaszd ki, hogy mennyi
    zajt szeretnél kiszűrni, majd kattints az 'OK' gombra a zaj csökkentéséhez.

en: Noise:
hu: Zaj:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
hu: &Csökkentés

en: &Isolate
hu: &Izolálás

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
hu: &Maradék

en: Advanced Settings
hu: Speciális beállítások

en: &Window types:
hu: &Ablaktípusok:

en: Window si&ze:
hu: Ablak&méret:

en: 2048 (default)
hu: 2048 (alapértelmezett)

en: S&teps per window:
hu: Ablakonkénti &lépések száma:

en: 4 (default)
hu: 4 (alapértelmezett)

en: Discrimination &method:
hu: Megkülönböztetési &módszer:

en: Noise Removal
hu: Zajszűrés

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
hu: Eltávolítja az állandó háttérzajokat, mint például ventilátorok, kazettazaj vagy zümmögések

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
hu: Jelöld ki az összes hangot, amit szűrni szeretnél, válaszd ki, hogy mennyi
    zajt szeretnél kiszűrni, majd kattints az 'OK' gombra a zaj eltávolításához.

en: Noise re&duction (dB):
hu: Zaj&csökkentés (dB):

en: &Sensitivity (dB):
hu: Ér&zékenység (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
hu: Fr&ekvenciasimítás (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
hu: Válas&z-/lecsengési idő (mp):

en: Attack/decay time
hu: Válasz-/lecsengési idő

en: Re&move
hu: Eltá&volítás

en: Normalize
hu: Normalizálás

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
hu: Beállítja egy vagy több sáv amplitúdócsúcsát

en: Removing DC offset and Normalizing...
hu: DC-eltolás eltávolítása és normalizálás…

en: Removing DC offset...
hu: DC-eltolás eltávolítása…

en: Normalizing without removing DC offset...
hu: Normalizálás DC-eltolás eltávolítása nélkül…

en: Not doing anything...
hu: Semmi sem történik...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
hu: A sztereópár első sávjának elemzése: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
hu: A sztereópár második sávjának elemzése: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
hu: Sztereócsatornák független feldolgozása: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
hu: A sztereópár első sávjának feldolgozása: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
hu: A sztereópár második sávjának feldolgozása: %s

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
hu: DC-eltolás el&távolítása (függőlegesen 0.0 helyre középre)

en: &Normalize peak amplitude to
hu: Amplitúdócsúcs normalizálása erre

en: Peak amplitude dB
hu: Amplitúdócsúcs dB

en: N&ormalize stereo channels independently
hu: Sztereócsatornák &független normalizálása

en: Paulstretch
hu: Paul-nyújtás

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
hu: Paul-nyújtás használata kizárólag egy extrém időnyújtás vagy "megrekedés" hatásnál

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
hu: &Nyújtási tényező:

en: &Time Resolution (seconds):
hu: &Időfelbontás (másodperc):

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
hu: A hangkijelölés túl rövid az előnézethez.
    
    Próbálja meg növelni a hangkijelölést legalább %.1f másodpercre,
    vagy csökkentse az 'Időfelbontás'-t kevesebb mint %.1f másodpercre.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
hu: Nem lehet előnézetet megjeleníteni.
    
    A jelenlegi hangkijelölésnél a legnagyobb
    'Időfelbontás' %.1f másodperc.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
hu: Az 'Időfelbontás' túl hosszú a kijelöléshez.
    
    Próbálja meg növelni a hangkijelölést legalább %.1f másodpercre,
    vagy csökkentse az 'Időfelbontás'-t kevesebb mint %.1f másodpercre.

en: Phaser
hu: Fézer

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
hu: Egyesíti a fázis-eltolt jeleket az eredeti jellel

en: &Stages:
hu: &Szakaszok:

en: Stages
hu: Szakaszok

en: &Dry/Wet:
hu: &Száraz / nedves:

en: Dry Wet
hu: Száraz nedves

en: LFO Freq&uency (Hz):
hu: LFO frek&vencia (Hz):

en: LFO frequency in hertz
hu: LFO frekvencia Hertz-ben

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
hu: LFO kez&dőfázis (fok):

en: LFO start phase in degrees
hu: LFO kezdőfázis fokban

en: Dept&h:
hu: &Mélység:

en: Depth in percent
hu: Mélység százalékban

en: Feedbac&k (%):
hu: &Visszajelzés (%):

en: Feedback in percent
hu: Visszacsatolás százalékban

en: &Output gain (dB):
hu: &Kimeneti növekedés (dB):

en: Output gain (dB)
hu: Kimeneti növekedés (dB)

en: Repair
hu: Javítás

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
hu: Beállítja egy vagy több sáv amplitúdócsúcsát

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
hu: A javítás hatást a sérült hangnak csak nagyon rövid szakaszokra való használatára szánták (legfeljebb 128 minta).
    
    Nagyíts bele, és másodjára válassz egy kis részt a javításhoz.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
hu: A javítás a kijelölési területen kívüli hangadatok használatával történik.
    
    Válassz egy olyan területet, amelynek legalább egy oldalát érintő hangja van.
    
    A több körülvevő hang jobban végrehajtható.

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeats the selection the specified number of times
hu: A megadott alkalommal ismétli a kijelölést

en: &Number of repeats to add:
hu: &Hozzáadandó ismétlések száma:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
hu: Jelenlegi kijelöléshossz: nn:óó:pp:mm

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
hu: Új kijelöléshossz: nn:óó:pp:mm

en: Current selection length: %s
hu: Jelenlegi kijelöléshossz: %s

en: New selection length: %s
hu: Új kijelöléshossz: %s

en: Warning: No repeats.
hu: Figyelmeztetés: nincsenek ismétlések.

en: Vocal I
hu: I. énekhang

en: Vocal II
hu: II. énekhang

en: Bathroom
hu: Fürdőszoba

en: Small Room Bright
hu: Kis helyiség, világos

en: Small Room Dark
hu: Kis helyiség, sötét

en: Medium Room
hu: Közepes helyiség

en: Large Room
hu: Nagy helyiség

en: Church Hall
hu: Templomcsarnok

en: Cathedral
hu: Katedrális

en: Reverb
hu: Visszaverődés

en: Adds ambience or a "hall effect"
hu: Légkört vagy "csarnok hatás"-t ad hozzá

en: &Room Size (%):
hu: &Teremméret (%):

en: &Pre-delay (ms):
hu: &Előkésleltetés (ms):

en: Rever&berance (%):
hu: &Visszaverődés (%):

en: Da&mping (%):
hu: &Csillapítás (%):

en: Tone &Low (%):
hu: &Alacsony hang (%):

en: Tone &High (%):
hu: &Magas hang (%):

en: Wet &Gain (dB):
hu: &Nedves növekedés (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
hu: &Száraz növekedés (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
hu: S&ztereószélesség (%):

en: Wet O&nly
hu: Csak ne&dves

en: Reverse
hu: Megfordítás

en: Reverses the selected audio
hu: Megfordítja a kijelölt hangot

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
hu: SBSMS idő / hangmagasság nyújtás

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
hu: I. típusú Csebisev

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
hu: II. típusú Csebisev

en: Lowpass
hu: Aluláteresztő

en: Highpass
hu: Felüláteresztő

en: Classic Filters
hu: Klasszikus szűrők

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
hu: IIR szűrést hajt végre, amely analóg szűrőket emulál

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
hu: Egy szűrő alkalmazásához minden kijelölt sávnak azonos mintavételezési gyakorisággal kell rendelkeznie.

en: &Filter Type:
hu: &Szűrőtípus:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
hu: &Sorrend:

en: &Passband Ripple:
hu: Sávát&eresztő hullámosság:

en: Passband Ripple (dB)
hu: Sáváteresztő hullámosság (dB)

en: &Subtype:
hu: &Altípus:

en: Cutoff (Hz)
hu: Levágás (Hz)

en: C&utoff:
hu: Át&vágás:

en: Minimum S&topband Attenuation:
hu: Legkisebb sáv&záró csillapítás:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
hu: Legkisebb sáv&záró csillapítás (dB)

en: Align MIDI to Audio
hu: MIDI igazítása a hanghoz

en: Frame Period:
hu: Keretperiódus:

en: Frame Period
hu: Keretperiódus

en: Window Size:
hu: Ablakméret:

en: Window Size
hu: Ablakméret

en: Force Final Alignment
hu: Végső igazítás kényszerítése

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
hu: Csend mellőzése a kezdeteken és a végeken

en: Silence Threshold:
hu: Csend küszöbértéke:

en: Silence Threshold
hu: Csend küszöbértéke

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
hu: Elősimítási idő:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
hu: Elősimítási idő

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
hu: Vonalidő:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
hu: Vonalidő

en: Smooth Time:
hu: Simítási idő:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
hu: Simítási idő

en: Use Defaults
hu: Alapértékek használata

en: Restore Defaults
hu: Alapértékek visszaállítása

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
hu: Csend

en: Creates audio of zero amplitude
hu: Nulla amplitúdójú hangot állít elő

en: Stereo To Mono
hu: Sztereóból monóba

en: Converts stereo tracks to mono
hu: Sztereósávokat alakít át monóvá

en: Resampling left channel
hu: Bal csatorna újramintavételezése

en: Resampling right channel
hu: Jobb csatorna újramintavételezése

en: Mixing down to mono
hu: Összekeverés monóra

en: Sliding Stretch
hu: Csúszó nyújtás

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
hu: Lehetővé teszi a tempó és/vagy hangmagasság folyamatos változtatását

en: Initial Tempo Change (%)
hu: Kezdeti tempóváltoztatás (%)

en: Final Tempo Change (%)
hu: Végső tempóváltoztatás (%)

en: Initial Pitch Shift
hu: Kezdeti hangmagasság eltolás

en: (&semitones) [-12 to 12]:
hu: (&félhangok) [-12-től 12-ig]:

en: (%) [-50 to 100]:
hu: (%) [-50-től 100-ig]:

en: Final Pitch Shift
hu: Végső hangmagasság-eltolás

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
hu: (fél&hangok) [-12-től 12-ig]:

en: Logarithmic
hu: Logaritmikus

en: Sine
hu: Szinusz

en: Square
hu: Négyszög

en: Sawtooth
hu: Fűrészfog

en: Square, no alias
hu: Négyszög, nincs álnév

[ctx: waveform]
en: Triangle
hu: Háromszög

en: Chirp
hu: Ciripelés

en: Tone
hu: Hang

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
hu: Előállítja a négy típus egyikének növekvő vagy csökkenő hangját

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
hu: Előállítja a négy típus egyikének állandó frekvenciahangját

en: &Waveform:
hu: &Hullámforma:

en: &Frequency (Hz):
hu: &Frekvencia (Hz)

en: Frequency Hertz Start
hu: Induló frekvencia Hz-ben

en: Frequency Hertz End
hu: Végfrekvencia Hz-ben

en: Amplitude Start
hu: Induló amplitúdó

en: Amplitude End
hu: Végamplitúdó

en: I&nterpolation:
hu: I&nterpoláció:

en: Truncate Detected Silence
hu: Felismert csend csonkítása

en: Compress Excess Silence
hu: Felesleges csend tömörítése

en: Truncate Silence
hu: Csend csonkítása

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
hu: Automatikusan csökkenti az átjárók hosszát, ahol a hangerő egy adott szint alatt van

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
hu: Amikor függetlenül csonkít, akkor csak egyetlen kijelölt hangsáv lehet az egyes szinkronzárolt sávcsoportokban.

en: Detect Silence
hu: Csend felismerése

en: Tr&uncate to:
hu: &Csonkítás eddig:

en: C&ompress to:
hu: Tö&mörítés eddig:

en: Trunc&ate tracks independently
hu: Sávok önálló &csonkítása

en: VST Effects
hu: VST-hatások

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
hu: Hozzáadja a VST-hatások használatának képességét az Audacity programhoz.

en: Could not load the library
hu: Nem sikerült betölteni a könyvtárat

en: VST Effect Options
hu: VST-hatás beállításai

en: Buffer Size
hu: Pufferméret

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
hu: A puffer mérete szabályozza a küldött minták számát az egyes iterációk hatására. A kisebb értékek lassabb feldolgozást eredményeznek, és egyes effektusok 8192 vagy kevesebb mintát igényelnek a megfelelő működéshez. A legtöbb effekt azonban nagy puffereket is képes fogadni, és ezek használata nagymértékben csökkenti a feldolgozási időt.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
hu: &Pufferméret (8-tól 1048576 mintáig):

en: Latency Compensation
hu: Késleltetési kompenzáció

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
hu: A feldolgozás részeként egyes LADSPA hatásoknak késleltetniük kell a hang visszajutását az Audacitybe. Ha nem kompenzálja ezt a késleltetést, észre fogod venni, hogy kis csendek kerültek a hangba. Ennek az opciónak az engedélyezése biztosítja ezt a kompenzációt, de előfordulhat, hogy nem minden LADSPA hatás esetén működik.

en: Enable &compensation
hu: &Kompenzáció engedélyezése

en: Graphical Mode
hu: Grafikus mód

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hu: A legtöbb VST-hatásnak grafikus felülete van a paraméterértékek beállításához. Egy szöveges alapmódszer is elérhető. Nyisd meg újra a hatást, hogy ez érvénybe lépjen.

en: Enable &graphical interface
hu: &Grafikus felület engedélyezése

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
hu: Hangbemenet: %d, Hangkimenet: %d

en: Save VST Preset As:
hu: VST-előbeállítás mentése másként:

en: Standard VST bank file
hu: Szabványos VST bank fájl

en: Standard VST program file
hu: Szabványos VST program fájl

en: Audacity VST preset file
hu: Audacity VST előbeállítási fájl

en: Unrecognized file extension.
hu: Azonosítatlan fájlkiterjesztés.

en: Error Saving VST Presets
hu: Hiba a VST-előbeállítások mentésekor

en: Load VST Preset:
hu: VST-előbeállítás betöltése:

en: VST preset files
hu: VST-előbeállítás fájlok

en: Error Loading VST Presets
hu: Hiba a VST-előbeállítások betöltésekor

en: Unable to load presets file.
hu: Az előbeállítás-fájl nem tölthető be.

en: Effect Settings
hu: Hatás beállításai

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
hu: Nem sikerült memóriát lefoglalni az előbeállítás-fájl betöltésekor.

en: Unable to read presets file.
hu: Nem sikerült olvasni az előbeállítás-fájlt.

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
hu: Ez a paraméterfájl innen lett elmentve: %s. Folytatja?

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
hu: Alkategóriák: %s

en: Save VST3 Preset As:
hu: VST3-előbeállítás mentése másként:

en: VST3 preset file
hu: VST3-előbeállítás fájl

note: i18n-hint: VST3 preset export error
en: Cannot open file
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt

en: Failed to save VST3 preset to file
hu: Nem sikerült fájlba menteni a VST3-előbeállításokat

en: Load VST3 preset:
hu: VST3-előbeállítás betöltése:

en: Cannot open VST3 preset file %s
hu: Nem lehet megnyitni a VST3 előbeállítás fájlt: %s

en: Unable to apply VST3 preset file %s
hu: %s VST3 előbeállítás-fájl nem alkalmazható

en: VST3 Effects
hu: VST3-hatások

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
hu: Hozzáadja a VST3-hatások használatának képességét az Audacity programhoz.

en: VST3 module error: %s
hu: VST3 modulhiba: %s

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
hu: A feldolgozás részeként egyes VST3 hatásoknak késleltetniük kell a hang visszajutását az Audacitybe. Ha nem kompenzálja ezt a késleltetést, észre fogod venni, hogy kis csendek kerültek a hangba. Ennek az opciónak az engedélyezése biztosítja ezt a kompenzációt, de előfordulhat, hogy nem minden VST3 hatás esetén működik.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hu: A legtöbb VST3-hatásnak grafikus felülete van a paraméterértékek beállításához. Egy szöveges alapmódszer is elérhető. Nyisd meg újra a hatást, hogy ez érvénybe lépjen.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
hu: Gyors hangminőség variációk, mint az 1970-es években oly népszerű gitárhang

en: Dept&h (%):
hu: &Mélység (%):

en: Reso&nance:
hu: Rezo&nancia:

en: Resonance
hu: Rezonancia

en: Wah Frequency Offse&t (%):
hu: Wah frekvencia&eltolás (%):

en: Wah frequency offset in percent
hu: Wah frekvenciaeltolás százalékban

en: Failed to encode preset from "%s"
hu: Nem sikerült az előbeállítása titkosítása "%s"

en: Unable to store preset in config file
hu: Nem sikerült tárolni az előbeállítást a konfigurációs fájlban

en: Export Audio Unit Preset As %s:
hu: Audio Unit előbeállításainak exportálása mint %s:

en: Standard Audio Unit preset file
hu: Standard Audio Unit előbeállítások fájl

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
hu: Nem exportálható "%s" előbeállítás
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
hu: Audio Unit előbeállítások exportálása

en: Import Audio Unit Preset As %s:
hu: Audio Unit előbeállítások importálása mint %s:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
hu: Nem importálható "%s" előbeállítás
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
hu: Audio Unit előbeállítások importálása

en: Couldn't open "%s"
hu: Nem sikerült megnyitni "%s"

en: Failed to write XML preset to "%s"
hu: Nem sikerült az XML előbeállítása írása "%s"

en: Unable to read the preset from "%s"
hu: Nem sikerült olvasni az előbeállítás-fájlt: "%s"

en: Audio Unit Effect Options
hu: Audio Unit hatás beállításai

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
hu: A feldolgozás részeként egyes Audio Unit hatásoknak késleltetniük kell a hang visszajutását az Audacitybe. Ha nem kompenzálja ezt a késleltetést, észre fogod venni, hogy kis csendek kerültek a hangba. Ennek az opciónak az engedélyezése biztosítja ezt a kompenzációt, de előfordulhat, hogy nem minden Audio Unit hatás esetén működik.

en: User Interface
hu: Felhasználói felület

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
hu: Válaszd a "Teljes" lehetőséget a grafikus felület használatához, ha az Audio Unit biztosítja. Válaszd az "Általános" lehetőséget a rendszerrel szállított általános interfész használatához. Az alapszintű, csak szöveges felülethez válaszd az "Alap" lehetőséget. Nyisd meg újra a hatást, hogy ez érvénybe lépjen.

en: Select &interface
hu: &Felület kiválasztása

en: Full
hu: Teljes

en: Generic
hu: Általános

en: Basic
hu: Alap

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
hu: Audio Unit hatások

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
hu: Audio Unit hatások támogatását biztosítja az Audacity programhoz

en: Could not find component
hu: Az összetevő nem található

en: Could not initialize component
hu: Nem sikerült inicializálni az összetevőt

en: Failed to decode "%s" preset
hu: Nem sikerült dekódolni "%s" előbeállításokat

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
hu: Nem sikerült konvertálni "%s" előbeállítást belső formátumúra

en: Failed to create property list for "%s" preset
hu: Nem sikerült létrehozni a "%s" előbeállítás tulajdonságlistáját

en: Failed to set class info for "%s" preset
hu: Nem sikerült beállítani az osztályinformáció "%s" előbeállításúra

en: Failed to set preset name
hu: Nem sikerült beállítani az előbeállítás nevét

en: Failed to retrieve preset content
hu: Nem lehet lekérni az előbeállítás tartalmát

en: Failed to convert property list to XML data
hu: Nem sikerült konvertálni a tulajdonságlistát XML adattá

en: XML data is empty after conversion
hu: Az XML adat üres konverzió után

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
hu: LADSPA-hatások

en: Provides LADSPA Effects
hu: LADSPA-hatásokat biztosít

en: Audacity no longer uses vst-bridge
hu: Az Audacity már nem használ vst-hidat

en: LADSPA Effect Options
hu: LADSPA-hatás beállításai

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
hu: A feldolgozás részeként egyes LADSPA hatásoknak késleltetniük kell a hang visszajutását az Audacitybe. Ha nem kompenzálja ezt a késleltetést, észre fogod venni, hogy kis csendek kerültek a hangba. Ennek az opciónak az engedélyezése biztosítja ezt a kompenzációt, de előfordulhat, hogy nem minden LADSPA hatás esetén működik.

en: Effect Output
hu: Hatáskimenet

en: Couldn't instantiate effect
hu: Nem sikerült példányosítani a hatást

en: LV2 Effect Settings
hu: LV2 hatásbeállítások

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
hu: &Pufferméret (8-tól %d) mintáig:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
hu: A feldolgozás részeként egyes LADSPA hatásoknak késleltetniük kell a hang visszajutását az Audacitybe. Ha nem kompenzálja ezt a késleltetést, észre fogod venni, hogy kis csendek kerültek a hangba. Ennek az opciónak az engedélyezése biztosítja ezt a kompenzációt, de előfordulhat, hogy nem minden LADSPA hatás esetén működik.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
hu: Az LV2 hatásoknak lehet grafikus felületük a paraméterértékek beállításához. Egy szöveges alapmódszer is elérhető. Nyisd meg újra a hatást, hogy ez érvénybe lépjen.

