audacity 3.0.3 - en to tr translation catalogue (4110 entries)

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Exception code 0x%x
tr: Hata kodu 0x%x

note: i18n-hint C++ programming assertion
en: Unknown exception
tr: Hata bilinmiyor

en: Unknown error
tr: Hata bilinmiyor

en: Problem Report for Audacity
tr: Audacity için sorun bildirimi

en: Click "Send" to submit the report to Audacity. This information is collected anonymously.
tr: Bildirimi Audacity ekibine göndermek için "Gönder" üzerine tıklayın. Toplanan bilgiler anonim tutulur.

en: Problem details
tr: Sorun ayrıntıları

en: Comments
tr: Yorumlar

note: i18n-hint: %s will be replaced with "our Privacy Policy"
en: See %s for more info.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için %s bölümüne bakabilirsiniz.

note: i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See". i18n-hint: Title of hyperlink to the privacy policy. This is an object of "See".
en: our Privacy Policy
tr: Gizlilik ilkemiz

[ctx: crash reporter button]
en: &Don't send
tr: &Gönderilmesin

[ctx: crash reporter button]
en: &Send
tr: &Gönderilsin

en: Failed to send crash report
tr: Çökme bildirimi gönderilemedi

en: Stream is active ... unable to gather information.
tr: Akış etkin ... bilgiler alınamadı.

en: Default recording device number: %d
tr: Varsayılan kayıt aygıtının numarası: %d

en: Default playback device number: %d
tr: Varsayılan oynatma aygıtının numarası: %d

en: No devices found
tr: Herhangi bir aygıt bulunamadı

en: Device info unavailable for: %d
tr: Şu aygıtın bilgileri alınamadı: %d

en: Device ID: %d
tr: Aygıt kodu: %d

en: Device name: %s
tr: Aygıt adı: %s

en: Host name: %s
tr: Sunucu adı: %s

en: Recording channels: %d
tr: Kayıt kanalları: %d

en: Playback channels: %d
tr: Oynatma kanalları: %d

en: Low Recording Latency: %g
tr: Düşük kayıt gecikmesi: %g

en: Low Playback Latency: %g
tr: Düşük oynatma gecikmesi: %g

en: High Recording Latency: %g
tr: Yüksek kayıt gecikmesi: %g

en: High Playback Latency: %g
tr: Yüksek oynatma gecikmesi: %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
tr: Desteklenen hızlar:

en: Selected recording device: %d - %s
tr: Seçilmiş kayıt aygıtı: %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
tr: '%s' için bir oynatma aygıtı bulunamadı.

en: Selected playback device: %d - %s
tr: Seçilmiş oynatma aygıtı: %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
tr: '%s' için bir oynatma aygıtı bulunamadı.

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
tr: İki aygıtın örnekleme hızları karşılıklı olarak denetlenemedi.

en: Received %d while opening devices
tr: Aygıtlar açılırken %d alındı

en: Unable to open Portmixer
tr: Portmixer açılamadı

en: Available mixers:
tr: Kullanılabilecek karıştırıcılar:

en: Available recording sources:
tr: Kullanılabilecek kayıt aygıtları:

en: Available playback volumes:
tr: Kullanılabilecek oynatma ses düzeyleri:

en: Recording volume is emulated
tr: Kayıt ses düzeyi taklit ediliyor

en: Recording volume is native
tr: Kayıt ses düzeyi doğal

en: Message
tr: İleti

en: Cannot proceed to upload.
tr: Yüklenemedi.

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
tr: %s içinde %s konumunda %d satırında bir sorun çıktı.
    Lütfen https://forum.audacityteam.org/ adresinden Audacity ekibini bilgilendirin.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
tr: %s konumunda %d satırında bir sorun çıktı.
    Lütfen https://forum.audacityteam.org/ adresinden Audacity ekibini bilgilendirin.

en: Internal Error
tr: İç sorun

en: Audacity failed to open a file in %s.
tr: Audacity %s içindeki bir dosyayı açamadı.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
tr: Audacity %s içindeki bir dosyayı okuyamadı.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
tr: Audacity %s içindeki bir dosyayı yazdı ancak %s olarak yeniden adlandıramadı.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
    For tips on freeing up space, click the help button.
tr: Audacity bir dosyaya yazamadı.
    %s yazılamaz ya da disk dolmuş olabilir.
    Boş alan açmakla ilgili ipuçları için yardım üzerine tıklayın.

en: File Error
tr: Dosya sorunu

en: All files
tr: Tüm dosyalar

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
tr: AUP3 proje dosyaları

en: Dynamically Linked Libraries
tr: Devingen olarak bağlı kitaplıklar

en: Dynamic Libraries
tr: Devingen kitaplıklar

en: Text files
tr: Metin dosyaları

en: XML files
tr: XML dosyaları

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
tr: %s dosyaları

en: 
    %s does not have write permissions.
tr: 
    %s için yazma izni verilmemiş.

en: Error
tr: Sorun

en: Unsuitable
tr: Uygun değil

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
tr: Geçici dosyalar klasör FAT olarak biçimlendirilmiş bir sürücü üzerinde.
    Varsayılan konuma ayarlanıyor.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
tr: %s
    
    Uygun sürücüler ile ilgili ipuçları için yardım üzerine tıklayın.

en: None
tr: Yok

en: Rectangle
tr: Dikdörtgen

[ctx: dither]
en: Triangle
tr: Üçgen

en: Shaped
tr: Şekilli

en: Rectangular
tr: Dikdörtgensel

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
tr: Gauss (a=2.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
tr: Gauss (a=3.5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
tr: Gauss (a=4.5)

en: Low Quality (Fastest)
tr: Düşük kalite (en hızlı)

en: Medium Quality
tr: Orta kalite

en: High Quality
tr: Yüksek kalite

en: Best Quality (Slowest)
tr: En iyi kalite (en yavaş)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
tr: 32-bit kayan

en: Unknown format
tr: Biçim bilinmiyor

en: Module Unsuitable
tr: Modül uygun değil

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
tr: "%s" modülü yüklenemedi.
    
    Hata: %s

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
tr: "%s" modülü sürüm bilgisini bildirmiyor.
    
    Bu nedenle yüklenmeyecek.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
tr: "%s" modülü, Audacity %s sürümüne uygun.
    
    Bu nedenle yüklenmeyecek.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
tr: "%s" modülü hazırlanamadı.
    
    Bu nedenle yüklenmeyecek.

en: Module "%s" found.
tr: "%s" modülü bulunamadı.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
tr: 
    
    Yalnızca güvenilir kaynaklardan sağlanan modülleri kullanın

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Audacity Module Loader
tr: Audacity modül yükleyici

en: Try and load this module?
tr: Bu modülü yükleyip denemek ister misiniz?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
tr: "%s" modülü istenilen işlevlerin hiç birini sağlamıyor.
    
    Bu nedenle yüklenmeyecek.

en: Overwrite the plug-in file %s?
tr: %s uygulama eki dosyasının üzerine yazılsın mı?

en: Plug-in already exists
tr: Uygulama eki zaten var

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
tr: Uygulama eki dosyası kullanımda olduğundan üzerine yazılamadı

en: Failed to register:
    %s
tr: Kayıt edilemedi:
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
tr[0]: Bu uygulama eki etkinleştirilsin mi?
tr[1]: Bu uygulama ekleri etkinleştirilsin mi?

en: Enable new plug-ins
tr: Yeni uygulama eklerini etkinleştir

en: Nyquist Prompt
tr: Nyquist komutu

en: Failed to open the file for upload: %s
tr: Dosya yüklenmek üzere açılamadı: %s

en: Created new project
tr: Yeni proje oluşturuldu

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
tr: %s üzerindeki uygulama eki grubu önceden tanımlanmış grup ile birleştirildi

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
tr: %s üzerindeki uygulama eki ögesi önceden tanımlanmış bir öge ile çakıştığından yok sayıldı

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
tr: %s üzerindeki uygulama ekleri çakışan yerler belirtiyor

en: Sample Track
tr: Örnek iz

en: Writable Sample Track
tr: Yazılabilir örnek iz

en: &Loop On/Off
tr: Yinelemeyi &aç/kapat

en: Cut/Copy/Paste
tr: Kes/Kopyala/Yapıştır

en: &Cut/Copy/Paste Toolbar
tr: &Kes/Kopyala/Yapıştır araç çubuğu

en: Unable to determine
tr: Belirlenemedi

en: %s bytes
tr: %s bayt

en: Simplified
tr: Sade

en: System
tr: Sistem

note: i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
tr: Klasik

en: Dark
tr: Koyu

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
tr: Yüksek karşıtlık

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
tr: Hafif

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Themes written to:
      %s/*/%s.
tr: Temalar şuraya yazıldı:
      %s/*/%s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
tr: Audacity dosyaya yazamadı:
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
tr: Audacity:
      %s
    dosyasını yazmak için açamadı.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
tr: Audacity görüntüleri dosyaya yazamadı:
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
tr: Audacity şu dosyayı bulamadı:
      %s.
    Tema yüklenemedi.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
tr: Audacity şu dosyayı yükleyemedi:
      %s.
    png biçimi bozuk olabilir mi?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
tr: Audacity varsayılan temayı okuyamadı.
    Lütfen bu sorunu bildirin.

en: Couldn't read from file: %s
tr: Dosya okunamadı: %s

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
tr: Beklenen tema bileşen dosyalarından hiç biri
     şurada bulunamadı:
      %s.

en: Themes written to:
      %s/*/Components/.
tr: Temalar şuraya yazıldı:
      %s/*/Components/.

en: Could not create directory:
      %s
tr: Klasör oluşturulamadı:
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
tr: Gereken dosyaların bazıları:
      %s
    içinde zaten var. Üzerine yazılsın mı?

en: Audacity could not save file:
      %s
tr: Audacity dosyayı kaydedemedi:
      %s

en: Couldn't write to file: %s
tr: Dosya yazılamadı: %s

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Themes as Cee code written to:
      %s/*%s.
tr: Temalar Cee kodu olarak şuraya yazıldı:
      %s/*%s.

note: i18n-hint: user defined
en: Custom
tr: Özel

en: Generic Track
tr: Genel iz

en: Audio Track
tr: Ses izi

en: Playable Track
tr: Oynatılabilir iz

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
tr: Veritabanı hatası. Maalesef daha fazla ayrıntı veremiyoruz.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Could not open file: "%s"
tr: Dosya açılamadı: "%s"

en: Error: %s at line %lu
tr: Hata: %s, %lu satırında

en: Could not load file: "%s"
tr: Dosya yüklenemedi: "%s"

en: Could not parse XML
tr: XML işlenemedi

en: 1st Experimental Command...
tr: 1. deneysel komut...

en: 2nd Experimental Command
tr: 2. deneysel komut

en: &Nyquist Workbench...
tr: &Nyquist tezgahı...

en: &Undo	Ctrl+Z
tr: &Geri al	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
tr: &Yinele	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
tr: K&es	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
tr: &Kopyala	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
tr: Ya&pıştır	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
tr: &Temizle	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
tr: Tü&münü seç	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
tr: &Bul...	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
tr: &Eşleşen üst	F8

en: &Top S-expr	F9
tr: Üs&t S-expr	F9

en: &Higher S-expr	F10
tr: Daha &yüksek S-expr	F10

en: &Previous S-expr	F11
tr: Ö&nceki S-expr	F11

en: &Next S-expr	F12
tr: &Sonraki S-expr	F12

en: &Go to
tr: &Git

en: Select &Font...
tr: &Yazı türünü seçin...

en: Split &Vertically
tr: &Dikey böl

en: Split &Horizontally
tr: &Yatay böl

en: Show S&cript
tr: &Betiği görüntüle

en: Show &Output
tr: Çıkışı &görüntüle

en: &Large Icons
tr: &Büyük simgeler

en: &Small Icons
tr: &Küçük simgeler

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: &Go	F5
tr: &Git	F5

en: &Stop	F6
tr: &Durdur	F6

en: &About
tr: &Hakkında

en: Script
tr: Betik

note: i18n-hint noun
en: Output
tr: Çıkış

en: Load Nyquist script
tr: Nyquist betiği yükle

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
tr: Nyquist betikleri (*.ny)|*.ny|Lisp betikleri (*.lsp)|*.lsp|Tüm dosyalar|*

en: Script was not saved.
tr: Betik kaydedilemedi.

en: Save Nyquist script
tr: Nyquist betiğini kaydet

en: Find dialog
tr: Arama penceresi

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
tr: Tango Icon Gallery (araç çubuğu simgeleri)

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
tr: Yazma etkileri için basit bir IDE oluşturan dış Audacity modülü.

en: Nyquist Effect Workbench
tr: Nyquist etkisi tezgahı

en: No matches found
tr: Bir eşleşme bulunamadı

en: Code has been modified. Are you sure?
tr: Kod değiştirildi. Emin misiniz?

en: Untitled
tr: Adsız

en: Nyquist Effect Workbench -
tr: Nyquist etkisi tezgahı -

en: New
tr: Yeni

en: New script
tr: Yeni betik

en: Open
tr: Aç

en: Open script
tr: Betik aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Save script
tr: Betiği kaydet

en: Save As
tr: Farklı kaydet

en: Save script as...
tr: Betiği farklı kaydet...

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: Cut to clipboard
tr: Panoya kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste from clipboard
tr: Panodan kopyala

note: i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
tr: Temizle

en: Clear selection
tr: Seçimi temizle

en: Select All
tr: Tümünü seç

en: Select all text
tr: Tüm metni seç

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo last change
tr: Son değişikliği geri al

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo previous change
tr: Önceki değişikliği yinele

en: Find
tr: Bul

en: Find text
tr: Metin bul

en: Match
tr: Eşleştir

en: Go to matching paren
tr: Eşleşen üste git

en: Top
tr: Üst

en: Go to top S-expr
tr: Üst S-expr git

en: Up
tr: Yukarı

en: Go to higher S-expr
tr: Daha yüksek S-expr git

en: Previous
tr: Önceki

en: Go to previous S-expr
tr: Önceki S-expr git

en: Next
tr: Sonraki

en: Go to next S-expr
tr: Sonraki S-expr git

note: i18n-hint noun
en: Start
tr: Başlangıç

en: Start script
tr: Betiği başlat

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop script
tr: Betiği durdur

en: No revision identifier was provided
tr: Herhangi bir değişiklik belirteci belirtilmemiş

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
tr: %s, sistem yöneticisi

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
tr: %s, kurucu ortak ve yazılım geliştirici

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, designer
tr: %s, tasarımcı

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
tr: %s, yazılım geliştirici

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer and support
tr: %s, geliştirme ve destek

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
tr: %s, belge hazırlama ve destek

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, QA tester, documentation and support
tr: %s, kalite güvencesi, belgelendirme ve destek

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
tr: %s, belge hazırlama ve destek, Fransızca

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
tr: %s, kalite güvencesi

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
tr: %s, erişilebilirlik danışmanı

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
tr: %s, görsel sanatçı

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
tr: %s, besteci

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
tr: %s, deneme kullanıcısı

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
tr: %s, Nyquist uygulama ekleri

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
tr: %s, web geliştirici

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
tr: %s, görseller

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
tr: %s (%s, %s, %s, %s ve %s ile birlikte)

note: i18n-hint: information about the program
en: About %s
tr: %s hakkında

note: i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
tr: Tamam

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
tr: %s özgür, açık kaynaklı ve farklı platformlarda çalışabilen bir ses düzenleme ve kaydetme uygulamasıdır.

en: Credits
tr: Emeği geçenler

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
tr: %s takımı üyeleri

note: i18n-hint: Musers are people working at Muse Group
en: Former Musers
tr: Eski Muse kullanıcıları

en: Emeritus:
tr: Emekliler:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
tr: Şu anda etkin olmayan Değerli %s Takımı üyeleri

en: Contributors
tr: Katkıda bulunanlar

en: Website and Graphics
tr: Web sitesi ve görseller

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Libraries
tr: Kitaplıklar

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
tr: %s uygulamasında şu projelerden alınan kodlar bulunur:

en: Special thanks:
tr: Özel teşekkürler:

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
tr: %s web sitesi:

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2021 %s Team.
tr: %s uygulamasının telif hakkı %s 1999-2021 %s ekibine aittir.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark.
tr: %s adı kayıtlı bir markadır.

en: Build Information
tr: Yapım bilgileri

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Devre dışı

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
tr: Yapım

en: Program build date:
tr: Uygulama oluşturulma tarihi:

en: Commit Id:
tr: Gönderim kodu:

en: Debug build (debug level %d)
tr: Hata ayıklama yapımı (hata ayıklama düzeyi %d)

en: Release build (debug level %d)
tr: Yayım yapımı (hata ayıklama düzeyi %d)

en: %s, 64 bits
tr: %s, 64 bit

en: %s, 32 bits
tr: %s, 32 bit

en: Build type:
tr: Sürüm türü:

en: Compiler:
tr: Derleyici:

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
tr: Kurulum ön eki:

en: Cache folder:
tr: Ön bellek klasörü:

en: Settings folder:
tr: Ayarlar klasörü:

en: Data folder:
tr: Veri klasörü:

en: State folder:
tr: Durum klasörü:

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
tr: Temel Kitaplıklar

en: Cross-platform GUI library
tr: Platformlar arası GUI kitaplığı

en: Audio playback and recording
tr: Ses oynatma ve kaydetme

en: Sample rate conversion
tr: Örnekleme hızı dönüşümü

en: File Format Support
tr: Dosya biçimi desteği

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
tr: MP3 içe aktarma

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
tr: Ogg Vorbis içe ve dışa aktarma

en: ID3 tag support
tr: ID3 etiket desteği

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
tr: FLAC içe ve dışa aktarma

en: MP2 export
tr: MP2 dışa aktarma

en: Import via QuickTime
tr: QuickTime ile içe aktarma

en: FFmpeg Import/Export
tr: FFmpeg içe ve dışa aktarma

en: Import via GStreamer
tr: GStreamer ile içe aktarma

en: Features
tr: Özellikler

en: Plug-in support
tr: Uygulama eki desteği

en: Sound card mixer support
tr: Ses kartı karıştırıcı desteği

en: Pitch and Tempo Change support
tr: Perde ve tempo değiştirme desteği

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
tr: Aşırı perde ve tempo değiştirme desteği

[ctx: about dialog]
en: Legal
tr: Yasal

en: GPL License
tr: GPL lisansı

[ctx: about dialog]
note: i18n-hint: For "About Audacity...": Title for Privacy Policy section
en: PRIVACY POLICY
tr: GİZLİLİK İLKESİ

en: App update checking and error reporting require network access. These features are optional.
tr: Uygulama güncelleme denetimi ve hata bildirimi özellikleri için ağ erişimi gereklidir. Bu özelliklerin kullanılması isteğe bağlıdır.

en: Click and drag to define a looping region.
tr: Yineleme bölgesini belirlemek için tıklayıp sürükleyin

en: Timeline actions disabled during recording
tr: Kayıt sırasında zaman akışı işlemleri devre dışıdır

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
tr: Ayarlamak için tıklayıp sürükleyin, sıfırlamak için çift tıklayın

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
tr: Kayıt/oynatma kafası

en: Timeline
tr: Zaman akışı

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
tr: Taramayı başlatmak için tıklayın ya da sürükleyin

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
tr: Sarmayı başlatmak için tıklayın ya da sürükleyin

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
tr: Sarmak için tıklayıp taşıyın. Taramak için tıklayıp sürükleyin.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
tr: Taramaya taşı

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
tr: Sarmaya taşı

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
tr: Taramak için sürükleyin. Taramayı durdurmak için bırakın.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
tr: Taramak için sürükleyin. Sarmak için bırakıp taşıyın.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
tr: Sarmak için taşıyın. Taramak için sürükleyin.

en: Quick-Play disabled
tr: Hızlı oynatma devre dışı

en: Quick-Play enabled
tr: Hızlı oynatma etkin

en: Timeline Options
tr: Zaman akışı ayarları

en: Enable dragging selection
tr: Sürükleme seçimini etkinleştir

en: Update display while playing
tr: Oynatma sırasında görüntüyü güncelle

note: i18n-hint Clear is a verb
en: Clear Loop
tr: Yinelemeyi temizle

en: Set Loop To Selection
tr: Seçimi yineleme olarak ayarla

en: Pinned Play Head
tr: Sabitlenmiş oynatma kafası

en: Failed to remove %s
tr: %s silinemedi

en: Failed!
tr: Başarısız!

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
tr: Ayarlar sıfırlansın mı?
    
    Bu seçenek 'kurulumdan' sonra ayarları sıfırlamak için bir kez sorulur.

en: Reset Audacity Preferences
tr: Audacity ayarlarını sıfırla

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
tr: %s bulunamadı.
    
    Geçmiş dosyalar listesinden kaldırıldı.

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
tr: SQLite kitaplığı hazırlanamadı.  Audacity devam edemiyor.

en: Block size must be within 256 to 100000000
tr: Blok boyutu 256 ile 100000000 arasında olmalıdır

en: Audacity is starting up...
tr: Audacity başlatılıyor...

note: i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
tr: &Yeni

note: i18n-hint: (verb)
en: &Open...
tr: &Aç...

en: Open &Recent...
tr: &Son kullanılanlar...

en: &About Audacity...
tr: &Audacity hakkında...

en: &Preferences...
tr: &Ayarlar...

en: &File
tr: &Dosya

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
tr: Audacity geçici dosyaları kaydedecek bir yer bulamadı.
    Audacity otomatik temizleme uygulamalarının geçici dosyaları silemeyeceği bir yere gerek duyar.
    Lütfen ayarlar bölümünden uygun bir klasör seçin.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
tr: Audacity geçici dosyaları kaydedecek bir yer bulamadı.
    Lütfen ayarlar bölümünden uygun bir klasör seçin.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
tr: Audacity şimdi kapanacak. Yeni geçici klasörü kullanmak için yeniden başlatmalısınız.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
tr: Aynı anda iki farklı Audacity programını çalıştırmak veri 
    kaybına ya da sistem çökmesine neden olabilir.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
tr: Audacity geçici dosyalar klasörünü kilitleyemedi.
    Bu klasör çalışan başka bir Audacity kopyası tarafından kullanılıyor olabilir.

en: Do you still want to start Audacity?
tr: Audacity gene de başlatılsın mı?

en: Error Locking Temporary Folder
tr: Geçici klasör kilitlenirken sorun çıktı

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
tr: Sistem başka bir Audacity kopyasının çalıştığını algıladı.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
tr: Aynı anda birden fazla projeyi açmak için çalışmakta olan
    Audacity içinden Yeni ya da Aç komutlarını kullanın.

en: Audacity is already running
tr: Audacity zaten çalışıyor

en: Unable to create shared memory segment.
    
    error code=%d : "%s".
tr: Paylaşılmış bellek bölümü oluşturulamadı.
    
    Hata kodu=%d : "%s".

en: Audacity Startup Failure
tr: Audacity açılışı tamamlanamadı

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
tr: Semaforlar alınamadı.
    
    Kaynak yetersizliği olabilir ve
    yeniden başlatma gerekebilir.

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
tr: Semaforlar oluşturulamadı.
    
    Kaynak yetersizliği olabilir ve
    yeniden başlatma gerekebilir.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
tr: Semafor kilidi alınamadı.
    
    Kaynak yetersizliği olabilir ve
    yeniden başlatma gerekebilir.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
tr: Sunucu semaforu alınamadı.
    
    Kaynak yetersizliği olabilir ve
    yeniden başlatma gerekebilir.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
tr: Audacity IPC sunucusu başlatılamadı.
    
    Kaynak yetersizliği olabilir ve
    yeniden başlatma gerekebilir.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
tr: Açılışta düzeltilemeyen bir sorun çıktı

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
tr: bayt olarak en büyük disk bloğu boyutunu ayarlayın

note: i18n-hint: brief help message for Audacity's command-line options A journal contains a sequence of user interface interactions to be repeated "log," "trail," "trace" have somewhat similar meanings
en: replay a journal file
tr: bir günlük dosyasını yeniden oynat

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
tr: bu yardım iletisi

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
tr: kendi kendini sına

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
tr: Audacity sürümünü görüntüle

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
tr: ses ya da proje dosyasının adı

note: i18n-hint: This option is used to handle custom URLs in Audacity
en: Handle 'audacity://' url
tr: 'audacity://' adresleri işlensin

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
tr: Audacity proje dosyaları (.aup3) Audacity ile 
    ilişkilendirilmemiş. 
    
    Çift tıklandığında açılacak şekilde ilişkilendirilsin mi?

en: Audacity Project Files
tr: Audacity proje dosyaları

en: Audacity Configuration Error
tr: Audacity yapılandırma sorunu

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. More information can be obtained by clicking the help button below.
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
tr: Şu yapılandırma dosyasına erişilemedi:
    
    	%s
    
    Bunun birçok nedeni olabilir, ancak büyük olasılıkla disk doludur ya da dosyaya yazma izni yoktur. Ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki yardım düğmesine tıklayabilirsiniz.
    
    Bu sorunu çözmeyi denedikten sonra ilerlemek için "Yeniden Dene" üzerine tıklayın.
    
    "Audacity Uygulamasından Çık" üzerine tıklarsanız, projeniz kaydedilmemiş bir durumda kalır ve bir sonraki açışınızda kurtarılır.

en: Help
tr: Yardım

en: &Quit Audacity
tr: A&udacity'den çık

en: &Retry
tr: &Yeniden dene

en: Could not find any audio devices.
tr: Hiçbir ses aygıtı bulunamadı.

en: You will not be able to play or record audio.
tr: Ses oynatıp kaydedemeyeceksiniz.

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Error Initializing Audio
tr: Ses hazırlanırken sorun çıktı

en: Audacity Audio
tr: Audacity ses

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
tr: Kayıt aygıtı açılırken sorun çıktı.
    Sorun kodu: %s

en: Out of memory!
tr: Bellek doldu!

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması durduruldu. Daha fazla iyileştirme yapmak olanaksız. Hala çok yüksek.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
tr: Kayıt düzeyi otomatik olarak ayarlanarak ses düzeyi %f olarak azaltıldı.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması durduruldu. Daha fazla iyileştirme yapmak olanaksız. Hala çok düşük.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
tr: Kayıt düzeyi otomatik olarak ayarlanarak ses düzeyi %.2f. olarak arttırıldı.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması durduruldu. Kabul edilebilir bir ses düzeyi bulunamadan toplam inceleme sayısı aşıldı. Hala çok yüksek.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması durduruldu. Kabul edilebilir bir ses düzeyi bulunamadan toplam inceleme sayısı aşıldı. Hala çok düşük.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması durduruldu. %.2f. kabul edilebilir bir ses düzeyi olarak görünüyor.

en: Automatic Crash Recovery
tr: Otomatik çökme kurtarması

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
tr: Audacity son kullanıldığında şu projeler doğru şekilde kaydedilmemiş ve otomatik olarak kurtarılabilir.
    
    Kurtardıktan sonra değişikliklerin diske kaydedildiğinden emin olmak için projeleri kaydedin.

en: Recoverable &projects
tr: Kurtarılabilir &projeler

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
tr: Seç

note: i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
tr: Ad

en: &Discard Selected
tr: &Seçilmişleri yok say

en: &Recover Selected
tr: Seçilmişleri ku&rtar

en: &Skip
tr: A&tla

en: No projects selected
tr: Herhangi bir proje seçilmemiş

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
tr: Seçilmiş projeleri yok saymak istediğinize emin misiniz?
    
    "Evet" seçildiğinde seçilmiş projeler hemen silinecek.

en: Select Command
tr: Komut seçin

en: &Command
tr: &Komut

en: &Edit Parameters
tr: &Parametreleri düzenle

en: &Use Preset
tr: Hazır ayar k&ullanılsın

en: &Parameters
tr: &Parametreler

en: &Details
tr: &Ayrıntılar

en: Choose command
tr: Komut seçin

en: MP3 Conversion
tr: MP3 dönüşümü

en: Fade Ends
tr: Sonları kıs

en: Import Macro
tr: Makroyu içe aktar

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
tr: %s makrosu zaten var. Değiştirmek ister misiniz?

en: Export Macro
tr: Makroyu dışa aktar

en: Effect
tr: Etki

en: Menu Command (With Parameters)
tr: Menü komutu (Parametreler ile)

en: Menu Command (No Parameters)
tr: Menü komutu (parametre olmadan)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
tr: "%s" için bir ya da bir kaç iz seçilmiş olmalıdır.

en: Your batch command of %s was not recognized.
tr: %s toplu komutunuz anlaşılamadı.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
tr: Uygulanmış makro

en: Apply Macro
tr: Makro uygula

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
tr: Uygulanmış makro '%s'

en: Apply '%s'
tr: '%s' uygula

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
tr: %s şu parametrelerle uygulanıyor
    
    %s

en: Test Mode
tr: Sınama kipi

en: Apply %s
tr: %s uygula

en: Macros Palette
tr: Makro paleti

en: Manage Macros
tr: Makro yönetimi

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
tr: Makro seçin

note: i18n-hint: This is the heading for a column in the edit macros dialog
en: Macro
tr: Makro

en: Apply Macro to:
tr: Makroyu şuna uygula:

en: Apply macro to project
tr: Makroyu projeye uygula

en: &Project
tr: &Proje

en: Apply macro to files...
tr: Makroyu dosyalara uygula...

en: &Files...
tr: &Dosyalar...

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
tr: &Genişlet

en: No macro selected
tr: Herhangi bir makro seçilmemiş

en: Applying '%s' to current project
tr: '%s geçerli projeye uygulanıyor

en: Please save and close the current project first.
tr: Lütfen önce geçerli projeyi kaydedip kapatın.

en: Select file(s) for batch processing...
tr: Yığın işlemi için dosyaları seçin...

en: Applying...
tr: Uygulanıyor...

en: File
tr: Dosya

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Remo&ve
tr: Kal&dır

en: &Rename...
tr: Yeniden adlandı&r...

en: Re&store
tr: K&urtar

en: I&mport...
tr: İç&e aktar...

en: E&xport...
tr: &Dışa aktar...

en: Edit Steps
tr: Adımları düzenle

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
tr: No

en: Command
tr: Komut

en: Parameters
tr: Parametreler

en: &Insert
tr: &Ekle

en: &Edit...
tr: Düz&enle...

en: De&lete
tr: Si&l

en: Move &Up
tr: Y&ukarı taşı

en: Move &Down
tr: &Aşağı taşı

en: &Save
tr: &Kaydet

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
tr: Sı&kıştır

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
tr: - SON -

en: %s changed
tr: %s değişti

en: Do you want to save the changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Enter name of new macro
tr: Yeni makronun adını yazın

en: Name of new macro
tr: Yeni makronun adı

en: Name must not be blank
tr: Ad boş bırakılamaz

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
tr: Adlar '%c' ve '%c' içeremez

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s silinecek. Emin misiniz?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
tr: Hız sınaması

en: Disk Block Size (KB):
tr: Disk blok boyutu (KB):

en: Number of Edits:
tr: Düzenleme sayısı:

en: Test Data Size (MB):
tr: Deneme verisi boyutu (MB):

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
tr: Rastgelelik tohumu::

en: Show detailed info about each block file
tr: Blok dosyalarının ayrıntıları görüntülensin

en: Show detailed info about each editing operation
tr: Düzenleme işlemlerinin ayrıntıları görüntülensin

en: Run
tr: Çalıştır

note: i18n-hint verb
en: Close
tr: Kapat

en: Export Benchmark Data as:
tr: Hız sınaması verilerini şu şekilde dışa aktar:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
tr: Blok boyutu 1 - 1024 KB arasında olmalıdır.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
tr: Düzenleme sayısı değeri 1 - 10000 arasında olmalıdır.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
tr: Deneme verisi boyutu 1 - 2000 MB arasında olmalıdır.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
tr: %lld parçada %lld örnek kullanılıyor toplam %.1f MB.

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor...

en: Expected len %lld, track len %lld.
tr: Beklenen uzunluk %lld, iz uzunluğu %lld.

en: Performing %d edits...
tr: %d düzenleme yapılıyor...

en: Cut: %lld - %lld
tr: Kes: %lld- %lld

en: Trial %d
tr: %d denemesi

en: Cut (%lld, %lld) failed.
tr: Kesme (%lld, %lld) işlemi yapılamadı.

en: Paste: %lld
tr: Yapıştır: %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
tr: %d denemesi
    Yapıştırılamadı.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
tr: %d düzenlemeyi işleme süresi: %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
tr: Dosya gösterici kaçakları denetleniyor:

en: Track # blocks: %ld
tr: İz blok sayısı: %ld

en: Disk # blocks:
tr: Disk blok sayısı:

en: Doing correctness check...
tr: Düzetme denetimi yapılıyor...

en: Bad: chunk %lld sample %lld
tr: Kötü: Parça %lld Örnek %lld

en: Passed correctness check!
tr: Düzetme denetimi tamamlandı!

en: Errors in %d/%lld chunks
tr: %d/%lld parçada sorun var

en: Time to check all data: %ld ms
tr: Tüm verilerin denetlenme süresi: %ld ms

en: Reading data again...
tr: Veriler yeniden okunuyor...

en: Time to check all data (2): %ld ms
tr: Tüm verilerin denetlenme süresi (2): %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
tr: 44100 Hz frekansında, her örnek için %d bayt için aynı anda
     eşzamanlı olarak çalınabilecek iz sayısı: %.1f

en: TEST FAILED!!!
tr: DENEME BAŞARISIZ!!!

en: Benchmark completed successfully.
tr: Hız sınırı değerlendirmesi tamamlandı.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
tr: Bu işlemi yapabilmek için önce '%s' için bazı sesleri seçmelisiniz.
    
    Ctrl + A tüm sesleri seçer.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
tr: %s için kullanılacak sesi seçin (örneğin Tümünü Seçmek için Cmd + A) ve yeniden deneyin.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
tr: %s için kullanılacak sesi seçin (örneğin Tümünü Seçmek için Ctrl + A) ve yeniden deneyin.

en: No Audio Selected
tr: Herhangi bir ses seçilmemiş

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
tr: %s için kullanılacak sesi seçin.
    
    1. Gürültüyü temsil eden sesi seçin ve 'gürültü profilinizi' oluşturmak için %s kullanın.
    
    2. Gürültü profilinizi oluşturduktan sonra, değiştirmek istediğiniz sesi seçin
    ve bu sesi değiştirmek için %s kullanın.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
tr: Bu işlem yalnızca oynatma ya da kayıt durdurulmuş ise
    yapılabilir. (Beklemede bırakmak yeterli değildir.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
tr: Bu işlemi yapabilmek için önce çift kanallı sesler
    seçmelisiniz. (Tek kanallı seste kullanılamaz.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
tr: Bu işlemi yapabilmek için önce bazı sesler
    seçmelisiniz. (Başka iz türleri ile kullanılamaz).

en: Audacity Support Data
tr: Audacity destek verileri

en: This may take several seconds
tr: Bu işlem bir kaç saniye sürebilir

en: Report generated to:
tr: Rapor şuraya oluşturuldu:

en: Failed to set page size for database %s
tr: %s veritabanı için sayfa boyutu ayarlanamadı

en: Failed to set safe mode on primary connection to %s
tr: %s üzerine yapılan birincil bağlantı için güvenli kip ayarlanamadı

en: Failed to set safe mode on checkpoint connection to %s
tr: %s üzerine yapılan denetim noktası bağlantısı için güvenli kip ayarlanamadı

en: Checkpointing project
tr: Proje kontrol noktası belirleme

en: Checkpointing %s
tr: %s kontrol noktası belirleniyor

en: Could not write to %s.
tr: %s yazılamadı.

en: Disk is full.
    %s
    For tips on freeing up space, click the help button.
tr: Disk dolu.
    %s
    Boş alan açmakla ilgili ipuçları için yardım üzerine tıklayın.

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
tr: Kayıt noktası oluşturulamadı:
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
tr: Kayıt noktası serbest bırakılamadı:
    
    %s

en: Removing Dependencies
tr: Bağımlılıklar kaldırılıyor

en: Copying audio data into project...
tr: Ses verisi projeye kopyalanıyor...

en: Project Depends on Other Audio Files
tr: Proje başka ses dosyalarına bağlı

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
tr: Aşağıdaki dosyaları projenize kopyalamak bu bağımlılığı kaldıracak.
    Bu işlem daha fazla disk alanına gerek duyar, ancak daha güvenlidir.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
tr: 
    
    KAYIP olarak görüntülenen dosyalar taşınmış ya da silinmiş olduğundan kopyalanamıyor.
    Bunları projenin içine kopyalayabilmek için özgün konumlarına geri yükleyin.

en: Project Dependencies
tr: Proje bağımlılıkları

en: Audio File
tr: Ses dosyası

en: Disk Space
tr: Disk alanı

en: Copy Selected Files
tr: Seçilmiş dosyaları kopyala

en: Cancel Save
tr: Kaydetmeyi iptal et

en: Save Without Copying
tr: Kopyalamadan kaydet

en: Do Not Copy
tr: Kopyalama

en: Copy All Files (Safer)
tr: Tüm dosyaları kopyala (daha güvenli)

en: Whenever a project depends on other files:
tr: Bir proje başka dosyalara bağlı olduğunda:

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
tr: Bana sor

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
tr: Her zaman tüm dosyaları kopyala (en güvenlisi)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
tr: Asla hiçbir dosyayı kopyalama

en: MISSING %s
tr: EKSİK %s

en: &Copy Names to Clipboard
tr: Adları panoya &kopyala

en: Missing
tr: Eksik

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
tr: İşleme devam ederseniz, projeniz diske kaydedilmeyecek. Ne yapmak istersiniz?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
tr: Projenizin tüm kaynakları içinde, herhangi bir dış dosyaya bağımlılığı yok. 
    
