audacity 3.0.3 - en to oc translation catalogue (542 entries)

en: Comments
oc: Comentaris

en: No devices found
oc: Cap de periferic pas trobat

en: Device ID: %d
oc: Identificant periferic : %d

en: Device name: %s
oc: Nom del periferic : %s

en: Host name: %s
oc: Nom d'òste : %s

en: Recording channels: %d
oc: Canal d'enregistrament : %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
oc: Taus preses en cargar :

en: Available recording sources:
oc: Fonts d'enregistrament disponiblas :

en: Message
oc: Messatge

en: Internal Error
oc: Error intèrna

en: File Error
oc: Error de fichièr

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
oc: Fichièr projècte AUP3

en: Text files
oc: Fichièrs tèxte

en: XML files
oc: Fichièrs XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
oc: %s fichièrs

en: None
oc: Pas cap

en: Rectangle
oc: Rectangular

en: Shaped
oc: Onda

en: High Quality
oc: Nauta qualitat

en: Unknown format
oc: Format desconegut

en: Yes
oc: Òc

en: Created new project
oc: Novèl projècte creat

en: %s bytes
oc: %s octets

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: %s KB
oc: %s Ko

note: i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: %s MB
oc: %s Mo

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: %s GB
oc: %s Go

en: Dark
oc: Escur

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
oc: Contraste elevat

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
oc: Clar

en: Audio Track
oc: Pista audiò

en: Warning
oc: Avertiment

en: Could not open file: "%s"
oc: Impossible de dubrir lo fichièr : "%s"

en: Cu&t	Ctrl+X
oc: Co&par	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
oc: &Copiar	Ctrl+C

en: Cle&ar	Ctrl+L
oc: Escaf&ar	Ctrl+L

en: &Find...	Ctrl+F
oc: &Cercar...	Ctrl+F

en: &Go to
oc: &Anar a

en: Toolbar
oc: Barra d'aisinas

en: &About
oc: A &prepaus

en: (C) 2009 by Leland Lucius
oc: (C) 2009 per Leland Lucius

en: New
oc: Novèl

en: New script
oc: Script novèl

en: Open
oc: Dubrir

en: Open script
oc: Dubrir script

en: Save
oc: Enregistrar

en: Save As
oc: Enregistrar jos

en: Save script as...
oc: Enregistrar lo script coma...

en: Copy
oc: Copiar

en: Copy to clipboard
oc: Copiar al quicha-papièrs

en: Cut
oc: Copar

en: Cut to clipboard
oc: Copar cap al pòrtapapièr

en: Paste
oc: Empegar

en: Paste from clipboard
oc: Pegar a partir del quichapapièrs

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
oc: Escafar

en: Clear selection
oc: Escafar la seleccion

en: Previous
oc: Precedent

en: Next
oc: Seguent

note: i18n-hint noun
en: Start
oc: Aviar

en: Start script
oc: Lançar lo script

en: Stop
oc: Arrestar

en: Stop script
oc: Arrestar lo script

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
oc: A prepaus de %s

en: <h3>
oc: &Find...	Ctrl+F

en: Libraries
oc: Bibliotècas

en: Special thanks:
oc: Mercejaments particulièrs :

en: Build Information
oc: Informacions de generacion

en: Enabled
oc: Activat

en: Disabled
oc: Desactivat

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
oc: Importacion MP3

en: Features
oc: Foncionalitats

en: GPL License
oc: Licéncia GPL

en: Failed!
oc: Fracàs !

en: Reset Audacity Preferences
oc: Restablir las preferéncias d'Audacity

en: Audacity is starting up...
oc: Audacity es a se lançar...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
oc: &Novèl

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
oc: &Dubrir...

en: Open &Recent...
oc: Recentament dobèrts...

en: &About Audacity...
oc: &A prepaus de "Audacity"...

en: &Preferences...
oc: &Preferéncias...

