audacity 3.0.3 - en to ta translation catalogue (1073 entries)

en: Comments
ta: பின்னூட்டங்கள்

en: Error
ta: வழு.

en: None
ta: எதுவும் இல்லை

en: Rectangle
ta: செவ்வகம்

en: Shaped
ta: வடிவமைக்கப்பட்ட

en: Rectangular
ta: செவ்வகம்

en: Module Unsuitable
ta: கூறு பொருத்தமற்றது

en: Module "%s" found.
ta: கூறு "%s" உள்ளது.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
ta: 
    
    அனுமதிக்கப்பட்டவற்றில் இருந்து பெறப்பட்ட கூறுகளை மட்டும் பயன்படுத்துக

en: Yes
ta: ஆம்

en: No
ta: இல்லை

en: Try and load this module?
ta: இக் கூறை ஏற்றி முயற்சிசெய்வதா?

en: Created new project
ta: புதிய திட்டம் உருவாக்கப்பட்டுள்ளது

en: Unable to determine
ta: தீர்மானிக்க முடியாதுள்ளது

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
ta: ஒளி

en: Audacity could not write file:
      %s.
ta: Audacity யால் கோப்பை எழுத முடியவில்லை:
     %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
ta: Audacity யால் எழுத கோப்பை திறக்க முடியவில்லை:
     %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
ta: Audacity யால் படிமத்தை  கோப்பில் எழுத முடியவில்லை:
      %s.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
ta: கோப்பை சுமையேற்ற முடியவில்லை:
      %s.
    ஒரு வேளை தவறான png அமைப்பு?

en: Could not create directory:
      %s
ta: கோப்பகத்தை உருவாக்க முடியவில்லை:
      %s

en: Audacity could not save file:
      %s
ta: Audacity யால் கோப்பை சேமிக்க முடியவில்லை:
      %s

en: Audio Track
ta: ஒலித்துண்டு

en: Warning
ta: எச்சரிக்கை

en: Could not open file: "%s"
ta: கோப்பை திறக்க முடியவில்லை: "%s"

en: Could not load file: "%s"
ta: கோப்பை சுமையேற்ற முடியவில்லை: "%s"

en: Copy
ta: பிரதி

en: Cut
ta: வெட்டு

en: Paste
ta: ஒட்டு

en: Undo
ta: மீளமை

en: Redo
ta: மறுபடியும் செய்

note: i18n-hint noun
en: Start
ta: ஆரம்பி

en: Stop
ta: நிறுத்து

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
ta: சரி

en: Credits
ta: நன்றிகள்

en: Libraries
ta: நூலகங்கள்

en: Special thanks:
ta: விசேட நன்றிகள்

en: Build Information
ta: உருவாக்கிய தகவல்

en: Enabled
ta: செயல்படுத்த பட்டுள்ளது

en: Disabled
ta: முடக்கி விடப்படுள்ளது

en: Build type:
ta: கட்டிய வகை:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
ta: முக்கிய நூலகங்கள்

en: Audio playback and recording
ta: ஒலி பின்னணிக்கும் பதிவிற்கும்

en: Sample rate conversion
ta: மாற்றலிற்க்கான மாதிரி வீதம்

en: File Format Support
ta: கோப்பு வகை உதவிகளுக்கு

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
ta: MP3 இறக்குமதி

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
ta: Ogg Vorbis இறக்குமதியும் ஏற்றுமதியும்

en: ID3 tag support
ta: ID3 ஒட்டு ஆதரவு

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
ta: FLAC இறக்குமதியும் ஏற்றுமதியும்

en: MP2 export
ta: MP2 ஏற்றுமதிக்கு

en: Import via QuickTime
ta: QuickTime ஊடாக இறக்குமதிச் செய்

en: Features
ta: அம்சங்கள்

en: Plug-in support
ta: Plug-in ஆதரவிற்கு

en: Sound card mixer support
ta: ஒலி அட்டை கலப்பு ஆதரவு

en: Pitch and Tempo Change support
ta: சுருதியையும் போக்கையும் மாற்றும் ஆதரவு

en: GPL License
ta: GPL உரிமம்

en: Failed to remove %s
ta: %s இனை நீக்க முடியாதுள்ளது

en: Failed!
ta: தோல்வி

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
ta: விருப்பங்களை மீட்டமைக்க?
    
    இதனை மீள மாற்ற முடியாது, 'நிறுவிய' பின் எங்குசேமிப்பீர்கள்?

en: Reset Audacity Preferences
ta: Audacity விருப்பங்களை மீட்டமைக்க

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
ta: %s கண்டு பிடிக்க முடியவில்லை.
    
    இது அண்மைய கோப்புகளில் இருந்து நீக்கபட்டு விட்டது.

en: Audacity is starting up...
ta: Audacity துவங்குகிறது...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
ta: &புதிய

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
ta: &திற....

en: Open &Recent...
ta: &அண்மையில் திறந்த...

en: &About Audacity...
ta: Audacity &பற்றி...

en: &Preferences...
ta: &முன்னுரிமைகள்...

en: &File
ta: &கோப்பு

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
ta: தற்காலிக கோப்புகளை சேமிக்க ஒரு கோப்பகத்தை தெரிய முடியவில்லை.
    தயவு செய்து பொருத்தமான கோப்பகத்தை விருப்பங்கள் பட்டியலில் தெரியவும்.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
ta: Audacity ஆனது தற்போது மூடப்படவுள்ளது. தயவு செய்து மறுபடியும் தொடங்கவும் புதிய திறக்க. தற்காலிக கோப்பகம்.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
ta: இரண்டு Audacity பிரதிகளை ஒரே நேரத்தில் இயக்குவதால்
    தகவல் இழப்பு அல்லது கட்டகத்தைக் நிலைகுழைய வைக்கலாம்.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
ta: தற்காலிக கோப்புகளின் கோப்பகத்தை Audacity இனாலபூட்ட இயலவில்லை.
    Audacity இன் இன்னொரு பிரதியால் பாவிக்கப்படலாம்.

en: Do you still want to start Audacity?
ta: Audacity இனை ஆரம்பிக்க விரும்புகிறீர்களா?

en: Error Locking Temporary Folder
ta: தற்காலிக கோப்பகத்தை பூட்டுவதில் வழு

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
ta: Audacity இன் மற்றுமொரு பிரதியானது இயங்கிகொண்டு இருக்குறது.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
ta: தற்போது இயங்கும்  Audacity இல் புதிய அல்லது திறக்க கட்டளைகளை உபயோகிக்கவும்.
    ஒரே நேரத்தில் பல செயத்திட்டங்களை திறக்க முனைகிறது.

en: Audacity is already running
ta: Audacity முன்னரே பாவனையில் உள்ளது

en: Audacity Project Files
ta: Audacity செயற்திட்ட கோப்புகள்

en: Help
ta: உதவி

en: Could not find any audio devices.
ta: ஒலி கருவிகள் எதனையும் இணைக்க இயலவில்லை

en: You will not be able to play or record audio.
ta: ஒலியினை பதிவு செய்யவோ கேட்கவோ முடியாதுள்ளது.

en: Error Initializing Audio
ta: ஒலியை தொடக்குவதில் பிழை

en: Out of memory!
ta: நினைவகம் பற்றாக்குறை

en: Automatic Crash Recovery
ta: தானியங்கி பாதிப்பு மீட்பு.

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
ta: தெரிக

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
ta: செயற்திட்ட பெயர

en: Select Command
ta: கட்டளையை தெரிவு செய்க.

en: &Command
ta: &கட்டளை

en: &Edit Parameters
ta: அளவுருக்களை &தொகுக்க.

en: &Parameters
ta: &அளவுருக்கள்

en: Your batch command of %s was not recognized.
ta: உமது தொகுதி கட்டளையான %s ஆனது  அடையாளம் காண முடியவில்லை

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
ta: கட்டளை %s இனை அளவுரு(s) உடன் நிறைவேற்றுக
    
    %s

en: Test Mode
ta: சோதனை செயல் வகை

en: Apply %s
ta: %s ஐ நிறைவேற்றுக

en: Applying '%s' to current project
ta: தற்போதைய செயற்திட்டங்களிற்கு '%s' நிறைவேற்றப்படுகிறது

en: Please save and close the current project first.
ta: தயவு செய்து தற்போதைய செயற்திட்டத்தை சேமித்து மூடவும்

en: Select file(s) for batch processing...
ta: தொகுதி செயல்முறைக்கு உள்ளாக்குவதற்கு  கோப்பு(கள்) தெரியபடுகின்றன

en: Applying...
ta: நிறைவேற்றபடுகிறது.....

en: File
ta: கோப்பு

en: &Cancel
ta: ரத்&து

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
ta: எண்ணிக்கை

en: Command
ta: கட்டளை

en: Parameters
ta: அளவுருக்கள்

en: &Insert
ta: &செருக

en: De&lete
ta: அழிக்&க

en: Move &Up
ta: &மேலே நகர்த்த

en: Move &Down
ta: கிழே நகர்த்&த

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
ta: -முற்றும்-

en: %s changed
ta: %s மாற்றபடுள்ளது

en: Do you want to save the changes?
ta: மாற்றங்களை சேமிக்க விரும்புகிறீர்களா?

en: Name must not be blank
ta: பெயரானது காலியாக இருக்க கூடாது

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
ta: பெயர்கள் '%c' மற்றும் '%c' கொண்டிருக்க கூடாது

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
ta: நீங்கள் %s இனை அழிக்க உடன்படுகிறீர்களா?

note: i18n-hint verb
en: Close
ta: மூடு

en: Removing Dependencies
ta: சார்புகள் நீக்கபடுகிறது

en: Copying audio data into project...
ta: ஒலி தரவு ஆனது செயற்திட்டத்திற்கு பிரதி செய்யப்படுகிறது.......

en: Project Depends on Other Audio Files
ta: செயற்திட்டம் ஏனைய ஒலி கோப்புகளில் தங்கியுள்ளது

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
ta: இந்த கோப்புகளை பிரதி செய்வதன் மூலம் சார்புளை நீக்க முடியும்.
    இது பாதுகாப்பானது, ஆனால் அதிக வன்தட்டு இடம் தேவைப்படும்.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
ta: 
    
    தவறவிடப்பட்டவை எனக் காட்டப்படும் கோப்புகள் நகர்த்தப்பட்டவை அல்லது அழிக்கபட்டவை.பிரதி செய்ய முடியாதவை
    அவற்றை மீழ கோப்பகத்தில் இடுவதன் மூலம் பிரதி  செய்ய முடியும்.

en: Project Dependencies
ta: சார்புகள் செயற்திட்டம்

en: Audio File
ta: ஒலி கோப்பு

en: Disk Space
ta: வன்தட்டு இடம்

en: Copy Selected Files
ta: தெரியப்பட்ட கோப்புகளை பிரதிசெய்

en: Cancel Save
ta: சேமிப்பை ரத்துசெய்

en: Do Not Copy
ta: பிரதி செய்ய வேண்டாம்

en: Copy All Files (Safer)
ta: எல்லா கோப்புகளையும் பிரதி செய்(பாதுகாப்பனது)

en: Whenever a project depends on other files:
ta: செயத்திட்டமானது ஏனைய கோப்புகளில் சார்ந்து இருக்கும் போது மட்டும்