    Bazı eski Audacity projelerinin tüm kaynakları içinde olmayabilir ve dış 
    dosya bağımlılıklarının doğru yerde bulunduğundan emin olunması gerekebilir. 
    Yeni projelerin tüm kaynakları içinde olduğundan zarar görme riski daha düşüktür.

en: Dependency Check
tr: Bağımlılık denetimi

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
tr: Kesintiler

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
tr: Kaydedilen ses etiketlenmiş konumlarda kaybolmuş. Olası nedenler:
    
    Diğer uygulamalar Audacity uygulamasından işlemci zamanını çalıyor olabilir
    
    Doğrudan yavaş bir dış disk sürücüsüne kayıt yapıyor olabilirsiniz

en: Turn off dropout detection
tr: Kesinti algılama devre dışı bırakılsın

en: FFmpeg support not compiled in
tr: FFmpeg desteği derlenmemiş

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
tr: FFmpeg, Ayarlardan yapılandırılmış ve daha önce sorunsuz yüklenmiş.
    Ancak bu kez Audacity başlatılırken yüklenemedi.
    
    Ayarlar > Kitaplıklar bölümüne giderek yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz.

en: FFmpeg startup failed
tr: FFmpeg başlatılamadı

en: FFmpeg library not found
tr: FFmpeg kitaplığı bulunamadı

en: Locate FFmpeg
tr: FFmpeg konumu

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
tr: Audacity, sesleri FFmpeg aracılığıyla içe ve dışa aktarmak için '%s' dosyasına gerek duyuyor.

en: Location of '%s':
tr: '%s' konumu:

en: To find '%s', click here -->
tr: '%s' bulmak için, buraya tıklayın -->

en: Browse...
tr: Göz at...

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
tr: Ücretsiz FFmpeg kopyasını indirmek için şuraya tıklayın -->

note: i18n-hint: (verb)
en: Download
tr: İndir

en: Only avformat.dll
tr: Yalnızca avformat.dll

en: Only libavformat.dylib
tr: Yalnızca libavformat.dylib

en: Only libavformat.so
tr: Yalnızca libavformat.so

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
tr: '%s' nerede?

en: FFmpeg not found
tr: FFmpeg bulunamadı

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
tr: Audacity bir ses dosyasını içe aktarmak için FFmpeg kullanmak istedi,
    ancak kitaplıklar bulunamadı.
    
    FFmpeg içe aktarmasını kullanabilmek için Düzenle > Ayarlar > Kitaplıklar
    bölümüne giderek FFmpeg kitaplıklarını indirin ve konumunu ayarlayın.

en: Do not show this warning again
tr: Bu uyarı bir daha görüntülenmesin

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
tr: Sorun (dosyaya yazılmamış olabilir): %s

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
tr: Sıkıştırılmamış dosyalar projeye &kopyalansın (daha güvenli)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
tr: Sıkıştı&rılmamış dosyalar özgün konumlarından okunsun (daha hızlı)

en: &Copy all audio into project (safest)
tr: Tüm sesler projeye &kopyalansın (en güvenli)

en: Do &not copy any audio
tr: &Hiç bir ses kopyalanmasın

en: As&k
tr: &Sorulsun

en: Frequency Analysis
tr: Frekans çözümlemesi

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Standard Autocorrelation
tr: Standart özilinti

en: Cuberoot Autocorrelation
tr: Küpkök otobağıntılama

en: Enhanced Autocorrelation
tr: Gelişmiş özilinti

note: i18n-hint: This is a technical term, derived from the word * "spectrum".  Do not translate it unless you are sure you * know the correct technical word in your language.
en: Cepstrum
tr: Kepstrum

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
tr: %s aralığı

en: Linear frequency
tr: Doğrusal frekans

en: Log frequency
tr: Günlükleme sıklığı

en: Scroll
tr: Kaydır

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Cursor:
tr: İmleç:

en: Peak:
tr: Tepe:

en: &Grids
tr: Iz&garalar

en: &Algorithm:
tr: &Algoritma:

en: &Size:
tr: &Boyut:

en: &Export...
tr: &Dışa aktar...

en: &Function:
tr: İş&lev:

en: &Axis:
tr: &Eksen:

en: &Replot...
tr: &Yeniden çiz...

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
tr: Spektrum çizdirmek için, seçilmiş tüm izler aynı örnek hızında olmalıdır.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
tr: Çok fazla ses seçilmiş. Sesin sadece ilk %.1f saniyesi çözümlenecek.

en: Not enough data selected.
tr: Yeterli veri seçilmemiş.

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f
tr: %.4f saniye (%d Hz) (%s) = %f

note: i18n-hint: The %d's are replaced by numbers, the %s by musical notes, e.g. A# * the %.4f are numbers, and 'sec' should be an abbreviation for seconds
en: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
tr: %.4f saniye (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Export Spectral Data As:
tr: Spektral veriyi şu şekilde dışa aktar:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
tr: Frekans (Hz)	Düzey (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
tr: Gecikme (saniye)	Frekans (Hz)	Düzey

en: Plot Spectrum...
tr: Spektrum çiz...

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
tr: Ses oynatılıyor

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
tr: Ses kaydediliyor

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
tr: Kaydediliyor - Kayıt aygıtı seçiliyor

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
tr: Kaydediliyor - Kayıt kaynağı seçiliyor

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
tr: Kaydediliyor - Kayıt düzeyi ayarlanıyor

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
tr: Düzenleme ve etkin olmayan menüler

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
tr: Bir ses dosyasını dışa aktarmak

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
tr: Bir Audacity projesini kaydetmek

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
tr: Diğer biçimler için destek

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
tr: CD yaz

en: No Local Help
tr: Yerel yardım yok

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
tr: <br><br>Kullandığınız Audacity uygulaması <b>Alpha deneme sürümüdür</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
tr: <br><br>Kullandığınız Audacity uygulaması Beta deneme sürümüdür</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
tr: Resmi Audacity sürümünü edinin

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
tr: Tam belgeleri ve desteği olan kararlı son sürümü kullanmanızı önemle öneririz.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
tr: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|Topluluğumuza]] katılarak Audacity sürümlerinin hazırlanmasına katkıda bulunabilirsiniz .<hr><br><br>

note: i18n-hint: %s is replaced with Audacity version
en: What's new in Audacity %s
tr: Audacity %s yenilikleri

en: How to get help
tr: Yardım almak için

en: These are our support methods:
tr: Şu şekilde destek alabilirsiniz:

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Quick_Help|' as it's the name of a link.
en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
tr: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - Yerel olarak kurulmamış ise, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Main_Page|' as it's the name of a link.
en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
tr:  [[help:Main_Page|Manual]] - yerel olarak kurulmamış ise, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
tr:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - sorularınızı doğrudan çevrimiçi olarak sorun.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
tr: Ek olarak:</b> İpuçları, kolaylıklar, eğitimler ve etki uygulama ekleri için [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] sayfamıza bakabilirsiniz.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
tr: İsteğe bağlı olarak bilgisayarınıza indirip kurabileceğiniz [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg kitaplığı]] ile, Audacity, korunmamış pek çok biçimdeki dosyayı alabilir (M4A, WMA, taşınabilir oynatıcılarda sıkıştırılmış WAV ve görüntü dosyalarındaki sesler gibi).

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
tr: Ayrıca [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI dosyaları]] ve [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| ses CD]] izlerini almak için yardım bölümlerini okuyabilirsiniz.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
tr: Kullanım kitabı kurulmamış gibi görünüyor. Lütfen [[*URL*|çevrimiçi kitaba bakın]]. <br><br>Kitabı her zaman çevrimiçi görüntülemek için Arayüz ayarlarında "Kitap Konumu" seçeneğini "İnternet Üzerinden" olarak ayarlayın.

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
tr: Kullanım kitabı kurulmamış gibi görünüyor. Lütfen [[*URL*|çevrimiçi kitaba bakın]] ya da [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| kitabı indirin]]. <br><br>Kitabı her zaman çevrimiçi görüntülemek için Arayüz ayarlarında "Kitap Konumu" seçeneğini "İnternet Üzerinden" olarak ayarlayın.

en: Check Online
tr: Çevrimiçi denetle

en: Save %s
tr: %s kaydet

en: Unable to save %s
tr: %s kaydedilemedi

en: History
tr: Geçmiş

en: &Manage History
tr: &Geçmişi yönet

en: Action
tr: İşlem

en: Used Space
tr: Kullanılan alan

en: &Total space used
tr: &Kullanılan toplam alan

en: &Undo levels available
tr: K&ullanılabilecek geri alma noktaları

en: &Levels to discard
tr: &Yok sayılacak noktalar

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
tr: &Yok say

en: Clip&board space used
tr: Kullanılan &pano alanı

en: D&iscard
tr: &Yok say

en: &Compact
tr: &Sıkıştır

en: Compacting actually freed %s of disk space.
tr: Sıkıştırma ile %s disk alanı kazanıldı.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History
tr: &Geçmiş

en: New Plugins
tr: Yeni uygulama ekleri

en: Incompatible plugin(s) found
tr: Uyumsuz uygulama ekleri bulundu

en: Manage Plugins
tr: Uygulama ekleri yönetimi

en: Continue
tr: İlerle

en: Audacity has found %d incompatible plugins which could not be loaded. We have disabled these plugins to avoid any stalling or crashes. If you would still like to attempt to use these plugins, you can enable them using "Manage Plugins". Otherwise, select "Continue".
tr: Audacity, yüklenemeyen %d uyumsuz uygulama eki buldu. Herhangi bir duraklama veya çökmeyi önlemek için bu uygulama ekleri devre dışı bırakıldı. Yine de bu uygulama eklerini kullanmayı denemek istiyorsanız, "Uygulama eki yönetimi" bölümünden bu uygulama eklerini etkinleştirebilirsiniz. Bunu istemiyorsanız "Devam" üzerine tıklayın.

en: Journal recording failed
tr: Günlük kaydedilemedi

en: Edit Labels
tr: Etiketleri düzenle

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
tr: İz

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
tr: Etiket

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
tr: Başlangıç zamanı

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
tr: Bitiş zamanı

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
tr: Düşük frekans

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
tr: Yüksek frekans

en: New...
tr: Yeni...

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
tr: Hücre içeriğini düzenlemek için F2 tuşuna basın ya da çift tıklayın.

en: Select a text file containing labels
tr: Etiketleri içeren metin dosyasını seçin

en: Could not open file: %s
tr: Dosya açılamadı: %s

en: No labels to export.
tr: Dışa aktarılacak bir etiket yok.

en: Export Labels As:
tr: Etiketleri şu şekilde dışa aktar:

en: New Label Track
tr: Yeni etiket izi

en: Enter track name
tr: İz adını yazın

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
tr: Etiket izi

en: Labels
tr: Etiketler

en: One or more saved labels could not be read.
tr: Kaydedilmiş bir ya da bir kaç etiket okunamadı.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
tr: Audacity ilk kez çalıştırıldı

en: Choose Language for Audacity to use:
tr: Audacity içinde kullanacağınız dili seçin:

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
tr: Seçtiğiniz %s (%s) dili, %s (%s) sistem diliniz, ile aynı değil.

en: Confirm
tr: Onaylayın

en: Error Converting Legacy Project File
tr: Eski proje dosyası dönüştürülürken sorun çıktı

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
tr: 1.0 proje dosyası yeni biçime dönüştürüldü.
    Eski dosya '%s' olarak kaydedildi

en: Opening Audacity Project
tr: Audacity projesi açılıyor

en: Audacity Log
tr: Audacity günlüğü

en: &Save...
tr: &Kaydet...

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
tr: T&emizle

en: &Close
tr: Kapa&t

en: Save log to:
tr: Günlüğün kaydedileceği dosya:

en: Couldn't save log to file: %s
tr: Günlük dosyası kaydedilemedi: %s

en: Audacity Karaoke%s
tr: Audacity karaoke%s

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
tr: Midi giriş/çıkış katmanı hazırlanırken bir sorun çıktı.

en: You will not be able to play midi.
tr: MIDI dosyasını oynatamayacaksınız.

en: Error Initializing Midi
tr: MIDI hazırlanırken sorun çıktı

en: &Undo %s
tr: %s &Geri al

en: &Undo
tr: &Geri al

en: &Redo %s
tr: %s &Yinele

en: &Redo
tr: &Yinele

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
tr: Son işleminizde bir sorun çıktı. Bunun bir hatadan kaynaklandığını
    düşünüyorsanız, lütfen bize tam olarak nerede, ne olduğunu iletin.

en: Disallowed
tr: Reddedildi

en: Mix and Render
tr: Karıştır ve Çevir

en: Mixing and rendering tracks
tr: İzler karıştırılıp çevriliyor

en: Audacity Mixer%s
tr: Audacity karıştırıcı %s

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
tr: Kazanç

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
tr: Hız

en: Musical Instrument
tr: Müzik enstrumanı

note: i18n-hint: Title of the Pan slider, used to move the sound left or right
en: Pan
tr: Terazi

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
tr: Kıs

en: Signal Level Meter
tr: İşaret düzeyi ölçer

en: Moved gain slider
tr: Kazanç düğmesi oynatıldı

en: Moved velocity slider
tr: Hız düğmesi oynatıldı

en: Moved pan slider
tr: Pan düğmesi oynatıldı

en: &Mixer
tr: &Karıştırıcı

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
tr: Nota izi

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
tr: Şu çıkış destekleniyor: %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
tr: Şu giriş destekleniyor: %d

en: Opened: %d
tr: Açılan: %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
tr: Seçilmiş MIDI kayıt aygıtı: %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
tr: '%s' için herhangi bir MIDI kayıt aygıtı bulunamadı.

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
tr: Seçilmiş MIDI oynatma aygıtı: %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
tr: '%s' için herhangi bir MIDI oynatma aygıtı bulunamadı.

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
tr: Etkileri seçin, etkinleştirme ya da devre dışı bırakma düğmelerine tıklayın, ardından Tamam üzerine tıklayın.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
tr: Görüntülenecek:

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
tr: Tümünü görüntüle

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: &All
tr: &Tümü

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
tr: Devre dışı olanları görüntüle

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
tr: D&evre dışı

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
tr: Etkin olanları görüntüle

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
tr: E&tkin

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
tr: Yenileri görüntüle

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
tr: &Yeni

en: State
tr: Durum

en: Path
tr: Yol

en: &Select All
tr: Tümünü &seç

en: C&lear All
tr: Tümünü &bırak

en: Rescan
tr: Yeniden tara

en: &Enable
tr: &Etkinleştir

en: &Disable
tr: &Devre dışı

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
tr: Etkiler ya da komutlar etkinleştiriliyor:
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
tr: Etki ya da komut etkinleştiriliyor:
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
tr: %s zamanındaki etki ya da komut kaydedilemedi:
    %s

en: Elapsed Time:
tr: Geçen süre:

en: Searching for plugins
tr: Uygulama ekleri aranıyor

en: There was a problem printing.
tr: Yazdırırken bir sorun çıktı.

en: Print
tr: Yazdır

en: Actual Rate: %d
tr: Geçerli hız: %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
tr: Ses aygıtı açılırken sorun çıktı.
    Ses sunucusunu, oynatma aygıtını ve proje örnekleme hızını değiştirmeyi deneyin.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
tr: Kayıt için seçilen izlerin tümünün örnekleme hızı aynı olmalıdır

en: Mismatched Sampling Rates
tr: Örnekleme hızları uyumlu değil

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
tr: Bu örnekleme hızında kayıt için çok az sayıda iz seçilmiş.
    (Audacity, her çift kanallı iz için aynı örnekleme hızında
    iki kanal ister)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
tr: Seçilmiş uyumlu iz sayısı çok az

en: Recorded Audio
tr: Kaydedilmiş ses

en: Record
tr: Kayıt

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
tr: Proje denetimi hatalı sıralama etiketleri okudu.

en: Close project immediately with no changes
tr: Projeyi bir değişiklik yapmadan hemen kapat

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
tr: Günlüğe kaydedilen onarımlarla devam ediliyor ve başka sorun var mı bakılıyor. Bu işlem, daha sonraki sorun iletilerinde "Projeyi hemen kapat" komutunu seçmedikçe projenizi geçerli haliyle kaydedecek.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
tr: Dikkat - Sıralama etiketlerini okumada sorunlar var

en: Inspecting project file data
tr: Proje dosyası verisi araştırılıyor

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
tr: "%s" klasöründe yapılan proje denetimi 
    %lld kayıp dış dosya ('takma adlı dosyalar') 
    algıladı. Bu dosyaların Audacity tarafından 
    otomatik olarak kurtarılmasının bir yolu yok. 
    
    Aşağıdaki birinci ya da ikinci seçeneği 
    seçerseniz, kayıp dosyaları daha önce bulundukları 
    yerlerden bulup geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. 
    
    İkinci seçenek için dalga şeklinin sessizliği 
    göstermeyebileceğini unutmayın.
    Üçüncü seçeneği seçtiğinizde ve daha sonraki 
    sorun iletilerinde "Projeyi hemen kapat" komutunu 
    seçmezseniz, proje şimdiki şekliyle kaydedilir.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
tr: Kayıp veriyi sessizlik olarak kabul et (yalnızca bu oturum için)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
tr: Kayıp sesi sessizlik ile değiştir (hemen kalıcı olacak).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
tr: Dikkat - Kayıp takma adlı dosyalar

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
tr: Proje denetimi "%s" klasöründe 
    %lld kayıp takma adlı blok dosyaları (.auf) algıladı. 
    Audacity bu dosyaları projedeki özgün ses 
    verisini kullanarak tümüyle yeniden oluşturabilir.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
tr: Takma adlı özet dosyalarını yeniden oluştur (güvenli ve önerilen)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
tr: Kayıp görünüm verisini sessizlikle doldur (yalnızca bu oturum için)

en: Close project immediately with no further changes
tr: Hiç bir değişiklik yapmadan projeyi hemen kapat

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
tr: Dikkat - Kayıp takma adlı özet dosyaları

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
tr: "%s" klasöründe yapılan proje denetimi 
    %lld kayıp dış dosyalar ('takma adlı dosyalar') 
    algıladı. Bu dosyaların Audacity tarafından 
    otomatik olarak kurtarılmasının bir yolu yok. 
    
    Aşağıdaki birinci ya da ikinci seçeneği 
    seçerseniz, kayıp dosyaları daha önce bulundukları 
    yerlerden bulup geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. 
    
    İkinci seçenek için dalga şeklinin sessizliği 
    göstermeyebileceğini unutmayın.
    Üçüncü seçeneği seçtiğinizde ve daha sonraki 
    sorun iletilerinde "Projeyi hemen kapat" komutunu 
    seçmezseniz, proje şimdiki şekliyle kaydedilir.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
tr: Kayıp sesi sessizlik ile değiştir (kalıcı olarak)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
tr: Dikkat - Kayıp ses veri blok dosyaları

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
tr: Proje denetimi "%s" klasöründe 
    %d sahipsiz blok dosyaları buldu. Bu dosyalar 
    bu projede kullanılmıyor, ancak diğer projelere ait olabilir. 
    Bunlar küçük dosyalar ve bir zararları dokunmaz.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
tr: Silmeden devam et; bu oturumdaki fazladan dosyaları yok say

en: Delete orphan files (permanent immediately)
tr: Sahipsiz dosyaları sil (güvenli ve önerilen)

en: Warning - Orphan Block File(s)
tr: Dikkat - Sahipsiz blok dosyaları

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
tr: İşlem

en: Cleaning up unused directories in project data
tr: Proje verisinde kullanılmayan klasörler temizleniyor

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
tr: Proje denetimi otomatik kurtarma sırasında dosya tutarsızlıkları buldu.
    
    Ayrıntıları görmek için 'Yardım > Tanılama > Günlüğü Görüntüle...' yolunu izleyin.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
tr: Dikkat: Otomatik kurtarma sırasında sorun çıktı

en: <untitled>
tr: <adsız>

en: [Project %02i]
tr: [%02i Projesi]

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
tr: %s üzerinde çok az boş disk alanı kalmış.
    Klasör Ayarları bölümünden daha büyük bir geçici
    klasör konumu seçin.

en: Failed to open the project's database
tr: Projenin veritabanı açılamadı

en: Failed to open database file:
    
    %s
tr: Veritabanı dosyası açılamadı:
    
    %s

en: Failed to discard connection
tr: Bağlantı kesilemedi

en: Failed to restore connection
tr: Bağlantı yeniden kurulamadı

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
tr: Bir proje dosyası komutu yürütülemedi:
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
tr: Proje salt okunur
    (Gerekli geçici dosyalar oluşturulamaz)

en: This is not an Audacity project file
tr: Bu bir Audacity projesi dosyası değil

en: This project was created with a newer version of Audacity.
    
    You will need to upgrade to open it.
tr: Bu proje daha yeni bir Audacity sürümü tarafından oluşturulmuş:
    
    Dosyayı açabilmek için uygulamayı güncellemelisiniz

en: Unable to initialize the project file
tr: Proje dosyası hazırlanamadı

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
tr: 'inset' işlevi eklenemedi (blockids doğrulanamadı)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Proje salt okunur
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Proje kilitli
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Proje meşgul
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Proje bozuk
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Bazı izin sorunları var
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: Bir disk giriş/çıkış sorunu var
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
tr: İzin verilmemiş
    (Blok dosyaları ile çalışamaz)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
tr: Blok dosyaları ile çalışamaz

en: Total orphan blocks deleted %d
tr: Toplam %d sahipsiz blok silindi

en: Failed to rollback transaction during import
tr: İçe aktarma sırasında işlemler geri alınamadı

en: Unable to attach destination database
tr: Hedef veritabanı bağlanamadı

en: Unable to switch to fast journaling mode
tr: Hızlı günlük tutma kipine geçilemedi

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
tr: Proje dosyası komutu hazırlanamadı:
    
    %s

en: Failed to bind SQL parameter
tr: SQL parametresi ile bağlantı kurulamadı

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
tr: Proje dosyası güncellenemedi.
    Şu komut yürütülemedi:
    
    %s

en: Destination project could not be detached
tr: Hedef proje ayrılamadı

en: Copying Project
tr: Proje kopyalanıyor

en: Error Writing to File
tr: Dosyaya yazılırken sorun çıktı

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
tr: Audacity %s dosyasına yazamadı.
     Disk dolu ya da yazılamaz olabilir.
    Boş alan açmakla ilgili ipuçları için yardım üzerine tıklayın.

en: Compacting project
tr: Proje sıkıştırılıyor

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
tr: [Proje %02i] Audacity "%s"

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
tr: (Kurtarıldı)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
tr: Bu dosya Audacity %s sürümü kullanarak kaydedilmiş.
    Audacity %s sürümünü kullanıyorsunuz. Bu dosyayı açmak için daha yeni bir sürüme yükseltmelisiniz.

en: Can't open project file
tr: Proje dosyası açılamadı

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
tr: Proje dosyasından otomatik kaydetme bilgileri silinemedi.

en: Unable to bind to blob
tr: Blob bağlantısı kurulamadı

en: Unable to parse project information.
tr: Proje bilgileri işlenemedi.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
tr: Projenin veritabanı yeniden açılamadı. Büyük olasılıkla depolama aygıtı üzerindeki boş alan çok az.

en: Saving project
tr: Proje kaydediliyor

en: Error Saving Project
tr: Proje kaydedilirken sorun çıktı

en: Syncing
tr: Eşleştiriliyor

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
tr: Proje açılamadı. Büyük olasılıkla depolama aygıtı üzerindeki 
    boş alan çok az.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
tr: Otomatik kaydetme bilgileri silinemedi. Büyük olasılıkla depolama aygıtı üzerindeki boş alan çok az.
    
    %s

en: Backing up project
tr: Proje yedekleniyor

en: Automatic database backup failed.
tr: Veritabanı otomatik olarak yedeklenemedi.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
tr: Audacity son kullanıldığında bu proje doğru şekilde kaydedilmemiş.
    Son yedekleme noktası geri yüklendi.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
tr: Audacity son kullanıldığında bu proje doğru şekilde kaydedilmemiş.
    Son yedekleme noktası geri yüklendi ancak içeriğini
    korumak için projeyi kaydetmelisiniz.

en: Project Recovered
tr: Proje kurtarıldı

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
tr: Projeler FAT olarak biçimlendirilmiş sürücülere kaydedilemez.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
tr: Projeniz şimdi boş.
    Kaydedilmişse projede hiç iz bulunmayacak.
    
    Önceden açılmış izleri kaydetmek için:
    'Hayır' tıklayın, Düzenle > Geri Al ile tüm
    izler açılana kadar gidin ve Dosya > Projeyi Kaydet.
    
    Gene de kaydedilsin mi?

en: Warning - Empty Project
tr: Dikkat - Proje boş

en: Insufficient Disk Space
tr: Disk alanı yetersiz

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
tr: Proje boyutu hedef diskteki boş alandan büyük.
    
    Lütfen daha fazla boş alanı olan başka bir disk seçin.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
tr: Proje FAT32 olarak biçimlendirilmiş dosya sisteminin izin verdiği en büyük 4GB boyutundan büyük.

en: Saved %s
tr: %s kaydedildi

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
tr: Verdiğiniz ad başka bir proje ile aynı olduğundan proje kaydedilemedi.
    Lütfen özgün bir ad kullanarak yeniden deneyin.

en: %sSave Project "%s" As...
tr: %sProjeyi farklı "%s" kaydet...

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
tr: 'Projeyi kaydet' komutu, ses dosyaları için değil Audacity projeleri için kullanılır.
    Diğer uygulamalarda açılabilmesini istediğiniz ses dosyaları için 'Dışa aktar' komutunu kullanın.

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
tr:  Şu projenin üzerine yazılmasını ister misiniz:
    "%s"?
    
     "Evet" seçerseniz geri dönülemeyecek şekilde 
    "%s"
     projesinin üzerine yazılacak.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
tr: Proje üzerine yazma uyarısı

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
tr: Proje, seçilmiş proje başka bir pencerede açık olduğundan kaydedilemedi.
    Lütfen özgün bir ad kullanarak yeniden deneyin.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
tr: %s "%s" projesinin kopyasını farklı kaydet...

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
tr: Kopya kaydedilirken var olan kaydedilmiş bir projenin üzerine yazılmamalıdır.
    Lütfen özgün bir ad seçerek yeniden deneyin.

en: Error Saving Copy of Project
tr: Projenin kopyası kaydedilirken sorun çıktı

en: Select one or more files
tr: Bir ya da daha fazla dosya seçin

en: %s is already open in another window.
tr: %s başka bir pencerede zaten açık.

en: Error Opening Project
tr: Proje açılırken sorun çıktı

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
tr: Otomatik olarak oluşturulmuş bir yedek dosyasını açmayı deniyorsunuz.
    Bu işlem ciddi büyüklükte veri kaybına neden olabilir.
    
    Bunun yerine güncel Audacity proje dosyasını açmayı deneyin.

en: Warning - Backup File Detected
tr: Dikkat - Yedek dosyası algılandı

en: Error Opening File
tr: Dosya açılırken sorun çıktı

en: Error opening file
tr: Dosya açılırken sorun çıktı

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
tr: Dosya geçersiz ya da bozuk: 
    %s

en: Error Opening File or Project
tr: Dosya ya da proje açılırken sorun çıktı

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
tr: Proje FAT olarak biçimlendirilmiş bir sürücü üzerinde.
    Projeyi açabilmek için başka bir sürücüye kopyalayın.

en: Project was recovered
tr: Proje kurtarıldı

en: Recover
tr: Kurtar

en: Imported '%s'
tr: '%s' içe aktarıldı

en: Import
tr: İçe aktar

en: Failed to import project
tr: Proje içe aktarılamadı

en: Error Importing
tr: İçe aktarılırken sorun çıktı

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
tr: AUP3 biçimi içe aktarılamaz. Dosya > Aç komutunu kullanın

en: Compact Project
tr: Projeyi sıkıştır

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
tr: Bu proje sıkıştırıldığında dosya içindeki kullanılmayan baytları silinerek disk alanı boşaltılır.
    
    Şu anda %s boş disk alanı var ve bu proje %s alan kullanıyor.
    
    İlerlediğinizde geçerli Geri Al/Yinele Geçmişi ve pano içerikleri silinecek ve yaklaşık olarak %s disk alanı kazanacaksınız.
    
    İlerlemek istiyor musunuz?

en: Compacted project file
tr: Sıkıştırılmış proje dosyası

en: Compact
tr: Sıkıştır

en: Welcome to Audacity version %s
tr: Audacity %s sürümüne hoş geldiniz

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
tr: %sDeğişiklikler şuraya kaydedilsin mi %s?

en: Save project before closing?
tr: Proje kapatılmadan önce kaydedilsin mi?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
tr: 
    Kaydederseniz projede hiç iz bulunmayacak.
    
    Daha önce açılmış dosyaları kaydetmek için:
    İptal, Düzenle > Geri al ile tüm izleri
    açın ve Dosya > Projeyi kaydet seçin.

en: Disk space remaining for recording: %s
tr: Kalan disk alanıyla yapılabilecek kayıt: %s

en: Less than 1 minute
tr: 1 dakikadan az

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakika

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
tr: %s ve %s.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
tr: Bu kurtarma dosyası Audacity uygulamasının 2.3.0 ya da önceki bir sürümü ile kaydedilmiş.
    Bu projeyi kurtarmak için 2.3.0 ya da projenin kaydedildiği sürümünü kullanmalısınız.

en: Realtime effects
tr: Gerçek zamanlı etkiler

en: Horizontal Scrollbar
tr: Yatay kaydırma çubuğu

en: Vertical Scrollbar
tr: Dikey kaydırma çubuğu

note: i18n-hint: argument - position of the effect in the effect stack
en: Effect %d
tr: %d etkisi

en: Power
tr: Güç

en: Replace effect
tr: Etkiyi değiştir

en: %s (missing)
tr: %s (eksik)

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Removed %s from %s
tr: %s, %s üzerinden silindi

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Remove %s
tr: %s sil

note: i18n-hint: undo history, first and second parameters - realtime effect names
en: Replaced %s with %s
tr: %s, %s ile değiştirildi

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name
en: Replace %s
tr: %s değiştir

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: No Effect
tr: Etki yok

en: Get more effects...
tr: Başka etkiler alın...

en: Add effect
tr: Etki ekle

note: i18n-hint: Hyperlink to the effects stack panel tutorial video
en: Watch video
tr: Görüntüyü izle

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s up in %s
tr: %s, %s içinde yukarı taşındı

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Moved %s down in %s
tr: %s, %s içinde aşağı taşındı

en: Change effect order
tr: Etki sıralamasını değiştir

en: Realtime effects are non-destructive and can be changed at any time.
tr: Gerçek zamanlı etkiler yapıyı bozmaz ve istenildiği an değiştirilebilir.

note: i18n-hint: undo history record first parameter - realtime effect name second parameter - track name
en: Added %s to %s
tr: %s, %s üzerine eklendi

note: i18n-hint: undo history record
en: Add %s
tr: %s ekle

en: Realtime Effects
tr: Gerçek zamanlı etkiler

note: i18n-hint: argument - track name
en: Realtime effects for %s
tr: %s için gerçek zamanlı etkiler

en: Screen Capture Frame
tr: Ekran yakalama karesi

en: Choose location to save files
tr: Dosyaların kaydedileceği konumu seçin

en: Save images to:
tr: Görselleri şuraya kaydet:

en: Choose...
tr: Seçin...

en: Capture entire window or screen
tr: Tüm pencere ya da ekranı yakala

en: Resize Small
tr: Küçük yeniden boyutlandırma

en: Resize Large
tr: Büyük yeniden boyutlandırma

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
tr: Mavi arka plan

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
tr: Beyaz arka plan

en: Capture Window Only
tr: Yalnızca pencereyi yakala

en: Capture Full Window
tr: Tüm pencereyi yakala

en: Capture Window Plus
tr: Pencereyle yakala

en: Capture Full Screen
tr: Tüm ekranı yakala

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
tr: 5 saniye bekle ve en üstteki pencereyi/diyaloğu yakala

en: Capture part of a project window
tr: Proje penceresinin bir bölümünü yakala

en: All Toolbars
tr: Tüm araç çubukları

en: All Effects
tr: Tüm etkiler

en: All Scriptables
tr: Tüm betiklenebilirler

en: All Preferences
tr: Tüm ayarlar

en: SelectionBar
tr: Seçim çubuğu

en: Spectral Selection
tr: Spektral seçim

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Tools
tr: Araçlar

en: Transport
tr: Hareket

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
tr: Ölçer

en: Play Meter
tr: Oynatma ölçeri

en: Record Meter
tr: Kayıt ölçeri

en: Edit
tr: Düzenle

en: Device
tr: Aygıt

en: Play-at-Speed
tr: Seçilmiş hızda oynat

en: Scrub
tr: Sarma

en: Track Panel
tr: İz panosu

en: Ruler
tr: Cetvel

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
tr: İzler

en: First Track
tr: İlk iz

en: Second Track
tr: İkinci iz

en: Scale
tr: Ölçek

en: One Sec
tr: Bir saniye

en: Ten Sec
tr: On saniye

en: One Min
tr: Bir dakika

en: Five Min
tr: Beş dakika

en: One Hour
tr: Bir saat

en: Short Tracks
tr: Kısa izler

en: Medium Tracks
tr: Orta izler

en: Tall Tracks
tr: Uzun izler

en: Choose a location to save screenshot images
tr: Yakalanmış ekran görüntülerinin kaydedileceği konumu seçin

en: Capture failed!
tr: Yakalanamadı!

en: Long Message
tr: Uzun ileti

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
tr: Unicode karakter kullandığından, belirttiğiniz dosya adı kullanılamadı.

en: Specify New Filename:
tr: Yeni bir dosya adı belirtin:

en: Position
tr: Konum

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
tr: Sıralamada %s uzunluğunu aşan bir blok dosyası var.
    Blok bu değere budanıyor.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
tr: Uyarı - Budanan uzun blok dosyası

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: &Preview
tr: Ön &izleme

en: Dry Previe&w
tr: &Kuru ön izleme

en: &Settings
tr: &Ayarlar

en: Debu&g
tr: Sorun a&yıklama

en: Off
tr: Kapalı

en: Nearest
tr: En yakın

en: Prior
tr: Önceki

en: Sound Activated Record
tr: Sese göre kayıt

en: Activation level (dB):
tr: Etkinleşme düzeyi (dB):

en: Spectral Data Control Panel
tr: Spektral veri denetim panosu

en: Brush Tool
tr: Fırça aracı

en: Spectral Brush
tr: Özel fırça

en: Brush radius
tr: Fırça yarıçapı

en: Custom brush size
tr: Özel fırça boyutu

en: Auto-select overtones (beta)
tr: Harmonikleri otomatik olarak seç (beta)

en: Enable smart selection
tr: Akıllı seçim kullanılsın

en: Select the fundamental frequency
    and release the mouse
tr: Temel frekansı seçin 
    ve fareyi bırakın

en: Spectra&l Selection Panel
tr: Spektra&l seçim panosu

en: Applied effect to selection
tr: Etki seçime uygulandı

en: Welcome to Audacity!
tr: Audacity uygulamasına hoş geldiniz!

en: Don't show this again at start up
tr: Bu pencere açılışta bir daha görüntülenmesin

en: Connection to project file is null
tr: Proje dosyası bağlantısı null

en: Discarding undo/redo history
tr: Geri al/yinele geçmişi siliniyor

en: Artist Name
tr: Sanatçı adı

en: Track Title
tr: İz adı

en: Album Title
tr: Albüm adı

en: Track Number
tr: İz sayısı

en: Year
tr: Yıl

en: Genre
tr: Tür

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
tr: Alanlarda gezinmek için ok (ya da düzenlemeden sonra ENTER) tuşlarını kullanın.

en: Tag
tr: Etiket

en: Value
tr: Değer

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Genres
tr: Türler

en: E&dit...
tr: &Düzenle...

en: Rese&t...
tr: &Sıfırla...

en: Template
tr: Kalıp

en: &Load...
tr: Yük&le...

en: Set De&fault
tr: &Varsayılan ayarla

en: Don't show this when exporting audio
tr: Ses dışa aktarılırken bu görüntülenmesin

en: Edit Genres
tr: Türleri düzenle

en: Unable to save genre file.
tr: Tür dosyası kaydedilemedi.

en: Reset Genres
tr: Türleri sıfırla

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
tr: Tür listesini varsayılan değerlere sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Unable to open genre file.
tr: Tür dosyası açılamadı.

en: Load Metadata As:
tr: Üst veriyi faklı yükle:

en: Error Loading Metadata
tr: Üst veri yüklenirken sorun çıktı

en: Save Metadata As:
tr: Üst veriyi farklı kaydet:

en: Error Saving Tags File
tr: Etiket dosyası kaydedilirken sorun çıktı

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
tr: Süre

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
tr: Zaman izi

en: Audacity Timer Record
tr: Audacity zamanlanmış kayıt

en: Save Timer Recording As
tr: Zamanlanmış kayıtları farklı kaydet

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
tr: Verdiğiniz ad başka bir proje ile aynı olduğundan
    diğer projenin üzerine yazılmaması için zamanlanmış kayıt için kullanılamaz.
    Lütfen özgün bir ad kullanarak yeniden deneyin.

en: Error Saving Timer Recording Project
tr: Zamanlanmış kayıt projesi kaydedilirken sorun çıktı

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
tr: Süre sıfır. Hiç bir şey kaydedilmeyecek.

en: Error in Duration
tr: Süre sorunu

en: Automatic Save path is invalid.
tr: Otomatik kayıt yolu geçersiz.

en: Error in Automatic Save
tr: Otomatik kayıt sırasında sorun çıktı

en: Automatic Export path is invalid.
tr: Otomatik dışa aktarma yolu geçersiz.

en: Error in Automatic Export
tr: Otomatik dışa aktarma sırasında sorun çıktı

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
tr: Geçerli ayarlarınıza göre bu zamanlanmış kaydı tamamlamak için yeterli disk alanınız olmayabilir.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?
    