en: &File
oc: &Fichièr

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
oc: Audacity pòt pas trapar de plaça per estocar los fichièrs temporaris.
    Dintratz, se vos plai, un repertòri apropriat dins la boita de dialòg de las preferéncias.

en: Do you still want to start Audacity?
oc: Volètz totjorn lançar Audacity ?

en: Audacity is already running
oc: Audacity es ja dubèrt

en: Audacity Project Files
oc: Fichièr projècte Audacity

en: Help
oc: Ajuda

en: &Retry
oc: &Tornar ensajar

en: Error: %s
oc: Error : %s

en: Error Initializing Audio
oc: Error d'initialisacion audio

en: Out of memory!
oc: Memòria insufisenta !

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
oc: Seleccion

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
oc: Nom

en: &Details
oc: &Detalhs

en: Choose command
oc: Comanda

en: MP3 Conversion
oc: Conversion MP3

en: Effect
oc: Efèit

en: Test Mode
oc: Mòde tèst

en: Apply %s
oc: Aplicar %s

en: &Files...
oc: &Fichièrs...

en: Applying...
oc: Aplicacion...

en: File
oc: Fichièr

en: &Cancel
oc: &Anullar

en: Command
oc: Comanda

en: Parameters
oc: Paramètres

en: &Edit...
oc: &Edicion...

en: &Save
oc: &Enregistrar

en: Run
oc: Executar

note: i18n-hint verb
en: Close
oc: Barrar

en: Preparing...
oc: Preparacion...

en: Audio File
oc: Fichièr àudio

en: Disk Space
oc: Espaci disc

en: Cancel Save
oc: Anullar enregistrament

en: Do Not Copy
oc: Copiar pas

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
oc: Me demandar

en: &Copy Names to Clipboard
oc: &Copiar cap al quichapapièrs

en: Missing
oc: Mancant

en: Browse...
oc: Percórrer...

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
oc: Telecargament

en: As&k
oc: Deman&dar

en: Frequency Analysis
oc: Analisi de frequéncias

en: Spectrum
oc: Espèctre

en: Cuberoot Autocorrelation
oc: Autocorrelacion raiç cubica

en: Enhanced Autocorrelation
oc: Autocorrelacion Avançada

note: i18n-hint: This is a technical term, derived from the word * "spectrum".  Do not translate it unless you are sure you * know the correct technical word in your language.
en: Cepstrum
oc: Cepstre

en: Linear frequency
oc: Frequéncia linearia

en: &Size:
oc: &Talha :

en: &Function:
oc: &Foncion :

en: Not enough data selected.
oc: Pas pro de donadas seleccionadas

en: Export Spectral Data As:
oc: Exportar las donadas espectralas jos :

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
oc: Frequéncia (Hz)	Nivèl (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
oc: Desencalatge (segondas)	Frequéncia (Hz)	Nivèl

en: Welcome!
oc: Benvenguda !

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
oc: Gravar sul CD

en: Check Online
oc: Verificar en linha

en: Save %s
oc: Enregistrar %s

en: History
oc: Istoric

en: Action
oc: Accion

en: Used Space
oc: Espaci utilizat

en: D&iscard
oc: I&gnorar

en: Edit Labels
oc: Modificar las etiquetas

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
oc: Marcador

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
oc: Frequéncia bassa

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
oc: Frequéncia nauta

en: New...
oc: Novèl...

en: Export Labels As:
oc: Exportar los marcadors jos :

en: Labels
oc: Marcadors

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
oc: Primièr desmarratge d'Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
oc: Causir la lenga qu'Audiacity utilizarà :

en: Confirm
oc: Confirmar

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
oc: Conversion d'un projècte version 1.0 al format novèl.
    L'ancian fichièr es estat salvegardat jos '%s'

en: Opening Audacity Project
oc: Dubertura d'un projècte Audacity

en: &Save...
oc: &Enregistrar...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
oc: &Escafar