en: Generator
hu: Előállító

en: LV2 Effects
hu: LV2-hatások

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
hu: LV2-hatások támogatását biztosítja az Audacity programhoz

en: Nyquist Effects
hu: Nyquist-hatások

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
hu: Nyquist-hatások támogatását biztosítja az Audacity programhoz

en: Applying Nyquist Effect...
hu: Nyquist-hatás alkalmazása…

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
hu: Nyquist munkapad

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
hu: III-formátumú Nyquist bővítményfejléc

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
hu: A nyomkövetési spektrogram nézet engedélyezése a
    'Spektrál' hatások alkalmazása előtt.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
hu: A 'Spektrális hatások' használatához engedélyezd a 'Spektrális
    kijelölés'-t a sáv spektrogram beállításaiban, és válaszd a
    frekvenciatartományt a hatásnál, hogy hasson rá.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
hu: hiba: "%s" fájl a fejlécben van meghatározva, de nem található a bővítmény elérési útvonalán.

en: Audio selection required.
hu: Nincs hang kiválasztva.

en: Nyquist Error
hu: Nyquist hiba

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
hu: Elnézést, a hatás nem alkalmazható olyan sztereósávokon, ahol a sávok nem illeszkednek.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
hu: A kijelölés túl hosszú a Nyquist-kódhoz.
    A megengedett legnagyobb kijelölés %ld minta
    (körülbelül %.1f óra 44100 Hz mintavételezési gyakorisággal).

en: Debug Output:
hu: Hibakeresési kimenet:

en: Processing complete.
hu: Feldolgozás kész.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
hu: ';típusú eszköz' hatásai nem hangot adnak vissza az Nyquist-től.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
hu: ';típusú eszköz' hatásai nem címkéket adnak vissza az Nyquist-től.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
hu: nyx_error visszatért innen %s.

en: plug-in
hu: bővítmény

en: Nyquist returned a list.
hu: A Nyquist nem adott vissza hangot.

en: Nyquist returned the value: %f
hu: Nyquist visszatérési értéke: %f

en: Nyquist returned the value: %d
hu: Nyquist visszatérési értéke: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
hu: A Nyquist túl sok hangcsatornát adott vissza.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
hu: A Nyquist egy hangcsatornát adott vissza tömbként.

en: Nyquist returned an empty array.
hu: A Nyquist egy üres tömböt adott vissza.

en: Nyquist returned nil audio.
hu: A Nyquist nem adott vissza hangot.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
hu: [Figyelmeztetés: a Nyquist érvénytelen UTF-8 karakterláncot adott vissza, itt átalakítva Latin-1 kódolásra]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
hu: Az Audacity ezen verziója nem támogatja a Nyquist bővítmény %ld verzióját

en: Could not open file
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
hu: A kód hasonlít a SAL-szintaxisra, de nem tartalmaz visszatérési 'return' utasítást.
    A SAL-hoz használjon visszatérési utasítást, mint például:
    	return *track * 0.1
    vagy LISP-hez kezdje egy nyitó zárójellel, mint például:
    	(mult *track* 0.1)

en: Error in Nyquist code
hu: Hiba a Nyquist-kódban

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
hu: Nem sikerült a nyelvet megállapítani

en: "%s" is not a valid file path.
hu: "%s" nem érvényes útvonal.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
hu: Nem megfelelő idézet ebben
    %s

en: Enter Nyquist Command:
hu: Nyquist-parancs megadása:

en: &Load
hu: &Betöltés

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
hu: Nyquist szriptek

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
hu: Lisp szkriptek

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
hu: A jelenlegi program megváltozott.
    Eldobja a változásokat?

en: File could not be loaded
hu: A fájlt nem sikerült betölteni

en: File could not be saved
hu: A fájlt nem sikerült elmenteni

en: Value range:
    %s to %s
hu: Értéktartomány:
    %s - %s

en: Value Error
hu: Értékhiba

en: Select a file
hu: Válassz egy fájlt

en: Save file as
hu: Fájl mentése mint

en: untitled
hu: névtelen

en: Vamp Effects
hu: Vamp-hatások

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
hu: Vamp-hatások támogatását biztosítja az Audacity programhoz

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
hu: Elnézést, a Vamp-bővítmények nem futtathatók olyan sztereósávokon, ahol a sáv egyes csatornái nem illeszkednek.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
hu: Elnézést, nem sikerült a Vamp-bővítmény betöltése.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
hu: Elnézést, nem sikerült a Vamp-bővítmény előkészítése.

en: Plugin Settings
hu: Bővítmény-beállítások

en: No format specific options
hu: Nincsenek formátumspecifikus beállítások

en: Export Audio
hu: Hang exportálása

en: Edit Metadata Tags
hu: Metaadatcímkék szerkesztése

en: Exported Tags
hu: Exportált címkék

en: All selected audio is muted.
hu: Összes kiválasztott hang el van némítva.

en: All audio is muted.
hu: Összes hang el van némítva.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
hu: Biztos, hogy exportálod a fájlt mint "%s"?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
hu: Egy %s fájl exportálására készülsz "%s" néven.
    
    Normál esetben ezek a fájlok ".%s" végződésűek, és néhány program nem fogja megnyitni a nem szabványos kiterjesztésekkel rendelkező fájlokat.
    
    Biztos, hogy ezen a néven exportálod a fájlt?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
hu: Elnézést, a 256 karakternél hosszabb útvonalnevek nem támogatottak.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
hu: "%s" nevű fájl már létezik. Lecseréled?

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
hu: A sávokat lekeverjük és egy monó fájlként exportáljuk.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
hu: A sávokat lekeverjük és egy sztereó fájlként exportáljuk.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
hu: A sávok le lesznek keverve egy exportált fájlra a kódoló beállításai szerint.

en: Advanced Mixing Options
hu: Speciális keverési beállítások

en: Format Options
hu: Formátumbeállítások

en: Channel: %2d
hu: Csatorna: %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
hu: %s - B

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
hu: %s - J

en: Output Channels: %2d
hu: Kimeneti csatornák: %2d

en: Mixer Panel
hu: Keverőpanel

en: Unable to export.
    Error %s
hu: Exportálás nem sikerült.
    Hiba %s

en: Show output
hu: Kimenet megjelenítése

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
hu: Az adatok továbbadásra kerülnek a szabványos bemenetre. A(z) "%f" használja a fájlnevet az exportálási ablakban.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
hu: &Futtathatók

en: Find path to command
hu: Útvonal keresése a parancshoz

en: (external program)
hu: (külső program)

en: Cannot export audio to %s
hu: A hang nem exportálható ide: %s

en: Export
hu: Exportálás

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
hu: A kijelölt hang exportálása parancssori kódoló használatával

en: Exporting the audio using command-line encoder
hu: A hang exportálása parancssori kódoló használatával

en: Command Output
hu: Parancskimenet

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
hu: Egy fájlnevet fájlkiterjesztés nélkül adtál meg. Biztos, hogy folytatod?

en: Program name appears to be missing.
hu: A program neve mintha hiányozna.

en: "%s" couldn't be found.
hu: "%s" nem található.

en: Unable to locate "%s" in your path.
hu: "%s" nem található az útvonalon.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
hu: Megfelelően beállított FFmpeg szükséges a folytatáshoz.
    Beállíthatja a Beállítások > Könyvtárak menüpontban.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
hu: FFmpeg: HIBA - Nem határozható meg a formátumleírás a következő fájlnál: "%s".

en: FFmpeg Error
hu: FFmpeg hiba

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
hu: FFmpeg: HIBA - Nem foglalható le kimeneti formátum környezet.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
hu: FFmpeg: HIBA - Nem lehet hangfolyamot hozzáadni a következő kimeneti fájlhoz: "%s".

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
hu: FFmpeg : HIBA - Nem lehet megnyitni írásra a kimeneti fájlt: "%s". Hibakód: %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
hu: FFmpeg: HIBA - Nem lehet kiírni a fejléceket a következő kimeneti fájlba: "%s". Hibakód: %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
hu: Az FFmpeg nem találja a 0x%x hangkodeket.
    A kodekhez támogatása valószínűleg nincs belefordítva.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
hu: A kodek általános hibát (EPERM) jelentett

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
hu: A kodek érvénytelen paramétert (EINVAL) jelentett

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
hu: Nem nyitható meg a hangkodek "%s" (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
hu: FFmpeg: HIBA - Nem foglalható le puffer a hang FIFO-ból való beolvasásához.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
hu: FFmpeg : HIBA - Nem sikerült kiírni az utolsó hangkeretet a kimeneti fájlba.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
hu: FFmpeg: HIBA - Nem sikerült lekérdezni a mintapuffer méretét

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
hu: FFmpeg: HIBA - Nem sikerült bájtokat lefoglalni a mintapufferhez

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
hu: FFmpeg: HIBA - Nem sikerült beállítani a hangkeretet

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
hu: FFmpeg: HIBA - A keret kódolása sikertelen

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
hu: FFmpeg: HIBA - Túl sok megmaradt adat.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
hu: FFmpeg: HIBA - Az nAudioFrameSizeOut túl nagy.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
hu: FFmpeg: HIBA - A hangkeret nem kódolható.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
hu: %d csatornát próbált exportálni, de a kijelölt kimeneti formátum csatornáinak legnagyobb száma %d

en: Exporting selected audio as %s
hu: A kijelölt hang exportálása mint %s

en: Exporting the audio as %s
hu: A hang exportálása mint %s

en: Invalid sample rate
hu: Érvénytelen mintavételezési gyakoriság

en: Resample
hu: Újramintavételezés

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
hu: A projekt mintavételezési gyakoriságát (%d) a jelenlegi kimeneti
    fájlformátum nem támogatja.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
hu: A projekt mintavételezési gyakoriság (%d) és bitsebesség (%d kbits)
    kombinációját a jelenlegi kimeneti fájlformátum nem támogatja.

en: You may resample to one of the rates below.
hu: Újramintavételezheti a lenti arányok egyikére.

en: Sample Rates
hu: Mintavételezési gyakoriságok

en: Bit Rate:
hu: Bitsebesség:

en: Quality (kbps):
hu: Minőség (kbps):

en: On
hu: Be

en: Constrained
hu: Korlátozott

en: Low Delay
hu: Alacsony késleltetés

en: Narrowband
hu: Keskeny sávú

en: Mediumband
hu: Középsáv

en: Wideband
hu: Szélessáv

en: Super Wideband
hu: Szuper szélessáv

en: Fullband
hu: Teljes sávú

en: Compression
hu: Tömörítés

en: Frame Duration:
hu: Keret időtartama:

en: Vbr Mode:
hu: Vbr mód:

en: Application:
hu: Alkalmazás:

en: Cutoff:
hu: Átvágás:

en: Open custom FFmpeg format options
hu: Egyéni FFmpeg formátumbeállítások megnyitása

en: Current Format:
hu: Jelenlegi formátum:

en: Current Codec:
hu: Jelenlegi kodek:

en: Error Saving FFmpeg Presets
hu: Hiba az FFmpeg-előbeállítások mentésekor

en: Overwrite preset '%s'?
hu: Felülírja a(z) '%s' előbeállítást?

en: Confirm Overwrite
hu: Felülírás megerősítése

en: Please select format before saving a profile
hu: Válassz formátumot a profil mentése előtt

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
hu: Válassz kodeket a profil mentése előtt

en: Preset '%s' does not exist.
hu: A(z) '%s' előbeállítás nem létezik.

en: Replace preset '%s'?
hu: Lecseréli a(z) '%s' előbeállítást?

en: Main
hu: Fő

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
hu: M4A (AAC) fájlok (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
hu: AC3-fájlok (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
hu: AMR (keskeny sávú) fájlok (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
hu: Opus (OggOpus) fájlok (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
hu: WMA (2. verzió) fájlok (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
hu: Egyéni FFmpeg exportálás

en: Estimate
hu: Becslés

en: 2-level
hu: 2-szint

en: 4-level
hu: 4-szint

en: 8-level
hu: 8-szint

en: Full search
hu: Teljes keresés

en: Log search
hu: Logaritmikus keresés

en: Configure custom FFmpeg options
hu: Egyéni FFmpeg beállítások konfigurálása

en: Preset:
hu: Előbeállítás:

en: Load Preset
hu: Előbeállítás betöltése

en: Import Presets
hu: Előbeállítás importálása

en: Export Presets
hu: Előbeállítás exportálása

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
hu: Kodek:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
hu: Nem minden formátum és kodek kompatibilis. Nem minden beállítási kombináció kompatibilis minden kodekkel.

en: Show All Formats
hu: Minden formátum megjelenítése

en: Show All Codecs
hu: Minden kodek megjelenítése

en: General Options
hu: Általános beállítások

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
hu: ISO 639 3-betűs nyelvkód
    Opcionális
    üres - automatikus

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Bit Reservoir
hu: Bit tartály

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
hu: Kodekcímke (FOURCC)
    Opcionális
    üres - automatikus

en: Tag:
hu: Címke:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
hu: Bitsebesség (bit/másodperc) - befolyásolja a kapott fájlméretet és minőséget
    Néhány kodek csak bizonyos értékeket fogad el (128k, 192k, 256k, stb.)
    0 - automatikus
    Ajánlott - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
hu: Teljes minőség, a különböző kodekek eltérően használják
    Vorbis esetén szükséges
    0 - automatikus
    -1 - ki (bitsebesség használata helyette)

en: Quality:
hu: Minőség:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
hu: Mintavételezési gyakoriság (Hz)
    0 - ne változtassa a mintavételezési gyakoriságot

en: Sample Rate:
hu: Mintavételezési gyakoriság:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
hu: Hangátvágás sávszélesség (Hz)
    Opcionális
    0 - automatikus

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
hu: AAC-profil
    Alacsony komplexitású (LC) - alapértelmezett
    A legtöbb lejátszó csak LC-t fog lejátszani

en: Profile:
hu: Profil:

en: FLAC options
hu: FLAC-beállítások

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
hu: Tömörítési szint
    FLAC esetén szükséges
    -1 - automatikus
    min - 0 (gyors kódolás, nagy kimeneti fájl)
    max - 10 (lassú kódolás, kicsi kimeneti fájl)

en: Compression:
hu: Tömörítés:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
hu: Keretméret
    Opcionális
    0 - alapértelmezett
    min - 16
    max - 65535

en: Frame:
hu: Keret:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
hu: LPC-együtthatók pontossága
    Opcionális
    0 - alapértelmezett
    min - 1
    max - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
hu: Előrejelzési sorrend módszer (PdO)
    Becslés - leggyorsabb, alacsonyabb tömörítés
    Logaritmikus keresés - leglassabb, legjobb tömörítés
    Teljes keresés - alapértelmezett

en: PdO Method:
hu: PdO módszer:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
hu: Legkisebb előrejelzési sorrend
    Opcionális
    -1 - alapértelmezett
    min - 0
    max - 32 (LPC-vel) vagy 4 (LPC nélkül)

en: Min. PdO
hu: Legkisebb PdO

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
hu: Legnagyobb előrejelzési sorrend
    Opcionális
    -1 - alapértelmezett
    min - 0
    max - 32 (LPC-vel) vagy 4 (LPC nélkül)

en: Max. PdO
hu: Legnagyobb PdO

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
hu: Legkisebb partíció sorrend
    Opcionális
    -1 - alapértelmezett
    min - 0
    max - 8

en: Min. PtO
hu: Legkisebb PtO

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
hu: Legnagyobb partíció sorrend
    Opcionális
    -1 - alapértelmezett
    min - 0
    max - 8

en: Max. PtO
hu: Legnagyobb PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
hu: LPC használata

en: MPEG container options
hu: MPEG-konténer beállítások

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
hu: A multiplexált adatfolyam legnagyobb bitsebessége
    Opcionális
    0 - alapértelmezett

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
hu: Mux-arány:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
hu: Csomagméret:
    Opcionális
    0 - alapértelmezett

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
hu: Csomagméret:

en: You can't delete a preset without name
hu: Nem törölhet név nélküli előbeállítást

en: Delete preset '%s'?
hu: Biztos, hogy törlöd a(z) '%s' előbeállítást?

en: You can't save a preset without a name
hu: Nem menthetsz név nélkül előbeállítást

en: Select xml file with presets to import
hu: Válassz előbeállításokkal rendelkező xml-fájlt az importáláshoz

en: No presets to export
hu: Nincsenek exportálandó előbeállítások

en: Select xml file to export presets into
hu: Válassz xml-fájlt, amelybe az előbeállításokat exportálod

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
hu: %s formátum nem kompatibilis a %s kodekkel.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
hu: A formátum és a kodek nem kompatibilis

en: Failed to guess format
hu: Nem sikerült kitalálni a formátumot

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
hu: Nem sikerült megtalálni a kodeket

en: 0 (fastest)
hu: 0 (leggyorsabb)

en: 8 (best)
hu: 8 (legjobb)

en: Level:
hu: Szint:

en: Bit depth:
hu: Bitmélység:

en: FLAC Files
hu: FLAC-fájlok

en: FLAC export couldn't open %s
hu: A FLAC-exportálás nem tudta megnyitni a(z) %s fájlt

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
hu: A FLAC-kódoló előkészítése nem sikerült
    Állapot: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
hu: A kijelölt hang exportálása FLAC formátumba

en: Exporting the audio as FLAC
hu: A hang exportálása FLAC formátumba

en: MP2 Files
hu: MP2-fájlok

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
hu: Az MP2 nem exportálható ezzel a mintavételezési gyakoriság és bitsebességgel

en: Unable to open target file for writing
hu: A célfájl nem sikerült megnyitása írásra

en: Exporting selected audio at %ld kbps
hu: A kijelölt hang exportálása %ld kbps bitsebességgel

en: Exporting the audio at %ld kbps
hu: A hang exportálása %ld kbps bitsebességgel

en: 220-260 kbps (Best Quality)
hu: 220-260 kbps (Legjobb minőség)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
hu: 45-85 kbps (Kisebb fájlok)

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
hu: Őrült, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
hu: Extrém, 220-260 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
hu: Közepes, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
hu: Őrült

en: Extreme
hu: Extrém

en: Standard
hu: Szabványos

en: Medium
hu: Közepes

en: Preset
hu: Előbeállítás

en: Variable
hu: Változó

en: Average
hu: Átlagos

en: Constant
hu: Állandó

en: Joint Stereo
hu: Joint sztereó

en: Stereo
hu: Sztereó

en: Bit Rate Mode:
hu: Bitsebesség mód:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
hu: Minőség

en: Channel Mode:
hu: Csatornamód:

en: Force export to mono
hu: Exportálás kényszerítése monóra

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
hu: LAME keresése

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
hu: Az Audacity programnak szüksége van a(z) %s fájlra az MP3-fájlok létrehozásához.

en: Location of %s:
hu: A(z) %s helye:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
hu: A(z) %s kereséséhez kattintson ide -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
hu: A LAME szabad verziójának beszerzéséhez kattintson ide -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
hu: Hol van: %s?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
hu: A lame_enc.dll v%d.%d fájlra hivatkozol. Ez a verzió nem kompatibilis az Audacity %d.%d.%d. verziójával.
    Töltsd le a 'LAME for Audacity' legújabb verzióját.

en: Only lame_enc.dll
hu: Csak lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
hu: Csak libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
hu: Csak libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
hu: Csak libmp3lame.so.0

en: Primary shared object files
hu: Elsődleges megosztott objektumfájlok

en: Extended libraries
hu: Bővített könyvtárak

en: MP3 Files
hu: MP3-fájlok

en: Could not open MP3 encoding library!
hu: Nem sikerült megnyitni az MP3-kódoló programkönyvtárat!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
hu: Nem sikerült előkészíteni az MP3-kódoló programkönyvtárat!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
hu: Nem érvényes vagy nem támogatott MP3-kódoló programkönyvtár!

en: Unable to initialize MP3 stream
hu: Nem sikerült előkészíteni az MP3 adatfolyamot

en: Exporting selected audio with %s preset
hu: A kijelölt hang exportálása %s előbeállítással

en: Exporting the audio with %s preset
hu: A hang exportálása %s előbeállítással

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
hu: A kijelölt hang exportálása %s VBR minőséggel

en: Exporting the audio with VBR quality %s
hu: A hang exportálása %s VBR minőséggel

en: Exporting selected audio at %d Kbps
hu: A kijelölt hang exportálása %d kpbs bitsebességgel

en: Exporting the audio at %d Kbps
hu: A hang exportálása %d Kpbs bitsebességgel

en: Error %ld returned from MP3 encoder
hu: %ld hiba érkezett az MP3-kódolótól

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
hu: A projekt mintavételezési gyakoriságát (%d) az MP3
    fájlformátum nem támogatja.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
hu: A projekt mintavételezési gyakoriság (%d) és bitsebesség (%d kbps)
    kombinációját az MP3 fájlformátum nem támogatja.

en: MP3 export library not found
hu: Az MP3 exportálási programkönyvtár nem található

en: (Built-in)
hu: (Beépített)

en: Export Multiple
hu: Több exportálása

en: Cannot Export Multiple
hu: Nem lehet többet exportálni

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
hu: Egy nemnéma hangsávja sincs és nincsenek alkalmas
    címkéi, így nem tudod különálló hangfájlokba exportálni.

en: Using Label/Track Name
hu: Címke / sávnév használata

en: Numbering before Label/Track Name
hu: Számozás a címke / sávnév előtt

en: Numbering after File name prefix
hu: Számozás a fájlnév előtagja után

en: Export files to:
hu: Fájlok exportálása ide:

en: Folder:
hu: Mappa:

en: Create
hu: Létrehozás

en: Options:
hu: Beállítások:

en: Split files based on:
hu: Fájlok felosztása ez alapján:

en: Include audio before first label
hu: Hang beillesztése az első címke elé

en: First file name:
hu: Első fájlnév:

en: First file name
hu: Első fájlnév

en: Name files:
hu: Fájlok elnevezése:

en: File name prefix:
hu: Fájlnév előtag:

en: File name prefix
hu: Fájlnév előtag

en: Overwrite existing files
hu: Meglévő fájlok felülírása

en: "%s" successfully created.
hu: "%s" sikeresen létrejött.

en: Choose a location to save the exported files
hu: Válassz egy helyet az exportált fájlok mentéséhez

en: Successfully exported the following %lld file(s).
hu: A következő %lld fájl sikeresen exportálva.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
hu: Valami elromlott a következő %lld fájl exportálása után.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
hu: Az exportálás megszakadt a következő %lld fájl exportálása után.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
hu: Az exportálás megállt a következő %lld fájl exportálása után.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
hu: Valami tényleg elromlott a következő %lld fájl exportálása után.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
hu: "%s" nem létezik.
    