    Planlanan kayıt süresi: %s
    Diske yapılabilecek kayıt süresi: %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
tr: Zamanlanmış kayıt disk alanı uyarısı

en: Current Project
tr: Geçerli proje

en: Recording start:
tr: Kayıt başlangıcı:

en: Duration:
tr: Süre:

en: Recording end:
tr: Kayıt bitişi:

en: Automatic Save enabled:
tr: Otomatik kayıt etkin:

en: Automatic Export enabled:
tr: Otomatik dışa aktarma etkin:

en: Action after Timer Recording:
tr: Zamanlamış kayıt sonrasında yapılacak işlem:

en: Audacity Timer Record Progress
tr: Audacity zamanlanmış kayıt ilerlemesi

en: Timer Recording stopped.
tr: Zamanlanmış kayıt durduruldu.

en: Timer Recording completed.
tr: Zamanlanmış kayıt tamamlandı.

en: %s
    
    Recording saved: %s
tr: %s
    
    Ses kaydı kaydedildi: %s

en: %s
    
    Error saving recording.
tr: %s
    
    Ses kaydı kaydedilemedi.

en: %s
    
    Recording exported: %s
tr: %s
    
    Ses kaydı dışa aktarıldı: %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
tr: %s
    
    Ses kaydı dışa aktarılamadı.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
tr: %s
    
    '%s' yukarıda belirtilen sorunlar nedeniyle iptal edildi.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
tr: %s
    
    '%s' kayıt durdurulduğundan iptal edildi.

en: Timer Recording
tr: Zamanlanmış kayıt

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
tr: 099 sa 060 dk 060 sn

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
tr: 099 gün 024 sa 060 dk 060 sn

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
tr: Başlangıç tarihi ve zamanı

en: Start Date
tr: Başlangıç tarihi

en: End Date and Time
tr: Bitiş tarihi ve zamanı

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

en: Automatic Save
tr: Otomatik kayıt

en: Enable &Automatic Save?
tr: Otomatik &kayıt etkinleştirilsin mi?

en: Save Project As:
tr: Projeyi farklı kaydet:

en: Select...
tr: Seçin...

en: Automatic Export
tr: Otomatik dışa aktarma

en: Enable Automatic &Export?
tr: &Otomatik dışa aktarma kullanılsın mı?

en: Export Project As:
tr: Projeyi şu şekilde dışa aktar:

en: Options
tr: Seçenekler

en: After Recording completes:
tr: Kayıt tamamlandıktan sonra:

en: Do nothing
tr: Hiç bir şey yapılmasın

en: Exit Audacity
tr: Audacity kapatılsın

en: Restart system
tr: Sistem yeniden başlatılsın

en: Shutdown system
tr: Sistem kapatılsın

en: Waiting to start recording at:
tr: Kayıda başlanacak zaman bekleniyor:

en: Recording duration:
tr: Kayıt süresi:

en: Scheduled to stop at:
tr: Ayarlanan durma zamanı:

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
tr: Audacity zamanlanmış kayıt - Başlamak için bekliyor

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
tr: Kayıt şu kadar süre sonra başlayacak:

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
tr: Şu sürede %s:

en: Recording Saved:
tr: Kayıt tamamlandı:

en: Recording Exported:
tr: Kayıt dışa aktarıldı:

en: Audacity Timer Record - Waiting
tr: Audacity zamanlanmış kayıt - Bekliyor

en: Stereo, 999999Hz
tr: Çift kanallı, 999999Hz

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
tr: (İptal etmek için Esc)

en: TrackView
tr: İz görünümü

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
tr:  Kısılmış

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
tr:  Solo olarak

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
tr:  Seçilmiş

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
tr:  Eş kilitlenmiş

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track.
en: Track %d
tr: İz %d

en:  Mute On
tr:  Kıs

en:  Solo On
tr:  Solo açık

en:  Select On
tr:  Seçimi aç

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
tr: Çift kanallı izlerin bağıl boyutunu ayarlamak için tıklayıp sürükleyin. Yükseklikleri eşit kılmak için çift tıklayın

en: Click and drag to resize the track.
tr: İzi yeniden boyutlandırmak için tıklayıp sürükleyin.

en: Removed audio track(s)
tr: Ses izleri kaldırıldı

en: Remove Track
tr: İzi kaldır

en: Removed track '%s.'
tr: '%s' izi kaldırıldı.

en: Track Remove
tr: İz kaldırma

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
tr: '%s' en üste taşındı

en: Move Track to Top
tr: İzi en üste taşı

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
tr: '%s' en alta taşındı

en: Move Track to Bottom
tr: İzi en alta taşı

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
tr: '%s' yukarı taşındı

en: Moved '%s' Down
tr: '%s' aşağı taşındı

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
tr: İzi yukarı taşı

en: Move Track Down
tr: İzi aşağı taşı

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Playing
tr: Oynatılıyor

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Recording
tr: Kayıt

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
tr: Ses tuşunu kullanmak için seçim çok küçük.

en: Calibration Results
tr: Ayar sonuçları

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: Enerji                  -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: İşaret değişimleri        -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
tr: Yön değişimleri  -- ortalama: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Calibration Complete
tr: Ayarlama tamamlandı

en: Resampling failed.
tr: Yeniden örnekleme yapılamadı.

en: Audio
tr: Ses

en: Wave Track
tr: Dalga izi

en: There is not enough room available to paste the selection
tr: Seçimi yapıştırmak için yeterli alan yok

en: There is not enough room available to expand the cut line
tr: Kesim hattını genişletmek için yeterli alan yok

note: i18n-hint: Share audio button text, keep as short as possible
en: Share Audio
tr: Sesi paylaş

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that opens Share Audio dialog
en: &Share Audio Toolbar
tr: &Sesi paylaş araç çubuğu

en: Link account
tr: Hesap bağla

en: Enter token to link your account
tr: Hesabınızı bağlamak için kodu yazın

en: Token
tr: Kod

en: C&ontinue
tr: İ&lerle

en: We were unable to link your account. Please try again.
tr: Hesabınızla bağlantı kuramadık. Lütfen yeniden deneyin.

en: &Try again
tr: &Yeniden dene

en: Account linked successfully!
tr: Hesap bağlantısı kuruldu!

en: &Ok
tr: &Tamam

en: Public
tr: Herkese açık

en: Anyone will be able to listen to this audio.
tr: Bu ses kaydını herkes dinleyebilir.

en: Unlisted
tr: Listelenmemiş

en: Only you and people you share a link with will be able to listen to this audio.
tr: Bu ses kaydını yalnızca siz ve bağlantıyı paylaştığınız kişiler dinleyebilir.

en: &Go to my file
tr: &Dosyama git

en: Are you sure you want to cancel?
tr: İptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Cancel upload to Audio.com
tr: Audio.com üzerine yüklemeyi iptal et

en: Uploading audio...
tr: Ses yükleniyor...

en: Upload complete!
tr: Yüklendi!

en: Upload error
tr: Yüklenirken sorun çıktı

en: We are unable to upload this file. Please try again and make sure to link to your audio.com account before uploading.
tr: Bu dosya yüklenemedi. Lütfen audio.com hesabınızı bağladığınızdan emin olun ve yeniden deneyin.

en: Export error
tr: Dışa aktarma sorunu

en: We are unable to prepare this file for uploading.
tr: Bu dosyayı yüklemeye hazırlanamadık.

en: Finalizing upload...
tr: Yükleme tamamlanıyor...

en: Anonymous
tr: Anonim

en: &Link Account
tr: &Hesap bağla

en: Press "Continue" to upload to audio.com
tr: audio.com üzerine yüklemek için "İlerle" üzerine basın

en: Your audio will be uploaded to our sharing service: %s,%%which requires a free account to use.
    
    If you have problems uploading, try the Link Account button.
tr: Ses dosyanız paylaşma aygıtımıza yüklenecek: %s,%%kullanmak için ücretsiz bir hesap açmalısınız.
    
    Yükleme sorunları yaşıyorsanız Hesap bağla düğmesine basın.

en: &Unlink Account
tr: Hesap bağlantısını &kes

en: Preparing audio...
tr: Ses hazırlanıyor...

en: Remaining Time:
tr: Kalan süre:

en: Shareable link
tr: Paylaşılabilir bağlantı

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
tr: %s: Aşağıdaki değerler yüklenemedi. Varsayılan ayarlar kullanılacak.
    
    %s

en: Applying %s...
tr: %s uygulanıyor...

en: FAIL
tr: TAMAMLANAMADI

en: Batch Command
tr: Toplu komut

en: %s is not a parameter accepted by %s
tr: %s %s tarafından kabul edilen bir parametre değil

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
tr: '%s' parametresinin değeri geçersiz: %s olmalı

en: Command
tr: Komut

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
tr: %s yinele

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
tr: 
    * %s, %s kısayolunu %s için atamış olduğunuzdan

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
tr: Varsayılan kısayolları yeni ya da değiştirilmiş ve sizin tarafınızdan başka bir komuta atanmış olduğundan şu komutların kısayolları kaldırıldı.

en: Shortcuts have been removed
tr: Kısayollar kaldırıldı

en: Compare Audio
tr: Sesi karşılaştır

en: Threshold:
tr: Eşik:

en: Compares a range on two tracks.
tr: İki izi belirli bir aralıkta karşılaştırır.

en: Demo
tr: Tanıtım

en: Delay time (seconds):
tr: Gecikme zamanı (saniye):

en: Decay factor:
tr: Düşme çarpanı:

en: Does the demo action.
tr: Tanıtım işlemlerini yapar.

en: Drag
tr: Sürükle

en: Panel
tr: Pano

en: Application
tr: Uygulama

en: Track 0
tr: 0. iz

en: Track 1
tr: 1. iz

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
tr: Kod:

en: Window Name:
tr: Pencere adı:

en: From X:
tr: X başlangıcı:

en: From Y:
tr: Y başlangıcı:

en: To X:
tr: X bitişi:

en: To Y:
tr: Y bitişi:

en: Relative To:
tr: Şununla ilişkili:

en: Drags mouse from one place to another.
tr: Fareyi bir konumdan diğerine sürükler.

en: Get Info
tr: Bilgileri al

en: Commands
tr: Komutlar

en: Menus
tr: Menüler

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: Clips
tr: Parçalar

en: Envelopes
tr: Zarflar

en: Boxes
tr: Kutular

en: Brief
tr: Kısa

en: Type:
tr: Tür:

en: Format:
tr: Biçim:

en: Gets information in JSON format.
tr: Bilgileri JSON biçiminde alır.

en: Get Track Info
tr: İz bilgilerini al

en: Types:
tr: Türler:

en: Gets track values as JSON.
tr: İz bilgilerini JSON biçiminde alır.

en: Comment
tr: Yorum

en: Command:
tr: Komut:

en: Gives help on a command.
tr: Bir komut hakkında yardım bilgilerini görüntüler.

en: For comments in a macro.
tr: Bir makro içindeki yorumlar için.

en: Import2
tr: İçe aktar 2

en: File Name:
tr: Dosya adı:

en: Export2
tr: Dışa aktar 2

en: Number of Channels:
tr: Kanal sayısı:

en: Imports from a file.
tr: Bir dosyayı içe aktarır.

en: Exports to a file.
tr: Bilgileri bir dosyaya dışa aktarır.

en: Builtin Commands
tr: İç komutlar

en: The Audacity Team
tr: Audacity takımı

en: Provides builtin commands to Audacity
tr: Audacity için iç komutları sağlar

en: Unknown built-in command name
tr: İç komut adı bilinmiyor

en: Text:
tr: Metin:

en: Echos a message.
tr: Bir iletiyi görüntüler.

en: Open Project2
tr: Proje aç 2

en: Add to History
tr: Geçmişe ekle

en: Save Project2
tr: Projeyi kaydet 2

en: Save Copy
tr: Kopyayı Kaydet

en: Save Log
tr: Günlüğü kaydet

en: Clear Log
tr: Günlüğü temizle

en: Opens a project.
tr: Bir proje açar.

en: Saves a project.
tr: Bir projeyi kaydeder.

en: Saves a copy of current project.
tr: Geçerli projenin bir kopyasını kaydeder.

en: Saves the log contents.
tr: Günlük kayıtlarını kaydeder.

en: Clears the log contents.
tr: Günlük kayıtlarını temizler.

en: Get Preference
tr: Ayarı al

en: Name:
tr: Ad:

en: Set Preference
tr: Ayarı yap

en: Value:
tr: Değer:

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Gets the value of a single preference.
tr: Tek bir ayarın değerini alır.

en: Sets the value of a single preference.
tr: Tek bir ayarın değerini yapar.

en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: Window
tr: Pencere

en: Full Window
tr: Tam ekran

en: Window Plus
tr: Pencere artı

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Toolbars
tr: Araç çubukları

en: Effects
tr: Etkiler

en: Scriptables
tr: Betiklenebilirler

en: Selectionbar
tr: Seçim çubuğu

en: Trackpanel
tr: İz panosu

en: First Two Tracks
tr: İlk iki iz

en: First Three Tracks
tr: İlk üç iz

en: First Four Tracks
tr: İlk dört iz

en: Tracks Plus
tr: İzler artı

en: First Track Plus
tr: İlk iz artı

en: All Tracks
tr: Tüm izler

en: All Tracks Plus
tr: Tüm izler artı

en: Blue
tr: Mavi

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
tr: Beyaz

en: Path:
tr: Yol:

en: Capture What:
tr: Yakalanacak öge:

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Bring To Top
tr: Üste getir

en: Error trying to save file: %s
tr: Dosya kaydedilmeye çalışılırken sorun çıktı: %s

en: Takes screenshots.
tr: Ekran görüntüsünü yakalar.

en: Select Time
tr: Zamanı seçin

en: Project Start
tr: Proje başlangıcı

en: Project
tr: Proje

en: Project End
tr: Proje sonu

en: Selection Start
tr: Seçim başlangıcı

en: Selection
tr: Seçim

en: Selection End
tr: Seçim sonu

en: Start Time:
tr: Başlangıç zamanı:

en: End Time:
tr: Bitiş zamanı:

en: Select Frequencies
tr: Frekansları seçin

en: High:
tr: Yüksek:

en: Low:
tr: Düşük:

en: Select Tracks
tr: İzleri seçin

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
tr: Ayarla

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en: First Track:
tr: İlk iz:

en: Track Count:
tr: İz sayısı:

en: Mode:
tr: Kip:

en: Selects a time range.
tr: Bir zaman aralığı seçer.

en: Selects a frequency range.
tr: Bir frekans aralığı seçer.

en: Selects a range of tracks.
tr: Bir iz aralığı seçer.

en: Selects Audio.
tr: Sesi seçer.

en: Set Clip
tr: Parçayı ayarla

en: Color 0
tr: 0. renk

en: Color 1
tr: 1. renk

en: Color 2
tr: 2. renk

en: Color 3
tr: 3. renk

en: At:
tr: Zaman:

en: Color:
tr: Renk:

en: Start:
tr: Başlangıç:

en: Sets various values for a clip.
tr: Bir parça için çeşitli değerler ayarlar.

en: Set Envelope
tr: Zarfı ayarla

en: Time:
tr: Zaman:

en: Delete
tr: Sil

en: Edited Envelope
tr: Düzenlenen zarf

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
tr: Kılıf

en: Sets an envelope point position.
tr: Bir zarf noktasının konumunu ayarlar.

en: Set Label
tr: Etiketi ayarla

en: Label Index
tr: Etiket numarası

en: End:
tr: Bitiş:

en: Selected
tr: Seçilmiş

en: Edited Label
tr: Düzenlenen etiket

en: Sets various values for a label.
tr: Bir etiket için çeşitli değerler ayarlar.

en: Set Project
tr: Projeyi ayarla

en: Rate:
tr: Hız:

en: Resize:
tr: Yeniden adlandır:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Sets various values for a project.
tr: Bir proje için çeşitli değerler ayarlar.

en: Track Index:
tr: İz numarası:

en: Channel Index:
tr: Kanal numarası:

en: Set Track Status
tr: İz durumunu Ayarla

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Focused
tr: Odaklanmış

en: Set Track Audio
tr: İz sesini ayarla

en: Gain:
tr: Kazanç:

en: Pan:
tr: Kaydırma:

en: Set Track Visuals
tr: İz görsellerini ayarla

en: Linear
tr: Doğrusal

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Times 2
tr: 2 kat

en: HalfWave
tr: Yarım dalga

en: Display:
tr: Görünüm:

en: Scale:
tr: Ölçek:

en: VZoom:
tr: Sanal yakınlaştırma:

en: VZoom Top:
tr: Sanal yakınlaştırma üst:

en: VZoom Bottom:
tr: Sanal yakınlaştırma alt:

en: Use Spectral Prefs
tr: Spektral ayarlar kullanılsın

en: Spectral Select
tr: Spektral seçim

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint Scheme refers to a color scheme for spectrogram colors
en: Sche&me
tr: Şe&ma

en: Set Track
tr: İzi ayarla

en: Sets various values for a track.
tr: Bir iz için çeşitli değerler ayarlar.

en: Amplify
tr: Yükseltici

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
tr: Seçtiğiniz sesin düzeyini azaltır ya da arttırır

en: &Amplification (dB):
tr: &Yükseltme (dB):

en: Amplification dB
tr: Yükseltme dB

en: &New Peak Amplitude (dB):
tr: Yeni &tepe genliği (dB):

en: Allo&w clipping
tr: &Kırpılmaya izin ver

en: Auto Duck
tr: Otomatik Kısma

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
tr: Belirtilen "denetim" izi belirli bir düzeye geldiğinde bir ya da bir kaç izin düzeyini kısar

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
tr: Ses içermeyen bir iz seçtiniz. Otomatik kısma yalnızca ses izleri üzerinde çalışabilir.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
tr: Otomatik kısma, seçilmiş izlerin altına yerleştirilecek bir denetim izine gerek duyar.

en: Duck &amount:
tr: Kısma &miktarı:

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
tr: saniye

en: Ma&ximum pause:
tr: En &uzun ara:

en: Outer fade &down length:
tr: &Dış azalarak çıkma uzunluğu:

en: Outer fade &up length:
tr: Dış artarak &girme uzunluğu:

en: Inner fade d&own length:
tr: İç &azalarak çıkma uzunluğu:

en: Inner &fade up length:
tr: İç artarak girme &uzunluğu:

en: &Threshold:
tr: &Eşik:

en: Preview not available
tr: Ön izleme yapılamaz

en: Bass and Treble
tr: Bas ve tiz

en: Simple tone control effect
tr: Basit ton denetimi etkisi

en: Tone controls
tr: Ton denetimleri

en: Bass (dB):
tr: Bas (dB):

en: Ba&ss (dB):
tr: Ba&s (dB):

en: Bass
tr: Bas

en: &Treble (dB):
tr: &Tiz (dB):

en: Treble
tr: Tiz

en: &Volume (dB):
tr: &Düzey (dB):

en: Level
tr: Düzey

en: &Link Volume control to Tone controls
tr: Düze&y denetimi ton denetimlerine bağlansın

en: Change Pitch
tr: Perdeyi değiştir

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
tr: Bir izin temposunu değiştirmeden perdesini değiştirir

en: High Quality Pitch Change
tr: Yüksek kaliteli perde değişimi

en: Change Pitch without Changing Tempo
tr: Tempoyu değiştirmeden perdeyi değiştir

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
tr: Kestirilen başlangıç perdesi: %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
tr: Perde

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
tr: şundan

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
tr: ş&undan

en: from Octave
tr: başlangıç oktavı

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
tr: şuna

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
tr: şu&na

en: to Octave
tr: bitiş oktavı

en: Semitones (half-steps)
tr: Yarım tonlar (yarım adımlar)

en: &Semitones (half-steps):
tr: &Yarım tonlar (yarım adımlar):

en: Frequency
tr: Sıklık

en: from (Hz)
tr: başlangıç (Hz)

en: f&rom
tr: şun&dan

en: to (Hz)
tr: bitiş (Hz)

en: t&o
tr: ş&una

en: Percent C&hange:
tr: &Yüzde değişim:

en: Percent Change
tr: Yüzde değişim

en: &Use high quality stretching (slow)
tr: Yüksek &kaliteli germe kullanılsın (yavaş)

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
tr: yok

en: Change Speed
tr: Hız değişimi

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
tr: Bir izin temposunu ve perdesini değiştirir

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
tr: Tempo ve perdeyi etkileyerek hızı değiştir

en: &Speed Multiplier:
tr: &Hız çarpanı:

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
tr: Standart plak devri:

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
tr: Başlangıç devri

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
tr: ş&undan

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
tr: Bitiş devri

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
tr: şu&na

en: Selection Length
tr: Seçim uzunluğu

en: C&urrent Length:
tr: &Geçerli uzunluk:

en: Current length of selection.
tr: Seçimin geçerli uzunluğu.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
tr: şundan

en: &New Length:
tr: &Yeni uzunluk:

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
tr: şuna

en: Change Tempo
tr: Tempoyu değiştir

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
tr: Bir seçimin temposunu değiştirmeden perdesini değiştirir

en: High Quality Tempo Change
tr: Yüksek kaliteli tempo değişimi

en: Change Tempo without Changing Pitch
tr: Perdeyi değiştirmeden tempoyu değiştir

en: Beats per minute
tr: Dakikadaki vuruş

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
tr: Dakikadaki vuruş, şuradan

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
tr: ş&undan

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
tr: Dakikadaki vuruş, şuraya

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
tr: şu&na

en: Length (seconds)
tr: Uzunluk (saniye)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
tr: şundan

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
tr: ş&una

en: Length in seconds from %s, to
tr: Saniye olarak uzunluk. Başlangıç: %s Bitiş:

en: Click Removal
tr: Tıkırtı kaldırma

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
tr: Tıkırtı kaldırma ses izlerindeki tıklamaları kaldırmak için tasarlanmıştır

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
tr: Algoritma bu ses üzerinde etkili değil. Hiçbir şey değişmedi.

en: Selection must be larger than %d samples.
tr: Seçimde en az %d örnek bulunmalı.

en: &Threshold (lower is more sensitive):
tr: &Eşik (daha alçak daha duyarlıdır):

en: Threshold
tr: Eşik

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
tr: En &büyük iğne genişliği (daha yüksek daha duyarlıdır):

en: Max Spike Width
tr: En büyük iğne genişliği

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Compresses the dynamic range of audio
tr: Sesin devingen aralığını sıkıştırır

en: %.2f secs
tr: %.2f saniye

en: %.1f secs
tr: %.1f saniye

en: Ratio %.0f to 1
tr: Oran %.0f -> 1

en: Ratio %.1f to 1
tr: Oran %.1f -> 1

en: &Noise Floor:
tr: &Gürültü tabanı:

en: Noise Floor
tr: Gürültü tabanı

en: &Ratio:
tr: &Oran:

en: Ratio
tr: Oran

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
tr: &Kalkma süresi:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
tr: Kalkma süresi

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
tr: &Bırakma süresi:

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
tr: Bırakma süresi

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
tr: &Sıkıştırdıktan sonra 0 dB düzeltme kazancı

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
tr: &Tepelere göre sıkıştır

en: Threshold %d dB
tr: Eşik: %d dB

en: Noise Floor %d dB
tr: Gürültü tabanı %d dB

en: Attack Time %.2f secs
tr: Kalkma süresi %.2f saniye

en: Release Time %.1f secs
tr: Bırakma süresi %.1f saniye

en: You can only measure one track at a time.
tr: Aynı anda yalnızca bir izi ölçebilirsiniz.

en: Please select an audio track.
tr: Lütfen bir ses izi seçin.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
tr: Ses seçimi geçersiz.
    Lütfen sesin seçildiğinden emin olun.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
tr: Ölçülecek bir şey yok.
    Lütfen izin bir bölümünü seçin.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
tr: Karşıtlık çözümleyici, seçilmiş iki sesin, ortalama ses düzeyleri arasındaki farkları ölçmek içindir.

note: i18n-hint noun
en: End
tr: Bitiş

en: Volume
tr: Ses düzeyi

en: &Foreground:
tr: Ö&n plan:

en: Foreground start time
tr: Ön plan başlangıç zamanı

en: Foreground end time
tr: Ön plan bitiş zamanı

en: &Measure selection
tr: Ölçü&m seçimi

en: &Background:
tr: A&rka plan:

en: Background start time
tr: Arka plan başlangıç zamanı

en: Background end time
tr: Arka plan bitiş zamanı

en: Mea&sure selection
tr: Ö&lçüm seçimi

en: Result
tr: Sonuç

en: Co&ntrast Result:
tr: Karşıtlık so&nucu:

en: R&eset
tr: &Sıfırla

en: &Difference:
tr: &Fark:

en: &Help
tr: &Yardım

en: zero
tr: sıfır

en: indeterminate
tr: belirsiz

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
tr: Sonsuz dB farkı

en: Difference is indeterminate.
tr: Fark belirsiz.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
tr: Fark = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
tr: Fark = Sonsuz RMS dB.

en: Foreground level too high
tr: Ön plan düzeyi çok yüksek

en: Background level too high
tr: Arka plan düzeyi çok yüksek

en: Background higher than foreground
tr: Arka plan ön plandan yüksek

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
tr: WCAG2 geçti

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
tr: WCAG2 geçemedi

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
tr: Geçerli fark

en: Measured foreground level
tr: Ölçülen ön plan düzeyi

en: No foreground measured
tr: Ön plan ölçülmemiş

en: Foreground not yet measured
tr: Ön plan henüz ölçülmemiş

en: Measured background level
tr: Ölçülen arka plan düzeyi

en: No background measured
tr: Arka plan ölçülmemiş

en: Background not yet measured
tr: Arka plan henüz ölçülmemiş

en: Export Contrast Result As:
tr: Karşıtlık sonuçları şu şekilde dışa aktarılsın:

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
tr: WCAG 2.0 başarı ölçütü 1.4.7 karşıtlık sonuçları

en: Filename = %s.
tr: Dosya adı = %s.

en: Foreground
tr: Ön plan

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
tr: Başlangıç zamanı = %2d saat, %2d dakika, %.2f saniye.

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
tr: Bitiş zamanı = %2d saat, %2d dakika, %.2f saniye.

en: Background
tr: Arka plan

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
tr: WCAG 2.0 başarı ölçütü 1.4.7 : Geçti

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
tr: WCAG 2.0 başarı ölçütü 1.4.7 : Kaldı

en: Data gathered
tr: Veri toplandı

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
tr: %d %s %02d %02dsa %02dda %02dsn

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
tr: Karşıtlık çözümlemesi (WCAG 2 uyumlu)

en: Contrast...
tr: Karşıtlık...

en: Hard Clipping
tr: Sert kırpılma

en: Soft Clipping
tr: Yumuşak kırpılma

en: Soft Overdrive
tr: Yumuşak aşırı sürme

en: Medium Overdrive
tr: Orta aşırı sürme

en: Hard Overdrive
tr: Sert aşırı sürme

en: Cubic Curve (odd harmonics)
tr: Kübik eğri (tek harmonikler)

en: Even Harmonics
tr: Çift harmonikler

en: Expand and Compress
tr: Genişlet ve sıkıştır

en: Leveller
tr: Düzeyleme

en: Rectifier Distortion
tr: Doğrultucu bozulması

en: Hard Limiter 1413
tr: Sert sınırlayıcı 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
tr: Sert kırpma -12dB, 80% düzeltme kazancı

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
tr: Yumuşak kırpma -12dB, 80% düzeltme kazancı

en: Fuzz Box
tr: Fuzz kutusu

en: Walkie-talkie
tr: El telsizi

en: Blues drive sustain
tr: Blues sürme uzatması

en: Light Crunch Overdrive
tr: Hafif çatlak aşırı sürme

en: Heavy Overdrive
tr: Ağır aşırı sürme

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
tr: 3. harmonik (kusursuz beşli)

en: Valve Overdrive
tr: Tüp aşırı sürme

en: 2nd Harmonic (Octave)
tr: 2. harmonik (oktav)

en: Gated Expansion Distortion
tr: Kapıdan geçirilmiş genişletme bozulması

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
tr: Düzeyleyici, hafif, -70dB gürültü tabanı

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
tr: Düzeyleyici, orta, -70dB gürültü tabanı

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
tr: Düzeyleyici, ağır, -70dB gürültü tabanı

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
tr: Düzeyleyici, daha ağır, -70dB gürültü tabanı

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
tr: Düzeyleyici, en ağır, -70dB gürültü tabanı

en: Half-wave Rectifier
tr: Yarım dalga doğrultucu

en: Full-wave Rectifier
tr: Tam dalga doğrultucu

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
tr: Tam dalga doğrultucu (DC engellenmiş)

en: Percussion Limiter
tr: Vurmalı çalgı sınırlayıcı

en: Upper Threshold
tr: Üst eşik

en: Parameter 1
tr: 1. parametre

en: Parameter 2
tr: 2. parametre

en: Number of repeats
tr: Yinelenme sayısı

en: Distortion
tr: Bozma

en: Waveshaping distortion effect
tr: Dalga biçimlendirme bozma etkisi

en: Distortion type:
tr: Bozma türü:

en: DC blocking filter
tr: DC engelleme süzgeci

en: Threshold controls
tr: Eşik denetimleri

en: Parameter controls
tr: Parametre denetimleri

en: Clipping level
tr: Kırpılma düzeyi

en: Drive
tr: Sürücü

en: Make-up Gain
tr: Düzeltme kazancı

en: Clipping threshold
tr: Kırpılma eşiği

en: Hardness
tr: Sertlik

en: Distortion amount
tr: Bozma miktarı

en: Output level
tr: Çıkış düzeyi

en: Repeat processing
tr: Yineleme işlemi

en: Harmonic brightness
tr: Harmonik parlaklık

en: Levelling fine adjustment
tr: İnce düzeyleme ayarı

en: Degree of Levelling
tr: Düzeyleme derecesi

en: dB Limit
tr: dB sınırı

en: Wet level
tr: Islak düzey

en: Residual level
tr: Kalan düzey

en: (Not Used):
tr: (Kullanılmıyor):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
tr: (-100 ile 0 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
tr: (-80 ile -20 dB):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
tr: (0 ile 100):

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
tr: (0 ile 5):

en: DTMF Tones
tr: DTMF sesleri

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
tr: Telefon tuşlarındaki gibi çift tonlu çoklu frekans (DTMF) seslerini üretir

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
tr: DTMF sırası boş.
    Bunun etkili olması için TÜM ayarları denetleyin.

en: DTMF &sequence:
tr: DTMF &sırası:

en: &Amplitude (0-1):
tr: &Genlik (0-1):

en: &Duration:
tr: &Süre:

en: &Tone/silence ratio:
tr: &Ton/sessizlik oranı:

en: Duty cycle:
tr: Doluluk oranı:

en: Tone duration:
tr: Ton süresi:

en: Silence duration:
tr: Sessizlik süresi:

en: Echo
tr: Yankı

en: Repeats the selected audio again and again
tr: Seçilmiş sesi üst üste yineler

en: Requested value exceeds memory capacity.
tr: İstenilen değer bellek kapasitesini aşıyor.

en: &Delay time (seconds):
tr: &Gecikme süresi (saniye):

en: D&ecay factor:
tr: &Düşme çarpanı:

en: Built-in
tr: İçsel

en: Presets
tr: Hazır ayarlar

en: Export Effect Parameters
tr: Etki parametrelerini dışa aktar

en: Error Saving Effect Presets
tr: Etki hazır ayarları kaydedilirken sorun çıktı

en: Error writing to file: "%s"
tr: Dosya yazılırken sorun çıktı:"%s"

en: Import Effect Parameters
tr: Etki parametrelerini içe aktar

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
tr: %s hazır ayar dosyası geçersiz.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
tr: %s başka bir etki, üreteç ya da çözümleyici için.

en: Preparing preview
tr: Ön izleme hazırlanıyor

en: Previewing
tr: Ön izleniyor

en: Applied effect: %s
tr: Uygulanmış etki: %s

en: Applied command: %s
tr: Uygulanmış komut: %s

en: Select Preset
tr: Hazır ayarı seçin

en: &Preset:
tr: &Hazır ayar:

en: User Presets
tr: Kullanıcı hazır ayarları

en: Factory Presets
tr: Fabrika ayarları

en: Current Settings
tr: Geçerli ayarlar

en: Factory Defaults
tr: Varsayılan ayarlar

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
tr: Şu etki hazırlanamadı:
    
    %s
    
    'Yardım > Tanılama > Günlüğü görüntüle' altında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz

en: Effect failed to initialize
tr: Etki hazırlanamadı

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
tr: Şu komut hazırlanamadı:
    
    %s
    
    'Yardım > Tanılama > Günlüğü görüntüle' altında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz

en: Command failed to initialize
tr: Komut hazırlanamadı

en: &Generate
tr: &Oluştur

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Manage presets and options
tr: Hazır ayarları ve seçeneklerini yönetin

en: Presets && settings
tr: Hazır ayarlar ve ayarlar

en: Start and stop preview
tr: Ön izlemeyi başlat/durdur

en: Preview effect
tr: Etki ön izlemesi

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Preview" and "Start &Preview"
en: Stop &Preview
tr: Ön izlemeyi &durdur

en: &Apply
tr: &Uygula

en: Save Preset...
tr: Hazır ayarı kaydet...

en: Delete Preset
tr: Hazır ayarı sil

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Import...
tr: İçe aktar...

en: Export...
tr: Dışa aktar...

en: Options...
tr: Ayarlar...

en: Type: %s
tr: Tür: %s

en: Name: %s
tr: Ad: %s

en: Version: %s
tr: Sürüm: %s

en: Vendor: %s
tr: Satıcı: %s

en: Description: %s
tr: Açıklama: %s

en: About
tr: Hakkında

en: Are you sure you want to delete "%s"?
tr: "%s" silinecek emin misiniz?

en: Save Preset
tr: Hazır ayarı kaydet

en: Preset name:
tr: Hazır ayar adı:

en: You must specify a name
tr: Bir ad yazmalısınız

en: Preset already exists.
    