en: &Close
oc: &Barrar

en: &Undo %s
oc: &Anullar %s

en: &Undo
oc: &Anullar

en: &Redo %s
oc: &Tornar far %s

en: &Redo
oc: &Tornar far

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
oc: Ganh

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
oc: Panoramic

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
oc: Mut

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
oc: Solò

en: Moved gain slider
oc: Cursor de nivèl desplaçat

en: Moved pan slider
oc: Cursor de panoramic desplaçat

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
oc: Pista de nòta

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
oc: Afichar tot

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
oc: &Tot selectionar

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
oc: Des&activat

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
oc: &Activat

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
oc: Afichar los novèls

en: State
oc: Estat

en: Path
oc: Camin

en: &Enable
oc: &Activar

en: &Disable
oc: &Desactivar

en: Print
oc: Estampar

en: Recorded Audio
oc: Audio gravat

en: Record
oc: Enregistrar

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
oc: Progression

en: <untitled>
oc: <senstítol >

en: Can't open project file
oc: Impossible de dubrir lo fichièr projècte

en: Saving project
oc: Enregistrament del projècte

en: Saved %s
oc: %s enregistrat

en: %s is already open in another window.
oc: %s est déjà ouvert dans une autre fenêtre.

en: Error opening file
oc: Error de dubèrtura de fichièr

en: Imported '%s'
oc: « %s » importat

en: Import
oc: Importar

en: Error Importing
oc: Error d'importacion

en: Welcome to Audacity version %s
oc: La benvenguda a Audacity version %s

en: Less than 1 minute
oc: Mens d'una minuta

en: %d hour | %d hours
oc[0]: %d ora
oc[1]: %d oras

en: %d minute | %d minutes
oc[0]: %d minuta
oc[1]: %d minutas

en: Unknown
oc: Desconegudas

en: Choose location to save files
oc: Causir un luòc per salvagardar los fichièrs

en: Choose...
oc: Causir...

en: All Effects
oc: Totes los efèits

en: Timer
oc: Minutador

en: Tools
oc: Aisinas

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
oc: Mètre

en: Edit
oc: Editacion

en: Device
oc: Periferic

en: Scale
oc: Escala

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
oc: &Apercebut

en: &Settings
oc: &Paramètres

en: Artist Name
oc: Nom de l'artista

en: Year
oc: Annada

en: Tag
oc: Etiqueta

en: Template
oc: Modèl

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
oc: Durada

en: Duration:
oc: Durada :

en: Options
oc: Opcions

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
oc: (Esc per anullar)

en: Click and drag to resize the track.
oc: Clicar-rossegar per tornar dimensionar la pista.

en: Removed audio track(s)
oc: Pista(s) audiò suprimidas(s)

en: Remove Track
oc: Suprimir· la pista

en: Removed track '%s.'
oc: « %s » pista suprimida

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
oc: Lectura

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
oc: Enregistrament

en: Audio
oc: Àudio

en: Batch Command
oc: Comanda

en: Command
oc: Comanda

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
oc: Répéter %s

en: Delay time (seconds):
oc: Durada de la sosta (segondas) :

en: Decay factor:
oc: Factor de decreissença :

en: Panel
oc: Panèl

en: Application
oc: Aplicacion

en: Track 0
oc: Pista 0

en: Track 1
oc: Pista 1

en: Commands
oc: Comandas

en: Menus
oc: Menús

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Boxes
oc: Bóstias

en: Type:
oc: Tipe :

en: Format:
oc: Format :

en: Comment
oc: Comentari

en: Command:
oc: Comanda:

en: File Name:
oc: Nom de fichièr :

en: Text:
oc: Tèxte :

en: Save Copy
oc: Enregistrar la còpia

en: Name:
oc: Nom :

en: Screenshot
oc: Captura d'ecran

en: Window
oc: Fenèstra

en: Fullscreen
oc: Plen ecran

en: Effects
oc: Efèits

en: Blue
oc: Blau

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
oc: Blanc

en: Background:
oc: Rèireplan :

en: Add
oc: Apondre

en: Mode:
oc: Mòde :

en: Color:
oc: Color :