    Létrehozod?

en: Continue to export remaining files?
hu: Folytassuk a hátralévő fájlok exportálásával?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name.
    You cannot use any of these characters:
    
    %s
    
    Suggested replacement:
hu: "%s" címke vagy sáv nem érvényes fájlnév.
    Nem használhatod a következő karaktereket:
    
    %s
    
    Javasolt helyettesítés:

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    
    Suggested replacement:
hu: "%s" címke vagy sáv nem érvényes fájlnév. Nem használhatod "%s".
    
    Javasolt helyettesítés:

en: Save As...
hu: Mentés másként…

en: Ogg Vorbis Files
hu: Ogg Vorbis fájlok

en: Unable to export - rate or quality problem
hu: Exportálás sikertelen - mérték vagy minőségi probléma

en: Unable to export - problem with metadata
hu: Exportálás sikertelen - hiba a metaadattal

en: Unable to export - problem initialising
hu: Nem lehet exportálni - probléma az inicializálás során

en: Unable to export - problem creating stream
hu: Exportálás sikertelen - hiba a folyam létrehozásával

en: Unable to export - problem with packets
hu: Exportálás sikertelen - hiba a csomagokkal

en: Unable to export - problem with file
hu: Exportálás sikertelen - hiba a fájllal

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
hu: A kijelölt hang exportálása Ogg Vorbis formátumba

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
hu: A hang exportálása Ogg Vorbis formátumba

en: Header:
hu: Fejléc:

en: Encoding:
hu: Kódolás:

en: Other uncompressed files
hu: Egyéb tömörítetlen fájlok

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
hu: 4 GB-nál nagyobb WAV- vagy AIFF-fájlt próbáltál exportálni.
    Az Audacity ezt nem tudja megtenni, az exportálás megszakadt.

en: Error Exporting
hu: Hiba az importáláskor

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
hu: Az exportált WAV-fájl csonkítottuk, mert az Audacity nem tud exportálni 
    4 GB-nál nagyobb a WAV-fájlt.

en: GSM 6.10 requires mono
hu: GSM 6.10-hez monó szükséges

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
hu: WAVEX és GSM 6.10 formátum nem kompatibilis

en: Cannot export audio in this format.
hu: Nem lehet a hangot ebbe a formátumba exportálni.

en: Exporting the selected audio as %s
hu: A kijelölt hang exportálása %s formátumba

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
hu: Hiba a(z) %s fájl írásakor (megtelt a lemez?).
    A libsndfile üzenete: "%s"

en: Low Quality (Fast)
hu: Rossz minőség (gyors)

en: Normal Quality
hu: Normál minőség

en: High Quality (Slow)
hu: Jó minőség (lassú)

en: Very High Quality (Slowest)
hu: Nagyon jó minőség (leglassabb)

en: 32 bit float
hu: 32-bit lebegőpontos

en: Bit Depth
hu: Bitmélység

en: Hybrid Mode
hu: Hibrid mód

en: Create Correction(.wvc) File
hu: Javítási (.wvc) fájl létrehozása

en: WavPack Files
hu: WavPack Fájlok

en: Unable to create target file for writing
hu: A célfájl nem sikerült íráshoz létrehozni

en: Exporting selected audio as WavPack
hu: A kijelölt hang exportálása WavPack-ként

en: Exporting the audio as WavPack
hu: A hang exportálása WavPack-ként

en: All supported files
hu: Összes támogatott fájl

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
hu: "%s"
    egy MIDI-fájl, nem hangfájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt lejátszásra, de
    szerkesztheti a Fájl > Importálás > MIDI menüpontra kattintva.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
hu: "%s"
    nem hangfájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.

en: Select stream(s) to import
hu: Az importálandó adatfolyamok kiválasztása

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
hu: Az Audacity ezen verziója %s támogatás nélkül lett lefordítva.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy hang-CD száma.
    Az Audacity nem tudja közvetlenül megnyitni a hang-CD-ket.
    Bontsa ki (olvassa be) a CD számait egy olyan hangformátumba,
    amelyet az Audacity importálni tud, például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
hu: "%s" egy lejátszólista fájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni ezt a fájlt, mert csak más fájlokra mutató hivatkozásokat tartalmaz.
    
    Talán meg tudja nyitni egy szövegszerkesztővel, és le tudja tölteni a tényleges hangfájlokat.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Windows Media Audio fájl.
    Az Audacity szabadalmi korlátozások miatt nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Át kell alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Advanced Audio Coding fájl.
    FFmpeg könyvtár nélkül az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Máskülönben át kell alakítani egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy titkosított hangfájl.
    Ezek jellemzően internetes zeneboltokból származnak.
    Az Audacity a titkosítás miatt nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Próbálja meg felvenni a fájlt az Audacity programmal, vagy írja ki egy
    hang-CD-re, majd olvassa be a CD számait egy támogatott hangformátumba,
    mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy RealPlayer médiafájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni ezt a tulajdonosi formátumot.
    Át kell alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
hu: "%s" egy hangjegyeken alapuló fájl, nem hangfájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Próbálja meg átalakítani hangfájlra, mint például WAV vagy AIFF,
     és aztán importálja, vagy vegye fel az Audacity programmal.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Musepack hangfájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Ha úgy gondolja, hogy ez egy MP3-fájl lehet, akkor nevezze át ".mp3"
    végződésűre, és próbálja meg ismét importálni. Egyébként át kell
    alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Wavpack hangfájl.
    Az Audacity nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Át kell alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Dolby Digital hangfájl.
    Az Audacity jelenleg nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Át kell alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy Ogg Speex hangfájl.
    Az Audacity jelenleg nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Át kell alakítania egy támogatott hangformátumra, mint például WAV vagy AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
hu: "%s" egy videofájl.
    Az Audacity jelenleg nem tudja megnyitni az ilyen típusú fájlt.
    Ki kell bontania a hangot egy támogatott formátumba, mint például WAV vagy AIFF.

en: File "%s" not found.
hu: "%s" fájl nem található.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
hu: Az Audacity nem ismerte fel a(z) '%s' fájl típusát.
    
    %sTömörítetlen fájloknál próbálja meg ezt is: Fájl > Importálás > Nyers adatok.

en: Try installing FFmpeg.
hu: Próbáld meg telepíteni az FFmpeg-et.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
hu: Az Audacity felismerte a(z) '%s' fájl típusát.
    Az importálók állítólag támogatják az ilyen fájlokat:
    %s,
    azonban egyikük sem értette meg ezt a fájlformátumot.

en: AUP project files (*.aup)
hu: AUP projektfájl (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
hu: Nem sikerült importálni a projektet:
    
    %s

en: Import Project
hu: Projekt importálása

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
hu: Ezt a projektet az Audacity 1.0 vagy korábbi verziójában mentették. A formátum
    megváltozott és az Audacity ezen verziója nem tudja importálni a projektet.
    
    Használd az Audacity v3.0.0 vagy korábbi verzióját a projekt frissítéséhez és utána
    már importálhatod az Audacity ezen verziójába.

en: Internal error in importer...tag not recognized
hu: Belső hiba az importálóban...címke nem azonosítható be

en: Invalid project 'vpos' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'vpos' attribútum.

en: Invalid project 'h' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'h' attribútum.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'vpos' attribútum.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'sel0' attribútum.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'sel1' attribútum.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'selLow' attribútum.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
hu: Érvénytelen projekt 'selHigh' attribútum.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
hu: Nem található a projektadatokat tartalmazó mappa: "%s"

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
hu: MIDI-sávok találhatók a projektfájlban, de az Audacity ezen buildje nem tartalmazza a MIDI-támogatást, megkerülve a sávot.

en: Project Import
hu: Projekt importálása

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
hu: Az aktív projektnek már van időkövetése, és a rendszer az importált projektben talált egyet, ami megkerülte az importált időkövetést.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
hu: Érvénytelen sorozat 'maxsample' attribútum.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
hu: Érvénytelen szekvencia 'sampleformat' attribútum.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
hu: Érvénytelen sorozat 'numsamples' attribútum.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
hu: Nem sikerült elemezni a hullámblokk 'start' attribútumát

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
hu: Hiányzik a(z) %s projektfájl
    
    Inkább csendet illesztünk be.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
hu: Hiányzó vagy érvénytelen simpleblockfile 'len' attribútum.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
hu: Hiányzó vagy érvénytelen silentblockfile 'len' attribútum.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
hu: Hiányzik %s alias fájl
    
    Inkább csendet illesztünk be.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
hu: Hiányzó vagy érvénytelen pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribútum.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
hu: Hiányzó vagy érvénytelen pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribútum.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
hu: Hiba a(z) %s feldolgozása közben
    
    Csend beillesztése.

en: Failed to open %s
hu: %s megnyitása sikertelen

en: Failed to seek to position %lld in %s
hu: Nem sikerült megkeresni a pozíciót %lld itt %s

en: Unable to read %lld samples from %s
hu: Nem sikerült olvasni %lld mintákat innen %s

en: FFmpeg-compatible files
hu: FFmpeg-kompatibilis fájlok

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
hu: Index[%02x] Kodek[%s], Nyelv[%s], Bitsebesség[%s], Csatornák[%d], Időtartam[%d]

en: FLAC files
hu: FLAC-fájlok

en: GStreamer-compatible files
hu: GStreamer-kompatibilis fájlok

en: Unable to add decoder to pipeline
hu: Nem lehet hozzáadni a dekódert a folyamathoz

en: GStreamer Importer
hu: GStreamer Importáló

en: Unable to set stream state to paused.
hu: Az adatfolyam állapotát nem lehet szüneteltetettre állítani.

en: Index[%02d], Type[%s], Channels[%d], Rate[%d]
hu: Index[%02d], Típus[%s], Csatornák[%d], Arány[%d]

en: File doesn't contain any audio streams.
hu: A fájlban egy hangadatfolyam sincs.

en: Unable to import file, state change failed.
hu: Nem sikerült importálni a fájlt, állapota hibásra módosult.

en: GStreamer Error: %s
hu: GStreamer Hiba: %s

en: List of Files in basic text format
hu: Sima szöveges formátumban lévő fájlok listája

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
hu: Érvénytelen ablakeltolás a LOF-fájlban.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
hu: LOF hiba

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
hu: Érvénytelen időtartam a LOF-fájlban.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
hu: A MIDI-sávok nem tolhatók el egyesével, csak hangfájlokat lehet.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
hu: Érvénytelen sáveltolás a LOF-fájlban.

en: Imported MIDI from '%s'
hu: MIDI importálva innen: '%s'

en: Import MIDI
hu: MIDI importálása

en: Could not open file %s: Filename too short.
hu: %s fájl megnyitása sikertelen: A fájlnév túl rövid.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
hu: %s fájl megnyitása sikertelen: Helytelen fájltípus.

en: Could not open file %s.
hu: Nem sikerült megnyitni %s fájlt.

en: MP3 files
hu: MP3-fájlok

en: Import failed
    
    This is likely caused by a malformed MP3.
hu: Az importálás sikertelen
    
    Ezt valószínűleg egy hibás MP3 okozza.

en: Ogg Vorbis files
hu: Ogg Vorbis fájlok

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
hu: Index[%02x], Verzió[%d], Csatornák[%d], Arány[%ld]

en: Media read error
hu: Médiaolvasási hiba

en: Not an Ogg Vorbis file
hu: Nem Ogg Vorbis fájl

en: Vorbis version mismatch
hu: Vorbis verzió eltérés

en: Invalid Vorbis bitstream header
hu: Érvénytelen Vorbis bitfolyam fejléc

en: Internal logic fault
hu: Belső logikai hiba

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
hu: WAV, AIFF és egyéb tömörítetlen típusok

en: OGG (OGG Container format)
hu: OGG (OGG tárolóformátum)

en: RAW (header-less)
hu: RAW (fejlécmentes)

en: Signed 8 bit PCM
hu: Aláírt 8 bites PCM

en: Signed 16 bit PCM
hu: Aláírt 16-bites PCM

en: Signed 24 bit PCM
hu: Aláírt 24-bites PCM

en: Signed 32 bit PCM
hu: Aláírt 32 bites PCM

en: Unsigned 8 bit PCM
hu: Nemaláírt 8 bites PCM

en: 32 bit float
hu: 32-bit lebegőpontos

en: 64 bit float
hu: 64-bit lebegőpontos

en: U-Law
hu: U-törvény

en: A-Law
hu: A-törvény

en: 16 bit DWVW
hu: 16 bites DWVW

en: 16 bit DPCM
hu: 16-bites PCM

en: 8 bit DPCM
hu: 8-bites PCM

en: Importing %s
hu: %s importálása

en: QuickTime files
hu: QuickTime fájlok

en: Unable to start QuickTime extraction
hu: Nem lehet elindítani a QuickTime beolvasást

en: Unable to set QuickTime render quality
hu: Nem lehet beállítani a QuickTime megjelenítő minőségét

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
hu: Nem lehet beállítani a QuickTime diszkrét csatornák tulajdonságot

en: Unable to get QuickTime sample size property
hu: Nem lehet lekérni a QuickTime mintaméret tulajdonságot

en: Unable to retrieve stream description
hu: Nem lehet lekérni az adatfolyam leírását

en: Unable to get fill buffer
hu: Nem lehet beszerezni a kitöltőpuffert

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
hu: Nyers importálás

en: Import Raw Data
hu: Nyers adatok importálása

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
hu: Nincs végződés

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
hu: Kis endian

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
hu: Nagy endian

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
hu: Alapértelmezett végződés

en: 1 Channel (Mono)
hu: 1 csatorna (monó)

en: 2 Channels (Stereo)
hu: 2 csatorna (sztereó)

en: %d Channels
hu: %d csatorna

en: Byte order:
hu: Bájtsorrend:

en: Channels:
hu: Csatornák:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
hu: Kezdeti eltolás:

en: bytes
hu: bájt

en: Amount to import:
hu: Importálandó mennyiség:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
hu: Mintavételezési gyakoriság:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
hu: Detektálás

en: &Import
hu: &Importálás

en: WavPack files
hu: WavPack fájlok

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
hu: %d hiba történt a WavPack fájl dekódolása közben!

en: WavPack Importer
hu: WavPack Importáló

en: Bad data size. Could not import audio
hu: Rossz adatméret. Nem sikerült importálni a hangot

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
hu: %s balra

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
hu: %s jobbra

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
hu[0]: %s %s, %d innen %d klip %s
hu[1]: %s %s, %d innen %d klip %s

en: start
hu: kezdés

en: end
hu: befejezés

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
hu[0]: %s %s és  %s %s, %d és %d / %d klip %s
hu[1]: %s %s és  %s %s, %d és %d / %d klip %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
hu[0]: %s, %d / %d klip %s
hu[1]: %s, %d / %d klip %s

en: Time shifted clips to the right
hu: Idő eltolt klipek jobbra

en: Time shifted clips to the left
hu: Időeltolt klipek balra

en: Time-Shift
hu: Időeltolás

en: clip not moved
hu: klip nem mozdult el

en: Audi&o Clips
hu: Hang&klipek

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
hu: &Előző kliphatárok a kurzorhoz

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
hu: Kurzor a &következő kliphatárhoz

en: Previo&us Clip
hu: &Előző klip

en: Select Previous Clip
hu: Előző klip kijelölése

en: N&ext Clip
hu: Következő klip

en: Select Next Clip
hu: Következő klip kijelölése

en: Pre&vious Clip Boundary
hu: &Előző kliphatár

en: Cursor to Prev Clip Boundary
hu: Kurzor az előző kliphatárhoz

en: Ne&xt Clip Boundary
hu: &Következő klip határa

en: Cursor to Next Clip Boundary
hu: Kurzor a következő kliphatárhoz

en: Time Shift &Left
hu: Időeltolódás &balra

en: Time Shift &Right
hu: Időeltolódás &jobbra

en: Pasted text from the clipboard
hu: Szöveg beillesztve a vágólapról

en: Pasted from the clipboard
hu: Beillesztve a vágólapról

en: Nothing to undo
hu: Nincs mit visszavonni

en: Nothing to redo
hu: Nincs mit ismételni

en: Cut to the clipboard
hu: Kivágás a vágólapra

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
hu: %.2f másodperc törölve t=%.2f helyen

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
hu: Az egyik típusú sáv beillesztése egy másikba nem engedélyezett.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
hu: Sztereó hang másolása egy monó sávba nem engedélyezett.

en: Duplicated
hu: Kettőzött

en: Duplicate
hu: Kettőzés

en: Split-cut to the clipboard
hu: Szétvágó kivágás a vágólapra

en: Split Cut
hu: Kivágás és szétválasztás

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
hu: Szétvágva törölve %.2f másodperc itt: t=%.2f

en: Split Delete
hu: Szétvágó törlés

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
hu: Kijelölt sávok csenddé alakítva %.2f másodpercnél itt: %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
hu: Csend

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
hu: A kijelölt hangsávok levágása %.2f másodperctől %.2f másodpercig

en: Trim Audio
hu: Hang nyírása

en: Split
hu: Szétvágás

en: Split to new track
hu: Szétvágás új sávra

en: Split New
hu: Szétvágása újba

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
hu: Egyesítve %.2f másodperc itt: t=%.2f

en: Join
hu: Egyesítés

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
hu: Leválasztva %.2f másodperc itt: t=%.2f

en: Detach
hu: Leválasztás

en: Metadata Tags
hu: Metaadatcímkék

en: &Edit
hu: S&zerkesztés

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
hu: &Kivágás

en: &Delete
hu: &Törlés

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
hu: &Másolás

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
hu: &Beillesztés

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
hu: K&ettőzés

en: R&emove Special
hu: &Speciális eltávolítás

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
hu: &Szétvágó kivágás

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
hu: S&zétvágó törlés

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
hu: Hang &né&mítása

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
hu: H&ang nyírása

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
hu: &Szétvágás

en: Split Ne&w
hu: &Szétvágás új sávba

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
hu: &Egyesítés

en: Detac&h at Silences
hu: &Levágás csendeknél

en: &Metadata
hu: Me&taadat

en: Pre&ferences
hu: &Beállítások

en: &Delete Key
hu: &Törlésgomb

en: Delete Key&2
hu: Törlésgomb&2

en: Mi&xer
hu: Ke&verő

en: Ad&just Playback Volume...
hu: Lejátszási hangerő ig&azítása...

en: &Increase Playback Volume
hu: Lejátszási hangerő &növelése

en: &Decrease Playback Volume
hu: Lejátszási hangerő &csökkentése

en: Adj&ust Recording Volume...
hu: Felvételi hangerő &igazítása...

en: I&ncrease Recording Volume
hu: Felvételi hangerő nö&velése

en: D&ecrease Recording Volume
hu: Felvételi hangerő csö&kkentése

en: De&vice
hu: Esz&köz

en: Change &Recording Device...
hu: &Felvevőeszköz módosítása...

en: Change &Playback Device...
hu: &Lejátszóeszköz módosítása...

en: Change Audio &Host...
hu: &Hangkiszolgáló módosítása...

en: Change Recording Cha&nnels...
hu: Felvételi &csatornák módosítása...

en: &Full Screen (on/off)
hu: &Teljes képernyő (be/ki)

en: Cannot proceed to export.
hu: Nem lehet folytatni az exportálást.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
hu: '%s' mappát nem lehet létrehozni. 
    A fájl már létezik, ami nem mappa

en: Export Selected Audio
hu: Kijelölt hang exportlása

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
hu: címkék.txt

en: There are no label tracks to export.
hu: Nincsenek címkesávok az exportáláshoz.

en: Please select only one Note Track at a time.
hu: Egyszerre csak egy megjegyzéssávot válassz.

en: Please select a Note Track.
hu: Válassz egy Megjegyzéssávot.

en: Export MIDI As:
hu: MIDI exportálása mint:

en: MIDI file
hu: MIDI fájl

en: Allegro file
hu: Allegro fájl

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
hu: Egy felismerhetetlen fájlkiterjesztéssel rendelkező fájlnevet jelölt ki.
    Szeretné folytatni?