    Replace?
tr: Hazır ayar zaten var
    
    Değiştirilsin mi?

note: i18n-hint: Technical term for a kind of curve.
en: B-spline
tr: B-oluk

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Cubic
tr: Kübik

en: Equalization
tr: Dengele

en: Filter Curve EQ
tr: Süzgeç eğrisi dengeleyici

en: Graphic EQ
tr: Grafik Dengeleyici

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
tr: Belirli frekansların ses düzeyini ayarlar

en: 100Hz Rumble
tr: 100Hz gümbürtü

en: AM Radio
tr: AM radyo

en: Bass Boost
tr: Bas güçlendirme

en: Bass Cut
tr: Bas kesme

en: Low rolloff for speech
tr: Konuşma için alçak yuvarlanma

en: Telephone
tr: Telefon

en: Treble Boost
tr: Tiz güçlendirme

en: Treble Cut
tr: Tiz kesme

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
tr: Bu süzgeç eğrisini bir makro içinde kullanmak için yeni bir ad verin.
    'Eğrileri kaydet/yönet...' üzerine tıklayarak 'adsız' eğriye ad verin ve bunu kullanın.

en: Filter Curve EQ needs a different name
tr: Süzgeç eğrisi dengeleyicinin adı farklı olmalı

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
tr: Dengeleme uygulayabilmek için, tüm seçilmiş izler aynı örnek hızında olmalıdır.

en: Track sample rate is too low for this effect.
tr: İz örnekleme hızı bu etki için çok düşük.

en: Effect Unavailable
tr: Etki kullanılamıyor

en: Max dB
tr: En fazla dB

en: Min dB
tr: En az dB

en: &EQ Type:
tr: &Dengeleyici türü:

en: Draw Curves
tr: Eğrileri çiz

en: &Draw
tr: Ç&iz

en: &Graphic
tr: Çi&zelge

en: Interpolation type
tr: Ara değerleme türü

en: Linear Frequency Scale
tr: Doğrusal frekans ölçeği

en: Li&near Frequency Scale
tr: Doğrusal frekans ölçeği

en: Length of &Filter:
tr: Sü&zgeç uzunluğu:

en: Length of Filter
tr: Süzgeç uzunluğu

en: &Select Curve:
tr: Eğriyi &seçin:

en: Select Curve
tr: Eğiriyi seçin

en: S&ave/Manage Curves...
tr: Eğrileri k&aydet/yönet...

en: Fla&tten
tr: Düzel&t

en: &Invert
tr: Ev&ir

en: Show grid lines
tr: Izgara çizgileri görüntülensin

en: Show g&rid lines
tr: Izga&ra çizgileri görüntülensin

en: &Processing:
tr: İş&leniyor:

en: D&efault
tr: &Varsayılan

en: SSE &Threaded
tr: SSE &dişli

en: AV&X Threaded
tr: AV&X dişli

en: &Bench
tr: &Hız ölçütü

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
tr: adsız

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
tr: Dengeleyici eğrileri dosyadan yüklenirken sorun çıktı:
    %s
    Hata iletisi:
    %s

en: Error Loading EQ Curves
tr: Dengeleyici eğrileri yüklenirken sorun çıktı

en: Error Saving Equalization Curves
tr: Dengeleme eğrileri kaydedilirken sorun çıktı

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
tr: İstenen eğri bulunamadı, 'adsız' kullanılıyor

en: Curve not found
tr: Eğri bulunamadı

en: Manage Curves List
tr: Eğri listesini yönet

en: Manage Curves
tr: Eğrileri yönet

en: &Curves
tr: &Eğriler

en: Curve Name
tr: Eğri adı

en: D&elete...
tr: Si&l...

en: &Get More...
tr: &Daha fazla...

en: De&faults
tr: &Varsayılanlar

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
tr: Yeni bir kayıt oluşturmak için 'adsız' yerine yeni ad verin.
    Tüm değişiklikleri kaydetmek için 'Tamam', vazgeçmek için 'İptal' üzerine tıklayın.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
tr: 'adsız' her zaman listenin en altında yer alır

en: 'unnamed' is special
tr: 'adsız' özeldir

en: Rename '%s' to...
tr: '%s' şuna yeniden adlandır...

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: Rename '%s'
tr: '%s' yeniden adlandır

en: Name is the same as the original one
tr: Ad özgün olan ile aynı

en: Same name
tr: Aynı ad

en: Overwrite existing curve '%s'?
tr: Var olan '%s' eğrisinin üzerine yazılsın mı?

en: Curve exists
tr: Eğri zaten var

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
tr: 'Adsız' bir eğriyi silemezsiniz.

en: Can't delete 'unnamed'
tr: 'adsız' silinemez

en: Delete '%s'?
tr: '%s' silinsin mi?

en: Confirm Deletion
tr: Silmeyi onayla

en: Delete %d items?
tr: %d öge silinsin mi?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
tr: 'adsız' eğrisini silemezsiniz, özeldir.

en: Choose an EQ curve file
tr: Bir EQ eğrisi dosyası seçin

en: Export EQ curves as...
tr: EQ eğrilerini farklı dışa aktar...

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
tr: 'adsız' eğrisini dışa aktaramazsınız, özeldir.

en: Cannot Export 'unnamed'
tr: 'adsız' olarak dışa aktarılamaz

en: %d curves exported to %s
tr: %d eğri %s olarak dışa aktarıldı

en: Curves exported
tr: Eğriler dışa aktarıldı

en: No curves exported
tr: Hiç bir eğri dışa aktarılmadı

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
tr: Değerlendirme zamanları:
    Özgün: %s
    Varsayılan parçalı: %s
    Varsayılan işlemli: %s
    SSE: %s
    SSE işlemli: %s

en: Fade In
tr: Artarak gir

en: Fade Out
tr: Azalarak çık

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
tr: Seçilmiş sese doğrusal ses açma -artarak girme- uygular

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
tr: Seçilmiş sese doğrusal ses kısma -azalarak çıkma- uygular

en: Find Clipping
tr: Kırpılmayı bul

en: Creates labels where clipping is detected
tr: Kırpılmanın algılandığı yerlere etiket eklensin

en: Clipping
tr: Kırpılma

en: &Start threshold (samples):
tr: Eşik &başlangıcı (örnekler):

en: St&op threshold (samples):
tr: Eşik &sonu (örnekler):

en: There is not enough room available to generate the audio
tr: Sesi üretmek için yeterli alan yok

en: Invert
tr: Evir

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
tr: Ses örneklerinin uçlarını yukarıdan aşağıya ters çevirir

en: Builtin Effects
tr: İç etkiler

en: Provides builtin effects to Audacity
tr: Audacity için iç etkileri sağlar

en: Unknown built-in effect name
tr: Etkinin iç adı bilinmiyor

en: perceived loudness
tr: algılanan ses yüksekliği

en: Loudness Normalization
tr: Güçlendirme normalleştirmesi

en: Sets the loudness of one or more tracks
tr: Bir ya da bir kaç izin güçlendirmesini ayarlar

en: Normalizing Loudness...
tr: Güçlendirme normalleştiriliyor...

en: Analyzing: %s
tr: İnceleniyor: %s

en: Processing: %s
tr: İşleniyor: %s

en: &Normalize
tr: &Normalleştir

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
tr: Güçlendirme LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
tr: Çift &kanalı birbirinden bağımsız olarak normalleştir

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
tr: &Tek kanal çift-tek kanal gibi değerlendirilsin (önerilir)

en: (Maximum 0dB)
tr: (En fazla 0dB)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
tr: Beyaz

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
tr: Pembe

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
tr: Kahverengi

en: Noise
tr: Gürültü

en: Generates one of three different types of noise
tr: Üç gürültü çeşidinden birini üretir

en: &Noise type:
tr: &Gürültü türü:

en: Median
tr: Medyan

en: Second greatest
tr: İkinci büyük

en: Old
tr: Eski

en: Noise Reduction
tr: Gürültü azaltma

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
tr: Havalandırma, bant gürültüsü, uğultu gibi arka plan gürültülerini kaldırır

en: Steps per block are too few for the window types.
tr: Blok başına adım sayısı pencere türleri için çok küçük.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
tr: Blok başına adım sayısı pencere boyutundan büyük olamaz.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
tr: Medyan yöntemi pencere başına dört adımdan çok uygulanamaz.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
tr: 1. ve 2. adımlar için aynı pencere boyutunu belitrmelisiniz.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
tr: Uyarı: pencere türleri profil ile aynı değil.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
tr: Tüm gürültü profili verisi aynı örnekleme hızında olmalıdır.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
tr: Gürültü profilinin örnekleme hızı işlenecek ses ile aynı olmalıdır.

en: Selected noise profile is too short.
tr: Seçilmiş gürültü profili çok kısa.

en: &Noise reduction (dB):
tr: &Gürültü azaltma (dB):

en: Noise reduction
tr: Gürültü azaltma

en: &Sensitivity:
tr: &Duyarlılık:

en: Sensitivity
tr: Duyarlılık

en: Attac&k time (secs):
tr: &Kalkma zamanı (saniye):

en: Attack time
tr: Kalkma süresi

en: R&elease time (secs):
tr: &Bırakma zamanı (saniye):

en: Release time
tr: Bırakma süresi

en: &Frequency smoothing (bands):
tr: &Frekans düzeltme (bantlar):

en: Frequency smoothing
tr: Frekans düzeltme

en: Sensiti&vity (dB):
tr: D&uyarlılık (dB):

en: Old Sensitivity
tr: Eski duyarlılık

en: Step 1
tr: 1. adım

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
tr: Yalnızca gürültünün olduğu bir kaç saniyeyi seçin. Böylece Audacity neyi süzeceğini bilir,
    sonra gürültü profilini almak için tıklayın:

en: &Get Noise Profile
tr: &Gürültü profilini getir

en: Step 2
tr: 2. adım

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
tr: Süzmek istediğiniz ses dosyalarını seçin ve gürültünün ne kadarını süzmek
    istediğinizi seçtikten sonra 'Tamam' üzerine tıklayın.

en: Noise:
tr: Gürültü:

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
tr: A&zalt

en: &Isolate
tr: Ya&lıt

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound. Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
tr: &Kalıntı

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: &Window types:
tr: &Pencere türleri:

en: Window si&ze:
tr: Pencere &boyutu:

en: 2048 (default)
tr: 2048 (varsayılan)

en: S&teps per window:
tr: Bir &penceredeki adım sayısı:

en: 4 (default)
tr: 4 (varsayılan)

en: Discrimination &method:
tr: Ayırma yönte&mi:

en: Noise Removal
tr: Gürültü kaldır

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
tr: Havalandırma, bant gürültüsü, uğultu gibi sabit arka plan gürültülerini kaldırır

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
tr: Süzmek istediğiniz tüm sesi seçin, ne kadar gürültünün süzülmesini istiyorsanız
    seçin ve gürültüyü kaldırmak için 'Tamam' üzerine tıklayın.

en: Noise re&duction (dB):
tr: Gürültü a&zaltma (dB):

en: &Sensitivity (dB):
tr: &Duyarlılık (dB):

en: Fr&equency smoothing (Hz):
tr: Fr&ekans düzeltme (Hz):

en: Attac&k/decay time (secs):
tr: &Kalkma/düşme süresi (saniye):

en: Attack/decay time
tr: Kalkma/düşme süresi

en: Re&move
tr: &Kaldır

en: Normalize
tr: Normalleştir

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
tr: Bir ya da bir kaç izin tepe genliğini ayarlar

en: Removing DC offset and Normalizing...
tr: DC kayma kaldırılarak Normalleştiriliyor...

en: Removing DC offset...
tr: DC kayma kaldırılıyor...

en: Normalizing without removing DC offset...
tr: DC kayma kaldırılmadan Normalleştiriliyor...

en: Not doing anything...
tr: Herhangi bir şey yapılmıyor...

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
tr: Kanal çiftinin ilk izi inceleniyor: %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
tr: Kanal çiftinin ikinci izi inceleniyor: %s

en: Processing stereo channels independently: %s
tr: Kanal çifti bağımsız olarak işleniyor: %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
tr: Kanal çiftinin ilk izi işleniyor: %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
tr: Kanal çiftinin ikinci izi işleniyor: %s

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
tr: &DC kaymayı kaldır (dikeyde 0.0 üzerine ortala)

en: &Normalize peak amplitude to
tr: &Tepe genliğini şuna normalleştir

en: Peak amplitude dB
tr: Tepe genliği dB

en: N&ormalize stereo channels independently
tr: Çift &kanalı birbirinden bağımsız olarak normalleştir

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
tr: Paulstretch yalnızca zaman germe ya da "statis" etkisinde kullanılır

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
tr: &Gerilme çarpanı:

en: &Time Resolution (seconds):
tr: &Zaman çözünürlüğü (saniye):

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
tr: Ses seçimi ön izleme için çok kısa.
    
    Ses seçimini en az %.1f saniye olacak şekilde arttırmayı ya da
    'Zaman çözünürlüğü' değerini %.1f saniyeden küçük olarak ayarlamayı deneyin.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
tr: Ön izleme yapılamıyor.
    
    Geçerli ses seçimi için en büyük 'Zaman çözünürlüğü'
    değeri %.1f saniyedir.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
tr: 'Zaman çözünürlüğü' önizleme için çok uzun.
    
    Ses seçimini en az %.1f saniye olacak şekilde arttırmayı  ya da 
    'Zaman çözünürlüğü' değerini %.1f saniyeden küçük olarak ayarlamayı deneyin.

en: Phaser
tr: Fazla

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
tr: Fazı kaydırılmış işaretler ile özgün işareti karıştırır

en: &Stages:
tr: &Aşamalar:

en: Stages
tr: Aşamalar

en: &Dry/Wet:
tr: &Kuru/ıslak:

en: Dry Wet
tr: Kuru ıslak

en: LFO Freq&uency (Hz):
tr: LF&O frekansı (Hz):

en: LFO frequency in hertz
tr: Hertz olarak LFO frekansı

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
tr: LFO baş&langıç fazı (drc.):

en: LFO start phase in degrees
tr: Derece olarak LFO başlangıç fazı

en: Dept&h:
tr: De&rinlik:

en: Depth in percent
tr: Yüzde olarak derinlik

en: Feedbac&k (%):
tr: &Geri besleme (%):

en: Feedback in percent
tr: Yüzde olarak geri besleme

en: &Output gain (dB):
tr: Çıkış &kazancı (dB):

en: Output gain (dB)
tr: Çıkış kazancı (dB)

en: Repair
tr: Onar

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
tr: Bir ya da bir kaç izin tepe genliğini ayarlar

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
tr: Onarma etkisi hasarlı sesin çok kısa bölümlerinde (128 örneğe kadar) kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir.
    
    Onarmak için yakınlaştırıp, bir saniye civarındaki bir aralığı seçin.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
tr: Seçilmiş aralığın dışındaki ses verisi kullanılarak onarım deneniyor. 
    
    Lütfen en az bir yanında ses dokunuşları olan bir aralık seçin. 
    
    Çevresel ses arttıkça sonuç daha iyi olur.

en: Repeat
tr: Yinele

en: Repeats the selection the specified number of times
tr: Seçimi belirtilen sayı kadar yineler

en: &Number of repeats to add:
tr: &Eklenecek yineleme sayısı:

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
tr: Geçerli seçim uzunluğu: gg:sa:dd:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
tr: Yeni seçim uzunluğu: gg:sa:dd:ss

en: Current selection length: %s
tr: Geçerli seçim uzunluğu: %s

en: New selection length: %s
tr: Yeni seçim uzunluğu: %s

en: Warning: No repeats.
tr: Uyarı: Yineleme yok.

en: Vocal I
tr: Vokal I

en: Vocal II
tr: Vokal II

en: Bathroom
tr: Banyo

en: Small Room Bright
tr: Küçük oda aydınlık

en: Small Room Dark
tr: Küçük oda karanlık

en: Medium Room
tr: Orta boy oda

en: Large Room
tr: Büyük oda

en: Church Hall
tr: Geniş hol

en: Cathedral
tr: Büyük salon

en: Reverb
tr: Yankı

en: Adds ambience or a "hall effect"
tr: Ortam ya da "oda etkisi" ekler

en: &Room Size (%):
tr: &Oda boyutu (%):

en: &Pre-delay (ms):
tr: Ö&n gecikme (ms):

en: Rever&berance (%):
tr: &Yankılanma (%):

en: Da&mping (%):
tr: Sönü&mlenme (%):

en: Tone &Low (%):
tr: &Düşük ton (%):

en: Tone &High (%):
tr: &Yüksek ton (%):

en: Wet &Gain (dB):
tr: I&slak kazanç (dB):

en: Dr&y Gain (dB):
tr: K&uru kazanç (dB):

en: Stereo Wid&th (%):
tr: Çif&t kanal genişliği (%):

en: Wet O&nly
tr: Yal&nız ıslak

en: Reverse
tr: Ters çevir

en: Reverses the selected audio
tr: Seçilmiş sesi tersine çevirir

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
tr: SBSMS süresi / perde gerdirme

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
tr: Chebyshev I. tür

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
tr: Chebyshev II. tür

en: Lowpass
tr: Alçak geçiren

en: Highpass
tr: Yüksek geçiren

en: Classic Filters
tr: Klasik süzgeçler

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
tr: Analog süzgeçleri taklit eden IIR süzme yapar

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
tr: Bir süzgeç uygulayabilmek için, tüm seçilmiş izler aynı örnek hızında olmalıdır.

en: &Filter Type:
tr: &Süzgeç türü:

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
tr: Sı&ralama:

en: &Passband Ripple:
tr: &Bant geçiren ripple:

en: Passband Ripple (dB)
tr: Bant geçiren ripple (dB)

en: &Subtype:
tr: &Alt tür:

en: Cutoff (Hz)
tr: Kesim (Hz)

en: C&utoff:
tr: K&esim:

en: Minimum S&topband Attenuation:
tr: En az ban&t bastırma zayıflatması:

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
tr: En az ban&t bastırma zayıflatması (dB)

en: Align MIDI to Audio
tr: MIDI ile sesi hizala

en: Frame Period:
tr: Kare aralığı:

en: Frame Period
tr: Kare aralığı

en: Window Size:
tr: Pencere boyutu:

en: Window Size
tr: Pencere boyutu

en: Force Final Alignment
tr: Son hizalamaya zorla

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
tr: Başlangıç ve bitişteki sessizlikleri yok say

en: Silence Threshold:
tr: Sessizlik eşiği:

en: Silence Threshold
tr: Sessizlik eşiği

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
tr: Ön düzleme zamanı:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
tr: Ön düzleme zamanı

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
tr: Çizgi zamanı:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
tr: Çizgi zamanı

en: Smooth Time:
tr: Düzeltme zamanı:

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
tr: Düzeltme zamanı

en: Use Defaults
tr: Varsayılanları kullan

en: Restore Defaults
tr: Varsayılanları geri yükle

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
tr: Sessizlik

en: Creates audio of zero amplitude
tr: Sıfır genlikli ses üretir

en: Stereo To Mono
tr: Çift kanallıdan tek kanallıya

en: Converts stereo tracks to mono
tr: Çift kanallı izi tek kanallıya dönüştürür

en: Resampling left channel
tr: Sol kanal yeniden örnekleniyor

en: Resampling right channel
tr: Sağ kanal yeniden örnekleniyor

en: Mixing down to mono
tr: Tek kanala indirgeniyor

en: Sliding Stretch
tr: Kayan esnetme

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
tr: Tempo ya da perdenin sürekli değişebilmesini sağlar

en: Initial Tempo Change (%)
tr: Başlangıç tempo değişimi (%)

en: Final Tempo Change (%)
tr: Sonuç tempo değişimi (%)

en: Initial Pitch Shift
tr: Başlangıç perde kayması

en: (&semitones) [-12 to 12]:
tr: (&yarım tonlar)  [-12 ile 12 ]:

en: (%) [-50 to 100]:
tr: (%) [-50 ile 100]:

en: Final Pitch Shift
tr: Bitiş perde kayması

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
tr: (y&arım tonlar)  [-12 ile 12 ]:

en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Sine
tr: Sinüs

en: Square
tr: Kare

en: Sawtooth
tr: Testere dişi

en: Square, no alias
tr: Kare, örtüşmesiz

[ctx: waveform]
en: Triangle
tr: Üçgen

en: Chirp
tr: Cıvıldama

en: Tone
tr: Ton

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
tr: Dört türden birinde artan ya da azalan bir ton üretir

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
tr: Dört türden birinde sabit frekanslı bir ton üretir

en: &Waveform:
tr: &Dalga şekli:

en: &Frequency (Hz):
tr: &Frekans (Hz):

en: Frequency Hertz Start
tr: Frekans Hertz başlangıcı

en: Frequency Hertz End
tr: Frekan Hertz bitişi

en: Amplitude Start
tr: Genlik başlangıcı

en: Amplitude End
tr: Genlik bitişi

en: I&nterpolation:
tr: A&ra değerleme:

en: Truncate Detected Silence
tr: Algılanan sessizliği buda

en: Compress Excess Silence
tr: Aşırı sessizliği sıkıştır

en: Truncate Silence
tr: Sessizliği buda

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
tr: Ses düzeyinin belirtilen değerin altına düştüğü geçişleri otomatik olarak azaltır

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
tr: Bağımsız olarak budanırken, her bir eş kilitlenmiş iz grubunda yalnızca bir seçilmiş ses izi olabilir.

en: Detect Silence
tr: Sessizliği algıla

en: Tr&uncate to:
tr: Şuna &buda:

en: C&ompress to:
tr: Şuna &sıkıştır:

en: Trunc&ate tracks independently
tr: İzleri bağımsız &olarak buda

en: VST Effects
tr: VST etkileri

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
tr: Audacity içinde VST etkilerinin kullanılabilmesini sağlar.

en: Could not load the library
tr: Kitaplık yüklenemedi

en: VST Effect Options
tr: VST etkisi ayarları

en: Buffer Size
tr: Ara bellek boyutu

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
tr: Ara bellek boyutu, her yinelemede etkiye gönderilen örneklerin sayısını denetler. Daha küçük değerler işlemin daha yavaş olmasına neden olur ve bazı etkilerin düzgün çalışması için 8192 ya da daha az örnek gerekir. Ancak etkilerin çoğu daha büyük ara bellekleri kabul edebilir ve bunları kullanmak işlem süresini önemli ölçüde kısaltır.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
tr: &Ara bellek boyutu (8 - 1048576 örnek):

en: Latency Compensation
tr: Gecikme dengelemesi

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
tr: İşlemlerinin bir parçası olarak, bazı VST etkilerinin Audacity üzerine geri döndürülen sesi geciktirmesi gerekir. Bu gecikmeyi dengelemezseniz, sese küçük sessizliklerin eklendiğini fark edersiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde bu dengeleme yapılır, ancak tüm VST etkileri için çalışmayabilir.

en: Enable &compensation
tr: D&engeleme kullanılsın

en: Graphical Mode
tr: Görsel kipi

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
tr: Çoğu VST etkisinin, parametre değerlerini ayarlamak için bir görsel arayüzü bulunur. Basit bir salt metin yöntemi de kullanılabilir. Bu seçeneğin etkin olması için etkiyi yeniden açın.

en: Enable &graphical interface
tr: &Görsel arayüz kullanılsın

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
tr: Ses girişi: %d, Ses çıkışı: %d

en: Save VST Preset As:
tr: Hazır VST ayarlarını farklı kaydet:

en: Standard VST bank file
tr: Standart VST bankası dosyası

en: Standard VST program file
tr: Standart VST program dosyası

en: Audacity VST preset file
tr: Audacity hazır VST ayarları dosyası

en: Unrecognized file extension.
tr: Dosya uzantısı anlaşılamadı.

en: Error Saving VST Presets
tr: Hazır VST ayarları kaydedilirken sorun çıktı

en: Load VST Preset:
tr: Yüklenecek hazır VST ayarları:

en: VST preset files
tr: Hazır VST ayar dosyaları

en: Error Loading VST Presets
tr: Hazır VST ayarları yüklenirken sorun çıktı

en: Unable to load presets file.
tr: Hazır ayarlar dosyası yüklenemedi.

en: Effect Settings
tr: Etki ayarları

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
tr: Hazır ayarlar dosyası yüklenirken yeterli bellek ayrılamadı.

en: Unable to read presets file.
tr: Hazır ayarlar dosyası okunamadı.

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
tr: Bu parametre dosyası %s ile kaydedilmiş. Devam edilsin mi?

note: i18n-hint VST3 effect description string
en: SubCategories: %s
tr: Alt kategoriler: %s

en: Save VST3 Preset As:
tr: VST3 hazır ayarını farklı kaydet:

en: VST3 preset file
tr: VST3 hazır ayar dosyası

note: i18n-hint: VST3 preset export error
en: Cannot open file
tr: Dosya açılamadı

en: Failed to save VST3 preset to file
tr: VST3 hazır ayarı dosyaya kaydedilemedi

en: Load VST3 preset:
tr: VST3 hazır ayarını yükle:

en: Cannot open VST3 preset file %s
tr: %s VST3 hazır ayar dosyası açılamadı

en: Unable to apply VST3 preset file %s
tr: %s VST3 hazır ayar dosyası uygulanamadı

en: VST3 Effects
tr: VST3 etkileri

en: Adds the ability to use VST3 effects in Audacity.
tr: Audacity içinde VST3 etkilerinin kullanılabilmesini sağlar.

en: VST3 module error: %s
tr: VST3 modülü hatası: %s

en: As part of their processing, some VST3 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST3 effects.
tr: İşlemlerinin bir parçası olarak, bazı VST3 etkilerinin Audacity üzerine geri döndürülen sesi geciktirmesi gerekir. Bu gecikmeyi dengelemezseniz, sese küçük sessizliklerin eklendiğini fark edersiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde bu dengeleme yapılır, ancak tüm VST3 etkileri için çalışmayabilir.

en: Most VST3 effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
tr: Çoğu VST3 etkisinin, parametre değerlerini ayarlamak için bir görsel arayüzü bulunur. Basit bir salt metin yöntemi de kullanılabilir. Bu seçeneğin etkin olması için etkiyi yeniden açın.

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
tr: Hızlı ton kalitesi değişiklikleri, 1970'li yıllarda popüler olan gitar sesleri gibi

en: Dept&h (%):
tr: De&rinlik (%):

en: Reso&nance:
tr: Rezo&nans:

en: Resonance
tr: Çınlama

en: Wah Frequency Offse&t (%):
tr: Wah frekans &kayması (%):

en: Wah frequency offset in percent
tr: Yüzde olarak Wah frekans kayması

en: Failed to encode preset from "%s"
tr: Hazır ayar "%s" konumundan kodlanamadı

en: Unable to store preset in config file
tr: Hazır ayar yapılandırma dosyasına kaydedilemedi

en: Export Audio Unit Preset As %s:
tr: Hazır Audio Unit ayarını %s olarak dışa aktar:

en: Standard Audio Unit preset file
tr: Standart Audio Unit hazır ayar dosyası

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
tr: "%s" hazır ayarı dışa aktarılamadı
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
tr: Hazır Audio Unit ayarlarını dışa aktar

en: Import Audio Unit Preset As %s:
tr: Hazır Audio Unit ayarını %s olarak içe aktar:

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
tr: "%s" hazır ayarı içe aktarılamadı
    
    %s

en: Import Audio Unit Presets
tr: Hazır Audio Unit ayarlarını içe aktar

en: Couldn't open "%s"
tr: "%s" açılamadı

en: Failed to write XML preset to "%s"
tr: XML hazır ayarı "%s" üzerine yazılamadı

en: Unable to read the preset from "%s"
tr: Hazır ayar "%s" konumundan okunamadı

en: Audio Unit Effect Options
tr: Audio Unit etkileri ayarları

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
tr: İşlemlerinin bir parçası olarak, bazı Ses Birimi etkilerinin Audacity üzerine geri döndürülen sesi geciktirmesi gerekir. Bu gecikmeyi dengelemezseniz, sese küçük sessizliklerin eklendiğini fark edersiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde bu dengeleme yapılır, ancak tüm Audio Unit etkileri için çalışmayabilir.

en: User Interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
tr: Audio Unit tarafından sağlanmışsa, görsel arayüzü kullanmak için "Tam" olarak seçin. Sistem tarafından sağlanan genel arayüzü kullanmak için "Genel" olarak seçin. Yalnızca metin içeren temel arayüzü kullanmak için "Temel" olarak seçin. Bu seçeneğin etkin olması için etkiyi yeniden açın.

en: Select &interface
tr: Ara&yüz seçimi

en: Full
tr: Tam

en: Generic
tr: Genel

en: Basic
tr: Temel

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
tr: Audio Unit etkileri

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
tr: Audacity için Audio Unit etkileri desteği sağlar

en: Could not find component
tr: Bileşen bulunamadı

en: Could not initialize component
tr: Bileşen hazırlanamadı

en: Failed to decode "%s" preset
tr: "%s" hazır ayarının kodu çözülemedi

en: Failed to convert "%s" preset to internal format
tr: "%s" hazır ayarı iç biçime dönüştürülemedi

en: Failed to create property list for "%s" preset
tr: "%s" hazır ayarının özellik listesi oluşturulamadı

en: Failed to set class info for "%s" preset
tr: "%s" hazır ayarı için sınıf bilgileri ayarlanamadı

en: Failed to set preset name
tr: Hazır ayar adı ayarlanamadı

en: Failed to retrieve preset content
tr: Hazır ayar içeriği alınamadı

en: Failed to convert property list to XML data
tr: Özellik listesi XML verilerine dönüştürülemedi

en: XML data is empty after conversion
tr: Dönüştürmeden sonra XML verileri boş

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
tr: LADSPA etkileri

en: Provides LADSPA Effects
tr: LADSPA etkileri sağlar

en: Audacity no longer uses vst-bridge
tr: Audacity artık vst-bridge kullanmıyor

en: LADSPA Effect Options
tr: LADSPA etkisi ayarları

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
tr: İşlemlerinin bir parçası olarak, bazı LADSPA etkilerinin Audacity üzerine geri döndürülen sesi geciktirmesi gerekir. Bu gecikmeyi dengelemezseniz, sese küçük sessizliklerin eklendiğini fark edersiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde bu dengeleme yapılır, ancak tüm LADSPA etkileri için çalışmayabilir.

en: Effect Output
tr: Etki çıkışı

en: Couldn't instantiate effect
tr: Etki hazırlanamadı

en: LV2 Effect Settings
tr: LV2 etki ayarları

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
tr: &Ara bellek boyutu (8 - %d) örnekleri:

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
tr: İşlemlerinin bir parçası olarak, bazı LV2 etkilerinin Audacity üzerine geri döndürülen sesi geciktirmesi gerekir. Bu gecikmeyi dengelemezseniz, sese küçük sessizliklerin eklendiğini fark edersiniz. Bu seçenek etkinleştirildiğinde bu dengeleme yapılır, ancak tüm LV2 etkileri için çalışmayabilir.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
tr: LV2 etkilerinin, parametre değerlerini ayarlamak için bir görsel arayüzü bulunabilir. Basit bir salt metin yöntemi de kullanılabilir. Bu seçeneğin etkin olması için etkiyi yeniden açın.

en: Generator
tr: Üreteç

en: LV2 Effects
tr: LV2 etkileri

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
tr: Audacity için LV2 etkileri desteği sağlar

en: Nyquist Effects
tr: Nyquist etkileri

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
tr: Audacity için Nyquist etkileri desteği sağlar

en: Applying Nyquist Effect...
tr: Nyquist etkisi uygulanıyor...

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
tr: Nyquist çalışanı

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
tr: Nyquist uygulama eki üst bilgisi biçimi sorunlu

en: Enable track spectrogram view before
    applying 'Spectral' effects.
tr: 'Spektral' etkileri uygulamadan önce
    iz spektrogram görünümünü etkinleştirin.

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
tr: 'Spektral etkileri' kullanabilmek için iz Spektrogram
    ayarlarından 'Spektral seçim' özelliğini etkinleştirin ve
    etkinin uygulanacağı frekans aralığını seçin.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
tr: sorun: Üst bilgide belirtilen "%s" dosyası uygulama eki yolunda bulunamadı.

en: Audio selection required.
tr: Ses seçilmelidir.

en: Nyquist Error
tr: Nyquist sorunu

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
tr: İzlerin eşleşmediği yerlerde, çift kanallı izler üzerine etki uygulanamadı.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
tr: Seçim Nyquist kodu için çok uzun.
    En fazla %ld örnek seçilebilir
    (44100 Hz örnekleme hızında yaklaşık %.1f saat).

en: Debug Output:
tr: Hata ayıklama çıktısı:

en: Processing complete.
tr: İşlem tamamlandı.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
tr: ';type tool' etkileri Nyquist üzerinden ses alamadı.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
tr: ';type tool' etkileri Nyquist üzerinden etiketleri alamadı.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
tr: %snyx_error sonucunu verdi.

en: plug-in
tr: uygulama eki

en: Nyquist returned a list.
tr: Nyquist bir liste döndürdü.

en: Nyquist returned the value: %f
tr: Nyquist sonuç değeri: %f

en: Nyquist returned the value: %d
tr: Nyquist sonuç değeri: %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
tr: Nyquist sonucu çok fazla ses kanalı döndürdü.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
tr: Nyquist sonucu dizi olarak tek bir ses kanalı döndürdü.

en: Nyquist returned an empty array.
tr: Nyquist sonucu boş bir dizi döndürdü.

en: Nyquist returned nil audio.
tr: Nyquist sonucu boş bir ses döndürdü.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
tr: [Dikkat: Nyquist geçersiz UTF-8 dizgesi döndürdü, burada Latin-1 olarak dönüştürüldü]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
tr: Bu Audacity sürümünde %ld sürümündeki Nyquist uygulama eki desteklenmiyor

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
tr: Yazdığınız SAL kodu gibi görünüyor ancak 'return' geri dönüşü yok.
    SAL için şunun gibi bir geri dönüş kodu yazın
    	return *track* * 0.1
    ya da LISP için şunun gibi parantez açarak başlayın
    	(mult *track* 0.1)
     .

en: Error in Nyquist code
tr: Nyquist kodunda sorun var

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
tr: Dil belirlenemedi

en: "%s" is not a valid file path.
tr: "%s" yolu geçersiz.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
tr: Şuradaki tırnak eksik
    %s

en: Enter Nyquist Command:
tr: Nyquist komutunu yazın:

en: &Load
tr: Yük&le

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
tr: Nyquist betikleri

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
tr: Lisp betikleri

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
tr: Geçerli program değiştirildi.
    Değişiklikler yok sayılsın mı?

en: File could not be loaded
tr: Dosya yüklenemedi

en: File could not be saved
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Value range:
    %s to %s
tr: Değer aralığı:
    %s - %s

en: Value Error
tr: Değer sorunu

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Save file as
tr: Dosyayı farklı kaydet

en: untitled
tr: adsız

en: Vamp Effects
tr: Vamp etkileri

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
tr: Audacity için Vamp etkileri desteği sağlar

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
tr: Vamp uygulama ekleri, çift kanallı izlerde, izin her kanalı birbiriyle eşleşmediği sürece çalıştırılamaz.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
tr: Maalesef, Vamp uygulama eki yüklenemedi.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
tr: Maalesef Vamp uygulama eki hazırlanamadı.

en: Plugin Settings
tr: Uygulama eki ayarları

en: No format specific options
tr: Biçime özgü bir ayar yok

en: Export Audio
tr: Sesi dışa aktar

en: Edit Metadata Tags
tr: Üst veri etiketlerini düzenle

en: Exported Tags
tr: Dışa aktarılan etiketler

en: All selected audio is muted.
tr: Seçilmiş tüm sesler kısıldı.

en: All audio is muted.
tr: Tüm sesler kısıldı.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
tr: Dosyayı "%s" olarak dışa aktarmak istediğinize emin misiniz?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
tr: Bir %s dosyasını "%s" adıyla dışa aktarmak üzeresiniz.
    
    Normalde bu dosyaların uzantısı ".%s" olur. Bazı programlar standart olmayan uzantıları açamaz.
    
    Dosyayı bu adla dışa aktarmak istediğinize emin misiniz?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
tr: Maalesef 256 karakterden uzun yol isimleri desteklenmiyor.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
tr: "%s" adlı dosya zaten var. Üzerine yazılmasını ister misiniz?

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
tr: İzleriniz, indirgenecek ve tek kanallı bir dosya olarak dışa aktarılacak.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
tr: İzleriniz, indirgenecek ve çift kanallı bir dosya olarak dışa aktarılacak.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
tr: İzleriniz, kodlayıcı ayarlarınıza göre dışa aktarılacak dosya içinde bire indirgenecek.

en: Advanced Mixing Options
tr: Gelişmiş karıştırıcı ayarları

en: Format Options
tr: Biçim ayarları

en: Channel: %2d
tr: Kanal: %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
tr: %s - Sol

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
tr: %s - Sağ

en: Output Channels: %2d
tr: Çıkış kanalları: %2d

en: Mixer Panel
tr: Karıştırıcı panosu

en: Unable to export.
    Error %s
tr: Dışa aktarılamadı.
    Hata %s

en: Show output
tr: Çıkışı görüntüle

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
tr: Veri standart girişe yönlendirilecek. "%f" dışa aktarma penceresindeki dosya adını kullanır.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
tr: Yürütülebilir dosyalar

en: Find path to command
tr: Yolu bul komutu

en: (external program)
tr: (dış program)

en: Cannot export audio to %s
tr: Ses %s üzerine dışa aktarılamadı

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
tr: Seçilmiş ses komut satırı kodlayıcısı kullanılarak dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio using command-line encoder
tr: Ses komut satırı kodlayıcısı kullanılarak dışa aktarılıyor

en: Command Output
tr: Komut çıktısı

en: &OK
tr: &Tamam

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
tr: Uzantısı olmayan bir dosya adı belirttiniz. Emin misiniz?

en: Program name appears to be missing.
tr: Program adı eksik görünüyor.

en: "%s" couldn't be found.
tr: "%s" bulunamadı.

en: Unable to locate "%s" in your path.
tr: Yolunuzda "%s" bulunamadı.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
tr: İşlemi yapabilmek FFmpeg ayarlarının düzgün yapılmış olması gerekiyor.
    Bu işlemi Ayarlar > Kitaplıklar bölümünden yapabilirsiniz.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
tr: FFmpeg : SORUN - "%s" dosyasının biçim açıklaması belirlenemedi.

en: FFmpeg Error
tr: FFmpeg sorunu

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
tr: FFmpeg : SORUN - Çıkış biçimi bağlamı konumlandırılamadı.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
tr: FFmpeg : SORUN - Ses akışı "%s" çıkış dosyasına eklenemedi.