en: Time:
oc: Ora :

en: Delete
oc: Escafar

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
oc: Aisina de nivèl (envolopa)

en: Width:
oc: Largor :

en: Linear
oc: Lineariá

en: Display:
oc: Afichatge :

en: Scale:
oc: Escala :

en: Amplify
oc: Amplificacion

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
oc: segondas

en: Bass
oc: Bassa

en: Level
oc: Nivèl

en: Change Pitch
oc: Cambiar la nautor

en: Change Pitch without Changing Tempo
oc: Cambiar la nautor sens cambiar lo tempò

en: Frequency
oc: Frequéncia

en: Change Speed
oc: Cambiar la velocitat

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
oc: Cambiar la velocitat en modificar tempò e nautor

en: Change Tempo
oc: Cambiar lo tempò

en: Change Tempo without Changing Pitch
oc: Cambiar lo tempò sens modificar la nautor

en: Length (seconds)
oc: Durada (segondas)

note: i18n-hint noun
en: End
oc: Fin

en: &Help
oc: &Ajuda

en: Background
oc: Rèireplan

en: Parameter 1
oc: Paramètre 1

en: Parameter 2
oc: Paramètre 2

en: Echo
oc: Ecò

en: Applied effect: %s
oc: Efièch·aplicat·: %s

en: Factory Defaults
oc: Paramètres d'usina

en: &Generate
oc: &Congrear

en: Enable
oc: Activar

en: &Apply
oc: &Aplicar

en: Import...
oc: Importar...

en: Options...
oc: Opcions...

en: Type: %s
oc: Tipe : %s

en: About
oc: A prepaus

en: Save Preset
oc: Enregistrar la preseleccion

en: Equalization
oc: Egalisacion

en: Rename '%s' to...
oc: Renomenar « %s » en ...

en: Rename...
oc: Renomenar...

en: Rename '%s'
oc: Renomenar « %s »

en: Fade In
oc: Fondre en dubèrtura

en: Fade Out
oc: Fondre en barradura

en: Invert
oc: Inversar

en: Analyzing: %s
oc: Analisi en cors : %s

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
oc: Blanc

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
oc: Ròse

en: Noise
oc: Bruch

en: Median
oc: Mediana

en: Advanced Settings
oc: Paramètres avançats

en: Noise Removal
oc: Eliminacion del bruch

en: Normalize
oc: Normalizar

en: Phaser
oc: Faser

en: Repeat
oc: Repetir

en: Reverse
oc: Inversar lo sens

en: Logarithmic
oc: Logaritmic

en: Sine
oc: Sinusoïda

en: Square
oc: Carrat

en: Sawtooth
oc: Dents de raissa

en: Detect Silence
oc: Detectar silenci

en: Effect Settings
oc: Reglatges de l'efièch

en: Applying Nyquist Effect...
oc: Aplicacion d'efièch "Nyquist"...

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
oc: Desolat, l'efièch pòt pas èsser realizat que las pistas estereofonicas an de canals individuals que correspondon pas.

en: Nyquist returned too many audio channels.
oc: Nyquist revirèt tròp de canals audio.

en: Enter Nyquist Command:
oc: Intrar una comanda Nyquist :

en: Exported Tags
oc: Etiquetas exportadas

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
oc: Desolat, los noms de mai de 256 caractèrs son pas suportats.

en: Cannot export audio to %s
oc: Impossible d'exportar l'audiò vers %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
oc: Exportacion·de·la·seleccion· audio en utilizant un encodaire a linha de comanda

en: &OK
oc: &D'acòrdi

en: Bit Rate:
oc: Debit :

en: Application:
oc: Aplicacion :

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
oc: Codec :

en: General Options
oc: Opcions generalas

en: Language:
oc: Lenga :

en: Profile:
oc: Perfil :

en: Compression:
oc: Compression :

en: Level:
oc: Nivèl :

en: Average
oc: Mejana

en: Constant
oc: Constanta

en: Stereo
oc: Esterèo

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
oc: Qualitat

en: Could not open MP3 encoding library!
oc: Impossible de dubrir la librariá d'encodatge MP3 !