en: Export MIDI
hu: MIDI exportálása

en: Imported labels from '%s'
hu: Címkék importálva innen: '%s'

en: Import Labels
hu: Címkék importálása

en: Select a MIDI file
hu: Válassz egy MIDI fájlt

en: MIDI and Allegro files
hu: MIDI és Allegro fájlok

en: MIDI files
hu: MIDI-fájlok

en: Allegro files
hu: Allegro fájlok

en: &Dangerous Reset...
hu: &Veszélyes visszaállítás…

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
hu: Legutóbbi megnyitása

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
hu: Leg&utóbbi fájlok

en: &Save Project
hu: &Projekt mentése

en: Save Project &As...
hu: P&rojekt mentése másként…

en: &Backup Project...
hu: Projekt &biztonsági mentése…

en: &Export
hu: &Exportálás

en: Export as MP&3
hu: Exportálás &MP3-ként

en: Export as &WAV
hu: Exportálás &WAV-ként

en: Export as &OGG
hu: Exportáltálás &OGG-ként

en: &Export Audio...
hu: &Hang exportálása…

en: Expo&rt Selected Audio...
hu: Kijelölt hang &exportálása…

en: Export &Labels...
hu: &Címkék exportálása…

en: Export &Multiple...
hu: Több e&xportálása…

en: Export MI&DI...
hu: MI&DI exportálása…

en: &Audio...
hu: &Hang…

en: &Labels...
hu: &Címkék…

en: &MIDI...
hu: &MIDI…

en: &Raw Data...
hu: &Nyers adatok…

en: Pa&ge Setup...
hu: &Oldalbeállítás…

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
hu: &Nyomtatás…

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
hu: &Kilépés

en: Hidden File Menu
hu: Rejtett Fájl menü

en: Export as FLAC
hu: Exportálása FLAC-ként

en: Do you have these problems?
hu: Ezek e problémáid?

en: Fix
hu: Javítás

en: Quick Fixes
hu: Gyorsjavítások

en: Nothing to do
hu: Nincs mit tenni

en: No quick, easily fixed problems were found
hu: Egy gyorsan, egyszerűen megoldható problémát sem találtunk

en: Clocks on the Tracks
hu: Órák a sávokra

en: Can't select precisely
hu: Nem lehet pontosan kiválasztani

en: Recording stops and starts
hu: Felvétel indítása és befejezése

en: Fixed
hu: Kevert

en: Audio Device Info
hu: Hangeszköz-információk

en: &Quick Fix...
hu: &Gyors segítség...

en: &Getting Started
hu: &Kezdés

en: Audacity &Manual
hu: Audacity &Kézikönyv

en: &Quick Help...
hu: &Gyors súgó...

en: &Manual...
hu: &Kézikönyv...

en: &Diagnostics
hu: &Diagnosztika

en: Au&dio Device Info...
hu: &Hangeszköz információk…

en: Show &Log...
hu: &Napló megjelenítése…

en: &Generate Support Data...
hu: &Támogatási adatok előállítása…

en: L&ink audio.com account...
hu: Audio.com fiók öss&zekapcsolása...

en: &Check for Updates...
hu: &Frissítések keresése…

en: &About Audacity
hu: Az Audacity &névjegye

en: Added label
hu: Címke hozzáadva

en: Paste Text to New Label
hu: Szöveg beillesztése új címkébe

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
hu: Címkézett hangterületek kivágása a vágólapra

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
hu: Címkézett hang kivágása

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
hu: Címkézett hangterületek törölve

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
hu: Címkézett hang törlése

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
hu: Címkézett hangterületek szétvágó kivágása a vágólapra

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
hu: Címkézett hang szétvágó kivágása

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
hu: Címkézett hangterületek szétvágva törölve

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
hu: Címkézett hang szétvágó törlése

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
hu: Címkézett hangterületek elnémítva

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
hu: Címkézett hang némítása

en: Copied labeled audio regions to clipboard
hu: Címkézett hangterületek átmásolva a vágólapra

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
hu: Címkézett hang másolása

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
hu: Címkézett hang szétvágva (pontok vagy területek)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
hu: Címkézett hang szétvágása

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
hu: Címkézett hang egyesítve (pontok vagy területek)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
hu: Címkézett hang egyesítése

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
hu: Címkézett hangterületek leválasztva

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
hu: Címkézett hang leválasztása

en: Created new label track
hu: Új címkesáv létrehozva

en: New Track
hu: Új sáv

en: &Labels
hu: &Címkék

en: &Edit Labels...
hu: Címkék szerkesz&tése…

en: Add Label at &Selection
hu: &Címke hozzáadása a kijelöléshez

en: Add Label at &Playback Position
hu: Címke hozzáa&dása a lejátszás pozíciójához

en: Paste Te&xt to New Label
hu: S&zöveg beszúrása új címkébe

en: &Type to Create a Label (on/off)
hu: &Gépelés egy címke létrehozásához (be/ki)

en: La&beled Audio
hu: &Címkézett hang

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
hu: K&ivágás

en: Label Cut
hu: Címke kivágása

en: Label Delete
hu: Címke törlése

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
hu: &Szétvágó kivágás

en: Label Split Cut
hu: Címke szétvágó kivágó

en: Sp&lit Delete
hu: S&zétvágó törlés

en: Label Split Delete
hu: Címke szétvágó törlés

en: Silence &Audio
hu: Hang &némítása

en: Label Silence
hu: Csend címke

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
hu: &Másolás

en: Label Copy
hu: Címke másolása

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
hu: Szét&vágás

en: Label Split
hu: Címke feldarabolása

en: Label Join
hu: Címke egyesítése

en: &Label Track
hu: &Címkesáv

en: Move Backward Through Active Windows
hu: Visszafelé mozgatás az &aktív ablakokon keresztül

en: Move Forward Through Active Windows
hu: Előre mozgatás az aktív ablakokon keresztül

en: Foc&us
hu: Fó&kusz

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
hu: Visszafelé mozgatás az &eszköztárakból a sávokba

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
hu: &Előre mozgatás az eszköztárakból a sávokba

en: Move Focus to &Previous Track
hu: Fókusz áthelyezése az &előző sávra

en: Move Focus to &Next Track
hu: Fókusz áthelyezése a &következő sávra

en: Move Focus to &First Track
hu: Fókusz áthelyezése az &első sávra

en: Move Focus to &Last Track
hu: Fókusz áthelyezése az &utolsó sávra

en: Move Focus to P&revious and Select
hu: Fókusz áthelyezése az e&lőzőre és kijelölés

en: Move Focus to N&ext and Select
hu: Fókusz áthelyezése a kö&vetkezőre és kijelölés

en: &Toggle Focused Track
hu: &Kiválasztott sáv be- és kikapcsolása

en: Toggle Focuse&d Track
hu: Ki&választott sáv be- és kikapcsolása

en: Uncategorized
hu: Kategorizálatlan

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
hu: Az Audacity újraindítása után napló kerül rögzítésre.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
hu: Az Audacity újraindítása után nem naplózunk.

en: &Repeat %s
hu: &Ismétlés %s

en: Plugin %d to %d
hu: Bővítmény %d -> %d

en: Plugin Manager
hu: Bővítménykezelő

en: Repeat Last Generator
hu: Utolsó előállító ismétlése

en: Effe&ct
hu: &Hatás

en: Add Realtime Effects
hu: Valósidejű hatások hozzáadása

en: Repeat Last Effect
hu: Utolsó hatás ismétlése

en: &Analyze
hu: E&lemzés

en: Repeat Last Analyzer
hu: Utolsó elemző ismétlése

en: T&ools
hu: Esz&közök

en: Repeat Last Tool
hu: Utolsó eszköz ismétlése

en: &Macro Manager
hu: &Makrók kezelése

en: &Apply Macro
hu: Makró &alkalmazása

en: Palette...
hu: Paletta...

en: Reset &Configuration
hu: Konfiguráció &törlése

en: &Screenshot...
hu: &Képernyőkép...

en: &Run Benchmark...
hu: &Teljesítményteszt futtatása…

en: Simulate Recording Errors
hu: Felvételi hibák szimulálása

en: Detect Upstream Dropouts
hu: Az upstream kiesések észlelése

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
hu: Napló írása

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
hu: Szkriptek I

en: Select Time...
hu: Idő kiválasztás…

en: Select Frequencies...
hu: Frekvenciák kiválasztása...

en: Select Tracks...
hu: Sávok kiválasztása…

en: Set Track Status...
hu: Sávállapot beállítása...

en: Set Track Audio...
hu: Hangsáv beállítása...

en: Set Track Visuals...
hu: Sávmegjelenítők beállítása...

en: Get Preference...
hu: Beállítások értékei…

en: Set Preference...
hu: Beállítások módosítása…

en: Set Clip...
hu: Csipesz beállítása...

en: Set Envelope...
hu: Burkolat beállítása...

en: Set Label...
hu: Címkék módosítása…

en: Set Project...
hu: Projekt módosítása...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
hu: Szkriptek II

en: Set Track...
hu: Sáv beállítása...

en: Get Info...
hu: Info beszerzése…

en: Message...
hu: Üzenet...

en: Help...
hu: Súgó...

en: Open Project...
hu: Projekt megnyitása...

en: Save Project...
hu: Projekt mentése...

en: Move Mouse...
hu: Egér mozgása...

en: Compare Audio...
hu: Hang összehaonlítása…

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
hu: Képernyőkép (rövid formátumú)…

en: Set Left Selection Boundary
hu: Kijelölés baloldali határának beállítása

en: Set Right Selection Boundary
hu: Kijelölés jobboldali határának beállítása

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
hu: Ki&jelölés

en: &None
hu: &Semmi

en: Select None
hu: Semmi kijelölés

en: &Tracks
hu: Sá&vok

en: In All &Tracks
hu: Minden &sávban

en: In All &Sync-Locked Tracks
hu: Az összes &szinkronzárolt sávban

en: Select Sync-Locked
hu: Szinkronzároltak kiválasztása

en: R&egion
hu: T&erület

en: &Left at Playback Position
hu: Lejátszás pozíciójától &balra

en: Set Selection Left at Play Position
hu: Kijelölés bal széle a lejátszáshoz

en: &Right at Playback Position
hu: Lejátszás pozíciójától j&obbra

en: Set Selection Right at Play Position
hu: Kijelölés jobb széle a lejátszáshoz

en: Track &Start to Cursor
hu: Sáv eleje a &kurzorihoz

en: Select Track Start to Cursor
hu: Kijelölt sáv eleje a kurzorhoz

en: Cursor to Track &End
hu: Kurzortól a sáv &végéig

en: Select Cursor to Track End
hu: Kijelölés kurzortól a sáv végéig

en: Track Start to En&d
hu: Sáv eleje a &végéhez

en: Select Track Start to End
hu: Kijelölt sáv eleje a végére

en: S&tore Selection
hu: Kijelölés &tárolása

en: Retrieve Selectio&n
hu: Kijelölés &visszahozása

en: S&pectral
hu: Sp&ektrális

en: To&ggle Spectral Selection
hu: &Spektrális kijelölés átváltása

en: Next &Higher Peak Frequency
hu: Következő &magasabb csúcsfrekvencia

en: Next &Lower Peak Frequency
hu: Következő &alacsonyabb csúcsfrekvencia

en: Cursor to Stored &Cursor Position
hu: Kurzortól a tárolt &kurzorpozícióig

en: Select Cursor to Stored
hu: Kijelölés kurzortól a tároltig

en: Store Cursor Pos&ition
hu: K&urzorpozíció eltárolása

en: At &Zero Crossings
hu: &Nulla átmenetekig

en: Select Zero Crossing
hu: Nulla átmenet kijelölése

en: &Selection
hu: Ki&jelölés

en: Snap-To &Off
hu: Illesztés &kikapcsolása

en: Snap-To &Nearest
hu: Illesztés a &legközelebbihez

en: Snap-To &Prior
hu: Illesztés az &előzőhöz

en: Selection to &Start
hu: Kijelölés a &elejéig

en: Selection to En&d
hu: Kijelölés a &végéig

en: Selection Extend &Left
hu: Kijelölés bővítése &balra

en: Selection Extend &Right
hu: Kijelölés bővítése &jobbra

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
hu: &Balra kijelölés beállítása (vagy kiterjesztése)

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
hu: &Jobbra kijelölés beállítása (vagy kiterjesztése)

en: Selection Contract L&eft
hu: Kijelölés összehúzása b&alra

en: Selection Contract R&ight
hu: Kijelölés összehúzása j&obbra

en: &Cursor to
hu: &Kurzor ide

en: Selection Star&t
hu: Kijelölés &kezdete

en: Cursor to Selection Start
hu: Ugrás a kijelölés elejéhez

en: Selection En&d
hu: K&ijelölés vége

en: Cursor to Selection End
hu: Ugrás a kijelölés végéhez

en: Track &Start
hu: Sáv &eleje

en: Cursor to Track Start
hu: Kurzor a sáv elejére

en: Track &End
hu: Sáv &vége

en: Cursor to Track End
hu: Kurzor a sáv végére

en: &Project Start
hu: &Projekt eleje

en: Cursor to Project Start
hu: Kurzor a projekt elejére

en: Project E&nd
hu: Projektek &vége

en: Cursor to Project End
hu: Kurzor a projekt végére

en: &Cursor
hu: &Kurzor

en: Cursor &Left
hu: Kurzor &balra

en: Cursor &Right
hu: Kurzor &jobbra

en: Cursor Sh&ort Jump Left
hu: Rövid k&urzorugrás balra

en: Cursor Shor&t Jump Right
hu: Rövid ku&rzorugrás jobbra

en: Cursor Long J&ump Left
hu: Hosszú kurzorugrás b&alra

en: Cursor Long Ju&mp Right
hu: Hosszú kurzorugrás j&obbra

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
hu: &Tekerés

en: Short Seek &Left During Playback
hu: Kis tekerés &balra a lejátszás alatt

en: Short Seek &Right During Playback
hu: Kis tekerés &jobbra a lejátszás alatt

en: Long Seek Le&ft During Playback
hu: Nagy tekerés &balra a lejátszás alatt

en: Long Seek Rig&ht During Playback
hu: Nagy tekerés &jobbra a lejátszás alatt

en: &Toolbars
hu: Esz&köztárak

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
hu: Eszköztár&ak visszaállítása

en: Mix
hu: Összekeverés

en: Rendered all audio in track '%s'
hu: Minden hang megjelenítése a(z) '%s' sávból

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
hu: %d sáv keverve és renderelve egy új sztereósávba

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
hu: %d sáv keverve és renderelve egy új monósávba

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
hu: Balanszolt hangsáv(ok)

en: Pan Track
hu: Sáv balanszolása

en: Start to &Zero
hu: Kezdettől &nulláig

en: Start to &Cursor/Selection Start
hu: Kezdettől a &kurzorig/kijelölés kezdetéig

en: Start to Selection &End
hu: Kez&dettől a kijelölés végéig

en: End to Cu&rsor/Selection Start
hu: Végétől a k&urzorig/kijelölés kezdetéig

en: End to Selection En&d
hu: Vége a k&ijelölés végéhez

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
hu: Eleje igazítva/mozgatás zéróhoz

en: Aligned start to zero
hu: Eleje nullához igazítása

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
hu: Eleje igazítása/mozgatása

en: Align Start
hu: Eleje mozgatása

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
hu: Eleje igazítva/mozgatva a kurzor/kijelölés elejéhez

en: Aligned start to cursor/selection start
hu: Eleje igazítva a kurzor/kijelölés elejéhez

en: Aligned/Moved start to selection end
hu: Eleje igazítva/mozgatva a kurzor/kijelölés végéhez

en: Aligned start to selection end
hu: Eleje igazítva a kijelölés végéhez

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
hu: Vége igazítva/mozgatva a kurzor/kijelölés elejéhez

en: Aligned end to cursor/selection start
hu: Vége igazítva a kurzor/kijelölés elejéhez

en: Align/Move End
hu: Vége igazítása/mozgatása

en: Align End
hu: Vége igazítása

en: Aligned/Moved end to selection end
hu: Vége igazítva/mozgatva a kijelölés végéhez

en: Aligned end to selection end
hu: Vége igazítva a kijelölés végéhez

en: Aligned/Moved end to end
hu: Vége igazítva/mozgatva a végéhez

en: Aligned end to end
hu: Vége igazítva a végéhez

en: Align/Move End to End
hu: Vége igazítása/mozgatás a végéhez

en: Align End to End
hu: Vége igazítása a végéhez

en: Aligned/Moved together
hu: Együtt igazítva/mozgatva

en: Aligned together
hu: Együtt igazítva

en: Align/Move Together
hu: Együtt igazítás/mozgatás

en: Align Together
hu: Együtt igazítás

en: Synchronize MIDI with Audio
hu: MIDI szinkronizálása a hanggal

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
hu: MIDI- és hangsávok szinkronizálása

en: Adjusted gain
hu: Erősítés beállítva

en: Adjusted Pan
hu: Görgetés beállítva

en: New sample rate (Hz):
hu: Új mintavételezési gyakoriság (Hz):

en: The entered value is invalid
hu: A megadott érték érvénytelen

en: Resampling track %d
hu: %d. sáv újramintavételezése

en: Resampled audio track(s)
hu: Hangsáv(ok) újramintavételezve

en: Resample Track
hu: Sáv újramintavételezése

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
hu: Válassz legalább egy hang- és egy MIDI-sávot.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
hu: Az igazítás befejeződött: MIDI %.2f másodperctől %.2f másodpercig, hang %.2f másodperctől %.2f másodpercig.

en: Sync MIDI with Audio
hu: MIDI szinkronizálása a hanggal

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
hu: Igazítási hiba: a bemenet túl rövid: MIDI %.2f másodperctől %.2f másodpercig, hang %.2f másodperctől %.2f másodpercig.

en: Internal error reported by alignment process.
hu: Az igazítási folyamat belső hibát jelentett.

en: Tracks sorted by time
hu: Idő szerint rendezett sávok

en: Sort by Time
hu: Rendezés idő szerint

en: Tracks sorted by name
hu: Név szerint rendezett sávok

en: Sort by Name
hu: Rendezés név szerint

en: Can't delete track with active audio
hu: Aktív hanggal rendelkező sáv nem törölhető

en: Add &New
hu: Új &hozzáadása

en: Mi&x
hu: Össze&keverés

en: Mix Stereo Down to &Mono
hu: Összekeverés sztereóra vagy &monóra

en: Mi&x and Render
hu: Össze&keverés és renderelés

en: Mix and Render to Ne&w Track
hu: Össze&keverés és renderelés új sávba

en: &Resample...
hu: Újra&mintavételezés…

en: Remo&ve Tracks
hu: Sávok &eltávolítása

en: M&ute/Unmute
hu: &Némítás/visszahangosítás

en: &Mute All Tracks
hu: Minden sáv el&némítása

en: &Unmute All Tracks
hu: Minden sáv &visszahangosítása

en: Mut&e Tracks
hu: Sávok el&némítása

en: U&nmute Tracks
hu: Sávok &visszahangosítása

en: &Pan
hu: &Balansz

en: &Left
hu: &Balra

en: Pan Left
hu: Balansz balra

en: &Right
hu: &Jobbra

en: Pan Right
hu: Balansz jobbra

en: &Center
hu: &Középra

en: Pan Center
hu: Balansz középre

en: &Align Tracks
hu: Sáv&ok igazítása

en: &Align End to End
hu: &Vége igazítása a végéhez

en: Align &Together
hu: &Egymáshoz igazítás

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
hu: &Kijelölés mozgatása a sávokkal (be/ki)

en: Move Sele&ction and Tracks
hu: Kijelölés és sávok &mozgatása

en: S&ort Tracks
hu: Sávok &rendezése

en: By &Start Time
hu: &kezdési idő szerint

en: By &Name
hu: &név szerint

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
hu: Sávok szinkron&zárolása (be/ki)

en: &Track
hu: Sá&v

en: Change P&an on Focused Track...
hu: A fókuszált sáv &görgetésének módosítása...

en: Pan &Left on Focused Track
hu: A kiválasztott sáv balansza &balra

en: Pan &Right on Focused Track
hu: Balansz &jobbra a fókuszált sávon

en: Change Gai&n on Focused Track...
hu: A fókuszált sáv &hangerejének módosítása...

en: &Increase Gain on Focused Track
hu: A fókuszált sáv hangerejének &növelése

en: &Decrease Gain on Focused Track
hu: A fókuszált sáv hangerejének &csökkentése

en: Op&en Menu on Focused Track...
hu: A fókuszált sáv menüjének meg&nyitása...

en: M&ute/Unmute Focused Track
hu: A főkusz sáv némítása/visszahangosítása

en: &Solo/Unsolo Focused Track
hu: A fókuszált sáv &szólóra/nem szólóra állítása

en: &Close Focused Track
hu: Fókuszált sáv &bezárása

en: Move Focused Track U&p
hu: Kiválasztott sáv mozgatása &fel

en: Move Focused Track Do&wn
hu: Kiválasztott sáv mozgatása &le

en: Move Focused Track to T&op
hu: Kiválasztott sáv mozgatása a &tetejére

en: Move Focused Track to &Bottom
hu: Kiválasztott sáv mozgatása az &aljára

en: no label track
hu: nincs címkesáv

en: no label track at or below focused track
hu: nincs címkesáv a kiválasztott sávnál vagy alatta

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
hu: %s %d / %d

en: no labels in label track
hu: nincsenek címkék a címkesávban

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
hu: Hurok &eleje

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
hu: Hurok &vége

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
hu: Az időzített felvétel nem használható egynél több nyitott projekttel.
    