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
tr: FFmpeg : SORUN - "%s" çıkış dosyası yazılmak üzere açılamadı. Sorun kodu: %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
tr: FFmpeg : SORUN - Üst bilgiler "%s" çıkış dosyasına yazılamadı. Sorun kodu: %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
tr: FFmpeg 0x%x ses kodlayıcı-çözücüsünü bulamadı.
    Bu kodlayıcı çözücü desteği derlenmemiş olabilir.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
tr: Kodlayıcı-çözücü, genel bir sorun bildirdi (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
tr: Kodlayıcı-çözücü, geçersiz bir parametre bildirdi (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
tr: "%s" (0x%x) ses kodlayıcı-çözücüsü açılamadı
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
tr: FFmpeg : SORUN - Ses FIFO üzerinden veri okumak için ara bellek ayrılamadı.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write audio frame to output file.
tr: FFmpeg : SORUN - Ses karesi çıkış dosyasına yazılamadı.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
tr: FFmpeg : SORUN - Örnekleme ara bellek boyutu alınamadı

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
tr: FFmpeg : SORUN - Örnekleme ara belleği için yeterli bayt ayrılamadı

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
tr: FFmpeg : SORUN - Ses karesi ayarlanamadı

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
tr: FFmpeg : SORUN - Kare kodlanamadı

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
tr: FFmpeg : SORUN - Kalan veri çok fazla.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
tr: FFmpeg : SORUN - nAudioFrameSizeOut çok büyük.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
tr: FFmpeg : SORUN - Ses karesi kodlanamadı.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
tr: %d kanal dışa aktarılmak isteniyor, ancak seçilmiş çıkış biçimi için olabilecek en fazla kanal sayısı %d

en: Exporting selected audio as %s
tr: Seçilmiş ses %s olarak dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio as %s
tr: Ses %s olarak dışa aktarılıyor

en: Invalid sample rate
tr: Örnekleme hızı geçersiz

en: Resample
tr: Yeniden Örnekle

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) geçerli dosya çıkış biçimi tarafından
    desteklenmiyor.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) ve bit hızı (%d kbps) kombinasyonu 
    geçerli dosya çıkış biçimi tarafından desteklenmiyor.

en: You may resample to one of the rates below.
tr: Aşağıdaki hızlardan biriyle yeniden örnekleyebilirsiniz.

en: Sample Rates
tr: Örnekleme hızları

en: Bit Rate:
tr: Bit hızı:

en: Quality (kbps):
tr: Kalite (kbps):

en: On
tr: Açık

en: Constrained
tr: Kısıtlı

en: Low Delay
tr: Düşük gecikme

en: Narrowband
tr: Dar bant

en: Mediumband
tr: Orta bant

en: Wideband
tr: Geniş bant

en: Super Wideband
tr: Süper geniş bant

en: Fullband
tr: Tam bant

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Frame Duration:
tr: Kare süresi:

en: Vbr Mode:
tr: Vbr kipi:

en: Application:
tr: Uygulama:

en: Cutoff:
tr: Kesim:

en: Open custom FFmpeg format options
tr: Özel FFmpeg biçimlendirme ayarlarını aç

en: Current Format:
tr: Geçerli biçim:

en: Current Codec:
tr: Geçerli kodlayıcı-çözücü:

en: Error Saving FFmpeg Presets
tr: FFmpeg hazır ayarları kaydedilirken sorun çıktı

en: Overwrite preset '%s'?
tr: '%s' hazır ayarı üzerine yazılsın mı?

en: Confirm Overwrite
tr: Üzerine yazmayı onaylayın

en: Please select format before saving a profile
tr: Bir profili kaydetmeden önce biçimini seçin

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
tr: Bir profili kaydetmeden önce lütfen bir kodlayıcı-çözücü belirleyin

en: Preset '%s' does not exist.
tr: '%s' hazır ayarı bulunamadı.

en: Replace preset '%s'?
tr: '%s' hazır ayarının üzerine yazılsın mı?

en: Main
tr: Ana

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
tr: M4A (AAC) dosyaları (FFmpeg)

en: AC3 Files (FFmpeg)
tr: AC3 dosyaları (FFmpeg)

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
tr: AMR (dar bant) dosyaları (FFmpeg)

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
tr: Opus (OggOpus) dosyaları (FFmpeg)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
tr: WMA (2. sürüm) dosyaları (FFmpeg)

en: Custom FFmpeg Export
tr: Özel FFmpeg dışa aktarma

en: Estimate
tr: Kestir

en: 2-level
tr: 2 düzey

en: 4-level
tr: 4 düzey

en: 8-level
tr: 8 düzey

en: Full search
tr: Tam arama

en: Log search
tr: Günlük arama

en: Configure custom FFmpeg options
tr: Özel FFmpeg ayarlarını yap

en: Preset:
tr: Hazır ayar:

en: Load Preset
tr: Hazır ayar yükle

en: Import Presets
tr: Hazır ayarları içe aktar

en: Export Presets
tr: Hazır ayarları dışa aktar

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
tr: Kodlayıcı-çözücü:

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
tr: Tüm biçim ve kodlayıcı-çözücüler uyumlu olmadığı gibi, tüm ayar kombinasyonları da tüm kodlayıcı-çözücüler ile uyumlu olmayabilir.

en: Show All Formats
tr: Tüm biçimleri görüntüle

en: Show All Codecs
tr: Tüm kodlayıcı-çözücüleri görüntüle

en: General Options
tr: Genel ayarlar

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
tr: ISO 639 3-mektup dili kodu
    İsteğe göre
    boş - otomatik

en: Language:
tr: Dil:

en: Bit Reservoir
tr: Bit deposu

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
tr: Kodlayıcı-çözücü sekmesi (FOURCC)
    İsteğe göre
    boş - otomatik

en: Tag:
tr: İşaret:

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
tr: Bit hızı (bit/saniye) - sonuç dosyasının boyutu ve kalitesini etkiler
    Bazı kodlayıcı-çözücüler yalnızca belirli değerleri kabul eder (128k, 192k, 256k gibi)
    0 - otomatik
    Önerilen - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
tr: Genel kalite, farklı kodlayıcı-çözücüler farklı şekilde kullanır
    Vorbis için gereklidir
    0 - otomatik
    -1 - kapalı (yerine bit hızı kullanılır)

en: Quality:
tr: Kalite:

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
tr: Örnekleme hızı (Hz)
    0 - örnekleme hızını değiştirme

en: Sample Rate:
tr: Örnekleme hızı:

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
tr: Ses kesim bant genişliği (Hz)
    İsteğe göre
    0 - otomatik

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
tr: AAC Profili
    Düşük karmaşıklık -varsayılan
    Çoğu oynatıcılar LC dışında başka bir şey oynatmazlar

en: Profile:
tr: Profil:

en: FLAC options
tr: FLAC ayarları

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
tr: Sıkıştırma düzeyi
    FLAC için gereklidir
    -1 - otomatik
    En düşük - 0 (hızlı kodlama, büyük çıkış dosyası)
    En yüksek - 10 (yavaş kodlama, küçük çıkış dosyası)

en: Compression:
tr: Sıkıştırma:

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
tr: Kare boyutu
    İsteğe göre
    0 - varsayılan
    En küçük - 16
    En büyük - 65535

en: Frame:
tr: Kare:

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
tr: LPC katsayıları duyarlılığı
    İsteğe göre
    0 - varsayılan
    En az - 1
    En çok - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
tr: Öngörü sıralama yöntemi
    Kestirim - en hızlı, daha düşük sıkıştırma
    Günlük arama - en yavaş, en iyi sıkıştırma
    Tam arama - varsayılan

en: PdO Method:
tr: ÖS yöntemi:

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
tr: En düşük öngürü sıralama
    İsteğe göre
    - 1 - varsayılan
    En küçük - 0
    En büyük -32 (LPC ile) ya da 4 (LPC olmadan)

en: Min. PdO
tr: En düşük ÖS (PdO)

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
tr: En yüksek öngörü sıralama
    İsteğe göre
    - 1 - varsayılan
    En küçük - 0
    En büyük -32 (LPC ile) ya da 4 (LPC olmadan)

en: Max. PdO
tr: En yüksek ÖS (PdO)

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
tr: En düşük bölümleme sırası
    İsteğe göre
    -1 - varsayılan
    En düşük - 0
    En yüksek - 8

en: Min. PtO
tr: En düşük BS

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
tr: En yüksek bölümleme sırası
    İsteğe göre
    -1 - varsayılan
    En düşük - 0
    En yüksek - 8

en: Max. PtO
tr: En yüksek BS

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
tr: LPC kullan

en: MPEG container options
tr: MPEG paketi ayarları

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
tr: Çoklanmış akışın en yüksek bit hızı
    İsteğe göre
    0 - varsayılan

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
tr: Çoklayıcı hızı:

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
tr: Paket boyutu
    İsteğe göre
    0 - varsayılan

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
tr: Paket boyutu:

en: You can't delete a preset without name
tr: Adsız bir hazır ayar silinemez

en: Delete preset '%s'?
tr: '%s' hazır ayarı silinsin mi?

en: You can't save a preset without a name
tr: Adsız bir hazır ayar kaydedilemez

en: Select xml file with presets to import
tr: İçe aktarılacak hazır ayarların bulunduğu xml dosyasını seçin

en: No presets to export
tr: Dışa aktarılacak bir hazır ayar yok

en: Select xml file to export presets into
tr: Hazır ayarların dışa aktarılacağı XML dosyasını seçin

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
tr: %s biçimi %s kodlayıcı-çözücü ile uyumlu değil.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
tr: Biçim ve kodlayıcı-çözücü uyumsuz

en: Failed to guess format
tr: Biçim tahmin edilemedi

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
tr: Kodlayıcı-çözücü bulunamadı

en: 0 (fastest)
tr: 0 (en hızlı)

en: 8 (best)
tr: 8 (en kaliteli)

en: Level:
tr: Düzey:

en: Bit depth:
tr: Bit derinliği:

en: FLAC Files
tr: FLAC dosyaları

en: FLAC export couldn't open %s
tr: FLAC dışa aktarma %s dosyasını açamadı

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
tr: FLAC kodlayıcı hazırlanamadı
    Durum: %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
tr: Seçilmiş ses FLAC olarak dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio as FLAC
tr: Ses FLAC olarak dışa aktarılıyor

en: MP2 Files
tr: MP2 dosyaları

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
tr: Bu örnekleme hızı ve bit hızında MP2 dışa aktarılamaz

en: Unable to open target file for writing
tr: Hedef dosya yazılmak üzere açılamadı

en: Exporting selected audio at %ld kbps
tr: Seçilmiş ses %ld kbps hızında dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio at %ld kbps
tr: Ses %ld kbps olarak dışa aktarılıyor

en: 220-260 kbps (Best Quality)
tr: 220-260 kbps (en iyi kalite)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
tr: 45-85 kbps (daha küçük dosyalar)

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
tr: İnanılmaz, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
tr: Aşırı, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
tr: Standart, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
tr: Orta, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
tr: İnanılmaz

en: Extreme
tr: Aşırı

en: Standard
tr: Standart

en: Medium
tr: Orta

en: Preset
tr: Hazır ayar

en: Variable
tr: Değişken

en: Average
tr: Ortalama

en: Constant
tr: Sabit

en: Joint Stereo
tr: Ekli çift kanallı

en: Stereo
tr: Çift kanallı

en: Bit Rate Mode:
tr: Bit hızı kipi:

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
tr: Kalite

en: Channel Mode:
tr: Kanal kipi:

en: Force export to mono
tr: Dışa aktarma tek kanala zorlansın

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
tr: LAME konumu

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
tr: Audacity MP3 oluşturmak için %s dosyasına gerek duyuyor.

en: Location of %s:
tr: %s konumu:

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
tr: %s dosyasını bulmak için, buraya tıklayın -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
tr: Ücretsiz LAME kopyasını indirmek için, şuraya tıklayın -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
tr: %s nerede?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
tr: Lame_enc.dll v%d.%d sürümüne bağlanıyorsunuz. Bu sürüm Audacity %d.%d.%d sürümü ile uyumlu değil.
    Lütfen en son 'Audacity için LAME' sürümünü indirin.

en: Only lame_enc.dll
tr: Yalnızca lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
tr: Yalnızca libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
tr: Yalnızca libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
tr: Yalnızca libmp3lame.so.0

en: Primary shared object files
tr: Birincil paylaşılan nesne dosyaları

en: Extended libraries
tr: Genişletilmiş kitaplıklar

en: MP3 Files
tr: MP3 dosyaları

en: Could not open MP3 encoding library!
tr: MP3 kodlama kitaplığı açılamadı!

en: Could not initialize MP3 encoding library!
tr: MP3 kodlama kitaplığı hazırlanamadı!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
tr: MP3 kodlama kitaplığı geçersiz ya da desteklenmiyor!

en: Unable to initialize MP3 stream
tr: MP3 akışı hazırlanamadı

en: Exporting selected audio with %s preset
tr: Seçilmiş ses %s hazır ayarı ile dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio with %s preset
tr: Ses %s ayarı ile dışa aktarılıyor

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
tr: Seçilmiş ses %s VBR kalitesi ile dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio with VBR quality %s
tr: Ses %s VBR kalitesinde dışa aktarılıyor

en: Exporting selected audio at %d Kbps
tr: Seçilmiş ses %d Kbps hızında dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio at %d Kbps
tr: Ses %d Kbps olarak dışa aktarılıyor

en: Error %ld returned from MP3 encoder
tr: MP3 kodlayıcıda %ld sorunu çıktı

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
tr: Proje örnekleme hızı (%d) MP3 dosya biçimi tarafından
    desteklenmiyor.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
tr: Proje örnekleme hızı(%d) ve bit hızı (%d kbps) kombinasyonu MP3
    dosya biçimi tarafından desteklenmiyor.

en: MP3 export library not found
tr: MP3 dışa aktarma kitaplığı bulunamadı

en: (Built-in)
tr: (İçsel)

en: Export Multiple
tr: Çoklu dışa aktar

en: Cannot Export Multiple
tr: Çoklu dışa aktarılamaz

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
tr: Sesi kısılmış bir ses izi ve uygulanabilecek bir etiket yok.
    Bu nedenle ayrı ses dosyaları olarak dışa aktaramazsınız.

en: Using Label/Track Name
tr: Etiket/iz adını kullanarak

en: Numbering before Label/Track Name
tr: Etiket/iz adından önce numaralayarak

en: Numbering after File name prefix
tr: Dosya adı ön ekinden sonra numaralandır

en: Export files to:
tr: Dışa aktarılacak dosyaların konumu:

en: Folder:
tr: Klasör:

en: Create
tr: Oluştur

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Split files based on:
tr: Dosyaları şuna göre ayır:

en: Include audio before first label
tr: İlk etiketten önce sesi kat

en: First file name:
tr: İlk dosya adı:

en: First file name
tr: İlk dosya adı

en: Name files:
tr: Dosya adlandırma:

en: File name prefix:
tr: Dosya adı ön eki:

en: File name prefix
tr: Dosya adı ön eki

en: Overwrite existing files
tr: Var olan dosyaların üzerine yaz

en: "%s" successfully created.
tr: "%s" sorunsuz oluşturuldu.

en: Choose a location to save the exported files
tr: Dışa aktarılacak dosyaların kaydedileceği konumu seçin

en: Successfully exported the following %lld file(s).
tr: %lld dosya sorunsuz dışa aktarıldı.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
tr: Şu %lld dosya dışa aktarıldıktan sonra bir şeyler ters gitti.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
tr: Şu %lld dosya dışa aktarıldıktan sonra işlem iptal edildi.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
tr: Şu %lld dosya dışa aktarıldıktan sonra işlem durduruldu.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
tr: Şu %lld dosya dışa aktarıldıktan sonra bir şeyler çok ters gitti.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
tr: "%s" bulunamadı.
    
    Oluşturmak istiyor musunuz?

en: Continue to export remaining files?
tr: Kalan dosyaların dışa aktarılması sürdürülsün mü?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name.
    You cannot use any of these characters:
    
    %s
    
    Suggested replacement:
tr: %s etiketi ya da izi uygun bir dosya adı değil. 
    Şu karakterlerden herhangi birini kullanamazsınız:
    
    %s
    
    Önerilen değişiklik:

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    
    Suggested replacement:
tr: "%s" etiketi ya da izi uygun bir dosya adı değil. "%s" kullanamazsınız:
    
    Önerilen değişiklik:

en: Save As...
tr: Farklı kaydet...

en: Ogg Vorbis Files
tr: Ogg Vorbis dosyaları

en: Unable to export - rate or quality problem
tr: Dışa aktarılamadı - Hız ya da kalite sorunu

en: Unable to export - problem with metadata
tr: Dışa aktarılamadı - Üst veri sorunu

en: Unable to export - problem initialising
tr: Dışa aktarılamadı - Hazırlanırken sorun çıktı

en: Unable to export - problem creating stream
tr: Dışa aktarılamadı - Akış oluşturulurken sorun çıktı

en: Unable to export - problem with packets
tr: Dışa aktarılamadı - Paketlerde sorun çıktı

en: Unable to export - problem with file
tr: Dışa aktarılamadı - Dosya sorunu

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
tr: Seçilmiş ses Ogg Vorbis olarak dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
tr: Ses Ogg Vorbis olarak dışa aktarılıyor

en: Header:
tr: Üst bilgi:

en: Encoding:
tr: Kodlama:

en: Other uncompressed files
tr: Diğer sıkıştırılmamış dosyalar

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
tr: 4GB boyutundan büyük bir WAV ya da AIFF dosyasını dışa aktarmak istediniz.
    Audacity bu işlemi yapamaz, dışa aktarma işlemi iptal edildi.

en: Error Exporting
tr: Dışa aktarılırken sorun çıktı

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
tr: Audacity, 4GB boyutundan büyük dosyaları dışa aktaramayacağından
    dışa aktarılan WAV dosyası kırpıldı.

en: GSM 6.10 requires mono
tr: GSM 6.10 tek kanallı olmalıdır

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
tr: WAVEX ve GSM 6.10 biçimleri uyumlu değildir

en: Cannot export audio in this format.
tr: Ses, bu biçimde dışa aktarılamaz.

en: Exporting the selected audio as %s
tr: Seçilmiş ses %s olarak dışa aktarılıyor

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
tr: %s dosyası yazılırken sorun çıktı (disk mi doldu?).
    Libsndfile iletisi "%s"

en: Low Quality (Fast)
tr: Düşük kalite (hızlı)

en: Normal Quality
tr: Normal kalite

en: High Quality (Slow)
tr: Yüksek kalite (yavaş)

en: Very High Quality (Slowest)
tr: Çok yüksek kalite (en yavaş)

en: 32 bit float
tr: 32 bit ondalık

note: i18n-hint bps abbreviates "bits per sample"
en: %.1f bps
tr: %.1f b/sn

en: Bit Depth
tr: Bit derinliği

en: Hybrid Mode
tr: Karma kip

en: Create Correction(.wvc) File
tr: Düzeltme(.wvc) dosyası oluştur

en: WavPack Files
tr: WavPack dosyaları

en: Unable to create target file for writing
tr: Hedef dosya yazılmak üzere oluşturulamadı

en: Exporting selected audio as WavPack
tr: Seçilmiş ses WavPack olarak dışa aktarılıyor

en: Exporting the audio as WavPack
tr: Ses WavPack olarak dışa aktarılıyor

en: All supported files
tr: Tüm desteklenen dosyalar

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
tr: "%s" 
    bir ses dosyası değil bir MIDI dosyası. 
    Audacity oynatmak için bu dosyayı açamıyor ancak 
    Dosya > İçe Aktar > MIDI seçeneği ile düzenleyebilirsiniz.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
tr: "%s" 
    bir ses dosyası değil. 
    Audacity bu dosya türünü açamıyor.

en: Select stream(s) to import
tr: İçe aktarılacak akışları seçin

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
tr: Bu Audacity sürümü %s desteği ile derlenmemiş.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir CD ses izi. 
    Audacity ses CDlerini doğrudan açamaz. 
    CD izlerini Audacity tarafından içe aktarılabilecek 
    WAV ya da AIFF gibi biçimlere dönüştürün.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
tr: "%s" bir oynatma listesi dosyası. 
    Bu dosya yalnızca başka dosyalara bağlantılar içerdiğinden Audacity bu dosyayı açamaz. 
    Dosyayı bir metin düzenleyici ile açarak geçerli ses dosyalarını indirebilirsiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Windows Media ses dosyası. 
    Audacity patent kısıtlamaları nedeniyle bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir gelişmiş ses kodlama dosyası. 
    İsteğe bağlı FFmpeg kitaplığı olmadan Audacity bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir şifrelenmiş ses dosyası. 
    Bu dosyalar genellikle çevrim içi müzik mağazalarından alınmıştır. 
    Audacity şifreleme nedeniyle bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Dosyayı Audacity ile kaydetmeyi deneyin ya da ses CDsine yazarak 
    açın ve WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürün.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir RealPlayer ortam dosyası. 
    Audacity bu özel türdeki dosya biçimini açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
tr: "%s" bir nota tabanlı dosya, bir ses dosyası değil. 
    Audacity bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine 
    dönüştürüp içe aktarmayı ya da Audacity ile kaydetmeyi deneyin.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Musepack ses dosyası. 
    Audacity bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bunun bir mp3 dosyası olduğunu düşünüyorsanız uzantısını "mp3" 
    olarak değiştirin ve yeniden içe aktarmayı deneyin. Aksi halde 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Wavpack ses dosyası. 
    Audacity bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Dolby sayısal ses dosyası. 
    Audacity şu anda bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir Ogg Spex ses dosyası. 
    Audacity şu anda bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
tr: "%s" bir görüntü dosyası. 
    Audacity şu anda bu türdeki dosyaları açamaz. 
    Bu dosyayı WAV ya da AIFF gibi desteklenen bir ses biçimine dönüştürmelisiniz.

en: File "%s" not found.
tr: "%s" dosyası bulunamadı.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
tr: Audacity '%s' dosyasının türünü tanıyamadı.
    
    %sSıkıştırılmamış dosyalar için, Dosya > İçe Aktar > Ham Veri seçeneğini deneyin.

en: Try installing FFmpeg.
tr: FFmpeg kurulmaya çalışılıyor.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
tr: Audacity '%s' dosyasının türünü tanıdı.
    İçe aktarıcılar bu türdeki dosyaları destekliyor olabilir:
    %s,
    fakat hiç biri bu dosya biçimini anlayamadı.

en: AUP project files (*.aup)
tr: AUP proje dosyaları (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
tr: Proje içe aktarılamadı:
    
    %s

en: Import Project
tr: Projeyi içe aktar

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
tr: Bu proje Audacity 1.0 ya da öncesindeki bir sürüm ile kaydedilmiş. 
    Dosya biçimi değiştiğinden bu Audacity sürümü projeyi içe aktaramıyor.
    
    Projeyi 3.0.0 öncesindeki bir Audacity sürümü ile açarak güncelledikten sonra
    oluşturulan projeyi bu Audacity sürümü içine aktarabilirsiniz.

en: Internal error in importer...tag not recognized
tr: İçe aktarıcıda sorun çıktı...kod imi anlaşılamadı

en: Invalid project 'vpos' attribute.
tr: Projenin 'vpos' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'h' attribute.
tr: Projenin 'h' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
tr: Projenin 'zoom' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
tr: Projenin 'sel0' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
tr: Projenin 'sel1' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
tr: Projenin 'selLow' özniteliği geçersiz.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
tr: Projenin 'selHigh' özniteliği geçersiz.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
tr: "%s" proje veri klasörü bulunamadı

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
tr: Proje dosyasında MIDI izleri bulundu ancak bu Audacity sürümünde MIDI desteği olmadığından iz atlanıyor.

en: Project Import
tr: Proje içe aktarma

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
tr: Etkin projenin zaten bir zaman izi var olduğundan içe aktarılmakta olan projede karşılaşılan zaman izi atlandı.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
tr: 'maxsamples' sıralama özniteliği geçersiz.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
tr: 'sampleformat' sıralama özniteliği geçersiz.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
tr: 'numsamples' sıralama özniteliği geçersiz.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
tr: Waveblock 'start' özniteliği işlenemedi

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
tr: %s proje dosyası eksik
    
    Yerine sessizlik ekleniyor.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
tr: Simpleblockfile 'len' özniteliği eksik ya da geçersiz.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
tr: Silentblockfile 'len' özniteliği eksik ya da geçersiz.

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
tr: %s kısaltma dosyası eksik
    
    Yerine sessizlik ekleniyor.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
tr: Pcmaliasblockfile 'aliasstart' özniteliği eksik ya da geçersiz.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
tr: Pcmaliasblockfile 'aliaslen' özniteliği eksik ya da geçersiz.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
tr: %s işlenirken sorun çıktı
    
    Sessizlik ekleniyor.

en: Failed to open %s
tr: %s açılamadı

en: Failed to seek to position %lld in %s
tr: %lld konumuna %s içinde gidilemedi

en: Unable to read %lld samples from %s
tr: %lld örnek %s üzerinden okunamadı

en: FFmpeg-compatible files
tr: FFmpeg uyumlu dosyalar

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
tr: Belirteç[%02x] Kodlayıcı-çözücü[%s], Dil[%s], Bithızı[%s], Kanallar[%d], Süre[%d]

en: FLAC files
tr: FLAC dosyaları

en: GStreamer-compatible files
tr: GStreamer uyumlu dosyalar

en: Unable to add decoder to pipeline
tr: Kod çözücü işlem akışına eklenemedi

en: GStreamer Importer
tr: GStreamer içe aktarıcı

en: Unable to set stream state to paused.
tr: Akış durumu duraklatılmış olarak ayarlanamadı.

en: Index[%02d], Type[%s], Channels[%d], Rate[%d]
tr: Dizin[%02d], Tür[%s], Kanallar[%d], Hız[%d]

en: File doesn't contain any audio streams.
tr: Dosyada herhangi bir ses akışı bulunamadı.

en: Unable to import file, state change failed.
tr: Dosya içe aktarılamadı, durum değiştirilemedi.

en: GStreamer Error: %s
tr: GStreamer sorunu: %s

en: List of Files in basic text format
tr: Temel metin biçimindeki dosyaların listesi

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
tr: LOF dosyasındaki pencere ötelemesi geçersiz.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
tr: LOF sorunu

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
tr: LOF dosyasındaki süre geçersiz.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
tr: MIDI izleri tek tek kaydırılamaz, yalnızca ses dosyaları kaydırılabilir.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
tr: LOF dosyasındaki iz kayması geçersiz.

en: Imported MIDI from '%s'
tr: MIDI '%s' kaynağından içe aktarıldı

en: Import MIDI
tr: MIDI içe aktar

en: Could not open file %s: Filename too short.
tr: %s dosyası açılamadı: Dosya adı çok kısa.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
tr: %s dosyası açılamadı: Dosya türü geçersiz.

en: Could not open file %s.
tr: %s dosyası açılamadı.

en: MP3 files
tr: MP3 dosyaları

en: Import failed
    
    This is likely caused by a malformed MP3.
tr: İçe aktarılamadı
    
    Bunun nedeni bozuk bir MP3 dosyası olabilir.

en: Ogg Vorbis files
tr: Ogg Vorbis dosyaları

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
tr: Dizin[%02x] Sürüm[%d], Kanallar[%d], Hız[%ld]

en: Media read error
tr: Ortam okuma sorunu

en: Not an Ogg Vorbis file
tr: Ogg Vorbis dosyası değil

en: Vorbis version mismatch
tr: Vorbis sürümü uyumsuz

en: Invalid Vorbis bitstream header
tr: Vorbis bit akışı üst bilgisi geçersiz

en: Internal logic fault
tr: İçsel mantık kusuru

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
tr: WAV, AIFF ve diğer sıkıştırılmamış türler

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
tr: FLAC (FLAC kayıpsız ses kodlayıcı-çözücü)

en: OGG (OGG Container format)
tr: OGG (OGG kapsayıcı biçimi)

en: RAW (header-less)
tr: RAW (üst bilgisiz)

en: Signed 8 bit PCM
tr: İmzalanmış 8 bit PCM

en: Signed 16 bit PCM
tr: İmzalanmış 16 bit PCM

en: Signed 24 bit PCM
tr: İmzalanmış 24 bit PCM

en: Signed 32 bit PCM
tr: İmzalanmış 32 bit PCM

en: Unsigned 8 bit PCM
tr: İmzalanmamış 8 bit PCM

en: 32 bit float
tr: 32 bit kayan

en: 64 bit float
tr: 64 bit kayan

en: Importing %s
tr: %s içe aktarılıyor

en: QuickTime files
tr: QuickTime dosyaları

en: Unable to start QuickTime extraction
tr: QuickTime ayıklaması başlatılamadı

en: Unable to set QuickTime render quality
tr: QuickTime görüntü kalitesi ayarlanamıyor

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
tr: QuickTime ayrık kanallar özelliği ayarlanamıyor

en: Unable to get QuickTime sample size property
tr: QuickTime örnek boyutu özelliği alınamıyor

en: Unable to retrieve stream description
tr: Akış açıklaması alınamadı

en: Unable to get fill buffer
tr: Ara bellek doldurulamıyor

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
tr: Ham veri içe aktarma

en: Import Raw Data
tr: Ham veri içe aktarma

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
tr: Endian yok

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
tr: Varsayılan endian yok

en: 1 Channel (Mono)
tr: Tek kanallı (mono)

en: 2 Channels (Stereo)
tr: Çift kanallı (stereo)

en: %d Channels
tr: %d kanal

en: Byte order:
tr: Bayt sırası:

en: Channels:
tr: Kanallar:

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
tr: Kayma başlangıcı:

en: bytes
tr: bayt

en: Amount to import:
tr: İçe aktarılacak miktar:

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
tr: Örnekleme hızı:

note: i18n-hint: Guess format of raw file
en: Detect
tr: Algıla

en: &Import
tr: İç&e aktar

en: WavPack files
tr: WavPack dosyaları

en: Encountered %d errors decoding WavPack file!
tr: WavPack dosyasının kodu çözülürken %d sorun çıktı!

en: WavPack Importer
tr: WavPack içe aktarıcı

en: Bad data size. Could not import audio
tr: Veri boyutu hatalı. Ses içe aktarılamadı

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
tr: %s sol

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
tr: %s sağ

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, second string is the name of that clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %s, %d of %d clip %s | %s %s, %d of %d clips %s
tr[0]: %s %s, %d / %d parça %s
tr[1]: %s %s, %d / %d parça %s

en: start
tr: başlangıç

en: end
tr: bitiş

note: i18n-hint: First and third %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, second and fourth strings are the names of those clips, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last str
en: %s %s and %s %s, %d and %d of %d clip %s | %s %s and %s %s, %d and %d of %d clips %s
tr[0]: %s %s ve %s %s, %d ve %d / %d parça %s
tr[1]: %s %s ve %s %s, %d ve %d / %d parça %s

note: i18n-hint: first string is the name of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, last string names a track
en: %s, %d of %d clip %s | %s, %d of %d clips %s
tr[0]: %s, %d / %d parça %s
tr[1]: %s, %d / %d parça %s

en: Time shifted clips to the right
tr: Zamanı sağa kaydırılmış parçalar

en: Time shifted clips to the left
tr: Zamanı sola kaydırılmış parçalar

en: Time-Shift
tr: Zaman kaydırması

en: clip not moved
tr: parça taşınmadı

en: Audi&o Clips
tr: Ses parçala&rı

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
tr: Ö&nceki parça sınırından imlece

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
tr: İmleçten s&onraki parça sınırına

en: Previo&us Clip
tr: Ö&nceki parça

en: Select Previous Clip
tr: Önceki parçayı seç

en: N&ext Clip
tr: S&onraki parça

en: Select Next Clip
tr: Sonraki parçayı seç

en: Pre&vious Clip Boundary
tr: Ö&nceki parça sınırı

en: Cursor to Prev Clip Boundary
tr: İmleci önceki parça sınırına taşı

en: Ne&xt Clip Boundary
tr: S&onraki parça sınırı

en: Cursor to Next Clip Boundary
tr: İmleci sonraki parça sınırına taşı

en: Time Shift &Left
tr: Zamanı sol&a kaydır

en: Time Shift &Right
tr: Zamanı sağa kaydı&r

en: Pasted text from the clipboard
tr: Panodan yapıştırılan metin

en: Pasted from the clipboard
tr: Panodan yapıştırılan

en: Nothing to undo
tr: Geri alınacak birşey yok

en: Nothing to redo
tr: Yinelenecek birşey yok

en: Cut to the clipboard
tr: Panoya kes

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
tr: Silindi %.2f saniye t=%.2f zamanında

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
tr: Bir iz türünden diğerine yapıştırma yapamazsınız.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
tr: Çift kanallı ses tek kanallı ize kopyalanamaz.

en: Duplicated
tr: Çoğaltıldı

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Split-cut to the clipboard
tr: Panoya ayır ve kes

en: Split Cut
tr: Ayır ve kes

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
tr: %.2f saniye t=%.2f zamanında ayrılıp-silindi

en: Split Delete
tr: Ayır ve sil

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
tr: Seçilen izler %.2f' zamanında %.2f saniye için susturuldu

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
tr: Sessizlik

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
tr: Seçilmiş izleri %.2f ile %.2f saniyeleri arasında buda

en: Trim Audio
tr: Sesi buda

en: Split
tr: Ayır

en: Split to new track
tr: Yeni ize ayır

en: Split New
tr: Ayır yeni

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
tr: %.2f saniye t=%.2f zamanında birleştirildi

en: Join
tr: Birleştir

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
tr: Çıkartıldı %.2f saniye t=%.2f zamanında

en: Detach
tr: Çıkart

en: Metadata Tags
tr: Üst veri etiketleri

en: &Edit
tr: Düz&enle

note: i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
tr: K&es

en: &Delete
tr: &Sil

note: i18n-hint: (verb)
en: &Copy
tr: &Kopyala

note: i18n-hint: (verb)
en: &Paste
tr: Ya&pıştır

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
tr: Ç&oğalt

en: R&emove Special
tr: Ö&zel kaldır

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
tr: &Böl ve kes

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
tr: &Ayır ve sil

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
tr: Sesi &sustur

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
tr: Sesi &buda

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
tr: &Böl

en: Split Ne&w
tr: &Ayır ve yeni

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
tr: Ka&t

en: Detac&h at Silences
tr: Sessi&zliklerde çıkar

en: &Metadata
tr: Üst &veriler

en: Pre&ferences
tr: A&yarlar

en: &Delete Key
tr: Ana&htarı sil

en: Delete Key&2
tr: &2. anahtarı sil

en: Ext&ra
tr: Ek çu&buklar

en: Mi&xer
tr: &Karıştırıcı

en: Ad&just Playback Volume...
tr: &Oynatma ses düzeyini ayarla...

en: &Increase Playback Volume
tr: Oynatma ses düzeyini &arttır

en: &Decrease Playback Volume
tr: Oynatma ses düzeyini a&zalt

en: Adj&ust Recording Volume...
tr: &Kayıt ses düzeyini ayarla...

en: I&ncrease Recording Volume
tr: Kayıt ses düzeyi&ni arttır

en: D&ecrease Recording Volume
tr: Kayıt s&es düzeyini azalt

en: De&vice
tr: Ay&gıt

en: Change &Recording Device...
tr: &Kayıt aygıtını değiştir...

en: Change &Playback Device...
tr: &Oynatma aygıtını değiştir...

en: Change Audio &Host...
tr: &Ses sunucusunu değiştir...

en: Change Recording Cha&nnels...
tr: Kayıt ka&nallarını değiştir...

en: &Full Screen (on/off)
tr: &Tam ekran (aç/kapat)

en: Cannot proceed to export.
tr: Dışa aktarılamadı.

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
tr: '%s' klasörü oluşturulamadı. 
    Klasör olmayan aynı adlı bir dosya var

en: Export Selected Audio
tr: Seçilmiş sesi dışa aktar

en: There are no label tracks to export.
tr: Dışa aktarılacak bir etiket izi bulunamadı.

en: Please select only one Note Track at a time.
tr: Lütfen aynı anda yalnızca bir nota izi seçin.

en: Please select a Note Track.
tr: Lütfen bir nota izi seçin.

en: Export MIDI As:
tr: MIDI şu şekilde dışa aktar:

en: MIDI file
tr: MIDI dosyası

en: Allegro file
tr: Allegro dosyası

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
tr: Tanımlanmamış bir dosya uzantısına sahip bir dosya adı seçtiniz.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Export MIDI
tr: MIDI dışa aktar

en: Imported labels from '%s'
tr: Etiketler '%s' kaynağından içe aktarıldı

en: Import Labels
tr: Etiketleri içe aktar

en: Select a MIDI file
tr: Bir MIDI dosyası seçin

en: MIDI and Allegro files
tr: MIDI ve Allegro dosyaları

en: MIDI files
tr: MIDI dosyaları

en: Allegro files
tr: Allegro dosyaları

en: &Dangerous Reset...
tr: &Tehlikeli sıfırlama...