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
ta: என்னிடம் கேக்கவும்

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
ta: எப்பொழுதும் எல்லா கோப்புகளையும் பிரதி செய் (மிகவும் பாதுகாப்பனது)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
ta: கோப்புகளை எப்பொழுதும் பிரதி செய்ய வேண்டாம்

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
ta: தொடர்வீர்கள் ஆனால், உங்கள் செயற்திட்டம் வன்தட்டில் சேமிக்கப்படாது. இதற்குத்தான் ஆசைப்பட்டீர்களா?

en: Dependency Check
ta: சார்புகளை செவ்வை பார்த்தல்

en: FFmpeg support not compiled in
ta: FFmpeg ஆதரவு தொகுக்கப்படவில்லை

en: FFmpeg startup failed
ta: FFmpeg தொடங்கல் தோல்வி

en: FFmpeg library not found
ta: FFmpeg நூலகத்தை காணவில்லை

en: Locate FFmpeg
ta: FFmpeg யை இடங்குறி

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
ta: Audacityக்கு ஒலிக் கோப்பை FFmpeg ஊடக ஏற்றுமதி மற்றும் இறக்குமதி செய்ய '%s' கோப்பு தேவை.

en: Location of '%s':
ta: '%s' இன் இடம்:

en: To find '%s', click here -->
ta: '%s' இனை கண்டறிய இங்கே சொடுக்கவும -->

en: Browse...
ta: உலாவு...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
ta: FFmpeg இன் இலவச பிரதியை பெற, இங்கே சொடுக்கவும் -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
ta: தரவிறக்கம்

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
ta: '%s' எங்கே ?

en: FFmpeg not found
ta: FFmpeg இல்லை

en: Do not show this warning again
ta: இந்த எச்சரிக்கையை மிண்டும் காண்பிக்க வேண்டாம்

en: Frequency Analysis
ta: அதிர்வெண் ஆய்வு

en: Spectrum
ta: வர்ணப்பட்டை

en: Linear frequency
ta: நேரியல் நிகழ்வெண்

en: Log frequency
ta: பதிவு நிகழ்வெண்

en: Zoom
ta: பெரிதாக்குக

en: &Export...
ta: ஏற்றுமதி

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
ta: வர்ணப்பட்டையை வரைவதற்கு தெரிவு செய்யப்பட்ட ஒலித்துண்டுகள் அனைத்தும் ஒரே மாதிரி அளவை கொண்டிருக்க வேண்டும்.

en: Not enough data selected.
ta: போதுமான தரவு தேர்ந்தெடுக்கப்படவில்லை.

en: Export Spectral Data As:
ta: வர்ணபட்டை தரவாக ஏற்மதிச்செய்:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
ta: மீடிறன் (Hz)	மட்டம் (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
ta: Lag (seconds)	மீடிறன் (Hz)	மட்டம்

en: Plot Spectrum...
ta: வண்ணபட்டியை வரைந்திடு . . .

en: Welcome!
ta: நல்வரவு!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
ta: ஒலி ஒலித்தல்

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
ta: ஒலி பதிவு செய்தல்

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
ta: தொகுக்கும் சாம்பலாக்கும் பட்டியல்கள்

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
ta: ஒலிக்  கோப்பு ஏற்றுமதி செய்யப்படுகிறது

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
ta: Audacity திட்டத்தை சேமிக்கிறது

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
ta: மற்றைய வடிவமைப்புகளுக்கும்  ஆதரவு

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
ta: இறுவட்டில் பதிதல்

en: No Local Help
ta: உள்ளக உதவி இல்லை

en: These are our support methods:
ta: இவை எமது உதவி முறைகள்:

en: Action
ta: செயல்

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
ta: &கைவிடு

en: Edit Labels
ta: சிட்டைகளை தொகு

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
ta: ஒலித்துண்டு

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
ta: சிட்டை

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
ta: ஆரம்ப நேரம்

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
ta: முடிவு நேரம்

en: New...
ta: புதிய...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
ta: பகுதி உள்ளடக்கத்தை தொகுக்க இரட்டைச் சொடுக்கு செய்க அல்லது F2 வை அழுத்துக.

en: No labels to export.
ta: ஏற்றுமதிக்கு சிட்டை இல்லை

en: Export Labels As:
ta: சிட்டைகளை ஏற்றுமதி செய்ய

en: New Label Track
ta: புதிய சிட்டை ஒலித்துண்டு

en: Enter track name
ta: ஒலித்துண்டின் பெயரை உள்ளிடுக

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
ta: சிட்டை ஒலித்துண்டு

en: Labels
ta: சிட்டை

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
ta: Audacity யின் முதலாவது பாவனை

en: Choose Language for Audacity to use:
ta: Audacity க்கான மொழியினை தெரிவு செய்க:

en: Confirm
ta: உறுதி

en: Opening Audacity Project
ta: Audacity திட்டம் திறக்கிறது

en: Audacity Log
ta: Audacity பதிவுகள்

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
ta: துடை

en: &Close
ta: &மூடு

en: Audacity Karaoke%s
ta: Audacity வெற்றிசைப்பாடல் %s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
ta: மிடி i/o அடுக்கினை தொடக்குவதில் பிழை.

en: You will not be able to play midi.
ta: தங்களால் மிடியினை கேடமுடியாது.

en: Error Initializing Midi
ta: மிடியை தொடங்குவதில் வழு.

en: &Undo %s
ta: &மீளமை %s

en: &Undo
ta: &மீளமை

en: &Redo %s
ta: &திரும்பசெய்யவும் %s

en: &Redo
ta: மறுபடியும் செய்

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
ta: உங்களின் கடைசி நடவடிக்கையில் பிரச்சினை. அதை நிங்கள்
     வழுவாக கருதினால்,  தயவு செய்து சரியாக அது எங்கு ஏற்பட்டது என்று எமக்கு தெரிவிக்கவும்.

en: Disallowed
ta: அனுமதிக்கப்படவில்லை

en: Mix and Render
ta: கலந்து வழங்கு

en: Mixing and rendering tracks
ta: கலந்து வழங்கப்பட்ட தடங்கள்

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
ta: பெறு

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
ta: வேகம்

en: Musical Instrument
ta: சங்கீத கருவி

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
ta: நகர்த்தி

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
ta: ஓசையற்ற

note: i18n-hint: This is on a button that will silence all the other tracks.
en: Solo
ta: தனி

en: Signal Level Meter
ta: சமிக்ஞை மட்ட கருவி

en: Moved gain slider
ta: பெறும் நகர்த்தி நகர்த்தப்பட்டுள்ளது

en: Moved pan slider
ta: நகர்த்தும் நகர்த்தி நகர்த்தப்பட்டுள்ளது

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
ta: குறிப்பு தடம்

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
ta: &முழுவதும்

en: Path
ta: பாதை

en: Elapsed Time:
ta: கடந்துவிட்ட நேரம்

en: There was a problem printing.
ta: அச்சிடுவதில் சிறு பிரட்சனை

en: Print
ta: அச்சிடு

en: Actual Rate: %d
ta: உண்மை வீதம் : %d

en: Recorded Audio
ta: ஒலி அமைவை பதிவு செய்

en: Record
ta: பதிவு செய்

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
ta: பரிசீலனை செயற்திட்டம் தவறான தொடரி குறிகளை வாசிக்கிறது

en: Close project immediately with no changes
ta: உடனடியாக செயத்திட்டத்தை மாற்றம் ஏதுமின்றி மூடவும்

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
ta: பதிவில் அடையாளம் காணப்பட்ட வழுக்களுடன்,புதிய வழுக்களை பார்த்த வண்ணம் தொடர்ந்து செல்கபுது வழு எச்சரிக்கையின் போது உடனடியாக மூடும் கட்டளை பிறப்பிக்க பாடவிடின் ." இது தற்போதைய நிலையில் சேமிக்கும்.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
ta: எச்சரிக்கை - தொடரி குறிகளை வாசிப்பதில் பிரச்சனை

en: Inspecting project file data
ta: செயற்திட்ட தரவு கோப்புகளை ஆய்வு செய்கிறது...

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
ta: "%s" கோப்பகதத்திற்கான செயற்திட்ட பரிசீலனை
    %lld தவறவிடப்பட்ட ஒலி கோப்பு(கள்) கண்டுபிடிக்கப்பட்டுள்ளது
    ('பெயர் மாற்றப்பட்டது'). தானியங்கி மூலம் மீள பெற
    வழியே இல்லை
    
    முதலாவது அல்லது இரண்டாவது தெரிவை தெரிவீர்களானால், 
    தவறவிடப்பட்ட கோப்புகளை  கண்டு பிடித்து பழைய கோப்பகத்தில்
    மீள உருவாக்க முயற்சி செய்யலாம்
    
    இரண்டாவது தெரிவில் அலை வடிவானது
    அமைதியை காட்டாது போகலாம்
    
    மூன்றாவது தெரிவை தெரிவீர்களானால், மேலதிக வழுக்களின் போது
    உடனடியாக மூடவும் என கட்டளை இடாவிட்டால் 
    தற்போதைய நிலையிலேயே சேமிக்கும்

en: Treat missing audio as silence (this session only)
ta: தவறவிடப்பட்ட ஒலியினை நிசப்தத்தால் நிரப்பவும்(இம்முறை மட்டும்)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
ta: தவறவிடப்பட்ட ஒலியினை நிசப்தத்தால் நிரப்பவும்(உடனடியாக,நிரந்தரமாக)

en: Warning - Missing Aliased File(s)
ta: எச்சரிக்கை - பெயர் மாற்றபட்ட கோப்பு(கள்) காணவில்லை

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
ta: கோப்பகம் "%s" செயற்திட்ட பரிசீலனை
    பெயர் மாற்றப்பட்டு தவறவிடப்பட்ட %lld (.auf) தொகுதி கோப்பு(கள்) கண்டுபிடிக்கப்பட்டது. 
    செயற்திட்டத்தில் உள்ள ஒளியில் இருந்து Audacity இனால் முழுமையாக இவற்றை மீள் உருவாக்க முடியும்

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
ta: சுருக்க கோப்புகளை மீண்டும் உருவாக்கு (பாதுகாப்பானதும் பரிந்துரைக்கப்பட்டதும்)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
ta: தவறிய காட்சி தரவை சத்தமற்றதால் நிரப்பு (இப் பகுதி மட்டும்)

en: Close project immediately with no further changes
ta: மேலும் மாற்றங்களை செய்யாமல் திட்டத்தை உடனடியாக மூடு

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
ta: எச்சரிக்கை - சுருக்க கோப்பு(களை) காணவில்லை

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
ta: திட்டம் "%s" கோப்பகத்தை ஆராய்ந்தது 
    %lld தவறிய ஒலித்தரவுப்பகுதி கோப்பு (.au), கண்டுபிடிக்கப்பட்டது 
    பெரும்பாலும் வழுவினால், அமைப்பு கோளாறால், அல்லது எதிர்பாராத  
    நீக்கத்தால். தானாக மீளமைக்க Audacity க்கு எந்த வழியும் இல்லை. 
    