    Zárja be a további projekteket, és próbálja újra.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
hu: Az időzített felvétel nem használható, mivel mentetlen változtatásai vannak.
    
    Mentse el vagy zárja be ezt a projektet, és próbálja újra.

en: Please select in a mono track.
hu: Válassz egy monó hangsávot.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
hu: Válassz egy sztereó vagy két monó hangsávot.

en: Please select at least %d channels.
hu: Válassz legalább %d csatornát.

en: Please select a time within a clip.
hu: Válassz egy időt a klipen belül.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
hu: Á&tvitel

en: Pl&aying
hu: Le&játszás

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
hu: &Lejátszás/leállítás

en: Play/Stop and &Set Cursor
hu: Lejátszás/leállítás és &kurzor beállítása

en: Play &Once/Stop
hu: &Lejátszás/leállítás

en: &Pause
hu: &Szünet

en: &Recording
hu: &Felvétel

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
hu: &Felvétel

en: &Append Record
hu: Felvétel &hozzáfűzése

en: Record &New Track
hu: Sáv &felvétele

en: &Timer Record...
hu: &Időzített felvétel…

en: Punch and Rol&l Record
hu: &Felvétel ütése és tekerése

en: &Looping
hu: &Hurok létrehozása

en: &Clear Loop
hu: &Hurok törlése

en: &Set Loop to Selection
hu: &Hurok a kijelöléshez

en: R&escan Audio Devices
hu: Ha&ngeszközök újralekérdezése

en: Transport &Options
hu: Átvitel &beállításai

en: Sound Activation Le&vel...
hu: H&ang aktiválási szint…

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
hu: &Hangvezérelt felvétel (be/ki)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
hu: Rögzített lejátszó-/felvevő&fej (be/ki)

en: &Overdub (on/off)
hu: &Rákeverés (be/ki)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
hu: S&zoftveres átjátszás (be/ki)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
hu: Auto&matikus felvételiszint-szabályozás (be/ki)

en: T&ransport
hu: Á&tvitel

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
hu: Lejátszás &egyszer

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
hu: &Megállítás

en: Play &One Second
hu: &Egy másodperc lejátszása

en: Play to &Selection
hu: Lejátszás a &kijelölésig

en: Play &Before Selection Start
hu: Lejátszás a kijelölés k&ezdete előtt

en: Play Af&ter Selection Start
hu: Lejátszás a kijelölés &kezdete után

en: Play Be&fore Selection End
hu: Lejátszás a kijelölés vé&ge előtt

en: Play Aft&er Selection End
hu: Lejátszás a kijelölés &vége után

en: Play Before a&nd After Selection Start
hu: Lejátszás a kijelölés ele&je előtt és után

en: Play Before an&d After Selection End
hu: Lejátszás a kijelölés vé&ge előtt és után

en: Play C&ut Preview
hu: &Kivágás előnézeti lejátszása

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
hu: Lejátszás adott sebességgel

en: Play-at-Speed &Once
hu: Lejátszás adott sebességgel e&gyszer

en: Play C&ut Preview-at-Speed
hu: Ki&vágás előnézetének lejátszása adott sebességgel

en: Ad&just Playback Speed...
hu: Lejátszási &sebesség igazítása...

en: &Increase Playback Speed
hu: Lejátszási sebesség &növelése

en: &Decrease Playback Speed
hu: Lejátszási sebesség &csökkentése

en: Move to Pre&vious Label
hu: Áthelyezés az &előző címkéhez

en: Move to Ne&xt Label
hu: Áthelyezés a &következő címkéhez

en: &View
hu: &Nézet

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
hu: &Nagyítás

en: Zoom &In
hu: &Nagyítás

en: Zoom &Normal
hu: N&ormál méret

en: Zoom &Out
hu: &Kicsinyítés

en: &Zoom to Selection
hu: N&agyítás a kijelölésre

en: Zoom &Toggle
hu: &Nagyítás váltása

en: Advanced &Vertical Zooming
hu: Fejlett &függőleges nagyítás

en: T&rack Size
hu: Sáv mérete

en: &Fit to Width
hu: &Szélességhez igazítás

en: Fit to &Height
hu: &Magassághoz igazítás

en: &Collapse All Tracks
hu: Minden sáv össze&csukása

en: E&xpand Collapsed Tracks
hu: Összecsukott sávok &kinyitása

en: Sk&ip to
hu: Ki&hagyás idáig

en: Selection Sta&rt
hu: Kijelölés &kezdete

en: Skip to Selection Start
hu: Kihagyás a kijelölés &elejéig

en: Skip to Selection End
hu: Kihagyás a kijelölés &végéig

en: &Extra Menus (on/off)
hu: &Extra menük (be/ki)

en: Track &Name (on/off)
hu: Sáv &neve (be/ki)

en: &Show Clipping (on/off)
hu: &Levágás megjelenítése (be/ki)

en: &Window
hu: &Ablak

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
hu: &Minimalizálás

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
hu: Összes &előtérbe hozása

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
hu: Összes projekt minimalizálása

en: Preferences for Application
hu: Alkalmazás beállításai

note: i18n-hint: Title for the update notifications panel in the preferences dialog.
en: Update notifications
hu: Értesítések frissítése

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
hu: &Frissítések keresése

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
hu: A frissítések kereséséhez internetelérés szükséges. A személyes adataid védelme érdekében az Audacity nem tárol semmilyen ilyen jellegű adatot.

en: Batch
hu: Köteg

en: Preferences for Batch
hu: Kötegelő beállítása

en: Behaviors
hu: Viselkedések

en: &Don't apply effects in batch mode
hu: &Ne alkalmazzon hatásokat kötegelt módban

en: Devices
hu: Eszközök

en: Preferences for Device
hu: Eszköz beállításai

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
hu: Interfész

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
hu: &Kiszolgáló:

en: Using:
hu: Használja:

en: Playback
hu: Lejátszás

en: &Device:
hu: &Eszköz:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
hu: Felvétel

en: De&vice:
hu: Esz&köz:

en: Cha&nnels:
hu: &Csatornák:

en: Latency
hu: Késleltetés

en: milliseconds
hu: ezredmásodperc

en: &Buffer length:
hu: &Pufferméret:

en: &Latency compensation:
hu: &Késleltetési kompenzáció:

en: No audio interfaces
hu: Nincsenek hanginterfészek

en: No devices found
hu: Nem találhatók eszközök

en: 1 (Mono)
hu: 1 (monó)

en: 2 (Stereo)
hu: 2 (sztereó)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
hu: Mappák

en: Preferences for Directories
hu: Mappák beállításai

en: Default directories
hu: Alapértelmezett mappák

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
hu: Hagyj üresen egy mezőt az adott művelethez utoljára használt mappába lépéshez.
    Tölts ki egy mezőt mindig az adott művelethez tartozó mappába lépéshez.

en: O&pen:
hu: Meg&nyitás:

en: &Browse...
hu: &Tallózás…

en: S&ave:
hu: &Mentése:

en: B&rowse...
hu: T&allózás…

en: &Import:
hu: &Importálás:

en: Br&owse...
hu: Ta&llózás…

en: &Export:
hu: &Exportálás:

en: Bro&wse...
hu: Talló&zás…

en: &Macro output:
hu: Makró &kimenete:

en: Temporary files directory
hu: Ideiglenes fájlok mappája

en: &Location:
hu: &Hely:

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
hu: Az ideiglenes fájlok mappája nem lehet FAT meghajtón.

en: Brow&se...
hu: &Tallózás…

en: &Free Space:
hu: &Szabad hely:

en: Choose a location to place the temporary directory
hu: Válassz egy helyet az ideiglenes mappának

en: Cannot set the preference.
hu: A beállítás nem sikerült.

en: unavailable - above location doesn't exist
hu: nem érhető el - a fenti hely nem létezik

en: Choose a location
hu: Válassz egy helyet

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
hu: 
    '%s' mappa nem létezik. Létrehozod?

en: Directory creation failed.
hu: Mappa létrehozása sikertelen.

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
hu: '%s' mappa nem megfelelő (veszélyben van, hogy kitakarítják)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
hu: 'Ideiglenes mappa' nem állítható be.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
hu: 'Ideiglenes fájlok' mappája nem állítható be.

en: Directory %s is not writable
hu: %s könyvtár nem írható

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
hu: Az ideiglenes könyvtár megváltoztatása az Audacity újraindításakor lép életbe

en: Temp Directory Update
hu: Ideiglenes könyvtár frissítés

en: 'Open' directory cannot be set.
hu: 'Megnyitás' mappája nem állítható be.

en: 'Save' directory cannot be set.
hu: 'Mentés' mappája nem állítható be.

en: 'Import' directory cannot be set.
hu: 'Importálás' mappája nem állítható be.

en: 'Export' directory cannot be set.
hu: 'Exportálás' mappája nem állítható be.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
hu: 'Makrókimenet' mappája nem állítható be.

en: Preferences for Effects
hu: Hatások beállításai

en: Sorted by Effect Name
hu: Hatásnév szerint rendezve

en: Sorted by Publisher and Effect Name
hu: Kiadó és hatásnév szerint rendezve

en: Sorted by Type and Effect Name
hu: Típus és hatásnév szerint rendezve

en: Grouped by Publisher
hu: Kiadó szerint csoportosítva

en: Grouped by Type
hu: Típus szerint csoportosítva

en: Default
hu: Alapbeállítások

en: Enable Effects
hu: Hatások engedélyezése

en: Effect Options
hu: Hatás beállításai

en: S&ort or Group:
hu: &Rendezés vagy csoportosítás:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
hu: Hatások &maximális száma csoportonként (0 = kikapcsolás):

en: Instruction Set
hu: Utasításkészlet

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
hu: SSE/SSE2/…/AVX &használata

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
hu: Bővített importálás

en: Preferences for ExtImport
hu: ExtImport tujaldonságai

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
hu: &Szűrő használatának kísérlete először a fájlmegnyitás párbeszédablakban

en: Rules to choose import filters
hu: Szabályok az importszűrők kiválasztásához

en: File extensions
hu: Fájlkiterjesztések

en: Mime-types
hu: MIME-típusok

en: Importer order
hu: Importáló sorrend

en: Move rule &up
hu: Szabály mozgatása &fel

en: Move rule &down
hu: Szabály mozgatása &le

en: Move f&ilter up
hu: Szűrő &mozgatása fel

en: Move &filter down
hu: Szűrő m&ozgatása le

en: &Add new rule
hu: Új szabály &hozzáadása

en: De&lete selected rule
hu: Kijelölt szabály &törlése

en: Unused filters:
hu: Nem használt szűrők:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
hu: Üres karakterek (szóközök, új sorok, tabulátorok vagy soremelés) vannak az elemek egyikében. Ezek valószínűleg tönkreteszik a mintaillesztést. Hacsak nem tudja, hogy mit tesz, javasolt az üres karaktereket törölni. Szeretné, hogy az Audacity törölje az üres karaktereket?

en: Spaces detected
hu: Sóközök találhatók

en: Do you really want to delete selected rule?
hu: Valóban törölni szeretné a kijelölt szabályt?

en: Rule deletion confirmation
hu: Szabálytörlés megerősítése

en: Ext Import
hu: Bővített importálás

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
hu: Felhasználói felület

en: Preferences for GUI
hu: GUI beállításai

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
hu: -36 dB (szűk tartomány a nagy amplitúdójú szerkesztéshez)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
hu: -48 dB (8 bites minták PCM tartománya)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
hu: -60 dB (10 bites minták PCM tartománya)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
hu: -72 dB (12 bites minták PCM tartománya)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
hu: -84 dB (14 bites minták PCM tartománya)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
hu: -96 dB (16 bites minták PCM tartománya)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
hu: -120 dB (az emberi hallás becsült korlátja)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
hu: -145 dB (24 bites minták PCM tartománya)

en: Local
hu: Helyi

en: From Internet
hu: Az Internetről

en: Display
hu: Megjelenítés

en: &Language:
hu: &Nyelv:

en: Th&eme:
hu: &Téma:

en: Meter dB &range:
hu: Mérő dB &tartománya:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
hu: 'Hogyan kaphatsz &segítséget' megjelenítése induláskor

en: Show e&xtra menus
hu: E&xtra menük megjelenítése

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
hu: Alternatív &stílus megjelenítése (Mac vs PC)

en: &Beep on completion of longer activities
hu: &Rendszerhang a hosszabb tevékenységek befejezésekor

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
hu: Címkék meg&tartása, ha a kijelölés egy címkéhez illeszkedik

en: B&lend system and Audacity theme
hu: Rendszer és Audacity téma &egyvelege

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
hu: Legtöbbször balról jobbra haladó elrendezést használj RTL (jobbról-balra) nyelvek esetén

en: Never use comma as decimal point
hu: Soha nem használj vesszőt tizedespontként

en: Show Timeline Tooltips
hu: Idővonal buboréksúgók megjelenítése

en: Show Scrub Ruler
hu: Változó sebességű lejátszás vonalzó megjelenítése

en: Language "%s" is unknown
hu: A(z) "%s" nyelv ismeretlen

en: Import / Export
hu: Importálás / exportálás

en: Preferences for ImportExport
hu: ImpoerExport tulajdonságai

en: &Mix down to Stereo or Mono
hu: &Összekeverés sztereóra vagy monóra

en: &Use Advanced Mixing Options
hu: &Speciális keverési beállítások használata

en: S&tandard
hu: &Szabványos

en: E&xtended (with frequency ranges)
hu: &Bővített (frekvenciatartományokkal)

en: &Seconds
hu: &másodperc

en: &Beats
hu: Ü&temek

en: When exporting tracks to an audio file
hu: Sávok exportálásakor egy hangfájlba

en: S&how Metadata Tags editor before export
hu: Metaadatcímke-szerkesztő &megjelenítése az exportálás előtt

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
hu: Üres terület &mellőzése az elején

en: Exported Label Style:
hu: Exportált címkestílusok:

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
hu: Exportált Allegro (.gro) fájlok időmegtakarítás mint:

en: IMPORT EXPORT
hu: IMPORTÁLÁS EXPORTÁLÁS

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Preferences for KeyConfig
hu: BillKonf beállításai

en: Keyboard preferences currently unavailable.
hu: A billentyűzet-beállítások jelenleg nem érhetők el.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
hu: Új projekt megnyitása a gyorsbillentyűk módosításához.

en: &Hotkey:
hu: &Gyorsbillentyű:

en: &Tree
hu: &Fa

en: &Name
hu: &Név

en: &Key
hu: &Kulcs

en: Key Bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: View by:
hu: Nézet:

en: View by tree
hu: Fa szerinti nézet

en: View by name
hu: Név szerinti nézet

en: View by key
hu: Kulcs szerinti nézet

en: Searc&h:
hu: Ker&esés:

en: Bindings
hu: Kötések

en: Short cut
hu: Gyorsbillentyű

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
hu: &Beállítás

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
hu: Megjegyzés: A Cmd+Q lenyomásával ki fog lépni. Minden egyéb billentyű érvényes.

en: &Import...
hu: &Importálás…

en: &Defaults
hu: &Alapértékek

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
hu: 
       *   "%s"  (mert '%s' gyorsbillentyűt "%s" használja)

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
hu: Válassz egy Audacity gyorsbillentyűket tartalmazó XML-fájlt…

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
hu: Hiba a gyorsbillentyűk importálásakor

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
hu: A parancsikonokat tartalmazó fájl illegális parancsikon-másolatokat tartalmaz a következőhöz: "%s" és "%s".
    Semmit sem importáltunk.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
hu: %d gyorsbillentyű betöltve

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
hu: 
    Az következő parancsok nincsenek az import fájlban, de gyorsbillentyűjüket eltávolították, mert új gyorsbillentyűkkel ütköznek:

en: Loading Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk betöltése

en: Export Keyboard Shortcuts As:
hu: Gyorsbillentyűk exportálása másként:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
hu: Hiba a gyorsbillentyűk exportálásakor

en: You may not assign a key to this entry
hu: Ehhez a bejegyzéshez nem rendelhet hozzá billentyűt

en: You must select a binding before assigning a shortcut
hu: Ki kell választania egy kötést a gyorsbillentyű hozzárendelése előtt

en: 
    
    	 and
hu: 
    
    	 és

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
hu: "%s" gyorsbillentyű már hozzá van rendelve ehhez:
    
    	%s
    
    Kattints az OK gombra a gyorsbillentyű
    
    	%s
    
    hozzárendeléséhez inkább. Egyébként kattints a Mégse gombra.

en: Key Config
hu: Billentyűkonfiguráció

en: Preferences for Library
hu: Könyvtár beállításai

en: LAME MP3 Export Library
hu: LAME MP3 exportálási programkönyvtár

en: MP3 Library Version:
hu: MP3 programkönyvtár verzió:

en: FFmpeg Import/Export Library
hu: FFmpeg importálási / exportálási programkönyvtár

en: No compatible FFmpeg library was found
hu: Nem található megfelelő FFmpeg programkönyvtár

en: FFmpeg support is not compiled in
hu: Az FFmpeg támogatás nincs belefordítva

en: FFmpeg Library Version:
hu: FFmpeg programkönyvtár verzió:

en: FFmpeg Library:
hu: FFmpeg programkönyvtár:

en: Loca&te...
hu: K&eresés…

en: Dow&nload
hu: Le&töltés

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
hu: Az Audacity automatikusan felismerte a megfelelő FFmpeg programkönyvtárakat.
    Ennek ellenére szeretné azokat kézzel megkeresni?

en: Success
hu: Siker

en: Library
hu: Programkönyvtár

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
hu: MIDI-eszközök

en: Preferences for MidiIO
hu: MidiIO beállításai

en: No MIDI interfaces
hu: Nincsenek MIDI-csatolók

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
hu: Felhasználói felület

en: Using: PortMidi
hu: Használat: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
hu: MIDI-szintetizátor késleltetés (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
hu: A MIDI-szintetizátor késleltetésnek egész számnak kell lennie

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
hu: Modulok

en: Preferences for Module
hu: Modul beállításai

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
hu: Ezek kísérleti modulok. Csak akkor engedélyezd ezeket, ha elolvastad az Audacity kézikönyvét,
    és tudod, hogy mit teszel.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
hu:  A 'Kérdés' azt jelenti, hogy az Audacity minden indításkor meg fogja kérdezni, hogy betöltse-e a modult.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
hu:  A 'Sikertelen' azt jelenti, hogy az Audacity úgy gondolja, hogy a modul elromlott és nem fogja futtatni.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'New' means no choice has been made yet.
hu:  Az 'Új' azt jelenti, hogy még nem történt választás.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
hu: Ezen beállítások változtatásai csak az Audacity következő indításakor lépnek életbe.