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Mac OS X only
en: Open Recent
tr: Son kullanılanları aç

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
tr: Son k&ullanılan dosyalar

en: &Save Project
tr: &Projeyi kaydet

en: Save Project &As...
tr: Projeyi &farklı kaydet...

en: &Backup Project...
tr: Projeyi &yedekle...

en: &Export
tr: &Dışa aktar

en: Export as MP&3
tr: MP&3 olarak dışa aktar

en: Export as &WAV
tr: &WAV olarak dışa aktar

en: Export as &OGG
tr: &OGG olarak dışa aktar

en: &Export Audio...
tr: Sesi &dışa aktar...

en: Expo&rt Selected Audio...
tr: &Seçilmiş sesleri dışa aktar...

en: Export &Labels...
tr: &Etiketleri dışa aktar...

en: Export &Multiple...
tr: Ç&oklu dışa aktar...

en: Export MI&DI...
tr: &MIDI dışa aktar...

en: &Audio...
tr: &Ses...

en: &Labels...
tr: &Etiketler...

en: &Raw Data...
tr: &Ham veri...

en: Pa&ge Setup...
tr: &Sayfa düzeni...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
tr: &Yazdır...

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: E&xit
tr: Çı&kış

en: Hidden File Menu
tr: Gizli dosya menüsü

en: Export as FLAC
tr: FLAC olarak dışa aktar

en: Do you have these problems?
tr: Bu sorunları yaşıyor musunuz?

en: Fix
tr: Onar

en: Quick Fixes
tr: Hızlı onarımlar

en: Nothing to do
tr: Yapılabilecek herhangi bir şey yok

en: No quick, easily fixed problems were found
tr: Hızlı ve kolayca onarılabilecek bir sorun bulunamadı

en: Clocks on the Tracks
tr: İzlerde saatler

en: Can't select precisely
tr: Hassas olarak seçilemedi

en: Recording stops and starts
tr: Kayıt durur ve başlar

en: Fixed
tr: Sabit

en: Audio Device Info
tr: Ses aygıtı bilgileri

en: &Quick Fix...
tr: &Hızlı onarım...

en: &Getting Started
tr: &Başlarken

en: Audacity &Manual
tr: Audacity &kullanım kitabı

en: &Quick Help...
tr: &Hızlı yardım...

en: &Manual...
tr: &Kullanım kitabı...

en: &Diagnostics
tr: &Tanılama

en: Au&dio Device Info...
tr: &Ses aygıtı bilgileri...

en: Show &Log...
tr: Gün&lüğü görüntüle...

en: &Generate Support Data...
tr: Destek &verilerini oluştur...

en: L&ink audio.com account...
tr: audio.com hesabı &bağla...

en: &Check for Updates...
tr: &Güncelleme denetimi...

en: &About Audacity
tr: Audacity &hakkında

en: Added label
tr: Etiket eklendi

en: Paste Text to New Label
tr: Metni yeni etikete yapıştır

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketlenmiş ses aralıklarını keserek panoya al

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi kes

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses aralıkları silindi

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi sil

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketlenmiş ses aralıklarını ayırıp panoya kes

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi ayırıp kes

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses aralıklarını ayırıp sil

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi ayırıp sil

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
tr: Etiketli ses aralıkları susturuldu

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
tr: Etiketli ses aralıklarını sustur

en: Copied labeled audio regions to clipboard
tr: Etiketlenmiş ses aralıkları panoya kopyalandı

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi kopyala

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
tr: Etiketlenmiş sesleri ayır (nokta ya da aralıklar)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesi ayır

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
tr: Etiketlenmiş sesler birleştirildi (nokta ya da aralıklar)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesleri birleştir

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
tr: Etiketlenmiş ses aralıkları ayrıldı

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
tr: Etiketlenmiş sesleri ayır

en: Created new label track
tr: Yeni etiket izi oluşturuldu

en: New Track
tr: Yeni iz

en: &Labels
tr: &Etiketler

en: &Edit Labels...
tr: &Etiketleri düzenle...

en: Add Label at &Selection
tr: &Seçime etiket ekle

en: Add Label at &Playback Position
tr: Oynatma konumuna &etiket ekle

en: Paste Te&xt to New Label
tr: &Metni yeni etikete yapıştır

en: &Type to Create a Label (on/off)
tr: &Yazmaya başlayınca etiket oluştur (aç/kapat)

en: La&beled Audio
tr: E&tiketlenmiş ses

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
tr: &Kes

en: Label Cut
tr: Etiketi kes

en: Label Delete
tr: Etiketi sil

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
tr: &Ayır ve kes

en: Label Split Cut
tr: Etiketi ayır ve kes

en: Sp&lit Delete
tr: &Böl ve sil

en: Label Split Delete
tr: Etiketi ayır ve sil

en: Silence &Audio
tr: S&esi sustur

en: Label Silence
tr: Etiketi sustur

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
tr: &Kopyala

en: Label Copy
tr: Etiketi kopyala

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
tr: Bö&l

en: Label Split
tr: Etiketi ayır

en: Label Join
tr: Etiketi birleştir

en: &Label Track
tr: &Etiket izi

en: Move Backward Through Active Windows
tr: Etkin pencerelerde geriye doğru git

en: Move Forward Through Active Windows
tr: Etkin pencerelerde ileriye doğru git

en: Foc&us
tr: &Odaklan

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
tr: Araç çubuklarından izlere &geri git

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
tr: Araç çubuklarından izlere i&leri git

en: Move Focus to &Previous Track
tr: Ö&nceki ize odaklan

en: Move Focus to &Next Track
tr: &Sonraki ize odaklan

en: Move Focus to &First Track
tr: İl&k ize odaklan

en: Move Focus to &Last Track
tr: Son i&ze odaklan

en: Move Focus to P&revious and Select
tr: Ön&cekine odaklan ve seç

en: Move Focus to N&ext and Select
tr: Sonrakin&e odaklan ve seç

en: &Toggle Focused Track
tr: O&daklanılan izi değiştir

en: Toggle Focuse&d Track
tr: &Odaklanılan izi değiştir

en: Uncategorized
tr: Kategorisiz

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: A journal will be recorded after Audacity restarts.
tr: Audacity yeniden başlatıldıktan sonra bir günlük kaydedilecek.

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: No journal will be recorded after Audacity restarts.
tr: Audacity yeniden başlatıldıktan sonra bir günlük kaydedilmeyecek.

en: &Repeat %s
tr: %s &yinele

en: Plugin %d to %d
tr: %d - %d arasındaki uygulama eki

en: Plugin Manager
tr: Uygulama eki yönetimi

en: Repeat Last Generator
tr: Son üreteci yinele

en: Effe&ct
tr: Et&kiler

en: Add Realtime Effects
tr: Gerçek zamanlı etkiler ekle

en: Repeat Last Effect
tr: Son etkiyi yinele

en: &Analyze
tr: Çözü&mle

en: Repeat Last Analyzer
tr: Son çözümleyiciyi yinele

en: T&ools
tr: A&raçlar

en: Repeat Last Tool
tr: Son aracı yinele

en: &Macro Manager
tr: &Makro yönetimi

en: &Apply Macro
tr: M&akroyu uygula

en: Palette...
tr: Palet...

en: Reset &Configuration
tr: &Yapılandırmayı sıfırla

en: &Screenshot...
tr: Ekran görüntü&sü...

en: &Run Benchmark...
tr: &Hız sınaması yap...

en: Simulate Recording Errors
tr: Kayıt sorunlarını taklit et

en: Detect Upstream Dropouts
tr: Yükleme kesintileri algılansın

note: i18n-hint a "journal" is a text file that records the user's interactions with the application
en: Write Journal
tr: Günlük kaydedilsin

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
tr: Be&tiklenebilirler I

en: Select Time...
tr: Zamanı seçin...

en: Select Frequencies...
tr: Frekansları seçin...

en: Select Tracks...
tr: İzleri seçin...

en: Set Track Status...
tr: İz durumunu ayarla...

en: Set Track Audio...
tr: İz sesini ayarla...

en: Set Track Visuals...
tr: İz görsellerini ayarla...

en: Get Preference...
tr: Ayarları al...

en: Set Preference...
tr: Ayarları yap...

en: Set Clip...
tr: Parçayı ayarla...

en: Set Envelope...
tr: Zarfı ayarla...

en: Set Label...
tr: Etiketi ayarla...

en: Set Project...
tr: Projeyi ayarla...

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
tr: &Betiklenebilirler II

en: Set Track...
tr: İzi ayarla...

en: Get Info...
tr: Bilgileri al...

en: Message...
tr: İleti...

en: Help...
tr: Yardım...

en: Open Project...
tr: Proje aç...

en: Save Project...
tr: Projeyi Kaydet...

en: Move Mouse...
tr: Fareyi oynat...

en: Compare Audio...
tr: Sesi karşılaştır...

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
tr: Ekran görüntüsü (kısa biçim)...

en: Set Left Selection Boundary
tr: Sol seçim sınırını ayarla

en: Set Right Selection Boundary
tr: Sağ seçim sınırını ayarla

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
tr: &Seç

en: &None
tr: &Hiç biri

en: Select None
tr: Olmayanı seç

en: &Tracks
tr: İ&zler

en: In All &Tracks
tr: &Tüm izler içinde

en: In All &Sync-Locked Tracks
tr: Tüm eş kilitlenmiş i&zlerde

en: Select Sync-Locked
tr: Eş kilitlenmiş seç

en: R&egion
tr: &Bölge

en: &Left at Playback Position
tr: Oynatma konumunda so&lda

en: Set Selection Left at Play Position
tr: Oynatma konumunun solunu seç

en: &Right at Playback Position
tr: Oynatma konumunda sağ&da

en: Set Selection Right at Play Position
tr: Oynatma konumunun sağını seç

en: Track &Start to Cursor
tr: İ&z başını imlece getir

en: Select Track Start to Cursor
tr: İz başlangıcından imlece kadar seç

en: Cursor to Track &End
tr: İmleci iz bitişine götür

en: Select Cursor to Track End
tr: İmleçten iz sonuna kadar seç

en: Track Start to En&d
tr: İz başlangıcından sonuna ka&dar

en: Select Track Start to End
tr: İz başlangıcından sonuna kadar seç

en: S&tore Selection
tr: Seçimi &kaydet

en: Retrieve Selectio&n
tr: Seçimi &geri getir

en: S&pectral
tr: &Spektral

en: To&ggle Spectral Selection
tr: Spektral seçimi &tersine çevir

en: Next &Higher Peak Frequency
tr: Sonraki en &yüksek tepe frekansı

en: Next &Lower Peak Frequency
tr: Sonraki en &düşük tepe frekansı

en: Cursor to Stored &Cursor Position
tr: İmleci kaydedilen k&onuma taşı

en: Select Cursor to Stored
tr: İmleçten kaydedilmişe kadar seç

en: Store Cursor Pos&ition
tr: İmleç konumunu kayde&t

en: At &Zero Crossings
tr: Sıfır &geçişlerinde

en: Select Zero Crossing
tr: Sıfır geçişini seç

en: &Selection
tr: &Seçim

en: Snap-To &Off
tr: Hizalama &kapalı

en: Snap-To &Nearest
tr: En &yakına hizala

en: Snap-To &Prior
tr: Ö&ncekine hizala

en: Selection to &Start
tr: &Başlangıca Kadar seç

en: Selection to En&d
tr: &Sonuna kadar seç

en: Selection Extend &Left
tr: Seçimi so&la genişlet

en: Selection Extend &Right
tr: Seçimi &sağa genişlet

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
tr: So&ldan seç (ya da genişlet)

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
tr: &Sağdan seç (ya da genişlet)

en: Selection Contract L&eft
tr: Seçimi so&la daralt

en: Selection Contract R&ight
tr: Seçimi s&ağa daralt

en: &Cursor to
tr: İmle&ci taşı

en: Selection Star&t
tr: S&eçim başına

en: Cursor to Selection Start
tr: İmleci seçim başlangıcına taşı

en: Selection En&d
tr: Seçi&m sonuna

en: Cursor to Selection End
tr: İmleci seçim sonuna taşı

en: Track &Start
tr: İz &başına

en: Cursor to Track Start
tr: İmleci iz başlangıcına taşı

en: Track &End
tr: İ&z sonuna

en: Cursor to Track End
tr: İmleci iz sonuna taşı

en: &Project Start
tr: &Proje başına

en: Cursor to Project Start
tr: İmleci proje başlangıcına taşı

en: Project E&nd
tr: Proje so&nuna

en: Cursor to Project End
tr: İmleci proje sonuna taşı

en: &Cursor
tr: İm&leç

en: Cursor &Left
tr: İmleç so&la

en: Cursor &Right
tr: İmleç &sağa

en: Cursor Sh&ort Jump Left
tr: İmleci s&ola doğru kısa atlat

en: Cursor Shor&t Jump Right
tr: İmleci sağa doğru kısa a&tlat

en: Cursor Long J&ump Left
tr: İmleci sola doğru &uzun atlat

en: Cursor Long Ju&mp Right
tr: İ&mleci sağa doğru uzun atlat

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
tr: A&ra

en: Short Seek &Left During Playback
tr: Oynatmada so&la doğru kısa tarama

en: Short Seek &Right During Playback
tr: Oynatmada &sağa doğru kısa tarama

en: Long Seek Le&ft During Playback
tr: Oynatmada s&ola doğru uzun tarama

en: Long Seek Rig&ht During Playback
tr: Oynatmada s&ağa doğru uzun tarama

en: &Toolbars
tr: &Araç çubukları

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
tr: A&raç çubuklarını sıfırla

en: Mix
tr: Karıştır

en: Rendered all audio in track '%s'
tr: '%s' izindeki tüm ses çevrildi

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
tr: Çevir

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
tr: %d iz yeni bir çift kanallı ize karıştırılıp çevrildi

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
tr: %d iz yeni bir tek kanallı ize karıştırılıp çevrildi

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
tr: Konumu değiştirilmiş ses izleri

en: Pan Track
tr: İzin konumunu değiştir

en: Start to &Zero
tr: Başlangıç sı&fıra

en: Start to &Cursor/Selection Start
tr: Başlangıç im&leç/seçim başlangıcına

en: Start to Selection &End
tr: Başlangıç seçi&m bitişine

en: End to Cu&rsor/Selection Start
tr: Bitiş s&eçim başlangıcına

en: End to Selection En&d
tr: Bitiş seçi&m bitişine

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
tr: Başlangıç sıfıra hizalandı/taşındı

en: Aligned start to zero
tr: Başlangıç sıfıra hizalandı

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
tr: Başlangıcı hizala/taşı

en: Align Start
tr: Başlangıcı hizala

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
tr: Başlangı imlece/seçim başlangıcına hizalandı/taşındı

en: Aligned start to cursor/selection start
tr: Başlangıç imlece/seçim başlangıcına hizalandı

en: Aligned/Moved start to selection end
tr: Başlangıç seçim bitişine hizalandı/taşındı

en: Aligned start to selection end
tr: Başlangıç seçim bitişine hizalandı

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
tr: Bitiş imlec/seçin başlangıcına hizalandı/taşındı

en: Aligned end to cursor/selection start
tr: Bitiş imlec/seçim başlangıcına hizalandı

en: Align/Move End
tr: Bitişi hizala/taşı

en: Align End
tr: Bitişi hizala

en: Aligned/Moved end to selection end
tr: Bitiş seçim bitişine hizalandı/taşındı

en: Aligned end to selection end
tr: Bitiş seçim bitişine hizalandı

en: Aligned/Moved end to end
tr: Bitiş bitişe hizalandı/taşındı

en: Aligned end to end
tr: Bitiş bitişe hizalandı

en: Align/Move End to End
tr: Bitişi bitişe hizala/taşı

en: Align End to End
tr: Bitişi bitişe hizala

en: Aligned/Moved together
tr: Birlikte hizalandı/taşındı

en: Aligned together
tr: Birlikte hizalandı

en: Align/Move Together
tr: Birlikte hizala/taşı

en: Align Together
tr: Birlikte hizala

en: Synchronize MIDI with Audio
tr: MIDI ile sesi eşleştir

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
tr: MIDI ve ses izleri eşleştiriliyor

en: Adjusted gain
tr: Ayarlanmış kazanç

en: Adjusted Pan
tr: Ayarlanmış kaydırma

en: New sample rate (Hz):
tr: Yeni örnekleme hızı (Hz):

en: The entered value is invalid
tr: Yazdığınız değer geçersiz

en: Resampling track %d
tr: %d izi yeniden örnekleniyor

en: Resampled audio track(s)
tr: Ses izleri yeniden örneklendi

en: Resample Track
tr: İzi yeniden örnekle

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
tr: Lütfen en az bir ses izi ve bir MIDI izi seçin.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
tr: Hizalama tamamlandı: MIDI %.2f yerine %.2f saniyeye, Ses %.2f yerine %.2f saniyeye.

en: Sync MIDI with Audio
tr: MIDI ile sesi eşleştir

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
tr: Hizalama sorunu: giriş çok kısa: MIDI %.2f yerine %.2f saniyeye, Ses %.2f yerine %.2f saniyeye.

en: Internal error reported by alignment process.
tr: Hizalama işlemi tarafından iç sorun oluştuğu bildirildi.

en: Tracks sorted by time
tr: Zamana göre sıralanmış izler

en: Sort by Time
tr: Tarihe göre sıralansın

en: Tracks sorted by name
tr: İsme göre sıralanmış izler

en: Sort by Name
tr: Ada göre sıralansın

en: Can't delete track with active audio
tr: Etkin sesin bulunduğu izi silemezsiniz

en: Add &New
tr: &Yeni iz ekle

en: Mi&x
tr: &Karıştır

en: Mix Stereo Down to &Mono
tr: Çift ka&nallıyı tek kanallıya karıştır

en: Mi&x and Render
tr: &Karıştır ve oluştur

en: Mix and Render to Ne&w Track
tr: Karıştır ve &yeni iz oluştur

en: &Resample...
tr: Yeniden ö&rnekle...

en: Remo&ve Tracks
tr: İzleri &kaldır

en: M&ute/Unmute
tr: Kı&s/aç

en: &Mute All Tracks
tr: Tü&m izlerin sesini kıs

en: &Unmute All Tracks
tr: Tüm izlerin &sesini aç

en: Mut&e Tracks
tr: İzleri &kıs

en: U&nmute Tracks
tr: İzleri &aç

en: &Pan
tr: Ka&ydır

en: &Left
tr: &Sola

en: Pan Left
tr: Sola kaydır

en: &Right
tr: S&ağa

en: Pan Right
tr: Sağa kaydır

en: &Center
tr: &Ortaya

en: Pan Center
tr: Ortaya kaydır

en: &Align Tracks
tr: İzleri hiz&ala

en: &Align End to End
tr: Sonu seçim bitişine hiza&la

en: Align &Together
tr: Birlik&te hizala

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
tr: Seçimi izlerle &taşı (aç/kapat)

en: Move Sele&ction and Tracks
tr: Seçimi ve i&zleri taşı

en: S&ort Tracks
tr: İ&zler sıralansın

en: By &Start Time
tr: Başlangıç &zamanına göre

en: By &Name
tr: &Ada göre

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
tr: Eş ki&litlenmiş izler (aç/kapat)

en: &Track
tr: İ&z

en: Change P&an on Focused Track...
tr: Od&aklanılmış izin konumunu değiştir...

en: Pan &Left on Focused Track
tr: Odaklanılmış izi so&la kaydır

en: Pan &Right on Focused Track
tr: Odaklanılmış izi sağa kaydı&r

en: Change Gai&n on Focused Track...
tr: Odaklanılmış izi&n kazancını değiştir...

en: &Increase Gain on Focused Track
tr: Odaklanılmış izi&n kazancını arttır

en: &Decrease Gain on Focused Track
tr: Odaklanılmış izin kazancını a&zalt

en: Op&en Menu on Focused Track...
tr: Odaklanılmış izin menüsünü aç...

en: M&ute/Unmute Focused Track
tr: &Odaklanılmış izi kıs/aç

en: &Solo/Unsolo Focused Track
tr: Odaklanılmış izi &solo/birlikte oynat

en: &Close Focused Track
tr: Odaklanılmış izi &kapat

en: Move Focused Track U&p
tr: Odaklanılmış izi &yukarı taşı

en: Move Focused Track Do&wn
tr: Odaklanılmış izi &aşağı taşı

en: Move Focused Track to T&op
tr: &Odaklanılmış izi en üste taşı

en: Move Focused Track to &Bottom
tr: Odaklanılmış izi en alta &taşı

en: no label track
tr: herhangi bir etiket izi yok

en: no label track at or below focused track
tr: odaklanılan izde ve altında herhangi bir etiket izi yok

note: i18n-hint: String is replaced by the name of a label, first number gives the position of that label in a sequence of labels, and the last number is the total number of labels in the sequence.
en: %s %d of %d
tr: %s %d / %d

en: no labels in label track
tr: etiket izinde herhangi bir etiket yok

note: i18n-hint Sets a starting point for looping play
en: Set Loop &In
tr: Yineleme &girişi ayarla

note: i18n-hint Sets an ending point for looping play
en: Set Loop &Out
tr: &Yineleme çıkışı ayarla

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
tr: Birden çok proje açıkken zamanlanmış kayıt kullanılamaz.
    
    Lütfen diğer projeleri kapatıp yeniden deneyin.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler varken zamanlanmış kayıt kullanılamaz.
    
    Lütfen bu projeyi kaydettikten ya da kapattıktan sonra yeniden deneyin.

en: Please select in a mono track.
tr: Lütfen tek kanallı bir iz seçin.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
tr: Lütfen bir çift kanallı iz ya da iki tek kanallı iz seçin.

en: Please select at least %d channels.
tr: Lütfen en az %d kanal seçin.

en: Please select a time within a clip.
tr: Lütfen bir parça içinden bir zaman seçin.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
tr: A&ktar

en: Pl&aying
tr: Oyn&atılıyor

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
tr: Oyn&at/durdur

en: Play/Stop and &Set Cursor
tr: Oynat/durdur ve i&mleci koy

en: Play &Once/Stop
tr: Bir kez &oynat/durdur

en: &Pause
tr: &Duraklat

en: &Recording
tr: Kaydediliyo&r

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
tr: &Kaydet

en: &Append Record
tr: &Kayıt ekle

en: Record &New Track
tr: Ye&ni iz ekle

en: &Timer Record...
tr: &Zamanlanmış kayı&t...

en: Punch and Rol&l Record
tr: İşaret&le ve kaydı sürdür

en: &Looping
tr: Yine&leniyor

en: &Clear Loop
tr: Yinelemeyi &temizle

en: &Set Loop to Selection
tr: &Seçimi yineleme olarak ayarla

en: R&escan Audio Devices
tr: S&es aygıtlarını yeniden tara

en: Transport &Options
tr: &Hareket ayarları

en: Sound Activation Le&vel...
tr: Kayıdı başlatacak s&es düzeyi...

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
tr: Sese &göre kayıt (aç/kapat)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
tr: Sabitlenmiş oynatma/kayıt &kafası (açık/kapalı)

en: &Overdub (on/off)
tr: &Bindirme (aç/kapat)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
tr: &Yazılımsal oynarken kaydet (aç/kapat)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
tr: Otomatik kayıt &düzeyi ayarlaması (aç/kapat)

en: T&ransport
tr: Ha&reketler

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay Once
tr: &Bir kez oynat

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
tr: D&urdur

en: Play &One Second
tr: &Bir saniye oynat

en: Play to &Selection
tr: &Seçime kadar oynat

en: Play &Before Selection Start
tr: Seçim &başlangıcından öncesini oynat

en: Play Af&ter Selection Start
tr: Seçim başlangıcından sonrasını oyna&t

en: Play Be&fore Selection End
tr: Seçi&m bitişinden öncesini oynat

en: Play Aft&er Selection End
tr: S&eçim bitişinden sonrasını oynat

en: Play Before a&nd After Selection Start
tr: Seçim başla&ngıcından öncesini ve sonrasını oynat

en: Play Before an&d After Selection End
tr: Seçim bitişin&den öncesini ve sonrasını oynat

en: Play C&ut Preview
tr: O&ynatma kesme ön izlemesi

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: &Play-at-Speed
tr: Seçilmiş hızda &oynat

en: Play-at-Speed &Once
tr: Seçilmiş hızda bir kez &oynat

en: Play C&ut Preview-at-Speed
tr: O&ynatma kesme ön izlemesi hızı

en: Ad&just Playback Speed...
tr: Oynatma &hızını ayarla...

en: &Increase Playback Speed
tr: Oynatma hızını &arttır

en: &Decrease Playback Speed
tr: Oynatma hızını a&zalt

en: Move to Pre&vious Label
tr: Önceki e&tikete geç

en: Move to Ne&xt Label
tr: Son&raki etikete geç

en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
tr: &Yakınlaştır

en: Zoom &In
tr: &Yakınlaştır

en: Zoom &Normal
tr: &Normal görünüm

en: Zoom &Out
tr: &Uzaklaştır

en: &Zoom to Selection
tr: &Seçimi yakınlaştır

en: Zoom &Toggle
tr: &Yakınlaştırmayı değiştir

en: Advanced &Vertical Zooming
tr: Gelişmiş &dikey yakınlaştırma

en: T&rack Size
tr: İ&z boyutu

en: &Fit to Width
tr: &Genişliğe sığdır

en: Fit to &Height
tr: &Yüksekliğe sığdır

en: &Collapse All Tracks
tr: &Tüm izleri daralt

en: E&xpand Collapsed Tracks
tr: &Daraltılmış izleri genişlet

en: Sk&ip to
tr: Ş&uraya atla

en: Selection Sta&rt
tr: Seçim &başlangıcı

en: Skip to Selection Start
tr: Seçim başlangıcına atla

en: Skip to Selection End
tr: Seçim sonuna atla

en: &Extra Menus (on/off)
tr: &Ek menüler (aç/kapat)

en: Track &Name (on/off)
tr: İz &adı (aç/kapat)

en: &Show Clipping (on/off)
tr: &Kırpılma görüntülensin (aç/kapat)

en: &Window
tr: &Pencere

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
tr: &Küçült

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
tr: Tümünü öne &getir

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
tr: Tüm projeleri küçült

en: Preferences for Application
tr: Uygulama ayarları

note: i18n-hint: Title for the update notifications panel in the preferences dialog.
en: Update notifications
tr: Güncelleme bildirimleri

[ctx: application preferences]
note: i18n-hint: Check-box title that configures periodic updates checking.
en: &Check for updates
tr: &Güncelleme denetimi

en: App update checking requires network access. In order to protect your privacy, Audacity does not store any personal information.
tr: Uygulama güncelleme denetimi özelliği için ağ erişimi gereklidir. Audacity, kişisel gizliliğinizi korumak için herhangi bir kişisel bilgiyi kaydetmez.

en: Batch
tr: Yığın

en: Preferences for Batch
tr: Toplu işlem ayarları

en: Behaviors
tr: Davranışlar

en: &Don't apply effects in batch mode
tr: &Yığın kipinde etkileri uygulama

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Preferences for Device
tr: Aygıt ayarları

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
tr: Arayüz

note: i18n-hint: (noun)
en: &Host:
tr: &Sunucu:

en: Using:
tr: Şunu kullanarak:

en: Playback
tr: Oynatma

en: &Device:
tr: Ay&gıt:

[ctx: preference]
note: i18n-hint: modifier as in "Recording preferences", not progressive verb
en: Recording
tr: Kayıt

en: De&vice:
tr: Aygı&t:

en: Cha&nnels:
tr: Ka&nallar:

en: Latency
tr: Gecikme

en: milliseconds
tr: milisaniye

en: &Buffer length:
tr: Ara &bellek boyutu:

en: &Latency compensation:
tr: &Gecikme dengelemesi:

en: No audio interfaces
tr: Herhangi bir ses arayüzü yok

en: No devices found
tr: Herhangi bir aygıt bulunamadı

en: 1 (Mono)
tr: 1 (tek kanallı)

en: 2 (Stereo)
tr: 2 (çift kanallı)

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
tr: Klasörler

en: Preferences for Directories
tr: Klasör Ayarları

en: Default directories
tr: Varsayılan klasörler

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
tr: Bu işlemin yapıldığı son klasörü kullanmak için alanı boş bırakın.
    Bu işlem için her zaman aynı klasörün kullanılmasını istiyorsanız alana yazın.

en: O&pen:
tr: &Aç:

en: &Browse...
tr: &Göz at...

en: S&ave:
tr: &Kaydet:

en: B&rowse...
tr: Gö&z at...

en: &Import:
tr: İçe akta&r:

en: Br&owse...
tr: Gö&z at...

en: &Export:
tr: &Dışa aktar:

en: Bro&wse...
tr: Göz a&t...

en: &Macro output:
tr: &Makro çıktısı:

en: Temporary files directory
tr: Geçici dosyalar klasörü

en: &Location:
tr: &Konum:

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
tr: Geçici dosyalar klasörü, FAT olarak biçimlendirilmiş bir bölüm üzerinde bulunamaz.

en: Brow&se...
tr: &Göz at...

en: &Free Space:
tr: &Boş alan:

en: Choose a location to place the temporary directory
tr: Geçici klasörün bulunacağı konumu seçin

en: Cannot set the preference.
tr: Hazır ayar yapılamadı.

en: unavailable - above location doesn't exist
tr: geçersiz - yukarıdaki konum bulunamadı

en: Choose a location
tr: Bir konum seçin

en: 
    Directory %s does not exist. Create it?
tr: 
    %s klasörü bulunamadı. Oluşturulsun mu?

en: Directory creation failed.
tr: Klasör oluşturulamadı

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
tr: %s klasörü uygun değil (temizlenme riski var)

en: 'Temporary Directory' cannot be set.
tr: 'Geçici klasör' ayarlanamadı.

en: 'Temporary files' directory cannot be set.
tr: 'Geçici dosyalar' klasörü ayarlanamadı.

en: Directory %s is not writable
tr: %s klasörü yazılabilir değil

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
tr: Geçici klasör değişikliğinin geçerli olması için Audacity programını yeniden başlatmalısınız

en: Temp Directory Update
tr: Geçici Klasör güncelleme

en: 'Open' directory cannot be set.
tr: 'Açma' klasörü ayarlanamadı.

en: 'Save' directory cannot be set.
tr: 'Kaydetme' klasörü açıklanamadı.

en: 'Import' directory cannot be set.
tr: 'İçe aktarma' klasörü ayarlanamadı.

en: 'Export' directory cannot be set.
tr: 'Dışa aktarma' klasörü ayarlanamadı.

en: 'Macro Output' directory cannot be set.
tr: 'Makro çıktısı' klasörü ayarlanamadı.

en: Preferences for Effects
tr: Etki ayarları

en: Sorted by Effect Name
tr: Etki adına göre sıralı

en: Sorted by Publisher and Effect Name
tr: Yayıncı ve etki adına göre sıralı

en: Sorted by Type and Effect Name
tr: Tür ve etki adına göre sıralı

en: Grouped by Publisher
tr: Yayıncıya göre gruplanmış

en: Grouped by Type
tr: Türe göre gruplanmış

en: Default
tr: Varsayılan

en: Enable Effects
tr: Etkileri etkinleştir

en: Effect Options
tr: Etki ayarları

en: S&ort or Group:
tr: Sı&rala ya da grupla:

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
tr: &Bir gruptaki en fazla etki sayısı (0 devre dışı):

en: Instruction Set
tr: Komut kümesi

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
tr: SSE/SSE2/.../AVX k&ullan

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
tr: Genişletilmiş içe aktarma

en: Preferences for ExtImport
tr: Genişletilmiş içe aktarma ayarları

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
tr: &Süzgeç önce dosya aç penceresinde denensin

en: Rules to choose import filters
tr: İçe aktarma süzgeçlerini seçecek kurallar

en: File extensions
tr: Dosya uzantıları

en: Mime-types
tr: MIME türleri

en: Importer order
tr: İçe aktarıcı sıralaması

en: Move rule &up
tr: Kuralı y&ukarı taşı

en: Move rule &down
tr: Kuralı &aşağı taşı

en: Move f&ilter up
tr: Süzgec&i yukarı taşı

en: Move &filter down
tr: Süzgeci &aşağı taşı

en: &Add new rule
tr: Yeni kur&al ekle

en: De&lete selected rule
tr: Seçilmiş kuralı si&l

en: Unused filters:
tr: Kullanılmayan süzgeçler:

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
tr: Ögelerden birinde boşluk karakterleri (boşluk, yeni satır, sekme ya da satır sonu) var. Bunlar düzen uydurmayı engelleyecek gibi. Ne yaptığınızdan emin değilseniz boşlukları budamanız önerilir. Audacity boşlukları budasın mı?

en: Spaces detected
tr: Algılanan boşluklar

en: Do you really want to delete selected rule?
tr: Seçilmiş kuralı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Rule deletion confirmation
tr: Kural silme onayı

en: Ext Import
tr: Genişletilmiş İçe aktarma

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
tr: Arayüz

en: Preferences for GUI
tr: Görsel arayüz ayarları

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
tr: -36 dB (yüksek genlik düzenlemesi için sığlık aralığı)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
tr: -48 dB (8 bit örneklerin PCM aralığı)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
tr: -60 dB (10 bit örneklerin PCM aralığı)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
tr: -72 dB (12 bit örneklerin PCM aralığı)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
tr: -84 dB (14 bit örneklerin PCM aralığı)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
tr: -96 dB (16 bit örneklerin PCM aralığı)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
tr: -120 dB (insan duymasının yaklaşık sınırı)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
tr: -145 dB (24 bit örneklerin PCM aralığı)

en: Local
tr: Yerel

en: From Internet
tr: İnternet üzerinden

en: Display
tr: Görünüm

en: &Language:
tr: Di&l:

en: Th&eme:
tr: T&ema:

en: Meter dB &range:
tr: Ölçer dB a&ralığı:

en: Show 'How to Get &Help' at launch
tr: Başlangıçta '&Yardım almak için' görüntülensin

en: Show e&xtra menus
tr: Ek &menüler görüntülensin

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
tr: Alternatif biçem &görüntülensin (Mac x PC)

en: &Beep on completion of longer activities
tr: &Uzun işlemler sonunda uyarı sesi çıkarılsın

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
tr: Seçim e&tikete denk gelirse etiketler korunsun

en: B&lend system and Audacity theme
tr: Sistem ve Audacity teması karıştırı&lsın

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
tr: Sağdan sola yazılan dillerde genellikle soldan sağa görünümler kullanılsın

en: Never use comma as decimal point
tr: Asla ondalık ayracı olarak virgül kullanmayın

en: Show Timeline Tooltips
tr: Zaman akışı ipuçlarını görüntüle

en: Show Scrub Ruler
tr: Sarma cetvelini görüntüle

en: GUI
tr: Görsel arayüz

en: Language "%s" is unknown
tr: "%s" dili bilinmiyor

en: Import / Export
tr: İçe/dışa aktarma

en: Preferences for ImportExport
tr: İçe/dışa aktarma ayarları

en: &Mix down to Stereo or Mono
tr: Çift ka&nallı ya da tek kanallıya karıştırılsın

en: &Use Advanced Mixing Options
tr: &Gelişmiş karıştırıcı ayarları kullanılsın

en: S&tandard
tr: S&tandart

en: E&xtended (with frequency ranges)
tr: &Genişletilmiş (frekans aralıkları ile)

en: &Seconds
tr: &Saniye

en: &Beats
tr: &Vuruş

en: When exporting tracks to an audio file
tr: İzler bir ses dosyasına dışa aktarılırken

en: S&how Metadata Tags editor before export
tr: &Dışa aktarma işleminden önce üst veri etiketleri görüntülensin

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
tr: &Başlangıçtaki boşluk yok sayılsın

en: Exported Label Style:
tr: Dışa aktarılan etiket biçemi:

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
tr: Dışa aktarılan Allegro (.gro) dosyalarının zamanı şu şekilde:

en: IMPORT EXPORT
tr: İçe/dışa aktarma

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
tr: Tuş takımı

en: Preferences for KeyConfig
tr: Tuş yapılandırma ayarları

en: Keyboard preferences currently unavailable.
tr: Tuş takımı ayarları şu anda geçersiz.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
tr: Tuş takımı kısayollarını düzenlemek için yeni bir proje açın.

en: &Hotkey:
tr: &Kısayol:

en: &Tree
tr: &Ağaç

en: &Name
tr: &Ad

en: &Key
tr: A&nahtar

en: Key Bindings
tr: Tuş bağlantıları

en: View by:
tr: &Görünüm:

en: View by tree
tr: Ağaç görünümü

en: View by name
tr: Ada göre görünüm

en: View by key
tr: Anahtara göre görünüm

en: Searc&h:
tr: Ara&ma:

en: Bindings
tr: Tuş bağlantıları

en: Short cut
tr: Kısayol

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
tr: A&yarla

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
tr: Not: Cmd+Q basarsanız uygulamadan çıkılır. Tüm diğer tuşlar geçerlidir.

en: &Import...
tr: İçe akta&r...

en: &Defaults
tr: &Varsayılanlar

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
tr: 
       *   "%s"  ('%s' kısayolu "%s" tarafından kullanıldığından)

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
tr: Audacity tuş takımı kısayollarını içeren bir XML dosyası seçin...