    கீழே தரப்பட்ட முதலாவது அல்லது இரண்டாவது விருப்பத்தை தெரிவுசெய்தால், 
    தவறிய கோப்புகளை அதன் பழைய இடத்திற்கு மீளமைக்க முடியும். 
    
    குறிப்பு இரண்டாவது விருப்ப  தெரிவில், அலைவடிவம் 
    ஒலியற்றதை காட்டாமல் போகலாம்.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
ta: தவறிய ஒலியின் இடத்தை ஒலியற்றதாக்கு (உடனடியாக நிரந்தரமாக்கு)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
ta: எச்சரிக்கை - ஒலி தரவு தொகுதி கோப்பு(கள்) காணவில்லை

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
ta: திட்டம் "%s" கோப்பகத்தை ஆராய்ந்தது 
    அநாதை பகுதி கோப்பு(கள்)  %d கண்டுபிடிக்கப்பட்டுள்ளது. 
    இக் கோப்புகள் இத் திட்டத்தால் பயன்படுத்தப்படாதவை, மற்றைய திட்டத்துக்கு 
    தொடர்புடையதாக இருக்கலாம். அவை எந்த பாதிப்புகளையும் ஏற்படுத்தவில்லை மற்றும் சிறியவை.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
ta: நீக்காமல் தொடர்; உதிரி கோப்புகளை புறக்கணி

en: Delete orphan files (permanent immediately)
ta: அனாதை கோப்புகளை நீக்கு (உடனடியாக நிரந்தரமாக்கு)

en: Warning - Orphan Block File(s)
ta: எச்சரிக்கை - அனாதை தொகுதி கோப்பு(கள்)

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
ta: போக்கு

en: Cleaning up unused directories in project data
ta: திட்ட தரவில் பயன்படுத்தாத கோப்பகங்களை துப்பரவாக்குகிறது

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
ta: எச்சரிக்கை: தானியக்க மீட்பில் பிரச்சினைகள்

en: Error Writing to File
ta: கோப்பில் எழுதுவதில் பிழை

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
ta: மீள பெறபட்டது

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
ta: Audacity %s இனை பாவித்து உங்களது கோப்பானது சேமிக்கப்பட்டுள்ளது.
    நீங்கள் Audacity %s இனை பாவிக்குறீர்கள்.கோப்பை திறக்கும் பொருட்டு புதிய அமைபிற்கு தரமுயர்த்த வேண்டும்.

en: Can't open project file
ta: திட்ட கோப்பினை திறக்க முடியாதுள்ளது

en: Error Saving Project
ta: திட்டத்தை சேமிப்பதில் வழு

en: Warning - Empty Project
ta: எச்சரிக்கை - காலி கோப்பகம்

en: Saved %s
ta: சேமிக்கப்பட்டுள்ளது %s

en: %s is already open in another window.
ta: %s ஆனது மற்றுமொரு சாளரத்தில் முன்னரே திறந்து உள்ளது

en: Error Opening Project
ta: திட்டத்தை ஆரம்பிப்பதில் வழு

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
ta: தானாக உருவாக்கப்பட்ட காப்பு கோப்பினை திறக்க முயல்கிறீர்.
    இதன் மூலம் பலத்த தரவு இழப்பு ஏற்படும்.
    
    ஆகவே தயவு செய்து Audacity திட்ட கோப்பை திறக்கவும்.

en: Warning - Backup File Detected
ta: எச்சரிக்கை - காப்பு கோப்பு கண்டுபிடிக்கப்பட்டுள்ளது

en: Error Opening File
ta: கோப்பை திறப்பதில் வழு

en: Error opening file
ta: கோப்பை திறப்பதில் வழ

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
ta: கோப்பானது செல்லுபடியற்றது அல்லது சேதமடைந்துள்ளது: 
    %s

en: Error Opening File or Project
ta: கோப்பை அல்லது திட்டத்தை திறப்பதில் வழு

en: Project was recovered
ta: திட்டம் மீள பெறபட்டது

en: Recover
ta: மீளபெறு

en: Imported '%s'
ta: இறக்கப்பட்டுள்ளது '%s'

en: Import
ta: இறக்கு

en: Error Importing
ta: இறக்குவதில் வழு

en: Welcome to Audacity version %s
ta: Audacity Version %s இற்கு வரவேற்கிறோம்

en: Screen Capture Frame
ta: திரை பிடிப்பு சட்டம்

en: Choose location to save files
ta: கோப்புகளை சேமிக்க கோப்பகத்தை தெரியவும்

en: Save images to:
ta: படங்களை சேமிக்க

en: Choose...
ta: தெரியவும்...

en: Capture entire window or screen
ta: முழு சாளரத்தையும் அல்லது திரையை பிடிக்கவும்

en: Resize Small
ta: மீள சிறிதாக்கவும்

en: Resize Large
ta: மீள பெரிதாக்கவும்

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
ta: நீல பின்னணி

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
ta: வெள்ளை பின்னணி

en: Capture Window Only
ta: சாளரத்தை மட்டும் பிடிக்கவும்

en: Capture Full Window
ta: முழு சாளரத்தையும் பிடிக்கவும்

en: Capture Full Screen
ta: முழு திரையையும் பிடிக்கவும்

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
ta: 5 செக்கனின் பின் முன்னணி சாளரத்தை பிடிக்கவும் window/dialog

en: Capture part of a project window
ta: ஒரு பத்தி திட்ட சாளரத்தை பிடிக்கவும்

en: All Toolbars
ta: எல்லா  கருவிசட்டமும்

en: SelectionBar
ta: தெரிவு சட்டம்

en: Tools
ta: கருவிகள்

en: Transport
ta: போக்குவரத்து

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
ta: அளவைக்கருவி

en: Play Meter
ta: மீட்டரை ஓடச்செய்

en: Record Meter
ta: மீட்டரை பதிவு செய்

en: Edit
ta: தொகு

en: Device
ta: சாதனம்

en: Track Panel
ta: தட குழு

en: Ruler
ta: அடிமட்டம்

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
ta: தடங்கள்

en: First Track
ta: முதலாவது தடம்

en: Second Track
ta: இரண்டாவது

en: Scale
ta: அளவு

en: One Sec
ta: ஒரு செக்கன்

en: Ten Sec
ta: 10 செக்கன்கள்

en: One Min
ta: ஒரு நிமிடம்

en: Five Min
ta: ஐந்து நிமிடம்

en: One Hour
ta: ஒரு மணித்தியாலம்

en: Short Tracks
ta: குறுகிய தடங்கள்

en: Medium Tracks
ta: அளவான தடங்கள்

en: Tall Tracks
ta: நீண்ட தடங்கள்

en: Choose a location to save screenshot images
ta: பிடிக்கப்பட்ட படங்களை சேமிக்க கோப்பகத்தை தெரியவும்

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
ta: குறிப்பிடப்பட்ட கோப்பு பெயர் எழுத்து பாவனையால் மாற்ற முடியாதுள்ளது.

en: Specify New Filename:
ta: புதிய கோப்பு பெயரை குறிப்பிடுக:

en: Position
ta: நிலை

en: Off
ta: முடக்கு

en: Nearest
ta: அருகேயுள்ள

en: Prior
ta: முன்னரே

en: Sound Activated Record
ta: ஒலி பதிதல் செயல்படுத்தப்பட்டுள்ளது

en: Activation level (dB):
ta: செயல்படுத்தப்பட்ட அளவு (db) :

en: Welcome to Audacity!
ta: Audacity இற்கு வரவேற்கிறோம்

en: Don't show this again at start up
ta: இதனை ஆரம்பத்தில் மறுபடி காட்ட வேண்டாம்

en: Artist Name
ta: கலைஞரின் பெயர்

en: Track Title
ta: தட பெயர்

en: Album Title
ta: செருகேடு பெயர்

en: Track Number
ta: தட எண்

en: Year
ta: வருடம்

en: Genre
ta: இலக்கியநட

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
ta: அம்பு குறிகளை உபயோகித்து மேலும் கீழும் செல்க

en: Tag
ta: குறிக்க

en: Value
ta: பெறுமதி

en: &Add
ta: &இணைக்க

en: &Remove
ta: &நீக்க

en: Genres
ta: வகைகள்

en: Template
ta: வடிவம்

en: Edit Genres
ta: வகைகளை தொகு&amp;க்க

en: Unable to save genre file.
ta: வகை கோப்பை சேமிக்க முடியவில்லை

en: Reset Genres
ta: வகைகள&amp;ை இயல்பாக்க

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
ta: வகை நிரலை இயல்பாக்க விரும்புகின்றீர்களா?

en: Unable to open genre file.
ta: வகை கோப்பை திறக்க முடியவில்லை

en: Load Metadata As:
ta: மேனிலை தரவை ஆக சுமையேற்று

en: Error Loading Metadata
ta: சுமையேற்றுவதில் வழு

en: Save Metadata As:
ta: மேல் நிலை தரவை ஆக சேமி

en: Error Saving Tags File
ta: குறிச்சொற்கள் கோப்பை சேமிப்பதில் கோளாறு

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
ta: கால அளவு

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
ta: நேரத் தடம்

en: Audacity Timer Record
ta: Audacity நேர பதியி

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
ta: கால அளவு பூஜியம். எதுவும் பதியப்பட்டிருக்காது

en: Error in Duration
ta: கால அளவில் வழு

en: Duration:
ta: காலஅளவு:

en: Audacity Timer Record Progress
ta: Audacity நேர பதியி செயற்பாடு

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
ta: 099 ம 060 நி 060 நொ

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
ta: 099 நாட்கள் 024 ம 060 நி 060 நொ

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
ta: ஆரம்ப திகதி மற்றும் நேரம்

en: Start Date
ta: ஆரம்ப திகதி

en: End Date and Time
ta: முடிவு திகதி மற்றும் நேரம்

en: End Date
ta: முடிவு திகதி

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
ta: Audacity நேர பதியி - தொடங்க காத்திருக்கிறது

en: Stereo, 999999Hz
ta: பிரியோசை, 999999Hz

en: TrackView
ta: ஒலித்துண்டுப்பார்வை

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
ta: ஒலித்துண்டு %d

en: Click and drag to resize the track.
ta: ஒலித்துண்டின் அளவை மாற்ற சொடுக்கி இழுக்கவும்.

en: Removed audio track(s)
ta: அகற்றப்பட்ட ஒலி தடங்கள்

en: Remove Track
ta: தடத்தை அகற்ற

en: Removed track '%s.'
ta: '%s' ஒலித்துண்டு நீக்கப்பட்டது.

en: Track Remove
ta: ஒலித்துண்டு நீக்கி

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
ta: Google Translate

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
ta: குரல் சாவியை பயன்படுத்த தெரிவு மிகவும் சிறியது