en: Ask
hu: Kérdés

en: Failed
hu: Sikertelen

en: No modules were found
hu: Nem találhatók modulok

en: Module
hu: Modul

en: Mouse
hu: Egér

en: Preferences for Mouse
hu: Egér beállításai

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
hu: Egérkötések (alapértelmezett értékek, nem módosíthatók)

en: Tool
hu: Eszköz

en: Command Action
hu: Parancsművelet

en: Buttons
hu: Gombok

en: Left-Click
hu: Bal kattintás

en: Set Selection Point
hu: Kijelölési pont beállítása

en: Left-Drag
hu: Bal húzás

en: Set Selection Range
hu: Kijelölési tartomány beállítása

en: Shift-Left-Click
hu: Shift + bal kattintás

en: Extend Selection Range
hu: Kijelölési tartomány bővítése

en: Left-Double-Click
hu: Dupla bal kattintás

en: Select Clip or Entire Track
hu: Klip vagy az egész sáv kijelölése

en: Wheel-Rotate
hu: Egérgörgő

en: Change scrub speed
hu: Súrolási sebesség módosítása

en: Zoom in on Point
hu: Nagyítás egy pontra

en: Zoom in on a Range
hu: Nagyítás egy tartományra

en: same as right-drag
hu: ugyanaz, mint jobb húzás

en: Right-Click
hu: Jobb kattintás

en: Zoom out one step
hu: Kicsinyítés egy lépéssel

en: Right-Drag
hu: Jobb húzás

en: same as left-drag
hu: ugyanaz, mint bal húzás

en: Shift-Drag
hu: Shift + húzás

en: Zoom out on a Range
hu: Kicsinyítés egy területen

en: Middle-Click
hu: Középső kattintás

en: Zoom default
hu: Alapértelmezett nagyítás

en: Move clip left/right or between tracks
hu: Klip áthelyezés balra/jobbra, illetve a sávok között

en: Shift-Left-Drag
hu: Shift + bal húzás

en: Move all clips in track left/right
hu: Az összes klip áthelyezése a sávban balra/jobbra

en: -Left-Drag
hu: -Bal húzás

en: Move clip up/down between tracks
hu: Klip áthelyezése fel/le a sávok között

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
hu: Erősítési burkológörbe megváltoztatása

en: Pencil
hu: Ceruza

en: Change Sample
hu: Minta változtatása

en: Alt-Left-Click
hu: Alt + bal kattintás

en: Smooth at Sample
hu: Simítás a mintánál

en: Change Several Samples
hu: Több minta megváltoztatása

en: Change ONE Sample only
hu: Csak EGY minta változtatása

en: Multi
hu: Több

en: same as select tool
hu: ugyanaz, mint a kijelölés eszköz

en: same as zoom tool
hu: ugyanaz, mint a nagyítás eszköz

en: Any
hu: Bármely

en: Scroll tracks up or down
hu: Sávok görgetése fel vagy le

en: Shift-Wheel-Rotate
hu: Shift + egérgörgő

en: Scroll waveform
hu: Hullámforma görgetése

en: -Wheel-Rotate
hu: -Egérgörgő

en: Zoom waveform in or out
hu: Hullámforma nagyítása vagy kicsinyítése

en: -Shift-Wheel-Rotate
hu: -Shift-Egérgörgő

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
hu: Hullámforma (dB) tartományának függőleges méretezése

en: Preferences for Playback
hu: Lejátszás beállításai

en: Effects Preview
hu: Hatások előnézete

en: &Length:
hu: &Hosszúság:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
hu: Kivágás előnézete

en: &Before cut region:
hu: Vágás &előtti rész:

en: &After cut region:
hu: Terület kivágása &után:

en: Seek Time when playing
hu: Tekerési idő lejátszáskor

en: &Short period:
hu: &Rövid szakasz:

en: Lo&ng period:
hu: &Hosszú szakasz:

en: &Vari-Speed Play
hu: &Változó sebességű lejátszó

en: &Micro-fades
hu: &Mikró elhalkulás

en: Always scrub un&pinned
hu: Az összes súrlódás fel&oldva

en: Audacity Preferences
hu: Audacity beállítások

en: Category
hu: Kategória

en: Preferences:
hu: Beállítások:

en: Preferences for Quality
hu: Minőség beállításai

en: Other...
hu: Egyéb…

en: Sampling
hu: Mintavételezés

en: Default Sample &Rate:
hu: &Alapértelmezett mintavételezési gyakoriság:

en: Default Sample &Format:
hu: Alapé&rtelmezett mintaformátum:

en: Real-time Conversion
hu: Valósidejű átalakítás

en: Sample Rate Con&verter:
hu: &Mintavételezési gyakoriság átalakító:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
hu: &Szórás:

en: High-quality Conversion
hu: Kiváló minőségű átalakítás

en: Sample Rate Conver&ter:
hu: Mi&ntavételezési gyakoriság átalakító:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
hu: S&zórás:

en: Preferences for Recording
hu: Felvételi beállításai

en: Play &other tracks while recording (overdub)
hu: Más sávok &lejátszása felvétel közben (rájátszás)

en: Use &hardware to play other tracks
hu: &Hardver használata a többi sáv lejátszásához

en: &Software playthrough of input
hu: A kimenet s&zoftveres átjátszás

en: Record on a new track
hu: Felvétel az új sávba

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
hu: Lemorzsolódás észlelése

en: Sound Activated Recording
hu: Hangvezérelt felvétel

en: Le&vel (dB):
hu: &Szint (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
hu: Újonnan felvett sávok elnevezése

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
hu: Vele:

en: Custom Track &Name
hu: Egyéni sáv&név

en: Custom name text
hu: Egyéni név szövege

en: Recorded_Audio
hu: Rögzített_hang

en: &Track Number
hu: &Szám sorszáma

en: System &Date
hu: Rendszer&dátum

en: System T&ime
hu: Rendszer&idő

en: Automated Recording Level Adjustment
hu: Automatikus felvételi szint beállítás

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
hu: Automatikus felvételi szint beállítás engedélyezése.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
hu: Cél csúcs:

en: Within:
hu: Ezen belül:

en: Analysis Time:
hu: Elemzési idő:

en: milliseconds (time of one analysis)
hu: ezredmásodperc (egy elemzés ideje)

en: Number of consecutive analysis:
hu: Egymást követő elemzések száma:

en: 0 means endless
hu: 0 jelentése végtelen

en: Punch and Roll Recording
hu: Ütés és tekercs felvétel

en: Pre-ro&ll:
hu: Elő&zetes:

en: Cross&fade:
hu: &Keresztátmenet:

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
hu: Időszak

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms
en: Color (default)
hu: Szín (alapértelmezett)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
hu: Szín (klasszikus)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
hu: Szükreárnyalatos

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
hu: Fordított szürkeárnyalatos

en: Frequencies
hu: Frekvenciák

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
hu: Áthelyezés

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
hu: Hangmagasság (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
hu: A legnagyobb frekvencia 100 Hz vagy az alatt lehet

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
hu: A legkisebb frekvenciának legalább 0 Hz-nek kell lennie

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
hu: A legkisebb frekvenciának kisebbnek kell lennie a legnagyobb frekvenciánál

en: The range must be at least 1 dB
hu: A tartománynak legalább 1 dB értékűnek kell lennie

en: The frequency gain cannot be negative
hu: A frekvencianövelés nem lehet negatív

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
hu: A frekvencianövelés nem lehet több 60 dB/dec értéknél

en: Spectrogram Settings
hu: Spektrogram beállítások

en: Spectrograms
hu: Spektrogramok

en: Preferences for Spectrum
hu: Spektrum beállításai

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
hu: &Beállítások használata

en: S&cale:
hu: &Skála:

en: Mi&n Frequency (Hz):
hu: Leg&kisebb frekvencia (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
hu: Leg&nagyobb frekvencia (Hz):

en: Colors
hu: Színek

en: &Gain (dB):
hu: Nö&velés (dB):

en: &Range (dB):
hu: &Tartomány (dB):

en: High &boost (dB/dec):
hu: Magas &erősítés (dB/dec):

en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: A&lgorithm:
hu: &Algoritmus:

en: Window &size:
hu: Ablak&méret:

en: 8 - most wideband
hu: 8 - leginkább széles sávú

en: 1024 - default
hu: 10254 - alapérték

en: 32768 - most narrowband
hu: 32768 - leginkább keskeny sávú

en: Window &type:
hu: Ablak&típus:

en: &Zero padding factor:
hu: &Nulla kitöltés tényező:

en: Ena&ble Spectral Selection
hu: Spektrális kijelölés &engedélyezése

en: Show a grid along the &Y-axis
hu: Rács megjelenítése az &Y-tengely mentén

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
hu: FFT Hangjegykeresés

en: Minimum Amplitude (dB):
hu: Legkisebb amplitúdó (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
hu: Hangjegyek legnagyobb száma (1…128):

en: &Find Notes
hu: Hangjegyek &keresése

en: &Quantize Notes
hu: Hangjegyek k&vantálása

en: Global settings
hu: Globális beállítások

en: Ena&ble spectral selection
hu: Spektrális kijelölés &engedélyezése

en: The maximum frequency must be an integer
hu: A legnagyobb frekvenciának egész számnak kell lennie

en: The minimum frequency must be an integer
hu: A legkisebb frekvenciának egész számnak kell lennie

en: The gain must be an integer
hu: A növelésnek egész számnak kell lennie

en: The range must be a positive integer
hu: A tartománynak pozitív egész számnak kell lennie

en: The frequency gain must be an integer
hu: A frekvencianövelésnek egész számnak kell lennie

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
hu: A legkisebb amplitúdónak (dB) egész számnak kell lennie

en: The maximum number of notes must be an integer
hu: A hangjegyek legnagyobb számának egész számnak kell lennie

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
hu: A hangjegyek legnagyobb számának az 1…128 tartományban kell lennie

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
hu: Téma

en: Preferences for Theme
hu: Téma beállításai

en: Info
hu: Információ

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
hu: A témázási lehetőség egy kísérleti funkció.
    
    A kipróbálásához kattints a "Téma-gyorsítótár mentése" gombra, majd
    keresd meg és módosítsd az ImageCacheVxx.png fájlban lévő képeket és
    színeket egy képszerkesztő használatával, például a Gimp programmal.
    
    Kattint a "Téma-gyorsítótár betöltése" gombra a módosított képek és
    színek betöltéséhez az Audacity programba.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
hu: Az egyéni témafájlok mentése és betöltése különálló fájlt használ minden egyes képhez, de egyébként ugyanaz az ötlet.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
hu: Téma-gyorsítótár - képek és színek

en: Save Theme Cache
hu: Téma-gyorsítótár mentése

en: Load Theme Cache
hu: Téma-gyorsítótár betöltése

en: Individual Theme Files
hu: Egyéni témafájlok

en: Save Files
hu: Fájlok mentése

en: Load Files
hu: Fájlok betöltése

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
hu: Sávok viselkedése

en: Preferences for TracksBehaviors
hu: Sávviselkedések beállításai

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Multi-track
hu: Több sávos

en: &Select all audio, if selection required
hu: Ö&sszes audió kiválasztása, ha kiválasztás szükséges

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
hu: Metszés&vonalak engedélyezése

en: Enable &dragging selection edges
hu: Kijelölésszélek húzásának engedélyezése

en: Editing a clip can &move other clips
hu: &Egy klip szerkesztése áthelyezhet más klipeket

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
hu: A "Sávfókusz mozgatása" &körbejár a sávokon

en: &Type to create a label
hu: &Gépelés egy címke létrehozásához

en: Use dialog for the &name of a new label
hu: Új címke &nevéhez párbeszédpanel használata

en: Enable scrolling left of &zero
hu: Görgetés engedélyezése &nullától balra

en: Advanced &vertical zooming
hu: Fejlett &függőleges nagyítás

en: Solo &Button:
hu: Szóló &gomb:

en: Logarithmic (dB)
hu: Logaritmikus (dB)

en: Waveform
hu: Hullámforma

en: Spectrogram
hu: Spektrogram

en: Connect dots
hu: Pontok összekötése

en: Stem plot
hu: Stem ábrázolása

en: Fit to Width
hu: Szélességhez igazítás

en: Zoom to Selection
hu: Nagyítás a kijelölésre

en: Zoom Default
hu: Alapértelmezett nagyítás

en: Minutes
hu: perc

en: Seconds
hu: Másodperc

en: 5ths of Seconds
hu: Minden 5. másodperc

en: 10ths of Seconds
hu: Minden 10. másodperc

en: 20ths of Seconds
hu: Minden 20. másodperc

en: 50ths of Seconds
hu: Minden 50. másodperc

en: 100ths of Seconds
hu: Minden 100. másodperc

en: 500ths of Seconds
hu: Minden 500. másodperc

en: MilliSeconds
hu: Ezredmásodperc

en: Samples
hu: Minták

en: 4 Pixels per Sample
hu: 4 pixel mintánként

en: Max Zoom
hu: Legnagyobb nagyítás

en: Preferences for Tracks
hu: Sávok beállításai

en: Auto-&fit track height
hu: Sáv magasságának automatikus &igazítása

en: Sho&w track name as overlay
hu: Hangsávnév megjelenítése átfedésként

en: Use &half-wave display when collapsed
hu: &Félhullámú kijelző használata összecsukott állapotban

en: &Pinned Recording/Playback head
hu: &Rögzített felvevő- vagy lejátszófej

en: A&uto-scroll if head unpinned
hu: A&utomatikus görgetés, amikor a fej nincs rögzítve

en: Pinned &head position
hu: Rögzített &fej pozíciója

en: Default &view mode:
hu: Alapértelmezett &nézetmód:

en: Default Waveform scale:
hu: Alapértelmezett hullámforma skála:

en: Display &samples:
hu: &Minták megjelenítése:

en: Default audio track &name:
hu: Alapértelmezett hangsáv&név:

en: Zoom Toggle
hu: Nagyítás váltása

en: Preset 1:
hu: Előbeállítás 1:

en: Preset 2:
hu: Előbeállítás 2:

en: Warnings
hu: Figyelmeztetések

en: Preferences for Warnings
hu: Figyelmeztetések beállításai

en: Show Warnings/Prompts for
hu: Figyelmeztetések/Felugrók megjelenítése

en: Saving &projects
hu: &Projektek mentése

en: Saving &empty project
hu: Ü&res projekt mentése

en: Mixing down to &mono during export
hu: Összekeverés &monóra exportálás közben

en: Mixing down to &stereo during export
hu: Összekeverés &sztereóra exportálás közben

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
hu: Összekeverés exportáláskor (&egyéni FFmpeg vagy külső program)

en: Missing file &name extension during export
hu: Hiányzó fájl &név kiterjesztés exportálás közben

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
hu: Hullámformák

en: Preferences for Waveforms
hu: Hullámforma beállításai

en: Waveform dB &range:
hu: Hullámforma dB &tartománya:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
hu: Hangbeállítások

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
hu: &Kiszolgáló

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Playback Device
hu: &Lejátszóeszköz

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Recording Device
hu: &Felvevőeszköz

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: Recording &Channels
hu: Felvételi &csatornák

en: &Audio Settings...
hu: &Hangbeállítások…

en: 1 (Mono) Recording Channel
hu: 1 (monó) felvételi csatorna

en: 2 (Stereo) Recording Channels
hu: 2 (sztereó) felvételi csatorna

en: Audio Settings:
hu: Hangbeállítások:

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
hu: &Hangbeállítások eszköztár

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
hu: Leállítva

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Skip to Start
hu: Kihagyás az elejéig

en: Skip to End
hu: Kihagyás a végéig

en: Play Once
hu: Lejátszás egyszer

en: Record New Track
hu: Új sáv felvétele

en: Append Record
hu: Felvétel hozzáfűzése

en: Select to End
hu: Kijelölés a végéig

en: Select to Start
hu: Kijelölés a kezdetéig

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
hu: %s szüneteltetve.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
hu: Á&tvitel eszköztár

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
hu: Lejátszóeszköz

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
hu: Felvevőeszköz

en: Audio Host
hu: Hanggép

en: Recording Channels
hu: Felvételi csatornák

en: Select Recording Device
hu: Felvevőeszköz kiválasztása

en: Select Playback Device
hu: Lejátszóeszköz kiválasztása

en: Select Audio Host
hu: Hanggép kiválasztása

en: Select Recording Channels
hu: Felvételi csatornák kiválasztása

en: Device information is not available.
hu: Eszközinformáció nem érhető el.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
hu: &Eszköz eszköztár

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Trim audio outside selection
hu: Hang levágása a kijelölésen kívül

en: Silence audio selection
hu: Hangkijelölés némítása

en: Sync-Lock Tracks
hu: Sávok szinkronzárolása

en: Fit selection to width
hu: Kijelölés igazítása az ablakhoz

en: Fit project to width
hu: Projekt igazítása az ablakhoz

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
hu: &Szerkesztés eszköztár

en:  Monitoring
hu:  Megfigyelés

en:  Active
hu:  Aktív

en:  Peak %2.f dB
hu:  Csúcs %2.f dB

en:  Peak %.2f
hu:  Csúcs %.2f

en:  Clipped
hu:  Levágott

en: Combined Meter
hu: Összetett mérő

en: Recording Meter
hu: Felvételmérő

en: Playback Meter
hu: Lejátszásmérő

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
hu: Felvételszint

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
hu: Mérőfelvétel

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
hu: Lejátszásszint

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
hu: Mérőlejátszás

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
hu: &Felvételmérő eszköztár

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
hu: &Lejátszásmérő eszköz

en: Seek
hu: Tekerés

en: Scrub Ruler
hu: Változó sebességű lejátszás vonalzó

en: Scrubbing
hu: Változó sebességű lejátszás

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
hu: Változó sebességű lejátszás leállítása

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
hu: Változó sebességű lejátszás indítása

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
hu: Tekerés leállítása

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
hu: Tekerés indítása

en: Hide Scrub Ruler
hu: Változó sebességű lejátszás vonalzó elrejtése

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
hu: &Változó sebességű lejátszás eszköztár

en: Project Rate (Hz)
hu: Projektfrekvencia (Hz)

en: Snap-To
hu: Illesztés

en: Audio Position
hu: Hangpozíció

en: Start and End of Selection
hu: Kijelölés eleje és vége

en: Start and Length of Selection
hu: Kijelölés eleje és hossza

en: Length and End of Selection
hu: Kijelölés hossza és vége

en: Length and Center of Selection
hu: Kijelölés hossza és közepe

en: Show
hu: Mutat

en: Snap To
hu: Igazítás

en: Length
hu: Hossz

en: Center
hu: Közép

en: Snap Clicks/Selections to %s
hu: Kattintások / kijelölések illesztése ehhez: %s

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
hu: %s - vezetve

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
hu: %s kijelölése. %s nem fog módosulni.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
hu: K&ijelölés eszköztár

en: Center frequency and Width
hu: Középfrekvencia és szélesség

en: Low and High Frequencies
hu: Alacsony és magas frekvenciák

en: Center Frequency
hu: Középfrekvencia

en: Bandwidth
hu: Sávszélesség

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
hu: Spe&ktrális kijelölés eszköztár

en: Time
hu: Idő

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
hu: &Idő eszköztár

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
hu: Audacity %s eszköztár

en: Click and drag to resize toolbar
hu: Kattintás és húzás az eszköztár átméretezéséhez

en: ToolDock
hu: Eszközdokkoló

en: Selection Tool
hu: Kijelölés eszköz

en: Envelope Tool
hu: Burkológörbe eszköz

en: Draw Tool
hu: Rajzeszköz

en: Multi-Tool
hu: Többfunkciós eszköz

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
hu: Es&zközök eszköztár

en: &Selection Tool
hu: &Kijelölés eszköz

en: &Envelope Tool
hu: &Burkológörbe eszköz

en: &Draw Tool
hu: &Rajzeszköz

en: &Multi Tool
hu: &Többfunkciós eszköz

en: &Previous Tool
hu: &Előző eszköz

en: &Next Tool
hu: &Következő eszköz

en: Play at selected speed
hu: Lejátszás a kiválasztott sebességgel

en: Playback Speed
hu: Lejátszási sebesség

en: Play-at-Speed Once
hu: Lejátszás adott sebességgel

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
hu: Lejátszás sebességgel eszköztár

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
hu: Húzd a címkét. A sáv összes címkéjének mozgatásához a Shift nyomva tartás mellett húzd az egeret.

en: Drag one or more label boundaries.
hu: Egy vagy több címkehatár húzása.

en: Drag label boundary.
hu: Címkehatár húzása.

en: Modified Label
hu: Módosított címke

en: Label Edit
hu: Címke módosítása

en: Click to edit label text
hu: Kattintás a címkeszöveg módosításához

en: &Font...
hu: &Betűkészlet…

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
hu: Címkesáv betűkészlete

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
hu: Betűtípus

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
hu: Betűméret

en: Cu&t Label text
hu: Címkeszöveg &kivágása

en: &Copy Label text
hu: Címkeszöveg &másolása

en: &Delete Label
hu: Címke &törlése

en: &Edit Label...
hu: Címkék &szerkesztése…

en: Deleted Label
hu: Törölt címke

en: Edited labels
hu: Címkék szerkesztve

en: New label
hu: Új címke

en: Up &Octave
hu: Egy &oktávval feljebb

en: Down Octa&ve
hu: Egy oktá&vval lejjebb

en: MIDI Device Info
hu: MIDI-eszközök infó

en: &MIDI Device Info...
hu: &MIDI-eszközök infó…

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
hu: Kattintás a függőleges nagyításhoz. Shift + kattintás a kicsinyítéshez. Húzás egy nagyítási terület megadásához.

en: Right-click for menu.
hu: Jobb kattintás a menüért.

en: Zoom Reset
hu: Nagyítás visszaállítása

en: Shift-Right-Click
hu: Shift + jobb kattintás

en: Left-Click/Left-Drag
hu: Bal kattintás/Bal húzás

en: Click and drag to stretch selected region.
hu: Kattintás és húzás a kijelölt terület nyújtásához.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
hu: Jegyzetsáv nyújtása

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
hu: Nyújtás

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
hu: Bal kattintás a kiterjesztéshez, jobb kattintás az eltávolításhoz

en: Left-Click to merge clips
hu: Bal kattintás klipek egyesítéséhez

en: Merged Clips
hu: Egyesített klipek

en: Merge
hu: Egyesítés

en: Expanded Cut Line
hu: Metszésvonal kibővítve

en: Expand
hu: Kibővítés

en: Removed Cut Line
hu: Metszésvonal eltávolítva

en: Click and drag to edit the samples
hu: Kattintás és húzás a minták szerkesztéséhez

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
hu: A Rajzeszköz használatához nagyíts addig, amíg nem látod a különálló mintákat.

en: Moved Samples
hu: Áthelyezett minták

en: Sample Edit
hu: Mintaszerkesztés

en: Zoom to Fit
hu: Nagyítás, hogy illeszkedjen

en: &Spectrogram
hu: &Spektrogram

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
hu: A spektrogram-beállítások módosításához
    először állíts le minden lejátszást és felvételt.