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
tr: Tuş takımı kısayolları içe aktarılırken sorun çıktı

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
tr: Kısayollar dosyasında "%s" ve "%s" için çakışan kayıtlar var.
    İçe bir şey aktarılmadı.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
tr: %d tuş takımı kısayolları yüklendi

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
tr: 
    İçe aktarılan dosyada şu komutlar anılmamış. Ancak bazı yeni kısayollar ile çakıştığından bu komutların kısayolları kaldırıldı:

en: Loading Keyboard Shortcuts
tr: Tuş takımı kısayolları yükleniyor

en: Export Keyboard Shortcuts As:
tr: Tuş takımı kısayollarını farklı dışa aktar:

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
tr: Tuş takımı kısayolları dışa aktarılırken sorun çıktı

en: You may not assign a key to this entry
tr: Bu kayıda bir kısayol atamamalısınız

en: You must select a binding before assigning a shortcut
tr: Kısayol atamadan önce bir bağlantı seçmelisiniz

en: 
    
    	 and
tr: 
    
    	 ve

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
tr: '%s' tuş takımı kısayolu zaten şuna atanmış:
    
    	%s
    
    
    Onun yerine kısayolu şuna atamak için Tamam üzerine tıklayın
    
    	%s
    
    Atamak istemiyorsanız İptal üzerine tıklayın.

en: Key Config
tr: Tuş yapılandırması

en: Preferences for Library
tr: Kitaplık ayarları

en: LAME MP3 Export Library
tr: LAME MP3 dışa aktarma kitaplığı

en: MP3 Library Version:
tr: MP3 kitaplığının sürümü:

en: FFmpeg Import/Export Library
tr: FFmpeg içe/dışa aktarma kitaplığı

en: No compatible FFmpeg library was found
tr: Uyumlu FFmpeg kitaplığı bulunamadı

en: FFmpeg support is not compiled in
tr: FFmpeg desteği şununla derlenmemiş

en: FFmpeg Library Version:
tr: FFmpeg kitaplığının sürümü:

en: FFmpeg Library:
tr: FFmpeg kitaplığı:

en: Loca&te...
tr: Konumunu &seç...

en: Dow&nload
tr: İ&ndir

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
tr: Audacity uygun FFmpeg kitaplıkları buldu.
    Hala konumu el ile seçmek istiyor musunuz?

en: Success
tr: Başarılı

en: Library
tr: Kitaplık

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
tr: MIDI aygıtları

en: Preferences for MidiIO
tr: Midi giriş çıkış ayarları

en: No MIDI interfaces
tr: MIDI arayüzü yok

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
tr: Arayüz

en: Using: PortMidi
tr: Kullanılan: PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
tr: MIDI sentezleyici &gecikmesi (ms):

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
tr: MIDI sentezleyici gecikmesi bir tamsayı olmalıdır

en: Midi IO
tr: Midi giriş çıkış

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
tr: Modüller

en: Preferences for Module
tr: Modül ayarları

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
tr: Bu modüller deneysel olduğundan, yalnızca Audacity kullanım kitabını okuduysanız ve
    ne yaptığınızı biliyorsanız etkinleştirin.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
tr:  'Sor': Audacity her başlatıldığında modülün yüklenip yüklenmeyeceğinin sorulacağı anlamına gelir.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
tr:  'Başarısız': Audacity modülün bozuk olduğunu düşündüğünden çalıştırmayacağı anlamına gelir.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'New' means no choice has been made yet.
tr:  'Yeni': Henüz bir seçim yapılmamış olduğu anlamına gelir.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
tr: Bu ayarlarda yapılan değişiklikler yalnızca Audacity başlatılırken geçerli olur.

en: Ask
tr: Sor

en: Failed
tr: Başarısız

en: No modules were found
tr: Herhangi bir modül bulunamadı

en: Module
tr: Modül

en: Mouse
tr: Fare

en: Preferences for Mouse
tr: Fare ayarları

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
tr: Fare bağlantıları (varsayılan değerler, yapılandırılamaz)

en: Tool
tr: Araç

en: Command Action
tr: Komut işlemi

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Left-Click
tr: Sol tıklama

en: Set Selection Point
tr: Seçim noktasını ayarla

en: Left-Drag
tr: Sol tuş ile sürükleme

en: Set Selection Range
tr: Seçim aralığını ayarla

en: Shift-Left-Click
tr: Shift ile sol tıklama

en: Extend Selection Range
tr: Seçim aralığını genişlet

en: Left-Double-Click
tr: Sol çift tıklama

en: Select Clip or Entire Track
tr: Parçayı ya da tüm izi seç

en: Wheel-Rotate
tr: Teker döndürme

en: Change scrub speed
tr: Sarma hızını değiştir

en: Zoom in on Point
tr: Noktayı yakınlaştır

en: Zoom in on a Range
tr: Aralığı yakınlaştır

en: same as right-drag
tr: sağ sürükleme ile aynı

en: Right-Click
tr: Sağ tıklama

en: Zoom out one step
tr: Bir adım uzaklaştır

en: Right-Drag
tr: Sağ tuş ile sürükleme

en: same as left-drag
tr: sol sürükleme ile aynı

en: Shift-Drag
tr: Shift ile sürükleme

en: Zoom out on a Range
tr: Bir aralığı uzaklaştır

en: Middle-Click
tr: Orta tıklama

en: Zoom default
tr: Yakınlaştırma varsayılanı

en: Move clip left/right or between tracks
tr: Parçayı izler arasında sola/sağa taşı

en: Shift-Left-Drag
tr: Shift ile sol tıklama

en: Move all clips in track left/right
tr: İzdeki tüm parçaları sola/sağa taşı

en: -Left-Drag
tr: -Sol-sürükleme

en: Move clip up/down between tracks
tr: Parçaları izler arasında yukarı/aşağı taşı

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
tr: Ses yükseltme kılıfını değiştir

en: Pencil
tr: Kurşun kalem

en: Change Sample
tr: Örneği değiştir

en: Alt-Left-Click
tr: Alt ile sol tıklama

en: Smooth at Sample
tr: Örnekte düzelt

en: Change Several Samples
tr: Birkaç örneği değiştir

en: Change ONE Sample only
tr: Yalnızca BİR örneği değiştir

en: Multi
tr: Çoklu

en: same as select tool
tr: seçim aracı ile aynı

en: same as zoom tool
tr: yakınlaştırma aracı ile aynı

en: Any
tr: Herhangi

en: Scroll tracks up or down
tr: İzleri aşağı ya da yukarı kaydır

en: Shift-Wheel-Rotate
tr: Shift-teker-döndürme

en: Scroll waveform
tr: Dalga şeklini kaydır

en: -Wheel-Rotate
tr: -Teker-döndürme

en: Zoom waveform in or out
tr: Dalga şeklini yakınlaştır ya da uzaklaştır

en: -Shift-Wheel-Rotate
tr: -Shift-teker-döndürme

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
tr: Dikey ölçek dalga şekli (dB) aralığı

en: Preferences for Playback
tr: Oynatma ayarları

en: Effects Preview
tr: Etki ön izleme

en: &Length:
tr: &Uzunluk:

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
tr: Kesme ön izleme

en: &Before cut region:
tr: Kesme &bölgesinden önce:

en: &After cut region:
tr: Kesme bölgesinden sonr&a:

en: Seek Time when playing
tr: Oynatmada zaman atlaması

en: &Short period:
tr: Kı&sa aralık:

en: Lo&ng period:
tr: Uzu&n aralık:

en: &Vari-Speed Play
tr: &Değişken hızda oynatma

en: &Micro-fades
tr: &Mikro kısmalar

en: Always scrub un&pinned
tr: Her &zaman sabitlenmemiş olarak sar

en: Audacity Preferences
tr: Audacity ayarları

en: Category
tr: Kategori

en: Preferences:
tr: Ayarlar:

en: Preferences for Quality
tr: Kalite ayarları

en: Other...
tr: Diğer...

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Default Sample &Rate:
tr: Varsayılan örnekleme &hızı:

en: Default Sample &Format:
tr: Varsayılan örnekleme &biçimi:

en: Real-time Conversion
tr: Gerçek zamanlı dönüştürme

en: Sample Rate Con&verter:
tr: Örnekleme &hızı dönüştürücü:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
tr: &Titreme:

en: High-quality Conversion
tr: Yüksek kaliteli dönüştürme

en: Sample Rate Conver&ter:
tr: Örnek hızı dönüş&türücü:

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
tr: Titr&eme:

en: Preferences for Recording
tr: Kayıt ayarları

en: Play &other tracks while recording (overdub)
tr: Kayıt sırasında &diğer izler oynatılsın (overdub)

en: Use &hardware to play other tracks
tr: Diğer izleri oynatmak için d&onanım kullanılsın

en: &Software playthrough of input
tr: &Yazılımsal giriş oynatma

en: Record on a new track
tr: Yeni bir ize kaydedilsin

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
tr: Kesintiler algılansın

en: Sound Activated Recording
tr: Ses etkinleştirmeli kayıt

en: Le&vel (dB):
tr: Dü&zey (dB):

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
tr: Yeni kaydedilen izlerin adlandırılması

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
tr: Şununla:

en: Custom Track &Name
tr: Ö&zel iz adı

en: Custom name text
tr: Özel ad metni

en: Recorded_Audio
tr: Kaydedilmis_ses

en: &Track Number
tr: İz &numarası

en: System &Date
tr: Sistem &tarihi

en: System T&ime
tr: Sistem &saati

en: Automated Recording Level Adjustment
tr: Kayıt düzeyinin otomatik olarak ayarlanması

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
tr: Kayıt düzeyi otomatik olarak ayarlansın.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
tr: Hedef tepe:

en: Within:
tr: İçinde:

en: Analysis Time:
tr: Çözümleme süresi:

en: milliseconds (time of one analysis)
tr: milisaniye (bir çözümleme süresi)

en: Number of consecutive analysis:
tr: Birbirini izleyen çözümleme sayısı:

en: 0 means endless
tr: 0 sonsuz anlamına gelir

en: Punch and Roll Recording
tr: İşaretle ve kaydı sürdür

en: Pre-ro&ll:
tr: Ön &sarma:

en: Cross&fade:
tr: Çapraz &geçiş:

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, abbreviates Equivalent Rectangular Bandwidth
en: ERB
tr: ERB (eşdeğer dikdörtgen bant genişliği)

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
tr: Aralık

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: New color scheme for spectrograms
en: Color (default)
tr: Renk (varsayılan)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Classic color scheme(from theme) for spectrograms
en: Color (classic)
tr: Renk (klasik)

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Grayscale color scheme for spectrograms
en: Grayscale
tr: Gri tonlamalı

[ctx: spectrum prefs]
note: i18n-hint: Inverse grayscale color scheme for spectrograms
en: Inverse grayscale
tr: Ters gri tonlamalı

en: Frequencies
tr: Frekanslar

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
tr: Yeniden atama

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
tr: Perde (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
tr: En yüksek frekans 100 Hz ya da üstü olmalı

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
tr: En düşük frekans en az 0 Hz olmalı

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
tr: En düşük frekans, en yüksek frekansın altında olmalı

en: The range must be at least 1 dB
tr: Aralık en az 1 dB olmalı

en: The frequency gain cannot be negative
tr: Frekans kazancı negatif olamaz

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
tr: Frekans kazancı 60 dB/dec değerinden yüksek olamaz

en: Spectrogram Settings
tr: Spektrogram ayarları

en: Spectrograms
tr: Spektrogramlar

en: Preferences for Spectrum
tr: Spektrum ayarları

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
tr: Ayarlar k&ullanılsın

en: S&cale:
tr: Ö&lçek:

en: Mi&n Frequency (Hz):
tr: E&n alçak frekans (Hz):

en: Ma&x Frequency (Hz):
tr: En &yüksek frekans (Hz):

en: Colors
tr: Renkler

en: &Gain (dB):
tr: &Kazanç (dB):

en: &Range (dB):
tr: &Aralık (dB):

en: High &boost (dB/dec):
tr: &Yüksek güçlendirme (dB/dec):

en: Algorithm
tr: Algoritma

en: A&lgorithm:
tr: A&lgoritma:

en: Window &size:
tr: Pencere &boyutu:

en: 8 - most wideband
tr: 8 - en genişbant

en: 1024 - default
tr: 1024 - varsayılan

en: 32768 - most narrowband
tr: 32768 - en darbant

en: Window &type:
tr: Pencere &türü:

en: &Zero padding factor:
tr: &Sıfır aralık çarpanı:

en: Ena&ble Spectral Selection
tr: S&pektral seçim kullanılsın

en: Show a grid along the &Y-axis
tr: &Y ekseni boyunca ızgara görüntülensin

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
tr: FFT nota bulma

en: Minimum Amplitude (dB):
tr: En küçük genlik (dB):

en: Max. Number of Notes (1..128):
tr: En fazla nota sayısı (1..128):

en: &Find Notes
tr: &Notaları bul

en: &Quantize Notes
tr: Notaları &kuantala

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Ena&ble spectral selection
tr: S&pektral seçim kullanılsın

en: The maximum frequency must be an integer
tr: En yüksek frekans bir tamsayı olmalı

en: The minimum frequency must be an integer
tr: En düşük frekans bir tam sayı olmalı

en: The gain must be an integer
tr: Kazanç, bir tamsayı olmalı

en: The range must be a positive integer
tr: Aralık, pozitif bir tamsayı olmalı

en: The frequency gain must be an integer
tr: Frekans kazancı bir tamsayı olmalı

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
tr: En küçük genlik (dB) bir tamsayı olmalı

en: The maximum number of notes must be an integer
tr: En fazla nota sayısı bir tamsayı olmalı

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
tr: En fazla nota sayısı 1 ile 128 aralığında olmalı

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
tr: Tema

en: Preferences for Theme
tr: Tema ayarları

en: Info
tr: Bilgi

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
tr: Temalaştırma deneysel bir özelliktir.
    
    Denemek için, "Tema ön belleğini kaydet" üzerine tıklayın. Ardından Gimp gibi bir 
    görsel düzenleyici kullanarak ImageCacheVxx.png üzerindeki görsel ve renkleri 
    bulup değiştirin.
    
    Değiştirilmiş gorse ve renkleri yeniden Audacity üzerine yüklemek için 
    "Tema ön belleğini yükle" üzerine tıklayın.

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
tr: Tema dosyalarını ayrı ayrı kaydetmek ve yüklemek her bir görsel için ayrı bir dosya kullanır
    ancak düşünce aynıdır.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
tr: Tema ön belleği - Görseller &ve renk

en: Save Theme Cache
tr: Tema ön belleğini kaydet

en: Load Theme Cache
tr: Tema ön belleğini yükle

en: Individual Theme Files
tr: Kişisel tema dosyaları

en: Save Files
tr: Dosyaları kaydet

en: Load Files
tr: Dosyaları yükle

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
tr: İz davranışları

en: Preferences for TracksBehaviors
tr: İz davranışı ayarları

en: Simple
tr: Basit

en: Multi-track
tr: Çoklu iz

en: &Select all audio, if selection required
tr: &Seçim zorunlu ise tüm ses seçilsin

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
tr: Kesme çizgi&leri kullanılsın

en: Enable &dragging selection edges
tr: Sürükleme seçimi &kenarları kullanılsın

en: Editing a clip can &move other clips
tr: Bir parçayı düzenle&mek diğerlerini taşıyabilir

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
tr: "İz odağını değiştir" i&zler arasında sürekli dolaşır

en: &Type to create a label
tr: Yazarak e&tiket oluşturulabilsin

en: Use dialog for the &name of a new label
tr: Ye&ni bir etiketin adı için pencere kullanılsın

en: Enable scrolling left of &zero
tr: Sıfırın soluna &kaydırılabilsin

en: Advanced &vertical zooming
tr: Gelişmiş &dikey yakınlaştırma

en: Solo &Button:
tr: Solo &düğmesi:

en: Logarithmic (dB)
tr: Logaritmik (dB)

en: Waveform
tr: Dalga şekli

en: Spectrogram
tr: Spektrogram

en: Connect dots
tr: Noktaları birleştir

en: Stem plot
tr: Stem çizelgesi

en: Fit to Width
tr: Genişliğe sığdır

en: Zoom to Selection
tr: Seçimi yakınlaştır

en: Zoom Default
tr: Yakınlaştırma varsayılanı

en: Minutes
tr: Dakika

en: Seconds
tr: Saniye

en: 5ths of Seconds
tr: 5. saniyede

en: 10ths of Seconds
tr: 10. saniyede

en: 20ths of Seconds
tr: 20. saniyede

en: 50ths of Seconds
tr: 50. saniyede

en: 100ths of Seconds
tr: 100. saniyede

en: 500ths of Seconds
tr: 500. saniyede

en: MilliSeconds
tr: Milisaniye

en: Samples
tr: Örnekler

en: 4 Pixels per Sample
tr: Örnek başına 4 piksel

en: Max Zoom
tr: En büyük yakınlaştırma

en: Preferences for Tracks
tr: İz ayarları

en: Auto-&fit track height
tr: İz &yüksekliği otomatik ayarlansın

en: Sho&w track name as overlay
tr: İz adı kaplama olarak &görüntülensin

en: Use &half-wave display when collapsed
tr: &Daraltıldığında yarım dalga görünümü kullanılsın

en: &Pinned Recording/Playback head
tr: &Sabitlenmiş kayıt/oynatma kafası

en: A&uto-scroll if head unpinned
tr: &Kafa sabitlenmemiş ise otomatik kaydırılsın

en: Pinned &head position
tr: &Sabitlenmiş kafa konumu

en: Default &view mode:
tr: &Varsayılan görünüm kipi:

en: Default Waveform scale:
tr: Varsayılan dalga şekli ölçeği:

en: Display &samples:
tr: Ö&rnekleri görüntüle:

en: Default audio track &name:
tr: Varsayıla&n ses izi adı:

en: Zoom Toggle
tr: Yakınlaştırmayı değiştir

en: Preset 1:
tr: 1. hazır ayar:

en: Preset 2:
tr: 2. hazır ayar:

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Preferences for Warnings
tr: Uyarı ayarları

en: Show Warnings/Prompts for
tr: Aşağıdakiler için uyarı ve iletiler görüntülensin

en: Saving &projects
tr: Projeler &kaydedilirken

en: Saving &empty project
tr: Boş projeler kayd&edilirken

en: Mixing down to &mono during export
tr: Dışa aktarılırken &tek kanallıya indirgeniyorsa

en: Mixing down to &stereo during export
tr: Dışa aktarılırken çift kanallıya indirgeniyor&sa

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
tr: Dışa aktarılırken indirgeniyorsa (ö&zel FFmpeg ya da dış uygulama)

en: Missing file &name extension during export
tr: Dışa aktarılırken dosya adı &uzantısı eksikse

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
tr: Dalga Şekilleri

en: Preferences for Waveforms
tr: Dalga şekli ayarları

en: Waveform dB &range:
tr: Dalga şekli dB a&ralığı:

note: i18n-hint: Audio setup button text, keep as short as possible
en: Audio Setup
tr: Ses kurulumu

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Host
tr: &Sunucu

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Playback Device
tr: &Oynatma aygıtı

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: &Recording Device
tr: &Kayıt aygıtı

note: i18n-hint: Audio setup menu
en: Recording &Channels
tr: K&ayıt kanalları

en: &Audio Settings...
tr: &Ses ayarları...

en: 1 (Mono) Recording Channel
tr: 1 (mono) kayıt kanalı

en: 2 (Stereo) Recording Channels
tr: 2 (stereo) kayıt kanalı

en: Audio Settings:
tr: Ses ayarları:

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages the audio devices
en: &Audio Setup Toolbar
tr: &Ses kurulumu araç çubuğu

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused; progressive verb form
en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Pause
tr: Duraklat

en: Play
tr: &Oynat

en: Skip to Start
tr: Başlangıca git

en: Skip to End
tr: Bitişe git

en: Play Once
tr: Bir kez oynat

en: Record New Track
tr: Yeni iz kaydet

en: Append Record
tr: Kayıt ekle

en: Select to End
tr: Bitişe kadar seç

en: Select to Start
tr: Başlangıca Kadar seç

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
tr: %s duraklatıldı.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
tr: &Hareketler çubuğu

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
tr: Oynatma aygıtı

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
tr: Kayıt aygıtı

en: Audio Host
tr: Ses sunucusu

en: Recording Channels
tr: Kayıt kanalları

en: Select Recording Device
tr: Kayıt aygıtını seçin

en: Select Playback Device
tr: Oynatma aygıtını seçin

en: Select Audio Host
tr: Ses sunucusunu seçin

en: Select Recording Channels
tr: Kayıt kanallarını seçin

en: Device information is not available.
tr: Aygıt bilgileri bulunamadı.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
tr: Ay&gıt çubuğu

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Trim audio outside selection
tr: Seçim dışındaki sesi buda

en: Silence audio selection
tr: Seçilmiş sesi sustur

en: Sync-Lock Tracks
tr: Eş kilitlenmiş izler

en: Fit selection to width
tr: Seçimi genişliğe sığdır

en: Fit project to width
tr: Projeyi genişliğe sığdır

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
tr: &Düzenleme çubuğu

en:  Monitoring
tr:  İzleme

en:  Active
tr:  Etkin

en:  Peak %2.f dB
tr:  Tepe %2.f dB

en:  Peak %.2f
tr:  Tepe %.2f

en:  Clipped
tr:  Kırpıldı

en: Combined Meter
tr: Birleştirilmiş ölçer

en: Recording Meter
tr: Kayıt ölçeri

en: Playback Meter
tr: Oynatma ölçeri

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Recording Level
tr: Kayıt düzeyi

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
tr: Kayıt ölçeri

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Playback Level
tr: Oynatma düzeyi

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
tr: Oynatma ölçeri

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
tr: &Kayıt ölçüm çubuğu

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
tr: &Oynatma ölçüm çubuğu

en: Seek
tr: Tarama

en: Scrub Ruler
tr: Sarma cetveli

en: Scrubbing
tr: Sarma

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
tr: Sarmayı durdur

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
tr: Sarmayı başlat

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
tr: Taramayı durdur

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
tr: Taramayı başlat

en: Hide Scrub Ruler
tr: Sarma cetvelini gizle

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
tr: Sar&ma çubuğu

en: Project Rate (Hz)
tr: Proje hızı (Hz)

en: Snap-To
tr: Şuna hizala

en: Audio Position
tr: Ses konumu

en: Start and End of Selection
tr: Seçimin başlangıç ve bitişi

en: Start and Length of Selection
tr: Seçimin başlangıç ve uzunluğu

en: Length and End of Selection
tr: Seçimin uzunluk ve bitişi

en: Length and Center of Selection
tr: Seçimin uzunluk ve ortası

en: Show
tr: Görüntüle

en: Snap To
tr: Şuna uy

en: Length
tr: Uzunluk

en: Center
tr: Orta

en: Snap Clicks/Selections to %s
tr: Tıklamalar/seçimler %s ile hizalansın

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
tr: %s - sürülen

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
tr: Seçim %s.  %s değişmeyecek.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
tr: &Seçim çubuğu

en: Center frequency and Width
tr: Merkez frekansı ve genişliği

en: Low and High Frequencies
tr: Alçak ve yüksek frekanslar

en: Center Frequency
tr: Merkez frekansı

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
tr: S&pektral seçim çubuğu

en: Time
tr: Zaman

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
tr: &Zaman araç çubuğu

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
tr: Audacity %s araç çubuğu

en: Click and drag to resize toolbar
tr: Araç çubuğunu yeniden boyutlandırmak için tıklayıp sürükleyin

en: ToolDock
tr: Araç alanı

en: Selection Tool
tr: Seçim aracı

en: Envelope Tool
tr: Kılıf aracı

en: Draw Tool
tr: Çizim aracı

en: Multi-Tool
tr: Çoklu araç

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
tr: &Araçlar çubuğu

en: &Selection Tool
tr: &Seçim aracı

en: &Envelope Tool
tr: &Kılıf aracı

en: &Draw Tool
tr: Çi&zim aracı

en: &Multi Tool
tr: Ç&oklu araç

en: &Previous Tool
tr: Ö&nceki araç

en: &Next Tool
tr: &Sonraki araç

en: Play at selected speed
tr: Seçilmiş hızda oynat

en: Playback Speed
tr: Oynatma hızı

en: Play-at-Speed Once
tr: Seçilmiş hızda bir kez oynat

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
tr: Seçilmiş hızda &oynatma çubuğu

en: Drag label. Hold shift and drag to move all labels on the same track.
tr: Etiketlerin konumunu değiştirmek için sürükleyin. Aynı iz üzerindeki tüm etiketleri taşımak için Shift tuşuna basılı tutarak sürükleyin.

en: Drag one or more label boundaries.
tr: Bir ya da daha fazla etiket sınırını sürükleyin.

en: Drag label boundary.
tr: Etiket sınırını sürükleyin.

en: Modified Label
tr: Düzenlenmiş etiket

en: Label Edit
tr: Etiket düzenle

en: Click to edit label text
tr: Etiket metnini düzenlemek için tıklayın

en: &Font...
tr: &Yazı türü...

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
tr: Etiket izi yazı türü

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
tr: Yazı türü

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
tr: Yazı türü boyutu

en: Cu&t Label text
tr: E&tiket metnini kes

en: &Copy Label text
tr: Etiket &metnini kopyala

en: &Delete Label
tr: E&tiketi sil

en: &Edit Label...
tr: &Etiketi düzenle...

en: Deleted Label
tr: Silinen etiket

en: Edited labels
tr: Etiketler düzenlendi

en: New label
tr: Etiket ekle

en: Up &Octave
tr: Ü&st oktav

en: Down Octa&ve
tr: Alt okta&v

en: MIDI Device Info
tr: MIDI aygıtı bilgileri

en: &MIDI Device Info...
tr: &MIDI aygıtı bilgileri...

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
tr: Dikey olarak yakınlaştırmak için tıklayın, uzaklaştırmak için Shift ile Tıklayın, Yakınlaştırma aralığını seçmek için sürükleyin.

en: Right-click for menu.
tr: Menüyü açmak için sağ tıklayın.

en: Zoom Reset
tr: Yakınlaştırmayı sıfırla

en: Shift-Right-Click
tr: Shift ile sağ tıklama

en: Left-Click/Left-Drag
tr: Sol tıklama/sol sürükleme

en: Click and drag to stretch selected region.
tr: Seçilmiş aralığı esnetmek için tıklayıp sürükleyin.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
tr: Not izini esnet

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
tr: Esnetme

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
tr: Genişletmek için sol, kaldırmak için sağ tıklayın

en: Left-Click to merge clips
tr: Parçaları birleştirmek için sol tıklayın

en: Merged Clips
tr: Parçalar birleştirildi

en: Merge
tr: Birleştir

en: Expanded Cut Line
tr: Kesme çizgisini genişlet

en: Expand
tr: Genişlet

en: Removed Cut Line
tr: Kesme çizgisi kaldırıldı

en: Click and drag to edit the samples
tr: Örnekleri düzenlemek için tıklayıp sürükleyin

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
tr: Çizimi kullanmak için, tek tek örnekleri görene kadar yakınlaştırın.

en: Moved Samples
tr: Taşınan Örnekler

en: Sample Edit
tr: Örnek düzenleme

en: Zoom to Fit
tr: Sığdır

en: &Spectrogram
tr: &Spektrogram

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
tr: Spektrogram ayarlarını değiştirmek için önce
     tüm oynatma ya da kaydetme işlemlerini durdurun.

en: Stop the Audio First
tr: Önce sesi durdurun

en: S&pectrogram Settings...
tr: S&pektrogam ayarları...

en: Clip-Trim-Left
tr: Parça-Budama-Sol

en: Moved by %.02f
tr: %.02f ile taşındı

en: Clip-Trim-Right
tr: Parça-Budama-Sağ

en: Clip-Trim-Between
tr: Parça-Budama-Aralık

en: Click and drag to move clip boundary in time
tr: Parça sınırlarını zamanda taşımak için tıklayıp sürükleyin

en: Set Wave Clip Name
tr: Dalga parçası adını ayarla

en: Click and drag to select text
tr: Metni seçmek için tıklayıp sürükleyin

en: Modified Clip Name
tr: Değiştirilmiş parça adı

en: Clip Name Edit
tr: Parça adını düzenle

en: Rename Clip...
tr: Parçayı yeniden adlandır...

en: &Format
tr: &Biçim

en: Changing sample format
tr: Örnek biçimi değiştiriliyor

en: Processing...   0%%
tr: İşleniyor...   0%%

en: Processing...   %i%%
tr: İşleniyor...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
tr: '%s' %s olarak değiştirildi

en: Format Change
tr: Biçim değişimi

en: Rat&e
tr: &Oran

en: &Other...
tr: &Diğer...

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
tr: '%s' değeri %s Hz olarak değiştirildi

en: Rate Change
tr: Hız değişimi

en: Set Rate
tr: Oranı ayarla

en: &Multi-view
tr: Ç&oklu görünüm

en: Ma&ke Stereo Track
tr: İzi çift &kanallı yap

en: Swap Stereo &Channels
tr: &Kanalların yerini değiştir

en: Spl&it Stereo Track
tr: Çift kanallı izi a&yır

en: Split Stereo to Mo&no
tr: Çift ka&nallıyı tek kanallıya ayır

en: Mono
tr: Tek kanallı

en: Left Channel
tr: Sol kanal

en: Right Channel
tr: Sağ kanal

en: Channel
tr: Kanal

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
tr: '%s' izi çift kanallı yapıldı

en: Make Stereo
tr: Çift kanallı yap

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
tr: '%s' içindeki kanallar değiştirildi

en: Swap Channels
tr: Kanalları değiştir

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
tr: '%s' çift kanallı izini ayır

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
tr: '%s' çift kanallıdan tek kanallıya ayır

en: Split to Mono
tr: Tek kanallıya ayır

en: Stereo, %dHz
tr: Çift kanallı, %dHz

en: Mono, %dHz
tr: Tek kanallı, %dHz

en: Left, %dHz
tr: Sol, %dHz

en: Right, %dHz
tr: Sağ, %dHz

en: Created new audio track
tr: Yeni ses izi oluşturuldu

en: Created new stereo audio track
tr: Yeni çift kanallı ses izi oluşturuldu

en: &Mono Track
tr: &Tek kanallı iz

en: &Stereo Track
tr: &Çift kanallı iz

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
tr: %.0f%% sola

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
tr: %.0f%% sağa

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
tr: Alt görünümlerin boyutlarını ayarlamak için tıklayıp sürükleyin, eşit olarak bölmek için çift tıklayın

en: Click and drag to rearrange sub-views
tr: Alt görünümleri yeniden düzenlemek için tıklayıp sürükleyin

en: Rearrange sub-views
tr: Alt görünümleri yeniden düzenleyin

en: Close sub-view
tr: Alt görünümü kapat

en: Split Clip
tr: Parçayı ayır

en: Mute/Unmute Track
tr: İzin sesini kıs/aç

en: Rename clip...
tr: Parçayı yeniden adlandır...

note: i18n-hint: string is the name of a clip first number is the position of that clip in a sequence of clips, second number counts the clips
en: %s, %d of %d clip | %s, %d of %d clips
tr[0]: %s, %d / %d parça
tr[1]: %s, %d / %d parça

en: Zoom x1/2
tr: X 1/2 yakınlaştır

en: Zoom x2
tr: X 2 yakınlaştır

en: Half Wave
tr: Yarım dalga

en: Wa&veform
tr: &Dalga şekli

en: &Wave Color
tr: &Dalga rengi

en: Instrument %i
tr: %i enstrumanı

en: WaveColor Change
tr: Dalga rengini değiştir

en: Change lower speed limit (%) to:
tr: Alt hız sınırını (%) şuna değiştir:

en: Lower speed limit
tr: Daha düşük hız sınırı

en: Change upper speed limit (%) to:
tr: Üst hız sınırını (%) şuna değiştir:

en: Upper speed limit
tr: Daha yüksek hız sınırı

en: Set range to '%ld' - '%ld'
tr: Aralığı '%ld' - '%ld' olarak ayarla

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
tr: Aralık ayarı

en: Set time track display to linear
tr: Zaman izi görüntüsü doğrusal olsun

en: Set Display
tr: Görünüm ayarı

en: Set time track display to logarithmic
tr: Zaman izi görüntüsü logaritmik olsun

en: Set time track interpolation to linear
tr: Zaman izi aradeğerlemesi doğrusal olsun

en: Set Interpolation
tr: Ara değerleme ayarı

en: Set time track interpolation to logarithmic
tr: Zaman izi ara değerlemesi logaritmik olsun

en: &Linear scale
tr: &Doğrusal ölçek

en: L&ogarithmic scale
tr: L&ogaritmik ölçek

en: &Range...
tr: A&ralık...

en: Logarithmic &Interpolation
tr: Logaritmik a&ra değerleme

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
tr: Bu Audacity sürümünde her proje penceresinde yalnızca bir zaman izi kullanılabilir.

en: Created new time track
tr: Yeni zaman izi oluşturuldu

en: &Time Track
tr: &Zaman izi

note: i18n-hint Appears on hovering mouse over clip affordance
en: Drag clips to reposition them. Hold Shift and drag to move all clips on the same track.
tr: Parçaların konumunu değiştirmek için sürükleyin. Aynı iz üzerindeki tüm parçaları taşımak için Shift tuşuna basılı tutarak sürükleyin.

en: Add Mono Track
tr: Tek kanallı iz ekle

en: Add Stereo Track
tr: Çift kanallı iz ekle

en: Add Label Track
tr: Etiket izi ekle

en: Export Audio...
tr: Sesi dışa aktar...

en: Erased selected area
tr: Seçilmiş bölge silindi

en: Selected area using Brush Tool
tr: Bölge fırça aracıyla seçildi

en: Brush tool selection
tr: Fırça aracı seçimi

en: &Name...
tr: &Ad...

en: Move Track &Up
tr: İzi y&ukarı taşı

en: Move Track &Down
tr: İ&zi aşağı taşı

en: Move Track to &Top
tr: İzi en üs&te taşı

en: Move Track to &Bottom
tr: İzi en alta taşı

en: Set Track Name
tr: İz adını ayarla

en: Renamed '%s' to '%s'
tr: '%s', '%s' olarak yeniden adlandırıldı

en: Name Change
tr: Ad değiştir

en: Click and drag to warp playback time
tr: Oynatma zamanında atlamak için tıklayıp sürükleyin

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
tr: Genlik kılıfını düzenlemek için tıklayıp sürükleyin

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
tr: Ayarlanmış kılıf.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
tr: &Sar

en: Seeking
tr: Taranıyor

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
tr: Sarma &cetveli

en: Playing at Speed
tr: Seçilmiş hızda oynatılıyor

en: Move mouse pointer to Seek
tr: Fare imlecini taramaya taşıyın

en: Move mouse pointer to Scrub
tr: Fare imlecini sarmaya taşıyın

en: Scru&bbing
tr: &Sarma

en: Scrub Bac&kwards
tr: &Geriye sar

en: Scrub For&wards
tr: İ&leriye sar

en: Click and drag to move left selection boundary.
tr: Sol seçim sınırını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move right selection boundary.
tr: Sağ seçim sınırını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
tr: Alt seçim frekansını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move top selection frequency.
tr: Üst seçim frekansını taşımak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
tr: Orta seçim frekansını spektral tepeye taşımak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to move center selection frequency.
tr: Orta seçim frekansını taşımak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
tr: Frekans bant genişliğini değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
tr: Ayarları düzenle...

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
tr: Çoklu araç kipi: Fare ve tuş takımı ayarları için %s.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
tr: Frekans bant genişliğini ayarlamak için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to select audio
tr: Sesi seçmek için tıklayıp sürükleyin

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
tr: (hizalanıyor)

en: Click and drag to move a track in time
tr: İzi zamanda taşımak için tıklayıp sürükleyin

en: Could not shift between tracks
tr: İzler arasında kaydırılamadı

en: Moved clips to another track
tr: Parçalar başka bir ize taşındı

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
tr: İzler/parçalar zamanda %.02f saniye sağa kaydırıldı

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
tr: İzler/parçalar zamanda %.02f saniye sola kaydırıldı

en: Collapse
tr: Daralt

en: Command+Click to deselect
tr: Bırakmak için Command ile tıklayın

en: Select track
tr: İz seçin

en: Ctrl+Click to deselect
tr: Bırakmak için Ctrl ile tıklayın

en: Open menu...
tr: Menüyü aç...