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ta: சக்தி                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ta: குறி மாற்றம்        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
ta: திசை மாற்றம்  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: There is not enough room available to paste the selection
ta: தெரிவினை ஒட்ட போதுமான இடம் இல்லை

en: Remaining Time:
ta: மீதமுள்ள நேரம்

en: Command
ta: கட்டளை

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
ta: திரும்பச்செய் %s

en: Decay factor:
ta: சிதைவு காரணி:

en: Command:
ta: கட்டளை:

en: Effects
ta: விளைவுகள்

en: Selection
ta: தேர்வு

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
ta: சரி செய்ய

en: Remove
ta: நீக்கு

en: Delete
ta: அழி

en: Linear
ta: நேர்கோடு

en: Amplify
ta: விஸ்தரி

en: Amplification dB
ta: விஸ்தரிப்பு dB

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
ta: விநாடிகள்

en: Preview not available
ta: முன்தோற்றம் இல்லை

en: Level
ta: மட்டம்

en: Change Pitch
ta: சுருதியை மாற்று

en: from (Hz)
ta: இருந்து (Hz)

en: to (Hz)
ta: இடத்திற்கு (Hz)

en: Percent Change
ta: சதவீத மாற்றம்

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
ta: பயன்படுத்த முடியாதது

en: Change Speed
ta: வேக மாற்றம்

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
ta: வேக மாற்றம், சுருதி மற்றும் டெம்போ மாற்றம் செய்கிறது

en: Selection Length
ta: தேர்வு நீளம்

en: Change Tempo
ta: டெம்போ மாற்றம்

en: Change Tempo without Changing Pitch
ta: சுருதியை மாற்றாது டெம்போ வை மாற்று

en: Length (seconds)
ta: நீளம் (நொடிகள்)

en: Click Removal
ta: அகற்றுதலை சொடுக்கு

en: Compressor
ta: அழுத்தி

en: %.2f secs
ta: %.2f செக்கன்கள்

en: %.1f secs
ta: %.1f நொடிகள்

en: Ratio %.0f to 1
ta: விகிதம்  %.0f இல் இருந்து 1 இற்கு

en: Ratio %.1f to 1
ta: விகிதம்  %.1f இல் இருந்து 1 இற்கு

en: Noise Floor
ta: இரைச்சல் தளம்

en: Ratio
ta: விகிதம்

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
ta: பாதிப்பு நேரம்

en: Noise Floor %d dB
ta: இரைச்சல் தளம் %d dB

en: You can only measure one track at a time.
ta: உங்களால் ஒரு  நேரத்தில் ஒரு ஒலித்துண்டையே அளக்க முடியும்

note: i18n-hint noun
en: End
ta: முடிவு

en: Volume
ta: ஒலி அளவு

en: Foreground start time
ta: முன்னணி ஆரம்ப நேரம்

en: Foreground end time
ta: முன்னணி முடிவு நேரம்

en: Background start time
ta: பின்னணி ஆரம்ப நேரம்

en: Background end time
ta: பின்னணி முடிவு நேரம்

en: &Help
ta: &உதவி

en: zero
ta: பூஜ்யம்

en: indeterminate
ta: உறுதி அற்றது

en: Difference is indeterminate.
ta: வித்தியாசம் உறுதி அற்றது

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
ta: WCAG2 தேர்ச்சி

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
ta: WCAG2 தோல்வி

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
ta: தற்போதைய வித்தியாசம்

en: Measured foreground level
ta: அளக்கப்பட்ட முன்னணி மட்டம்

en: No foreground measured
ta: முன்னணி அளவு இல்லை

en: Measured background level
ta: அளக்கப்பட்ட பின்னணி மட்டம்

en: No background measured
ta: பின்னணி அளவு இல்லை

en: Filename = %s.
ta: கோப்பு பெயர்  = %s.

en: Foreground
ta: முன்னணி

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ta: நேர ஆரம்பம் = %2d மணித்தியாலம் (கள்),  %2d நிமிடம் (கள்), %.2f நொடி (கள்).

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
ta: நேரம் முடிவடைந்தது = %2d மணித்தியாலம் (கள்),  %2d நிமிடம் (கள்), %.2f நொடி (கள்).

en: Background
ta: பின்னணி

en: Results
ta: முடிவுகள்

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
ta: வெற்றி வரையறை 1.4.7 of WCAG 2.0: தேர்ச்சி

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
ta: வெற்றி வரையறை 1.4.7 of WCAG 2.0: தோல்வி

en: Data gathered
ta: திரட்டப்பட்ட தரவு

en: Contrast...
ta: பேதம் காட்டு ...

en: Tone duration:
ta: இசை காலஅளவு:

en: Silence duration:
ta: சத்தமற்ற காலஅளவு

en: Echo
ta: எதிரொலி

en: Preparing preview
ta: முன்தோற்றம் தயார் செய்யப்படுகிறது

en: Previewing
ta: முன்தோற்றம் காட்டுகிறது

en: &Generate
ta: உருவாக்கு

en: Delete Preset
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவையை நீக்கு

en: Options...
ta: விருப்பத்தேர்வுகள்...

en: Save Preset
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவையை சேமி

en: Cosine
ta: கோசைன்

en: Cubic
ta: கனச்சதுரம்

en: Equalization
ta: சரிநிகராக்கம்

en: Max dB
ta: உயர்ந்த dB

en: Min dB
ta: குறைந்த dB

en: Draw Curves
ta: வளைவுகளை வரை

en: Linear Frequency Scale
ta: நேரியல் மீடிறன் அளவி

en: Length of Filter
ta: வடிகட்டியின் நீளம்

en: Select Curve
ta: வளைவை தெரிவுசெய்

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
ta: பெயரிடப்படாதது

en: Error Saving Equalization Curves
ta: சரிநிகராக்க வளைவுகளை சேமிப்பதில் வழு

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
ta: வேண்டப்பட்ட வளைவை காணவில்லை, 'பெயரிடப்படாததை' உபயோகிக்கிறது

en: Curve not found
ta: வளைவை காணவில்லை

en: Manage Curves List
ta: வளைவு பட்டியலை நிர்வாகி

en: Manage Curves
ta: வளைவுகளை நிர்வாகி

en: Curve Name
ta: வளைவின் பெயர்

en: De&faults
ta: இயல்பு&நிலை

en: 'unnamed' is special
ta: 'பெயரிடப்படாதது' விசேடமானது

en: Rename...
ta: பெயர்மாற்றம்...

en: Same name
ta: ஒரே பெயர்

en: Curve exists
ta: வளைவு உள்ளது

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
ta: 'பெயரிடப்படாத' வளைவை உங்களால் நீக்க முடியாது

en: Can't delete 'unnamed'
ta: 'பெயரிடப்படாததை' நீக்க முடியாது

en: Confirm Deletion
ta: நீக்குதலை உறுதிப்படுத்து

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
ta: பெயரிடப்படாத' வளைவை உங்களால் நீக்க இயலாது, அது சிறப்பானது

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
ta: 'பெயரிடப்படாத' வளைவை உங்களால் ஏற்றுமதி செய்ய இயலாது, அது சிறப்பானது.

en: Cannot Export 'unnamed'
ta: 'பெயரிடப்படாததை' ஏற்றுமதி செய்ய முடியாது

en: %d curves exported to %s
ta: %d வளைவுகள் %s இற்கு ஏற்றுமதி செய்யப்பட்டது

en: Curves exported
ta: வளைவுகள் ஏற்றுமதி செய்யப்பட்டது

en: No curves exported
ta: வளைவுகள் ஏற்றுமதி செய்யப்படவில்லை

en: There is not enough room available to generate the audio
ta: ஒலியை உற்பத்தி செய்ய போதுமான இடம் இல்லை

en: Invert
ta: நேர்மாறாக்கி

en: Noise reduction
ta: இரைச்சலை குறைத்தல்

en: Sensitivity
ta: உணர்திறன்

en: Frequency smoothing
ta: அதிர்வெண் சீராக்கி

en: Step 1
ta: படி 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
ta: இரைச்சலை கொண்ட பகுதியை தெரியவும்.இதனால் Audacity இற்கு எதனை வடிகட்ட வேண்டும் என்று அறிய முடியும்,
    பின் Get Noise Profile இனை அழுத்தவும்:

en: Step 2
ta: படி 2

en: Noise:
ta: இரைச்சல்:

en: Noise Removal
ta: சத்தம் நீக்கி

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
ta: வடிகட்ட வேண்டிய அனைத்து பகுதியையும் தெரியவும், வடிகட்ட வேண்டிய இரைச்சலின் அளவையும்
    தெரியவும்,பின் இரைச்சலை அகற்ற 'OK' இனை அழுத்துக.

en: Attack/decay time
ta: சிதைவு நேரம்

en: Normalize
ta: சாதாரணபடுத்தல்

en: Removing DC offset and Normalizing...
ta: DC offset நீக்கமும் சாதாரணபடுத்தலும்.....

en: Removing DC offset...
ta: DC offset நீக்கப்படுகிறது......

en: Normalizing without removing DC offset...
ta: DC offset நீக்காமல் சாதாரணபடுத்தல்....

en: Stages
ta: நிலைகள்

en: Dry Wet
ta: உலர் ஈர

en: LFO frequency in hertz
ta: LFO அதிர்வெண் hertz இல்

en: LFO start phase in degrees
ta: LFO ஆரம்ப கட்டம்  பாகையில்

en: Depth in percent
ta: ஆழம் சதவீதத்தில்

en: Feedback in percent
ta: பின்னூட்டம் சதவீதத்தில்

en: Repair
ta: திருத்த

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
ta: திருத்தும் விளைவானது மிகவும் சிறிய பகுதிகளில் திருத்த உருவாக்கப்பட்டது(up to 128 samples).
    
    ஆகவே மிகவும் நுண்ணிய ஒரு பகுதியை தெரியவும்

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
ta: தெரிவு பகுதிக்கு அப்பால் உள்ள ஒலி தரவை பாவித்து திருத்து.
    
    ஒரு பக்கமேனும் ஒலி அமைவை உடைய பகுதியை தெரியவும்.
    