en: Stop the Audio First
hu: Először állítsa le a hangot

en: S&pectrogram Settings...
hu: Sp&ektrogram beállítások…

en: Clip-Trim-Left
hu: Klip levágás balra

en: Moved by %.02f
hu: Mozgatva %.02f

en: Clip-Trim-Right
hu: Klip-Vágás-Jobb

en: Clip-Trim-Between
hu: Klip-Vágás-Között

en: Click and drag to move clip boundary in time
hu: Kattintás és húzás a sávhatárok mozgatásához az időben

en: Set Wave Clip Name
hu: Hullámklipnév beállítása

en: Click and drag to select text
hu: Kattintás és húzás a szöveg kiválasztásához

en: Modified Clip Name
hu: Módosított klipnév

en: Clip Name Edit
hu: Klipnév módosítása

en: Rename Clip...
hu: Klip átnevezése…

en: &Format
hu: &Formátum

en: Changing sample format
hu: Mintaformátum módosítása

en: Processing...   0%%
hu: Feldolgozás...   0%%

en: Processing...   %i%%
hu: Feldolgozás...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
hu: '%s' módosítva erre: %s

en: Format Change
hu: Formátum változtatása

en: Rat&e
hu: Se&besség

en: &Other...
hu: &Egyéb…

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
hu: '%s' módosítva %s Hz-re

en: Rate Change
hu: Frekvencia változtatása

en: Set Rate
hu: Frekvencia beállítása

en: &Multi-view
hu: &Többnézet

en: Ma&ke Stereo Track
hu: &Sztereósáv készítése

en: Swap Stereo &Channels
hu: Sztereó&csatornák felcserélése

en: Spl&it Stereo Track
hu: Sztereósáv fel&osztása

en: Split Stereo to Mo&no
hu: Sztereó szét&választása monóba

en: Mono
hu: Monó

en: Left Channel
hu: Bal csatorna

en: Right Channel
hu: Jobb csatorna

en: Channel
hu: Csatorna

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
hu: '%s' sztereósávvá alakítva

en: Make Stereo
hu: Átalakítás sztereóvá

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
hu: Csatornák felcserélve itt: '%s'

en: Swap Channels
hu: Csatornák felcserélése

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
hu: '%s' sztereósáv szétválasztása

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
hu: Sztereó szétválasztása '%s' monóba

en: Split to Mono
hu: Szétválasztás monóba

en: Stereo, %dHz
hu: Sztereó, %dHz

en: Mono, %dHz
hu: Monó, %dHz

en: Left, %dHz
hu: Bal, %dHz

en: Right, %dHz
hu: Jobb, %dHz

en: Created new audio track
hu: Új hangsáv létrehozva

en: Created new stereo audio track
hu: Új sztereó hangsáv létrehozva

en: &Mono Track
hu: &Monósáv

en: &Stereo Track
hu: &Sztereósáv

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
hu: %.0f%% Bal

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
hu: %.0f%% Jobb

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
hu: Kattints és húzd az alnézetek méretének változtatásához, kattints duplán az egyenletes felosztáshoz

en: Click and drag to rearrange sub-views
hu: Kattintás és húzás az alnézetek átrendezéséhez

en: Rearrange sub-views
hu: Alnézetek újrarendezése

en: Close sub-view
hu: Alnézet bezárása

en: Split Clip
hu: Klip vágása

en: Mute/Unmute Track
hu: Sáv némítása/visszahangosítása

en: Rename clip...
hu: Klip átnevezése…

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
hu[0]: %s, %d / %d klip
hu[1]: %s, %d / %d klip

en: Zoom x1/2
hu: Nagyítás x1/2

en: Zoom x2
hu: Nagyítás x2

en: Half Wave
hu: Félhullám

en: Wa&veform
hu: Hu&llámforma

en: &Wave Color
hu: Hullám&szín

en: Instrument %i
hu: Zeneeszköz %i

en: WaveColor Change
hu: Hullámszín módosítása

en: Change lower speed limit (%) to:
hu: Alsó sebességhatár változtatása (%) erre:

en: Lower speed limit
hu: Alsó sebességhatár

en: Change upper speed limit (%) to:
hu: Felső sebességhatár változtatása (%) erre:

en: Upper speed limit
hu: Felső sebességhatár

en: Set range to '%ld' - '%ld'
hu: Tartomány beállítása erre: '%ld' - '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
hu: Tartomány beállítása

en: Set time track display to linear
hu: Idősávkijelző beállítása lineárisra

en: Set Display
hu: Kijelző beállítása

en: Set time track display to logarithmic
hu: Idősávkijelző beállítása logaritmikusra

en: Set time track interpolation to linear
hu: Idősáv-interpoláció beállítása lineárisra

en: Set Interpolation
hu: Interpoláció beállítása

en: Set time track interpolation to logarithmic
hu: Idősáv-interpoláció beállítása logaritmikusra

en: &Linear scale
hu: &Lineáris skála

en: L&ogarithmic scale
hu: L&ogaritmikus skála

en: &Range...
hu: &Tartomány…

en: Logarithmic &Interpolation
hu: Logaritmikus &interpoláció

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
hu: Az Audacity ezen verziója projektablakonként csak egyetlen idősávot engedélyez.

en: Created new time track
hu: Új idősáv létrehozva

en: &Time Track
hu: &Idősáv

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
hu: Húzd a klipeket az áthelyezésükhöz. A sáv összes klipjének mozgatásához a Shift billentyű nyomva tartása mellett húzd az egeret.

en: Add Mono Track
hu: Monó sáv hozzáadása

en: Add Stereo Track
hu: Sztereó sáv hozzáadása

en: Add Label Track
hu: Címkesáv hozzáadása

en: Export Audio...
hu: Hang exportálása…

en: Erased selected area
hu: Kijelölt terület törlése

en: Selected area using Brush Tool
hu: Az Ecset eszközzel kijelölt terület

en: Brush tool selection
hu: Ecset eszköz kijelölés

en: &Name...
hu: &Név…

en: Move Track &Up
hu: Sáv mozgatása &fel

en: Move Track &Down
hu: Sáv mozgatása &le

en: Move Track to &Top
hu: Sáv mozgatása a &tetejére

en: Move Track to &Bottom
hu: Sáv mozgatása az &aljára

en: Set Track Name
hu: Sávnév beállítása

en: Renamed '%s' to '%s'
hu: '%s' átnevezve erre: '%s'

en: Name Change
hu: Név változtatása

en: Click and drag to warp playback time
hu: Kattintás és húzás a lejátszási idő eltorzításához

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
hu: Kattintás és húzás az amplitúdó burkológörbe szerkesztéséhez

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
hu: Beállított burkológörbe.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
hu: &Változó sebességű lejátszás

en: Seeking
hu: Tekerés

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
hu: Változó sebességű lejátszás &vonalzó

en: Playing at Speed
hu: Lejátszás sebességgel

en: Move mouse pointer to Seek
hu: Egérmutató mozgatása a tekeréshez

en: Move mouse pointer to Scrub
hu: Egérmutató mozgatása a változó sebességű lejátszáshoz

en: Scru&bbing
hu: &Változó sebességű lejátszás

en: Scrub Bac&kwards
hu: Visszafelé &dörzsölés

en: Scrub For&wards
hu: Súrlódás &előre

en: Click and drag to move left selection boundary.
hu: Kattintás és húzás a baloldali kijelöléshatár áthelyezéséhez.

en: Click and drag to move right selection boundary.
hu: Kattintás és húzás a jobboldali kijelöléshatár áthelyezéséhez.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
hu: Kattintás és húzás az alsó kijelölés-frekvencia áthelyezéséhez.

en: Click and drag to move top selection frequency.
hu: Kattintás és húzás a felső kijelölés-frekvencia áthelyezéséhez.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
hu: Kattintás és húzás a kijelölés frekvenciájának középre helyezéséhez egy spektrális csúcsra.

en: Click and drag to move center selection frequency.
hu: Kattintás és húzás a kijelölés frekvenciájának középre helyezéséhez.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
hu: Kattintás és húzás frekvencia-sávszélesség beállításához.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
hu: Szerkesztés, beállítások…

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
hu: Többfunkciós eszköz mód: %s billentyűzet- és egérbeállításokhoz.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
hu: Kattintás és húzás a frekvencia-sávszélesség beállításához.

en: Click and drag to select audio
hu: Kattintás és húzás a hang kiválasztásához

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
hu: (csattanva)

en: Click and drag to move a track in time
hu: Kattintás és húzás a sáv áthelyezéséhez az időben

en: Could not shift between tracks
hu: Nem lehet váltani a sávok között

en: Moved clips to another track
hu: Klipek áthelyezve egy másik sávba

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
hu: Időeltolt sávok/klipek jobbra %.02f másodperccel

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
hu: Időeltolt sávok/klipek balra %.02f másodperccel

en: Collapse
hu: Összecsukás

en: Command+Click to deselect
hu: Parancs+kattintás a kijelölés visszavonásához

en: Select track
hu: Válassz sávot

en: Ctrl+Click to deselect
hu: Ctrl+kattintás a kijelölés visszavonásához

en: Open menu...
hu: Menü megnyitása…

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
hu: Parancs+kattintás

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
hu: Ctrl+kattintás

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
hu: %s a kijelöléshez vagy a kijelölés megszüntetéséhez. Húzás fel vagy le a sávsorrend megváltoztatásához.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
hu: %s a kijelöléshez vagy a kijelölés megszüntetéséhez.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
hu: '%s' felfelé mozgatva

en: Moved '%s' down
hu: '%s' lefelé mozgatva

en: Move Track
hu: Sáv mozgatása

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
hu: Kattintás nagyításhoz, Shift + kattintás a kicsinyítéshez

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
hu: Húzás egy területre nagyításához, jobb kattintás a kicsinyítéséhez

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
hu: Bal=nagyítás, jobb=kicsinyítés, középső=normál

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
hu: Nincs új frissítés

en: Check for Updates
hu: Frissítések keresése

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
hu: Az automatikus frissítés ellenőrzésének beállításait itt találod: %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
hu: Beállítások > Alkalmazás

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
hu: Hiba a frissítés ellenőrzésekor

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
hu: Nem sikerült csatlakozni az Audacity frissítési kiszolgálóhoz.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
hu: A frissítési adat sérült.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
hu: Hiba a frissítés letöltésekor

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
hu: Nem lehet megnyitni az Audacity letöltési linkjét.

en: Audacity update
hu: Audacity frissítése

en: Downloading %s
hu: %s letöltése

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App update checking
hu: App frissítések ellenőrzése

en: To stay up to date, you will receive an in-app notification whenever there is a new version of Audacity available to download.
hu: A naprakészen tartás érdekében alkalmazáson belüli értesítést kapsz, amikor letölthető az Audacity új verziója.

en: In order to protect your privacy, Audacity does not collect any personal information. However, app update checking does require network access.
hu: A személyes adataid védelme érdekében az Audacity nem gyűjt személyes adatokat. A frissítések ellenőrzéséhez azonban hálózati hozzáférés szükséges.

en: You can turn off app update checking at any time in %s.
hu: A frissítés ellenőrzését bármikor kikapcsolhatod itt: %s.

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App updates
hu: App frissítések

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
hu: Audacity frissítés

[ctx: update dialog]
en: &Skip
hu: &Kihagyás

[ctx: update dialog]
en: &Install update
hu: &Frissítés telepítése

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
hu: Audacity %s elérhető!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
hu: Változásnapló

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
hu: Többet olvass a GitHub-on

en: (disabled)
hu: (letiltva)

en: Press
hu: Nyomd le

en: Button
hu: Gomb

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
hu: tömörített

en: not pressed
hu: nem tömörített

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
hu: B

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
hu: J

en: More information about this error may be available %s.
hu: Erről a hibáról további információk érhetők el: %s.

en: here
hu: itt

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
hu: Elküldöd a jelentést, ami segíti munkánkat a hiba javításában?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
hu: Az összes jelentés névtelen. További információért lásd: %s.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
hu: A(z) '%s' fájl már létezik, valóban felül akarja írni?

en: Please choose an existing file.
hu: Válassz egy létező fájlt.

en: File type:
hu: Fájltípus:

en: &Clear
hu: &Törlés

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
hu: Elkapó

en: Empty
hu: Üres

en: Backwards
hu: Vissza

en: Forwards
hu: Előre

en: Help on the Internet
hu: Sugó az interneten

en: Menu
hu: Menü

en: Stop Monitoring
hu: Megfigyelés leállítása

en: Start Monitoring
hu: Megfigyelés indítása

en: Recording Meter Options
hu: Felvételmérő beállításai

en: Playback Meter Options
hu: Lejátszásmérő beállításai

en: Refresh Rate
hu: Frissítési gyakoriság

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
hu: A magasabb frissítési gyakoriságok a gyakrabban történő változásokat
    jeleníttetik meg a mérővel. A másodpercenkénti 30 vagy kevesebb
    gyakoriság megakadályozza a mérőnek a hangminőségre gyakorolt
    hatását a lassabb gépeken.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
hu: Mérő frissítési időköze másodpercben [1-100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
hu: Mérő frissítési időköze másodpercben [1-100]:

en: Meter Style
hu: Mérőstílus

en: Gradient
hu: Átmenet

en: Meter Type
hu: Mérőtípus

en: Orientation
hu: Tájolás

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Show Log for Details
hu: Napló megjelenítése a részletekhez

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
hu: 01000,01000 másodperc

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
hu: óó:pp:mm

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
hu: 0100 ó 060 p 060 m

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
hu: nn:óó:pp:mm

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
hu: 0100 nap 024 h 060 p 060 m

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
hu: óó:pp:mm + századok

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
hu: 0100 ó 060 p 060>0100 m

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
hu: óó:pp:mm + ezredmásodperc

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
hu: 0100 ó 060 p 060>01000 m

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
hu: óó:pp:mm + minták

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
hu: 0100 ó 060 p 060 m+># minta

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
hu: minta

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
hu: 01000,01000,01000 minta|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
hu: óó:pp:mm + film képkocka (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 m+>24 képkocka

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
hu: film képkocka (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
hu: 01000,01000 képkocka|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
hu: óó:pp:mm + NTSC eldobás képkocka

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
hu: 0100 ó 060 p 060 m+>30 képkocka|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
hu: óó:pp:mm + NTSC nem eldobás képkocka

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
hu: 0100 ó 060 p 060 m+>030 képkocka| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
hu: NTSC-képkocka

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
hu: 01000,01000 képkocka|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
hu: óó:pp:mm + PAL képkocka (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 m+>25 képkocka

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
hu: PAL-képkocka (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
hu: 01000,01000 képkocka|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
hu: óó:pp:mm + CDDA-képkocka (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 m+>75 képkocka

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
hu: CDDA-képkocka (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
hu: 01000,01000 képkocka|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
hu: 01000>01000 kHz|0,001

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
hu: oktávok

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
hu: 100>01000 oktáv|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
hu: oktáv ezredrészei

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
hu: félhangok + centek

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
hu: 1000 félhang >0100 cent|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
hu: százada

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
hu: évtized

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
hu: 10>01000 évtized|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
hu: tizedek ezredrészei

en: (Use context menu to change format.)
hu: (Használja a helyi menüt a formátum változtatásához.)

en: centiseconds
hu: századmásodperc

en: Cancel
hu: Mégse

en: Are you sure you wish to cancel?
hu: Biztosan meg szeretné szakítani?

en: Confirm Cancel
hu: Megszakítás megerősítése

en: Are you sure you wish to stop?
hu: Biztosan le szeretné állítani?

en: Confirm Stop
hu: Leállítás megerősítése

en: Are you sure you wish to close?
hu: Biztosan be szeretné zárni?

en: Confirm Close
hu: Bezárás megerősítése

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
hu: Nem lehet fájlokat írni a mappába: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
hu: Kérem, ellenőrizd, hogy a mappa létezik, megvannak a szükséges jogosultságok, és a tárhely nem telt meg.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
hu: Nem válthatsz mappát itt: %s.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
hu: Beállítások > Mappák

en: Don't show this warning again
hu: Ne jelenjen meg többet ez a figyelmeztetés

en: Infinity
hu: Végtelen

en: -Infinity
hu: -Végtelen

en: Validation error
hu: Érvényesítési hiba

en: Empty value
hu: Üres érték

en: Malformed number
hu: Hibásan formázott szám

en: Not in range %d to %d
hu: Nincs a tartományban: %d - %d

en: Value overflow
hu: Értéktúlcsordulás

en: Too many decimal digits
hu: Túl sok tizedesjegy

en: Value not in range: %s to %s
hu: Az érték nincs a tartományban: %s - %s

en: Value must not be less than %s
hu: Az érték nem lehet kisebb, mint %s

en: Value must not be greater than %s
hu: Az érték nem lehet nagyobb, mint %s

en: Dialog
hu: Párbeszádablak

en: Select a directory
hu: Válassz egy mappát

en: Directory Dialog
hu: Mappa párbeszédablak

en: File Dialog
hu: Fájl párbeszédablak

en: Spectral Edit Multi Tool
hu: Spektrális szerkesztő többfunkciós eszköz

en: ~aPlease select frequencies.
hu: ~aVálassz frekvenciákat.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
hu: ~aA sávszélesség nulla (a felső és az alsó~%~
                           frekvenciák mindegyike ~a Hz).~%~
                           Válassz egy frekvenciatartományt.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
hu: ~aNotch szűrőparaméterek nem alkalmazhatók.~%~
                          Próbáld növelni az alacsony frekvencia határát~%~
                          vagy csökkentsd a szűrő 'Szélesség' értékét.

en: Error.~%
hu: Hiba.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
hu: Spektrális szerkesztő paraméteres EQ

en: Gain (dB)
hu: Növelés (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
hu: ~aAz alacsony frekvencia meghatározatlan.

en: ~aHigh frequency is undefined.
hu: ~aA magas frekvencia meghatározatlan.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
hu: ~aA középfrekvencia 0 Hz-nál kisebbnek kell lennie.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
hu: ~aFrekvencia választása túl magas mintasáv gyakoriságának.~%~
                            A jelenlegi sáv, a magas frekvencia beállítása nem~%~
                            lehet nagyobb, mint ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
hu: ~aA sávszélesség nulla (a felső és az alsó~%~
                             frekvenciák mindegyike ~a Hz).~%~
                             Válassz egy frekvenciatartományt.

en: Spectral Edit Shelves
hu: Spektrális szerkesztő polcok

en: GNU General Public License v2.0 or later
hu: GNU General Public License v2.0 vagy későbbi

en: Studio Fade Out
hu: Stúdió lekeverés

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
hu: A kijelölés túl kicsi.~%It 2 mintánál nagyobbnak kell lennie.

en: Adjustable Fade
hu: Állítható elkeverés

en: Fade Type
hu: Fel-/Lekeverés típusa

en: Fade Up
hu: Felkeverés

en: Fade Down
hu: Lekeverés

en: S-Curve Up
hu: S-görbe fel

en: S-Curve Down
hu: S-görbe le

en: Mid-fade Adjust (%)
hu: Közepes elhalkulás igazítása (%)

en: Start/End as
hu: Kezdés/Vég mint

en: % of Original
hu: %-a eredetinek

en: dB Gain
hu: db hangerő

en: Start (or end)
hu: Eleje (vagy vége)

en: End (or start)
hu: Vége (vagy eleje)

en: Handy Presets (override controls)
hu: Hasznos előbeállítások (vezérlők felülbírálása)

en: None Selected
hu: Semmi sincs kijelölve

en: Linear In
hu: Lineáris be

en: Linear Out
hu: Lineáris ki

en: Exponential In
hu: Exponenciális be

en: Exponential Out
hu: Exponenciális ki

en: Logarithmic In
hu: Logaritmikus be

en: Logarithmic Out
hu: Logaritmikus ki

en: Rounded In
hu: Kerekítés be

en: Rounded Out
hu: Kerekítés ki

en: Cosine In
hu: Koszinusz be

en: Cosine Out
hu: Koszinusz ki

en: S-Curve In
hu: S-görbe be

en: S-Curve Out
hu: S-görbe ki

en: Error~%~%
hu: Hiba~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
hu: ~aA százalék értéke nem lehet negatív.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
hu: ~aA százalék értéke nem lehet 1000 %-nál nagyobb.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     -6 dB halves the amplitude.
hu: ~adB érték nem lehet több, mint +100 dB.~%~%~
                                     Ötlet: 6 dB megduplázza az amplitúdót~%~
                                     -6 dB megfelezi az amplitúdót.

en: Beat Finder
hu: Ütemkereső

en: Threshold Percentage
hu: Küszöbérték-százalék

en: Clip Fix
hu: Klip javítása

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
hu: Benjamin Schwartz és Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
hu: Vágás küszöbértéke (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
hu: Csökkentse az amplitúdót, hogy lehetővé tegye a visszaállított csúcsokat (dB)

en: Crossfade Clips
hu: Keresztátmenetes klipek

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
hu: Hiba.~%Érvénytelen kijelölés.~%Több, mint 2 hangklipet választottál.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
hu: Hiba.~%Érvénytelen kijelölés.~%Üres rész a kijelölt részt elején/végén.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
hu: Hiba.~%A keresztátmenetes vágások csak egy sávon használhatók.

en: Crossfade Tracks
hu: Keresztátmenetes sávok

en: Fade type
hu: Fel-/Lekeverés típusa

en: Constant Gain
hu: Állandó nyereség

en: Constant Power 1
hu: Állandó erő 1

en: Constant Power 2
hu: Állandó erő 2

en: Custom Curve
hu: Egyéni görbe

en: Custom curve
hu: Egyéni görbe

en: Fade direction
hu: Elhalványítás iránya

en: Alternating Out / In
hu: Váltakozó Ki / Be

en: Alternating In / Out
hu: Váltakozó Be / Ki

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
hu: Hiba.~% 2 (vagy több) sávot válassz a keresztátmenethez.