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
oc: La librariá d'encodatge MP3 es pas valida o pas suportada !

en: Export Multiple
oc: Expòrt Multiple

en: Folder:
oc: Repertòri :

en: Include audio before first label
oc: enclure l'audiò abans lo premièr marcador

en: First file name:
oc: Primièr nom de fichièr :

en: Name files:
oc: TornarRenommar lo fichièr :

en: File name prefix:
oc: Prefix de nom de fichièr :

en: Overwrite existing files
oc: Espotir los fichièrs existissents

en: Choose a location to save the exported files
oc: Causir un luòc per salvagardar los fichièrs exportats

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
oc: Exportacion·de·la·seleccion· audio en Ogg Vorbis

en: Header:
oc: Entèsta :

en: Encoding:
oc: Encodatge :

en: Cannot export audio in this format.
oc: Impossible d'exportar l'audiò dins aquel format.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
oc: Impossible de trapar lo repertòri de donadas del projècte : "%s"

en: List of Files in basic text format
oc: Lista dels fichièrs en format tèxt

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
oc: Error de LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
oc: Durada invalida dins lo fichièr LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
oc: Midi importat dempuei '%s'

en: Import MIDI
oc: Importar MIDI

en: Media read error
oc: Error de lectura del medià

en: Not an Ogg Vorbis file
oc: Es pas un fichièr Ogg Vorbis

en: Invalid Vorbis bitstream header
oc: Encap Vorbis bitstream invalid

en: Internal logic fault
oc: Error de logica intèrna

en: Import Raw Data
oc: Importar de donadas brutas (Raw)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
oc: Pas de "boutisme"

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
oc: Mòde "pichon-botiste"

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
oc: Mòde "Gròs-botiste"

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
oc: "Botisme" per defaut.

en: 1 Channel (Mono)
oc: 1 Canal (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
oc: 2 Canals (Estereofonic)

en: %d Channels
oc: %d Canals

en: Channels:
oc: Canals :

en: bytes
oc: octets

en: Amount to import:
oc: Tròç a importar :

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
oc: Frequéncia d'escandalhatge :

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
oc: %s demorant

en: end
oc: fin

en: Pasted from the clipboard
oc: Empegar dins del pòrtapapièr

en: Nothing to undo
oc: Ren d'anullar

en: Nothing to redo
oc: Ren de tornar far

en: Cut to the clipboard
oc: Copar cap al pòrtapapièr

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
oc: Escafar de  %.2f segondas a %.2f

en: Duplicated
oc: Duplicar

en: Duplicate
oc: Duplicar

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
oc: Pistas seleccionadas tornadas mudas de %.2f segondas a %.2f

en: Split
oc: Devesir

en: &Edit
oc: &Edicion

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
oc: Co&par

en: &Delete
oc: &Escafar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
oc: &Copiar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
oc: &Empegar

en: MIDI file
oc: Fichièr MIDI

en: Imported labels from '%s'
oc: Marcadors importats dempuèi '%s'

en: Import Labels
oc: Importar los m&arcadors

en: &Save Project
oc: &Enregistrar lo projècte

en: Save Project &As...
oc: Enregistrar lo projècte &jos...

en: Export as MP&3
oc: Exportar coma MP&3

en: Export as &OGG
oc: Exportar coma &OGG

en: Export &Labels...
oc: Exportar los ma&rcadors...

en: Export &Multiple...
oc: Expòrt &Multiple...

en: Pa&ge Setup...
oc: Mesa en pagina...

en: Added label
oc: Marcador apondut

en: Created new label track
oc: Novèla·pista de marcadors creada

en: New Track
oc: Novèla pista

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
oc: &Copar

en: Effe&ct
oc: Efiè&ch

en: &Analyze
oc: &Analisi

en: &Run Benchmark...
oc: &Lançar Tèst de performanças...