    அதிக சுற்றியுள்ள ஒலி இருப்பின், இது சிறப்பாக செயற்படும்

en: Repeat
ta: திரும்ப செய்

en: Vocal I
ta: குரல் வழி இசை I

en: Vocal II
ta: குரல் வழி இசை II

en: Bathroom
ta: குளியலறை

en: Small Room Bright
ta: சிறிய பிரகாசமான அறை

en: Small Room Dark
ta: சிறிய கருமை அறை

en: Medium Room
ta: அளவான அறை

en: Large Room
ta: பெரிய அறை

en: Church Hall
ta: கிறிஸ்துவர்களின் பிரதான கோயில் மண்டபம்

en: Cathedral
ta: கிறிஸ்துவர்களின் பிரதான கோயில்

en: Reverb
ta: எதிரொலி

en: Reverse
ta: பின்னோக்கு

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
ta: Chebyshev வகை I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
ta: Chebyshev வகை II

en: Align MIDI to Audio
ta: MIDI இருந்து ஒலி அமைவாக வரிசைபடுத்து

en: Frame Period
ta: சட்ட காலம்

en: Force Final Alignment
ta: இறுதி வரிசையை கட்டாயபடுத்து

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
ta: ஆரம்பத்திலும் இறுதியிலும் அமைதியை புறக்கணிக்க

en: Silence Threshold:
ta: அமைதிக்கான தொடக்கநிலை

en: Silence Threshold
ta: அமைதிக்கான தொடக்கநிலை

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
ta: சீரான நேரத்திற்கு முன்

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
ta: கோட்டு நேரம்

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
ta: சீரான நேரம்

en: Use Defaults
ta: இயல்பான பெறுமதிகளை பாவிக்க

en: Restore Defaults
ta: இயல்பான பெறுமதிகளை அளிக்க

en: Initial Tempo Change (%)
ta: ஆரம்ப போக்கு மாற்ற (%)

en: Final Tempo Change (%)
ta: இறுதி போக்கு மாற்ற (%)

en: Initial Pitch Shift
ta: ஆரம்ப சுருதி நகரத்தி

en: Final Pitch Shift
ta: இறுதி சுருதி நகரத்தி

en: Logarithmic
ta: மடக்கை

en: Sine
ta: இல்லாமல்

en: Square
ta: சதுரம்

en: Square, no alias
ta: சதுரம் , வேறுதுவும் இல்லை

en: Frequency Hertz Start
ta: அதிர்வெண் ஆரம்பம்

en: Frequency Hertz End
ta: அதிர்வெண் முடிவு

en: Amplitude Start
ta: வளமை ஆரம்பம்

en: Amplitude End
ta: வளமை முடிவு

en: Truncate Silence
ta: அமைதியை வெட்டு

en: VST Effects
ta: VST விளைவுகள்

en: Effect Settings
ta: மெருகூட்டல் தொகுப்புகள்

en: Resonance
ta: அதிர்வலை

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
ta: ஒலி  அலகு

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
ta: ஒலி அலகு விளைவுகள்

en: Generator
ta: உருவாக்கி

en: Applying Nyquist Effect...
ta: Nyquist மெருகூட்டல் நிகழ்கிறது...

en: Nyquist returned too many audio channels.
ta: Nyquist அதிகளவான ஒலி சானல்களை தந்துள்ளது.

en: Error in Nyquist code
ta: Nyquist இல் வழு

en: Enter Nyquist Command:
ta: Nyquist கட்டளையை உள்ளிடுக:

en: untitled
ta: பெயரிடப்படாத

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
ta: மன்னிக்கவும், Vamp சொருகியை சுமையேற்றுவதில் தோல்வி

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
ta: மன்னிக்கவும், Vamp சொருகியை ஆரம்பிப்பதில் தோல்வி

en: Program
ta: திட்டம்

en: Edit Metadata Tags
ta: Metadata குறிகளை திருத்த

en: All selected audio is muted.
ta: தெரிவு செய்யப்பட்ட அனைத்து ஒலிகளும் சத்தமற்றதாக்கப்பட்டது

en: All audio is muted.
ta: அனைத்து ஒலிகளும் சத்தமற்றதாக்கப்பட்டது

en: Advanced Mixing Options
ta: உயர்தர கலவை தெரிவுகள்

en: Channel: %2d
ta: சானல்: %2d

en: Output Channels: %2d
ta: வெளியீட்டு சானல்கள்: %2d

en: Mixer Panel
ta: கலவை தளம்

en: Show output
ta: வெளியீட்டை காட்டு

en: Find path to command
ta: கட்டளை பாதையை கண்டுபிடி

en: (external program)
ta: (வெளி திட்டம்)

en: Cannot export audio to %s
ta: ஒலியை %s க்கு ஏற்றுமதி செய்ய முடியவில்லை

en: Export
ta: ஏற்றுமதி

en: Command Output
ta: கட்டளை வெளியீடு

en: &OK
ta: &சரி

en: Exporting selected audio as %s
ta: தெரிவு செய்யப்பட்ட ஒலியினை %s ஆக ஏற்றுமதி செய்கிறது

en: Invalid sample rate
ta: தவறான மாதிரி அளவு

en: Resample
ta: மீள்மாதிரி

en: Sample Rates
ta: மாதிரி அளவுகள்

en: Bit Rate:
ta: பிட் அளவு:

en: Cutoff:
ta: வெட்டுப்புள்ளி

en: Confirm Overwrite
ta: மேலெழுவதை உறுதிப்படுத்து

en: Main
ta: முதன்மை

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
ta: M4A (AAC) கோப்புகள் (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
ta: AC3 கோப்புகள் (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
ta: AMR (narrow band) கோப்புகள் (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
ta: WMA (பதிப்பு 2) கோப்புகள் (FFmpeg)

en: Estimate
ta: மதிப்பீடு

en: 2-level
ta: 2-மட்டம்

en: 4-level
ta: 4-மட்டம்

en: 8-level
ta: 8-மட்டம்

en: Full search
ta: முழு தேடல்

en: Preset:
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவை:

en: Load Preset
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவையை சுமையேற்று

en: Import Presets
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவையை இறக்குமதி செய்

en: Export Presets
ta: முன்னமைக்கப்பட்டவையை ஏற்றுமதி செய்

en: Show All Formats
ta: அனைத்து வடிவங்களையும் காட்டு

en: General Options
ta: பொதுவான தெரிவுகள்

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
ta: ISO 639 3-கடித மொழி
    விரும்பினால் மட்டும்
    வெறுமை - தானியங்கி

en: Language:
ta: மொழி:

en: Bit Reservoir
ta: Bit களஞ்சியம்

en: Tag:
ta: அடையளபடுத்தல்

en: Quality:
ta: தரம்:

en: Sample Rate:
ta: மாதிரி அளவு:

en: FLAC options
ta: FLAC தெரிவுகள்

en: PdO Method:
ta: PdO முறை

en: Min. PdO
ta: குறைந்த. PdO

en: Max. PdO
ta: அதிகபட்ச. PdO

en: Min. PtO
ta: குறைந்த. PtO

en: Max. PtO
ta: அதிகபட்ச. PtO

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
ta: LPC ஐ பயன்படுத்து

en: You can't delete a preset without name
ta: பெயர் அற்ற முன்னமைக்கப்பட்டவையை உங்களால் நீக்க முடியாது

en: Delete preset '%s'?
ta: '%s' முன்னமைக்கப்பட்டவையை நீக்குவதா ?

en: 16 bit
ta: 16 பிட்

en: 24 bit
ta: 24 பிட்

en: 0 (fastest)
ta: 0 (வேகமானது)

en: 8 (best)
ta: 8 (சிறந்தது)

en: Level:
ta: மட்டம்:

en: Bit depth:
ta: பிட் ஆழம்:

en: FLAC Files
ta: FLAC கோப்புகள்

en: Exporting the selected audio as FLAC
ta: தெரிவு செய்யப்பட்ட ஒலி FLAC ஆக ஏற்றுமதிசெய்கிறது

en: MP2 Files
ta: MP2 கோப்புகள்

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
ta: MP2வை இந்த சாம்பிள் வீதத்தில் மற்றும் பிட் வீதத்தில் ஏற்றுமதி செய்யமுடியாது

en: Unable to open target file for writing
ta: தேர்வை திறந்து எழுதமுடியவில்லை

en: Exporting selected audio at %ld kbps
ta: தேர்ந்தெடுத்த ஒலிப்பகுதி %ld kbps ஏற்றுமதியாகுகிறது

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
ta: அற்புதம்

en: Extreme
ta: அறுதி

en: Standard
ta: நியமம்

en: Medium
ta: நடுத்தரம்

en: Preset
ta: முன்னமைப்பு

en: Variable
ta: மாறி

en: Average
ta: சராசரி

en: Constant
ta: மாறாத எண்

en: Joint Stereo
ta: இணைந்த ஒலிசாதனம்

en: Stereo
ta: ஒலிசாதனம்

en: Bit Rate Mode:
ta: பிட் வீத மாதிரி:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
ta: தரம்

en: Channel Mode:
ta: சேனல் முறை:

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
ta: MP3களை உருவாக்குவதற்கு audacity இற்கு %s கோப்புகள் தேவை

en: Location of %s:
ta: %s இன் அமைவிடம்:

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
ta: %s எங்குள்ளது

en: MP3 Files
ta: MP3 கோப்புகள்

en: Create
ta: உருவாக்கு

en: Split files based on:
ta: கோப்புகளை இவ்வடிப்படிபடையில் பிரிக்கவும்:

en: Include audio before first label
ta: ஒலியை முதல் சிட்டைக்குமுன் சேர்க்கவும்

en: First file name:
ta: முதல் கோப்பின் பெயர்:

en: First file name
ta: முதல் கோப்பின் பெயர்

en: Name files:
ta: கோப்புகளின் பெயர்கள்:

en: "%s" successfully created.
ta: "%s" வெற்றிகரமாக உருவாக்கப்பட்டது

en: Save As...
ta: இவ்வாறு சேமிக்கவும்...

en: Header:
ta: ஹெடர்:

en: Encoding:
ta: என்கோர்டிங்:

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
ta: திட்ட தரவு கோப்பகத்தை கண்டுபிடிக்க முடியவில்லை : "%s"

en: FLAC files
ta: FLAC கோப்புகள்

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
ta: LOF பிழை

en: Imported MIDI from '%s'
ta: %s' இலிருந்து  இறக்கப்பட்ட MIDI

en: Import MIDI
ta: MIDI இறக்குவதற்கு

en: MP3 files
ta: MP3 கோப்புகள்

en: Importing %s
ta: இறக்குமதி %s

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Little-endian
ta: லிட்டில்-இண்டியன்

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate this if you don't know the correct technical word.
en: Big-endian
ta: பிக்-இண்டியன்

en: bytes
ta: பைட்டுகள்

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
ta: சாம்பிள் வீதம்:

en: &Import
ta: &இறக்குமதி

en: Pasted text from the clipboard
ta: இடைநிலைப் பலகையிலிருந்து உரையை ஒட்டு

en: Pasted from the clipboard
ta: இடைநிலைப் பலகையிலிருந்து ஒட்டு

en: Nothing to undo
ta: மீளமைக்க ஒன்றுமில்லை

en: Nothing to redo
ta: திரும்பச்செய்ய ஒன்றுமில்லை

en: Cut to the clipboard
ta: இடைநிலை பலகைக்கு வெட்டு

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
ta: %.2f வினாடிகள் t=%.2f இல் நீக்கப்பட்டுள்ளது

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
ta: ஒரு வகையை சேர்ந்த ஒலித்துண்டை இன்னொரு வகையாக சேமிக்க முடியாது

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
ta: பிரியோசையை ஒரோசையாக பிரதிசெய்ய முடியாது

en: Duplicated
ta: நகல்எடு்

en: Duplicate
ta: நகல்

en: Split-cut to the clipboard
ta: இடைநிலை பலகைக்கு பிரித்து வெட்டு

en: Split Cut
ta: பிரித்து வெட்டு

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
ta: %.2f வினாடிகளை t=%.2f இல் வெட்டி அழி

en: Split Delete
ta: வெட்டி அழி

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
ta: தேர்ந்தெடுத்த பாடல்களை  %.2f யிலிருந்து %.2f வினாடிகளுக்கு அமைதிப்படுத்து