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Delay type
hu: Késleltettípus

en: Regular
hu: Szabályos

en: Bouncing Ball
hu: Ugráló labda

en: Reverse Bouncing Ball
hu: Visszafelé ugráló labda

en: Delay level per echo (dB)
hu: Késleltetési szint visszhangonként (dB)

en: Delay time (seconds)
hu: Késleltetési idő (másodperc)

en: Pitch change effect
hu: Hangmagasság-módosító hatás előnézete

en: Pitch/Tempo
hu: Hangmagasság/Tempó

en: Low-quality Pitch Shift
hu: Gyenge minőségű hangmagasság-eltolás

en: Pitch change per echo (semitones)
hu: Hangmagasság módosítás visszhangonként (félhangok)

en: Number of echoes
hu: Visszhangok száma

en: Allow duration to change
hu: Időtartam módosításának engedélyezése

en: EQ XML to TXT Converter
hu: EQ XML -> TXT Konvertáló

en: Select target EQ effect
hu: Válassz cél EQ hatást

en: Equalization XML file
hu: Kiegyenlítő XML-fájl

en: XML file
hu: XML-fájl

en: If output text file exists
hu: Ha a kimeneti szöveges fájl létezik

en: Append number
hu: Szám hozzáfűzése

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: Error.~%Unable to open file~%~s
hu: Hiba.~%Nem nyitható meg a fájl~%~s

note: i18n-hint: Do not translate "~a".txt
en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
hu: Hiba.~%A fájl felülírása nem megengedett:~%"~a.txt"

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
hu: Hiba~%A fájl nem írható:~%"~a.txt"

en: Regular Interval Labels
hu: Azonos távolságú címkék

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
hu: Címkék létrehozása ez alapján

en: Number and Interval
hu: Szám és távolság

en: Number of Labels
hu: Címkék száma

en: Label Interval
hu: Címkék távolsága

en: Number of labels
hu: Címkék száma

en: Label interval (seconds)
hu: Címkék távolsága (másodperc)

en: Length of label region (seconds)
hu: Kijelölt terület hossza (másodperc)

en: Adjust label interval to fit length
hu: Címkék távolságának igazítása a hosszhoz

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
hu: Címkeszöveg

en: Minimum number of digits in label
hu: Tizedesek minimális száma a címkében

en: None - Text Only
hu: Nincs - Csak szöveg

en: 1 (Before Label)
hu: 1 (Címke előtt)

en: 2 (Before Label)
hu: 2 (Címke előtt)

en: 3 (Before Label)
hu: 3 (Címke előtt)

en: 1 (After Label)
hu: 1 (Címke után)

en: 2 (After Label)
hu: 2 (Címke után)

en: 3 (After Label)
hu: 3 (Címke után)

en: Begin numbering from
hu: Számozás indítása innen

en: Message on completion
hu: Üzenet befejezéskor

en: Details
hu: Részletek

en: Warnings only
hu: Csak figyelmeztetések

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
hu: Hiba: Nincs elég hely a címkék létrehozásához.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
hu: Figyelmeztetés: Átfedő címketerületek.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
hu: címketerület

en: point labels
hu: címkepont

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
hu: ~a~a ~a intervallum ~a másodperc.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
hu: ~aA terület hossza = ~a másodperc.

en: High-Pass Filter
hu: Felüláteresztő szűrő

en: Frequency (Hz)
hu: Frekvencia (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
hu: Roll-off (dB oktávonként)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
hu: A frekvenciának legalább 0.1 Hz-nek kell lennie.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
hu: Hiba:~%~%A frekvencia (~a Hz) túl magas a sáv mintavételi gyakoriságához.~%~%~
                        A sáv mintavételi gyakorisága ~a Hz~%~
                        A frekvenciának ~a Hz-nél kisebbnek kell lennie.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
hu: Hangok címkézése

en: Threshold level (dB)
hu: Küszöbérték (dB)

en: Threshold measurement
hu: Küszöbérték-mérés

en: Peak level
hu: Csúcsszint

en: Average level
hu: Átlagszint

en: RMS level
hu: Négyzetes középérték szintje

en: Minimum silence duration
hu: Csend legkisebb időtartama

en: Minimum label interval
hu: Legkisebb címkeintervallum

en: Label type
hu: Címketípus

en: Point before sound
hu: Hang előtti pont

en: Point after sound
hu: Hang utáni pont

en: Region around sounds
hu: Hangok körüli terület

en: Region between sounds
hu: Hangok közötti terület

en: Maximum leading silence
hu: Legnagyobb vezető csend

en: Maximum trailing silence
hu: Legnagyobb utólagos csend

en: Sound ##1
hu: ##1 hang

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
hu: Túl sok csendet észleltünk.~%Csak az első 10000 címkét adjuk hozzá.

note: i18n-hint: '~a' will be replaced by a time duration
en: Error.~%Selection must be less than ~a.
hu: Hiba.~%A kijelölésnek kisebbnek kell lennie, mint ~a.

en: No sounds found.~%Try lowering the 'Threshold' or reduce 'Minimum sound duration'.
hu: Nem találhatók hangok.~%Próbálkozz csökkenteni a 'Küszöbérték'-et, vagy csökkentsd a 'Minimális hangidőtartam'-ot.

en: Labelling regions between sounds requires~%at least two sounds.~%Only one sound detected.
hu: A hangok közötti régiók címkézéséhez~%legalább két hangra van szükség.~%Csak egy hangot észleltünk.

en: Limiter
hu: Korlátozó

en: Type
hu: Típus

en: Soft Limit
hu: Puha korlát

en: Hard Limit
hu: Kemény korlát

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
hu: Puha levágás

en: Hard Clip
hu: Kemény levágás

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
hu: Bemeneti erősítés (dB)
    monó/bal

en: Input Gain (dB)
    Right channel
hu: Bemeneti erősítés (dB)
    Jobb csatorna

en: Limit to (dB)
hu: Korlátozás (dB)

en: Hold (ms)
hu: Tartás (db)

en: Apply Make-up Gain
hu: Helyrehozó erősítés alkalmazása

en: Low-Pass Filter
hu: Aluláteresztő szűrő

en: Noise Gate
hu: Zajkapu

en: Select Function
hu: Funkció kiválasztása

en: Gate
hu: Kapu

en: Analyze Noise Level
hu: Zajszint elemzése

en: Stereo Linking
hu: Sztereó összekapcsolás

en: Link Stereo Tracks
hu: Sztereósávok összekapcsolása

en: Don't Link Stereo
hu: Nem kapcsolja összes a sztereókat

en: Gate threshold (dB)
hu: Kapu-küszöbérték (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
hu: Kapufrekvenciák felett (kHz)

en: Level reduction (dB)
hu: Szintcsökkentés (dB)

en: Attack (ms)
hu: Válasz (mp)

en: Decay (ms)
hu: Csökkenés (mp)

en: Error.
    "Gate frequencies above: ~s kHz"
    is too high for selected track.
    Set the control below ~a kHz.
hu: Hiba.
    "~s kHz feletti kapufrekvenciák"
    túl magas a kiválasztott sávhoz.
    Állítsd a vezérlőt ~a kHz alá.

en: Error.
    Selection too long.
    Maximum length is ~a.
hu: Hiba.
    A kijelölés túl hosszú.
    A legnagyobb lehetséges hossz ~a.

en: Error.
    Insufficient audio selected.
    Make the selection longer than ~a ms.
hu: Hiba.
    Túl kevés hang lett kijelölve.
    Hosszabbat jelölj ki ~a mp-cel.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%
    Suggested Threshold Setting ~a dB.
hu: Csúcs az első ~a másodperc ~a dB~% alapján
    Javasolt küszöbérték-beállítás ~a dB.

en: Notch Filter
hu: Bevágás szűrő

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
hu: Steve Daulton és Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
hu: Q (nagyobb érték növeli a szélességet)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
hu: Hiba:~%~%A frekvencia (~a Hz) túl magas a sáv mintavételi gyakoriságához.~%~%~
                     A sáv mintavételi gyakorisága ~a Hz~%~
                     A frekvenciának ~a Hz-nél kisebbnek kell lennie.

en: Nyquist Plugin Installer
hu: Nyquist bővítmény telepítő

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
hu: Fájl(ok) kiválasztása telepítéshez

en: Plug-in
hu: Bővítmény

en: Lisp file
hu: Lisp-fájl

en: HTML file
hu: HTML-fájl

en: Text file
hu: Szöveges fájl

en: All supported
hu: Összes támogatott

en: Allow overwriting
hu: Felülírás engedélyezése

en: Disallow
hu: Tiltás

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
hu: Siker.~%Fájl kiírva ide:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
hu: Figyelmeztetés.~%Néhány fájl mentése nem sikerült:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
hu: Bővítmény sikeren telepítetted.~%(Használd a Bővítménykezelőt a hatások engedélyezéséhez):

en: Plug-ins updated:
hu: Bővítmények frissítve:

en: Files copied to plug-ins folder:
hu: Bővítmények mappába másolt fájlok:

en: Not found or cannot be read:
hu: Nem található vagy nem olvasható:

en: Unsupported file type:
hu: Nem támogatott fájltípus:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
hu: A fájl már létezik ('Felülírás engedélyezése' nincs bekapcsolva):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
hu: Nem sikerült írni a bővítmények mappába:

en: Error.~%No file selected.
hu: Hiba.~%Egy fájl sincs kiválasztva.

en: Pluck
hu: Pendítés

en: Pluck MIDI pitch
hu: Pendítés MIDI hangmagassága

en: Fade-out type
hu: Lekeverés típusa

en: Abrupt
hu: Hirtelen

en: Gradual
hu: Fokozatos

en: Duration (60s max)
hu: Időtartam (60mp max)

en: Rhythm Track
hu: Ritmussáv

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
hu: Dominic Mazzoni, David R. Sky és Steve Daulton

en: Tempo (bpm)
hu: Ütem (bpm)

en: 30 - 300 beats/minute
hu: 30 - 300 ütem/mérték

en: Beats per bar
hu: Ütemek száma sávonként

en: 1 - 20 beats/measure
hu: 1 - 20 ütem/mérték

en: Swing amount
hu: Lengés mennyisége

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
hu: A 'Ritmussáv időtartama' bekapcsolásához állítsa a 'Sávok száma értékét nullára.

en: Number of bars
hu: Sávok száma

en: 1 - 1000 bars
hu: 1- 1000 sáv

en: Rhythm track duration
hu: Ritmussáv időtartama

en: Used if 'Number of bars' = 0
hu: Akkor használatos, ha a 'Sávok száma' = 0

en: Start time offset
hu: Kezdési idő eltolása

en: Silence before first beat
hu: Csend az első ütem elé

en: Beat sound
hu: Beat hang

en: Metronome Tick
hu: Metronóm ketyegés

en: Ping (short)
hu: Ping (rövid)

en: Ping (long)
hu: Ping (hosszú)

en: Cowbell
hu: Kolomp

en: Resonant Noise
hu: Rezonáns zaj

en: Noise Click
hu: Zaj kattintás

en: Drip (short)
hu: Csepp (rövid)

en: Drip (long)
hu: Csepp (hosszú)

en: MIDI pitch of strong beat
hu: Erős ütem MIDI hangmagassága

en: MIDI pitch of weak beat
hu: Gyenge ütem MIDI hangmagassága

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
hu: Állítsa be a 'Sávok száma' vagy
    'Ritmussáv időtartama' értékét nullánál nagyobbra.

en: Risset Drum
hu: Karcos dob

en: Decay (seconds)
hu: Hanyatlás (másodperc)

en: Center frequency of noise (Hz)
hu: Zaj középfrekvenciája (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
hu: Zajsáv szélessége (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
hu: Zajmennyiség a keverékben (százalék)

en: Amplitude (0 - 1)
hu: Amplitúdó (0 - 1)

en: Sample Data Export
hu: Mintaadat exportálása

en: Limit output to first
hu: Kimenet korlátozása az elsőre

en: Measurement scale
hu: Mérési skála

en: Export data to
hu: Adat exportálása

en: CSV files
hu: CSV-fájlok

en: HTML files
hu: HTML-fájlok

en: Index (text files only)
hu: Index (csak szöveges fájlok)

en: Sample Count
hu: Mintaszám

en: Time Indexed
hu: Idő indexelve

en: Include header information
hu: Tartalmazza a fejléc információkat

en: Minimal
hu: Minimális

en: All
hu: Összes

en: Optional header text
hu: Opcionális fejlécszöveg

en: Channel layout for stereo
hu: Csatornaelrendezés sztereóhoz

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
hu: B-J ugyanazon a vonalon

en: Alternate Lines
hu: Alternatív vonalak

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
hu: B csatorna először

en: Show messages
hu: Üzenetek megjelenítése

en: Errors Only
hu: Csak hibák

en: Left Channel.~%~%
hu: Bal csatorna.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
hu: ~%~%Jobb csatorna.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
hu: ~aAdat írása történt ide:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
hu: Mintavételi gyakoriság: ~a Hz.  Minta értéke ~a skálán.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
hu: ~a   ~a~%~aMintavételezési gyakoriság: ~a Hz.~%Feldolgozott hossz: ~a minta ~a másodperc.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
hu: ~a   ~a~%~aMintavételezési gyakoriság: ~a Hz. Minta értékek~a slálán.~%~
                         Feldolgozott hossz: ~a minta ~a másodperc.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
hu: ~a~%Mintavételezési gyakoriság: ~a Hz. Minta értékek ~a skálán. ~a.~%~aFeldolgozott hossz: ~a ~
                      minta, ~a másodperc.~%Amplitúdócsúcs: ~a (lineáris) ~a dB.  Súlyozatlan négyzetes középérték: ~a dB.~%~
                      DC-eltolás: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
hu: ~a linearis, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
hu: Bal: ~a lin, ~a dB | Jobb: ~a lin, ~a dB.

en: ~a samples.
hu: ~a minta.

en: ~a seconds.
hu: ~a másodperc.

en: Audio data analysis:
hu: Hangadat elemzése:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
hu: <b>Mintavételezési gyakoriság:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
hu: <b>Amplitúdócsúcs:</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineáris) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
hu: <b>Négyzetes középérték</b> (súlyozatlan): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
hu: <b>DC-eltolás:</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
hu: ~a linearis, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
hu: Bal: ~a lin, ~a dB | Jobb: ~a linearis, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
hu: mintaadat

en: Sample #
hu: Minta #

en: Value (linear)
hu: Érték (lineáris)

en: Value (dB)
hu: Érték (dB)

en: audio sample value analysis
hu: hangminta értékelemzése

en: Left (linear)
hu: Bal (lineáris)

en: Right (linear)
hu: Jobb (lineáris)

en: Left (dB)
hu: Bal (dB)

en: Right (dB)
hu: Jobb (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
hu: <span>Mintaadatok exportálásával</span> készítette
    az <a href="~a">Audacity-nek</a>
    Steve Daulton

en: linear
hu: lineáris

en: 2 channels (stereo)
hu: 2 csatorna (sztereó)

en: 1 channel (mono)
hu: 1 csatorna (monó)

en: One column per channel.~%
hu: Csatornánként egy oszlop.~%

en: One row per channel.~%
hu: Csatornánként egy sor.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
hu: Bal csatorna, majd jobb csatorna ugyanazon a sorban.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
hu: Bal és jobb csatorna váltakozó sorokban.~%

en: Left channel first then right channel.~%
hu: Először a bal csatorna, majd a jobb csatorna.~%

en: Unspecified channel order
hu: Meghatározatlan csatornasorrend

en: Error.~%"~a" cannot be written.
hu: Hiba.~%"~a" nem írható.

en: Sample Data Import
hu: Mintaadat importálása

en: Select file
hu: Válassz fájlt

en: Invalid data handling
hu: Érvénytelen adatkezelés

en: Throw Error
hu: Hiba eldobása

en: Read as Zero
hu: Zérónak olvasás

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
hu: Hiba~%~
                            '~a' nem nyitható meg.~%~
                            Ellenőrizd, hogy a fájl létezik.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
hu: Hiba:~%~
                   A fájl csak egyszerű ASCII szöveget tartalmazhat.~%~
                   (Érvénytelen '~a' bájt a bájtszámnál: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
hu: Hiba~%~
                  Az adatnak egyszerű ASCII szövegben megadott számoknak kell lennie.~%~
                  '~a' nem számérték.

en: Error.~%Unable to open file
hu: Hiba.~%Nem sikerült megnyitni a fájlt

en: Spectral Delete
hu: Spektrális törlés

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
hu: Hiba.~%100 Hz alatti mintavételezű sáv nem támogatott.

en: Waveform type
hu: Hullámforma típusa

en: Inverse Sawtooth
hu: Inverz fűrészfog

en: Starting phase (degrees)
hu: Kezdőfázis (fok)

en: Wet level (percent)
hu: Nedves szint (százalék)

en: Vocal Reduction and Isolation
hu: Vokálcsökkentés és -izolálás

en: Remove Vocals: to mono
hu: Vokálok eltávolítása: monóvá

en: Remove Vocals
hu: Vokálok eltávolítása

en: Isolate Vocals
hu: Vokálok izolálása

en: Isolate Vocals and Invert
hu: Vokálok izolálása és megfordítása

en: Remove Center: to mono
hu: Középpont eltávolítása: monóvá

en: Remove Center
hu: Középpont eltávolítása

en: Isolate Center
hu: Középpont izolálása

en: Isolate Center and Invert
hu: Középpont izolálása és megfordítása

en: Analyze
hu: Elemzés

en: Strength
hu: Erősség

en: Low Cut for Vocals (Hz)
hu: Alacsony vágás vokálokhoz (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
hu: Magas vágás vokálokhoz (Hz)

en: Average x: ~a, y: ~a
                        Covariance x y: ~a
                        Average variance x: ~a, y: ~a
                        Standard deviation x: ~a, y: ~a
                        Coefficient of correlation: ~a
                        Coefficient of determination: ~a
                        Variation of residuals: ~a
                        y equals ~a plus ~a times x~%
hu: Átlag x: ~a, y: ~a
                        Kovariancia x y: ~a
                        Átlagos szórás x: ~a, y: ~a
                        Szórás x: ~a, y: ~a
                        Korrelációs együttható: ~a
                        Determinációs együttható: ~a
                        Maradék variációi: ~a
                        y egyezik ~a plusz ~a alkalommal x~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
hu: Balansz pozíció: ~a~%A bal és jobb csatorna körülbelül ~a %-kal korrelál. Ez azt jelenti: ~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
hu:  - A két csatorna azonos, például iker (duál) monó.
                     A közép nem távolítható el.
                     A fennmaradó különbséget a veszteséges kódolás okozhatja.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
hu:  - A két csatorna szorosan összefügg, például majdnem monó vagy nagyon balanszolt.
                     Valószínűleg a közép kivonása gyenge lesz.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
hu:  - Meglehetősen jó ár-érték arány, legalább sztereó átlagos és nem túl széles elterjedésben.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
hu:  - Egy ideális érték sztereóhoz.
                    A középső kivonás azonban a használt visszaverősétől is függ.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
hu:  - A két csatorna szinte nem kapcsolódik egymáshoz.
                     Vagy csak zaj van, vagy a darab kiegyensúlyozatlan módon van elsajátítva.
                     A középső kivezetés még mindig jó lehet.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
hu:  - Habár a sáv sztereó, a mező nyilvánvalóan extra széles.
                    Ez furcsa hatásokat okozhat.
                    Főleg, amikor csak egy hangszórón játszuk le.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
hu:  - A két csatorna közel azonos.
                       Nyilvánvalóan pszeudo sztereó effektust használtak
                       hogy elterjessze a jelet a hangszórók közötti fizikai távolságon.
                       Ne várjon jó eredményt a közép eltávolításától.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
hu: Ez a bővítmény csak sztereó sávokkal működik.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
hu: Edgar-RFT és Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
hu: Távolság: (1 - 120, alapérték = 20)

en: Output choice
hu: Kimenet választása

en: Both Channels
hu: Mindkét csatorna

en: Right Only
hu: Csak jobb

en: Number of vocoder bands
hu: Vocoder sávok száma

en: Amplitude of carrier wave (percent)
hu: A vivőhullám amplitúdója (százalék)

en: Amplitude of white noise (percent)
hu: Az fehér zaj amplitúdója (százalék)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
hu: A radartűk amplitúdója (százalék)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
hu: Radartűk frekvenciája (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
hu: Hiba.~%Nincs modulációs vivő.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
hu: Hangerő és tömörítés

note: Effects menu group name
en: Fading
hu: Elhalkulás

en: Pitch and Tempo
hu: Hangmagasság és Tempó

en: EQ and Filters
hu: EQ és szűrők

en: Noise Removal and Repair
hu: Zajeltávolítás és -javítás

en: Delay and Reverb
hu: Késleltetés és visszhang

en: Distortion and Modulation
hu: Torzítás és moduláció

note: Effects menu group name
en: Special
hu: Speciális

en: Vocal Remover
hu: Énekeltávolító

en: Spectral Tools
hu: Spektrális eszközök