en: Help...
oc: Ajuda...

en: &Selection
oc: &Seleccion

en: &Toolbars
oc: &Barra d'aisinas

en: Mix
oc: Mescla

en: Remo&ve Tracks
oc: Suprimir la (las) pista(s)

en: &View
oc: &Afichatge

en: &Zoom to Selection
oc: &Zoom de la seleccion

en: Devices
oc: Periferics

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
oc: Interfàcia

en: Playback
oc: Lectura

en: Latency
oc: Laténcia

en: 2 (Stereo)
oc: 2 (Estereofonic)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
oc: Repertòris

en: &Free Space:
oc: &Espaci liure :

en: Choose a location to place the temporary directory
oc: Causir un luòc per plaçar lo repertòri temporari

en: Directory %s is not writable
oc: Lo repertòri %s es protegit en escritura.

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
oc: Los cambiaments de dorsièr temporari prendràn efièch sonque aprèp aveire demarat Audacity tornamai

en: Effect Options
oc: Opcions d'efèit

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
oc: Interfàcia

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
oc: -36 dB (per edicion d'amplitud bèla)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
oc: -48 dB (amplitud PCM en escandalhatge 8 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
oc: -96 dB (amplitud PCM en escandalhatge 16 bits)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
oc: -120 dB (limit aproximativa de l'audicion umana)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
oc: -145 dB (amplitud PCM en escandalhatge 24 bits)

en: Display
oc: Afichatge

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
oc: Clavièr

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
oc: Bremba-te : Picar Cmd+Q per sortir. Totas las autras claus son validas.

en: &Import...
oc: &Importar...

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
oc: Causir un fichièr XML que conten d'acorchas clavièr...

en: Loaded %d keyboard shortcuts
oc: Cargament %d de las acorchas clavièr

en: Loading Keyboard Shortcuts
oc: Cargament de los acorchis clavièr

en: Export Keyboard Shortcuts As:
oc: Exportar las acorchas clavièr jos :

en: MP3 Library Version:
oc: Version de la libraria MP3 :

en: Library
oc: Bibliotèca

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
oc: Interfàcia

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
oc: Moduls

en: Ask
oc: Demandar

en: Failed
oc: Fracàs

en: Module
oc: Modul

en: Mouse
oc: Mirga

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
oc: Mirga (reglatges per defaut, pas modificables)

en: Tool
oc: Aisina

en: Buttons
oc: Botons

en: Left-Click
oc: Clic d'esquèrra

en: Set Selection Point
oc: Definir un punt de seleccion

en: Left-Drag
oc: Limpar a esquèrra

en: Set Selection Range
oc: Reglar la seleccion

en: Shift-Left-Click
oc: Maj + Clic esquèrra

en: Extend Selection Range
oc: Ampliar la seleccion

en: Right-Click
oc: Clic de drecha

en: Right-Drag
oc: Limpar a drecha

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
oc: Cambiar l'amplificacion

en: Pencil
oc: Gredon

en: Change Sample
oc: Modificar l'escandilh

en: Alt-Left-Click
oc: Alt + Clic esquèrra

en: Smooth at Sample
oc: Alisar l'escandilh

en: Change Several Samples
oc: Cambiar mantuns escandilhs

en: Change ONE Sample only
oc: Cambiar un sol escandilh :

en: Any
oc: Totes

en: Audacity Preferences
oc: Preferéncias d'Audacity

en: Category
oc: Categoria

en: Other...
oc: Autre...