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
ta: %.2f வினாடிகளை t=%.2f இல் தேர்ந்தெடுத்த ஒலிக்கோர்வையை ஒழுங்கமைக்குக

en: Trim Audio
ta: ஒலியை ஒழுங்கமைக்குக

en: Split
ta: பிள

en: Split to new track
ta: புதிய தடத்திற்கு பிள

en: Split New
ta: புதிதாக பிள

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
ta: %.2f வினாடிகளை t=%.2f இல் சேர்

en: Join
ta: ஒன்றுசேர்

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
ta: %.2f வினாடிகளை t=%.2f இல் பிரி

en: Detach
ta: பிரி

en: &Edit
ta: &தொகு

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
ta: வெட்டு

en: &Delete
ta: நீக்கு

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
ta: பிரதி

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
ta: ஒட்டு

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
ta: நகல்

en: R&emove Special
ta: சிறப்பு நீக்கம்

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
ta: பிரித்து வெட்டு

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
ta: பிரித்து நீக்கு

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
ta: சத்தமற்ற ஒலி

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
ta: ஒலியை கத்தரி

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
ta: பிரி

en: Split Ne&w
ta: புதிதாய் பிரி

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
ta: ஒன்றுசேர்

en: Detac&h at Silences
ta: சத்தமற்ற பிரிப்பு

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
ta: சிட்டைகள்.txt

en: There are no label tracks to export.
ta: ஏற்றுமதி செய்ய சிட்டைபடுத்தப்பட்ட ஒலித்துண்டுகள் இல்லை

en: Export MIDI As:
ta: MIDIயை இவ்வாறு ஏற்றுமதிசெய்யுங்கள்

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
ta: நீங்கள் தெரிவுசெய்த கோப்பு புரிந்துகொள்ளமுடியாத அமைப்பில் உள்ளது.
    உங்களுக்கு தொடர வேண்டுமா?

en: Export MIDI
ta: MIDIயை ஏற்றுமதி செய்

en: Imported labels from '%s'
ta: '%s' இலிருந்து  இறக்கப்பட்ட சிட்டைகள்

en: Import Labels
ta: சிட்டைகளை இறக்குவதற்கு

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
ta: கிட்டடியை திற

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
ta: கிட்டடி கோப்புகள்

en: &Save Project
ta: &திட்டத்தை சேமி

en: Save Project &As...
ta: திட்டத்தை &ஆக சேமி

en: Export &Labels...
ta: சிட்டை ஏற்றுமதி...

en: Export &Multiple...
ta: பல ஏற்றுமதி...

en: &Audio...
ta: &ஒலி...

en: &Labels...
ta: &சிட்டைகள்

en: &MIDI...
ta: MIDI...

en: &Raw Data...
ta: &அசல் தரவு...

en: Pa&ge Setup...
ta: &பக்க அமைப்பு...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
ta: &அச்சடி...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
ta: &வெளியேறு

en: Audio Device Info
ta: ஒலி கருவி விபரங்கள்

en: Au&dio Device Info...
ta: ஒலி சாதனா தகவல் ...

en: Show &Log...
ta: புகுபதிகையை காண்பி

en: Added label
ta: சேர்க்கப்பட்ட சிட்டை

en: Paste Text to New Label
ta: உரையை புதிய சிட்டையில் ஒட்டு

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
ta: வெட்டி எடுக்கப்பட பாடல் பகுதியை இடைநிலை பகுதியில் போடு

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடலை வெட்டு

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடல் பகுதியை அழி

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடலை அழி

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
ta: வெட்டி எடுத்த பாடலை பிரித்து இடைநிலை பலகைக்கு  மாற்று

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
ta: வெட்டி எடுத்த பாடலை பிரி

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடல் பகுதியை பிரித்து அழி

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடலை பிரித்து அழி

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
ta: மௌன பாடல் பகுதி

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலிபகுதியை அமைதியாக்கு

en: Copied labeled audio regions to clipboard
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடல் பகுதியை இடைநிலை பலகைக்கு மாற்று

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட பாடலை பிரதி செய்

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலிபகுதியை பிரி (செய்திக்கூறு அல்லது பகுதி)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலிபகுதியை பிரி

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலியை சேர் (செய்திக்கூறு அல்லது பகுதி)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலியை சேர்

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலி அமைவு பகுதியை பிரி

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
ta: பெயரிடப்பட்ட ஒலி அமைவை பிரி

en: Created new label track
ta: புதிய சிட்டை தடம் உருவாக்கப்பட்டுள்ளது

en: New Track
ta: புதிய தடம்

en: &Edit Labels...
ta: சிட்டையை தொகு

en: Paste Te&xt to New Label
ta: உரையை புதிய சிட்டையில் ஒட்டு

en: La&beled Audio
ta: சிட்டைப்படுத்தப்பட்ட  ஒலி

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
ta: வெட்டு

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
ta: வெட்டி பிரி

en: Sp&lit Delete
ta: வெட்டி நீக்கு

en: Silence &Audio
ta: சத்தமற்ற ஒலி

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
ta: பிரதி

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
ta: பிரி

en: &Label Track
ta: தட்டுகளை &பெயரிடு

en: Effe&ct
ta: மெருகூட்டல்

en: Repeat Last Effect
ta: பிந்திய மெருகூட்டலை திரும்பச்செய்

en: &Analyze
ta: பகுப்பாய்

en: &Run Benchmark...
ta: ஒப்பிடை தொடங்கு ....

en: Set Left Selection Boundary
ta: இடது தேர்வு எல்லையை தீர்மானிக்கவும்

en: Set Right Selection Boundary
ta: வலது தேர்வு எல்லையை தீர்மானிக்கவும்

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
ta: &தேர்ந்தெடு

en: &None
ta: &வெற்று

en: &Tracks
ta: &பாடல்கள்

en: In All &Tracks
ta: அனைத்து &பாடல்

en: &Left at Playback Position
ta: பின்னணி நிலை &இடது

en: &Right at Playback Position
ta: பின்னணி நிலை &வலது

en: Track &Start to Cursor
ta: பாடல் &தொடக்க நிலை காட்டி

en: Cursor to Track &End
ta: பாடல் &முடிவு நிலை காட்டி

en: &Toolbars
ta: க&ருவி பட்டியில்

en: Mix
ta: கல

en: Rendered all audio in track '%s'
ta: தடம்  '%s' இலுள்ள அனைத்து render செய்யப்பட்ட ஒலி அலைகள்

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
ta: '%d' ஒலி அலைகள் கலக்கப்பட்டு  ஒரு பல்திசை  ஒலி அலையாக மாற்றப்படுள்ளது

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
ta: '%d' ஒலி அலைகள் கலக்கப்பட்டு ஒரு  ஒருதிசை  ஒலி அலையாக மாற்றப்படுள்ளது

en: Start to &Zero
ta: பூஜியத்தில் ஆரம்பி

en: Start to &Cursor/Selection Start
ta: தேர்வு ஆரம்பத்தை தொடங்கு

en: Start to Selection &End
ta: தேர்வு முடிவை தொடங்கு

en: End to Cu&rsor/Selection Start
ta: தேர்வு ஆரம்பத்தை நிறுத்து

en: End to Selection En&d
ta: தேர்வு ஆரம்பத்தை நிறுத்து

en: Synchronize MIDI with Audio
ta: MIDIயை ஒலியுடன் சேர்

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
ta: MIDI மற்றும் ஒலி துண்டுகளை ஒருங்கிணைத்தல்

en: New sample rate (Hz):
ta: புதிய மாதிரி வீதம்

en: The entered value is invalid
ta: உள்ளிடப்பட்ட பெறுமதி செல்லுபடி அற்றதாகும்

en: Resampling track %d
ta: %d தடம் மீள் மாதிரி செய்யப்படுகிறது

en: Resampled audio track(s)
ta: மீள்மாதிரி செய்யப்பட்ட ஒலி அமைவுகள்

en: Resample Track
ta: தடத்தை மீள்மாதிரி செய்

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ta: வரிசைப்படுத்தல் பூர்த்தி செய்யப்பட்டுள்ளது : MIDI %.2f இலிருந்து  %.2f செக் வரைக்கும், ஒலி அமைவு  %.2f இலிருந்து  to %.2f வரைக்கும்

en: Sync MIDI with Audio
ta: MIDI இனை ஒலி அமைவுடன் ஒருங்கிணை

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
ta: வரிசைப்படுத்தல் வழு : உள்ளீடு மிகவும் சிறியது : MIDI %.2f இலிருந்து  %.2f செக் வரைக்கும் , ஒலி அமைவு %.2f இலிருந்து   %.2f செக் வரைக்கும்.

en: Internal error reported by alignment process.
ta: வரிசைப்படுத்தல் செயற்பாடானது உள்ளக வழுவினை தெரிவிக்குறது

en: Tracks sorted by time
ta: தட்டுகளை நேர அடிப்படையில் ஒழுங்கமைக்கவும்

en: Sort by Time
ta: நேர அடிப்படையில் ஒழுங்கமைக்கவும்

en: Tracks sorted by name
ta: இசை தட்டுகள் பெயர் அடிப்படையில் ஒழுங்கமைகபடுள்ளது

en: Sort by Name
ta: பெயரால் ஒழுங்கமைக்கவும்

en: Can't delete track with active audio
ta: செயற்பாட்டில் உள்ள ஒலித்துண்டை நீக்க முடியாது

en: Add &New
ta: &புதிதாக சேர்

en: Mi&x and Render
ta: கலந்&து கொடு

en: &Resample...
ta: புது&பிக்கவும்

en: Remo&ve Tracks
ta: தட்டுகளை &அகற்று

en: &Mute All Tracks
ta: தட்டுகளை &ஊமையாக்கு

en: &Unmute All Tracks
ta: தட்டுகளை &மீள பேசவை

en: &Align Tracks
ta: பாடல்களை ஒழுங்குசெய்

en: &Align End to End
ta: முனைகளை ஒழுங்குசெய்

en: Align &Together
ta: ஒன்றாக ஒழுங்குசெய்

en: S&ort Tracks
ta: படல்களை வரிசைப்படுத்து

en: &Pause
ta: &காத்திறு

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
ta: &பதிவு செய்

en: &Timer Record...
ta: கா&லத்தை பதிவு செய்

en: R&escan Audio Devices
ta: ஒலி சாதனத்தை மீ&ண்டும் பரிசோதி

en: Sound Activation Le&vel...
ta: ஒலி செயல்படுத்தப்படும் நிலை . . .