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
tr: Command ile tıklama

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
tr: Ctrl ile tıklama

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
tr: İzi seçmek ya da bırakmak için %s. İz sıralamasını değiştirmek için aşağı ya da yukarı sürükleyin.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
tr: İzi seçmek ya da bırakmak için %s.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
tr: '%s' yukarı taşındı

en: Moved '%s' down
tr: '%s' aşağı taşındı

en: Move Track
tr: İzi taşı

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
tr: Yakınlaştırmak için tıklayın, uzaklaştırmak için Shift ile tıklayın

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
tr: Aralığı yakınlaştırmak için sürükleyin, uzaklaştırmak için sağ tıklayın

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
tr: Sol=Yakınlaştır, Sağ=Uzaklaştır, Orta=Normal

note: i18n-hint: Title of the dialog no updates available.
en: No Updates Available
tr: Herhangi bir güncelleme yok

en: Check for Updates
tr: Güncelleme denetimi

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Application'.
en: If you want to change your preference for automatic updates checking, you can find it in %s.
tr: Otomatik güncelleme denetimi ayarını %s bölümünden değiştirebilirsiniz.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Application page and is substituted into "... you can find it in %s." string. i18n-hint: a page in the Preferences dialog; use same name
en: Preferences > Application
tr: Ayarlar > Uygulama

[ctx: update dialog]
en: Error checking for update
tr: Güncelleme denetlenirken sorun çıktı

[ctx: update dialog]
en: Unable to connect to Audacity update server.
tr: Audacity güncelleme sunucusu ile bağlantı kurulamadı.

[ctx: update dialog]
en: Update data was corrupted.
tr: Güncelleme verileri bozuk.

[ctx: update dialog]
en: Error downloading update
tr: Güncelleme indirilirken sorun çıktı

[ctx: update dialog]
en: Can't open the Audacity download link.
tr: Audacity indirme bağlantısı açılamadı.

en: Audacity update
tr: Audacity güncelleme

en: Downloading %s
tr: %s indiriliyor

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App update checking
tr: Uygulama güncelleme denetimi

en: To stay up to date, you will receive an in-app notification whenever there is a new version of Audacity available to download.
tr: Güncel kalmanız amacıyla yeni bir Audacity sürümü yayınlandığında uygulama içinde bir bildirim görüntülenecek.

en: In order to protect your privacy, Audacity does not collect any personal information. However, app update checking does require network access.
tr: Audacity, kişisel gizliliğinizi korumak için herhangi bir kişisel bilgi toplamaz. Bununla birlikte, uygulama güncelleme denetimi özelliği için ağ erişimi gereklidir.

en: You can turn off app update checking at any time in %s.
tr: Uygulama güncelleme denetimini istediğiniz zaman %s kapatabilirsiniz.

note: i18n-hint: Title of the app update notice dialog.
en: App updates
tr: Uygulama güncellemeleri

[ctx: update dialog]
en: Update Audacity
tr: Audacity uygulamasını güncelle

[ctx: update dialog]
en: &Skip
tr: A&tla

[ctx: update dialog]
en: &Install update
tr: &Güncellemeyi kur

[ctx: update dialog]
note: i18n-hint Substitution of version number for %s.
en: Audacity %s is available!
tr: Audacity %s yayınlanmış!

[ctx: update dialog]
en: Changelog
tr: Değişiklik günlüğü

[ctx: update dialog]
en: Read more on GitHub
tr: GitHub üzerinden bilgi alın

en: (disabled)
tr: (devre dışı)

en: Press
tr: Basın

en: Button
tr: Düğme

note: i18n-hint: whether a button is pressed or not pressed
en: pressed
tr: basıldı

en: not pressed
tr: basılmadı

en: More information about this error may be available %s.
tr: Bu sorun hakkında ayrıntılı bilgi almak için %s bakabilirsiniz.

en: here
tr: buraya

en: Would you like to send a report to help us fix this issue?
tr: Bu sorunu düzeltmemize yardımcı olmak için bir bir bildirim göndermek ister misiniz?

en: All reports are anonymous. See %s for more info.
tr: Tüm bildirimler anonim olarak gönderilir. Ayrıntılı bilgi almak için %s bakabilirsiniz.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
tr: '%s' dosyası zaten var, üzerine yazılmasını ister misiniz?

en: Please choose an existing file.
tr: Lütfen var olan bir dosya seçin.

en: File type:
tr: Dosya türü:

en: &Clear
tr: &Temizle

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
tr: Yakalayıcı

en: Empty
tr: Boş

en: Backwards
tr: Geriye

en: Forwards
tr: İleriye

en: Help on the Internet
tr: Internetten yardım

en: Menu
tr: Menü

en: Stop Monitoring
tr: İzlemeyi durdur

en: Start Monitoring
tr: İzlemeye başla

en: Recording Meter Options
tr: Kayıt ölçer ayarları

en: Playback Meter Options
tr: Oynatma ölçer ayarları

en: Refresh Rate
tr: Yenileme hızı

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
tr: Yüksek yineleme değerleri ölçerin daha sık güncellenmesini
    sağlar. Saniyede 30 ve üstü gibi bir rakam yavaş bilgisayarlarda
    ses kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
tr: Ölçer yenileme hızı [saniyede 1-100]:

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
tr: Ölçer yenileme oranı [saniyede 1-100]:

en: Meter Style
tr: Ölçer biçemi

en: Gradient
tr: Dereceli değişim

en: Meter Type
tr: Ölçer türü

en: Orientation
tr: Doğrultu

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Show Log for Details
tr: Ayrıntılar için günlüğü görüntüle

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
tr: 01000,01000 saniye

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
tr: sa:dd:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
tr: 0100 sa 060 dk 060 sn

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
tr: gg:sa:dd:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
tr: 0100 gün 024 sa 060 dk 060 sn

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
tr: sa:dd:ss + yüzdelik

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
tr: 0100 sa 060 da 060>0100 sn

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
tr: sa:dd:ss + milisaniye

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
tr: 0100 sa 060 da 060>01000 sn

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
tr: sa:dd:ss + örnekler

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>örnek sayısı

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
tr: örnekler

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
tr: 01000,01000,01000 örnek|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
tr: sa:dd:ss + film kareleri (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>24 kare

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
tr: film kareleri (24 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
tr: 01000,01000 kare|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
tr: sa:dd:ss + NTSC düşük kareleri

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>30 kare|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
tr: sa:dd:ss + NTSC düşük dışı kareler

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>030 kare| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
tr: NTSC kareleri

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
tr: 01000,01000 kare|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
tr: sa:dd:ss + PAL kareleri (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>25 kare

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
tr: PAL kareleri (25 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
tr: 01000,01000 kare|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
tr: sa:dd:ss + CDDA kareleri (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
tr: 0100 sa 060 da 060 sn+>75 kare

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
tr: CDDA kareleri (75 fps)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
tr: 01000,01000 kare|75

en: centihertz
tr: santihertz

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
tr: oktav

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
tr: 100>01000 oktav|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
tr: oktavların bindelikleri

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
tr: yarım ton + koma

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
tr: 1000 yarım ton >0100 koma|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
tr: komaların yüzdelikleri

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
tr: onluk

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
tr: 10>01000 onluk|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
tr: onlukların bindelikleri

en: (Use context menu to change format.)
tr: (Biçimi değiştirmek için kısa yol menüsünü kullanın)

en: centiseconds
tr: santisaniye

en: Cancel
tr: İptal

en: Are you sure you wish to cancel?
tr: İptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Confirm Cancel
tr: İptal etmeyi onaylayın

en: Are you sure you wish to stop?
tr: Durdurmak istediğinize emin misiniz?

en: Confirm Stop
tr: Durdurmayı onaylayın

en: Are you sure you wish to close?
tr: Kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Confirm Close
tr: Kapatmayı onayla

note: i18n-hint: %s is replaced with a directory path.
en: Unable to write files to directory: %s.
tr: Dosyalar klasöre yazılamadı: %s.

note: i18n-hint: This message describes the error in the Error dialog.
en: Please check that the directory exists, has the necessary permissions, and the drive isn't full.
tr: Lütfen klasörün var ve gerekli izinlere sahip olduğunu ve sürücüde boş alan olduğunu denetleyin.

note: i18n-hint: %s is replaced with 'Preferences > Directories'.
en: You can change the directory in %s.
tr: %s içindeki klasörü değiştirebilirsiniz.

note: i18n-hint: Hyperlink title that opens Preferences dialog on Directories page.
en: Preferences > Directories
tr: Ayarlar > Klasörler

en: Don't show this warning again
tr: Bu uyarı bir daha görüntülenmesin

en: NaN
tr: Sayı değil

en: Infinity
tr: Sonsuzluk

en: -Infinity
tr: -Sonsuzluk

en: Validation error
tr: Doğrulama sorunu

en: Empty value
tr: Değer boş

en: Malformed number
tr: Biçimsiz sayı

en: Not in range %d to %d
tr: %d - %d aralığında değil

en: Value overflow
tr: Değer aşımı

en: Too many decimal digits
tr: Çok sayıda ondalık hane var

en: Value not in range: %s to %s
tr: Değer aralıkta değil: %s - %s

en: Value must not be less than %s
tr: %s değerinden küçük olamaz

en: Value must not be greater than %s
tr: %s değerinden büyük olamaz

en: Dialog
tr: Pencere

en: Select a directory
tr: Bir klasör seçin

en: Directory Dialog
tr: Klasör penceresi

en: File Dialog
tr: Dosya penceresi

en: Spectral Edit Multi Tool
tr: Spektral düzenleme çoklu araç

en: GNU General Public License v2.0
tr: GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 sürümü

en: ~aPlease select frequencies.
tr: ~aLütfen frekansları seçin.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
tr: ~aBant genişliği sıfır (üst ve alt~%~
                           frekanslar ikisi de ~a Hz).~%~
                           Lütfen bir frekans aralığı seçin.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
tr: ~aÇentik süzgeç parametreleri uygulanamaz.~%~
                          Alt frekans bağlantısı değerini arttırmayı~%~
                          ya da süzgeç 'Genişliğini' arttırmayı deneyin.

en: Error.~%
tr: Sorun.~%

en: Spectral Edit Parametric EQ
tr: Spektral düzenleme parametrik dengeleyici

en: Gain (dB)
tr: Kazanç (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
tr: ~aAlçak frekans belirtilmemiş.

en: ~aHigh frequency is undefined.
tr: ~aYüksek frekans belirtilmemiş.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
tr: ~aMerkez frekansı 0 Hz değerinden büyük olmalıdır.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
tr: ~aİz örnekleme hızı için frekans seçimi çok yüksek.~%~
                            Geçerli iz için yüksek frekans değeri~%~
                            ~a Hz değerinden büyük olamaz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
tr: ~aBant genişliği sıfır (üst ve alt~%~
                           frekanslar ikisi de ~a Hz).~%~
                           Lütfen bir frekans aralığı seçin.

en: Spectral Edit Shelves
tr: Spektral düzenleme elekleri

en: GNU General Public License v2.0 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 ya da üzeri sürümü

en: Studio Fade Out
tr: Stüdyo azalarak çık

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
tr: Seçim çok kısa.~%2 örnekten fazlası olmalı.

en: Adjustable Fade
tr: Ayarlanabilir kısma

en: Fade Type
tr: Kısma türü

en: Fade Up
tr: Yukarı yükselt

en: Fade Down
tr: Aşağı düşür

en: S-Curve Up
tr: S-Eğrisi yukarı

en: S-Curve Down
tr: S-Eğrisi aşağı

en: Mid-fade Adjust (%)
tr: Kısma ortası ayarı (%)

en: Start/End as
tr: Başlangıç/bitiş değeri

en: % of Original
tr: Özgün değerin %

en: dB Gain
tr: db Kazanç

en: Start (or end)
tr: Başlangıç (ya da bitiş)

en: End (or start)
tr: Bitiş (ya da başlangıç)

en: Handy Presets (override controls)
tr: Hazır ayarlar (denetimleri değiştir)

en: None Selected
tr: Hiçbiri seçilmemiş

en: Linear In
tr: Doğrusal giriş

en: Linear Out
tr: Doğrusal çıkış

en: Exponential In
tr: Üstel giriş

en: Exponential Out
tr: Üstel çıkış

en: Logarithmic In
tr: Logaritmik giriş

en: Logarithmic Out
tr: Logaritmik çıkış

en: Rounded In
tr: Yuvarlatılmış giriş

en: Rounded Out
tr: Yuvarlatılmış çıkış

en: Cosine In
tr: Kosinüs giriş

en: Cosine Out
tr: Kosinüs çıkış

en: S-Curve In
tr: S-Eğirisi giriş

en: S-Curve Out
tr: S-Eğirisi çıkış

en: Error~%~%
tr: Sorun~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
tr: ~aYüzde değeri negatif olamaz.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
tr: ~aYüzde 1000 % değerinden büyük olamaz.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     -6 dB halves the amplitude.
tr: ~adB +100 dB değerinden büyük olamaz.~%~%~
                                     İpucu: 6 dB kuvvetlendirmeyi iki kat~%~
                                     arttırırken -6 dB kuvvetlendirmeyi iki kat yarıya düşürür.

en: Beat Finder
tr: Vuruş bulucu

en: Threshold Percentage
tr: Eşik yüzdesi

en: Clip Fix
tr: Parça düzeltme

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
tr: Benjamin Schwartz ve Steve Daulton

en: Threshold of Clipping (%)
tr: Kırpılma eşiği (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
tr: Genliği tepelerin düzelmesine izin verecek şekilde azalt (dB)

en: Crossfade Clips
tr: Çapraz parça geçişi

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
tr: Sorun.~%Seçim geçersiz.~%2 taneden fazla ses parçası seçilmiş.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
tr: Hata.~%Seçim geçersiz.~%Seçimin başında ya da sonunda boş alan var.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
tr: Sorun.~%Çapraz Parça geçişi yalnızca bir ize uygulanabilir.

en: Crossfade Tracks
tr: Çapraz iz geçişi

en: Fade type
tr: Geçiş türü

en: Constant Gain
tr: Sabit kazanç

en: Constant Power 1
tr: 1. sabit kuvvet

en: Constant Power 2
tr: 2. sabit kuvvet

en: Custom Curve
tr: Özel eğri

en: Custom curve
tr: Özel eğri

en: Fade direction
tr: Kısma yönü

en: Alternating Out / In
tr: Değişen çıkış / giriş

en: Alternating In / Out
tr: Değişen giriş / çıkış

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
tr: Sorun.~%Çapraz geçiş yapılacak 2 (ya da fazla) iz seçin.

en: Delay
tr: Gecikme

en: Delay type
tr: Gecikme türü

en: Regular
tr: Normal

en: Bouncing Ball
tr: Zıplayan top

en: Reverse Bouncing Ball
tr: Ters zıplayan top

en: Delay level per echo (dB)
tr: Her yankı için gecikme düzeyi (dB)

en: Delay time (seconds)
tr: Gecikme zamanı (saniye)

en: Pitch change effect
tr: Ton değiştirme etkisi

en: Pitch/Tempo
tr: Ton/Tempo

en: Low-quality Pitch Shift
tr: Düşük kalite ton kayması

en: Pitch change per echo (semitones)
tr: Her yankı için ton değişimi (yarım tonlar)

en: Number of echoes
tr: Yankı sayısı

en: Allow duration to change
tr: Süre değiştirilebilsin

en: EQ XML to TXT Converter
tr: Dengeleyici XML TXT dönüştürücü

en: Select target EQ effect
tr: Hedef dengeleyici etkisini seçin

en: Equalization XML file
tr: Dengeleme XML dosyası

en: XML file
tr: XML dosyası

en: If output text file exists
tr: Çıktı metin dosyası varsa

en: Append number
tr: Numaralandırılsın

en: Overwrite
tr: Üzerine yazılsın

en: Error.~%Unable to open file~%~s
tr: Hata.~%Dosya açılamadı~%~s

note: i18n-hint: Do not translate "~a".txt
en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
tr: Hata.~%Dosya üzerine yazılmasına izin verilmiyor:~%"~a.txt"

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
tr: Hata.~%Dosyası yazılamadı:~%"~a.txt"

en: Regular Interval Labels
tr: Normal aralık etiketleri

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
tr: Etiketler şuna göre oluşturulsun

en: Number and Interval
tr: Sayı ve aralık

en: Number of Labels
tr: Etiket sayısı

en: Label Interval
tr: Etiket aralığı

en: Number of labels
tr: Etiket sayısı

en: Label interval (seconds)
tr: Etiket aralığı (saniye)

en: Length of label region (seconds)
tr: Etiket bölgesinin uzunluğu (saniye)

en: Adjust label interval to fit length
tr: Etiket aralığı uzunluğa sığacak şekilde ayarlansın

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
tr: Etiket metni

en: Minimum number of digits in label
tr: Etiketteki en fazla hane sayısı

en: None - Text Only
tr: Yok - Yalnızca metin

en: 1 (Before Label)
tr: 1 (etiketten önce)

en: 2 (Before Label)
tr: 2 (etiketten önce)

en: 3 (Before Label)
tr: 3 (etiketten önce)

en: 1 (After Label)
tr: 1 (etiketten sonra)

en: 2 (After Label)
tr: 2 (etiketten sonra)

en: 3 (After Label)
tr: 3 (etiketten sonra)

en: Begin numbering from
tr: Numaralama başlangıcı

en: Message on completion
tr: Tamamlanma iletisi

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Warnings only
tr: Yalnızca uyarılar

en: Error: There is insufficient space to create labels.~%
tr: Hata: Etiketleri oluşturmak için yeterli boş alan yok.~%

en: Warning: Overlapping region labels.~%
tr: Uyarı: Bölge etiketleri üst üste geliyor. ~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
tr: bölge etiketleri

en: point labels
tr: nokta etiketleri

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
tr: ~a~a ~a aralıkla ~a saniyede.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
tr: ~aBölge uzunluğu = ~a saniye.

en: High-Pass Filter
tr: Yüksek geçiren süzgeç

en: Frequency (Hz)
tr: Frekans (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
tr: Roll-off (dB her oktav için)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
tr: Frekans en az 0.1 Hz olmalı.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
tr: Sorun:~%~%Frekansı (~a Hz) iz örnekleme hızına göre çok yüksek.~%~%~
                       İz örnekleme hızı ~a Hz~%~
                       Frekans ~a Hz değerinden düşük olmalıdır.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
tr: Sesleri etiketle

en: Threshold level (dB)
tr: Eşik düzeyi (dB)

en: Threshold measurement
tr: Eşik ölçümü

en: Peak level
tr: Tepe düzeyi

en: Average level
tr: Ortalama düzey

en: RMS level
tr: RMS düzeyi

en: Minimum silence duration
tr: En az sessizlik süresi

en: Minimum label interval
tr: En az etiket aralığı

en: Label type
tr: Etiket türü

en: Point before sound
tr: Sesten önceki nokta

en: Point after sound
tr: Sesten sonraki nokta

en: Region around sounds
tr: Sesler etrafındaki bölge

en: Region between sounds
tr: Sesler arasındaki bölge

en: Maximum leading silence
tr: En fazla ön sessizliği

en: Maximum trailing silence
tr: En fazla art sessizliği

en: Sound ##1
tr: Ses ##1

note: i18n-hint: hours minutes and seconds. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am ~as
tr: ~as ~ad ~as

en: Too many silences detected.~%Only the first 10000 labels added.
tr: Çok fazla sessizlik algılandı. ~%Yalnızca ilk 10000 etiket eklendi.

note: i18n-hint: '~a' will be replaced by a time duration
en: Error.~%Selection must be less than ~a.
tr: Hata.~%Seçim ~a değerinden küçük olmalıdır.

en: No sounds found.~%Try lowering the 'Threshold' or reduce 'Minimum sound duration'.
tr: Herhangi bir ses bulunamadı.~%'Eşik' değerini ya da 'En az ses süresi' değerini azaltmayı deneyin.

en: Labelling regions between sounds requires~%at least two sounds.~%Only one sound detected.
tr: Sesler arasındaki bölgeyi etiketlemek için ~%en az iki ses~% gereklidir. Yalnız bir ses seçilmiş.

en: Limiter
tr: Sınırlayıcı

en: Type
tr: Tür

en: Soft Limit
tr: Yumuşak sınır

en: Hard Limit
tr: Sert sınır

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
tr: Yumuşak kırpma

en: Hard Clip
tr: Sert kırpma

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
tr: Giriş kazancı (dB)
    Tek kanal/sol

en: Input Gain (dB)
    Right channel
tr: Giriş kazancı (dB)
    Sağ kanal

en: Limit to (dB)
tr: Sınırlama (dB)

en: Hold (ms)
tr: Tutma (ms)

en: Apply Make-up Gain
tr: Düzeltme kazancı uygulama

en: Low-Pass Filter
tr: Alçak geçiren süzgeç

en: Noise Gate
tr: Gürültü engelleme kapısı

en: Select Function
tr: İşlevi seçin

en: Gate
tr: Geçit

en: Analyze Noise Level
tr: Gürültü düzeyini incele

en: Stereo Linking
tr: Çift kanal bağlama

en: Link Stereo Tracks
tr: Çift kanal izlerini bağla

en: Don't Link Stereo
tr: Çift kanal olarak bağlama

en: Gate threshold (dB)
tr: Kapı eşiği (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
tr: Şunun üzerindeki kapı frekansları (kHz)

en: Level reduction (dB)
tr: Düzey azaltma (dB)

en: Attack (ms)
tr: Kalkma (ms)

en: Decay (ms)
tr: Düşme (ms)

en: Error.
    "Gate frequencies above: ~s kHz"
    is too high for selected track.
    Set the control below ~a kHz.
tr: Error.
    "Şunun üzerindeki kapı frekansları: ~s kHz"
    seçilmiş iz için çok yüksek.
    Denetimi ~a kHz altına ayarlayın.

en: Error.
    Selection too long.
    Maximum length is ~a.
tr: Hata.
    Seçim çok uzun.
    En uzun genişlik ~a.

en: Error.
    Insufficient audio selected.
    Make the selection longer than ~a ms.
tr: Hata.
    Seçilmiş ses yetersiz.
    Seçimi ~a ms üzerine çıkarın.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%
    Suggested Threshold Setting ~a dB.
tr: Tepe ilk ~a saniyeye göre ~a dB~%
    Önerilen Eşik Ayarı ~a dB.

note: i18n-hint: hours and minutes. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am
tr: ~as ~ad

en: Notch Filter
tr: Çentik süzgeç

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
tr: Steve Daulton ve Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
tr: Q (değer yükseldikçe genişlik artar)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
tr: Sorun:~%~%Frekansı (~a Hz) iz örnekleme hızına göre çok yüksek.~%~%~
                       İz örnekleme hızı ~a Hz~%~
                       Frekans ~a Hz değerinden düşük olmalıdır.

en: Nyquist Plugin Installer
tr: Nyquist uygulama eki kurucu

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
tr: Kurulacak dosyaları seçin

en: Plug-in
tr: Uygulama eki

en: Lisp file
tr: Lisp dosyası

en: HTML file
tr: HTML dosyası

en: Text file
tr: Metin dosyası

en: All supported
tr: Tüm desteklenenler

en: Allow overwriting
tr: Üzerine yazma izni

en: Disallow
tr: İzin verilmesin

en: Allow
tr: İzin verilsin

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
tr: Başarılı.~%Dosya şuraya yazıldı:~%~s~%

en: Warning.~%Failed to copy some files:~%
tr: Uyarı.~%Bazı dosyalar kopyalanamadı:~%

en: Plug-ins installed.~%(Use the Plug-in Manager to enable effects):
tr: Uygulama ekleri kuruldu.~%(Etkileri etkinleştirmek için Uygulama Eki Yönetimi bölümüne bakın):

en: Plug-ins updated:
tr: Uygulama ekleri güncellendi:

en: Files copied to plug-ins folder:
tr: Dosyalar plug-ins klasörüne kopyalandı:

en: Not found or cannot be read:
tr: Bulunamadı ya da okunamadı:

en: Unsupported file type:
tr: Dosya türü desteklenmiyor:

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
tr: Dosyalar zaten kurulmuş ('Üzerine yazma izni' devre dışı):

en: Cannot be written to plug-ins folder:
tr: Plug-ins klasörüne yazılamadı:

en: Error.~%No file selected.
tr: Hata.~%Herhangi bir dosya seçilmemiş.

en: Pluck MIDI pitch
tr: Pluck MIDI tonu

en: Fade-out type
tr: Kısma türü

en: Abrupt
tr: Ani

en: Gradual
tr: Kademeli

en: Duration (60s max)
tr: Süre (En Çok 60 saniye)

en: Rhythm Track
tr: Ritim izi

en: Dominic Mazzoni, David R. Sky and Steve Daulton
tr: Dominic Mazzoni, David R. Sky ve Steve Daulton

en: 30 - 300 beats/minute
tr: 30 - 300 vuruş/dakika

en: Beats per bar
tr: Çubuk başına vuruş

en: 1 - 20 beats/measure
tr: 1 - 20 vuruş/ölçüm

en: Swing amount
tr: Salınım miktarı

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
tr: 'Ritim izi süresi' seçeneğini etkinleştirmek için 'Çubuk sayısı' seçeneğini sıfır yapın.

en: Number of bars
tr: Çubuk sayısı

en: 1 - 1000 bars
tr: 1 - 1000 bar

en: Rhythm track duration
tr: Ritim izi süresi

en: Used if 'Number of bars' = 0
tr: 'Çubuk sayısı' = 0 olduğunda kullanılır

en: Start time offset
tr: Başlangıç zamanı kayması

en: Silence before first beat
tr: İlk vuruştan önceki sessizlik

en: Beat sound
tr: Vuruş sesi

en: Metronome Tick
tr: Metronom tıklaması

en: Ping (short)
tr: Ping (kısa)

en: Ping (long)
tr: Ping (uzun)

en: Cowbell
tr: İnek çanı

en: Resonant Noise
tr: Rezonans gürültüsü

en: Noise Click
tr: Gürültü tıklaması

en: Drip (short)
tr: Damla (kısa)

en: Drip (long)
tr: Damla (uzun)

en: MIDI pitch of strong beat
tr: Güçlü vuruş MIDI tonu

en: MIDI pitch of weak beat
tr: Zayıf vuruş MIDI tonu

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
tr: 'Çubuk sayısı' ya da 'Ritim izi süresi'
    değerlerinden birini sıfırdan büyük bir değere ayarlayın.

en: Risset Drum
tr: Risset davulu

en: Decay (seconds)
tr: Düşme (saniye)

en: Center frequency of noise (Hz)
tr: Gürültünün merkez frekansı (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
tr: Gürültü bandının genişliği (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
tr: Karıştırılacak gürültü miktarı (yüzde)

en: Amplitude (0 - 1)
tr: Genlik (0 - 1)

en: Sample Data Export
tr: Örnek veri dışa aktarımı

en: Limit output to first
tr: Çıkış birinci ile sınırlansın

en: Measurement scale
tr: Ölçüm ölçeği

en: Export data to
tr: Verileri şuraya dışa aktar

en: CSV files
tr: CSV dosyaları

en: HTML files
tr: HTML dosyaları

en: Index (text files only)
tr: Dizin (yalnızca metin dosyaları)

en: Sample Count
tr: Örnek sayısı

en: Time Indexed
tr: Dizine eklenme zamanı

en: Include header information
tr: Üst bilgi verileri katılsın

en: Minimal
tr: En küçük

en: All
tr: Tümü

en: Optional header text
tr: İsteğe bağlı üst bilgi metni

en: Channel layout for stereo
tr: Çift kanal için kanal düzeni

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
tr: Aynı hat üzerinde sağ-sol

en: Alternate Lines
tr: Hatlar değişsin

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
tr: Önce sol kanal

en: Show messages
tr: İletileri görüntüle

en: Errors Only
tr: Yalnızca sorunlar

en: Left Channel.~%~%
tr: Sol kanal.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
tr: ~%~%Sağ kanal.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
tr: ~aVeri şuraya yazıldı:~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
tr: Örnekleme Hızı: ~a Hz.  Örnek değerleri ~a ölçeğinde.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
tr: ~a   ~a~%~aÖrnekleme Hızı: ~a Hz.~%İşlenen uzunluk: ~a örnek ~a saniye.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
tr: ~a ~a~%~aÖrnekleme Hızı: ~a Hz. Örnek değerleri ~a ölçeğinde.~%~
                         İşlenen uzunluk: ~a örnek ~a saniye.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
tr: ~a~%Örnekleme Hızı: ~a Hz. Örnek değerleri ~a ölçeğinde. ~a.~%~aİşlenen uzunluk: ~a ~
    örnek, ~a saniye.~%Tepe genliği: ~a (doğrusal) ~a dB.  Ağırlıksız RMS: ~a dB.~%~
    DC kayma: ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
tr: ~a doğrusal, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
tr: Sol: ~a doğrusal, ~a dB | Sağ: ~a doğrusal, ~a dB.

en: ~a samples.
tr: ~a örnek.

en: ~a seconds.
tr: ~a saniye.

en: Audio data analysis:
tr: Ses verisi incelemesi:

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
tr: <b>Örnekleme hızı:</b>   ~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
tr: <b>Tepe genliği:</b>   ~a (doğrusal)   ~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
tr: <b>RMS</b> (ağırlıksız):   ~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
tr: <b>DC kayma:</b>   ~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
tr: ~a doğrusal,   ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
tr: Sol: ~a doğrusal, ~a dB | Sağ: ~a doğrusal,   ~a dB.

en: sample data
tr: örnek verisi

en: Sample #
tr: Örnek no

en: Value (linear)
tr: Değer (doğrusal)

en: Value (dB)
tr: Değer (dB)

en: audio sample value analysis
tr: ses örnek değeri incelemesi

en: Left (linear)
tr: Sol (doğrusal)

en: Right (linear)
tr: Sağ (doğrusal)

en: Left (dB)
tr: Sol (dB)

en: Right (dB)
tr: Sağ (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
tr: <a href="~a">Audacity</a> için
    <span>Sample Data Export</span>
     Steve Daulton tarafından geliştirilmiştir

en: linear
tr: doğrusal

en: 2 channels (stereo)
tr: 2 kanallı (stereo)

en: 1 channel (mono)
tr: 1 kanallı (mono)

en: One column per channel.~%
tr: Her kanal için bir sütun.~%

en: One row per channel.~%
tr: Her kanal için bir satır.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
tr: Aynı satırda önce sol sonra sağ kanal.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
tr: Farklı satırlarda sol ve sağ kanallar.~%

en: Left channel first then right channel.~%
tr: Önce sol sonra sağ kanal.~%

en: Unspecified channel order
tr: Kanal sıralaması belirtilmemiş

en: Error.~%"~a" cannot be written.
tr: Hata.~%"~a" yazılamadı.

en: Sample Data Import
tr: Örnek veri içe aktarma

en: Select file
tr: Dosyayı seçin

en: Invalid data handling
tr: Veri işlemesi geçersiz

en: Throw Error
tr: Sorun oluştur

en: Read as Zero
tr: Sıfır olarak oku

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
tr: Hata~%~
                              '~a' açılamadı.~%~
                              Dosyanın var olduğunu denetleyin.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
tr: Hata:~%~
                    Dosya içeriği yalnızca düz ASCII metni biçiminde olmalıdır.~%~
                    ('~a' baytı geçersiz. Bayt numarası: ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
tr: Sorun~%~
                  Veriler düz ASCII metni biçiminde olmalıdır.~%~
                  '~a' sayısal bir değer değil.

en: Error.~%Unable to open file
tr: Sorun.~%Dosya açılamadı

en: Spectral Delete
tr: Spektral Silme

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
tr: Hata.~%100 Hz altındaki iz örnekleme hızları desteklenmiyor.

en: Tremolo
tr: Titreme

en: Waveform type
tr: Dalga şekli türü

en: Inverse Sawtooth
tr: Ters testere dişi

en: Starting phase (degrees)
tr: Başlangıç fazı (derece)

en: Wet level (percent)
tr: Islak düzey (yüzde)

en: Vocal Reduction and Isolation
tr: Vokal azaltma ve ayırma

en: Remove Vocals: to mono
tr: Vokalleri Kaldır: Tek kanallıya

en: Remove Vocals
tr: Vokalleri kaldır

en: Isolate Vocals
tr: Vokalleri ayır

en: Isolate Vocals and Invert
tr: Vokalleri ayır ve tersine çevir

en: Remove Center: to mono
tr: Ortayı kaldır: Tek kanallıya

en: Remove Center
tr: Merkezi kaldır

en: Isolate Center
tr: Merkezi ayır

en: Isolate Center and Invert
tr: Merkezi ayır ve tersine çevir

en: Analyze
tr: İncele

en: Strength
tr: Güç

en: Low Cut for Vocals (Hz)
tr: Vokal alçak kesim (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
tr: Vokal yüksek kesim (Hz)

en: Average x: ~a, y: ~a
                        Covariance x y: ~a
                        Average variance x: ~a, y: ~a
                        Standard deviation x: ~a, y: ~a
                        Coefficient of correlation: ~a
                        Coefficient of determination: ~a
                        Variation of residuals: ~a
                        y equals ~a plus ~a times x~%
tr: Ortalama x: ~a, y: ~a
                        Kovaryans x y: ~a
                        Ortalama varyans x: ~a, y: ~a
                        Standart sapmax: ~a, y: ~a
                        Korelasyon katsayısı: ~a
                        Determinasyon katsayısı: ~a
                        Rezidüel varyasyon: ~a
                        y eşit ~a artı ~a kere x~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
tr: Kanala çekme konumu: ~a~%Sol ve sağ kanallar ~a civarında ilişkili %. Bunun anlamı:~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
tr:  - İki kanal aynı, çift tek kanal gibi.
                    Merkez kaldırılamaz.
                    Kalan diğer farklar kodlamanın kayıplı olmasına neden olabilir.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
tr:  - İki kanal birbirine çok yakın, neredeyse tek kanallı ya da bir kanala çok çekilmiş.
                    Genellikle ayıklanan merkez kötü olur.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
tr:  - Değer oldukça iyi, en azından ortalama olarak çift kanal ve çok yayılma çok geniş değil.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
tr:  - Çift kanal için ideal bir değer.
                    Bununla birlikte merkezin ayıklanması kullanılan yankıya da bağlıdır.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
tr:  - İki kanalın neredeyse birbiriyle ilgisi yok.
                    Ya yalnızca gürültü var ya da parça dengelenmeden karıştırılmış.
                    Gene de ayıklanan merkez yeterince iyi olabilir.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
tr:  - İz çift kanallı olmasına rağmen belli ki alanın genişliği çok fazla.
                    Bu durum tuhaf etkilere yol açabilir.
                    Özellikle yalnızca tek hoparlörden oynatıldığında.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
tr:  - İki kanal neredeyse aynı.
                      Belli ki, sesi hoparlörler arasındaki fiziksel uzaklığa
                      yayan sahte bir çift kanal etkisi kullanılmış.
                      Merkezin kaldırılmasıyla iyi bir sonuç almayı beklemeyin.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
tr: Bu uygulama eki yalnızca çift kanallı izlerde çalışır.

en: Edgar-RFT and Steve Daulton
tr: Edgar-RFT ve Steve Daulton

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
tr: Aralık: (1 ile 120 arasında, varsayılan = 20)

en: Output choice
tr: Çıkış seçeneği

en: Both Channels
tr: İki kanal

en: Right Only
tr: Yalnızca sağ

en: Number of vocoder bands
tr: Vocoder bantlarının sayısı

en: Amplitude of carrier wave (percent)
tr: Taşıyıcı dalganın genliği (yüzde)

en: Amplitude of white noise (percent)
tr: Beyaz gürültü genliği (yüzde)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
tr: Radar antenlerinin genliği (yüzde)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
tr: Radar antenlerinin frekansı (Hz)

en: Error.~%No modulation carrier.
tr: Hata.~%Herhangi bir modülasyon taşıyıcısı yok.

note: Effects menu group name; audio dynamics compression, not data compression
en: Volume and Compression
tr: Ses düzeyi ve sıkıştırma

note: Effects menu group name
en: Fading
tr: Aşamalı değişim

en: Pitch and Tempo
tr: Sıklık ve tempo

en: EQ and Filters
tr: Dengeleyici ve süzgeçler

en: Noise Removal and Repair
tr: Gürültü kaldırma ve onarma

en: Delay and Reverb
tr: Gecikme ve yankı

en: Distortion and Modulation
tr: Bozulma ve modülasyon

note: Effects menu group name
en: Special
tr: Özel

en: Vocal Remover
tr: Vokal kaldırıcı

en: Spectral Tools
tr: Spektral araçlar