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
oc: Nautor (EAC)

en: Spectrograms
oc: Espectrograms

en: Algorithm
oc: Algoritme

en: Global settings
oc: Paramètres globals

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
oc: Tèma

en: Info
oc: Informacion

en: Minutes
oc: Minutas

en: Seconds
oc: Segondas

en: Warnings
oc: Avertiments

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
oc: Arrestada

en: Pause
oc: Pausa

en: Play
oc: Legir

en: Skip to Start
oc: Enrèire a la començança

en: Skip to End
oc: Anar a la fin

en: Show
oc: Afichar

en: Length
oc: Longor

en: Center
oc: Centrat

en: Bandwidth
oc: Benda passanta

en: Time
oc: Ora

en: Selection Tool
oc: Aisina·de·seleccion

en: Envelope Tool
oc: Aisina·de·nivèl·(envolopa)

en: Draw Tool
oc: Aisina·de·dessenh·d'ondas

en: Modified Label
oc: Marcador modificat

en: Label Edit
oc: Edicion de marcador

en: &Font...
oc: &Poliça...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
oc: Poliça de la pista de marcadors

en: Click and drag to edit the samples
oc: Clicar-rossegar per modificar los escandilhs.

en: Sample Edit
oc: Edicion d'escandilh

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
oc: « %s » cambiat en %s

en: Format Change
oc: Cambiament de format

en: &Other...
oc: &Autre...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
oc: « %s » cambiat en %s Hz

en: Rate Change
oc: Cambiament de taus

en: Set Rate
oc: Reglar lo taus

en: Left Channel
oc: Canal esquèrra

en: Right Channel
oc: Canal de drecha

en: Channel
oc: Canal

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
oc: « %s » transformada en pista estereò

en: Make Stereo
oc: Fa venir estereofonic

en: Swap Channels
oc: Intervertir canals

en: Created new audio track
oc: Novèla·pista audiò creada

en: Created new stereo audio track
oc: Novèla·pista audio stereo creada

en: Change lower speed limit (%) to:
oc: Passar la velocitat minimala de (%) a :

en: Lower speed limit
oc: Velocitat limita bassa

en: Change upper speed limit (%) to:
oc: Passar la velocitat maximala de (%) a :

en: Set range to '%ld' - '%ld'
oc: Passar la seleccion de  '%ld' a '%ld'

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
oc: Reglar l'espandida

en: Created new time track
oc: Novèla·pista de temps creada

en: Renamed '%s' to '%s'
oc: « %s » torna nomenada en « %s »

en: Name Change
oc: Cambiament de nom

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
oc: Clicas rossegar per modificar los volums (envolopa).

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
oc: Envolopa ajustada.

en: Click and drag to move left selection boundary.
oc: Clicar e rossegar per bolegar a esquèrra los limits de la seleccion.

en: Click and drag to move right selection boundary.
oc: Clicar-rossegar per bolegar a drecha los limits de la seleccion.

en: Click and drag to select audio
oc: Clicar-rossegar per seleccionar l'audiò.

en: Click and drag to move a track in time
oc: Clicar-rossegar per calar temporalament una pista

en: Open menu...
oc: Dubrir lo menú...

en: Move Track
oc: Bolegar la pista

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
oc: Clic per Zoom en davant, Maj + Clic per Zoom en rèire

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
oc: Limpar per Zoom dins una zòna, clic-drecha per Zoom arrièr

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
oc: Esquèrra=Zoom abans, Drecha=Zoom arrièr, Mitan=Normal

en: (disabled)
oc: (desactivat)

en: Button
oc: Boton

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
oc: G

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
oc: D

en: File type:
oc: Tipe de fichièr :

en: &Clear
oc: Es&cafar

en: Menu
oc: Menú

en: Cancel
oc: Anullar

en: Don't show this warning again
oc: Mostrar pas mai aquel avertiment

en: Infinity
oc: Infinit

en: Error.~%
oc: ErrorError.~%

en: Details
oc: Detalhs

en: Frequency (Hz)
oc: Frequéncia (Hz)

en: Type
oc: Tipe

en: HTML file
oc: Fichièr HTML

en: Text file
oc: Fichièr tèxte

en: All supported
oc: Totes los fichièrs preses en carga

en: Allow
oc: Autorizar

en: CSV files
oc: Fichièrs CSV

en: 2 channels (stereo)
oc: 2 canals (estereofonic)

en: 1 channel (mono)
oc: 1 canal (Mono)

en: Analyze
oc: Analisar