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
ta: ஒலி செயல்ப&டுத்தப்படும் பதிவு (ஏற்று/அணை)

en: &Overdub (on/off)
ta: பெய&ர்கொடு (ஏற்று/அணை)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
ta: மெ&ன்பொருள் உள்ளோட்டம் (ஏற்று/அணை)

en: T&ransport
ta: இ&டம் பெயர்வு

en: &View
ta: &நோக்கு

en: Zoom &In
ta: &உள்ளே விரிவாக்கு

en: Zoom &Normal
ta: &சாதரணமாக விரிவாக்கு

en: Zoom &Out
ta: &வெளியே விரிவாக்கு

en: &Zoom to Selection
ta: தேர்வுக்கு &விரிவாக்கு

en: &Collapse All Tracks
ta: அனைத்து பாடல்களையும் &தகர்

en: Batch
ta: தொகுதி

en: Behaviors
ta: நடத்தைகள்

en: Devices
ta: கருவிகள்

en: Using:
ta: பயன்படுத்தபடுகிறது:

en: Playback
ta: பின்னணி

en: Latency
ta: மறைநிலை

en: milliseconds
ta: மில்லிசெக்கன்கள்

en: No audio interfaces
ta: ஒலி இடைமுகங்கள் இல்லை

en: No devices found
ta: கருவிகள் தென்படவில்லை

en: Temp Directory Update
ta: தற்காலிக கோப்பகத்தை நிரப்ப

en: Enable Effects
ta: விளைவுகளை அனுமதி

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
ta: விரிவாக்கப்பட்ட இறக்கம்

en: Rules to choose import filters
ta: இறக்கும் வடிகட்டியை தெரிவதற்கான விதிகள்

en: File extensions
ta: கோப்பின் வகைகள்

en: Mime-types
ta: Mime-வகைகள்

en: Importer order
ta: இறக்கும் வரிசை

en: Unused filters:
ta: உபயோகிக்கப்படாத வடிகட்டிகள்

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
ta: இடைவெளி எழுத்துக்கள் காணப்படுகின்றன (இடைவெளி, புதிய வரிசை,போன்றன) ஒரே மாதிரியாக காணப்படும் தன்மையை இவை கெடுகின்றது. நீங்கள் என்ன செய்கின்றீர்கள் என்பது தெரியாவிடின், இடைவெளிகளை நீக்குமாறு பரிந்துரை செய்யப்படுகிறது. Audacity ஆனது உங்களுக்காக இடைவெளிகளை நீக்க விரும்புகிறீர்களா?

en: Spaces detected
ta: இடைவெளிகள் கண்டுபிடிக்கப்பட்டுள்ளன

en: Do you really want to delete selected rule?
ta: தங்கள் தெரிவு செய்யப்பட்ட அந்த விதியை அழிக்க விரும்புகுறீர்களா?

en: Rule deletion confirmation
ta: விதியை அழிப்பதை உறுதி செய்தல்

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
ta: -36 db (உயர் வளமை தொகுப்பிற்கான shallow வீச்சு)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
ta: -48 dB (8 bit மாதிரிக்கான இற்கான PCM வீச்சு)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
ta: -60 dB (10 bit மாதிரிக்கான இற்கான PCM வீச்சு)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
ta: -96 dB (16 bit மாதிரிக்கான இற்கான PCM வீச்சு)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
ta: -120 dB (மனித காதால் உணரக்க்கூடிய அண்ணளவான எல்லை)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
ta: -145 dB(24 bit மாதிரிக்கான இற்கான PCM வீச்சு)

en: Local
ta: உள்ளக

en: From Internet
ta: இணையத்தில் இருந்து

en: Display
ta: திரை

en: Import / Export
ta: இறக்க/ஏற்ற

en: When exporting tracks to an audio file
ta: தடங்களை ஒலி அமைவாக ஏற்றும் போது

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
ta: விசைப்பலகை

en: Keyboard preferences currently unavailable.
ta: விசைப்பலகை விருப்பங்கள் தற்போது இல்லை

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
ta: விசைப்பலகை  குறுக்கு வழிகளை சிறிது மாற்றியமைக்க புதிய திட்டத்தை தொடங்கவும்

en: Key Bindings
ta: முக்கிய பிணைப்புக்கள்

en: View by:
ta: பார்க்க :

en: View by tree
ta: மரம் மூலம் பார்க்க

en: View by name
ta: பெயர் மூலம் பார்க்க

en: View by key
ta: திறவுகோல் மூலம் பார்க்க

en: Bindings
ta: பிணைப்புக்கள்

en: Short cut
ta: குறுக்கு வழி

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
ta: குறிப்பு : Cmd+Q இனை அழுத்துவதன் மூலம் வெளியேறலாம்.மற்றையவை செல்லுபடியாகும்

en: &Import...
ta: &இறக்குமதி...

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
ta: Audacity விசைப்பலகை குறுக்குவழியை கொண்ட XML கோப்பை தெரியவும்

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
ta: விசைப்பலகை குறுக்கு வழியை இறக்குவதில் வழு

en: Loaded %d keyboard shortcuts
ta: %d விசைப்பலகை குறுக்குவழிகள் சுமையேற்றப்பட்டது

en: Loading Keyboard Shortcuts
ta: விசைப்பலகை குறுக்குவழிகள் சுமையேற்றப்படுகிறது

en: Export Keyboard Shortcuts As:
ta: விசைப்பலகை குறுக்கு வழியை பின்வருமாறு ஏற்றுக

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
ta: விசைப்பலகை குறுக்கு வழியை ஏற்றுவதில் வழு

en: You may not assign a key to this entry
ta: இந்த உள்ளீட்டுக்கு விசைப்பலகையில் ஏதும் அளிக்கப்படாமல் இருக்கலாம்

en: You must select a binding before assigning a shortcut
ta: குறுக்கு வழியை வழங்க முதல் ஒரு பிணைப்பை தெரிய வேண்டும்

en: MP3 Library Version:
ta: MP3 நூலக பதிப்பு

en: FFmpeg Import/Export Library
ta: FFmpeg இறக்கு/ஏற்று நூலகம்

en: No compatible FFmpeg library was found
ta: ஒத்த FFmpeg நூலகம் ஏதும் காணப்படவில்லை

en: FFmpeg Library Version:
ta: FFmpeg நூலக பதிப்பு

en: FFmpeg Library:
ta: FFmpeg நூலகம்

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
ta: Audacity ஆனது தானாக செல்லுபடியான FFmpeg நூலகங்களை கண்டுபிடித்துள்ளது.
    தங்கள் இன்னும் அதனை நீங்களாக காட்ட விரும்புகுறீர்களா?

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
ta: MIDI கருவிகள்

en: No MIDI interfaces
ta: MIDI இடைமுகம் ஏதும் இல்லை

en: Using: PortMidi
ta: பாவனையில் : PortMidi

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
ta: MIDI கூட்டிணைப்பு கண்ணுக்கு புலப்படாமல் இருக்கும் நிலை முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
ta: தொகுதிகள்

en: Mouse
ta: சுட்டி

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
ta: சுட்டி பிணைப்புகள்(இயல்பான பெறுமதிகள்,மாற்றமுடியாதவை)

en: Tool
ta: கருவி

en: Command Action
ta: கட்டளை நடவடிக்கை

en: Buttons
ta: பொத்தான்கள்

en: Left-Click
ta: இடது-சுட்டி

en: Set Selection Point
ta: தெரிவுப்புள்ளியை வழங்குக

en: Left-Drag
ta: இடது இழுவை

en: Set Selection Range
ta: தெரிவு வீச்சை வழங்குக

en: Shift-Left-Click
ta: Shift-இடது-சுட்டி

en: Extend Selection Range
ta: தெரிவு வீச்சை பெரிதாக்குக

en: Left-Double-Click
ta: இடது-இரட்டை-சுட்டி

en: Select Clip or Entire Track
ta: துண்டாக அல்லது முழு தடத்தையும் தெரிக

en: Wheel-Rotate
ta: சக்கரம்-சுழற்று

en: Zoom in on Point
ta: ஒரு புள்ளியில் பெரிதாக்குக

en: Zoom in on a Range
ta: ஒரு வீச்சில் பெரிதாக்குக

en: same as right-drag
ta: அதேபோல் வலது-இழுவை

en: Right-Click
ta: வலது-சுட்டி

en: Zoom out one step
ta: ஒருபடி சிறிதாக்குக

en: Right-Drag
ta: வலது-இழுவை

en: same as left-drag
ta: அதேபோல் இடது-இழுவை

en: Shift-Drag
ta: Shift-இழுவை

en: Zoom out on a Range
ta: ஒரு வீச்சில் சிறிதாக்கவும்

en: Middle-Click
ta: நடு-சுட்டி

en: Zoom default
ta: இயல்பாக பெரிதாக்கவும்

en: Shift-Left-Drag
ta: Shift-இடது-இழுவை

en: Move clip up/down between tracks
ta: தடங்களுக்கு இடையே மேலும் கீழுமாக நகர்த்தவும்

en: Pencil
ta: எழுதுகோல்

en: Change Sample
ta: மாதிரியை மாற்று

en: Alt-Left-Click
ta: Alt-இடது-சொடுக்கு

en: Smooth at Sample
ta: சுமூகமான மாதிரி

en: Change Several Samples
ta: பல மாதிரிகளை மாற்று

en: Change ONE Sample only
ta: ஒரு மாதிரியை மட்டும் மாற்று

en: Multi
ta: பல

en: same as select tool
ta: தெரிவு செய்யப்பட்ட கருவியை போன்றது

en: same as zoom tool
ta: பெரிதாக்கி போன்றது

en: Any
ta: ஏதாவது

en: Shift-Wheel-Rotate
ta: Shift-சக்கரம்-சுழற்று

en: Effects Preview
ta: மெருகூட்டி முன்தோற்றம்

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
ta: முன்தோற்றத்தை வெட்டு

en: Audacity Preferences
ta: Audacity விருப்பங்கள்

en: Other...
ta: வேறு...

en: Sampling
ta: மாதிரி

en: Real-time Conversion
ta: நிகழ்-நேர மாற்றம்

en: High-quality Conversion
ta: உயர்-தர மாற்றம்

en: Sound Activated Recording
ta: ஒலி செயலாக்கப்பட்டது பதிவுசெய்கிறது

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
ta: உச்ச இலக்கு:

en: Within:
ta: உள்ளகத்தே:

en: Analysis Time:
ta: பகுப்பாய்வு நேரம்:

en: milliseconds (time of one analysis)
ta: மில்லிசெக்கன்கள்(ஒரு பகுப்பாய்விற்கான நேரம்)

en: Number of consecutive analysis:
ta: தொடர்ச்சியான பகுப்பாய்வுகளின் எண்ணிக்கை

en: 0 means endless
ta: 0 என்பது முடிவிலி

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
ta: சுருதி (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
ta: உயர் மீடிறன் கட்டாயம்100 Hz ஆகவோ அல்லது அதற்க்கு மேலோ இருக்க வேண்டும்

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
ta: குறைந்த  மீடிறன் கட்டாயம் குறைந்தது 0 Hz ஆக இருக்க வேண்டும்

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
ta: குறைந்த  மீடிறன் கட்டாயம் உயர் மீடிறனை விட குறைவாக இருக்க வேண்டும்

en: The range must be at least 1 dB
ta: வீச்சு கட்டாயம் குறைந்தது 1 dB ஆக இருக்க வேண்டும்

en: The frequency gain cannot be negative
ta: மீடிறன் உயர்வு மறை எண்ணாக இருக்க முடியாது

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
ta: மீடிறன் உயர்வு கட்டாயம் 60 dB/dec இனை விட கூட முடியாது

en: Minimum Amplitude (dB):
ta: குறைந்த வீச்சு (dB):

en: The maximum frequency must be an integer
ta: உயர் மீடிறன் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: The minimum frequency must be an integer
ta: குறைந்த  மீடிறன் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: The gain must be an integer
ta: உயர்வு கட்டாயம் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: The range must be a positive integer
ta: வீச்சு கட்டாயம் நேர் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: The frequency gain must be an integer
ta: மீடிறன் உயர்வு கட்டாயம் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
ta: குறைந்த வீச்சு (dB) கட்டாயம் முழு எண்ணாக இருக்க வேண்டும்

en: Info
ta: தகவல்

en: Save Files
ta: கோப்புகளை சேமி

en: Load Files
ta: கோப்புகளை சுமையேற்று

en: Simple
ta: எளிமையானது

en: Waveform
ta: அலை வடிவம்

en: Warnings
ta: எச்சரிக்கைகள்

en: Show Warnings/Prompts for
ta: எச்சரிக்கைகளை காட்டு

en: Pause
ta: இடை நிறுத்து

en: Play
ta: ஒலி

en: Skip to Start
ta: ஆரம்பத்திற்கு தவிர்த்து செல்

en: Skip to End
ta: முடிவிற்கு தவிர்த்து செல்

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
ta: &இடம்பெயர் கருவி பட்டியல்

en: Device information is not available.
ta: சாதன தகவல் இல்லை.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
ta: &சாதன கருவி பட்டியில்

en: Zoom In
ta: உள்ளே ஜூம் செய்

en: Zoom Out
ta: வெளியே ஜூம் செய்

en: Trim audio outside selection
ta: தேர்ந்தெடுக்காத ஒலியை ஒழுங்கமை

en: Silence audio selection
ta: தேர்ந்தெடுக்காத ஒலியை அமைதியாக்கு

en: Sync-Lock Tracks
ta: ஒலித்தட்டுகளை Sync-Lock செய்

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
ta: கருவி ப&ட்டியலை தொகு

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
ta: மீட்டர்-பதிவு

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
ta: மீட்டர்-ஓடு

en: Snap To
ta: மாறு

en: Length
ta: நீளம்

en: Center
ta: மையம்

en: Snap Clicks/Selections to %s
ta: உடனடி கிளிக்/தேர்வுகள் %s

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
ta: &தேர்வு கருவி பட்டியல்

en: ToolDock
ta: கருவி களஞ்சியம்

en: Selection Tool
ta: தேர்ந்தெடுக்கும் கருவி

en: Envelope Tool
ta: உறை கருவி

en: Draw Tool
ta: வரையும் கருவி

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
ta: கருவிகளின் கருவி பட்டியல்

en: Play at selected speed
ta: தேர்ந்தெடுத்த வேகத்தில் செயல்பாடு

en: Playback Speed
ta: பின்னணி வேகம்

en: Modified Label
ta: திருத்தப்பட்ட சிட்டை

en: Label Edit
ta: சிட்டை  தொகு

en: &Font...
ta: எழுத்துரு

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
ta: ஒலித்துண்டு சிட்டை எழுத்துரு

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
ta: முகப் பெயர்

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
ta: முக அளவு

en: Edited labels
ta: தொகுக்கப்பட்ட சிட்டைகள்

en: Up &Octave
ta: மேல் அட்டமசுரம்

en: Down Octa&ve
ta: கிழ் அட்டமசுரம்

en: Click and drag to stretch selected region.
ta: தெரிவு செய்த பகுதியை நீட்ட சொடுக்கி இழுக்கவும்.

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
ta: இழு

en: Merged Clips
ta: இணைக்கப்பட்ட ஒலிகள்

en: Merge
ta: இணை

en: Expanded Cut Line
ta: வெட்டும் வரி விரிவாக்கப்பட்டது

en: Expand
ta: விரிவாக்கு

en: Removed Cut Line
ta: வெட்டும் வரி நீக்கப்பட்டது

en: Click and drag to edit the samples
ta: மாதிரிகளை மாற்றுவதற்கு தேர்ந்தெடுத்து இழுக்கவும்

en: Sample Edit
ta: மாதிரி தொகு

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
ta: '%s' இல் இருந்து %s க்கு மாற்றப்பட்டது

en: Format Change
ta: அமைப்பு மாற்றம்

en: &Other...
ta: பிற...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
ta: '%s' %s Hz க்கு மாற்றப்பட்டது

en: Rate Change
ta: அளவு மாற்றம்

en: Set Rate
ta: அளவை நிர்ணயி

en: Ma&ke Stereo Track
ta: பிரியோசை ஒலித்துண்டை உருவாக்கு

en: Mono
ta: மொனோ

en: Left Channel
ta: இடது சானெல்

en: Right Channel
ta: வலது சானெல்

en: Channel
ta: சானெல்

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
ta: '%s' ஐ பிரியோசை ஒலித்துண்டாக்கு

en: Make Stereo
ta: பிரியோசையை உருவாக்கு

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
ta: '%s' பிரியோசை ஒலித்துண்டை பிரி

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
ta: பிரியோசையை மொனோ '%s' ஆக பிரி

en: Created new audio track
ta: புதிய ஒலி தடம் உருவாக்கப்பட்டுள்ளது

en: Created new stereo audio track
ta: புதிய பலதிசை ஒலி அமைவு உருவாக்கப்பட்டுள்ளது

en: &Stereo Track
ta: &ஸ்டீரியோ தட்டுகள்

en: Wa&veform
ta: அலைவடிவம்

en: Change lower speed limit (%) to:
ta: குறைந்த வேக எல்லையை (%) மாற்று:

en: Lower speed limit
ta: குறைந்த வேக எல்லை

en: Change upper speed limit (%) to:
ta: உயர்ந்த வேக எல்லையை (%) இற்கு மாற்று:

en: Upper speed limit
ta: உயர்ந்த வேக எல்லை

en: Set range to '%ld' - '%ld'
ta: எல்லையை '%ld' - '%ld' இற்க்கிடையில் நிர்ணயி

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
ta: எல்லையை நிர்ணயி

en: Set Display
ta: காட்சியை அமை

en: Set Interpolation
ta: இடை கணிப்பை நிர்ணயி

en: Logarithmic &Interpolation
ta: மடக்கை இடை கணிப்பு

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
ta: இந்த Audacity அமைப்பானது ஒரு நேரத்தில் ஒரு தட சாளரத்தையே அனுமதிக்கும்

en: Created new time track
ta: புதிய நேர தடம் உருவாக்கப்பட்டுள்ளது

en: &Time Track
ta: தட்டுகளின் நேரத்தை க&ணி

en: Move Track &Down
ta: ஒலித்துண்டை கீழே நகர்த்து

en: Renamed '%s' to '%s'
ta: '%s' இல் இருந்து '%s' இற்கு பெயர் மாற்றப்பட்டது

en: Name Change
ta: பெயர் மாற்றப்பட்டது

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
ta: வளமையை மாற்றுவதற்கு தேர்ந்தெடுத்து இழுக்கவும்

en: Click and drag to move left selection boundary.
ta: தெரிவு செய்த இடது எல்லையை அசைக்க சொடுக்கி இழுக்கவும்

en: Click and drag to move right selection boundary.
ta: தெரிவு செய்த வலது எல்லையை அசைக்க சொடுக்கி இழுக்கவும்

en: Click and drag to select audio
ta: ஒலியை தேர்ந்தெடுத்து இழுக்கவும்

en: Click and drag to move a track in time
ta: ஒலித்தட்டை கால நேரத்திற்குள் மாற்றுவதற்கு தேர்ந்தெடுத்து இழுக்கவும்

en: Move Track
ta: ஒலித்துண்டை அசை

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
ta: உள்ளே ஜூம் செய்ய கிளிக் செய்யவும், வெளியே ஜூம் செய்ய ஷிபிட்-கிளிக்

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
ta: பகுதிக்குள் ஜூம் செய்ய இழுக்கவும், வெளியே ஜூம் செய்ய வலப்பக்கம் கிளிக் செய்யவும்

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
ta: இடது=உள்ளே ஜூம்,வலம்=வெளியே ஜூம்,நடு=சாதாரணம்

en: Press
ta: அழுத்து

en: Button
ta: பட்டன்

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
ta: கிராப்பர்

en: Empty
ta: வெறுமை

en: Backwards
ta: பின்னோக்கி

en: Forwards
ta: முன்னோக்கி

en: Help on the Internet
ta: வலயத்தள உதவி

en: Menu
ta: நிரல்

en: Stop Monitoring
ta: மேற்பார்வையை நிறுத்தவும்

en: Start Monitoring
ta: மேற்பார்வையை தொடங்கவும்

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
ta: அதிக புதுப்பிப்பு வீதம் மீட்டரை மேலும் அடிக்கடி மாற்றங்களை
    காட்டும்.

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
ta: மீட்டர் விநாடிக்குரிய புதுப்பிப்பு வீதம் [1-100]

en: Show Log for Details
ta: தகவல்களுக்கு குறிப்பு புத்தகத்தை காட்டவும்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
ta: 01000,01000 விநாடிகள்

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
ta: மணி:நிமி:செக்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
ta: 0100 நாட்கள் 024 h 060 m 060 s

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
ta: 0100 h 060 m 060 s+># மாதிரிகள்

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
ta: மாதிரிகள்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
ta: 01000,01000,01000 மாதிரிகள்|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
ta: hh:mm:ss + பட சட்டங்கள் (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
ta: 0100 h 060 m 060 s+>24 சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
ta: பட சட்டங்கள் (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
ta: 01000,01000 சட்டங்கள்|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
ta: hh:mm:ss + NTSC விழும் சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
ta: 0100 h 060 m 060 s+>30 சட்டங்கள்|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
ta: hh:mm:ss + NTSC விழாத சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
ta: 0100 h 060 m 060 s+>030 சட்டங்கள்| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
ta: NTSC சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
ta: 01000,01000 சட்டங்கள்|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
ta: hh:mm:ss + PAL சட்டங்கள் (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
ta: 0100 h 060 m 060 s+>25 சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
ta: PAL சட்டங்கள் (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
ta: 01000,01000 சட்டங்கள்|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
ta: hh:mm:ss + CDDA சட்டங்கள் (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
ta: 0100 h 060 m 060 s+>75 சட்டங்கள்

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
ta: CDDA சட்டங்கள் (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
ta: 01000,01000 சட்டங்கள் |75

en: (Use context menu to change format.)
ta: (வடிவத்தை மாற்றுவதற்கு கான்டெக்ஸ்ட் நிரலை பாவிக்கவும்)

en: centiseconds
ta: சென்டிசெகண்ட்ஸ்

en: Cancel
ta: ரத்து

en: Don't show this warning again
ta: இந்த எச்சரிக்கையை மீண்டும் காட்டாதீர்

en: -Infinity
ta: -முடிவிலி

en: Delay
ta: தாமதம்

en: Gate
ta: வாயிற் கதவு

en: All
ta: எல்லா
